شرایط و لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۱۴۰۰

بیماری های معافیت پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

لیست بیمارهای معافیت پزشکی خدمت سربازی شامل شما میشود؟

لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ” : استفاده از معافیت های پزشکی یکی از مواردی است که افراد مشمول خدمت سربازی به دنبال آن هستند . یکی از انواع معافیت های سربازی، معافیت پزشکی می باشد . برای استفاده از معافیت پزشکی ، شما باید ابتدا از آیین نامه های معافیت پزشکی اطلاع داشته باشید . سپس مدارک مورد نیاز برای معافیت پزشکی را بدانید . باید با استفاده از جزئیات معافیت پزشکی شرایط خود را برای استفاده از این نوع معافیت آماده نمایید . چیزی که دارای اهمیت است این می باشد که باید از لیست بیماری های معافیت پزشکی خدمت سربازی آگاهی داشته باشید .

سازمان نظام وظیفه عمومی، برای افراد مشمول خدمت آیین نامه معافیت پزشکی را ارائه می دهد . شما باید از این لیست بیماری های معافیت پزشکی اطلاع داشته باشید . تا بتوانید شرایط خود را بسنجید و نوع بیماری خود را مشخص نمایید . تا اطمینان پیدا کنید که می توانید از معافیت های پزشکی خدمت سربازی استفاده نمایید .

 


بیشتر بخوانید: 


لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی

برای استفاده از معافیت پزشکی ، افراد مشمول باید از لیست بیماری های معافیت پزشکی اطلاعات مناسب را داشته باشند . تا متوجه شوند که آیا بیماری آن ها جزو لیست بیماری های معافیت پزشکی خدمت سربازی قرار دارد . در زیر لیست بیماری های معافیت پزشکی ارائه می شود .

نام دسته بیماری نام دسته بیماری
بیماری های استخوان و اسکلت بیماری های عفونی
بیماری های روماتولوژی و بافت همبند بیماری های دستگاه اداری تناسلی
بیماری های اعصاب و روان بیماری های عمومی
بیماری های گوش، حلق و بینی بیماری های پوست و بافت های زیر پوست
بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی بیماری های چشم و عوارض بینایی
بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها) بیماری های ریه و قفسه صدری
بیماری های غدد مترشحه داخلی بیماری های داخلی مغز و اعصاب
بیماری های جراحی مغز و اعصاب بیماری های فک و دهان و دندان
بیماری های قلب و عروق

نظام وظیفه عمومی ناجا لیست بیماری ها را اعلام کرده است. این بیماری ها شاخه های متعددی دارند که فرد مشمول با توجه به بیماری خود برای معافیت پزشکی اقدام می کند. تعدادی از این بیماری ها باعث می شوند فرد مشمول معافیت موقت بگیرد و بعضی از بیماری ها باعث می شوند فرد مشمول معافیت دائم بگیرد. این معافیت ها را شورای پزشکی تائید می کند. در سال های گذشته گرفتن معافیت پزشکی راحت بود. در سال های اخیر گرفتن معافیت پزشکی سخت شده است و یکی از دلایل آن، سخت گرفتن کمیسیون پزشکی می باشد.


بیشتر بخوانید: 


چگونه از طریق بیماری های معافیت پزشکی، معافیت سربازی دریافت کنیم؟

بیماری های معافیت پزشکی

بیماری های زیادی است که فرد مشمول می تواند از آنها استفاده کند تا با معافیت پزشکی بتوانند کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه انواع بیماری های معافیت پزشکی را برایتان نام ببریم. داشتن بعضی از این بیماری ها برای افراد باعث می شود تا فرد معافیت دائم و یا اینکه معافیت موقت دریافت کند. با گرفتن معافیت دائم فرد نمی خواهد دوره ی کامل خدمت را سپری کند. اما کسانی که معافیت موقت را با توجه به بیماری که دارند دریافت می کنند باید چند ماهی را در پادگان ها بگذرانند .

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط و لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لیست بیماری های معافیت پزشکی : بیماری های عمومی

مشمولین معافیت پزشکی خدمت سربازی ، طبق بیماری های عمومی که دارند از معافیت پزشکی استفاده می کنند . بیماری های عمومی شامل موارد زیر می شوند .

 • عدم رشد کافی مشمولین سربازی
 • عدم رشد جسمانی مشمولین سربازی
 • عدم رشد عضلانی مشمولین خدمت سربازی
 • و …

لیست بیماری های معافیت پزشکی : بیماری های غدد مترشحه داخلی

افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند می توانند با توجه به بیماری هایی که دارند از معافیت خدمت سربازی استفاده نمایند . برخی افراد مشمول خدمت سربازی دچار بیماری های غدد مترشحه داخلی می باشند .

این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند :

 •  ژنیکوماستی شدید که حتی منجر به معافیت دائم می شود
 •  سندروم کلاین فلتر که منجر به معافیت دائم نیز می شود
 • بیماریهای غدد دیگر
 • تومورهای هیپوفیز
 • هرمافرودیسم‌ها
 • بیماریهای تغذیه و متابولیک
 • دیابت قندی
 • هیپوانسولینیسم
 • بیماریهای ویلسون
 • و …

برای اطلاع بیشتر در زمینه بیماری های غدد مترشحه داخلی می توانید با مشاوران مرکز آویژه دانش تماس حاصل نمایید .

مراحل دریافت معافیت از طریق بیماری های معافیت پزشکی

لیست بیماری های معافیت پزشکی : بیماری های پوست و بافت های زیر پوست

گاهی افراد مشمول خدمت سربازی دچار بیماری های پوست و بافت های زیر پوست می شوند . این افراد می توانند از طریق معافیت های پزشکی مربوط به این بیماری از معافیت خدمت استفاده نمایند . تا به خدمت سربازی اعزام نشوند . در ذیل به تعدادی از این بیماری ها اشاره می کنیم .

 • انواع اگزماهای وسیع و شدید مشمولین خدمت سربازی
  عفونت های قارچی عمیق و وسیع پوستی مشمولین سربازی
 • کچلی
 • لیشمانیوز (سالک پوستی)
 • سارکوئیدوز پوستی مشمولین خدمت
 • بیماری ژنودرماتوز
 • ایکتیوز گسترده مادر زادی یا اکتسابی مشمولین خدمت سربازی

لیست بیماری های معافیت پزشکی : بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)

برخی از افراد مشمولین خدمت سربازی دچار بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی) می باشند . این افراد می توانند از معافیت های پزشکی مربوط به این بیماری که سازمان نظام وظیفه مشخص کرده است ، استفاده نمایند . در ذیل به تعدادی از این نوع بیماری ها اشاره می کنیم .

 • اختلالات استحاله ای سلول های عصبی فرد مشمول خدمت سربازی
 • اختلالات تعادلی مخچه ای مربوط به فرد مشمول خدمت
 •  انواع میلیتها و سکل آنها در مشمولین خدمت
 • و …

مشمولین معافیت پزشکی چه افرادی می باشند ؟

تمامی افرادی که در ایران به سن قانونی سربازی می رسند و گاها قبل از رسیدن به سن سربازی خود ، به دنبال راه هایی برای کاهش ، و یا به تعویق انداختن و یا معافیت کامل از آن هستند . بعضی از افراد مشمول خدمت سربازی می توانند جزء مشمولین معافیت پزشکی خدمت سربازی قرار گیرند . برای استفاده از معافیت پزشکی باید تمامی قوانین مربوط به آن را بدانید تا ببینید می توانید جزء مشمولین معافیت پزشکی قرار بگیرید یا نه . بعد از اطلاع از قوانین آن باید مشمولین معافیت پزشکی ، مدارک معافیت پزشکی را بشناسند . تا بتوانند با استفاده از قوانین و مدارک مورد نیاز اقدام به ارسال مدارک خود کرده و از این معافیت استفاده کنند.

موارد مهم در رابطه با مشمولین معافیت پزشکی

 • مشمولین معافیت پزشکی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه اعلام نکنند ، اگر در دوره ی آموزشی یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی ، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمولین می باشد  .

 • مشمولینی که در زمان رسیدگی پزشکی قرار دارند حق انصراف از درخواست پزشکی را ندارند و رای شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک می باشد  .

 • مشمولین معافیت پزشکی و دارندگان کارت معافیت پزشکی درصورت بهبودی و سلامت کامل خود می‌ توانند با اعلام شرایط ، درخواست ابطال کارت معافیت نمایند ، تا پس از بررسی و اثبات سلامتی کامل توسط شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی به خدمت سربازی اعزام گردیده و از کارت پایان خدمت استفاده نمایند .

 • رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولینی که طبق قوانین معافیت پزشکی ، در حین اشتغال به تحصیل باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند ، پس از اتمام تحصیل و یا ترک تحصیل یا اخراج شخص ، صورت می گیرد . در شرایطی که شخص نقص عضو یا بیمارهایی که بر اساس قوانین معافیت پزشکی ، مقطع تحصیلی در آن اثر نداشته باشد ، را دارا باشد .

شرایط معافیت پزشکی

شرایط اخذ معافیت پزشکی برای تمام کسانی که به سن مشمولیت می رسند وجود ندارد. فردی که به دنبال معافیت است باید شرایط آن را داشته باشد. شرایط معافیت پزشکی در بیماران مختلف متفاوت است. در بعضی از بیماری ها شرایط اخذ معافیت پزشکی بسته به مدرک تحصیلی فرد مشمول می باشد. افرادی می توانند برای معافیت پزشکی اقدام کنند که به سن ۱۸ سالگی رسیده باشند.

افرادی که شرایط معافیت پزشکی را دارند میتوانند چند ماه قبل از اعزام برای معافیت اقدام کنند. یکی از شروطی که جوانان باید داشته باشند این است که غیبت نداشته باشند. در غیر اینصورت نمی توانند معافیت بگیرند. اگر کسی به هر دلیلی بخواهد مدت درخواست معافیت را طولانی کند وارد غیبت می شود. افرادی که در حال تحصیل می باشند و بیماری خاصی دارند قبل از اتمام تحصیل می توانند برای معافیت اقدام کنند.

اگر کسی هنگامی که برای معاینه اولیه خدمت می رود اسمی از بیماری خود نبرد و در طول خدمت بیماری خود را اعلام کند مسئولیت این کار با خودش است. افرادی که وارد غیبت می شوند و برای معافیت اقدام کنند، در صورتی که در جلسه های پزشکی سرباز بودن فرد مشخص شود، موظف است با غیبت و به همراه اضافه خدمت دوره سربازی خود را بگذراند.

همانطور که از نام این نوع معافیت مشخص می باشد مربوط به شرایط و وضعیت سلامتی مشمولین معافیت پزشکی می شود . یعنی برای معافیت پزشکی باید طبق شرایط و قوانین نظام وظیفه ، سلامت مشمولین در خطر باشد . در ادامه می توانید با دسته های مختلف مشمولین معافیت پزشکی آشنا شوید .

بیماری های معافیت پزشکی شامل چه مشمولانی می شود؟

مشمولان خدمت وظیفه عمومی از نظر وضعیت جسمی و روانی به چهار دسته به شرح زیر تقسیم می‌شوند :

دسته اول

 • دسته اول افرادی هستند که از نظر جسمانی و همچنین روحی و روانی دارای وضعیت سالمی هستند و می توانند در شرایط عادی و معمولی به خدمت سربازی بروند .

دسته دوم

 • دسته دوم افرادی هستند که دچار بیماری و نقص عضو و اختلال روانی جزئی هستند و همچنین به دلیل عدم دارا بودن سلامتی کامل ، توان انجام امور رزمی را ندارند ولی به دلیل نوع بیماری یا نقص عضو و با توجه به میزان تحصیلات شان ، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیر رزمی هستند و به عنوان مشمولین معافیت پزشکی از نوع معاف از رزم شناخته می شوند .

دسته سوم

 • دسته سوم افرادی هستند که دچار عدم رشد یا بیماری های جسمی یا روانی درمان پذیر هستند و به دلیل اینکه باید برای بازیابی سلامت ، تحت درمان و معالجات پزشکی قرار گیرند ، در مدتی که براساس قوانین ، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در مدت مذکور ، به عنوان مشمولین معافیت پزشکی موقت شناخته می شوند .

دسته چهارم

 • دسته چهارم کسانی که دچار بیماری و نقص عضو یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم ، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند و آن دسته از مشمولین معافیت پزشکی موقت که با رعایت قوانین مربوطه ، نیاز به معالجات طولانی مدت (بیش از دو سال ) دارند و به عنوان مشمولین معافیت پزشکی دائم شناخته می شوند .

بیماری های معافیت پزشکی چگونه است؟

 

آیین نامه معافیت پزشکی خدمت سربازی

” ضوابط و مقررات معافیت پزشکی ” آیا با ضوابط و مقررات معافیت پزشکی آشنا هستید؟ بسیاری از افراد مشمول بدلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمینه ضوابط و مقررات معافیت پزشکی، نمی توانند فرصت معافیت پزشکی به نحو احسن استفاده کنند از این رو آشنایی با ضوابط و مقررات معافیت پزشکی بسیار مهم می باشد.

ضوابط و مقررات معافیت پزشکی در زمینه شرایط احراز انواع بیماری ها

به منظور احراز انواع معافیت پزشکی چندین مرحله وجود دارد که در ادامه آورده شده است:

 • بیماری توسط پزشک اولیه تایید شود.
 • بیماری توسط شورای پزشکی بیمارستان تایید شود.
 • بیماری توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی تایید شود.

ضوابط و مقررات معافیت پزشکی در زمینه مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی

به منظور دریافت معافیت پزشکی مدارکی نظیر اصل و تصویر کارت ملی، اصل و تصویر شناسنامه و … بایستی آماده شود از طرفی یک سری فرم نیز بایستی پر شود. که لیست دقیق مدارک لازم و فرم های مورد نیاز و نیز نحوه پر کردن آنها را می توانید از طریق تماس تلفنی و نیز دریافت راهنمایی و مشاوره دریافت کنید.

ضوابط و مقررات معافیت پزشکی در زمینه روند رسیدگی به معافیت پزشکی

ابتدا بایستی دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را دریافت کنید. سپس به پزشک مراجعه کرده و سپس به بیمارستان رفته و پس از انجام کارهای لازم منتظر نظر شورای پزشکی باشید.

برای آگاهی کامل از نحوه دریافت معافیت پزشکی و نیز دریافت کامل ضوابط و مقرات معافیت پزشکی در این مراحل می توانید با مرکز مشاوره آویژه دانش تماس تلفنی برقرار کنید.

نکات قابل توجه در زمینه ضوابط و مقررات معافیت پزشکی

مشمولان عزیز با توجه به مدت زمان معافیت پزشکی در صورتی که مشکلات پزشکی خود را در زمان معاینه اولیه بیماری مطرح نکنند، در صورتی که در دوران آموزش سربازی یا در حین انجام خدمت سربازی به دلیل اعلام نکردن مشکلات پزشکی، دچار حادثه بشوند مسئولیت آن ها بر عهده خود افراد مشمول می باشد.

مشمولین عزیز در صورتی که در شورای پزشکی از خدمت سربازی معاف تشخیص داده نشوند به خدمت سربازی اعزام خواهند شد و در صورتی که به رای شورای پزشکی اعتراض کنند پرونده آنان در شورای عالی مطرح شده و رای شورای عالی قطعی و لازم به اجرا خواهد بود و حق اعتراض نخواهد داشت.

افراد مشمولی که در حین رسیدگی پزشکی قرار گرفته اند اجازه انصراف از درخواست پزشکی را ندارند و نظر شورای پزشکی در مورد آنان ملاک و معیار عمل خواهد بود.

لیست بیماری های معافیت پزشکی شامل چه بیماری هایی می شود؟

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت است. فرد مشمول بعد از کامل کردن مدارک پزشکی خود می تواند به پلیس +۱۰ مراجعه نماید و منتظر تائید مدارک پزشکی خود از نظام وظیفه باشد. زمانی که مشمول تمام شرایط و مدارک پزشکی را در راستای معافیت داشته باشد این امکان برایش مهیا می شود تا بتواند معافیت پزشکی را دریافت کند.

در ادامه مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی را نام می بریم :

 • رو نوشت از مدرک پزشکی

 • رونوشت از واکسیناسیون

 • رو نوشت از ترک تحصیل ( اتمام تحصیل )

 • رو نوشت از معاینه های فرد مشمول

 • یک قطعه عکس

 • رونوشت از وضعیت مشمول

این مدارک برای معافیت پزشکی می باشد که افراد با در دست داشتن این مدارک می توانند اقدامات لازم را برای معافیت انجام دهند. بعد از انجام اقدامات  اولیه و جواب کمیسیون پزشکی فرد مشمول می تواند اقدامات دیگر را انجام دهد. افرادی که کارت معافیت خدمت را می گیرند ممکن است بعضی از فرصت های استخدام در ارگان ها و سازمان ها را از دست بدهند.

 راه های اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی

اراه های معافیت پزشکی یکی از آسان ترین روش ها و مراحل معافیت می باشد که مشمولین می توانند از طریق آن ها کارت معافیت خود را بگیرند . اما اطلاعات مفید راه های معافیت پزشکی را از طریق مشاوره معافیت پزشکی می توان به آسانی بدست آورد . کافی است مشمولین برای گرفتن معافیت پزشکی سربازی با مشاوره معافیت مشورت کنند . اما اول از هر چیز مشمولین باید بدانند که برای گرفتن انواع معافیت ها به ویژه گرفتن معافیت پزشکی سربازی داشتن اطلاعات کافی و مشاوره نظام وظیفه بسیار ضروری و مهم است .

اگر بخواهیم به طور کلی در مورد راه های معافیت پزشکی صحبت کنیم . باید بگوییم معافیت پزشکی نیز مانند سایر معافیت ها به سه دسته ی زیر تقسیم می شود .

 1. معافیت موقت : معافیت موقت به معافیت هایی گفته می شود که مشمول به دلیل مشکل یا بیماری به طور موقت معاف می شود .

 2. معافیت دائم : معافیت دائم معافیتی است ک مشمول به طور کلی از رفتن به خدمت سربازی معاف شده و کارت معافیت خود را می گیرد .

