چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟

معافیت پزشکی دیسک کمر چه شرایطی دارد؟

اخذ معافیت دیسک کمر از سایر معافیت ها راحتر است!

معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از چندین نوع معافیت پزشکی میباشد. که هدف از آن معاف کردن افرادی است که به سبب بیماری دیسک کمر توانایی انجام فعالیت های سنگین و سخت دوره ی سربازی را ندارند. به طور کلی هدف از معافیت پزشکی جلوگیری از بروز آسیب به سلامتی مشمولان بیمار میباشد. به همین دلیل افرادی که بیمار هستند باید برای دریافت معافیت نظام وظیفه اقدام کنند.

اگر مشمولی بیماری خود را اعلام نکند، مسئولیت مشکلات و آسیب های احتمالی به عهده خود فرد میباشد. لذا مشمولان باید بیماری های خود را به سازمان وظیفه اعلام کنند. تا در صورت لزوم از خدمت معاف شوند. یکی از انواع این معافیت ها مربوط به معافیت پزشکی دیسک کمر میباشد. البته باید به این نکته ی مهم اشاره کنیم که مشمولان باید مراحل زیادی را برای اثبات بیماری خود و دریافت معافیت طی کنند.

بیماری دیسک کمر چیست؟

معافیت دیسک کمر و علائم آن می تواند بسیاری از جوانان را از نگرانی رفتن به سربازی آسوده خاطر سازد . قبل از اینکه علائم آن را بازگو کنیم باید ببینیم با ساختار ستون فقرات آشنا شویم . ستون فقرات از تعدادب مهره های انباشته روی هم تشکیل شده که شامل ۷ استخوان گردنی ، ۱۲ مهره ستون پشت و ۵ مهره درقسمت کمر می باشد . همه ی این مهره ها با دیسک محافظت می شوند . در واقع مهم ترین کار دیسک محافظت از مهره های ستون فقرات در برابر فعالیت ها ی روزانه است . مهم ترین نشانه ها و علائم دیسک کمر می تواند درد کمر به ویژه در ناحیه پشت ران و ساق پا باشد . البته گرفتگی عضلات نیز نشانه ای دیگر از علائم دیسک می باشد.

معافیت دیسک کمر و علائم آن

معافیت دیسک کمر و علائم آن میتواند برای جوانان عواقبی نیز در پی داشته باشد. کسانی که از مشکلات دیسک کمر رنج میبرند به طور قطع از خدمت سربازی معافیت دائمی دریافت نخواهند کرد. میدانید که تمام معافیت های پزشکی خدمت وظیفه  شامل سه نوع معافیت خدمات رزمی، معافیت دائمی و موقتی را به دنبال خواهد داشت. به همین منظور افرادی که دارای دیسک کمر میباشند در شرایط خاص از معافیت کامل برخوردار میشوند.

علائم این بیماری زیاد بوده و افراد مبتلا به آن باید قبل از شناسایی بیماری خود اول از همه بیماری و علائم آن را بشناسند. سپس به راحتی میتوانند برای دریافت معافیت تصمیم بگیرند. ستون فقرات یکی از بخش های مهم در بدن هر انسان است. این مهره ها به وسیله ی یک دیسک محافظت خواهند شد. که هرگونه آسیب به این مهره ها انسان را از انجام فعالیت بازخواهد داشت. علائم این بیماری به شکل زیر میباشد.

علائم بیماری دیسک کمر و معافیت پزشکی

 • ایجاد درد در پا و دست انسان ناشی از آسیب به دیسک کمر

 • بی حس شدن در بخش هایی از بدن مانند دست یا پا

 • شدید شدن دردهای موضعی در هنگام نشست و برخاست

 • تشدید درد در هنگام پیاده روی های طولانی یا کوتاه

 • احساس ضعف داشتن در عضلات بدن

 • احساس درد در هنگام شب و در زمان خواب

 • احساس سوزش یا درد در بخش هایی از کمر

این ها بخشی از علائمی است که فرد مبتلا به دیسک کمر با آن مواجه میشود. پس از رویت هر یک از این موارد میتوانید به پزشک مراجعه کرده و برای تشکیل پرونده اقدام کنید.

معافیت پزشکی دیسک کمر چه مراحلی دارد؟

 

آیا شرایط دریافت معافیت دیسک کمر برای متقاضیان بسیار سختگیرانه تنظیم شده است؟ 

معافیت دیسک کمر در بین معافیت بیماری های مختلف پزشکی در جایگاه بالایی قرار دارد. دیسک کمر و مشکلاتی که ستون فقرات را درگیر میکنند از عوامل مهم بیماری هایی است که امروزه افراد زیادی با آن ها درگیر هستند. به همین دلیل جوانان زیادی برای دریافت این نوع معافیت هر ساله پیگیر بوده و اقدامات لازم برای گرفتن این معافیت را انجام میدهند. به دلیل تنوع معافیت های خدمت وظیفه، سازمان نظام وظیفه عمومی کشور شرایط و ضوابطی را مشخص کرده است که جوانان بر طبق این مقررات میتوانند از معافیت سربازی استفاده کنند.

دیسک کمر نیز از این قاعده مستثنی نسیت. این بیماری شایع که در سال های اخیر در بین جوانان نیز بسیار شیوع پیدا کرده از مشکلات مهمی است که سازمان نظام وظیفه برای آن معافیت های دائمی و موقت در نظر گرفته است.

شاید افرادی پیدا شوند که با وجود داشتن مشکلات کمر و دردهای شدید هیچ وقت به دکتر مراجعه نکرده باشند. اما آن ها مطلع نیستند که به راحتی میتوانند با دیسک کمر، معافیت پزشکی دریافت کنند. پس بهتر است نشانه ها و علائم این بیماری را شناخت و اطلاعات در مورد آن بدست آورد. در این مقاله با شرایط و قانون های معافیت دیسک کمر بیشتر آشنا شده و علائم این بیماری را خواهید شناخت.

شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر

شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر نیز مانند شرایط دیگر معافیت های پزشکی میباشد. اما تعدادی شرایط اختصاصی برای معافیت این بیماران وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم. اولین موضوعی که برای دریافت معافیت های پزشکی اهمیت دارد؛ نداشتن غیبت میباشد. افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت برای اعزام به خدمت اقدام نمیکنند، وارد دوره ی غیبت میشوند و نمیتوانند از این معافیت ها بهره برند. علاوه بر این داشتن هرنی های دیسکال و یا دهیدراتاسیون دیسکال از جمله شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر میباشد.

شرایط گرفتن معافیت دیسک کمر بسیار گسترده است . ما در اینجا به اختصار برخی از شرایط معافیت دیسک کمر را توضیح خواهیم داد .

داشتن انواع هرنی دیسکال معافیت دائم را در پی دارد . این مورد برای بیماران عمل شده صادق است . در مورد بیماران عمل نشده این شرایط متفاوت خواهد بود . این بیماران باید در بیمارستان ها و مراکز درمانی MRI انجام دهند یا هم چنین می توانند میلوگرافی کنند .

دهیدراتاسیون دیسکال اگر همراه با علائم بالینی پاندول اشمورل باشد فقط معافیت از خدمات رزمی را به دنبال دارد .

برای معافیت دیسک کمر در موارد دیگر اگر لامینکتومی با عمل جراحی صورت گرفته و سوابق کلینیکی و پاراکلینیکی به همراه  داشته باشد معافیت دائم را در پی حواهد داشت . البته این نکته نیز قابل توجه خواهد بود که دیسکنومی به روش لیزر اگر برای برجستگی خفیف دیسک انجام بگیرد مشمولین فقط معاف از رزم خواهند بود.


بیشتر بخوانید:


شرایط معافیت دیسک کمر

شرایط دریافت معافیت دیسک کمر که از سوی سازمان نظام وظیفه هر ساله منتشر میشود تنها منبعی است که جوانان باید به آن ها استناد کرده و اقدامات لازم را برای دریافت معافیت آن انجام دهند. این شرایط عمومی و اختصاصی شامل نکات زیر میباشد که ما در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار داده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط و ضوابط دریافت معافیت های پزشکی دیسک کمر

 • بر اساس ماده قانون بند ۴ معافیت های دیسک کمر، مشکل لامبنکتومی اگر با عمل جراحی همراه شود بیمار از معافیت دائمی بهره مند خواهد شد.
 • اگر مشکل دیسکتومی با لیزر قابل درمان بوده و درجه ی دیسک خفیف باشد در این موارد معافیت خدمات رزمی به متقاضی داده میشود.
 • بر اساس ماده قانون بند ۲ در مورد دیسک کمر، انواع مختلف هرنی دیسکال معاف دائمی را در پی دارد.
 • ماده قانون بند ۳ از موارد بیماری های بخش جراحی مغز و اعصاب، مشکل دهیدراتاسیون دیسکال زمانی که با علائم یاندول اشمورل همراه باشد معافیت از نوع معاف از رزم خواهد بود.

این قوانین و ضوابط اختصاصی برای بیماری های دیسک کمر میباشد. مشمولین با استناد به این قوانین و مقررات باید به دنبال ثبت درخواست معافیت خود باشند. در غیر این صورت به نتایج مطلوبی نخواهند رسید. هم چنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که اقدام به موقع برای دریافت معافیت دیسک کمر میتواند بسیار راه گشا باشد. زیرا قوانین همیشه در حال تغییر بوده و این خود مشکلاتی را برای جوانان متقاضی به وجود خواهد آورد.

نظام وظیفه

 

دریافت معافیت دیسک کمر

دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از دغدغه های افرادی است که به این بیماری مبتلا هستند. اینکه از چه راهی برای دریافت معافیت اقدام کنیم؟ مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کدامند؟ از سوالات رایجی است که برای مشمولان مطرح است. مشمولان برای دریافت این نوع معافیت باید درخواست خود را در سازمان وظیفه کشور به ثبت برسانند. این امر با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و دریافت دفترچه مربوط به اعزام امکان پذیر است.

مرحله ی بعد برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر اثبات بیماری میباشد. مشمولان باید با مراجعه به پزشک معتبر گواهی بیماری خود را به تایید برسانند. با ثبت گواهی در سازمان وظیفه و بررسی آن، دعوتنامه ای از سوی بیمارستان برای مشمول ارسال میگردد. مراجعه به بیمارستان برای انجام آزمایشات بیشتر میباشد. شورای پزشکی نظامی تصمیم نهایی را برای معافیت مشمول میگیرد. طی آن معافیت دائم، موقت یا معافیت از رزم برای مشمولان صادر میگردد.

راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر

راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر و چگونگی اقدام برای دریافت این نوع  معافیت های پزشکی یکی از مهم ترین چالش هایی است که مشمولان مبتلا به این بیماری با آن مواجه هستند. برای دریافت معافیت دیسک کمر باید نوع و شدت بیماری مشمول بررسی شود. برای این کار انجام آزمایشات تخصصی و معاینات پزشکان معتمد و مورد تایید نظام وظیفه الزامی است. انجام آزمایشات بر عهده بیمارستان میباشد. یکی از انواع این آزمایشات میلو گرافی و تهیه تصویر رادیویی از ستون فقرات است.

بعد از انجام این مراحل در بیمارستان مشمول به کمیته پزشکی نظام وظیفه ارجاع داده میشود. کمیته پزشکی با بررسی های نهایی آزمایشات تصمیم خود را برای معافیت مشمول اعلام میکنند. به این ترتیب مشمولان با طی کردن تمام مراحل مربوط به راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر میتوانند کارت معافیت دائم و یا گواهی معافیت از رزم و یا معافیت موقت خود را دریافت کنند.


بیشتر بخوانید:


چگونه معافیت پزشکی دیسک کمر بگیریم؟

معافیت دیسک کمر درحین خدمت

معافیت دیسک کمر درحین خدمت به مشمولین تعلق خواهد گرفت یا خیر؟ شاید این سوال خیلی از شما متقاضیان دریافت معافیت خدمت سربازی نیز باشد. زیرا همانطور که میدانید دیسک کمر و ستون فقرات مشکلات عدیده ای را برای مبتلایان به این بیماری ها به وجود میاورد. بر همین اساس آن دسته از سربازانی که در حین خدمت نظام وظیفه به مشکلاتی مانند دیسک کمر مبتلا میشوند چه تسهیلاتی ارائه میشود؟ سوال اصلی اینجا مطرح خواهد شد که آیا این افراد باید دوره ی خدمت ضرورت خود را به پایان برسانند یا میتونند برای مدتی از معافیت موقت بهره ببرند؟

میدانید که بیماری های مربوط به ستون فقرات و دیسک های کمر و گردن اسنان را از انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن بازمیدارد و انجام فعالیت های انسانی را محدود خواهد کرد. به همین خاطر مشمولینی که در دوره ی خدمت سربازی به دیسک کمر مبتلا میشوند میتوانند با ارائه ی مدارک پزشکی به طور موقت یا به صورت ۶ ماهه از معافیت استفاده کنند. این معافیت ها موتی بوده و افراد پس از بهبودی باید برای انجام خدمت به پادگان نظامی محل خدمت سربازی خود برگردند.

اما تنها معافیت موقتی نیست که به این افراد اعطا میشود. در موارد شدید تر و وخیم تر ممکن است سازمان نظام وظیفه معافیت دائمی را برای این افراد در نظر بگیرد

معافیت دیسک کمر برای سربازان غایب و فراری

معافیت دیسک کمر برای سربازان غایب و فراری نیز در نظر گرفته شده است. در واقع معافیت های پزشکی نوعی مزایا و تسهیلات برای مشمولین خدمت وظیفه ی عمومی است. اما شرایط برای سربازان فراری و غایب در خدمت سربازی به گونه ای متفاوت ارائه میشود. سازمان نظام وظیفه در آخرین اطلاعیه های صادر شده اعلام داشته است که سربازان فراری و مشمولین غایبی که در طول غیبت یا فرار به مشکلات دیسک کمر دچار شوند نمیتوانند از مزایای معافیت استفاده کنند. در واقع طول درمان آن ها برایشان سابقه ی خدمتی به حساب نخواهد آمد. بر اساس قانون، با این افراد رفتار خواهد شد و ممکن است در برخی موارد این افراد جریمه نیز خواهند شد.

معافیت پزشکی دیسک کمر

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی دیسک کمر

معافیت پزشکی دیسک کمر پس از تایید و بررسی سازمان نظام وظیفه به افراد تعلق خواهد گرفت. اگرچه در این سال ها مشمولین مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل میدهند. اما باید بدانید که این دفاتر با سازمان نظام وظیفه به طور هماهنگ فعالیت داشته و مدارک مشمولین را از نظر تکمیل بودن کنترل میکنند. سپس مدارک برای بررسی معافیت پزشکی به سازمان مربوطه ارسال شده و با نظر پزشکان متخصص و فوق تخصص بیمارستان های نیروهای مسلح معافیت برای مشمولین صادر میشود. مدارکی که مشمولین میتوانند برای معافیت به آن ها استناد کنند به ترتیب در این جا آورده شده است.

 

مدارک اولیه دریافت معافیت دیسک کمر

 1. عکس ۳*۴ رنگی و پشت زمینه ی کاملا سفید و صورت تمام رخ فرد
 2. اصل مدارک شناسایی مانند شناسنامه، کارت ملی هوشمند به همراه کپی آنها
 3. مدرک فارغ التحصیلی متقاضیان با تصویر آن
 4. فیش واریز بانکی
 5. تکمیل برگه ی معاینات پزشکی
 6. تکمیل برگه و فرم وضعیت مشمولان
 7. تکمیل برگه واکسیناسیون

برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر چه مدارکی نیاز است؟

معافیت پزشکی دیسک کمر سربازی

معافیت پزشکی دیسک کمر سربازی یکی از انواع معافیت هایی است که تحت عنوان معافیت های پزشکی شناخته میشوند. سازمان وظیفه کشور هفده دسته بیماری را برای دریافت معافیت های پزشکی معرفی کرده است. افراد دارای این بیماری ها از خدمت معاف میشوند.

بیماری های استخوان یکی از  موارد میباشد. بیماری های دیسک کمر نیز در زمره بیماری های استخوان قرار میگیرد.

شرایط گرفتن معافیت دیسک کمر بر اساس نوع بیماری افراد مشخص و در نظر گرفته خواهد شد. یعنی مشمولینی که در زمان رسیدن به سن مشمولیت از مشکلات دیسک کمر رنج میبرند و شرایط لازم برای معافیت را دارند، میتوانند هر چه سریع تر مراحل را یک به یک انجام داده تا با دریافت کارت هوشمند معافیت خود شادمان باشند.

در موارد بیشتر مشمولین با بیماری دیسک کمر معاف از خدمات رزم خواهند شد. میدانید که در دوره ی خدمت ضرورت جوانان دوره های آموزشی نظامی  را خواهند گذراند. هم چنین دوره ی خدمت سربازی یک مرحله ای است که شرایط سختی برای جوانان ایرانی به وجود میاورد. به همین منظور داشتن بیماری هایی چون دیسک کمر میتواند انجام کارها را در پادگان دچار اختلال کند. پس جوانان  با دریافت معافیت خدمات رزمی از انجام کارهای سنگین معاف شده و میتوانند بیشتر کارهای دفتری و سبک انجام دهند. این یکی از مهم ترین و بهترین شرایطی است که جوانان پس از دریافت معافیت های پزشکی خواهند داشت.

 

مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر

مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از موضوعات با اهمیت برای مشمولان خدمت سربازی میباشد. چرا که میتواند به بسیاری از سوالات مشمولان مبتلا به این بیماری پاسخ درست و مناسب دهد. یکی از موضوعاتی که در مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر مورد بررسی قرار میگیرد؛ شرایط لازم برای دریافت این نوع معافیت است. طبق آن افرادی که هرنی دیسکال دارند، میتوانند به طور دائم از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند.

یکی دیگر از مواردی که این نوع مشاوره نظام وظیفه به آن میپردازد، مربوط به معافیت لامینکتومی میباشد که این مورد نیز معافیت دائم از خدمت سربازی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این موارد مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر به بررسی مدارک و مراحل لازم برای دریافت معافیت نیز میپردازد. انجام آزمایشات و معاینات مختلف برای یکی از مهم ترین مراحل لازم برای اخذ این معافیت است که مشاوره به تفضیل آن را مورد بررسی قرار میدهد.

معافیت پزشکی دیسک کمر چه معایبی دارد؟

سوالات متداول

۱٫ معافیت پزشکی دیسک کمر چیست؟

افرادی که دارای بیماری های استخوان از جمله بیماری دیسک کمر باشند، میتوانند برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنند.

۲٫ شرایط لازم برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر کدام است؟

عدم غیب مشمول؛ داشتن هرنی های دیسکال و یا دهیدراتاسیون دیسکال از جمله شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر میباشد.

۳٫ راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر کدام است؟

دریافت گواهی بیماری از پزشک اولیه، مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایشات و ارجاع به کمیسیون های پزشکی نظام ظویفه از جمله مراحل لازم برای دریافت این نوع معافیت میباشد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. ( دیسک کمر، علائم و شرایط آن )

چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 36 نظر:
 1. سلام.من جراحی لامینکتومی انجام دادم.در حین خدمت هستم.میخواستم بدونم بهم معافیت تعلق میگیره?سوابق کلینیکی و پارا کلینیکی که در بند ۴ بخش ۶ معافیت ها اومده یعنی چی?

  1. سلام
   با توجه به شدت بیماری احتمال اخذ معافیت متفاوت است و به نظر شورای پزشکی بستگی دارد. سوابق بستری، آزمایشات، تظاهرات بالینی و… را شامل میشود.

 2. سلام خسته نباشید مشکل من دیسک بالجینگ l4l5 و l5وs1 هستش که بیچارم کرده آیا میشه معافی داعم یا معاف رزم گرفت البته دکتر میگفت خفیفه اسمش خفیفه ولی دردش شدیده و مدتی میگذره و درمان هم نشده فقط خوبو بد میشه بستگی به روش زندگی

  1. سلام
   با توجه به شرایط بیماری و شدت آن و مدارک پزشکی و رای کمیسیون مشخص خواهد شد

 3. سلام من سربازم ۳ماه دیگه خدمت ندارم ایا بخاطر دیسک کمرم معافی بهم تعلق میگیره معافی کامل

 4. سلام خسته نباشین من دیسک کمر و گردن دارم سیاتیک هم دارم و به قدری زیاد هست که به پای چپم میزنه و درد پشت ران پشت ساق پا و مچ پا پاشنه پا هم دارم ومور مور میشه سوزن سوزنی میشه پشت رانم و گرفتگی هم دادم بعضی موقعه پشت رانم میگیره و خیلی بی حس میشن پاهام و خواب میرن یکم که بشیم خواب میرن و حتی نمیتونم چیز سبکی رو هم از زمین ور دارم موقعه برداشتن انگار که سوزن تو کمرم فرو میکنن و‌گودی کمر هم دارم تحت درمان پزشک هستم و ام ار ای هم دادم به شرح زیر هستش ایا معاف دائم بهم تعلق میگره یا نه خواهشا کمکم کنیدBones and bone marrow :normal /transitional lumbosacral vertebra. Disc hydration status : L5-SI dise Neurologically important dise displacement. L5-S1 disc: Grade I retrolisthesis and Disc space narrowing with central and left paracentral dise (extrusion) (herniation) and left lateral recess stenosis L4-5 disc :none L3-4 dise : none L2-3 disc :none L1-2 dise : none T12-LI disc : none Distal cord and conus medullaris : normal. Paravertebral soft tissue : unremarkable Lumbar spine curve : normal. این شرح ام ار ای بنده هستش راهنماییم کنید لطفاا

  1. سلام
   انواع هرنی دیسکال یا برجستگی یا دهیدراتاسیون دیسکال همراه با عوارض بالینی منجر به اخذ معافیت دائم میشود.

 5. سلام.خسته نباشید
  من در جواب mri نوشته که یه دیسک protrusion و یک دیسک compression دیسک های L4_L5.
  Anular disc bulging at L5_s1 level
  و dehydration هم نوشته شده.
  و دیسک گردن خفیف هم دارم و نوشتهc3 up to c7 levels
  خواستم بپرسم که آیا احتمال معاف داعم وجود داره؟چون به پاها هم میزنه و درد زیادی دارم.یا همون سیاتیک منظورم.ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   درباره بیماری دیسک کمر هیدراتاسیون دیسکال همراه ببا علائم بالینی منجر به معافیت از رزم میشود. انواع هرنی دیسکا نیز معافیت دائم به همراه دارد. البته این امر به شدت بیماری و رای شورای پزشکی بستگی دارد.

  1. سلام وقت بخیر
   داشتن دیسک اکستروژن یکی از عواملی است که منجر به معافیت دائم مشمول میشود و زمان اقدام برای دریافت معافیت اهمیت زیادی ندارد چرا که نظر شورای پزشکی در این مورد اثرگذار است.

   1. سلام.خسته نباشید
    من در جواب mri نوشته که یه دیسک protrusion و یک دیسک compression دیسک های L4_L5.
    Anular disc bulging at L5_s1 level
    و dehydration هم نوشته شده.
    و دیسک گردن خفیف هم دارم و نوشتهc3 up to c7 levels
    خواستم بپرسم که آیا احتمال معاف داعم وجود داره؟چون به پاها هم میزنه و درد زیادی دارم.

    1. سلام
     درباره بیماری دیسک کمر هیدراتاسیون دیسکال همراه ببا علائم بالینی منجر به معافیت از رزم میشود. انواع هرنی دیسکا نیز معافیت دائم به همراه دارد. البته این امر به شدت بیماری و رای شورای پزشکی بستگی دارد.

 6. با سلام خدمت شما و باتشکر از پاسخ های شما
  من یک ماهو نیم پیش جراحی دیسک کمر داشتم و دو تا از دیسک هام رو جراحی کردن به روش آندوسکوپی.الان هم در حال طی مراحل کمیسیون هستم.بنظر شما احتمال معافیت دایم هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   طبق قوانین نظام وظیفه انواع هرنی دیسکال و دیسک کمر منجر به معافیت دائم مشمولان میشود اما این تصمیم به رای شوراها و کمیسیون های پزشکی بستگی دارد.

  1. سلام
   درواقع نمیتوان تنها به صرف داشتن بیماری معافیت یا عدم معافیت مشمولان را مشخص کرد. بلکه این موضوع باید توسط شوراهای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و با در نظر گرفتن شدت بیماری و عوارض و آسیب های جانبی آن و… تصمیمات لازم برای معافیت مشمول اتخاذ شود.

  1. سلام
   درواقع نمیتوان تنها به صرف داشتن بیماری معافیت یا عدم معافیت مشمولان را مشخص کرد. بلکه این موضوع باید توسط شوراهای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و با در نظر گرفتن شدت بیماری و عوارض و آسیب های جانبی آن و… تصمیمات لازم برای معافیت مشمول اتخاذ شود.

 7. سلامی دوباره و تشکر از پاسخگوییتون
  من برای مشکل دیسکم رفتم بیمارستان و پزشک ام ار ای نوشت و تشخیصش رو نوشت و از منشی دکتر خواستم برگمو بیاره بخونه چی نوشته دکتر
  ک جلوم برگه رو خوند: (دیسک اکستروژن دیسک ۵ و دیسک پروتروژن دیسک ۴ و ی مشکل دگ ک یادم نیست) میخوام ببینم آیا این ک این دکتر به مشکل اکستروژن اشاره کرده باعث معافی دایم میشه ؟ یا کمیسیون میتونه قبول نکنه؟

  1. سلام
   شدت عوارضی که این بیماری برای شما به همراه دارد در نوع معافیتی که برایتان در نظر گرفته میشود بسیار موثر است که این موضوع توسط کمیسیون بررسی میشود اما با توجه به شرایطی که دارید امکان معافیت دائم وجود دارد.

 8. سلام من هفته قبل دیسک بین مهره l4وl5 وl5وs1رو با عمل جراحی تعویض کردم و دیسک مصنوعی گذاشتم
  ایا میتونم جهت معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام
   بله این امکان برای شما وجود دارد اما توجه داشته باشید که شرایط شما بعد از انجام عمل جراحی برای دریافت نوع معافیت پزشکی بسیار تعیین کننده است.

 9. با سلام من پارسال کمرمو عمل جراحی لامینکتومی کردم و هرنی دیسکال داشتم و الانم بعد عمل گاهی اوقات درد دارم. بنظرتون امکان معافی کامل بنده هست؟

  1. سلام
   افراد مبتلا به هرنی دیسکال با ارائه مدارک پزشکی و تایید بیماری از خدمت معاف میشوند. همچنین با توجه به جراحی که انجام داده اید امکان معافیت دایم برای شما وجود دارد. بیماری و مدارک جراحی شما باید به تایید کمیسون های پزشکی برسد.

 10. سلام من برج ۴ سال ۹۷ از کمرم عکس گرفتم جوابش نوشته right lateraldisc protrucsion L5_s1 level is noted disk bulging at L3_L4 and L4_L5 level is seen رفتم کمیسیون گفتن معاف از رزم میشی اگر عمل میکردی معاف میشدی حالا اگر الان برم عمل کنم احتمالش هس معاف شم؟

  1. سلام
   اگر وضعیت بیماری شما حاد تر شده باشد و این عود بیماری به عمل جراحی احتیاج داشته باشد، بعد از جراحی میتوانید با ارائه مدارکتان برای معافیت دائم اقدام کنید. باید توجه کنید که نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی برای معافیت یا عدم معافیت شما اهمیت دارد.

 11. سلام من برج ۶ سال ۹۷ دیسک ۴ و۵ کمرم شدید زد بیرون و وقتی رفتم دکتر تدبیر دکتر درمان استراحت ۴ روزه مطلق بدون هیچ تحرکی بود و بعد از اون ۴ روز رفتم ام ار ای گرفتم و داخل ام ار ای نوشته :
  disc dehydration with large size posterior central protrusion and moderate thecal sac compression is seen at l4-l5 and l5-s1 levels

  باتوجه به این وضعم و اینکه هنوز سوزش و درد و محدودیت حرکتی و فقط دسشویی فرنگی باید استفاده کنم
  معافی کامل میدن یا نه ؟؟؟؟؟

  1. سلام
   درباره این دسته از بیماری ها معافیت کامل برای افرادی است که عمل جراحی برای بیماری های دیسک کمر انجام داده باشند اما در این مورد باید دید نظر شورای پزشکی نظام وظیفه و شورای بیمارستان چه میباشد چرا که نواع معافیت به شدت و درجه سختی بیماری بستگی دارد.

 12. سلام مهره L5 در طرف چپ ساکرالیزه شده و زاویه اسکولیوز آن در حدود ۱۸٫۸ درجه و زاویه لوردوز کمری در حدود ۵۹٫۹ درجه می باشد
  می تونم معاف بشم یا ن

  1. سلام
   ساکرالیزه شدن مهره ها که از بیماری های جراحی مغز و اعصاب است یکی از عواملی است که باعث معافیت از خدمات رزمی میشود. اما وضعیت سلامت شما باید توسط شوراهای پزشکی نظام وظیفه بررسی شود چرا که نوع معافیت به شدت و نوع بیماری شما بستگی دارد.

 13. سلام.دیسک کمر من از نوع اکستروژن هست و الان در حال تحصیلم برا معافیت اقدام کردم میخواستم بدونم احتمال معافیتم چقده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1750 الی 2250 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت.

با خیال راحت خرید کنید.

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1399/7/6

دوشنبه

1399/7/7

سه شنبه

1399/7/8

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید