مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

معاف از رزم خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟

معاف از رزم چیست؟

معاف از رزم موضوعی است که ذهن تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کرده است . اینکه چه کسانی میتوانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند ؟ و یا تعریف کلی این نوع معافیت از سوالات و ابهاماتی است که برای مشمولان پیش میاید . به همین دلیل در ابتدا سعی میکنیم معافیت از فعالیت های رزمی را تعریف کنیم . بسیاری از افراد مذکر با رسیدن به سن مشمولین به دنبال یافتن راه هایی برای رهایی از خدمت سربازی میباشند . خوشبختانه سازمان وظیفه نیز با در نظر گرفتن شرایط و موارد خاص امکان معافیت را برای افراد واجد شرایط فراهم کرده است . از جمله معافیت هایی همچون :

معافیت تحصیلی

معافیت پزشکی

معافیت کفالت

و … اما معاف از رزم همانطور که از نامش پیداست، به معنی معافیت افراد با توانایی کم ، از انجام فعالیت های نظامی و سخت میباشد .

معافیت از رزم یعنی چه؟

معافیت از رزم خدمت سربازی همانطور که از اسمش پیداست معاف شدن از خدمات رزمی می باشد . در واقع بسیاری از مشمولین به دلیل شرایط خود می توانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند .

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی

اگر بخواهیم به طور کامل تعریف دقیقی از معاف از رزم خدمت سربازی داشته باشیم باید بگوییم در واقع معاف از رزم خدمت سربازی  معاف شدن مشمولین از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی می باشد . هم چنین این نوع معافیت به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که دارای یک بیماری خاص می باشد . اما از طرف دیگر بیماری این افراد در درجه ی بالایی قرار ندارد که این افراد بتوانند از معافیت دائم پزشکی بهره مند شوند . بنابراین بر اساس رای شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معاف از رزم خدمت سربازی به این افراد تعلق می گیرد .

این مشمولین در دوران  خدمت خود از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی معاف خواهند شد . در این مقاله ما قصد داریم درباره ی مشاوره معافیت پزشکی و هم چنین مسائل مرتبط با معاف از رزم خدمت سربازی را برای مشمولین به طور مفصلی توضیح دهیم . با ما همراه باشید تا درمورد تمام مسائل مربوط به معاف از رزم خدمت سربازی و هم چنین معایب و مزایایی که این نوع معافیت خواهد داشت با شما سخن بگوییم .


بیشتر بخوانید: وظایف سربازان معاف از رزم چیست؟


معاف از رزم خدمت سربازی چه مراحلی دارد؟

 

شرایط معاف از رزم خدمت سربازی

شرایط معاف از رزم خدمت سربازی بسیار گسترده می باشد . اگر بخواهیم به طور کلی راجع به شرایط معاف از رزم خدمت سربازی سخن بگوییم باید اول از همه این نکته را یادآوری کنیم که معمولا آن دسته از مشمولینی که دارای بیماری های مختلف با درجات متفاوت می باشند می توانند از این نوع معافیت بهره مند شوند . به طور مثال بر اساس قوانین و ضوابط سازمان نظام  وظیفه عمومی ناجا ، افرادی که دارای بیماری و نقص عضو بوده و از سلامتی کامل بهره مند نیستند اما از عهده ی رفتن به خدمت سربازی بر می آیند می توانند از معاف از رزم خدمت سربازی استفاده کنند . این نوع معافیت همانطور که در بالا نیز گفته شد به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که از مشکلات  جسمی و روحی برخوردار بوده و نمی توانند فعالیت های رزمی دوران خدمت را مانند سایرین انجام دهند .

بر اساس ماده ۳۹ در قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین خدمت وظیفه از نظر سلامت روحی و جسمی در چهار دسته تقسیم بندی می شوند :

 • دسته اول کسانی هستند که از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار می باشند و می توانند به طور کامل خدمت سربازی خود را بگذرانند .
 • دسته دوم کسانی هستند که یا نقص عضو دارند یا به بیماری های خاصی مبتلا هستند ، اما این افراد توانایی انجام امور غیر رزمی را دارند .
 • دسته سوم به آن دسته از مشمولینی اطلاق می شود که به علت بیماری یا عدم رشد به طور موقت قادر به انجام خدمت ضرورت نیستند .
 • دسته چهارم برای آن دسته از افرادی است که دچار بیماری یا نقص عضو بوده و به طور دائم توانایی انجام خدمت ضرورت را ندارند .

به طور کلی افرادی که بیمار باشند و قدرت انجام فعالیت های جسمی را نداشته باشند ، اما در انجام فعالیت های روزمره مشکلی نداشته باشند ، شرایط معاف از رزم را دارند . به همین دلیل در طول دوره خدمت ضرورت تنها فعالیت های سبک بر عهده این افراد قرار داده میشود . تا از بروز هر گونه آسیب جسمی و روحی به مشمولان خدمت وظیفه سربازی جلوگیری گردد .


بیشتر بخوانید: انصراف از معاف از رزم چه شرایطی دارد؟


نظام وظیفه

موارد معاف از رزم

موارد معاف از رزم از دیگر مباحث مهم مربوط به این حوزه میباشد . درواقع اینکه چه کسانی و با شرایطی میتوانند از فعالیت های سنگین و رزمی معاف شوند از سوالات پرتکرار میباشد . همانطور که قبلا گفته شد افراد بیمار و یا دچار نقص عضو میتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند . برخی از این بیماری ها شامل مواردی همچون بیماری های غدد ، بیماری های پوستی ، بیماری های اعصاب و روان ، بیماری های ریوی ، بیماری های دستگاه گوارش ، بیماری های خونی ، بیماری های دستگاه ادراری تناسلی ، بیماری های قلب و عروق  و … میباشند . البته درباره ی موارد معاف از رزم تایید پزشکان معتمد سازمان وظیفه ی عمومی الزامی میباشد . به این ترتیب افرادی که در زمره ی یکی از این بیماری ها و موارد معاف از رزم قرار گیرند ، میتوانند درخواست خود را به مراجع مربوطه ارائه دهند .


بیشتر بخوانید: معایب معاف از رزم چیست؟


فهرست بیماری هایی که مشمولین می توانند از طریق آن ها معاف از رزم خدمت سربازی شوند

فهرست بیماری ها – بخش اول

 • بیماری های عمومی : مانند لاغری یا چاقی مفرط که در شرایط خاص معافیت از خدمات رزمی را به همراه خواهد داشت .
 • بیماری های غدد مترشحه داخلی : مانند غدد تیروییدی که قابل درمان باشند شرایط معاف از رزم خدمت سربازی می شوند .
 • بیماری های پوستی : مانند عرق کردن کف دست ها و اگزماها که در حالت خفیف معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت .
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب : مانند انواع صغر عضلانی عضلات بزرگ که در حالت خفیف مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بشوند .
 • بیماری های عصاب و روان : مانند اختلالات خلقی که در موارد ضعیف تر افراد می توانند معافیت از رزم بگیرند .
 • بیماری های مرتبط با جراحی مغز و اعصاب : تومورهای خوش خیم ستون فقرات بدون اختلالات عملی نیز معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت .
 • بیماری های ریوی : تغییر شکل قفسه سینه درصورتی که بدون اختلال تنفسی باشد .
 • بیماری های اسکلت و استخوان : انحرافات ستون فقرات در صورتی که حاد نباشد .

فهرست بیماری ها – بخش دوم

 • بیماری های دستگاه گوارش : بیماری آشالازی در صورتی که عمل شده باشد و عازضه ای نداشته باشد .
 • بیماری های خون و آنکولوژی : کم خونی های مگالوبلاستیک در مواردی ک با دارو درمان می شوند مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بگیرند .
 • بیماری های دستگاه اداری تناسلی : برگشت ادرار یک طرفه و خفیف باعث معافیت از خدمات رزمی می باشد .
 • بیماری های فک و دندان : ناهنجاری های اسکلتی و استخوانی فک و دهان .
 • بیماری های مرتبط با چشم : با هیپرمتروپی از ۳ تا ۶ دیوپتر هر یک از چشمها معاف از خدمات رزمی را می توان گرفت .
 • بیماری های گوش ، حلق ، بینی : کاهش شنوائی یکطرفه در حد پایین .
 • بیماری های قلبی: بیماری های مادرزادی قلبی برای کسانی که اختلال عملکرد قلبی ندارند معاف از خدمات رزمی می باشد .
 • بیماری های روماتولوژی : مانند نقرس کاذب یا هیپر اورسیمی که مشمولین می توانند معافیت از رزم خود را بگیرند .
 • بیماری های عفونی : مانند بیماری سل که بهبود یافته است .

 

چگونه معاف از رزم خدمت سربازی بگیریم؟

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد از انجام خدمات رزمی معاف می شوند . یعنی زمانی که افراد در مرحله ی آموزشی خدمت خود هستند نمی توانند برخی کارهای رزمی و سنگین را انجام دهند . بنابراین این افراد معاف از رزم خدمت سربازی خود را گرفته و در دوره ی آموزشی فقط اجازه دارند کارهای سبک را انجام دهند . یعنی این افراد حق ندارند در رژه های آموزشی شرکت کنند . مشمولین با داشتن معافیت رزمی از انجام تمرین های سخت نیز معاف هستند و در دوران آموزشی مانند سربازهای دیگر نمی دوند . اسلحه با خود حمل نمی کنند . در اردوها نیز شرکت نخواهند کرد . اما این نکته را نیز باید دقت داشته باشید که این افراد به جای این کارهای سنگین باید کارهای سبک ذیگر مانند کارهای دفتری و غیره را انجام دهند.

معایب معاف از رزم خدمت سربازی

معایب معاف از رزم خدمت سربازی به اندازه ای نیست که افراد بخواهند نگران این مسئله باشند . در واقع همانطور که در بالا نیز اشاره شد یکی ازمهم ترین معایب معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد نمی توانند در سازمان هایی که نیازمند سلامت کامل جسمی و روحی است استخدام شوند . اگر چه بر روی کارت پایان خدمت این افراد معافیت از رزم  زده نمی شود . اما برای استخدام در سازمان هایی مانند نیروی انتظامی به مشکل برخواهند خورد . این مسئله بهانه ای است برای استخدام نشدن این افراد در سازمان های مختلف دولتی  مانند سپاه ، ارتش ، نیروی انتظامی و بسیاری ارگان های دیگر .

دوره آموزشی معاف از رزم

دوره آموزشی معاف از رزم برای افرادی که این نوع معافیت را اخذ کرده اند ، به مراتب راحت تر از سایر افراد است.

چرا که مشمولانی معافیت از رزم را دریافت میکنند که بیماری های خاصی داشته باشند و یا دچار نقص عضو شده باشند . که به سبب آن بیماری توانایی خود برای انجام کارهای سنگین را از دست داده باشند . به همین دلیلی زمانی که مشمولان برگه ی معافیت از رزم خود را به مراجع مربوطه ارائه میدهند ، مدرکی است مبنی بر عفو این افراد از انجام کارهای سخت و سنگین در طول دوره سربازی به ویژه فعالیت های سخت نظامی که در دوره آموزشی انجام میشود . به این ترتیب مشمولان برای دوره آموزشی معاف از رزم نباید هیچگونه نگرانی داشته باشند . چرا که سعی سازمان نظام وظیفه نیز بر این است که به سلامتی مشمولان بیمار هیچ آسیبی وارد نشود .

معافیت از رزم و استخدام

معافیت از رزم و استخدام برای مشمولان موضوع خیلی مهمی میباشد . چرا که مشمولان پس از اتمام دوره ی سربازی به دنبال کار و استخدام در ادارات و ارگان های مختلف میباشند . به این دلیل سوالات و ابهامات بسیاری درباره ی معافیت از رزم و استخدام مطرح میشود . از جمله اینکه آیا معافیت از رزم مانع استخدام میباشد یا خیر ؟ برای پاسخ به ان سوال باید گفت مه هر اداره و سازمانی شرایط و مقررات مخصوص خود را برای استخدام پرسنل دارد . که بر اساس آن احتمال استخدام افراد دارای معافیت از رزم متفاوت میباشد . البته بای به این نکته توجه کرد که معافیت از رزم  افراد روی کارت پایان خدمت مشمولان درج نمیشود . به همین دلیل برخی ادارات به این موضوع اهمیت چندانی نمیدهند .

اما گاهی برخی شغل ها نیازمند توان جسمی و روحی بالا میباشد . که در این مورد سلامت افراد یکی از شرایط استخدام میباشد . لذا در چنین مواردی اولویت استخدام از مشمولان معاف از فعالیت های نظامی صلب میشود.

 

معاف از رزم اعصاب و روان

معاف از رزم اعصاب و روان به آن دسته از مشمولانی تعلق میگیرد که توان انجام فعالیت های سخت را ندارند . این در حالی است که شرایط لازم برای اخذ معافیت کامل و دائم را نیز ندارند . افرادی که میخواهند این نوع معافیت را دریافت کنند در ابتدا باید به پزشک مراجعه کنند ، تا گواهی مربوط به بیماری آن ها را تایید و امضا کند . علاوه بر این بیماری فرد باید به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و  سازمان نظام وظیفه برسد . در نهایت کمیسیون پزشکی نظام وظیفه در صورت لزوم رای خود مبنی بر معاف از رزم اعصاب و روان را صادر میکند . که طی آن فرد مشمول از انجام فعالیت های جسمانی زیاد و سخت معاف میشود .

البته به مشمولان نظام وظیفه توصیه میشود که تا حد امکان ، برای معافیت های اعصاب و روان اقدام نکنند . چرا که این نوع معافیت بعدا میتواند مشکل ساز باشد . و مانعی بزرگ برای استخدام آن ها در ادارات و ارگان های دولتی و غیر دولتی مختلف باشد .

معاف از رزم خدمت سربازی چه معایبی دارد؟

سوالات متداول

معافیت از رزم چیست ؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سازمان وظیفه عمومی برای جلوگیری از آسیب به مشمولان بیمار و دارای شرایط خاص امکان معافیت از رزم را فراهم آورده است که طی آن مشمولان خدمت سربازی از انجام فعالیت های سنگین و سخت جسمانی معاف میشوند .

آیا معافیت از رزم مانعی برای استخدام مشمولان در ادارات و سازمان ها میباشد ؟

این موضوع به قوانین و مقررات مربوط به استخدام در هر ارگان بستگی دارد . چنانچه شغلی نیاز به توانایی جسمی بالا و قوای روحی و روانی بالا نیاز داشته باشد ، امکان عدم استخدام افراد دارای معافیت از رزم وجود دارد .

شرایط اخذ معافیت از رزم کدامند ؟

افرادی میتوانند معافیت از رزم دریافت کنند ، که بتوانند بیماری و یا نقص عضو خود را به اثبات برسانند . و عدم توانایی آنها برای انجام فعالیت های جسمی سخت به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و نظام وظیفه برسد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 262 نظر:
 1. سلام، بنده به دلیل در رفتگی مکرر هردو کتف بنا به تصمیم کمیسیون پزشکی معاف از رزم شدم و ماه دیگر اعزام میشم و مدرک فوق لیسانس دارم. جایی خوندم که معاف از رزم ها از درجشون بعد آموزشی کاسته میشه. سوالم اینه که مجدد در آموزشی معاینه میشیم؟ و احتمال اینکه معاف از رزم شناخته نشیم هستش؟ و احتمال داره که معاف از رزم نشیم ولی باز هم به دلیل اینکه کمیسیون معاف از رزم معرفی کرده درجه کم بشه؟

 2. سلام، بنده به خاطر در رفتگی مکرر کتف بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی معاف از رزم شدم، دارای مدرک فوق لیسانس هستم. سوالی که داشتم اینه که میگن کسایی که معاف از رزم هستند درجشون کم میشه. منم کتف هام بر اثر فشار زیاد در میره. آیا تو خود دوره آموزشی دوباره معاینه میکنند بعد از رزم‌ معاف میشیم یا همون بدو ورود معاف از رزم شناخته میشیم؟ ممکنه تو خود آموزشی ببینن نیازی به معاف از رزم نیست و مثل سربازای عادی برخورد بشه؟ و اگر اینطور شد معاف از رزم برداشته میشه از پرونده یا خیر؟

 3. سلام خسته نباشید
  بنده اگر معاف از رزم بشم به علت بیماری تشنج، میتونم گواهی نامه رانندگی بگیرم؟
  آیا معایب معاف از رزم تشنج کاملا مانند معایب معاف دائم میباشد؟
  با تشکر

 4. سلام..
  سوالم این هست که آیا معاف از رزم در انتخاب رشته کنکور سراسری دخیله؟به ویژه برای رشته داروسازی.

 5. سلام می خواستم بدونم که در طول آموزشی می توان درخواست معافیت از رزم داد
  و این که اگه می شه چقدر طول می کشه؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بهتر است این کار را نکنید چون ممکن است تجدید دوره شوید

 6. سلام خسته نباشید
  من یکی از چشم هام نمرش ۶ هست و دیگری ۴.۲۵ مدرکمم دیپلمه، می خواستم ببینم آیا معاف دائم میشم؟

 7. سلام خسته نباشید ؛ من مدرک کارشناسی دارم بعدش یکی از چشمام نمرش منفی ۵ است و دیگر چشمم همینطور ؛ خواستم بپرسم امکانش هست معاف از رزم شوم؟؟

  1. سلام فرشاد جان
   بله مشمولان دارای این نوع معافیت برای اخذ گواهینامه دچار مشکل میشوند.

   1. سلام من پاهام پرانتزی هست و اول که میخواستم پذیرش سپاه بگیرم گفت معاف از رزم میشی ولی من با صحبت درستش کردم ولی الان میخوام معاف از رزم بگیرم اگه اقدام کنم بهم میدن معاف از رزمی رو؟

 8. سلام
  برای معافیت از رزم چه زمانی باید اقدام کرد؟چطوری باید گرفت؟قبل مراجعه به پلیس +۱۰ یا بعدش؟

  1. سلام عرفان جان
   برای اینکار باید ابتدا دفترچه اعزام را دریافت کنید و برای تکمیل آن نزد پزشک اولیه بروید در صورت لزوم به بیمارستان و شورای پزشکی معرفی میشوید که درباره نوع معافیت شما تصمیم گیری میشود.

 9. سلام من گوش چپم به طور کامل شنوایی نداره ، عصبش مرده و ۱۰۰ درصدی از کار افتاده و فقط یه گوش سمت راستم سالمه ، لیسانسه ام ، معافیت داعم شامل من میشه ؟

  1. سلام
   برای افرادی با فقدان شنوایی یکطرفه که مدرک تحصیلی کارشناسی دارند، معافیت از رزم در نظر گرفته شده است‌.

 10. با سلام
  من دو شرط از شروز معاف از رزم رو دارم البته معلوم نیست یکیش در چه حد هست آیا معاف دائم یا فقط معاف از رزم
  اولیش تعریق کنف هردو دست و هذ دو پا و سردی شدید اونهاست
  دومیش کف پای صاف هست

  شرایط من برای اخذ معافیت پزشکی چطوره ؟

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت پزشکی بر حسب شدت و نوع بیماری شما مشخص می شود. اما برای گرفتن معافیت پزشکی و مزایا و معایب آن حتما دقیقا فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید.

  2. من کف پام صاف بود معاف اززم شدم

   هرچند ک لازم ب ذکره ک اگر مچ پا ی شما کج باشه ب همراه صافی معاف دائمید

 11. سلام
  چنانچه از موارد قید شده در آیین نامه چند مورد از معافیت از رزم رو مشمول بشیم امکان گرفتن معافیت کامل وجود داره؟

 12. سلام
  وقت بخیر
  بنده به دلیل بیماری آرتریت پسوریاتیک چند تا از مفاصلم ورم داره که باعث لنگیدنم میشه و ۳۰ در صد پوستم درگیره و خارش شدید داره . ایا احتمالش هست مشمول معافیت پزشکی بشم ؟

  1. سلام
   معافیت پزشکی به شدت بیماری بستگی دارد که توسط شورای پزشکی نظام وظیفه مشخص میشود.

 13. باسلام خدمت مشاور محترم.لطفا‌سوال مرا پاسخ دهید
  بنده دانشجوی کارشناسی رشته ی ریاضی هستم و اکنون درخواست کاردانی کرده ام و درآستانه ی فراغت از تحصیل هستم .نمره ی یک چشم من ۵.۵هست و دیگری ۴.۷۵ با این شرایط به من گفتن که معاف نمیتونم بشم و فقط معاف از رزم هستم.۲۱ماه سابقه ی ایثارگری پدرم داره و ۳سال سابقه ی فعال بسیج دارم.می خواستم بدونم با این شرایط من معاف از رزم هستم؟؟اگر هستم سپاه پذیرش می کند؟اگر ارتش پذیرش بشم آیا کسری خدمت برایم اعمال می شود ؟؟
  و سوال دیگر اینکه با فوق دیپلم ریاضی می تونم پروژه ای بگیرم که باعث کسری خدمت شود؟

  1. سلام
   شدت بیماری ، رای شورای پزشکی و… نوع معافیت را مشخص میکند. بله از کسری ایثارگری و بسیج بهره مند خواهید شد.

 14. سلام خسته نباشید
  من الان مشمول هستم و میتونم معافیت پزشکی به علت بیماری های مغز و اعصاب بگیرم ولی به دلیل معایبی که معافیت پزشکی داره اللخصوص مغز و اعصاب نمیخوام معافیت بگیرم ، ایا ممکنه؟ ایا میتونم به عنوان فرد عادی برم خدمت؟.در ضمن من قرص هم مصرف میکنم
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   اگر شرایط شما عادی باشد بله می توانید به صورت عادی خدمت نمایید.

   1. باسلام من۱۰سال غیبت دارم متاهلم بادوفرزندمعاف ازرزم هستم میخواستم ببینم به خاطرغیبت اضافه خدمت میخورم یانه

 15. سلام و عرض و ادب
  چند سال گذشته در پی یه اتفاق تاندون بازوی دست راستم پاره شده و طی این سال ها این پارگی افزایش پیدا کرده میخواستم ببینم با این مورد میشه معافیت از رزم گرفت یا نه

  1. سلام
   معافیت شما با توجه به وضعیت و شدت عارضه مشخص میشود. تصمیم نهایی بر عهده شورای پزشکی نظام وظیفه است.

 16. باسلام خدمت مشاور محترم.بنده دانشجوی کارشناسی رشته ی ریاضی هستم و اکنون درخواست کاردانی کرده ام و درآستانه ی فراغت از تحصیل هستم .نمره ی یک چشم من ۵.۵هست و دیگری ۴.۷۵ با این شرایط به من گفتن که معاف نمیتونم بشم و فقط معاف از رزم هستم.۲۱ماه سابقه ی ایثارگری پدرم داره و ۳سال سابقه ی فعال بسیج دارم.می خواستم بدونم با این شرایط من معاف از رزم هستم؟؟اگر هستم سپاه پذیرش می کند؟اگر ارتش پذیرش بشم آیا کسری خدمت برایم اعمال می شود ؟؟
  و سوال دیگر اینکه با فوق دیپلم ریاضی می تونم پروژه ای بگیرم که باعث کسری خدمت شود؟

  1. سلام
   شدت بیماری ، رای شورای پزشکی و… نوع معافیت را مشخص میکند. بله از کسری ایثارگری و بسیج بهره مند خواهید شد.

 17. سلام وقتتون بخیر من چند سالی شده قفسه سینم سنگینی میکنه یا مثلا اگه خیلی بدوم جوری میشم که دیگه به زور باید نفس بکشم دکتر هم تا حالانرفتم‌که بررسی کنن خواستم ببینم موقع سربازی خودشون من رو به پزشک معرفی میکنن که بیماری ها مشخص بشه و اگر بیماری دیگه ای هم داشته باشم مشخص بشه یا خودم از همین حالا برم دکتر

  1. سلام
   در زمان اعزام به خدمت وضعیت سلامت شما مورد بررسی قرار میگیرد و اگر از نظر سلامت جسمی یا روانی مشکلی وجود داشته باشد به خدمت اعزام نخواهید شد.

 18. با سلام، آیا میشه به خاطر انحراف شصت پا، که هنگام راه رفتن بالای چند دقیقه و زیاد وایسادن باعث درد گرفتن پا میشن، معاف از رزم شد؟

 19. سلام من دو ماه پیش از پشت بام اوفتادم و یکی از مهره های کمرم شکسته آیا به من معافیت از خدمت شامل میشه و به نظرتون استفاده کنم یا فرقی با خدمت اصلی نداره و استفاده نکنم

 20. سلام و عرض ادب
  من شنیدم کسی که معافیت از رزم بگیره باز هم توی دوره آموزشی فرماندهان آنها را مجبور به انجام کارهای رزمی از جمله دویدن و رژه میکنند و میگویند چون به سربازی آمدی پس باید کار های سخت هم انجام بدی. یعنی به صورت کلی این فقط به صورت اسمی هست که از خدمات رزمی معاف میکنند ولی در آموزشی فرماندهان به معافیت از رزم سربازان توجهی ندارند و از آنها کارهای سنگین رزمی را هم میخواهند. یعنی از حرف تا عمل خیلی تفاوت دارد و در کل معافیت از رزم یک قانون نوشته است ولی به آن عمل نمیشود.
  متشکر میشوم در این باره راهنمایی بفرمایید که آیا این مطلب درست است یا خیر؟

  1. سلام
   معافیت از رزم به معنای معافیت از انجام اموری است که سلامت جسمی سرباز را به خطر میاندازد و این موضوع معمولا رعایت میشود.

 21. سلام من مشمول معافیت پزشکی هستم ولی الان در حال رفتن به دوره تکمیلی بسیجم آیا این در معافیت پزشکی اخلال ایجاد میکنه؟

 22. سلام ببخشید من دانشجوم بعد میخواستم بدونم امکانش هست در حین تحصیل برای معافیت اقدام کنم یا باید حتما دفترچه اعزام به خدمت بگیرم و اینکه ایا صافی کفه پا هنوزم معافیت داره یا برش داشتن؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام
   اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل تنها برای برخی بیماریها امکان پذیر است. صافی کف پا با اختلال عمکرد شامل معافیت میشود.

 23. سلام من معاف ازرزم تو ارتش خوب بیمارهای اعصاب روان اختلال اظطراب نونشت ولی مشکل ندارم مثل همه ادم ها عادی هستم

 24. سلام من معاف ازرزم تو ارتش خوب بیمارهای اعصاب روان واختلال اظطرب دارم تو استخدام موردپیش میاد یامیشم یانه

 25. سلام من معاف از رزم خوب بیمارهای اعصاب روان دارم نوشت اختلال اظطرب اختلال وسواس تواستخدام مانعی میشه

 26. سلام
  بنده مشکل کوتاهی گردن دارم به طوری که خیلی کم میتونم گردنم رو بچرخونم لکنت زبان هم دارم ایا معاف میشوم؟

  1. سلام
   معافیت تحصیلی با توجه به شدت بیماری و درجه اختلالی که به وجود آورده و همچنین نظر شورای پزشکی مشخص میشود.

 27. سلام وقت بخیر.نامزد من برا معافیتشون اقدام کردن ولی معاف از رزم شدن.تو پاشون پلاتین هست و تصادف کرده بود.الان میخواد تو نیروی انتظامی استخدام شه.میخواسم ازتون راهنمایی بگیرم ببینم اگ با این شرایط برن خدمت بعدش میتونن استخدام شن یا ن؟

  1. سلام
   این موضوع به کمیسیون های پزشکی نیروی انتظامی بستگی دارد اما ممکن است کار را سخت تر کند.

   1. باسلام من۱۰سال غیبت دارم متاهلم بادوفرزندمعاف ازرزم هستم میخواستم ببینم به خاطرغیبت اضافه خدمت میخورم یانه

 28. سلام
  نمره چشم سمت چپ من، ۶٫۵ هستش. لیسانس دارم. آیا معاف از رزم میشم? یا معافیت دایم?
  لطفا راهنمایی بفرمایید: اگر من معاف از رزم بشم، دیگه نیازی هست که خدمت سربازی برم?. و اگه معاف از رزم بشم میتونم در آموزش و پرورش استخدام بشم?

  1. سلام
   بله امکان معافیت از رزم وجود دارد. معافیت از رزم به معنی معافیت از انجام امور سخت و فعالیت های سنگین دوره سربازی است.

