کمیسیون پزشکی نظام وظیفه/ شرایط + مراحل و هزینه ها

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

برخی از مشمولان خدمت سربازی، مبتلا به بیماری های جسمی یا روانی هستند که این بیماری ها آن ها را از گذراندن خدمت سربازی باز می دارند. به عبارتی انجام فعالیت هایی که در خدمت سربازی انجام می شود برای افراد مبتلا به بیماری های معافیت پزشکی بسیار دشوار می باشد.

🔴 مشمولان سربازی قبل از اعزام به خدمت مورد معاینات اولیه توسط پزشکان قرار خواهند گرفت. اگر افراد دارای شرایط خاصی محسوب شوند، با حضور پزشکان مورد تایید سازمان نظام وظیفه برای این دسته از مشمولان، کمیسیون پزشکی نظام وظیفه برگزار خواهد شد.

🔴 با توجه به آیین نامه کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مشمولان متقاضی دریافت معافیت پزشکی یا معافیت کفالت مراحل زیادی برای رسیدگی به درخواست معافیت نظام وظیفه خود طی خواهند کرد. حتی گاهی اوقات مشمولان اقدامات لازم برای ثبت اعتراض به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه را نیز انجام می دهند.

داشتن اطلاعات کافی در مورد معافیت پزشکی نظام وظیفه و انواع هزینه های کمیسیون پزشکی نظام وظیفه برای همه مشمولان خدمت الزامی می باشد. ما مشاوران مرکز مشاوره آویژه به منظور تکمیل اطلاعات شما در زمینه کمیسیون نظام وظیفه در ادامه اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار داده ایم.

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

بعضی از پسرانی که به سن مشمولیت خدمت سربازی رسیده اند قبل از اعزام به خدمت سربازی درخواست معافیت می دهند. برای هر کدام از افرادی که متقاضی دریافت معافیت پزشکی هستند کمیسیون پزشکی نظام وظیفه برگزار خواهد شد.

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه با حضور سه نفر از پزشکان مورد تایید سازمان نظام وظیفه برگزار می شود.

در نظر داشته باشید پزشکانی که برای تایید بیماری شما در کمیسیون نظام وظیفه دعوت می شوند، دارای تخصص در زمینه بیماری شما می باشند. رای نهایی سازمان نظام وظیفه مبتنی بر معافیت یا اعزام به خدمت سربازی با توجه به رای اکثریت پزشکان صادر خواهد شد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل و وظایف کمیسیون نظام وظیفه

همانطورکه گفتیم، کمیسیون پزشکی نظام وظیفه شامل سه تن از پزشکان مورد تایید نیروهای مسلح می باشد. پزشکان مورد تایید سازمان نظام وظیفه تعهدات و وظایف مختلفی را عهده دار می باشند. پزشکان در مراحل مختلف صدور یا عدم صدور رای معافیت پزشکی سربازان، مستلزم به رعایت این تعهدات هستند.

قبل از تشکیل کمیسیون نظام وظیفه معاینات اولیه و معاینه تخصصی برای مشمولان خدمت سربازی انجام خواهد شد.

همه مشمولان متقاضی دریافت معافیت پزشکی و تشکیل کمیسیون نظام وظیفه می بایست تا قبل از تشکیل کمیسیون برای انجام معاینات خود در بیمارستان های سازمان نظام وظیفه اقدام کرده باشند.

شرایط، مراحل و هزینه های کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

مرحله اول کمیسیون

در مرحله اول کمیسیون، نامه محرمانه پزشکی که معاینات تخصصی را برای مشمول مبتلا به بیماری انجام داده است، توسط سه تن از پزشکان کمیسیون نظام وظیفه بررسی خواهد شد. کمیسیون پزشکی نظام وظیفه با حضور فرد مبتلا تشکیل می شود و در این جلسه پرسش و پاسخ های مختلفی به منظور سنجیدن شرایط مبتلایان انجام خواهد شد.

📌 لازم به ذکر است که این پرسش ها پاسخ صحیح یا غلطی ندارند و فقط موقعیت فرد متقاضی دریافت معافیت پزشکی را مورد بررسی قرار خواهند داد.

مرحله دوم کمیسیون

پزشکان کمیسیون بر اساس قوانین و ضوابط مندرج در آیین نامه معافیت پزشکی نظام وظیفه، تشخیص می دهند که فرد قادر به گذراندن دوره خدمت سربازی می باشد یا باید از معافیت های مختلف سربازی بهره مند گردند.

📌 ممکن است که نتیجه صدور رای توسط این پزشکان به اعزام و یا معافیت از رزم منجر شود.

📌 اما اگر برای مشمولی اعزام به خدمت و یا صرفا معافیت از رزم در نظر گرفته شده باشد، او می تواند به رای کمیسیون اعتراض کند و کمیسیون نهایی شورای عالی برای او تشکیل شود.

همچنین در مواردی کمیسیون نظام وظیفه تشخیص می دهد که دوره درمانی باید برای فرد مشمول در نظر گرفته شود. این افراد پس از پایان دوره درمان مجددا باید برای تشکیل کمیسیون اقدام نمایند تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند. ممکن است افراد پس از گذراندن این مراحل همچنان نتیجه رضایت بخشی را دریافت نکرده باشند، در این صورت می توانند برای تشکیل کمیسیون پزشکی استان حود اقدام نمایند.

مرحله سوم کمیسیون

آخرین امید مشمولان ناراضی از رای های صادره تشکیل کمیسیون پزشکی نظام وظیفه شورای عالی می باشد. کمیسیون شورا عالی، کمیسیون نهایی می باشد. بنابراین مشمولان امکان اعتراض به رای صادره از شورای عالی را ندارند و نتیجه رای این شورا ملاک عمل می باشد.

شما به منظور کسب اطلاعات تکمیلی می توانید اقدام به مطالعه مطالب مفیدی در رابطه با اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه عمومی بپردازید.

نحوه اعتراض به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

برخی از مشمولانی که متقاضی دریافت معافیت پزشکی سربازی هستند، معاف نمی شوند و باید به خدمت سربازی اعزام شوند. در این صورت ممکن است که فرد اقدام به اعتراض به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه کند. اگر مشمولی نسبت به رای صادر شده از مرکز استان خود اعتراض داشته باشد باید برای ثبت اعتراض خود در شورای نظام پزشکی استان محل زندگی خود مراجعه کند.

همواره رای صادر شده از سوی شورای عالی ملاک اعزام و یا معافیت مشمولان متقاضی دریافت معافیت سربازی می باشد. اگر شورای عالی نظام وظیفه تشخیص دهد که فردی باید به خدمت سربازی اعزام شود، دیگر جای اعتراضی برای این رای باقی نخواهد ماند.

چه زمانی کمیسیون پزشکی نظام وظیفه تشکیل می شود؟

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه در دو بازه زمانی قبل و بعد از اعزام به خدمت سربازی ممکن است تشکیل شود. چگونگی رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی نظام وظیفه قبل و حین خدمت سربازی متفاوت می باشد. در ادامه در رابطه با تشکیل کمیسیون نظام وظیفه قبل و حین خدمت سربازی توضیحاتی را ارائه داده ایم.

صدور رای کمیسیون نظام وظیفه قبل از خدمت

مشمولانی که مبتلا به بیماری و یا مشکوک به ابتلا هستند، قبل از اعزام به خدمت سربازی باید سازمان نظام وظیفه را از بیماری خود مطلع سازند. در صورت لزوم پس از انجام معاینات اولیه برای این دسته از مشمولان کمیسیون نظام وظیفه برگزار خواهد شد و برای ایشان دعوت نامه کمیسیون پزشکی نظام وظیفه ارسال می شود.

صدور رای کمیسیون نظام وظیفه حین خدمت

در مواردی ممکن است که سرباز نظام وظیفه پس از اعزام به خدمت سربازی دچار بیماری شود. همچنین ممکن است طی دوره خدمت خود دچار آسیب دیدگی شده باشد و نتواند از پس فعالیت های دوره خدمت برآید. در این صورت نیز سرباز حتما باید مراکز درمانی پادگان مربوطه و پس از آن سازمان نظام وظیفه را در جریان مشکل خود قرار دهد.

اگر در کمیسیون پزشکی تشخیص داده شود که فرد سرباز نمی تواند دوره خدمت خود را به پایان برساند، می تواند از تسهیلاتی مانند معافیت دائم و یا معافیت موقت تا زمان بهبودی خود بهره مند گردد.

چگونگی پیگیری رای کمیسیون پزشکی

مشمولان خدمت سربازی به منظور اطلاع از رای صادره کمیسیون نظام پزشکی و یا اعتراض به رای آن ها می توانند درخواست خود را مورد پیگیری قرار دهند. پیگیری رای کمیسیون پزشکی روش های مختلفی دارد که در ادامه به اختصار در رابطه با آن ها توضیحاتی را ارائه داده ایم.

ارسال پیامک کمیسیون نظام وظیفه

با توجه به شمار زیاد سربازان و مشمولان خدمت سربازی اگر همه این افراد به منظور پیگیری رای کمیسیون پزشکی، مراجعه حضوری داشته باشند، در مراکز مربوطه ازدحام به وجود می آید. در همین راستا سازمان نظام وظیفه تعابیری کارآمد اندیشیده و امکان پیگیری درخواست معافیت پزشکی را از کمیسیون نظام وظیفه به صورت پیامکی پدید آورده است.

تلفن گویا سازمان نظام وظیفه

تلفن گویا سازمان نظام وظیفه با هدف کاهش مراجعه غیر حضوری افراد و پاسخگویی سریع به آن ها راه اندازی شده است. افراد می توانند با شماره گیری 096480 به صورت شبانه روزی از خدمات مختلفی نظیر مشاوره نظام وظیفهبهره مند گردند. همچنین شما می توانید از جزئیات قوانین و مقررات مربوط به معافیت های پزشکی مورد تایید سازمان نظام وظیفه نیز مطلع شوید.

هزینه کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

اگر مشمولی طی معاینات اولیه معاف از رزم شناخته شود، حداقل در دو مرحله دیگر باید مورد معاینه پزشکان مورد تایید سازمان نظام وظیفه قرار گیرد. در هر کدام از مراحل معاینه و تشکیل کمیسیون نظام وظیفه باید هزینه هایی پرداخت شود. در ادامه شاهد لیستی از هزینه های کمیسیون پزشکی نظام وظیفه هستیم.

هزینه تشکیل کمیسیون30هزار تومان
مرحله اول معاینات80هزار تومان
مرحله دوم معاینات80هزار توامن
مجموع هزینه190هزار تومان

در نظر داشته باشید که اگر فرد دارای شرایط دریافت انواع معافیت های سربازی مورد تایید سازمان نظام وظیفه باشد، به منظور دریافت کارت معافیت و… باید هزینه های دیگری را نیز متقبل شود.

مدت زمان لازم برای اعلام جواب کمییسیون نظام پزشکی

زمان لازم برای انتظار اعلام رای کمیسیون پزشکی با توجه به شرایط مشمولان متقاضی حدود یک الی سه ماه به طول خواهد کشید. اما لازم است این موضوع را متذکر شویم که مراحل و زمان ثبت درخواست بیماری های مختلف یکسان خواهد بود.

با توجه به ازدحامی که در دفاتر پلیس +10 بوجود می آید، ثبت درخواست دریافت معافیت پزشکی و تشکیل کمیسیون نظام وظیفه ممکن است زمان ببرد.

نحوه اعتراض به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

کمیسیون پزشکی معافیت کفالت پدر بیمار

معافیت های خدمت سربازی انواع و دلایل مختلفی دارند. یکی از راه های استفاده از معافیت ها، دریافت معافیت کفالت پدر بیمار می باشد.

🚫 افراد قبل از اقدام برای دریافت معافیت کفالت پدر بیمار باید در نظر داشته باشند که هیچ گونه غیبت سربازی در پرونده ایشان ثبت نشده باشد.

🚫 پس از انجام اقدامات ابتدایی کمیسیون پزشکی نظام وظیفه به منظور صدور رای برای اخذ یا عدم اخذ معافیت کفالت پدر بیمار تشکیل خواهد شد.

🚫 یکی دیگر از شروط اساسی دریافت معافیت کفالت پدر بیمار، تک پسر بودن پسر بالای 18 سال مشمول خانواده می باشد.

🚫 لازم به ذکر است اگر برادر فرد مشمول ازدواج کرده باشد یا در زندان به سر ببرد، فرد نمی تواند از تسهیلات معافیت کفالت پدر بیمار بهره مند گردد.

🚫 در مواردی ممکن است کمیسیون پزشکی نظام وظیفه تشخیص دهد که اگر پدر فرد مشمول تحت درمان قرار گیرد، بهبود خواهد یافت. با اعلام بازه زمانی در نظر گرفته شده برای درمان پدر مشمول، معافیت موقت برای فرد لحاظ خواهد شد. همچنین پس از پایان دوره درمان، مجددا کمیسیون نظام وظیفه تشکیل خواهد شد.

🚫 در این صورت اگر پدر درمان نشده باشد، فرد معافیت پدر بیمار را دریافت می کند. اما اگر طبق نظر کمیسیون پدر بهبود یافته باشد، فرد نمی تواند از تسهیلات بیماری پدر بهره مند گردد.

🚫 ارائه مدارک بیماری پدر برای دریافت معافیت کافی نمی باشد و به منظور انجام معاینات تخصصی پدر مشمول حتما باید در کمیسیون حضور پیدا کند.

🚫 در کمیسون معیارهای متفاوتی از قبیل توانایی پدر فرد مشمول برای انجام کارهای شخصی و ابتلا به بیماری های شدید و لاعلاج برای دریافت معافیت در نظر گرفته خواهد شد.

مدارک لازم برای ارائه در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

همواره در راستای انجام هر اقدامی برای خدمت نظام وظیفه مدارک مختلفی باید ارائه شود. به همراه داشتن مدارکی که در ادامه ذکر کرده ایم برای طی کردن مراحل کمیسیون نظام وظیفه ضروری خواهد بود. در ادامه شاهد لیستی از مدارک اساسی مورد نیاز کمیسیون پزشکی نظام وظیفه خواهیم بود.

اصل شناسنامه و کارت

کپی همه صفحات شناسنامه و پشت و روی کارت ملی

چند قطعه عکس اداری

آخرین مدرک تحصیلی فرد متقاضی معافیت پزشکی

برگه وضعیت نظام وظیفه مشمول

برگه واکسیناسیون مشمول

برگه معاینات اولیه پزشک مورد تایید نیرو های مسلح

حساب بانکی سپه

سخنی از مشاوران آویژه

اطلاع از جزئیات رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی نظام وظیفه و چگونگی آن برای همه مشمولان خدمت سربازی و متقاضیان دریافت معافیت پزشکی الزامی می باشد. همچنین اطلاع از نحوه اعتراض به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه و انواع معافیت های پزشکی مورد تایید سازمان نظام وظیفه ضروری می باشد.

سازمان نظام وظیفه به منظور جلوگیری از ازدحام شدید مراجعین حضوری در مراکز و پلیس +10 تسهیلاتی مانند تلفن گویا و سامانه پیامکی کمیسیون پزشکی نظام وظیفه را راه اندازی کرده اند.

گردآوری مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت پزشکی نیز از ضروری ترین اعمال، قبل از تشکیل کمیسیون نظام وظیفه می باشد. همچنین دانستن مراحل کمیسیون منجر به عملکرد هوشمندانه افراد خواهد شد. شما به منظور کسب اطلاعات بیشتر و یافتن پاسخ سوالان خود در زمینه کمیسیون پزشکی نظام وظیفه می توانید با مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه/ شرایط + مراحل و هزینه ها

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید