مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

معاف از رزم خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟

معاف از رزم موضوعی است که ذهن تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کرده است. اینکه چه کسانی میتوانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند؟ و یا تعریف کلی این نوع معافیت از سوالات و ابهاماتی است که برای مشمولان پیش میاید.

به همین دلیل در ابتدا سعی میکنیم معافیت از فعالیت های رزمی را تعریف کنیم. بسیاری از افراد مذکر با رسیدن به سن مشمولین به دنبال یافتن راه هایی برای رهایی از خدمت سربازی میباشند.

سازمان وظیفه نیز با در نظر گرفتن شرایط و موارد خاص امکان معافیت را برای افراد واجد شرایط فراهم کرده است.

از جمله معافیت هایی همچون:

و … اما معاف از رزم همانطور که از نامش پیداست، به معنی معافیت افراد با توانایی کم، از انجام فعالیت های نظامی و سخت میباشد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معاف از رزم چیست؟

معاف از رزم نوعی معافیت پزشکی است که به افرادی تعلق می گیرد که به خاطر مشکلات روحی یا جسمی نمی توانند امور رزمی را انجام دهند. مشمولان واجد شرایط معافیت از رزم در ابتدا باید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و دفترچه نظام وظیفه را خریداری و تکمیل کنند.

پس از آن مراحل معاینه پزشکی شروع شده و در آخر شورای نظام وظیفه معافیت فرد را تایید می کند.

معافیت از رزم یعنی چه؟

معافیت از رزم خدمت سربازی همانطور که از اسمش پیداست معاف شدن از خدمات رزمی می باشد. در واقع بسیاری از مشمولین به دلیل شرایط خود می توانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند.

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی

اگر بخواهیم به طور کامل تعریف دقیقی از معاف از رزم خدمت سربازی داشته باشیم باید بگوییم در واقع معاف از رزم خدمت سربازی معاف شدن مشمولین از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی می باشد.

هم چنین این نوع معافیت به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که دارای یک بیماری خاص می باشد. اما از طرف دیگر بیماری این افراد در درجه ی بالایی قرار ندارد که این افراد بتوانند از معافیت دائم پزشکی بهره مند شوند.

بنابراین بر اساس رای شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معاف از رزم خدمت سربازی به این افراد تعلق می گیرد. این مشمولین در دوران خدمت خود از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی معاف خواهند شد.

در این مقاله ما قصد داریم درباره ی مشاوره معافیت پزشکی و هم چنین مسائل مرتبط با معاف از رزم خدمت سربازی را برای مشمولین به طور مفصلی توضیح دهیم. با ما همراه باشید تا درمورد تمام مسائل مربوط به معاف از رزم خدمت سربازی و هم چنین معایب و مزایایی که این نوع معافیت خواهد داشت با شما سخن بگوییم.

شرایط معاف از رزم خدمت سربازی

شرایط معاف از رزم خدمت سربازی بسیار گسترده می باشد. اگر بخواهیم به طور کلی راجع به شرایط معاف از رزم خدمت سربازی سخن بگوییم باید اول از همه این نکته را یادآوری کنیم که معمولا آن دسته از مشمولینی که دارای بیماری های مختلف با درجات متفاوت می باشند می توانند از این نوع معافیت بهره مند شوند.

به طور مثال بر اساس قوانین و ضوابط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ، افرادی که دارای بیماری و نقص عضو بوده و از سلامتی کامل بهره مند نیستند اما از عهده ی رفتن به خدمت سربازی بر می آیند می توانند از معاف از رزم خدمت سربازی استفاده کنند.

این نوع معافیت همانطور که در بالا نیز گفته شد به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که از مشکلات جسمی و روحی برخوردار بوده و نمی توانند فعالیت های رزمی دوران خدمت را مانند سایرین انجام دهند.

بر اساس ماده ۳۹ در قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین خدمت وظیفه از نظر سلامت روحی و جسمی در چهار دسته تقسیم بندی می شوند:

 • دسته اول کسانی هستند که از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار می باشند و می توانند به طور کامل خدمت سربازی خود را بگذرانند.
 • دسته دوم کسانی هستند که یا نقص عضو دارند یا به بیماری های خاصی مبتلا هستند ، اما این افراد توانایی انجام امور غیر رزمی را دارند.
 • دسته سوم به آن دسته از مشمولینی اطلاق می شود که به علت بیماری یا عدم رشد به طور موقت قادر به انجام خدمت ضرورت نیستند.
 • دسته چهارم برای آن دسته از افرادی است که دچار بیماری یا نقص عضو بوده و به طور دائم توانایی انجام خدمت ضرورت را ندارند.

به طور کلی افرادی که بیمار باشند و قدرت انجام فعالیت های جسمی را نداشته باشند، اما در انجام فعالیت های روزمره مشکلی نداشته باشند، شرایط معاف از رزم را دارند.

به همین دلیل در طول دوره خدمت ضرورت تنها فعالیت های سبک بر عهده این افراد قرار داده میشود. تا از بروز هر گونه آسیب جسمی و روحی به مشمولان خدمت وظیفه سربازی جلوگیری گردد.


بیشتر بخوانید:انصراف از معاف از رزم چه شرایطی دارد؟


نظام وظیفه

وظیفه سربازان معاف از رزم پس از تقسیم چیست؟

افرادی که معاف از رزم می شوند هنگامی که برای اعزام اقدام می کنند به خاطر شرایط متفاوتشان در ارتباط با ستاد فرماندهی بوده و وظایفی را به آنها اعطا میکنند. که وظایف سربازان معاف از رزم با باقی سربازان متفاوت میکند. این افراد در ارتباط با ستاد فرماندهی بوده و در کارهای سبک مانند امور دفتری به خدمت سربازی مشغول می شوند.

در کل سربازان معاف از رزم وظایف زیر را بر عهده دارند:

 1. نگهبانی دادن
  در صورتی که شرایط جسمانی این افراد اجازه بدهد می توانند در پست نگهبانی خدمت کنند.
 2. امور دفتری
  امور دفتری از زمینه های رایج برای خدمت معاف از رزم ها است.
 3. انجام امور کامپیوتری
  چنان چه سرباز معاف از رزم، از مهارت لازم برای انجام کارهای کامپیوتری برخوردار باشد، می تواند به این امور مشغول شود.
 4. امور خدماتی
  مشمولین معاف از رزم می توانند در امور خدماتی نیز مشغول باشند.

معاف از رزم ها کجا می افتند؟

برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که معاف از رزم ها کجا می افتند؟ در جواب این سوال باید گفت قانون و تبصره خاصی برای این دسته از مشمولان وجود ندارد تنها چیزی که در مورد این افراد رعایت می شود معافیت از کارهای سنگینی است که برای این افراد آسیب زا است.

موارد معاف از رزم

موارد معاف از رزم از دیگر مباحث مهم مربوط به این حوزه میباشد در واقع اینکه چه کسانی و با شرایطی میتوانند از فعالیت های سنگین و رزمی معاف شوند از سوالات پرتکرار میباشد. همانطور که قبلا گفته شد افراد بیمار و یا دچار نقص عضو میتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند.

برخی از این بیماری ها شامل مواردی همچون بیماری های غدد، بیماری های پوستی، بیماری های اعصاب و روان، بیماری های ریوی، بیماری های دستگاه گوارش، بیماری های خونی، بیماری های دستگاه ادراری تناسلی، بیماری های قلب و عروق و … میباشند.

البته درباره ی موارد معاف از رزم تایید پزشکان معتمد سازمان وظیفه ی عمومی الزامی میباشد. به این ترتیب افرادی که در زمره ی یکی از این بیماری ها و موارد معاف از رزم قرار گیرند، میتوانند درخواست خود را به مراجع مربوطه ارائه دهند.


بیشتر بخوانید:معایب معاف از رزم چیست؟


فهرست بیماری های گیرنده معاف از رزم خدمت سربازی

فهرست بیماری ها – بخش اول

 • بیماری های عمومی: مانند لاغری یا چاقی مفرط که در شرایط خاص معافیت از خدمات رزمی را به همراه خواهد داشت.
 • بیماری های غدد مترشحه داخلی: مانند غدد تیروییدی که قابل درمان باشند شرایط معاف از رزم خدمت سربازی می شوند.
 • بیماری های پوستی: مانند عرق کردن کف دست ها و اگزماها که در حالت خفیف معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت.
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب: مانند انواع صغر عضلانی عضلات بزرگ که در حالت خفیف مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بشوند.
 • بیماری های عصاب و روان: مانند اختلالات خلقی که در موارد ضعیف تر افراد می توانند معافیت از رزم بگیرند.
 • بیماری های مرتبط با جراحی مغز و اعصاب: تومورهای خوش خیم ستون فقرات بدون اختلالات عملی نیز معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت.
 • بیماری های ریوی: تغییر شکل قفسه سینه درصورتی که بدون اختلال تنفسی باشد.
 • بیماری های اسکلت و استخوان: انحرافات ستون فقرات در صورتی که حاد نباشد.

فهرست بیماری ها – بخش دوم

 • بیماری های دستگاه گوارش: بیماری آشالازی در صورتی که عمل شده باشد و عازضه ای نداشته باشد.
 • بیماری های خون و آنکولوژی: کم خونی های مگالوبلاستیک در مواردی ک با دارو درمان می شوند مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بگیرند.
 • بیماری های دستگاه اداری تناسلی: برگشت ادرار یک طرفه و خفیف باعث معافیت از خدمات رزمی می باشد.
 • بیماری های فک و دندان: ناهنجاری های اسکلتی و استخوانی فک و دهان.
 • بیماری های مرتبط با چشم: با هیپرمتروپی از ۳ تا ۶ دیوپتر هر یک از چشمها معاف از خدمات رزمی را می توان گرفت.
 • بیماری های گوش، حلق، بینی: کاهش شنوائی یکطرفه در حد پایین.
 • بیماری های قلبی: بیماری های مادرزادی قلبی برای کسانی که اختلال عملکرد قلبی ندارند معاف از خدمات رزمی می باشد.
 • بیماری های روماتولوژی: مانند نقرس کاذب یا هیپر اورسیمی که مشمولین می توانند معافیت از رزم خود را بگیرند.
 • بیماری های عفونی: مانند بیماری سل که بهبود یافته است.

چگونه معاف از رزم خدمت سربازی بگیریم؟

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد از انجام خدمات رزمی معاف می شوند. یعنی زمانی که افراد در مرحله ی آموزشی خدمت خود هستند نمی توانند برخی کارهای رزمی و سنگین را انجام دهند.

بنابراین این افراد معاف از رزم خدمت سربازی خود را گرفته و در دوره ی آموزشی فقط اجازه دارند کارهای سبک را انجام دهند. یعنی این افراد حق ندارند در رژه های آموزشی شرکت کنند. مشمولین با داشتن معافیت رزمی از انجام تمرین های سخت نیز معاف هستند و در دوران آموزشی مانند سربازهای دیگر نمی دوند.

اسلحه با خود حمل نمی کنند. در اردوها نیز شرکت نخواهند کرد. اما این نکته را نیز باید دقت داشته باشید که این افراد به جای این کارهای سنگین باید کارهای سبک ذیگر مانند کارهای دفتری و غیره را انجام دهند.

معایب معاف از رزم خدمت سربازی

معایب معاف از رزم خدمت سربازی به اندازه ای نیست که افراد بخواهند نگران این مسئله باشند. در واقع همانطور که در بالا نیز اشاره شد یکی ازمهم ترین معایب معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد نمی توانند در سازمان هایی که نیازمند سلامت کامل جسمی و روحی است استخدام شوند.

اگر چه بر روی کارت پایان خدمت این افراد معافیت از رزم زده نمی شود. اما برای استخدام در سازمان هایی مانند نیروی انتظامی به مشکل برخواهند خورد. این مسئله بهانه ای است برای استخدام نشدن این افراد در سازمان های مختلف دولتی مانند سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و بسیاری ارگان های دیگر.

دوره آموزشی معاف از رزم

دوره آموزشی معاف از رزم برای افرادی که این نوع معافیت را اخذ کرده اند ، به مراتب راحت تر از سایر افراد است. چرا که مشمولانی معافیت از رزم را دریافت میکنند که بیماری های خاصی داشته باشند و یا دچار نقص عضو شده باشند. که به سبب آن بیماری توانایی خود برای انجام کارهای سنگین را از دست داده باشند.

به همین دلیلی زمانی که مشمولان برگه ی معافیت از رزم خود را به مراجع مربوطه ارائه میدهند، مدرکی است مبنی بر عفو این افراد از انجام کارهای سخت و سنگین در طول دوره سربازی به ویژه فعالیت های سخت نظامی که در دوره آموزشی انجام میشود.

به این ترتیب مشمولان برای دوره آموزشی معاف از رزم نباید هیچگونه نگرانی داشته باشند. چرا که سعی سازمان نظام وظیفه نیز بر این است که به سلامتی مشمولان بیمار هیچ آسیبی وارد نشود .

معافیت از رزم و استخدام

معافیت از رزم و استخدام برای مشمولان موضوع خیلی مهمی میباشد. چرا که مشمولان پس از اتمام دوره ی سربازی به دنبال کار و استخدام در ادارات و ارگان های مختلف میباشند. به این دلیل سوالات و ابهامات بسیاری درباره ی معافیت از رزم و استخدام مطرح میشود.

از جمله اینکه آیا معافیت از رزم مانع استخدام میباشد یا خیر ؟ برای پاسخ به ان سوال باید گفت مه هر اداره و سازمانی شرایط و مقررات مخصوص خود را برای استخدام پرسنل دارد. که بر اساس آن احتمال استخدام افراد دارای معافیت از رزم متفاوت میباشد.

البته باید به این نکته توجه کرد که معافیت از رزم افراد روی کارت پایان خدمت مشمولان درج نمیشود. به همین دلیل برخی ادارات به این موضوع اهمیت چندانی نمیدهند.

اما گاهی برخی شغل ها نیازمند توان جسمی و روحی بالا میباشد. که در این مورد سلامت افراد یکی از شرایط استخدام میباشد. لذا در چنین مواردی اولویت استخدام از مشمولان معاف از فعالیت های نظامی صلب میشود.

معاف از رزم اعصاب و روان

معاف از رزم اعصاب و روان به آن دسته از مشمولانی تعلق میگیرد که توان انجام فعالیت های سخت را ندارند. این در حالی است که شرایط لازم برای اخذ معافیت کامل و دائم را نیز ندارند. افرادی که میخواهند این نوع معافیت را دریافت کنند در ابتدا باید به پزشک مراجعه کنند، تا گواهی مربوط به بیماری آن ها را تایید و امضا کند.

علاوه بر این بیماری فرد باید به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و سازمان نظام وظیفه برسد. در نهایت کمیسیون پزشکی نظام وظیفه در صورت لزوم رای خود مبنی بر معاف از رزم اعصاب و روان را صادر میکند. که طی آن فرد مشمول از انجام فعالیت های جسمانی زیاد و سخت معاف میشود.

البته به مشمولان نظام وظیفه توصیه میشود که تا حد امکان، برای معافیت های اعصاب و روان اقدام نکنند. چرا که این نوع معافیت بعدا میتواند مشکل ساز باشد و مانعی بزرگ برای استخدام آن ها در ادارات و ارگان های دولتی و غیر دولتی مختلف باشد.

معاف از رزم خدمت سربازی چه معایبی دارد؟

در پایان

افراد معاف از رزم دارای نوعی بیماری هستند که به علل پزشکی نمی توانند برخی از کارهای خدمت سربازی را انجام دهند. برای مثال فردی که معلولیت جسمی دارد اما معلولیت او به گونه ای نیست که از رفتن به سربازی معاف شوند. شرایط روحی و ابتلا به برخی بیماری های روحی نیز از مواردی است که باعث معافیت از رزم می شود.

بیماری هایی که به خاطر آن ها معافیت از رزم صادر می شود دارای درجه بندی های خاصی است و مشمولان برحسب نوع ابتلا به آن ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند که در ادامه به آن پرداخته ایم:

 • دسته اول افرادی که دچار نقص عضو یا بیماری بوده اما کامل از سربازی معاف نخواهند شد
 • دسته دوم افراد دارای است که آسیب جسمی یا روحی دارند یا به صورت کامل از خدمت سربازی معاف می شوند.

افراد معاف از رزم نیز مانند مشمولان سالم 24 ماه خدمت می کنند و پس از آن کارت پایان خدمت دریافت می کنند.

سوالات متداول

معافیت از رزم چیست؟

سازمان وظیفه عمومی برای جلوگیری از آسیب به مشمولان بیمار و دارای شرایط خاص امکان معافیت از رزم را فراهم آورده است که طی آن مشمولان خدمت سربازی از انجام فعالیت های سنگین و سخت جسمانی معاف میشوند.

آیا معافیت از رزم مانعی برای استخدام مشمولان در ادارات و سازمان ها میباشد؟

این موضوع به قوانین و مقررات مربوط به استخدام در هر ارگان بستگی دارد. چنانچه شغلی نیاز به توانایی جسمی بالا و قوای روحی و روانی بالا نیاز داشته باشد ، امکان عدم استخدام افراد دارای معافیت از رزم وجود دارد.

شرایط اخذ معافیت از رزم کدامند؟

افرادی میتوانند معافیت از رزم دریافت کنند، که بتوانند بیماری و یا نقص عضو خود را به اثبات برسانند. و عدم توانایی آنها برای انجام فعالیت های جسمی سخت به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و نظام وظیفه برسد.

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژهبا تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 1,388 نظر:
 1. من پاهام پرانتزی هستش و در تحقیقاتی که کردم نوشته بودن شامل معاف از رزم میشه و در صورت شدید بودن معاف دائم میشه ایا حقیقت داره؟

  1. 5..سلام وقتتون بخیر جهت معافیت مشکلات استخوانی و ارتوپدی وضعیت شما می‌بایست در لول های شدید و حاد باشد. در صورت تایید حاد بودن معافیت دائم و در غیر این صورت معافیت رزمی شامل شما می‌شود

 2. سلام ببخشید من مهر ماه اعزام میشم برای آموزشی و تازه متوجه شدم واریکوسل گرید ۳ دارم برای معافیت دائم شدن باید چکار کنم؟

  1. با سلام شما باید در یکی از مراکز درمانی نیرو های مسلح یا دانشگاهی عمل شوید. در صورت عدم بهبود طبق نظر شورای پزشکی می توانید معاف شوید.

 3. سلام روز به خیر من 49 کیلو وزن با قد 175 دارم. مشمول معافیت از رزم میشوم؟

  1. سلام.شاخص توده بدنی شما 16 است.و شامل معافیت دائم میشوید.

  1. در صورتی که صافی یا دفرمیتی کف پا در درجه ای باشد که باعث اختلال در راه رفتن شما شود معافیت دائم به شما تعلق میگیرد.

 4. سلام من در اثر مشت زدن به شیشه جای زخم روی دست و مچ دست دارم. آیا گروه ب میشم؟؟ آیا می توان به این رای اعترض کرد و گروه ب نشد؟؟ و اگه گروه ب شدم روی استخدام شرکت های دولتی تاثیرگذار خواهد بود؟؟؟

  1. سلام. در صورت اعتراض به این رای شما کاملا تحت نظر پزشکان برای بررسی دقیق تر قرار خواهید گرفت. اما اگر گروه ب برای شما ثبت شود، حذف کردن ان تقریبا غیر ممکن است. گروه ب محدودیت های از جمله گرفتن گواهینامه، استخدام شرکت های دولتی و .. دارد.

 5. سلام من معاف از رزم تیروئید و واریس پا هستم یک شب بخواب منو میزنن پست باید پست بدم یا نه ؟

 6. سلام خسته نباشید بنده بخاطر مصرف قرص اعصاب به دکتر متخصص اعصاب و روان مراجعه کردم و ایشون معاف از رزم رو برام تایید کردن و گفتن حدود یک ماه دیگ پیامک میاد من نمیدونستم که در کارت پایان خدمت درج میشه و در استخدام به مشکل میخورم.الان که هنوز کمیسیون پزشکی تایید نکرده و پیامکی نیومده چگونه میتونم کلا لغو کنم معاف از رزم اعصاب و روان رو.
  چون به بنده گفتن هیچ مشکلی پیش نمیاد معاف از رزم.

 7. سلام من 1401برج 8اعزامی هستم من دفترچه پست کردم سر در نمیاوردم پزشکی کنم و سالم زده بودن من سه تا قرص اعصاب استفاده میکنم و چشمانم زیاد ضعیفه عینک هم میزنم برای معاف از رزم باید چیکار کنم 10روز مونده تا اعزام به آموزشی لطفا راهنمایی کنید من به خاطر این مشکلات بذارم برم تو دوره آموزشی بگم یا زودتر برم شعبه نظام وظیفه

  1. سلام وقت بخیر
   از طریق بهداری پادگان هم درحین خدمت میتوان اقدام کرد .

   1. سلام ببخشید مزاحم شودم من گروه ب هستم میخام تویی نظام ثبت نام کنم گروه ب اعصاب روان هستم یعنی من خودم رو اعصاب روان کردم رفتم نام گرفتم گفتم میخام‌اعصاب روان کنم بخاطر اون الان میتونم خودم رو در بیارم

  2. سلام
   سوال،،
   بنده معافیت پزشکی ماده ۵ بند ۲ دارم
   الان ۴۱ سال دارم و ۱۰ سال پیش موفق به اخذ لیسانس حقوق شدم.
   با اینکه در آزمون استخدامی دادگستری قبول شدم پذیرفته نشدم و الان از همیشه حالم بدتر شده ارگانی هست که از من حمایت کنه چه درمان و بهبودی چه شغلی مالی،، ممنون

 8. سلام
  سلام ایا داشتن تاتو روی بدن فرد رو معاف از رزم اعصاب و روان می کند؟ و گروه ب؟ آیا می توتن درخواست کمیسیون و معاینه داد و اثبات کرد که از لحاظ روحی و اعصابب و روان سالم هستیم؟ ضمن اینکه توی معاینه پزشک ها تاتو دیده نشده مگر اینکه در اموزشی لباس ها را در بیاورند. ممنون

 9. سلام من 19 سالمه مبتلا هستم به سندرم مارفان مادرزادی از مادرم به ارث رسیده بهم سینه بیرون زده جناغ سینه بر آمده و ستون مهره کمی خم شده سابقه بیماری در مادرم و خانوادش کشنده بوده برای فشار خون وغلیض بودن خون و فشار آمدن به رگ آعورت قلب و دریچه میترال من هنگام خواب برای سینه بیرون زدم اذیت میشم نمیتونم رو شکم و به یه سمت پهلو بخابم‌و درد روی استخوان جناغ سینم حس میکنم بعضی اوقات میخاستم بپرسم میتونم معافیت داعم بگیرم

 10. سلام وقت بخیر
  اگر معافیت رزمی(بہ دلیل نداشتن دو انگشت پا) داشتہ باشیم جزء گروہ الف میشیم یا ب ؟
  و اینکہ برای شغل ایندہ دچار مشکل نمیشہ؟

 11. سرباز الف چیہ؟ سرباز ب چیہ
  کسی کہ معافیت رزمی ب خاطر قطع انگشت پا داشتہ باشہ جزء کدوم دستہ قرار میگیرہ؟

 12. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دوتا از انگشت ھای پام قطع ھستش ایا معافیت رزمی میخورہ؟ و اینکہ برای شغل ایندم مشکلی ایجاد نمیشہ؟

 13. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم
  کسی اگه تاتو داشته باشه در جایی که تو معرض عموم نباشه مثل رو شکم رو سینه
  و نخواد معاف از رزم بشه
  هیچ مشکل روانیم نداشته باشه
  ایا امکانش هست نشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت دیده شدن تتو هنگام کمیسون گروه ب محسوب میشوید.

 14. سلام من تازه اقدام کردم برای سربازی کمرم درد میکنه کمی تو دفترچه تیک دیسک کمر زدم برای معاف از رزم باید چند روز دیگه برم برای کمیسیون پزشکی اما منصرف شدم از معاف از رزم باید چیکار کنم نرم کمیسیون مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام وقت بخیر
   تا یک هفته بعد از آمدن نظر کمیسیون وقت دارید به رای اعتراض بزنید.

 15. سلام برای هموروئید و درماتیت سبوره احتمال اینکه معاف از رزم بدهند هست؟ اگر آره زیاده یا کم؟ اگر معاف از رزم بدن میتونم به عنوان سرباز کارمند تو بخ های اداری بگذرونم خدمتم رو؟اگر معاف از رزم بهم بدهند احتمال اینکه آموزشی و بعد از اونو بیفتم شهر خودم رو زیاد میکنه یا نه؟

 16. سلام شب بخیر
  من امروز رفتم تا دفترچه رو بفرستم
  رفتم دکتر و گفتم پلاتین دارم،منو به کمسیون معرفی کردن و بردم برگرو دادم به پلیس +۱۰
  ایا میشه از خدمت انصراف بدم!؟

  1. سلام
   جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 17. سلام من مادرزادی یکی از گوش هام ناشنوا هستش آیا میتونم معافیت پزشکی یا معافیت از رزم بگیرم در همین باره؟
  و باید چیکار کنم به کجا مراجعه کنم

  1. با سلام احتمال قوی میتونید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید مراحل توضیح داده شود

 18. سلام همسرم معاف از رزمه یکه مرداد اعزام شده هنوز نیومده مشاورانتون گفتن یک ماهه مهلتش!

 19. با سلام و احترام.. من معاف از رزم به خاطر آستیگمات چشم هستم و از طرفی امریه… تحصیلاتم هم ارشد هست و نیروی دریایی افتادم.. میخواستم بدونم مدت آموزش ما چند روز هست..

 20. سلام خسته نباشید من تازه دوره آموزشی تموم کردم ۶۰ روز آموزشی بودم بخاطر خودزنی کوچک ک از بچگی بوده گروه ب شدم ولی الان هیچ مشکلی ندارم وقتی هم آمدیم ستاد کل نیروی های مسلح شهر خودم گفتم سالم هستم خواستم بدونم تو کارت درج میشه و ایا مشکلی پیش میاد برام ؟باید چی کار کنم تا برطرف بشه؟؟

 21. سلام من تازه دوره ی آموزشی ۶۰ رو تموم کردم بخاطر چندتا خودزنی کوچک ک از بچگی بوده گروه ب شدم ولی هرجا رفتم گفتم سالم هستم فقط میدان تیر نرفتم وگرنه رژه و نگهبانی میدادم خواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد واسم تو کارت درج معاف از رزم ؟
  اگ درج میشه چیکار کنم برطرف بشه؟

 22. سلام کسانی ک معاف از رزم میشن بعد از دوره آموزشی خدمت خدشون را در محل زندگی خود ادامه می دهند یا ن؟

   1. سلام وقت بخیر .من معاف رزم شدم میتونم تو ارگان های نظامی استخدام بشم ایا؟

    1. معاف از رزم در کارت پایان خدمت ثبت نمی شود
     معمولا معاف دائم پزشکی مشکل ایجاد می کند

 23. سلام وقت بخیر
  قوز قرنیه یک چشم شدید و چشم دیگر متوسط آیا معاف از رزم میشود؟
  من آستیگمات یک چشمم حدودای 3 و نیم هست و چشم دیگرم بالای 6 هست.
  آیا معاف میشوم یا فقط معاف از رزم؟؟؟؟
  اصلا میتونم با وجود تمام مشکلات و بیماری ام اصرار به رفتن سربازی داشته باشم و معافیت پزشکی نشم؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام با کارشناسان ما تماس بگیرید تا تمام شرایط شما کاملا توضیح داده شود

 24. سلام من رفتم آزمایش دادم گفتن فتق داری باید عمل بشه چشمامم آستیگمات ضعیفی داره میتونم معاف شم

  1. سلام وقت بخیر
   امکان معافیت شما نسبت به رای کمیسیون می باشد

  2. سلام من تو آموزشی دوبار رفتم میدون تیر بعد اصلا به هدف نزدم الان گفتن ده نفر که تیراندازی شون خوب نبوده تجدیددوره میکنم آیا تجدید دوره میشم لطفاً سریعاً پاسخ بدید

 25. سلام من برادرم معاف از رزمه یکم مرداد اعزام شد عجب شیر .. میخواستم بدونم دوره آموزشیش چند روزه میشه؟

 26. سلام من ساله 91در اموزشی بخاطر مشکل اعصاب وروان اومدم بیرون دوباره میخوام برم خدمت وخالکوبی دارم ایا معاف ازرزم میشم ومیشه برایه معافیت داعم اقدام کرد

 27. سلام عذرخواهی میکنم مدت آموزش معاف از رزم با افراد عادی فرق میکنه!؟

 28. سلام من قسمت 1/3 دستم پوکی استخوان بالای 2.5 درصد داره و نوشته شده بیماری استوپروز دارم میشه برای معافیت دائم اقدام کرد

  1. سلام وقت بخیر
   بیماری شما شامل بیماری های معافیت پزشکی خواهد شد.

 29. سلام خسته نباشيد من كتفم در رفتگي مكرر و پارگي تاندون داشته عمل كردم معاف از رزم ميشم يا معاف ميشم؟
  ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر باشه بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

 30. باعرض سلام واحترام . اینجانب دارای کارت معافیت اعصاب و روانم بخش ۳۲ بند ۲۱ حدود ۱۰ ماه در ارتش نیروی زمینی خدمت کرده ام درسال ۷۸ وحال درخواست مساعدت و اعزام به خدمت مجدد فرستادم به ریاست جمهور ، ضمنامعرفی نامه لشگر عملیاتی سپاه نیز موجود میباشد در درخواست اینجانب ، بطور کل الان
  درخواست بنده توسط سازمان ریاست جمهوری ، بازرسی کل کشور ،بازرسی استان ،نیروی انتظامی موافقت شده ودرحال حاضر به نظام وظیفه فرستاده شده پس از ثبت نهایی در سازمان بازرسی کل کشور ،
  به نظر شما نتیجه چه خواهد بود بنده متاهل ودارای یک فرزند سربازم سن من ۴۲ میباشد ؟
  درخواست اعزام خدمت مجدد ومساعدت بوده است به مقامات مهم کشوری ؟ و کلن توسط این سازمان ها با توجه به مدارک و شرایط فعلی و سایر دلایل بطور کل موافقت شده با در خواست بنده و حال جواب نظام وظیفه مونده ، باتوجه به تاییده این سازمان ها برای بنده نظام وظیفه استان چه جوابی خواهد فرستاد با پیامک ؟
  نامه درخواست بنده توسط
  مدیریت بازرسی کل کشور + شخص ریاست جمهور + بازرسی استان + نیروی انتظامی وبازرسی تایید شده .
  حالا جواب نظام وظیفه چیه به نظره شما باتوجه به موافقت تمامیه این مقامات و ادارات دولتی و نظامی ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام میشم یا خیر ؟ وآیا در اعزام مجدد به محل یگان خدمتی خواهم رفت یا یگان جدیدو آیا باتوجه به تاییدی پرونده اینجانب توسط
  ریاست جمهوری + مدیریت کل بازرسی کشور + مدیریت بازرسی استان + نیروی انتظامی ‘
  آیا نظام وظیفه موافقت خواهد کرد یاخیر ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام خواهم شد یاخیر ؟
  بطور کل نتیجه چه جوابی خواهد بود انشاالله ؟

  1. تعداد سوالات بالاست و برای پاسخ گویی بهتر لازم است با مشاوران تماس بگیرید

 31. باعرض سلام واحترام . اینجانب دارای کارت معافیت اعصاب و روانم بخش ۳۲ بند ۲۱ ،سن ۴۲ سال متاهل دارای یک فرزند سرباز وحدود ۱۰ ماه در ارتش نیروی زمینی خدمت کرده ام ،درسال ۷۸ وحال درخواست مساعدت و اعزام به خدمت مجدد فرستادم بنا به چندین دلایل شخصی ،درخواست فرستادم به ریاست جمهور ، ضمنامعرفی نامه لشگر عملیاتی سپاه نیز موجود میباشد در درخواست اینجانب ، بطور کل الان
  درخواست بنده توسط سازمان ریاست جمهوری ، بازرسی کل کشور ،بازرسی استان ،نیروی انتظامی موافقت شده ودرحال حاضر به نظام وظیفه فرستاده شده پس از ثبت نهایی در سازمان بازرسی کل کشور ،سامانه ۱۱۱
  به نظر شما نتیجه چه خواهد بود با تایید شدن پرونده برای اعزام مجدد ؟
  درخواست اعزام خدمت مجدد ومساعدت بوده است ؟ و کلن توسط این سازمان های مهم کشور ، با توجه به مدارک و شرایط فعلی و سایر دلایل بطور کل موافقت شده با در خواست بنده و حال جواب نظام وظیفه مونده ، باتوجه به تاییده این سازمان ها برای بنده نظام وظیفه استان چه جوابی خواهد فرستاد در ۴م همین ماه پرونده ودرخواست ثبت رسمی شده در سازمان دولت و ۱۱۱ ؟
  نامه درخواست بنده توسط این سازمان ها بطوررکلی موافقت گردیده است :
  مدیریت بازرسی کل کشور + شخص ریاست جمهور + بازرسی استان + نیروی انتظامی وبازرسی کل،
  حالا جواب نظام وظیفه چیه به نظره شما باتوجه به موافقت تمامیه این مقامات و ادارات دولتی و نظامی ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام میشم یا خیر ؟ وآیا در اعزام مجدد به محل یگان خدمتی خواهم رفت یا یگان جدیدو آیا باتوجه به تاییدی پرونده توسط مقامات بالا و مهم کشور بطور کل
  آیا نظام وظیفه موافقت خواهد کرد یاخیر ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام خواهم شد یاخیر ؟
  وآیا متاهل بودن و فرزندم که در راه دور سرباز است آیا اینها باعث میشود که در محلی نزدیک به محل سکونت خود خدمت کنم یا خیر ؟
  بطور کل نتیجه این پرونده چه جوابی خواهد بود انشاالله ؟
  به بنده اطلاع دادن منتظر پیامکی به نام خاتمه یافت باش ؟
  در حال حاضر در نظام وظیفه است پرونده و درخواست ؟
  لطفا راهنمایی کنید اینجانب رو
  سپاسگزارم بی نهایت از پاسخگویی

 32. باسلام و احترام . من سرباز الف سالم بودم و به خدمت اعزام شدم ، در حین خدمت از فشار و استرس زیاد دچار درد قفسه سینه و قلب شدم که بعد از مراجعه به پزشک و کمسیون معلوم شد دچار افتادگی دریچه میترال هستم و معاف از رزمم کردند، آیا به من جانبازی تعلق می گیره؟ و از چه طریقی باید اقدام کنم..؟

  1. سلام باید به بهداری و سازمان وظیقه مراجعه کنید و تاییدیه بگیرید

   1. سلام من رفتم آزمایش دادم گفتن فتق داری باید عمل بشی و آستیگمات وضعیفی چشم دارم میتونم معاف بشم

    1. سلام وقت بخیر
     امکان معافیت شما نسبت به رای کمیسیون می باشد

   2. با سلام.
    من در دوماهگی، عمل جراحی قلب باز انجام دادم و اکنون مبتلا به تپش قلب (آریتمی) هستم. ایا بنظرتون بنده شرایط معافیت دائم پزشکی رو دارم؟

    1. سلام وقت بخیر اریتمی قلب معاف رزم و معاف دائم دارد با توجه به رای کمیسیون و پرنوده‌های شما امکان معافیت شما می باشد.

   3. سلام خسته نباشید من تازه دوره آموزشی تموم کردم ۶۰ روز آموزشی بودم بخاطر خودزنی کوچک ک از بچگی بوده گروه ب شدم ولی الان هیچ مشکلی ندارم وقتی هم آمدیم ستاد کل نیروی های مسلح شهر خودم گفتم سالم هستم خواستم بدونم تو کارت درج میشه و ایا مشکلی پیش میاد برام ؟باید چی کار کنم تا برطرف بشه؟؟

   4. سلام وقت بخیر
    شخصی که تاتو داشته باشه یکی دوتا کوچیک جایی که در معرض عموم نباشه زیر شلوار و پیرهن
    و نخواد معاف از رزم بشه
    ایا امکانش هست یا نه قطع میشه!؟

    1. سلام وقت بخیر
     در صورت دیده شدن تتو هنگام کمیسون گروه ب محسوب میشوید.

   5. سلام خسته نباشید ببخشید من لگنم شکسته تصادف کردم معاف از رزم میشم یا معاف کلی؟؟

 33. سلام من بخاطر ضعیفی چشم معاف از رزم شدم آیا در استخدام به مشکل خواهم برخورد یا نه

  1. سلام سازمان نظام وظیفه عمومی تأکید می‌نماید که تاثیر معافیت پزشکی در استخدام چنانچه مشکلی در شغل موردنظر ایجاد ننماید، هیچ گونه منع قانوی نخواهد داشت و ارگان‌های دولتی و اداری حتماً باید این دسته از افراد را استخدام نمایند. برای برخی از مشاغلی همچون تایپیست می‌توان تاثیر معافیت پزشکی چشم در استخدام را به صورت منفی قلمداد نمود.

 34. سلام خسته نباشید من تو خدمت سربازی معاف از رزم بودم الان میخوام برم نیروی انتظامی قبولم میکنن یا نه؟؟

 35. سلام بنده به بیماری شب کوری مبتلا هستم انگار معاف از رزم بشم اما سوال برام پیش اومده که روی کارت پایان خدمت نوشته میشه معاف از رزم یا خیر؟

 36. لب چپ تیروئید به دلیل داشتن گره خارج شده وروزانه لووتیروکسین وکلسیم باید مصرف بشه شرایط معافیت سربازی من به چه صورتیه ممنون از لطفتون

  1. سلام وقت بخیر
   باید علائم واضح بالینی و ازمایشگاهی مقاوم به درمان داشته باشید

 37. باسلام خدمت شما.ببخشید اگر به دلیل خودزنی بیفتیم گروه ب میتونیم ازطریق کمسیون بیوفتیم گروه الف؟

 38. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم معاف از رمز مثلا داخل استخدامی اموزش پرورشم مشکل ساز میشه یا نه

 39. سلام وقت بخیر من پسوریازیس و پوسته پوسته شدن و قرمزی در قسمت سر، موها، بینی، سیبل و ریش و گوش ها دارم میخواستم ببینم معاف از رزم میشم یا معافیت دائم میتونم بگیرم؟

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 40. چرا امکان خدمت برای سربازان معاف از رزم درشهر زادگاه خود فراهم نمیشود؟

 41. سلام و خسته نباشید .
  ساعد دستم دوبار شکسته که دفعه اول پلاتین گذاشته شد و دفعه دوم خوردم زمین و پلاتین توی دستم کج شد و دوباره ساعد دستم شکست که پلاتین را عوض کردن و الان پلاتین داره
  و پای راستم وقتی به دنیا اومدم مادر زادی کج بود که تو شش ماهگی عمل جراحی شد و الان نمیتونم وزن بدن خودم رو روی مچ پام نگه دارم و یه مشکل دیگه اینکه ساق همین پایی که عمل کردم به خاطر اینکه یه مدت طولانی تو گچ بود از پای چپم لاقر تره ..
  حالا من با این شرایطی که دارم با توجه به مشکل دست و پام میتونم معاف دائم شم ؟؟

 42. سلام خسته نباشید من معاف از رزم شدم
  شورای عالی گفت برگه اعزامت میاد در خونت الان باید منتظر برگه باشم یا پلیس +۱۰ برم؟

 43. سلام من گروه الف هستم ولی معاف از رزم صافی کف پا آیا بعدا برای استخدام به مشکل بر میخورم

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به ارگانی ک میخواهد استخدام کند دارد

 44. من بخاطر مشکلات روانی و خانوادگی نمیتونم خدمت سربازی و ادامه بدم و به شدت به خودکشی ناشی از فشار سربازی فکر میکنم
  اگر با روانشناس پادگان در میان بزارم به نظرتون چقدر شانس معافیت از سربازی و دارم

  یا ممکنه تاثیر معکوس داشته باشه و امریه سربازیمو بزنن برای مناطق جنوبی کشور؟ یعنی بگن این دردسر داره ردش کنیم بره یه پادگان دیگه

  1. سلام وقتتون بخیر برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما صحبت کنید

 45. سلام وقت بخیر
  معاف از رزم بخاطر رباط صلیبی در استخدام آموزش و پرورش مشکل ایجاد می کند؟

 46. سلام. من دوره تکمیلی بسیج رو رفتم و معاف از رزم هم هستم، اگر آموزشی نیروی دریایی سپاه بیافتم، باید آموزشی برم ؟

 47. سلام ، من مشکل گوارشی دارم( سندرم روده تحریک پذیر ) معاف از رزم میشم؟ و اگه‌میشم آیا بعدا واسه اینکه بخوام معلم بشم مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاعات دقیق تر در زمینه ی مشکل خود با

 48. سلام . اگه یه بیضه داشته باشیم معاف از رزم میشیم یا نه؟ ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به شرایط د یگری برای معافیت پزشکی دارد

 49. سلام من معاف رزم هستم دلیلش برا گوشم و دهانم هست ولی پیش دکتر نگفتم که یک مشکل دیگه دارم مثل واریکوسل بعد برم خدمت اکر بهشون بگم قبول می کنن و اگر من رفتم سر بازی گفتم من معاف رزم هستم بعد فرمانده گفت که برو پست بده من که معاف هستم نرم چی میشه

 50. سلام من معاف رزم هستم دلیلش برا گوشم و دهانم هست ولی پیش دکتر نگفتم که یک مشکل دیگه دارم مثل واریکوسل بعد برم خدمت اکر بهشون بگم قبول می کنن و اگر من رفتم سر بازی گفتم من معاف رزم هستم بعد فرمانده گفت که برو پست بده من که معاف هستم نرم چی میشه

 51. سلام من معاف رزم هستم دلیلش برا گوشم و دهانم هست ولی پیش دکتر نگفتم که یک مشکل دیگه دارم مثل واریکوسل بعد برم خدمت اکر بهشون بگم قبول می کنن و اگر من رفتم سر بازی گفتم من معاف رزم هستم بعد فرمانده گفت که برو پست بده من که معاف هستم نرم چی میشه

 52. سلام وقت بخیر
  حقوق دریافتی سرباز معاف از رزم با بقیه فرق میکنه؟
  چقدر اختلاف داره؟

 53. سلام وقتتون بخیر
  حقوق دریافتی سرباز معاف از رزم کمتر از بقیه اس؟
  چقدر اختلاف داره؟

 54. سلام وقت بخیر ببخشید ایا میشود خود بهداری یگان بدون انکه به کمیسیون مراجعه کرد به طور مستقیم سرباز رو روه ب کنند ممنون میشم جواب بدید..

 55. سلام بچه من معاف از رزم است اعصاب وروان صفر ۵ کرمان اموزشی ارتش نگران بعداز اموزش هستم کجا تقسیم میشد از اصفهان هستم اول خدا بعد چه کنم تو را به خدا توضیح بده چه کنم ممنون

 56. سلام خسته نباشید من پام مینیسک 40درصد پارگی و رباط صلیبی هم سی درصد پارگی داره امکان معافیت از رزم برام وجود داره؟

 57. سلام بنده متولد۷۸هستم کف جفت پاهام صافه صافه میچسبه ب زمین وقتی راه میرم کمردرد زانو درد کف پام درد میگیره شدید میخواستم ببینم معاف رزم میشم یا داعم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت دارا بودن شرایطی امکان معافیت برای شما وجود دارد

 58. سلام وقت بخیر
  من کف پام قوس زیادی داره و احتمال داره بتونم معاف از رزم بگیرم.
  میخواستم بدونم معاف از رزم آیا مشکلی برام ایجاد میکنه در استخدام شرکتهای نفتی مثل پتروشیمی و پالایش؟
  ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به نظر ارگان مد نظر شما دارد.

 59. سلام
  من یه تاتو متن کوچیک که با حروف بریل نوشته شده دارم پایین ترقوه‌ام باعث میشه که معاف از رزم بشم؟

 60. سلام…من 70درصد مچ چپم از داخل از بین رفته می تونم
  معافیت بگیرم…با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   در این مورد شرایط دیگری باید مورد بررسی قرار بگیرد

 61. آیا با داشتن چند مشکل که هرکدام جداگانه معاف از خدمات رزمی دارند میشود معافیت دائم گرفت ؟

 62. سلام من چندسال پیش اقدام به معاف رزم کردم ومعاف رزم شدم آیا درسیستم هنوز موجود اون معاف از رزم

 63. سلام ایا کسانی که گروه ب هستند در گرفتن وام به مشکل بر میخورند

  1. سلام و خسته نباشید .
   ساعد دستم دوبار شکسته که دفعه اول پلاتین گذاشته شد و دفعه دوم خوردم زمین و پلاتین توی دستم کج شد و دوباره ساعد دستم شکست که پلاتین را عوض کردن و الان پلاتین داره
   و پای راستم وقتی به دنیا اومدم مادر زادی کج بود که تو شش ماهگی عمل جراحی شد و الان نمیتونم وزن بدن خودم رو روی مچ پام نگه دارم و یه مشکل دیگه اینکه ساق همین پایی که عمل کردم به خاطر اینکه یه مدت طولانی تو گچ بود از پای چپم لاقر تره ..
   حالا من با این شرایطی که دارم با توجه به مشکل دست و پام میتونم معاف دائم شم ؟؟

 64. سلام ایا بهداری یگان میتواند به صورت مستقیم گروه ب کند بدون نیازبه کمیسیون؟..

 65. سلام من در اموزشی بودم و انگشتان پام هر پام دو انگشت وسط به چسبیده هستند و اموزشی را گروه الف بودم بعد در یگان به کمیسیون معرفی شدم و رفتم وانجا معاف از رزم شدم ایا بر روی کارتم ثبت میشود معاف از رزم

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت رزم روی کارت درج نمی شود اما قابل استعلام می باشد

 66. سلام خسته نباشید
  بنده لیسانس حسابداری اضافه وزن زیاد دارم و چاق هستم که معاف از رزم میشم تو ظاهر قابل مشاهده هست که من چاقم آیا بازم به کمیسیون پزشکی میفرستنم ؟؟
  سوال بعدی اینکه من به خاطر چاقیم معاف از رزم بشم تو استخدامی به غیر از شغل نظامی برام مشکل ساز میشه؟؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم در کارت پایان خدمت لحاظ نمی شود اما قابل استعلام می باشد

 67. سلام خسته نباشید
  بنده لیسانس حسابداری اضافه وزن زیاد دارم و چاق هستم که معاف از رزم میشم تو ظاهر قابل مشاهده هست که من چاقم آیا بازم به کمیسیون پزشکی میفرستنم ؟؟
  سوال بعدی اینکه من به خاطر چاقیم معاف از رزم بشم تو استخدامی به غیر از شغل نظامی برام مشکل ساز میشه؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم در کارت پایان خدمت لحاظ نمی شود اما قابل استعلام می باشد

 68. سلام خداقوت من پامو عمل کردم پرانتزی بود معاف از رزم میشم یا کلن معافی

  1. سلام. در صورت نداشتن علائم حرکتی و عملکردی صرفاً از خدمات رزمی معاف میشوید.

   1. سلام معاف از رزم از شرایط خدمت در شهر خود بهره مند میشود و چگونه ؟

    1. سلام وقتتون بخیر سوال خود را به صورت واضح تر باکارشناسان ما درمیان بگزارید

 69. سلام خوبین داداش من چندتا تاتو داشت تو بدنش که معاف رزم شدالان سه روزه که رفته سربازی امروز زنگ زده بود گفت ک نگفتن بهم معاف ازرزمم حالا ماازکجابودنیم معاف شده یانه لطفا راهنمایی کنین ممنونم

  1. سلام خدمت شما، اگر در کمیسیون رای صادره برای معافیت از رزم بوده ، در سیستم ثبت شده است، البته میتوانید از سایت پلیس+۱۰و با کد سخا استعلام بگیرید.

    1. سلام
     جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 70. سلام وقت بخیر
  در سربازی گروه ب خوردم برای گرفتن گواهی نامه یا پاسپورت به مشکل میخورم؟؟؟ یابرای ازدواج؟؟؟

  1. سلام خوبین داداش من چندتا تاتو داشت تو بدنش که معاف رزم شدالان سه روزه که رفته سربازی امروز زنگ زده بود گفت ک نگفتن بهم معاف ازرزمم حالا ماازکجابودنیم معاف شده یانه لطفا راهنمایی کنین ممنونم

   1. سلام خدمت شما، اگر در کمیسیون رای صادره برای معافیت از رزم بوده ، در سیستم ثبت شده است، البته میتوانید از سایت پلیس+۱۰و با کد سخا استعلام بگیرید.

 71. سلام من میخاستم ببینم سه مهره L1L2L3 ستون فقراتم پلاتین گذاری شده ب علاوه قوزک پای چپ از هر دو طرف ایا معاف میشم؟!

  1. سلام بله در صورت حاد بوده مشکل کمر امکان دارد معافیت دائم به شما تعلق بگیرد

  2. سلام خسته نباشیدشوهرمن سال87رفته خدمت به خاطرمشکل مالی دیگه نرفته الان متاهل وبچه 5ساله داریم شوهرمن کلیشوچندسال پیش اهداکرده به خانوادش الان به مشکل خورده وازکارافتاده مشکل بیضه وفتخ دوطرفه ولگن وکمرشم مشکل داره ارومیه خدمت میکردبرگرده خدمت معافش میکنن

 72. سلام من دوره تکمیلی بسیج رو به طور کامل گذروندم و معاف از رزم کردم خودمو متاسفانه نمیدونستم سپاه پیرش نمیکنه معاف از رزم ها رو
  الان من دوباره باید دوره اموزشی رو بگذرونم؟

   1. سلام. من دوره تکمیلی بسیج رو رفتم و معاف از رزم هم هستم، اگر آموزشی نیروی دریایی سپاه بیافتم، باید آموزشی برم ؟

 73. سلام وقت بخیر.
  دیسک 3 تا از مهر های گردن و کمرم بیرون زدگی پیدا کرده و منیسک هر دو زانوهام پارگی کامل داره و کف پام هم صاف هست.
  ممنون میشم بگید ,با این اوصاف نوع معافیت من چگونه خواهد بود؟

 74. سلام من چشم هام ضعیف نمره هاشم خیلی بالاس من در چه گروهی قرار میگرم؟
  اگه بخوام معافیت نگیرم و سربازی برم میشه ایا؟ چون نمیخوام بعدا در استخدام به مشکل بخورم؟
  مشکل خشکی پوست هم دارم؟

  1. سلام. نوع معافیت با توجه به شدت بیماری مشخص میشود و فرد باید طبق نظر کمسیون عمل کند اگر نمی‌خواهید معافیت پزشکی بگیرید میتوانید پیش از اقدام به پست دفترچه درمان انجام دهید.

 75. سلام خسته نباشیدمن سربازارتش هستم درحال حاضر11ماه دیگه تاترخیص دارم بنده پارگی رباط پادارم ومیخواستم بابیمه ارتش توی دوران سربازی عمل انجام بدم عملم2ماه استعلاجی داره وبعدش که میام خدمت3ماه تا ترخیص دارم ولی کامل سلامت پاموبدست میارم ومیتونم فعالیتهای سربازی روانجام بدم حال بااین اوصاف میخاستم ببینم توی کارت پایان خدمت یامدارک بنده معاف ازرزم ذکرمیشه؟چون برای استخدامی خیلی نگران هستم ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باسلام درصورتی که درخواست بزنید برای معافیت از خدمات رزم بله

 76. سلام بنده کیسه صفرامو به دلیل سنگ زیاد دراوردم و پدرمم هم یک کلیه اشو به دلیل بیماری دراورده و ۶۵سال هستش ایا معاف کیشم؟

  1. سلام وقت بخیر اگر پدر دارای شرایط گرفتن معافیت کفالت باشد بله .

  2. سلام بچه من معاف از رزم است اعصاب وروان صفر ۵ کرمان اموزشی ارتش نگران بعداز اموزش هستم کجا تقسیم میشد از اصفهان هستم اول خدا بعد چه کنم تو را به خدا توضیح بده چه کنم ممنون

 77. سلام
  من گروه ب خوردم
  واقعا برای استخدامی تو شرکت های دولتی به مشکل میخورم؟؟

   1. سلام دوره آموزشی برای معاف از رزمها در شهریور چه مدت هست ممنونم از پاسخگویی شما

 78. سلام ببخشید من پدرم هشتاد خورده ای سالشه ومن از مادرم یه پسرم یه برادر ناتنی دارم که اصلا سراغ پدرشم حتی نمیگیره و من دارم خرج پدرمادر خواهرام میدم و کارگری میکنم چطور میتونم معافیت بگیرم

  1. شما می توانید کفالت پدرتان را به دلیل سن بالایش بگیرید ولی در ابتدا باید بتوانید ثابت کنید که برادر شما صلاحیت کفالت پدر را ندارد

 79. سلام بنده چند مورد مشکل دارم و در حین خدمت هم هستم میخواستم ببینم میتونم معافیت دایم بگیرم با این مشکلات عرق شدید کف دست پا. گودی کمر شدید.پلاتین دست.35کیلو اضافه وزن .غلظت خون بالا و فشار خون.و ناخن شست پام داخل گوشت پام می‌ره و3مرتبه عمل کردم و وقتی پاهامو میچسبونم به هم باد هم رد نمیشه آنقدر چسبیده به هم

  1. این موارد تا حد زیادی به مدرک تحصیلی شما مرتبط است ولی بطور کلی موارد قوی ای برای گرفتن معافیت دائم محسوب نمی شوند

 80. سلام
  راجب گروه الف توضیح میدید
  من واقعا از میدان تیر میترسم هر با بهش فکر میکنم حالم بد میشه
  اگر بخوام میدان تیر نرم با روانشناس پادگان صحبت کنم ممکنه قبول کنه و بنویسه که میدان تیر نرم؟
  اونقت میشم گروه الف؟
  و اگر برم جز گروه الف ممکنه بعدا تو استخدام به مشکل بخورم؟

  1. سلام وقت بخیر معافیت اعصاب و روان گروه ب محسوب می شود و در آینده برای استخدام به مشکل برخواهید خورد

 81. چرا معاف از رزم من روی برگه اعزام ذکر نشده است و روی چه برگه ای نوشته میشود؟

  1. سلام. قاعدتاً باید نوع گذراندن دوره خدمت سربازی روی برگه اعزام مشخص شود .چنانچه قید نشده باید از طریق سازمان نظام وظیفه پیگیر موضوع باشید.

  1. سلام . شکستگی در استخوان های بلند در صورتی که بعد از ۹ ماه جوش نخورد یا دچار مفصل کاذب و اختلال عملکردی شود مشمول معافیت دائم پزشکی هستند شکستگی های جوش خورده و فاقد عارضه مشمول معافیت از رزم هستند.

   1. سلام من کم خونم امروز رفتم آزمایش دادم و بهم گفتن تلاسیمی هستی منو معاف از رزم کردن آیا تو استخدامی به مشکل برمیخورم؟

  2. سلام وقتتون بخیر میشه لطفاً با توجه به مشکلاتی که دارم بهم بگید که معاف دائم میشم یا معاف از رزم.
   شلی لیگامان مچ پا.
   فتق اینگوینال عمل شده عود کرده.
   هایپوسپادیاس تنه آلت.
   برونشیت ریه با fev1 کمتر از 50 دارم.
   چاقی مفرط.
   مدرک تحصیلی ام دیپلم هستش.
   لطفاً راهنمایی ام کنید که آیا معافیت دائم میتونم بگیرم یا نه

 82. اقا من با مادرم زندگی میکنم از پدرم جدا شد بعد برادرم از این راه خدمت و معاف شد کفالت مادرمو گرفت بعد خودش الان نیست جدا از ماع بعد من میتونم کفالت بگیرم؟ یکی بگه

  1. سلام خدمت شما،خیر به دلیل اینکه کفالت مادر به عهده برادر است نمیتوانید اقدام کنید مگر اینکه مادر از برادرتان شکایت کند به دلیل کفیل نبودن،و بعد از آن کفالت از برادر سلب و به شما میرسد.

 83. سلام
  کسی که غضروف بینی آن دارای انحراف میباشد بطوری که یکی از حفره های بینی حد ناچیزیش مونده که بسته نشده آیا واجد شرایط دریافت معاف از رزم میباشد؟

 84. سلام من دیروز کمیسیون پزشکی شهرستان بودم کلا هر کسی رو که معاینه میکردن بهش میگفتن برو بدون اینکه بگن نتیجه ی کمیسیون چی هست؟
  خواستم بپرسم حالا نتیجه اش واسم sms میشه یا اینکه باید برم نظام وظیفه پیگیر باشم

  1. باسلام دوست عزیز کمیسیون برای شما تشکیل خواهد شد ونتیجه بعد از دو هفته حدودا به شما اعلام خواهد شد

 85. سلام وقتتون بخیر خواستم بپرسم کسانی که معاف از رزم هستن چند روز در دوره اموزشی خدمت میکنن

  1. سلام خوبین داداش من چندتا تاتو داشت تو بدنش که معاف رزم شدالان سه روزه که رفته سربازی امروز زنگ زده بود گفت ک نگفتن بهم معاف ازرزمم حالا ماازکجابودنیم معاف شده یانه لطفا راهنمایی کنین ممنونم؟؟؟

   1. سلام خدمت شما، اگر در کمیسیون رای صادره برای معافیت از رزم بوده ، در سیستم ثبت شده است، البته میتوانید از سایت پلیس+۱۰و با کد سخا استعلام بگیرید.

 86. سلام شبتون بخیر ببخشید ی سوال داشتم ک کسانی معاف از رزم هستند چند روز در دوره ی آموزشی خدمت میکنند

  1. باسلام.پسرم اقدام به گرفتن دفترچه کرده ولی واریکوسل داره البته شدیدنیست،لاغره واسترس بالایی داره.فرستادن برای کارهای معاف از رزم.میخوام بدونم اگه تیم پزشکی موافقت نکنن اضافه خدمت میخوره یانه؟

  2. سلام من بیماری نرمی استخوان لگن دارم و ساق دست راستم هم قبلا شکسته و دوتا پلاتین تو دستمه بنظرتون من معاف دائم میشم؟؟

 87. با سلام خسته نباشید.
  آیا قانون جدید در مورد اضافه شدن مدت خدمت برای سربازان معاف از رزم راسته؟شامل اعزامی های چه تاریخی میشه؟؟ممنون میشم پاسخ بدید.

 88. با سلام من سال هشتاد خدمتم در ارتش تموم شد در اواسط خدمت بخاطر پلاتین پا در کمسیون پزشکی معاف از رزم شناهته شدم و برگه کمسیون گرفتم ، بعد اتمام خدمت روی کارت پایان خدمت معاف از رزم درج نشده ، کارت ها پایان هدمت عوض شده منم طبق قانون عوض کردم اما روی کارت معاف از رزم درج نشده

  حالا سوال ؟ طبق قانون ما معاف از خدمت در رمان صلح هستیم اگر جنگ بشه من که معاف از رزم هستم باید خودم معرفی کنم نا گفته نماند من برگه اصلی کمسیون پزشکی مبنی بر معاف از رزم دارم
  خلاصه سوال تکلیف افراد معاف از رزم در زمان جنگ چیه و این برگه کمسیون همچنان نگاه دارم بدرد میخوره زمان جنگ؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

 89. سلام
  من دانشجوی کارشناسی هستم و مجموع نمره آستیگمات و نزدیک بینی چشمم 6.25 هستش
  الان معافیت تحصیلی دارم، نمیتونم حین خدمت خودم رو معاف بکنم و از اونجایی که بعد از پایان کارشناسی حد نمره چشم بیشتر میشه، کاری نمیشه کرد که با همین نمره چشم معافیت دائم بگیرم؟

  1. وقت بخیر.. کسی ک عمل بینی انجام داده باشع(پلیپ و رفع انحراف و رینوپلاستی همش باهم) معافیت از رزم میگیره یا خیر؟

 90. سلام من مبتلا به بیماری روماتولوژی و خودایمنی لوپوس و شوگرن هستم و گواهی هم از پزشک دارم که باید از استرس و افتاب دور باشم سابقه کمبود پلاکت شدید و عفونت خونی داشتم با این شرایط معاف از رزم میشم؟

  1. بخاطر استرس،شاید معاف شی که اونم دکتر روانپزشک معتمد باید تایید کنه

 91. سلام وقت بخیر ببخشد آیا معاف از رزم بر روی کارت پایان خدمت نوشته می‌شود

 92. سلام وقت بخیر
  من مشکل دو قطبی نوع 1 دارم ، تست هم دادم و بیماریم جدی بده و چند روز هم بیمارستان بستری بودم ، خودزنی و خالکوبی هم روی دست هام دارم ، میتونم معافیت دایم بگیرم ؟

 93. سلام خسته نباشید ببخشید در حین خدمت بیماری واریکسل گرفتم میخواستم بدونم که ایا میتونم در حین خدمت معاف از رزم بشم و 6ماه معاف موقت که برای جراحی به مشمول داده میشه جزء خدمت حساب میشه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام بعداز مراجعه به بهداری ،اگر نظر پزشک انجام عمل بود ۶ماه معافیت موقت داده میشود که جزو دوران سربازی نیست .

  2. سلام کسی ک خط و تاتو داره و کمسین بخوره چند وقت طول میگشه

 94. سلام بنده آلرژی (تنگی نفس) و تپش قلب قلب دارم آیا معاف از رزم به من تعلق میگیره یا خیر ممنون میشم پاسخ بدید

 95. سلام خسته نباشید من برجستگی قفسه سینه و پای پرانتزی دارم میخواستم بدونم این مشکلات باعث معافیت دائم بنده میشود یا خیر؟

 96. سلام من بیماری خاص مغز و اعصاب دارم شلی عضلات/به طوری که در تمام فعالیت های فیزیکی حتی راه رفتن مشکل دارم و تمام بدنم حتی چشمام ضعیفه و تحمل انجام هیچ فعالیتی رو ندارم با این حال من رو معاف نکردن الان میتونم اعتراض بزارم؟

 97. سلام خسته نباشید ببخشید من در حین خدمت با تشخیص پزشک متوجه شدم که واریکسل گرید 3 دارم ایا امکان این است مه معاف رزم در حین خدمت بشم و ایا برای عمل 6 ماه معاف موقت میدن یا خیر

 98. سلام خسته نباشید ببخشید من در حین خدمت با تشخیص پزشک متوجه شدم که واریکسل گرید 3 دارم ایا امکان این است مه معاف رزم در حین خدمت بشم و ایا برای عمل 6 ماه معاف موقت میدن یا خیر

 99. سلام من ۲۹ هم این ماه یک‌ماهه که بینی مو جراحی کردم و ۱ ماه بعد اعزامم هستش ، ایا میتونم معافیت از رزم بگیرم؟

 100. آیا ضعیف بودن از لحاظ مالی (خیلی ضعیف ) و معتاد بودن پدر و عدم کار پدر برای معافیت کافی نیست

 101. سلام،وقت بخیر،
  پسر من معاف از رزم شده به خاطر وزن زیاد و تک فرزند هست،آموزشی رو بیرجند مرزبانی نیروی انتظامی افتاده،می خواستم مدت زمان دوره آموزشی رو بدونم؟ممنونم میشم جواب بدید نگران پسرمم

  1. سلام. طول دوره آموزشی ۴۵ روز است در شرایط خاصی مانند اوج گیری کرونا یا اعزام در زمان های خاص این زمان به یک ماه کاهش می یابد.

 102. سلام،وقت بخیر،
  پسر من معاف از رزم شده به خاطر وزن زیاد و تک فرزند هست،آموزشی رو بیرجند مرزبانی نیروی انتظامی افتاده،می خواستم مدت زمان دوره آموزشی رو بدونم؟ممنونم میشم جواب بدید نگران پسرمم

  1. سلام. طول دوره آموزشی ۴۵ روز است در شرایط خاصی مانند اوج گیری کرونا یا اعزام در زمان های خاص این زمان به یک ماه کاهش می یابد.

 103. سلام من تودستم دوتا خط کوچيک دارم‌ ایامنومعاف ازرزم میکنن

 104. سلام خدمت شما
  بنده سرباز هستم معاف از رزم
  دارای بیماری واریس شدید هردوپا و قوزقرنیه هردوچشم و دیسک کمر میباشم ودر کمیسیون من را معاف از رزم اعلام کردند درصورتی که من هم از نظر بینایی و هم حرکتی مشکل دارم و پاهام ورم میکنند و دردبسیاری دارم
  تاری چشمام زیاده و حتی با عینک درست نمیشن
  آیا باتمام این تواصیف بنظر شما حق بنده معاف از رزم هست یا داءم ؟
  والله هوا العلم.

  1. سلام برای قوز قرنیه اگر با کراتومتری قابل اندازه گیری نباشد معافیت دائم شامل میشود ، واریس پا اگر شدید باشد و باعث ایجاد اختلال شده است امکان معافیت دائم دارید. در مدت سربازی مجدد درخواست معافیت دهید از طریق بهداری پادگان.

   1. سلام پسر من معاف از رزم داره بخاطر افسردگی که حالا خوب شده دوره آموزشی نگران د رسپاه درحین دوره میشه معاف رزم برداره چونمیترسه گروه ب درکارت پایان خدمت ثبت بشه

   2. سلام پسر من معاف از رزم داره بخاطر افسردگی که حالا خوب شده دوره آموزشی نگران د رسپاه درحین دوره میشه معاف رزم برداره چونمیترسه گروه ب درکارت پایان خدمت ثبت بشه

 105. سلام
  میخواستم ببینم چه مدت طول می‌کشد تا رای کمیسیون پزشکی صادر شود

  1. سلام بستگی به میزان تقاضای معافیت و بررسی پرونده ها بین ۱ الی ۲ ماه طول میکشد.

 106. سلام بنده قفسه سینه ام فرو رفتگی داره یا به عبارتی سینه کبوتری بهش میگن و بعضی مواقع هنگام کار قفیه سینه ام درد میگیره
  می خواستم ببینم معاف از رزم میشم یانه

 107. سلام در حال حاضر مدت دوره آموزشی مرزبانی برای افراد معاف از رزم چند روز است؟

  1. نهاد های مثل ارتش و سپاه وزارت دفاع و…اگه روی کارت نوشته نمیشه از کجا میفهمن??

 108. سلام من مشکل کلیه دارم و تو اب هوای سرد عفونت میکنه کلیه تکلیف من چی میشه

  1. در صورت صلاح دید کمیسیون پزشکی شما را معاف از رزم یا دائم میکنند

 109. سلام
  من بیماری سنکوپ وازوواگال دارم و سه چهار بار غش کردم کف دست و پاهام عرق میکنن طوریکه عرق مثل آب از کف پاهام چکه می‌کنه استرس اضطراب خفیف دارم طوریکه که باعث تپش قلب شدید میشه و نمیتونم کارهام رو انجام بدم آیا معاف دائم میشوم یا معاف از رزم میشوم ؟؟؟

  1. سلام حمله وازوواگال با سابقه های مکرر و مستندات پزشکی تست tilt معافیت دائم دارد

   1. سلام بعداز ۳ روز اعذام میشم معاف از رزم هستم چطور میتونم لغو کنم؟؟؟

 110. سلام
  من بیماری سنکوپ وازوواگال دارم و غش میکنم کف دست و پاهام عرق میکنن طوری که عرق مثل آب چکه می‌کنه استرس و اظطراب شدید دارم که باعث تپش شدید قلبم میشه و نمیتونم کارهام رو به خوبی انجام بدم آیا معاف دائم میشوم یا معاف از رزم ؟؟؟

  1. سلام حمله وازوواگال با سابقه های مکرر و مستندات پزشکی تست tilt معافیت دائم دارد

  1. سلام وقت بخیر، ببخشید خواستم بدونم برای اینکه معاف از رزم بشم باید قبل از اعزام اقدام کنم و چ جوری، یا اینکه روز اول آموزشی مشخص میشه.

  1. سلام معاف از رزم هستم اگه درخواست پزشکی بدهم قبول میشود ؟ مشکل چشم انحرافی وضعف دارم

  2. سلام من ۱۸سالمه نمره چشمام یک و نیم هست و آستیگمات دارم میخواستم بدونم معاف از رزم میشم

   1. سلام وقت بخیر بله معاف از رزم میشوید به شرطی که هر چشم شما جداگانه این نمرات را دارا باشد .

  1. سلام. دریافت معافیت اعصاب و روان به سختی و با طی مراحل مختلف امکان پذیر است با توجه به عواقب و سو تاثیر در آینده شغلی و اجتماعی فرد دریافت اینگونه معافیت توصیه نمیشود .

   1. ایا در حین سربازی میشع اعتراض به معاف از رزم اعصاب و روان کرد

    1. سلام. بله برای ثبت هر نوع اعتراض یا درخواست بررسی مجدد میتوانید از طریق بهداری یگان محل خدمت اقدام کنید.

 111. سلام من بیماری قلبی دارم و یکی از رگهای شریانی قلبم باز هست و مشکل فشار خونم دارم وقتی که فعالیت سنگین انجام میدم نفسم میگیره و احساس خفگی و سرفه شدید میکنم و قلبم بشدت تند میزنه بیماریمم مادرزادی وقتی ده سالم بود به دکتر متخصص مراجعه کردم که گفته باید عمل بشم اما هنوز نشدم هرچی سنمم بیشتر میشه بیماریم شدید تر میشه دکتر عمومیم که رفتم میگه قلبت صدا اضافه داره ایا میتونن معافیت دائم بگیرم پدرمم مشکل قلبی داشت و سر همین فوت کرد ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام. دریافت هر نوع معافیت پزشکی نیاز به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه دارد. برای ارایه اطلاعات دقیق باید نوع بیماری مشخص باشد برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 112. سلام
  من واریکوسل درجه ۳ دارم برام ۶ ماه مهلت دادند پول عمل نداشتم الان معاف از رزم زدن به زودی اعزام میشم درجه ۳ معاف نمیشه؟ حین خدمت میتونم دنبالش برم؟

  1. سلام. واریکوسل گرید ۳ در صورت جراحی و عود مجدد معافیت دائم پزشکی دارد در غیر اینصورت معاف از رزم خواهید شد.

 113. سلام .. آیا افرادی که معاف از رزم گرفتند به میدان تیر اعزام می شوند ؟

 114. سلام وقت بخیر من انگشتان دو وسوم هردو پام به وصل هستندو منو رو معاف از دو رژه ونگهبانیکرده اند ایا گروه ب هستم

  1. سلام. خیر گروه ب مربوط به معافیت های حیطه اعصاب و روان است.

 115. سلام سوالی داشتم جواب بدین ممنون میشم من 20 روز قبل پایان دوره معافیت تحصیلی خود اقدام ب فرستادن دفترچه معافیت پزشکی کردم و منتظر جواب معافیت خود هستم م الان تمامی معاینات رو انجام دادم و نزدیک ب دوماه از معافیت تحصیلی هم میگذره ایا با موافقت نکردن با معافیت دائم من و صدور نظریه مافیت از رزم بنده شامل غیبت میشم یا ن چون کنکور میخوام شرکت کنم

  1. سلام. در صورت رای کمسیون مبنی بر معافیت از رزم باید دفترچه را پست کنید . اگر در حین خدمت دانشگاهی پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت لحاظ کنید و برای ادامه تحصیل به دانشگاه بروید.

 116. سلام من تاری دید دارم افت فشارخون تپش قلب شدید استرس و اضطراب شدید دارم سرگیجه و سر درد عرق کف دست و پا لکنت زبان هم دارم معاف دائم میشم اگر اقدام کنم؟؟ تو روخدا ج بدید

   1. سلام من بیماری سنکوپ وازوواگال دارم و سه چهار بار غش کردم کف دست و پاهام عرق میکنن طوری که عرق مثل آب چکه می‌کنه استرس اضطراب شدید دارم طوری که تپش قلب شدید میگیرم نمیتونم کارهام رو خوب انجام بدهم آیا معاف میشم

    1. سلام حمله وازوواگال با سابقه های مکرر و مستندات پزشکی تست tilt معافیت دائم دارد

 117. سلام من چند سال پیش دو تا از مهره های کمرم توی سقوط شکست، الان هم کمر درد دارم معاف دائم می شم یا نه؟

  1. از مصدوم شدن بیشتر از 6 ماه گذشته و شکستگی معافیت ندارد

 118. سلام وقت بخیر
  دوتا زانوی چپ و راستم پارگی مینیسک دارن و چارشون فقط عمله که حتی بعد از عمل هم دقیقا مثل روز اول نمیشن و فعلا هم قصد عمل ندارم.بینیم هم انحراف داشت داشت ک حدود یکسال پیش عمل کردم..ایا با این شرایط معاف از رزم تعلق میگیره بهم؟

   1. آیا معاف از رزم ها اگر جنگ شود باید بروند با این که میدان تیر نرفتن؟یا نه

    1. خیر شما کارت پایان خدمت دارید و به نوعی خدمت خود را گذرانده اید

   1. سلام خدمت شما، اگر نوع شدید باشد و غیرقابل درمان باتوجه به تایید نظام وظیفه و پزشک امکان معافیت هست.

 119. سلام در برگع کمسیون من نوشته تا کمسیون بعدی معاف از رزم ینی اگه کمسیون بعدی نرم تا اون موقعه ک برم کمسیون معاف از رزمم ینی تو وقتی ک داده نرم؟

  1. سلام خیر مدت سربازی برای همه افراد ۲۴ ماه است اما برای مدت آموزشی که ۶ هفته است، معاف از رزم ها ۳ هفته آموزشی دارند.

 120. سلام من برای امریه میخوام اقدام کنم چطوری میتونه مدرک معافیت از رزم را بهشون ارایه بدم؟

  1. سلام. با ذکر نوع معافیت از رزم یعنی نوع بیماری در فرم های مربوط به پذیرش شرکت می توانید شرایط را به اطلاع برسانید.

 121. سلام. بنده من bmi 13.1 دارم و خیلی لاغرم. کم خونی تالاسمی مینور هم دارم. چند سال پیش کشک پام ول شد ولی عمل نکردم.
  هنگام فعالیت تنگی نفس میگیرم نمیتونم زیاد فعالیت انجام بدم چون از حال میرم چه معافیتی میگیرم

  1. فرد با توجه به BMI کمتر از 17 می تواند برای انواع معافیت دائم یا موقت یا معافیت از رزم اقدام کند و با توجه به بیماری هم می تواند شانس بیشتری جهت معافیت داشته باشد.

 122. سلام من معاف از رزم شدم یعنی چی ؟
  اموزشی کجا میفتم و چند روزه ؟
  ممنونم

  1. سلام. معاف از رزم شدن یعنی سرباز در حین خدمت سربازی برخی فعالیت ها را انجام نمی‌دهد. تقسیم بندی سربازان به طور رندوم انجام میشود محل خدمت شما یک هفته قبل از اعزام اطلاع رسانی خواهد شد. طول دوره آموزشی ۴۵ روز می‌باشد.

 123. سلام آیا در طول خدمت اسلحه دست کسی که معاف از رزمه میدهند یا ممنوعه

 124. سلام خوبی خسته نباشید من از دانشگاه قبول شدم ملی منم دفترچه اعزام پر کردم الان میگن باید بری خدمت آلان من چیکار کنم.

  1. اگر دانشگاه قبول شدید مراجعه کنید به پلیس +۱۰ و ایست خدمتی بزنید.

 125. سلام من سینوس پینودال داشتم و عمل کردم و نمیتونم زیاد بشینم. و اگر هم بشینم هم به جای عمل و زانو هام فشار میاد..گاهی اوقات سردرد (سینوزیت هم دارم و بعضی اوقات شدید). شرایطم فقط معاف از رزم هست یا نه؟

  1. سلام بانظر متخصصان و مدت درگیری و روند درمان و حتی شدت بیماری بررسی میشود،البته اگر محرز شود محدودیت حرکت مفصل دارید امکان معافیت هست.

 126. والله چیزی که بنده تجربه کردم.. کلا معافیت از رزم یه حرف کاملا بی اساسه..بنده با مشکل ارتوپدی معافیت از رزم گرفتم..امریه ام واسه شمالغرب و تیپ عملیاتی افتاد..رژه می رفتم..تعمیر و نگه داری سلاح هم داشتم..ورزش هم داشتم..تیراندازی و پیاده روی طولانی مدت هم داشتم..حتی با وجود اینکه مدتی بود عمل کرده بودم و درد شکم داشتم تو گردان رزمی بودم و کلی فلاکت کشیدم..دوستان به دنبال معافیت از رزم نباشین..اصلا به درد هیچی نمیخوره..اگه تونستین معافیت به هر طریقی بگیرین وگرنه معاف از رزم هیچ فرقی واسه اتون ایجاد نمیکنه..تجربه شخصی خودمو گفتم..

  1. یک سوال داشتم قبل یا بعد از خدمت چیزی به اسم بازرسی بدنی وجود داره چون عده ای میگن هست اما پدرم میگه همچین چیزی نیست.

   1. سلام.
    من فتق اینگوینال ارثی دارم.
    عمل کردم ولی مجددا عود کرد و برای بار دوم عمل جراحی انجام دادم.
    هایپوسپادیاس تنه آلت هم داشتم ولی عمل کردم.
    جای عمل فتقم خیلی درد میکنه.
    چاقی مفرط هم دارم .
    مدرک تحصیلی ام دیپلم هست.
    میشه لطفا بگید معاف از رزم میشم یا دائم.

  2. سلام ببخشید کارت پایان خدمتتون با بقیه ک معاف ار رزم نیستن فرق داره؟

 127. سلام
  بنده 2تا دیکس كمر خفیف دارم و حدود 10سال پیش عمل فتق هم انجام دادم و عمل غده چربی داخل سرم هم انجام دادم به نظرتان بنده معافیت تعلق میگیرد

  1. سلام اگر بیرون زدگی دیسک یا هرنی دیسکال باشد معافیت دائم است، عمل فتق اگر بعد از عمل دوباره عود کرده است و باعث ایجاد عارضه شده معافیت دائم دارد.

 128. من همسرم کلاب فوت داشته و در کودکی جراحی کرده میخواستم بدونم معاف دائم میشه یا نه

  1. سلام بنده همسرم اعزامی۹/۱. ۱۴۰۰ بودن و معاف از رزم هستن می خواستم بدونم زمان آموزشیشون چقدره؟؟

 129. آیا تحصیل در مدرسه تیز هوشان در خدمت سربازی تاثیر دارد

 130. سلام من مشکل اعصاب روان دارم بعضی موقع بلند میشم سرم گیج میره این از دیسک گردن اما دهن کجیم و دستم کج میشه پام براخودم نمیشه خالی میشه کج میشه اصلا تعادل ندارم خواستم بدون شرایط من چی

 131. سلام میخواستم بپرسم کسانی که معافیت از رزم میشوند چقدر باید دوره آموزشی بروند

 132. سلام. من یه خود زنی رویه بازوم دارم نوشتن اعصاب روان رویه کارت پایان خدمت چیزی می نویسن الان من معاف از رزم هستم

  1. سلام. خیر موارد معافیت از رزم روی کارت پایان خدمت قید نمی‌شوند.

   1. دقیقا عده ای میگن چک میکنن بدن ، مقعد و…. اما عده ای این موضوع رو انکار میکنن اصل موضوع رو یکی توضیح بده

 133. سلام.محمدپیرزاد ۳۷ سالمه قبلا ب علت بیماری افتادگی دریچه میترال معاف از رزم شدم ولی نرفتم خدمت الانم دچار کم کاری تیروئید.واریکوسل درجه۲ .آیا با این شرایط ۳ تا معاف رزنم معاف دائم میشم

  1. سلام. خیر متاسفانه به نظر می‌رسد هیچ یک بیماری های شما در حد معافیت دائم پزشکی نیست شما میتوانیید در صورت نهایی شدن طرح برای خرید خدمت اقدام کنید

 134. سلام.محمدپیرزاد ۳۷ سالمه قبلا ب علت بیماری افتادگی دریچه میترال معاف از رزم شدم ولی نرفتم خدمت الانم دچار کم کاری تیروئید.واریکوسل درجه۲ .آیا با این شرایط معاف دائم میشم

  1. سلام. خیر متاسفانه به نظر می‌رسد هیچ یک بیماری های شما در حد معافیت دائم پزشکی نیست شما میتوانیید در صورت نهایی شدن طرح برای خرید خدمت اقدام کنید.

 135. سلام
  در حین خدمت معاف از رزم اختلال انطباقی(اعصاب و روان) گرفتم. آیا برای تمدید گواهینامه به مشکل میخورم؟؟ و اینکه استعلام میگیرن؟؟

  1. سلام کارهایی که معاف از رزم ها باید انجام بدهند چیست

   1. سلام و افرادی که معاف از رزم هستند در بخش آموزشی انجام امور عملی و نظامی معاف شده انجام نخواهد شد

 136. سلام بنده در ساعد دست خودم پلاتین دارم و انجام کارهای سنگین مشکله خب، چون ساعد دست هست آیا برای انجام دوره خدمت معاف از رزم میشم یا خیر ؟؟؟

  1. سلام. اگر مشکل حرکتی خاصی ندارید برای شما معافیت از رزم و برخی فعالیت های سنگین صادر میشود.

 137. سلام ببخشید معاف از رزم اعصاب روان برای گواهینامه پایه 1مشکل ایجاد میگند

 138. باسلام بنده مشکل دندان ومعده دارم ایامعاف ازرزم میشم وایاگواهینامه تواموزشی به دردمیخورد

  1. سلام در ابتدا باید مشکل شما بررسی شود. در صورت رای کمیسیون پزشکی میتوانید از معافیت به هر شکل استفاده کنید

 139. س.من معاف از رزم
  برج9اعزام میشوم.میخواستم بدونم دوره اموزشی چقدره??

  1. سلام بنده درحین خدمت هستم معاف از رزم از ناحیه عمل فتق آیا از بنده برای پست نگهبانی و صبح گاه انجام فعالیت رزمی استفاده میشه قانونیه؟؟

 140. سلام. من معاف از رزم شدم بخاطر چشمم (آستیگمات) میخواستم بدونم از چه کار هایی در دوره ی آموزشی معاف میشم. BMI بنده هم ۳۵ هستش میخواستم بدونم در صورت اقدام برای این مورد هم از چه کار هایی در دوره ی آموزشی معاف میشم

  1. سلام. از دوره های رزمایش و حمل سلاح و فعالیت های بدنی سنگین معاف می شوند.

 141. سلام

  آیا اضافه خدمت پشت دفترچه‌ای (سنواتی) سربازانی که معاف از رزم هستند بخشیده نمی‌شود؟

 142. سلام وقتتون بخیر، من شماره چشم بالای 8 دارم در هر دو چشم، هر دوتاش هشتو نیم هست ولی نمیخوام معافیت بگیرم بخاطر اینکه میخوام بانک استخدام شم، الان در حال تحصیل مقطع کارشناسی هستم، میخواستم ببینم اگه خودمون اقدام نکنیم برای معافیت، پزشک مارو معالجه نمیکنه؟ و خودشون معافمون نمیکنن اگر خودمون اقدام نکنیم؟ شیشه عینکم فشرده هشت و معلوم نیست که نمره چشام بالاس،، لطفا پاسخ بدین با تشکر

   1. سلام ببخشید من دستم پلاتین بوده الان، پلاتین رو برداشتم میخواستم ببینم گروه ب یا معاف از رزم میشم
    ممنون

 143. سلام من پاهای پرانتزی دارم و فاصله بین دوتا زانوهام چیزی نزدیک به ۱۳ سانته درضمن مدرک کارشناسی هم دارم
  خواستم ببینم معافیت پزشکی دائم یا معافیت از رزم شامل من میشه یا خیر

  1. سلام . با توجه به میزان فاصله زانوها معاف از رزم می شوید

 144. سلا و وقت بخیر
  من حدود ۷-۸ ساله که بیناری وسواس دارم . توان رفتن به دوره آموزشی رو ندارم و دچار اضطراب میشم .
  فعلا هم پیش روانشناس میرم .
  امکان داره به یه طریقی دوره آموزشی حذف بشه ؟

  1. سلام . خیر گذراندن دوره آموزشی برای تمام مشمولین اجباری است. البته با توجه به تشخیص کمسیون های پزشکی در صورت معاف از رزم شدن طول دوره برای این دسته از مشمولان کوتاه تر خواهد شد.

  2. باسلام من مریضی معده دارم ومشکل دندان ایامعاف از رزم میشم سوال دوم تو آموزشی گواهینامه به دردمیخورد

   1. سلام. گرفتن معافیت پزشکی به نظر کمسیون پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد برای پاسخ به سوال شما باید از نوع بیماری و عارضه های ایجاد شده اطلاعات داشته باشم برای دریافت راهنمایی با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید. مدارک مهارتی شما با توجه به وسئولیت محول شده میتواند کمک کننده باشد

  3. ممکنه شرایط استفاده از معافیت اعصاب و روان رو داشته باشید

 145. معاف از رزم اعصاب روان گرفتم،6ماه هم معاف موقت بودم،میخواستم بدونم این 6ماه از خدمتم کم میشه یا خیر

 146. سلام من واریکوسل گرید۳دارم امکان اینکه معافیت دائم از سربازی روبگیرم هست یاخیر؟

   1. همه معاف نمیشن. برادر من فقط معاف از رزم شد با واویکوسل درجه 3 یک طرفه

 147. سلام من در تاریخ ۱۴۰۰.۷.۲۶ معاف از رزم شدم میتونم اعزاممو بندازم برای دی ماه ؟ غیبت نمیخورم ؟

  1. میتوان با مراجعه به پزشک وظیفه عمومی ودریافت نسخه تاریخ را عوض کرد

 148. سلام وقت بخیر
  من کم کاری تیروئید دارم .قند بالا و چربی و اسیداوریک بالا دارم که برای همه قرص مصرف میکنم
  انحراف بینی داشتم عمل کردم و سینوس هام رو هم عمل کردم
  امکان معاف از رزم وجود داره؟

  1. اگر شرایط بدنی اجازه ی فعالیت رزمی ندهد معاف از رزم میشوید انحراف بینی هم چون شرایط تنفسی را سخت می‌کند بسته بشرایط گوناگون امکان معافیت هست

   1. سلام.
    من فتق اینگوینال ارثی دارم.
    عمل کردم ولی مجددا عود کرد و برای بار دوم عمل جراحی انجام دادم.
    هایپوسپادیاس تنه آلت هم داشتم ولی عمل کردم.
    جای عمل فتقم خیلی درد میکنه.
    چاقی مفرط هم دارم .
    مدرک تحصیلی ام دیپلم هست.
    میشه لطفا بگید معاف از رزم میشم یا دائم.

 149. سلام وقت بخیر
  من BMI ۳۶ دارم
  کم کاری تیروئید دارم که تا آخر عمر باید دارو مصرف کنم
  قند بالا دارم که متفورمین مصرف میکنم
  و چربی و اسیداوریک بالا هم دارم که دارو مصرف میکنم
  هم چنین سینوس هامو طی عمل جراحی برداشتم و انحراف بینی هم داشتم که جراحی کردم
  ایا امکانمعاف از رزم برای من وجود داره؟

  1. اگر شرایط بدنی اجازه ی فعالیت رزمی ندهد معاف از رزم میشوید انحراف بینی هم چون شرایط تنفسی را سخت می‌کند بسته بشرایط گوناگون امکان معافیت هست

 150. سلام
  مچ دست چپم شکستگی اسکافوئید داره از ۷سال. پیش دکتر گفته فقط با عمل خوب میشه معافیت دائم داره یا معاف از رزم؟

  1. سلام. در صورتی که مشکل و محدودیت حرکتی نداشته باشید از خدمات رزمی معاف میشوید.

 151. سلام من معاف از رزم شدم بعد گفتن ده روز دیگر به پلیس+۱۰مراجعه کن ولی دانشگاه قبول شدم و معافیت دانشجویی دارم و نمیخوام سربازی برم باید چیکار کنم؟ برای اینکه ثابت کنم معاف از رزم شدم باید برگه ای بگیرم

  1. سلام . نتیجه بررسی معاینات و کمسیون پزشکی به طور سیستمی در پرونده شما درج میشود ، طبق قانون پس از صدور رای نهایی کمسیون پزشکی در صورت عدم موافقت معافیت پزشکی مسمول باید برای اعزام به خدمت اقدام کند و نمی‌تواند از سایر معافیت ها مانند معافیت تحصیلی استفاده کند.

 152. قربان چرا کامنت من و تأیید نمیکنید … خواهش میکنم جواب سؤال منم بدید لطفا

 153. سلام بنده به دلیل بیماری فتق معاف از رزم شدم و ابان 1400 اعزامم…میتونم عمل فتق انجام بدم و معاف از رزم رو لغوش کنم(برای استخدام اموزش و پروش)؟؟ و اینکه کی عمل کنم بهتره بعد اموزشی یا اخرای خدمت که در طول خدمت راحت باشم؟

   1. سلام من فتق اینگوینال عمل شده عود کرده هستم.
    مادرزادی بود بار اول اسفند سال 82 عمل کردم و خرداد سال 83 عود کرد و دوباره عمل کردم.
    میخواستم بدونم معاف از رزم میشم یا معاف دائم ؟

    1. باسلام برای اطلاعات بیشتر باکارشناسان ما تماس بگیرید

  1. با سلام خسته نباشید.
   آیا قانون جدید در مورد اضافه شدن مدت خدمت برای سربازان معاف از رزم راسته؟شامل اعزامی های چه تاریخی میشه؟؟ممنون میشم پاسخ بدید.

 154. سلام و درود
  بنده سال ۸۴ معاف از رزم شدم بدلیل عمل روی شکم بر اثر سانحه و عوارض گوارش بعدش.

  قبل اعزام معافی تحصیلی دانشگاه گرفتم.

  الان بعد این مدت چون متاهل هستم میخام برم . آیا دفترچه پر کنم معاف از رزم بنده اجرا میشه اتومات؟ یا نه؟
  سپاسگذارم.

  1. سلام خسته نباشید کسی می‌دونه برای معاف از رزم . از بیماری ضعیفی چشم شماره هر دوتا چشم حد عقل باید چند باشد

   1. با دیپلم باید مجموع یک چشم نمره ی ۶باشد و درباره ی جفت چشم مجموع آستیگمات و ضعیف بودن باید به 10 برسد

 155. سلام . آیا حقوق سربازان معاف از رزم از سربازان عادی کمتره ؟

 156. با سلام
  بنده مشکل پوستی ایکتیوز والکاریس دارم، مادر زادی پوستم خیلی خشکه
  دست و پاهام کامل درگیره و در زمستان هم بدتر میشه و بدن و صورتمم درگیر میشه
  میخواستم بدونم میتونم معافیت داعم بگیرم با مدرک لیسانس

  1. سلام اگر ‌بیشتر از ۲۵ درصد بدن شما درگیر این بیماری شده باشد امکان معافیت دارید،اگر بتوانید از دکتر خود یک نامه شرح حال بگیزید که در آن اسم بیماری، میزان درگیری و… نوشته شده باشد میتوانید بهتر اقدام کنید‌.

 157. سلام من 7 سال پیش واریکوسل نوع 3 داشتم و الان مجدد عود کرده. آیا معافیت دائم بمن تعلق میگیرد؟
  ممنون

 158. با سلام پسرم معاف از رزم شده دوره آموزشی دوهفته ای تمام کرده میشه برای معاف از رزم شدنش اعتراض کرد

 159. سلام پسرم به علت عمل جراحی کیست مویی و لوزه معاف از رزم شده می‌تونه تو ارتش استخدام بشه

 160. سلام من دچار کوتاهی تاندون آشیل و پای ضربدری و کف پای صاف هستم آیا معاف میشم و اگر معاف شم شرایط استخدام برام سخت میشه ، ممنون میشم راهنمایی کنین‌.

 161. سلام
  ببخشید من عرق کف دست دارم تپش قلب هم دارم و عینک هم میزنم با شماره 2نیم و 3
  استیک ماتیک هم هست بچه طلاق هم هستم 13 سال ولی با پدر زندگی میکنم من و یک داداش کوچیک تر از خودم که 15 سالشه و من 18 سال میخام بدونم شرایط من چجور هستش

  1. سلام برای عرق کردن کف دست و چشم تون امکان معافیت پزشکی دایم خیلی کمه و شاید نهایت معاف از رزم بگیرید ولی میتونید برای معافیت کفالت مادر تون اقدام کنید ولی در صورتی که مادر تون رجوع و عقد داییم نکرده باشد و شما اگر بتونید مدتی با مادرتون زندگی کنید بهتره چون برای این کفالت تحقیقات محلی میکنند

  2. با سلام ببخشید من آموزشی نیرو دریایی سپاه شیراز افتادم معاف از رزم هستم اعزام 1 آبان هستم که گفتن آموزشی 6 هفته میشه میخوام بدونم آموزشی برای معاف از رزم ها چند روز است؟؟

 162. سلام وقت بخیر .من درحال انجام خدمت هسم و قبل از خدمت دورباط acl!pclومینیسک پای راستم رو عمل کردم میخواسم بدونم معافیت دائم میتونم بگیرم یاخیر؟؟؟

  1. سلام شما باید تقاضای معافیت پزشکی تون رو به بهداری یگان بدید و اونجا بررسی میشود و اگر تشخیص دادن شما رو به بیمارستان معرفی و کمیسون تشکیل میدن ولی چون عمل کردید به احتمال قوی معاف از رزم میگیرید

  2. سلام ببخشید معاف از رزم اعصاب روان برای گواهینامه پایه 1مشکل ایجاد میگند

 163. سلام خسته نباشیدمن الان درحال خدمتم و اینکه دوتا رباط پاره شده ومینیسک ک عمل کردم میخواسم بدونم میتونم معافیت دائم بگیرم یانه؟ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام شما در قدم اول به بهداری یگان مراجعه کنید و تقاضا تون رو بگید و آنها بررسی میکنند اگر تشخیص دادند شما رو معرفی میکنند بیمارستان های نیرو های مسلح و کمسیون تشکیل می شود اگر تشخیص بدن با جراحی درمان میشوید که فقط مرخصی میگیرید ولی در صورت عدم درمان به شما معافیت دائم می دهند

   1. سلام وقتتون بخیر، من شماره چشم بالای 8 دارم در هر دو چشم، هر دوتاش هشتو نیم هست ولی نمیخوام معافیت بگیرم بخاطر اینکه میخوام بانک استخدام شم، الان در حال تحصیل مقطع کارشناسی هستم، میخواستم ببینم اگه خودمون اقدام نکنیم برای معافیت، پزشک مارو معالجه نمیکنه؟ و خودشون معافمون نمیکنن اگر خودمون اقدام نکنیم؟ شیشه عینکم فشرده هشت و معلوم نیست که نمره چشام بالاس،، لطفا پاسخ بدین با تشکر

 164. عرض سلام و ادب …
  عذرخواهی میکنم یه سؤال داشتم … من تمام مقالات مربوط به معافیت مغز و اعصاب شما رو مطالعه کردم ولی متأسفانه نتونستم پاسخ سؤالم و پیدا کنم .
  سؤالم اینه … شخصی که ضربهٔ مغزی شده و خون لختگی تو سرش داره آیا امکانش هست معاف بشه .
  اگه بزرگواری کنید و جواب بدید یک دنیا ممنون میشم .

  1. سلام باید اقدام به درخواست معافیت پزشکی کنید اگر به تایید پزشکان نظام وظیفه برسد میتوانید. برای اطلاع از مراحل اقدامات لازم با مشاورین ما در تماس باشید

    1. سلام برای افراد عادی ۶ هفته و افراد معاف از رزم ۳ هفته .

 165. سلام من الرژی دارم دکتر گفته بیماری تب یونجه دارید و پاهام یه کم واریس دارن ایا من معاف میشم یا معاف از رزم میشم ممنون اگه جواب بدین

 166. سلام من فراری سال ۹۳ هستم و سال ۹۶ دادگاه فرستاد کومیسیون پزشکی ومعاف از رزم شدم ایا غیبت من از ۹۶ حساب میشه برای خرید خدمت یا ۹۳؟

 167. سلام پسر من معاف از رزم است به علت کف پای صاف و زانو درد البته گویا اب آورده و پرونده هم دارد ولی در سرباز خانه هم بهش اسلحه آنهم اسلحه ای سنگین وهم در اردوها شرکت داده می شود وقرار است فردا هم به پایگاه کوه برود و تازه اسلحه هم دارد با آنکه چند بار گفته که پرونده دارم ومعاف از رزم هستن ولی بهش گفتند ما معاف از رزم و اینها نداریم باید اسلحه برداری و.. .ما به کجا مراجعه کنیم که فردا برای پسرم مشکلی پیش نیاد

   1. سلام و درود
    بنده سال ۸۴ معاف از رزم شدم بدلیل عمل روی شکم بر اثر سانحه و عوارض گوارش بعدش.

    قبل اعزام معافی تحصیلی دانشگاه گرفتم.

    الان بعد این مدت چون متاهل هستم میخام برم . آیا دفترچه پر کنم معاف از رزم بنده اجرا میشه اتومات؟ یا نه؟
    سپاسگذارم.

 168. سلام
  بنده دچار درفتگی مکرر کتف هستم
  پرسیدم گفتن باید داخل خدمت دوبار کتفم در بیاد
  میخاستم ببینم حین خدمت یا تو مرخصی ام حساب میشه

  1. سلام حین خدمت و مرخصی کلا باید نامه از پزشک داشته باشید ولی میتونید برای معافیت پزشکی اقدام کنید

 169. سلام خسته نباشید
  کسی که معاف از رزم میشه چه کارهایی بهش تعلق میگیره با مدرک فوق دیپلم حسابداری ؟؟

  1. سلام پست دادن و رژه و کلیه اموری که مربوط به فعالیت های مبارزه کردن میشود

  2. سلام من مشکل تنفسی و ریوی دارم از خدمت معاف از رزم شدم و داخل نامم نوشته ک آقای فلان نمیتواند کارهای سنگین انجام دهد ودر جاهای آلوده نمیتواند فعالیت کند
   حالا من میخواستم سوال کنم اونجا کارهای سبکی ک من باید انجام بدم چیه

   1. هر کاری که باعث آسیب به مشکل پزشکی شما شود را نباید در پادگان انجام دهید

 170. سلام من دچار پارگی رباط صلیبی و منیسک زانو شدم و bmi بدنم ۳۹ هست میتونم معافیت دائم بگیرم ؟

 171. سلام خوبین
  من معاف رزم شدم بخاطر انحرافی شدید بینی

  دوره آموزشی چند روز هستش

  یکی اگه تو دوره خدمت عمل کنم میشه
  معاف رزم رو باطل کنم
  ممنون میشم که جواب بدین

  1. سلام. طول کل دوره آموزشی از آبان ماه سال جاری ۶ هفته شده است برای افرادی که معافیت از رزم دارند این مقدار را توجه به نوع بیماری کمتر می‌شود که این عمل به تشخیص فرماندهی انجام میشود. در صورت رفع شدن عارضه میتوانید درخواست لغو معافیت از رزم را با فرمانده مطرح کنید پذیرفتن با عدم پذیرش درخواست به نظر کمسیون های مربوطه وابسته است.

 172. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۰ وازدواج کردم ودوتا بچه هم دارم یکی ۶سالشه دومی ۲سالشه وبیماری واریکوسل دارم ومعاف از رزم شدام (اکه عملش کنم ۶ماه بهم مرخصی میدن وبه ازای هر فرزند ۳ ماه کسری درمجموع ۶ ماه میشن چون دوتا فرزند دارم ) ایا معاف میشم فرزنده جانبازم ونوه شهیدام با تشکر از شمما

 173. سلام.
  من 48 کیلو هستم
  بیماری معده، بیماری قلبی، کیست در کلیه
  و واریکسول دارم آیا معاف دائم میشوم؟
  میشه برای تمام بیماری ها یکجا اقدام به دریافت معافیت پزشکی کرد؟

  1. سلام. دریافت هرگونه معافیت پزشکی ملزم به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه است در صورت وجود چند بیماری با درخواست معافیت شما موافقت خواهد شد.

  1. سلام. پروسه دریافت معافیت اعصاب و روان بسیار طولانی و سخت خواهد بود در صورت تایید نهایی معافیت دائم خواهید گرفت البته باید توجه داشته باشید که اخذ اینگونه معافیت برای شما تبعات شغلی و اجتماعی بسیاری در پی دارد بنابراین پیش از هرگونه اقدام درباره عواقب آن فکر کنید.

 174. سلام من ۵ ساله پیش عمل سینوس پلونیدال در دنبالچه داشتم ک الان باز عفونت کرده پیش متخصص بردم گفت دوباره باید عمل شی این عمل شامل معافیت دائم هست یا معاف از رزم

  1. سلام. طبق عارضه های که بیماری برای شما ایجاد کرده است میتواند شامل معافیت از رزم یا معافیت دائم باشد این موضوع با بررسی کمسیون پزشکی نظام وظیفه مشخص میشود.

 175. سلام.من مشکل دستشویی رفتن دارم. یعنی مدفوع بی اختیاری حتما باید خودمو برسونم به دستشویی
  ایا امکان داره ک معاف شم؟

  1. سلام. در صورت وجود مشکل پزشکی میتوانید برای معافیت دائم پزشکی اقدامات لازم را انجام دهید برای دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط و نحوه دریافت معافیت میتوانید با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 176. سلام خسته نباشید
  عذر میخوام من خیلی زیاد سر درد میشم
  یعنی اگه یه خورده به خودم فشار بیارم سر درد میشم
  آیا معاف از رزم شاملم میشه و اینکه آیا این نوع معافیت از نوع اعصاب و روان محصوب میشه و بدن واسه استخدادم به مشکل برمیخورم ؟!

  1. سلام. دریافت معافیت از رزم به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد. با توجه به اینکه ادارات دولتی و غیر دولتی در زمان استخدام شرایطی را برای داوطلبان اعلام میکنند که معمولا یکی از این شرایط نداشتن کارت معافیت پزشکی علی الخصوص معافیت از نوع اعصاب و روان است افراد دارای این نوع معافیت معمولا در زمان استخدام با مشکل مواجه می-شوند.

  2. سلام ببخشید معایب کارت پایان خدمت سرباز گروه ب چیه مشکلات بعد سربازیش؟

 177. سلام وقت بخیر. آیا امکان داره کسی که معاف از رزم شده بخواد بصورت عادی خدمت کنه و معاف از رزم لو بشه؟

  1. سلام . بله در صورتی که پزشکان سازمان نظام وظیفه بهبودی و سلامتی مشمولین را تایید کنند.

   1. هر زمانی که باشه میشه اقدام به کمسیون کرد و معاف از رزمی برداشت

 178. سلام
  اگر کسی رو فرستادن کمیسیون برا اعصاب روان
  و جوابش بشه معاف از حمل اسلحه میشه همون معاف از رزم؟؟
  و برای استخدام در بيمارستان یا درمانگاه به مشکل برمیخورم ؟؟

  1. سلام بله معاف از رزم است و برای استخدام ممکن است به مشکل میخورید

 179. سلام من معاف از رزم شدم بخاطر خالکوبی دوره آموزش افتادم نیروی انتظامی آیا دوره آموزشیم کم میشه

 180. من از سربازی خوشم نمیاد الان شهر خودم دارم خدمت میکنم باید چیکار کنم😁

 181. سلام اگه کسی شرایط معافیت دایم چشم رو داشته باشه ميتونه بعد درخواست با پزشک نظام وظیفه صحبت کنه که به جا معافیت دائم معاف از رزم بهش بدن؟؟ به خاطر شرایط استخدامی که معمولا معاف پزشكي ها رو استخدام نمیکنند؟

 182. کسی ک معاف از رزمه برای ثبت قرارداد ورزشی یا استخدام ارگان غیر نظامی به مشکل برمیخوره یا خیر؟

 183. سلام منم معاف از رزمم میخواستم بدونم بعد خدمت آیا برای استخدام شدن در ارگان های غیر نظامی به مشکل برمیخورم؟ و راستی این ک آیا برای ثبت قرار داد ورزشی با یه تیم به مشکل برمی‌خورم؟
  ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر خیر مشکلی بر نمی خورید برای ثبت نام در باشگاه ورزشی تست از شما گرفته می شود

 184. سلام منم معاف از رزمم میخواستم بدونم بعد خدمت آیا برای استخدام شدن در ارگان های غیر نظامی به مشکل برمیخورم؟ و راستی این ک آیا برای ثبت قرار داد ورزشی با یه تیم به مشکل برمی‌خورم؟
  ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر خیر مشکلی بر نمی خورید برای ثبت نام در باشگاه ورزشی تست از شما گرفته می شود

 185. سلام، وقتتون بخیر
  ببخشید فرایند معاف از رزمی چقدر زمان میبره؟ آیا تاخیری در پروسه گرفتن برگه سبز نسبت به عادی صورت میگیره؟؟
  متشکرم

  1. سلام وقت بخیر. بطور گلی فرآیند گرفتن معافیت حدود دو ماه طول میکشد.

 186. سلام ببخشید نظام وظیفه برای بیماریه میوپی با سیکلوپلژی کامل زده آیا با این معاف از رزم میشم بعد بهم گفتن سپاه نه معاف پزشکی نه از رزم نه هیچی دیگه قبول نمیکنه نمیشه طوری باشه که قسمت اداری سپاه خدمت کرد؟

  1. سلام. خیر برای استخدام نظامی معافیت پزشکی یا معاف از رزم محدودیت ایجاد می کند

 187. سلام وقت شما بخیر
  میخواستم بدونم معاف از رزم چشم هم احتیاج به شورا و کمیسیون پزشکی دارد یا رای پزشک کافی است؟ و سوال دوم اینکه اساسا چند بار برای مشمول کمیسیون پزشکی تشکیل می شود محدودیتی دارد یا خیر؟ با تشکر از پاسخگویی شما

  1. سلام،بله احتیاج به تایید کمسیون پزشکی داره و اگر رد شد شما یک بار حق اعتراض دارین و باز هم اگر رد شد میتونین به دیوان عالی کشور شکایت کنید (ولی این کار توصیه نمیشه )

 188. سلام ببخشید من زانو های پام حالت پرانتزی دارند و به هم نمی چسپند+چشمم هم ضعیف است با نمره ۲/۵ آیا معاف از رزم میشوم؟

  1. سلام. دریافت معافیت های پزشکی به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه وابسته است. درباره ضعیف بودن چشم توضیحات شما کامل نیست برای دریافت اطلاعات دقیق میتوانید با مشاوران مرکز تماس بگیرید. ولی با احتمال زیاد می توانید معافیت از رزم بگیرید

 189. باسلام من معاف از رزم هستم و کارت سبز بسبج دوره ۴۵ روزه دارم مزایایی توی موزش سربازی داره؟

  1. سلام. چنانچه دوره ۴۵ روزه بسیج را گذرانده باشید طول دوره آموزشی شما به ۱۵ روز قابل کاهش یا قابل حذف است.

 190. سلام من فتق ارثی دارم معاف از رزم میشم یا دائم راهنمایی کنید

  1. سلام در صورت عود بعد از عمل جراحی معاف دائم و در غیر اینصورت معاف از خدمات رزم می شوید که بستگی به روند درمان شما و تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه دارد

 191. سلام اگر من به دلیل چاقی معاف از رزم بشم و بعد خدمت مدرک پزشک عمومی بگیرم آیا تو استخدام برای بیمارستان به مشکل میخورم؟

 192. سلام خسته نباشین،ببخشین بنده رو آرنجم که مال چن سال پیش هس چن تا جای تیغ،لیسانسمو گرفتم میخواستم برم خدمت آیا اگر هیچ مشکلی دیگری نداشته باشم جز جای تیغ باز هم بنده رو معاف از رزم میکنند حتی اگر نخواهم معاف از رزم بشم باز هم معاف از رزم خواهند کرد؟

 193. سلام، یکی از شرایط تسهیل امریه سربازی معاف از رزم بودن است، آیا معاف از رزم بودن مانع استخدام شدن در شرکت های دولتی مانند پتروشیمی و پالایشگاه ها نمی شود؟

  1. سلام متاسفانه بله برای استخدام شدن در این شرکت ها نباید معاف از رزم داشته باشید

 194. سلام من ۴تا مشکل معاف از رزم شدن دارم ارتوپدی ریه و اعصاب روان ایا شانس معاف شدن دارم فوق دیپلمم و این مشکلات هم فقط معاف از رزم میدن

  1. مشکل شما نیاز به برسی بیشتری دارد برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

 195. سلام وقت بخیر من مشکل هالوس والگوس(شصت کج پا )دارم در حدی ک بیشتر از دو سه ساعت پام نمیتونه داخل کتونی یا کفش بمونه و اگر تایمش زیاد بشه دردش به حدی زیاد میشه که ب زمین میوفتم….
  خاستم بدونم معاف میشم یافقط معاف از خدمات رزمی میشم؟؟؟
  یا اینکه اصلا معاف نمیشم!!!

  1. سلام،درخواست معافیت دهید به احتمال زیاد معافیت دائم برای شما در نظر گرفته میشود.

 196. سلام.شاخصbmi من۱۵ هست.آیامعاف از رزم به من تعلق میگیره؟

 197. سلام من هر وقت استرس میگیرم
  دست و پاهام قفل میکنه در واقع فلج میشم به صورت موقتی
  ممکنه معاف دائم بشم؟؟جواب بدید لطفا

  1. سلام. باید بیماری بررسی بشود و با توجه به مدرک تحصیلی معافیت مشخص میشود.

 198. سلام می خواستم بدونم معاف از رزم من در برگه های جدید اعزام ذکر نشده یا جدیداً ذکر نمیشه و به صورت الکترونیکی در پرونده اعزام خدمت سربازی ثبت شده؟

  1. سلام. این مورد هم در برگه اعزام به خدمت و هم درپرونده شما قید میشود چنانچه پس از اعزام شرایط معافیت از رزم برای شما اجرا نشد به فرماندهی پادگان خود مراجعه کنید و مراتب را به اطلاع برسانید.

 199. سلام خسته نباشید من مادرزادی دریچه میترال قلبم گشاده میخواستم بدونم معافیت تعلق میگیره یا نه؟

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که در عملکرد شما مشکل ایجاد کند و با تشخیص کمیسیون بله

 200. سلام آموزشی گروه الف بودم تو یگان به خاطر دورغ گفتن و اشتباه بنده چون تازه وارد بودم و فک کردم راحتتره معاف از رزم گفتم بی خوابی دارم و زدن اعصاب روان. بنده رومعاف از اسلحه کردن یه ماه و هر ماه میگن ویزیت مجدد نمیزارن حرف زد بنده سالمم بدون خط خش آیا این برداشته میشه چون ویزیت مجدد می‌نويسن و چی حساب میشه گروه ب یا الف و راه حل برای برداشتن معاف از اسلحه خدا حفظتون کنه 💚

  1. سلام . میتوانید در خواست تجدید نظر بدهید ، معاف از رزم در طول خدمت سربازی به نظر یگان مربوطه بستگی دارد.

 201. سلام من پایه خدمتی دی 99 وقتی سر یگان اومدم گفتن بریم دکتر بعد روانشناس گفت استرس داشتی به دلیل خودمو بندازم شهر خودم گفتم بله برا دوری از خانوادم بعد زد برام ریزش مو استرس اظطراب اعصاب روان بعد از برج 11 2ماهی یه بار میرم تمدید میکنه میگه 2ماه بعد ویزیت مجدد هیچ مشکلی ندارم نه خطی نه تتویی نه بیماری خاصی سالم سالمم تو آموزشی هم گروه الف بودم موهام هم کم مونده از پیشونیم مو در بیاد که زده ریزش مو خدا نگذره ازش چیکار کنم که سالم بزنن و برام زدن معاف از اسلحه و تمدیدش میکنه هرماه دکتر روان شناس همون کلینیک آیا این گروه ب حساب میشه یا الف کمیسیون نمیفرسته فقط تمدید میکنه راهنمایی کنین لطفا که دوباره سالمم بزنن به خدا کارتشو برا استخدامی دولتی نیاز دارم چون سالمم خیلی دنبالش هستم ممنون

  1. سلام . دریافت هر نوع معافیت پزشکی یا اعصاب و روان به نظر پزشکان نظام وظیفه بستگی دارد با این وجود میتوانید درخواست تجدید نظر بدهید.

 202. سلام منو معاف از اسلحه کردن یه ماه و هر ماه میرم تمدیدش میکنن مشکل ندارم چطوری حذفش کنم و این معاف از رزم حساب میشه

  1. سلام بله معاف از رزم محسوب میشه و برای ابطال آن می توانید به نظام وظیفه اعتراض بزنید و معاف از رزم خود را ابطال کنید.

 203. سلام وقت بخیر بنده یک مشکل استخوانی داشتم از خیلی وقت پیش میخاستم بپرسم برای شرکت در نیرو انتظامی بانوان آیا رد میشوم؟! داراب سابقه خوبی در علمی هستم ولی به نظامی بودن علاقه دارم لطفا راهنمایی کنید 🙏🏻

  1. سلام. یکی از شرایط آن برخورداری از توانمندی های جسمانی و فیزیکی است

 204. سلام ببخشید پیام من واسه شما ارسال شد نوشتم پایه خدمتی دی 99 برای راهنمایی گروه الف بشم نوشتم

  1. سلام.شاخصbmi من۱۵ هست.آیامعاف از رزم به من تعلق میگیره؟

  2. سلام من تک بیضه هستم از بچه گی تشنج کردم ودر عمل اجرای بیضه ام را از دست دادم الان هم تک بیضه هستم معاف دائمی میشم یا نه

   1. سلام در خواست معافیت پزشکی دهید با نظر پزشک شاید موافقت شد

  3. سلام
   ببخشید من جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم و ۴۵روز بعدش بخوام برم خدمت پزشک زود دونسته( منظور از ۴۵اینه که تاریخ اعزام لیسانسه ها ک اوله برجه )وگفته دیرتر برو و معاف از رزمم بگیر حتما
   سوالم اینه که آیا اصلا تعلق میگیره به من
   واینه یمقدار دیرتر برم چی؟تاثیری توی تشخیص از معاف رزم ایجاد نمیشه؟

   1. سلام. در صورت تایید و تشخیص دپزشک نظام وظیفه میتوانید زمان اعزام را به تعویق بیاندازید در غیر اینصورت اگر مراجعه نداشته باشید مشمول غایب به حساب خواهید آمد و عواقب آن برای شما میتواند از جریمه اضافه خدمت تا جریمه نقدی در پی داشته باشد .

  4. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۰ وازدواج کردم ودوتا بچه هم دارم یکی ۶سالشه دومی ۲سالشه وبیماری واریکوسل دارم ومعاف از رزم شدام (اکه عملش کنم ۶ماه بهم مرخصی میدن وبه ازای هر فرزند ۳ ماه کسری درمجموع ۶ ماه میشن چون دوتا فرزند دارم ) ایا معاف میشم فرزنده جانبازم ونوه شهیدام با تشکر از شما

 205. سلام من هر دو چشم‌ام ضعیفه، نزدیک‌بین با شماره ۴.۲۵ و ۴ه. و هردو هم‌ ۰.۵ شماره استیگمات اند. مدرک تحصیلی‌ام کارشناسی ارشده. میخواستم بپرسم برای معاف از رزم چشم نیاز به مراجعه به متخصص معتمد نظام وظیفه و تشکیل کمیته است یا همون معاینه اولیه امکان تایید معاف از رزم وجود داره؟ ممنون

  1. سلام نوع معافیت در کمیسیون پزشکی مشخص میشود به احتمال زیاد معاف از رزم هستید

 206. سلام من پایه خدمتی دی 99 هستم و تو آموزشی گروه الف بودم و سالم سالمم اما در یگان در نیرو انتظامی به دلیل اینکه شهر خودم بیفتم گفتم استرس دارم و برام زدن ریزش مواسترس اظطراب اعصاب روان با اینکه اندازه خاندان دکتره من مو دارم کم مونده از پیشونیم مو در بیاد از برج 11 دارم 2ماهی یه بار میرم میگم سالمم و هیچ تتو و خطی رو بدنم ندارم ولی میگن برو یه ماه یا دو ماه دیگه بیا چیکار کنم که برا بزنن سالمم و گروه الف کنم خودم هیچ مشکلی ندارم حتی 1نقطه مشکل خواهشا راهنماییم کنین خیلی برام مهمه کارت پایان خدمتم یه لطفی در حقم بکنین راهنماییم کنین خدا حفظتون کنه ممنون❤️

  1. سلام شما میتوانید اعتراض داشته باشید و معاف از رزم بودن خود را ابطال نمایید

    1. به پزشک مراجعه کنید و در صورت تایید کمیسیون پزشکی بله می توانید

  2. سلام من چشم چپم تنبلی داره از بچگی تا حالا یکمم استرس دارم آیا بخاطر هرکدومشون به تنهایی معافیت از رزم میتونم بگیره یا دوتاش باهم یا اصلا هیچکدوم؟

   1. سلام. دریافت هر گونه معافیت پزشکی اعم از معافیت دائم یا معافیت از خدمات رزمی به بررسی و نظر کمسیون های نظام وظیفه بستگی دارد، که با توجه به شدت مشکل هر یک از مشمولین متفاوت می‌باشد.

 207. سلام من توآموزشی گروه ب شدم میخواستم بدونم برای بیمه کردن به مشکل میخورم؟

   1. ‌سلام من کف پایم صافه و پرستار هستم ایا درصورت گرفتن معاف از رزم در استخدامی مشکلی برام پیش میاد؟

  1. سلام.من مشکل اضطراب دارم و معاف از رزم شدم.اگه بخوام در آینده دفتر وکالت باز کنم یا پروانه برای کسب و کار به مشکل میخورم؟

 208. سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده لیسانس حسابداری دارم و ۶ ماهه که جراحی ترمیم مینیسک و رباط acl کردم میخواستم بدونم آیا شرایط من معاف از رزمه یا معافیت دائم ؟ چون بخاطر استخدام اداری دوست ندارم معافیت دائم بهم بخوره

  1. سلام اگر پارگی مینیسک به همراه اختلال عملکردی باشد وارگی aclدوطرفه باشد معافیت دائم درغیر این صورت معاف از رزم خواهید بور

 209. سلام خسته نباشید کسی که معاف از رزم هست در دوره اموزشی یک ماه است یا کمتر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است و درقسمت یگان هم از کارهای سخت منع میشوید

  2. سلام بعد از رای کمیسیون برای معاف از رزم میتونیم خودمون ارگان استخدامیمون را انتخاب کنیم .برای مثال سپاه خدمت کنیم چکار باید بکنیم

 210. سلام من کلا دندان ندارم و فقط در فک پایین چهارتا ایمپلنت دارم لثه هم ندارم ک دندان مصنوعی بذارم استخوان فکم تحلیل رفته ایا معاف میشوم

  1. سلام اگراستخوان فک و صورت درشما ناهنجاری دارد و همین مسئله موجب اختلال در عمل جویدن می شود و همچنین تکلم تان را با اختلال مواجه می نماید. این دسته از افراد شامل معافیت دائم می شوند.

   1. سلام . من کف پام صافه تاریخ ۷/۱ اعزامم آیا میتونم تو آموزشی برم بهداری معاف از رزمم کنند

    1. سلام . بله امکان درخواست معاف از رزم حین خدمت وجود دارد

 211. سلام و قتتون بخیر،بنده روی آرنجم جای تیغ دارم ک مربوط ب هفت سالی میش ک اون زمان ی اشتباهی کردم،الانم لیسانس دارمو میخوام ب خدمت برم ولی ب احتمال زیادی گروه ب بشم،علاقه ای رفتن ب نهادی های نظامی ندارم بعد خدمت ولی آیا برای استخدام سایر ادارات دولتی ب مشکل میخورم،گیر میدن ب همچین چیزایی؟؟

  1. سلام خیر معاف از رزم برای استخدامی هابه مشکل برنمیخورند

 212. سلام ببخشید من چند روز پیش پیامک برام فرستادت رفتم کمیسیون معاینه شدم به دکترم گفتم هیچ مشکلی ندارم گفت۴۵روز دیگه جواب نهایی میاد
  میخوام بدونم چ مدت بعد از رای کمیسیون مکان و تاریخ اعذام به خدمتم معین و مشخص میشه؟
  باتشکر

  1. سلام تاریخ مشخصی ندارد بستگی به زمانی که شما درخواست دادید دارد.

 213. سلام ببخشید من معاف از رزم شدم ایامیتونم ب رای صادره اعتراض کنم کی

  1. سلام بله میتوانید اعتراض بزنید مدارک جدید بیاورید

  2. سلام من به خاطر لاغری فرستادن کمیسیون آیا معاف از رزم میشم یا معاف دائم وزنم 42کیلو گرم هستش

  3. سلام و رباط صلیبی ام نیمه پاره هستش و آیا معاف از رزم میشم

 214. سلام و وقت بخیر
  من هم نرمی دریچه میترال قلب دارم و هم مشکل حملات پانیک و هم حملات میگرنی شدید
  میخاستم ببینم برای کدومش اقدام کنم برای معافیت از رزم بهتر هست که بعدا برای استخدام هم مشکلی پیش نیاد برام و اعصاب و روان نره تو پروندم
  ممنون میشم به طور کامل راهنماییم کنید

  1. سلام میتوانید از هرسه استفاده نمایید معاف از رزم بودن دراستخدامی ها مشکلی بوجود نمی آورد

    1. سلام . با توجه به نوع معافیت پزشکی میتواند از ۲ هفته تا ۵ هفته متفاوت باشد.

 215. سلام من لیسانس کامپیوتر هستم شورا عالی رای معاف از رزم برام صادر کردند ،تو کامنت ها خوندم برای معاف از رزم ها هم نگهبانی و پست میگن باید بدن آیا ما هم نگهبانی و پست باید بدیم ؟
  بنظر شما بیشتر امکان داره ارتش بیفتم یا نیروی انتظامی اعزام برج۶ هستم

  1. سلام معاف از رزمی ها ازکارهای سنگین منع می‌شوند اگر کارهای سنگین داشتید حق اعتراض دارید

 216. سلام
  آیا اگه ۳ تا معاف از رزم بگیرم معاف کامل میشم؟
  برای لاغری و بیماری های استخوانی معاف از رزم شدم اگه برای ی بیماری دیگه معاف از رزم بگیرم آیا بهم معافیت کامل میدن ؟

 217. سلام وقت بخیر من تو دست و پاهام انگشت اضافه هست 6 انگشتیم پاهام که کلا نمیتونم کفش بپوشم اذیت میشم دستام هم انگشت اضافه دارن استخون دارن و حسشون میکنم دست راستم انگشت6 اومده تو کف دستم نمیتونم مشت کنم دستمو حتی موقع گرفتن قلم به دست هم اذیت میشم و کف دستام مدام عرق میکنه میخواستم بدونم چجوری باید اقدام کنم اصلا معاف میشم یا نه؟

  1. سلام بله میتوانید برای معافیت پزشکی اقدام نمایید

  2. سلام خوبی معاف از رزم خوبه یانه داخل کارت پایان خدمت می نویسند معاف از رزم یانه اکه بنویسند در کار های دولتی مثل جهاد کشاورزی شرکت های خصوصی و غیر نمیزارند

   1. سلام معاف از رزم در کارت پایان خدمت درج نمی شود و مشکلی برای استخدام ایجاد نمی کند

 218. سلام
  بعد از اتمام آموزشی ،تقسیم شدیم آیا میشه تلفن همراه با خود ببریم؟

  1. سلام و وقتتون بخیر،بنده در دوران راهنمایی یه اشتباهی کردم و روی آرنجم جای تیغ زدم ک جاش معلوم هس درسته از روش چن سالی میگزره ولی جاش مونده،بنده لیسانسم و میترسم برم خدمت و معاف از رزم بشم و تو آینده نتونم تو استخدام ادارات شرکت کنم آیا واقعا برام مشکل ساز میشه این؟؟؟

   1. سلام معاف از رزم بودن مشکلی دراستخدامی ها بوجود نمی آورد فقط در قسمت یگان دوران خدمت از کارهای سخت وسنگین منع میشوید

  2. سلام
   من صافی کف پای شدید دارم.
   آیا میتونم معاف از رزم بشم؟

   1. سلام وقت بخیر در صورت تایید کمیسیون پزشکی بله می توانید

 219. سلام وقت بخیر
  آیا میشه بعد از اینکه آموزشی تمام شد و تقسیم شدیم تلفن همراه با خودداشته باشیم؟

  1. سلام من روی دستم یه تاتوی کوچیک هستم اونم مال بچگیه الان نیس خلاصه ایا برام معاف از رزم میزنن یانه چون قرازه از نظام وظیفه برام‌اس ام اس بیاد برم‌کمیسیون ایا اونجا اعصاب رون میزنن بخاطر تاتو؟ یا معاف از رزم بشم چون من مشکلی ندارم ونمیخوام معاف ازرزم بشم

   1. سلام خوبی معاف از رزم خوبه یانه داخل کارت پایان خدمت می نویسند معاف از رزم یانه اکه بنویسند در کار های دولتی مثل جهاد کشاورزی شرکت های خصوصی و غیر نمیزارندهه

    1. سلام معاف از رزم در کارت پایان خدمت درج نمی شود و مشکلی برای استخدام ایجاد نمی کند

 220. سلام من معاف از رزم گروه الف هستم میگن ک گروه الف هم پست میدن بالا برجک ولی با باتوم آیا درسته؟!!!!

  1. سلام معاف از رزمی ها از کارهای سنگین منع می‌شوند اگر کارهای سنگین به شما تعلق گرفت حق اعتراض دارید

 221. سلام. وقت بخیر.
  من بیماری واریس پا دارم. میخواستم بدونم معاف از رزم میشم؟
  و اینکه معاف از رزم در ارتش، آموزشی داره یا خیر؟

  1. سلام واریس های شدید وهمراه با اختلال عملکرد معافیت دائم ولی به واریس های خفیف معاف از رزم تعلق میگیرد. بله معاف از رزم دوره آموزشی دارد.

 222. سلام. وقت بخیر.
  من بیماری واریس پا دارم.
  میخواستم بدونم معاف از رزم میشم ؟
  و اینکه معاف از رزم در ارتش دوره آموزشی داره یا نه؟

  1. سلام وقت بخیر
   واریس های شدید وهمراه با اختلال عملکرد معافیت دائم ولی به واریس های خفیف معاف از رزم تعلق میگیرد. بله معاف از رزم دوره آموزشی دارد.

   1. سلام وقت بخیر.بنده دیسک کمر دارم ولی به صورت خفیف.ایا جزو شرایط معاف از رزم هست؟؟ینی میشه گرفت معافیت؟؟؟

    1. سلام درصورت تشخیص پزشک مبنی برعدم توانایی انجام حرکات سنگین معاف از رزم می شوید

 223. سلام وقت بخیر من از چندجا شنیدم تعداد روزهای اموزشی معاف رزم ها کمتره درسته آیا؟

  1. ‌سلام خیر فقط در دوران آموزشی از کارهای سنگین منع می‌شوند.

   1. سلام من مدرکم دیپلم هست و هم کف پام صاف هستش و هم مجموع نمرات دو چشمم 8 است و یک چشمم تنبلی دارد و هم کتف سمت راستم تیر خورده بوده با تفنگ بادی آیا معاف دائم میشم یا معاف از رزم؟

    1. سلام معاف از رزم که صد درصد ولی معاف دائم را کمسیون پزشکی باید تایید کند

  2. اره نصف افراد عادی اموزش میبینن. ما یک ماه اموزش دیدیم، معاف از رزم ها ۱۵ روز

   1. سلام‌من‌معاف‌رزم‌شدم‌بعد‌خدمت‌برا‌کار‌درادراها‌مشکل‌نداره

   2. سلام ببخشید کس که تو آموزشی گروه ب باشه برای استخدام ادارات دولتی به مشکل بر میخوره بخاطر خراش ناخن شده گروه ب

 224. سلام خسته نباشید،من تو قفسه سینه سمت چپ پنچ انگشت پایین تر از نوک سینه به علت حادثه ای در کودکی فرورفتگی یکی از دنده هام هست دکترا گفتن نمیشه هیچ کاریش کرد، عموما مشکلی نداره برام ولی بعد یک دقیقه دویدن تنگی نفس شدید و سرگیجه میگرم به نظر شما معاف از رزم تعلق میگره؟

 225. سلام
  من دوتا از انگشت های پام انحراف دارن میخوام خدمتم را سپاه پذیرش کنم آیا معاف از رزم میزنن؟

  1. سلام باید بیشتر بررسی شود لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید.

 226. سلام من خودم آسم دارم میتونم بپرسم آموزشی معاف از رزم ها چند روزه

  1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است ولی بیشتر درقسمت یگان شما از کارهای سنگین منع میشوید

 227. سلام خسته نباشید ببخشید من فردا اعزامم هست برای سپاه و معاف از رزم هستم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تمام بشه و اینکه کارت سبز فعال هم دارم آیا تاثیری داره

  1. سلام بله کارت سبز فعال تاثیر دارد
   معاف ازرزم مدت یگان کمترمیشود و شما از کارهای سنگین منع میشوید

   1. سلام من فردا برای نظام وطیفه میرم احتمال این که معاف از رزم بشم زیاده
    من کی اعزام میگیرم

  2. داداش کدوم سپاه افتادی؟ بعد اینکه تهران افتادی؟ منم مث تو معاف از رزمم و دوره تکمیلی دارم ولی سپاه پذیرشم نمیکنه. نمیدونم چیکار کنم…

 228. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .
  چند مرتبه فرستادم ولی نمیدونم چرا منتشر نمیشه نظرم

  1. سلام باید وضعیت کلیه مشخص تر بیان کنید میتوانید بامشاوران ما تماس بگیرید ولی درکل بله معافیت پزشکی شامل شما میشود

 229. سلام من معاف از رزم هستم و عصاب روان خوردم بخاطر خودزنی و خالکوبی و یگان هم اوفتاده پدافند هوایی ایا به من اموزش پدافند هوایی میدن و شرایط من چطوری است در یگان سپاه

 230. سلام من تو پادگان معاف ار رزم گروه ب شدم میخواستم بدونم کارت چه ارگان هایی میتونن یا اجازه دارن از کارت استعلام بگیرن .خیلی نگران این موضوعم

  1. باسلام تمام ارگانهای اداری و دولتی استعلام میگیرند.

   1. سلام خسته نباشید،من تو قفسه سینه سمت چپ پنچ انگشت پایین تر از نوک سینه به علت حادثه ای در کودکی فرورفتگی یکی از دنده هام هست دکترا گفتن نمیشه هیچ کاریش کرد، عموما مشکلی نداره برام ولی بعد یک دقیقه دویدن تنگی نفس شدید و سرگیجه میگرم به نظر شما معاف از رزم تعلق میگره؟

    1. سلام وقت بخیر
     بله برای معافیت پزشکی اقدام کنید.

   2. سلام Bmi من ۱۶.۱ هست و دوست ندارم معاف از رزم بشم اگه خودم درخواست معافیت پزشکی ندم ممکنه بخاطر وزن کمم منو معاف از رزم کنن؟

    1. سلام شما زمانی که به پزشک نظام وظیفه مراجعه کردید ایشان شما را کامل چک می‌کنند وچون bmiشما کمتر از هفده است معاف از رزم خواهی شد.

 231. سلام من کف دست و مچ پا به پایین به شدت عرق می‌کنه. آیا معاف کامل شامل می شود؟ یا معاف از رزم؟ و اگر معاف از رزم احتمالا چه جایی خواهم افتاد؟

 232. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .

  1. باسلام BMI بیشتراز ۳۵ معاف خدمات رزم میشود .

 233. سلام .من دو تا از مهره هام دیسک سیاه و یکی از مهره هام بیرونزدگی داره معافیت پزشکی من چطوری خواهد بود ممنون میشم راهنمایی کنید .

 234. سلام تو پادگان گروه ب شدم میتونم جواز آرایشگاه بگیرم مشکل ایحاد میکنه؟

 235. سلام من گروه ب شدم میخواستم ببینم برای شرکت استعلام میگیرن یا نه. از کپی کارت هم میتونن استعلام بگیرن ، از طریق کد زیر تراشه استعلام میگیرن یا خوده تراشه

 236. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست..،

  1. باسلام ادارات وشرکت های دولتی حتما استعلام میگیرن

   1. سلام،بنده هنوز ب خدمت نرفتم و رو آرنجم جای تیغ هس ک مربوط ب ده سال پیش،حالا لیسانس دارم ولی نگرانم تو استخدام های دولتی با مشکل مواجه بشم آیا واقعا تو استخدام مثلا بانک و ادارات دولتی بنده با مشکل مواجه میشم؟؟؟

    1. سلام معاف از رزم بودن مشکلی دراستخدامی ها بوجود نمی آورد فقط در قسمت یگان دوران خدمت از کارهای سخت وسنگین منع میشوید

 237. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست..

  1. باسلام
   ادارات وشرکت های دولتی حتما استعلام میگیرن

  2. سلام،من سه شگستگی در مچ دست و ران پا و لگن داشتم و پلاتین رو هم خارج کردم،انحراف پا هم دارم کمتر از ۱۲ سانت،دیسک گردن هم دارم ایا معاف دائم میشوم؟

 238. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست.

  1. باسلام وقت بخیر ادارات وشرکت های دولتی حتما استعلام میگیرن

 239. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .

 240. سلام خسته نباشید من کف پام صافه به طوری که وقتی پامو زمین میزارم گوشت اظافه از ناحیه قوسی پا میزنه بیرون یعد اینکه پاشنه پام به طرف داخل کشیده میشه میخاستم ببینم معاف دائم میشم واگه شدم مشگل برام تو آینده شغلی پیش میاد اگه مشگل پیش بیاد میتونم سالم خدمت کنم یا نه بعد مدرکم کاردانی هست

  1. سلام به احتمال خیلی زیاد شما معاف از رزم می شوید.

   1. با سلام من چند تا از انگشت های دست چپم بیحسه ایا معاف از رزم میشوم؟

    1. سلام. احتمال معاف از رزم وجود دارد و برای بررسی بیشتر با مشاوران تماس بگیرید

 241. سلام
  من pfoقلبی دارم میخواستم بدونم کدام معافیت را میتونم بگیرم معاف یا معاف از رزم؟

 242. سلام من به خاطر تتو هام معاف از رزم شدم وقتی که کارت پایان خدمت و بهم بدن معاف از رزم هم میزنن تو کارت یا نه چون میخوام بعد از سربازی تتو هامو پاک کنم وارد نظام بشم مشکلی پیش نمیاد واسم

 243. سلام من معاف از رزم شدم بعد از سربازی میخوام تتو هامو پاک کنم میتونم استخدام شم تو نظام … یا واسم تو کارت پایان خدمت گروه ب میزنه

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم در کارت درج نمیشود ولی احتمالا پرونده شما توسط خود نظام بررسی میشود و دردسر دارد

 244. سلام کسی که ضعیفی چشم، اختلالات اضطرابی افسردگی سردرد شبیه میگرن ارترز زانو لکنت زبان تعریق دست پا دارد چه نوع معافیتهای دارد؟

  1. سلام معافیت اعصاب و روان و پزشکی به صورت (معاف از رزم و دائم)

  2. سلام.آیا بعد از مشخص شدن رای کمیسیون برای معاف ازرزم خودمون میتونیم ارگان واسه خدمتتون انتخاب کنیم

 245. سلام وقت بخیر
  بنده معاف از رزم هستم و اعزامی ۱ مرداد
  میخواستم بدونم معمولا معاف از رزم ها رو داخل شهر خودشون میفرستن آموزشی ؟
  و اینکه در دوران آموزشی اگه تو شهر خودمون باشیم میتونیم بریم خونه ؟
  و چیز دیگری هست حتما معاف از رزم ها کارای مثل رژه و اینا رو ندارن ؟ چون چنجا شنیدم گفتن فرق نمیزارن

  1. سلام معاف از رزم ها راحت تر هستند و رژه و شیفت شب و ….. ندارند و در کل بیشتر مورد توجه و حمایت هستند .

 246. سلام من قبلا بیماری تب مالت داشتم الآن هم دوباره بیماریم برگشته این بیماری معافی بهش تعلق میگره تو هر مقطع از تحصیل ؟

  1. اموزشی معاف از رزم پونزده روزه یا همون سی روزه ممنون میشم جواب بدین

   1. سلام تفاوت آموزشی شما با افراد عادی این است که شما از کارهای سنگین در آموزشی منع میشوید

 247. ی سوال داشتم
  اگر کسی دو مورد معاف از رزم همزمان داشته باشه
  تاثیری در معافیت دائم داره یا باز معاف از رزم میمونه

  1. سلام ببخشید من معاف از رزم شدم ایامیتونم ب رای صادره اعتراض کنم کی

   1. سلام بله میتوانید اعتراض بزنید مدارک جدید بیاورید

 248. سلام خسته نباشید
  اگر کسی اختلالات اضطرابی، افسردگی، ضعیفی چشم،تعریق دست پا، درد زانو شبیه ارتورز، سردرد ، لکنت زبان داشته باشه چه نوع معافیتهای داره؟

  1. سلام تمامی این بیماری ها باید به صورت مفصل بررسی شود چرا که درجه بیماری است که نوع معافیت را مشخص میکند.

 249. سلام من تو آموزشی گروه الف بودم ولی تو یگان گروه ب زدن به خاطر استرس اظطراب ریزش مو آیا در تراشه ثبت می‌شود یا برای یگان خدمتیه این اعصاب روان و در استخدامی مشکل میخورم جواب سه تا سوالمو لطفا بدین

  1. سلام معافیت از رزم در کارت درج نمیشود ولی در استخدامی های گهم پرونده شما چک میشود .

  2. من گروه ب هستم و من رو برای پست رو برجک مینوسیند میخاستم ببینم قانونی ؟ چون میگن گروه ب پست نداره

   1. شما می توانید به یگان خدمتی خود شکایت کنید طبق قانون این موضوع نباید اتفاق بیفتد

 250. سلام .خواستم بدونم قوصی کف پا اگه زیاد باشه و لگن خشک باشه و پا پرانتزی باشه معاف دائم میشم

  1. سلام اگر حاد باشه معاف کامل اگر حاد نباشه معاف از رزم.

   1. سلام خسته نباشید
    من یک کلیه مادر زادی دارم
    آیا معافیت کامل میگیرم یا معاف از رزم میشم ممنون میشم اگه جواب بدید.

 251. با سلام من در آموزشی برگ سبز سالم خوردم اما تو یگان گروه ب خوردم حالا تو پایان خدمتم معاف از رزم میزنند یا سالم؟؟؟ و اینکه تو کارت ثبت میشه نگرانم بخدا

  1. باسلام تو کارت میزنند وبرای کار مشکل ایجاد میکند.

  2. سلام خسته نباشید
   من یک کلیه مادر زادی دارم
   با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
   ممنون میشم اگه جواب بدید .

 252. سلام من دیسک کمر دارم وکف پای راستم صاف هستش آیا معاف از رزم شامل من میشه؟؟؟؟

 253. سلام گروه ب چه معایبی داره در حین سربازی و بعد از سربازی؟و اینکه معاف از رزم هر نوعی باشه بعد از پایان خدمت روی کارت نوشته نمیشود ولی در تراشه الکترونیکی ثبت و ضبط میشود.درسته؟

 254. سلام
  من به دلیل در رفتگی پی در پی کتف میتونم معافیت از رزم بگیرم

  میخواستم بدونم این معافیت از رزم برای امریه وزارت نیرو یک امتیاز محسوب میشه یا یکی از شرایطش هست؟

  اگر این معافیت از رزم را بنده بگیرم احیانا برای کار و استخدامی در ارگان ها به عنوان نمونه وزارت نیرو نفت و…مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟

 255. سلام ببخشید من بخاطر دوسانت کوتاهی پاشنه اشیل فرستادن کمیسیون پزشکی ایا میتونم خودم مانع معاف از رزم شدنم بشم؟
  واگر معاف از رزم بشم در مرحله مصاحبه اموزش و پرورش و بانکها مشکل برام پیش میاد؟
  با تشکر

  1. سلام
   معاف از رزم در استخدام مشکل ساز نمیشود

 256. با سلام بنده لیسانس دارم و یک پای من رباطش پاره است و در حین راه رفتن دچار قفل میشود و باید حتما یک جا بشینم و ان را باز کنم میخواستم بدونم شرایط من برای معافیت دائم و یا معاف از رزم چگونه است

  1. سلام
   Acl و Pcl اگر هردو مشکل داشته باشند معاف دائم

 257. سلام وقت بخیر من رابط صلیبی پام پاره است و در راه رفتن مشکل برایم ایحاد میشود آیا معاف از رژم میشوم یا معاف دائم

  1. سلام
   Acl و Pcl اگر هردو مشکل داشته باشند معاف دائم

   1. من فقط ACL پای چپم پاره شده و ۹۸عمل کردم. چون فقط ACL هستش معاف دائم نمیشم که . فقط خواستم بدونم معاف از رزم هستم یا خیر؟

    1. سلام در افراد جراحي شده بدون اختلال عملي :معاف از خدمات رزمي

 258. سلام ، بنده ۳سال پیوندکلیه شدم ، روی شکم بخیه دارم و دارو خم میخورم ، ایامعاف میشم؟

 259. سلام من گروه ب ام تو پادگان معاف از شیفت شب شدم نمیزارن پادگان بخوابم و میخواستم این اطلاعات مثل شیفت شب تو تراشه کارت میزنه یانه فقط میزنه گروه ب .،واسه جواز کسب ارایشگاهم مشکل ایجاد میکنه؟

 260. سلام ببخشید من به دلیل دوسانت کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شدم
  میخواستم بدونم این نوع معاف از رزم مشکلی برای استخدام در ازمون اموزش و پروش و بانک ها ایجاد میکند؟ یعنی سبب استخدام نشدنم میشه؟

 261. سلام ایا معاف از رزم شدن به دلیل دوسانتی متر کوتاهی پاشنه اشیل در استخدام شدن در اموزش وپرورش و بانکها مشکل ایجاد میکنه؟ یعنی موجب استخدام نشدنم میشه؟

 262. سلام ببخشید من به دلیل دو سانتی متر کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شناخته میشم
  میخواستم بدونم برا استخدام در اموزش و پرورش(ازمون استخدامی)و بانکها به مشکل میخورم؟سبب استخدام نشدنم میشه؟

   1. سلام من در پادگان ب پزشک مراجعه و تشخیص گشادی خفیف دریچه قلب بود و ب کمیسیون مراجعه کردم معاف از رزم زدن اما جوابش هیچوقت به پادگان ارسال نشد قرار بود یک هفته ای ارسال بشه و بعدش کسری خوردم و خدمتم تموم شد امکانش هست تو اطلاعات کارتم ثبت باشه ؟

 263. سلام ببخشید من به دلیل دوسانتی متر کوتاهی پاشنه اشیل معاف از رزم شناخته شدم میخواستم بدونم که این نوع معاف از رزم مشکلی در استخدام ازمون اموزش و پرورش و بانکها ایجاد میکنه؟یعنی باعث استخدام نشدنم میشه؟
  خواهش میکنم پاسخ بدید

 264. سلام من در آموزشی گروه آلف بودم و در یگان گروه ب اعصاب روان خوردم به خاطر دروغ گفتن وگرنه سالم سالمم آیا برای استخدامی شرکت ها و نظام به مشکل میخورم کميسيون نرفتم واینکه درست میگن معاف از رزم یا اعصاب روان فقط برای یگان خدمتیه و بعد خدمت مث سربازای گروه الف هستن وبرای گواهینامه مث سربازای عادی هستن و به مشکل نمیخورن

  1. سلام بله در صورت معافیت دائم به مشکل میخورید .

 265. سلام همسرم معاف ازرزمه افتاده سپاه.همه جا معاف ازرزما ۱۵روزه س ولی سپاه یکماهه.ایا معاف ازرزمها هم یکماهه هستن یانه.ایا راهی وجود داره که فرمانده پادگان زودتر بفرسته یانه

 266. سلام من تو آموزشی گروه الف بودم در یگان خدمت به خاطر ريزش مو واسترس البته دروغ گفتم گروه ب خوردم و زدن اعصاب روان دوره3ماهه دادن و نرفتم ویزیت مجدد د برگه سبز یا همون پليس +10سالم خوردم همون الف آیا در کارت پایان خدمت یا تراشه درج می‌شود نتیجه نهایی برام ندادن نرفتم دنبالش برم دنبال یا نه مهم نیس

  1. سلام خیر در کارت پایان خدمت سالم درج می شود

 267. سلام کسانی که در طول خدمت معاف از رزم و یا اعصاب روان میخورن یا گروه ب آیا در کارت پایان خدمت میخوره معاف از رزم یا اعصاب روان یا فقط برای یگان خدمتی که اسلحه بگیری یا نه. چه موارد در بحث معافیت در کارت خدمت درج می‌شود

 268. سلام . دیپلم ردی هستم و دوسال غیبت دارم
  ژنیکوماستی بسیار شدیدی دارم
  تو سونوگرافی بافت فیبروندلار تایید شده و تانر ۳ هم بالاتر هست
  میتونم معاف دائم بشم ؟

  1. سلام بله احتمال معافیت برای شما بسیار زیاد است.

  2. سلام
   بنده مدرک کاردانی فوق دیپلم دارم
   با 90روز اضافه خدمت
   همینطور معاف از رزم هستم بخاطر شلی دریچه ی قلب.
   آیا اضافه خدمت بخشیده میشود؟
   آیا افراد معاف از رزم می‌توانند در حین خدمت استخدام نیز شوند؟ مثلا استخدام در بخش های اداری نظامی.

   با در نظر گرفتن شاعر و نویسنده بودن بنده چه امتیازی شامل حالم می‌شود؟

   1. سلام
    اضافه خدمت در صورت عفو رهبری بخشیده میشود
    هیچ امتیازی

 269. سلام خسته نباشید من حیخوام معافیت از رزم بگیرم به نظرتون موقع استخدامی آموزش و پرورش مسکلی ایجاد نمیشه؟

   1. سلام خسته نباشید من زیر دیپلمم
    شماره چشمم هفت و بیست و پنجم
    ولی معافم نکردن الان اموزشیم چیکار کنم معاف شم؟!

    1. سلام با مدرک دیپلم بایدنمره چشم شش به بالا باشد وبا مدرک لیسانس نمره‌ی ضعیفی چشم هشت باشد

    2. آقا عرفان شما باید اعتراض میزدی ، چون به احتمال زیاد اشتباهی تو پروندهٔ شما شده .
     شما با مدرک زیر دیپلم و نمرهٔ چشم بالای هفت صد در صد معاف میشید ، حتی اگه دیپلم هم بودید باز معاف میشید

 270. با سلام من معاف از رزم هستم ولی هم اسلحه به من حمل می کنند وهم در اردوها باید شرکت کنم مثلا فردا قرار است به یک اردوی ۱۵ رو زه بروم من چکار کنم می گویند ما معاف از رزم وغیره نمی دانیم خیلی وقتها با انکه پاهام مشکل دارد حرکات دویدن و.. بهم انجام می دهند من نمی دانم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام به نظام وظیفه کل مراجعه و اعتراض کنید .

 271. سلام خسته نباشیو من اعزام 1.5.1400هستم. چند درصد احتمال داره بیوفتم ارتش.

 272. سلام.معاف از رزم برای رفتن ب خارج دردسرایجادمیکنه یاخیر.
  اگ تو سپاه خدمت کنیم درخارج از کشور ب مشکل میخوریم یا ن اگ مشکل ایجاد میکنه راهی هست؟

  1. سلام
   سربازی در سپاه برای خروج از ایران مشکل ایجاد میکند

 273. سلام
  خسته نباشید
  من مشمول غایبم
  و یک بار معاف از رزم شدم
  و دوباره امسال اقدام کردم و معاف دائم شدم و هزینه کارت رو هم پرداخت کردم
  ولی سرهنگ لطف کردن و با بردن پرونده به شورای عالی معافیت دائم رو به معاف از رزم تبدیل کردن
  با داشتن ۲تا معاف از رزم و اینکه یکبارش درواقع معاف دائم شدم و تغییر کرده
  با شرایط غیبتی که دارم میتونم چندماه بعد دوباره معافیت بگیرم؟
  شرایط من بیماری مغز و اعصاب هست
  و کیست آراکنویید دارم
  پزشک جراح مغز و اعصاب بیمارستان نظر مثبت
  و پزشکای کمیسیون رای معافیت پزشکی دادن
  که معاف شدم و پرداخت کردم
  اما پزشک شورای عالی که همراه سرهنگ بودن
  پزشک مغز و اعصاب داخلی بودن و ربطی به معافیت من نداشتن و برای اینکه فقط بویایی رو ندارم معاف از رزم کردن منو
  و همچی رو تغییر دادن
  آیا میشه بعد دوباره با دوتا معاف از رزم و اینکه یه بار معاف دائم شدم کاری کرد!!!؟؟؟
  یا الان میشه کاری کرد!؟؟؟
  چون یکم مرداد اعزام زدن که البته نمیتونم برم

  1. برای یک بیماری چند بار میشه درخواست داد منم شرایطم مثل شماس و تو شورای عالی رد شدم

   1. سلام. رای شورای عالی پزشکی قطعی است و قابل اعتراض نمی باشد

    1. من واسه گوشم مغافت از رزم شدم گوش چپ شنوایی ندار زدن 40درصد گوش راست زدن 50درصد الان وفقط گوش راست سعمک میزنم چون گوش راست وفقط سعمک شنوایی دارم

 274. سلام
  بند در معاینه اولیه سالم تشخیص داده شدم و در دوره آموزشی برای بنده گروه ب ثبت کردند، الان این وضعیت بنده در روی کارت یا تراشه ثبت میشه که گروه ب هستم یا معاف از رزم ثبت میشه ؟!
  خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید

 275. سلام وقتتون بخیر ببخشید میخواستم بپرسم که من بیماری دفع پروتیین800 دارم و با این مقدار آیا معاف از رزم میشم و یا دائم و اینکه امکان مصرف قرص در حین خدمت آموزشی وجود داره؟؟

  1. سلام
   معاف از رزم. حین خدمت مصرف قرص با تاییدیه پزشک مانعی ندارد

 276. سلام.روز بخیر
  من 4 سالگی تنگی حالب داشتم و عمل پیوند حالب انجام دادم.چند ماه پیش هم که مراجعه کردم دکتر،بعد سونوگرافی گفتن کلیه سمت راست قدری متورم شده.خواستم ببینم با این شرایط معاف میشم یا فقط معاف از رزم.
  در صورت معاف نشدن وضعیت آموزشی سربازی چطوری میشه.
  با تشکر

  1. سلام
   ر صورت حاد بودن شرایط فعلی امکان معافیت هست ولی اگر معاف نشوید در آموزشی تاثیری ندارد

 277. معافیت از رزم تو دوره 45 روزه برای اخذ کارت سبز هم لحاظ میشه ؟

   1. سلام من معاف از رزم تو مدت سربازی تأثیری داره یا ن یعنی برا غیر بومی معاف از رزم چند ماهه کلن؟؟

 278. سلام: شوهرم قوز قرنیه داره چشم چپش فرستادن کمیسیون پزشکی تهران نمره هفت را براش نوشته الان امدم شهر خودم دوباره کمیسیون تشکیل دادن میگن معاف از رزم هست لطفا راهنمایی کنید شوهرم ۴۰ سالش هست

  1. سلام دوست عزیز
   بسته به نظر انها دارد . امکان اعتراض وجود دارد .

   1. همسرم ۵/۲ رفته آموزشی و معاف رزم شده میخواستم بدونم چند روزه است معاف رزم یعنی چند روز معاف رزم هست؟؟

    1. سلام در معافیت رزم امور سنگین برای ایشان منع می‌شود.

 279. سلام: شوهرم قوز قرنیه داره چشم چپش فرستادن کمیسیون پزشکی تهران نمره هفت را براش نوشته الان امدم شهر خودم دوباره کمیسیون تشکیل دادن میگن معاف از رزم هست لطفا راهنمایی کنید شوهرم ۴۰ سالش هست

  1. سلام بسته به نظر انها دارد . امکان اعتراض وجود دارد .

  2. سلام من خودم آسم دارم میتونم بپرسم آموزشی معاف از رزم ها چند روزه

   1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است ولی بیشتر درقسمت یگان شما از کارهای سنگین منع میشوید

   1. سلام روزتون بخیر
    من یک پام رباط صلیبی و قدامی و مینیسک در اثر اتفاقی پارگی کامل داشت و عمل کردم و پای دیگم رباط صلیبیم پارگی خفیف داره و عضله چهار سر زانوم انحراف داره
    الان معاف از رزم میشم یا معاف دائم؟ مدرکم هم لیسانس هستش

 280. سلام من روی گردنم و صورتم خالکوبی دارم آیا معاف دايم میشم

  1. سلام
   درصورتی که 50% بدن شما خالکوبی باشد معاف میشوید

 281. سلام من روی گردنم وصورتم خالکوبی دارم من معاف دايم از سربازی میشم

  1. سلام
   درصورتی که 50% بدن شما خالکوبی باشد معاف میشوید

 282. سلام، من کارشناسی ارشد هستم، محل آموزشیم ثابتخواه گیلان هست، خواستم بپرسم اشتباهی رخ نداده در تقسیم بندی؟ چون این پادگان فقط دیپلم میگیره ظاهرا؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام اگر معترض هستید به نظام وظیفه کل مراجعه نمایید .

 283. سلام. آیا ممکنه به خاطر بیماری اعصاب و روان کسی رو در پادگان اموزشی معاف از رزم کنن؟ (که توی یکی از سایتا نوشته معاف از رزم پادگانی). یا اینکه باید حتما باید به کمیسیون فرستاده بشه؟!

 284. سلام ،من این سوال رو تا الان از چند نفر پرسیدم ولی به جواب قانع کننده ای نرسیدم ،می خواستم بدون آیا معاف از رزم روی خود کارت پایان خدمت حک میشه تا در داخل تراشه کارت ثبت میشه.با تشکر

  1. با سلام .روی کارت خیر ولی در تراشه کارت بله .

 285. سلام
  از رفتن به کمیسیون پزشکی تا جواب نهاییشون چقد طول میکشه؟
  من صافی کف پا دارم و دکتر گفته احتمالا معاف از رزم میشم.

 286. سلام
  میخواستم بدونم کل زمان از رفتن به کمیسیون پزشکی تا جوابشون چقد طول میکشه؟
  من صافی کف پا دارم و دکتر گفته احتمالا معاف از رزم میشم.

  1. سلام. با توجه به قوانین نظام وظیفه یک تا سه ماه.

   1. سلام خسته نباشی من قبل ازرفتن به سربازی هیچ مشکلی نداشتم وتو گروه الف شدم بعدش تو یگان بخاطر اینکه ممتاهلم کفت شب ها نمیتوانم بادگان بمونم خانه ام جداست روان پزشک من تو گروه ب گذاشت الان من درکل توگروه ب یاالف هستم? بعدش میتوانم اعتراض کنم چون هیچ مشکل خالکوبی واعصاب ندارم

 287. سلام خسته نباشید ایا وزارت دفاع با مدرک دیپلم سرباز میگیره و ایا سربازی در وزارت دفاع راحت است یا سخت

   1. سلام من مهری ۱۰کمروم شکسته ولان پلاتین داخل کمرم هسته و مهری ۹کمرومهم آسیب دیدم سال۹۶خدمت بودم دگیه تصادف کردنم نتونستم برم خدمت

    1. سلام. صرف داشتن پلاتین در بدن برای شما معافیت به همراه ندارد این اتفاق بسته به اینکه چه میزان روی کارکرد عادی شما تاثیر داشته است میتواند معافیت دائم یا معافیت از رزم داشته باشد.

 288. سلام.من توع آموزشی بی دلیل گروه ب کردن ،نه خط نه تاتو نه افسردگی دارم,چقدر باید بگذره تا اعتراض بدم و میشه دوباره الف شم ؟

  1. سلام از طریق پادگان محل خدمت خود اقدام کنید.

 289. من پنیک خفیف دارم و خوبم اما واسه محکم کاری میخام قرص ببرم سربازی . اگه بفهمن قرص مصرف میکنم گروه ب میرم؟ اخه دوس ندارم

  1. خیر اصلا اینچنین نيست من خودم سرباز سپاهم یکیش اینه که ساعت 6.5 باید پادگان باشی تا شب و شب پست بدی تا ساعت 6 صبح و 6 صبح باید بری داخل گردانت و ساعت اداری تا 12 الی 1 بذارن بیای خونه و دوباره ساعت 6.5 باید پادگان باشی و ادامه… و به نظرم نیرو انتظامی بهتره گرچه آموزشی به نظرم سختره

 290. سلام و عرض ادب من 2 مورد معاف از رزم دارم و ارشد دارم و غیبت ندارم . باز هم معاف از زرم حساب میشه؟ یا معافیت دایم. یکی ساکرالیزاسیون کمر + نارسایی بسیار خفیف قلب که گاهی تپش قلب هم احساس میشه.

 291. سلام یه سوال فنی؟فرق بین معاف از رزم عصاب و روان و معاف دائم عصاب و روان چیه؟آیا واسه اخذ گذرنامه مشکلی ب وجود میاره؟یا ربطی به گذرنامه نداره

  1. با سلام ذر معافیت از رزم شرایز شما بهبود مییابد در معاف دائم کاملا معاف میشود و علت معافیت در کارت شما درج میشود. معاف از رزم در کارت شما تاثیری ندارد .

   1. سلام من در ارتش خدمت میکنم معاف از رزمم هستم میخواستم ببینم آیا میتوانم حین خدمت استخدام ارتش بشم بیماریم هم بیماری مهمی نیست،ممنون میشم جواب بدین؟

 292. سلام یه سوال فنی فرق بین معاف از رزم عصاب و روان ومعاف دائم عصاب روان چیه؟؟آیا واسه گذرنامه محدودت ایجاد میشه یا به گذرنانه ربطی نداره

  1. با سلام ذر معافیت از رزم شرایز شما بهبود مییابد در معاف دائم کاملا معاف میشود و علت معافیت در کارت شما درج میشود. معاف از رزم در کارت شما تاثیری ندارد .

 293. سلام خسته نباشید. صافی کف پا جز چه گروهی است و ایا کسی کف پای صاف داسته باشه پست برجک میده یا نه

  1. با سلام بستگی به شرایط و توانمدی شما دارد .

 294. سلام،من چند ماهی میشه که خدمتم رو تموم کردم و کارت پایان خدمتم رو گرفتم،حین خدمت معاف از رزم بودم ولی دقیق نمی دونم علت معافیت از رزم بودنم چی ثبت شده و این که آیا گروه الف بودم یا ب، از کجا میتونم این موضوع رو استعلام کنم و متوجه بشم؟

  1. با سلام معاف از رزم خیلی مهم نمی باشد نگران نباشید درج نمیشود.

 295. سلام من بخاطر بخاطر بیماری اعصاب از آموزشی فرستادنم کمسیون سپس 2باربهم شش ماه موقت دادن بعد معاف از رزمم کردن بخش 5بند3، 15الی20روز میگذره، متاهلم ومادرمم تحت پوشش بهزیستیه میتونم برای کفالت اقدام کنم شرایطم طوری نمیتونم برم سربازی خواهشا راهی نشونم بدین

  1. با سلام پاسخ شما نیازمند بررسی بیشتر است تماس بگیرید.

 296. سلام من معاف از رزم شدم بخاطر اعصاب (استرس،شب ادراری)
  ولی نظرات رو که خوندم پشیمون شدم میتونم الان اقدام کنم معاف از رزمو حذف کنن؟

  1. با سلام امکان لغو معافیت وجود دارد اما باید بدانید که خیلی سخت است.

 297. سلام
  من هر کدوم از چشمام نمره 3.25 هست و طبق چیزی که خوندم میتونم معاف از رزم بشم
  الان سوال من اینه که بعداً بخوام گواهینامه رانندگی بگیرم به مشکل میخورم یا نه ؟ و آیا روی کارت سربازی درج میشود؟

 298. بنده واريكسول گريد ٣ داشتم و چند سال پيش عمل كرده و به اين خاطر معاف از رزم هستم همچنين الان پارگى رباط صليبى acl و مينيسك پاى چپ دارم آيا براى اين ٢ مورد معاف از رزم مى توانم معافيت دائم بگيرم ؟؟!

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست لطفا برای دریافت پاسخ درست و کامل با مشاورین اویژه در تماس باشید

  2. سلام و خسته نباشید خدمت شما و تیم محترمتان من معاف از رزم هستم و گواهینامه دارم ولی مدرک تحصیلیم دیپلم ناقصه میتونم اونجا توی اموزشی ماشین به عهده بگیرم با تشکر

 299. سلام من فوق لیسانس دارم و غیبت ندارم، تک پسر هستم و معاف از رزم. آیا آموزشی در شهر خودم (تهران) خواهم بود؟

  1. با سلام
   به این موارد مربوط نمیشود. اما در کل امکان بودن در شهر خودتان بالاست

 300. معاف ازرزم بدلیل عدم شنوایی یک طرفه جهت استخدام بعنوان پرستار دربیمارستان امکانش هست یانه

  1. سلام دوست عزیز
   متوجه نشدم . معاف میشوید اما برای استخدام بستگی دارد

 301. سلام
  من در زمان ارسال دفترچه به دلیل اینکه وقت کافی برای انجام فرآیند کمیسیون و… جهت اخذ معافیت از رزم رو نداشتم، وضعیتم رو سالم اعلام کردم و برگ سبز گرفتم.
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه بیش از یکماه تا زمان اعزام فرصت دارم، میتونم در این فرصت برای معافیت از رزم اقدام کنم؟
  متشکرم

  1. سلام دوست عزیز
   بله میتوانید به معاونت انسانی مراجعه کنید.

 302. سلام من امروز رفتم پذیرش سپاه واسه سربازی رو دستم ی خط بود 4سانت اینا ولی خیلی نازکه و من گروه ب زد میتونم اینو تغییر بدم حالا این اشتباهی ب.ئ که 7 سال پیش افتاده

 303. سلام نامزد من 1 اردیبهشت اعزام شد، نیروی انتظامی معاف از رزمم هست، بمن گفتن ک آموزشی 15 روزه، امروز 16روز گذشت ولی هنوز اونجا بهشون اعلام نکردن، یعنی 30 روزس😢؟؟

  1. سلام.بستگی به محل خدمت داره باید از پادگان پیگیری کنید.

 304. سلام من لکنت زبان نوع خفیف دارم یعنی استرس زیاد میگیرم و دچار اختلال توی تکلم میشم آیا میتونم معاف از رزم بگیرم؟ ضمنا دفترچه پست کردم و ۴/۱ اعزام هستم میتونم الان اقدام؟

  1. سلام بستگی داره کمیسیون نظام وظیفه چه تصمیمی بگیرند باتوجه به شدت لکنت.میتوانید به پلیس+10مراجعه کنید.

  2. سلام من قدم ۱۷۵ وزنم ۱۳۸ و bmi هم ۴۵ (رسما غولیم برای خودم😂)میخواستم بدونم که معاف از رزم میشم یا نه

 305. سلام خسته نباشید. ایا درسته معاف از رزم ها بیشتر در سپاه و نیروی انتظامی خدمت میکنند.

  1. سلام واضح مطرح نشده اما خیر
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

   1. سلام خسته نباشی،من قبلاً تصادف شدید کردم دست و پامو شکست و پلاتین گذاشتم اما درآوردم چون گفتن معاف نمیشی،اما الان یکبار دیگه عمل کردم،و درد بسیار شدیدی دارم و بعضی اوقات لنگ میزنم آیا معافی بهم میدم یا فقط معاف از ززم؟

    1. با سلام شرایطتتان اگر بحرانی باشد و واقعا شرایط خدمت نداشته باشید معاف دائم و اگر جزئی باشد و امکان خدمت با شرایط مساعد باشه معاف از رزم میشوید .

 306. سلام
  من قبلا واسه مشکل قلب و عروق معاف از رزمی گرفتم
  ولی دانشگاه قبول شدم
  میخواستم ببینم حالا که دانشگاه تموم شده مجدد باید پرونده جدید باز کنم یا کلا معاف از رزم محسوب میشم

  1. سلام بله همچنان معاف از رزم هستید برای اطمینان ازطریق پلیس+هم میتوانید اقدام به پرسش کنید

 307. سلام خسته نباشید کف هر دو پام صاف هستش و مدرک هم دیپلم و مچ پای چپم دفورمیتی داره اما انعطاف‌پذیر پذیر ایا معافیت دائم میدن یا رزم. و خدمتم در شهر خودم است؟

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود اما به طور کلی بستگی به شدت اذیت شدنتون داره و نظر کمیسیون پزشکی نظام
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 308. سلام ببخشید همسرمن اموزشی معاف ازرزم هست پادگان گیلان غرب اول بهشون گفتن پنجشنبه این هفته نرخیصند ولی دوبتره ازدیشب گفتن ابلاغیه اومده بایدمعاف هاهم تا 28بمونن.خدالعنتشون کنه.توروخدا جواب بدید.صحت داره

  1. سلام اگر ابلاغیه جدید هست بله صحت داره و بستگی به ابلاغیه ها داره

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید
   چنانچه قوز قرنیه با کراتومتری قابل اندازه گیری نباشد فرد بیمار می توانید معافیت دائم دریافت نمایید

 309. سلام من کوررنگی کامل هر دو چشم دارم آیا معاف از رزم میشم؟

 310. سلام من خدمتم تموم شده میخواستم ببینم امکان حذف معاف از رزمی هست یا نه؟

   1. سلام خسته نباشید
    من معاف از رزم هستم و افتادم سپاه یکم خرداد اعزام هستم
    به معاف از رزم گیر میدن یا تا آخرش سپاه خدمت میکنم؟

 311. سلام من در اموزشي برام معاف از رزم گروه ب اعصاب روان زدن در صورتي ک نه تتو دارم نه خود زني ن مشکلی ميخوام ببينم بعد خدمت ميشه برای معلمي اقدام کنم يا نميشه؟

  1. سلام وابسته به شرایط استخدامی و نیروی مد نظر احتمال اینکه به مشکل بخورید هست.

   1. سلام من لکنت زبان نوع خفیف دارم یعنی استرس که میگیرم دچار اختلال تو صحبت میشم آیا میتونم معاف از رزم دریافت کنم؟ و این که دفترچه پست کردم و ۴/۱ اعزامم میشه الان اقدام کنم؟

    1. سلام بستگی داره کمیسیون نظام وظیفه چه تصمیمی بگیرند باتوجه به شدت لکنت.میتوانید به پلیس+10مراجعه کنید.

  2. سلام من فوبیا نوع شدید ب رعدوبرق دارم..میتونم معاف دائم باشم؟؟؟

   1. سلام دوست عزیز
    سلام به تنهایی خیر اما جهت راهنمایی کاملتر تماس بگیرید.

 312. سلام نامزد من یکم اردیبهشت رفت اموزشی معاف از رزمه افتاده سپاه میخام بدونم دوره اموزشی معاف از رزم چند روزه هست؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام حدودا 15_30 روز بسته به رسته کاری و اموزشی متغیر است .

 313. سلام ببخشید،الان کسی که معاف از رزم باشه،مدت زمان آموزشی اون فرد از ۱ ماه به ۲ هفته کاهش پیدا میکنه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله .البته باز هم به پادگان شما بستگی دارد و تصمیم نهایی که برای شما میگیرند .