 29. سلام . من هم کف پام صافه. هم توی گرما کهیر میزنم که با هیچ قرصی خوب نمیشم به شکلی که تا زیر آب سرد نرم خارش بدنم برطرف نمیشه. هم دستم زیاد عرق میکنه . آیا با این چند مورد که همشون شامل معاف از رزم هستن نمیشه معاف دائم بگیرم؟ قانونی به این شکل هست اصلا که چند مورد معاف از رزم بشه معاف دائم؟

 30. سلام
  با وجود غیبت اولیه درخواست اعزام دادم، الان گواهی توجیه غیبت رسیده دستم، با وجود درخواست اعزامی که دادم، میتونم غیبت اولیه مو توجیه کنم؟

 31. سلام،وقت بخیر
  من درخواست اعزام دادم و غیبت اولیه دارم،اون موقع گواهی توجیه غیبت نداشتم ولی تازه گواهی توجیه غیبتم رسیده دستم، الان میتونم غیبت اولیه مو توجیه کنم؟ی

 32. سلام بنده چند سال پیش به علت عفونت ریه (آمبولی ریه)چند روزی در بیمارستان بستری شدم و عمل کردم و بعد از گذشت چند سال از این ماجرا تقریبا ۳سالیه در بیشتر مواقع سال دچار تنگی تفس شدید میشم .
  آیا با توجه به این شرایط ،بنده میتوانم از شرایط معافیت پزشکی استفاده کنم یا خیر؟
  آیا معاف از رزم شامل من میشود یا دائم؟

  (ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.)

 33. سلام من دو ساله تحت نظر متخصص قلب هستم. یکی از دریچه های قلبم گفتن افتادگی خفیف داره باز امسال رفتم دکتر گفتن که چند تا از دریچه ها افتادگی دارن حالا دفترچه پست کردم تاریخ اعزام هم اول شهریور هست حالا با این شرایط معاف از رزم میشم یا دائم؟

  1. سلام
   نوع معافیت شما با توجه به مواردی همچون شدت و درجه بیماری و نظر شورای پزشکی نظام وظیفه و… مشخص میشود.

 34. سلام من ۲۱سالمه و تازه شناسنامه گرفتم و در اصل عراقی هستم داخله شناسنامه هم به جای کد ملی پدرم نوشته تبعه کشور عراق پدرم شناسنامه ایرانی نداره منم از طریق مادرم شناسنامه گرفتم باید سربازی برم یا معاف میشم

  1. سلام
   تمام افراد دارای تابعیت ایران که به سن مشمولیت میرسند باید به خدمت سربازی اعزام شوند.

 35. من هر دو چشمم ۳٫۵ ضعیفی داره و ۳٫۵ آستیگمات و دچار عارضه شب کوری هم هستم اما معاف دایم نکردن منو بنظرتون اعتراض بزنم به رای کمیسیون یا نه ؟
  ضمن اینکه مدرکمم کارشناسیه

  1. سلام
   معافیت یا عدم معافیت شما با توجه به شدت بیماری و رای کمیسیون مشخص میشود. امکان اعتراض به رای این کمیسیون وجود دارد.

   1. سلام وقت بخیر بنده bmiپایینی دارم و دلم نمیخواهد معاف از رزم بشم آیا اگر پیگیرنشم می تونم به سربازی به حالت عادی ادامه بدهم

    1. سلام
     شم قبل از اعزام به خدمت توسط پزشک اولیه مورد معاینه قرار میگیرید و اگر مشکل جدی باشد، باید مراحل بعدی معاینات را طی کنید.

 36. با سلام
  بنده پدرم ۵۷ سال سن دارن و با مادرم چشمشون رو عمل کردن و الان در حال حاضر یجورایی از کار افتاده شدن جفتشون و مدارک پزشکی بیمارستان فارابیشون هم موجوده
  پدرم چون مسن هستش بعد از ۶ ماه که دکترا گفتن شیء خارجی مجاری اشکیشو در میاریم بازم نمیتونه کار کنه
  چون مشکلات دیگه هم داره که دیگه الان سختشه کار کنه
  من خودم برادرای بزرگتر هم دو تا دارم که خدمتشون رو تموم کردن ولی الان افتادن تو نخ اعتیاد و تو خرج خودشونم موندن و یکسری مدارک هم برای اثبات این موضوع هستش و هر دو تا برادر با خانوماشون به مشکل خوردن و احتمال طلاقشون هست
  یه خواهر هم دارم که متاهل هستش و اونا هم تو خرج خودشون توی این گرونیا موندن
  الان فقط من میمونم که منم ۹ ماه خدمتم و هیچ مشکلی هم با خدمت کردن ندارم ولی فکرم کلا پیش خانوادمه و چون مشکل دیسک کمر و چشم پزشکی و پلیپ دارم یه خرده روی روحیم اثر گذاشته و همش فکر اینور و اونوره و اعصابم سریع بهم میریزه و خانوادم و مشکل مالی هم که از یه طرف فشار آورده و بعضی وقتا باعث میشه به فکر خودکشی بیفتم
  روز برگ هم شدم ولی نمیتونم خدمت کنم چون واقعا بهم فشار میاد که صبح ساعت ۵ راه بیفتم هفت برسم سر خدمت و تا ظهر سر خدمت باشم و برگردم برم سرکار و از اونور هم روزی ۲۰ تومن کرایه رفت و برگشتم بشه با اینکه توی نزدیک ترین زندان محلمون خدمت میکنم ( سرباز زندانم )
  امروز رفتم پیش دکتر اعصاب و روان و مشکلم رو گفتم ولی میدونم از اینا بخاری بلند نمیشه و الان نوشته برای شورا

  بنظر شما با این چیزایی که گفتم من از چه طریقی میتونم معافی بگیرم ؟ ضمنا بنده بخاطر دیسک کمر معاف از رزم هستم

  1. سلام
   اگر تایید شود پدر توانایی مراقبت از خود برعهده گرفتن کفالت مادر را ندارد، همچنین عدم توانایی مالی و جسمی برادران برای اخذ کفالت اثبات شود، میتوانید معافیت بگیرید. اخذ معافیت اعصاب و روان توصیه نمیشود چون محدودیت های زیادی به دنبال دارد.

 37. سلام
  من نمره چشم ام ۵ اه و معافیت پزشکی نمی شم
  آیا با مدرک لیسانس می تونم معافیت از رزم نگیرم؟
  می خوام معاف از رزم نشم
  اصلا معافیت از رزم اختیاری اه یا اجباری ؟
  ممنون

  1. سلام
   درصورتیکه شرایط معافیت از رزم را داشته باشید اما برای اخذ آن اقدام نکنید یا بیماری خود را کتمان کنید در صورت بروز هر گونه آسیب، سازمان وظیفه هیچ مسئولیتی در قبال عواقب آن ندارد.

 38. سلام و درود به شما ، من فوق دیپلم برق دارم و تا برج ۱۱ امسال هم معافیت تحصیلی دارم ، من به علت تصادفی که ۴ سال پیش داشتم توی ساق پای راستم پلاتینه میخواستم ببینم معاف از رزم میشوم یا خیر ؟ و اینکه آیا باید صبر کنم معافیت تحصیلیم موقعی خواست تمام شود کارای خدمتو و معاف از رزم رو بکنم یا همین الان هم میتونم ؟ و آیا معاف از رزم میتواند با مدرک کاردانی در کارخانه های صنعتی یا معادن استخدام شود ؟ ، ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   شما باید بعد از دوره تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنید. شدت بیماری در نوع معافیت شما تاثیر دارد. افراد دارای معافیت از رزم میتوانند برای امریه اقدام کنند.

 39. سلام من بیماری نوروبهجت عارضه مغزی دارم دوضایع تو مغزم دارم مدرکمم کاردانی ایا معافیت دائم میدن؟؟ایا معافیتم باعث ابطال گواهینامه نمیشه؟

  1. سلام
   شدت بیماری و رای شورای پزشکی نظام وظیفه در معافیت یا عدم معافیت شما تاثیر دارد. معافیت های اعصاب و روان در روند اخذ گواهینامه رانندگی اختلال ایجاد میکنند.

   1. سلام من واریکوسل دو طرفه داشتم عمل کردم که بعد از عمل دوباره عود کرده ولی گرید ۲ سمت چپ و گرید ۱ سمت راست شده برگه اعزام فرستادم همچنین کمیسیون پزشکی هم رفتم که گفتن معاف از رزم هستید ۱ مهر اعزام میشم حالا برگه ای یا چیزی میدن که نوشته باشه معاف از رزم هستم تا در اموزشی نشون بدم?مدرکم لیسانس غیر پزشکی

 40. سلام من مدرک کاردانی ابتدایی دارم
  اگر معاف از رزم بشم
  تو کارت پایان خدمت ک ثبت نمیشه ؟؟
  تو استخدامی اموزش پرورش ک مشکلی پیش نمیاره ؟؟
  امکان داره با این مدرک و معاف از رزمی ک شدم امریه اموزش پرورش بشم ؟؟

  1. سلام
   استخدام یا عدم استخدام شما در این سازمان به شدت بیماری، قوانین اموزش و پرورش و… بستگی دارد. بله در صورتیکه اموزش و پرورش به رشته و تخصص شما نیاز داشته باشد، شما میتوانید برای امریه آموزش و پرورش درخواست دهید.

 41. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر من اسکولیوز ۱۲ درجه دارم و درد و گرفته گیه عضله گردن و پشت که خیلی زیاده ممکن هستش که معاف دائم بشم

  1. سلام
   خیر معافیت دائم در این بیماری برای افرادی است که اسکلیوز بیش از ۳۰ درجه داشته باشند.

 42. سلام…ببخشید من امروز شواری پزشکی معاف از رزم برایم صادر کردند ..ولی من چون الان ۷ سال دارم دارومیخورم..اعصاب وروان ..قرصاهم هم صب و هم شب باید بخورم هنوزم خوب نشدم..ولی امروز واسم معاف از رزم زدم. چون تو خدمت داروهامو اگه بخورم نمیتونم وظیفه مو انجام بدم..اگه اعتراض بزنم تاثیر داره یا نه ؟بعد اعتراض زدم دوباره میره شورا نظام وظیفه ؟چجوریه میشه راهنماییم کنید لطفا..؟؟

 43. سلام.من سنگ کلیه دارم وکمی پاهام پرانتزیه،شرایط معاف ازرزم شدنودارم؟الان دارم خدمت میکنم.چگونه اقدام کنم؟سنگ کلیه چه سایزی باعث معافیتم ازرزم میشه؟

  1. سلام
   معافیت پزشکی به نوع و شدت بیماری بستگی دارد مثلا بیماران با سنگ های شاخ گوزنی معافیت دائم میگیرند این در حالی است که سنگ کلیه همراه با هیدرونفروز قابل درمان معافیت موقت در پی دارد پس بهتر است از نوع و شدت بیماریتان اطلاع یابید.

 44. با عرض سلام، من فارغ التحصیلی دکترا مهندسی آب هستم، شاخص bmi برابر با ۴۶ هست. من میتونم برای معافیت از رزم یا دائم اقدام کنم.

  1. سلام
   برای مشمولانی که شاخص bmi در آنها بالای ۳۵ باشد معافیت از رزم در نظر گرفته شده است.

 45. سلام
  من یک بند انگشتم از کار افتاده و حرکت نمی کنه آیا معاف از رزم بهم تعلق میگیره

 46. ببخشید میشه در حین خدمت کاری کرد که معافیت از رزم ابطال بشه و دیگه در روی کارت پایان خدمت درج نشه ؟
  اگر همچین امکانی وجود داره چیکار باید کرد و مراحلش چطوریه ؟

  1. سلام
   خیر اطلاعات مربوط به معافیت از رزم شما روی تراشه کارت پایان خدمت درج شده است و امکان پاک کردن آن وجود ندارد.

  2. سلام من تاندون پاهام کوتاهه به صورتی که ۱ دقیقه روی دو زانو بشینم پاهام بی حس میشه آیا معافیت از رزم شامل من میشه؟؟

 47. سلام
  ببخشید من بیماری قلبی دارم دریچه قلبم نازکه و ازیت میکنه
  که دکتر گفت مادر زادی ایطور شدی نباید زیاد فشار استرس و چند چیز دیگه نباید باشه
  آیا میتونم معافیت بگیرم؟

  1. سلام. بنده انگشت سوم دست چپم یک بندش قطع شده و انگشت دیگری هم که به انگشت انگشتر هست تقریبا از کار افتاده ایا به بنده معافیت داده میشود ؟؟؟؟

 48. سلام
  آیا پولیپ دوطرفه بینی که هنوز جراحی نشده باعث معافیت دائم میشه ؟ حس بویایی ندارم کلا و تنفس با بینی برام سخته ، توی خواب دهنم باز میمونه و باعث سینوزیت مزمن شده ، ضمنا مدرک تحصیلی فوق لیسانس
  ممنون از وقتی که میذارین

  1. سلام
   پولیپ بینی دو طرفه در صورتی که بعد از انجام عمل جراحی نیز عود کند و با اختلال عملکردی همراه باشد منجر به معاف دائم میشود. سایر موارد معافیت از رزم را به دنبال دارد.

 49. سلام خسته نباشید.
  بنده طبق ام آر ای ک رفتم سه تا از مهره های کمرم دیسک داره. میخواستم برا معافیت از رزم اقدام کنم ولی یه سوال داشتم خدمتتون. چون بنده میخوام در اینده برا دبیری ازمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم ممکنه اونجا بنده رو رد کنن؟؟
  (یعنی ممکن هس آموزش و پرورش جز ارگان هایی باشه ک معافیت از رزم دیسک کمر جز خط قرمزاشون باشه)
  از اونجایی ک تمام اطلاعات در تراشه کارت پایان خدمت ثبت میشه.

  پیشاپیش از پاسخگوییتون ممنونم.

  1. سلام
   معمولا معافیت از رزم مشکل چندانی برای استخدام شما ایجاد نمیکند البته این موضوع به نوع و درجه بیماری نیز بستگی دارد. مگر اینکه سازمان مورد نظر از بین دارندگان معافیت از رزم هم استخدام انجام ندهد.

 50. سلام من در بیمارستان عمومی ناجا پیش پزشک متخصص رفتم به خاطر داشتن تتو و به پزشک گفتم که هیچ مشکلی ندارم و میخوام به حالا عادی خدمت کنم . ایا منو به شورای پزشکی میفرستن؟؟

 51. سلام . خسته نباشید .
  من به دلیل سقوط از ارتفاع با سینه ب زمین دچار شکستگی غضروف سینه صدم الان با وجود این که چند سال از این ماجرا میگذره هنوز هم باعث مصکلات تنفسی است و استخوان های سینم به طور نا منظم جلو و عقب هستند آیا با این سرایط معافیت پزشکی شامل من میشود؟

 52. سلام ببخشید من ۹ سالگی بینی ام شکسته مشکل تنفسی دارم بظوری که بیشتر اوقات با دهان نفس میکشم و هنگام پیاده روی نفسم میگیره
  امکان معافیت دائم وجود داره ؟

  1. سلام
   برای دریافت معافیت باید معاینات لازم را انجام دهید تا در وهله اول نوع بیماری مشخص شود. بعد از آن شدت بیماری تعیین کننده معافیت یا عدم معافیت شماست.

  2. سلام من کوتاهی آشیل پا دارم به طوری که اگ یه دقیقه روی دو زانو بشینم پاهام بی حس میشه آیا معافیت از رزم شامل من میشه؟؟

 53. سلام. من ترم اخر دانشگاه هستم و چهار هفته‌ی دیگه امتحانات تموم میشه. معافیت تحصیلیم هم تا سه ماه دیگه مهلت داره. میخوام برای معافیت اقدام کنم ،توی قوانین خوندم کسانی که معافیت تحصیلی دارن نمیتونن برای معافیت اقدام کنن . من منتظر بمونم یا الان هم میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام
   معافیت در حین تحصیل تنها در موارد خاصی همچون بیماری و… امکان پذیر است بنابراین شما باید بعد از پایان مهلت معافیت اقدام کنید. توجه داشته باشید که قبل از پایان مهلت یک ساله معرفی و وارد شدن به غیبت برای اخذ معافیت اقدام کنید.

  1. سلام
   تقسیم نیروها به شکل تصادفی انجام میشود و نمیتوان درباره نتیجه آن نظر داد اما معمولا سپاه از بین افراد فاقد معافیت از رزم سرباز میگیرد.

  2. سلام من در بچگی کمرم را عمل کردم و اضطراب اجتماعی هم دارم و کمی هم افسرده هستم آیا معاف دائم میشم !!!!!!!!!!!!!!!!! لطفا جواب بدید خواهش میکنم . مرسی از سایتتون

 54. سلام
  اگر ده ماه کسری خدمت داشته باشیم و بدونیم به علت اختلال دو قطبی و افسردگی شدید میتونیم معاف از رزم هم بشیم، ایا مثل امریه معافیت از رزم هم باعث باطل شدنی کسری میشه یا نه؟ ممنون

 55. سلام. اگر ده ماه کسری خدمت داشته باشیم و بدونیم که میتونیم معاف از رزم هم بشیم به علت مشکلا عصبی و هایپومانیا و دوقطبی، مثل امریه گرفتن کسری رو حذف میکنه یا نه حذف نمیکنه

 56. سلام وقت بخیر
  ایا معاف از رزم ها مرزبانی هم میکنند ، یعنی ایا این دسته از افراد رو به نقطه صفر مرزی میدن یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   تقسیم نیروها امری تصادفی است و نمیتوان به طور قطع درباره آن نظر داد. البته افراد معاف از رزم معمولا در محل زندگی و یا به عنوان سرباز امریه به کار گرفته میشوند.

 57. سلام.
  خسته نباشید.
  بنده بیماری وسواس جبری یا همان OCD دارم.
  الان یک ماه هست که در یگان خدمتی مشغول خدمت هستم. شرایط یگان برام سخته.
  دنبال معافیت از رزم اعصاب و روان رفتم. می‌خواستم بدونم که در کارت پایان خدمت من ثبت می‌شه؟ و اینکه چه مشکلاتی برای استخدام ایجاد می‌کنه؟ و آیا برای اقامت در کشور های اتحادیه اروپا مشکل ایجاد می‌شه؟
  و در آخر اینکه چطور باید برای همین بیماری معافیت از پست بگیرم؟ چون شنیدم این نوع معافیت معایب کمتری نسبت به معافیت از رزم داره.

  1. سلام
   بله نوع معافیت شما در کارت معافیت درج میشود. تاثیر معافیت اعصاب و روان در استخدام شما با توجه به شرایط سازمان و ارگانها متفاوت است و برخی از سازمانها از بین افراد دارای معافیت اعصاب نیرو جذب نمیکنند. افرادی که معافیت از رزم دارند در صورتیکه انجام نگهبانی و پست باعث تشدید بیماریشان شود میتوانند معافیت از پست بگیرند.

 58. سلام من رباط پام پاره شده اگر معافیت از رزم بگیرم و بعد از دوره خدمت عمل کنم و بعد از بهبودی کامل برای استخدام آتش نشانی بخوام اقدام کنم مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام
   بسیاری از ارگانها از بین افراد داری معافیت های پزشکی نیرو نمیگیرند که سازمان آتش نشانی نیز یکی از این ارگان هاست اما تصمیم نهایی بر عهده شوراهای پزشکی این ارگان است.

 59. باسلام. بنده دارای مدرک کاردانی هستم و شماره هر چشمم حداقل ۴٫۵ است و مجموع ۹ نزدیک بینی دارم . آیا صدرصد معاف از رزم میشم؟.اگر معاف از رزم بشم احتمال اینکه محل خدمت مناطق مرزی باشه یا مرکز شهر چجوری میشه!؟
  متشکرم.

  1. سلام
   افرادی که مدرک کاردانی دارند و به نزدیک بینی مبتلا هستند و در یک چشم بین ۳ تا شش باشد معافیت از رزم میگیرند مشخص شدن محل خدمت شما بر عهده یگان خدمتی میباشد.

  1. سلام
   بعد از صدور برگه معافیت از رزم، مشمولان باید خود را برای رفتن به خدمت آماده کنند اگر مایل به ادامه تحصیل باشید میتوانید بعد از رفتن به خدمت و قبولی در دانشگاه خدمت خود را متوقف کنید و بعد از پایان تحصیل دوباره به خدمت اعزام شوید.

 60. سلام
  من موقعی که دفترچه اعزام را پست کردم برای معافیت از رزم اقدام نکردم، چون دوره تکمیلی بسیج را گذرونده بودم و فکر می کردم نیازی به گذروندن دوره آموزشی ندارم. اما الان گفتند دیگه این دوره مورد پذیرش نیست و باید آموزشی رو برم. حالا می خواستم بدونم می تونم توی آموزشی برا معاف از رزم اقدام کنم. البته حدود یک ماه تا اعزامم فرصت دارم. تو این یک ماه هم می تونم اقدام کنم؟
  آموزشیم هم پادگان مدرس کرج هست ویژه نخبگان.

  1. سلام
   بله شما میتوانید با ارائه درخواست خود از طریق بهداری محل خدمت برای اخذ معافیت پزشکی حین خدمت اقدام کنید.

 61. سلام. ببخشید من ترم ۵ کاردانی هستم و توی ترم ۶ کاردانی رو تموم میکنم. شماره چشمم هم هردو ۶ هست از اخرین باری که چن سال پیش معاینه کردم.
  چطوری میتونم امسال هم کنکور بدم هم پیگیر معافیت باشم؟ نمیدونم چه زمانی باید اینکارو انجام بدم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   شما بعد از فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا در کنکور شرکت کنید. امکان دریافت معافیت در حین تحصیل تنها برای برخی از بیماری ها امکان پذیر است. بهتر است که شما بعد از فارغ التحصیلی و در مهلت یکساله برای معافیت اقدام کنید.

 62. سلام
  ایا معاف از رزم به دلیل مشکل صرع
  عامل باطل شدن گواهینامه ی من میشه
  یک ساله گواهینامه دارم
  و امروز معافیت از رزم گرفتم
  و دست و پای چپم هم شکسته هست و پیچ و پلاکه ساق پای چپم
  نمیدونید چرا معاف کامل نشدم؟؟
  ❤️❤️❤️❤️❤️❤️👍👍❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  1. سلام
   ابطال کارت گواهینامه رانندگی بعد از انجام معاینات پزشکی توسط شورای پزشکی راهنمایی و رانندگی و با تصمیم این شورا انجام میشود. اخذ معافیت کامل به شرایطی همچون شدت و نوع بیماری و همچنین رای کمیسیونهای پزشکی بستگی دارد.

 63. سلام من یک شکستگی استخوان ساق پا همراه با پلاتین و دوبار عمل فتق داشتم معافیت دائم بهم تعلق میگیره

  1. سلام
   نوع و شدت بیماری از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در نوع معافیت صادر شده برای شما دارد. همچنین معافیت شما به نظر شورا پزشکی بستگی دارد.

 64. سلام مت یک شکستگی در استخوان ساق پا همراه با پلاتین و دو بار عمل فتق داشتم معافیت دائم میگیرم

  1. سلام
   سلام
   نوع و شدت بیماری از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در نوع معافیت صادر شده برای شما دارد. همچنین معافیت شما به نظر شورا پزشکی بستگی دارد.

 65. سلام من دوبار عمل فتق و یک شکستگی در استخوان ساق پا که پلاتین در پام هست میتونم معافیت دائم بگیرم

  1. سلام
   نوع و شدت بیماری از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در نوع معافیت صادر شده برای شما دارد. همچنین معافیت شما به نظر شورا پزشکی بستگی دارد.

 66. سلام و ضمن خسته نباشید، میخواستم بدونم منی که توی پروندم معاف از رزم درج کردن به علت پرانتزی بودن پاها، از انجام کارهای سنگین و رژه رفتن و این داستانا معاف ام یا نه؟

  1. سلام
   بله چنانچه این کارها باعث وخیم شدن وضعیت جسمی شما شود، انجام این امور برای شما الزامی نخواهید بود.

 67. سلام. کسی که معاف از رزم شده به خاطر مشکل اعصاب و روان .میتونه گواهی نامه رانندگی بگیره؟
  و میتونه به غیر از شغل هایی که نیاز به توانایی جسمی بالا و قوای روحی و روانی بالا نیاز داره استخدام بشه؟

  1. سلام
   دریافت گواهینامه رانندگی برای این افراد بعد از دریافت تاییدیه های سلامت از شورای پزشکی راهنمایی و رانندگی امکان پذیر است. همچنین استخدام در هر شغل و ارگانی برای این افراد به قوانین و مقررات همان ارگان بستگی دارد. گاهی برخی مراکز افراد دارای این نوع معافیت را نیز استخدام میکنند.

 68. سلام من فرورفتگی سینه دارم ولی هیچ مشکلی تو تنفس ندارم االان‌واسع پزشکی رفتم سینمو ایراد گرفت و الان‌باید کمسیون پزشکی برم به نظرتون معافیت پزشکی میشم یا معاف از رزم ؟

  1. سلام
   اخذ معافیت پزشکی دائم به رای شوراهای پزشکی بستگی دارد که این شورا نیز با توجه به شدت و نوع و بیماری تصمیمات لازم را اتخاذ میکند. اما از آنجایی که شما مشکلی در تنفس ندارید احتمال دریافت معافیت دائم کم است.

  2. سلام
   من موقعی که دفترچه اعزام را پست کردم برای معافیت از رزم اقدام نکردم، چون دوره تکمیلی بسیج را گذرونده بودم و فکر می کردم نیازی به گذروندن دوره آموزشی ندارم. اما الان گفتند دیگه این دوره مورد پذیرش نیست و باید آموزشی رو برم. حالا می خواستم بدونم می تونم توی آموزشی برا معاف از رزم اقدام کنم. البته حدود یک ماه تا اعزامم فرصت دارم. تو این یک ماه هم می تونم اقدام کنم؟
   آموزشیم هم پادگان مدرس کرج هست ویژه نخبگان.

   1. سلام
    بله شما میتوانید با ارائه درخواست خود از طریق بهداری محل خدمت برای اخذ معافیت پزشکی حین خدمت اقدام کنید.

 69. سلام پسرم دوره اموزشی رو می گذراند تنها پسره من که پدرش هستم چشم چپم رو عمل شبکیه کردم چون پاره شده بود والان دیدش یک هست چشم راستم هم شبکیه سه بار سوراخ شده بود لیزر کردم رانندگی نمی تونم بکنم پزشک گفته چیز سنگین نباید بلند کنم. ضمنا تنگی کانال نخاع هم دارم میتونم واسه معافی پسرم الان اقدام کنم

  1. سلام
   در صورتیکه فرزند شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشد و به عبارتی تنها نگهدارنده شما باشد، همچنین آزمایشات شما در شورای پزشکی تایید کننده عدم توانایی کار و مراقب از خود باشد، میتوانید برای فرزندتان معافیت کفالت پدر بگیرید.

   1. سلام خوبی ببخشید مزاحم میشم معافیت رزم شدم بنظرخودتون میتوانم دونرم دوبار ادامه درس بدم

    1. سلام
     خیر شما بعد از اخذ معافیت از رزم باید برای رفتن به خدمت و گذراندن بقیه دوره خدمت خود اقدام کنید.

 70. سلام من ۲۳ سالمه و مدرک فوق دیپلم دارم
  من چشمام ضعیفه. هردو ۲
  از طرفی من واریکوسل درجه ۳‌ دارم
  متاهل‌هستم و پدر خودم پاسدار بازنشسته هستش.با ۵۹سال سن
  سه تا برادر دارم ک هرسه به خدمت رفتن.
  من میخوام دفترچه پست کنم.
  ایا شرایط من طوری هست که به کمسیون بتونم درخواست بدم برای معافیت؟
  اگه امکانش هست منو راهنمایی بفرمایین
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   شما میتوانید برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید. با توجه به وضعیتتان میتوانید برای دریافت معافیت چشم و یا معافیت واریکوسل اقدام کنید اما باید چند نکته را در نظر داشته باشید: اول اینکه معافیت چشم تنها تحت شرایط خاصی و بعد از انجام معاینات تخصصی به مشمول تعلق میگیرد که در آن عدم توانایی مشمول باید تایید شود.علاوه بر این برای معافیت واریکوسل گرید سه معافیت دائم بعد از انجام عمل جراحی و در صورت عود بیماری به مشمول تعلق میگیرد. تصمیم گیری در این موارد به نظر شوراهای پزشکی بستگی دارد.

 71. سلام
  من با انجام معاینه اولیه پزشک ب دلیل داشتن تتوی دایم و انجام عمل ناحیه آپاندیس برای من بیماری اعصاب و روان ثبت کرد
  و آیا معاف از رزم میشوم؟ یا خیر؟
  و نمیخواهم واقعا معاف از رزم شوم/نظر شما مشاور محترم چیست؟و آیا میتوان برای معاف از رزم نشدن کاری کرد؟
  چون انصاف نیست واقعا به خاطر داشتن خالکوبی اسم شمارا بیمار اعصاب و روان تلقی کنند
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   شما میتوانید به رای پزشک اولیه اعتراض کنید تا بررسی های لازم دوباره انجام شود البته توجه داشته باشید که تنها داشتن خالکوبی باعث معافیت نمیشود و این معافیت تنها در صورتی است که اختلال و بیماری روانی توسط شوراهای پزشکی تایید شود.

 72. سلام خسته نباشید من چند تا خط روی دستم دارم ولی از نظر اعصاب روان هیچ مشکلی ندارم آیا اگه به کمیسیون برم معاف از رزم میشوم؟

  1. سلام وقت بخیر
   وضعیت سلامت روان شما به دقت و توسط پزشکان و روانشناسان مورد بررسی و معاینه قرار میگیرد چنانچه سلامت شما تایید شما معاف نخواهید شد.

   1. با سلام سربازی ک به خاطر صافی بیش از حد کف پا ونرمی غضروف معاف از رزم شده در دوران خدمت باید پست ویا نباید پست بده

    1. سلام
     معافیت از رزم به معنای معافیت از پست و نگهبانی نیست بلکه افراد معاف از رزم از برخی فعالیت های سخت بدنی معاف میشوند.

 73. سلام من رفتم دکتر اول تایید کرد که مشکل دارم اما دکتر دوم بد نوشت همه مراحل معافیت پزشکی رو طی کردم ولی شورا منو معاف از رزم کردن من دوبار عمل فتق بوفرک انجام دادم در کودکی سینوزیت هم دارم خدمت واسم سخته حتی شبا وقتی میخوابم شکم درد نمیذاره بخوابم تو حالت نشسته هم بعضی اوقات جای عملم میگیره حتی بیشتر اوقات آپاندیسمم همینطور آیا کاری میشه کرد که معافیت از رزم رو کرد معافیت دائم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   شما میتوانید به رای صادر شده از سوی شورای پزشکی و متخصصان اعتراض کنید و در صورت نیاز مراحل و معاینات پزشکی را دوباره انجام دهید نتایج حاصل از این معاینات به شورای عالی پزشکی ارسال خواهد شد و تصمیم نهایی در این شورا اخذ میشود. توجه نمایید که شما دیگر نمیتوانید به رای شورای عالی اعتراض کنید.

 74. سلام ببخشید
  من ۱۸ سالم هست و میخوام برم خدمت
  حدود ۶ سال پیش مشکل بیضه پیدا کردم که حتی به مرض عمل کردنم رفتم
  الان هم وقتی حتی ۱۵ دقیقه سرپا وایمیستم کمرم و بیضه هایم به شدت درد میگیره
  ایا میتونم معافیت از رزم بگیرم؟

  1. سلام. وقت بخیر
   با توجه به نوع بیماری که به آن مبتلا هستید باید طی آزمایشاتی عوارض و آسیب های ناشی از آن مورد بررسی قرار گیرد و بعد توسط شورای پزشکی درباره نوع معافیت شما تصمیم گیری خواهد شد.

 75. سلام من سرباز سپاهم برام معاف از رزم اصاب روان و حمل اسلحه و امور حساس معاف کردن من حالا پست زمینی بدون اسلحه بازم میدهم من قرص مصرف میکنم شبا باید بخوابم واگر ن اعصاب خراب میشه مشکل من حل میشه

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت از رزم به معنای معافیت سرباز از انجام امور نگهبانی و پست و.. نمیباشد اما چنانچه شما بتوانید اثبات کنید این امور باعث آسیب به شما میشود با رای شورای پزشکی امکان معافیت از آنها نیز وجود دارد.

 76. سلام من سه ماه خدمت میکنم تو سپاه معاف رزم هستم ایا تا امروز ۹۸/۱۲/۱۸ اطلاعات معاف ازرزمی بر روی کارت پایان خدمت ثبت نمیشه ؟در سال های اینده ثبت خواهد شد؟؟؟

  1. سلام
   اطلاعات مربوط به معافیت از رزم و … در تراشه ی کارت پایان خدمت موجود است و به گفته ی رییس اداره نیروی انسانی نیروهای مسلح، بزودی این اطلاعات روی کارت نیز درج خواهد شد.

 77. سلام فرزندم بدلیل بیماری هیپوپلازی کلیه چپ و سنگ در کلیه راست مفاف از رزم شده ولی از او در انر نگهبانی با اسلحه در هوای سرد فریمان استفاده میکنند ضمنا وی آموزش اسلحه و میدان تیر ندیده . آیا قابل پیگیری است ؟

  1. سلام
   قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که معافیت از رزم به معنای انجام ندادن پست و نگهبانی و… نمیباشد. اما چنانچه که نگهبانی باعث آسیب به فرد سرباز و عود کردن بیماری وی شود امکان پیگیری وجود دارد.

  1. سلام
   نیروهای نظامی کشور از جمله نیروی انتظامی معمولا کسانی را که معافیت از رزم گرفته اند، پذیرش نمیکنند چرا که داشتن سلامت کامل برای انجام امور نظامی لازم است و فرد باید مدت طولانی را در این ارگان خدمت کند.

 78. سلام من چشمام ضعیف هست واستیگمات هست که مجموع ۳٫۷۵با۱٫۷۵استیگمات هر چشم هست و دیپلم دارم سن هم۱۸می خوام سربازی برم وبعدش نیروی انتظامی ثبت نام کنم قبلا برای گزینش رفتم گفتن باید چشمات عمل لیزیک کنی حالا اگه کن معاف از رزم بگیرم برای سربازی نیروی انتظامی قبولم نمب کنه

  1. سلام
   نیروی انتظامی معمولا از بین دارندگان معافیت از رزم پذیرش نمیکند چرا که وضعیت سلامت فرد برای چندین سال خدمت مطرح است.

  1. سلام
   معافیت دائم برای بیماری واریکوسل تنها به افرادی تعلق میگیرد که واریکوسل درجه سه داشته باشند البته معافیت برای این افراد هم شرایطی دارد مثلا بعد از انجام عمل جراحی باید بیماری عود کرده باشد. بنابراین با توجه به درجه بیماری نوع معافیت شما مشخص میشود.

 79. سلام ببخشید من ۲۱سالمه و پدرم ۵۹سالشه بابام خدمتشو انجام داده ولی الان من دارم کارم میکنم وپدرم نمیتونه کار کنه چجوریه من میتونم معاف شم یان

  1. سلام
   شما میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید البته این در صورتی است که بیماری پدر و عدم توانایی وی برای کار کردن و انجام امور شخصی به تایید سازمان وظیفه برسد همچنین شما فاقد برادر بالای ۱۸ سال سالم باشد.

 80. سلام
  فرض بر اینکه فردی bmi بالا تشخیص داده بشه و معاف از رزم؛ اگر در فاصله زمانی بین کمیسیون پزشکی تا اعزام به خدمت bmi پایین بیاد آیابه مشکل میخوره؟

  1. سلام
   تصمیمی که از سوی کمیسیون پزشکی برای مشمول اتخاذ میشود در زمان اعزام به خدمت لازم الاجراست. با توجه به اینکه شما در زمان انجام معاینات bmi بالا داشته اید در زمان اعزام به خدمت معافیت از رزم برای شما اعمال خواهد شد.

  1. سلام
   نمیتوان به طور قطعی گفت که همه ی افرادی که معافیت از رزم دارند در همان محل زندگی خود به کار گرفته میشوند چرا که تقسیم سربازان تصاوفی و برحسب نیاز پادگان های مختلف است. البته افرادی که به سبب معافیت از رزم به عنوان امریه به کار گرفته میشوند در همان استان محل زندگی مشغول به خدمت میشوند.

 81. سلام پسرم چندروز پیش برای معاینه پزشکی رفت اون در کودکی جراحی زانو شد چون رباطهای پاش ومینکسش پاره شده بودن از جایی که میخواست به سربازی برود از دکترش خواست او را معاف ارزم نکنه دکتر هم پذیرفت در صورتی که دکترش گفته بود شما معاف از رزم میشی من نگران سلامتیش هستم ایا میشه مجددا مراجعه کنه وپزشک معاف ارزمش کنه یا بعد تواموزشی اگه مشکلی پیش امد معاف از رزمش میکنن؟

  1. سلام
   بله میتوان به نتایج آزمایشات و معاینات پزشک اولیه اعتراض کرد و معاینات از سر گرفته شود. در دوره آموزشی نیز با بروز مشکلات میتوان از طریق بهداری های یگان خدمتی برای معاینه و دریافت معافیت اقدام کرد.

 82. سلام پسرم چندروز پیش برای معاینه پزشکی رفت اون در کودکی جراحی زانو شد چون رباطهای پاش ومینکسش پاره شده بودن از جایی که میخواست به سربازی برود از دکترش خواست او را معاف ارزم نکنه دکتر هم پذیرفت در صورتی که دکترش گفته بود شما معاف از رزم میشی من نگران سلامتیش هستم ایا میشه مجددا مراجعه کنه وپزشک معاف ارزمش کنه یا بعد تواموزشی اگه مشکلی پیش امد معاف از رزمش میکنن؟

  1. سلام
   بله میتوان به نتایج آزمایشات و معاینات پزشک اولیه اعتراض کرد و معاینات از سر گرفته شود. در دوره آموزشی نیز با بروز مشکلات میتوان از طریق بهداری های یگان خدمتی برای معاینه و دریافت معافیت اقدام کرد.

 83. سلام پسرم چندروز پیش برای معاینه پزشکی رفت اون در کودکی جراحی زانو شد چون رباطهای پاش ومینکسش ماره شده بودن از جایی که میخواست به سربازی برود از دکترش خواست او را معاف ارزم نکنه دکتر هم پذیرفت در صورتی که دکترش گفته بود شما معاف ارزم میشی من نگران سلامتیش هستم ایا میشه مجددا مراجعه کنه وپزشک معاف ارزمش کنه یا بعد تواموزشی اگه مشکلی پیش امد معاف از رزمش میکنن؟

  1. سلام
   بله میتوان به نتایج آزمایشات و معاینات پزشک اولیه اعتراض کرد و معاینات از سر گرفته شود. در دوره آموزشی نیز با بروز مشکلات میتوان از طریق بهداری های یگان خدمتی برای معاینه و دریافت معافیت اقدام کرد.

 84. سلام. من منیسک دو تا زانوم پاره هست و وقتی بهش فشار میاد زانوم قفل میشه و دو سال پیش زانوی راستم به دلیل تمومور استخوانی (سرطان خوش خیم استخوانی) عمل جراحی شده
  الان من مشمول معافیت از رزم هستم یا خیر؟

  1. سلام
   با توجه به پارگی مینیسک هر دو زانو و اختلالی که در زمان فعالیت دارید امکان معافیت دائم وجود دارد اما این موضوع باید توسط شورای پزشکان مورد بررسی قرار گیرد. نوع معافیت مینیسک به مدرک تحصیلی نیز بستگی دارد که برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معافیت از رزم دارد. معافیت تومورهای استخوانی به نوع و اندازه تومور بستگی دارد.

  1. سلام
   بله معافیت از رزم به معنای معاف شدن از پست و نگهبانی نیست. البته در صورتی که اثبات شود انجام این کار منجر به آسیب به سلامتی مشمول میشود، امکان اعتراض و پیگیری وجود دارد.

 85. سلام.من مشکلی که دارم اینست که وقتی میدونم تا به ۵ الی ۱۰ دقیقه نرسیدم هر دوطرف پایین قفسه سینم درد میکنه همراه اون سردر ، سرگیجه و حالت استفراغ میگیرم.ممکنه مشکل من کم خونی باشید یا خیر؟؟؟؟؟؟ایا میتونم با این دلایل معاف از رزم بگیرم؟؟؟؟

  1. سلام
   وضعیت سلامت شما در زمان اقدام برای اعزام به خدمت سربازی به دقت مورد بررسی قرار میگیرد و بیماری و اختلال شما تشخیص داده میشود و متناسب با آن معافیت یا عدم معافیت مشخص میشود. بنابراین ابتدا باید نوع و شدت بیماری مشخص شود.

   1. سلام
    یکی از اولویت هایی که سپاه برای جذب سرباز دارد نداشتن معافیت از رزم است اما احتمال پذیرش نیز وجود دارد.

 86. سلام وقت بخیر
  بنده تو سن سه سالگی عمل فتق داشتم که بعد از جراحی مجددا بعد از دوماه به دلیل عود بیماری عمل شدم میخواستم بدونم با این شرایط میتونم معافیت کامل بگیر

  1. باید توجه داشته باشید که نوع فتق و شدت بیماری همچنین عوارضی که بر جای گذاشته در نوع معافیت شما بسیار اهمیت دارد. با توجه به عود بیماری بعد از عمل امکان معافیت دائم وجود دارد اما اگر عارضه ای نداشته باشید تنها معافیت از رزم دریافت میکنید.

  2. من سرباز معاف ازرزم هستم ولی کارای سنگین میدن و گونی سیمان و‌کاشی بلند میکنم توجهی به لیماری من ندارند

   1. سلام
    ببخشید من بیماری قلبی دارم دریچه قلبم نازکه و ازیت میکنه
    که دکتر گفت مادر زادی ایطور شدی نباید زیاد فشار استرس و چند چیز دیگه نباید باشه
    آیا میتونم معافیت بگیرم؟

    1. سلام
     باید مدارک پزشکی خود را جمع آوری نمایید و درخواست خود را ثبت نمایید

 87. سلام من معاف از رزم هستم افتادم آموزشی ۰۵ کرمان. میخواستم بدونم الان من از انجام کار سنگین معاف هستم و در طول آموزشی کار سبک یا همون دفتری بهم میدن؟
  معافیت هم به‌خاطر این که کف پام صاف هست بیماری ارتوپدی

  1. سلام
   بله این امکان وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که دریافت معافیت از رزم حتما به معنای انجام امور دفتری نیست بلکه ممکن است شما پست و نگهبانی نیز بدهید اما این فعالیت ها تا جایی است که به سلامت شما آسیب نزند.

  2. ببین عزیزم دوره اموزشی با یگانی ک افتادی فرق میکنه ….
   هر یگانی شرایط و نحوه برخورد با سربازان خود را داره

  3. ببین عزیزم دوره اموزشی با یگانی ک افتادی فرق میکنه ….
   هر یگانی شرایط و نحوه برخورد با سربازان خود را داره

  4. ببین عزیزم دوره اموزشی با یگانی ک افتادی فرق میکنه ….
   هر یگانی شرایط و نحوه برخورد با سربازان خود را داره ولی در کل هیچ وق سخت نگیر بخودت همش تموم میشه میره پی کارش

 88. سلام من معاف از رزم هستم افتادم آموزشی ۰۵ کرمان. میخواستم بدونم الان من از انجام کار سنگین معاف هستم و در طول آموزشی کار سبک یا همون دفتری بهم میدن؟
  معافیت هم به‌خاطر این که کف پام صاف هست بیماری ارتوپدی

  1. سلام
   بله این امکان وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که دریافت معافیت از رزم حتما به معنای انجام امور دفتری نیست بلکه ممکن است شما پست و نگهبانی نیز بدهید اما این فعالیت ها تا جایی است که به سلامت شما آسیب نزند.

   1. من سرباز معاف ازرزم هستم ولی کارای سنگین میدن و گونی سیمان و‌کاشی بلند میکنم توجهی به لیماری من ندارند

 89. سلام
  این درسته که بعضی وقت ها در بعضی از پادگان ها اصلا به سربازی که معاف از رزمه اهمیت نمیدن و براشون این مسئله مهم نیس یعنی مثل افراد عادی باهاش برخورد میکنن؟
  برای اونا الزامی برای رعایتش هست یا بستگی به شانست داره؟

  1. سلام
   معافیت از رزم به معنای معافیت از تمام امور دوره سربازی نیست بلکه این افراد نیز گاهی باید نگهبانی و پست و… نیز بدهند اما اگر این شرایط باعث وخامت وضعیت سلامتی مشمول شود میتوان اعتراض کرد.

 90. باسلام
  اگر بر اساس مدارکپزشکی اعلام معافیت دائم شوم اما با رضایت خودم به خدمت سربازی بروم وفقط معاف از رزم بخواهم امکان پذیر است؟

  1. سلام
   خیر سازمان وظیفه این اجازه را به شما نخواهد داد چرا که اعزام شما به خدمت ممکن است عوارض و آسیب هایی را در پی داشته باشد. البته میتوانید به رای کمیسیون پزشکی اعتراض کنید و درخواست خود را مطرح کنید.

  1. سلام
   استخدام شدن در برخی ارگان ها نیاز به داشتن گواهی های پزشکی مربوط به سلامت کامل جسمی و روانی دارد. همچنین از آنجایی که خدمت در این ارگان ها با انجام فعالیت های سخت بدنی همراه است لذا اولویت استخدام با افراد دارای سلامت کامل میباشد.

 91. سلام امروز معاف از رزم شدم ولی یکی از حرفاتونو توجه نکردم منظورتون اینه ارتش سپاه و چند تا دیگه نیروی معاف از رزم نمیگیره درسته ؟؟

  1. سلام
   استخدام شدن در برخی ارگان ها نیاز به داشتن گواهی های پزشکی مربوط به سلامت کامل جسمی و روانی دارد. همچنین از آنجایی که خدمت در این ارگان ها با انجام فعالیت های سخت بدنی همراه است لذا اولویت استخدام با افراد دارای سلامت کامل میباشد.

   1. سلام وقت بخیر
    سوالی داشتم در مورد دوره خدمت
    من معاف از رزم هستم و از تعداد زیادی از افراد بهم میگم که افراد معاف از رزم بجای ۲۱ یا ۲۴ ماه خدمت ۱۹ ماه خدمت میکنن می خواستم ببینم این ماجرا حقیقت داره یا خیر؟؟ممنون میشم پاسخ گو باشید

    1. سلام
     بدیهی است افرادی که معافیت از رزم میگیرند دوره دو ماهه آموزشی را نمیگذرانند و به این ترتیب دوره سربازیشان کوتاهتر از سایر افراد است. مگر اینکه به عنوان سرباز امریه به کار گرفته شوند که در این صورت ۲۴ ماه خدمت میکنند.

   2. سلام خوب هستین اقابنده معاف رزم شدم بدلیل پاپرانتزی که هم میتونم بدوم..هیچ مشکلی ندارم فقط بعد این معافی هیچ مشکلی توکارت پایان خدمت نداره که

    1. سلام ممنون
     تمام اطلاعات مربوط به معافیت شما در تراشه کارت پایان خدمت درج میشود.

   1. سلام
    ببخشید شما فرمودین افرادی که معافیت از رزم میگیرند دوره آموزشی ندارند؟
    من مدرک دکتر داروسازی دارم و جراحی دیسک کمر کردم ، از اونجایی که به گروه علوم پزشکی معافیت پزشکی نمیدن خواستم بدونم میشه آموزشی رو نریم و به جاش امریه ٢۴ ماهه بریم ؟

    1. سلام
     افرادی که به عنوان امریه خدمت میکنند نیز باید دوره آموزشی دو ماهه را بگذرانند و بعد از آن به خدمت اعزام میشوند.

     1. سلام وقتتون بخیر
      من دوساله تحت نظر دکترمتخصص قلب هستم سال ۹۷ یکی از دریچه های قلبم گفتن افتادگی خفیف داره باز امسال رفتم دکتر گفتن که چند تا از دریچه ها افتادگی دارن. من دفترچه پست کردم تاریخ اعزام هم اول شهریور هست گفتن باید برم کمیسیون قلب حالا با این شرایط معاف از رزم میشم یا دائم؟

     2. سلام
      عوارض عضوی دریچه ای قلب عمل شده یا نشده به شرط اثبات در بیمارستانهای مورد تایید منجر به معافیت دائم میشود. البته شدت بیماری، مدرک تحصیلی و… نیز در رای کمیسیون پزشکی تاثیر دارد و این موضوع صد درصدی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1399/8/4

دوشنبه

1399/8/5

سه شنبه

1399/8/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید