همه چیز در مورد گرفتن معافیت دیسک گردن

همه چیز در مورد گرفتن معافیت دیسک گردن

سازمان نظام وظیفه، برای افرادی که دارای مشکلات حاد و مزمن جسمی و بدنی هستند، معافیت‌هایی را برای گذراندن دوره سربازی در نظر می‌گیرد. افرادی که به دلیل مشکلات جسمی و روحی، قادر به انجام دادن فعالیت‌های دوره سربازی نباشند، معافیت پزشکی دریافت خواهند کرد.

✳️ بسته به شرایط افراد، این معافیت های نظام وظیفه ممکن است دائم یا موقت باشد. همچنین افراد ممکن است به دلیل مشکلات بدنی خاص، معاف از رزم شوند. یکی از بیماری‌هایی که تاثیر زیادی بر سلامتی کلی بدن دارد، دیسک گردن است. این بیماری در صورت شدت می‌تواند عملکرد همه اندام‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

اما معافیت پزشکی دیسک گردن به چه افرادی داده می‌شود؟ اگر شدت بیماری دیسک گردن در چه حدی باشد، معافیت برای افراد صادر می‌شود؟

✳️ ما مشاوران مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه در ادامه مقاله درباره معافیت دیسک گردن و نیز شرایط آن و همچنین درباره مراحل کامل اخذ این نوع معافیت و مدارک لازم برای اخذ معافیت پزشکی دیسک گردن بحث خواهیم کرد.

دیسک گردن چه بیماری است؟

دیسک گردن یکی از مشکلات اسکلتی در بدن انسان است که ممکن است در اثر فشار بیش از حد به این ناحیه، صدمات فیزیکی و یا کهولت سن به وجود آید.

🟩 دیسک‌ها، بالشتک‌هایی بین مهره‌های گردن و ناحیه ستون فقرات و برای محافظت از آن‌ها هستند. این دیسک‌ها ممکن است در اثر ضربه، سن بالا و یا دیگر مشکلات اسکلتی، دچار آسیب شوند یا در جای خود جابه‌جا شوند.

به این مشکل «دیسک گردن» گفته می‌شود. در ناحیه گردن ما 7 دیسک وجود دارد که ممکن است دچار آسیب شود.

🟩 احساس درد در ناحیه گردن یا بازوها و احساس خشک شدگی و اسپاسم عضلات در ناحیه گردن و بازو و بی‌حسی در نواحی گوناگون بدن مانند دست‌ها و پاها، ممکن است علامت این بیماری باشد. این بیماری با استفاده از فیزیوتراپی، دارودرمانی و طب مکمل بهبود پیدا می‌کند.

استفاده از روش جراحی آخرین خط درمانی است که با توجه به سن بیمار و شدت بیماری ممکن است توسط پزشکان توصیه شود.

آیا بیماری دیسک گردن باعث معافیت افراد از سربازی می‌شود؟

دیسک گردن با توجه به پیشرفت بیماری و شدت آن، می‌تواند از بیماری‌های پیش رونده و یا مختل‌کننده سلامتی کلی بدن ما محسوب شود. افرادی که به نوع حاد و یا پیشرفته این بیماری دچار می‌شوند، ممکن است نتوانند وظایفی که در دوران خدمت به آنان محول می‌شود را به درستی انجام دهند.

همچنین ممکن است انجام برخی فعالیت‌ها در این دوران، به پیشرفت بیماری آنان منجر شود. به همین دلیل قانون‌گذاران نظام وظیفه، بسته به شرایط، معافیت‌هایی را به خصوص در مورد افرادی که نیاز به جراحی دارند و یا جراحی بر این ناحیه انجام داده‌اند، در نظر می‌گیرند.

این مقاله برای شما پیشنهاد می شود: معافیت اعصاب و روان

معافیت دیسک گردن

قوانین مربوط به معافیت پزشکی دیسک گردن

قوانین مربوط به این بیماری در ماده 34 قوانین مربوط به معافیت پزشکی، بند مربوط به جراحی مغز و اعصاب آیین نامه پزشکی نظام وظیفه آمده است.

بر طبق این قانون، می‌توان این موارد را در مورد معافیت افراد مبتلا به این بیماری، ذکر کرد:

🟠 مشکلات و معایب ستون فقرات که می‌توانند به صورت مادرزادی یا اکتسابی باشند در موارد شدید که باعث ایجاد اشکال در عملکرد افراد شوند، باعث معافیت دائم خواهند شد. در موارد خفیف این بیماری نیز قانون‌گذاران، معافیت از خدمات رزمی را برای افراد مبتلا در نظر گرفته‌اند.

🟠 موارد بیماری پارگی یا بیرون زدگی دیسک گردن که همراه با علائم کلینیکی و رادیولوژی باشد، در صورت جراحی یا عدم جراحی معافیت دائم در نظر گرفته شده است.

🟠 تومورهای استخوانی خوش خیم ستون فقرات و ناحیه گردن هم اگر منجر به اختلال عملی و تغییر وضعیت و حجم شوند، باعث معافیت دائم مشمولان می‌شود. این تومورهای استخوانی در ناحیه گردن اگر اختلال عملی برای مبتلایان به همراه نداشته باشد، باعث معافیت از رزم می‌شود.

🟠 برجستگی یا از بین رفتن آب دیسک بین مهره‌ای که همراه با علائم بالینی باشد، معافیت از خدمات رزمی به همراه خواهد داشت.

🟠 انجام لامینکتومی یا عمل جراحی پیشرفته مهره‌های گردن، باعث معافیت دائم افراد می‌شود.

🟠 اگر این جراحی با روش لیزر انجام شده باشد، معافیت از خدمات رزمی را برای مشمول به‌ دنبال خواهد داشت.

🟠 برای افراد دچار شکستگی مهره‌های گردن و برای پیگیری درمان، شش ماه معافیت موقت داده می‌شود.

🟠 برای هرگونه عمل جراحی روی ستون فقرات در ناحیه گردن، در موارد حاد برای انجام مراحل درمان معافیت موقت شش ماهه داده می‌شود.

🟠 در مورد عمل جراحی روی ستون فقرات در ناحیه گردن، با اختلال عملکرد واضح معافیت دائم داده می‌شود.

🟠 اگر عمل جراحی روی ستون فقرات در ناحیه گردن، بدون اختلال عملکرد باشد معافیت از خدمات رزمی به فرد داده می‌شود.

شرایط و ضوابط گرفتن معافیت پزشکی دیسک گردن

به طور خلاصه می‌توان گفت که اگر مشکل دیسک گردن، با جراحی همراه بوده و یا اختلالی واضح در عملکرد افراد ایجاد کند، معافیت دائم به افراد داده می‌شود.

اگر بیماری دیسک گردن در مشمولان، در مرحله حاد قرار داشته باشد، معافیت موقت برای پیگیری دوره درمان به آنان داده خواهد شد. در موارد خفیف‌تر بیماری دیسک گردن نیز معافیت از خدمات رزمی به افراد داده می‌شود.

مشمولان می توانند جهت اطلاع بیشتر در مورد انواع معافیت های سربازی، مقاله انواع معافیت پزشکی و شرایط استفاده از آن را مطالعه نمایند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل اخذ معافیت دیسک گردن چیست؟

اگر مشکلی مانند دیسک گردن دارید یا جراحی در این ناحیه انجام داده‌اید، می‌توانید برای معافیت پزشکی دیسک گردن اقدام کنید. برای این منظور، این مراحل را باید دنبال کنید:

در مرحله اول، ابتدا باید در مراکز پلیس+10، درخواست معافیت پزشکی دهید. برای این منظور، ابتدا باید دفترچه اعزام به خدمت را دریافت کنید و فرم وضعیت مشمول را پر کنید.

پس از آن، یک فرم دیگر با نام فرم معاینه اولیه، در اختیار شما قرار خواهد گرفت. شما باید در پشت این فرم که بخش خوداظهاری است، سوابق بیماری خود را به صورت کامل شرح دهید.

در مرحله بعد، فرد مشمول، فرم معاینه اولیه را به یکی از درمانگاه‌های نظام پزشکی می‌برد و پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه پس از انجام معاینات اولیه، توضیحاتی را در این فرم‌ها وارد خواهد کرد.

در این مرحله، فرد مشمول، دوباره این فرم‌ها را به مراکز پلیس+10 تحویل می‌دهد.

در مرحله بعدی، افراد باید واکسیناسیون قبل از مراحل سربازی را انجام دهند که شامل واکسن‌های کزاز، مننژیت و… است. حالا مدارک واکسن‌های تکمیل شده به مراکز پلیس+10 تحویل داده می‌شود.

فرد مشمول به یکی از بیمارستان‌های نظام وظیفه برای انجام مراحل اخذ معافیت و بررسی‌های بیشتر ارجاع داده می‌شود. این دعوت با ارسال پیامکی به فرد مشمول انجام می‌شود. در این مراکز بیمارستانی، بررسی‌های عملی و معاینات لازم بر روی برای بیماری و اختلال مورد نظر انجام می‌شود.

برای مشکل دیسک گردن، انجام معاینات، ام‌آرآی و دیگر عکسبرداری‌ها بسته به نوع و شدت بیماری، انجام می‌شود. حالا نتیجه بررسی‌ها به صورت یک نامه محرمانه توسط شورای پزشکی بیمارستان به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه ارسال می‌شود.

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه با توجه به شرایط بیماری فرد مشمول و نیز بررسی‌های انجام شده، رای بر معافیت دائم، موقت و یا معاف از رزم بودن فرد خواهد داد.

در این مرحله فرد در صورت دریافت کارت معافیت باید هزینه مراحل طی شده را که میزان آن مصوب شده است، پرداخت کند.

اگر فرد مشمول، در صورت عدم معافیت دائم، نسبت به این نتیجه کمیسیون اعتراضی داشته باشد، می‌تواند موضوع را در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه در استان خود پیگیری نماید.

اگر باز هم اعتراضی به نتیجه اعلامی وجود داشته باشد، موضوع معافیت، در کمیسیون عالی پزشکی نظام وظیفه، بررسی خواهد شد. این کمیسیون، رای نهایی را در مورد معافیت یا عدم معافیت صادر خواهد کرد.

این مقاله برای شما پیشنهاد می شود: معافیت پزشکی چشم

مراحل اخذ معافیت دیسک گردن

مدارک لازم برای معافیت پزشکی دیسک گردن

🔵 مدارک شناسایی اصلی شامل شناسنامه عکس‌دار به همراه کپی از تمامی صفحات و کارت ملی هوشمند و کپی از آن

🔵 عکس پرسنلی سه در چهار که باید رنگی و جدید باشد و دارای پشت زمینه سفید باشد. در برخی موارد ممکن است عکسبرداری به صورت الکترونیک و در مراکز پلیس+10 انجام شود.

🔵 انگشت نگاری در مراکز پلیس+10

🔵 مدارک واکسیناسیون

🔵 دریافت و تکمیل فرم وضعیت مشمولین که شامل اطلاعات فردی و دیگر اطلاعات است، در مراکز پلیس+10

🔵 آخرین مدرک تحصیلی فرد به همراه یک کپی از آن

🔵 مدارک پزشکی و مستنداتی مبنی بر بیماری و یا مشکلات سلامتی در ناحیه دیسک گردن

🔵 برگه اعزام به بیمارستان، در صورتی که مشکل دیسک گردن در حین سربازی اتفاق افتاده باشد.

این مقاله برای شما پیشنهاد می شود: معافیت پزشکی قلب و عروق

سخنی از مشاران آویژه

دیسک گردن یکی از مشکلات سلامتی است که ممکن است تا حد زیادی بر روی وضعیت کاری و زندگی عادی فرد مبتلا، تاثیر بگذارد. سازمان نظام وظیفه برای فرادی که دچار مشکلات سلامتی حاد و یا شدید هستند، تسهیلاتی را برای گرفتن معافیت در نظر گرفته است.

⭐ این معافیت‌ها بیشتر به افرادی داده می‌شود که مشکل سلامتی بر روی عملکرد جسمی آن‌ها تاثیر گسترده گذاشته یا افراد قادر به انجام وظایف خود در حین خدمت نباشند.

⭐ معافیت‌ها همچنین به افرادی که ممکن است دوره سربازی باعث تشدید مشکل و بیماری آن‌ها شود، هم داده می‌شود. به طور کلی معافیت پزشکی دیسک گردن، به افرادی که بیماری روی عملکرد بدن آنان تاثیر منفی گذاشته باشد یا جراحی روی آن انجام شده باشد، داده می‌شود.

اگر مشکل دیسک گردن دارید و برای اخذ معافیت نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در آویژه همراه باشید.

سوالات متداول

معافیت پزشکی دیسک گردن به چه کسانی داده می‌شود؟

این مدل از معافیت به افرادی که دیسک گردن خود را جراحی کرده باشند و یا این مشکل برروی عملکرد عادی بدن آنان تاثیر منفی گذاشته باشد، داده خواهد شد.

روند اخذ معافیت دیسک گردن چقدر طول می‌کشد؟

طول این روند به مدارک و مستندات ارائه شده، بستگی دارد و ممکن است بین 2 تا 6 ماه زمان ببرد.

اولین مرحله از گرفتن معافیت پزشکی دیسک گردن چیست؟

فرد باید به در دست داشتن مدارک هویتی به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کرده و دفترچه اعزام به خدمت دریافت کند. سپس باید فرم وضعیت مشمول را پر کرده و همراه با مستندات و مدارک بیماری، به این مراکز تحویل دهد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

همه چیز در مورد گرفتن معافیت دیسک گردن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید