فرمول محاسبه وزن برای معافیت سربازی

فرمول محاسبه وزن برای معافیت سربازی

وزن بالای چند کیلو از سربازی معاف میشود؟ حداقل وزن برای معافیت سربازی چیست؟

معافیت چاقی – لاغری مفرط و همچنین معافیت مربوط به قد مشمول از جمله معافیت های نسبتا رایج در مسیر سربازی محسوب می شود. بر اساس قانون سازمان نظام وظیفه، اگر فردی بیش از اندازه چاق یا لاغر باشد می تواند از معافیت خدمات رزم سربازی بهره مند شود و برای کسانی که قد کوچک تر از حد نرمال را داشته باشند نیز امکان معافیت دائم از خدمت سربازی وجود دارد.

در خصوص معافیت چاقی و سایر انواع معافیت های پزشکی همواره این سوال مطرح است که چگونه می توان نسبت به اثبات شرایط پزشکی مربوطه اقدام کنیم؟ ما در این مقاله مرکز مشاوره آویژه علاوه بر پاسخ به این سوال سعی می کنیم به موارد زیر نیز پاسخ دهیم.

🌟 نوع معافیت چاقی یا معافیت لاغری چیست؟

🌟 آیا امکان دریافت معافیت دائم برای وضعیت قد یا وزن وجود دارد؟

🌟 حداقل وزن مورد نیاز برای گرفتن معافیت چاقی چقدر است؟

🌟 حداکثر وزن قابل قبول برای دریافت معافیت لاغری سربازی چقدر است؟

🌟 آیا معافیت وزن سربازی یا معافیت قد ربطی به مدرک تحصیلی افراد دارد؟

این ها مهم ترین سوالاتی است که در این حوزه وجود دارد و ما می خواهیم در ادامه به آن ها بپردازیم. به نوعی ما به دنبال این هستیم که بتوانیم معافیت قد و وزن را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و به تمام زوایای پنهان آن بر اساس آخرین قوانین موجود بپردازیم. ما مشاوران آویژه را تا انتهای این مقاله دنبال کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت چاقی، از رویا تا واقعیت

معافیت چاقی یا لاغری یکی از مهم ترین انواع معافیت هاست که در جامعه به شکل های مختلفی معرفی شده است. در برخی از فیلم ها و سریال های پخش شده نیز به نحوی به این نوع معافیت پرداخته شده است. تصویری که از معافیت چاقی یا معافیت وزن کم در جامعه ایجاد شده به شکلی است که لاغری یا چاقی به عنوان یک مسیر ساده پزشکی برای دریافت معافیت پزشکی از حدمت سربازی محسوب می شود.

یعنی افرادی که استعداد چاقی دارند یا کسانی که وزن نسبتا کمتری دارند می توانند با کمی تلاش خودشان را در محدوده چاقی یا لاغری مفرط قرار دهند و از معافیت های دائم پزشکی بهره مند شوند. اما آیا این چنین تصوری در خصوص معافیت چاقی یا لاغری صحیح است؟ به نوعی آیا چاقی باعث معافیت سربازی می شود؟

پاسخ سوال کاملا ساده و مشخص است، چاقی یا لاغری بیش از حد در صورتی که علت هورمونی قابل اثبات نداشته باشد می تواند موجب معافیت فرد از خدمات رزم شود. یعنی فرد باید به خدمت سربازی اعزام شود با این تفاوت که از تمامی اعمال مربوط به رزم مانند رژه نظامی، حمل اسلحه و … معاف خواهد بود.

بنابراین اگر بخواهیم ساده تر عنوان کنیم می توانیم شرایط معافیت چاقی یا لاغری مشمولان را به شرح زیر مطرح کنیم:

علت پزشکیتوضیحنوع معافیت
چاقی یا لاغری مفرطنبود دلایل هورمونی و غددیمعاف از رزم
چاقی یا لاغری مفرطاثبات علت هورمونی یا غددیبسته به شرایط پزشکی فرد و در غالب موارد معافیت دائم

نکته ای که باید بدانید این است که چاقی یا لاغری مفرط به عنوان یکی از بیماری های عمومی در دسته بندی جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد. در این دسته بندی برای چاقی یا لاغری معافیت از رزم در نظر گرفته شده است، اما در بخش های دیگر از معافیت های پزشکی غدد مترشحه و هورمونی نیز اشاره شده است که برای آن ها غالبا معافیت دائم در نظر گرفته می شود.

از این رو اگر به دنبال گرفتن معافیت دائم از طریق چاقی یا لاغری مفرط هستید باید بدانید که چاقی یا لاغری بیش از اندازه تنها می تواند شما را از معاف از خدمات رزم کند. این علت چاقی یا لاغری است که نشان دهنده بیماری بوده و می تواند موجب معافیت دائم شما شود.

شاخص وزنی برای معافیت از سربازی

شاخص وزنی برای معافیت از سربازی

معافیت چاقی یا لاغری برای چه وزن هایی در نظر گرفته می شود؟ در کلام ساده تر وزن بالای چند کیلو از سربازی معاف میشود؟ و حداقل وزن برای معافیت سربازی چقدر است؟ این ها مواردی است که در این بخش می خواهیم به آن پاسخ دهیم.

در حالت کلی با توجه به این که وزن معیار وابسته به قد محسوب می شود، نمی توان یک محدوده خاص و مشخص برای تمامی اشخاص به صورت ثابت مشخص کرد. در واقع وزن 95 کیلوگرم برای یک فردی باقد 2 متر ممکن است وزن کاملا ایده آلی به نظر برسد اما همین وزن برای فردی با قد 150 سانتی متر به معنای اضافه وزن شدید است.

بنابراین ترکیبی از رابطه قد و وزن را به عنوان شاخص اصلی تشخیص معافیت چاقی یا لاغری در نظر می گیریم که به این شاخص BMI یا شاخص توده بدنی می گویند. حال می خواهیم بدانیم چه وزنی از سربازی معاف است؟

بر اساس آخرین قانون مربوط به سربازی و معافیت پزشکی ، معافیت سربازی با اضافه وزن برای افرادی است که BMI بیش از 35 داشته باشند و همچنین کسانی که BMI آن ها کمتر از 17 باشد امکان معافیت از رزم را خواهند داشت.

اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم:

شرایط بدنی مشمولشاخص توده ای بدنتوضیحاتمعافیت
چاقی مفرطBMI بیش از 35عدد 35 محسوب نمی شود.معاف از رزم
لاغری مفرطBMI کمتر از 17عدد 17 محسوب نمی شود.معاف از رزم

محاسبه وزن برای معافیت سربازی

همانطور که گفتیم برای معافیت چاقی یا لاغری مهم ترین فاکتور شاخص توده ای بدن یا همان BMI است. از این رو برای این که بتوانیم دقیق تر بدانیم وزن چند کیلو از سربازی معاف میشود؟ ابتدا باید این شاخص را بشناسیم و کمی در خصوص آن صحبت کنیم.

اولین نکته ای که در خصوص BMI وجود دارد این است که این شاخص یک عدد است که از رابطه ای خاص میان قد و وزن به دست می آید. این شاخص نشان می دهد که وضعیت جسمی و وزن افراد در چه محدوده ای قرار دارد.

بر اساس این شاخص وزن افراد شامل دسته بندی:

کمبود وزن

نرمال

اضافه وزن

چاق

خیلی چاق

این مقاله را حتما بخوانید: راه های معافیت سربازی

محاسبه وزن برای معافیت سربازی

معافیت چاقی و شناخت کارکرد BMI

فرمول محاسبه BMI بسیار ساده است، تنها کافی است وزن خودتان بر حسب کیلوگرم را به حاصل توان دوم قد بر حسب متر تقسیم کنید. بگذارید از یک مثال ساده استفاده کنیم.

فرض کنید که قد شما 200 سانتی متر و وزن شما 90 کیلوگرم باشد. می خواهیم بدانیم BMI و وضعیت کلی جسمی شما در چه محدوده ای قرار دارد. برای این کار قد را بر حس متر به توان دو می رسانیم که برابر با عدد 4 می شود. حال 90 کیلو را تقسیم بر 4 می کنیم که برابر با عدد 22.5 می شود. این عدد همان BMI است.

حال سوال اینجاست که 22.5 آیا شاخص مناسبی برای بدن محسوب می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید به جدول BMI مراجعه کنیم. در این جدول مشخص شده است که به صورت تقریبی برای هر قد و وزنی چه شاخصی وجود دارد و آیا این شاخص در محدوده مناسبی قرار دارد یا خیر:

عدد BMI برای هر وزن و قدی در جدول بالا مشخص شده است. در خصوص رنگ بندی جدول بالا باید در نظر داشته باشید که تناسب اندام و تعیین این که کدام عدد نشان دهنده وضعیت جسمانی بهتری است عمدتا به سن و جنسیت افراد مربوط می شود.

در کلام ساده تر برای سنین بین 18 تا 60 سال و عمدتا برای آقایان تقسیم بندی BMI به شکل زیر انجام می شود:

شاخص توده بدنی

وضعیت جسمانی

کمتر از 18.5کمبود وزن – لاغری مفرط
18.5 تا 25نرمال – وضعیت جسمانی مناسب
25 تا 30اضافه وزن
30 تا 35چاقی
بیش از 35چاقی مفرط

بنابراین بر اساس این جدول کاملا مشخص است که معافیت سربازی با وزن پایین یا معافیت سربازی با چاقی بر اساس کدام شاخص صورت می گیرد. در صورتی که شاخص توده بدنی کمتر از 17 یا بیشتر از 35 باشد معاف از رزم خدمت سربازی برای شمول در نظر گرفته می شود. اما در صورتی که این لاغری یا چاقی دارای علل هورمونی، عصبی و … باشد احتمال دریافت معافیت دائم برای فرد وجود دارد.

این مقاله را حتما بخوانید: لیست بیماری های معافیت پزشکی

معافیت قد برای خدمت سربازی

به طور کلی معافیت قد و وزن در دسته بندی بیماری های عمومی (یکی از دسته بندی های 17گانه معافیت پزشکی) مورد بررسی قرار می گیرد. تا به این جا دانستیم که تاثیر وزن معافیت سربازی چیست. حال نوبت این است که گریزی به مسئله قد داشته باشیم.

در کلام ساده تر می خواهیم بدانیم که آیا کوتاه یا بلند قد بودن نیز می تواند باعث معافیت سربازی شود؟

در قانون نظام وظیفه و در خصوص معافیت های پزشکی، به مسئله قد و شرایط معافیت مربوط به آن اشاره شده است. بر این اساس شرایط زیر در نظر گرفته شده است:

شرایط قدمدرک تحصیلینوع معافیت
کمتر از 145 سانتی مترمدارک تحصیلی فوق دیپلم و پایین ترمعافیت دائم
کمتر از 140 سانتی مترمدارک تحصیلی کارشناسی و بالاترمعافیت دائم
قد برابر با 145 سانتی متر تا کمتر از 156 سانتی مترمدارک تحصیلی فوق دیپلم و پایین ترمعاف از رزم
قد برابر با 140 سانتی متر تا کمتر از 156 سانتی مترمدارک تحصیلی کارشناسی و بالاترمعاف از رزم

بنابراین در خصوص معافیت قد 4 حالت مختلف وجود دارد که در دو حالت آن امکان دریافت معافیت دائم پیش بینی شده است.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که مدرک تحصیلی تاثیر مهم و مستقیمی در این نوع معافیت دارد. به طور مثال مشمول با مدرک تحصیلی کارشناسی و قد 142 سانتی متر می تواند از شرایط معاف از خدمات رزمی بهره ببرد، این در حالی است که یک مشمول با مدرک تحصیلی فوق دیپلم با همین میزان قد می تواند از معافیت دائم بهره مند شود. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

در خصوص بلند قدی نیز به صورت مشخص در این بخش از قانون صحبتی نشده است، اما برخی از بیماری های هورمونی و غددی نیز می تواند باعث اختلال در رشد قد شود. از این رو این دست از افراد از طریق معافیت های پزشکی بر اساس بخش مربوط به غدد و مسائل هورمونی می توانند نسبت به دریافت معافیت خود اقدام کنند.

این مقاله را حتما از دست ندهید: معافیت اعصاب و روان

معافیت چاقی و شناخت کارکرد BMI

معافیت چاقی یا لاغری و سخنی از مشاوران آویژه

مسئله معافیت چاقی یا لاغری چندان پیچیدگی های خاصی ندارد. به نوعی یک عدد و شاخص می تواند تعیین کند که آیا امکان معافیت برای مشمولان وجود دارد یا خیر. نکته ای که در این مقاله مشاوره سربازی به آن اشاره کردیم این بود که در خصوص معافیت سربازی چاقی یا لاغری اگر علت هورمونی یا غددی وجود نداشته باشد تنها امکان استفاده از معافیت از خدمات رزم وجود دارد.

بنابراین کسانی که شاخص توده بدنی آن ها بیش از 35 یا کمتر از 17 باشد می توانند نسبت به دریافت معافیت از خدمات رزم اقدام کنند. در خصوص معافیت قد نیز بیان کردیم 4 حالت بر اساس قد مشمول و مدرک تحصیلی وی وجود دارد. دو حالت از این موارد شامل معافیت دائم و دو حالت دیگر شامل معافیت از رزم می شود. در مطالب بالا تمامی این موارد را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دادیم.

سوالات متداول

❓آیا امکان معافیت دائم برای چاقی وجود دارد؟

در صورتی که منشا غددی یا هورمونی برای چاقی وجود نداشته باشد تنها فرد می تواند از معافیت از خدمات رزمی استفاده کند و امکان دریافت معافیت دائم را نخواهد داشت.

❓شاخص توده بدنی برای اثبات لاغری مفرط چقدر است؟

افرادی که شاخص BMI آن ها کمتر از 17 باشد می توانند نسبت به دریافت معافیت از خدمات رزم اقدام کنند.

❓حداکثر طول قد برای گرفتن معافیت دائم چقدر است؟

به طور کلی حداکثر طول قد برای افراد با مدارک فوق دیپلم یا کمتر 145 درنظر گرفته شده و برای مشمولان دارای مدارک تحصیلی کارشناسی و بالاتر این معیار 140 سانتی متر می باشد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

فرمول محاسبه وزن برای معافیت سربازی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/31

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید