چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟

چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟

اخذ معافیت دیسک کمر از سایر معافیت ها راحت تر است!

معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از چندین نوع معافیت پزشکی است. که هدف از آن معاف کردن افرادی است که به سبب بیماری دیسک کمر توانایی انجام فعالیت های سنگین و سخت دوره ی سربازی را ندارند.

به طور کلی هدف از معافیت پزشکی جلوگیری از بروز آسیب به سلامتی مشمولان بیمار است. به همین دلیل افرادی که بیمار هستند باید برای دریافت معافیت نظام وظیفه اقدام کنند.

اگر مشمولی بیماری خود را اعلام نکند، مسئولیت مشکلات و آسیب های احتمالی به عهده خود فرد است. لذا مشمولان باید بیماری های خود را به سازمان وظیفه اعلام کنند. تا در صورت لزوم از خدمت معاف شوند.

یکی از انواع این معافیت ها مربوط به معافیت پزشکی دیسک کمر است. البته باید به این نکته ی مهم اشاره کنیم که مشمولان باید مراحل زیادی را برای اثبات بیماری خود و دریافت معافیت طی کنند.

بیماری دیسک کمر چیست؟

معافیت دیسک کمر و علائم آن می تواند بسیاری از جوانان را از نگرانی رفتن به سربازی آسوده خاطر سازد. قبل از این که علائم آن را بازگو کنیم باید ببینیم با ساختار ستون فقرات آشنا شویم.

ستون فقرات از تعداد مهره های انباشته روی هم تشکیل شده که شامل ۷ استخوان گردنی، ۱۲ مهره ستون پشت و ۵ مهره درقسمت کمر است. همه ی این مهره ها با دیسک محافظت می شوند. در واقع مهم ترین کار دیسک محافظت از مهره های ستون فقرات در برابر فعالیت ها ی روزانه است.

مهم ترین نشانه ها و علائم دیسک کمر می تواند درد کمر به ویژه در ناحیه پشت ران و ساق پا باشد. البته گرفتگی عضلات نیز نشانه ای دیگر از علائم دیسک است.

معافیت دیسک کمر و علائم آن

معافیت دیسک کمر و علائم آن میتواند برای جوانان عواقبی نیز در پی داشته باشد. کسانی که از مشکلات دیسک کمر رنج می برند به طور قطع از خدمت سربازی معافیت دائمی دریافت نخواهند کرد.

میدانید که تمام معافیت های پزشکی خدمت وظیفه شامل سه نوع معافیت خدمات رزمی، معافیت دائمی و موقتی را به دنبال خواهد داشت. به همین منظور افرادی که دارای دیسک کمر هستند در شرایط خاص از معافیت کامل برخوردار می شوند.

علائم این بیماری زیاد بوده و افراد مبتلا به آن باید قبل از شناسایی بیماری خود اول از همه بیماری و علائم آن را بشناسند. سپس به راحتی می توانند برای دریافت معافیت تصمیم بگیرند. ستون فقرات یکی از بخش های مهم در بدن هر انسان است.

این مهره ها به وسیله ی یک دیسک محافظت خواهند شد. که هرگونه آسیب به این مهره ها انسان را از انجام فعالیت بازخواهد داشت. علائم این بیماری به شکل زیر است.

معافیت دیسک کمر و علائم آن

علائم بیماری دیسک کمر و معافیت پزشکی

 • ایجاد درد در پا و دست انسان ناشی از آسیب به دیسک کمر

 • بی حس شدن در بخش هایی از بدن مانند دست یا پا

 • شدید شدن دردهای موضعی در هنگام نشست و برخاست

 • تشدید درد در هنگام پیاده روی های طولانی یا کوتاه

 • احساس ضعف داشتن در عضلات بدن

 • احساس درد در هنگام شب و در زمان خواب

 • احساس سوزش یا درد در بخش هایی از کمر

این ها بخشی از علائمی است که فرد مبتلا به دیسک کمر با آن مواجه می شود. پس از رویت هر یک از این موارد می توانید به پزشک مراجعه کرده و برای تشکیل پرونده اقدام کنید.

آیا شرایط دریافت معافیت دیسک کمر برای متقاضیان بسیار سختگیرانه تنظیم شده است؟ 

معافیت دیسک کمر در بین معافیت بیماری های مختلف پزشکی در جایگاه بالایی قرار دارد. دیسک کمر و مشکلاتی که ستون فقرات را درگیر می کند از عوامل مهم بیماری هایی است که امروزه افراد زیادی با آن ها درگیر هستند.

به همین دلیل جوانان زیادی برای دریافت این نوع معافیت هر ساله پیگیر بوده و اقدامات لازم برای گرفتن این معافیت را انجام می دهند. به دلیل تنوع معافیت های خدمت وظیفه، سازمان نظام وظیفه عمومی کشور شرایط و ضوابطی را مشخص کرده است که جوانان بر طبق این مقررات می توانند از معافیت سربازی استفاده کنند.

دیسک کمر نیز از این قاعده مستثنی نسیت. این بیماری که در سال های اخیر در بین جوانان نیز بسیار رایج شده  از مشکلات مهمی است که سازمان نظام وظیفه برای آن معافیت های دائمی و موقت در نظر گرفته است.

شاید افرادی پیدا شوند که با وجود داشتن مشکلات کمر و دردهای شدید هیچ وقت به دکتر مراجعه نکرده باشند. اما آن ها مطلع نیستند که به راحتی میتوانند با دیسک کمر، معافیت پزشکی دریافت کنند.

پس بهتر است نشانه ها و علائم این بیماری را شناخت و اطلاعات در مورد آن بدست آورد. در این مقاله با شرایط و قانون های معافیت دیسک کمر بیشتر آشنا شده و علائم این بیماری را خواهید شناخت.

معافیت پزشکی دیسک کمر چه مراحلی دارد؟

شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر

شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر نیز مانند شرایط دیگر معافیت های پزشکی میباشد. اما تعدادی شرایط اختصاصی برای معافیت این بیماران وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

اولین موضوعی که برای دریافت معافیت های پزشکی اهمیت دارد؛ نداشتن غیبت است. افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت برای اعزام به خدمت اقدام نمی کنند، وارد دوره ی غیبت می شوند و نمی توانند از این معافیت ها بهره برند. علاوه بر این داشتن هرنی های دیسکال و یا دهیدراتاسیون دیسکال از جمله شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر است.

شرایط گرفتن معافیت دیسک کمر بسیار گسترده است. ما در اینجا به اختصار برخی از شرایط معافیت دیسک کمر را توضیح خواهیم داد.

داشتن انواع هرنی دیسکال معافیت دائم را در پی دارد. این مورد برای بیماران عمل شده صادق است. در مورد بیماران عمل نشده این شرایط متفاوت خواهد بود. این بیماران باید در بیمارستان ها و مراکز درمانی MRI انجام دهند یا هم چنین می توانند میلوگرافی کنند.

دهیدراتاسیون دیسکال اگر همراه با علائم بالینی پاندول اشمورل باشد فقط معافیت از خدمات رزمی را به دنبال دارد.

برای معافیت دیسک کمر در موارد دیگر اگر لامینکتومی با عمل جراحی صورت گرفته و سوابق کلینیکی و پاراکلینیکی به همراه داشته باشد معافیت دائم را در پی حواهد داشت. البته این نکته نیز قابل توجه خواهد بود که دیسکنومی به روش لیزر اگر برای برجستگی خفیف دیسک انجام بگیرد مشمولین فقط معاف از رزم خواهند بود.


بیشتر بخوانید:


شرایط معافیت دیسک کمر

شرایط دریافت معافیت دیسک کمر که از سوی سازمان نظام وظیفه هر ساله منتشر میشود تنها منبعی است که جوانان باید به آن ها استناد کرده و اقدامات لازم را برای دریافت معافیت آن انجام دهند. این شرایط عمومی و اختصاصی شامل نکات زیر است که ما در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار داده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط و ضوابط دریافت معافیت های پزشکی دیسک کمر

 • بر اساس ماده قانون بند ۴ معافیت های دیسک کمر، مشکل لامبنکتومی اگر با عمل جراحی همراه شود بیمار از معافیت دائمی بهره مند خواهد شد.
 • اگر مشکل دیسکتومی با لیزر قابل درمان بوده و درجه ی دیسک خفیف باشد در این موارد معافیت خدمات رزمی به متقاضی داده می شود.
 • بر اساس ماده قانون بند ۲ در مورد دیسک کمر، انواع مختلف هرنی دیسکال معاف دائمی را در پی دارد.
 • ماده قانون بند ۳ از موارد بیماری های بخش جراحی مغز و اعصاب، مشکل دهیدراتاسیون دیسکال زمانی که با علائم یاندول اشمورل همراه باشد معافیت از نوع معاف از رزم خواهد بود.

این قوانین و ضوابط اختصاصی برای بیماری های دیسک کمر است. مشمولین با استناد به این قوانین و مقررات باید به دنبال ثبت درخواست معافیت خود باشند. در غیر این صورت به نتایج مطلوبی نخواهند رسید.

هم چنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که اقدام به موقع برای دریافت معافیت دیسک کمر میتواند بسیار راه گشا باشد. زیرا قوانین همیشه در حال تغییر بوده و این خود مشکلاتی را برای جوانان متقاضی به وجود خواهد آورد.

نظام وظیفه

 

دریافت معافیت دیسک کمر

دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از دغدغه های افرادی است که به این بیماری مبتلا هستند. اینکه از چه راهی برای دریافت معافیت اقدام کنیم؟ مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کدامند؟ از سوالات رایجی است که برای مشمولان مطرح است.

مشمولان برای دریافت این نوع معافیت باید درخواست خود را در سازمان وظیفه کشور به ثبت برسانند. این امر با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و دریافت دفترچه مربوط به اعزام امکان پذیر است.

مرحله ی بعد برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر اثبات بیماری است. مشمولان باید با مراجعه به پزشک معتبر گواهی بیماری خود را به تایید برسانند. با ثبت گواهی در سازمان وظیفه و بررسی آن، دعوتنامه ای از سوی بیمارستان برای مشمول ارسال می گردد.

مراجعه به بیمارستان برای انجام آزمایشات بیشتر است. شورای پزشکی نظامی تصمیم نهایی را برای معافیت مشمول می گیرد. طی آن معافیت دائم، موقت یا معافیت از رزم برای مشمولان صادر میگردد.

راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر

راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر و چگونگی اقدام برای دریافت این نوع  معافیت های پزشکی یکی از مهم ترین چالش هایی است که مشمولان مبتلا به این بیماری با آن مواجه هستند. برای دریافت معافیت دیسک کمر باید نوع و شدت بیماری مشمول بررسی شود.

برای این کار انجام آزمایشات تخصصی و معاینات پزشکان معتمد و مورد تایید نظام وظیفه الزامی است. انجام آزمایشات بر عهده بیمارستان میباشد. یکی از انواع این آزمایشات میلو گرافی و تهیه تصویر رادیویی از ستون فقرات است.

بعد از انجام این مراحل در بیمارستان مشمول به کمیته پزشکی نظام وظیفه ارجاع داده میشود. کمیته پزشکی با بررسی های نهایی آزمایشات تصمیم خود را برای معافیت مشمول اعلام می کنند.

به این ترتیب مشمولان با طی کردن تمام مراحل مربوط به راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر می توانند کارت معافیت دائم و یا گواهی معافیت از رزم و یا معافیت موقت خود را دریافت کنند.

چگونه معافیت پزشکی دیسک کمر بگیریم؟

معافیت دیسک کمر درحین خدمت

معافیت دیسک کمر درحین خدمت به مشمولین تعلق خواهد گرفت یا خیر؟ شاید این سوال خیلی از شما متقاضیان دریافت معافیت خدمت سربازی نیز باشد. زیرا همانطور که میدانید دیسک کمر و ستون فقرات مشکلات عدیده ای را برای مبتلایان به این بیماری ها به وجود می آورد.

بر همین اساس آن دسته از سربازانی که در حین خدمت نظام وظیفه به مشکلاتی مانند دیسک کمر مبتلا می شوند چه تسهیلاتی ارائه می شود؟ سوال اصلی اینجا مطرح خواهد شد که آیا این افراد باید دوره ی خدمت ضرورت خود را به پایان برسانند یا میتونند برای مدتی از معافیت موقت بهره ببرند؟

می دانید که بیماری های مربوط به ستون فقرات و دیسک های کمر و گردن اسنان را از انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن باز می دارد و انجام فعالیت های انسانی را محدود خواهد کرد.

به همین خاطر مشمولینی که در دوره ی خدمت سربازی به دیسک کمر مبتلا می شوند می توانند با ارائه ی مدارک پزشکی به طور موقت یا به صورت ۶ ماهه از معافیت استفاده کنند. این معافیت ها موتی بوده و افراد پس از بهبودی باید برای انجام خدمت به پادگان نظامی محل خدمت سربازی خود برگردند.

اما تنها معافیت موقتی نیست که به این افراد اعطا می شود. در موارد شدید تر و وخیم تر ممکن است سازمان نظام وظیفه معافیت دائمی را برای این افراد در نظر بگیرد.

معافیت دیسک کمر برای سربازان غایب و فراری

معافیت دیسک کمر برای سربازان غایب و فراری نیز در نظر گرفته شده است. در واقع معافیت های پزشکی نوعی مزایا و تسهیلات برای مشمولین خدمت وظیفه ی عمومی است. اما شرایط برای سربازان فراری و غایب در خدمت سربازی به گونه ای متفاوت ارائه می شود.

سازمان نظام وظیفه در آخرین اطلاعیه های صادر شده اعلام داشته است که سربازان فراری و مشمولین غایبی که در طول غیبت یا فرار به مشکلات دیسک کمر دچار شوند نمیتوانند از مزایای معافیت استفاده کنند. در واقع طول درمان آن ها برایشان سابقه ی خدمتی به حساب نخواهد آمد.

بر اساس قانون، با این افراد رفتار خواهد شد و ممکن است در برخی موارد این افراد جریمه نیز خواهند شد.

معافیت پزشکی دیسک کمر

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی دیسک کمر

معافیت پزشکی دیسک کمر پس از تایید و بررسی سازمان نظام وظیفه به افراد تعلق خواهد گرفت. اگرچه در این سال ها مشمولین مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل می دهند.

اما باید بدانید که این دفاتر با سازمان نظام وظیفه به طور هماهنگ فعالیت داشته و مدارک مشمولین را از نظر تکمیل بودن کنترل می کنند. سپس مدارک برای بررسی معافیت پزشکی به سازمان مربوطه ارسال شده و با نظر پزشکان متخصص و فوق تخصص بیمارستان های نیروهای مسلح معافیت برای مشمولین صادر می شود.

مدارکی که مشمولین می توانند برای معافیت به آن ها استناد کنند به ترتیب در این جا آورده شده است.

مدارک اولیه دریافت معافیت دیسک کمر

عکس ۳*۴ رنگی و پشت زمینه ی کاملا سفید و صورت تمام رخ فرد
اصل مدارک شناسایی مانند شناسنامه، کارت ملی هوشمند به همراه کپی آنها
مدرک فارغ التحصیلی متقاضیان با تصویر آن
فیش واریز بانکی
تکمیل برگه ی معاینات پزشکی
تکمیل برگه و فرم وضعیت مشمولان
تکمیل برگه واکسیناسیون

برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر چه مدارکی نیاز است؟

معافیت پزشکی دیسک کمر سربازی

معافیت پزشکی دیسک کمر سربازی یکی از انواع معافیت هایی است که تحت عنوان معافیت های پزشکی شناخته می شوند. سازمان وظیفه کشور هفده دسته بیماری را برای دریافت معافیت های پزشکی معرفی کرده است. افراد دارای این بیماری ها از خدمت معاف می شوند.

بیماری های استخوان یکی از  موارد است. بیماری های دیسک کمر نیز در زمره بیماری های استخوان قرار می گیرد.

شرایط گرفتن معافیت دیسک کمر بر اساس نوع بیماری افراد مشخص و در نظر گرفته خواهد شد. یعنی مشمولینی که در زمان رسیدن به سن مشمولیت از مشکلات دیسک کمر رنج می برند و شرایط لازم برای معافیت را دارند، می توانند هر چه سریع تر مراحل را یک به یک انجام داده تا با دریافت کارت هوشمند معافیت خود شادمان باشند.

در موارد بیشتر مشمولین با بیماری دیسک کمر معاف از خدمات رزم خواهند شد. می دانید که در دوره ی خدمت ضرورت جوانان دوره های آموزشی نظامی را خواهند گذراند. هم چنین دوره ی خدمت سربازی یک مرحله ای است که شرایط سختی برای جوانان ایرانی به وجود می آورد.

به همین منظور داشتن بیماری هایی چون دیسک کمر می تواند انجام کارها را در پادگان دچار اختلال کند. پس جوانان با دریافت معافیت خدمات رزمی از انجام کارهای سنگین معاف شده و می توانند بیشتر کارهای دفتری و سبک انجام دهند. این یکی از مهم ترین و بهترین شرایطی است که جوانان پس از دریافت معافیت های پزشکی خواهند داشت.

مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر

مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از موضوعات با اهمیت برای مشمولان خدمت سربازی است. چرا که میتواند به بسیاری از سوالات مشمولان مبتلا به این بیماری پاسخ درست و مناسب دهد.

یکی از موضوعاتی که در مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر مورد بررسی قرار میگیرد؛ شرایط لازم برای دریافت این نوع معافیت است. طبق آن افرادی که هرنی دیسکال دارند، می توانند به طور دائم از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند.

یکی دیگر از مواردی که این نوع مشاوره نظام وظیفه به آن می پردازد، مربوط به معافیت لامینکتومی است که این مورد نیز معافیت دائم از خدمت سربازی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این موارد مشاوره معافیت پزشکی دیسک کمر به بررسی مدارک و مراحل لازم برای دریافت معافیت نیز می پردازد.

انجام آزمایشات و معاینات مختلف برای یکی از مهم ترین مراحل لازم برای اخذ این معافیت است که مشاوره به تفضیل آن را مورد بررسی قرار می دهد.

معافیت پزشکی دیسک کمر چه معایبی دارد؟

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. ( دیسک کمر، علائم و شرایط آن )

سوالات متداول

معافیت پزشکی دیسک کمر چیست؟

افرادی که دارای بیماری های استخوان از جمله بیماری دیسک کمر باشند، می توانند برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنند.

شرایط لازم برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر کدام است؟

عدم غیب مشمول؛ داشتن هرنی های دیسکال و یا دهیدراتاسیون دیسکال از جمله شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر است.

راه گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر کدام است؟

دریافت گواهی بیماری از پزشک اولیه، مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایشات و ارجاع به کمیسیون های پزشکی نظام ظویفه از جمله مراحل لازم برای دریافت این نوع معافیت است.

چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چه کسانی میتوانند معافیت پزشکی دیسک کمر بگیرند؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 166 نظر:
 1. سلام بنده دانشجو هستم
  چند سالی هست بر اثر تصادف دیسک کمر دارم و دکتر تشخیص عمل داده
  آیا میتوانم در دوره ای دانشجوی قبل از اتمام دانشگاه پیکیر معافیت شوم یا اینکه باید حتما دانشگا تمام کنم

 2. سلام یک سوال داشتم .۳ماه پیش به خدمت اعزام شدم (تیرماه ۱۴۰۰) ودرحال حاضر دریگان ویژه خدمت میکنم .دوهفته مرخصی استعلاجی گرفتم ورفتم mri کمر و گردن انجام دادم در ریپورت ذکر کردن ۴مهره کمر و۲مهره گردن دیسک خفیف دارم .بنده قبل از خدمت صحیح وسالم بودم طبق معاینات خود نظام وظیفه حال باتوجه به مریضی فوق چگونه دیه از نظام وظیفه باید بگیرم؟(درضمن بابت مریضی فوق معافیت دایم تعلق نمیگیره فقط معاف از رزم میدن که من هیچکدام از این دو رونمیخوام فقط دیه میخوام چون سالم بودن کارهای سنگین ازم کشیدنو……)ممنون میشم ازتون اگه راهنمایی بفرمایید

  1. شما می توانید از ارگان خدمتی خود به دیوان عالی کشور شکایت کنید و در آنجا به پرونده شما رسیدگی می شود

 3. سلام، من حین خدمت دیسک گردن بین مهره c3 و c4 جراحی کردم و تخلیه شده و کیج گذاشتن.
  از عواقب معافیت دائم پزشکی ترسیدم و معافیت نگرفتم، اما الان دوباره درد وحشتناک زیاد دارم.
  از شدت درد تا صبح گریه می کنم.
  عواقب معافیت دائم پزشکی روی دیسک گردن چیه؟
  دیگه هیچ جا کار نمی دن؟
  عین معافیت اعصاب و روان، گواهی نامه ام باطل می شود؟

  1. سلام با سلامتی خودتون بازی نکنید اول از هر چیز سلامتی مهمه و معافیت پزشکی توی استخدامی های دولتی محدودیت دارید با توجه به شرایط سازمان های متقاضی نیرو
   خیر برای کسانی که معافیت پزشکی دارند ارجاع میدن به کمسیون پزشکی و اونجا تصمیم میگیرند در مورد گواهی نامه و شرایط برای هر معافیت پزشکی فرق دارد

 4. با سلام و عرض ادب
  بنده متولد ۷۶ هستم و ۶ ساله بدون پست کردن دفترچه غیبت دارم.
  الان دچار دیسک کمر از مهره ۵ کمری و اول خاجی و از بین رفتن خم کمر شده ام
  خواستم بپرسم آیا معافیت کامل بهم تعلق میگیره یا خیر؟

  1. سلام . دریافت یا عدم دریافت معافیت پزشکی ستون فقرات بستگی مستقیمی به نظر کمسیون پزشکی دیسک و کمر و سایر بیماری های مروط به ستون فقرات دارد. غیبت شما ممکن است فرایند دریافت معافیت را سخت تر کند.

 5. سلام من با مراجعه به پزشک فهمیدم که دچارپارگی دیسک هستم والان عمل کردم آیا میتونم برای معافیت اقدام کنم

 6. سلام خسته نباشید من دانشجوهستم ودیسک کمرخفیف داشتم ولی الان بعدازمراجعه به پزشک فهمیدم که پارگی دیسک دارم به نظر شما برای معافیت اقدام کنم یاخیر؟

 7. سلام .خسته نباشین .من دچارپارگی دیسک کمرشده ام‌.وبگقته ی پزشک معالج باید عمل جراحی انجام دهم .آیا میتوانم برای معافیت پزشکی اقدام کنم .ممنون.

 8. با سلام من الان یک سال دیسک مهره۵ پاره شده و تا نخاح اومده و تنگی نخاع دارم به نظر شما معاف کامل میشم

 9. سلام ببخشید
  من الان درحین خدمت هستم وه عمل جراحی دیسک کمرمهره۴و۵وتنگی کانال نخاعی دربیمارستان وابسته به نظام کردم آیا معاف میشم؟
  درضمن ثنوات هم دارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. سلام وقت بخیر ،۲۸ سالمه دانسجو انصرافی ارشد هستم به تازگی انصراف دادم،دیسک گردن مهره پنج و شیش و دیسک کمر دارم،امکان معافیت دایمی برای بنده وجود داره؟ممنون میشم جواب بدید
  درضمن غیبت هم ندارم

 11. سلام خسته نباشید من تازه از آموزشی تموم شدم و توی یگان خدمت میکنم من کمر درد دارم ۲یا۳ سال پیش رفتم پیش دکتر،دکتر گفت کمرد ضربه دیده .درد کمرم تا الان خوب نشده کمر دردم به جای این که دردش کم بشه روز به روز دردش بیشتر میشه وقتی که میخوام روی صندلی بشینم نمی تونم بشینم دیسک کمر ندارم فقط ضربه خورده طوری که نمی تونم هیچی وردارم جوری کمرم میگیره که فقط خم میمونم میخواستم به دونم اگر برم پیش دکتر من شامل معافیت میشم یا خیر

 12. سلام با مدرک لیسانس.حین خدمت هستم. تنگی کانال تکاملی. برآمدگی دیسک یا پروتروژن ناحیه مرکزی و زیر ذره ای کوچک در سطح L5 -S1 دارم. میخاستم ببینم معاف دائم میشم یا خیر؟

 13. سلام خسته نباشید
  من عمل دیسک‌کمر‌مهره‌۴و۵‌وتنگی‌کانال‌نخاع‌انجام‌دادم‌الانم‌که‌در‌حین‌خدمت‌هستم‌‌میتوان‌معاف‌دائم‌شد
  درحین خدمت عمل کردم

  درضمن‌ثنوات‌هم‌دارم

 14. سلام وقتتون بخیر بنده دیسک کمر داشتم یک بار در حال تحصیل اقدام کردم معاف از رزم شدم به تحصیل ادامه دادم در حین تحصیل دیسک عود کرده و عمل کردم الانم درسم تموم شد کارشناسی. ۷ ماهی از عملم گذشته الانم برا معافیت اقدام کردم امکان معافیت هست ؟

 15. سلام بنده سرباز هستم چند ماهه خدمت اومدم
  و دچار درد وحشتناک سیاتیک شدم خلاصه پیش پزشک بقیه الله رفتم چون سربازم و خودشون گفتن که سرخوردگی و بیرون زدگی دیسک و انحراف به چپ مهره L4وL5 آیا امکانش هست معاف شم؟؟

 16. سلام ختسه نباشید من دیسک کمر دارم ک مربوط ب جراحی مغزو اعصاب میشه این حواب ام ار ای منه CERVICAL SPINE MRI (without
  contrast):
  MR study of cervical spinal column with
  sagittal TL T2/w and gradient echo
  selected axial images with additional
  myelogram were performed.
  There is kyphosis in cervical region with
  mild spinal canal stenosis behind C5,
  C6 vertebra.
  Brain stem and cervical cord show
  normal shape and signal intensity
  Nerve root foramina appear normal.
  The bone marrow signal appear normal.
  Vertebral bodies, posterior elements is
  normal
  No bony lesion is seen.
  LUMBOSACRAL SPINE MRI (without
  contrast):
  Sagittal and axial Tl , T2/W images
  through lumbar spine were performed.
  There is disc dehydration with disc
  bulge at L4-L5, L5-Sl discs and spinal
  canal stenosis behind L4, L5 vertebra.
  Visualized cord and conus medullaris
  and cauda equina shows normal shape
  and signal intensity.
  The bone marrow is of normal signal.
  Vertebral alignment is normal and
  paravertebral soft tissue seem normal.
  No evidence of intramedullary lesion or
  thecal sac abnormality is seen.
  Other intervertebral discs are
  unremarkable.
  No mass or abnormal signal is seen.
  Nerve root foramina are renarkable.

  و ارتوپتی شانه هام مشگل پیداکرده بود و ام ار ای گرفتم اینم جوابشه RTSUOULDER MIU contrast ) ;
  MR study shoulder obtained H’it/l oblique
  sagittal and corona/ TL
  ,PD/R
  There is DJ!) changes at articular surface of bone in acromio clavicular joint
  “‘ith soft tissue edetna in subacronlia/ region and small bursa in subacromial
  area.
  Bone marrow appearances are seen in nornyal shape and signal intensity.
  Any abnornqal fluid collection is no/ seen in glenohumera/ joint at subdeltoid
  bursas.
  Muscldar struciures, tendons ancl rotator cuff and labrums are normal.
  Biceps brachialis tendon is 0k.
  LTSIIOULDER MRI (without contrast) :
  MR study of shoulcler were obtained wilh oblique sagittal and coronal T],
  T2/w , PDIR images.
  There is mild soft tissue edejna in subacrmnial region.
  Articular surfaces and bone marrow appearances are seen in normal shape and
  signal intensity.
  Any abnormal fluid collection is not seen in glenohumeral joint at subdeltoid
  bursas.
  Muscular structures, tendons and rotator cuff and labrums are normal.
  Biceps brachialis lenclon is 0k.
  Dr. Vahedi / Radiologist (N.P 26775)

  و دکتر ارتوپت شانه هامو تصخصی ندادن دوتاشون گفتن شورا و جراحی اعصابم پروتوژن L4L5 و تنگی کانال موضعی گردن c5 c6 زده برام ایا معاف میشم ممنون میشم جواب بدید مدرکمم سیکله

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و شدت بیماری احتمال دارد . در نهایت شورا با توجه به وضعیت بدنی رای صادر میکند

   1. ممنون بابت جوابتون ب نظرتون معاف میشم برای من زده پروتروژن بعد تنگی کانل گردن تنگی کانال کمر توی برگه دکترم زده ک فرستادن شورا مدرکمم سوم راهنمایی مسشه یگید چند درصد معاف میشم ترو خدا یگید کمرم خیلی درد داره ب خدا

 17. سلام ببخشید من سربازم بعد دیسک کمر داشتم بعد اینکه اومدم مرخصی دردم شدید شد بعد رفتم بیمارستان خصوصی بعددکتر گفت ک خطر ناکه باید عمل شی بعد عمل کردم میگم احتمال معافیت من چقدره

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم خدمت با شرایط بیماری و مدرک تحصیلی احتمال دارد

 18. باسلام،بنده دخواست معافیت دادم برای دیسک کمر چند روز دیگه کمیسیون تشکیل می شود،ولی الان بیماری شدت پیدا کرده و دکتر نوبت عمل داده ایا میشود کمیسیون شرکت نکرد و بعد از عمل شرکت کرد؟و در صورت امکان ایا دوباره باید پرونده تشکیل دهم؟

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز من در سلامت کامل رفتم خدمت سربازی باتوجه به بکارگیری غلط از من درکاری که به ستون فقراتم فشار آورده و مهره L5S1 زده بیرون و دردش به لکن و پشت پای چپم می زنه پای چپم خود به خود رگ ب رگ می شه دکتر بهم گفته فعلا مشکل ساز نیست ولی باید درمان بشه به سرعت ولی من تقریبا از کار افتادم مدرکمم دیپلمه به نظر شما تکلیف من چیه

   1. سلام دوست عزیز
    به پادگان مراجعه کنید و پیگیر درمان خود شوید تا خود پادگان برای شما کاری کند چون صدمه به علت کار بوده و اگر این اثبات شود برای خود پادگان بد میشود .

 19. سلام بنده در حین خدمت کمر درد گرفته و بعداز مراحل پزشکی عمل دیسک کمر و هرنی دیسکال میباشم. ایا معاف دایم میدن بهم.؟
  در ضمن بنده سه ماه سنوات دارم.

 20. سلام خسته نباشیدمن درحین مأموریت ضربه خردم ازناحیه کمروعکس ام ار ای گرفتم میگه دیسک وتنگی کانال دارم رفتم کمسیون ردم کردن میگه نمیشه توکمسیون۱۳۴شرکت کنی بعدمیگه بهت معافیت تعلق میگیره منم دیسک بین مهره ال ۵واس۱وال۴ و۵ وال ۳ و۴
  بنظرتون معاف دائم میشم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد با توجه به مدرک تحصیلی بررسی میشوید .اقدام کنید

 21. سلام من فقط مهره پنجمم مشکل داره ورسیده به سیاتیک و دکتره گفته که حتما باید عمل بشه با توجه به اینکه من فوق دیپلم رو تازه تموم کردم اگه من عمل کنم و بعد لیسانس هم بگیرم ممکنه که معاف نشم اخه دوست دارم معاف نشم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت مشکل در خدمت عمومی .سلامتی شما اولویت میباشد

 22. سلام من فقط مهره پنجمم مشکل داره ورسیده به سیاتیک و دکتره گفته که حتما باید عمل بشه با توجه به اینکه من فوق دیپلم رو تازه تموم کردم اگه من عمل کنم و بعد لیسانس هم بگیرم ممکنه که معاف نشم اخه دوست دارم معاف نشم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت مشکل در خدمت عمومی .سلامتی شما اولویت میباشد

 23. با سلام من بیرون زدگی در سه سطح از دیسک کمر دارم و دانشجو کارشناسی هستم. شدت بیرون زدگی در مهره ی ۴ و ۵ کمری شدید هست و در دو سطح دیگر خفیف است.
  خواستم ببینم من اگر حین تحصیل اقدام به معافیت بکنم، اگر فقط معاف از رزم بشوم یا کلا معاف نشوم، آیا میتوانم به تحصیلم ادامه بدهم یا خیر؟

  1. سلام دوست عزیز
   در حین تحصیل امکان ندارد .پس از اتمام یا انصراف اقدام کنید. احتمال دارد

 24. سلام خسته نباشید این جواب mri منه ب جز این مشکل ک حین خدمت برام ب وجود اومد من مشکل شکستگی استخوان بزرگ هم پای چپ و هم دست چپ دارم ک بابت همین دو مورد دوبار معاف از رزم شدم ولی اینبار کمرمم توی خدمت آسیب دیده میخواستم بدونم میشه معاف شد مدرکمم دیپلمه

  MRI of Lumbo-sacral spine without GD. injection
  Sagital T1, T2 axial T2.

  Dear Dr.
  Disk intervertebral herniation is seen in T12/L1 to L3/L4.
  Other disks are normal in signal intensity without herniation.
  Bony spinal canal is normal in size, alignment without abnormal signal.
  Nerve root foraminae are unremarkable.
  Visible cord, conus medullaris and cauda equine are okay.
  Paravertebral soft tissue seems normal.

  With the best regards
  Dr. Sh. Mahidashti zad. M.D.Radiologist

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال معافیت وجود دارد. رای نهایی با توجه به مدرک تحصیلی و شرایط شما توسط شورا صادر میشود

   1. با سلام
    دانشجوی مقطع دکتری هستم.
    عمل دیسکتومی ، لامینکتومی کردم.
    میتونم حین تحصیل برای معافی دائم اقدام کنم؟

 25. سلام وقت بخیر بنده دانشجوی ترم آخر کارشناسیم و چند روزی میشه که جراحی دیسک کمر کردم و پلاتین گذاشتن تو کمرم میخاستم ببینم من معاف دائم میشم ؟ و اینکه مدرکم لیسانس یا فوق دیپلم باشه تو فرآیند معاف دائم تاثیری داره یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال معافیت دارد. در مدارک زیر کارشناسی شانس معافیت بالاتر است

 26. سلام خسته نباشید
  من چند سال پیش مهره های ال ۴و۵ کمرمو عمل کردم هنوز هم کمر درد و سیاتیک پای چپم درد می کنه ایا معاف میشم یا نه

 27. سلام خسته نباشید
  من چند سال پیش مهره های L4وL5 کمرمو عمل کردم هنوز با اینکه چند سال گذشته کمرم و سیاتیک پای چپم درد میکنه به نظرتون معاف میشم یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد . باتوجه به نظر پزشک و مدرک تحصیلی معاف میشوید

 28. سلام خسته نباشید
  من چند سال پیش دیسک کمرمو عمل کردم مهره های l4وl5 رو عمل کردم هنوز تو کمر و پاهام درد دارم ایا معافیت دائم می گیرم یا معاف از رزم

 29. سلام میخواستم بدونم ما اگه با بیماری دیسک کمر معاف بشیم این معافیت رو بصورت برگه موقت ب ما میدن؟یعنی به مدت دو سال و خورده ای برگه موقت ب ما میدن بعد اون دوسال کارت معافیت دائمی رو تحویل میدن یا همون موقع ک مدارک رو بردیم کارت معاقیت دائمی رو میدن؟لطفا راهنمایی کنید ک چجوره

  1. سلام دوست عزیز
   خیر .معافیت موقت وجود ندارد برای این مشکل . کارت دائم تعلق میگیرد

 30. سلام میخواستم بدونم ما اگه با بیماری دیسک کمر معاف بشیم این معافیت رو بصورت برگه موقت ب ما میدن؟یعنی به مدت دو سال و خورده ای برگه موقت ب ما میدن بعد اون دوسال کارت معافیت دائمی رو تحویل میدن یا همون موقع ک مدارک رو بردیم کارت معاقیت دائمی رو میدن؟لطفا راهنمایی کنید ک چجوره

  1. سلام دوست عزیز
   خیر .معافیت موقت وجود ندارد برای این مشکل . کارت دائم تعلق میگیرد

 31. سلام وقت بخیر
  The examination is performed using multiple thin slices on different planes and
  pulse sequences.

  The size and signal intensity of all visualized vertebral bodies are normal.

  Disk dehydration is seen at L5-S1 level.

  Central and right paracentral extruded disk are seen at L5-S1 level, causing
  thecal sac and nerve root compression.

  Normal lordosis of lumbar spine is straightened.

  Visualized cord and conus medullaris are normal

  این جواب ام‌آرآی منه خودمم سرباز فراری هستم از سال ۹۳ ، آیا من معاف دائم میشم!؟

  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی شما.

  1. سلام دوست عزیز
   نسبتا جواب متوسطی است . با این حال احتمال معافیت بسته به مدرک تحصیلی و نظر پزشک قابل تغییر است

 32. سلام . ببخشبد دیسک پروتروژن زدن معاف رزم ولی میگن اگر دردش به پاها و کمر برسه و نشستن و راه رفتن رو مشکل کنه معافیت میدن این درسته؟؟

 33. سلام من مشگل دیسک کمر دارم ک تو جواب mriزده
  لوردوز کمر کاهش میابد برامدگی دیسک پراکندگی در سطح s1/l5,l5/l4دیده میشود ک باعث ایجاد تو رفتگی در کیسه های تیکال و فرورفتگی جانبی دوطرفه وباریک شدن سوراخ عصبی میشود اندازه کانال نخاعی استخوان بدکن سیگنال غیر عادی است میتونم معافیت دائم بگیرم

  1. سلام / احتمال معافیت پزشکی برای معاف دائم بالاست . بیشتر در حالتی معاف دائم تعلق میگیرد که مشکل شما غیر قابل درمان با اقدامات پزشکی باشد.

 34. سلام وقت شما بخیر. سوالی داشتم درمورد دیسک کمر. تو سایت نظام وظیفه نوشتن انواع هرنی دیسکال معاف دائم اما تو یک بند دیگش نوشته پروتروژن دیسک معاف از رزم. الان من از دکترهای زیادی سوال کردم گفتن که پروتروژن هم همون هرنیه میخواستم بدونم چطور ممکنه یکجا خودشون گفتن معاف دائم اما یکجا دیگه گفتن معاف رزم؟؟
  و اینکه دیسک پروتروژن که درد در کمر و پاها شدید باشه و طرف زیر دیپلم باشه امکان معافیتش هست؟؟؟

  1. سلام . در صورتی که دیسک پروتروژن شدید و مقاوم به درمان باشد بعله معافیت دلئم تعلق میگیرد.

 35. سلام من پدرم دیسک کمر شدیدی دارد مهره l5s1 بیرون زده است ایا من می توانم درخواست کفالت پدری بکنم معاف دائم می شوم

  1. سلام . در صورتی که پدر عضو بهزیستی شود بعنوان بیماری و از کارافتادگی میتوانید معافیت کفالت ماده۶ بگیرید

 36. سلام و خسته نباشید.بنده با مدرک لیسانس معاف دائم انواع هرنی دیسکال شدم.میخواستم بپرسم در استخدام دستگاه دولتی مشکلی خواهد داشت.ممنون از سایت خوبتون.

  1. سلام دوست عزیز
   مراکز دولتی که معاینات کامل پزشکی انجام میدهند از ورود شما ممانعت میکنند

 37. سلام و خسته نباشید بنده با مدرک لیسانس معاف شدم .دلیل معافی بنده دیسکر کمر (انواع هرنی دیسکال معاف دائم شدم)میخواستم بپرسم در استخدامی دستگاهای دولتی مشکل ساز خواهد بود!؟ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام دوست عزیز
   مراکز دولتی که معاینات کامل پزشکی انجام میدهند از ورود شما ممانعت میکنند

 38. سلام وقت بخیر .میخواستم بدونم تو سایت نظام وظیفه گفتن انواع هرنی دیسکال معاف دائم اما ی جلی دیگش نوشته پروتروژ معاف رزم و من از چندتا دیکتر سوال کردم میگن پرتروژن و انواع دیگه دیسک همون هرنی میشه الان چظور زدن تو نظام وظیفه انواع هرنی معاف ولی پروتروژن معاق وقتی دچاینا یکی هستن؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به شدت دیسک و مدرک تحصیلی شما کمیسیون رای صادر میکند

 39. باسلام
  من هرناسیون ساتنرال دردیسک ۵و۶دارم وتمام دندانهایم هم مصنوعی است وانحراف بینی هم دارم که خونریزی های پی درپی روزانه و…دارد
  الان هم ۳ماهه سربازهستم بنظرتون من معاف میشم

 40. سلام خسته نباشید
  من صافی من دیسک کمر و در ریپورت MRI نوشته تنگی کانال نخاع از دوطرف در سطح l4-5 مشهود میباشد
  و ضایعه ساب کوتانوس درخلفs2 میدلاین دیده میشود. صافی کف پا هم دارم +درد در ناحیه کمر و ماهیچه های پا زانو و بی حس بودن دست و پا و درد هنگام خواب هستم یکم ک میشینم باز باید بلند بشم و برعکسش
  دیپلم الکترونیک هستم.

  کمیسیون هم شرکت کردم معاف میشم؟

  1. سلام حسام جان
   بله احتمال دارد ولی ممکن است بعضی شرایط شما در رابطه با نتیجه نهایی باعث تغییر رای شود.

 41. سلام ایا دیسک پروتروژن یا بیرون زدگی شدید امکان معافیت داره؟؟ و اینکه میگن اگه درد شدید باشه دکتر بنویسه شدیده معاف میکنن حتی اگه پروتروژن باشه درسته؟؟؟

  1. سلام
   مدارک تحصیلی و چند عامل دیگر تعیین کننده معافیت است با مشاوران تماس بگیرید.

 42. سلام ایا بیرون زدگی شدید یا همون پروتروژن دیسک اگه دردش شدید باشه و پزشک تشخیص بده امکان معافیت داره؟؟

 43. سلام پرتروژن دیسک یا همون دیسک متوسط تو سایت نظام وظیفه زده معاف رزم اما من رفتم حوزه گفتن دکتر معاینه میکنه و نوار عصب میگیره اگه درد زیاد داشته باشین و دکتر بنویسه معاف دائم میدن این درسته؟؟؟

 44. سلام ببخشید ایا دیسک پروتروژ دیسک متوسط که خیلی درد شدید داره و انجام کارهای روزانه رو محدود کرده شامل معافیت دائم میشه؟ میگن حتی اگه دیسک پروتروژن باشه اما شکل جدی باشه و پزشک با معاینه و نوار عصب تشخیص بده معاف میکنن این درسته؟؟؟ و اینکه امکان داره پزشک وضعیت رو جدی ببینه اما کمیسیون معاف از رزم بده؟؟؟

  1. سلام
   باید توسط پزشک بررسی شود و شورا با توجه به رای پزشک حکم آخر را صادر میکند

 45. دکترم گفت برو بعد عمل لیزر دیسک
  کمرت بیا تا معافیت از رزمو بهت بدم بنظر شما چرا همون موقع بهم نداد؟

 46. دکترم گفت برو بعد عمل لیزر کمرت بیا تا معافیت از رزمو بهت بدم بنظر شما چرا همون موقع بهم نداد؟

 47. دکترم گفت برو بعد عمل لیزر کمرت بیا تا معافیت از رزمو بهت بدم بنظر شما چرا همون موقع بهم نداد؟

 48. سلام مهن کم ابی خفیف دیسک l5-s1دارم و مهره l5-s1 دیسک پرتوژن متوسط دارم با این اما تو ام ار ای قبلی که چهار ماه پیش گرفتم نوشته l4-l5هرنی دیسکال دارم جواب ام ار ای چطور عوض شده و اینکه با ام ار ای مورد اول میشه معافیت گرفت؟؟؟

  1. سلام جواب که چطور عوض شده رو باید از پزشک بپرسین و در مورد سوال دوم خیر

   1. بعد یک سوال دیگه هم داشتم اینکه دیسک پروتروژن متوسط معاف از رزم زده تو سایت نظام وظیفه اما به من گفتن که اگه پزشک معاینت کنه حالت بد باشه میشه معاف بشی این درسته؟؟ و اینکه دکتر بیمارستان و دکترای شورا عکس و معاینه بیشتر براشون مهمه تا جواب درسته؟؟؟

  1. سلام خسته نباشید مشکل دیسک کمر جزو موارد حاد نمیباشد و احتمال بسیار پایینی دارد که بتوانید معافیت از رزم بگیرید

   1. دکترم گفت برو بعد عمل لیزر کمرت بیا تا معافیت از رزمو بهت بدم بنظر شما چرا همون موقع بهم نداد؟

 49. با سلام.پس از طی تمام مراحل معافی دیسک کمر در آخر پزشکای کمیسیون استان پرونده منو فرستادن کمیسیون عالی پزشکی تهران.توی نظریه نوشته بودن:دیسکوپاتی.معاف دائم داره؟.البته دیسک گردن و کمر رو باهم دارم.

 50. با سلام . من مشکل دیسک کمر دارم چند روز پیش کمیسیون پزشکی شرکت کردم جواب رو بهم نگفتن فقط گفتن برو دو هفته دیگه از حوزه بگیر ، منم عکسم‌رو به دکتر متخصص نشون دادم و بهم گفت تقریبا همه دیسک هات درگیرن و هم درفتگی دارن و هم تغییر شکل یه دوسه تا چیز دیگه ام گفت متوجه نشدم ، از مشکلاتم بی حس تو قسمت ساق پای راستم و درد استخوان در هردو ساق پام سوزش کف پا و بی حسی‌ در سه انگشت پای راستم ، درد دائم در کمر و رگ سیاتیک و کم کم‌ توی زانو هام هم احساس درد میکنیم البته پاهام ضعیفتر شدن با کوچیکترین ضربه کبود میشن . ممنون میشم اگر نظرتون رو بدونم حتی پزشک متخصص گفت اگر معاف نشدی نامه اعتراض میدم بهت ، حالا گفتم نظر شما رو هم بدونم یک دنیا ممنونم اگر پاسخ بدید

  1. باسلام اگر میزان تحصیلاتتون از لیسانس پایینتر باشه راحت تر معاف میشین . هر چند که در این مورد اشاره ای به تحصیلات نشده ولی با این حال برای کمیسیون اهمیت دارد. با این تفاسیر احتمال معافیتتون بالاست.

   1. هرنیاسیون سانترال در دو دیسک ‌تحتانی کمر و پروتوزیون سانترال در در L۳ – L۴ نمایان است که منجر به استنوز نسبی در نیمه تحتانی کانال نخاعی لومیار شده اند
    محور کمر افزایش لوردوز دارد.
    هرنیاسانترال در دیسک T۱۲ و L۱ نیز موجود است
    دو دیسک L۵ , S۱ ریشه عصبی‌شون درگیر شده
    بنظرشون این موارد شامل معاف دائم نمی شود
    تحصیلاتم‌لیسانس

     1. هرنیاسیون دیسک ماده ۳۴ بند ب معافیت دائم دارد
      در کل معافیت دیسک ربطی به مدرک تحصیلی ندارد طبق قانون

   2. هرنیاسیون سانترال در دو دیسک ‌تحتانی کمر و پروتوزیون سانترال در در L۳ – L۴ نمایان است که منجر به استنوز نسبی در نیمه تحتانی کانال نخاعی لومیار شده اند
    محور کمر افزایش لوردوز دارد.
    هرنیاسانترال در دیسک T۱۲ و L۱ نیز موجود است
    دو دیسک L۵ , S۱ ریشه عصبی‌شون درگیر شده
    مدرک لیسانس دارم
    بنظرشون این موارد شامل معاف دائم نمی شود

   3. سلام
    من بعد از انجام ام ار ای شرکت در کمسیون پزشکی شامل معاف از رزم شدم ولی مشکلات من این موارد هست که توسط چند پزشک تایید شده
    هرنیاسیون سانترال در دو دیسک ‌تحتانی کمر و پروتوزیون سانترال در در L۳ – L۴ نمایان است که منجر به استنوز نسبی در نیمه تحتانی کانال نخاعی لومیار شده اند
    محور کمر افزایش لوردوز دارد.
    هرنیاسیون سانترال در دیسک T۱۲ و L۱ نیز موجود است
    دو دیسک L۵ , S۱ ریشه عصبی‌شون درگیر شده . مدرکم لیسانس.
    بنظرشون این موارد شامل معاف دائم نمی شود

 51. سلام در صورتی که در جواب mri یک دیسک حالت herniation و دیسک های دیگر حالت bulging داشته باشند امکان معافی وجود دارد؟
  با تشکر

  1. سلام حمید جان
   این موضوع با توجه به شدت عارضه و رای شورای پزشکی نظام وظیفه مشخص میشود.

 52. سلام.من جراحی لامینکتومی انجام دادم.در حین خدمت هستم.میخواستم بدونم بهم معافیت تعلق میگیره?سوابق کلینیکی و پارا کلینیکی که در بند ۴ بخش ۶ معافیت ها اومده یعنی چی?

  1. سلام
   با توجه به شدت بیماری احتمال اخذ معافیت متفاوت است و به نظر شورای پزشکی بستگی دارد. سوابق بستری، آزمایشات، تظاهرات بالینی و… را شامل میشود.

 53. سلام خسته نباشید مشکل من دیسک بالجینگ l4l5 و l5وs1 هستش که بیچارم کرده آیا میشه معافی داعم یا معاف رزم گرفت البته دکتر میگفت خفیفه اسمش خفیفه ولی دردش شدیده و مدتی میگذره و درمان هم نشده فقط خوبو بد میشه بستگی به روش زندگی

  1. سلام
   با توجه به شرایط بیماری و شدت آن و مدارک پزشکی و رای کمیسیون مشخص خواهد شد

 54. سلام من سربازم ۳ماه دیگه خدمت ندارم ایا بخاطر دیسک کمرم معافی بهم تعلق میگیره معافی کامل

 55. سلام خسته نباشین من دیسک کمر و گردن دارم سیاتیک هم دارم و به قدری زیاد هست که به پای چپم میزنه و درد پشت ران پشت ساق پا و مچ پا پاشنه پا هم دارم ومور مور میشه سوزن سوزنی میشه پشت رانم و گرفتگی هم دادم بعضی موقعه پشت رانم میگیره و خیلی بی حس میشن پاهام و خواب میرن یکم که بشیم خواب میرن و حتی نمیتونم چیز سبکی رو هم از زمین ور دارم موقعه برداشتن انگار که سوزن تو کمرم فرو میکنن و‌گودی کمر هم دارم تحت درمان پزشک هستم و ام ار ای هم دادم به شرح زیر هستش ایا معاف دائم بهم تعلق میگره یا نه خواهشا کمکم کنیدBones and bone marrow :normal /transitional lumbosacral vertebra. Disc hydration status : L5-SI dise Neurologically important dise displacement. L5-S1 disc: Grade I retrolisthesis and Disc space narrowing with central and left paracentral dise (extrusion) (herniation) and left lateral recess stenosis L4-5 disc :none L3-4 dise : none L2-3 disc :none L1-2 dise : none T12-LI disc : none Distal cord and conus medullaris : normal. Paravertebral soft tissue : unremarkable Lumbar spine curve : normal. این شرح ام ار ای بنده هستش راهنماییم کنید لطفاا

  1. سلام
   انواع هرنی دیسکال یا برجستگی یا دهیدراتاسیون دیسکال همراه با عوارض بالینی منجر به اخذ معافیت دائم میشود.

 56. سلام.خسته نباشید
  من در جواب mri نوشته که یه دیسک protrusion و یک دیسک compression دیسک های L4_L5.
  Anular disc bulging at L5_s1 level
  و dehydration هم نوشته شده.
  و دیسک گردن خفیف هم دارم و نوشتهc3 up to c7 levels
  خواستم بپرسم که آیا احتمال معاف داعم وجود داره؟چون به پاها هم میزنه و درد زیادی دارم.یا همون سیاتیک منظورم.ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   درباره بیماری دیسک کمر هیدراتاسیون دیسکال همراه ببا علائم بالینی منجر به معافیت از رزم میشود. انواع هرنی دیسکا نیز معافیت دائم به همراه دارد. البته این امر به شدت بیماری و رای شورای پزشکی بستگی دارد.

  1. سلام وقت بخیر
   داشتن دیسک اکستروژن یکی از عواملی است که منجر به معافیت دائم مشمول میشود و زمان اقدام برای دریافت معافیت اهمیت زیادی ندارد چرا که نظر شورای پزشکی در این مورد اثرگذار است.

   1. سلام.خسته نباشید
    من در جواب mri نوشته که یه دیسک protrusion و یک دیسک compression دیسک های L4_L5.
    Anular disc bulging at L5_s1 level
    و dehydration هم نوشته شده.
    و دیسک گردن خفیف هم دارم و نوشتهc3 up to c7 levels
    خواستم بپرسم که آیا احتمال معاف داعم وجود داره؟چون به پاها هم میزنه و درد زیادی دارم.

    1. سلام
     درباره بیماری دیسک کمر هیدراتاسیون دیسکال همراه ببا علائم بالینی منجر به معافیت از رزم میشود. انواع هرنی دیسکا نیز معافیت دائم به همراه دارد. البته این امر به شدت بیماری و رای شورای پزشکی بستگی دارد.

 57. با سلام خدمت شما و باتشکر از پاسخ های شما
  من یک ماهو نیم پیش جراحی دیسک کمر داشتم و دو تا از دیسک هام رو جراحی کردن به روش آندوسکوپی.الان هم در حال طی مراحل کمیسیون هستم.بنظر شما احتمال معافیت دایم هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   طبق قوانین نظام وظیفه انواع هرنی دیسکال و دیسک کمر منجر به معافیت دائم مشمولان میشود اما این تصمیم به رای شوراها و کمیسیون های پزشکی بستگی دارد.

  1. سلام
   درواقع نمیتوان تنها به صرف داشتن بیماری معافیت یا عدم معافیت مشمولان را مشخص کرد. بلکه این موضوع باید توسط شوراهای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و با در نظر گرفتن شدت بیماری و عوارض و آسیب های جانبی آن و… تصمیمات لازم برای معافیت مشمول اتخاذ شود.

  1. سلام
   درواقع نمیتوان تنها به صرف داشتن بیماری معافیت یا عدم معافیت مشمولان را مشخص کرد. بلکه این موضوع باید توسط شوراهای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و با در نظر گرفتن شدت بیماری و عوارض و آسیب های جانبی آن و… تصمیمات لازم برای معافیت مشمول اتخاذ شود.

 58. سلامی دوباره و تشکر از پاسخگوییتون
  من برای مشکل دیسکم رفتم بیمارستان و پزشک ام ار ای نوشت و تشخیصش رو نوشت و از منشی دکتر خواستم برگمو بیاره بخونه چی نوشته دکتر
  ک جلوم برگه رو خوند: (دیسک اکستروژن دیسک ۵ و دیسک پروتروژن دیسک ۴ و ی مشکل دگ ک یادم نیست) میخوام ببینم آیا این ک این دکتر به مشکل اکستروژن اشاره کرده باعث معافی دایم میشه ؟ یا کمیسیون میتونه قبول نکنه؟

  1. سلام
   شدت عوارضی که این بیماری برای شما به همراه دارد در نوع معافیتی که برایتان در نظر گرفته میشود بسیار موثر است که این موضوع توسط کمیسیون بررسی میشود اما با توجه به شرایطی که دارید امکان معافیت دائم وجود دارد.

  2. هرنیاسیون دیسک ماده ۳۴ بند ب معافیت دائم دارد
   در کل معافیت دیسک ربطی به مدرک تحصیلی ندارد طبق قانون

 59. سلام من هفته قبل دیسک بین مهره l4وl5 وl5وs1رو با عمل جراحی تعویض کردم و دیسک مصنوعی گذاشتم
  ایا میتونم جهت معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام
   بله این امکان برای شما وجود دارد اما توجه داشته باشید که شرایط شما بعد از انجام عمل جراحی برای دریافت نوع معافیت پزشکی بسیار تعیین کننده است.

 60. با سلام من پارسال کمرمو عمل جراحی لامینکتومی کردم و هرنی دیسکال داشتم و الانم بعد عمل گاهی اوقات درد دارم. بنظرتون امکان معافی کامل بنده هست؟

  1. سلام
   افراد مبتلا به هرنی دیسکال با ارائه مدارک پزشکی و تایید بیماری از خدمت معاف میشوند. همچنین با توجه به جراحی که انجام داده اید امکان معافیت دایم برای شما وجود دارد. بیماری و مدارک جراحی شما باید به تایید کمیسون های پزشکی برسد.

 61. سلام من برج ۴ سال ۹۷ از کمرم عکس گرفتم جوابش نوشته right lateraldisc protrucsion L5_s1 level is noted disk bulging at L3_L4 and L4_L5 level is seen رفتم کمیسیون گفتن معاف از رزم میشی اگر عمل میکردی معاف میشدی حالا اگر الان برم عمل کنم احتمالش هس معاف شم؟

  1. سلام
   اگر وضعیت بیماری شما حاد تر شده باشد و این عود بیماری به عمل جراحی احتیاج داشته باشد، بعد از جراحی میتوانید با ارائه مدارکتان برای معافیت دائم اقدام کنید. باید توجه کنید که نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی برای معافیت یا عدم معافیت شما اهمیت دارد.

 62. سلام من برج ۶ سال ۹۷ دیسک ۴ و۵ کمرم شدید زد بیرون و وقتی رفتم دکتر تدبیر دکتر درمان استراحت ۴ روزه مطلق بدون هیچ تحرکی بود و بعد از اون ۴ روز رفتم ام ار ای گرفتم و داخل ام ار ای نوشته :
  disc dehydration with large size posterior central protrusion and moderate thecal sac compression is seen at l4-l5 and l5-s1 levels

  باتوجه به این وضعم و اینکه هنوز سوزش و درد و محدودیت حرکتی و فقط دسشویی فرنگی باید استفاده کنم
  معافی کامل میدن یا نه ؟؟؟؟؟

  1. سلام
   درباره این دسته از بیماری ها معافیت کامل برای افرادی است که عمل جراحی برای بیماری های دیسک کمر انجام داده باشند اما در این مورد باید دید نظر شورای پزشکی نظام وظیفه و شورای بیمارستان چه میباشد چرا که نواع معافیت به شدت و درجه سختی بیماری بستگی دارد.

 63. سلام مهره L5 در طرف چپ ساکرالیزه شده و زاویه اسکولیوز آن در حدود ۱۸٫۸ درجه و زاویه لوردوز کمری در حدود ۵۹٫۹ درجه می باشد
  می تونم معاف بشم یا ن

  1. سلام
   ساکرالیزه شدن مهره ها که از بیماری های جراحی مغز و اعصاب است یکی از عواملی است که باعث معافیت از خدمات رزمی میشود. اما وضعیت سلامت شما باید توسط شوراهای پزشکی نظام وظیفه بررسی شود چرا که نوع معافیت به شدت و نوع بیماری شما بستگی دارد.

 64. سلام.دیسک کمر من از نوع اکستروژن هست و الان در حال تحصیلم برا معافیت اقدام کردم میخواستم بدونم احتمال معافیتم چقده؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید