مجازات سرباز فراری در سال ۱۴۰۲

مجازات سرباز فراری در سال 1400

بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال به جز مشمولین معافیت، باید به خدمت سربازی بروند که گذراندن این دوره برای تمامی افراد، به جز موارد استثنا، اجباری است و مشمولین قبل از پایان این دوره حق انجام برخی خدمات دولتی و استفاده از برخی حقوق شهروندی را ندارند.

برای دریافت مشاوره های حرفه ای با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مجازات سرباز فراری در سال ۱۴۰۲ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

قانون مجازات سرباز فراری

بر اساس ماده ۵۹ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، کارکنان نیروهای مسلح، سربازها، بدون عذر موجه و در زمان صلح بیش از ۱۵ روز مرتکب غیبت شده باشند، فراری محسوب می شوند.

سرباز فراری محکوم به حبس از ۳ ماه تا یک سال یا ۳ ماه تا یک سال اضافه خدمت می شوند.

طبق ماده ۶۰ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، کارکنان وظیفه فراری در زمان صلح اگر خود را معرفی کنند به ترتیب زیر با آنها رفتار خواهد شد:

 • ‌الف. چنانچه کادر وظیفه فراری، برای اولین بار مرتکب فرار از خدمت شده باشد و ظرف مدت ۶۰ روز از شروع غیبت شخصا خود را معرفی نماید، بدون ارجاع پرونده به مرجع قضایی در مقابل هر روز، دو روز به وظیفه عمومی وی افزوده می شود البته این اضافه خدمت بیش از ۳ ماه نیست.
 • ب. چنانچه کارکن وظیفه فراری، سابقه فرار از خدمت داشته باشد به حکم دادگاه محکوم به حبس دو تا شش ماه می شود.

 معافیت از خدمت برای سربازان فراری

عده ای از مشمولان نظام وظیفه شرایط معاف شدن ندارند و به خدمت سربازی نیز نمی روند و یا از آن فرار می کنند.

در ادامه مطلب در مورد امکان معافیت اینگونه افراد می پردازیم.

سرباز فراری

افرادی که به سن مشمولیت در سربازی می رسند جهت اعزام به خدمت سربازی اقدام می کنند و در صورتی که فرد به خدمت سربازی اقدام نکند غایب محسوب می شود. گاها برخی افراد در حین خدمت، از ادامه آن منصرف می شوند و غیبت می کنند. این افراد در ابتدا سرباز غایب و در صورت تداوم غیبت به لیست سرباز فراری اضافه می شوند.

مجازات سرباز فراری

قانون مربوط به فرار از خدمت با توجه به علت آن مشخص می شود. در صورت موجه بودن فرار از خدمت دادگاه نظامی علل آن را بررسی می کند و با توجه به دلایل موجود، حکم حبس یا اضافه خدمت می دهد و البته در برخی از موارد و موجه بودن علل فرار از خدمت مورد بخشودگی قرار می گیرد و در برخی موارد جریمه نقدی می شوند.

برای دریافت آخرین اطلاعات مربوط به خدمت سربازی به کانال تلگرامی ما در آویژه بپیوندید و در صورت داشتن سوال با مشاوران ما در آویژه تماس بگیرید.

علل فرار از سربازی

برای خیلی از افراد ممکن است سربازی بدترین قسمت زندگیشان باشد. تصوری که تقریبا همه ما از سربازی داریم این است که سربازی یک محیط سخت، با نظم و انضباط خشک است که سرباز هیچ اختیاری و آزادی از خود ندارد و … است، همین تصورات کافیست تا فرد از رفتن به سربازی منصرف شود و آن را هدر دادن عمر خود بدانند البته هستند افرادی که سربازی را یک وظیفه ملی می‌دانند اما عده‌ای نمی‌توانند سربازی رفتن را تحمل کنند و از سربازی فرار میکنند.

در پایان

بسیاری از مردان سالیان سال از خاطرات سربازی خود تعریف میکنند و آن را لحاظ به یاد ماندنی و شیرین از جوانی میدانند، اما در مقابل هم هستند کسانی که از سربازی، سر باز میزنند و از آن فرار میکنند، که البته این اقدام مجازاتی دارد که در این مقاله با آن آشنا شدیم. برای دریافت آخرین اطلاعات مربوط به خدمت سربازی به کانال تلگرامی ما در آویژه بپیوندید و در صورت داشتن سوال با مشاوران ما در آویژه تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. سرباز فراری به چه کسی گفته میشود؟

به سربازی که بدون داشتن دلیل موجه پس از انجام کارهای اعزام خود به محل خدمتش مراجعه نکرده باشد و یا در طول دوره سربازی، محل خدمت خود را ترک کرده باشد سرباز فراری میباشد.

 1. مجازات کسی که برای اولین باراز سربازی فرار کرده چیست؟

در صورتی که خود را معرفی کند ۳ ماه اضافه خدمت خواهد داشت. که در این مقاله جزئیات بیشتری در این باره بیان کردیم.

 1. اگر از سربازی فرار کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نخست از طرف سازمان نظام وظیفه اخطاری دریافت خواهید کرد و اگر فرد فراری به آن اخطار توجه نکرده و به محل خدمت خود باز نگردد، نیروی انتظامی اقدام به دستگیری او خواهد کرد.

 1. آیا سرباز فراری میتواند در شرکت ها استخدام شود؟

خیر، سربازان فراری از استخدام و کار در شرکت‌ ها، اداره‌ ها و یا از دریافت وام بانکی و… محروم خواهند بود.

مجازات سرباز فراری در سال ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مجازات سرباز فراری در سال ۱۴۰۲

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 962 نظر:
 1. .
  مجید معتمدی روزنامه نگار نوشت: برای مقابله با تروریسم باید سپاه قدس واحدی تهاجمی تحت عنوانِ ۰۷ تشکیل دهد و تروریست‌ها را با پهپاد در خاکِ پاکستان منهدم کند.

  آقای معتمدی،
  جمهوری اسلامی به قدر کافی برایمان دشمن تراشیده لطفاً پاکستان را نیفزایید برای مبارزه با تروریسم فقط یک راه وجود دارد باید انگیزه‌ی ترور را که ظلم و تبعیض و تجاوز و خیانت و جنایت و فساد نظام است منهدم کرد.
  پای کوری به کوزه‌ای برزد، گفت فراش را وقایت نیست.
  گفت ای کور کوزه بر ره نیست، لیک بر ره تو را درایت نیست.
  ره رها کرده‌ای سوی کوزه، می‌روی آن به جز غوایت نیست.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  ۱- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
  ۲- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
  با تشکر از توجه شما.

 2. سلام وقت بخیر
  من دفترچمو پست کردم ولی الان پشیمونم میخاستم بدونم اگه روز اعزام نرم؛ سرباز فراری محسوب میشم یا غیبت میخورم؟

 3. سلام من سال ۹۶ بعد از ۴ماه خدمت از سربازی فرار کردم، الان پدرم فوت کرده و تک پسر هستم آیا، معافیت کفالت به من تعلق میگیره؟

 4. سلام خسته نباشید ، ۳ ساله حین خدمت فرار کردم و طبق قانون حکم جلب هست ایا هنگام تحویل مدارک و در حین سوار شدن دستگیر میشم یا خیر ؟

 5. سلام ،سرباز فراری هستم دفعه دوم هست ،می خوام خودم رو معرفی کنم ولی مچ دست چپم رو از داخل ۷۰درصد از دست دادم،آیا میفرستنم زندان؟؟

 6. سلام سال ۹۱ از خدمت متاسفانه فرار کردم بخاطر مادرم ک کسالت داشتن چون من فرزند آخر بودم کسی نبود از پدرو مادر پیرم مراقب کنه الان متاسفانه مادرم هم قندخون داره هم فشار خون هم جراحی قلب انجام داده و بشدت نیاز به مراقب ک بتونه داروهاشو سر وقت بده هست.. الان بخاطر فشار اقتصادی نیاز دارم ب کارت پایان خدمت برای کار.. اما نمیتونم شهر دوری خدمت کنم باید چکار کنم ولا خسته شدم راهنماییم کنید…

 7. سلام شوهرم ۲۰ سال فراری الان اعتیاد به شیشه داره
  میخواهم گزارشش کنم شاید بره خدمت و درست بشه دوتا بچه دارم تو رو خدا راهنماییم کنید پول ندارم بفرستم کمپ یا اینکه بفهمه معلوم نیست چه بلایی سرم بیاره

 8. سلام وقت بخیر
  همسر بنده بیست و پنج ساله هست و تا بحال برای سربازی اقدامی نکرده
  برای انجام یه شکایت مالی مجبور شد به کلانتری شهر دیگه‌ای بره..
  حالا بعد از گذشت یکماه در حالیکه ما منتظر ابلاغ جلسه دادگاه بودیم، ابلاغیه اتهام و سربازی فراری بودن از همون کلانتری براش اومده!
  میخواستم بدونم آیا این قضیه و سربازِ فراری بودن، در پیگیری پرونده‌اش ممکنه مشکلی ایجاد کنه و دادگاه بخاطر این قضیه به شکایت ما رسیدگی نکنه؟
  الان تکلیف ما چیه؟

 9. سلام خدمت همه دوستان
  من خودم سرباز فراری بودم از سال ۱۳۸۶بعبارتی دقیق ۱۴سال فراری بودم الان تازه سه روزه برگشتم و دارم ادامه خدمت میدم عین واقعیت رو مینویسم برای همه مخاطبین سربازان خاک ایران
  سعی کنید قبل اینکه شمارو بخوان بازداشت کنن
  خودتون برید یگان محل خدمتی و نامه بگیرید برید دادسرا نظام (میشید خود معرف) نه تنها اعدام نمیکنن بلکه استقبال میکنن فقط حس شرمندگی برای خودت وجدان خودت هست که مثلا عقب موندی این همه ماه سال یا ……
  من کدملی مسدود شد
  قرار صادر شد نیابت زدن یعنی حسابی افتادن دنبال من و من یکبار تصمیم گرفتم درست زندگی کنم و رفتم تا لحظه ورود کلی کارشناس میگفتن زندان داری و……. اما وقتی رفتم‌یگان نامه گرفتم رفتم دادسرا مبلغ ۱/۸۰۰ هزار تومن جریمه نقدی دادم یکجا که ذر صورت نداشتن قسطی میشد فیش حقوقی میذاشتم و فقط بخاطر غیبت بالای دوسال باید ۱۵ روز تاکید میکنم ۱۵ روز دوره آموزشی ببینی توی پادگان محل آموزشی ک‌بودی این ۱۵ روز فقط به جهت یادآوری احترام نظامی کاربرد سلاح هست و بس بعدش میری همون یگان خدمتی خدمت میکنی سن چون بالاتر هست خلع فقط پر میکنی مراعات میکنن به اصطلاح

  پس گوش به خیلی نظرات ندید توی اینترنت میزنی سرماخوردگی یجوری کارشناسی میکنن انگار سرطان هست

  این عین واقعیت بود کل ماجرای خدمت

  در ضمن خدمت همه دوستان بگم منم مشکلات خانوادگی داشتم نرفتم ضرر کردم الان پشیمون هستم چون مشکل حل میشه خلاصه ی جوری اما الان منم که بعد ۱۴ سال دارم ادامه خدمت میدم
  راستی از همون روزی ک رفتی خودت معرفی کردی جز خدمت محسوب میشه و سرماه حقوق دریافت میکنی

  1. شما همچین میگید قبل اینکه شما رو بخوان بازداشت کنن خودتون برید معرفی کنید
   که انگار شما رو این ۱۴سال نخواستن بازداشت کنن
   متوجه نمیشم یعنی چی🤔

 10. سلام قابل توجه تمام سربازان فراری که منم جز سربازان فراری هستم به نظرمن والبته هرعفقلی هر رفتار بدی حتی اعدام هم سربازان فراری رو بکنن بازم کمه وحقشونه چون قانون بزرگی رو زیر پا گذاشتند اصلا آدمی مثل من که سربازی نرفته حق ادامه زندگی رواداری اینو رییس مملکتمون ورئیس دولت ورئیس ستاد کل نیروهای مسلح ومقنن وهمه همه باید بدونن تازه سربازی باید حداقل ۱۲سال مثل کشور عزیزومنظم وبرتری کره شمالی بشه وانهایی که سربازی نرفتن باید اعدام بشن اینو همه افراد جهان ونه تنها در ایران بلکه کل مسئولان ومردان جهان باید بدونن ورعایت کنن موارد فوق رو هر کشوری که رعایت نکنه برتمام مردمانش لعنت همه بگن پیش لعنت الهی امین امین یارب العالمین اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

 11. سلام من حالا بیست ساله فرار کردم ایا معافه میشم دو فرزند هم دارم باید چکار کرد

 12. سلام من تقریبا ۱۵سال فرار کردم.متنی خواندم که مورد بخشش قرار میگیریم.شرایط من چجوری میشه بخوام معرفی کنم خودمو؟ممنون

 13. سلام من درسال ۷۸ خدمت سربازی رفتم
  دوره آموزشی تمام کردم ودیگر برنگشتم
  اگر برگشتم مجازات داره

 14. سلام. مردی ۴۱ ساله هستم. مجرد، دارای سه فرزند، با سابقه ۲۹ ماه بسیجی پدر در زمان جنگ، و فراری از خدمت.
  در مورد گرفتن کارت پایان خدمت منو راهنمایی کنید

 15. سلام من شوهرم سال۸۹چهارماه خدمت کرده بعدش فرار کرده و باره بعداز یک سال رفته خدمت دادگاهی دوبارشده جریمه هم شده ولی دوباره فرار کرده الان میخواد خود معرف برگرده ولی آسیب وتنگی نفس داره دندونشم مثنوی تغییر تو وضعیتش داره

 16. سلام من شوهرم سال۸۹چهارماه خدمت کرده بعدش فرار کرده و باره بعداز یک سال رفته خدمت دادگاهی دوبارشده جریمه هم شده ولی دوباره فرار کرده الان میخواد خود معرف برگرده ولی آسیب وتنگی نفس داره دندونشم مثنوی تغییر تو وضعیتش داره

 17. سلام من من اعزامی ۹۹/۷/۳ هستم مرزبانی ناجا زابل خدمت قانونی رو تموم کردم که ۱۸ماه بود افتادم تو اضاف پشت دفترچه ای ۱ ماه اضافه رو کشیدم انتقالیمو‌ گرفتم اومد شهر خودم ولی دوباره منو انداختن مرزهای اطراف شهرم و الان ۶ماهه ک نرفتم به دلیل مشکلات خانوادگی متاهلم هستم چه مجازاتی پیشرودارم خواهشن راهنمایی کنید ممنون.

 18. سلام من قرار بود تکفلی معاف بشم بخاطر نداشتن قیم نامه گمش کرده بودم معاف نشدم بعدش رفتم سربازی سه روز اموزشی بودم بد فرار کردم الان قیم نامه پیدا کردم و مدراک کامل هستن میشه معاف بشم برم دنبال کاراش

 19. سلام من بهمن نود به خدمت رفتم هیجده ماه خدمتمم کردم آخرایه خدمتم به یه شهر دیگه منتقل شدم حتی یه ماه هم بیشتر خدمت کردم ولی پروندم به اون شهری که انتفال شدم فرستاده نشد ب نیروی انسانی مراجعه کردم بهم گفتن پروندت نیومده برو خونه دو هفته دیگه بیا بنده رفتم دو هفته دیگه مراجعه کردم ولی پروندم بازم نیومده بود دو سه بار دیگه هم رفتم ولی بازم پروندم نیومده بود ولی بخاطر اوضاع بد مالی خانواده به سرکار رفتم و دیگه مراجعه نکردم الان ده سال گذشته باید چیکار کنم؟

  1. سلام
   من سال ۱۳۹۳ ۱۰.۱۹

   رفتم خدمت سربازی بعد ۷ماه اومدم مرخصی دگه نرفتم بعلت بدرم مریض بود تاهالا دگه نرفتم الان میخام میرم سر خدمتم الان هم متاهل شدم دوتا بچه دارم چه گونه برمیگردم سر خدمتم چیه لطفا من جواب بده

 20. سلام جناب من ساله ٩۴ رفتم خدمت بعدن ٧ ماه از خدمتم گذشت بعد از این ٧ ماه مشکله خانواده دیدم طلاق زنم بعدن شاریط عصاب روان رفتم ماعاف نشودم من جسم سالم وعصاب ندارم شرایط زیاد دارم سیستم بجایه من حرف می زنه چگونه برمیگردم سر خدمتم

 21. سلام خسته نباشید. بنده دفترچه خدمت رو پست کردم وبرگه اعزامم اومد ولی خودمو معرفی نکردم والان ۶ ماه از تاریخ اعزامم میگذره
  خواستم بدونم الان فراری محسوب میشم یا غایب و ایا زندان و جریمه داره و چقدر؟
  در ضمن قبلا قانون خرید سربازی برای کسانی که ۸ سال غیبت داشتند وجود داشت
  خواستم بدونم اگر بیش از ۸ سال خودمو معرفی نکنم و احیانا این قانون خرید دوباره گذاشته بشه میتونم بخرم یا نه؟
  متاهل هم هستم
  خواهش میکنم به همه سوال ها جواب بدید ممنون میشم.

  1. سلام پسرم خدمت شو کامل رفته ولی اضافه داشته الان دوماهو نیمه نرفته الان اونو گرفتن الان باید چکار کنم لطفا راهنماییم کنید در ضمن توی این مدت تصادف هم کرده باید چکار کنم راهنماییم کنید اجر کم عند الله

 22. سلام من چند ماه دیگه مشمول خدمت سربازی میشم و نمی خوام که برم
  اگه کسی منو گزارش کنه میان و منو دستگیر می کنن؟

 23. سلام بنده سال ۹۴ در ارومیه آموزش بودم بخاطر اعتیاد به شیشه و مرفین که خودم بهشون گفتم در آموزش منو فرستادن کمیسیون پزشکی و اونجا بهم نامه دادن که ببرم بدم آموزشگاه مالک اشتر و شش ماه فرصت دادن تا ترک کنم ولی من نامه رو نبردم آموزشگاه وپاره کردم و متاسفانه خانواده ترد کردن منو و کارتن خواب شدم تازه الان شش ماه میشه ترک کردم و الان میخواستم برم خدمت،مجازات چی میدن برام الان برم و اینکه چون نامه کمیسیون رو پاره کردم اون موقع و تحویل پادگان ندادم نمیدونم چی میشه

 24. سلام به نیروی انتظامی من سال ۹۳یک هفته خدمت کردم و دیگه نتونستم ادامه بدم چون ما خانواده ی بسیار ضعیفی هستیم و من کمک حال خانواده ام بودم و من تقاضا دارم که منو افع کنید و در همدان بزارین خدمت کنم که به خانواده ی خودم سر بزنم حالا میخوام برگردم سر خدمتم آدرس همدان شهر مریانج خیابان عسجدی کوچه ی معلم پلاک ۱ منزل رسول قاسمی شهنا باتشکر از شما نیروی انتظامی gnaseimi2050Qgmail.com

 25. سلام به نیروی انتظامی من سال ۹۳یک هفته خدمت کردم و دیگه نتونستم ادامه بدم چون ما خانواده ی بسیار ضعیفی هستیم و من کمک حال خانواده ام بودم و من تقاضا دارم که منو افع کنید و در همدان بزارین خدمت کنم که به خانواده ی خودم سر بزنم حالا میخوام برگردم سر خدمتم آدرس همدان شهر مریانج خیابان عسجدی کوچه ی معلم پلاک ۱ منزل رسول قاسمی شهنا باتشکر از شما نیروی انتظامی

 26. سلام
  میخواستم بدونم من الان فرار کردم توی دادگاه پرونده دارم بعد آیا اونا می‌فهمن من فراری هستم یا خیر ؟

 27. سلام خسته نباشیدشوهرمن سال۸۷رفته خدمت به خاطرمشکل مالی دیگه نرفته الان متاهل وبچه ۵ساله داریم شوهرمن کلیشوچندسال پیش اهداکرده به خانوادش الان به مشکل خورده وازکارافتاده مشکل بیضه وفتخ دوطرفه ولگن وکمرشم مشکل داره ارومیه خدمت میکردبرگرده خدمت معافش میکنن

  1. سلام وقت بخیر با توجه به مدارک پزشکی که عرض کردید با توجه به قوانین جدید نظام وظیفه معافیت برای شما شامل می شود.

 28. سلام من اعزامی ۹۶/۱۲/۱۹هستم فرار دوم من هست الان ۳سال میشه فراری هستم برم زندان می‌کنند یا جریمه نقدی میکنند

 29. باسلام من سال۹۴ فرار کردم مجرد بودم الان متاهلم ویه بچه دارم اگه برگردم یگان خودم منو میفرستم شهرستان خودم

 30. باسلام ببخشید من سال۹۴ فرار کردم مجرد بودم الان متاهل شدم ویه بچه دارم اگه برگردم یگان منو توی شهرستان خودم میفرستن

 31. سلام
  من ۱۸روز از خدمتم باقی مونده بود که وقتی اعزام شدم برای مرخصی پایان دوره دیگ برنگشتم و الان تقریبا یکسال میگذره
  میخاستم بدونم برگشتن من به خدمت شامل چه مجازاتی میشه؟ممنونم

 32. سال ۸۳ رفتم خدمت نیروی هوایی درفول تو اموزشی فرار کردم الان که ۱۵مرداد ۱۴۰۱ هست برام اعظاریه اومده.پدرم فوت شده و تنها مجرد خانه با مادرم هستم میتونم الان اقدام به کفالت کنم یا باید برم زندان؟

 33. سلام سال ۸۳ رفتم دژفول نیروی هوایی خدتمت تو آموزشی فرار کردم امروز که ۱۵مرداد ۱۴۰۱ هست برام اعظاریه اومده.اگه خودمو تحویل بدم میبرنم زندان؟

 34. سلام یکی ازدوستام بعد ازاموزشی دوباره نرفته حلاهم ۲۷سالش هست باید دوباره دفترچه پست کنه یاازپلیس +۱٠معرفی نامه بگیره

 35. سلام یکی ازدوستام بعد ازاموزشی دوباره نرفته حلاهم ۲۷سالش هست باید دوباره دفترچه پست کنه یاازپلیس +۱٠معرفی نامه بگیره

 36. سلام
  من اعزامی ۹۷ هستم و در سال ۹۹ فرار کردم سه ماه از خدمت قانونیم مونده بود ک فرار کردم الان ۲/۵سال میشه ک فراریم الان چه جریمه ای میکنن و این سه ماه ک فراری بودم حقوقمونو دادن تا آخر الان برم باز حقوق میدن بهم

 37. سلام خسته نباشید من هفت سال فرار کردم روز سوم آموزشی اومدم ارتش بودم الان میتونم دوباره پست کنم سپاه شهرمون پذیرش بگیرم؟

 38. هرچه آمد و رفت
  از سمت خدا آمد
  و از سوی خدا رفت
  همان خداوند عالِم
  هرکسی در راه خدا
  بندگانش را همراهی و
  یاری کند خداوند او را
  یاری خواهد کرد
  دوستتتون دارم ….

  1. سلام خسته نباشیدمن۳۵سالمه سال ۸۷دوبارفرارکردم که اولین باربه دادسرانرفتم دوباره اومدم دیگه نرفتم بخاطرمشکلات مالی الان متاهلم بایه بچه من تک کلیه ام وبیضه وفتخ دوطرف دارم ازنظام وظیفه شهرمون پرسیدم گفتن ازخدمت معاف میشی اینجاکارتت صادرمیشه بایدبری یگانت بعدبری دادسرابرم دادسراچه اتفاقی میوفته برام

  2. سلام من آموزشی رو تموم کردم و برای خدمت در شهرخرم اباد لرستان افتادم تقریبا ۹سالی میشه بعد از دوهفته ک اونجا بودم دیگ نموندم و فرار کردم اون زمان مجرد بودم الان متاهلم و یک فرزند دارم اگ خود برم دوباره جرائمم چیه

  3. سلام به نیروی انتظامی من سال ۹۳یک هفته خدمت کردم و دیگه نتونستم ادامه بدم چون ما خانواده ی بسیار ضعیفی هستیم و من کمک حال خانواده ام بودم و من تقاضا دارم که منو افع کنید و در همدان بزارین خدمت کنم که به خانواده ی خودم سر بزنم حالا میخوام برگردم سر خدمتم آدرس همدان شهر مریانج خیابان عسجدی کوچه ی معلم پلاک ۱ منزل رسول قاسمی شهنا باتشکر از شما نیروی انتظامی gnaseimi2050Qgmail.como

  4. منم متولد ۱۳۷۷ هستم در تاریخ ۱۴۰۱.۱.فراری شدم الان خیلی پشیمونم نمیدونم چیکار کنم

   1. سلام هیچی راحت برو یگان خدمتی نامه میدن میری دادسرا نظام
    اونجا جریمه نقدی نهایت ۳۰۰ تومن میشی میای سر یگانت ادامه میدی به همین راحتی
    اضافه خدمت هم عفو میخوری من بعد ۱۴ سال رفتم پشیمونم البته قاضی برای من زد ۳ ماه طبق قانون ک‌اونم گفت طی تجربه سالیان قضاوت بهمن ها همه مثل هرسال عفو رهبری میخورن

 39. سلام
  من از دوره آموزشی به مدت۵ روز پادگان بودم و مرخصی پزشکی گرفتم و دیگ هیچ وقت برنگشتم ۲۴ سالمه میخوام بدونم آیا نامه دادگاه یا مامور به دم منزلم می اید یا خیر به خاطر فراری بودنم از دوره آموزشی ؟

  1. سلام چون شما به دوره بازنگشتید پس فراری محسوب میشوید که سه ماه تا یکسال اضافه خدمت خورده میشود و جریمه متالی در کنار زندان

   1. سلام من اعزامی ۹۶/۱۲/۱۹هستم الان فرار دوم هست الان ۳سال هست فراری هستم برم زندان میکنند

   2. سلام من خدمتمو کامل خدمت کردم در سروان بدون غیبت اما سه ما اضافه خدمتی داشتم که خوردم مشکل خانوادگی متهلم هستم اگحدود ی سال نرفتم اگر برم چی میشه

   3. سلام شوهرم من سربازفراری الان میخوادبره سربازی دوتا بچه داریم شرایطش چطوری میشه

  2. سلام
   من ۱۸روز از خدمتم باقی مونده بود که وقتی اعزام شدم برای مرخصی پایان دوره دیگ برنگشتم و الان تقریبا یکسال میگذره
   میخاستم بدونم برگشتن من به خدمت شامل چه مجازاتی میشه؟ممنونم

  3. سلام من شوهرم سال۸۹چهارماه خدمت کرده بعدش فرار کرده و باره بعداز یک سال رفته خدمت دادگاهی دوبارشده جریمه هم شده ولی دوباره فرار کرده الان میخواد خود معرف برگرده ولی آسیب وتنگی نفس داره دندونشم مثنوی تغییر تو وضعیتش داره

 40. سلام ببخشید من اگه بخوام کسی گزارش کنم که خدمت نرفته باید به کجا زنگ بزنم گزارش کنم ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام ببخشید من اموزشی رو تموم کردم تقسیممون کردن فقط رفتم برکه تقسیم رو دادم ستاد ومرخصی دادن برنگشتم به یگان وبهم نگفتن کجا افتادی الان چکار کنم الان ۳روز فرار کردم

  2. سلام بنده بعداز چهارده ماه خدمت بنابر مصیبت های از جانب خداوند متعال قادربه ادامه ی خدمت نشدم الان چهارونیم سال اززمان فرارم گذشته اگر خود معرف باشم چه حکمی داردممنون میشم از راهنماییتون

  3. سلام که چی مثلا
   باشه آدم فروشی کردی خوب میره برمیگرده
   ببین طرف باید خودش بیاد
   هرچند اگع دوستی راهنماییش کن نه بفروشش
   اما با فروختن فقط بنظرم دشمن اون شخص هستی ک توان مقابله نداری میخوای آسیب بزنی بهش نکن مرد باش نه آدم فروش

  4. شما نباید زنگ بزنی شما یه سر باید برین بیمارستان اعصاب روان یه مدتی بستری بشین

 41. سلام من سرباز فراری هستم سال ۸۸ دوماه آموزشی بودم که گفتن همونجا معافیت بگیرم که ندادن من مادر و پدر و برادرمو داماد بزرگمون رو از دست دادم و قتل مادرم ضربه شدیدی بهم زد و ممنوع خدمم چند بار اقدام کردم برای معافیت هیچ کس جواب بدرستی ندادشنبه می خوام برم کلانتری خودمو معرفی کنم نه می تونم کار کنم نه حساب بانکی دارم فقد مونده مرگ یا خدمت لطفا راهنمایم کنید.مرگ عزیزان قبل ۱۶ سالگی بوده

 42. سلام خسته نباشید من بهمن ۱۴۰۰ رفتم اموزشی معاف از رزم بودم بخاطر کف پا بعد الان متوجه شدم معافی داشته چون شدید بوده و قوزکهام انحراف داره بعد الان تو پادگانم حتی مشکل دیسک کمر و اسیب دیدگی رباط پیدا کردم ولی تو پادگان بهم میگن مربوط به ما نیست و بهم اعزام واسه کارای معافی رو نمیدن من چندین بار بخاطر این قضایا رفتم استحلاجی با مدارک کامل از بیمارستانای نظامی ولی تو پادگان اهمیتی نمیدن الان باز ایندفعه از پادگان زدم بیرون دیگه واقعا حوصله ی درد و اسیب دیدگیو نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم ؟ حقوق این ماهم رو ۴۰۰ بیشتر نزدن مشکل چیه ؟

  1. سلام شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر نیز مانند شرایط دیگر معافیت های پزشکی میباشد. اما تعدادی شرایط اختصاصی برای معافیت این بیماران وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.
   • اولین موضوعی که برای دریافت معافیت های پزشکی اهمیت دارد؛ نداشتن غیبت است. افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت برای اعزام به خدمت اقدام نمی کنند، وارد دوره ی غیبت می شوند و نمی توانند از این معافیت ها بهره برند. علاوه بر این داشتن هرنی های دیسکال و یا دهیدراتاسیون دیسکال از جمله شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر است. بر اساس ماده قانون بند ۴ معافیت های دیسک کمر، مشکل لامبنکتومی اگر با عمل جراحی همراه شود بیمار از معافیت دائمی بهره مند خواهد شد.
   • اگر مشکل دیسکتومی با لیزر قابل درمان بوده و درجه ی دیسک خفیف باشد در این موارد معافیت خدمات رزمی به متقاضی داده می شود.
   • بر اساس ماده قانون بند ۲ در مورد دیسک کمر، انواع مختلف هرنی دیسکال معاف دائمی را در پی دارد.
   • ماده قانون بند ۳ از موارد بیماری های بخش جراحی مغز و اعصاب، مشکل دهیدراتاسیون دیسکال زمانی که با علائم یاندول اشمورل همراه باشد معافیت از نوع معاف از رزم خواهد بود.
   این قوانین و ضوابط اختصاصی برای بیماری های دیسک کمر است. مشمولین با استناد به این قوانین و مقررات باید به دنبال ثبت درخواست معافیت خود باشند. در غیر این صورت به نتایج مطلوبی نخواهند رسید.

 43. سلام.من.ه‍شت.سال.فرارکردم.دفه.دوم.میخوام.خودمو.مهرفی.به.یگان.کنم.وخدمتم.سنندج.چون.ازشهرم.دوربودومشکلات.زیادوعصابم.خراب.شدفرارکردم.الان.به.یگانم.
  مراجهه.کنم.مجازاتم.چیه.

 44. سلام.من.ه‍شت.سال.فرارکردم.دفه.دوم.میخوام.خودمو.مهرفی.به.یگان.کنم.وخدمتم.سنندج.چون.ازشهرم.دوربودومشکلات.زیادوعصابم.خراب.شدفرارکردم.الان.به.یگانم.مراجهه.کنم.مجازاتم.چیه

 45. سلام خدمت دوست عزیز
  من پارسال بدلیل مشکلات خانوادگی فرار کردم وقصد ندارم برم ۱ ساله حقوق برام ریختن ودارن میریزن چکار کنم که این پولو پس بدم ودیگه نریزن

 46. سلام‌ من‌ سربازی‌ ارتش‌ بودم‌ ۳روز‌ آموزشی‌ دیگه‌ نرفتم‌ سربازی ۲ساله‌ میشع‌ کارت‌ فعال‌ و‌ کارت‌ سبز‌ دارم‌ ایاراهی‌ است‌ برای‌ سپاه‌ برم

 47. با سلام لطفا لطفا جواب بدید من ۹۳ برای معافیت کفالت نوشتم ولی اخطار اومد که برم به سربازی نرفتم دیگه خبری نشد الان یه اخطار اومده بیا معرفی کن منم ۴۲ سالمه سه تا بچه دارم تکلیف من چیه

 48. سلام شخصی که الان متأهل و یکبار از خدمت فرار کرده و از مدت فرار هم تا الان ۵سال گذشته جریمه نقدی تقریبا چقده؟

 49. سلام من سرباز فراری سال ۹۱ هستم العان دیسک کمر دارم آیا من میتونم پلیس+۱۰برای معافیت اقدام کنم یا که نه باس برم یگان خدمتیم وآیا انجا نگهم میدارند یا نه

 50. سلام من سه روز هست که نرفتم پادگان فرمانده خیلی اذیت میکنه من می خواهم در شهر خودم خدمت کنم چه کار کنم یک راهی جلوی پای من بگذارید

 51. سلام خسته نباشین
  من حدود ۲ سال از خدمت فرار کردم
  الان میخوام برگردم بار اول هستش فرار کردم
  جریمه میکنن یا زندانی داره باید بدم پادگان یا دادگاه نظام

 52. سلام من سال ۹۱ چهار ماه خدمت کردم بعدش بخاطر اعتیاد فرار کردم الان واسه ادامه خدمت باید چیکار کنم؟

 53. سلام میگم من سال ۹۱سربازی رفتم وبمدت ۱۱ماه هم خدمت کردم وبدلیل مشکلاتی نتونستم برم وازناحیه مچ دست معلول شدم وتحت پوشش بهزیستی هستم وخاستم خودم تحویل یگان بدم
  خاستم ببینم چه شرایطی داره

 54. با سلام
  من اعزامیه ۱۳۸۳/۰۲/۱۸ پرندک بودم لشگر ۲۳ تکاور
  ۱۱ ماه حدمت کردم ولی بعدش بی عقلی کردم فرار کردم تا الان ۱ بار گرفتنم جریمه شدم و بار دوم ۶ ماه زندان ۳ ماه زندانی کشیدم عف مشروط خوردم
  از فرارم ۱۵ سال میگذره ایا من معاف هستم یا میتونم جریمه پرداخت کنم کارتمو بگیرم؟

 55. سلام من سرباز فراری هستم. ومرز بانم ودوس دارم سربازی بروم ولی در شهر خودم چون تحمل شهر غریب را ندارم با گذشت ۶ماه از سربازیم عادت نکردم تورو خدااااا کمکم کنین تا بیشتر ازاین فراری نباشم

  1. سلام من سرباز فراری سال ۹۱ هستم العان دیسک کمر دارم آیا من میتونم پلیس+۱۰برای معافیت اقدام کنم یا که نه باس برم یگان خدمتیم وآیا انجا نگهم میدارند یا نه

  2. سلام.من.ه‍شت.سال.فرارکردم.دفه.دوم.میخوام.خودمو.مهرفی.به.یگان.کنم.وخدمتم.سنندج.چون.ازشهرم.دوربودومشکلات.زیادوعصابم.خراب.شدفرارکردم.الان.به.یگانم.
   مراجهه.کنم.مجازاتم.چیه.

  3. سلام ببخشید من اگه بخوام کسی گزارش کنم که خدمت نرفته باید به کجا زنگ بزنم گزارش کنم ممنون میشم جواب بدید

  4. سلام ببخشید من اگه بخوام کسی گزارش کنم که خدمت نرفته باید به کجا زنگ بزنم گزارش کنم ممنون میشم جواب بدید و چطور اقدام کنم

   1. سلام وقت بخیر من ۶سال پیش از اموزشی برگشتم دیگ نرفتم چون نمیخواستم ارتش باشم خواستم بپرسم میتونم بعد ۶سال دباره پست کنم واسه خدمت خواهشن جواب گو سوال من باشید..

    1. با سلام سرباز فراری فراری محسوب میشوید و باید طبق قوانین سرباز فراری اقدام کنید

   2. سلام من سال ۹۵ رفتم بعد از ۴ ماه بدلیل دوتا فرزندانم نتونستم ادامه بدم و سنم الان ۳۰ سالمه و شرایط ادامه رو ندارم چون دارم کار میکنم میشه توضیح بدین چطوری معافیت رو بگیرم

  5. هرکجا بودی
   نمازت را
   هرجوری شد
   سر وقت بخون
   اگر واقعا کمک میخوایی
   و اگر واقعا میخوایی خدمت کنی
   خدایه یگانه حتما راهت را
   نشانت خواهد داد و حتما نشانه ای
   برایت قرار میدهد برو خدا پشتو پنهات

 56. سلام من ۵ ماه از یگان خدمتی فرار کرده ام آیا میتوانم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف بشم؟

  1. برو به امید خدا
   هرجا کارت گیر کرد
   کاری از دستت بر نیومد
   حَسبی الله
   رو بگو ن زیاد تند ن زیاد آهسته
   و کارت انجام شد بگو الحَمدُلِله
   و به آسایش رسیدی بگو شُکرُالله
   موفق باشی

  1. سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم در ماه‌های اضافه خدمت سنواتی حقوق هم ب سرباز تعلق میگیره؟

 57. سلام ببخشید من درخواست دادم برای معاف شدن از خدمت سربازی و الان معاف نشدم آیا میتونم به خدمت نرم اگه نرم سرباز فراری محسوب میشم

 58. سلام وقت بخیر.
  بنده سال ۹۴ سرباز بودم
  اما به دلیل مشکلات مجبور به فرار شدم.
  الان از برج ۱۲ سال ۹۹ که خودم رو معرفی کردم و با طرح بازشگت به سنگر به خدمت برگشتم.بعد از گذشت ۱۵ ماه خدمت ،بنده تاریخ ترخیص گرفتم میگن که خدمت شما ۲۴ ماه هستش..در صورتی که خدمت بنده ۲۱ ماه بوده..
  حاالا میخوام بدونم با این تفاصیر وضعیت بنده چجوری هستش؟؟

 59. سلام من اعزامی برج ۰۰/۲/۱ هستم ۸ ماهه فراری ام پدرم کمرش شکسته نمیتونه خرجی خونه بده مدارک هم دارم میتونم معافیت بگیرم؟؟؟
  لطفا جواب بدید

  1. سلام وقت بخیر
   بنا به قوانین نظام وظیفه با توجیه غیبت و تحت شرایطی امکان پذیر می باشد

 60. سلام من متولد ۶۵هستم سال ۸۵اعزام بودم تبریز پندافند هوایی ارتش اهواز هستم ولی بخاطر فوت پدرم بی سرپرست شدن مادر ۸۰سالم که تحت پوشش کمیته امدادهست با گذارندن ۷روز آموزشی دیگر قادر به ادامه آموزشی نبودم وطی این سالها هم بخاطر کارسنگین آزاداز ناحیه دوتا ران از قسمت لگن ومفصل دست راستم فلج شدم این اواخر برا معافیت پزشکی اقدام کردم معاینه هم شدم گفتن معافی ولی یک اعزامی فعال دارم گفتن باید حل بشه باید برم پادگان که تبریزهست نو توان مالیشو دارمو نه جسمی طریقی هست که اقدام کنم پرونده معافیت پزشکیمو تکمیل کنم .
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام. متاسفانه باید از یگان محل خدمت قبلی نامه ترخیص دریافت کنید تا. بتوانید معافیت پزشکی را پیگیری کنید. راه دیگری برای اینکار وجود ندارد

   1. سلام من سرباز فرار بودم الان هم پیوندکلیه شدم معافیت پزشکی میتونم بگیرم باتشکر

   2. سلام پسرمن یک روز آموزشگاه رفته و لباس تحویل گرفته اما دیگه ادامه نداده وزن پسرم ۴۵کیلو میباشدالان چاره چیست

  2. شما عرضم به حضورتون
   راستگو باش و خداوند با راستگویان است
   و با ذکر الله همینجوری هرجا گیر کردی
   راستشو بگو تو دلت بگو آهسته الله
   کارت انجام شد خدارو شکر کن
   مارم دعا کن بدرود

  1. سلام. بله متاسفانه با این حجم از غیبت تنها راه معافیت شما یا از طریق سن است یا معافیت. های پزشکی میتوانید برای دریافت اطلاعات کامل در زمینه شرایط معافیت پزشکی با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

     1. سلام من سرباز ارتش هستم آیا میتونم تغییر ارگان بدهم برم تو سپاه خدمت کنم

   1. خدا وکیلی نکن اینکارو نامردی نکن این کار باعث مرگ روح و روان اون بدبخت میشه نکن یکم مرد باش یکم

 61. سلام و عرض ادب لطفا خواهش میکنم جواب بدین
  کسی بعد چند سال فراری میتونه خدمتش را بخره

  1. سلام وقت بخیر
   قانون خرید خدمت از سال ۹۸ برداشته شد اما تحت شرایط دیگر می توان معافیت گرفت

 62. سلام من سال ۹۵اموشی ارتش بودم فرارکردم الان میخوام برم نامه بسیج دارم میتونم توی سپاه خدمت کنم یانه اکرمیدونیدبگین موندم چیکارکنم

  1. سلام. سربازان فراری یا غایب نمی‌توانند برای پذیرش در هیچ ارگانی درخواست بدهند وضعیت سربازی شما پس از بررسی دادسرا مشخص خواهد شد پیشنهاد میشود اگر دلایل مستندی برای اقدام به فرار و عدم مراجعه دارید هنگام مراجعه به دادسرا ارائه دهید.

  2. شما ۲ رکت برایه حضرت علی
   اَمیرَالمومِنین بخونید
   همین نیّت دقیق
   ۲رکت برایه حضرت علی بجا میاورم
   اَلله و اَکبر بخونو حاجتت رو بگو
   مورد قبول قرار میگیره کارت بدرود

 63. سلام عزیزان
  من دو سالی میشه از خدمت فرار کردم و میخواستم برگردم و بعد از اتمام دادگاه رفتن و کار های قانونی زمانی که مشغول به خدمت شدم میخواستم جزو کادر ارتش بشم و در حین خدمت میتونم کاراش رو انجام بدم و برم درخواست بدم و بمونم به صورت افسری دیپلمم معدل ۱۵/۳۰ یا چون فراری بودم با این که خودمم رفتم معرفی کردم خودمو یا ن ممنون واقعا نیاز به مشاوره دارم و ممنون میشم.

 64. سلام خسته نباشید بنده ۱۰ سال هست که از پادگان عجب شیر فرار کردم و الان معافیت پزشکی دارم ولی رفتم برای معافیت میگن تو سیتم زدن اعزام به خدمت الان باید چیکار کنم برای معافیتم ایا به پادگان مراجع کنم بازداشت دارم یا زندان یا معافیت میگیرم ممنون از لطف شما ؟

 65. سلام من وسط برج خودمه معرفی کردم فراری بودم بخشیدنش سر برج حقوقمه میریزن

  1. سلام من ۹۵ رفتم خدمت چون پدرم مریض شد تنها پسر هستم خودم زن داشتم مشکل داشتم ۱۳ ما خدمت کردم الان میخوام برم خدمت چکار باید بکنم

  1. اگر کسی همه روزه به سربازی رفته و حضور و غیاب هم بوده می‌توانند براش پرونده فرار از خدمت درست کنند!؟

   1. سلام من الان ۳سال میشه فرار کردم متاهل هم هستم کلا همه چیمو مسدود کردن کد ملیمو مسدود کردن چیکار باید بکنم واقعا نیاز دارم ممنون

    1. سلام با توجه به نوع دلیل فرار اضافه خدمت و جریمه نقدی و زندان دارد گزینه ی ندارین

 66. سلام من متولدفروردین ۱۳۵۷هستم
  فروردین ۱۳۷۶اعزام به خدمت شدم متاهل بودم خدمت قانونیم رو تمام کردم درحین اضافه خدمت متواری شدم الان۴۴سالم هست چهارتا بچه دارم الان برم دنبال کارپایان خدمتم بازداشت میشم .
  شرایط معافیت ندارم ممنون میشم راهنمایی کتید

  1. ژ خدمت شما، باتوجه به دلایل فرار شما، میزان جریمه یا اضافه خدمت در دادسرای نظام بررسی میشود.

 67. سلام من سال ۹۰ آموزشی تمام کردم و افتادم تو شهرم واسه دلایلی دیگه نرفتم سربازی متاهل هستم ۲ تا فرزند هم دارم ۱۰ سالی هست فرار کردم.مجازاتم چیه😫

 68. سلام بنده سرباز فراری هستم مرتبه دوم هست و از بار دومم دوسال میگذره دفعه اول گفتن برو ادامه خدمت ایا الان برم اضاف خدمت دارم؟؟

 69. سلام.من اعزامی۸۴/۱۲/۱۹بودم دوره۱۹ماه خدمت آموزشی ۰۷۴تبریزبودم.ویگان تیپ۲پیاده مراغه.خودمومعرفی کردم.بعدیه مدت گردان‌های قبل انقلاب منحل شدن.گردان۷۸۴برای ادامه خدمت اعزام شدم به توپخانه.لشکر۲۱حمزه تبریز۳۹۵پدافندهوایی.به دلیل اینکه نهضت داشتم یاهمون غیبت چندباری هم غیبتم۱۵روزگذشت.حدودا.۲۲ماه خدمت کردم.ولی بعدش دیگه خسته شدم چون هیچکس بهم نمی‌گفت که چقدرازخدمتم باقی هستش.رکن.۱رفتم.رکن۲رفتم.رکن۴رفتم‌.حتارکن۱لشکرهم رفتم.هیچ که هیچ…الان ۲فرزنددارم..چیکاربایدکنم ممنون میشم راهنمایی کنید.تشکر*

 70. سلام.من اعزامی۸۴/۱۲/۱۹بودم دوره۱۹ماه خدمت آموزشی ۰۷۴تبریزبودم.ویگان تیپ۲پیاده مراغه.خودمومعرفی کردم.بعدیه مدت گردان‌های قبل انقلاب منحل شدن.گردان۷۸۴برای ادامه خدمت اعزام شدم به توپخانه.لشکر۲۱حمزه تبریز۳۹۵پدافندهوایی.به دلیل اینکه نهضت داشتم یاهمون غیبت چندباری هم غیبتم۱۵روزگذشت.حدودا.۲۲ماه خدمت کردم.ولی بعدش دیگه خسته شدم چون هیچکس بهم نمی‌گفت که چقدرازخدمتم باقی هستش.رکن.۱رفتم.رکن۲رفتم.رکن۴رفتم‌.حتارکن۱لشکرهم رفتم.هیچ که هیچ…الان ۲فرزنددارم..چیکاربایدکنم ممنون میشم راهنمایی کنید.تشکر

  1. سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز من سال ۹۸سرباز بودم و بعد از ۶ماه فرار کردم الان میخام برم خودمو معرفی کنم خاستم بدونم الان حکم من جعریمه هست یا زندان داره یا چی
   لطفاً منو راهنمایی کنید ممنون میشم از شما

  2. سلام من ۹۰ روز اضافه خوردم نمیدونستم اضاف دارم الان برای درجه داری نیرو انتظامی نوشتم همش قبول شدم الان تحقیقاتم مونده گفتن تا ۹۰ روز پاک نشه نمیشه کاری کرد گفتم ببینم من برای سربازی نوشتم برج ۳ اعزام میشم ممکنه کارم درست شه۹۰ روز ببخشن اعزام شم

  3. سلام ن رفیق
   من ۱۳ سال فراری بودم بعد آموزشی دقیق
   رفتم خودم یکسره دادسرا خود معرف فیش حقوقی گذاشتم رفتم یگان خدمتی دارم ادامه میدم ۲ ماه شد الان نبووووود ۱۲ ماه دیگه

   به این حرفا گوش نده منم تا قبل اینکه برم خیلی کارشناسی های سایت هارو میخوندخیلی هاش اشتباه هست دادسرا نظام با داگاه عمومی فرق داره اصلا بدلت بد راه نده
   هیچی نیست زندان هم نداری
   فیش حقوقی ببر تموم هست جریمه نقدی میکنن که برای من ۱ میلیون شد اونم نه درجا بدی ها نه اضافه خدمت هم خود قاضی دادسرا نظام گفت بهمن ماه معمولا عفو رهبری میشه برای ۱۳ سال ۳ ماه اضافه بود

 71. سلام من سال۹۲از آموزشی فرار کردم آیا درباره باید دفترچه بگیرم یا برم معرفی کنم زندان داره

  1. باسلام دوست عزیز باید به پادگان مراجعه و خود را معرفی کنید معمولا جریمه نقدی درپی خواهد داشت

  2. من سال ۸۴ در دوره آموزشی از خدمت فرار کردم ، یه مشکل پزشکی داشتم که بخاطرش ، معاف از رزم شدم ، ولی من دیگه ادامه ندادم ، آیا آلان دوباره میتونم واسه معافیت بزشکی که بخاطرش معاف از رزم شدم اقدام کنم ، با تشکر ، لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم ، آلان ۳۸ سالم

   1. سلام. بله سربازان فراری میتوانند با انجام اقداماتی برای دریافت معافیت پزشکی درخواست بدهند اما پیش از هر اقدامی پیشنهاد میشود در مورد نوع معافیت اطلاعات کامل به دست آورید .

   2. . سلام وقت بخیر اگه بخوام کسی گزارش کنم که چند سال غیبت داره چطور گزارش کنم وچگونه اون می گیرن به کجا باید زنگ زد

 72. من هفت سال تو اول آموزشی فرار کردم آیا درباره باید دفتر چه بگیرم یا برم پادگان معرفی کنم زندان داره

  1. باسلام دوست عزیز باید به پادگان مراجعه و خود را معرفی کنید معمولا جریمه نقدی درپی خواهد داشت

    1. سلام وقت بخیر
     سربازانی که برای بار اول از خدمت فرار کرده اند، سه ماه اضافه خدمت میخورند. سربازانی که چند بار فرار کرده باشند به حبس و زندان نیز محکوم میشوند.

   1. سلام من بیش از ۱۰ بار فرارکردم الان خردادماه فرار کردم ایا دادسرای زندانی دارد….

  2. سلام من تک پسرم ۳بار فرار کردم از یگان خدمتی پدرم سنش ۶۲٫۶۳سالشه پیره از کار افتادس ن بیمه ای ن حقوقی هیچی نداره و بخاطر مشکلات دیگ ۳بار هی رفتم فرار کردم اینسری بعد یک سالو نیم دو سال بخام برم امکانش هس بجای زندانی جریمه شو بدم دفه آخر منو فرستادن بندنظام خاستم بدونم میشه اینسری جریمه بدم نرم زندان؟

 73. سلام خسته نباشید
  بنده سرباز نیروی انتظامبی ۶ ماه خدمت هستم و ۲ ماه هم هست که فرار کردم از سربازی بدلیل مشکلات خانوادگی و مریضی مادر پیرم و همچنین خودم افسردگی دارم و پرکاری تیروئید و پاراتیروئید حالا آیا مشکلی برام بوجود میاد که نرم سربازی اعدامم میکنند بخاطر فرار از سربازی؟
  خیلی نگرانیم لطفا پاسخ بدین

   1. میشه سوال منم جواب بدید اگه یه نفر از خدمت فرار کنه خدمتشو تموم کرده و ازافه بهش خورده اگه سه سال نرفته باشه چند سال باید بره خدمت

    1. سلام خدمت شما، برای این مدت فرار معمولا ۶ ماه اضافه خدمت محاسبه میشود، که بستگی به رای قاضی در دادسرای نظام مشخص میشود.

   2. سلام دوست عزیز اگه الان خودت بری پادگان اصطلاحا خود معرف بری وفرارت رو بگی کاری با باهات ندارن فقط یه جریمه نقدی نهایتا۸۰۰تومن میدی و به ادامه خدمتت میرسی ولی اگه نه چند ماه دیگه بخوای غیبت کنیو بیان دستگیرت کنن احتمالا نزدیک ده روز بازداشتی و حدود ۱۳۰۰۰۰۰۰جریمه میدیو باز به ادامه خدمتت میرسی

    دوست عزیزمن شما در هر دو صورت اتفاق خاصی برات نمیفته نهایتش اینه چند روز زندان بازداشت میشی وبعدش آزادگ

  1. سلام دوست عزیز اگه الان خودت بری پادگان اصطلاحا خود معرف بری وفرارت رو بگی کاری با باهات ندارن فقط یه جریمه نقدی نهایتا۸۰۰تومن میدی و به ادامه خدمتت میرسی ولی اگه نه چند ماه دیگه بخوای غیبت کنیو بیان دستگیرت کنن احتمالا نزدیک ده روز بازداشتی و حدود ۱۳۰۰۰۰۰۰جریمه میدیو باز به ادامه خدمتت میرسی

   دوست عزیزمن شما در هر دو صورت اتفاق خاصی برات نمیفته نهایتش اینه چند روز زندان بازداشت میشی وبعدش آزاد

   1. سلام دوستان من ۰۴بیرجند آموزشی افتادم دوبار فرار کردم سری اول حکم تعلیقی دادن تا یکسال سری دوم ۲۰روز زندان بودم الان میخام برم کسی می‌تونه بگه حکم این سری چیه

 74. سلام..بنده نه ماه خدمت بودم مادرم فلج شد و بخاطر نداشتن کسی ک ازش مراقبت کنه مجبور ب ترک خدمت شدم حدود چهار سال
  ایا برگردم باز باید برم اموزشی رو طی کنم و یگان خدمتیم عوض میشه؟
  چون شنیدم بالای دوسال غیبت دوباره میفرستنت اموزشی

  1. سلام وقت بخیر بله شما سرباز فراری محسوب می شوید و باید آموزشی را دوباره بگذرانید

 75. بنده سال ۸۳ خدمت کردم ۵ماه خدمت کردم بعد فرار کردمتا آلان نرفتم دو فرزنده دارم من معاف میشم

  1. با فرزند به ازای هر فرزند، ۳،ماه کسر می خورید ۱۷سال فرار احتمالا زندانی داره که با پرداخت جریمه هم میشه مشکل رو حل کرد

  2. من سال ۸۴ در دوره آموزشی از خدمت فرار کردم ، یه مشکل پزشکی داشتم که بخاطرش ، معاف از رزم شدم ، ولی من دیگه ادامه ندادم ، آیا آلان دوباره میتونم واسه معافیت بزشکی که بخاطرش معاف از رزم شدم اقدام کنم ، با تشکر ، لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم ، آلان ۳۸ سالم

   1. سلام. بله سربازان فراری میتوانند با انجام اقداماتی برای دریافت معافیت پزشکی درخواست بدهند اما پیش از هر اقدامی پیشنهاد میشود در مورد نوع معافیت اطلاعات کامل به دست آورید .

    1. سلام من یک ماه فرار کردم بخاطر مشکلات خانوادگی. پدرم. توان جسمانی نداره و کمرش شکسته ایا معاف. کفالت پدرم. میشم. شرایطش چیه

   2. سلام ببخشید من متولد۱۳۶۵هستم سال ۹۰رفتم خدمت متاهل بودم ومستاجربدلیل مشکلات مجبوربه ترک یگانم شدم بعدازحدود۱۲سال گرفتنم تحویل دادسرام دادن ۲سال حب مبلغ۱۵۰۰هزاربهم تعلیق دادقاضی برگشتم یگانم بعداز۸ماه دیگه الان مرتکب ۱۴روزغیبت شدم تکلیفم چه میشه چونکه برای برار دومه که فرارم ردشده.راهنمایی ام کنیدممنون میشم

    1. سلام وقت بخیر
     برای بار دوم مجددا طبق قوانین سرباز فراری با ما برخورد خواهد شد

  3. سلام من ۲۵سال ازسربازیم میگذره پنج ماه خدمت کردم فرارکردم الانم دیسک کمردارم میشه منو راهنمایی کنید

 76. سلام بنده سال ۸۳ خدمت بودم ۵ماه خدمت کردم بد فرار کردم تا همین حالا نرفتم من معاف میشم

 77. با سلام و احترام
  وقت بخیر ممنون میشم کارشناس مربوطه سریعا جواب بده
  من بهداری استان ناجا خدمت میکردم اما بعد از مدتی نامه اومد ک باید میرفتم پادگان یگان ویژه خدمت کنم
  بعد از نامه نگاری با بهداری کل ناجا و ف.ا.ا گفتن ک همون بهداری ادامه خدمت کن و به یگوپ نامه زدن اطلاعات سیستمی رو بفرستن
  اما بعد از هشت ماه خدمت دو ماه است ک حقوقم قطع شده و با اینکه درحال خدمت بودم و غیبت نداشتم و بهداری اعلام نیاز کرده و نامه دارم
  اما گفتن یگوپ برام سرباز فراری رد کرده و ***اطلاعات سیستمی رو نفرستاده***
  چهاردهم با نامه های مربوطه میخوام خودم رو به یگوپ معرفی کنم چه مراحلی پیش رو دارم آیا اضافه خدمت و بازداشت برام در نظر گرفته میشه با این شرایط
  ستواندوم وظیفه هستم ممنون میشم جواب بدید سریع چون من نمیدونم چه پیش رو دارم روزهای آینده و هرکس پرسیدم نمیدونست خسته نباشید

  1. سلام وقت بخیر اگر نامه دارید می توانید در دادگاهی که برای شما تشکیل می شود ارائه دهید و در آنجا قاضی تصمیم میگیرد

   1. سلام من از سال ۹۳ از اموزشی فرار کردم تا الان هم نرفتم ولی الان میخوام برم حکم قاضی چی میتونه باشه

   2. سلام ۶ ماه خدمت کردم و از سال ۹۴ دیگه نرفتم خدمت
    کارت ایثار گری پدرم اومده
    ایا برم خودمو معرفی کنم میتونم از کسری خدمت ایثارگری پدرم استفاده کنم؟؟؟

 78. با سلام و احترام
  وقت بخیر ممنون میشم کارشناس مربوطه سریعا جواب بده
  من بهداری استان ناجا خدمت میکردم اما بعد از مدتی نامه اومد ک باید میرفتم پادگان یگان ویژه خدمت کنم
  بعد از نامه نگاری با بهداری کل ناجا و ف.ا.ا گفتن ک همون بهداری ادامه خدمت کن و به یگوپ نامه زدن اطلاعات سیستمی رو بفرستن
  اما بعد از هشت ماه خدمت دو ماه است ک حقوقم قطع شده و با اینکه درحال خدمت بودم و غیبت نداشتم و بهداری اعلام نیاز کرده و نامه دارم
  اما گفتن یگوپ برام سرباز فراری رد کرده
  چهاردهم با نامه های مربوطه میخوام خودم رو به یگوپ معرفی کنم چه مراحلی پیش رو دارم آیا اضافه خدمت و بازداشت برام در نظر گرفته میشه با این شرایط
  ستواندوم وظیفه هستم ممنون میشم جواب بدید سریع چون من نمیدونم چه پیش رو دارم روزهای آینده و هرکس پرسیدم نمیدونست خسته نباشید

  1. سلام وقت بخیر اگر نامه دارید می توانید در دادگاهی که برای شما تشکیل می شود ارائه دهید و در آنجا قاضی تصمیم میگیرد

 79. سلام من سال ۷۶,بعد از اموزشی فرار کردم بعد فرار رفتم یگان دادگاهی بعد بخشش دوباره باچند ماه خدمت باز فرار کردم دوباره پدرم برد دادگاه زندانی وشلاق رفتم یگان بعد چندماه خدمت رکن یک گفت میتمونی از گورهان شروع به تسویه حساب گنی رکن یک اول امضا کرد منهم همیه امضا ها را از گورهان وگردان گرفتم بعدگفتن چون جواب ترخیصی شما از لشگر نیامده تیپ امضا نمیکنه به من مرخصی دادن امدم وتا حالا نرفتم والان هم سه فرزند دارم ایا معاف م یشم به کجا برم متولد۱۳۵۸ هستم

   1. سلام خسته نباشید بنده ۱۰ پیش از پادگان عجب شیر فراد کردم الان معافیت پزشکی دارم از طرف بهزیستی کارت معلولیت گرفتم رفتم به پلیس +۱۰مراجع کردم میگن تو سیتم زده اعزام به خدمت ایا من به پادگان خود مراجعه کنم زندان یا بازداشتی دارم یا خیر ایا معافیت میتوانم بگیرم ممنون از لطف پاسخگوی شما بزرگوار؟

  1. من سال ۸۳ فرار کردم تا آلان نرفتم دوتا فرزند دارم من معاف میشوم یا نه جواب بده

   1. سلام خسته نباشید من سرباز فراری هستم بار اول حکم من منع اشتغال خدمت در شهرستان شادگان الان بار دوم میخام خودمو معرفی کنم برام چه حکمی صادر میکنن جواب بدید ممنون میشم

   1. سلام بعد از معرفی در یگان ارجاع داده میشوید به دادسرای نظام و بعد از بررسی دلایل فرار شما، میزان جریمه یا اضافه خدمت بررسی میشود.

  2. سلام عزیز دقیق نمی‌دونم تا ۵۷ هست یا ۵۸ عف رهبری خورده هم معاف شدن تا این سال اون های که غیبت داشتن من دایم و پسر عمم معاف شدن کارت پایان خدمتتشون هم اومد دم در خیالت راحت یه سر بزن پلیس به اضافه ۱۰ بهت میگم

 80. سلام ممنون میشم جواب بدید سال ۸۳اعزام به خدمت شودم دوره اموزشی روگذراندم و۳۵رکز دریگان بودم ولی امدم مرخصی دیگه سرخدمت نرفتم اون موقع مجردبودم الان بعد۱۷سالمتاهلم ودوفرزنددارم الان تکلیف من چی میشه میتونم ازمعافیت استفاده کنم یا نه

  1. سلام برای معرفی خود به یگان مربوطه اقدام کنید،درباره صدور کارت افراد بالای ۳۰ سال فعلا جزئیات منتشر نشده و باید منتظر باشید.

 81. سلام خسته نباشید
  من از برج ۸فراری هستم
  آمدم مرخصی و دیگه نرفتم
  داخل هنگ مرزی زاهدان خدمت میکردم
  و معاف از رزم مغز و عصاب هستم
  اعزامی برج ۳…..۴۰۰هستم
  خواهش میکنم بگید که الان اگه به پای خودم برم سره یگان چیکار میکنن. باهام
  احتمالش هست که ببخشن؟
  و احتمال انتقالی به منطقه خودم یا معاف کامل هست

  1. سلام وقت بخیر در صورت مراجعه بازداشت شده به دادگاه انتقال و اضافه خدمت و جریمه خواهید خورد .امکان بخشش درصورت توجیه وجود خواهد داشت . همچنین برای معافیت و انتقالی باید درخواست داده و پیگیری کنید .

  2. سلام من مرداد۹۰رفتم خدمت اون موقع سربازی۱۸ماه بود که من منطقه.محروم بودم ۲ماه کم ۱۶ماه باید خدمت میکردم حدود۱۵ماه خدمت کردم فرارکردم بعد۲سال دوباره رفتم دادگاه جریمه کرد و۳ماه خدمت کردم باز فرارکردم الان حدود۸سال میگذره بامن چیکار میکنن بااینکه انگارخدمتموتموم کردم

   1. سلام با توجه به اینکه بار دوم هست فرار کرده اید به احتمال زیاد برای شما حبس در نظر گرفته میشود

 82. سلام من بعداز ۱۹ ماه خدمت مجبورشدم فرار کنم پدر نداشتم خرج خونه میدادم و الانم میدم و دلیل فرارم این بود که حقومو چندماه بود نمیدادن به فرمانده گفتم اونم گفت اگه نمیتونی فرار کن الان چیکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید

 83. سلام من بعد از چند ماه خدمت به دلایل شخصی نتونسم خدمت کنم و الان سرباز فراری هستم، خواستم ببینم این قانون بالای ۳۰ سال و دوتا بچه. برای معافیت برای من اعمال میشه یا خیر، و اینکه بعد از چند سال میان دنبالم برم گردونن دوباره به خدمت

 84. سلام من سال ۹۷ رفتم خدمت ۲ماه آموزشی رو تموم کردم
  و وقتی از آموزشی آمدم خونه
  وقتی نامه یگانه اومد که باید میرفتم مریوان کردستان
  دیگه نرفتم و تو یگان حضوری نزدم
  الان میخام برا خدمت باید چیکار کنم
  اضافه ها و جرایم چقدر هست

 85. سلام این قانون جدید اومده اونایی که پیشتر از ۶ماده فرار داشتن ۲۴ ماه هستن ایا این صحت داره یانه

 86. سلام من سال ۹۰ رفتم سربازی بعد از ۱۴ ماه به دلایلی فراری شدم و متاهل بودم الان اگر برگردم آیا کل دوره سربازی برایم ۱۸ ماه محاسبه میشود ؟

 87. سلام من سال ۹۶رفتم خدمت بعد یک سال بخاطر واریکوسل یا همون فتخ ۱۲ماه معاف موقت شدم بعد دیگ نرفتم تا اینک سال ۹۸بیضه مخالف رو عمل کردم بخاطر اونم فتخ و واریکوسل … تصادف داشتم سال۹۸ کتف من عادت ب در رفتگی کرده و دکتر گفته باید عمل بشه با این شرایط میتونم معافیت بگیرم فراری هستم؟

  1. سلام من سال ۹۵فرار کردم الان ازدواج کردم و یک فرزند یکساله دارم آیا بخام برم خدمت زندانی هم میشم یانه؟

 88. سلام روز شما بخیر
  بنده رو میخواستن به زور از پادگانم انتقال بدن با وجود اینکه درخواست انتقالی نداده بودم بعد از مرخصی که به زور اومدم از برج۹ تا به امروز سر خدمت نرفته ام
  حقوقم و دفترچه بیمه من هم از کار افتاده و قطع شده است
  سوال من اینه که ایا حقوق بنده رو میتونن قطع کنن با وجود اینکه الان فراری هستم؟
  سوال دوم بنده اینه که در اضافه خدمت بنده حقوق میگیرم یا خیر؟

 89. سلام بعد از ۴سال فرار بخاطر مشکلات و فوت پدر اگر خود معرف برم خودمو معرفی کنم.چ حکمی بهم میدم.یا امکان معافیت هس دارای ۳خاهر و یک برادر هم هستم

  1. سلام بنده سال ۸۳ خدمت بودم ۵ماه خدمت کردم بد فرار کردم تا همین حالا نرفتم من معاف میشم

 90. سلام پسرمن سربازی نمیره چطورمیشه به زور بفرست مش خدمت سربازی. جایی هست تماس بگیرم

  1. چه کاریه آخه همه یجوری میخوان دوسال از عمرشون را مفید استفاده کنن شمااجباری میخوای بفرستیش

  2. عمو جان نکن اینکارو عزیز من پسرتو اگه با زور مشت و لگد هم بفرستی فردا پس فردا عین من فراری میه من ده روز خدمت کردم فراری شدم اینکارو با بچه ت نکن بچه ته هر کاری کن که اون اذیت نشه با اینکار شکنجه روحی ش میدی بدبخت و

 91. سلام من ۲۳ روز غیب داشتم استعلاجی بودم رفتم‌پادگان فرار زده بودن اونا رو حل کردم میخوام بدونم حقوقم رو میزن یا ۲ ۳ ماه تخیر میکنه؟

 92. باسلام فرزندمن دوماهه که درنیروزمینی ارتش خدمت میکنه سوال آیامیتونه به نیروانتظامی تغییربدهدوبقییه خدمت رادرنیروانتظامی خدمت رابه پایان برسونه وبایدبرای این تغییرچیکارکنه وآیااصلاشدنی هست باتشکر

 93. سلام من اعزامی سال ۹۹ هستم ۴ ماه رفتم سربازی و بعد فرار کردم الان مجازات من چیه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام خسته نباشید من ۷/۱/۱۴۰۰رفتم خدمت ‌بد از دو ماه فرار کردم یعنی الا باید برم دادسرا ایا بخشیده میشن یا ن استان بوشهر بودم بند طاهر ارتش پدافند هوایی

   1. سلام من سال نودو هشت رفتم اموزشیم تموم کردم یکمام رفتم یگان بعد بخاطر مشگلات خانوادگی ازاون شهر مجبور شدیم بریم من فرار کردم تاالان باراولمه خودم برم چی میشه

 94. سلام من الان سه ماه خدمت کردم میخوام از سربازی فرار کنم ایا میشه بعدا سربازی رو خرید یا نه

 95. ایا سیغه داعم ۹۹ساله هم شامل متهلی میشود ودر خدمت بکار میاد یا حتما باید عقد باشه ممنون میشم جواب منو بدین م

  1. سلام اگر منظور گرفتن کسری است نیاز به شناسنامه و عقدنامه است، اگر برای گرفتن کفالت میپرسید بله هرنوع صیغه یا عقد مانع از گرفتن کفالت میشود.

  2. من هفت سال تو اول آموزشی فرار کردم آیا درباره باید دفتر چه بگیرم یا برم پادگان معرفی کنم زندان داره

   1. باسلام دوست عزیز باید به پادگان مراجعه و خود را معرفی کنید معمولا جریمه نقدی درپی خواهد داشت

  1. سلام. ابلاغیه از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی و نیروی انتظامی برای افراد غایب یا فراری صادر میشود.

   1. من واسه کموسیون پزشکی پدرم اقدام کردم رد شدم حال هشت سال از اول نرفتم تکلیف من چی هست خودمم متهل هستم

 96. باسلام من سال۸۴ رفتم خدمت بعداز اموزشی تو تقسیمات دیگه نرفتم بدلیل مشکلات پدر ومادر حالا بعد از ۱۶ سال آیا جرمم میکنن اونوقت مجرد بودم ولی الان پنج تا بچه دارم تکلیفم چه میشه لطفن راهنماییم کنید ممنونم

  1. باسلام شما می توانید از شرایط معافیت افراد بالای ۳۰ سال با دو فرزند یا بیشتر استفاده کنید

   1. سلام ممنون میشم جواب بدید من سال ۸۳اعزام شودم اموزشی رو گذراندم حدودا ۳۵روزهم دریگان بودم ولی امدم مرخصی دیگه نرفتم الان بعداز ۱۷سال معتاهل هستم و۲فرزند دارم الان تکلیف من چی میشه ممنون میشم راهنمایم بکنید

    1. سلام برای معرفی خود به یگان مربوطه اقدام کنید،درباره صدور کارت افراد بالای ۳۰ سال فعلا جزئیات منتشر نشده و باید منتظر باشید.

 97. سلام من الان ۲۰ساله هستم ۲۰ساله پدر و مادرم از هم طلاق گرفتن خودم با مادر بزرگم زندگی میکنم مادر بزرگم سرطان داره و عضو کمیته امداد است و در آمد کمی داریم من هم خودم بیماری قلبی دارم پارگی پرده گوش دارم مشکل اعصاب و روان دارم بیماری التهاب معده و روده دارم دکتر نوشته به آندوسکوپی و کولونوسکوپی ولی پول آن را ندارم برم به خاطر این مشکلم از خدمت مقدسی سربازی فرار کردم

  1. باسلام دوست عزیز لطفا موضوع فرار خود را تعیین و تکلیف کنید و بعد برای معافیت پزشکی اقدام بفرمایید

   1. سلام خسته نباشیدمن۳۵سالمه سال ۸۷دوبارفرارکردم که اولین باربه دادسرانرفتم دوباره اومدم دیگه نرفتم بخاطرمشکلات مالی الان متاهلم بایه بچه من تک کلیه ام وبیضه وفتخ دوطرف دارم ازنظام وظیفه شهرمون پرسیدم گفتن ازخدمت معاف میشی اینجاکارتت صادرمیشه بایدبری یگانت بعدبری دادسرابرم دادسراچه اتفاقی میوفته برام

 98. سلام وقت بخیرشوهرمن به دلیل اینکه مشکل داشت معاف میشداطلاعی نداشت ورفت سربازی دوره اموزشی میگذروندکه دوره اش کرمانشاه بودکه فهمیدبه خاطرنداشتن یه بیضه معاف میشه ونامه پزشکی بهش دادن اما فرارمیکنه ودنبال کارش هم نمیره الان ۳۴ساله اش هست ومتاهل شده ودوتابچه هم داره برای گرفتن کارت پایان خدمت بایدچیکارکنه وایامجازات داره

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.بنده سال ۹۱اعزام به خدمت شدم و یک ماه اموزشیرو رو گذرندونم بعد فراری شدم چن روز پیشم منو گرفتن و به زندان بردن و اونجا با قرار فیش حقوقی جانباز ازاد شدم.سوال من اینه من نرم سر خدمت چه بلایی سر ضامن و فیشی ک گذاشته میاد؟و تا چن مدت این اتفاق میفته؟و اینم بگم من سر پرست یه مادر دو خواهر و یک خواهر زادرو بر عهده دارم ایا معاف میشم ؟

 99. سلام من متولد ۱۳۶۰ هستم من ۲۰ ساله سرباز فراری ام الان میگن ۱۴۰۰ سربازی خریداری میشه آیا شامل من می شود؟ممنون میشم جواب منو بدید؟

   1. سلام یه داداش دارم ازمن ۲سال کوچکتره سال۹۶ دفترچه خدمت رو پست کرد نرفت خودشو کجا معرفی کنه وخودمن کفالت معاف شدم اون میتونه کفالت معاف بشه من کارت پایان خدمتمو باطل کنم چون اون خرج کل خانواده رو میده

    1. باسلام مراجعه کنند پلیس به علاوه ده و درجواب سوال دوم شما باید بگویم خیر امکانش نیست

     1. سلام من یک ماه فرار کردم بخاطر مشکلات خانوادگی. پدرم. توان جسمانی نداره و کمرش شکسته ایا معاف. کفالت پدرم. میشم. شرایطش چیه

 100. سلام من دوسال پیش رفتم خدمت بعداز دوهفته خدمت فرستادنم بیمارستان بخش اعصاب روان و بعد از تکمیل پرونده بنده ۶ماه معاف موقت شدم و هر یک ماه یک بار باید میرفتم پیش دکتر متخصص ولی نرفتم تو پادگانم کلا هرچی داشتم تحویل دادم ترخیصم کردن الان سر باز فراری حساب میشم یا نه

  1. اگر ترخیص کرده باشند به پلیس+۱۰ مراجعه بفرمائید و با دادن کد سخا وضعیت خدمت خود را جویا شوید

   1. سلام من واسه اولین بار نرفتم به مدت ۷۸ روز و تست کرونا و گواهی پزشگی واسه ۱۴۰۰.۹.۹ هست یعنی زیرسه ماه خودمو معرفی کنم سه ماه اضاف میخورم

 101. سلام من از سال ۱۳۸۶/۱۱/۱۹به خدمت اعزام شدم سال ۱۳۸۷از خدمت فرارکردم معتاد شدم صبر نکردم خدمت ادامه بدم الان من میخوام برگردم سرخدمت ایا میشه تجدید دوره بکنند از اول شروع به خدمت سربازی بکنم

  1. در صورتی که خودتان را معرفی کنید شامل بخشش می شوید و به ادامه خدمت خود بپردازید

 102. سلام من ۱۴ ما خدمت کردم بعد فرار کردم الان میخوام برکردم دوباره خدمت کنم سال ۹۳ فرار کردم با ید چی کار کنم جریمه چقدر طعلق میگیره

  1. سلام. اکنون مشمول فراری محسوب می‌شوید ، پیشنهاد میشود با توجیه کردن سنوات غیبت و عدم مراجعه برای طی ادامه خدمت سربازی مراجعه کنید با توجه به شرایط متاهلی احتمال همکاری با شما زیاد است.

   1. سلام من سال۹۷ به دلیل مشکلات خانوادگی بعد از۴ماه خدمت مرخصی گرفتم و دیگه سربازی نرفتم.اگر الان برم وخدمتم رو تموم کنم میتونم بعداز خدمت در یکی از نیروهای مسلح استخدام بشم؟یا سابقه فرارم مانع استخدام میشه؟

   2. سلام من درسال۹۷ رفتم خدمت آموزش تموم کردم رفتم یگاه فرار کردم بخاطر مشکلات مالی و الانم ۳ ساله ازدواج کردم اگر بخوام برگردم اضافه خدمت محسوب میشه یا نقدی هس

  2. سلام من ۳ساله که فراریم.اگر خودمو معرفی کنم و خدمتم رو تموم کنم میتونم بعداز خدمت در یکی از نیروهای مسلح استخدام بشم؟یا سابقه فرارم مانع از استخدامم میشه؟

  1. سلام. در صورت تکرار فرار و عدم مراجعه ممکن است مورد پیگرد قرار بگیرید و حکم جلب صادر شود.

  2. سلام خسته نباشید من توسیستم فرار از خدمتم از سال ۹۲تا حالا،سال۹۹برج ۶خودمو معرفی کرد پوند ماه هم خدمت مردم وبعدش حین خدمت معافیت پزشکی گرفتم ولی هنوز فرار از خدمت زدن تو سیستم گفتن این باید درست بشه تا مدارمتو بفرستیم چطوری درستش کنم اینو

   1. سلام خدمت شما، همراه مدارک موجود که اثبات میکند خودرا به پادگان معرفی کردید و مدارک پزشکی به نظام وظیفه استان مراجعه کنید.

 103. سلام‌ من ۱۷ ما خدمت کردم بعد فرارکردم پارسال
  دچار خرد شدگی الوکرانون و رادیوس و الونا شدم
  داخل دستم دوتا پیچ با پین به وصل شدن دستم دچار محدودیت شده تا زاویه ۴۵ درجه بیشتر باز نمیشه و چرخش هم نداره
  آیا من میتونم ادامه خدمت ام رو معافیت پزشکی بگیرم

  1. سلام در مفاصل آرنج اگر نصف یا بیش از نیمی از حرکات محدود شود معافیت شامل میشود.

   1. سلام ببخشید من الان سرباز فراری هستم از آموزشی اومدم۱ماه خدمت کردم بعد فراری شدم به علت مشگل مادرم بعدش من مشگل زانو دارم پاهای من ضربدری هست بالای پاهام بسته از زانو به پایین پاهام بازه و بهم نمیچسبه میخوام بپرسم ایا شامل معاف شدن میشه؟

    1. معافیت پاهای ضربدری بستگی بشدت انحراف از محور استخوانها معافیت از رزم یا معاف دایم دارد

   2. سلام …. من به تازگی دفترچه پست کردم ولی پشیمون شدم و نرفتم حالا سرباز فراری محسوب میشم ؟

  2. سلام من سال۸۴ مجرد بودم رفتم خدمت بعد از تقسیمات دیگه بدلیل زمین‌گیر شدن پدر ومادر دیگه نرفتم الان جرمم چیه باید چیکار الان ۵ تا بچه دارم

 104. سلام خسته نباشین من ۳ماهه خدمت کردم والان ۲۰روزه فراریم به دلایل مشکلات خانوادگی برادرم اعتیاد دارد و منم خرج ننمو با خواهر کوچیکمو میدهم وکسیم نیس که خرج بدهد بقیه برادر خواهرمم ازدواج کردن و برادرم که اعتیاد دارد قبلا کفالت گرفته است منم میتوانم کفالت بگیرم یا رد صلاحیت کفالت را به من میدهند از سمت برادرم

   1. سلام من یه سریاز فراری که الان دوسال نرفتم متاهل هم هستم ودارای دو فرزند هستم لطفا بگید چکار کنم حکمم چیه

     1. باسلام درصورتی که فراری باشید امکان مسدود شدن حساب بانکی خواهد بود

     2. با سلام خسته نباشید. من سال ۷۷ اعزام شدم.وزارت دفاع بودم.۹ماه خدمت کردم و تا الان فراری هستم.الان متاهلم یک فرزند دارم. از در بدری و بیمه نداشتن و کار خوب پیدا نکردن به خاطر کارت خسته و داغون شدم.میخام برم سر خدمتم.از جریمه و زندان و اضافه خدمت.. میشه لطفاً بگید جرم من تاوانش چیه اگه خودمو معرفی کنم.و تکلیف ۹ماه خدمتم چی میشه. ممنون از جوابتون

     3. سلام وقت بخیر
      در صورت شرایطی و در نظر گرفتن قوانین جدید از سمت نظام وظیفه اقدام خواهد شد.

    1. سلام‌ من دفترچه پر کردم اما نتونستم برم الان سرباز فراری محسوب میشم؟ اگه الان برم چی میشه حکمم چیه؟

  1. سلام من۸ماه خدمت کردم وبخاطر مشکلات فرارکردم والان۲۰ساله که گذشته والان دوتاپاهاموعمل هیپ مفصل لگن کردم ودوباره باید عمل کنم من می توانم معافیت بگیرم ممنون

  2. سلام من دوسال کنکور دادم قبول نشدم امسالم میخوام کنکور بدم اگر برم دانشگاه و قبول شم .اضافه خدمت میخورم چند ماه؟

  1. سلام خسته نباشی من به سربازاقدام کردم و فقط برای دوره اموزشی رفتم به مدت ۲۱روز وفرار کردم به علت مادرم طلاق گرفته میشه کفالت بگیریم

   1. سلام. این مسئله به مدت زمان فرار و توجیه پذیر بودن اقدام به فرار بستگی دارد برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

    1. سلام من ۱۴سال پیش به دلایلی بعد ۹ماه دیگه ادامه ندادم الان پدرم ۶۵سالش وناراحتی قلبی وعمل جراهی باز کردن وقادر به رفت و رو ندارن ایا میتوانم ادامشو به عنوان کفالت بگیرم

     1. سلام خدمت شما، خیر در آیین نامه آمده که کسانی که غیبت دارند امکان گرفتن کفالت را ندارند.

 105. سلام من سال ۸۸یا۸۹رفتم خدمت بد فرارکردم وبدچندسال رفتم خودمو معرفی کردم منوبردن دادگاه نظام وبدجریمه ام کردن جریمه روهم نداشتم بخشیدن بد نرفتم خدمت دوباره فرارکردم اومدم مشهد حالا اگه خودمو معرفی کنم چه جریمه ای واسم درنظرمیگرن

  1. سلام من ۱۴ ما خدمت کردم بعد فرار کردم الان میخوام برکردم دوباره خدمت کنم سال ۹۳ فرار کردم با ید چی کار کنم جریمه چقدر طعلق میگیره

   1. سلام همسرمن ۱۰ساله سرباز فراری هسته دراموزشی فرار کرده،بخواد بره سربازی چه جریمه ای دارد؟حبس دارد؟ایا توشهر خودمون میفته؟عصرا میاد خونه صبح هابرگرده؟

  2. من حدود ده سال پیش که شش ماه مونده بود خدمتم تموم بشه بخاطر یسری مشکلات ومتاهل بودن نتونستم خدمتمو تموم کنم والان ده سال است که ازخدمت فرارکردم آیا میتونم معافیت بگیرم یا باید برم سربازی که البته امکان رفتن به خدمت روندارم چون زن وبچه وهزاران مشکلات دیگه روی سرم آوارشده ممنون میشم جواب بدید

   1. سلام. افراد متاهل ۳۰ سال به بالا که دارای ۲ فرزند می‌باشند می‌توانند برای دریافت معافیت به دفاتر پلیس ۱۰ مراجعه کنند.

 106. سلام من در سال ۸۸ ۱۵ ماه سربازی رفتم ولی در همان زمان دانشگاه قبول شدم یک ترم بع. نامزد کردم ولی پدرم از هزینه دانشگاه و همسرم سر باز زد منم الان سه فرزند دارم هر کاری میکنم مشکلات زندگی مانع سربازی من میشه چکار کنم

   1. سلام من بار دومه فرار کردم بار اول دادسرا فرستاد سر خدمت و ۱۵۰۰ تعلیقی زد واسم و الان یه سال از فرار دومم میگذرع برگردم ایا اضاف خدمت میزنن یا ن فقط جریمه نقدیه؟

   2. سلام من سال۸۴ مجرد بودم رفتم خدمت بعد از تقسیمات دیگه بدلیل زمین‌گیر شدن پدر ومادر دیگه نرفتم الان جرمم چیه باید چیکار الان ۵ تا بچه دارم

 107. سلام من ۱۳ماه خدمت کردم و مجرد بودم والان۷ سال از خدمت فرار کرد بخاطر مشکلات مادی و مادرم دیابتی و مریض می باشد و یک برادر دارم و او داشت خدمت میکرد یعنی دو برادر در حین خدمت بخاطر مشکلات فرار کردم و حقوق کامل برام واریز کردن و الان من متاهل و داری یک فرزند می باشم الان میخوام برگردم خدمت برام از صفر حساب میکنن یا همون ۱۳ ماه حساب میکنم و حقوق برام واریز میکنن یا نه لطفا راهنما کنید

   1. با سلام و خسته نباشید .من سه تا فرار داشتم.و کسری پدر رزمنده دارم.یکساله از فرار سومم میگذره.برگردم یگان خدمتیم میتونم از کسری ایثار گری پدر استفاده کنم.باتوجه به دوتا فرار قبلی؟؟؟؟

  1. سلام من سال ۹۶ رفتم خدمت بعد ۴ماه اومدم دیگه نرفتم متاهلم هستم مشکلم فقط پدرم هس مریض هس توانایی راه رفتن نداره اگه الان خودمو معرفی کنم میتونم معافیت بگیرم یان

   1. سلام خدمت شما،یکی از شروط گرفتن کفالت نداشتن غیبت یا فرار است، اگر مدارکی مبنی بر موجه بودن فرار دارید که مورد تایید است بله میتوانید اقدام کنید.

 108. سلام من سال نود هشت ده ماه خدمت بودم بخاطر مشکل پدرم مریض بود نتونستم برگردم و جاسک نیروی دریایی ارتش خدمت میکردم الان پدرم فوت شده بعد سه سال میخوام برگردم چه برخوردی با من میشه آیا زندان میشوم یا آیا مشکلاتی که داشتم شامل هالم میشود

  1. سلام ببخشید من ۲۰ سالمه و خودمو معرفی نکردم الان می خوام برم خودمو معرفی کنم الان من حبس می کشم یا اضافه خدمت اگه اضافه خدمت بگیرم چند ماه می گیرم؟

 109. سلام
  من سال ۸۹ فرار کردم، یک بار دیگه هم قبلا فرار کرده بودم، بخشش خورده بود بهم.
  مدت خدمت سربازی ۱۸ ماه بود و من ۱۵ ماه خدمت کرده بودم.
  الان اگه برم مدت کل خدمتم چقدر میشه؟ ۱۸ با ۲۴؟
  و چه مجازاتی دارم؟

 110. من سرباز فراری هستم ۱۳ساله فرار کردم پدرم فوت کرده خرج دوخانواده بامنه ایا شامل معافیت میشه

 111. من تو یگان ۴ ماه خدمت کردم و به دلیل مشکلات اعصاب روان سه بار معاف موقت شدم یعنی ۳ تا شش ماه.شش ماه آخرم که تموم شد شورا پزشکی گفت خودتو برای ادامه خدمت معرفی کن یگان که من خودمو معرفی نکردم.الان یک ساله خودمو برای ادامه خدمت معرفی نکردم.الان میخوام برم ادامه بدم خدمتو.باید چیکار کنم.مجازاتم چیه.و در ضمن غیر از این تا حالا فرار نکرده بودم از خدمت.

  1. سلام بامراجعه به پادگان خودرا معرفی کنید، بعد از ارجاع به دادسرای نظام و بررسی دلایل فرار ، اضافه خدمت یا جریمه نقدی لحاظ میشود.

 112. سلام وقت بخیر شش ماهه فرار کردم .بخوام برگردم مجازاتش چیه ؟
  و اینکه جریمه نقدی حدودا چقدر در نظر گرفته میشه؟

  1. سلام بعداز بررسی در دادسرای نظام و وضعیت مالی شما بررسی میشود .حدود ۳ماه اضافه خدمت نیز لحاظ میشود

 113. سلام من سرباز فراری هستم می‌خوام خودم با پای خودم برای چجوری میشه تو پادگان زندان میرم یا اضافه خدمت میزنن

  1. سلام بعد ازمعرفی به پادگان به دادسرای نظام ارجاع میشوید و طبق دلایل فرار تصمیم گیری میشود، البته بستگی به مدت فرار دارد.

 114. سلام‌ من‌ سلام‌ من‌ از‌ سال‌ ۷۸ فراریم‌ سه‌ ما‌ خدمت‌ رفتم‌ بعدش‌ بخاطر‌ اینکه‌ تصادف‌ کردم‌ ‌ توی‌ کما‌ رفتم‌ نتونستم‌ ادامه‌ بدم‌ خدمت‌ رو‌ الان‌ هم‌ سه‌ تا‌ بچه‌ دارم‌ ‌‌ توی‌ دستم‌ پلاتینه‌ ‌‌و توی‌ تصادفی نصف‌ دندونام‌ ریخته‌ روی‌ کمرم‌ رد‌ بزرگ‌ بخیه‌ هست‌ اگه برم‌ درخواست‌ بدم‌ به‌ نظرتون‌ معاف‌ میشم‌ یا‌ باید‌ برم‌ سربازی‌ ؟

  1. سلام اگر در جویدن یا تکلم اختلال به وجود آمده احتمال معافیت هست،وجود پلاتین معاف از رزم دارد.

 115. سلام من اعزامی آٔذر ۹۷ بودم به دلیل داشتن اعتیاد الان یک سالی میشه فراری هستم میخاستم بدونم اگه مدارکی رو ببرم که ثابت میکنه تحت درمان بودم کمکی بهم میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 116. سلام و وقتتون بخیر من ۸۷ به خدمت رفتم و اوخر خدمتم فرار کردم و و متاهل بودم بعدش الان ۱۱ سال فراری ام و از خانمم جدا شدیم و مهریه میدم یه دختر ۱۰ ساله دهرم و خرجشو میدم و یه مادر پیر و مریض دا م که خرجشو میدم و از طرفی هم خودم پیوند کلیه انجام دادم میشه راهنمایی کنین که چجوری معافیت یا پایان خدمتو بگیرم مادرمن تحت تکفل کمیته هست تورو خدا کمکم کنین و راهنماییم کنین

  1. ابتدا خودتان را معرفی کنید تا شامل بخشش شوید چون اولین‌بار هست فرار کرده اید بعد در کمیسیون پزشکی پرونده خود را ارائه دهید تا معافیت پزشکی شامل حال شما شود

 117. سلام من دفترچه خدمتم راپر کردم وموقه سررسید که برم خدمت نرفتیم جریان من چی میشه من میتونم بخرمش فراری حساب میشم یا غایب حساب میشه چکار م میکنند

  1. از زمانیکه دفترچه خود را ارسال میکنید شما سرباز بحساب میایید و اگر نرید فرار محسوب می‌شود

 118. سلام من ۳ ماهه نرفتم و میخواستم بدونم برا کارای اداری داخل کلانتری و دادگاها مشکلی پیش نمیاد؟

 119. سلام خسته نباشید
  داداش من ۶ ماه است سرباز فراری است و سه بار مرتکب فرار شده است و جریمه نقدی شده و تعلیقی داره الان بخواد برای بار چهارم خودش رو معرفی کنه دادگاه چه حکمی بهش میده؟؟؟ آیا راهی وجود داره که بتونه معافشه ۱۶ ماه هم خدمت کرده و اضاف دفترچه ای نداره

  1. خیر معافیت که امکانش نیست در دادگاه نظامی برای تعیین تکلیف میشود اگر اظهار ندامت و مشکلات خانوادگی تشخیص داده شود امکان جریمه نقدی و اضافه خدمت میباشد

 120. سلام من دفترچه پست کردم وقصد رفتن ندارم آیا فراری حساب میشم یا غایب؟واگر نرم آیا بعدا حساب بانکی یا کارت ملی ام رومسدود میکنن؟یا اگر نرم میتونن بیان درخونه بازداشتم کنن یانه؟واگر نرم میتونم بعدا خدمت رو بخرم یا نه؟ لطفا زود جوابم رو بدید

  1. شما از زمانیکه دفترچه را ارسال کردید سرباز محسوب می‌شوید و اگر در محل خدمت خود حضور نیابید فراری محسوب میشود
   بله احتمال بازداشت کردن وجود دارد
   خیرفعلا قانونی برای خرید سربازی وجود ندارد

   1. سلام من خدمتم مرزبانی در سروان بوده حدود ی ماه بود که تموم کنم کرونا گرفتم چهار بار عمل کردم مشکلات خانوادگی برام پیش امد الان حدود ی سال که نرفتم ی مادر دارم که سنش بالایه اون رو جمع میکردم بدش واسه این که تنها نباشه متاهل شدم حدود بیست سال پدرم فوت کرده الان میخوام برم خدمتم تموم کنم برم سرکار تا بتونم خرج مادرم بدم الان موندم چکار کنم

  2. سلام سال۷۷ازخدمت مقدس سربازی فراری شدم به علتی حالادارای ۲فرزندپسریکی۲۳ساله ویکی۱۲ ساله دارم متاهلم الان برای من معافیت میدهندیانه؟

 121. سلام خسته نباشیدمن۹۶سربازمعلم بودم بعلت مریضی پدرم یک هفته بعدش ازآموزش مرخصی رفتم دیگه نرفتم پدرمم هم تحت پوشش هستش مریضه چه کاربایدبکنم راهی هست معاف شم

  1. خیر کفالت پدر را باغیبت نمیتوان گرفت باید برگردید خود را معرفی کنید شامل بخشش شوید و به خدمت ادامه دهید

 122. سلام من ۲۰ سال است از خدمت فرار کردم ایا خرید خدمت یا معافی میتونم بگیرم به خاطر سن بالا

 123. سلام من سال ۹۶ رفتم آموزشی وتمام کردم یگان افتادم جزیزه کیش رفتم وبه تلایلی فرار کردم ولی هنوز تعین سلاحیت نشوده بودم الان میخوام برم والان متحل هستم جای نیست که خودم رو معرفی کنم که به راه نزدیک خدمت کنم

  1. سلام بعد از معرفی به یگان و ارجاع به دادسرای نظام و ارائه مدارک ازدواج تا حدامکان در شهر محل سکونت انتقال داده میشوید.

 124. با سلام و خسته نباشید ببخشید من ۹ ماه وضعیتم فراره بخاطر اطلاعات نا کافی به خدمت رفتم با اینکه به علت ایثارگری پدر بنده معافم و شامل بنده میشه میخواستم بدونم در صورت معرفی خود مختار چه عواقبی منتظر بنده است نامه های یگان خدمتی پدرم هم جمع کردم از ۵۰ ماه بیشتره چقد جریمه میکنن امکان بخشودگی هست چون معاف بودم الکی رفتم خدمت

  1. سلام درصورت داشتن فرار یا غیبت مانع معافیت میشوند اما با مراجعه به نظام وظیفه تهران حتما شرایط را توضیح دهید تا تصمیم گیری شود.

 125. سلامو خسته نباشید من یک سالی است که به یگانم نرفتم به علت بیماری افسردگیم بیماری افسردگیم چند سالی است که با منه هر دکتری هم میرم بیماریم از بین نمیره من سابقه خودکشی دارم و الانم بهتر نشدم اصلا .الانم منو فراری زدن و دیگه حس وحال و خدمت و زندگیو ندارم و برای اولین باره که سرباز فراری هستم میخواستم بدونم چجوری میتونم واسه معافیتم اقدام کنم

  1. سلام. معافیت پزشکی اعصاب و روان با تایید و سختگیری کمسیون پزشکی نظام وظیفه قابل دریافت است. این کمسیون با توجه به شدت بیماری ها و تاثیر سوء آنها بر افراد اقدام به معافیت میکند .

  1. چون مدت بسیاری از فرار گذشته است حتما پیگرد قانونی شده است مجازت وی حبس، اضافه خدمت و جریمه است که متغیر است اما اگر غیبت قابل توجیه باشد به جریمه نقدی می تواند تبدیل شود.

 126. سلام الان نزدیک ۱۶ ماه از خدمت فرار کردم اگر میخام برگردم چجور میشه باید چ کارکنم اگر برگردم چی در نظرم هست

  1. چون مدت بسیاری از فرار گذشته است حتما پیگرد قانونی شده است مجازت وی حبس، اضافه خدمت و جریمه است که متغیر است اما اگر غیبت قابل توجیه باشد به جریمه نقدی می تواند تبدیل شود.

  1. اگر بالای ۵۰ سال سن داشته باشد معاف می شود اما ما به ازای هر فرزند ۳ ماه از سربازی فرد کم می شود و در شهر خود خدمت می کند. اما به دلیل غیبت، اضافه خدمت یا جریمه شامل وی می شود که آن هم قابل بخشش است.

 127. سلام پسرم ۴۵روز پادگان انزلی نیروی دریایی آموزش دیده و حدود ۱ما به پادگان منجیل انتقال یافته الان یک سال نرفته و میخواد ازدواج کنه هیچ تاثیری داره بره خودشو معرفی کنه اگه بخواد جای خدمتش بیفته لاهیجان ..لاهیجان نیروی دریایی نداره باید چیکار کنیم

  1. سلام اگر متاهل باشند می توانند درخواست انتقالی به شهر خودشان را داشته باشند و علاوه بر این از کسری خدمت متاهلی بهره مند شوند

 128. سلام پسرم ۴۵روز پادگان انزلی نیروی دریایی آموزش دیده و حدود ۱ما به پادگان منجیل انتقال یافته الان یک سال نرفته و میخواد ازدواج کنه هیچ تاثیری داره بره خودشو معرفی کنه اگه بخواد جای خدمتش بیفته لاهیجان ..لاهیجان نیروی دریایی نداره باید چیکار کنیم

  1. سلام اگر متاهل باشند می توانند درخواست انتقالی به شهر خودشان را داشته باشند و علاوه بر این از کسری خدمت متاهلی بهره مند شوند

 129. سلام خسته نباشید من سال ۸۸ از سربازی فرار کردم چند سال فراری بودم بعدش متاهل شدم سال ۹۴ خودمو معرفی کردم دادگاهی شدم دوباره به یگان معرفی شدم به هوای اینکه متاهل هستم شرایط برای خدمت کردن بهتر میشه خودمو معرفی کردم ولی بهتر نشد که هیچ بدترم شد شرایط برام دوباره فراری شدم
  سوالم اینکه من الان دو تا بچه دارم مستاجرم و شرایط مالی خوبی ندارم یعنی اصلا شرایط خدمت کردن ندارم چیکار باید بکنم؟
  میشه با این شرایطی که هست دنبال معافیت باشم؟

  1. سلام شرایط خرید خدمت برای افراد بالای ۳۰ سال فعلا در حالت تعلیق هست و احتمالا بعد از عید مشخص می شود

 130. سلام من ۷ سال دارام خدمت می کنم البته دیگه یه ساله که نمیرام پادگان ۲۰بار فرار کردام که بعدا خودمو معرفی می کردام ۵بار هم که گرفتن دادگاهی شدام رفتم زندان نظامی دیگه خسته شدام نمی دونم چیکار کنم تازه اگه خودم معرفی کنم بازم ۲۰ماه اضافه خدمت دارام اصلا نمی دونم چیکار کنم

  1. سلام بهتر خودتون رومعرفی کنید تا وضعیت مشخص بشه هرچه دیرتر اقدام کنید وضعیت برای شما بدتر می شود

 131. سلام شش ساله سرباز فراری هستم پنج سال قبل رفتم دادسرا خودم را معرفی کردم ولی به خاطر مشکلات پدرم نتوانستم برم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. سلام. با توجه به شرایط بیان شده یا باید در صورت داشتن شرایط برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید یا هر چه سریعتر برای انجام ادامه خدمت خودتان را معرفی کنید.

  2. من سال ۹۳رفتم خدمت بخاطر اعصابم ممکشل داش فرستادن بیمارستان تهران همه مدارک دکترها هم الان دارم از اون موقع نرفتم فقط یع نامه مونده که بیمارستان شهرمون بخاطر چندین بارخودکشی پرنده هاشو بفرسته موند
   الان میخوام بدونم اگه بگیرن چیکارم میکن یامن چی کار کنم

   1. سلام با مراجعه به پادگان و معرفی خود ، مدارک پزشکی را به بهداری پادگان تحویل داده و درخواست معافیت پزشکی دهید.

 132. سلام،من نمیخوام برم سربازی یعنی مامور میاد دم در خونم تا دستگیرم کنه همچین کاری میکنن؟؟

  1. سلام. بله در شرایط خاصی مثل کمبود نیرو یا شرایط اضطراری ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید.

  2. سلام من یک ماهه سرباز فراری هستم به خاطره اینکه مشکلات روحی و روانی دارم.اگر بخوام کارت قرمز سربازی بگیرم باید چه اقداماتی انجام بدم؟؟

   1. سلام با مراجعه و معرفی به پادگان میتوانید بعد از رفتن به بهداری درخواست معاینه و معافیت پزشکی دهید البته کارت قرمز محدودیت هایی ایجاد میکند.

  1. سلام،من نمیخوام برم سربازی یعنی مامور میاد دم در خونم تا دستگیرم کنه همچین کاری میکنن؟؟

   1. ۹سال ۶ماه خدمت نرفتم و متنفر شدم از رفتار با یک سرباز که در آشپزخانه کار می کردم که پا عفونت کرد رفت بیمارستان بستری شدم و شرایط روانی خوب نداشتم و مرخص که گرفتم هیچ هدفی برای زندگی نداشتم پدر ۵سال پیش فوت کردندو خواهرم ۴سال پیش که زیر نظر بهزیستی بود فوت شدن هر چند قبلش نامه گرفتم برای انتقالی از اهواز ولی نرفتم تا آلان چقدر اضافه میخورم ؟ ۴ماه بیشتر خدمت نکردم.. اون موقعه ۱۹ باید خدمت می کردم

    1. میتونید مسافرت با هواپیماام برید تو فرودگاه موقعه چک کرد بیلیط مشکلی ایجاد نمیشه؟؟

     1. مشکلی برای مسافرت داخل کشور نخواهید داشت و وضعیت نظام وظیفه برای سفرهای خارج از کشور بررسی میشود.

  2. هتل ۵ستاره لب ساحلم افتاب میگیرن پوستشون برنزه میکنن داداش😂😂😂😂😂😂😂😆😆😆

 133. سلام من اعزامی برج ۹ بودم برگه اعزام برج ۹ هم دارم ولی نرفتم والان میخام برم .سوال اولم اینه که میخام بدونم که اول برج۱۰ باید برم همون آموزشگاهی که قرار بوده برج ۹برم یا باید اول برم سازمان وظیفه؟دوم اینکه برگه اعزام برج۹ کافیه یا برگه اعزام برج۱۰ رو بگیرم؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. ابتدا برای روشن شدن وضعیت خود به نظام وظیفه مراجعه کنید اگر دلایل توجیه پذیر برای عدم مراجعه در موعد مقرر دارید ارائه دهید . باید برای اعزام در دی ماه مجددا برگه اعزام دریافت کنید.

  2. سلام من ۶ ماه نیروی زمینی ارتش خدمت کردم الان هم فراری هستم اگه بخوام از اول برم دفترچه پر کنم که بیفتم سپاه یا نیروانتظامی امکانش هست یا باید حتما برگردم ارتش خدمت کنم

   1. سلام. با توجه به اینکه مدتی از زمان خدمت سربازی را سپری کرده آید نمی‌توانید مجددا دفترچه پست کنید اکنون سرباز فراری هستید و بهتر است هر چه زودتر برای طب ادامه خدمت به یگان مراجعه کنید.

    1. با سلام لطفا جواب بدین من سال ۸۹ واسه کفالتی نوشتم ولی بخاطر توان مالی نرفتم دنبالش یه بار هم اخطار اومد که برم سربازی نرفتم الان ۴۲سالمه سه تا بچه دارم اخطار سربازی برام اومده تو سایت هم نیستم چکار باید بکنم لطفا جواب بدین

 134. با عرض سلام و خداقوت.جناب بنده اعزامی ۱۲سال ۹۶بودم آموزشی افتادم ۰۵کرمان بعد رفتم ۲۰روز داشتم تا آموزشی تمام بشه اما ی شب بهم فشار روحی وارد شد نتونستم بمونم وبا هماهنگی کادر و بادادن برگه مرخصی ساعتی اونجا رو ترک کردم بعدش ۳بار رفتم همین مشکل برام پیش اومد دیگه نتونستم خدمت کنم تا الان به نظر شما اگر برم تهران نظام وظیفه میتونن اسمم رو از سیستم حذف کنن.هم چشمام خیلی ضعیفه .و چند سالی هم هست که مریضی تیروئید دارم.لطفا راهنمایی کنید.ممنون از لطفتون.

  1. سلام. دریافت معافیت پزشکی با غیبت سربازی یا فرار تداخل ایجاد نمی‌کند اگر شرایط دریافت اینگونه معافیت را دارید میتوانید برای دریافت اقدام کنید.برای دریافت اطلاعات کامل با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

  2. سلام من سال ۹۷ رفتم خدمت ۲ماه آموزشی رو رفتم صفر پنج کرمان تمام کردم و وقتی اومدم خونه نامه یگانه اومد که باید میرفتم مریوان کردستان دیگه نرفتم و تو یگان اصلا حضوری نزدم الان میخام برم خدمت باید چیکار کنم جرایمم و اضافه ام چقدر است

 135. سلام من از سال ۹۵ از یکان خدمتیم فرارکردم و دیگ نرفتم بار اولمم هست الان میخام برم خود معرف چ جرایمی برام میزنن و فرقی می‌کنه خودم برم خود معرف یکم کمکم میکنید ممنون

  1. سلام. بله در صورتی که خودتان به یگان مراجعه کنید ممکن است با خوش بینی و اغماض قاضی رو به رو شوید و در جریمه فرار برای شما تخفیف در نظر بگیرند . اگر دلایل مستندی برای فرار از خدمت دارید در زمان مراجعه به همراه خود داشته باشید این مورد هم میتواند برای شما تخفیف به دنبال داشته باشد.

   1. باسلام وخسته نباشی من اعزامی برج ۵امسال بودم وفقط دوروزتوآموزشی بودم وفرارکردم حالابایدچیکاربکنم

  2. س بنده الان ۴ساله فراریم ۴بارفرارکردم با سوم دادگاه نظام رفتم زندان رفتم ولی بازفرارکردم راهنمایی کنید

   1. سلام. با توجه به شرایط بیان شده تنها راه حل گرفتن معافیت پزشکی است برای دریافت اطلاعات کامل ۰هت دریافت معافیت پزشکی با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 136. سلام من ۳ خدمت کردم و الان تقریبا ۲ماه دیگه نرفتم به علت اینکه مستاجر هستیم پدرم برشکسته شد و پدرم حکم جلب داره برادرم معلول ذهنی ومادرم هم دیابت داره راه حلی هست یا انتقالی بگیرم برگردم شهر خودم یا معافیت بگیرم

  1. در صورتی که برادر شما معلول بهزیستی باشد و شما تنها پسر سالم بالای ۱۸ سال باشید می توانید از طریق قانون ماده ۹ بهزیستی اقدام به معافیت کنید

   1. سلام.من شکستگی ارنج دارم ومحدویت حرکتی حدود ۳۵یا ۴۰درصدد ازکار افتادگی داره میخواستم بدونم میتونم معافیت پزشکی بگیرم

 137. سلام من ۶ ماه بخواطر مشکلات مالی فرار کردم اگر برگردم خدمت میتونم در حین خدمت برای نیروانتطامی ثبت نام کنم

  1. برای ثبت نام نیروی انتظامی نداشتن غیبت و فرار ملاک هست .درخواست توجیه غیبت برهید

  2. سلام من معافیت ۶ماه گرفتم معافیت ۶ماه من تمام شده الان نوشتن دوباره کمسیون رفتم ولی هنوز جوابش نیامده و۱۵روزه که از وقت تمام شدن ۶ماه معافیت میگذره.میخواستم بدونم اگه فراری هم بزنن دوباره چقدر طول میکشه برای دستگیری یا اصلا فراری میزنن

   1. سلام اگر درحین مراحل پزشکی هستید فرار ثبت نمیشود، معمولا بعد از ۱۲روز نرفتن به پادگان فرار محاسبه میشود.

  3. آیا کسانی که سر بازی فرار میکنن تحت تعقیب هستند و بانک یا گواهینامه و… نمیتونن بگیرن

  4. سلام خسته نباشید پسرحدود۱۱ماه فراری بود امروز رفت خودشو معرفی کنه الان براش چه حکمی میدن آیازندان میبرند؟

 138. سلام من یه ماهه ازخدمت فرار کردم بخاطرمشکلات سرطان پدرم ایا حقوم قط میشه یانه؟؟جواب بدین نیاز داریم.

  1. شش ساله سرباز فراری ام یک سال بعداز فرار خودم را به دادسرا معرفی کردم ولی به خدمت نرفتم الان میخام برگردم چه کار کنم

   1. مجددا باید خود را به دادسرا معرفی کنید و منتظر باشید که قاضی در مورد شما رای صادر کند.

  2. سلام من دفترچه خدمتم راپر کردم وموقه سررسید که برم خدمت نرفتیم جریان من چی میشه من میتونم بخرمش فراری حساب میشم یا غایب حساب میشه چکار م میکنند

   1. از زمانیکه دفترچه خود را ارسال میکنید شما سرباز بحساب میایید و اگر نرید فرار محسوب می‌شود

 139. سلام خسته نباشید اعزامی ۸۵ هستم بعداز ۴ماه فرارکردم متاهل ودارای دوفرزند هستم خودم معرفی کنم چه جریمه ای واسم بریده میشه توضیح کامل بدیدممنون میشم

 140. سلام خسته نباشی اعزامی ۸۵ هستم ۴ماه خدمت کردم الانم متاهل ودارای دو فرزند هستم اگه خودم معرفی کنم چه جریمه ای واسم بریده میشه توضیح کامل بدید ممنون میشم

 141. سلام همه بخونن
  من دفعه اول سال ۹۳فرار کردم رفتم دادگاه کلا بخشید
  که خودم رفتم دفعه دوم رفتم داگاه سال ۱۴۰۰ گفتم اقا من فرار کردم قبول دارم جریمه بدم لطفا از دادگاه خاستارم جریمه بدم و اینکه اگه من داخل زندان کنین درسته درس عبرت میشه ولی هم در این چند ماه چند ماه خدمت انجام میدم هم یه به درد پادگان خوردم و اینجور بود که قاضی منو جریمه کرد اونم اقساطی و من العان سر خدمتم و استرس شبانه من تموم شد لطفا همه برگردین بهانه های الکی نیارید هیچی در زندگی به اندازه ارامش مهم نیست لطفا ارامش داشته باشید و یگانتون برگردید قاضیا اینقدرم که ازشون کوه ساختین بد نیستن بهم گفت باید شما از ما طلب بخشش کنین

 142. سلام من دو ساله از سربازی فرار کردم رفتم آموزشگاه برای گرفتن گواهی نامه گفتن از طرف دادگاه نظامی ممنوعیت اعصاب و روان زدن رفتم دادگاه نظامی گفتن باید بری دادگاه و مبلغی بدی تا ممنوعیت برداشته بشه و با قاضی صحبت کنی گفتن رفتن به پادگان یا نرفتن با خودته میخواستم ببینم بعد از پرداخت هزینه اگه به پادگان نرم دوباره جریمه میشم؟یا امکانش هست که دوباره گواهی ناممو باطل کنن؟در ضمن خودم مشکل اعصاب دارم و بشدت افسرده هستم و برادرم معلولیت ذهنی داره و مادرم بیماری اعصاب داره و تیمارستان هم بستری شده پدرمم بیکاره بازنشسته هست میتونم معافیت اعصاب روان یا هرگونه معافیت بگیرم؟

  1. سلام خسته نباشید من اموزشی رفتم بعدش سر یگان نرفتم بخاطر مشکلات تک فرزند هستم پدرم زیرنظر بهزیستی پدرم از کار افتادس مادرم مریض وضعیت اقصتصادیمون خب نیس ب خاطر همین مشکلات ک نرفتم سر یگان چی میشه ینی میتونم معاف بشم یا کفالت بگیرم اگع واسه پدرم نشد واسه مادرم ک ۶۰سالشه بگیرم؟

   1. سلام وقتتون بخیرباشه ابتدابستگی به نظر نظام وظیفه درمورد نرفتن به یگان دارد .

 143. سلام سه ماه به خدمتم مونده سال ۸۶،فرار کردم متاهلم سه تا بچه دارم، کف پام صافه، مجازات چیه

 144. سلام خسته نیاشید من متولد ۶۱ هستم خدمت سربازی نرفتم البته یک بار برای معافیت پزشکی اقدام کردم بخاطر دیسک کمر و مشکلات اعصاب و چشم هنوز جوابش نیومده ایا بخاطر دیسک کمر معاف میشم یا نه و دو بار هم منو پلیس گرفته به دادگاه معرفی کرده هم بخاطر گواهیمنامه هم بخاطر غیبت از سربازی فردا باید برم دادگاه با قید شند ازاد هستم اگه برم دادگاه جریمم میکنند یا میفرستن زندان ؟ لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام بستگی به نوع دیسک کمر و عوارض به وجود آمده برای شما دارد ، براساس دلالیل شما و وضعیت الان امکان جریمه و موارد دیگر وجود دارد.

 145. سلام من اعزامی برج ۷ سال ۹۴ بودم بعد اموزشی به محض ورود به یگان فرار کردم تا برج دو ۹۵ دوباره بعد یه هفته فرار کردم تا امروز که دوباره رفتم دادسرا نظام اونجا فقط برام جریمه بریدن منم پرداخت کردم الان نامه اعزام به یگانمم دادن ک خودمو به یگان معرفی کنم ولی نمیخام برم .چون پرونده ام مختومه شد الان دوباره بعد چند وقت نمیان دنبالم
  ممنون میشم زود جواب بدین

 146. سلام من ۱۴۰۰/۴/۱اعزام به خدمت شدم بعر ۳ روز بخاطر مشکلات خانوادگی از آموزسی مرخصی ۲ ساعته گرفتم اما الان ۴ ماه فراریم ونتونستم بر گردم اگه بر گردم چه می شود حکم ابلاغیه ام واسم اومد بازهم از ترس زندان رفتن نرفتم سرخدمتم الان باید چیکار کنم

  1. سلام بعد از معرفی به پادگان و ارجاع به دادسرای نظام ،دلایل فرار بررسی میشود و باتوجه به وضعیت شما اضافه خدمت و جریمه نوشته میشود.

 147. سلام من توی دوره آموزشی تجدید دوره شدم و دیگه کلا نمیخوام برم خواستم ببینم چه مجازات و یا چه جرایمی داره

  1. سلام ممکن است دژبان برای معرفی شما اقدام کند یا احضاریه صادر شود، البته فرار از خدمت محاسبه میشود و باتوجه به میزان آن درآینده جرایم نقدی یا اضافه خدمت نیز درج میشود.

 148. سلام من دچار ژنواروم پا هستم وآسم نفس تنگی شدید دارم ولی قبلش اطلاعات نداشتمو نتونستم خودمو معاف از رزم کنم دوره آموزشیو به سختی گزراندم ولی زانو درد شدیدی گرفتم شب ها تاصبح خوابم نمیبرد هرچقدرم به فرماندم با خواهش تقاضا کردم بفرستتم کمیسون لج کرده بود و نمیزاشت منم از فشار زیادی فرار کردم میتونید کمکم کنید چیکار کنم

  1. سلام با مراجعه به پادگان و معرفی خود و بعد آن حضور در دادسرای نظام دلایل فرار خود را بازگو کرده و درصورت تایید قاضی فرار شما توجیه خواهد شد ، درپادگان با مراجعه به بهیاری و شرح بیماری میتوانید اقدام کنید.

 149. سلام من سال۱۳۷۷سربازبودم وبعدازیکسال خدمت فراری شدم الآن بعدازگذشت بیش ازبیست سال برای برگشتن به خدمت چکارکنم واینکه چه مجازاتی برایم درنظرمیگیرنددرظمن تمام مدارکم راازقبیل شناسنامه کارت ملیم راگم کرده ام اگرخودم رامعرفی کنم میتوانم المثنی بگیرم ممنون میشم جواب بدیدمتشکرم

  1. سلام برای معرفی به پادگان مربوطه مراجعه کنید بعد از بررسی پرونده و رفتن به دادسرای نظام باتوجه به دلیل فرار و وضعیت شما ،اضافه خدمت و جریمه نقدی منظور میگردد.

   1. سلام شوهر من ۱۰ساله سرباز فراریه سه ساله ازدواج کردیم سی ساله شه یه فرزند هم داریم اگه خود شو معرفی کنه زندا که نمره؟؟

 150. سلام من در سال ۹۰از خدمت سربازی در دوره اموزشی فرار کردم و بعد خودمو معرفی کردم به یکان و به دادگاه نظامی هم رفتم و جریمه رو هم پرداخت کردم و بعد دادن جریمه به خدمت نرفتم الانم متحل دارای دو فرزند هستم اگه من الان بخواهم خودمو معرفی کنم دوره خدمتم تو شهر خودم هست ایا دوباره باید جریمه خدمت بدم .

  1. سلام ، مبلغ جریمه بستگی به وضعیت اقتصادی شما دارد، البته متاهل بودن نیز از میزان آن می کاهد . اگر دلیل موجهی برای نرفتن به خدمت ارائه دهید نیز در رای قاضی تاثیرگذار است.

   1. سلام من درسال ۸۸از خدمت سربازی فرار کردم بدلیل اینکه پدرم ۲۶سال هست فوت کرده ومن بخاطر سر پرستی مادرو خواهرم نتونستم خدمت کنم جریان من چیست دفعه اولم هست که فراری هستم سابقه فرار ندارم

    1. خودتونو معرفی کنین تا شامل بخشودگی بشین بعد برای کفالت مادر و خواهر اقدام کنید

   2. سلام من یک ماه فرار کردم بخاطر مشکلات خانوادگی. پدرم. توان جسمانی نداره و کمرش شکسته ایا معاف. کفالت پدرم. میشم. شرایطش چیه

 151. سلام خسته نباشید من تصادف کردم پام خم نمیشه الان دوساله در حین خدمت فرار کردم الان یک ماه است فشار روم هست هر شو تو فکرم نمی تونم بخوابم چه کار کنم

  1. سلام با مراجعه به پادگان خود را معرفی کنید و بعد از حضور در دادسرای نظام و بررسی دلیل فرار ، برای معافیت پزشکی یا معاف از رزم اقدام کنید.

 152. سلام.برادرم متاهله و بچه داره و حدود ۷،۸ ساله ک فراریه.الان رفته خودشو معرفی کرده به یگانش که تهران بوده و حالا بعد ۳ روز برگشته مشهد میگه چون متاهلم منو فرستادن مشهد و بخاطر زن و بچم همه چیزو بخشیدن
  ایا راست میگه؟ینی به این زودی تصمیم میگیرن براش؟در اصل چقد زمان میبره حدودا تا تکلیفش مشخص بشه و بعد چند روز تقریبا میفرستنش شهری ک همسرش سکونت داره؟حدودی هم بگید ممنون میشم

 153. اگر سرباز وظیفه به مافوق خود اهانت کند و به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شود دادگاه حکم را دوسال تعلیق کند بعد سرباز در حین خدمت فرار کند بعد دستگیر شود حکم تعلیق لغو میشود یاخیر؟

 154. سلام من الان سرباز آموزشی احمد بن موسی هستم الان باید بروم خدمت سربازی فراری شدم برای کمیسیون پزشکی اومدم شیراز دیگه ادامه ندادم چون خانواده نان آور بودم الان هم هست م میخوام ادامه بدم پدر هم فوت کردن یه خواهر دارم ومادر کفالت مادر قبول نکردن باید چی کار کنم حقوق هم نداریم بازم گفتن باید بری الان هم فرار ی محسوب میشم

  1. سلام اگر بتوانید با مدرک اثبات کنید غیبت شما موجه بوده و مورد تایید نظام وطیفه قرار گیرد می توانید برای کفالت مادر اقدام کنید

 155. سلام دوست عزیزم،
  بنده ورزشکار هستم تو رشته ورزشیه بوکس،
  از سربازی فرار کردم میخاستم بدونم ک مقام جهانی بیارم سربازی رو بهم میبخشن یا ن،
  و اینک میزارن برم واسه مسابقات.

 156. من۱۹سال از خدمتم میگذره و شرایط رفتنو واقعا ندارم متاهل هستم مستاجر هستم کارمم آزاده آیا امکان معافیت هست.؟

 157. سلام من سه بار فرار کردم الان سه ساله فراریم میخام خودمو معرفی کنم چ مجازاتی داره اضاف میخورم یا حبس جریمه نقدی چقدر هست

 158. سلام من حدود۱۶ماه خدمتم بود که برادرتصادف کرد۲نفرکشته شدن پدرم مرض قند وسکته قلبی کرد عمل بازکردن مادرم الزایمرگرفتن وتوین موقعیت یه دو قلو برام بدنیا اومد که یکیشون عقب مانده بود ودر دستگاه گذاشتنش پدرم زیر نظر بهزیستی است ومن خرجو مخارج خانواده خودم وپدر و مادرم را در میاوردم وبرادر بزرگم در فارابی بودن دیگرقادر به ادامه خدمت نشدم والان۱۰سال است میگذرد الان چکار کنم

 159. سلام من برادرم ۸ساله ک در حین خدمت، از خدمت کردن سر باز زده و بخاطر بیماری پدرم نتونسته بره ادامه خدمت بده الان چجور میشه که کارشو انجام داد معاف بشه؟! طرح سه خواهری هم بخاطر غیبت نمیشه بگیریم راه حل بدید تو رو خدا ما گیر کردیم

 160. سلام من سال ۹۱ اعزام شدم سه بار تا حالا فرار کردم دو بار جریمه نقدی شدم آخرین بار سال ۹۷ بود دستگیرشدم الان برم چه سرنوشتی برام هست

  1. سلام. شما به مراجع قضایی ارجاع داده می شوید و جریمه نقدی و اضافه خدمت براتون محاسبه می شود

 161. سلام می خواستم بدونم اگه سرباز فراری باشی و کنکور فرهنگیان قبول بشی مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام. برای پذیرش گرفتن و ثبت نام در هر دانشگاهی باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید در صورت فراری بودن یا غیبت نمیتوانید در دانشگاه ثبت نام کنید.

 162. سلام ببخشید من ۴ ماه تو یگان خدمت کردم ب خاطر مشکل خانواده نتونستم بر گردم الآنم سه سال ک فراری ام میخوام برگردم باید چکار کنم

  1. سلام. به یگان محل خدمت خود بازگردید جریمه فرار را پرداخت کرده و ادامه خدمت سربازی را سپری کنید.

 163. سلام پسر من برج ۹ سال ۹۹ رفت خدمت بعد از آموزشی به یگان معرفی شد رفت بعد از چند روز برگشت و تا بحال نرفته اگر تحویلش دهم باتوجه به جانبازی و ایثار گری من امکان دارد دادگاهی نکند ویا اضافه براش نزنند ممنونم جواب دهید

  1. سلام با توجه به مدت غیبت برای ایشان جریمه در نظر گرفته میشود و امکان اضافه خدمت دارد.

 164. سلام خسته نباشید من در سال ۹۳ از خدمت فرار کردم الانم متاهل هستم یدونه هم دختر دارم نزدیک ۱۱ماه خدمت کردم الان بخوام بیرم این ۱۱ماه از خدمتم حساب میشه یا ن

  1. سلام. ۱۱ ماه خدمت شما محاسبه خواهد شد اما برای ترک محل خدمت مشمول جریمه خواهید شد که نوع و میزان جریمه به نظر قاضی پرونده بستگی دارد.

 165. سلام من ۱۸ ویا۱۹ ماه خدمت کردم ۱۴و۱۵ماه درخاش خدمت کردم و۴یا۵ ماه دیگر انتقالی در مشهد گزاراندم بخاطر وعض مالی پدرم کمیته امدادبود وکف پای منم صاف بود دیگر شرایط خدمت نداشتم والانم ۱نیم ساله فراریم وکسری خدمتم بخاطر منطقه محرم ۱تا۲ماه دارم میخواستم بیدونم میتونم باجریمه نقدی ۱ماه دیگه مانده بود ازخدمتم کارت معافیت بگیرم ممنون راهنمایی کنید

  1. سلام. بررسی پرونده سربازان فراری په قاضی پرونده آنها بستگی دارد شرایط شما با توجه به اینکه چند بار اقدام به فرار کرده آید ، پس از گذشت چند ماه به یگان برگشته باشید و دلایل اقدام به فرار از نظر قاضی تا چه اندازه توجیه پذیر باشند مورد بررسی قرار گرفته و حکم صادر میگردد.

   1. سلام من فراری شدم و به خاطر کمیسیون پزشکی اومدم شیراز دیگه ادامه ندادم چون خانواده نان آور بودم چی میشه توضیح بدید

 166. ۱۳ساله فراری ام ارتش نیرو‌زمینی بودم بخاطر بدرفتاری‌هایی که می‌شد دوام نیاوردم دیگه هم دوست ندارم برگردم‌، آیا می‌توانم خدمت سربازی ام را بخرم؟ تو آموزشی فرار کردم چند بار رفتم برگشتم واسه بار آخری که فرار کردم دیگه برنگشتم،

  1. سلام . طرح خرید خدمت در سال جاری تا این تاریخ اجرایی نشده است برای اطلاع از آخرین خبرها درباره طرح خرید خدمت با کارشناسان مرکز تماس بگیرید.

   1. سلام خسته نباشید ۲۰ روز آموزشی بودم الان فرار کردم بخاطر داداشم نه پدر دارم نه مادر یه دونه داداش دارم زن بچه داره زندگیش مستقله بخاطر داداشم معاف میدن ابجیم عروسی کرده اونم رفته خونه زندگیش

    1. سلام وقت بخیر، خیر برای برادر سالم که متاهل هم هستند امکان معافیت وجود ندارد.

 167. سلام خسته نباشد من سال من الان ۷سال از خدمت فرار کردم ۱۱ماه هم خدمت کردم الان میخوام ادامه خدمت بدم آیا این ۱۱ ماه هم چیزی از خدمتم میشه الانم متاهل هستم یدونه هم بچه دارم

  1. سلام شما باید خود را به دادسرای نظام وظیفه معرفی کنید به احتمال زیاد اضافه خدمت یا جزای نقدی شامل شما میشود

  2. سلام خسته نباشید من الان ۱۱ماه خدمتم بختطر مشکلات خانواده قادر ب ادامه خدمت نمیباشم ایا میتوانم ثبت نام دانشگاه بگیرم برم دانشگاه ممنون میشم جواب بدین

 168. سلام من سه ماه ازخدمتم مونده .تاندوم پام درعینه خدمت پاره شده ولی تادرس شدن کاملش سه ماه الی شیش ماه وقت لازمه.سوال اولم راجبه اینه میتونم ازپادگان چیزی بگیرم؟!سوال دوم من بااین پام چطوری بقیه خدمت سربازی را ادامه بدهم؟!

 169. سلام من سه ماه ازخدمتم مونده .تاندوم پام درعینه خدمت پاره شده ولی تادرس شدن کاملش سه ماه الی شیش ماه وقت لازمه.سوال اولم راجبه اینه میتونم ازپادگان چیزی بگیرم؟!سوال دوم من بااین پام چطوری بقیه خدمت سربازی را ادامه بدهم؟!

 170. باسلام.من سال ۷۹ رفتم خدمت ۱۰ماه خدمت کردم دوبار فرار کردم وبرگشتم دادگاهی شدم دیگه نرفتم العان حدود ۲۰ سال میشه ..جراحی دیسک گردن با پلاتین وجراحی دیسک کمر هم انجام دادم..میتونم از معافیت استفاده کنم..آیا امکان داره بابت این غیبت طولانی مدت جریمه نقدی بشم …منون میشم راهنمایی کنید.

  1. قانون غیبت بیشتر از ۸سال جریمه نقدی براساس مدرک تحصیلی است و یکی از شرایط بخشش غیبت مسایل پزشکی است که طبق صلاحدید شورای پزشکی تعیین میشود

 171. باسلام.من سال ۷۹ رفتم خدمت ۱۰ماه خدمت کردم دوبار فرار کردم وبرگشتم دادگاهی شدم دیگه نرفتم العان حدود ۲۰ سال میشه ..جراحی دیسک گردن با پلاتین وجراحی دیسک کمر هم انجام دادم..میتونم از معافیت استفاده کنم..آیا امکان داره بابت این غیبت طولانی مدت جریمه نقدی بشم …منون میشم راهنمایی کنید.

  1. قانون غیبت بیشتر از ۸سال جریمه نقدی براساس مدرک تحصیلی است و یکی از شرایط بخشش غیبت مسایل پزشکی است که طبق صلاحدید شورای پزشکی تعیین میشود

   1. باسلام آیاامکان تغییرسربازارتش به نیروی انتظامی وجودداردپسرم دوماهه داره درارتش خدمت میکنه میخوادازارتش به نیروی انتظامی تغییربدهدآیاامکانش هست وبایدچه اقدامی انجام بدهدممنون

   1. من هم قرار بود ۲ مرداد ماه برم اما بدلیل مشکلات روحی روانی نتونستم برم ؛۶ ماه میگذره ؛ واقعیتش هیچ مدرک پزشکی هم ندارم . چی میشه وضعیت من ؟

 172. سلام من دوبار فرار کردم بار دومم بهم خبر مریضی پدرمو دادن که دکترا جواب کردن و من بخاطر مریضی پدرم فرار کردم وبعد خوب شدن پدرم نتوانستم برگردم چون از زندانی میترسیدم ومتاهلم هستم والان شرایط خیلی برام سخته و۸ ماه بیشتر خدمت نکردم ودوست دارم در شهر خودم وکنار همسرم خدمت کنم

  1. سلام. طبق قوانین تمامی متاهلین در شهر محل سکونت همسر خود خدمت میکنند و مزایا و مرخصی های خاصی برای آنان در نظر گرفته شده است با توجه به شرایط بهتر است برای ادامه خدمت به یگان مراجعه کنید.

   1. سلام من دفترچه خدمتم راپر کردم وموقه سررسید که برم خدمت نرفتیم جریان من چی میشه من میتونم بخرمش فراری حساب میشم یا غایب حساب میشه چکار م میکنند

    1. از زمانیکه دفترچه خود را ارسال میکنید شما سرباز بحساب میایید و اگر نرید فرار محسوب می‌شود

 173. باعرض سلام خسته نباشید من ۶ماه خدمت کردم بعدش ۹ماه فراری نیمیتونم سربازی کنم عصاب دارم میرم اونجا افسوردگی میگیرم چطوری معاف بشم از این جهنم خلاص بشم

  1. سلام. با توجه به عواقب سنگین معافیت اعصاب و روان پیشنهاد میشود قبل از هر اقدامی در این زمینه به عواقب آن فکر کنید . برای پیگیری معافیت اعصاب و روان به پلیس +۱۰مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

 174. باعرض سلام خسته نباشید من ۶ماه خدمت کردم بعدش ۹ماه فراری نیمیتونم سربازی کنم عصاب دارم میرم اونجا افسوردگی میگیرم چطوری معاف بشم از این جهنم خلاص بشم

  1. سلام. با توجه به عواقب سنگین معافیت اعصاب و روان پیشنهاد میشود قبل از هر اقدامی در این زمینه به عواقب آن فکر کنید . برای پیگیری معافیت اعصاب و روان به پلیس +۱۰مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

 175. سلام من ۲۵ ماه خدمت کردم ۶ ماهشت دفترچه ای داشتم ۴ گاه را کشیدم دوماه به اتمام خدمت فرار کردم ۷ماه فرار بودم وبعد از ۷ ماه خودمعرف رفتم سر خدمت خودم الان ک دادگاه رفتم جریمه دادم ایا باز اضاف خدمت نیز شامل بنده میشود؟

 176. سلام من برج ۱۲ سال ۹۹ خدمت رفتم بعد برج ۲ ۱۴۰۰دسم عمل کردم بعد پشت هم تصادف بعد پام رباط پاره شد اینا نتونستم تا حالا برم از برج ۲ تا الان کلا ۱ماه نامه استراحت ندارم مجازات چیه

  1. سلام. به دادگاه مراجع قضایی معرفی می شوید و جریمه نقدی و اضافه خدمت براتون محاسبه می شود.

   1. سلام من سال ۹۲ اعزام شدم تو اموزشی رفتم دنبال معافی معاف نشدم حالا هکم جلبم اومده باید چکار کنم لطفا توضیح بدید

    1. سلام با مراجعه به پادگان خودرا معرفی کرده و بعد از ارجاع به دادسرای نظام باید ادامه سربازی انجام شود.

 177. سلام من سال۱۳۹۹/۶/۱اعزام ب خدمت بودم و رفتم و بعد من مشکل باد فتق و واریکوسل داشتم دکتر رفتم گفت مشکلی برای خدمت نداره و رفتم خدمت ودر اموزشی من دویدم ک دویدنم باعث شد شکمم ورم کنه و ب فرمانده گفتم ولی اعتنایی نکردن تا نصف شکمم ورم کرد و ب بهداری رفتم بهداری نامه برا دکتر داد و دکتر هم تو نامه نوشت ک نیاز ب عمل اورژانسی دارم ک نمیتونستم ب خاطر ورم شکم و دردش راه برم و در اخر عمل جراحی شدم و دکتر گفت تا یک سال ن باید تند راه بری یا چیزی سنگین برداری و پدر من فوت کرده و خانواده ما دچار هرج ومرج و مشکلات خانوادگی هست ک من محبور ب فرار از سربازی شدم الان ۱سال هست ک فراری هستم و میخوام دوبارع ب سربازی برگردم من رو باز داشت میکنن لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون

  1. سلام. شما به دادگاه مراجع قضایی معرفی می شوید و اضافه خدمت و جریمه نقدی براوون محاسبه می شود و اگر بیماری واریکسول بهبود پیدا نکرده است برای معافیت پزشکی اقدام کنید

 178. من اعزامی سال ۸۵ بودم وسال ۸۶ پس از یک سال خدمت دیگه نرفتم الانم متاهل هستم و دو فرزند دارم

  بخوام معرفی کنم خودم رو آیا اضافه خدمت داره ؟ چقدر؟ زندان هم داره ؟؟

  1. به مدت ۳ناه تا ۱سال یا اضافه خدمت و یا جریمه نقدی دارید. برای همسر و دو تا فرزند به شما کسری تعلق می گیرد

 179. سلام من مشکل اعصاب و روان دارم جای کارد،خودزنی،تتو،سابقه خودکشی و… دارم رفتم خدمت یبار رقتم کمسیون پزشکی گفتن بزو اگ بدتر شدی بیا باز کمسیون،رفتم پادگان میگه باید ۶ماه بگذره ازش تا باز بری منم فرار کردم ۳هفتس مشکل دارم نمیتونم جای شلوغ باشم و همش دعوا درگیری درست کردم و میکنم،باید برم کجا اقدام کنم ب جز پادگان تا معافم کنن؟؟

  1. شما چون فرار کردید فقط باید به یگان تون مراجعه کنید چون سرباز فراری هستید بعد از طی کردن مراحل سرباز فراری بعد باید به بهداری یگان مراجعه کنید و دوباره از انجا پیگیر شوید

   1. سلام من چهارساله خذمت نرفتم و ب علت کشته شدن دایی هام س نفربودن ی حا تصادف کردن فوت شدن منم دیگ نرفتم ۱۶ماه خدمت کردم و دیگ نرفتم مخام بدونم چ عواقبی روبرومه ممنون

    1. سلام. با توجه به شرایط گفته شده شما سرباز فراری محسوب میشوید و طبق قانون مشمول مجازات حبس و اضافه خدمت خواهید شد . با این وجود مجازات شما تا حد زیادی به قاضی رسیدگی کننده به پرونده شما بستگی دارد چنانچه قاضی تشخیص دهد که فرار به دلیل مشکلات معیشتی یا روحی و… بوده ممکن است در حکم شما تخفیف داده می شود و مثلاً به جای حبس برای شما حکم پرداخت جزای نقدی را جایگزین کند.

  2. سلام من اعزامی ۹۹/۱۲/۱هسم معاف از رزم هستم و مشکلات عصبی و خانوادگی دارم پدرو مادرم دارن جدا میشن من پیش مادرم زندگی میکنم آموزشی رو تموم کردم و رفتم یگان ۴۵روز فرار کردم و دوباره رفتم خدمت و منو فرستادن کمیسیون پزشکی و هفت روز استلاژی دادن و برج ۳۰/ ۲/ ۱۴۰۰ باید میرفتم ۵۰۵ و بعد هفت روز استلاژی دیگ نرفتم
   الان حدود ۵یا ۶ ماهه ک نرفتم باید چیکار کنم
   لطفن جواب بدین

   1. بیشتر از یکماه مرخصی استعلاجی نداریم و شامل حال فراری میشوید ببشتر از سه ماه حبس و جریمه نقدی

 180. سلام من روز اول اموزشی فرار کردم و حالا میخوام برگردم سر خدمت ولی پول ندارم محل اموزشیم حدود ۱۰۰۰ کیلومتر از محل سکونتم دوره باید چیکار کنم . ایا میشه محل اموزشیمو تغیر بدم ب یه استان نزدیکتر . لطفا راهنمایی کنید .

  1. سلام چون فرار کردید باید به همون یگان مراجعه کنید و باید شرایط تون بررسی بشه برای اینکه بتونید محل خدمت تغییر کنه

   1. خسته نباشید عزیز من متولد ۸۰هستم دی ماه ۹۹رفتم خدمتم و۸ماه خدمت کردم دهن خدمت افسوردی هاد گرفتم و خود زنی می و رفتم دنبال کارهایه معافی که انجام شد وفقط آخر موند که برم کرمان بابام نزاشت گفت موعافه اعصاب روان بشی زندگی نابود میشه دیگه نرفت و دیگه هم سربازی نرفتم و رفتم دکتر تهران والهان درمان شدم وحالم بهتر الهان اگه برم خودم معرفی کنم با این شرایط و پروند هایه پزشکیم منو مجازات می کن یا اضافه می زنن

 181. سلام من سربازفراری هستم برج ۳رفتم اموزشی تموم کردم ب بگان معرفی کردم و معاف ازرزم اعصاب روان هستم و مشگل قفسه صدری و ریه دارم ک قبل اعزام ب کمیسیون پزشکی رفتم ولی دکترشوارپزشکی شهرمون گفتن سالمی توو ماع ازرزم کردن ب علت اعصاب روان بعدیگانم معرفی کردب کمیسیون بازمعاف ازرزم کردن ک منم دیگع نرفتم و درضمن مادرپدرم جداشدن چت ساله و من تک پسرهستم و الان دکترتوراکس نوشته عمل کنم ایابعدعمل معافم میکنن یاب علت غیبت و فرارنمیکنن و اینکه چن بارمیشه رفت کمیسیون پزشکی لطفاجواب موبدین

  1. سلام. شما به علت غیبت و فرار شرایطتان کمی دشوار است. مگر اینکه توجیه غیبت کنید تا غیبت شما از پشت دفترچه پاک شود

 182. سلام خسته نباشید
  پدرم متولد ۱۳۴۰ هست و در زمان جنگ تحمیلی در جبهه بوده و زخمی هم شده و هنوزم ترکش در داخل پاش وجود دارد اما پدرم فقط آموزشی و چند ماه از خدمت رو انجام داده و فرار کرده الان بعد از گذشت این همه سال و باتوجه به معافیت افراد فراری بالای ۶۰ سال امکانش هست که برای کار های جانبازیش پیگیری کنه.

  1. سلام وقت بخیر باید به یگان خدمتی اش مراجعه کند و نامه بستری داشته باشد با این حال امکان قبول شدن کم است.

 183. سلام خسته نباشین من ۴ماهه فرار کردم میخواستم خودکشی کنم از این زندگی کلا متنفرم الآنم شرایط روحی مناسب ندارم نمی خوامم‌ برگردم ۸ماه خدمتم کردم حتی اگه حکم حبسم بدن بازم نمی‌رم .چیکار میشه کرد قبلاً واسه سربازی اعزام شده بودم رفتم دانشگاه حالا اگه بخوام توحین فرار برگردم دانشگاه امکانش هست

  1. سلام طبیعتا اگر نروید سرباز فراری هستید و از امتیازاتی مثل استخدام یا خروج از کشور محروم می شوید.

  2. با سلام بنده سال ۸۹رفتم خدمت و مدت ۱۴ماه خدمت کردم و به دلایلی فرار کردم حالا می خوام بدونم اگه دوباره برم اون ۱۴ماه که خدمت کردم حساب می شه یا نه

 184. سلام خسته نباشین من ۴ماهه فرار کردم میخواستم خودکشی کنم از این زندگی کلا متنفرم الآنم شرایط روحی مناسب ندارم نمی خوامم‌ برگردم ۸ماه خدمتم کردم حتی اگه حکم حبسم بدن بازم نمی‌رم .چیکار میشه کرد

  1. سلام طبیعتا اگر نروید سرباز فراری هستید و از امتیازاتی مثل استخدام یا خروج از کشور محروم می شوید.

   1. سلام خسته نباشید من الان هشت ساله سرباز فراریم تو ارتش بودم میتونم مجددا دفترچه پست کنم وبرم نیرو انتظامی چون از اول که دفترچه پست کردم خیلی علاقه داشتم تو نیرو انتظامی باشم میتونم به دادگاه نظام برم کارم درست کنم و خدمتم ادامه بدم و میشه بگین چه حکمی برام صادر میشه ممنونم

    1. سلام. با توجه به این امر که چه مدت از خدمت سربازی شما در زمان فرار گذشته بود اگر مشمول تجدید دوره شوید مجددا باید دفترچه را پست کنید اما نمیتوانید خودتان ارگان مد نظر را انتخاب کنید.

 185. سلام خسته نباشید من برج ۱۲ سال ۹۹ اموزشم تموم شد و امریمو گرفتم نرفتم پدرم جانباز ۵ درصد هستش عموم هم شهید از بنیاد شهید نامه گرفتم به دلیل مریض بودن پدرم حدودا ۶ ماهو نیمه فراز کردم میخواستم بدونم مجازاتم چیه ممنون

  1. سلام. اگر غیبت شما موجه تشخیص داده شود(با توجه به بیماری پدر) ممکن است از سه ماه تا یک سال اضافه خدمت
   برای منظور شود ، یا ملزم به پرداخت جریمه نقدی شوید.

 186. سلام من ۴ماه خدمتم الان چند روزه که نرفتم تک پسرم دوتا خواهر دارم یکی متاهل یکی کوچیک پدر مادرمم زیر نظر دکتر عصابن میتونم معافی بگیرم؟؟

  1. سلام. امکان درخواست معافیت کفالت در حین خدمت وجود دارد که با توجه به شرایط سرپرست خانواده امکان پذیرش یا عدم پذیرش آن بررسی میشود.

 187. سلام من ۴ماه سربازم تک پسرم دوتا خواهر دارم پدر مادرم جفتشون زیر نظر دکتر عصابن میتونم الان برا معافی اقدام کنم؟؟

  1. سلام. امکان درخواست معافیت کفالت در حین خدمت وجود دارد که با توجه به شرایط سرپرست خانواده امکان پذیرش یا عدم پذیرش آن بررسی میشود.

  1. سلام .غیبت غیر موجه در سربازی عواقبی دارد اگر برای بار اول بوده و زمان آن از ۶۰ روز تجاوز نکند به ازای هر روز غیبت دو روز اضافه خدمت محاسبه میشود اما چنانچه بیش از یکبار مرتکب غیبت شوند ممکن است علاوه بر اضافه شدن زمان خدمت به دادگاه معرفی میشوند. البته اگر سربازی بنابر مشکلی مرتکب غیبت شود فرمانده میتواند با در نظر گرفتن مشکل اوذو با صلاحدید خود بخشی از غیبتش را موجه کند .

 188. سلام پسرم ده روز ازآموزشیش گذشته فرارکرده امده میگه دیگه برنمیگردم..امروزیه روزگذشته لطفا راهنمایی کنیدچی میشه بایدچیکارکنیم

  1. سلام بهتر است هر چه سریعتر به یگان محل خود برگردند. با توجه به اینکه دوره آموزشی مرخصی ندارد ممکن است برای ایشان جریمه های در نظر گرفته شود. در صورت طولانی شدن غیبت ممکن است تحت تعقیب قرار بگیرند.

  1. سلام اگر برای بار اول غیبت کرده آید چنانچه تا ظرف دو ماه خود را به یگان خدمتی معرفی کنید مشمول جریمه میشوید و برای شما به ازای هر یک روز غیبت دو روز اضافه خدمت محاسبه میشود.

   1. سلام..کفالت به چه کسانی تعلق میگیره؟پدر من الان ۶۴سالشه..جواب بدید ممنون میشم

   2. سلام پسرم ۲ماه شده ازسربازیش فرار کرده اموزشی روهم تموم کرده الان نمیره مجازاتش چیه؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام اگر برای بار اول غیبت کرده آید چنانچه تا ظرف دو ماه خود را به یگان خدمتی معرفی کنید مشمول جریمه میشوید و برای شما به ازای هر یک روز غیبت دو روز اضافه خدمت محاسبه میشود.

 189. سلام چن باردیدگاه فرستادم جواب ندادین لطفاجواب بدین من برج ۳ب سربازی اعزام شدم وقبلش ک مشکل قفسه سینه دارم و ریوی و جن تاخط رودستم دارم معاف ازرزم کردن ولی بخاطرخط های رودستم اعصاب زوان زدن مشکل سینه مونزددکتربدی بود بعدازاموزشی ب یگان معرفی کردم و ۵روزموندم بعد۵روزدیکه نتونسنم بامرخصی دوروزه پزشک امدم و دیگع نرفتم تاالان و اینکه دکترتوراکس نوشته عمل کنم ویه هفته پیشم حودکشی گردم ک بردن بیمارستان ایابااین همه مشکل و مریصی و عمل کنم سینمومعاف میشم یان بخاطرغیبت لطفاجواب بدین

  1. سلام با وجود این شرایط و بررسی کمیسیون و پزشک نظام وظیفه احتمال معافیت اعصاب و روان وجود دارد

   1. سلام وقت بخیر من اعزامی ۹۶هستم سه بارازناحیه پاعمل شدم وکل موهام ریختن افسردگی استرس دارم سال ۹۸فرارکردم الان برم چی میشه باردوم هست فرارکردم

    1. سلام. در مورد جریمه فرار از خدمت قاضی دادسرا رای می دهد چنانچه نتوانید دلایل مستند و توجیه پذیر برای عدم مراجعه ارایه دهید ممکن است مشمول جریمه و زندان شوید.

  2. آیا کسانی که سر بازی فرار میکنن تحت تعقیب هستند و بانک یا گواهینامه و… نمیتونن بگیرن

 190. سلام چن بازدیدگاهموفرستادم جوابی ندادین
  من سربازم برج ۳اعزام شدم قبلش هم معاف ازرزم شدم بخاطراعصاب روان و مشکل دفومرتی قفسع سینه ام دارم ک نظام وظیفه ردکردبعدازاموزشی ب یگان معرفی شدم و بعداز۵روزغیبت کردم تاالان ودکتربرام نوشته عمل کنم قفسع سینموویک بارم یک ماه پیش حودکشی کردم کبردن بیمارستان الان میخام بدوتم بااین پزونده خودکشی و میخام عمل کنم ۱۷ام معاف میشم یان بخاطرغبیت وفرارنمیکنن لطفاجواب بدین

  1. سلام با وجود این شرایط و بررسی کمیسیون و پزشک نظام وظیفه احتمال معافیت اعصاب و روان وجود دارد

 191. سلام چن بازدیدگاهموفرستادم جوابی ندادین
  من سربازم برج ۳اعزام شدم قبلش هم معاف ازرزم شدم بخاطراعصاب روان و مشکل دفومرتی قفسع سینه ام دارم ک نظام وظیفه ردکردبعدازاموزشی ب یگان معرفی شدم و بعداز۵روزغیبت کردم تاالان ودکتربرام نوشته عمل کنم قفسع سینموویک بارم یک ماه پیش حودکشی کردم کبردن بیمارستان الان میخام بدوتم بااین پزونده خودکشی و میخام عمل کنم ۱۷ام معاف میشم یان بخاطرغبیت وفرارنمیکنن لطفاجواب بدین

  1. سلام با وجود این شرایط و بررسی کمیسیون و پزشک نظام وظیفه احتمال معافیت اعصاب و روان وجود دارد

 192. با سلام و عرض ادب خدمت شما
  من در تاریخ ۱۹/۴/۹۶اعزام به خدمت شدم رفتم ۲۰روز وایستادم و اومدم مرخصی دیگه مشکل خانواده پیش اومد نتونستم برم .وبعد از یک سال دوباره رفتم و بازم ده روز نتونستم وایستم بازم واسم مشکل پیش اومد متاهل هم هستم .والان میخوام دوباره برم به عنوان خود معرف .باید کجا بروم .یا میتونم برم پلیس +۱۰دوباره درخواست بدهم

 193. سلام خسته نباشید ببخشید من سال ۹۲ رفتم خدمت بعد از ۳ ماه خدمت مرخصی گرفتم دگ برنگشتم پادگان بخاطر مسایل خونوادگی و فرار پدرم از خونه و زندانی شدن برادر بزرگم و تصادف کردن اون یکی برادرم ک ضربه مغزی شد دگ کلا مجبور شدم خونه بمونم و دقیقا بخاطر همین مساعل خونوادگی برام سنگین تموم شد و من بیماری روحی و روانی پیدا کردم (صرع) داشتم بدتر شد الانم هر وقت عصبانی میشم تشنج میکنم تقریبا ماهی یه بار حالا کمتر یا بیشتر الان من برای معافیت پزشکی اقدام کردم دکتر پروندمو دید قرار شد برای کمیسیون ارسال بشه ک خب من الان میتونم از شهر خودم اقدام کنم برای معافیت پزشکی بعد بخاطر فرارم ک خودم میدونم موجه هس و ان شاءالله قاضی هم قبول میکنه میشه همه کارامو از شهر خودم اقدام کنم؟ هم معافی و هم بخاطر فرارم ک ۸ سال گذشته از روش؟

  1. بله می تونید از شهر خودتون اقدام کنید باید به سازمان نظام وظیفه شهر خودتان مراجعه کنید.

 194. سلام من ۲۱ماه خدمتم رو کردم ولی ۴ماه اضافه خدمت داشتم که نتونستم وایسم بخاطر اینکه هم پدر و مادرم به مشکل خوردن و پدرم افتاد زندان و برادرم بیمار شد، الان نزدیک سه ساله فراریم، میخواستم خودمو معرفی کنم، چی در انتظارمه، ممنون از راهنمایتون

  1. سلام خسته نباشید به دلیل فرار از خدمت درون نظام دادگاهی میشوید و بنا بر نظر نظام اضافه خدمت شاملتون میشه ولی شما مدارک بیماری برادر تون و حکمی که دادگاه برای پدر تون صادر کرده رو همراه داشته باشید و کپی شناسنامه های مادر و پدر و برادر تون و یک استشاد محلی نیز جمع اوری کنید و اعلام کنید که من مجبور شدم از خانواده م حمایت کنم این مدارک رو زمانی که به یگان مراجعه میکنید داشته باشید توی مجازات فرار تون هم تخفیف صادر میشه و شاید بخشودگی شامل تون شد

 195. سلام خسته نباشید، من سه سال. پیش رفتم خدمت(اموزش) افتادم عجب شیر اومدم مرخصی فرار کردم الان پشیمونم میخام برم خدمت، خودمو معرفی کنم، چه مجازاتی دارم؟؟ حبس هست؟

 196. سلام من غیبت یافرارازخدمت کردم مشکل قفسه صدری و ریه دارم قبل اعزامم کمیسیون توپروندم زدن ولی نظام وظیفه قبول نکردو معاف ازرزم کردالان دکترنوشته ک عمل کنم ایاعمل کنم معاف میشم و ازطریق یگانم اقدام کردم بازردکردن و چن بارمیشه ب کمسیون رفت لطفاجواب بدین

 197. سلام من فرارو غیبت کردم درحین خدمت مشکل قفسه سینه دارم ک معاف ازرزم شدم الان دکترنوشته عمل کنم ایابعدعمل معاف میشم یان ممنون میشم سریع جواب بدین

  1. سلام من ۵سال فراریم ازیگان دوهفته خدمت کردم.والان متاهلم یدونه بچه کوچولو دارم وضعه مالی من هم ظیفه حساب یارانمو مسدود کردن بخاطر فراری بودنم دوست دارم بگردم ایا زندانی دارم

   1. سلام من ۲سال ونیم فرار کردم که شرایطم سر)پرستیه خانواده ی آیا من باید چیکار کنم تا معاف شوم

    1. متاسفانه راهی برای معافیت وجود ندارد باید خودتان را معرفی کنید و ادامه خدمت را سپری کنید

 198. سلام سربازفراری ام بعد۶سال رفتم خودم معرفی کردم واسم حکم حبس ۱سال زدن ایادرطول خدمت بخشیدمیشه یامیشه جریم داد

 199. اگر قاضی بفهمد یا خودم بگم که من به این دین و اسلام ایرانی اندازه سرسوزن اعتقاد ندارم و یا همنجسگرا هستم چه میشود؟

  1. سلام در مورد همجنسگرایی برای شما مشاوره روانشناسی و درمان با روانکاو می گذارند و اگر بعد از مدت درمان بهبودی حاصل نشد می توانید معافیت بگیرید ولی شرایط بسیار سختی دارد.

 200. سلام وقت بخیر.من سال ۹۴/۱۲ رفتم خدمت و سال ۹۶/۰۶به دلایل زیادی مجبور و از سوی فرمانده و سردار علی محمدی اذربایجان شرقی تشویق به فرار از خدمت شدم.
  دلایل: ۱_۴ ماه بود حقوق سربازیم رو واریز نمیکردن و من به همه مسئولین حتی فرمانده و سرداری که بالا نام بردم ۲_سرپرست خانه من بودم و هستم پدرم وقتی ۸ سالم بود فوت کرده،مادرم مریضه
  ۳_خودم در حین خدمت دچار مریضی های جسمی و روحی شدم، دست راستم کلا تتو هست تا انگشت هام، فک بالا و پایین کلا دندان مصنوعی هستم….
  کلا از همه لحاظ شرایط دار هستم و دلیل فرارم همان تشویق کردن فرمانده و سردار شد.یک سرباز که بی پدره و دولت هم حقوقش رو نمیریزه چیکار باید بکنه بنظرتون؟
  من الان میخوام کارت پایان خدمتم رو بگیرم ولی نمیدونم چیکار کنم و چی بگم.لطفا لطفا تورو خدا بهم کمک کنین تو بد شرایطی موندم

 201. سلام خسته نباشید من بعد از تمام کردن دوره آموزشی به یگانم اعزام شدم و با یک هفته خدمت در یگان سال ۹۳ از سربازی فرار کردم و الان میخوام بدونم باید چیکار کنم ممنون میشم جواب سوال منو بدین

  1. سلام باید به یگان تون معرفی کنید خودتون و بنا به دستور قاضی نظام بازداشت می شوید

  1. سلام به دلیل فرار کردن تون دادگاه نظام بازداشت میشوید و به خاطر متاهل بودن ممکنه تخفیف بگیرید در مجازات تون و معمولا تو شهر خودتون تقسیم میشوید

 202. سلام
  یه سوال داشتم کسی که سرباز فراری و سربازی نمیره و خانواده رو هم بشدت اذیت می‌کنه
  چیکار باید انجام داد
  آیا قانونی نیست دنبال سرباز فراریش باشه ؟!

  1. سلام بابت رفتارش میتونید با یک روانشناس صحبت کنید و همچنین خودش هم حضور داشته باشد ولی برای خدمت خود سرباز باید پیگیر شود

 203. سلام خسته نباشید من تک فرزند خانوادم و ۹ سال است که فراری هستم و پدر و فرنزد ۲ نفری زندگی میکنیم.اگر خودمو معرفی کنم معافیت یا ارفاقی قاعل میشن یا نه

  1. سلام. به علت غیبت به دادگانه نظام معرفی می شوید و اضافه خدمت و جریمه نقدی براتون محاسبه می شود

 204. من راستش شش سال پیش سه ماه اموزشی ام رفتم بعدش خودمو به یگان معرفی نکردم الان میخوام معرفی کنم.چون نامزد دارم و شرطش اینکه من برم خدمت حالا باید چیکار کنم ایا جریمه و حبس ام داره باید چیکار کنم اصلا میتونم بخرم یانه

  1. سلام. سایت خرید خدمت بسته است و شما به دادگاه نظام معرفی می شوید و جریمه نقدی و اضافه خدمت براتون محاسبه می شود.