 3. معافیت خدمات رزمی : به معافیتی گفته می شود که مشمول به دلیل مشکلات جسمی نمی تواند در دوره خدمت خود خدمات رزمی و سنگین را انجام دهد . به همین دلیل این افراد می توانند از معافیت خدمات رزمی استفاده کرده و از انجام کارهای سنگین معاف خواهند شد .

مشمولینی که علاقه مند هستند از معافیت های پزشکی استفاده کنند بنا بر شرایط جسمی و روحی آن ها کمیسیون شورای پزشکی تصمیم نهایی در مورد آن ها را خواهد گرفت . در واقع بسته به شرایطشان یکی از این معافیت ها به آن ها تعلق می گیرد . با توجه به انواع معافیت ها افراد می توانند با داشتن شرایط لازم برای معافیت اقدام کنند.

نظام وظیفه

راه های گرفتن معافیت پزشکی

راه های گرفتن معافیت پزشکی و گرفتن اطلاعات در زمینه معافیت پزشکی برای رسیدن به یک هدف مشترک آن هم یعنی معافیت است . یکی از راه های گرفتن معافیت پزشکی همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم گرفتن معافیت موقت می باشد .

بر اساس ماده ۴۰ قانون معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی آن دسته از مشمولینی که مبتلا به بیماری هستند و به طور موقت نمی توانند خدمت سربازی را بگذرانند بر اساس نظر شورای پزشکی تا یک سال معافیت موقت می گیرند . اگر هم چنان در شروع سال دوم نیز بیماری ادامه پیدا کند معافیت موقت به قوت خود باقی خواهد ماند .اما اگر طول درمان بیماری در سال سوم نیز تمام نشود مشمول می تواند برای گرفتن معافیت دائم خود اقدام کند و معاف شود .

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که معافیت های کفالت و پزشکی برای دوران صلح صادر می شوند . یعنی در مواقع جنگ یا بسیج همگانی ، مشمولین موظف هستند به خدمت سربازی بروند . یعنی به خدمت احضار خواهند شد . پس مهم ترین راه های گرفتن معافیت پزشکی این است که مشمولین ماده قانون هایی که از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا وضع شده و اجرا می شود را بشناسند و با دقت مدارک پزشکی خود را آماده کرده و مراحل معافیت خود را طی کنند .

قوانین معافیت پزشکی

بر اساس ماده ۳۹ قوانین خدمت نظام وظیفه عمومی مشمولین از نظر سلامت روحی و جسمی در چهار گروه طبقه بندی می شوند . یکی از راه های معافیت پزشکی این است که ببینیم در کدام  گروه قرار خواهید گرفت . ما در این جا به این گروه ها اشاره کرده ایم :

 1. گروهی که از سلامت کامل بهره مند می باشند و باید به خدمت سربازی بروند و ۲۱ ماه را خدمت کنند .

 2. گروهی که به دلیل بیماری و نقص عضو معاف از خدمات رزمی شده و کارهای سخت را انجام نخواند داد .

 3. گروهی که به دلیل عدم رشد و مشکلات سلامتی به طور موقت از سربازی معاف می شوند .

 4. گروهی که مشکلشان جدی است و بر اساس تصمیم و رای نهایی کمیسیون شورای پزشکی از معافیت کامل استفاده خواهند کرد و معافیت دائم می گیرند .

مشمولین عزیز باید این نکته را در نظر داشته باشند که شیوه طبقه بندی مشمولین در گروه بیماری ها بر اساس راه معافیت پزشکی از طریق مقاطع تحصیلی صورت می گیرد . یعنی شیوه ی معاینه و ضوابط نوع معافیت بر اساس میزان تحصیلات و آخرین مدرکی است که مشمولین گرفته اند .

 

روند رسیدگی به معافیت پزشکی

روند رسیدگی به معافیت پزشکی دارای مراحلی می باشد که فرد برای رسیدن به معافیت باید این مراحل را طی کند. برای طی کردن این مراحل فرد باید اطلاعات کافی ازقوانین و مقررات  معافیت پزشکی داشته باشد. برای رسیدن به معافیت باید مشمولان آگاهی داشته باشند. مدارک را آماده کنند و بدانند آیا شرایط را دارند یا نه ؟

افراد باید مراحل را کامل طی کنند تا فرصت را ازدست ندهند. این روند برای کسانی امکان پذیراست که مدارک کامل داشته باشند و مراحل گرفتن معافیت را درست و بدون اتلاف وقت انجام دهند. در صورتی که فرد مشمول بتواند روند رسیدگی به معافیت پزشکی را بطور کامل طی کند موفق می شود که معافیت پزشکی را دریافت کند.

کسانی که مشمول دریافت معافیت پزشکی می باشند، برای دریافت آغاز روند رسیدگی به معافیت پزشکی باید به دفتر مرکز خدمات الکترونیک (پلیس+۱۰) مراجعه کنند. پس از ارائه مدارک لازم درخواست آن ها ثبت می شود . در مراحل بعدی نیاز به مراجعه به بیمارستان و انجام معاینات لازم می باشد . معاینه مشمول ابتدا توسط پزشک معاینه اولیه و سپس توسط شورای پزشکی بیمارستان انجام می گیرد . زمان مراجه به بیمارستان طی نامه ای به مشمول ابلاغ می شود . برای اطلاع دقیق از مدارک لازم و همچنین قوانین مربوط به روند رسیدگی به معافیت پزشکی می توانید با مرکز مشاوره آویژه دانش تماس بگیرید.

در ادامه روند رسیدگی به معافیت پزشکی سربازی پس از تایید بیمار بودن شما توسط پزشک به شورای پزشکی وظیفه عمومی شهر خود باید مراجعه کنید . در صورتی که مراحل معاینه پزشکی و مراجعه به شورای پزشکی وظیفه با موفقیت سپری شود، معافیت پزشکی مشمول قطعی می شود . مشمولانی که قبل از موعد اعزام، به بیماری مبتلا شوند لازم است برای ثبت بیماری جدید خود به وظیفه عمومی مراجعه کنند.

سوالات متداول

آیا همه ی افراد می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند؟

خیر، افرادی می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند که شرایط و مدارک مورد تائید نظام وظیفه را داشته باشند. این مدارک باید زیر نظر کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مورد تائید قرار گیرد.

آیا برای معافیت پزشکی مدرک تحصیلی هم مورد ارزیابی قرار می گیرد؟

بله، در بعضی از معافیت های پزشکی با توجه به بیماری که فرد مشمول دارد مدرک تحصیلی نیز در گرفتن معافیت پزشکی تاثیر می گذارد.

آیا همه ی بیماری ها باعث می شود تا فرد معافیت دائم بگیرد؟

خیر، همه ی بیماری ها باعث نمی شوند فرد معافیت دائم بگیرد بعضی از بیماری ها باعث می شوند فرد تنها در رزم معاف شود و چند ماهی از دوره خدمت خود را از معافیت موقت استفاده کند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

3.5/5 - (8 امتیاز)

شرایط و لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط و لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 60 نظر:
 1. با سلام من از سال ۹۴ فراری هستم
  پارسال در حین کار کردن از روی خونه افتادم و آرنجم از ۴ ناحیه شکست والان کامل باز نمیشه و پزشک قانونی هم دستمو معیوب زد الان من میتونم معافیت پزشکی بگیرم

 2. سلام.من هیپوسپادیاس متوسط دارم و بعضی شب ها شب ادراری هم دارم و ضربان قلبم هم نا منظم میزنه…میخواستم بینم شامل معافیت دائم میشه؟

  1. اگر هیپوسپادیاز گلاندولار نباشد معافیت دائم دارد . اگر مدرک کارشناسی یا بالاتر دارید معاف از رزم .
   شب ادراری اگر در مراکز بیمارستانی نظامی اثبات شود معاف از رزم دارد.

 3. سلام عرض ادب ببخشید من پای راستم رو عمل کردم بعلت بیماری اکسوزتوز که دیر اقدام کردم شده بود سرطان خوش خیم وجای جراحی روی پای راستم ۲۰سانت بخیه خورد وبخوبی زانوم راست نمیشه و خوبم نمیتونم راه برم به بیماری واریکوسل هم دارم از نوع گرید ۳سن بنده هم ۴۲ساله هستم و دندانهامم ۲۲تاش کشیدم الان کلا ۱۰تا ۱۲دندان خراب دارم میشه لطف کنید راهنماییم کنید که آیا میتونم معافیت پزشکی بگیرم قبلن هم فتخ شدم اما عمل کردم ولی درکل نمیتونم خوب رو پاهام بمونم لطفاً کمکم کنید باتشکر

  1. • سلام اگر واریکوسل گرید ۳ باشد و نیاز به عمل دارد، بعد از عمل اگر عود کند و گرید ۳ وبالاتر باشد معافیت دائم است، و برای دندان اگر باعث اختلال در جویدن و تکلم شما شده است که مشهود است می توانید برای معافیت اقدام کنید.

 4. سلام .بنده سال ۹۳ مننژیت داشتم.البته هنوز عوارض و سردرد هاش هم هرازگاهی هس.شامل معافیت میشه؟

 5. سلام ، خسته نباشید ، من کم کاری تیروعید دارم و پای راستم موقع راه رفتن کج است و گوش سمت چپم ۴۰ درصد شنوایی داره و فکم هم مشکل دارد فک پایینم جلو تر از فک بالاییم است ، معاف داعم میتوانم بگیرم؟؟

  1. سلام. شما در زمینه های متععدی دارای مشکل هستید برای بررسی جداگانه هر موضوع با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 6. سلام و عرض ادب
  ببخشید میخاستم بدونم بیماری قوز قرنیه با شدت ۴۷.۶ معافیت پزشکی شاملم میشه؟

  1. سلام. با توجه به عارضه های ایجاد شده توسط این بیماری و نوع مدرک تحصیلی نوع معافیت شما میتواند متفاوت باشد.

  1. سلام. با توجه به عارضه های ایجاد شده توسط این بیماری و نوع مدرک تحصیلی نوع معافیت شما میتواند متفاوت باشد.

 7. سلام من سندرم ژیلبرت دارم دکتر بهم گفته کار سنگین نباید انجام بدم ایا معافیت میتونم بگیرم ؟

 8. سلام و درود
  می خواصتم بپرسم آیا بیماری :
  لوپوس اریتماتوز بخش بیماری های روماتیسم هم باعث معافیت کامل از سربازی می شود آیا؟
  ممنون

 9. سلام
  بنده در زمان کودکی عمل واریکوسل و هیدروسل را انجام داده ام.
  آیا امکان معافیت برای من وجود ندارد ؟

 10. با سلام پسرم معاف دائم شده بخاطر جوش نخوردن در رفتگی درفست راست مال سال ها پیش هست این مشکل شنا نتوونسته بره درد میکرده البته مبخواستم معاف از رزم بشه حالا معاف دائم شده آیا واس استخدامی مشکل داره چکار کنیم حالا

  1. سلام این مورد بستگی به شرایط اختصاصی شرکت ها یا ارگان های مختلف برای استخدامی دارد.

 11. سلام من مشکل شکستگی شانه دارم الانم مشکل دامنه حرکتی دارم بعدم پام شکسته و الان پام حدودا ۲٫۵سانت کوتاەتر شدە با این شرایط معاف میشم

  1. سلام این مورد به بررسی و تایید کمیسیون پزشکی نظام وظیف نیاز دارد و فقط معاف از زرم می شوید

 12. سلام من هم تشنج خفیف و هم صرع دارم و تشنجهای بدی میکنم اما ایندفعه شانس من بر خلاف دفعات قبل در نوار مغزم چیزی نشان داده نشد…هیچ مدرکی از سوابق ندارم الان باید چکار کنم واقعا گیر کذدم

  1. سلام شما میتونید در زمان اموزشی یا زمان یگان نیز دوباره به بهداری مراجعه کنید و انجا دوباره درخواست بدید و دوباره بررسی میکنند و ارجاع میشوید به بیمارستان و اگر تشخیص داده شد به احتمال قوی معافیت دایم میگیرید چون ۴ نوع صرع داریم و اگر صرع بزرگ داشته باشید معاف میشوید

 13. سلام و درود
  من لیسانس دارم و نمره چشم راست ۴٫۷۵ و نمره چشم چپ هم ۴٫۲۵ نزدیک بین هست ؛ کف پای صاف دارم و کمی پاهام پرانتزی شده ضمنا واریکوسل درجه ۳ هم داشتم که سال ۹۷ عمل کردم؛ با این تفاسیر آیا امکان گرفتن معافیت دارم را دارم یا نه؟

 14. سلام، ببخشید من آشیل پام کوتاهه جوری که تویه دسشویی هم روی انگشتای پام میشینم و باید دستمو به یه چیزی بگیرم، آیا معاف میشم از سربازی یا خیر؟؟

  1. سلام. دریافت معافیت پزشکی ( کوتاهی تاندون) با توجه به شدت بیماری و اختلال حرکتی فرد و همچنین با توجه به مقطع تحصیلی بررسی می شود. برای مقاطع تحصیلی بالای دیپلم معاف از رزم داده می شود.

 15. سلام.من شرایط ندارم برا معافیت هیشکی نیست به‌داد‌ ما برسه هر چقدرم‌ هزینش باشه نوکرشم‌هستم

 16. سلام ، خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه و از ۱۰ سالگی اگزما دارم و تحت نظر متخصص پوست و مو هستم ، که پوست سر و هر دو دستم به اگزمای شدید مبتلا هستند از ۶ماه پیش هم صورتم به اگزما مبتلا شده ، خواستم بدونم امکان اینکه معافیت دائم بگیرم هست یا فقط معافیت رزم بهم میدن
  یه سوال دیگه ؟ من فعلا معافیت تحصیلی دارم میتونم الان اقدام کنم یا باید معافیت تحصیلی تموم بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. دریافت هرگونه معافیت پزشکی به تایید کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد اگر عوارض اگزما شدید باشد و علاوه بر بدن در صورت هم دیده شود امکان دارد به صورت دائم معاف شوید.

 17. من چند سال پیش تو کودکیم باد فت داشتم و عمل کردم ولی دوباره برام پیش اومده این مشکل میخاستم ببینم این مریصی میشه معافیت پزشکی گرفت؟
  و دوم اینکه من انگشتای پام هر دو پا انحاراف داره جوری که کفش پوشیدن سخته و مشکل سازه برام میتونم معافیت بگیرم برای این مشکلم؟

  1. سلام. اگر مشکل شما باعث ناتوانی در راه رفتن یا محدودیت حرکتی شده باشد معافیت دائم داده میشود در غیر اینصورت برای هر دو مشکل عنوان شده از خدمات رزمی معاف میشوید.

 18. سلام من اگزما پوستی دارم روی دست چپم بعضی وقتا خارش های خیلی وحشتناکی داره ایا معافیت شامل منم میشود؟؟

  سینوزید هم دارم

  1. سلام . معافیت به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد که به شدت بیماری و درمان پذیری ان ربط دارد برای دریافت معافیت پزشکی ابتدا درخواست خود را از طریق مراکز پلیس +۱۰ثبت کنید .

 19. سلام و خسته نباشید
  من الان نزدیک به ۵ ماه خدمتم و تازه فهمیدم که پوکی استخوان دارم و نمره پوکی استخوان بالای ۲٫۷ هست آیا امکان معاف شدن هست؟؟

  1. سلام ببخشید من پارسال بیماری عفونتی داشتم ولی الآنم کمر درد زانو درد دارم وخسته میشم عصبی میشم

  1. سلام من هم تشنج خفیف و هم صرع دارم و تشنجهای بدی میکنم اما ایندفعه شانس من بر خلاف دفعات قبل در نوار مغزم چیزی نشان داده نشد…هیچ مدرکی از سوابق ندارم الان باید چکار کنم واقعا گیر کذدم

 20. سلام . وقت شما بخیر . ببخشید من رو الان بخاطر بیماری ریوی از معافیت دائم به معافیت از رزم تبدیل کردن و من زخم معده هم دارم که از اون انصراف داده بودم . میشه در حین خدمت باعث معافیت دائم بشه ؟
  در ضمن غلظت خون هم دارم .

  1. با سلام اگر خودتان پیگیری کنید یا در شرایط بدی قرار بگیرید که سلامتی شما در خطر باشد .بله.

 21. سلام . وقت شما بخیر . ببخشید من رو الان بخاطر بیماری ریوی از معافیت دائم به معافیت از رزم تبدیل کردن و من زخم معده هم دارم که از اون انصراف داده بودم . میشه در حین خدمت باعث معافیت دائم بشه ؟
  در ضمن غلظت خون هم دارم .

  1. با سلام اگر خودتان پیگیری کنید یا در شرایط بدی قرار بگیرید که سلامتی شما در خطر باشد .بله.

 22. سلام عرض ادب.
  ببخشید بنده ی سوال داشتم.
  من یه پام کامل پلاتین هست از بالای لگن تا پایین پا بینی ام هم ضربه خورده نفس نمیتونم درس بکشم اذیت میشم موقع خواب خواستم بدونم آیا معافی خدمت برام صورت میگیره

  1. سلام بله میشود جهت راهنمایی بیشتر تماس بگیرید اما واجد شرایط هستید

   1. سلام با عرض پوزش ببخشید من لاغری شدیدی دارم قدم ۱۷۶و وزنم۴۷کیلو هست و بیماری اگزمای پوستی دارم و افسردگی شدیدهم دارم ولی بخاطر فشار خانواده مجبورم برم به سربازی یا منو خدمت میفرستن ……

    1. سلام. معافیت با توجه به مدرک تحصیلی بررسی می شود با مشاوران تماس بگیرید تا شما را راهنمایی بکنند

    2. شما می توانید با مراجعه به دکتر متخصص و تایید بیماری برای معافیت پزشکی اقدام کنید ، اگزما اگر وسیع و شدید باشد و همچنین مقاوم به درمان باشد معافیت دائم تعلق میگیرد، اگر افسردگی در مرحله شدید است نیزمعافیت دائم است، لاغری مفرط معافیت از رزم دارد

   2. سلام من سرونگرافی چند بار کردم بغضی میکن مادرزادی ی کلیه داری بعضی میگن از دست دادی ایا معافیت دائمی شامل تک کلیه میشود

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/10/28

چهارشنبه

1400/10/29

پنجشنبه

1400/10/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید