مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

معاف از رزم خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟

معاف از رزم چیست؟

معاف از رزم موضوعی است که ذهن تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کرده است . اینکه چه کسانی میتوانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند ؟ و یا تعریف کلی این نوع معافیت از سوالات و ابهاماتی است که برای مشمولان پیش میاید . به همین دلیل در ابتدا سعی میکنیم معافیت از فعالیت های رزمی را تعریف کنیم . بسیاری از افراد مذکر با رسیدن به سن مشمولین به دنبال یافتن راه هایی برای رهایی از خدمت سربازی میباشند . خوشبختانه سازمان وظیفه نیز با در نظر گرفتن شرایط و موارد خاص امکان معافیت را برای افراد واجد شرایط فراهم کرده است . از جمله معافیت هایی همچون :

معافیت تحصیلی

معافیت پزشکی

معافیت کفالت

و … اما معاف از رزم همانطور که از نامش پیداست، به معنی معافیت افراد با توانایی کم ، از انجام فعالیت های نظامی و سخت میباشد .

معافیت از رزم یعنی چه؟

معافیت از رزم خدمت سربازی همانطور که از اسمش پیداست معاف شدن از خدمات رزمی می باشد . در واقع بسیاری از مشمولین به دلیل شرایط خود می توانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند .

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی

اگر بخواهیم به طور کامل تعریف دقیقی از معاف از رزم خدمت سربازی داشته باشیم باید بگوییم در واقع معاف از رزم خدمت سربازی  معاف شدن مشمولین از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی می باشد . هم چنین این نوع معافیت به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که دارای یک بیماری خاص می باشد . اما از طرف دیگر بیماری این افراد در درجه ی بالایی قرار ندارد که این افراد بتوانند از معافیت دائم پزشکی بهره مند شوند . بنابراین بر اساس رای شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معاف از رزم خدمت سربازی به این افراد تعلق می گیرد .

این مشمولین در دوران  خدمت خود از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی معاف خواهند شد . در این مقاله ما قصد داریم درباره ی مشاوره معافیت پزشکی و هم چنین مسائل مرتبط با معاف از رزم خدمت سربازی را برای مشمولین به طور مفصلی توضیح دهیم . با ما همراه باشید تا درمورد تمام مسائل مربوط به معاف از رزم خدمت سربازی و هم چنین معایب و مزایایی که این نوع معافیت خواهد داشت با شما سخن بگوییم .


بیشتر بخوانید: وظایف سربازان معاف از رزم چیست؟


شرایط معاف از رزم خدمت سربازی

شرایط معاف از رزم خدمت سربازی بسیار گسترده می باشد . اگر بخواهیم به طور کلی راجع به شرایط معاف از رزم خدمت سربازی سخن بگوییم باید اول از همه این نکته را یادآوری کنیم که معمولا آن دسته از مشمولینی که دارای بیماری های مختلف با درجات متفاوت می باشند می توانند از این نوع معافیت بهره مند شوند . به طور مثال بر اساس قوانین و ضوابط سازمان نظام  وظیفه عمومی ناجا ، افرادی که دارای بیماری و نقص عضو بوده و از سلامتی کامل بهره مند نیستند اما از عهده ی رفتن به خدمت سربازی بر می آیند می توانند از معاف از رزم خدمت سربازی استفاده کنند . این نوع معافیت همانطور که در بالا نیز گفته شد به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که از مشکلات  جسمی و روحی برخوردار بوده و نمی توانند فعالیت های رزمی دوران خدمت را مانند سایرین انجام دهند .

بر اساس ماده ۳۹ در قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین خدمت وظیفه از نظر سلامت روحی و جسمی در چهار دسته تقسیم بندی می شوند :

 • دسته اول کسانی هستند که از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار می باشند و می توانند به طور کامل خدمت سربازی خود را بگذرانند .
 • دسته دوم کسانی هستند که یا نقص عضو دارند یا به بیماری های خاصی مبتلا هستند ، اما این افراد توانایی انجام امور غیر رزمی را دارند .
 • دسته سوم به آن دسته از مشمولینی اطلاق می شود که به علت بیماری یا عدم رشد به طور موقت قادر به انجام خدمت ضرورت نیستند .
 • دسته چهارم برای آن دسته از افرادی است که دچار بیماری یا نقص عضو بوده و به طور دائم توانایی انجام خدمت ضرورت را ندارند .

به طور کلی افرادی که بیمار باشند و قدرت انجام فعالیت های جسمی را نداشته باشند ، اما در انجام فعالیت های روزمره مشکلی نداشته باشند ، شرایط معاف از رزم را دارند . به همین دلیل در طول دوره خدمت ضرورت تنها فعالیت های سبک بر عهده این افراد قرار داده میشود . تا از بروز هر گونه آسیب جسمی و روحی به مشمولان خدمت وظیفه سربازی جلوگیری گردد .


بیشتر بخوانید: انصراف از معاف از رزم چه شرایطی دارد؟


نظام وظیفه

موارد معاف از رزم

موارد معاف از رزم از دیگر مباحث مهم مربوط به این حوزه میباشد . درواقع اینکه چه کسانی و با شرایطی میتوانند از فعالیت های سنگین و رزمی معاف شوند از سوالات پرتکرار میباشد . همانطور که قبلا گفته شد افراد بیمار و یا دچار نقص عضو میتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند . برخی از این بیماری ها شامل مواردی همچون بیماری های غدد ، بیماری های پوستی ، بیماری های اعصاب و روان ، بیماری های ریوی ، بیماری های دستگاه گوارش ، بیماری های خونی ، بیماری های دستگاه ادراری تناسلی ، بیماری های قلب و عروق  و … میباشند . البته درباره ی موارد معاف از رزم تایید پزشکان معتمد سازمان وظیفه ی عمومی الزامی میباشد . به این ترتیب افرادی که در زمره ی یکی از این بیماری ها و موارد معاف از رزم قرار گیرند ، میتوانند درخواست خود را به مراجع مربوطه ارائه دهند .


بیشتر بخوانید: معایب معاف از رزم چیست؟


فهرست بیماری هایی که مشمولین می توانند از طریق آن ها معاف از رزم خدمت سربازی شوند

فهرست بیماری ها – بخش اول

 • بیماری های عمومی : مانند لاغری یا چاقی مفرط که در شرایط خاص معافیت از خدمات رزمی را به همراه خواهد داشت .
 • بیماری های غدد مترشحه داخلی : مانند غدد تیروییدی که قابل درمان باشند شرایط معاف از رزم خدمت سربازی می شوند .
 • بیماری های پوستی : مانند عرق کردن کف دست ها و اگزماها که در حالت خفیف معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت .
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب : مانند انواع صغر عضلانی عضلات بزرگ که در حالت خفیف مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بشوند .
 • بیماری های عصاب و روان : مانند اختلالات خلقی که در موارد ضعیف تر افراد می توانند معافیت از رزم بگیرند .
 • بیماری های مرتبط با جراحی مغز و اعصاب : تومورهای خوش خیم ستون فقرات بدون اختلالات عملی نیز معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت .
 • بیماری های ریوی : تغییر شکل قفسه سینه درصورتی که بدون اختلال تنفسی باشد .
 • بیماری های اسکلت و استخوان : انحرافات ستون فقرات در صورتی که حاد نباشد .

فهرست بیماری ها – بخش دوم

 • بیماری های دستگاه گوارش : بیماری آشالازی در صورتی که عمل شده باشد و عازضه ای نداشته باشد .
 • بیماری های خون و آنکولوژی : کم خونی های مگالوبلاستیک در مواردی ک با دارو درمان می شوند مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بگیرند .
 • بیماری های دستگاه اداری تناسلی : برگشت ادرار یک طرفه و خفیف باعث معافیت از خدمات رزمی می باشد .
 • بیماری های فک و دندان : ناهنجاری های اسکلتی و استخوانی فک و دهان .
 • بیماری های مرتبط با چشم : با هیپرمتروپی از ۳ تا ۶ دیوپتر هر یک از چشمها معاف از خدمات رزمی را می توان گرفت .
 • بیماری های گوش ، حلق ، بینی : کاهش شنوائی یکطرفه در حد پایین .
 • بیماری های قلبی: بیماری های مادرزادی قلبی برای کسانی که اختلال عملکرد قلبی ندارند معاف از خدمات رزمی می باشد .
 • بیماری های روماتولوژی : مانند نقرس کاذب یا هیپر اورسیمی که مشمولین می توانند معافیت از رزم خود را بگیرند .
 • بیماری های عفونی : مانند بیماری سل که بهبود یافته است .

 

چگونه معاف از رزم خدمت سربازی بگیریم؟

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد از انجام خدمات رزمی معاف می شوند . یعنی زمانی که افراد در مرحله ی آموزشی خدمت خود هستند نمی توانند برخی کارهای رزمی و سنگین را انجام دهند . بنابراین این افراد معاف از رزم خدمت سربازی خود را گرفته و در دوره ی آموزشی فقط اجازه دارند کارهای سبک را انجام دهند . یعنی این افراد حق ندارند در رژه های آموزشی شرکت کنند . مشمولین با داشتن معافیت رزمی از انجام تمرین های سخت نیز معاف هستند و در دوران آموزشی مانند سربازهای دیگر نمی دوند . اسلحه با خود حمل نمی کنند . در اردوها نیز شرکت نخواهند کرد . اما این نکته را نیز باید دقت داشته باشید که این افراد به جای این کارهای سنگین باید کارهای سبک ذیگر مانند کارهای دفتری و غیره را انجام دهند.

معایب معاف از رزم خدمت سربازی

معایب معاف از رزم خدمت سربازی به اندازه ای نیست که افراد بخواهند نگران این مسئله باشند . در واقع همانطور که در بالا نیز اشاره شد یکی ازمهم ترین معایب معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد نمی توانند در سازمان هایی که نیازمند سلامت کامل جسمی و روحی است استخدام شوند . اگر چه بر روی کارت پایان خدمت این افراد معافیت از رزم  زده نمی شود . اما برای استخدام در سازمان هایی مانند نیروی انتظامی به مشکل برخواهند خورد . این مسئله بهانه ای است برای استخدام نشدن این افراد در سازمان های مختلف دولتی  مانند سپاه ، ارتش ، نیروی انتظامی و بسیاری ارگان های دیگر .

دوره آموزشی معاف از رزم

دوره آموزشی معاف از رزم برای افرادی که این نوع معافیت را اخذ کرده اند ، به مراتب راحت تر از سایر افراد است.

چرا که مشمولانی معافیت از رزم را دریافت میکنند که بیماری های خاصی داشته باشند و یا دچار نقص عضو شده باشند . که به سبب آن بیماری توانایی خود برای انجام کارهای سنگین را از دست داده باشند . به همین دلیلی زمانی که مشمولان برگه ی معافیت از رزم خود را به مراجع مربوطه ارائه میدهند ، مدرکی است مبنی بر عفو این افراد از انجام کارهای سخت و سنگین در طول دوره سربازی به ویژه فعالیت های سخت نظامی که در دوره آموزشی انجام میشود . به این ترتیب مشمولان برای دوره آموزشی معاف از رزم نباید هیچگونه نگرانی داشته باشند . چرا که سعی سازمان نظام وظیفه نیز بر این است که به سلامتی مشمولان بیمار هیچ آسیبی وارد نشود .

معافیت از رزم و استخدام

معافیت از رزم و استخدام برای مشمولان موضوع خیلی مهمی میباشد . چرا که مشمولان پس از اتمام دوره ی سربازی به دنبال کار و استخدام در ادارات و ارگان های مختلف میباشند . به این دلیل سوالات و ابهامات بسیاری درباره ی معافیت از رزم و استخدام مطرح میشود . از جمله اینکه آیا معافیت از رزم مانع استخدام میباشد یا خیر ؟ برای پاسخ به ان سوال باید گفت مه هر اداره و سازمانی شرایط و مقررات مخصوص خود را برای استخدام پرسنل دارد . که بر اساس آن احتمال استخدام افراد دارای معافیت از رزم متفاوت میباشد . البته بای به این نکته توجه کرد که معافیت از رزم  افراد روی کارت پایان خدمت مشمولان درج نمیشود . به همین دلیل برخی ادارات به این موضوع اهمیت چندانی نمیدهند .

اما گاهی برخی شغل ها نیازمند توان جسمی و روحی بالا میباشد . که در این مورد سلامت افراد یکی از شرایط استخدام میباشد . لذا در چنین مواردی اولویت استخدام از مشمولان معاف از فعالیت های نظامی صلب میشود.

 

معاف از رزم اعصاب و روان

معاف از رزم اعصاب و روان به آن دسته از مشمولانی تعلق میگیرد که توان انجام فعالیت های سخت را ندارند . این در حالی است که شرایط لازم برای اخذ معافیت کامل و دائم را نیز ندارند . افرادی که میخواهند این نوع معافیت را دریافت کنند در ابتدا باید به پزشک مراجعه کنند ، تا گواهی مربوط به بیماری آن ها را تایید و امضا کند . علاوه بر این بیماری فرد باید به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و  سازمان نظام وظیفه برسد . در نهایت کمیسیون پزشکی نظام وظیفه در صورت لزوم رای خود مبنی بر معاف از رزم اعصاب و روان را صادر میکند . که طی آن فرد مشمول از انجام فعالیت های جسمانی زیاد و سخت معاف میشود .

البته به مشمولان نظام وظیفه توصیه میشود که تا حد امکان ، برای معافیت های اعصاب و روان اقدام نکنند . چرا که این نوع معافیت بعدا میتواند مشکل ساز باشد . و مانعی بزرگ برای استخدام آن ها در ادارات و ارگان های دولتی و غیر دولتی مختلف باشد .

معاف از رزم خدمت سربازی چه معایبی دارد؟

سوالات متداول

معافیت از رزم چیست ؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سازمان وظیفه عمومی برای جلوگیری از آسیب به مشمولان بیمار و دارای شرایط خاص امکان معافیت از رزم را فراهم آورده است که طی آن مشمولان خدمت سربازی از انجام فعالیت های سنگین و سخت جسمانی معاف میشوند .

آیا معافیت از رزم مانعی برای استخدام مشمولان در ادارات و سازمان ها میباشد ؟

این موضوع به قوانین و مقررات مربوط به استخدام در هر ارگان بستگی دارد . چنانچه شغلی نیاز به توانایی جسمی بالا و قوای روحی و روانی بالا نیاز داشته باشد ، امکان عدم استخدام افراد دارای معافیت از رزم وجود دارد .

شرایط اخذ معافیت از رزم کدامند ؟

افرادی میتوانند معافیت از رزم دریافت کنند ، که بتوانند بیماری و یا نقص عضو خود را به اثبات برسانند . و عدم توانایی آنها برای انجام فعالیت های جسمی سخت به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و نظام وظیفه برسد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 621 نظر:
 1. سلام. آیا ممکنه به خاطر بیماری اعصاب و روان کسی رو در پادگان اموزشی معاف از رزم کنن؟ (که توی یکی از سایتا نوشته معاف از رزم پادگانی). یا اینکه باید حتما باید به کمیسیون فرستاده بشه؟!

 2. سلام ،من این سوال رو تا الان از چند نفر پرسیدم ولی به جواب قانع کننده ای نرسیدم ،می خواستم بدون آیا معاف از رزم روی خود کارت پایان خدمت حک میشه تا در داخل تراشه کارت ثبت میشه.با تشکر

 3. سلام
  از رفتن به کمیسیون پزشکی تا جواب نهاییشون چقد طول میکشه؟
  من صافی کف پا دارم و دکتر گفته احتمالا معاف از رزم میشم.

 4. سلام خسته نباشید ایا وزارت دفاع با مدرک دیپلم سرباز میگیره و ایا سربازی در وزارت دفاع راحت است یا سخت

 5. سلام.من توع آموزشی بی دلیل گروه ب کردن ،نه خط نه تاتو نه افسردگی دارم,چقدر باید بگذره تا اعتراض بدم و میشه دوباره الف شم ؟

 6. من پنیک خفیف دارم و خوبم اما واسه محکم کاری میخام قرص ببرم سربازی . اگه بفهمن قرص مصرف میکنم گروه ب میرم؟ اخه دوس ندارم

 7. سلام و عرض ادب من ۲ مورد معاف از رزم دارم و ارشد دارم و غیبت ندارم . باز هم معاف از زرم حساب میشه؟ یا معافیت دایم. یکی ساکرالیزاسیون کمر + نارسایی بسیار خفیف قلب که گاهی تپش قلب هم احساس میشه.

 8. سلام یه سوال فنی؟فرق بین معاف از رزم عصاب و روان و معاف دائم عصاب و روان چیه؟آیا واسه اخذ گذرنامه مشکلی ب وجود میاره؟یا ربطی به گذرنامه نداره

  1. با سلام ذر معافیت از رزم شرایز شما بهبود مییابد در معاف دائم کاملا معاف میشود و علت معافیت در کارت شما درج میشود. معاف از رزم در کارت شما تاثیری ندارد .

   1. سلام من در ارتش خدمت میکنم معاف از رزمم هستم میخواستم ببینم آیا میتوانم حین خدمت استخدام ارتش بشم بیماریم هم بیماری مهمی نیست،ممنون میشم جواب بدین؟

 9. سلام یه سوال فنی فرق بین معاف از رزم عصاب و روان ومعاف دائم عصاب روان چیه؟؟آیا واسه گذرنامه محدودت ایجاد میشه یا به گذرنانه ربطی نداره

  1. با سلام ذر معافیت از رزم شرایز شما بهبود مییابد در معاف دائم کاملا معاف میشود و علت معافیت در کارت شما درج میشود. معاف از رزم در کارت شما تاثیری ندارد .

 10. سلام خسته نباشید. صافی کف پا جز چه گروهی است و ایا کسی کف پای صاف داسته باشه پست برجک میده یا نه

 11. سلام،من چند ماهی میشه که خدمتم رو تموم کردم و کارت پایان خدمتم رو گرفتم،حین خدمت معاف از رزم بودم ولی دقیق نمی دونم علت معافیت از رزم بودنم چی ثبت شده و این که آیا گروه الف بودم یا ب، از کجا میتونم این موضوع رو استعلام کنم و متوجه بشم؟

 12. سلام من بخاطر بخاطر بیماری اعصاب از آموزشی فرستادنم کمسیون سپس ۲باربهم شش ماه موقت دادن بعد معاف از رزمم کردن بخش ۵بند۳، ۱۵الی۲۰روز میگذره، متاهلم ومادرمم تحت پوشش بهزیستیه میتونم برای کفالت اقدام کنم شرایطم طوری نمیتونم برم سربازی خواهشا راهی نشونم بدین

 13. سلام من معاف از رزم شدم بخاطر اعصاب (استرس،شب ادراری)
  ولی نظرات رو که خوندم پشیمون شدم میتونم الان اقدام کنم معاف از رزمو حذف کنن؟

  1. با سلام امکان لغو معافیت وجود دارد اما باید بدانید که خیلی سخت است.

 14. سلام
  من هر کدوم از چشمام نمره ۳٫۲۵ هست و طبق چیزی که خوندم میتونم معاف از رزم بشم
  الان سوال من اینه که بعداً بخوام گواهینامه رانندگی بگیرم به مشکل میخورم یا نه ؟ و آیا روی کارت سربازی درج میشود؟

 15. بنده واریکسول گرید ٣ داشتم و چند سال پیش عمل کرده و به این خاطر معاف از رزم هستم همچنین الان پارگى رباط صلیبى acl و مینیسک پاى چپ دارم آیا براى این ٢ مورد معاف از رزم مى توانم معافیت دائم بگیرم ؟؟!

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست لطفا برای دریافت پاسخ درست و کامل با مشاورین اویژه در تماس باشید

  2. سلام و خسته نباشید خدمت شما و تیم محترمتان من معاف از رزم هستم و گواهینامه دارم ولی مدرک تحصیلیم دیپلم ناقصه میتونم اونجا توی اموزشی ماشین به عهده بگیرم با تشکر

 16. سلام من فوق لیسانس دارم و غیبت ندارم، تک پسر هستم و معاف از رزم. آیا آموزشی در شهر خودم (تهران) خواهم بود؟

  1. با سلام
   به این موارد مربوط نمیشود. اما در کل امکان بودن در شهر خودتان بالاست

 17. معاف ازرزم بدلیل عدم شنوایی یک طرفه جهت استخدام بعنوان پرستار دربیمارستان امکانش هست یانه

  1. سلام دوست عزیز
   متوجه نشدم . معاف میشوید اما برای استخدام بستگی دارد

 18. سلام
  من در زمان ارسال دفترچه به دلیل اینکه وقت کافی برای انجام فرآیند کمیسیون و… جهت اخذ معافیت از رزم رو نداشتم، وضعیتم رو سالم اعلام کردم و برگ سبز گرفتم.
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه بیش از یکماه تا زمان اعزام فرصت دارم، میتونم در این فرصت برای معافیت از رزم اقدام کنم؟
  متشکرم

 19. سلام من امروز رفتم پذیرش سپاه واسه سربازی رو دستم ی خط بود ۴سانت اینا ولی خیلی نازکه و من گروه ب زد میتونم اینو تغییر بدم حالا این اشتباهی ب.ئ که ۷ سال پیش افتاده

 20. سلام نامزد من ۱ اردیبهشت اعزام شد، نیروی انتظامی معاف از رزمم هست، بمن گفتن ک آموزشی ۱۵ روزه، امروز ۱۶روز گذشت ولی هنوز اونجا بهشون اعلام نکردن، یعنی ۳۰ روزس😢؟؟

 21. سلام من لکنت زبان نوع خفیف دارم یعنی استرس زیاد میگیرم و دچار اختلال توی تکلم میشم آیا میتونم معاف از رزم بگیرم؟ ضمنا دفترچه پست کردم و ۴/۱ اعزام هستم میتونم الان اقدام؟

  1. سلام بستگی داره کمیسیون نظام وظیفه چه تصمیمی بگیرند باتوجه به شدت لکنت.میتوانید به پلیس+۱۰مراجعه کنید.

  2. سلام من قدم ۱۷۵ وزنم ۱۳۸ و bmi هم ۴۵ (رسما غولیم برای خودم😂)میخواستم بدونم که معاف از رزم میشم یا نه

 22. سلام خسته نباشید. ایا درسته معاف از رزم ها بیشتر در سپاه و نیروی انتظامی خدمت میکنند.

  1. سلام واضح مطرح نشده اما خیر
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

   1. سلام خسته نباشی،من قبلاً تصادف شدید کردم دست و پامو شکست و پلاتین گذاشتم اما درآوردم چون گفتن معاف نمیشی،اما الان یکبار دیگه عمل کردم،و درد بسیار شدیدی دارم و بعضی اوقات لنگ میزنم آیا معافی بهم میدم یا فقط معاف از ززم؟

    1. با سلام شرایطتتان اگر بحرانی باشد و واقعا شرایط خدمت نداشته باشید معاف دائم و اگر جزئی باشد و امکان خدمت با شرایط مساعد باشه معاف از رزم میشوید .

 23. سلام
  من قبلا واسه مشکل قلب و عروق معاف از رزمی گرفتم
  ولی دانشگاه قبول شدم
  میخواستم ببینم حالا که دانشگاه تموم شده مجدد باید پرونده جدید باز کنم یا کلا معاف از رزم محسوب میشم

  1. سلام بله همچنان معاف از رزم هستید برای اطمینان ازطریق پلیس+هم میتوانید اقدام به پرسش کنید

 24. سلام خسته نباشید کف هر دو پام صاف هستش و مدرک هم دیپلم و مچ پای چپم دفورمیتی داره اما انعطاف‌پذیر پذیر ایا معافیت دائم میدن یا رزم. و خدمتم در شهر خودم است؟

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود اما به طور کلی بستگی به شدت اذیت شدنتون داره و نظر کمیسیون پزشکی نظام
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 25. سلام ببخشید همسرمن اموزشی معاف ازرزم هست پادگان گیلان غرب اول بهشون گفتن پنجشنبه این هفته نرخیصند ولی دوبتره ازدیشب گفتن ابلاغیه اومده بایدمعاف هاهم تا ۲۸بمونن.خدالعنتشون کنه.توروخدا جواب بدید.صحت داره

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید
   چنانچه قوز قرنیه با کراتومتری قابل اندازه گیری نباشد فرد بیمار می توانید معافیت دائم دریافت نمایید

   1. سلام خسته نباشید
    من معاف از رزم هستم و افتادم سپاه یکم خرداد اعزام هستم
    به معاف از رزم گیر میدن یا تا آخرش سپاه خدمت میکنم؟

 26. سلام من در اموزشی برام معاف از رزم گروه ب اعصاب روان زدن در صورتی ک نه تتو دارم نه خود زنی ن مشکلی میخوام ببینم بعد خدمت میشه برای معلمی اقدام کنم یا نمیشه؟

  1. سلام وابسته به شرایط استخدامی و نیروی مد نظر احتمال اینکه به مشکل بخورید هست.

   1. سلام من لکنت زبان نوع خفیف دارم یعنی استرس که میگیرم دچار اختلال تو صحبت میشم آیا میتونم معاف از رزم دریافت کنم؟ و این که دفترچه پست کردم و ۴/۱ اعزامم میشه الان اقدام کنم؟

    1. سلام بستگی داره کمیسیون نظام وظیفه چه تصمیمی بگیرند باتوجه به شدت لکنت.میتوانید به پلیس+۱۰مراجعه کنید.

   1. سلام دوست عزیز
    سلام به تنهایی خیر اما جهت راهنمایی کاملتر تماس بگیرید.

 27. سلام نامزد من یکم اردیبهشت رفت اموزشی معاف از رزمه افتاده سپاه میخام بدونم دوره اموزشی معاف از رزم چند روزه هست؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام حدودا ۱۵_۳۰ روز بسته به رسته کاری و اموزشی متغیر است .

 28. سلام ببخشید،الان کسی که معاف از رزم باشه،مدت زمان آموزشی اون فرد از ۱ ماه به ۲ هفته کاهش پیدا میکنه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله .البته باز هم به پادگان شما بستگی دارد و تصمیم نهایی که برای شما میگیرند .

 29. سلام .من مشکل بیماری دارم و معاف از رزم هم صد درصده ولی قبل خدمت اگه بخوام اینو نهایی کنم تا به درد سربازی امریه هم بخوره از کجا باید شروع کنم ؟

  1. سلام باید به پلیس به علاوه ۱۰ مذاجعه کنید و فرم معافیت پزشکی دریافت کنید بعد از بررسی مرونده دفوت به کمیسبون میشوید .برای تکمیل سوال خود با مشاوران ما تماس بگیرید.

  1. با سلام اگر متوجه شوند خیر . که معمولا متوجه میشوند و اجازه نمیدهند .

 30. سلام بنده معاف از رزمه اعصاب و روانم
  دوره اموزشی از طرف نیرو انتظامی برای من یک ماه است یا ۱۵ روز؟

 31. سلام
  ببخشید، کسی که معاف از رزم بشه، دوره آموزشی و خدمتشو به شهر خودش میندازن یا هر شهری که بیفته؟

  1. سلام. فردی که معاف از رزم است آموزشی ندارد اما ممکن است هر شهری بیفتد.

 32. سلام من تتو دارم برم. خدمت معاف ارزم میشم گروه ب میشم. بد میگن ک هیچ شرکتی قبول. نمی کنند

   1. سلام ببخشید همسرمن اموزشی معاف ازرزم هست پادگان گیلان غرب اول بهشون گفتن پنجشنبه این هفته نرخیصند ولی دوبتره ازدیشب گفتن ابلاغیه اومده بایدمعاف هاهم تا ۲۸بمونن.خدالعنتشون کنه.توروخدا جواب بدید.صحت داره

 33. سلام من بیماری فاویسم دارم.‌تو دوران نوزادی خونمو عوض کردند. آپاندیسمم عمل کردم.ممکنه معافیت از رزم بگیرم؟در ضمن مدرکم ارشد عمرانه.

 34. سلام کسی که معاف از رزم شده و دوره ی آنوزشیش رو طی کرده و اوایل خدمت اصلی رو میگذرونه آیا امکان به جریان انداختن دوباره پرونده پزشکی و معافیت دائم رو داره؟؟ دلیلشم وجود پلاتین تو پا باشه

  1. باسلام .اگر تا به حال اعتراض نکردید بله بازهم باید شرایط شما بیشتر بررسی شود

 35. سلام من میخواستم بدونم من با تنگی کانال نخاعی دارم مدرک تحصیلی تاثیری بر گرفتن معافیت دائم دارد

  1. سلام من به خاطر مشکل اعصاب معاف از رزم شدم الان قرص های زیادتری مصرف میکنم میتونم درخواست معافیت دائم بدم؟؟؟

   1. سلام این موضوع بستگی به درجه بیماری و مدرک تحصیلی شما دارد که باید دقیق تر بررسی شود.

 36. سلام
  شصت من. دو سه ساله شکسته و خم نمیشه هنوز هم
  واریکوسل گرید سه هم دارم
  آیا معاف میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم درمان و یا مقاومت به درمان احتمال بالایی دارد

 37. سلام وقت بخیر
  ببخشید افراد معاف از رزم از ماه های خدمتشان کسر خواهد شد یا هماهن ۲۴ ماه هستند ولی بصورت سبک تر از افراد عادی؟

 38. من مشکل پا دارم کف پای صاف و در راه رفتن مشکل دارم میلنگم و پام خیلی خیلی زود درد میگیره آیا معاف دایم میشم یا معاف ار رزم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت بیماری و میزان انحراف پا و همچنین مدرک تحصیلی خود بررسی میشود .برای بررسی دقیق تر با کارشناسان تماس بگیرید.

 39. سلام وقتتون بخیر
  بنده از نوزادی تا ۶ سالگی مشکل شدید سنگ کلیه و حالب و همچنین برگشت ادرار داشتم به طوری که دکترا قطع امید کرده بودن و تو همون بازه زمانی شش ساله ۱۳ تا عمل جراحی داشتم
  میخواستم ببینم امکان معافیت وجود داره همه مدارکشم موجود هستش
  ضمنا من بیست سال سن دارم و آخرین بار چن سال گذشته معاینه رفتم مشکلی نبود

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم سلامت جسمانی میتوانید اقدام کنید.اخرین چکاپ پزشکی مورد تایید خواهد بود

 40. سلام

  من سابقه عمل جراحی سنگ کلیه داشتم و دوبار انجام دادم. تمام مدارک پذیرشم هم موجود هست.
  امکان معاف از رزم برای من وجود داره؟
  ضمنا برای معاف از رزم میشه بعد از اعزام به پادگان اقدام کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله در صورت وجود ناراحتی میتوانید در حین خدمت اقدام کنید

 41. سلام و وقت بخیر
  من بیماری پوستی ( اگزما ) دارم . طوری که سر تمام انگشت های دستم پوستش کنده و زخم میشه ، میخواستم بدونم آیا من معاف از رزم میشم یا معاف دائم .
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت بیماری و مدرک تحصیلی بررسی میشود.با کارشناسان تماس بگیرید

 42. سلام وقتتون بخیر من ۳سالی میشه تحت درمان هستم اعصابم سریع بهم میریزه هر چند وقتی یک بار خودکشی میکنم و افسردگی شدید دارم قرص ارام بخشم مصرف میکنم میخواستم ببینم معاف از رزم بهم میدن یا معافییت دائم مدرک تحصیلیم سیکل هست۱۹سالمه

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال معافیت هست .باید شدت بیماری توسط پزشک بررسی شود

 43. سلام آیا دوره معاف از رزم ۱۵ روزه هست و معاف از رزم روی کارت پایان خدمت درج می‌شود

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و بی ام ای خود برای شرایط معافیت اقدام کنید.برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 44. سلام .من جراحی انجام دادم طحالم را برداشتن در سال ۸۶.و دوماه پیش بر اثر یه حادثه در مهره دوم کمرم شکستگی ایجاد شد ولی به عمل نرسید .میخواستم بدونم معافیت دائم به بنده تعلق میگیرد؟؟؟

 45. سلام روزتون خوش، من پای صاف شدید به همراه انحراف پاشنه در هر دو پا دارم، سال هاست که مشکلات استخوانی دیگه، مثل قفل شدن زانو، دردهای شدید لگن و کمر دارم، ستون فقراتم کاملا نامحسوس کج شده و از طرفی به لگن و از طرف دیگه به آخرین دنده فشار وارد میکنه، اخرین دنده از یک طرف چند میلی متر زده بیرون و به شدت درد میکنه، یعنی بیست و چهار ساعت من حس میکنم چاقو خوردم اونجا، مدارک پزشکی زیادی هم دارم که دنبال حل مشکلم بودم اما راه حلی پیدا نکردم، آیا معافیت رزم یا دائم میگیرم؟ (مدرک دیپلم)

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و شدت بیماری احتمال بالایی دارد برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 46. با سلام من در ۴ مورد جداگانه معاف از رزم میشم احتمالش هست معاف کامل کنن…ممنونم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت بیماری ها کمیسیون نهایی رای صادر میکند

 47. سلام من فردا قراره برم دفترچه بگیرم منتهی درباره بیمه سوالی داشتم
  چه جوری میتونم خودم حین خدمت بیمه کنم که سابقه محسوب بشه ؟
  تو اینترنت یه چیزایی خوندم نمیدونم ماهی ۱۳۴ تومنه اما نفهمیدم اگه میشه یه توضیحی بدید خیلیی ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از خدمت با پرداخت هزینه به سوابق خود اصافه کنید

 48. سلام خسته نباشید
  اول اینکه میخوام برای دفترچه اقدا کنم.
  بخوام برای چاقی معاف از رزم بگیرم در این مورد همان پزشک که برای واکسن میریم نظر خواهد داد یا اقدام دیگری باید بکنم؟

  برای من که سن ۱۹ وزن ۱۰۲ قد ۱۷۲ هست معاف از رزم میدن ؟

  1. سلام دوست عزیز
   معاف رزم بستگی به شرایط جسمانی شما دارد. بی ام ای خود را بررسی کنید

 49. سلام من تو سربازی از خدمت معاف از رزم بودم الان میتونم تو نیرو انتظامی استخدام بشم معاف از رزمم بخاطر عرق دست بود

 50. سلام من لیسانسم. هر دو چشمم ورم متلحم قرنیه دارن آیا امکان هس معاف دایم بشم؟لطفا پاسخو باشین .باتشکر ؟

 51. سلام خسته نباشید من دو ماهه بخاطر کوتاهی آشیل هردو پا و دردی که بخاطرش به زانوهام و کمرم وارد میشد معاف از رزم شدم اما الان تو پادگان همش منو نگه میدارن و یک شب در میون از ساعت ۱۱ شب تا ۷ صبح پابخشم و حق استراحت ندارم و یک روز در میون هم از ۷ صبح تا ۲ ظهر دژبانم و بعد از تایم اداری هم نمیذارن برم خونه تو ماهه که تو پادگانم فقط مرخصی ساعتی بهم میدن اونم بعضی روزا فقط و مرخصی استحقاقیمم هر ماه دارن میسوزونن خداوکیلی این درستشه؟ من کمردرد و زانو دردم بدتر شده حتی مرخصی ندارم برم دکتر خدارو خوش نمیاد چجوری باید پیگیری کنم این موضوع رو من مشکل دارم اذیتم کجا باید شکایتمو ببرم ینی سربازا هیچ حق و حقوقی ندارن؟؟

 52. سلام
  من بابت فتق اینگوینال و واریکوسل گرید ۳ و ۲ شرایط معاف از رزم دارم
  به خاطر جفتش
  امکانش هست برای معافیت دائم اقدام کنم؟

 53. سلام
  من بابت فتق اینگوینال و واریکوسل گرید ۳ و ۲ شرایط معاف از رزم دارم
  به خاطر جفتش
  امکانش هست برای معافیت اقدام کنم؟

 54. سلام خسته نباشید من پارگی دیسک کمر داشتم چند ماهیه که عمل کردم واسه معافیت اقدام کردم اولین معاینه چون مدارکم رو نبرده بودم معاف از رزم شدم اعتراض کردم شورای عالی بازم معاف از رزمم کرد الان من واقعا خودم میدونم من اصلا نمیتونم سربازی برم چون شرایط خاصی دارم مثل ناتوانی در خم شدن،استفاده از توالت فرنگی،شرایط عجیب در خوابیدن اینکه باید به پهلو بخوابم یه بالش بین پاهام بزارم و یه لحاف زیر شکممو … ، من حتی تو کارهای شخصیمم مثل جوراب پوشیدن وناخن گرفتن پام مشکل دارم و اینم که خیلی وقتا هم درد دارم که باید مسکن مصرف کنم الان این سوالو دارم که من میتونم توی سربازی دوباره درخواست معافیت بدم اگر درخواست بدم چون شرایطم رو دیدن راحت تره یا اصلا امکان معافیتم هست واقعا اگه معاف نشم من تحمل نمیکم و اصلا نمیرم .ممنون میشم جواب بدید تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط معافیت با توجه به مدرک تحصیلی و شدت بیماری شما میباشد.

 55. سلام من کیسه صفرا مو عمل کردم لاپارسکوپی امکان گرفتن معاف از زرم را دارم

 56. سلام من الان سرباز سپاه هستم ۶ ماه خدمت.وچندروز پیش دکترمراجعه کردم وگفت فتق جداره شکم داری وبایدعمل کنی خواستم ببینم اگه عمل کنم معاف از رزم میشم یا نه…توکارت پایان خدمتم ثبت میشه یا ن؟؟تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   بله معاف از رزم میشوید. داخل کارت بله ولی روی آن هنوز ثبت نشده است.

 57. سلام وقتتون بخیر.میگم من الان حدود ۶ ماه هست در سپاه دارم خدمت میکنم چند روزی هست ک رفتم دکتر و گفته که فتق جداره شکم دارم باید عمل کنی خواستم ببینم اگه عمل کنم معاف از رزم میشم با توجه به این که در حال خدمت هستم؟اخه نمیخوام معاف از رزم بشم و تو کارت پایان خدمتم ثبت شه.تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   بله معاف از رزم میشوید. داخل کارت بله ولی روی آن هنوز ثبت نشده است.

 58. سلام وقت شما به خیر من توسربازی گروه ب شدم آیا توکارت پایان خدمت ثبت میشه ؟بعدامشکلی برام پیش نمیاد ممنون از راهنماییتون

  1. سلام دوست عزیز
   در داخل اطلاعات کارت ثبت خواهد شد. در بعضی موارد احتمال دارد

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط امریه متفاوت است. بعضی از امریه ها نیاز به معافیت از رزم دارد و بعضی خیر

 59. سلام خسته نباشید خواستم بدونم منیکه بخاطرتشنج باید۵سال دارومصرف کنم والان۳/۵سال گذشته اخرخدمتم میتونم واسه استخدامی اقدام کنم یانه؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت سلامت کامل و داشتن کارت معمولی مشکلی نخواهد بود

 60. سلام خسته نباشید من دارای بیماری پکتوس(برامدگی قفسه سینه) هستم و ۶ ماه غیبت هم دارم میخواستم بدونم اگه اقدام به جراحی آن بکنم معافیت موقت بهم تعلق میگیره؟

 61. سلام…من لیسانس دارم و پای راستم دو بار از یک ناحیه شکسته… سابقه ضربه مغزی هم دارم… میخاستم ببینم که معاف از رزم میشم؟؟؟

 62. سلام وقتتون بخیر ببخشید من منیسک پای چپم پاره شده و همچنین دوتا از ربات های صلیبی هم نیمه پاره شدن و دکتر معالجم گفتن باید عمل کنم و نکردم. رفتم پیش دکتر گفتن که شرایط معاف از رزم رو دارم و برام درخواست زدن میخواستم بدونم آیا معاف از رزم برای من قطعیه و اینکه بعدا برای استخدامی و گرفتن گواهینامه پایه دو و یک و کار های دیگ دچار مشکل نمیشم؟ و داخل کارت پایان خدمت من گروه ب درج نمیشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای گواهینامه احتمال دارد که با تایید پزشک نیاز داشته باشید

 63. سلام ممنون که وقت میزارین جواب سوالات مارو میدین.
  مدرک تحصیلی من دیپلم هستش و ۱۸ سال دارم و هر دو چشمم هم ضعیف هستش و شماره یکی از چشمام ۴/۷۵هستش البته نزدیک بین و استیکمات همون چشمم هم ۱/۷۵هستش و نزدیک بین هستش،هم ضعیفیش هم استیکماتش هم علامت هستش الان من معاف میشم اگه میشم زودتر برم تا قانون عوض نکردن معافیت بگیرم

 64. سلام روزتون بخیر
  من دیسک کمر دارم .تازگیا هم معدم سوراخ شد و عمل کردم از طرفی پدرم جانباز ۵درصد هست
  او بیمه و حقوق ندارد کارش ازاده
  ایا بهنظرتون امکانش هست معاف بشم؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط معافیت متعددی دارید برای بررسی با مشاورین تماس بگیرید

 65. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید من فارغ التحصیل لیسانس حقوق هستم و مهلت ۱ ساله تا برج ۴ ۱۴۰۰ تمام می شود در دوران راهنمایی ساق پایم شکسته و پلاتین گذاشتم اما چند سال پیش درآوردم ولی کل ساق پام بخیه هست و حدود یک سال پیش عمل واریکوسل درجه ۱ انجام دادم میخواستم بدونم آیا میشه کاری کرد که معافیت دائم بگیرم؟؟
  و اگر برای معاف از رزم اقدام نکنم مشکلی پیش میاد؟؟
  و پروسه معافیت دائم و معاف از رزم چقدر زمان می‌برد ؟؟
  و اگر بخواهم جزء سربازانی که از سال ۱۴۰۰ حقوقشان افزایش پیدا می‌کند باشم باید چه موقع اقدام کنم؟؟
  دیگر اینکه حدود ۱۰ ماه کسری بسیج و جبهه پدرم رو دارم میخواستم بدونم برای خرید سربازی محاسبه می شود یا خیر ۲۱ ماه محاسبه می شود؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   حقوق سربازان بر اساس بودجه سال بعد محاسبه میشود. برای معافیت اقدام کنید احتمال دارد

 66. سلام من پزشک عمومی هستم و قصد اعزام به سربازی دارم.با توجه به قد و وزنم شرایط معافیت از رزم به دلیل لاغری رو دارم.به نظر شما، با توجه به وضعیت سربازی پزشکان و مشکلاتی که معافیت از رزم بعدا برای استخدام ممکنه ایجاد کنه، ارزش داره برای معافیت از رزم اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تاثیر چندانی ندارد.در صورت مشکل حاد در آموزشی خطرناک است

 67. سلام وقتتون بخیر ‌.من بیماری سرطان استخوان داشتم و دو بار عمل جراحی یکی در قسمت فمور داخل استخوان که تومور بود و جراحی کردم و دیگری در روی جمجمه ،شیمی هم درمانی کردم
  به نظرتون معافیت پزشکی میتونم بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و شدت بیماری احتمال بالایی دارید .اقدام کنید

   1. سلام من دفترچه پست کردم تاریخش ۲ر۳ر۱۴۰۰هست اعزام شوم میخوام برم تو سپاه باید چکار کنم یه راهنمای کنید

 68. سلام
  الان bmi من ۱۵٫۹ هست. من معاف از رزم میشم؟
  یه سوال دیگه این که اگه معاف از رزم بشم ولی در طول خدمت bmi بیشتر از ۱۷ بشه چی میشه؟ معاف از رزم میمونم یا دیگه معاف نیستم؟

 69. سلام خسته نباشید

  من رباط acl پای راستم پاره شده و نیاز به عمل داره

  میتونم معافیت از رزم بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت پارگی دو رباط احتمال معافیت بالا میرود. بستگی به شدت ومدرک تحصیلی دارد

 70. سلام شماره ضعیفی چشمای من ۴/۵ هستش که مجموع شون میشه ۹ الان معاف از رزم هستم یا معاف از خدمت؟

  1. سلام دوست عزیز
   معافیت با توجه مدارک تحصیلی و معاینات بالینی تعیین میشود

 71. سلام بنده اعزامی ۹۹.۷.۱ هستم و تو سپاه خدمت میکنم معاف از رزم هم هستم (واریکوسل دوطرفه راست و چپ گرید ۳و۲ دارم ) تو قسمت اداری هستم ولی یه شب بخواب هستم(پست شبانه) دارم.پدرم هم مشکل جسمانی دارد مورد تایید دکتر دیابت قلب و مغز و اعصاب هم هست
  ایا میشود کاری کرد پست شبانم حدف شود یا لا اقل هفتگی شد?

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید ناتوانی پدر برای معافیت کفالت اقدام کنید

  2. سلام منم مثل توام و اینکه مرداد باید برم خدمت مدرکمم لیسانسه باید چه اقدامی کنم؟

 72. سلام.کف دست و پام بعضی وقتا خیلی کم و بعضی وقتا زیاد عرق میکنه.ایا معاف از رزم میشم؟و اگه معاف از رزم شدم برام خوبه یا بد.منظورم اینه خدمتم راحترمیگذره؟

 73. با سلام.بنده در پروسه ی گزینش دانشگاه امین و دانشکاه امام باقر قرار دارم و به دلیل اینکه غیبت نخورم دفترچه پست کردم و قصد ام خدمت نبوده و در همین حال به مشکل بریدگی شیشه و پارگی تاندون انگشت شصت پا و کشیدگی آشیل پا از سمت پاشنه شدم و جراحی کردم.حال با این اوصاف نظام وظیفه من رو معاف از رزم تشخیص دادن چون ملاک شرایط فعلی ام هست.البته اینم بگم مشکل من انچنان جدی نیست و پزشک معالج ام بنده رو گفتن بعد از گذشت تقریبا ۶ ماه که دوماهش گذشته. به حالت عادی برمیگردم .اعزام اسفند هستم .تنها سوال جدی من اینه که آیا با تمام دقت بر جزییات فوق الذکر بنده در مرحله ی پزشکی به مشکل جدی برمیخورم یا خیر قابل چشم پوشی هستش اگر من در بقیه مراحل مشکلی نداشته باشم.خواهش عاجزانه میکنم ازتون به دقت پاسخ بدین.بی نهایت سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز
   از شرایط بررسی پزشکی سلامت کامل جسمانی است . میزان بخیه و جراحت بر بدن خود مشکل ایجاد میکند که به صلاح دید پزشک ممکن است قابل چشم پوشی باشد ولی در غیر این صورت منع استخدام خواهید شد

 74. سلام.من مشکل قلبی دارم و در ۱۰ سالگی قلبم رو عمل کردم.میتونم معاف کامل رو بگیرم؟.یا معاف از رزم میشم.

  1. سلام دوست عزیز
   درصورت عود کردن مشکلات قلبی در حال حاضر امکان معافیت دائم وجود دارد.

 75. سلام خسته نباشید ، من ژیلبرت دارم و بنا به گفته های شما معاف از رزم میشم و میخواستم برای امریه قرارگاه خاتم درخواست بدم ،آیا معاف از رزم بودنم تاثیری در پذیرش و یا عدم پذیرش من برای امریه داره یا نه ؟!آیا موارد مشابه ی بوده؟!

 76. سلام. من کف دستام عرق میکنه بعضی وقتا خیلی شدید بعضی وقتا خفیف احتمالا معاف از رزم میشم ولی نمیخام برای معاف از رزم اقدام کنم میخاستم بدونم توی سربازی به خاطر عرق کف دست دچار مشکل میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت هرگونه مشکل در رابطه با چشم نظام هیچ مسئولیتی بر عهده ندارد

 77. سلام وقت شما بخیر.
  من پارگی رباط PCL و ریزش خفیف مفصل زانوی راست، دفرمه بودن مچ و کف پای راست – که باعث انحنا رو به داخل شده و گاها باعث برهم خوردن تعادلم هنگام ایستادن میشه – دیسک مهره‌های C5-C6 گردن و سندرم CTS در دو مچ دست. زانوی چپم هم وقتی فشار ناگهانی بهش وارد شه تا چندین روز گرفتگی و درد داره که کارهای روزانه رو مختل میکنه (هنوز معاینه دکتر نشده). در حال گرفتن مدرک کارشناسی هم هستم. با این تفاسیر می‌تونم معافیت دائم بگیرم به‌جای معافیت از رزم؟

  1. دوست عزیز
   بله احتمال دارد نوع و شدت باید بررسی شود از بیمارستان نظامی اقدام کنید

 78. س.خسته نباشید من تو یگان خدمتیم معرفی نامه زدن رفتم بیمارستان سر یک سهل انگاری تست روانشناسی رو اشتباه زدم و هیچ مشکلیم ندارم الان معاف از رزم اعصاب روان برام زدن میخام بدونم احتمالش هست حذفش کنم.

 79. سلام
  منو معاف از رزم کردن واسه وسواس
  میخواستم بدونم که آیا تو کارت پایان خدمت گروه ب میزنن یا اصلا نمیزنن

   1. سلام من توی سربازی خط انداختم دستم بخاطر همین از حفاظت اطلاع منفک شدم به نیروی زمینی برای دکتر اینا نفرستادن منو که برام معاف از رزم بزنن میخواستم ببینم ایا من معاف از رزم شدم یا نه ؟ممنون ازشما

 80. من شاخص توده بدنیم ۱۵ هس ، یکی از بیضه هام اتروفی شده و دیگری دچار واریکوسل درجه سبک یک یا دو
  ینی سه تا معاف از رزم میخوره بهم ، امکان داره به من معاف دائم تعلق بگیره ، چطور باید پیگیر شم ، ممنون میشم از راهنماییتون

  1. سلام/درصورت ماژور یا شدید بودن عارضه به تایید پزشک نظام وظیفه بله . در غیر اینصورت معاف از رزم.

 81. سلام وقت بخیر طبق بخشنامه نظام وظیفه سینوس پیلونیدال عمل شده و عمل نشده، که من عمل کردم معاف از رزم داره، به نظر شما بهتر از این معافیت رزم استفاده کنم یا خیر؟ اگر معاف از رزم بشم بعدا با این مشکل ساده در استخدامی به مشکل بر نمیخورم؟

  1. سلام / خیر به مشکلی نمیخورید چون در کارت پایان خدمت معاف از رزم قید نمیشود.

 82. سلام من با مدرک دیپلم به علت ضعیف بودن چشمام معاف از رزم شدم ومعافیت تحصیلی گرفتم وفعلا مشغول تحصیلم آیا معافیت از رزمم بعد از لیسانس باطل میشود؟

   1. من میخام حذفش کنم میشه بعد از عمل لیزر چشم بعد از لیسانس درخواست معاینه چشم بدم وحذفش کنم

   1. من میخام حذفش کنم میشه بعد از عمل لیزر چشم بعد از لیسانس درخواست معاینه چشم بدم وحذفش کنم

 83. سلام. اگه ما از دو ناحیه از بدن معاف از رزم باشیم. مثلا معاف از رزم انحراف بینی با معاف از رزم پرولاپس دریچه میترال. میتونیم معاف دائم بشیم؟!چون دوتا معاف از رزم داریم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت مشکل ایجاد کردن یک بیماری میتوانید مجدد درخواست معافیت دهید.

 84. سلام سوالی که دارم این هست که من مدرک کارشناسی غیر پزشکی دارم بعد دکتر معاین گفت خیلی کم کف پات صاف هست با این حال منو فرستاد نظام وظیفه برای کمیسیون پزشکی با این که به گفته دکتر خیلی کم هست ممکنه معاف از رزم بهم بدن ؟؟ آیا میتونم خودم مانع بشم که معافیت نده؟؟

  1. نه نمیتونید مانع بشید مگه اینکه بتونید تعهد بدید که سالم هستید.
   تحت هیچ شرایطی معاف از رزم رو قبول نکن

   1. سلام. من بیماری واریکوسل دارم. و حتی موقع راه رفتن هم مشکل برام ایجاد میشه. آیا میتونم معافیت کامل بگیرم؟

    1. سلام/ در صورتی که گرید ۳ باشد و حداقل یکبار جراحی و پس از جراحی عود کرده باشد.

 85. سلام و خیلی ممنون بابت پاسخگوییتون
  ببخشید من معاف از رزم شدم خواستم بدونم بعدا برا استخدام در مراکز درمانی(مثلا پرستار). مشکلی برام پیش میاد؟

  1. سلام محمد جان
   احتمال دارد برای بررسی بیشتر با مشاورین تماس بگیرید

   1. با سلام و عرض ادب، ببخشید من معاف از رزم به علت بیماری پوستی دارم، ولی مدرکی دال بر معاف از رزم بهم ندادن، میخواستم بدونم هنگام اعزام به اموزشی به مشکل نمیخورم؟! چون مدرک معاف از رزم ندارم، اگر نیاز هست باید چکاری انجام بدهم؟در ضمن اعزام ۱/۱۱/۹۹ هست، با تشکر

    1. سلام دوست عزیز
     خیر در سامانه ثبت میشود . مجدد در یگان تعیین وضعیت کنید و به صورت شفاهی بیان کنید کافی است

  1. سلام محمد جان
   احتمال دارد برای بررسی بیشتر با مشاورین تماس بگیرید

 86. سلام خسته نباشید
  من فتق جدار شکم دارم که هنوز نیاز به جراحی پیدا نکرده ولی هروقت به بدنم در جهت چپ-راست فشار میاد درد میگیره و شلی لیگامان‌ها دارم که از کف پا تا گردنمو درگیر کرده تا حدی که هیچ کاری رو بیشتر از یک ساعت نمیتونم انجام. از ۹سال پیش هم که متوجه بیماری شدم مفاصل حساستر شده و زودتر درد میگیرن. معافیت من به چه صورته؟

 87. سلام خدمت شما …من دانشگام تموم شده و حالا میخوام برم خدمت سوال من اینه که یه تتو کوچیک پشت مچ دست چپم دارم آیا برای من مشکل ساز میشه یا معاف از رزم میشم؟؟کلا اذیت میکنن یا کاری ندارن ممنون اگه جواب بدین

  1. سلام
   بستگی به معاینه اولیه دارد با مشاوران جهت راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.

  1. سلام
   کاهش شنوائی یک طرفه بطوری که معدل آستانه شنوایی هوایی Air conduction در فرکانس های چهارگانه (۵۰۰ – ۱۰۰۰-۲۰۰۰-۴۰۰۰) بیش از ۸۰ دسی بل باشد : معاف دائم
   در غیر این صورت معاف از خدمات رزم(مدرک تحصیلی تاثیر گذار است)

   1. سلام بنده هم گوش چپم شنوایی نداره
    مدرک تحصیلیمم کارشناسی ارشده
    میخواستم بدونم من معاف دائم میشم یا معاف از رزم؟

 88. سلام وخسته نباشید
  من کارشناسی ارشد متاهل و معاف از رزم هستم.ممنون میشم بفرمایید برای من در هفته چند روز شیفت شب میدن؟
  شنیدم برای متاهلین معاف از رزم در هفته فقط یک روز شیفت شب میدهند آیا درست هست؟

  1. سلام
   بستگی به یگان دارد برای مشاوره دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 89. سلام من در آموزشی امتحان چی اچ کیو توجیه نبودم الکی زدم الان مثبت شده الانم تو یگانم من نمیخوام محافظ رزم بشم ایا میتونم توی یگان درستش کنم ؟

 90. سلام خسته نباشید من چند تا خط روی دستم دارم و معافیت اعصاب و روان بهم دادن ولی مشکلی ندارم آیا میتونم در حین خدمت لغوش کنم و در صورت لغو روی کارتم و از اطلاعات کارتم هم پاک میشه؟

 91. با سلام
  من معاف از رزم شدم و اول دی اعزام هستم، میخواستم بدونم امکان لغو معافیت رزم وجود دارد یا نه؟
  اگر این امکان باشد چجوری باید حین خدمت اقدام کنم؟
  با تشکر

 92. سلام و عرض خسته نباشین
  بنده مدرک لیسانس دارم،۲۳ سالمه و متاهل هستم
  تاریخ ۱ آذر هم اعزام میشم به آموزشی
  میخواستم ببینم آموزشم ممکنه در شهر خودم بیوفته با توجه به متاهل بودنم یا نه
  با تشکر

 93. سلام خسته نباشین
  من معاف از رزم شدم و ۱ آذر هم تاریخ اعزامم هست
  زمان آموزشی همون ۱ ماه هستش؟
  و اینکه یه جا خوندم تو این شرایط کرونا،پادگان ها سربازان معاف از رزم تو آموزشی بعد ۱۵ روز مرخص میکنند
  حقیقت داره؟

    1. ببخشید آقای امین ، مدت مرخصی بین آموزشی و معرفی شدن به یگان برای کسی که معاف از رزم هست چن روز هست ؟؟ فک کنم مرخصی پایان دوره باشه اسمش

 94. سلام من چشم راستم ۴نیم نمره ضعیفه وچشم چپم ۴نمره امکان اینکه معافیت دائم بشم هست؟

   1. سلام بنده یک مشکل قلبی دارم که شنیدم میتونم معاف از رزم بشم ولی بخاطر زمان دفترچه رو عادی فرستادم. سوالم اینه آیا تو آموزشی میتونم برای معافیت از رزم اقدام کنم؟ اگه تایید نشه تجدید دوره میشم؟

  1. سلام
   بنده رو معاف از رزم کردن
   یا برا گفتن جواز کسب ب مشکل میخورم
   ؟
   دلیل معاف از رزم هم اعصاب روان
   هیچ مشکلی ندارم فقط ب خاطر تتو

 95. سلام خسته نباشید من ترمور دارم و مدرک کارشناسی دارم این شامل معاف از رزم میشه یا نه؟
  یه سوال دیگه شما نوشتید که توی کارت پایان خدمت نمیزنه معاف از رزم از طرفی گفتید برای بیماری های اعصاب و روان مراجعه نکنید که واسه استخدام به مشکل برنخورید.سوالم اینه وقتی تو کارت پایان خدمت نمیزنن معاف از رزم اون نهاد یا سازمان از کجا میفهمه ما مشکل داریم؟

  1. سلام امکان معافیت از رزم وجود دارد
   سازمان ها و نهاد ها می توانند از سازمان نظام وظیفه استعلام کنند و وضعیت شما را بررسی کنند

  2. سلام خسته نباشید
   من به دلیل پرانتزی بودن پاهام فرستادنم کمیسیون پزشکی
   اگه معاف از رزم بشم
   میخواستم ببینم خودم میتونم مانعش بشم که معاف از رزم نشم؟

 96. من دارای فشار خون بالا هستم بطور معمول فشارم بالای ۱۶هست مدرک دیپلم هم دارم امکان داره معاف دائم بشم؟

  1. سلام امکانش کم هست و باید سایر شرایط شما سنجیده بشه . شما می توانید در خواست کمیسیون پزشکی داشته باشید

 97. سلام وقتتون بخیر افراد معاف از رزم آموزشی اصلا نمیرن؟ من از چند نفر شنیدم ک آموزشی فرقی نمیکنه معاف از رزم باشی یا نباشی.ممنون میشم توضیح بدید

 98. سلام من نمیدونم معاف از رزم میشم یه نه برای همین میپرسم خب من چشمام ضعیفه ولی نمیدونم چرا ولی تقریبا دو یا سه سالی میشه که چشم راستم تار میبینه یعنی دستمو به پنج سانتی متری چشمم نزدیک میکنم کناره های دستم رو تار میبینم اگه با فاصله مثلا ۲ متر چیزی بگن بخونم اگه کمی کوچیک باشه نوشته نمیتونم ببینم

 99. سلام خسته نباشید ، من فوق دیپلم برق دارم و پلاتین توی ساق پام هست و معاف از رزم شدم ، میخواستم بدونم بعد از اتمام خدمت واسه استخدام توی معدن یا کارخانه به مشکل بر نمیخورم برای استخدام ؟؟؟ و اینکه اگه مشکل بر میخورم آیا بنظر شما کار صحیحی است ک در مدت انجام سربازی معاف از رزمی رو لغو کنم ، ممنون میشم پاسخ دهید این سوال واقعا ذهنمو مشغول کرده

  1. سلام در برخی از کارخانه ها و شرکت ها سلامت کامل جسمانی مهم است و افراد معاف از رزم پذیرش نمی شوند و این که آیا معافیت خود را لغو کنید به برنامه شما برای آینده بستگی دارد

   1. سلام
    من پایان خدمتم معاف از رزم هس الان میخوام استخدام نیروی انتظامی بشم امکانش هس؟؟ اگه هیچ مشکلی جسمانی نداشته باشم ولی فقط پایان خدمتم معاف از رزم باشه

 100. سلام خدمت شما من الان بیماری الوپسی اره اتا دارم و در حال انجام کار های معاف از رزم هستم ایا در استخدامی این معاف از رزم مانع من میشه یا نه ؟

  1. سلام وقت بخیر
   در اکثر شرکت ها و ارگان های دولتی برای شما مشکلی پیش نمی آید ولی برخی از ارگان ها به دلیل کاری که انجام می دهید نیاز به سلامت جسمانی کامل دارید و امکان استخدام برای شما در آن ها وجود ندارد

 101. سلام خسته نباشید.
  من مدرکم کارشناسی حقوقه و معافیت از رزم گرفتم، میخواستم بدونم سرباز معاف از رزم از لحاظ درجه و حقوق ماهیانه با سرباز عادی تفاوت داره؟

 102. سلام من بعد از ثبت نام سربازی و مشخص شدن یگانم یه تفاقی برام پیش اومد الان دچار پارگی دیسک شدم میشه بگین وضعیت خدمتم چطوریه واینکه الان نمی تونم درخواست معافیت پزشکی بدم چون درخواست عقب انداختن دو ماه رو داشتم

  1. سلام خسته نباشید شما می توانید درخواست کمیسیون پزشکی رو داشته باشین

 103. سلام خسته نباشید من دست چپم چاقو خورده ۴ تا تاندونام انگشتم قطع شده عمل کردم تکون نمیخوره مچمم کج نمیشه . معاف از رزمم؟؟؟

 104. سلام خسته نباشید من دست چپم چاقو خورده ۴ تا تاندونام قطع شده عمل کردم مچم هم کج نمیشه و انگشتام. معاف از رزمم ؟؟؟

 105. با سلام ببخشید من دکترای پزشکی دارم.میخوام برم خدمت اگر بخاطر ضعف در قدرت جسمانی معاف از رزم شدم میتوانم بعد از پایان دوران خدمت در بیمارستان استخدام بشم؟

   1. سلام من صافی کف پا از نوع نرم دارم معافیت از زرم میدن؟
    و اگه میدن میشه کاری کرد که این معافیت رو ننویسن چون من معافیت از رزم رو نمیخام

    1. دوست عزیز
     در صورت عدم اعلام شما در معاینه کلیه مسئولیت به عهده خود شما است

 106. سلام ببخشید من معاف از رزم شدم و دیپلم دارم اگه دانشگاه قبول بشم بعد از مقطع کارشناسی بخوام برم خدمت معاف از رزم من باطل میشه؟

  1. سلام بستگی به علتی که بخاطر آن معاف از رزم شدی بستگی داره اگر موقت بوده باشه بله

 107. سلام.من معاف از رظم شدم.افرادی که معاف از رظم میشن ایا امکانش هست ارتش بیفتن خدمتشونو.یا نه فقط جاهایی که کار اداری دارن میرن.خیلی اخه میخواستم ارتش بیفتم ایا میشه یا نه با داشتن معاف از رظم امکان خدمت تو ارتش هست؟؟؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز معاف از رزم مثل سرباز های دیگه اعزام میشن

   1. سلام ببخشید من اگر معاف از رزم،بشم بعد میتوانم به عنوان پزشک در بیمارستان استخدام بشم

   2. سلام من امروز صب رفتم نظام وظیفه بخاطر چن تا خودزنی که تو دستم بود امکانش هست ک معاف از رزم نشم ؟

     1. سلام
      من واریکوسل گرید سه دارم
      شصت پام هم شکسته و خم نمیشه چند ساله آیا مکنه معاف بشم ؟

     2. سلام
      با توجه به اینکه واریکوسل شما عود کرده یا خیر معافیت برای شما صادر خواهد شد.

   3. سلام من گروه ب معرفی شدم ایا بعد خدمت معایبش چیست مثلا میگن هیچ خونه و ماشینی به نام خودت نمیتونی بکنی

 108. با سلام من گوش چپم کامل کر هست و گوش راست هم در فرکانس های بالا ناشنوایی داره آیا معاف هستم ؟

 109. سلام جناب
  وقت بخیر
  من مدرکم کارشناسی هست و مجموع دوتا چشمم ۸ هست.
  معاف از رزم میشوم آیا؟
  برای معاف دائم شدن با مدرک کارشناسی مجموع چند میخواهد؟

 110. سلام، بنده به دلیل در رفتگی مکرر هردو کتف بنا به تصمیم کمیسیون پزشکی معاف از رزم شدم و ماه دیگر اعزام میشم و مدرک فوق لیسانس دارم. جایی خوندم که معاف از رزم ها از درجشون بعد آموزشی کاسته میشه. سوالم اینه که مجدد در آموزشی معاینه میشیم؟ و احتمال اینکه معاف از رزم شناخته نشیم هستش؟ و احتمال داره که معاف از رزم نشیم ولی باز هم به دلیل اینکه کمیسیون معاف از رزم معرفی کرده درجه کم بشه؟

 111. سلام، بنده به خاطر در رفتگی مکرر کتف بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی معاف از رزم شدم، دارای مدرک فوق لیسانس هستم. سوالی که داشتم اینه که میگن کسایی که معاف از رزم هستند درجشون کم میشه. منم کتف هام بر اثر فشار زیاد در میره. آیا تو خود دوره آموزشی دوباره معاینه میکنند بعد از رزم‌ معاف میشیم یا همون بدو ورود معاف از رزم شناخته میشیم؟ ممکنه تو خود آموزشی ببینن نیازی به معاف از رزم نیست و مثل سربازای عادی برخورد بشه؟ و اگر اینطور شد معاف از رزم برداشته میشه از پرونده یا خیر؟

   1. سلام من رباط صلیبیم پارس الانم سربازم میخوام عمل کنم معاف از رزم هستم میتونم سال دیگه برم استخدامی ارتش بعد خدمتم؟؟؟

  1. سلام ببخشید برادرم مدرک کارشناسی پرستاری داره و معاف از رزم شده امکان داره تو استخدامش تاثیر بزاره مثلا بیمارستان

 112. سلام خسته نباشید
  بنده اگر معاف از رزم بشم به علت بیماری تشنج، میتونم گواهی نامه رانندگی بگیرم؟
  آیا معایب معاف از رزم تشنج کاملا مانند معایب معاف دائم میباشد؟
  با تشکر

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز طبیعتا با محدودیت هایی مواجه خواهید شد.

   1. با سلام و عرض ادب
    باعرض معذرت مجموع نمرات چشم بنده ۹هست و مدرک لیسانس دارم معافیت دائم تعلق میره یا خیر؟

 113. سلام..
  سوالم این هست که آیا معاف از رزم در انتخاب رشته کنکور سراسری دخیله؟به ویژه برای رشته داروسازی.

 114. سلام می خواستم بدونم که در طول آموزشی می توان درخواست معافیت از رزم داد
  و این که اگه می شه چقدر طول می کشه؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بهتر است این کار را نکنید چون ممکن است تجدید دوره شوید

 115. سلام خسته نباشید
  من یکی از چشم هام نمرش ۶ هست و دیگری ۴.۲۵ مدرکمم دیپلمه، می خواستم ببینم آیا معاف دائم میشم؟

   1. ‎سلام، بنده به دلیل در رفتگی مکرر هردو کتف بنا به تصمیم کمیسیون پزشکی معاف از رزم شدم و ماه دیگر اعزام میشم و مدرک فوق لیسانس دارم. جایی خوندم که معاف از رزم ها از درجشون بعد آموزشی کاسته میشه. سوالم اینه که مجدد در آموزشی معاینه میشیم؟ و احتمال اینکه معاف از رزم شناخته نشیم هستش؟ و احتمال داره که معاف از رزم نشیم ولی باز هم به دلیل اینکه کمیسیون معاف از رزم معرفی کرده درجه کم بشه؟

 116. سلام خسته نباشید ؛ من مدرک کارشناسی دارم بعدش یکی از چشمام نمرش منفی ۵ است و دیگر چشمم همینطور ؛ خواستم بپرسم امکانش هست معاف از رزم شوم؟؟

  1. سلام فرشاد جان
   بله مشمولان دارای این نوع معافیت برای اخذ گواهینامه دچار مشکل میشوند.

   1. سلام من پاهام پرانتزی هست و اول که میخواستم پذیرش سپاه بگیرم گفت معاف از رزم میشی ولی من با صحبت درستش کردم ولی الان میخوام معاف از رزم بگیرم اگه اقدام کنم بهم میدن معاف از رزمی رو؟

    1. سلام من ب دلیل وزن پایینم معاف از رزم شودم می خواستم بدونم ایامنو اطراف شهر خودم میندازن و پست دفتری و راحت میدن

 117. سلام
  برای معافیت از رزم چه زمانی باید اقدام کرد؟چطوری باید گرفت؟قبل مراجعه به پلیس +۱۰ یا بعدش؟

  1. سلام عرفان جان
   برای اینکار باید ابتدا دفترچه اعزام را دریافت کنید و برای تکمیل آن نزد پزشک اولیه بروید در صورت لزوم به بیمارستان و شورای پزشکی معرفی میشوید که درباره نوع معافیت شما تصمیم گیری میشود.

 118. سلام من گوش چپم به طور کامل شنوایی نداره ، عصبش مرده و ۱۰۰ درصدی از کار افتاده و فقط یه گوش سمت راستم سالمه ، لیسانسه ام ، معافیت داعم شامل من میشه ؟

  1. سلام
   برای افرادی با فقدان شنوایی یکطرفه که مدرک تحصیلی کارشناسی دارند، معافیت از رزم در نظر گرفته شده است‌.

 119. با سلام
  من دو شرط از شروز معاف از رزم رو دارم البته معلوم نیست یکیش در چه حد هست آیا معاف دائم یا فقط معاف از رزم
  اولیش تعریق کنف هردو دست و هذ دو پا و سردی شدید اونهاست
  دومیش کف پای صاف هست

  شرایط من برای اخذ معافیت پزشکی چطوره ؟

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت پزشکی بر حسب شدت و نوع بیماری شما مشخص می شود. اما برای گرفتن معافیت پزشکی و مزایا و معایب آن حتما دقیقا فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید.

  2. من کف پام صاف بود معاف اززم شدم

   هرچند ک لازم ب ذکره ک اگر مچ پا ی شما کج باشه ب همراه صافی معاف دائمید

 120. سلام
  چنانچه از موارد قید شده در آیین نامه چند مورد از معافیت از رزم رو مشمول بشیم امکان گرفتن معافیت کامل وجود داره؟

  1. معاف ازرزم بدلیل عدم شنوایی یک طرفه جهت استخدام بعنوان پرستار دربیمارستان امکانش هست یانه

 121. سلام
  وقت بخیر
  بنده به دلیل بیماری آرتریت پسوریاتیک چند تا از مفاصلم ورم داره که باعث لنگیدنم میشه و ۳۰ در صد پوستم درگیره و خارش شدید داره . ایا احتمالش هست مشمول معافیت پزشکی بشم ؟

  1. سلام
   معافیت پزشکی به شدت بیماری بستگی دارد که توسط شورای پزشکی نظام وظیفه مشخص میشود.

 122. باسلام خدمت مشاور محترم.لطفا‌سوال مرا پاسخ دهید
  بنده دانشجوی کارشناسی رشته ی ریاضی هستم و اکنون درخواست کاردانی کرده ام و درآستانه ی فراغت از تحصیل هستم .نمره ی یک چشم من ۵.۵هست و دیگری ۴.۷۵ با این شرایط به من گفتن که معاف نمیتونم بشم و فقط معاف از رزم هستم.۲۱ماه سابقه ی ایثارگری پدرم داره و ۳سال سابقه ی فعال بسیج دارم.می خواستم بدونم با این شرایط من معاف از رزم هستم؟؟اگر هستم سپاه پذیرش می کند؟اگر ارتش پذیرش بشم آیا کسری خدمت برایم اعمال می شود ؟؟
  و سوال دیگر اینکه با فوق دیپلم ریاضی می تونم پروژه ای بگیرم که باعث کسری خدمت شود؟

  1. سلام
   شدت بیماری ، رای شورای پزشکی و… نوع معافیت را مشخص میکند. بله از کسری ایثارگری و بسیج بهره مند خواهید شد.

 123. سلام خسته نباشید
  من الان مشمول هستم و میتونم معافیت پزشکی به علت بیماری های مغز و اعصاب بگیرم ولی به دلیل معایبی که معافیت پزشکی داره اللخصوص مغز و اعصاب نمیخوام معافیت بگیرم ، ایا ممکنه؟ ایا میتونم به عنوان فرد عادی برم خدمت؟.در ضمن من قرص هم مصرف میکنم
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   اگر شرایط شما عادی باشد بله می توانید به صورت عادی خدمت نمایید.

   1. باسلام من۱۰سال غیبت دارم متاهلم بادوفرزندمعاف ازرزم هستم میخواستم ببینم به خاطرغیبت اضافه خدمت میخورم یانه

 124. سلام و عرض و ادب
  چند سال گذشته در پی یه اتفاق تاندون بازوی دست راستم پاره شده و طی این سال ها این پارگی افزایش پیدا کرده میخواستم ببینم با این مورد میشه معافیت از رزم گرفت یا نه

  1. سلام
   معافیت شما با توجه به وضعیت و شدت عارضه مشخص میشود. تصمیم نهایی بر عهده شورای پزشکی نظام وظیفه است.

 125. باسلام خدمت مشاور محترم.بنده دانشجوی کارشناسی رشته ی ریاضی هستم و اکنون درخواست کاردانی کرده ام و درآستانه ی فراغت از تحصیل هستم .نمره ی یک چشم من ۵.۵هست و دیگری ۴.۷۵ با این شرایط به من گفتن که معاف نمیتونم بشم و فقط معاف از رزم هستم.۲۱ماه سابقه ی ایثارگری پدرم داره و ۳سال سابقه ی فعال بسیج دارم.می خواستم بدونم با این شرایط من معاف از رزم هستم؟؟اگر هستم سپاه پذیرش می کند؟اگر ارتش پذیرش بشم آیا کسری خدمت برایم اعمال می شود ؟؟
  و سوال دیگر اینکه با فوق دیپلم ریاضی می تونم پروژه ای بگیرم که باعث کسری خدمت شود؟

  1. سلام
   شدت بیماری ، رای شورای پزشکی و… نوع معافیت را مشخص میکند. بله از کسری ایثارگری و بسیج بهره مند خواهید شد.

 126. سلام وقتتون بخیر من چند سالی شده قفسه سینم سنگینی میکنه یا مثلا اگه خیلی بدوم جوری میشم که دیگه به زور باید نفس بکشم دکتر هم تا حالانرفتم‌که بررسی کنن خواستم ببینم موقع سربازی خودشون من رو به پزشک معرفی میکنن که بیماری ها مشخص بشه و اگر بیماری دیگه ای هم داشته باشم مشخص بشه یا خودم از همین حالا برم دکتر

  1. سلام
   در زمان اعزام به خدمت وضعیت سلامت شما مورد بررسی قرار میگیرد و اگر از نظر سلامت جسمی یا روانی مشکلی وجود داشته باشد به خدمت اعزام نخواهید شد.

 127. با سلام، آیا میشه به خاطر انحراف شصت پا، که هنگام راه رفتن بالای چند دقیقه و زیاد وایسادن باعث درد گرفتن پا میشن، معاف از رزم شد؟

 128. سلام من دو ماه پیش از پشت بام اوفتادم و یکی از مهره های کمرم شکسته آیا به من معافیت از خدمت شامل میشه و به نظرتون استفاده کنم یا فرقی با خدمت اصلی نداره و استفاده نکنم

 129. سلام و عرض ادب
  من شنیدم کسی که معافیت از رزم بگیره باز هم توی دوره آموزشی فرماندهان آنها را مجبور به انجام کارهای رزمی از جمله دویدن و رژه میکنند و میگویند چون به سربازی آمدی پس باید کار های سخت هم انجام بدی. یعنی به صورت کلی این فقط به صورت اسمی هست که از خدمات رزمی معاف میکنند ولی در آموزشی فرماندهان به معافیت از رزم سربازان توجهی ندارند و از آنها کارهای سنگین رزمی را هم میخواهند. یعنی از حرف تا عمل خیلی تفاوت دارد و در کل معافیت از رزم یک قانون نوشته است ولی به آن عمل نمیشود.
  متشکر میشوم در این باره راهنمایی بفرمایید که آیا این مطلب درست است یا خیر؟

  1. سلام
   معافیت از رزم به معنای معافیت از انجام اموری است که سلامت جسمی سرباز را به خطر میاندازد و این موضوع معمولا رعایت میشود.

   1. سلام ببخشید من ستون مهره هام پنج و شیش بیرون زدگی دیسک دارم معاف از رزم میشم ایا؟

    1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بستگی به شرایط جسمی داره برای دیسک در قوانین اشاره ای به مهره ها نشده. پس کمیسیون بنا به شرایط رای میدهد

 130. سلام من مشمول معافیت پزشکی هستم ولی الان در حال رفتن به دوره تکمیلی بسیجم آیا این در معافیت پزشکی اخلال ایجاد میکنه؟

   1. سلام وقتتون بخیر من واریکوسل پای چپ داشتم عمل کردم الان دوباره عود کرده پای راستم واریکوسل دارم ک باقرص سرپرستمون اگ نخورن دردک شدید میشه وبرام زدن معاف ازرزم درحین خدمت امکان معاف شدنم هست یانه

    1. سلام دوست عزیز
     در ضورتی که بعد از عود کردن گرید ۳ باشد معاف دائم دارد و ولاغیر

 131. سلام ببخشید من دانشجوم بعد میخواستم بدونم امکانش هست در حین تحصیل برای معافیت اقدام کنم یا باید حتما دفترچه اعزام به خدمت بگیرم و اینکه ایا صافی کفه پا هنوزم معافیت داره یا برش داشتن؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام
   اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل تنها برای برخی بیماریها امکان پذیر است. صافی کف پا با اختلال عمکرد شامل معافیت میشود.

 132. سلام من معاف ازرزم تو ارتش خوب بیمارهای اعصاب روان اختلال اظطراب نونشت ولی مشکل ندارم مثل همه ادم ها عادی هستم

 133. سلام من معاف ازرزم تو ارتش خوب بیمارهای اعصاب روان واختلال اظطرب دارم تو استخدام موردپیش میاد یامیشم یانه

 134. سلام من معاف از رزم خوب بیمارهای اعصاب روان دارم نوشت اختلال اظطرب اختلال وسواس تواستخدام مانعی میشه

 135. سلام
  بنده مشکل کوتاهی گردن دارم به طوری که خیلی کم میتونم گردنم رو بچرخونم لکنت زبان هم دارم ایا معاف میشوم؟

  1. سلام
   معافیت تحصیلی با توجه به شدت بیماری و درجه اختلالی که به وجود آورده و همچنین نظر شورای پزشکی مشخص میشود.

 136. سلام وقت بخیر.نامزد من برا معافیتشون اقدام کردن ولی معاف از رزم شدن.تو پاشون پلاتین هست و تصادف کرده بود.الان میخواد تو نیروی انتظامی استخدام شه.میخواسم ازتون راهنمایی بگیرم ببینم اگ با این شرایط برن خدمت بعدش میتونن استخدام شن یا ن؟

  1. سلام
   این موضوع به کمیسیون های پزشکی نیروی انتظامی بستگی دارد اما ممکن است کار را سخت تر کند.

   1. باسلام من۱۰سال غیبت دارم متاهلم بادوفرزندمعاف ازرزم هستم میخواستم ببینم به خاطرغیبت اضافه خدمت میخورم یانه

 137. سلام
  نمره چشم سمت چپ من، ۶٫۵ هستش. لیسانس دارم. آیا معاف از رزم میشم? یا معافیت دایم?
  لطفا راهنمایی بفرمایید: اگر من معاف از رزم بشم، دیگه نیازی هست که خدمت سربازی برم?. و اگه معاف از رزم بشم میتونم در آموزش و پرورش استخدام بشم?

  1. سلام
   بله امکان معافیت از رزم وجود دارد. معافیت از رزم به معنی معافیت از انجام امور سخت و فعالیت های سنگین دوره سربازی است.

 138. سلام . من هم کف پام صافه. هم توی گرما کهیر میزنم که با هیچ قرصی خوب نمیشم به شکلی که تا زیر آب سرد نرم خارش بدنم برطرف نمیشه. هم دستم زیاد عرق میکنه . آیا با این چند مورد که همشون شامل معاف از رزم هستن نمیشه معاف دائم بگیرم؟ قانونی به این شکل هست اصلا که چند مورد معاف از رزم بشه معاف دائم؟

 139. سلام
  با وجود غیبت اولیه درخواست اعزام دادم، الان گواهی توجیه غیبت رسیده دستم، با وجود درخواست اعزامی که دادم، میتونم غیبت اولیه مو توجیه کنم؟

  1. سلام
   بله شما میتوانیدبا ارائه مدارک مربوطه غیبت خود را توجیه کنید.

 140. سلام،وقت بخیر
  من درخواست اعزام دادم و غیبت اولیه دارم،اون موقع گواهی توجیه غیبت نداشتم ولی تازه گواهی توجیه غیبتم رسیده دستم، الان میتونم غیبت اولیه مو توجیه کنم؟ی

  1. سلام
   بله شما میتوانیدبا ارائه مدارک مربوطه غیبت خود را توجیه کنید.

 141. سلام بنده چند سال پیش به علت عفونت ریه (آمبولی ریه)چند روزی در بیمارستان بستری شدم و عمل کردم و بعد از گذشت چند سال از این ماجرا تقریبا ۳سالیه در بیشتر مواقع سال دچار تنگی تفس شدید میشم .
  آیا با توجه به این شرایط ،بنده میتوانم از شرایط معافیت پزشکی استفاده کنم یا خیر؟
  آیا معاف از رزم شامل من میشود یا دائم؟

  (ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.)

 142. سلام من دو ساله تحت نظر متخصص قلب هستم. یکی از دریچه های قلبم گفتن افتادگی خفیف داره باز امسال رفتم دکتر گفتن که چند تا از دریچه ها افتادگی دارن حالا دفترچه پست کردم تاریخ اعزام هم اول شهریور هست حالا با این شرایط معاف از رزم میشم یا دائم؟

  1. سلام
   نوع معافیت شما با توجه به مواردی همچون شدت و درجه بیماری و نظر شورای پزشکی نظام وظیفه و… مشخص میشود.

 143. سلام من ۲۱سالمه و تازه شناسنامه گرفتم و در اصل عراقی هستم داخله شناسنامه هم به جای کد ملی پدرم نوشته تبعه کشور عراق پدرم شناسنامه ایرانی نداره منم از طریق مادرم شناسنامه گرفتم باید سربازی برم یا معاف میشم

  1. سلام
   تمام افراد دارای تابعیت ایران که به سن مشمولیت میرسند باید به خدمت سربازی اعزام شوند.

 144. من هر دو چشمم ۳٫۵ ضعیفی داره و ۳٫۵ آستیگمات و دچار عارضه شب کوری هم هستم اما معاف دایم نکردن منو بنظرتون اعتراض بزنم به رای کمیسیون یا نه ؟
  ضمن اینکه مدرکمم کارشناسیه

  1. سلام
   معافیت یا عدم معافیت شما با توجه به شدت بیماری و رای کمیسیون مشخص میشود. امکان اعتراض به رای این کمیسیون وجود دارد.

   1. سلام وقت بخیر بنده bmiپایینی دارم و دلم نمیخواهد معاف از رزم بشم آیا اگر پیگیرنشم می تونم به سربازی به حالت عادی ادامه بدهم

    1. سلام
     شم قبل از اعزام به خدمت توسط پزشک اولیه مورد معاینه قرار میگیرید و اگر مشکل جدی باشد، باید مراحل بعدی معاینات را طی کنید.

 145. با سلام
  بنده پدرم ۵۷ سال سن دارن و با مادرم چشمشون رو عمل کردن و الان در حال حاضر یجورایی از کار افتاده شدن جفتشون و مدارک پزشکی بیمارستان فارابیشون هم موجوده
  پدرم چون مسن هستش بعد از ۶ ماه که دکترا گفتن شیء خارجی مجاری اشکیشو در میاریم بازم نمیتونه کار کنه
  چون مشکلات دیگه هم داره که دیگه الان سختشه کار کنه
  من خودم برادرای بزرگتر هم دو تا دارم که خدمتشون رو تموم کردن ولی الان افتادن تو نخ اعتیاد و تو خرج خودشونم موندن و یکسری مدارک هم برای اثبات این موضوع هستش و هر دو تا برادر با خانوماشون به مشکل خوردن و احتمال طلاقشون هست
  یه خواهر هم دارم که متاهل هستش و اونا هم تو خرج خودشون توی این گرونیا موندن
  الان فقط من میمونم که منم ۹ ماه خدمتم و هیچ مشکلی هم با خدمت کردن ندارم ولی فکرم کلا پیش خانوادمه و چون مشکل دیسک کمر و چشم پزشکی و پلیپ دارم یه خرده روی روحیم اثر گذاشته و همش فکر اینور و اونوره و اعصابم سریع بهم میریزه و خانوادم و مشکل مالی هم که از یه طرف فشار آورده و بعضی وقتا باعث میشه به فکر خودکشی بیفتم
  روز برگ هم شدم ولی نمیتونم خدمت کنم چون واقعا بهم فشار میاد که صبح ساعت ۵ راه بیفتم هفت برسم سر خدمت و تا ظهر سر خدمت باشم و برگردم برم سرکار و از اونور هم روزی ۲۰ تومن کرایه رفت و برگشتم بشه با اینکه توی نزدیک ترین زندان محلمون خدمت میکنم ( سرباز زندانم )
  امروز رفتم پیش دکتر اعصاب و روان و مشکلم رو گفتم ولی میدونم از اینا بخاری بلند نمیشه و الان نوشته برای شورا

  بنظر شما با این چیزایی که گفتم من از چه طریقی میتونم معافی بگیرم ؟ ضمنا بنده بخاطر دیسک کمر معاف از رزم هستم

  1. سلام
   اگر تایید شود پدر توانایی مراقبت از خود برعهده گرفتن کفالت مادر را ندارد، همچنین عدم توانایی مالی و جسمی برادران برای اخذ کفالت اثبات شود، میتوانید معافیت بگیرید. اخذ معافیت اعصاب و روان توصیه نمیشود چون محدودیت های زیادی به دنبال دارد.

 146. سلام
  من نمره چشم ام ۵ اه و معافیت پزشکی نمی شم
  آیا با مدرک لیسانس می تونم معافیت از رزم نگیرم؟
  می خوام معاف از رزم نشم
  اصلا معافیت از رزم اختیاری اه یا اجباری ؟
  ممنون

  1. سلام
   درصورتیکه شرایط معافیت از رزم را داشته باشید اما برای اخذ آن اقدام نکنید یا بیماری خود را کتمان کنید در صورت بروز هر گونه آسیب، سازمان وظیفه هیچ مسئولیتی در قبال عواقب آن ندارد.

 147. سلام و درود به شما ، من فوق دیپلم برق دارم و تا برج ۱۱ امسال هم معافیت تحصیلی دارم ، من به علت تصادفی که ۴ سال پیش داشتم توی ساق پای راستم پلاتینه میخواستم ببینم معاف از رزم میشوم یا خیر ؟ و اینکه آیا باید صبر کنم معافیت تحصیلیم موقعی خواست تمام شود کارای خدمتو و معاف از رزم رو بکنم یا همین الان هم میتونم ؟ و آیا معاف از رزم میتواند با مدرک کاردانی در کارخانه های صنعتی یا معادن استخدام شود ؟ ، ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   شما باید بعد از دوره تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنید. شدت بیماری در نوع معافیت شما تاثیر دارد. افراد دارای معافیت از رزم میتوانند برای امریه اقدام کنند.

 148. سلام من بیماری نوروبهجت عارضه مغزی دارم دوضایع تو مغزم دارم مدرکمم کاردانی ایا معافیت دائم میدن؟؟ایا معافیتم باعث ابطال گواهینامه نمیشه؟

  1. سلام
   شدت بیماری و رای شورای پزشکی نظام وظیفه در معافیت یا عدم معافیت شما تاثیر دارد. معافیت های اعصاب و روان در روند اخذ گواهینامه رانندگی اختلال ایجاد میکنند.

   1. سلام من واریکوسل دو طرفه داشتم عمل کردم که بعد از عمل دوباره عود کرده ولی گرید ۲ سمت چپ و گرید ۱ سمت راست شده برگه اعزام فرستادم همچنین کمیسیون پزشکی هم رفتم که گفتن معاف از رزم هستید ۱ مهر اعزام میشم حالا برگه ای یا چیزی میدن که نوشته باشه معاف از رزم هستم تا در اموزشی نشون بدم?مدرکم لیسانس غیر پزشکی

 149. سلام من مدرک کاردانی ابتدایی دارم
  اگر معاف از رزم بشم
  تو کارت پایان خدمت ک ثبت نمیشه ؟؟
  تو استخدامی اموزش پرورش ک مشکلی پیش نمیاره ؟؟
  امکان داره با این مدرک و معاف از رزمی ک شدم امریه اموزش پرورش بشم ؟؟

  1. سلام
   استخدام یا عدم استخدام شما در این سازمان به شدت بیماری، قوانین اموزش و پرورش و… بستگی دارد. بله در صورتیکه اموزش و پرورش به رشته و تخصص شما نیاز داشته باشد، شما میتوانید برای امریه آموزش و پرورش درخواست دهید.

 150. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر من اسکولیوز ۱۲ درجه دارم و درد و گرفته گیه عضله گردن و پشت که خیلی زیاده ممکن هستش که معاف دائم بشم

  1. سلام
   خیر معافیت دائم در این بیماری برای افرادی است که اسکلیوز بیش از ۳۰ درجه داشته باشند.

 151. سلام…ببخشید من امروز شواری پزشکی معاف از رزم برایم صادر کردند ..ولی من چون الان ۷ سال دارم دارومیخورم..اعصاب وروان ..قرصاهم هم صب و هم شب باید بخورم هنوزم خوب نشدم..ولی امروز واسم معاف از رزم زدم. چون تو خدمت داروهامو اگه بخورم نمیتونم وظیفه مو انجام بدم..اگه اعتراض بزنم تاثیر داره یا نه ؟بعد اعتراض زدم دوباره میره شورا نظام وظیفه ؟چجوریه میشه راهنماییم کنید لطفا..؟؟

 152. سلام.من سنگ کلیه دارم وکمی پاهام پرانتزیه،شرایط معاف ازرزم شدنودارم؟الان دارم خدمت میکنم.چگونه اقدام کنم؟سنگ کلیه چه سایزی باعث معافیتم ازرزم میشه؟

  1. سلام
   معافیت پزشکی به نوع و شدت بیماری بستگی دارد مثلا بیماران با سنگ های شاخ گوزنی معافیت دائم میگیرند این در حالی است که سنگ کلیه همراه با هیدرونفروز قابل درمان معافیت موقت در پی دارد پس بهتر است از نوع و شدت بیماریتان اطلاع یابید.

 153. با عرض سلام، من فارغ التحصیلی دکترا مهندسی آب هستم، شاخص bmi برابر با ۴۶ هست. من میتونم برای معافیت از رزم یا دائم اقدام کنم.

  1. سلام
   برای مشمولانی که شاخص bmi در آنها بالای ۳۵ باشد معافیت از رزم در نظر گرفته شده است.

 154. سلام
  من یک بند انگشتم از کار افتاده و حرکت نمی کنه آیا معاف از رزم بهم تعلق میگیره

 155. ببخشید میشه در حین خدمت کاری کرد که معافیت از رزم ابطال بشه و دیگه در روی کارت پایان خدمت درج نشه ؟
  اگر همچین امکانی وجود داره چیکار باید کرد و مراحلش چطوریه ؟

  1. سلام
   خیر اطلاعات مربوط به معافیت از رزم شما روی تراشه کارت پایان خدمت درج شده است و امکان پاک کردن آن وجود ندارد.

  2. سلام من تاندون پاهام کوتاهه به صورتی که ۱ دقیقه روی دو زانو بشینم پاهام بی حس میشه آیا معافیت از رزم شامل من میشه؟؟

 156. سلام
  ببخشید من بیماری قلبی دارم دریچه قلبم نازکه و ازیت میکنه
  که دکتر گفت مادر زادی ایطور شدی نباید زیاد فشار استرس و چند چیز دیگه نباید باشه
  آیا میتونم معافیت بگیرم؟

  1. سلام
   باید ابتدا مدارک پزشکی خود را جمع آوری نمایید و سپس اقدام نمایید

  2. سلام. بنده انگشت سوم دست چپم یک بندش قطع شده و انگشت دیگری هم که به انگشت انگشتر هست تقریبا از کار افتاده ایا به بنده معافیت داده میشود ؟؟؟؟

 157. سلام
  آیا پولیپ دوطرفه بینی که هنوز جراحی نشده باعث معافیت دائم میشه ؟ حس بویایی ندارم کلا و تنفس با بینی برام سخته ، توی خواب دهنم باز میمونه و باعث سینوزیت مزمن شده ، ضمنا مدرک تحصیلی فوق لیسانس
  ممنون از وقتی که میذارین

  1. سلام
   پولیپ بینی دو طرفه در صورتی که بعد از انجام عمل جراحی نیز عود کند و با اختلال عملکردی همراه باشد منجر به معاف دائم میشود. سایر موارد معافیت از رزم را به دنبال دارد.

 158. سلام خسته نباشید.
  بنده طبق ام آر ای ک رفتم سه تا از مهره های کمرم دیسک داره. میخواستم برا معافیت از رزم اقدام کنم ولی یه سوال داشتم خدمتتون. چون بنده میخوام در اینده برا دبیری ازمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم ممکنه اونجا بنده رو رد کنن؟؟
  (یعنی ممکن هس آموزش و پرورش جز ارگان هایی باشه ک معافیت از رزم دیسک کمر جز خط قرمزاشون باشه)
  از اونجایی ک تمام اطلاعات در تراشه کارت پایان خدمت ثبت میشه.

  پیشاپیش از پاسخگوییتون ممنونم.

  1. سلام
   معمولا معافیت از رزم مشکل چندانی برای استخدام شما ایجاد نمیکند البته این موضوع به نوع و درجه بیماری نیز بستگی دارد. مگر اینکه سازمان مورد نظر از بین دارندگان معافیت از رزم هم استخدام انجام ندهد.

 159. سلام من در بیمارستان عمومی ناجا پیش پزشک متخصص رفتم به خاطر داشتن تتو و به پزشک گفتم که هیچ مشکلی ندارم و میخوام به حالا عادی خدمت کنم . ایا منو به شورای پزشکی میفرستن؟؟

 160. سلام . خسته نباشید .
  من به دلیل سقوط از ارتفاع با سینه ب زمین دچار شکستگی غضروف سینه صدم الان با وجود این که چند سال از این ماجرا میگذره هنوز هم باعث مصکلات تنفسی است و استخوان های سینم به طور نا منظم جلو و عقب هستند آیا با این سرایط معافیت پزشکی شامل من میشود؟

 161. سلام ببخشید من ۹ سالگی بینی ام شکسته مشکل تنفسی دارم بظوری که بیشتر اوقات با دهان نفس میکشم و هنگام پیاده روی نفسم میگیره
  امکان معافیت دائم وجود داره ؟

  1. سلام
   برای دریافت معافیت باید معاینات لازم را انجام دهید تا در وهله اول نوع بیماری مشخص شود. بعد از آن شدت بیماری تعیین کننده معافیت یا عدم معافیت شماست.

  2. سلام من کوتاهی آشیل پا دارم به طوری که اگ یه دقیقه روی دو زانو بشینم پاهام بی حس میشه آیا معافیت از رزم شامل من میشه؟؟

 162. سلام. من ترم اخر دانشگاه هستم و چهار هفته‌ی دیگه امتحانات تموم میشه. معافیت تحصیلیم هم تا سه ماه دیگه مهلت داره. میخوام برای معافیت اقدام کنم ،توی قوانین خوندم کسانی که معافیت تحصیلی دارن نمیتونن برای معافیت اقدام کنن . من منتظر بمونم یا الان هم میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام
   معافیت در حین تحصیل تنها در موارد خاصی همچون بیماری و… امکان پذیر است بنابراین شما باید بعد از پایان مهلت معافیت اقدام کنید. توجه داشته باشید که قبل از پایان مهلت یک ساله معرفی و وارد شدن به غیبت برای اخذ معافیت اقدام کنید.

  1. سلام
   تقسیم نیروها به شکل تصادفی انجام میشود و نمیتوان درباره نتیجه آن نظر داد اما معمولا سپاه از بین افراد فاقد معافیت از رزم سرباز میگیرد.

  2. سلام من در بچگی کمرم را عمل کردم و اضطراب اجتماعی هم دارم و کمی هم افسرده هستم آیا معاف دائم میشم !!!!!!!!!!!!!!!!! لطفا جواب بدید خواهش میکنم . مرسی از سایتتون

 163. سلام
  اگر ده ماه کسری خدمت داشته باشیم و بدونیم به علت اختلال دو قطبی و افسردگی شدید میتونیم معاف از رزم هم بشیم، ایا مثل امریه معافیت از رزم هم باعث باطل شدنی کسری میشه یا نه؟ ممنون

  1. سلام
   خیر اخذ معافیت از رزم مانعی برای استفاده از کسری های خدمت نیست.

 164. سلام. اگر ده ماه کسری خدمت داشته باشیم و بدونیم که میتونیم معاف از رزم هم بشیم به علت مشکلا عصبی و هایپومانیا و دوقطبی، مثل امریه گرفتن کسری رو حذف میکنه یا نه حذف نمیکنه

  1. سلام
   خیر اخذ معافیت از رزم مانعی برای استفاده از کسری های خدمت نیست.

 165. سلام وقت بخیر
  ایا معاف از رزم ها مرزبانی هم میکنند ، یعنی ایا این دسته از افراد رو به نقطه صفر مرزی میدن یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   تقسیم نیروها امری تصادفی است و نمیتوان به طور قطع درباره آن نظر داد. البته افراد معاف از رزم معمولا در محل زندگی و یا به عنوان سرباز امریه به کار گرفته میشوند.

 166. سلام.
  خسته نباشید.
  بنده بیماری وسواس جبری یا همان OCD دارم.
  الان یک ماه هست که در یگان خدمتی مشغول خدمت هستم. شرایط یگان برام سخته.
  دنبال معافیت از رزم اعصاب و روان رفتم. می‌خواستم بدونم که در کارت پایان خدمت من ثبت می‌شه؟ و اینکه چه مشکلاتی برای استخدام ایجاد می‌کنه؟ و آیا برای اقامت در کشور های اتحادیه اروپا مشکل ایجاد می‌شه؟
  و در آخر اینکه چطور باید برای همین بیماری معافیت از پست بگیرم؟ چون شنیدم این نوع معافیت معایب کمتری نسبت به معافیت از رزم داره.

  1. سلام
   بله نوع معافیت شما در کارت معافیت درج میشود. تاثیر معافیت اعصاب و روان در استخدام شما با توجه به شرایط سازمان و ارگانها متفاوت است و برخی از سازمانها از بین افراد دارای معافیت اعصاب نیرو جذب نمیکنند. افرادی که معافیت از رزم دارند در صورتیکه انجام نگهبانی و پست باعث تشدید بیماریشان شود میتوانند معافیت از پست بگیرند.

 167. سلام من رباط پام پاره شده اگر معافیت از رزم بگیرم و بعد از دوره خدمت عمل کنم و بعد از بهبودی کامل برای استخدام آتش نشانی بخوام اقدام کنم مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام
   بسیاری از ارگانها از بین افراد داری معافیت های پزشکی نیرو نمیگیرند که سازمان آتش نشانی نیز یکی از این ارگان هاست اما تصمیم نهایی بر عهده شوراهای پزشکی این ارگان است.

 168. باسلام. بنده دارای مدرک کاردانی هستم و شماره هر چشمم حداقل ۴٫۵ است و مجموع ۹ نزدیک بینی دارم . آیا صدرصد معاف از رزم میشم؟.اگر معاف از رزم بشم احتمال اینکه محل خدمت مناطق مرزی باشه یا مرکز شهر چجوری میشه!؟
  متشکرم.

  1. سلام
   افرادی که مدرک کاردانی دارند و به نزدیک بینی مبتلا هستند و در یک چشم بین ۳ تا شش باشد معافیت از رزم میگیرند مشخص شدن محل خدمت شما بر عهده یگان خدمتی میباشد.

  1. سلام
   بعد از صدور برگه معافیت از رزم، مشمولان باید خود را برای رفتن به خدمت آماده کنند اگر مایل به ادامه تحصیل باشید میتوانید بعد از رفتن به خدمت و قبولی در دانشگاه خدمت خود را متوقف کنید و بعد از پایان تحصیل دوباره به خدمت اعزام شوید.

 169. سلام
  من موقعی که دفترچه اعزام را پست کردم برای معافیت از رزم اقدام نکردم، چون دوره تکمیلی بسیج را گذرونده بودم و فکر می کردم نیازی به گذروندن دوره آموزشی ندارم. اما الان گفتند دیگه این دوره مورد پذیرش نیست و باید آموزشی رو برم. حالا می خواستم بدونم می تونم توی آموزشی برا معاف از رزم اقدام کنم. البته حدود یک ماه تا اعزامم فرصت دارم. تو این یک ماه هم می تونم اقدام کنم؟
  آموزشیم هم پادگان مدرس کرج هست ویژه نخبگان.

  1. سلام
   بله شما میتوانید با ارائه درخواست خود از طریق بهداری محل خدمت برای اخذ معافیت پزشکی حین خدمت اقدام کنید.

 170. سلام. ببخشید من ترم ۵ کاردانی هستم و توی ترم ۶ کاردانی رو تموم میکنم. شماره چشمم هم هردو ۶ هست از اخرین باری که چن سال پیش معاینه کردم.
  چطوری میتونم امسال هم کنکور بدم هم پیگیر معافیت باشم؟ نمیدونم چه زمانی باید اینکارو انجام بدم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   شما بعد از فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا در کنکور شرکت کنید. امکان دریافت معافیت در حین تحصیل تنها برای برخی از بیماری ها امکان پذیر است. بهتر است که شما بعد از فارغ التحصیلی و در مهلت یکساله برای معافیت اقدام کنید.

 171. سلام
  ایا معاف از رزم به دلیل مشکل صرع
  عامل باطل شدن گواهینامه ی من میشه
  یک ساله گواهینامه دارم
  و امروز معافیت از رزم گرفتم
  و دست و پای چپم هم شکسته هست و پیچ و پلاکه ساق پای چپم
  نمیدونید چرا معاف کامل نشدم؟؟
  ❤️❤️❤️❤️❤️❤️👍👍❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  1. سلام
   ابطال کارت گواهینامه رانندگی بعد از انجام معاینات پزشکی توسط شورای پزشکی راهنمایی و رانندگی و با تصمیم این شورا انجام میشود. اخذ معافیت کامل به شرایطی همچون شدت و نوع بیماری و همچنین رای کمیسیونهای پزشکی بستگی دارد.

 172. سلام من یک شکستگی استخوان ساق پا همراه با پلاتین و دوبار عمل فتق داشتم معافیت دائم بهم تعلق میگیره

  1. سلام
   نوع و شدت بیماری از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در نوع معافیت صادر شده برای شما دارد. همچنین معافیت شما به نظر شورا پزشکی بستگی دارد.

 173. سلام مت یک شکستگی در استخوان ساق پا همراه با پلاتین و دو بار عمل فتق داشتم معافیت دائم میگیرم

  1. سلام
   سلام
   نوع و شدت بیماری از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در نوع معافیت صادر شده برای شما دارد. همچنین معافیت شما به نظر شورا پزشکی بستگی دارد.

 174. سلام من دوبار عمل فتق و یک شکستگی در استخوان ساق پا که پلاتین در پام هست میتونم معافیت دائم بگیرم

  1. سلام
   نوع و شدت بیماری از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در نوع معافیت صادر شده برای شما دارد. همچنین معافیت شما به نظر شورا پزشکی بستگی دارد.

 175. سلام و ضمن خسته نباشید، میخواستم بدونم منی که توی پروندم معاف از رزم درج کردن به علت پرانتزی بودن پاها، از انجام کارهای سنگین و رژه رفتن و این داستانا معاف ام یا نه؟

  1. سلام
   بله چنانچه این کارها باعث وخیم شدن وضعیت جسمی شما شود، انجام این امور برای شما الزامی نخواهید بود.

 176. سلام. کسی که معاف از رزم شده به خاطر مشکل اعصاب و روان .میتونه گواهی نامه رانندگی بگیره؟
  و میتونه به غیر از شغل هایی که نیاز به توانایی جسمی بالا و قوای روحی و روانی بالا نیاز داره استخدام بشه؟

  1. سلام
   دریافت گواهینامه رانندگی برای این افراد بعد از دریافت تاییدیه های سلامت از شورای پزشکی راهنمایی و رانندگی امکان پذیر است. همچنین استخدام در هر شغل و ارگانی برای این افراد به قوانین و مقررات همان ارگان بستگی دارد. گاهی برخی مراکز افراد دارای این نوع معافیت را نیز استخدام میکنند.

 177. سلام من فرورفتگی سینه دارم ولی هیچ مشکلی تو تنفس ندارم االان‌واسع پزشکی رفتم سینمو ایراد گرفت و الان‌باید کمسیون پزشکی برم به نظرتون معافیت پزشکی میشم یا معاف از رزم ؟

  1. سلام
   اخذ معافیت پزشکی دائم به رای شوراهای پزشکی بستگی دارد که این شورا نیز با توجه به شدت و نوع و بیماری تصمیمات لازم را اتخاذ میکند. اما از آنجایی که شما مشکلی در تنفس ندارید احتمال دریافت معافیت دائم کم است.

  2. سلام
   من موقعی که دفترچه اعزام را پست کردم برای معافیت از رزم اقدام نکردم، چون دوره تکمیلی بسیج را گذرونده بودم و فکر می کردم نیازی به گذروندن دوره آموزشی ندارم. اما الان گفتند دیگه این دوره مورد پذیرش نیست و باید آموزشی رو برم. حالا می خواستم بدونم می تونم توی آموزشی برا معاف از رزم اقدام کنم. البته حدود یک ماه تا اعزامم فرصت دارم. تو این یک ماه هم می تونم اقدام کنم؟
   آموزشیم هم پادگان مدرس کرج هست ویژه نخبگان.

   1. سلام
    بله شما میتوانید با ارائه درخواست خود از طریق بهداری محل خدمت برای اخذ معافیت پزشکی حین خدمت اقدام کنید.

 178. سلام پسرم دوره اموزشی رو می گذراند تنها پسره من که پدرش هستم چشم چپم رو عمل شبکیه کردم چون پاره شده بود والان دیدش یک هست چشم راستم هم شبکیه سه بار سوراخ شده بود لیزر کردم رانندگی نمی تونم بکنم پزشک گفته چیز سنگین نباید بلند کنم. ضمنا تنگی کانال نخاع هم دارم میتونم واسه معافی پسرم الان اقدام کنم

  1. سلام
   در صورتیکه فرزند شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشد و به عبارتی تنها نگهدارنده شما باشد، همچنین آزمایشات شما در شورای پزشکی تایید کننده عدم توانایی کار و مراقب از خود باشد، میتوانید برای فرزندتان معافیت کفالت پدر بگیرید.

   1. سلام خوبی ببخشید مزاحم میشم معافیت رزم شدم بنظرخودتون میتوانم دونرم دوبار ادامه درس بدم

    1. سلام
     خیر شما بعد از اخذ معافیت از رزم باید برای رفتن به خدمت و گذراندن بقیه دوره خدمت خود اقدام کنید.

 179. سلام من ۲۳ سالمه و مدرک فوق دیپلم دارم
  من چشمام ضعیفه. هردو ۲
  از طرفی من واریکوسل درجه ۳‌ دارم
  متاهل‌هستم و پدر خودم پاسدار بازنشسته هستش.با ۵۹سال سن
  سه تا برادر دارم ک هرسه به خدمت رفتن.
  من میخوام دفترچه پست کنم.
  ایا شرایط من طوری هست که به کمسیون بتونم درخواست بدم برای معافیت؟
  اگه امکانش هست منو راهنمایی بفرمایین
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   شما میتوانید برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید. با توجه به وضعیتتان میتوانید برای دریافت معافیت چشم و یا معافیت واریکوسل اقدام کنید اما باید چند نکته را در نظر داشته باشید: اول اینکه معافیت چشم تنها تحت شرایط خاصی و بعد از انجام معاینات تخصصی به مشمول تعلق میگیرد که در آن عدم توانایی مشمول باید تایید شود.علاوه بر این برای معافیت واریکوسل گرید سه معافیت دائم بعد از انجام عمل جراحی و در صورت عود بیماری به مشمول تعلق میگیرد. تصمیم گیری در این موارد به نظر شوراهای پزشکی بستگی دارد.

 180. سلام
  من با انجام معاینه اولیه پزشک ب دلیل داشتن تتوی دایم و انجام عمل ناحیه آپاندیس برای من بیماری اعصاب و روان ثبت کرد
  و آیا معاف از رزم میشوم؟ یا خیر؟
  و نمیخواهم واقعا معاف از رزم شوم/نظر شما مشاور محترم چیست؟و آیا میتوان برای معاف از رزم نشدن کاری کرد؟
  چون انصاف نیست واقعا به خاطر داشتن خالکوبی اسم شمارا بیمار اعصاب و روان تلقی کنند
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   شما میتوانید به رای پزشک اولیه اعتراض کنید تا بررسی های لازم دوباره انجام شود البته توجه داشته باشید که تنها داشتن خالکوبی باعث معافیت نمیشود و این معافیت تنها در صورتی است که اختلال و بیماری روانی توسط شوراهای پزشکی تایید شود.

 181. سلام خسته نباشید من چند تا خط روی دستم دارم ولی از نظر اعصاب روان هیچ مشکلی ندارم آیا اگه به کمیسیون برم معاف از رزم میشوم؟

  1. سلام وقت بخیر
   وضعیت سلامت روان شما به دقت و توسط پزشکان و روانشناسان مورد بررسی و معاینه قرار میگیرد چنانچه سلامت شما تایید شما معاف نخواهید شد.

   1. با سلام سربازی ک به خاطر صافی بیش از حد کف پا ونرمی غضروف معاف از رزم شده در دوران خدمت باید پست ویا نباید پست بده

    1. سلام
     معافیت از رزم به معنای معافیت از پست و نگهبانی نیست بلکه افراد معاف از رزم از برخی فعالیت های سخت بدنی معاف میشوند.

 182. سلام من رفتم دکتر اول تایید کرد که مشکل دارم اما دکتر دوم بد نوشت همه مراحل معافیت پزشکی رو طی کردم ولی شورا منو معاف از رزم کردن من دوبار عمل فتق بوفرک انجام دادم در کودکی سینوزیت هم دارم خدمت واسم سخته حتی شبا وقتی میخوابم شکم درد نمیذاره بخوابم تو حالت نشسته هم بعضی اوقات جای عملم میگیره حتی بیشتر اوقات آپاندیسمم همینطور آیا کاری میشه کرد که معافیت از رزم رو کرد معافیت دائم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   شما میتوانید به رای صادر شده از سوی شورای پزشکی و متخصصان اعتراض کنید و در صورت نیاز مراحل و معاینات پزشکی را دوباره انجام دهید نتایج حاصل از این معاینات به شورای عالی پزشکی ارسال خواهد شد و تصمیم نهایی در این شورا اخذ میشود. توجه نمایید که شما دیگر نمیتوانید به رای شورای عالی اعتراض کنید.

 183. سلام ببخشید
  من ۱۸ سالم هست و میخوام برم خدمت
  حدود ۶ سال پیش مشکل بیضه پیدا کردم که حتی به مرض عمل کردنم رفتم
  الان هم وقتی حتی ۱۵ دقیقه سرپا وایمیستم کمرم و بیضه هایم به شدت درد میگیره
  ایا میتونم معافیت از رزم بگیرم؟

  1. سلام. وقت بخیر
   با توجه به نوع بیماری که به آن مبتلا هستید باید طی آزمایشاتی عوارض و آسیب های ناشی از آن مورد بررسی قرار گیرد و بعد توسط شورای پزشکی درباره نوع معافیت شما تصمیم گیری خواهد شد.

     1. سلام یعنی چی. من شنیدم. میگن بخاطر تتو اینا معاف ارزم میشن بد هیچ شرکتی قبول نمی کنند

 184. سلام من سرباز سپاهم برام معاف از رزم اصاب روان و حمل اسلحه و امور حساس معاف کردن من حالا پست زمینی بدون اسلحه بازم میدهم من قرص مصرف میکنم شبا باید بخوابم واگر ن اعصاب خراب میشه مشکل من حل میشه

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت از رزم به معنای معافیت سرباز از انجام امور نگهبانی و پست و.. نمیباشد اما چنانچه شما بتوانید اثبات کنید این امور باعث آسیب به شما میشود با رای شورای پزشکی امکان معافیت از آنها نیز وجود دارد.

 185. سلام من سه ماه خدمت میکنم تو سپاه معاف رزم هستم ایا تا امروز ۹۸/۱۲/۱۸ اطلاعات معاف ازرزمی بر روی کارت پایان خدمت ثبت نمیشه ؟در سال های اینده ثبت خواهد شد؟؟؟

  1. سلام
   اطلاعات مربوط به معافیت از رزم و … در تراشه ی کارت پایان خدمت موجود است و به گفته ی رییس اداره نیروی انسانی نیروهای مسلح، بزودی این اطلاعات روی کارت نیز درج خواهد شد.

 186. سلام فرزندم بدلیل بیماری هیپوپلازی کلیه چپ و سنگ در کلیه راست مفاف از رزم شده ولی از او در انر نگهبانی با اسلحه در هوای سرد فریمان استفاده میکنند ضمنا وی آموزش اسلحه و میدان تیر ندیده . آیا قابل پیگیری است ؟

  1. سلام
   قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که معافیت از رزم به معنای انجام ندادن پست و نگهبانی و… نمیباشد. اما چنانچه که نگهبانی باعث آسیب به فرد سرباز و عود کردن بیماری وی شود امکان پیگیری وجود دارد.

  1. سلام
   نیروهای نظامی کشور از جمله نیروی انتظامی معمولا کسانی را که معافیت از رزم گرفته اند، پذیرش نمیکنند چرا که داشتن سلامت کامل برای انجام امور نظامی لازم است و فرد باید مدت طولانی را در این ارگان خدمت کند.

 187. سلام من چشمام ضعیف هست واستیگمات هست که مجموع ۳٫۷۵با۱٫۷۵استیگمات هر چشم هست و دیپلم دارم سن هم۱۸می خوام سربازی برم وبعدش نیروی انتظامی ثبت نام کنم قبلا برای گزینش رفتم گفتن باید چشمات عمل لیزیک کنی حالا اگه کن معاف از رزم بگیرم برای سربازی نیروی انتظامی قبولم نمب کنه

  1. سلام
   نیروی انتظامی معمولا از بین دارندگان معافیت از رزم پذیرش نمیکند چرا که وضعیت سلامت فرد برای چندین سال خدمت مطرح است.

 188. سلام من واریکوسل بالای ۳ میلیمتر ( ۳.۵) میلیمتر دارم معاف از رزم هستم یا معاف از خدمت؟

  1. سلام
   معافیت دائم برای بیماری واریکوسل تنها به افرادی تعلق میگیرد که واریکوسل درجه سه داشته باشند البته معافیت برای این افراد هم شرایطی دارد مثلا بعد از انجام عمل جراحی باید بیماری عود کرده باشد. بنابراین با توجه به درجه بیماری نوع معافیت شما مشخص میشود.

 189. سلام ببخشید من ۲۱سالمه و پدرم ۵۹سالشه بابام خدمتشو انجام داده ولی الان من دارم کارم میکنم وپدرم نمیتونه کار کنه چجوریه من میتونم معاف شم یان

  1. سلام
   شما میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید البته این در صورتی است که بیماری پدر و عدم توانایی وی برای کار کردن و انجام امور شخصی به تایید سازمان وظیفه برسد همچنین شما فاقد برادر بالای ۱۸ سال سالم باشد.

 190. سلام
  فرض بر اینکه فردی bmi بالا تشخیص داده بشه و معاف از رزم؛ اگر در فاصله زمانی بین کمیسیون پزشکی تا اعزام به خدمت bmi پایین بیاد آیابه مشکل میخوره؟

  1. سلام
   تصمیمی که از سوی کمیسیون پزشکی برای مشمول اتخاذ میشود در زمان اعزام به خدمت لازم الاجراست. با توجه به اینکه شما در زمان انجام معاینات bmi بالا داشته اید در زمان اعزام به خدمت معافیت از رزم برای شما اعمال خواهد شد.

  1. سلام
   نمیتوان به طور قطعی گفت که همه ی افرادی که معافیت از رزم دارند در همان محل زندگی خود به کار گرفته میشوند چرا که تقسیم سربازان تصاوفی و برحسب نیاز پادگان های مختلف است. البته افرادی که به سبب معافیت از رزم به عنوان امریه به کار گرفته میشوند در همان استان محل زندگی مشغول به خدمت میشوند.

 191. سلام پسرم چندروز پیش برای معاینه پزشکی رفت اون در کودکی جراحی زانو شد چون رباطهای پاش ومینکسش پاره شده بودن از جایی که میخواست به سربازی برود از دکترش خواست او را معاف ارزم نکنه دکتر هم پذیرفت در صورتی که دکترش گفته بود شما معاف از رزم میشی من نگران سلامتیش هستم ایا میشه مجددا مراجعه کنه وپزشک معاف ارزمش کنه یا بعد تواموزشی اگه مشکلی پیش امد معاف از رزمش میکنن؟

  1. سلام
   بله میتوان به نتایج آزمایشات و معاینات پزشک اولیه اعتراض کرد و معاینات از سر گرفته شود. در دوره آموزشی نیز با بروز مشکلات میتوان از طریق بهداری های یگان خدمتی برای معاینه و دریافت معافیت اقدام کرد.

 192. سلام پسرم چندروز پیش برای معاینه پزشکی رفت اون در کودکی جراحی زانو شد چون رباطهای پاش ومینکسش پاره شده بودن از جایی که میخواست به سربازی برود از دکترش خواست او را معاف ارزم نکنه دکتر هم پذیرفت در صورتی که دکترش گفته بود شما معاف از رزم میشی من نگران سلامتیش هستم ایا میشه مجددا مراجعه کنه وپزشک معاف ارزمش کنه یا بعد تواموزشی اگه مشکلی پیش امد معاف از رزمش میکنن؟

  1. سلام
   بله میتوان به نتایج آزمایشات و معاینات پزشک اولیه اعتراض کرد و معاینات از سر گرفته شود. در دوره آموزشی نیز با بروز مشکلات میتوان از طریق بهداری های یگان خدمتی برای معاینه و دریافت معافیت اقدام کرد.

 193. سلام پسرم چندروز پیش برای معاینه پزشکی رفت اون در کودکی جراحی زانو شد چون رباطهای پاش ومینکسش ماره شده بودن از جایی که میخواست به سربازی برود از دکترش خواست او را معاف ارزم نکنه دکتر هم پذیرفت در صورتی که دکترش گفته بود شما معاف ارزم میشی من نگران سلامتیش هستم ایا میشه مجددا مراجعه کنه وپزشک معاف ارزمش کنه یا بعد تواموزشی اگه مشکلی پیش امد معاف از رزمش میکنن؟

  1. سلام
   بله میتوان به نتایج آزمایشات و معاینات پزشک اولیه اعتراض کرد و معاینات از سر گرفته شود. در دوره آموزشی نیز با بروز مشکلات میتوان از طریق بهداری های یگان خدمتی برای معاینه و دریافت معافیت اقدام کرد.

 194. سلام. من منیسک دو تا زانوم پاره هست و وقتی بهش فشار میاد زانوم قفل میشه و دو سال پیش زانوی راستم به دلیل تمومور استخوانی (سرطان خوش خیم استخوانی) عمل جراحی شده
  الان من مشمول معافیت از رزم هستم یا خیر؟

  1. سلام
   با توجه به پارگی مینیسک هر دو زانو و اختلالی که در زمان فعالیت دارید امکان معافیت دائم وجود دارد اما این موضوع باید توسط شورای پزشکان مورد بررسی قرار گیرد. نوع معافیت مینیسک به مدرک تحصیلی نیز بستگی دارد که برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معافیت از رزم دارد. معافیت تومورهای استخوانی به نوع و اندازه تومور بستگی دارد.

  1. سلام
   بله معافیت از رزم به معنای معاف شدن از پست و نگهبانی نیست. البته در صورتی که اثبات شود انجام این کار منجر به آسیب به سلامتی مشمول میشود، امکان اعتراض و پیگیری وجود دارد.

 195. سلام.من مشکلی که دارم اینست که وقتی میدونم تا به ۵ الی ۱۰ دقیقه نرسیدم هر دوطرف پایین قفسه سینم درد میکنه همراه اون سردر ، سرگیجه و حالت استفراغ میگیرم.ممکنه مشکل من کم خونی باشید یا خیر؟؟؟؟؟؟ایا میتونم با این دلایل معاف از رزم بگیرم؟؟؟؟

  1. سلام
   وضعیت سلامت شما در زمان اقدام برای اعزام به خدمت سربازی به دقت مورد بررسی قرار میگیرد و بیماری و اختلال شما تشخیص داده میشود و متناسب با آن معافیت یا عدم معافیت مشخص میشود. بنابراین ابتدا باید نوع و شدت بیماری مشخص شود.

  2. سلام من معاف از رزم شدم و رفتم پذیرش سپاه کردم آیا سیستم سپاه منا میپذیره برا سربازی؟

   1. سلام
    یکی از اولویت هایی که سپاه برای جذب سرباز دارد نداشتن معافیت از رزم است اما احتمال پذیرش نیز وجود دارد.

 196. سلام وقت بخیر
  بنده تو سن سه سالگی عمل فتق داشتم که بعد از جراحی مجددا بعد از دوماه به دلیل عود بیماری عمل شدم میخواستم بدونم با این شرایط میتونم معافیت کامل بگیر

  1. باید توجه داشته باشید که نوع فتق و شدت بیماری همچنین عوارضی که بر جای گذاشته در نوع معافیت شما بسیار اهمیت دارد. با توجه به عود بیماری بعد از عمل امکان معافیت دائم وجود دارد اما اگر عارضه ای نداشته باشید تنها معافیت از رزم دریافت میکنید.

  2. من سرباز معاف ازرزم هستم ولی کارای سنگین میدن و گونی سیمان و‌کاشی بلند میکنم توجهی به لیماری من ندارند

   1. سلام
    ببخشید من بیماری قلبی دارم دریچه قلبم نازکه و ازیت میکنه
    که دکتر گفت مادر زادی ایطور شدی نباید زیاد فشار استرس و چند چیز دیگه نباید باشه
    آیا میتونم معافیت بگیرم؟

    1. سلام
     باید مدارک پزشکی خود را جمع آوری نمایید و درخواست خود را ثبت نمایید

 197. سلام من معاف از رزم هستم افتادم آموزشی ۰۵ کرمان. میخواستم بدونم الان من از انجام کار سنگین معاف هستم و در طول آموزشی کار سبک یا همون دفتری بهم میدن؟
  معافیت هم به‌خاطر این که کف پام صاف هست بیماری ارتوپدی

  1. سلام
   بله این امکان وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که دریافت معافیت از رزم حتما به معنای انجام امور دفتری نیست بلکه ممکن است شما پست و نگهبانی نیز بدهید اما این فعالیت ها تا جایی است که به سلامت شما آسیب نزند.

  2. ببین عزیزم دوره اموزشی با یگانی ک افتادی فرق میکنه ….
   هر یگانی شرایط و نحوه برخورد با سربازان خود را داره

  3. ببین عزیزم دوره اموزشی با یگانی ک افتادی فرق میکنه ….
   هر یگانی شرایط و نحوه برخورد با سربازان خود را داره

  4. ببین عزیزم دوره اموزشی با یگانی ک افتادی فرق میکنه ….
   هر یگانی شرایط و نحوه برخورد با سربازان خود را داره ولی در کل هیچ وق سخت نگیر بخودت همش تموم میشه میره پی کارش

 198. سلام من معاف از رزم هستم افتادم آموزشی ۰۵ کرمان. میخواستم بدونم الان من از انجام کار سنگین معاف هستم و در طول آموزشی کار سبک یا همون دفتری بهم میدن؟
  معافیت هم به‌خاطر این که کف پام صاف هست بیماری ارتوپدی

  1. سلام
   بله این امکان وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که دریافت معافیت از رزم حتما به معنای انجام امور دفتری نیست بلکه ممکن است شما پست و نگهبانی نیز بدهید اما این فعالیت ها تا جایی است که به سلامت شما آسیب نزند.

   1. من سرباز معاف ازرزم هستم ولی کارای سنگین میدن و گونی سیمان و‌کاشی بلند میکنم توجهی به لیماری من ندارند

   2. سلام ببخشید وقتی دکتر مینویسه که باید بره کمیسیون برای معاف از رزم تا چه زمانی طول میکشه جوابش بیاد تا ۱۰ روز میاد ؟

 199. سلام
  این درسته که بعضی وقت ها در بعضی از پادگان ها اصلا به سربازی که معاف از رزمه اهمیت نمیدن و براشون این مسئله مهم نیس یعنی مثل افراد عادی باهاش برخورد میکنن؟
  برای اونا الزامی برای رعایتش هست یا بستگی به شانست داره؟

  1. سلام
   معافیت از رزم به معنای معافیت از تمام امور دوره سربازی نیست بلکه این افراد نیز گاهی باید نگهبانی و پست و… نیز بدهند اما اگر این شرایط باعث وخامت وضعیت سلامتی مشمول شود میتوان اعتراض کرد.

 200. باسلام
  اگر بر اساس مدارکپزشکی اعلام معافیت دائم شوم اما با رضایت خودم به خدمت سربازی بروم وفقط معاف از رزم بخواهم امکان پذیر است؟

  1. سلام
   خیر سازمان وظیفه این اجازه را به شما نخواهد داد چرا که اعزام شما به خدمت ممکن است عوارض و آسیب هایی را در پی داشته باشد. البته میتوانید به رای کمیسیون پزشکی اعتراض کنید و درخواست خود را مطرح کنید.

  1. سلام
   استخدام شدن در برخی ارگان ها نیاز به داشتن گواهی های پزشکی مربوط به سلامت کامل جسمی و روانی دارد. همچنین از آنجایی که خدمت در این ارگان ها با انجام فعالیت های سخت بدنی همراه است لذا اولویت استخدام با افراد دارای سلامت کامل میباشد.

 201. سلام امروز معاف از رزم شدم ولی یکی از حرفاتونو توجه نکردم منظورتون اینه ارتش سپاه و چند تا دیگه نیروی معاف از رزم نمیگیره درسته ؟؟

  1. سلام
   استخدام شدن در برخی ارگان ها نیاز به داشتن گواهی های پزشکی مربوط به سلامت کامل جسمی و روانی دارد. همچنین از آنجایی که خدمت در این ارگان ها با انجام فعالیت های سخت بدنی همراه است لذا اولویت استخدام با افراد دارای سلامت کامل میباشد.

   1. سلام وقت بخیر
    سوالی داشتم در مورد دوره خدمت
    من معاف از رزم هستم و از تعداد زیادی از افراد بهم میگم که افراد معاف از رزم بجای ۲۱ یا ۲۴ ماه خدمت ۱۹ ماه خدمت میکنن می خواستم ببینم این ماجرا حقیقت داره یا خیر؟؟ممنون میشم پاسخ گو باشید

    1. سلام
     بدیهی است افرادی که معافیت از رزم میگیرند دوره دو ماهه آموزشی را نمیگذرانند و به این ترتیب دوره سربازیشان کوتاهتر از سایر افراد است. مگر اینکه به عنوان سرباز امریه به کار گرفته شوند که در این صورت ۲۴ ماه خدمت میکنند.

   2. سلام خوب هستین اقابنده معاف رزم شدم بدلیل پاپرانتزی که هم میتونم بدوم..هیچ مشکلی ندارم فقط بعد این معافی هیچ مشکلی توکارت پایان خدمت نداره که

    1. سلام ممنون
     تمام اطلاعات مربوط به معافیت شما در تراشه کارت پایان خدمت درج میشود.

     1. سلام بر شما ، ببخشید من سطح ویتامین D3 ام توی برگه آزمایش خیلی پایینه، و همچنین اجسام سنگین حرکت میدم یا برمی دارم، دست پام میلرزه ، آیا میتونم معاف از رزم بشم؟ ممنون

     2. سلام وقت بخیر
      با توجه به مدرک تحصیلی باید اقدام کنید شرایط کامل بررسی میشود و احتمال دارد

   1. سلام
    ببخشید شما فرمودین افرادی که معافیت از رزم میگیرند دوره آموزشی ندارند؟
    من مدرک دکتر داروسازی دارم و جراحی دیسک کمر کردم ، از اونجایی که به گروه علوم پزشکی معافیت پزشکی نمیدن خواستم بدونم میشه آموزشی رو نریم و به جاش امریه ٢۴ ماهه بریم ؟

    1. سلام
     افرادی که به عنوان امریه خدمت میکنند نیز باید دوره آموزشی دو ماهه را بگذرانند و بعد از آن به خدمت اعزام میشوند.

     1. سلام وقتتون بخیر
      من دوساله تحت نظر دکترمتخصص قلب هستم سال ۹۷ یکی از دریچه های قلبم گفتن افتادگی خفیف داره باز امسال رفتم دکتر گفتن که چند تا از دریچه ها افتادگی دارن. من دفترچه پست کردم تاریخ اعزام هم اول شهریور هست گفتن باید برم کمیسیون قلب حالا با این شرایط معاف از رزم میشم یا دائم؟

     2. سلام
      عوارض عضوی دریچه ای قلب عمل شده یا نشده به شرط اثبات در بیمارستانهای مورد تایید منجر به معافیت دائم میشود. البته شدت بیماری، مدرک تحصیلی و… نیز در رای کمیسیون پزشکی تاثیر دارد و این موضوع صد درصدی نیست.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/4/5

یکشنبه

1400/4/6

دوشنبه

1400/4/7

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره: