لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی 1402

شرایط و لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی

طبق قانون نظام وظیفه، مشمولان خدمت سربازی در صورت برخورداری از یکی از بیماری های جسمی و روحی و تایید شورای پزشکی نظام وظیفه، این شانس را خواهند داشت تا معافیت از خدمت سربازی خود را دریافت نمایند.

این معافیت بسته به نوع و شدت بیماری‌ها می تواند به صورت دائم و موقت صادر شده و حتی در برخی موارد فرصتی را فراهم آورد تا مشمول موفق به استفاده از درجه معاف از رزم سربازی شود.

آشنایی مشمولین با این بیماری‌ها می تواند نکاتی مثبت زیادی را برای آنها به همراه داشته باشد و در صورت دارا بودن شرایط، برای دریافت معافیت اقدام کنند.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مقاله با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید، تا به بررسی لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی 1402 بپردازیم.

انواع معافیت پزشکی

معافیت از رزمبه دلیل شرایط جسمانی یا روانی بیماری، این مشمولان از انجام فعالیت‌ها سنگین در طول مدت خدمت سربازی معاف هستند.
معافیت موقتاگر شدت بیماری زیاد و بیماری درمان شدنی باشد، بر اساس قانون نظام وظیفه طول درمان تعیین می شود؛ بدین ترتیب تا زمان بهبودی، فرد از خدمت معاف می شود. پس از درمان فرد مجددا مشمول به انجام خدمت سربازی می شود.
معافیت دائماگر شدت بیماری زیاد و درمان بیماری امکان پذیر نباشد فرد از خدمت سربازی معاف می شود.

انواع معافیت پزشکی

لیست بیمارهای معافیت پزشکی سربازی

در یک دسته بندی کلی، بیماری‌هایی که طبق اعلام سازمان نظام وظیفه منجر به اخذ معافیت توسط مشمولان می شوند، به شرح جدول زیر است.

برای اطلاع کامل از شرایط هرکدام از بیماری‌ها، بر روی عنوان بیماری کلیک نمایید.

ردیفنوع بیماری
1بیماری های عمومی
2بیماری های غدد ترشح داخلی
3بیماری های مربوط به پوست و بافت های زیر پوست
4بیماری های نورولوژی (مغز و اعصاب)
5بیماری های مربوط به اعصاب و روان
6بیماری های جراحی مغز و اعصاب
7بیماری های ریه و قفسه سینه
8بیماری های مربوط به استخوان و اسکلت بدن
9بیماری های مربوط به دستگاه گوارش و جراحی عمومی
10بیماری های انکولوژی و مربوط به خون
11بیماری های مربوط به دستگاه ادراری و تناسلی
12بیماری های فک، دهان و دندان
13بیماری های مربوط به چشم و عوارض بینایی
14بیماری های گوش و حلق و بینی
15بیماری های مربوط به قلب و عروق
16بیماری های مربوط به روماتولوژی و بافت همبند
17بیماری های عفونی

شما برای اطلاع کامل از جزئیات مربوط به این دسته بندی، باید ابتدا آیین نامه های معافیت پزشکی را مطالعه کرده و در صورت داشتن شرایط لازم، اقدام به ارائه درخواست معافیت و مراجعه به کمیسیون پزشکی نمایید.

لیست بیمارهای معافیت پزشکی سربازی

اخذ معافیت پزشکی حین خدمت

شرایط اخذ معافیت پزشکی حین خدمت، شامل آن دسته از سربازانی می شود که حین خدمت دچار مصدومیت و یا بیماری شده‌اند و به سبب این بیماری یا آسیب دیدگی دیگر ادامه خدمت برایشان میسر نیست.

تمامی مشمولینی که قصد دریافت معافیت پزشکی حین خدمت را دارند، باید از طریق یگان های خدمتی اقدامات لازم را انجام دهند. این اقدامات شامل مراجعه به یگان، ارجاع پرونده به بهداری کل و … می شود.

لازم به ذکر است، در صورتی که آسیب دیدگی در حین فرار از خدمت سربازی اتفاق بیفتد، شرایط اخذ پزشکی خدمت سربازی تغییر می کند.

مراحل دریافت معافیت از طریق بیماری های معافیت پزشکی

بیماری های معافیت پزشکی

در ادامه مطلب به انواع بیماری‌هایی که مشمول معافیت پزشکی می شوند، خواهیم پرداخت؛ پس همچنان همراه ما باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی 1402 با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بیماری های عمومی

مشمولین معافیت پزشکی خدمت سربازی، طبق بیماری های عمومی که دارند، از معافیت پزشکی استفاده می کنند.

پونزبیماری های عمومی شامل موارد زیر می شوند:

 • معافیت مربوط به قد مشمول
 • معافیت مربوط به وزن مشمول

در موارد نام برده، شرایط فرد در صورت قابل علاج بودن با طول ۱ ماه و بیشتر، شامل معافیت موقت ۶ ماهه و یکساله شده و موارد حاد با تایید کمیسیون پزشکی منجر به دریافت کارت معافیت دائم می شوند.

لیست بیماری های معافیت پزشکی (بیماری های غدد مترشحه داخلی)

افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند، می توانند با توجه به بیماری‌هایی که دارند، از معافیت خدمت سربازی استفاده نمایند. برخی افراد مشمول خدمت سربازی دچار بیماری های غدد مترشحه داخلی می باشند.

پونزاین بیماری‌ها شامل موارد زیر می شوند:

 • ژنيكوماستی شدید
 • سندروم كلاين فلتر
 • تومورهای هیپوفیز
 • هرمافروديسم‌ ها
 • بیماری های تغذیه و متابولیک
 • دیابت قندی
 • هيپوانسولينيسم
 • بیماری های ویلسون
 • و …

لیست بیماری های معافیت پزشکی (بیماری های پوست و بافت های زیر پوست)

لیست بیماری های معافیت پزشکی (بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی))

لیست بیماری های معافیت پزشکی (بیماری های ریه و قفسه سینه)

لیست بیماری های معافیت پزشکی (بیماری های استخوانی و اسکلت بدن)

برای اطلاع بیشتر در زمینه بیماری های غدد مترشحه داخلی، می توانید با مشاوران مرکز آویژه تماس حاصل نمایید.

موارد مهم در رابطه با مشمولین معافیت پزشکی

موارد مهم در رابطه با مشمولین معافیت پزشکی

مشمولین معافیت پزشکی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه اعلام نکنند، اگر در دوره‌ی آموزشی یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی دچار حادثه شوند، مسئولیت آن بر عهده خود مشمولین می باشد.

مشمولینی که در زمان رسیدگی پزشکی قرار دارند، حق انصراف از درخواست پزشکی را ندارند و رای شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک می باشد.

مشمولین معافیت پزشکی و دارندگان کارت معافیت پزشکی درصورت بهبودی و سلامت کامل خود می توانند با اعلام شرایط، درخواست ابطال کارت معافیت نمایند، تا پس از بررسی و اثبات سلامتی کامل توسط شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی، به خدمت سربازی اعزام گردیده و از کارت پایان خدمت استفاده نمایند.

رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولینی که طبق قوانین معافیت پزشکی، در حین اشتغال به تحصیل باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند، پس از اتمام تحصیل و یا ترک تحصیل یا اخراج شخص صورت می گیرد. همچنین در شرایطی که شخص نقص عضو باشد، یا بیمارهایی بر اساس قوانین معافیت پزشکی (مقطع تحصیلی در آن اثر نداشته باشد)، را دارا باشد.

توصیه می شود افرادی که شرایط معافیت پزشکی را دارند، می توانند چند ماه قبل از اعزام به خدمت سربازی برای معافیت اقدام کنند. یکی از شروطی که مشمولان باید داشته باشند، این است که غیبت سربازی نداشته باشند، در غیر اینصورت نمی توانند معافیت بگیرند. اگر کسی به هر دلیلی بخواهد مدت درخواست معافیت را طولانی کند، وارد غیبت می شود. افرادی که در حال تحصیل می باشند و بیماری خاصی دارند، قبل از اتمام تحصیل می توانند برای معافیت اقدام کنند.

اگر کسی هنگامی که برای معاینه اولیه خدمت می رود، اسمی از بیماری خود نبرد و در طول خدمت بیماری خود را اعلام کند، مسئولیت این کار با خودش است. افرادی که وارد غیبت می شوند و برای معافیت اقدام می کنند، در صورتی که در جلسه های پزشکی سرباز بودن فرد مشخص شود، موظف است با غیبت و به همراه اضافه خدمت دوره سربازی خود را بگذراند.

همانطور که از نام این نوع معافیت مشخص می باشد، مربوط به شرایط و وضعیت سلامتی مشمولین معافیت پزشکی می شود؛ یعنی برای معافیت پزشکی باید طبق شرایط و قوانین نظام وظیفه، سلامت مشمولین در خطر باشد.

در ادامه می توانید با دسته های مختلف مشمولین معافیت پزشکی آشنا شوید.

بیماری های معافیت پزشکی شامل چه مشمولانی می شود؟

مشمولان خدمت وظیفه عمومی از نظر وضعیت جسمی و روانی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

دسته اول

دسته اول افرادی هستند که از نظر جسمانی و همچنین روحی و روانی دارای وضعیت سالمی هستند و می توانند در شرایط عادی و معمولی به خدمت سربازی بروند.

دسته دوم

دسته دوم افرادی هستند که دچار نقص عضو و اختلال روانی جزئی هستند و به دلیل عدم دارا بودن سلامتی کامل، توان انجام امور رزمی را ندارند ولی به دلیل نوع بیماری یا نقص عضو و با توجه به میزان تحصیلات شان، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیر رزمی هستند و به عنوان مشمولین معافیت پزشکی از نوع معاف از رزم شناخته می شوند.

دسته سوم

دسته سوم افرادی هستند که دچار بیماری های جسمی یا روانی درمان پذیر هستند و به دلیل اینکه باید برای بازیابی سلامت، تحت درمان و معالجات پزشکی قرار گیرند، در مدتی که بر اساس قوانین، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در مدت مذکور، به عنوان مشمولین معافیت پزشکی موقت شناخته می شوند.

دسته چهارم

دسته چهارم کسانی که دچار بیماری و نقص عضو یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند و آن دسته از مشمولین معافیت پزشکی موقت که با رعایت قوانین مربوطه، نیاز به معالجات طولانی مدت (بیش از دو سال) دارند و به عنوان مشمولین معافیت پزشکی دائم شناخته می شوند.

بیماری های معافیت پزشکی چگونه است؟

بر اساس ماده ۳۹ قوانین خدمت نظام وظیفه عمومی، مشمولین از نظر سلامت روحی و جسمی در چهار گروه طبقه بندی می شوند. یکی از راه های معافیت پزشکی این است که ببینیم در کدام گروه قرار خواهید گرفت.

پونزاین گروه‌ها عبارتند از:

گروهی که از سلامت کامل بهره مند می باشند و باید به خدمت سربازی بروند و ۲۱ ماه را خدمت کنند.

گروهی که به دلیل بیماری و نقص عضو معاف از خدمات رزمی شده و کارهای سخت را انجام نخواند داد.

گروهی که به دلیل عدم رشد و مشکلات سلامتی، به طور موقت از سربازی معاف می شوند.

گروهی که مشکلشان جدی است و بر اساس تصمیم و رای نهایی کمیسیون شورای پزشکی، از معافیت کامل استفاده خواهند کرد و معافیت دائم می گیرند.

مشمولان برای اطلاع از شرایط خود، می بایست ابتدا دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی خود را دریافت کرده و سپس با مراجعه به پزشک معرفی شده توسط سازمان نظام وظیفه و مطرح کردن درخواست خود با شورای پزشکی چهار نفره، منتظر نظر شورا بمانند.

ضوابط و مقررات معافیت پزشکی در زمینه شرایط احراز انواع بیماری ها

لیست بیماری های معافیت پزشکی در حین تحصیل

شاید یکی از سوالاتی که برای شما پیش آمده باشد، این است که مشمول در اثر ابتلا به کدام بیماری‌ها، می تواند معافیت پزشکی خود در حین تحصیل را دریافت نماید؟

حال که با مراحل درخواست معافیت پزشکی در حین تحصیل آشنا شدید، بهتر است بیماری‌هایی را که می توان به کمک آنها معافیت پزشکی در حین تحصیل دریافت نمود را نیز به درستی بشناسید.

عناوین بیماری‌های معافیت پزشکی در زمان تحصیل
بیماری های چشم و عوارض بیناییبیماری های قلب و عروقبیماری های ریه و قفسه صدری
بیماری های فک و دهان و دندانبیماری های گوش و حلق و بینیبیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی
بیماری های پوست و بافت های زیر پوستبیماری های عفونیبیماری های غدد مترشحه داخلی
بیماری های داخلی مغز و اعصاببیماری های اعصاب و روانبیماری های جراحی مغز و اعصاب
بیماری های استخوان (ارتوپدی)بیماری های خون و انكولوژی (بدخیمی ها)بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
بیماری های روماتولوژی و بافت همبند

پس اگر در حین تحصیل هستید و برای مثال مشکل پای پرانتزی دارید، دو راه برای معافیت دارید؛ یا باید انصراف دهید و با نامه انصراف اقدام نمایید، یا اینکه بعد از گرفتن مدرک با استفاده از نامه تسویه دانشگاه به نظام وظیفه مراجعه کنید. تصمیم و ریسک انجام این کار با خودتان هست!

مدارک لازم برای معافیت پزشکی حین تحصیل مشمولان

هر کدام از انواع معافیت های سربازی، مدارکی جهت گرفتن آن نوع معافیت سربازی دارند، که برای شروع به اقدام برای دریافت آن، باید قوانین و مقررات موجود در خصوص اخذ آن نوع معافیت را مطالعه و بررسی کرده و در صورت شامل شدن معافیت سربازی اقدام کند.

معافیت پزشکی حین تحصیل یکی از مواردی است که باید به موقع و در اسرع وقت برای رسیدگی به آن اقدام کرد.

پونزبرای دریافت معافیت پزشکی در حین تحصیل، به ترتیب مراحل زیر اقدام نمایید:

دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی و ثبت درخواست در سیستم

ارسال برگه معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس مشمول

مراجعه فرد به بیمارستان

ارسال جوابیه بیمارستان به حوزه رسیدگی کننده

 ارسال دعوتنامه به آدرس مشمول

برگزاری جلسه شورای پزشکی

در صورت معاف شخص، کارت معافیت برای وی صادر می شود.

لیست بیماری های معافیت پزشکی شامل چه بیماری هایی می شود؟

مراحل اخذ معافیت پزشکی برای مشمولان سربازی

کسانی که مشمول دریافت معافیت پزشکی می باشند، برای دریافت آغاز روند رسیدگی به معافیت پزشکی باید به دفتر مرکز خدمات الکترونیک (پلیس+۱۰) مراجعه کنند و پس از ارائه مدارک لازم درخواست آنها ثبت می شود.

پونزمراحل اخذ معافیت پزشکی برای افراد شامل مراحل زیر می شود:

مراجعه به یکی از مراکز پلیس +10

تکمیل فرم درخواست معافیت پزشکی بر اساس نوع بیماری

تهیه مدارک مورد نیاز از پرونده پزشکی مشمولین و ضمیمه مدارک به درخواست معافیت

اخذ برگه معرفی نامه برای مراجعه به یکی از مراکز بهداشتی زیر نظر سازمان نظام وظیفه

مراجعه به بیمارستان یا مرکز بهداشتی مورد نظر و انجام معاینات لازم

دریافت برگه مراجعه به شورای پزشکی نظام وظیفه و انجام مجدد معاینات

دریافت نظر نهایی کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مبنی بر دریافت معافیت

ضوابط و مقررات معافیت پزشکی در زمینه شرایط احراز انواع بیماری ها

پونزبه منظور احراز انواع معافیت پزشکی، چندین مرحله وجود دارد که عبارتند از:

 • بیماری توسط پزشک اولیه تایید شود.
 • بیماری توسط شورای پزشکی بیمارستان تایید شود.
 • بیماری توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی تایید شود.

به منظور دریافت معافیت پزشکی، مدارکی نظیر اصل و تصویر کارت ملی، اصل و تصویر شناسنامه و … بایستی آماده شود.

از طرفی یک سری فرم نیز بایستی پر شود، که لیست دقیق مدارک لازم و فرم های مورد نیاز و نیز نحوه پر کردن آنها را می توانید از طریق تماس تلفنی و نیز دریافت راهنمایی و مشاوره دریافت کنید.

مراحل اخذ معافیت پزشکی برای مشمولان سربازی

نکات قابل توجه در زمینه ضوابط و مقررات معافیت پزشکی

مشمولان عزیز با توجه به مدت زمان معافیت پزشکی، در صورتی که مشکلات پزشکی خود را در زمان معاینه اولیه بیماری مطرح نکنند، در صورتی که در دوران آموزش سربازی یا در حین انجام خدمت سربازی به دلیل اعلام نکردن مشکلات پزشکی، دچار حادثه بشوند، مسئولیت آنها بر عهده خود افراد مشمول می باشد.

مشمولین عزیز در صورتی که در شورای پزشکی از خدمت سربازی معاف تشخیص داده نشوند، به خدمت سربازی اعزام خواهند شد و در صورتی که به رای شورای پزشکی اعتراض کنند، پرونده آنان در شورای عالی مطرح شده و رای شورای عالی قطعی و لازم به اجرا خواهد بود و حق اعتراض نخواهد داشت.

افراد مشمولی که در حین رسیدگی پزشکی قرار گرفته‌اند، اجازه انصراف از درخواست پزشکی را ندارند و نظر شورای پزشکی در مورد آنان ملاک و معیار عمل خواهد بود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت است.

فرد مشمول بعد از کامل کردن مدارک پزشکی خود، می تواند به پلیس +10 مراجعه نماید و منتظر تائید مدارک پزشکی خود از نظام وظیفه باشد. زمانی که مشمول تمام شرایط و مدارک پزشکی را در راستای معافیت داشته باشد، این امکان برایش مهیا می شود تا بتواند معافیت پزشکی را دریافت کند.

پونزمدارک مورد نیاز معافیت پزشکی عبارتند از:

رو نوشت از مدرک پزشکی

رونوشت از واکسیناسیون

رو نوشت از ترک تحصیل (اتمام تحصیل)

رو نوشت از معاینه های فرد مشمول

یک قطعه عکس

رونوشت از وضعیت مشمول

این مدارک برای معافیت پزشکی می باشد و افراد با در دست داشتن این مدارک می توانند اقدامات لازم را برای معافیت انجام دهند. بعد از انجام اقدامات اولیه و جواب کمیسیون پزشکی، فرد مشمول می تواند اقدامات دیگر را انجام دهد.

افرادی که کارت معافیت از خدمت را می گیرند، ممکن است بعضی از فرصت های استخدام در ارگان‌ها و سازمان‌ها را از دست بدهند.

معافیت پزشکی خدمت سربازی به چند دسته تقسیم می شود؟

نظام وظیفه

سخن آخر

معافیت پزشکی، از جمله معافیت‌هایی است که شامل مشمولان نظام وظیفه عمومی بر حسب یکسری شرایط و قواعد می شود.

این نوع مشمولیت به این خاطر لحاظ شده است تا برای کسانی که با مشکلات جسمی و روانی دست و پنجه نرم می کنند، کمک کند تا بر حسب شرایط بیماری شان از این خدمت معاف گردند تا شدت بیماری شان بیشتر نشود و جانشان به خطر نیفتد.

در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با دسته بندی این بیماری‌ها آشنا کنیم. شما برای اطلاع دقیق از شرایط اخذ معافیت پزشکی بر اساس نوع بیماری خود، یا برای دریافت مشاوره تخصصی نظام وظیفه، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

سوالات متداول

سوال علامتآیا همه افراد می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند؟

خیر، افرادی می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند که شرایط و مدارک مورد تائید نظام وظیفه را داشته باشند. این مدارک باید زیر نظر کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مورد تائید قرار گیرد.

سوال علامتآیا برای معافیت پزشکی، مدرک تحصیلی هم مورد ارزیابی قرار می گیرد؟

بله، در بعضی از معافیت های پزشکی با توجه به بیماری که فرد مشمول دارد، مدرک تحصیلی نیز در گرفتن معافیت پزشکی تاثیر می گذارد.

سوال علامتآیا همه بیماری ها باعث می شود تا فرد معافیت دائم بگیرد؟

خیر، همه بیماری ها باعث نمی شوند فرد معافیت دائم بگیرد؛ بعضی از بیماری ها باعث می شوند فرد تنها در رزم معاف شود و چند ماهی از دوره خدمت خود را از معافیت موقت استفاده کند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینهمشاوره معافیت پزشکیبه شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی 1402

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژهبا تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 586 نظر:
 1. درود. وقت به خیر.
  من بیماری کولیت اولسراتیو دارم، دو سال است که دارو مصرف می‌کنم، اگر چند روز مصرف دارو را قطع کنم دچار درد و پس از مدّتی دچار خونریزی می‌شوم. در حال حاضر چون دارو مصرف می‌کنم از امکان زخم یا عدم آن اطلاع ندارم. آیا معافیت دائم به من تعلق می‌گیرد؟ داری مدرک کاردانی هستم، متولد ۷۶

  1. سلام خدمت شما. اگر در آزمایش خون و کولونوسکوپی ، زخمی دیده شود ؛ حتی بدون ِ عمل امکان معافیت دارید.

 2. سلام من ران پام پلاتین داره ساق پام پلاتین داره شکستی رانم خیلی شدید بود زانومم خم نمیشه نمیتونم خوب راه برم معاف میشم

  1. سلام شرایط تون باید برسی بشه ‌ وکمسیون پزشکی برگزار بشه امکان معافیت وجود دارد

 3. سلام من پام پلاتین دارد ران پام شکسته هست و پلاتین دارد و در دوران بهبودی دوباره افتادم پلاتین روی پلاتین گذاشتن ساق منم پلاتین داره زانوم خم نمیشه نمیتونم به درستی راه برم آیا امکان معافیت دارم

  1. با سلام طبق قانون نظام وظیفه اگر شکستگی استخوان شما سبب اختلال حرکتی جدی شده باشد یا با عدم جوش خوردگی دائمی مواجه باشید معاف دائم خواهیدشد.

 4. سلام بنده تک بیضه ای هستم آیا معافیت دائم تعلق میگیره بهم؟

  1. نبود یکی از بیضه ها معافیت دائم ندارد و فقط معاف از رزم خواهید شد.

  2. با سلام نبود یکی از بیضه ها معافیت دائم ندارد و فقط معاف از رزم خواهید شد.

 5. سلام وقت بخیر. من چند ساله مشکل کمر دارم. به نظرتون شامل معافیت دائم میشم با این نتیجه mri . ممنون
  MRI لومبو ساکرال بدون GD:
  برآمدگی دیسک خلفی مرکزی در سطح L5-SI مشاهده می شود که منجر به حداقل کیسه تکال می شود
  تورفتگی
  فضای دیسک بین مهره ای و کانال های ریشه عصبی طبیعی است
  عناصر خلفی طبیعی به نظر می رسند.
  سیگنال مغز استخوان قابل توجه نیست.
  بند ناف و مخروط مدولاریس مشاهده شده از نظر شکل و شدت سیگنال و مخروط طبیعی به نظر می رسد
  در L1 خاتمه می یابد.

  1. سلام وقت بخیر
   نتیجه شما می‌بایست توسط پزشک متخصص آنالیز شود و درصورتی که حاد تشخیص بدهند امکان دریافت معافت برای شما هست

 6. سلام‌ دست سمت چپ فلج کامل نشده و تا حدی بالا میره ایا از سربازی معاف هست

  1. سلام وقت بخیر وضعیت شما باید توسط پزشک مغز و اعصاب بررسی شود و در صورتی که حاد باشد بله مشمول معافیت می‌شوید

 7. سلام.من طحال بزرگه لنف نودهای مزانتریک ۶ میل دارن.سینوزیت دارم بواسیر هم دارم.مینسک پام پاره شده آیا میشه معافیت گرفت

  1. باسلام باید هرکدوم از بیماری های شما جدا جدا بررسی شود جهت اینکه شرایط روبهنر بدونید باما تماس بگیرید

 8. سلام من الان زانوهام پرانتزیه خیلی زیاد 21سالم هستش امکان معافیت هستش؟؟؟؟

 9. سلام من چشم ضعیفه.و افتادگی پلک دارم.و کمک کاری تیروئید هم دارم هر روز صبح قرص می خورم.و لکنت زبان شدیدی دارم.و یکی از دیسک های کمرم زده بیرون .و زانو دردم دارم.ایا معاف میشوم.لطفا بگویید

  1. باسلام هر مشکل شما باید جدا جدا برسی شود و تشخیص معافیت داد شود باما تماس بگیرید

 10. سلام بنده مشکل بواسیر دارم خونریزی اگه وسیله سنگین بلند کنم یا کار سنگین باشه خونریزی می کنم از مدفوع

 11. سلام وقت بخیر
  بنده واریسکل گرید vi گرید ۳ عمل کردم و باز هم عود کرده و سنو گرافی رفتم باز هم گرید ۳ شدید هست و اون سمتش هم گرید ۱
  خواستم ببینم معافیت داعم با این وعضیت به بنده تعلق میگیره

  1. سلام. افراد مبتلا به واریکوسل نوع 3 میتوانند معافیت دائم را دریافت نمایند.

 12. سلام
  من بیماری کم کاری تیروئید دارم حدودا از ۱۰ سالگی متوجه شدم و روزی ۲۵ میکرو گرم میخوردم،از اون روز من دارو مصرف میکنم و الان ۲۲ سالمه شده 200 میکرو گرم، من معاف از رزم میشم یا معاف دائم میشم؟

  1. شرایط معافیت پزشکی دائم را داریدباید وضعیت تان برسی بشه توسط پزشکان نظام وظیفه

 13. سلام وقت بخیر
  من در کودکی عمل سر (فرق سر) انجام دادم که دلیلش هم بسته شدن ملاج سر بوده که به دلیل دیر عمل کردن باعث شده حدود یکی دو بند انگشت سرم ورم داشته باشه
  میتونه دلیلی بر معافیت داشته باشه؟

  1. به پزشک معتمد نظام وظیفه مراجعه کنید تا برسی های لازم انجام شود وشرایط بهتون توضیح بدن

  1. با عرض سلام باید خدمتتون عارض شوم که که کسری خدمت فقط به افرادی که پدرشون دارای کارت ایثارگری ، یا خود فرد متاهل باشد و همچنین فرزند داشته باشد و علاوه بر آن کارت بسیج فعال داشته باشد برای شما که فقط کف پاتون صاف هست نهایت امر معاف از رزم بشید

 14. سلام خسته نباشد. من الان فارغ التحصیل شدم کارشناسی پیوسته. برای ارشد هم کنکور دادم قبول شد. حالا میخوام تابستون برای معافیت پزشکی اقدام کنم. اگه معافیت دائم ندن ، دیگه نمیتونم ارشد بخونم؟ ترک تحصیل هم تا حالا نزدم.

  1. سلام و ارادت درصورت عدم گرفتن معافیت پزشکی ، تاریخ اعزام به خدمت برای شما رد خواهد شد و سپس با قبولی در مقطع کارشناسی ارشد می توانید ایست خدمت بزنید .

 15. سلام داشتن یک کلیه به صورت مادرزادی معافیت دائم دارد یا نه

  1. سلام و ارادت در فهرست بیماری های نظام وظیفه برای معافیت پزشکی مساله تک کلیه بودن مادرزادی عنوان نشده است ، اما بیماری هایی تحت عنوان پیوند کلیه و نکروز یک کلیه معافیت دائم دارند

 16. سلام من تصادف کردم الان ۱۰ساله پام کجه امکان معافیت دارم یانه

 17. سلام زاویه آنته ورژن ران چقد باشه باعث معافیت دائم میشه؟ لطفا جواب بدین فوریه ممنون

  1. با سلام،زاویه انته ورژن ران میزان چرخش در افراد بالغ بیشتر از 15 درجه باشد منجر به معافیت میگردد

 18. دو تا فیستول مقعد و یک ابسه در ناحیه مقعد عمل کردم و بی اختیاری گاز معده و مدفوع در حین اسحال را دارم و احتمال به وجود امدن دوباره فیستول امکان دارد.
  از چه طریقی من مشکلم را به پلیس +۱۰ بگویم

  1. سلام، با مراجعه به پلیس +۱۰ و تحویل مدارک درخواست معافیت پزشکی خود را ثبت کنید.

 19. سلام خسته نباشید
  من مشکل شنوایی دارم
  گوش راستم ۶۰ درصد گوش چپ ۳۰یا ۴۰درصده
  معاف از زرم یا معاف خدمت میشم
  باتشکر

  1. سلام بستگی به معدل آستانه شنوایی امکان معافیت دارید، در صورتی که معدل آستانه در فرکانس ۴ گانه هر گوش بالای ۵۰ دسی بل باشد.

 20. سلام من چند سال پیش تصادف کردم و دست چپم بدجور شکست الان که یکم باهاش کار میکنم بی حس میشه رفتم دکتر گفت دوباره باید عمل کنی بنظرتون میتونم از سربازی معاف بشم؟

  1. سلام، بستگی به میزان اختلال عملکرد وارده بر دست و مراحل درمان می توانید درخواست دهید،باید تخصصی بررسی شود.

 21. سلام
  من تاندون آشیلم خیلی کوتاهه جوری که وقتی میشینم کف پام نزدیک 13-14 سانت از زمین بلند میشه
  رسما رو انگشتام میشینم
  به نظرتون برای کوتاهی تاندون آشیل معافی میدن؟

  1. اگر شما دچار کوتاهی آشیل هستید تنها در صورتی معاف میشوید که اولا مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی داشته باشید دوما به دلیل کوتاهی آشیل دچار اختلال در نشستن و محدودیت حرکتی مچ پا باشید.

 22. وقت بخیر ، بنده فتق دیک مهره کمری دارم، تنگی کانال و ۲ تا پلاتین که باید عمل کنم ، برای دریافت معافی باید عمل کنم یا خیر

  1. برای دریافت معافیت سربازی دیسک کمر مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس+10 الزامی است.
   کامل کردن فرم مربوط به معاینه پزشکی جهت دریافت معافیت سربازی دیسک کمر
   انجام کلیه معاینات اولیه لازم به وسیله دکتر و کامل برگه معاینه پزشک جهت دریافت معافیت
   کامل کردن فرم خوداظهاری سابقه بیماری فرد مشمول خدمت نظام وظیفه

   مراجعه به بیمارستان معرفی شده ومراجعه به کمیسیون پزشکی دیسک کمر

 23. سلام
  من مهره 9 کمرم شکست و پیج و مهره کردن و تازه قراره مشمول خدمت بشم آیا من معاف میشم؟

  1. شکستگی مهره در صورتی که با کلاپس بیشتر از 25 درصد باشد معاف می شوید

 24. سلام
  من تومور داشتم و جراحی شدم در دوران که شیمی درمانی شدم اقدام برای معافیت کردم و معافیت پزشکیم تایید شد و گفتن یه چند باری باید بری و بیای این وسطاش جراحی شدم و دیگه بعدش پرونده رو دنبال نکردم شرایط برا من چطوره هر وقت اقدام کنم بازم معاف هستم یا نه؟

  1. باسلام برای معافیت میتوانید اقدام کنید اما برای معاف دائم شدن بستگی به وضعیت الان شما داره

 25. سلام
  تومور بیضه داشتم که بدخیم بود و به مغز و ریه هم زده بود مغز و بیضه ام جراحی شده و رفتم برای گرفتن معافی که یه جراحی ریه هم قرار گرفتم و کلا دیگر پیگیری نکردم ، شرایط برای من چگونه است باز هم معاف میشوم؟

  1. اگر رای نهایی صادر نشده باشد می توانید دوباره پرونده خود را پیگیری کنید
   در صورتی که کمیسیون شورای عالی پزشکی نرفتید امکانش هست

 26. سلام من رفتم پزشک اولیه برام کمیسیون نوشت گفت برو پلیس +10 ولی دو سه هفته است دیگه پیگیر نشدم. کمیسیونی که دکتر گفته تا کی اعتبار داره؟

  1. با سلام برای دریافت معافیت پزشکی، باید مراحل بیماری شما توسط 1_پزشک اولیه2_کمیسیون بیمارستان ۳_شورای عالی پزشکی تایید شود، و برای پزشک اولیه هم تاریخ انقضا نباید بیشتر از یک ماه باشد

 27. سلام
  من 27سالمه و در حین خدمت هستم
  دیسک کمر در مهره های L4 L5 دارم وکلا دیسکم پاره شده(نوع دیسک:استروژن)
  همچنین انحراف ستون فقرات دارم
  آیا شرایط معافیت شامل حال من میشه

  1. 🌸بله شما شرایط معافیت دارید اما بازم بستگی به نظر پزشک و همچنین شدت ان دارد

 28. سلاو وقت بخیر
  من پام پرانتزیه اما کمتر از ۱۲ سانتی متره
  ولی پاهام درد میگیره و اینکه مهره دنبالچه کمرمم شکسته خاستم بپرسم که این دوتا باهم باعث معاف دائم میشن یا نه؟!ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. ﺳﻼﻡﻭﻗﺘﺘﻮﻥﺑﺨﯿﺮﺍﯾﻦﺩﻭﺗﺎﺑﺎﻫﻢﺟﻤﻊﻧﻤﯿﺸﻪﻭﺑﺴﺘﮕﯽﺩﺍﺭﻩﻣﺪﺭﮎﺗﺤﺼﯿﻠﯽﺗﻮﻥﭼﯽﺑﺎﺵﻭﺍﺣﺘﻤﺎﻻﻣﻌﺎﻑﺍﺯﺭﺯﻡﻣﯿﺸﻮﯾﺪﺑﺮﺍﻣﺮﺍﺣﻞ ﻭﺷﺮﺍﯾﻄﺶﻣﯿﺘﻮﺍﻧﯿﺪﺗﻤﺎﺱﺑﮕﯿﺮﯾﺪ

 29. سلام من افتادگی دریچه میترال قلب دارم ۲۰ سالمه با این بیماری میتونم معافیت بگیرم

  1. افتادگی دریچه زیاد مسئله ی بزرگی نیست اما بازم رای شورا پزشکی مهمه

 30. سلام من عمل جراحی قلب asd کردم
  میخواستم بدونم میتونم معافیت بگیرم
  چون خونده بودم به نقایص مادرزادی چه عمل شوند و چه نشوند معافیت تعلق میگیره

 31. سلام من سال ۸۶ دچار بیماری سرطان خون از نوع all شدم
  و تو همون سال جراحی کیست پانکراست رو انجام دادم امکان معافیم هست؟؟

  1. با توجه به نظر شورای پزشکی امکان معافیت وجود دارد

 32. سلام به من ۶ ماه معافیت موقت دادند.
  تموم شد رفتم معاف از رزم دادن.
  کم کاری تیرویید دارم. هر روز یک عدد قرص لووکسین ۱۰۰ م گ استفاده میکنم.
  چرا معاف دائم ندادن چرا ۶ ماهم رو ازم گرفتن چرا؟؟ ۶ ماه منو علاف کردن که آخر معاف از رزم بدن!؟
  چه کار کنم الان برم شکایت کنم وقتمو کشتن.
  چی کارم کنم راهنمایی کنید.
  وضعیت تیروییدم درمان نمیشه.

  1. تشخیص شورا بوده و شما باید اعتراض بزنید به راس شورا

 33. سلام من بیماری عفونی دارم خیلی وقت که غایبم ۲۸ ماه پدرم جبهه بودن اما بخاطر شرایطم نمیتونم بیماریم پدر مادرم بدونن چون درجا میمیرن من باید چکار کنم

  1. سلام خدمت شما. بابت بیماری بعد از مراجعه به پلیس+۱۰ و ارجاع به بیمارستان و معاینه تخصصی امکان معافیت برای شما فراهم است. برای استفاده از کسری باید توجیه غیبت انجام شود.

 34. سلام
  عضله های بدنم وقتی جایی میشینم یا چند لحظه رو پا جایی وایمیسم وقتی بخوام راه برم یا چیزی و بردارم و دارای گرفتگی میشه دکتر مغذ و اعصاب هم رفتم ایا امکان معافیت هست 17 سالمه

  1. سلام وقت بخیر
   تحت شرایطی و با بررسی بیشتر شرایط بیماری شما امکان معافیت می باشد ،در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید

 35. سلام من ۲۲سالمه تنگی حالب مادر زادی داشتم بعد درد های شدید وادار به عمل لاپاراسکپی شدم درم و فنر برام گذاشتن آیا شامل معافیت میشوم

  1. سلام وقت بخیر به آخرین پادگان محل خدمت مراجعه فرمایید

  2. سلام خسته نباشید من معده ام رو جراحی کردم و عوارض داره نباید چیز سنگین بلند کنم کمربند باید ببندم دارو باید مصرف کنم همه اینهارو باید تا اخر عمر انجام بدم دکتر توی پروندم نوشته ایا معاف داعم میشم

   1. هر گونه اعمال جراحی روی دستگاه گوارش که همراه با اختلالات گوارشی باشد و منجر به برداشتن قسمتی از عضو به غیر از آپاندیس شده باشد معافیت دائم تعلق می گیرد

 36. من۲۲ سالمه تنگی حالب مادر زادی داشتم بعد درد های شدید وادرار خونی وادار به عمل لاپاراسکپی شدم درم و فنر برام گذاشتن آیا شامل معافیت میشوم ممنون

  1. سلام وقت بخیر برای کفالت مادر یا تک فرزند یا پسر برزگتر خانواده امکان دریافت کفالت را دارد

 37. سلام..من هیپوسپادیاس ساب کرونال دارم و در حال تحصیل کارشناسی هستم اگر انصراف بدم از تحصیل معاف دائم میشم؟؟

  1. سلام وقت بخیر به بیمارستان های تحت پوشش نیروهای مسلح مراجعه کنید

 38. سلام..من هیپوسپادیاس ساب کرونال دارم و در حال تحصیل کارشناسی هستم اگر انصراف بدم از تحصیل معاف میشم ؟؟

  1. سلام وقت بخیر معافیت پزشکی حین تحصیل با شرایط خاص و به یک سری از بیماری ها تعلق خواهد گرفت

 39. سلام من ۱۸ سالم هست و اگر یک تخمدان داشته باشم معافیت دائم میگیرم؟
  و زانو پرانتزی ام دارم

  1. تخمدان مال زنه
   باید ۱۹یا۲۰سالت باشه میتونی معافیت پزشکی بگیری

 40. سلام وقت بخیر
  بنده در ناحیه پیشانی و پشت گوش مبتلا به پسوریازیس ام
  و در ناحیه بینی مبتلا به قارچ پوستی شدم
  و یک چشم من از زمان سال پنجم ابتدایی تا به الان دید خیلی کم تری نسبت به چشم چپم داره و هنوز علتش مشخص نشده تا درمان کنم
  میخواستم بدونم چه شرایطی رو برای بنده در نظر میگیرن

 41. سلام وقتتون به خیر
  ببخشید فرزندم پزشکی عمومی راتمام کرده باید برود خدمت سربازی. چندسال پیش تحت نظرپزشک قلب تست سنکوب انجام داد ومثبت شد .آیا این مشکل معافیت به همراه دارد؟ فرزندم دایما فشارخونش پایین بوده و توان سرپا ایسادن طولانی رانداردچون سرگیجه گرفته وبطور ناگهانی زمین میخورد.ممنونم پاسخ بفرمایید

  1. سلام وقتتون بخیر تعیین نوع معافیت بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

 42. باسلام و وقت بخیر
  من الان 23 سالمه و در سن 15 سالگی سابقه سنکوپ یا شوک وازوواگال همراه با تست TILT مثبت دارم میخواستم ببینم میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکانش از طریق معافیت پزشکی میتواند وجود داشته باشد.

 43. سلام من استخوان قفسه سینم جلوی مثل قوز سینه کفتری ایا امکان معافیت هست دویدن هم برام مشکل نفسم میسوزه کم میارم

  1. سلام وقتتون بخیر در صورت تشخیص و تایید مراکز درمانی نظامی و پاراکیلینیکی امکان معافیت دایم و رزم شما هست ولی برایا اطلاعات بیشتر با کارشناسان مت تماس بگیرید

  2. .قفسه سینه منم لانه کبوتریه تنگی نفس دارم 8 سال دارو مصرف میکنم

   1. سلام
    من دیسک خفیف دارم
    چند روز پیش هم دکتر مجاری معاینه ام کرده گفت که واریس ‌بیضه دارم
    امکان معاف ار زرم دارم

 44. سلام من چند سال پیش تصادف کردم و جمجمه ام ترک خورد ۷ناهیه صدمه دیدم امکانش هست معاف شم ۱۸ سالمه

  1. سلام وقت بخیر
   تحت شرایطی باید برای معافیت پزشکی اقدام نمایید ،برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 45. سلام من رفتم کمسیون پزشکی دکتر منو دید بم گفتن برو منتظر پیام باش الان تقریبا یه ماه پیام نیومده واسم

 46. سلام وقت بخیر
  من استخوان دنبالچم شکسته شدع
  و نشست و برخاست واسم خیلی سخته
  ایا شکستگی استخوان دنبالچه معافیت داره؟

  1. سلام وقتتون بخیربله امکان معافیت هست برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 47. سلام وقت بخیر
  می خواستم بدونم که اگر کسی مشکل کوتاهی آشیل پشت پا رو داشته باشه و پزشک هم تایید کرده باشه که مشکل ش شدید هست از خدمت معاف میشه یا نه؟؟؟

  1. سلام بله امکان معافیت برای شما هست با کارشناسان ما تماس بگیرید

 48. سلام وقت بخیر
  ببخشید می خواستم بدونم اگر که کسی مشکل کوتاهی آشیل پشت پا داشته باشه و پزشک هم تایید کرده باشه که شدید هست معاف از خدمت میشه یا نه؟؟؟

  1. سلام بله امکان معافیت برای شما هست با کارشناسان ما تماس بگیرید

 49. سلام، من دارای مدرک کارشناسی و 23 ساله هستم و شاخص توده بدنی ام 37 و خرده ای است، سابقه آسم کودکان دارم، کف پام هم کمی صافه، تاندون هام شل هستند، تاندون آشیل م هم کوتاهه، ستون فقراتم کمی انحراف محوری داره و نمره چشمم 4 هست، با این اوصاف فقط معافیت از رزم میگیرم یا معاف دائم میشم؟
  ممنونم

  1. سلام حتما برسی شرایط فوق با کارشناسان ما تماس بگیرید

 50. سلام من ۳۷سالمه تصادف کردم و ازناحیه پا صدمه دیدم شکستگی درشت نی وشکستگی کشکک زانو پارگی منیسک وارگی مفصل وارگی رباط جانبی داخلی ومحدودیت حرکتی ۶.۷مفصل زانو آیا معاف میشم ثبت نام کنم مدرک سیکل هست ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   برای شرایط بیماری شما معافیت پزشکی تحت شرایطی تعلق خواهد گرفت

 51. سلام من سال‌های 96و97و1400 عمل فتق داشتم و در حال حاظر هم دوباره به این بیماری دچار شدم که باید عمل کنم 35 سال هم سن دارم آیا میتونم از معافی پزشکی استفاده کنم

  1. سلام
   ابتدا باید پرونده ی پزشکی شما توسط کارشناسان ما بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 52. باسلام فرزندبنده بیماری صرع ازنوع شدیدداردوسال ۹۷دیپلم گرفته وترک تحصیل کرده سوالم این است که باوضعیت غیبتی که داردموضوع بیماریش برامعافیت پزشکی قابل بررسی هست یانه.ممنون

  1. سلام
   غیبت تاثیری در روند معافیت پزشکی ندارد

 53. سلام
  خسته نباشید
  اگه کسی جزو بیماری های عمومی باشه مثلا وزنش کم باشه _ ایا حتما معاف میکنن
  مثلا دوست دارم برم سربازی _ ایا جلوی من رو میگیرن؟

 54. سلام
  من پام دو تا استخوانش شکسته شده الان شش ماهه عمل کردم پلاتین تو پام هست ولی نمیتونم بدوم مشکل سرما پلاتین دارم و از سرما توان راه رفتن ندارم
  احتمال معاف شدن هست… یا نه

 55. سلام
  من پام دو تا استخوانش شکسته شده الان شش ماهه عمل کردم پلاتین تو پام هست ولی نمیتونم بدوم مشکل سرما پلاتین دارم و از سرما توان راه رفتن ندارم
  احتمال معاف شدن هست…

 56. سلام
  من ماسل بریج دارم در رگ بطن چپ شامل عروق کرنری میشه. معافیت دائم میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   تحت شرایطی امکان معافیت برای شما وجود دارد

 57. سلام
  بنده به علت بریدگی تاندون دو انگشت دستم اشاره و بغلیش عمل کردم.
  به علت استرابیسم چشم ۲بار عمل داشتم.
  و بیماری نارسایی خفیف میترال دارم.
  با این ۳ مورد که فکر میکنم هر ۳ معاف از رزم هستن.امکان معافیت دایم هست.
  ؟(داشتن ۳ مورد معاف از رزم ، معافیت دائم )

  1. سلام وقت بخیر
   برای هر کدام از بیماری هایی که بیان کردید حاد بودن شرایط به همراه یک سری موارد لحاظ خواهد شد

 58. ببخشید من انگشت کوچیک دست چپم بک بندش قطع شده در حین خدمت بودم فرار کردم از خدامت بعد از دوماه فرار کردنم دستم اینجوری شد ایا امکان معافیت دائم هست؟

  1. سلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

   1. سلام من بیماری عفونی دارم خیلی وقت که غایبم ۲۸ ماه پدرم جبهه بودن اما بخاطر شرایطم نمیتونم بیماریم پدر مادرم بدونن چون درجا میمیرن من باید چکار کنم

 59. سلام انحراف تیغه داخل بینی دارم و سینوزیدم هیچ وقت کامل خوب نمیشه و دیسک خفیف کمر دارم معاف از رزم میشم؟؟

 60. باسلام بنده مشکل دیسک کمر دارم و پزشک معتمد سازمان در برگه تعیین تکلیف خدمتی برام نوشته L3_L4 ریشه LS درگیری شدید و L5S1 ریشه S1 درگیری خفیف دارد و نوار عصب و عضله هم گرفتم که ۵۰ درصد از عصب پای چپ از بین رفته و این مشکل حین خدمت برام بوجود اومده آیا به بنده معافیت دائم تعلق میگیرد

 61. سلام من اسم الرژی داشتم از کودکی و از یه سن به بعد دیگ پیگیری نکردم مشکلات تنفسی دارم و در حال تحصیلم مدارک پزشکیم دارم میتونم معافیت بگیرم ؟

 62. سلام.. ببخشید من ۱ماه پیش پارگی دیسک داشتم بین مهره ۴و۵ عمل کردم ایا معاف میشم…… دکترم هم برام نامه نوشت واسه معافیت…

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت اختلال عملکردی معافیت دائم و عدم اختلال در عملکرد معاف از رزم خواهید شد.

 63. سلام وقتتون بخیر.
  من مشکل گشادی دریچه آئورت،فرو رفتکی قفسه سینه،و کندی شدید ضربان قلب دارم در حدی که ضربان دیاستولم به ۴۸ هم میرسه بعضی وقتا.
  و خیلی زود خسته میشم و از پا می‌افتم
  میخواستم بدونم میشه معافی گرفت از این؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت اختلال شدید عملکردی معاف دائم خواهید شد.

 64. سلام آدرس بیمارستان رو برام فرستادن ولی پیامک سوم هنوز نیومده.
  باید وایسم پیامک سوم بیاد یا الان میتونم برم ؟

 65. سلام با عرض وقت بخیر و خسته نباشید
  بنده میخواستم بدانم که با فیستول مقعدی بعلاوه ی زگیل و تبخال تناسلی و همچنین مشکلات روانی (همه ی این مشکلات را بدون مراجعه به پزشک بنده مشاهده و بر اساس تحقیقات انجام شده می دانم که دارم) میتوانم معاف شوم؟

  1. سلام
   بله احتمالش وجود دارد اما به پزشک کمسیون هم بستگی دارد

 66. سلام پسر من بیماری سرع داره یعنی سالی حداقل یک بار تشنج میکنه ولی قبلا خیلی بیشتر بود الان بهتره ولی امسال تشنج نکرده پارسال یک بار این اتفاق افتاد ولی دارو مصرف میکنه و اینکه میخاستم ببینم معاف میشه یا نه و اینکه میتونم براش معافیت بگیرم چون خودش میخاد بره و قبول نمیکنه معاف بشه

 67. سلام من 6ساله که رفلاکس دارم دوبار آندوسکوپی کردم جدیدا هم زخم معده وورم معده گرفتم.التهاب روده هم دارم برونشیت هم دارم همورویید عمل کردم آیا با داشتن این مشکلات احتمال معاف دایم هست.

  1. سلام وقت بخیر اگر مشکل شدید باشد احتمال معافیت میتواند وجود داشته باشد.

 68. سلام من تازه ارشدم رو تمام کردم و میخواهم برای معافیت از سربازی اقدام کنم من 4 سالگی بدون تب تشنج کردم و از آن موقع تا الان قرص فنوباربیتال مصرف میکنم میخواستم بدانم معافیت از سربازی شامل من میشه و یا معاف از رزم محسوب میشم؟
  لطفا جواب دید.

  1. سلام وقت بخیر
   برای سنجیدن دقیق شرایط شما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 69. عرض ادب
  من ۲۵ سالمه و ۷ سال غیبت دارم و از معافیت تحصیلی هم استفاده نکردم
  توده بدنی من ۱۸ هست و خیلی لاغرم قدم هم ۱۹۰ سانت
  قفسه سینه ام شکستگی داره و کمی استخوانم نرمه
  افسردگی هم دارم میخواستم بدونم شامل معافیت میشم یا خیر ۳ تا از برادرام هم خدمت رفتن. ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما برای معافیت باید بررسی شود ، با مشاوران ما در تماس باشید.

 70. عرض ادب
  من ۲۵ سالمه و ۷ سال غیبت دارم و از معافیت تحصیلی هم استفاده نکردم
  توده بدنی من ۱۸ هست و خیلی لاغرم قدم هم ۱۹۰ سانت
  قفسه سینه ام شکستگی داره و کمی استخوانم نرمه
  افسردگی هم دارم میخواستم بدونم شامل معافیت میشم یا خیر ۳ تا از برادرام هم خدمت رفتن. ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما برای معافیت باید بررسی شود ، با مشاوران ما در تماس باشید.

 71. سلام،پسر من هفده سالشه،ده ساله دیابت وابسته به انسولین داره،ضمنا مثانه عصبی وبرگشت ادرار دارند که باعث شده کلیه هاش دچار نارسایی شود،برای دریافت معافیت چه زمانی باید اقدام کنم و برای کدام بیماری؟ایا برای هردو مورد اقدام کنم .سپاسگزارم.

 72. سلام،پسر من هفده سالشه،ده ساله دیابت وابسته به انسولین داره،ضمنا مثانه عصبی وبرگشت ادرار دارند که باعث شده کلیه هاش دچار نارسایی شود،برای دریافت معافیت چه زمانی باید اقدام کنم و برای کدام بیماری؟سپاسگزارم.

 73. سلام وقت بخیر
  ی سوال داشتم من پاهام پرانتزی هستش فاصله بین دو قوزک پام طبق عکس رادیولوژی ۱۷ سانت هستش و مدرکم هم دیپلم هستش خواستم بدونم معاف دائم شامل حال بنده میشود یا خیر؟
  ممنونم از پاسخگویی شما

 74. سلام خسته نباشید
  همسرم زخم معده داره و خوب نمیشه و چشم ش ضعیفه و آستیگمات هم داره بدون عینک نمی تونه چیزی ببینه و چربی کبد هم داره این معاف می شه یا نا لطفا جواب بدید

 75. سلام خسته نباشید من مشکل واریکوسل وفتگ ودستگاه تناسلی دارم میتونم معافیت پزشکی بگیرم

 76. باسلام من فرزندم بیمارپروانه ای داره که خرج زیادی داره ایامشمول معافیت میشود

 77. سلام من از بچگی تیروئید کم کار دارم و به دستور پزشک تا آخر عمر قرص مصرف میکنم . معاف میشم ؟؟

 78. MR study of L.S spine using sagittal T1, T2 and selected axial T2/W images:
  At L5-S1 level small left paracentral disc protrusion is seen with thecal sac indentation at L4-5 level disc bulging is noted.
  Other intervertebral disc spaces, intervertebral foramina, vertebral alignment, posterior elements are normal.
  Bone marrow signal is normal.
  No evidence of intramedullary lesion and S.O.L is seen.
  Visualized cord and conus medullaris appear normal in shape and signal intensity.
  سلام اين گزارش ام ار اى من هستش
  مدرك تحصيليم فوق ديپلومه
  ميتونم معافيت پزشكى بگيرم

  1. سلام من 6ساله که رفلاکس دارم دوبار آندوسکوپی کردم جدیدا هم زخم معده وورم معده گرفتم.التهاب روده هم دارم برونشیت هم دارم همورویید عمل کردم آیا با داشتن این مشکلات احتمال معاف دایم هست.36ساله هستم

   1. سلام وقت بخیر اگر مشکل شدید باشد احتمال معافیت میتواند وجود داشته باشد.

 79. سلام من ۲۵سالمه و یک گوشم کاملا ناشنواست مدرک کارشناسی هم دارم میخواستم ببینم قطعا معاف هستم یانه؟

  1. سلام وقتتون بخیر. من ۲ مورد رو متوجه نشدم
   مورد اول اینکه برای معافیت پزشکی اگر چندین بیماری داشتیم چند تای اون ها قابل بررسی هست؟
   مورد دوم اینکه ایا امکانش هست از ۲ بیماری متفاوتی که داریم معاف از رزم بگیریم؟ ایا این ۲ مورد معاف از رزم تبدیل به معاف دائم میشود؟

   1. وقت بخیر بهتره با نوع اول بیماری شدیدتر اقدام کنید و خیر

 80. من بیماری ژنتیکی شارکو ماری توث دارم منجر به کوتاهی تاندون پا و دفورمیتی مچ پا و قوس شدید کف پا هستم تحت پوشش بهزیستی که کارت معلولیت بهزیستی هم دارم . تحت پوشش بنیاد بیماران نادر ایران هم هستم. گواهینامه معلولیت جسمی-حرکتی با درجه پیشرفته هم دارم. پاهام هم با وسیله آفو تحت کنترل است . من حین خدمت در دژبانی ارتش هستم که بیماریم افزایش پیدا کرده و منجر به معلولیت شدم.چون بیماریم نادره ، پزشکان ارتش حاضر به درمان نیستند و بی اهمیتن حتی به کمیسیون هم فرستادن گفتن چنین بیماری در لیست معافیت ها نیست.دادگاه نظامی تهران هم رفتم قاضی گفت مدارکت مبنی بر معلولیت درسته،پزشکان ارتش هم بر معلولیت من صحه گذاشتند اما چون بیماری شارکو ماری توث ناشناختس حاضر به معافیت دایم من نشدن و معاف از رزم کردن.من تحت هیچ شرایطی توانایی پوشیدن پوتین یا عادی راه رفتن ندارم‌باید چیکار کنم تا ارتش طبق مدارک پزشکیم معاف دایم کند؟؟خواهشمندم راهنمایی کنید.

 81. سلام من1401/05/24کارهای صدورکارت معافیت کفالت پدرنیازمند مراقبت ماده ۶بهزیستی را پیش رئیس نظام وظیفه شهرستان شهربابک انجام دادم هزینه صدور کارت پرداخت کردم کارتم چه تاریخی به درب منزل پست می شودچندماه دیگه

 82. سلام وقت بخیر.من مشکل قلبی پیدا کردم.و رفتم پلیس +۱۰ برگه معافیت پزشکی رو گرفتم.الان باید برای مراجعه به مرکزی که پزشک معاینه میکند باید منتظر پیامک باشیم بعد برویم.؟؟؟چون افرادی که رفتن گفتن پیام باید بیاد .الان میخام ببینم باید پیام بیاد که مراجعه کنم؟؟؟.ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام وقت شما بخیر برای مراجعه به پزشک اولیه پیامک ارسال نمیشود

 83. سلام وقت بخیر،بنده متولد مهر ۷۶ هستم و معافیت تحصیلی بنده اواخر این ماه یعنی ۳۱ شهریور تموم میشه،توی این مدت درگیر درس و دانشگاه بودم و کلاس و درس رو با مرخصی و تمدید سنوات طول دادم که راهی برای مشکلم پیدا کنم،بنده ده ساله بیماری پوستی جوش و اکنه شدید دارم که بیشتر الان حالت جای جوش عمیق با رنگ پوست قهوه ای شده و خیلی توچشمه و توی این مدت هم دنبال درمان بودم و راههای زیادی را امتحان کردم اما درمان نشد بلکه بدترهم شد و کراهت منظر بدی بوجوداورد!،جوری که این بیماری سالها مانع حضور بنده درجامعه و جاهای مختلف شده و باعث شده که بدون استعمال کرم و… اصلا نتونم جایی برم که این موضوع برام ازاردهنده شده و باعث سوئ تفاهم اطرافیان،و همین شرایط باعث استرس در سربازی شده،میخواستم بدونم آیا راهی برای معافیت دائم بنده هست؟فارغ از این که پروسه اقدام به بعد از ابطال معافیت کشیده میشه و بنده مشمول خواهم شد،لطفا هر چه سریعتر راهنمایی کنید مرسی

 84. با سلام من از ۱۳ سالگی آسم داشتم و الانم بیماری آسم ریوی دارم و تحت درمان هستم یک سالی هست، طبق ازمایشات تنفسی و عکس هایی که انجام دادم بیماریم شدید و نسبتا شدی هست و ۱۸ سالمه همینطور غلظت خون و سینوزیت هم دارم ایا من مشمول معافیت سربازی کامل میشم یا معافیت از رزم یا معافیت چند ماهه؟؟

 85. با سلام من بیماری آسم ریوی دارم و تحت درمان هستم یک سالی هست طبق ازمایشات تنفسی و عکس هایی که انجام دادم بیماریم شدید و نسبتا شدی هست ایا من مشمول معافیت سربازی کامل میشم یا معافیت از رزم یا معافیت چند ماهه؟؟

 86. سلام من ۳ ماهه ک سربازم و دوبار کتفم در رفته یک بار قبل خدمت و یک بار همین یک هفته پیش ، همچنین قبلا عمل فتق اینگوئنال داشتم و الان هم دکتر گفته که واریکوسل گرید شدید داری و باید عمل کنی
  ، بنظرتون با این شرایط من معاف میشم.

 87. سلام من هم کف پایم صاف هست.
  هم پام پرانتزی هست.
  معاف هستم یا نه؟

 88. باسلام بنده 25 سالمه متاهل هستم و دارای یک فرزند می باشم مدرک تحصیلیم لیسانس می باشد. بنده از دو سالگی دچار بیماری سندروم نفروتیک شده ام و در حال درمان می باشم 10 سال اخیر هیچگونه پروتئینی هم تولید نکرده کلیه هام و در حال حاضر شاغل هستم و میتوانم تمام کارهای روزمره ام را هم بخوبی انجام بدم و حتی به ماموریت های خارج استانی و خارج کشوری هم میرم و خیلی علاقه دارم حداقل معاف از رزوم که شده به خدمت سربازی بروم سوالم اینه که چطوری اقدام کنم به معافیت پزشکی آیا ممکنه معاف از رزم باشم و بتونم برم خدمت سربازی؟

  1. سلام
   جهت برسی دقیق تر شرایط شما با کارشناسان ما تماس بگیرید

 89. سلام..من درحوزه بیماری های تناسلی چنتا بیماری دارم(پروستات،عفونت مجاری ویبوست)
  چندماه به من معافیت میخوره. من میتونم
  هم معافیت تحصیلی داشته باشم هم معافیت پزشکی؟.اول کدوم یکی رو باید بگیرم؟

  1. سلام
   معافیت پزشکی بستگی به رای پزشک کمیسون دارد ولی برای بررسی بیشتر شرایط شما با کارشناسان ما تماس بگیرید

 90. سلام من اسکلیوز حدودا 80درجه داشتم بطور مادامالعمر میله ها وپیچ ها در بدنم وجود دارد آیا معافی دایمی تعلق میگیرد

 91. سلام وقت شما بخیر من تیرویئد کم کار دارم یه غده هم در قسمت داخلی ران پام دارم نمیتونم پامو باز کنم عملم کردم چند سال پیش درست نشد به نظر شما معاف میشم؟

 92. سلام ببخشید من هم دیسک گردن وهم دیسک کمر دارم و همچنین کف پاهام صافه آیا معافیت شامل حالم میشه؟

  1. با سلام باید پزشک بررسی کند به احتمال قوی معاف از رزم میشوید

 93. سلام ببخشید من دیسک گردن و دیسک کمر دارم و همچنین کف پاهام صافه آیا معافیت شامل حال من میشه؟

  1. با سلام باید پزشک بررسی کند به احتمال قوی معاف از رزم میشوید

 94. با سلام من قلبمو عمل باز کردم میخواستم ببینم معافیت سامان میشود

 95. با سلام آیا شکستگی‌ استخون ترقوه مشمول خدمت هست یا معافیت دائم؟؟؟

 96. با سلام من نمره چشم راستم ۶.۲۵- و چشم چپمم ۵.۲۵- هست و نمخاهم معاف بشوم و میخاهم به خدمت بروم آیا راهی هست؟و در ضمن استفاده از عینک در پادگان ممنوع نمیباشد؟

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط جدیدی در این زمینه برای نظام وظیفه وجود دارد.

 97. سلام وقت بخیر من هنگام تولد تاندوم های پشت پی پام کوتاه بوده و پاهام رو به توو بوده عمل کردم هنوزم پاهام کجه معافیت میتونم بگیرم؟

 98. پدر من بیماری اعصاب و روان و چهار بار در بیمارستان بستری شده.
  تک فرزند هستم و مادر هم ندارم شامل معافیت میشم

  1. سلام وقت بخیر در صورت نداشتن غیبت امکان معافیت شما با رای کمیسیون امکان پذیر است.

 99. سلام.
  معافیت پزشکی اختلالات میوتونی (داخلی مغز و اعصاب) به چه صورت هست؟
  تشکر

 100. سلام یک سال غیبت دارم و در این مدت درد مچ دست به همراه اختلال حرکت بر اثر کار دارم و توان قدرت مچ دست و انگشت راست ضعیف شده و الان مدت دو ماه پزشک متوجه شده استخوان مچ دستم سیاه شده و نام بیماری کین باخ و برای من جراحی و کوتا کردن استخوان و قرار دادن پلاتین در مچ دست داده آیا معاف دایم میشوم

 101. سلام من رفتم نظام وظیفه بم گفتن معاف دائم بعد ۲۴۴۵۰۰۰ریال واریز کردم این هزینه مال چیه بعد از چند روز هم گفتن باید بری معاینه مجدد

 102. سلام آیا مصرف قرص الانزاپین ۵ باعث معاف شدن از سربازی میشه

 103. با سلام من برای معافیت پزشکی هرنی دیسکال اقدام کردم هفته گذشته جواب جلسه شورا اومد گفتن معاف دائم شدی ایا مرحله دیگه ای هست؟ و چقدر طول میکشه کارت معافیت صادر شه؟

  1. سلام وقت بخیر
   مرحله ی اخر در معافیت پزشکی ، رای شورای عالی پزشکی می باشد.

 104. سلام من مشکل قلبی و تنگی نفسه شدید دارم وسواس شدید هم دارم که باید همش دستا و پاهامو بشورم ایا معاف میشم یا خیر

 105. آیا میشه قبل از هیچ گونه اقدامی برای رفتن به سربازی، جایی رفت تا کل مشکلات رو بررسی کنن و بفهمیم که معاف میشیم یا نه ؟

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به نحوه ی کسب معافیت از طریق مشکل شما دارد

 106. سلام من از بچگی مجاری ادراریم مادر زا بسته لود واز سوراخ ریز زیر مجرا عملم کردن ۴ بار الان عفونت مجرا میکنم .فتخم هم عمل کردم کف پاهام هم صافه ایا معاف میشوم

  1. سلام وقت بخیر
   برای بیماری هایی که بیان کردید طبق شرایط بروز رسانی شده شامل معافیت خواهید شد

 107. سلام خسته نباشید بنده مشکل انسداد رود و دئودنوم داشتم ۲سال پیش عمل کردم و الان عود گرفته خسته شدم الان ۱۹ ماهه خدمت دارم میکنم دیگه نمیخوام برم پادگان میخوام معافیت بگیرم از چه راهی اقدام کنم سرباز ارتشم روی جراحی من زخم میشه و بعضی اوقات خون میاد سر همین عصبی میشم و صبحا دوست ندارم برم میخواستم بپرسم ایا میشه معافیت دائم گرفت یا خیر ممنون میشم جواب بدین مرسی❤️

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 108. سلام خسته نباشید ،

  من افتادگی دریچه میترال قلب دارم و اینکه تقریبا ۱ ساله که مشمول شدم،
  میخواستم بدونم الان میتونم معافیت بگیرم ؟
  و اگر آره، میتونم معافیت دائم بگیرم؟

  ممنون بابت پاسخگویی.

 109. سلام من چندین سال پیش شکستگی ترقوه داشتم ایا میتونم معافیت بگیرم ؟ مهم نیست چقدر از شسکتگی گذشته باشه ؟

 110. با سلام آیا آیا جراحی مغز و اعصاب مشمول خدمت است یا معافیت پزشکی کرانیو پلاستی وکرانیو تومی و الآنم دوره افسردگی زیر نظر پزشکان هستم

  1. سلام بایئ با پزشک نظامی مشورت کرده و در صورت تایید درخواست معافیت پزشکی دهید

 111. برای مشاور شارژ کردم الان چطوری میتونم بهتون زنگ بزنم ممنون میشم بگید

 112. سلام
  پسرم جراحی اسلیو و برداشتن کیسه صفرا نموده ایا میتواند معاف دائم شود
  سپاسگزارم

  1. سلام با نوجه به گسترده بودن مشکلات گوارشی مبنی بر معافیت دایم
   تنها ادعای مشمول به بیماری برای معاف شدن کافی نیست؛ بلکه مبتلایان به این بیماری ها باید در مراحل مختلف مورد معاینه قرار گیرند و آزمایشات متناسب با اختلال مربوطه انجام شود و بعد تصمیمات لازم برای معافیت یا عدم معافیت مشمول اتخاذ شود.

 113. سلام
  من اگزما دارم برای معافیت نیاز هست چند درصد از بدن اگزما داشته باشه؟

 114. سلام خسته نباشی من واریکوسل گرید۳ شدید داره در حین خدمت هم هستم میخوام بدوم معافیت بهم میدان یانه اقدام کنم

  1. سلام در برخی موارد مشمولینی که بیماری واریکوسل دارند و تحت عمل جراحی قرار می گیرند، بعد از مدتی بیماری آن ها عود می کند. در این مواقع باید بگوییم که این افراد می توانند از شرایط معافیت پزشکی واریکوسل استفاده کرده و معافیت دائم پزشکی حود را بگی معافیت واریکوسل گرید ۳ به آن نوع معافیتی گفته می شود که مشمول از بالاترین درجه این بیماری رنج می برد رند

 115. سلام من 3سالی میشه ارشد گرفتم، غیبت دارم ، فتق شکم خیلی شدید دارم ، فتق دریچه ایگنوال دارم ،بواسیری نسبتا شدیدی دارم ،انگشت اشارم پیوند استخوان شده ،افسردگی شدیدم دارم ، به نظرتون معاف میشم یا برم بمیرم بهتره؟

  1. سلام از طریق مدارک پزشکی اقدام کنید و حداکثر 3بیماری قابل بررسی میباشد

 116. سلام بنده نجار هستم داخل کارم دست راستم انگشت اشاره ام تمام رگ هایش قطع شده و مشکل اعصابی هم برام به وجود آمده و انگشت شصتم قطع شده قزروفتشم از بین رفته .پای راستم هم چند سال میشه تصادف کردم با متور از پوشت پاشنه پام شارگ قطع شده استخوان پام هم شکسته ازش می لنگم آیا به من معافیت تعلق میگیرد.؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه شما میتوانید از طریق کمیسیون پزشکی اقدام کنید اما نوع معافیت بستگی به شرایط کمیسیون پزشکی دارد.

 117. سلام
  من مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس در ناحیه پشت و قفسه سینه و سر و صورت هستم مشکل افسردگی هم دارم آیا میتونم از خدمت معاف بشم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه شما میتوانید از طریق معافیت پزشکی اقدام بفرمایید.

 118. سلام نقرس دارم و اسید اوریک خون من بالا هس و دارو مصرف میکنم و پای چپم درد میگیره

 119. سلام بیماری واریکوسل و مشکل گوارشی هم باعث معافیت میشه؟

 120. من سابقه ایجاد لخته خون تو دوتاپاهام دارم ودوبار تو بیمارستان بستری شدم وپزشک گفته خدایی نکرده احتمال ایجاد دوبارش هست وبیماری دی وی تی دارم وکبدم پروتین اس تولید نمیکنه ینی مشکل گوارشی دارم..
  واینکه تو شهرخودمون منو گفتن معافی الان از مرکز استان تماس گرفتن وگفتن برا معاینه دوباره بیا
  میخواستم بدونم چقد احتمال معافیتم هست؟ اصلا نیازه از مرکز استان دعوت بشیم این مراحل برا همس یا…؟
  ممنون میشم جواب بدین..یاعلی

 121. سلام،من لنفوم‌هوچکین دارم،و برای معافیت پزشکی مراجعه کردم،بهم ۶ماه معافیت موقت دادن‌ تا دوره درمانم تموم بشه،و بعد بهم گفتن،بعداز تموم شدن شیمی درمانیت بیا تا ببینیم وظعیتتو،بعد معافت کنیم،الان این حرفی که بهم زدن،از نظر قانونی همینطور هست،حتما باید معاف موقت می کردن یا اینکه باید،داعم میکردن،ولی بهم گفتن خوب هم بشی بازم باز معاف داعمی

  1. سلام وقت بخیر
   از لحاظ قانونی درسته بعد از بهبودی ممکنه معاف دایم نشید

 122. سلام بنده ۳۴ سالمه بیماری سنگ کلیه دارم بیماری اداری دارم هردو طرف بیماری عصاب دارم بیماری اوستخوان دارم هرتو پا از زانو به ماین بی حس میشن ایه امکان معافیت وجود هست

  1. سلام
   در صورت اثبات بیماری توسط پزشک احتمال دارد

 123. سلام ساختار گوش میانی و داخلی من از کودکی رشد نکرده و قابل درمان نیست وزوز گوش دارم ولی کاهش شنوایی ندارم ، ۲۲ سالمه و مدرکم هم کارشناسی هست امکان معافیت دائم دارم ؟

 124. سلام وقت بخیر در گردنم۲دیسک پوروتوژن و تنگی کانال دوفورامینال دژنراتیو وکمرهم همینجور ۲دیسک بالجینگ به همراه باریک شدن کانال دوفورامینال
  و کوتاهی تاندون اشیل دارم
  مدرکمم فوق دیپلمه ۲سال هم غیبت دارم
  معافیت بهم تعلق میگیره؟؟؟
  ممنون

 125. Habltuid dislocation سلام من این بیماری برای کتف راست دارم ایا امکان معافی هست؟

  1. سلام
   اگر منظور شما در رفتگی عادی است باید بررسی شود

 126. سلام من تحت پوشش کمیته امداد هستم. پدرم ناراحتی قلبی داره خودمم ناراحتی معده رفلاکس دارم و همین طور زخم معده غیبت دارم ۸ سال هر دوتا چششم. ضعیفه به جوری ضعیفه که اب از چشمام میاد سفیدی چشم قرمز میشه. سوزش داره. میتونم معافیت دائم بگیرم

  1. سلام
   در صورت تایید معافیت پزشکی توسط نظام وظیفه بله در غیر این صورت باید توجیه غیبت انجام دهید

 127. سلام من صافی کف پا شدید دارم حالت دفورمیتی و غیبت سربازی دارم میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکان معافیت پزشکی میتواند برایتان وجود داشته باشد.

 128. سلام من تو بچگی انسداد شدید روده داشتم میتونم معافیت بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر اگر هنوز هم وجود داشته باشد امکانش ممکن است وجود داشته باشد.

 129. سلام دست چپ من مادرزادی مشکل داره و انگشتای دستم ناخن نداره و یکی از انگشتام بند انگشت نداره و سر انشگتام درد و سرد و گرم دیر حس میشه و یکیش هم کمی کجه خاستم ببینم با این تعاریف امکان معافیت وجود داره؟

 130. من کله دندونام چرک کرده بدجور بعد دستام عرق میکنه ممکن هست معاف بشم

 131. سلام.
  وقتتون بخیر.
  من فتق اینگوینال عمل شده عود کرده دارم یعنی دوبار عمل کردم. الان هم بعد از دوتا عمل هنوز هم جاش درد میکنه. چاقی مفرط هم دارم BMI 36 هستش. مشکل آسم هم دارم با مدارک پزشکی و fev1 کمتر از 50
  میشه لطفاً راهنمایی ام کنید که معاف دائم میشم یا معاف از رزم
  ممنون

 132. سلام.اگرکسی درخواست معافیت پزشکی درحین تحصیل نماید.ودرخواست وی مورد قبول واقع نشده وجز موارد حین تحصیل نباشد.ایابعداز فراغت یاانصراف ازتحصیل میتواندمجددا درخواست معافیت پزشکی براساس موارد حین فراغت ازتحصیل.را بنماید؟؟چون بیشتر شامل ان موارد است‌. باتشکر.

 133. با سلام!سال 95عمل تورشن انجام دادم(پیچ خوردگی بیضه)سمت راست بعد مدتها بیضه راست خیلی کوچیک شد.رفتم سونوگرافی دکتر بهم گفت بیضه سمت چپ واریکوسل گرید 3 دارید با این حال معاف از رزم میشم یا اینه معاف دائم

 134. با سلام من مجموع عدد ضعیفی چشمام ۷ و خورده ای میشه و اینکه کم خونی از نوع داسی شکل دارم که زود خسته و ناتوان میشم و اینکه چند ساله بیماری پوستی دارم که مدام از قسمت کمر و دستان در حال خارش هستم و خیلی سیاه شدن آیا اینا باعث معافیت میشن؟؟

 135. سلام من به پلیس +100مراجعه کردم و درخواست معافیت دادم و پزشک معاینه کرد و برام بیماری قفسه سینه و شکم و گوارش ثبت کرد ، آیا معاف میشوم یا این که دوباره من را معاینه می کنند

  1. سلام
   بستگی به رای پزشک کمیسیون دارد اما برای بررسی بیشتر پرونده ی پزشکی شما با کارشناسان ما تماس بگیرید

 136. سلام من واریکوسل دارم گرید3 و پام 4 تا از تاندوم های انگشت هاش بر اثر ی حادثه بریده شده و جراحی شده میخواستم بدونم بعد از درخواست معافیت پزشکی نمیشه اگه رد بشه میتونم ادامه تحصیل بدم و معاف میشم

  1. سلام
   چون گرید 3 هستید به احتمال زیاد بهتون معافیت موقت بدهند

 137. سلام من هر دو پاهام رگ شریان لخته خون دارد ایا معافیت میتونم بگیرم

  1. باسلام باید مراحل معافیت پزشکی طی شود طبق قوانین جدید اقدام کنید

 138. سلام من واسه معافی پزشکی اقدام کردم اگه معاف نشم بعدش حتما باید برم سربازی یا اینکه هر موقع خواستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باسلام برای معافیت پزشکی دفترچه به صورت خودکار پست میشود

 139. سلام من واسه معافی پزشکی اقدام کردم اگه معاف نشم بعدش حتما باید برم سربازی یا اینکه هر موقع خواستم ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  1. باسلام برای معافیت پزشکی دفترچه به صورت خودکار پست میشود

 140. سلام من اگه معاف نشم بعدش چی میشه باید حتما برم سربازی بعدش چون پرونده تشکیل دادم ممنون میشم یکی راهنمایی کنه

 141. سلام و خسته نباشید،هر دو زانوی من پارگی شدید مینیکس داره،آیا معاف میشم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در زمینه ی معافیت پزشکی قوانینی برای بیماری شما وجود دارد

 142. سلام من سابقه تشنج و بستری دارم ۸ ساله تحت نظر دکتر هستم دارو های مختلف مصرف کردم و اختلال‌ اضطراب هم دارم طوری که بشدت تپش قلب میگیرم پرخاشگری میکنم و کنترلمو گاهی اوقات از دست میدم سابقه و پرونده پزشکی برای تشنج رو دارم ولی اظطراب و استرس چون یک ساله بهش دچار شدم پرونده پزشکی ندارم

  معافیت دائم بمن تعلق میگیره؟

 143. سلام خسته نباشید
  من هم در کمر و هم در گردن هرنی دیسکال(در رفتگی مهر ها ) رو دارم و مدرک تحصیلی دیپلم رو دارم آیا میتوان معافیت گرفت؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای معافیت از طریق بیماری شما بستگی به شدت بیماری و از کار افتادگی دارد

 144. با سلام اینجانب به علت ناشنوایی خفیف که دارم زیر پوشش بهزیستی هستم .و شوهرم یکی از چشمان راستش نابینا هست اما زیر نظر بهزیستی نیستند و خودشان بخاطر این مشکل معاف از سر بازی بوده اند و همچنین چشم چپ ایشان هم ضعیف می باشد و یک فرزند پسر داریم آیا ایشان مشمول معافی می شوند.

  1. سلام وقت بخیر
   برای اقدام معافیت از طریق کفالت شرایط خاصی لحاظ خواهد شد

 145. سلام وبا احترام وقتتون بخیر من کم کاری تیروئید دارم حتی به گفته دکتر تیروئیدم سمی هست حدود ۵ سال هست قرص مصرف میکنم و دکتر گفته تا آخر عمر باید قرص مصرف کنی واین کم کاری باعث شده ویتیلیگو هم توی پوستم بوجود بیاد معاف میشم من ممنون میشم راهنماییم کنید.

 146. سلام خسته نباشید من کف پای صاف دارم و برای استخدام ناجا که رفتم به این دلیل استخدام نشدم همینطور کف دستام هم در حالت عادی تو دمای معمولی کمتر از یک دقیقه مشت میکنم عرق میکنه میخواستم بدونم بخاطر این دو مشکل میتونم معافیت سربازی بگیرم یا نه الان هم معافیت تحصیلی دارم ممنون میشم جواب بدید

  1. باسلام اصولا 6ماه تا یک سال زمان میبرد
   باسلام با توجه بهشرایط شما احتمالا معاف از رزم شوید

 147. سلام
  بنده یک چشمم کمتر از ۳۰٪ بینایی داره و یه مهره کمرم هم شکسته و پلاتین داره ، آیا میتونم معافیت بگیرم؟

 148. سلام وفتتون بخیر ببخشید من به بیماری عفونی htlv1 مبتلا هستم و طبق بخشنامه معافیت دائم تعلق میگیره ، من کارهای اولیه اش رو انجام دادم و منتظر وقت بیمارستان برای آزمایشم ، میخواستم بدونم ممکنه در شورا درخواستم رد بشه و معاف نشم؟

  1. سلام وقت بخیر
   رای کمیسیون و رای شورا تا 95 درصد با یکدیگر مشترک می باشد

 149. سلام وقت بخیر ببخشید من دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه آزاد تهران مرکز هستم ورودی بهمن 99 پذیرش سوابق تحصیلی معدل میخواستم بپرسم اگه من از تحصیل انصراف بدم در مهلت 1 ساله معرفی خودم میتونم برای کنکور ارشد شرکت کنم و درصورت قبولی ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام وقتتون بخیر در صورت داشتن معافیت امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 150. سلام من بر اثر تصادف در ران یک پایم پلاتین وپای دیگرم بر اثر پاره شدن مینسک زانو عمل جراحی انجام داده ام وحساسیت فصلی هم دارم معافیت پزشکی دائم شاملو می شود ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر تعیین نوع معافیت بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

 151. سلام وقت بخیر
  براmri کمر نوشته برامدگیL4_L5 دیسک .L3_L4 and L5_S1
  وباریک شدن کانال دوفورامینال

  وبرا ام ار ای گردن نوشته:
  برامدگی کم عمق دیسک مرکزی C4_C5
  C5_C6
  برامدگی کم عمق دیسک مرکزی باباریک شدن دژنراتیو دوفورامینال.

  ایابااین شرایط معاف دائم میکنن؟؟
  مدرکمم فوق دیپلمه

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 152. سلام بنده دو بار ترقوه ام از یک ناحیه شکسته و یک بار هم عمل فتق شدم ایا معافیت پزشکی بهم تعلق میگیره؟

  1. سلام وقت بخیر
   بنا برشرایطی از بیماری شما امکان معافیت وجود دارد

 153. سلام نمره یکی از چشم های من ۶ هستش و دیپلم هستم … میتونم معافیت بگیرم؟؟

 154. سلام …یک بار فرار از خدمت داشتم و به دلیل بیماری اعصاب معاف از رزم شدم، ولی نرفتم خدمت در حال حاضر مچ دست چپم 70درصد تخلیه شده آیا اگه خودم رو معرفی کنم معاف میشم؟و آیا میرم زندان؟ با تشکر

 155. سلام من دانشجو هستم و قوز قرنیه دارم، آیا قوز قرنیه شامل معافی میشه؟ چون پلیس +10 که دفترچه رو دادن نبود همچین بندی

 156. سلام من تعرق کف دست شدید دارم در صورتی که چند دقیقه بعد از شست شو مشخص هست که رطوبت و خیسی داره دستم همچنین پیش دیابت دارم و قند خون ناشتا بالای ۲۰۰ هست امکان معافیت دارم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکانش میتواند وجود داشته باشد اما تعیین نوع معافیت بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

 157. سلام خوب هستید یک سوال داشتم من نمره یک چشم ۶:۲۵هست با مدرک دیپلم ایا من معاف دائم هستم

  1. سلام وقت بخیر
   برای این مورد باید شرایط دیگر بررسی شود

 158. سلام خوب هستید یک سوال داشتم من نمره یک چشم ۶:۲۵هست با مدرک دیپلم ایا من معاف دائم هستم

  1. سلام وقت بخیر
   برای این مورد باید شرایط دیگر بررسی شود

 159. سلام‌ من کف پاهام تخته بیضه سمت راست پاره شده معاف دائم میتونم بگیرم

 160. سلام‌ من کف پاهام تخته بیضه سمت راست پاره شده معاف دائم میتونم بگیرم

 161. سلام من حین خدمتم و زخم معده و میکروب معده دارم و نمیتونم غذای پادگان بخورم آیا معافیت دائم بهم تعلق میگیره

  1. باسلام خواستم سوال کنم اقام ویروس رو معده داره ویروس خیلی بده دکترا گفتن ویروس سرطان معده میگیری اصلا نمی تونه غذا بخور نمی تونه راه بره همش درد داره قند هم داره میشه بگین باید چکار کنم معاف می تونه بشه

  2. سلام من دانشجوی مهندسی عمران هستم دو سال دیگه درسم تموم میشه مشکل رباط سلیبی و ینسک زانوی چپ دارم امکانش هست در حین تحصیل برای بررسی امکان معافیت پزشکی اقدام کنم .

 162. با سلام وقت بخیر و خسته نباشید
  دانشجوی کارشناسی ارشد ترم آخر ۲۵ ساله هستم.
  بنده به چشم پزشکی مراجعه کردم بیماری رتینیت پیگمنتوزا RP رو تشخیص دادن(ضعف شبکیه خفیف تر)،علاوه بر آن مشکل مگس پران و جرقه زدن هم دارم،
  میخواستم از شما بپرسم شرایط معافیت و اینکه آیا میتونم معافیت دائم بگیرم؟
  ممنون میشم اگر ممکن هست بنده رو راهنمایی بفرمایید
  تشکر

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 163. سلام من مشکل شنوایی دارم یه گوشم به طور کامل ناشنواست وا گوشه دومم ضعیفه ایا معاف میشم؟

 164. سلام پسر من ۱۶ ساله هست وبیماری اسکولیوز داره الان باید اقدام کنیم برای معافی یا بعد از دیپلم؟

 165. سلام،من اختلال دیس تایمی و وسواس دارم این دو بیماری جزو معاف از رزم است اما در حال حاضر تحت درمانم و وسواس هم شدید است و داروها پر عارضه میخواستم بدانم برای تکمیل روال درمان ابتدا معافیت موقت میدهند و بعد معاف از رزم میکنند،یا چون اینها را جزو معاف از رزم هستند از همان ابتدا معاف از رزم میکنند؟

  1. سلام
   پرونده ی پزشکی شما کامل بررسی شود لذا با برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 166. سلام خسته نباشید. بنده کیست پاینونیدال داشتم و چند سال پیش عمل کردم و خوبم. مشکل دیگه ای برایم پیش اومده در قسمت مقعد به صورت آبسه مقعدی از قسمت بیرون که هر موقعی ترشح داره و عمل نکردم. آیا آبسه مقعدی معافیت دائم بهش تعلق می گیره؟ اگر خیر، با کیست پاینونیدال معاف از رزم می‌شوم؟ ممنون میشم به این دو سوال پاسخ دهید. سپاس

 167. سلام یک انسان سن 45سال چهار فرزند .مشکلات جسمی روحی .تربیت بچها .مستجری .چطوری میتواند برود سربازی ؟؟؟همه چیز بی برنامه .مجهول هستند.چی وضعی است.اصلا کارشناس اجتماعی و ووو است .

 168. سلام بنده چند بار مورد حمله تشنج هم از نوع کامل و هم نوع ناقص قرار گرفتم و الان هم داروی ضد تشنج مصرف میکنم ایا میشه معافیت گرفت ؟

  1. سلام. باید علت تشنج و نوع بیماری مشخص شود تا به طور دقیق درباره نوع معافیت نظر بدهیم برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

   1. با سلام ۴۵ ساله دارای زن و فرزند و پدر مادرم خیلی ساله جدا شدن و پدرم پیش من زندگی میکنه ۲۳ سال اعتیاد شدید به مخدر ومحرک و قرص اعصاب از بچگی پرخاشگر بودم همیشه مشکل داشتم دندونهای فک بالام نیستن پایینیا هم خراب غذا فقط آبکی.موقعهایی که پاکم قرصهای اعصابمو خونوادم کنترل شده و طبق نسخه بم میدن موقعی که میریزم بهم و خودم قرص گیر میارم میخورم تو بهترین حالت یا بازداشتگاه یا بیمارستان ..چندین بار هم موقعی ک به خود اومدم تو زندان بودم تپش قلب شدید جوری که حالت تهوع دارم انگار البته یه حالت یهویی داره کسی عصبیم کنه اظطراب شدید.از واژه افسردگی تنفر دارم…اقدام ب خودکشی با ۱۵۰تا می تریپیلین داشتم چند روز بعد تو بیمارستان حر بهوش اومدم .درمونگاه….بیشمار…تو جمع که مطلقا نمیتونم برم حاضرم یه جا اویزونم کنن ولی تو جمع نباشم بخام بنویسم یه طومار میشه..فقط بخاطر بچه ام یه کار یه اشنا پیدا کرده واسم واقعا شرایطش واسم خوبه طرفم تا حدودی تو جریان مشکلاتم هست..همه میگن تو با این شرایطی که داری معافت میکنن .بر فرض اصلا معافمم کنن اصلا دو کلام با یکی حرف بزنم ببینم طرفم یه جورایی میخاد سنگ رو یخم کنه بدنم عین بید میلرزه دستامو به زور نگه میدارم ابروم نره به جون یه دونه بچه ام الان اینارو که ب شما گفتم دارم بحال خودم زار میزنم نه ادمی هستم که واسه چیزی به کسی رو بزنم ودنبال منفعتی واسه خودم باشم فقط بخاطر بچه ام تو فکر دنبال معافی رفتم که کار کنم و زندگیشو نزارم مث زندگی خودم شه…از اینکه سنگ صبورم شدیدو نوشتمو خوندین خیلی ممنونن

 169. سلام من تک شنوا هستم گوش چپم نمشنوه معاف داعمم یا معاف از رزم؟

  1. سلام. بلی در صورت کری کامل یک گوش به طور دائم معاف خواهید شد.

 170. سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم در حین تحصیل در دانشگاه میشه برای معافیت پزشکی اقدام کرد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید. 🙏🏻🌱

  1. سلام. بسته به نوع بیماری پاسخ متفاوت است برخی بیماری ها امکان بررسی در حین تحصیل دارند و برخی دیگر ندارند.

 171. سلام خسته نباشید من هپاتیت ث داشتم ۶ماه معاف موقت شدم آخرین ازمایش تخصصی نشانگر متوقف شدن بیماری من بوده ولی آزمایش های معمولی من هنوز این بیماری رو دارم آیامن معافیت دائم بهم تعلق میگیره یانه ودوجلسه شورای پزشکی رو رفتم جلسه اول معاف موقت شدم وبیمارستان هم درپرونده من نوشت که بیماری من متوقف شده

  1. سلام اگر پزشک متخصص و آزمایشات نشان دهنده توقف بیماری است خیر امکان معافیت نیست نهایتا معاف از رزم صادر شود.

 172. سلام خسته نباشید هپاتیت سی داشتم به مدت ۶ماه معاف موقت شدم والان طبق آخرین آزمایش تخصصی بیماری من متوقف شده ولی آزمایش های ساده نشانگر بیماری هست آیامعافیت به من طعلق میگیره

  1. سلام اگر پزشک متخصص و آزمایشات نشان دهنده توقف بیماری است خیر امکان معافیت نیست نهایتا معاف از رزم صادر شود.

 173. با سلام لطفا راهنمای کنید و جواب بدید من ۲۲ سالمه من تقریبا ۴ساله بنا ب دلایل و مشکلاتی حسابی مشکلات رو اعصاب و روانم تاثیر گذاشته حتی برا استخدامی سپاه ک خیلی دوس داشتم برم رفتم بنا ب خاطر اون مشکل و کور رنگی رد شدم .در هنگام عصبانیت هرچیزی باشه ازش استفاده میکنم خدای برا خودم عذاب دردسر شده برام.لطفا راهنمای کنید ممنون

  1. سلام. برای دریافت معافیت باید نوع بیماری و پیشینه و اقدامات درمانی ای که انجام داده آید مشخص باشد برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 174. باسلام من 38 سالم بچگی بیضهام عمل کردم وبیضها بالاس خیلی ضیعف معلوم میشه و وقتی را میرم زیر شکمم درد داره ولی دوتا بچه هم دارم آیا معافیت میتوانم بگیرم

  1. سلام . به واسطه مشکل مطرح شده نهایتا مشمول معافیت از رزم خواهید شد برای دریافت اطلاعات کامل در زمینه انواع معافیت با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 175. کتفم حدود۱۵سالهشکسته ودررفته ودکترا جوابم کردن گفتن که نقص عضوم ایا معاف میشوم

  1. سلام وقت بخیر در نهایت معافیت از رزم به شما تعلق می گیرد

   1. سلام خسته نباشین امروز رفتم کمیسیون پزشکی و پای من پرانتزی میباشد به من گفت برو نظام وظیفه ۳۰ روز دیگه واینکه پاهام خیلی درد میکنه بیشتر از نیم ساعت نمیتونم روی پاهام بایستم و اینکه من متر زدم پرانتز پاهام ۱۵cm میباشد ممنون میشم راهنماییم کنین

    1. سلام وقت بخیر
     برای شرایط شما یک سری قوانین و شرایط وجود د ارد که امکان معافیت برای شما لحاظ شود

 176. ببخشیدمنحدود۱۵ساله کتفم هم شکسته وهم دررفته ضمناحدود۱۲ساله که ۲۴دندان ندارم خاستم بفهمم که معافیت سربازی شامل حالم می شود یانه خیلی ممنونم

  1. سلام وقت بخیر در نهایت معافیت از رزم به شما تعلق می گیرد

    1. سللام وقتتون بخیر برای رای کمیسیون امکان معاف رزم برای شما بستگی با شرایط شما هست

 177. سلام خسته نباشید من از نوزادی تک بیضه بودم آیا میتونم معاف کامل شوم؟

 178. سلام ۱۸ ساله محصلم ۴ ساله دیابت وابسته به انسولین دارم میتونم از معافیت پزشکی دائم استفاده کنم

  1. می توانید برای گرفتن معافیت پزشکی بابت دیابت اقدام کنید

   1. با سلام ۴۵ ساله دارای زن و فرزند و پدر مادرم خیلی ساله جدا شدن و پدرم پیش من زندگی میکنه ۲۳ سال اعتیاد شدید به مخدر ومحرک و قرص اعصاب از بچگی پرخاشگر بودم همیشه مشکل داشتم دندونهای فک بالام نیستن پایینیا هم خراب غذا فقط آبکی.موقعهایی که پاکم قرصهای اعصابمو خونوادم کنترل شده و طبق نسخه بم میدن موقعی که میریزم بهم و خودم قرص گیر میارم میخورم تو بهترین حالت یا بازداشتگاه یا بیمارستان ..چندین بار هم موقعی ک به خود اومدم تو زندان بودم تپش قلب شدید جوری که حالت تهوع دارم انگار البته یه حالت یهویی داره کسی عصبیم کنه اظطراب شدید.از واژه افسردگی تنفر دارم…اقدام ب خودکشی با ۱۵۰تا می تریپیلین داشتم چند روز بعد تو بیمارستان حر بهوش اومدم .درمونگاه….بیشمار…تو جمع که مطلقا نمیتونم برم حاضرم یه جا اویزونم کنن ولی تو جمع نباشم بخام بنویسم یه طومار میشه..فقط بخاطر بچه ام یه کار یه اشنا پیدا کرده واسم واقعا شرایطش واسم خوبه طرفم تا حدودی تو جریان مشکلاتم هست..همه میگن تو با این شرایطی که داری معافت میکنن .بر فرض اصلا معافمم کنن اصلا دو کلام با یکی حرف بزنم ببینم طرفم یه جورایی میخاد سنگ رو یخم کنه بدنم عین بید میلرزه دستامو به زور نگه میدارم ابروم نره به جون یه دونه بچه ام الان اینارو که ب شما گفتم دارم بحال خودم زار میزنم نه ادمی هستم که واسه چیزی به کسی رو بزنم ودنبال منفعتی واسه خودم باشم فقط بخاطر بچه ام تو فکر دنبال معافی رفتم که کار کنم و زندگیشو نزارم مث زندگی خودم شه…از اینکه سنگ صبورم شدیدو نوشتمو خوندین خیلی ممنونن
    .

 179. سلام بنده.،کوبیتیوس والگوس دارم یعنی دستام صاف نمیشه، بیضه نزول نکرده سمت راست که اندازشم کوچکه، و پاهای پرانتزی به فاصله 8 یا 9 سانتی متری دارم،
  و پوست تنه ام و جلوی سینه ام مدتیه که سیاه شده.
  بنده مدرکم کارشناسی و حین خدمتم و تاحلا کمیسیون نرفتم آیا میتوانم معاف شوم.؟؟

  1. سلام اگر بیماری با عمل جراحی و درمان دارویی قابل حل نباشد می توان معافیت دائم گرفت

 180. سلام ببخشید بیماری دیابت هم معافیت داره یا میشه خدمت کرد؟؟

  1. سلام من هم کتفم شکسته هم تتو دارم ۴ جایه بدنم ریم سوراخ شده بود بر اثره چاغو و ترمیم شده ولی با این حال هنوز مشکل تنفسی دارم ایا معاف میشوم ؟

   1. سلام در جواب به این سؤال یعنی آیا تاتو برای سربازی مشکل دارد باید خدمت شما عزیزان عرض کنیم که خیر این موضوع جهت اعزام و یا در طول خدمت نظام وظیفه مشکلی را برای شما دوست عزیز ایجاد نمی کند.
    با پاسخ گویی به این سؤال که آیا تاتو برای سربازی مشکل دارد یا خیر دیگر حتماً‌ نگرانی بابت این مورد ندارید و با خیال راحت برای دریافت دفترچه خدمت نظام وظیفه و اعزام به خدمت اقدام می کنید
    و در رابطه با مشکلات ریه باید با پزشک نظامی مشورت کنید

 181. سلام وقت شما بخیر
  من جراحی رباط صلیبی در دو زانو رو انجام دادم
  میخواستم بدونم شامل کدوم معافیت ها میشم؟
  ممنون از مجموعه خوب شما🙏

  1. سلام وقت بخیر باتوجه به نوع رباط ها و تعداد آنها شامل معافیت از خدمات رزمی و یا معافیت دائم خواهید شد .

 182. سلام من 23سال دارم قلبمو در سن 9سالگی عمل باز انجام دادم و در سن 16سالگی تصادف کردم و کمرم شکسته و ستون فقرات کمرم پلاتین شده دکتر گفته بیشتر از 15کیلو بار بلند نکنم و پای چپم ضعیف هستش ینی نخام توی تصادف ضربه دیده چشمامم ضعیفه ـ آیا معاف میشم؟

  1. سلام خدمت شما، در قسمت معافیت پزشکی باید علاوه بر بیماری ها ، شدت بیماری ، عوارض و نظر پزشک مورد بررسی قرار بگیرد .در ضعیفی چشم نیز شماره چشم حائز اهمیت است.

 183. سلام من20ساله هسام بیماری کرون دارم و آرتریت روماتویید
  درحال دانشجو هستم میخواستم بدونم میشه در همین حین هم درخواست معافی داد؟

  1. سلام خدمت شما، برای بیماری کرون درحین تحصیل نیز میتوانید اقدام کنید اما آرتریت روماتوئید باید حتما فارغ التحصیل شده و بعد اقدام شود.

 184. سلام من مادرزاد پای چپم کج بود و در کودکی با عمل های جراحی زیادی رفع شد و کف دو پام هم صاف هست آیا معافیت دائم میگیرم

  1. سلام. در بررسی معافیت پزشکی وضعیت مشمول در حال حاضر مورد بررسی قرار میگیرد اگر الان مشکل حرکتی دارید یا صافی کف پا منجر به دفورمیتی در مچ پا شده است مشمول معافیت دائم پزشکی خواهید بود.

 185. سلام ببخشید من مادرزاد پای چپم کج بود و در کودکی با عمل های زیادی رفع شد و کف دو پام هم صاف هست آیا معافیت دائم می گیرم ؟

  1. سلام. در بررسی معافیت پزشکی وضعیت مشمول در حال حاضر مورد بررسی قرار میگیرد اگر الان مشکل حرکتی دارید یا صافی کف پا منجر به دفورمیتی در مچ پا شده است مشمول معافیت دائم پزشکی خواهید بود.

 186. سلام وقت بخیر، بنده از وقتی بدنیا اومدم هموروئید داشتم، تو هفده سالگی عمل کردم و دوباره عود کرده الانم ۲۲ سالمه، از دو سال پیش هم طبق تشخیص دکتر فیستول هم دارم .
  چامکان معافیت دائم با شرایط بنده وجود داره؟

  1. سلام وقت بخیر بستگی دارد که این مشکل چقدر از عملکرد شما را در طول روز مختل کرده باشد. در نهایت در کمیسیون پزشکی برای شما تصمیم گیری می شود

 187. سلام من عمل باز قلبم انجام دادم و دریچه قلبم عوض شده الان دریچه فلزی برایم گذاشتن و نمی توانم کاری هایی سنگین انجام بدم و هنگام انجام فعالیت زود خسته و تنگ نفس می شوم آیا شامل معافیت می شوم یا نه

  1. سلام بنده.،کوبیتیوس والگوس دارم یعنی دستام صاف نمیشه، بیضه نزول نکرده سمت راست که اندازشم کوچکه، و پاهای پرانتزی به فاصله 8 یا 9 سانتی متری دارم،
   و پوست تنه ام و جلوی سینه ام مدتیه که سیاه شده.
   بنده مدرکم کارشناسی و حین خدمتم و تاحلا کمیسیون نرفتم آیا میتوانم معاف شوم.؟؟

   1. سلام اگر بیماری با عمل جراحی و درمان دارویی قابل حل نباشد می توان معافیت دائم گرفت

 188. ببخشید من بیماری تومور ویلمز داشتم و متاسفانه یک کلیه ام را از دست دادم آیا این ها شامل معافیت پزشکی میشود

  1. سلام وقت بخیر امکان دریافت معافیت از رزم را دارید و برای معافیت دائم برای شما کمیسیون تشکیل می شود و نظر کمیسیون مطرح است

 189. سلام بنده هپاتیپ از نوع خود ایمن یا اتوایمن دارم و۱۴سال هست پردنیزولون وآزارام مصرف میکنم معافیت دائم میتونم بگیرم ممنون

 190. سلام من 41ساله هستم کلیم سنگ ساز هست دست چپم رواز شاهرگ عمل کردم شکممو پارسال عمل کردم چشمام هردوشون ناخنک دارن یکی تانزدیکی قرینه ا‌ومده سه تا هم بچه دارم تورو خدا راهنمای کنید ببینید من معافیت می گریم

  1. سلام. با توجه به تعهد مشکلات جسمانی باید بررسی شود که شدت کدام بیماری به اندازه معافیت دائم است برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 191. سلام من 41ساله هستم کلیم سنگ ساز هست دست چپم رواز شاهرگ عمل کردم شکممو پارسال عمل کردم چشمام هردوشون ناخنک دارن یکی تانزدیکی قرینه ا‌ومده سه تا هم بچه دارم تورو خدا راهنمای کنید ببینید من معافیت می گریم

  1. سلام. با توجه به تعهد مشکلات جسمانی باید بررسی شود که شدت کدام بیماری به اندازه معافیت دائم است برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

   1. سلام
    ببخشيد من ساييدگي زانو دارم و منيسك پاي راستم اسيب ديده . امكان معاف شدن هست؟

 192. سلام وخسته نباشید
  من پای راست و یه خورد پای چپ واریسی شده و در راه رفت وایستادن به مدت کوتاه ی پنج تا ده دقیقه ای احساس سوزش و پا درد میکنم.شرایط معافیت دارم یا نه؟

  1. سلام. در صورت خفیف بودن عارضه تنها مشمول معافیت از رزم خواهید شد اما اگر مشکلات حرکتی داشته باشید با تایید کمسیون ممکن است به طور دائم معاف شوید

 193. سلام و خدا قوت
  من پای راست و یه خورد پای چپ واریسی شده و در راه رفت وایستادن به مدت کوتاه ی پنج تا ده دقیقه ای احساس سوزش و پا درد میکنم.شرایط معافیت دارم یا نه؟

  1. سلام. در صورت خفیف بودن عارضه تنها مشمول معافیت از رزم خواهید شد اما اگر مشکلات حرکتی داشته باشید با تایید کمسیون ممکن است به طور دائم معاف شوید

 194. میخواستم بدونم اگه درخواست معافیت پزشکی به هر دلیلی توسط کمیسیون پزشکی رد بشه فرد اعزام میشه؟ یا میتونه بعد از رد شدن ادامه تحصیل؟ بده متشکرم .

  1. اعزام می‌شود مگر در بازه زمانی مجاز قبولی در مقطع بالاتر را بگیرد

  2. سلام و خسته نباشید بنده ۱۸ سال دارم و آسم آلرژی خفیف دارم . آیا برای خدمت سربازی معاف از رزم میشم

 195. سلام من نیمه شنوا هستم و مشکل شنوایی دارم راحت میتونم معافیت دائم از نوع پزشکی بگیرم ولی خب رشته هم جوری هست چه اگه معافیت پزشکی بگیرم کار بهم تعلق نمیگیره آیا میتونم برم خدمت کنم بیام یا نه

  1. اگر مجموع شنوایی دو گوش کمتر از 60دسیبل باشد معافیت می گیرید مگر در صورت درمان یا ارائه درخواست خدمت به نظام وظیفه برای انجام خدمت

 196. سلام من ریفلاکس شدید معده دارم چن بارم دکتر رفتم درس نشد صبحا ک ازخاب بیدار میشم حالم خیلی بد میشه حالت تهوع میاد با صرفه گاهیم سوزش میاد ایا مفافیت شامل حال من میشه؟

  1. سلام وقت بخیر بستگی به شدت بیماری دارد ولی به طور معمول معافیت دائم به این بیماری تعلق نمی گیرد

 197. سلام و خسته نباشید من متولد ۱۳۶۶/۱/۲۲هستم تقریبن چهارده سال پیش رفتم خدمت سربازی در دوره آموزش نتوانستم ادامه خدمت بدهم پنج سال پیش هم انگشتان دست چپم قطع شدند الان باید از کجا برای معافیت سربازی شروع کنم

  1. سلام وقت بخیر باید به پلیس +10 مراجعه کنید و فرم درخواست معافیت پزشکی را پر کنید

 198. من مشکل کمر درد دارم زانو درد شدید هم دارم گردن همم قفل میکنه معافیت دائم بهم تعلق میگیرد

  1. سلام وقت بخیر معافیت شما بستگی به میزان مشکل شما دارد، در صورتی که مشکل شما در کمیسیون تایید شود می توانید از معافیت دائم استفاده کنید

 199. من مشکل کمر درد دارم زانو درد شدید هم دارم معافیت دائم بهم تعلق میگیرد

  1. سلام وقت بخیر معافیت شما بستگی به میزان مشکل شما دارد، در صورتی که مشکل شما در کمیسیون تایید شود می توانید از معافیت دائم استفاده کنید

 200. سلام من تک پسر هستم و کف پام صاف به نظر شما میتونم معاف بشم یا تو شهر خودم خدمت کنم؟ممنون از شما

 201. سلام من متولد 63مجرد ده سال زندان بودم ناراحتی اعصاب روان دارم دندان مصنوعی متادونی هستم آیا معاف میشم

  1. سلام وقت بخیر برای مشکلات شما کمیسیون پزشکی تشکیل می شود و در صورت تایید می توانید از معافیت پزشکی استفاده کنید

 202. سلام وقت بخیر

  بنده از تیرماه ۱۴۰۰ برای معافیت اقدام کردم. بیمارز قلبی و شنوایی دارم
  کمیسیون دوبار منو به متخصص قلب ارجاع داد و بهم معافیت شش ماهه تعلق گرفت، دوباره بعد از شش ماه به کمیسیون مراجعه کردم و مجددا به دو متخصص جدید و متفاوت ارجاع داده شدم. میخواستم بدونم چنین چیزی عادیه؟ واقعا بلاتکلیف موندم نه معافم میکنند نه اعزام

  1. سلام وقت بخیر معافیت موقت برای طی شدن روند درمان به شما داده شده است. در صورتی که مشکل شما همانطور باقی مانده باشد و یا تشدید شده باشد می توانید از معافیت دائم استفاده کنید

 203. من تست ترام استخوان انجام دادم.ودرمهرهL2به نفع استعوپروز
  T_score(-3/00)
  وبنفع استعوپنی بابرتری درناحیه neck
  T_score(-1/97)
  بنظرت معافم یا ن!؟

  1. سلام وقت بخیر با توجه به شرایط امکان معافیت شما کم می باشد ولی در هر صورت می توانید درخواست دهید که در کمیسیون پزشکی شرایط شما بررسی شود

 204. سلام من مشکل دیسک کمر دارم و ۵ دیس‌ک درگیر دارم که فعلا رعایت میکنم خوبم ولی با کوجیک ترین فشار دردش شروع میشه و کف پام هم صافه الان معافیت شامل منم میشه؟

  1. سلام وقت بخیر معافیت شما بستگی به شدت مشکلات شما دارد و در کمیسیون بررسی می شود

 205. سلام من هم مشکل ستون فقرات که دیسک کمر هست دارم و کف پام هم صافه الان شرایط معافی دارم؟

  1. سلام وقت بخیر معافیت شما بستگی به شدت مشکلات شما دارد و در کمیسیون بررسی می شود

 206. سلام من تصادف کردم خونریزی مغزی بخشی از جمجمه برداشته شده وبا فلز مش تیتانیوم ترمیم شده مشکل عصبی ندارم آیا شامل معاف دائم میشم یا معاف از رزم؟؟

  1. سلام وقت بخیر میتوانید برای کمیسیون پزشکی اقدام کنید

 207. با سلام
  بنده به صورت ژنتیک و مادرزادی استخوان اضافی دارم
  داخل پاها و دست هایم استخوان اضافی رشد کرده آیا معاف دائم میشم؟؟

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که در عملکرد شما مشکلی ایجاد کرده باشد می توانید برای کمیسیون پزشکی درخواست دهید

 208. سلام من طی دو سال ۳ بار سابقه تشنج ، بیماری صرع ، بیماری قلبی ، و قددی تیروئید دارم +عرق کف دست و پا امکان معافیت هست ؟

  1. باسلام دوست عریز بیماری صرع و تشنج درصورتی که با قرص قابل کنترل باشد معافیت شامل نمیشود بیماری قلبی شما باید بررسی بیشتری انجام شود تیروئید و عرق کف دست هم معافیت شامل نخواهد شد و معافیت رزم را دربر دارد

 209. سلام عرض ادب خواستم ازبابت بخش ۸ تبصره بند ۱۶ معافیت پزشکی آیا در آینده مشکلی بابت انجام کارهای اداری یا گواهینامه مشکلی پیش نمیایید

  1. سلام. معمولا افرادی که دارای کارت معافیت پزشکی هستند برای کار کردن در ارگانهای دولتی با مانع موجه هستند به طور کلی می‌توان گفت اگر بیماری مشکلی برای انجام وظایف محوله در هر ارگان ایجاد نکند احتمال پذیرفته شدن وجود دارد در مورد اخذ گواهینامه کمسیون راهنمایی و رانندگی نظر نهایی را میدهد در مورد مشکل شما مانعی برای اخذ گواهینامه وجود ندارد.

 210. با سلام ،من ۳۳سالمه ،دیابت دارم ،واخیرا دچار دیسک کمر هم شدم ،۱۱تا دندون خراب هم دارم ،برای کدوم مورد امکان معافیت تعلق میگره،با سپاس

  1. سلام. اگر دیابت وابسته به انسولین دارید میتوانید از این طریق معافیت پزشکی دریافت کنید دریافت معافیت در دو مورد بعدی نیاز به بررسی دقیق دارد زیرا شدت درگیری و نوع عارضه ها میتواند در نوع معافیت تاثیر گذار باشد شما میتوانید برای دریافت اطلاعات کامل با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 211. سلام وقتتون بخیر
  من برای معافیت پزشکی درخواستمو ثبت کردم از بیمارستان امام سجاد برام پیامک اومد که به بیمارستان مراجعه کنم بعد از این که بیمارستان مراجعه کردم پزشک اولیه برام پنج تا بیماری ثبت کرده بود ولی تو خود بیمارستان منشی یکی از پزشک ها گفت نمی تونی بیشتر از سه تا بیماری رو مورد معاینه قرار بدی و گفت این قانون نظام وظیفه است می خواستم بدونم اصلاً همچین قانونی وجود داره یا نه چون برگه نامه ای که تو دست پزشک های بیمارستان امام سجاد بود بیشتر از سه تا بیماریم رو ننوشته بود.

  1. سلام خدمت شما،بله برای معاینات پزشکی محدودیت وجود دارد، درصورتی که بیماری های دیگر در حد معافیت باشند میتوانید مججد درخواست معافیت ثبت کنید تا بررسی شود.

 212. سلام بنده دارنده مدرک کارشناسی هستم چشم راستم نمره ۴٫۵ و ۰٫۷۵ آستیگماتیسم هست و چشم چپم ۵.۵ و ۰.۷۵ آستیگماستیمه و یک سنگ کلیه به ضخامت ۴ میلی متر و یک سنگ کلیه دیگر به ضخامت ۷ میلی متر دارم و همچنین مشکل کم خونی ارثی و کم کاری تیروئید دارم و همچنین بواسیر هم دارم می خواستم بدونم با وجود این بیماری ها آیا امکان معافیت دائم را دارم ؟

  1. سلام خدمت شما،برای ضعیفی چشم با مدرک کارشناسی باید جمع ضعیفی و آستیگمات به عدد ۸ برسد،سنگ کلیه بستگی به نوع سنگ و درمان های انجام شده بررسی میشود،بواسیر اگر داخلی و خارجی باشد و بعد از عنل دوبار عود کند امکان معافیت دارید.

 213. سلام ۶روز پیش یه پیامک ادرس معاینه پزشکی اومد رفتم برای معاینه دکتر معاینه کرد گفت مرحله بعدی منتظر پیامک باش الا ۶ روزه پیامکی که ادرس شورای پزشکی باشه برام ارسال نشده میشه بگید حداکثر کی برام ارسال میشه دکتر معاینه اگه رد کرده باشه ایا باز هم به شورای پزشکی ارسال میشه ممنون می شم جواب بدید

  1. سلام وقت بخیر بله در هر صورت کمیسیون تشکیل میشود و حد اکثر 1 الی 2 ماه طول میکشد .

 214. سلام من ۴۲ سالمه و مجردم واریکوسل گرید ۱ دارم کیست اپیدرمال هم دارم۱۰ تا دندون هم ندارم احتمالا دیسک کمر هم دارم میخواستم ببینم میتونم معافیت دائم بگیرم

 215. سلام. زانوی سمت راست من مبتلا به ازگوداشلاتر هست، عمل جراحی واریکوسل هم داشتم و تقریبا یکسال هست که بیماری قلبی دارم و بعد از تست اکو و آزمایش‌ها متوجه شدم که افتادگی دریچه میترال بصورت مادرزادی دارم. با توجه به شرایط بنده، احتمال معافیت دائم وجود داره؟

  1. باسلام هریک از بیماری های شما باتوجه به گفته های شما معافیت از رزم رو خواهد داشت ولی در صورتی که این بیماری ها مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند در کمیسیون پزشکی بررسی می شود و امکان معافیت دائم را دارید

 216. سلام. من مدت هاست دچار ژنیکوماستی هستم و به نظر خودم شدید حساب میشه. حالا من از کجا باید بپرسم که ببینم مشکل من مصداق ژنیکوماستی شدید هست یا خیر؟

   1. سلام من الان ۲۰ روزه رفتم سربازی دیسک کمر شدیدو واریکوسل و صدوره قفسه سینه مشکل مغزو عصاب دارم ایا بهم معاف دایم تعلق میگیرد

 217. سلام
  من اول مهر امسال عمل فتق اینگوئینال دو طرفه داشتم. آیا با این عمل امکان معاف از رزم شدن دارم؟

  1. آره داداش داری.
   من فتق اینگوینال عمل شده عود کرده دارم.
   دوبار عمل کردم.
   هنوز هم جاش درد میکنه به شدت.
   من به احتمال زیاد معاف دائم میشم.
   ولی تو حتما معاف از رزم رو میگیری

 218. سلام من کف دست و کف پاهام عرق میکنه آزمایش ندادم ولی احتمالا ارثی هست آیا معافیت داره یا نه

 219. سلام خسته نباشید خواستم بپرسم مه دسم پلاتینه ریه هام دچارمشکل شدن پام نقرص داره کلیم ضربه خورده دکترگفته کارسنگین اصلن انجام نده ولی ۲سال ازخدمت سربازی برگشتم دیگه نرفتم ایامعاف میشم یانه

 220. سلام رباط صلیبی زانوم دو بار پاره شده که دوبارم رفتم عمل یه بار پیوند رباط زدن که دوباره پاره شده دومین بارم گفتن زانوت پارانتزیه اون عمل کردن ایا من با این شرایط معاف رزم میشم یا معافیت پزشکی میدن

 221. سلام خسته نباشید . ببخشید من حدود 1 ماه پیش دو بار جراحی هموروئید انجام دادم و در حال حاضر دانشجو هستم و سال آینده فارغ التحصیل میشم خواستم ببینم میتونم معافیت پزشکی بگیرم یا نه؟

  1. سلام خدمت شما، بله اگر بعد از عمل عود کند و مورد تایید کمیسیون پزشکی باشد امکان معافیت دارید.

 222. آیا اگر کسی تنگی مجرا داشته باشد میتواند ب نیروی انتظامی برود یا خیر

 223. سلام خسته نباشید . ببخشید من دو بار عمل هموروئید انجام دادم حدود یه ماه پیش ودر حال حاضر دانشجو هستم و سال بعد فارغ التحصیل میشم . خواستم ببینم میتونم معافیت پزشکی بگیرم . و اینکه تو روند استخدامم مشکلی ایجاد نمیکنه.

  1. سلام اگر بعد از عمل عود کند امکان معافیت دارید ، برای استخدامی بستگی به ارگان و شرکت های دولتی یا خصوصی شرایط متفاوت است و طبق هر شرکت بررسی میکنند.

 224. سلام من کم خونی تالاسمی دارم و با قرص کنترل شده و جراحی کردم طحالم در اوردن تحت نظر پزشکم من داری شرایط معافیت هست یا خیر

 225. سلام من کمر درد و احتمالا انحراف مهره کمر دارم

  و کف دستامم همیشه عرق میکنه میتونم معاف دائم بشم؟

  دفترچه رو پست کردم ولی توی برگه پزشکی گفتم ک سالمم البته کمر دردم توی این مدتی ک دفترچه رو پشت کردم بخاطر کار سنگین ب وجود اومده چکار باید کنم راهی هست ک معاف بشم؟

 226. سلام وقت بخیر
  من متولد سال ۷۶، دارای مدرک کارشناسی پیوسته، طی ۶ سال گذشته تحت درمان روانپزشک و روانشناس و مصرف دارو بوده ام.سابقه یک روز بستری و یک بار اقدام به خودکشی به دلیل بیماری افسردگی ام.
  از شما خواهشمندم بنده رو راهنمایی فرمایید ،آیا کارت معافیت پزشکی به من تعلق خواهد گرفت؟
  از توجه شما سپاسگزارم.

 227. سلام من نمزه چشمم ۴ و چشم چپ ۳ایا معاف از رزم میشوم ؟

 228. سلام وقت بخیر من انحراف دیسک و جابه جایی مهره کمر دارم وطبع ان درد شدیدی هم در پایین تنه احساس میکنم و محدودیت حرکتی دارم ایا شرایط معافیت دائم دارم؟

 229. سلام و وقت بخیر
  بنده یکی از گوشام مشکل اوتیت مدیا و کلستاتوم داره همراه افت شنوایی بین ۵۰ تا ۶۰ دسی بلی که نیاز به جراحی هست. مدرکم هم فوق دیپلم هست. با این شرایط میتونم معافیت دائمی بگیرم؟ با تشکر

 230. سلام خسته نباشد.بنده مادر زادی تک بیضه بودم و بعد از عمل جراحی هر دو بیضه به حالت عادی برگشتن.وبعد مدتی بیضه ای که مشکل داشت ۲ سانت رفت بالا واز حالت عادی کمی فاصله پیدا کرد.آیا این مشمول معافیت از رزم یا معافیت دائم قرار میگیرد. آیا سپاه منو پذیرش میکنه حتی اگه این مشکل رو داشته باشم؟

 231. سلام و عرض احترام ببخشید من چندسال پیش از ناحیه لگن پام شکست پلاتین گذاشتن الان پام کوتاه شده بزور راه میرم حتی نمیتونم وایسم
  آیا من معاف میشم…

  1. باسلام دوست عزیز درصورتی که یک پا کوتاه تر باشد و در راه رفتنن اختلال ایجاد کرده باشد بله

  1. سلام. صافی کف پا در موارد شدید که منجر به دفورمیتی در مچ پا و ایجاد اختلال در عملکرد حرکتی شود منجر به معافیت دائم میگردد در غیر اینصورت مشمول صرفا از خدمات رزمی معاف میشود.

 232. سلام خیته نباشید برای تنگی حالب هر دو طرف میشه حین تعصیل اقدام به معافیت کرد ؟؟

  1. در صورت شدت بیماری در کمیسیون پزشکی برای معافیت دائم یا معاف از رزم برای شما تصمیم گیری میکنند اگر تنگی حالب دو طرفه باشد وبه دستگاه ادراری صدمه خورده باشد شما را معاف میکنند. معافیت حین تحصیل داده می شود

  2. سلام من زانوم ضربه وحشتناکی خورد رباط پام اسیب دید بعد ام ار ای متوجه کسیت شدم تو پام،پامو عمل کردم یک جلسه سلول درمانی انجام دادم ۱۰ جلسه فیزیو تراپی ایا من شامل معافیت دائم میشوم؟

 233. سلام من ۱۷ ماه خدمت کردم بعد فرار کردم
  ارنج دستم خرد شده ‌از ناحیه اکتاسیون ۲۰٪ محدودیت داره و ازناحیه سوپیناسیون هم ۶۰٪ محدودیت داره و رادیوس ارنجم هم معیوب شده
  آیا میتونم بقیع خدمتم رو معافیت بگیرم

  1. سلام ابتدا خود را معرفی کنید و شامل بخشش معرفی کردن خود شوید بعد برای کمیسیون پزشکی اقدام نمائید در صورتی که دامنه حرکتی شما محدود شده باشد کمیسیون پزشکی رای مساعدت خواهد داد

 234. با سلام
  من میخواهم عزام خدمت بشم ولی پاهام پارانتزی و زانوی چپم در باشگاه اسیب جزعی دیده و همچنین چشمم ضعیف هست ایا مشمول معافیت پزشگی هستم؟

  1. سلام باتوجه به میزان پرانتزی و ضعیفی چشم یا آستیگمات بررسی میشود، برای زانو نیز اگر محدودیت حرکت ایجاد شده میتوان اقدام کرد.

   1. سلام خسته نباشید من کمرم اسیب دیده و دچار دیسک توراسیک شدم خعلی درد بدی درستون فقرات دارم و زاوبه کمرم ۶۰ درجه هست ایا امکان معاف شدن دارم یا خیر ببخشید ک مزاحم شدم

  2. مگر بعضه بدخیم دو جلسه شیمی درمانی کرده معاف دائم نمی شود

   1. تومورهای بدخیم که متاستاس داده باشد شامل معافیت دائم میشود

  3. سلام من۲۶سالمه ودندانم همه مصنوعی هست وایسادیم میتونم برای معافیت پزشکی اقدام کنم

   1. سلام. معافیت از طریق دندان مصنوعی در حال حاضر لغو شده است اما چنانچه در تکلم یا جویدن و بلع غذا با مشکل مواجه هستید میتوانید برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید.

 235. با سلام من از سال ۹۴ فراری هستم
  پارسال در حین کار کردن از روی خونه افتادم و آرنجم از ۴ ناحیه شکست والان کامل باز نمیشه و پزشک قانونی هم دستمو معیوب زد الان من میتونم معافیت پزشکی بگیرم

 236. سلام وقت بخیر من 8 ماهه که خدمت میکنم و متاهل هستم تو این مدتی که خدمت میکنم دچار بیماری اعصاب و روان شدم در حدی که نمیتونم برم پادگان دچار استرس زیاد دلشوره و شب ها خواب ندارم و تا صب بیدارم به دکتر مراجعه کردم و واسم قرص کلونازپام و چند مدل دیگه قرص دادن واقعا نمیتونم ادامه بدم لطفا راهنمایی کنید واسه معافیت چیکار میتونم بکنم. ممنون

  1. سلام. برای دریافت معافیت پزشکی حین خدمت باید با بهداری یگان محل خدمت خود مراجعه کنید در صورت درخواست نامه برای کمسیون پزشکی دریافت کنید. روال دریافت معافیت اعصاب و روان بسیار طولانی است و به سختی امکان دارد فردی در شرایط شما معاف شود.

 237. من به بیماری دو قطبی مبتلا شدم آیا معافیت شامل حالم میشود و 13 سال است داروهای اعصاب مصرف میکنم ممنون

 238. سلام من چند سال پیش استخوان ران راستم شکست الانم پلاتین داخلشه و یک سال بعدش زانوی پای راستم شکست از ۳جا و پین داخلش بود دراوردم الانم زانوم نصفه خم میشود و درد عجیب داره و حتی بعضی موقعه ها راه هم نمیتونم برم یک بار رفتم کمسیون معاف از رزم شدم و الان درحین خدمت هستم اعتراز زدم برا کمسیون احتمال معاف کامل هست

  1. سلام. نوع معافیت به نظر کمسیون پزشکی وابسته است این کمسیون با توجه به شرایط مشمول و شدت بیماری رای به معافیت از رزم یا معافیت دائم میدهد.

 239. سلام.من هیپوسپادیاس متوسط دارم و بعضی شب ها شب ادراری هم دارم و ضربان قلبم هم نا منظم میزنه…میخواستم بینم شامل معافیت دائم میشه؟

  1. اگر هیپوسپادیاز گلاندولار نباشد معافیت دائم دارد . اگر مدرک کارشناسی یا بالاتر دارید معاف از رزم .
   شب ادراری اگر در مراکز بیمارستانی نظامی اثبات شود معاف از رزم دارد.

   1. سلام من متولد ۱۳۵۵ هستم تا الان مشمول بودم غیبت داشم ۶ ما پیش جراح کردم بغضه سمت چپم در آوردم حالا اقدام کردم برای معافیت پزشکی رفتم دکتر اول برای زده بعضه بدخیم رفتم بیمارستان معاینه کرده الان ۴۰ روز ولی هنوز از نظام وظیفه برایم پیامک نیامده معاف دائم می شوم غیبتم برای معافیت مشکلی ندارد

    1. سلام خیر برای معافیت پزشکی غیبت مانع نمیشود. احتمال معافیت دائم کم است.

  2. سلام و عرض احترام ببخشید من چندسال پیش از ناحیه لگن پام شکست پلاتین گذاشتن الان پام کوتاه شده بزور راه میرم حتی نمیتونم وایسم
   آیا من معاف میشم…

   1. باسلام دوست عزیز درصورتی که یک پا کوتاه تر باشد و در راه رفتنن اختلال ایجاد کرده باشد بله

 240. سلام خسته نباشید من تاندوم انگشت دست راستم قطع شده و پیوند زده شده و ضعیف شده و توی پای راستم توده بوده که عمل شده ولی زیاد که راه میروم پام درد می‌گیرد و کف پا هم عرق می کند آیا این شامل معافیت میشه این سه مورد خیلی ممنون

  1. سلام اگر درحال حاضر برای شما محدودیت حرکتی ایجادکرده و به تایید شورای پزشکی برسد معافیت دائم و اگر محدودیت ندارید معاف از رزم.

 241. سلام عرض ادب ببخشید من پای راستم رو عمل کردم بعلت بیماری اکسوزتوز که دیر اقدام کردم شده بود سرطان خوش خیم وجای جراحی روی پای راستم ۲۰سانت بخیه خورد وبخوبی زانوم راست نمیشه و خوبم نمیتونم راه برم به بیماری واریکوسل هم دارم از نوع گرید 3سن بنده هم 42ساله هستم و دندانهامم 22تاش کشیدم الان کلا 10تا 12دندان خراب دارم میشه لطف کنید راهنماییم کنید که آیا میتونم معافیت پزشکی بگیرم قبلن هم فتخ شدم اما عمل کردم ولی درکل نمیتونم خوب رو پاهام بمونم لطفاً کمکم کنید باتشکر

  1. •سلام اگر واریکوسل گرید ۳ باشد و نیاز به عمل دارد، بعد از عمل اگر عود کند و گرید ۳ وبالاتر باشد معافیت دائم است، و برای دندان اگر باعث اختلال در جویدن و تکلم شما شده است که مشهود است می توانید برای معافیت اقدام کنید.

 242. سلام .بنده سال ۹۳ مننژیت داشتم.البته هنوز عوارض و سردرد هاش هم هرازگاهی هس.شامل معافیت میشه؟

 243. باسلام
  بنده درخودرو بودم وخودرو نیز واژگون شده است وزانوی دست راست خودم شکسته و پلاتین توش گذاشتن الان
  خواستم بدانم برایم معافیت دائم میدهندیاموقت یامعاف از رزم

  1. سلام وقت بخیر با توجه به شرایط موجود امکان معافیت موقت بیشتر است

 244. سلام ، خسته نباشید ، من کم کاری تیروعید دارم و پای راستم موقع راه رفتن کج است و گوش سمت چپم 40 درصد شنوایی داره و فکم هم مشکل دارد فک پایینم جلو تر از فک بالاییم است ، معاف داعم میتوانم بگیرم؟؟

  1. سلام. شما در زمینه های متععدی دارای مشکل هستید برای بررسی جداگانه هر موضوع با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

   1. سلام ببخشید سل ریوی فعال معافیت بهش تعلق میگیره؟؟
    ممنون از پاسخوگوییتون

    1. سلام خدمت شما بله درصورت داشتن سل ریه فعال امکان معافیت دائم به شما تعلق میگیرد.

 245. سلام و عرض ادب
  ببخشید میخاستم بدونم بیماری قوز قرنیه با شدت ۴۷.۶ معافیت پزشکی شاملم میشه؟

  1. سلام. با توجه به عارضه های ایجاد شده توسط این بیماری و نوع مدرک تحصیلی نوع معافیت شما میتواند متفاوت باشد.

   1. سلام من عمل دیسک کمر انجام دادم مهره ۳و۴و۵ وتاحالا درد وکمر شدید دارم واز سال ۹۵ سرباز فراری بودم معافیت بهم تعلق میگره ممنون

    1. سلام وقت بخیر
     دوست گرامی معمولا در نظام وظیفه برای جراحی مهره 4-5 معافیت دائم صادر می کنند.با توجه به اینکه شما در بیرون از بیمارستان نظام وظیفه جراحی انجام داده اید تعلق گرفتن معافیت دائم شما مشروط به برگزاری کمسیون پزشکی در بیمارستان نظام وظیفه و شورای عالی نظام وظیفه می باشد.

 246. سلام و عرض ادب
  آیا بیماری قوز قرنیه چشم با شدت ۴۷.۶ معافیت دائم شاملم میشه؟

  1. سلام. با توجه به عارضه های ایجاد شده توسط این بیماری و نوع مدرک تحصیلی نوع معافیت شما میتواند متفاوت باشد.

 247. سلام
  من هم زخم معده دارم
  هم آرتروز دارم و پوکی استخوان
  امکان معافیت دارم ؟؟؟

  1. سلام. بستگی به شدت بیماری ها دارد با مشاوران تماس بگیرید

 248. سلام من سندرم ژیلبرت دارم دکتر بهم گفته کار سنگین نباید انجام بدم ایا معافیت میتونم بگیرم ؟

 249. سلام و درود
  می خواصتم بپرسم آیا بیماری :
  لوپوس اریتماتوز بخش بیماری های روماتیسم هم باعث معافیت کامل از سربازی می شود آیا؟
  ممنون

 250. سلام
  بنده در زمان کودکی عمل واریکوسل و هیدروسل را انجام داده ام.
  آیا امکان معافیت برای من وجود ندارد ؟

 251. با سلام پسرم معاف دائم شده بخاطر جوش نخوردن در رفتگی درفست راست مال سال ها پیش هست این مشکل شنا نتوونسته بره درد میکرده البته مبخواستم معاف از رزم بشه حالا معاف دائم شده آیا واس استخدامی مشکل داره چکار کنیم حالا

  1. سلام این مورد بستگی به شرایط اختصاصی شرکت ها یا ارگان های مختلف برای استخدامی دارد.

 252. سلام من مشکل شکستگی شانه دارم الانم مشکل دامنه حرکتی دارم بعدم پام شکسته و الان پام حدودا 2.5سانت کوتاەتر شدە با این شرایط معاف میشم

  1. سلام این مورد به بررسی و تایید کمیسیون پزشکی نظام وظیف نیاز دارد و فقط معاف از زرم می شوید

 253. سلام من هم تشنج خفیف و هم صرع دارم و تشنجهای بدی میکنم اما ایندفعه شانس من بر خلاف دفعات قبل در نوار مغزم چیزی نشان داده نشد…هیچ مدرکی از سوابق ندارم الان باید چکار کنم واقعا گیر کذدم

  1. سلام شما میتونید در زمان اموزشی یا زمان یگان نیز دوباره به بهداری مراجعه کنید و انجا دوباره درخواست بدید و دوباره بررسی میکنند و ارجاع میشوید به بیمارستان و اگر تشخیص داده شد به احتمال قوی معافیت دایم میگیرید چون 4 نوع صرع داریم و اگر صرع بزرگ داشته باشید معاف میشوید

 254. سلام و درود
  من لیسانس دارم و نمره چشم راست 4.75 و نمره چشم چپ هم 4.25 نزدیک بین هست ؛ کف پای صاف دارم و کمی پاهام پرانتزی شده ضمنا واریکوسل درجه 3 هم داشتم که سال 97 عمل کردم؛ با این تفاسیر آیا امکان گرفتن معافیت دارم را دارم یا نه؟

 255. سلام، ببخشید من آشیل پام کوتاهه جوری که تویه دسشویی هم روی انگشتای پام میشینم و باید دستمو به یه چیزی بگیرم، آیا معاف میشم از سربازی یا خیر؟؟

  1. سلام. دریافت معافیت پزشکی ( کوتاهی تاندون) با توجه به شدت بیماری و اختلال حرکتی فرد و همچنین با توجه به مقطع تحصیلی بررسی می شود. برای مقاطع تحصیلی بالای دیپلم معاف از رزم داده می شود.

 256. سلام.من شرایط ندارم برا معافیت هیشکی نیست به‌داد‌ ما برسه هر چقدرم‌ هزینش باشه نوکرشم‌هستم

 257. سلام ، خسته نباشید
  من 18 سالمه و از 10 سالگی اگزما دارم و تحت نظر متخصص پوست و مو هستم ، که پوست سر و هر دو دستم به اگزمای شدید مبتلا هستند از 6ماه پیش هم صورتم به اگزما مبتلا شده ، خواستم بدونم امکان اینکه معافیت دائم بگیرم هست یا فقط معافیت رزم بهم میدن
  یه سوال دیگه ؟ من فعلا معافیت تحصیلی دارم میتونم الان اقدام کنم یا باید معافیت تحصیلی تموم بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. دریافت هرگونه معافیت پزشکی به تایید کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد اگر عوارض اگزما شدید باشد و علاوه بر بدن در صورت هم دیده شود امکان دارد به صورت دائم معاف شوید.

   1. سلام من بیماری cml دارم چند ماه تحت نظر دکترم شامل معافیت میشم یا نه

 258. سلام ببخشید من پارسال بیماری عفونتی داشتم ولی الآنم کمر درد زانو درد دارم وخسته میشم عصبی میشم

 259. من چند سال پیش تو کودکیم باد فت داشتم و عمل کردم ولی دوباره برام پیش اومده این مشکل میخاستم ببینم این مریصی میشه معافیت پزشکی گرفت؟
  و دوم اینکه من انگشتای پام هر دو پا انحاراف داره جوری که کفش پوشیدن سخته و مشکل سازه برام میتونم معافیت بگیرم برای این مشکلم؟

  1. سلام. اگر مشکل شما باعث ناتوانی در راه رفتن یا محدودیت حرکتی شده باشد معافیت دائم داده میشود در غیر اینصورت برای هر دو مشکل عنوان شده از خدمات رزمی معاف میشوید.

   1. سلام من فرزندم از ۱۴ سالگی خارش شدید در سراسر بدن داشت وبه پزشکهای متعددی مراجه کردیم که تشخیص درستی ندادند وبه الرژی وحساسیت شک داستندکه چندین سال طول کشید ومشکل گوازشی نیز پیدا کرد وبهد از چند سال به همین منوال زردی چشم وپوست نیز اضافه شد ودر اخر در بیمارستان بستری گردید بعد ار انجام ازمایشات مختلف اتو ایمیون پانکراتیت وزخم روده +psc+ucسابقه بیماری نشون دادند در حال حاصر هم تحت درمان میباشد وداروی سولفاسالازین وپردنیزلون و هر دوماه ۳ عدد امپول رمکید استفاده میکند ایا مشمول معافیت میباشد

    1. سلام وقت بخیر بله باید روند درخواست را پیگیری کنید تا در کمیسیون پزشکی نظام معافیت دایم را اخذ کنید .

 260. سلام من اگزما پوستی دارم روی دست چپم بعضی وقتا خارش های خیلی وحشتناکی داره ایا معافیت شامل منم میشود؟؟

  سینوزید هم دارم

  1. سلام . معافیت به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد که به شدت بیماری و درمان پذیری ان ربط دارد برای دریافت معافیت پزشکی ابتدا درخواست خود را از طریق مراکز پلیس +۱۰ثبت کنید .

 261. سلام و خسته نباشید
  من الان نزدیک به 5 ماه خدمتم و تازه فهمیدم که پوکی استخوان دارم و نمره پوکی استخوان بالای 2.7 هست آیا امکان معاف شدن هست؟؟

    1. سلام اگر بهمراه دفورمیتی پا مثل Hill Valgus باشد بله معافیت دائم میتوان گرفت

  1. سلام ببخشید من پارسال بیماری عفونتی داشتم ولی الآنم کمر درد زانو درد دارم وخسته میشم عصبی میشم

 262. سلام
  من بیماری بی اختیاری ادراری و شب ادراری دارم خواستم بدونم معاف میشم

  1. با سلام شرایط باید بیشتر بررسی شود تماس بگیرید .

   1. سلام خسته نباشید وقت شما بخیر جناب من مشکل الت دارم گوشت اضافی داره وزگیل درد زیادی دارم میتونمبا مراجعه به پزشک معاف بشم لطفا راهنمایی کنید

  2. سلام من هم تشنج خفیف و هم صرع دارم و تشنجهای بدی میکنم اما ایندفعه شانس من بر خلاف دفعات قبل در نوار مغزم چیزی نشان داده نشد…هیچ مدرکی از سوابق ندارم الان باید چکار کنم واقعا گیر کذدم

  3. سلام من بیماری cml دارم چند ماه تحت نظر دکترم شامل معافیت میشم یا نه
   ممنون

 263. سلام . وقت شما بخیر . ببخشید من رو الان بخاطر بیماری ریوی از معافیت دائم به معافیت از رزم تبدیل کردن و من زخم معده هم دارم که از اون انصراف داده بودم . میشه در حین خدمت باعث معافیت دائم بشه ؟
  در ضمن غلظت خون هم دارم .

  1. با سلام اگر خودتان پیگیری کنید یا در شرایط بدی قرار بگیرید که سلامتی شما در خطر باشد .بله.

 264. سلام . وقت شما بخیر . ببخشید من رو الان بخاطر بیماری ریوی از معافیت دائم به معافیت از رزم تبدیل کردن و من زخم معده هم دارم که از اون انصراف داده بودم . میشه در حین خدمت باعث معافیت دائم بشه ؟
  در ضمن غلظت خون هم دارم .

  1. با سلام اگر خودتان پیگیری کنید یا در شرایط بدی قرار بگیرید که سلامتی شما در خطر باشد .بله.

 265. سلام
  آیا بیماری هپاتیت اتوایمیون مشمول معافیت پزشکی می‌شود یا خیر؟
  سپاس

   1. سلام ببخشید من پارسال بیماری عفونتی داشتم از پارسال دارم قرص میخورم ولی خوب نمیشه بدنم درد داره خسته میشم عصبی میشم کمر درد و زانو درد دارم چه کار باید بکنم

 266. سلام عرض ادب.
  ببخشید بنده ی سوال داشتم.
  من یه پام کامل پلاتین هست از بالای لگن تا پایین پا بینی ام هم ضربه خورده نفس نمیتونم درس بکشم اذیت میشم موقع خواب خواستم بدونم آیا معافی خدمت برام صورت میگیره

  1. سلام بله میشود جهت راهنمایی بیشتر تماس بگیرید اما واجد شرایط هستید

   1. سلام با عرض پوزش ببخشید من لاغری شدیدی دارم قدم 176و وزنم47کیلو هست و بیماری اگزمای پوستی دارم و افسردگی شدیدهم دارم ولی بخاطر فشار خانواده مجبورم برم به سربازی یا منو خدمت میفرستن ……

    1. سلام. معافیت با توجه به مدرک تحصیلی بررسی می شود با مشاوران تماس بگیرید تا شما را راهنمایی بکنند

    2. شما می توانید با مراجعه به دکتر متخصص و تایید بیماری برای معافیت پزشکی اقدام کنید ، اگزما اگر وسیع و شدید باشد و همچنین مقاوم به درمان باشد معافیت دائم تعلق میگیرد، اگر افسردگی در مرحله شدید است نیزمعافیت دائم است، لاغری مفرط معافیت از رزم دارد

    3. سلام خسته نباشید من تک بیضه هستم ایا معاف دائم میشوم یا نه؟

     1. سلام وقت بخیر معافیت از رزم به شما تعلق می گیرد

   2. سلام من سرونگرافی چند بار کردم بغضی میکن مادرزادی ی کلیه داری بعضی میگن از دست دادی ایا معافیت دائمی شامل تک کلیه میشود

    1. سلام من ۳۱ ساله هستم سه سال از اخرین مدرک تحصیلیم میگذره و مشکل ریه و اسم دارم مشکلات وریدی دارم طبق داپلری و‌عکسی که از پام گرفته شده پای چپم از پای راستم بزرگ تره و‌همیشه تورم شدید داره تا زیر ران ایا مشمول معافیت سربازی خواهم شد ، ممنونم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/6/30

جمعه

1402/6/31

شنبه

1402/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید