مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

معاف از رزم خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟

معاف از رزم چیست؟

معاف از رزم موضوعی است که ذهن تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کرده است . اینکه چه کسانی میتوانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند ؟ و یا تعریف کلی این نوع معافیت از سوالات و ابهاماتی است که برای مشمولان پیش میاید . به همین دلیل در ابتدا سعی میکنیم معافیت از فعالیت های رزمی را تعریف کنیم . بسیاری از افراد مذکر با رسیدن به سن مشمولین به دنبال یافتن راه هایی برای رهایی از خدمت سربازی میباشند . خوشبختانه سازمان وظیفه نیز با در نظر گرفتن شرایط و موارد خاص امکان معافیت را برای افراد واجد شرایط فراهم کرده است . از جمله معافیت هایی همچون :

معافیت تحصیلی

معافیت پزشکی

معافیت کفالت

و … اما معاف از رزم همانطور که از نامش پیداست، به معنی معافیت افراد با توانایی کم ، از انجام فعالیت های نظامی و سخت میباشد .

معافیت از رزم یعنی چه؟

معافیت از رزم خدمت سربازی همانطور که از اسمش پیداست معاف شدن از خدمات رزمی می باشد . در واقع بسیاری از مشمولین به دلیل شرایط خود می توانند از این نوع معافیت سربازی استفاده کنند .

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی

اگر بخواهیم به طور کامل تعریف دقیقی از معاف از رزم خدمت سربازی داشته باشیم باید بگوییم در واقع معاف از رزم خدمت سربازی  معاف شدن مشمولین از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی می باشد . هم چنین این نوع معافیت به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که دارای یک بیماری خاص می باشد . اما از طرف دیگر بیماری این افراد در درجه ی بالایی قرار ندارد که این افراد بتوانند از معافیت دائم پزشکی بهره مند شوند . بنابراین بر اساس رای شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معاف از رزم خدمت سربازی به این افراد تعلق می گیرد .

این مشمولین در دوران  خدمت خود از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی معاف خواهند شد . در این مقاله ما قصد داریم درباره ی مشاوره معافیت پزشکی و هم چنین مسائل مرتبط با معاف از رزم خدمت سربازی را برای مشمولین به طور مفصلی توضیح دهیم . با ما همراه باشید تا درمورد تمام مسائل مربوط به معاف از رزم خدمت سربازی و هم چنین معایب و مزایایی که این نوع معافیت خواهد داشت با شما سخن بگوییم .


بیشتر بخوانید: وظایف سربازان معاف از رزم چیست؟


شرایط معاف از رزم خدمت سربازی

شرایط معاف از رزم خدمت سربازی بسیار گسترده می باشد . اگر بخواهیم به طور کلی راجع به شرایط معاف از رزم خدمت سربازی سخن بگوییم باید اول از همه این نکته را یادآوری کنیم که معمولا آن دسته از مشمولینی که دارای بیماری های مختلف با درجات متفاوت می باشند می توانند از این نوع معافیت بهره مند شوند . به طور مثال بر اساس قوانین و ضوابط سازمان نظام  وظیفه عمومی ناجا ، افرادی که دارای بیماری و نقص عضو بوده و از سلامتی کامل بهره مند نیستند اما از عهده ی رفتن به خدمت سربازی بر می آیند می توانند از معاف از رزم خدمت سربازی استفاده کنند . این نوع معافیت همانطور که در بالا نیز گفته شد به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که از مشکلات  جسمی و روحی برخوردار بوده و نمی توانند فعالیت های رزمی دوران خدمت را مانند سایرین انجام دهند .

بر اساس ماده ۳۹ در قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین خدمت وظیفه از نظر سلامت روحی و جسمی در چهار دسته تقسیم بندی می شوند :

 • دسته اول کسانی هستند که از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار می باشند و می توانند به طور کامل خدمت سربازی خود را بگذرانند .
 • دسته دوم کسانی هستند که یا نقص عضو دارند یا به بیماری های خاصی مبتلا هستند ، اما این افراد توانایی انجام امور غیر رزمی را دارند .
 • دسته سوم به آن دسته از مشمولینی اطلاق می شود که به علت بیماری یا عدم رشد به طور موقت قادر به انجام خدمت ضرورت نیستند .
 • دسته چهارم برای آن دسته از افرادی است که دچار بیماری یا نقص عضو بوده و به طور دائم توانایی انجام خدمت ضرورت را ندارند .

به طور کلی افرادی که بیمار باشند و قدرت انجام فعالیت های جسمی را نداشته باشند ، اما در انجام فعالیت های روزمره مشکلی نداشته باشند ، شرایط معاف از رزم را دارند . به همین دلیل در طول دوره خدمت ضرورت تنها فعالیت های سبک بر عهده این افراد قرار داده میشود . تا از بروز هر گونه آسیب جسمی و روحی به مشمولان خدمت وظیفه سربازی جلوگیری گردد .


بیشتر بخوانید: انصراف از معاف از رزم چه شرایطی دارد؟


نظام وظیفه

موارد معاف از رزم

موارد معاف از رزم از دیگر مباحث مهم مربوط به این حوزه میباشد . درواقع اینکه چه کسانی و با شرایطی میتوانند از فعالیت های سنگین و رزمی معاف شوند از سوالات پرتکرار میباشد . همانطور که قبلا گفته شد افراد بیمار و یا دچار نقص عضو میتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند . برخی از این بیماری ها شامل مواردی همچون بیماری های غدد ، بیماری های پوستی ، بیماری های اعصاب و روان ، بیماری های ریوی ، بیماری های دستگاه گوارش ، بیماری های خونی ، بیماری های دستگاه ادراری تناسلی ، بیماری های قلب و عروق  و … میباشند . البته درباره ی موارد معاف از رزم تایید پزشکان معتمد سازمان وظیفه ی عمومی الزامی میباشد . به این ترتیب افرادی که در زمره ی یکی از این بیماری ها و موارد معاف از رزم قرار گیرند ، میتوانند درخواست خود را به مراجع مربوطه ارائه دهند .


بیشتر بخوانید: معایب معاف از رزم چیست؟


فهرست بیماری هایی که مشمولین می توانند از طریق آن ها معاف از رزم خدمت سربازی شوند

فهرست بیماری ها – بخش اول

 • بیماری های عمومی : مانند لاغری یا چاقی مفرط که در شرایط خاص معافیت از خدمات رزمی را به همراه خواهد داشت .
 • بیماری های غدد مترشحه داخلی : مانند غدد تیروییدی که قابل درمان باشند شرایط معاف از رزم خدمت سربازی می شوند .
 • بیماری های پوستی : مانند عرق کردن کف دست ها و اگزماها که در حالت خفیف معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت .
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب : مانند انواع صغر عضلانی عضلات بزرگ که در حالت خفیف مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بشوند .
 • بیماری های عصاب و روان : مانند اختلالات خلقی که در موارد ضعیف تر افراد می توانند معافیت از رزم بگیرند .
 • بیماری های مرتبط با جراحی مغز و اعصاب : تومورهای خوش خیم ستون فقرات بدون اختلالات عملی نیز معاف از رزم خدمت سربازی را به دنبال خواهد داشت .
 • بیماری های ریوی : تغییر شکل قفسه سینه درصورتی که بدون اختلال تنفسی باشد .
 • بیماری های اسکلت و استخوان : انحرافات ستون فقرات در صورتی که حاد نباشد .

فهرست بیماری ها – بخش دوم

 • بیماری های دستگاه گوارش : بیماری آشالازی در صورتی که عمل شده باشد و عازضه ای نداشته باشد .
 • بیماری های خون و آنکولوژی : کم خونی های مگالوبلاستیک در مواردی ک با دارو درمان می شوند مشمولین می توانند معاف از رزم خدمت سربازی بگیرند .
 • بیماری های دستگاه اداری تناسلی : برگشت ادرار یک طرفه و خفیف باعث معافیت از خدمات رزمی می باشد .
 • بیماری های فک و دندان : ناهنجاری های اسکلتی و استخوانی فک و دهان .
 • بیماری های مرتبط با چشم : با هیپرمتروپی از ۳ تا ۶ دیوپتر هر یک از چشمها معاف از خدمات رزمی را می توان گرفت .
 • بیماری های گوش ، حلق ، بینی : کاهش شنوائی یکطرفه در حد پایین .
 • بیماری های قلبی: بیماری های مادرزادی قلبی برای کسانی که اختلال عملکرد قلبی ندارند معاف از خدمات رزمی می باشد .
 • بیماری های روماتولوژی : مانند نقرس کاذب یا هیپر اورسیمی که مشمولین می توانند معافیت از رزم خود را بگیرند .
 • بیماری های عفونی : مانند بیماری سل که بهبود یافته است .

 

چگونه معاف از رزم خدمت سربازی بگیریم؟

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی

مزایای معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد از انجام خدمات رزمی معاف می شوند . یعنی زمانی که افراد در مرحله ی آموزشی خدمت خود هستند نمی توانند برخی کارهای رزمی و سنگین را انجام دهند . بنابراین این افراد معاف از رزم خدمت سربازی خود را گرفته و در دوره ی آموزشی فقط اجازه دارند کارهای سبک را انجام دهند . یعنی این افراد حق ندارند در رژه های آموزشی شرکت کنند . مشمولین با داشتن معافیت رزمی از انجام تمرین های سخت نیز معاف هستند و در دوران آموزشی مانند سربازهای دیگر نمی دوند . اسلحه با خود حمل نمی کنند . در اردوها نیز شرکت نخواهند کرد . اما این نکته را نیز باید دقت داشته باشید که این افراد به جای این کارهای سنگین باید کارهای سبک ذیگر مانند کارهای دفتری و غیره را انجام دهند.

معایب معاف از رزم خدمت سربازی

معایب معاف از رزم خدمت سربازی به اندازه ای نیست که افراد بخواهند نگران این مسئله باشند . در واقع همانطور که در بالا نیز اشاره شد یکی ازمهم ترین معایب معاف از رزم خدمت سربازی این است که افراد نمی توانند در سازمان هایی که نیازمند سلامت کامل جسمی و روحی است استخدام شوند . اگر چه بر روی کارت پایان خدمت این افراد معافیت از رزم  زده نمی شود . اما برای استخدام در سازمان هایی مانند نیروی انتظامی به مشکل برخواهند خورد . این مسئله بهانه ای است برای استخدام نشدن این افراد در سازمان های مختلف دولتی  مانند سپاه ، ارتش ، نیروی انتظامی و بسیاری ارگان های دیگر .

دوره آموزشی معاف از رزم

دوره آموزشی معاف از رزم برای افرادی که این نوع معافیت را اخذ کرده اند ، به مراتب راحت تر از سایر افراد است.

چرا که مشمولانی معافیت از رزم را دریافت میکنند که بیماری های خاصی داشته باشند و یا دچار نقص عضو شده باشند . که به سبب آن بیماری توانایی خود برای انجام کارهای سنگین را از دست داده باشند . به همین دلیلی زمانی که مشمولان برگه ی معافیت از رزم خود را به مراجع مربوطه ارائه میدهند ، مدرکی است مبنی بر عفو این افراد از انجام کارهای سخت و سنگین در طول دوره سربازی به ویژه فعالیت های سخت نظامی که در دوره آموزشی انجام میشود . به این ترتیب مشمولان برای دوره آموزشی معاف از رزم نباید هیچگونه نگرانی داشته باشند . چرا که سعی سازمان نظام وظیفه نیز بر این است که به سلامتی مشمولان بیمار هیچ آسیبی وارد نشود .

معافیت از رزم و استخدام

معافیت از رزم و استخدام برای مشمولان موضوع خیلی مهمی میباشد . چرا که مشمولان پس از اتمام دوره ی سربازی به دنبال کار و استخدام در ادارات و ارگان های مختلف میباشند . به این دلیل سوالات و ابهامات بسیاری درباره ی معافیت از رزم و استخدام مطرح میشود . از جمله اینکه آیا معافیت از رزم مانع استخدام میباشد یا خیر ؟ برای پاسخ به ان سوال باید گفت مه هر اداره و سازمانی شرایط و مقررات مخصوص خود را برای استخدام پرسنل دارد . که بر اساس آن احتمال استخدام افراد دارای معافیت از رزم متفاوت میباشد . البته بای به این نکته توجه کرد که معافیت از رزم  افراد روی کارت پایان خدمت مشمولان درج نمیشود . به همین دلیل برخی ادارات به این موضوع اهمیت چندانی نمیدهند .

اما گاهی برخی شغل ها نیازمند توان جسمی و روحی بالا میباشد . که در این مورد سلامت افراد یکی از شرایط استخدام میباشد . لذا در چنین مواردی اولویت استخدام از مشمولان معاف از فعالیت های نظامی صلب میشود.

 

معاف از رزم اعصاب و روان

معاف از رزم اعصاب و روان به آن دسته از مشمولانی تعلق میگیرد که توان انجام فعالیت های سخت را ندارند . این در حالی است که شرایط لازم برای اخذ معافیت کامل و دائم را نیز ندارند . افرادی که میخواهند این نوع معافیت را دریافت کنند در ابتدا باید به پزشک مراجعه کنند ، تا گواهی مربوط به بیماری آن ها را تایید و امضا کند . علاوه بر این بیماری فرد باید به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و  سازمان نظام وظیفه برسد . در نهایت کمیسیون پزشکی نظام وظیفه در صورت لزوم رای خود مبنی بر معاف از رزم اعصاب و روان را صادر میکند . که طی آن فرد مشمول از انجام فعالیت های جسمانی زیاد و سخت معاف میشود .

البته به مشمولان نظام وظیفه توصیه میشود که تا حد امکان ، برای معافیت های اعصاب و روان اقدام نکنند . چرا که این نوع معافیت بعدا میتواند مشکل ساز باشد . و مانعی بزرگ برای استخدام آن ها در ادارات و ارگان های دولتی و غیر دولتی مختلف باشد .

معاف از رزم خدمت سربازی چه معایبی دارد؟

سوالات متداول

معافیت از رزم چیست ؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سازمان وظیفه عمومی برای جلوگیری از آسیب به مشمولان بیمار و دارای شرایط خاص امکان معافیت از رزم را فراهم آورده است که طی آن مشمولان خدمت سربازی از انجام فعالیت های سنگین و سخت جسمانی معاف میشوند .

آیا معافیت از رزم مانعی برای استخدام مشمولان در ادارات و سازمان ها میباشد ؟

این موضوع به قوانین و مقررات مربوط به استخدام در هر ارگان بستگی دارد . چنانچه شغلی نیاز به توانایی جسمی بالا و قوای روحی و روانی بالا نیاز داشته باشد ، امکان عدم استخدام افراد دارای معافیت از رزم وجود دارد .

شرایط اخذ معافیت از رزم کدامند ؟

افرادی میتوانند معافیت از رزم دریافت کنند ، که بتوانند بیماری و یا نقص عضو خود را به اثبات برسانند . و عدم توانایی آنها برای انجام فعالیت های جسمی سخت به تایید شوراهای پزشکی بیمارستان و نظام وظیفه برسد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

4.1/5 - (57 امتیاز)

مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 1,054 نظر:
 1. سلام من تاری دید دارم افت فشارخون تپش قلب شدید استرس و اضطراب شدید دارم سرگیجه و سر درد عرق کف دست و پا لکنت زبان هم دارم معاف دائم میشم اگر اقدام کنم؟؟ تو روخدا ج بدید

 2. سلام من چند سال پیش دو تا از مهره های کمرم توی سقوط شکست، الان هم کمر درد دارم معاف دائم می شم یا نه؟

 3. سلام وقت بخیر
  دوتا زانوی چپ و راستم پارگی مینیسک دارن و چارشون فقط عمله که حتی بعد از عمل هم دقیقا مثل روز اول نمیشن و فعلا هم قصد عمل ندارم.بینیم هم انحراف داشت داشت ک حدود یکسال پیش عمل کردم..ایا با این شرایط معاف از رزم تعلق میگیره بهم؟

  1. سلام. معاف از رزم شدن یعنی سرباز در حین خدمت سربازی برخی فعالیت ها را انجام نمی‌دهد. تقسیم بندی سربازان به طور رندوم انجام میشود محل خدمت شما یک هفته قبل از اعزام اطلاع رسانی خواهد شد. طول دوره آموزشی ۴۵ روز می‌باشد.

 4. سلام خوبی خسته نباشید من از دانشگاه قبول شدم ملی منم دفترچه اعزام پر کردم الان میگن باید بری خدمت آلان من چیکار کنم.

 5. والله چیزی که بنده تجربه کردم.. کلا معافیت از رزم یه حرف کاملا بی اساسه..بنده با مشکل ارتوپدی معافیت از رزم گرفتم..امریه ام واسه شمالغرب و تیپ عملیاتی افتاد..رژه می رفتم..تعمیر و نگه داری سلاح هم داشتم..ورزش هم داشتم..تیراندازی و پیاده روی طولانی مدت هم داشتم..حتی با وجود اینکه مدتی بود عمل کرده بودم و درد شکم داشتم تو گردان رزمی بودم و کلی فلاکت کشیدم..دوستان به دنبال معافیت از رزم نباشین..اصلا به درد هیچی نمیخوره..اگه تونستین معافیت به هر طریقی بگیرین وگرنه معاف از رزم هیچ فرقی واسه اتون ایجاد نمیکنه..تجربه شخصی خودمو گفتم..

 6. سلام
  بنده ۲تا دیکس کمر خفیف دارم و حدود ۱۰سال پیش عمل فتق هم انجام دادم و عمل غده چربی داخل سرم هم انجام دادم به نظرتان بنده معافیت تعلق میگیرد

  1. سلام اگر بیرون زدگی دیسک یا هرنی دیسکال باشد معافیت دائم است، عمل فتق اگر بعد از عمل دوباره عود کرده است و باعث ایجاد عارضه شده معافیت دائم دارد.

  1. سلام بنده همسرم اعزامی۹/۱. ۱۴۰۰ بودن و معاف از رزم هستن می خواستم بدونم زمان آموزشیشون چقدره؟؟

 7. سلام من مشکل اعصاب روان دارم بعضی موقع بلند میشم سرم گیج میره این از دیسک گردن اما دهن کجیم و دستم کج میشه پام براخودم نمیشه خالی میشه کج میشه اصلا تعادل ندارم خواستم بدون شرایط من چی

 8. سلام میخواستم بپرسم کسانی که معافیت از رزم میشوند چقدر باید دوره آموزشی بروند

 9. سلام. من یه خود زنی رویه بازوم دارم نوشتن اعصاب روان رویه کارت پایان خدمت چیزی می نویسن الان من معاف از رزم هستم

 10. سلام.محمدپیرزاد ۳۷ سالمه قبلا ب علت بیماری افتادگی دریچه میترال معاف از رزم شدم ولی نرفتم خدمت الانم دچار کم کاری تیروئید.واریکوسل درجه۲ .آیا با این شرایط ۳ تا معاف رزنم معاف دائم میشم

  1. سلام. خیر متاسفانه به نظر می‌رسد هیچ یک بیماری های شما در حد معافیت دائم پزشکی نیست شما میتوانیید در صورت نهایی شدن طرح برای خرید خدمت اقدام کنید

 11. سلام.محمدپیرزاد ۳۷ سالمه قبلا ب علت بیماری افتادگی دریچه میترال معاف از رزم شدم ولی نرفتم خدمت الانم دچار کم کاری تیروئید.واریکوسل درجه۲ .آیا با این شرایط معاف دائم میشم

  1. سلام. خیر متاسفانه به نظر می‌رسد هیچ یک بیماری های شما در حد معافیت دائم پزشکی نیست شما میتوانیید در صورت نهایی شدن طرح برای خرید خدمت اقدام کنید.

 12. سلام
  در حین خدمت معاف از رزم اختلال انطباقی(اعصاب و روان) گرفتم. آیا برای تمدید گواهینامه به مشکل میخورم؟؟ و اینکه استعلام میگیرن؟؟

 13. سلام بنده در ساعد دست خودم پلاتین دارم و انجام کارهای سنگین مشکله خب، چون ساعد دست هست آیا برای انجام دوره خدمت معاف از رزم میشم یا خیر ؟؟؟

  1. سلام. اگر مشکل حرکتی خاصی ندارید برای شما معافیت از رزم و برخی فعالیت های سنگین صادر میشود.

 14. باسلام بنده مشکل دندان ومعده دارم ایامعاف ازرزم میشم وایاگواهینامه تواموزشی به دردمیخورد

  1. سلام در ابتدا باید مشکل شما بررسی شود. در صورت رای کمیسیون پزشکی میتوانید از معافیت به هر شکل استفاده کنید

 15. سلام. من معاف از رزم شدم بخاطر چشمم (آستیگمات) میخواستم بدونم از چه کار هایی در دوره ی آموزشی معاف میشم. BMI بنده هم ۳۵ هستش میخواستم بدونم در صورت اقدام برای این مورد هم از چه کار هایی در دوره ی آموزشی معاف میشم

 16. سلام وقتتون بخیر، من شماره چشم بالای ۸ دارم در هر دو چشم، هر دوتاش هشتو نیم هست ولی نمیخوام معافیت بگیرم بخاطر اینکه میخوام بانک استخدام شم، الان در حال تحصیل مقطع کارشناسی هستم، میخواستم ببینم اگه خودمون اقدام نکنیم برای معافیت، پزشک مارو معالجه نمیکنه؟ و خودشون معافمون نمیکنن اگر خودمون اقدام نکنیم؟ شیشه عینکم فشرده هشت و معلوم نیست که نمره چشام بالاس،، لطفا پاسخ بدین با تشکر

   1. سلام ببخشید من دستم پلاتین بوده الان، پلاتین رو برداشتم میخواستم ببینم گروه ب یا معاف از رزم میشم
    ممنون

 17. سلا و وقت بخیر
  من حدود ۷-۸ ساله که بیناری وسواس دارم . توان رفتن به دوره آموزشی رو ندارم و دچار اضطراب میشم .
  فعلا هم پیش روانشناس میرم .
  امکان داره به یه طریقی دوره آموزشی حذف بشه ؟

  1. سلام . خیر گذراندن دوره آموزشی برای تمام مشمولین اجباری است. البته با توجه به تشخیص کمسیون های پزشکی در صورت معاف از رزم شدن طول دوره برای این دسته از مشمولان کوتاه تر خواهد شد.

  2. باسلام من مریضی معده دارم ومشکل دندان ایامعاف از رزم میشم سوال دوم تو آموزشی گواهینامه به دردمیخورد

   1. سلام. گرفتن معافیت پزشکی به نظر کمسیون پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد برای پاسخ به سوال شما باید از نوع بیماری و عارضه های ایجاد شده اطلاعات داشته باشم برای دریافت راهنمایی با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید. مدارک مهارتی شما با توجه به وسئولیت محول شده میتواند کمک کننده باشد

 18. معاف از رزم اعصاب روان گرفتم،۶ماه هم معاف موقت بودم،میخواستم بدونم این ۶ماه از خدمتم کم میشه یا خیر

 19. سلام من واریکوسل گرید۳دارم امکان اینکه معافیت دائم از سربازی روبگیرم هست یاخیر؟

 20. سلام من در تاریخ ۱۴۰۰.۷.۲۶ معاف از رزم شدم میتونم اعزاممو بندازم برای دی ماه ؟ غیبت نمیخورم ؟

 21. سلام وقت بخیر
  من کم کاری تیروئید دارم .قند بالا و چربی و اسیداوریک بالا دارم که برای همه قرص مصرف میکنم
  انحراف بینی داشتم عمل کردم و سینوس هام رو هم عمل کردم
  امکان معاف از رزم وجود داره؟

  1. اگر شرایط بدنی اجازه ی فعالیت رزمی ندهد معاف از رزم میشوید انحراف بینی هم چون شرایط تنفسی را سخت می‌کند بسته بشرایط گوناگون امکان معافیت هست

 22. سلام وقت بخیر
  من BMI ۳۶ دارم
  کم کاری تیروئید دارم که تا آخر عمر باید دارو مصرف کنم
  قند بالا دارم که متفورمین مصرف میکنم
  و چربی و اسیداوریک بالا هم دارم که دارو مصرف میکنم
  هم چنین سینوس هامو طی عمل جراحی برداشتم و انحراف بینی هم داشتم که جراحی کردم
  ایا امکانمعاف از رزم برای من وجود داره؟

  1. اگر شرایط بدنی اجازه ی فعالیت رزمی ندهد معاف از رزم میشوید انحراف بینی هم چون شرایط تنفسی را سخت می‌کند بسته بشرایط گوناگون امکان معافیت هست

 23. سلام
  مچ دست چپم شکستگی اسکافوئید داره از ۷سال. پیش دکتر گفته فقط با عمل خوب میشه معافیت دائم داره یا معاف از رزم؟

  1. سلام. در صورتی که مشکل و محدودیت حرکتی نداشته باشید از خدمات رزمی معاف میشوید.

 24. سلام من معاف از رزم شدم بعد گفتن ده روز دیگر به پلیس+۱۰مراجعه کن ولی دانشگاه قبول شدم و معافیت دانشجویی دارم و نمیخوام سربازی برم باید چیکار کنم؟ برای اینکه ثابت کنم معاف از رزم شدم باید برگه ای بگیرم

  1. سلام . نتیجه بررسی معاینات و کمسیون پزشکی به طور سیستمی در پرونده شما درج میشود ، طبق قانون پس از صدور رای نهایی کمسیون پزشکی در صورت عدم موافقت معافیت پزشکی مسمول باید برای اعزام به خدمت اقدام کند و نمی‌تواند از سایر معافیت ها مانند معافیت تحصیلی استفاده کند.

 25. سلام بنده به دلیل بیماری فتق معاف از رزم شدم و ابان ۱۴۰۰ اعزامم…میتونم عمل فتق انجام بدم و معاف از رزم رو لغوش کنم(برای استخدام اموزش و پروش)؟؟ و اینکه کی عمل کنم بهتره بعد اموزشی یا اخرای خدمت که در طول خدمت راحت باشم؟

 26. سلام و درود
  بنده سال ۸۴ معاف از رزم شدم بدلیل عمل روی شکم بر اثر سانحه و عوارض گوارش بعدش.

  قبل اعزام معافی تحصیلی دانشگاه گرفتم.

  الان بعد این مدت چون متاهل هستم میخام برم . آیا دفترچه پر کنم معاف از رزم بنده اجرا میشه اتومات؟ یا نه؟
  سپاسگذارم.

 27. با سلام
  بنده مشکل پوستی ایکتیوز والکاریس دارم، مادر زادی پوستم خیلی خشکه
  دست و پاهام کامل درگیره و در زمستان هم بدتر میشه و بدن و صورتمم درگیر میشه
  میخواستم بدونم میتونم معافیت داعم بگیرم با مدرک لیسانس

  1. سلام اگر ‌بیشتر از ۲۵ درصد بدن شما درگیر این بیماری شده باشد امکان معافیت دارید،اگر بتوانید از دکتر خود یک نامه شرح حال بگیزید که در آن اسم بیماری، میزان درگیری و… نوشته شده باشد میتوانید بهتر اقدام کنید‌.

 28. سلام من ۷ سال پیش واریکوسل نوع ۳ داشتم و الان مجدد عود کرده. آیا معافیت دائم بمن تعلق میگیرد؟
  ممنون

 29. با سلام پسرم معاف از رزم شده دوره آموزشی دوهفته ای تمام کرده میشه برای معاف از رزم شدنش اعتراض کرد

 30. سلام پسرم به علت عمل جراحی کیست مویی و لوزه معاف از رزم شده می‌تونه تو ارتش استخدام بشه

 31. سلام من دچار کوتاهی تاندون آشیل و پای ضربدری و کف پای صاف هستم آیا معاف میشم و اگر معاف شم شرایط استخدام برام سخت میشه ، ممنون میشم راهنمایی کنین‌.

 32. سلام
  ببخشید من عرق کف دست دارم تپش قلب هم دارم و عینک هم میزنم با شماره ۲نیم و ۳
  استیک ماتیک هم هست بچه طلاق هم هستم ۱۳ سال ولی با پدر زندگی میکنم من و یک داداش کوچیک تر از خودم که ۱۵ سالشه و من ۱۸ سال میخام بدونم شرایط من چجور هستش

  1. سلام برای عرق کردن کف دست و چشم تون امکان معافیت پزشکی دایم خیلی کمه و شاید نهایت معاف از رزم بگیرید ولی میتونید برای معافیت کفالت مادر تون اقدام کنید ولی در صورتی که مادر تون رجوع و عقد داییم نکرده باشد و شما اگر بتونید مدتی با مادرتون زندگی کنید بهتره چون برای این کفالت تحقیقات محلی میکنند

  2. با سلام ببخشید من آموزشی نیرو دریایی سپاه شیراز افتادم معاف از رزم هستم اعزام ۱ آبان هستم که گفتن آموزشی ۶ هفته میشه میخوام بدونم آموزشی برای معاف از رزم ها چند روز است؟؟

 33. سلام وقت بخیر .من درحال انجام خدمت هسم و قبل از خدمت دورباط acl!pclومینیسک پای راستم رو عمل کردم میخواسم بدونم معافیت دائم میتونم بگیرم یاخیر؟؟؟

  1. سلام شما باید تقاضای معافیت پزشکی تون رو به بهداری یگان بدید و اونجا بررسی میشود و اگر تشخیص دادن شما رو به بیمارستان معرفی و کمیسون تشکیل میدن ولی چون عمل کردید به احتمال قوی معاف از رزم میگیرید

 34. سلام خسته نباشیدمن الان درحال خدمتم و اینکه دوتا رباط پاره شده ومینیسک ک عمل کردم میخواسم بدونم میتونم معافیت دائم بگیرم یانه؟ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام شما در قدم اول به بهداری یگان مراجعه کنید و تقاضا تون رو بگید و آنها بررسی میکنند اگر تشخیص دادند شما رو معرفی میکنند بیمارستان های نیرو های مسلح و کمسیون تشکیل می شود اگر تشخیص بدن با جراحی درمان میشوید که فقط مرخصی میگیرید ولی در صورت عدم درمان به شما معافیت دائم می دهند

   1. سلام وقتتون بخیر، من شماره چشم بالای ۸ دارم در هر دو چشم، هر دوتاش هشتو نیم هست ولی نمیخوام معافیت بگیرم بخاطر اینکه میخوام بانک استخدام شم، الان در حال تحصیل مقطع کارشناسی هستم، میخواستم ببینم اگه خودمون اقدام نکنیم برای معافیت، پزشک مارو معالجه نمیکنه؟ و خودشون معافمون نمیکنن اگر خودمون اقدام نکنیم؟ شیشه عینکم فشرده هشت و معلوم نیست که نمره چشام بالاس،، لطفا پاسخ بدین با تشکر

 35. عرض سلام و ادب …
  عذرخواهی میکنم یه سؤال داشتم … من تمام مقالات مربوط به معافیت مغز و اعصاب شما رو مطالعه کردم ولی متأسفانه نتونستم پاسخ سؤالم و پیدا کنم .
  سؤالم اینه … شخصی که ضربهٔ مغزی شده و خون لختگی تو سرش داره آیا امکانش هست معاف بشه .
  اگه بزرگواری کنید و جواب بدید یک دنیا ممنون میشم .

  1. سلام باید اقدام به درخواست معافیت پزشکی کنید اگر به تایید پزشکان نظام وظیفه برسد میتوانید. برای اطلاع از مراحل اقدامات لازم با مشاورین ما در تماس باشید

 36. سلام من الرژی دارم دکتر گفته بیماری تب یونجه دارید و پاهام یه کم واریس دارن ایا من معاف میشم یا معاف از رزم میشم ممنون اگه جواب بدین

 37. سلام من فراری سال ۹۳ هستم و سال ۹۶ دادگاه فرستاد کومیسیون پزشکی ومعاف از رزم شدم ایا غیبت من از ۹۶ حساب میشه برای خرید خدمت یا ۹۳؟

 38. سلام پسر من معاف از رزم است به علت کف پای صاف و زانو درد البته گویا اب آورده و پرونده هم دارد ولی در سرباز خانه هم بهش اسلحه آنهم اسلحه ای سنگین وهم در اردوها شرکت داده می شود وقرار است فردا هم به پایگاه کوه برود و تازه اسلحه هم دارد با آنکه چند بار گفته که پرونده دارم ومعاف از رزم هستن ولی بهش گفتند ما معاف از رزم و اینها نداریم باید اسلحه برداری و.. .ما به کجا مراجعه کنیم که فردا برای پسرم مشکلی پیش نیاد

   1. سلام و درود
    بنده سال ۸۴ معاف از رزم شدم بدلیل عمل روی شکم بر اثر سانحه و عوارض گوارش بعدش.

    قبل اعزام معافی تحصیلی دانشگاه گرفتم.

    الان بعد این مدت چون متاهل هستم میخام برم . آیا دفترچه پر کنم معاف از رزم بنده اجرا میشه اتومات؟ یا نه؟
    سپاسگذارم.

 39. سلام
  بنده دچار درفتگی مکرر کتف هستم
  پرسیدم گفتن باید داخل خدمت دوبار کتفم در بیاد
  میخاستم ببینم حین خدمت یا تو مرخصی ام حساب میشه

  1. سلام حین خدمت و مرخصی کلا باید نامه از پزشک داشته باشید ولی میتونید برای معافیت پزشکی اقدام کنید

 40. سلام خسته نباشید
  کسی که معاف از رزم میشه چه کارهایی بهش تعلق میگیره با مدرک فوق دیپلم حسابداری ؟؟

 41. سلام من دچار پارگی رباط صلیبی و منیسک زانو شدم و bmi بدنم ۳۹ هست میتونم معافیت دائم بگیرم ؟

 42. سلام خوبین
  من معاف رزم شدم بخاطر انحرافی شدید بینی

  دوره آموزشی چند روز هستش

  یکی اگه تو دوره خدمت عمل کنم میشه
  معاف رزم رو باطل کنم
  ممنون میشم که جواب بدین

  1. سلام. طول کل دوره آموزشی از آبان ماه سال جاری ۶ هفته شده است برای افرادی که معافیت از رزم دارند این مقدار را توجه به نوع بیماری کمتر می‌شود که این عمل به تشخیص فرماندهی انجام میشود. در صورت رفع شدن عارضه میتوانید درخواست لغو معافیت از رزم را با فرمانده مطرح کنید پذیرفتن با عدم پذیرش درخواست به نظر کمسیون های مربوطه وابسته است.

 43. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۰ وازدواج کردم ودوتا بچه هم دارم یکی ۶سالشه دومی ۲سالشه وبیماری واریکوسل دارم ومعاف از رزم شدام (اکه عملش کنم ۶ماه بهم مرخصی میدن وبه ازای هر فرزند ۳ ماه کسری درمجموع ۶ ماه میشن چون دوتا فرزند دارم ) ایا معاف میشم فرزنده جانبازم ونوه شهیدام با تشکر از شمما

 44. سلام.
  من ۴۸ کیلو هستم
  بیماری معده، بیماری قلبی، کیست در کلیه
  و واریکسول دارم آیا معاف دائم میشوم؟
  میشه برای تمام بیماری ها یکجا اقدام به دریافت معافیت پزشکی کرد؟

  1. سلام. دریافت هرگونه معافیت پزشکی ملزم به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه است در صورت وجود چند بیماری با درخواست معافیت شما موافقت خواهد شد.

  1. سلام. پروسه دریافت معافیت اعصاب و روان بسیار طولانی و سخت خواهد بود در صورت تایید نهایی معافیت دائم خواهید گرفت البته باید توجه داشته باشید که اخذ اینگونه معافیت برای شما تبعات شغلی و اجتماعی بسیاری در پی دارد بنابراین پیش از هرگونه اقدام درباره عواقب آن فکر کنید.

 45. سلام من ۵ ساله پیش عمل سینوس پلونیدال در دنبالچه داشتم ک الان باز عفونت کرده پیش متخصص بردم گفت دوباره باید عمل شی این عمل شامل معافیت دائم هست یا معاف از رزم

  1. سلام. طبق عارضه های که بیماری برای شما ایجاد کرده است میتواند شامل معافیت از رزم یا معافیت دائم باشد این موضوع با بررسی کمسیون پزشکی نظام وظیفه مشخص میشود.

 46. سلام.من مشکل دستشویی رفتن دارم. یعنی مدفوع بی اختیاری حتما باید خودمو برسونم به دستشویی
  ایا امکان داره ک معاف شم؟

  1. سلام. در صورت وجود مشکل پزشکی میتوانید برای معافیت دائم پزشکی اقدامات لازم را انجام دهید برای دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط و نحوه دریافت معافیت میتوانید با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 47. سلام خسته نباشید
  عذر میخوام من خیلی زیاد سر درد میشم
  یعنی اگه یه خورده به خودم فشار بیارم سر درد میشم
  آیا معاف از رزم شاملم میشه و اینکه آیا این نوع معافیت از نوع اعصاب و روان محصوب میشه و بدن واسه استخدادم به مشکل برمیخورم ؟!

  1. سلام. دریافت معافیت از رزم به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد. با توجه به اینکه ادارات دولتی و غیر دولتی در زمان استخدام شرایطی را برای داوطلبان اعلام میکنند که معمولا یکی از این شرایط نداشتن کارت معافیت پزشکی علی الخصوص معافیت از نوع اعصاب و روان است افراد دارای این نوع معافیت معمولا در زمان استخدام با مشکل مواجه می-شوند.

 48. سلام وقت بخیر. آیا امکان داره کسی که معاف از رزم شده بخواد بصورت عادی خدمت کنه و معاف از رزم لو بشه؟

  1. سلام . بله در صورتی که پزشکان سازمان نظام وظیفه بهبودی و سلامتی مشمولین را تایید کنند.

 49. سلام
  اگر کسی رو فرستادن کمیسیون برا اعصاب روان
  و جوابش بشه معاف از حمل اسلحه میشه همون معاف از رزم؟؟
  و برای استخدام در بیمارستان یا درمانگاه به مشکل برمیخورم ؟؟

 50. سلام من معاف از رزم شدم بخاطر خالکوبی دوره آموزش افتادم نیروی انتظامی آیا دوره آموزشیم کم میشه

 51. سلام اگه کسی شرایط معافیت دایم چشم رو داشته باشه میتونه بعد درخواست با پزشک نظام وظیفه صحبت کنه که به جا معافیت دائم معاف از رزم بهش بدن؟؟ به خاطر شرایط استخدامی که معمولا معاف پزشکی ها رو استخدام نمیکنند؟

 52. کسی ک معاف از رزمه برای ثبت قرارداد ورزشی یا استخدام ارگان غیر نظامی به مشکل برمیخوره یا خیر؟

 53. سلام، وقتتون بخیر
  ببخشید فرایند معاف از رزمی چقدر زمان میبره؟ آیا تاخیری در پروسه گرفتن برگه سبز نسبت به عادی صورت میگیره؟؟
  متشکرم

 54. سلام ببخشید نظام وظیفه برای بیماریه میوپی با سیکلوپلژی کامل زده آیا با این معاف از رزم میشم بعد بهم گفتن سپاه نه معاف پزشکی نه از رزم نه هیچی دیگه قبول نمیکنه نمیشه طوری باشه که قسمت اداری سپاه خدمت کرد؟

  1. سلام. خیر برای استخدام نظامی معافیت پزشکی یا معاف از رزم محدودیت ایجاد می کند

 55. سلام وقت شما بخیر
  میخواستم بدونم معاف از رزم چشم هم احتیاج به شورا و کمیسیون پزشکی دارد یا رای پزشک کافی است؟ و سوال دوم اینکه اساسا چند بار برای مشمول کمیسیون پزشکی تشکیل می شود محدودیتی دارد یا خیر؟ با تشکر از پاسخگویی شما

  1. سلام،بله احتیاج به تایید کمسیون پزشکی داره و اگر رد شد شما یک بار حق اعتراض دارین و باز هم اگر رد شد میتونین به دیوان عالی کشور شکایت کنید (ولی این کار توصیه نمیشه )

 56. سلام ببخشید من زانو های پام حالت پرانتزی دارند و به هم نمی چسپند+چشمم هم ضعیف است با نمره ۲/۵ آیا معاف از رزم میشوم؟

  1. سلام. دریافت معافیت های پزشکی به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه وابسته است. درباره ضعیف بودن چشم توضیحات شما کامل نیست برای دریافت اطلاعات دقیق میتوانید با مشاوران مرکز تماس بگیرید. ولی با احتمال زیاد می توانید معافیت از رزم بگیرید

 57. باسلام من معاف از رزم هستم و کارت سبز بسبج دوره ۴۵ روزه دارم مزایایی توی موزش سربازی داره؟

  1. سلام. چنانچه دوره ۴۵ روزه بسیج را گذرانده باشید طول دوره آموزشی شما به ۱۵ روز قابل کاهش یا قابل حذف است.

  1. سلام در صورت عود بعد از عمل جراحی معاف دائم و در غیر اینصورت معاف از خدمات رزم می شوید که بستگی به روند درمان شما و تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه دارد

 58. سلام اگر من به دلیل چاقی معاف از رزم بشم و بعد خدمت مدرک پزشک عمومی بگیرم آیا تو استخدام برای بیمارستان به مشکل میخورم؟

 59. سلام خسته نباشین،ببخشین بنده رو آرنجم که مال چن سال پیش هس چن تا جای تیغ،لیسانسمو گرفتم میخواستم برم خدمت آیا اگر هیچ مشکلی دیگری نداشته باشم جز جای تیغ باز هم بنده رو معاف از رزم میکنند حتی اگر نخواهم معاف از رزم بشم باز هم معاف از رزم خواهند کرد؟

 60. سلام، یکی از شرایط تسهیل امریه سربازی معاف از رزم بودن است، آیا معاف از رزم بودن مانع استخدام شدن در شرکت های دولتی مانند پتروشیمی و پالایشگاه ها نمی شود؟

  1. سلام متاسفانه بله برای استخدام شدن در این شرکت ها نباید معاف از رزم داشته باشید

 61. سلام من ۴تا مشکل معاف از رزم شدن دارم ارتوپدی ریه و اعصاب روان ایا شانس معاف شدن دارم فوق دیپلمم و این مشکلات هم فقط معاف از رزم میدن

  1. مشکل شما نیاز به برسی بیشتری دارد برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

 62. سلام وقت بخیر من مشکل هالوس والگوس(شصت کج پا )دارم در حدی ک بیشتر از دو سه ساعت پام نمیتونه داخل کتونی یا کفش بمونه و اگر تایمش زیاد بشه دردش به حدی زیاد میشه که ب زمین میوفتم….
  خاستم بدونم معاف میشم یافقط معاف از خدمات رزمی میشم؟؟؟
  یا اینکه اصلا معاف نمیشم!!!

  1. سلام،درخواست معافیت دهید به احتمال زیاد معافیت دائم برای شما در نظر گرفته میشود.

 63. سلام من هر وقت استرس میگیرم
  دست و پاهام قفل میکنه در واقع فلج میشم به صورت موقتی
  ممکنه معاف دائم بشم؟؟جواب بدید لطفا

 64. سلام می خواستم بدونم معاف از رزم من در برگه های جدید اعزام ذکر نشده یا جدیداً ذکر نمیشه و به صورت الکترونیکی در پرونده اعزام خدمت سربازی ثبت شده؟

  1. سلام. این مورد هم در برگه اعزام به خدمت و هم درپرونده شما قید میشود چنانچه پس از اعزام شرایط معافیت از رزم برای شما اجرا نشد به فرماندهی پادگان خود مراجعه کنید و مراتب را به اطلاع برسانید.

 65. سلام آموزشی گروه الف بودم تو یگان به خاطر دورغ گفتن و اشتباه بنده چون تازه وارد بودم و فک کردم راحتتره معاف از رزم گفتم بی خوابی دارم و زدن اعصاب روان. بنده رومعاف از اسلحه کردن یه ماه و هر ماه میگن ویزیت مجدد نمیزارن حرف زد بنده سالمم بدون خط خش آیا این برداشته میشه چون ویزیت مجدد می‌نویسن و چی حساب میشه گروه ب یا الف و راه حل برای برداشتن معاف از اسلحه خدا حفظتون کنه 💚

  1. سلام . میتوانید در خواست تجدید نظر بدهید ، معاف از رزم در طول خدمت سربازی به نظر یگان مربوطه بستگی دارد.

 66. سلام من پایه خدمتی دی ۹۹ وقتی سر یگان اومدم گفتن بریم دکتر بعد روانشناس گفت استرس داشتی به دلیل خودمو بندازم شهر خودم گفتم بله برا دوری از خانوادم بعد زد برام ریزش مو استرس اظطراب اعصاب روان بعد از برج ۱۱ ۲ماهی یه بار میرم تمدید میکنه میگه ۲ماه بعد ویزیت مجدد هیچ مشکلی ندارم نه خطی نه تتویی نه بیماری خاصی سالم سالمم تو آموزشی هم گروه الف بودم موهام هم کم مونده از پیشونیم مو در بیاد که زده ریزش مو خدا نگذره ازش چیکار کنم که سالم بزنن و برام زدن معاف از اسلحه و تمدیدش میکنه هرماه دکتر روان شناس همون کلینیک آیا این گروه ب حساب میشه یا الف کمیسیون نمیفرسته فقط تمدید میکنه راهنمایی کنین لطفا که دوباره سالمم بزنن به خدا کارتشو برا استخدامی دولتی نیاز دارم چون سالمم خیلی دنبالش هستم ممنون

  1. سلام . دریافت هر نوع معافیت پزشکی یا اعصاب و روان به نظر پزشکان نظام وظیفه بستگی دارد با این وجود میتوانید درخواست تجدید نظر بدهید.

 67. سلام منو معاف از اسلحه کردن یه ماه و هر ماه میرم تمدیدش میکنن مشکل ندارم چطوری حذفش کنم و این معاف از رزم حساب میشه

  1. سلام بله معاف از رزم محسوب میشه و برای ابطال آن می توانید به نظام وظیفه اعتراض بزنید و معاف از رزم خود را ابطال کنید.

 68. سلام وقت بخیر بنده یک مشکل استخوانی داشتم از خیلی وقت پیش میخاستم بپرسم برای شرکت در نیرو انتظامی بانوان آیا رد میشوم؟! داراب سابقه خوبی در علمی هستم ولی به نظامی بودن علاقه دارم لطفا راهنمایی کنید 🙏🏻

 69. سلام ببخشید پیام من واسه شما ارسال شد نوشتم پایه خدمتی دی ۹۹ برای راهنمایی گروه الف بشم نوشتم

  1. سلام من تک بیضه هستم از بچه گی تشنج کردم ودر عمل اجرای بیضه ام را از دست دادم الان هم تک بیضه هستم معاف دائمی میشم یا نه

  2. سلام
   ببخشید من جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم و ۴۵روز بعدش بخوام برم خدمت پزشک زود دونسته( منظور از ۴۵اینه که تاریخ اعزام لیسانسه ها ک اوله برجه )وگفته دیرتر برو و معاف از رزمم بگیر حتما
   سوالم اینه که آیا اصلا تعلق میگیره به من
   واینه یمقدار دیرتر برم چی؟تاثیری توی تشخیص از معاف رزم ایجاد نمیشه؟

   1. سلام. در صورت تایید و تشخیص دپزشک نظام وظیفه میتوانید زمان اعزام را به تعویق بیاندازید در غیر اینصورت اگر مراجعه نداشته باشید مشمول غایب به حساب خواهید آمد و عواقب آن برای شما میتواند از جریمه اضافه خدمت تا جریمه نقدی در پی داشته باشد .

  3. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۰ وازدواج کردم ودوتا بچه هم دارم یکی ۶سالشه دومی ۲سالشه وبیماری واریکوسل دارم ومعاف از رزم شدام (اکه عملش کنم ۶ماه بهم مرخصی میدن وبه ازای هر فرزند ۳ ماه کسری درمجموع ۶ ماه میشن چون دوتا فرزند دارم ) ایا معاف میشم فرزنده جانبازم ونوه شهیدام با تشکر از شما

 70. سلام من هر دو چشم‌ام ضعیفه، نزدیک‌بین با شماره ۴.۲۵ و ۴ه. و هردو هم‌ ۰.۵ شماره استیگمات اند. مدرک تحصیلی‌ام کارشناسی ارشده. میخواستم بپرسم برای معاف از رزم چشم نیاز به مراجعه به متخصص معتمد نظام وظیفه و تشکیل کمیته است یا همون معاینه اولیه امکان تایید معاف از رزم وجود داره؟ ممنون

  1. سلام نوع معافیت در کمیسیون پزشکی مشخص میشود به احتمال زیاد معاف از رزم هستید

 71. سلام من پایه خدمتی دی ۹۹ هستم و تو آموزشی گروه الف بودم و سالم سالمم اما در یگان در نیرو انتظامی به دلیل اینکه شهر خودم بیفتم گفتم استرس دارم و برام زدن ریزش مواسترس اظطراب اعصاب روان با اینکه اندازه خاندان دکتره من مو دارم کم مونده از پیشونیم مو در بیاد از برج ۱۱ دارم ۲ماهی یه بار میرم میگم سالمم و هیچ تتو و خطی رو بدنم ندارم ولی میگن برو یه ماه یا دو ماه دیگه بیا چیکار کنم که برا بزنن سالمم و گروه الف کنم خودم هیچ مشکلی ندارم حتی ۱نقطه مشکل خواهشا راهنماییم کنین خیلی برام مهمه کارت پایان خدمتم یه لطفی در حقم بکنین راهنماییم کنین خدا حفظتون کنه ممنون❤️

  1. سلام شما میتوانید اعتراض داشته باشید و معاف از رزم بودن خود را ابطال نمایید

  2. سلام من چشم چپم تنبلی داره از بچگی تا حالا یکمم استرس دارم آیا بخاطر هرکدومشون به تنهایی معافیت از رزم میتونم بگیره یا دوتاش باهم یا اصلا هیچکدوم؟

   1. سلام. دریافت هر گونه معافیت پزشکی اعم از معافیت دائم یا معافیت از خدمات رزمی به بررسی و نظر کمسیون های نظام وظیفه بستگی دارد، که با توجه به شدت مشکل هر یک از مشمولین متفاوت می‌باشد.

   1. ‌سلام من کف پایم صافه و پرستار هستم ایا درصورت گرفتن معاف از رزم در استخدامی مشکلی برام پیش میاد؟

 72. سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده لیسانس حسابداری دارم و ۶ ماهه که جراحی ترمیم مینیسک و رباط acl کردم میخواستم بدونم آیا شرایط من معاف از رزمه یا معافیت دائم ؟ چون بخاطر استخدام اداری دوست ندارم معافیت دائم بهم بخوره

  1. سلام اگر پارگی مینیسک به همراه اختلال عملکردی باشد وارگی aclدوطرفه باشد معافیت دائم درغیر این صورت معاف از رزم خواهید بور

 73. سلام خسته نباشید کسی که معاف از رزم هست در دوره اموزشی یک ماه است یا کمتر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است و درقسمت یگان هم از کارهای سخت منع میشوید

  2. سلام بعد از رای کمیسیون برای معاف از رزم میتونیم خودمون ارگان استخدامیمون را انتخاب کنیم .برای مثال سپاه خدمت کنیم چکار باید بکنیم

 74. سلام من کلا دندان ندارم و فقط در فک پایین چهارتا ایمپلنت دارم لثه هم ندارم ک دندان مصنوعی بذارم استخوان فکم تحلیل رفته ایا معاف میشوم

  1. سلام اگراستخوان فک و صورت درشما ناهنجاری دارد و همین مسئله موجب اختلال در عمل جویدن می شود و همچنین تکلم تان را با اختلال مواجه می نماید. این دسته از افراد شامل معافیت دائم می شوند.

   1. سلام . من کف پام صافه تاریخ ۷/۱ اعزامم آیا میتونم تو آموزشی برم بهداری معاف از رزمم کنند

 75. سلام و قتتون بخیر،بنده روی آرنجم جای تیغ دارم ک مربوط ب هفت سالی میش ک اون زمان ی اشتباهی کردم،الانم لیسانس دارمو میخوام ب خدمت برم ولی ب احتمال زیادی گروه ب بشم،علاقه ای رفتن ب نهادی های نظامی ندارم بعد خدمت ولی آیا برای استخدام سایر ادارات دولتی ب مشکل میخورم،گیر میدن ب همچین چیزایی؟؟

 76. سلام ببخشید من چند روز پیش پیامک برام فرستادت رفتم کمیسیون معاینه شدم به دکترم گفتم هیچ مشکلی ندارم گفت۴۵روز دیگه جواب نهایی میاد
  میخوام بدونم چ مدت بعد از رای کمیسیون مکان و تاریخ اعذام به خدمتم معین و مشخص میشه؟
  باتشکر

  1. سلام من به خاطر لاغری فرستادن کمیسیون آیا معاف از رزم میشم یا معاف دائم وزنم ۴۲کیلو گرم هستش

 77. سلام و وقت بخیر
  من هم نرمی دریچه میترال قلب دارم و هم مشکل حملات پانیک و هم حملات میگرنی شدید
  میخاستم ببینم برای کدومش اقدام کنم برای معافیت از رزم بهتر هست که بعدا برای استخدام هم مشکلی پیش نیاد برام و اعصاب و روان نره تو پروندم
  ممنون میشم به طور کامل راهنماییم کنید

  1. سلام میتوانید از هرسه استفاده نمایید معاف از رزم بودن دراستخدامی ها مشکلی بوجود نمی آورد

 78. سلام من لیسانس کامپیوتر هستم شورا عالی رای معاف از رزم برام صادر کردند ،تو کامنت ها خوندم برای معاف از رزم ها هم نگهبانی و پست میگن باید بدن آیا ما هم نگهبانی و پست باید بدیم ؟
  بنظر شما بیشتر امکان داره ارتش بیفتم یا نیروی انتظامی اعزام برج۶ هستم

  1. سلام معاف از رزمی ها ازکارهای سنگین منع می‌شوند اگر کارهای سنگین داشتید حق اعتراض دارید

 79. سلام
  آیا اگه ۳ تا معاف از رزم بگیرم معاف کامل میشم؟
  برای لاغری و بیماری های استخوانی معاف از رزم شدم اگه برای ی بیماری دیگه معاف از رزم بگیرم آیا بهم معافیت کامل میدن ؟

 80. سلام وقت بخیر من تو دست و پاهام انگشت اضافه هست ۶ انگشتیم پاهام که کلا نمیتونم کفش بپوشم اذیت میشم دستام هم انگشت اضافه دارن استخون دارن و حسشون میکنم دست راستم انگشت۶ اومده تو کف دستم نمیتونم مشت کنم دستمو حتی موقع گرفتن قلم به دست هم اذیت میشم و کف دستام مدام عرق میکنه میخواستم بدونم چجوری باید اقدام کنم اصلا معاف میشم یا نه؟

  1. سلام خوبی معاف از رزم خوبه یانه داخل کارت پایان خدمت می نویسند معاف از رزم یانه اکه بنویسند در کار های دولتی مثل جهاد کشاورزی شرکت های خصوصی و غیر نمیزارند

   1. سلام معاف از رزم در کارت پایان خدمت درج نمی شود و مشکلی برای استخدام ایجاد نمی کند

  1. سلام و وقتتون بخیر،بنده در دوران راهنمایی یه اشتباهی کردم و روی آرنجم جای تیغ زدم ک جاش معلوم هس درسته از روش چن سالی میگزره ولی جاش مونده،بنده لیسانسم و میترسم برم خدمت و معاف از رزم بشم و تو آینده نتونم تو استخدام ادارات شرکت کنم آیا واقعا برام مشکل ساز میشه این؟؟؟

   1. سلام معاف از رزم بودن مشکلی دراستخدامی ها بوجود نمی آورد فقط در قسمت یگان دوران خدمت از کارهای سخت وسنگین منع میشوید

 81. سلام وقت بخیر
  آیا میشه بعد از اینکه آموزشی تمام شد و تقسیم شدیم تلفن همراه با خودداشته باشیم؟

  1. سلام من روی دستم یه تاتوی کوچیک هستم اونم مال بچگیه الان نیس خلاصه ایا برام معاف از رزم میزنن یانه چون قرازه از نظام وظیفه برام‌اس ام اس بیاد برم‌کمیسیون ایا اونجا اعصاب رون میزنن بخاطر تاتو؟ یا معاف از رزم بشم چون من مشکلی ندارم ونمیخوام معاف ازرزم بشم

   1. سلام خوبی معاف از رزم خوبه یانه داخل کارت پایان خدمت می نویسند معاف از رزم یانه اکه بنویسند در کار های دولتی مثل جهاد کشاورزی شرکت های خصوصی و غیر نمیزارندهه

    1. سلام معاف از رزم در کارت پایان خدمت درج نمی شود و مشکلی برای استخدام ایجاد نمی کند

 82. سلام من معاف از رزم گروه الف هستم میگن ک گروه الف هم پست میدن بالا برجک ولی با باتوم آیا درسته؟!!!!

  1. سلام معاف از رزمی ها از کارهای سنگین منع می‌شوند اگر کارهای سنگین به شما تعلق گرفت حق اعتراض دارید

 83. سلام. وقت بخیر.
  من بیماری واریس پا دارم. میخواستم بدونم معاف از رزم میشم؟
  و اینکه معاف از رزم در ارتش، آموزشی داره یا خیر؟

  1. سلام واریس های شدید وهمراه با اختلال عملکرد معافیت دائم ولی به واریس های خفیف معاف از رزم تعلق میگیرد. بله معاف از رزم دوره آموزشی دارد.

 84. سلام. وقت بخیر.
  من بیماری واریس پا دارم.
  میخواستم بدونم معاف از رزم میشم ؟
  و اینکه معاف از رزم در ارتش دوره آموزشی داره یا نه؟

  1. سلام وقت بخیر
   واریس های شدید وهمراه با اختلال عملکرد معافیت دائم ولی به واریس های خفیف معاف از رزم تعلق میگیرد. بله معاف از رزم دوره آموزشی دارد.

   1. سلام وقت بخیر.بنده دیسک کمر دارم ولی به صورت خفیف.ایا جزو شرایط معاف از رزم هست؟؟ینی میشه گرفت معافیت؟؟؟

    1. سلام درصورت تشخیص پزشک مبنی برعدم توانایی انجام حرکات سنگین معاف از رزم می شوید

 85. سلام وقت بخیر من از چندجا شنیدم تعداد روزهای اموزشی معاف رزم ها کمتره درسته آیا؟

   1. سلام من مدرکم دیپلم هست و هم کف پام صاف هستش و هم مجموع نمرات دو چشمم ۸ است و یک چشمم تنبلی دارد و هم کتف سمت راستم تیر خورده بوده با تفنگ بادی آیا معاف دائم میشم یا معاف از رزم؟

 86. سلام خسته نباشید،من تو قفسه سینه سمت چپ پنچ انگشت پایین تر از نوک سینه به علت حادثه ای در کودکی فرورفتگی یکی از دنده هام هست دکترا گفتن نمیشه هیچ کاریش کرد، عموما مشکلی نداره برام ولی بعد یک دقیقه دویدن تنگی نفس شدید و سرگیجه میگرم به نظر شما معاف از رزم تعلق میگره؟

 87. سلام
  من دوتا از انگشت های پام انحراف دارن میخوام خدمتم را سپاه پذیرش کنم آیا معاف از رزم میزنن؟

  1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است ولی بیشتر درقسمت یگان شما از کارهای سنگین منع میشوید

 88. سلام خسته نباشید ببخشید من فردا اعزامم هست برای سپاه و معاف از رزم هستم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تمام بشه و اینکه کارت سبز فعال هم دارم آیا تاثیری داره

  1. سلام بله کارت سبز فعال تاثیر دارد
   معاف ازرزم مدت یگان کمترمیشود و شما از کارهای سنگین منع میشوید

   1. سلام من فردا برای نظام وطیفه میرم احتمال این که معاف از رزم بشم زیاده
    من کی اعزام میگیرم

 89. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .
  چند مرتبه فرستادم ولی نمیدونم چرا منتشر نمیشه نظرم

  1. سلام باید وضعیت کلیه مشخص تر بیان کنید میتوانید بامشاوران ما تماس بگیرید ولی درکل بله معافیت پزشکی شامل شما میشود

 90. سلام من معاف از رزم هستم و عصاب روان خوردم بخاطر خودزنی و خالکوبی و یگان هم اوفتاده پدافند هوایی ایا به من اموزش پدافند هوایی میدن و شرایط من چطوری است در یگان سپاه

 91. سلام من تو پادگان معاف ار رزم گروه ب شدم میخواستم بدونم کارت چه ارگان هایی میتونن یا اجازه دارن از کارت استعلام بگیرن .خیلی نگران این موضوعم

   1. سلام خسته نباشید،من تو قفسه سینه سمت چپ پنچ انگشت پایین تر از نوک سینه به علت حادثه ای در کودکی فرورفتگی یکی از دنده هام هست دکترا گفتن نمیشه هیچ کاریش کرد، عموما مشکلی نداره برام ولی بعد یک دقیقه دویدن تنگی نفس شدید و سرگیجه میگرم به نظر شما معاف از رزم تعلق میگره؟

   2. سلام Bmi من ۱۶.۱ هست و دوست ندارم معاف از رزم بشم اگه خودم درخواست معافیت پزشکی ندم ممکنه بخاطر وزن کمم منو معاف از رزم کنن؟

    1. سلام شما زمانی که به پزشک نظام وظیفه مراجعه کردید ایشان شما را کامل چک می‌کنند وچون bmiشما کمتر از هفده است معاف از رزم خواهی شد.

 92. سلام من کف دست و مچ پا به پایین به شدت عرق می‌کنه. آیا معاف کامل شامل می شود؟ یا معاف از رزم؟ و اگر معاف از رزم احتمالا چه جایی خواهم افتاد؟

 93. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .

 94. سلام .من دو تا از مهره هام دیسک سیاه و یکی از مهره هام بیرونزدگی داره معافیت پزشکی من چطوری خواهد بود ممنون میشم راهنمایی کنید .

 95. سلام من گروه ب شدم میخواستم ببینم برای شرکت استعلام میگیرن یا نه. از کپی کارت هم میتونن استعلام بگیرن ، از طریق کد زیر تراشه استعلام میگیرن یا خوده تراشه

 96. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست..،

   1. سلام،بنده هنوز ب خدمت نرفتم و رو آرنجم جای تیغ هس ک مربوط ب ده سال پیش،حالا لیسانس دارم ولی نگرانم تو استخدام های دولتی با مشکل مواجه بشم آیا واقعا تو استخدام مثلا بانک و ادارات دولتی بنده با مشکل مواجه میشم؟؟؟

    1. سلام معاف از رزم بودن مشکلی دراستخدامی ها بوجود نمی آورد فقط در قسمت یگان دوران خدمت از کارهای سخت وسنگین منع میشوید

 97. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست..

  1. سلام،من سه شگستگی در مچ دست و ران پا و لگن داشتم و پلاتین رو هم خارج کردم،انحراف پا هم دارم کمتر از ۱۲ سانت،دیسک گردن هم دارم ایا معاف دائم میشوم؟

 98. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست.

 99. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .

 100. سلام خسته نباشید من کف پام صافه به طوری که وقتی پامو زمین میزارم گوشت اظافه از ناحیه قوسی پا میزنه بیرون یعد اینکه پاشنه پام به طرف داخل کشیده میشه میخاستم ببینم معاف دائم میشم واگه شدم مشگل برام تو آینده شغلی پیش میاد اگه مشگل پیش بیاد میتونم سالم خدمت کنم یا نه بعد مدرکم کاردانی هست

    1. سلام. احتمال معاف از رزم وجود دارد و برای بررسی بیشتر با مشاوران تماس بگیرید

 101. سلام
  من pfoقلبی دارم میخواستم بدونم کدام معافیت را میتونم بگیرم معاف یا معاف از رزم؟

 102. سلام من به خاطر تتو هام معاف از رزم شدم وقتی که کارت پایان خدمت و بهم بدن معاف از رزم هم میزنن تو کارت یا نه چون میخوام بعد از سربازی تتو هامو پاک کنم وارد نظام بشم مشکلی پیش نمیاد واسم

 103. سلام من معاف از رزم شدم بعد از سربازی میخوام تتو هامو پاک کنم میتونم استخدام شم تو نظام … یا واسم تو کارت پایان خدمت گروه ب میزنه

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم در کارت درج نمیشود ولی احتمالا پرونده شما توسط خود نظام بررسی میشود و دردسر دارد

 104. سلام کسی که ضعیفی چشم، اختلالات اضطرابی افسردگی سردرد شبیه میگرن ارترز زانو لکنت زبان تعریق دست پا دارد چه نوع معافیتهای دارد؟

  1. سلام.آیا بعد از مشخص شدن رای کمیسیون برای معاف ازرزم خودمون میتونیم ارگان واسه خدمتتون انتخاب کنیم

 105. سلام وقت بخیر
  بنده معاف از رزم هستم و اعزامی ۱ مرداد
  میخواستم بدونم معمولا معاف از رزم ها رو داخل شهر خودشون میفرستن آموزشی ؟
  و اینکه در دوران آموزشی اگه تو شهر خودمون باشیم میتونیم بریم خونه ؟
  و چیز دیگری هست حتما معاف از رزم ها کارای مثل رژه و اینا رو ندارن ؟ چون چنجا شنیدم گفتن فرق نمیزارن

  1. سلام معاف از رزم ها راحت تر هستند و رژه و شیفت شب و ….. ندارند و در کل بیشتر مورد توجه و حمایت هستند .

 106. سلام من قبلا بیماری تب مالت داشتم الآن هم دوباره بیماریم برگشته این بیماری معافی بهش تعلق میگره تو هر مقطع از تحصیل ؟

   1. سلام تفاوت آموزشی شما با افراد عادی این است که شما از کارهای سنگین در آموزشی منع میشوید

 107. ی سوال داشتم
  اگر کسی دو مورد معاف از رزم همزمان داشته باشه
  تاثیری در معافیت دائم داره یا باز معاف از رزم میمونه

 108. سلام خسته نباشید
  اگر کسی اختلالات اضطرابی، افسردگی، ضعیفی چشم،تعریق دست پا، درد زانو شبیه ارتورز، سردرد ، لکنت زبان داشته باشه چه نوع معافیتهای داره؟

  1. سلام تمامی این بیماری ها باید به صورت مفصل بررسی شود چرا که درجه بیماری است که نوع معافیت را مشخص میکند.

 109. سلام من تو آموزشی گروه الف بودم ولی تو یگان گروه ب زدن به خاطر استرس اظطراب ریزش مو آیا در تراشه ثبت می‌شود یا برای یگان خدمتیه این اعصاب روان و در استخدامی مشکل میخورم جواب سه تا سوالمو لطفا بدین

  1. سلام معافیت از رزم در کارت درج نمیشود ولی در استخدامی های گهم پرونده شما چک میشود .

  2. من گروه ب هستم و من رو برای پست رو برجک مینوسیند میخاستم ببینم قانونی ؟ چون میگن گروه ب پست نداره

   1. شما می توانید به یگان خدمتی خود شکایت کنید طبق قانون این موضوع نباید اتفاق بیفتد

 110. سلام .خواستم بدونم قوصی کف پا اگه زیاد باشه و لگن خشک باشه و پا پرانتزی باشه معاف دائم میشم

   1. سلام خسته نباشید
    من یک کلیه مادر زادی دارم
    آیا معافیت کامل میگیرم یا معاف از رزم میشم ممنون میشم اگه جواب بدید.

 111. با سلام من در آموزشی برگ سبز سالم خوردم اما تو یگان گروه ب خوردم حالا تو پایان خدمتم معاف از رزم میزنند یا سالم؟؟؟ و اینکه تو کارت ثبت میشه نگرانم بخدا

  1. سلام خسته نباشید
   من یک کلیه مادر زادی دارم
   با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
   ممنون میشم اگه جواب بدید .

 112. سلام گروه ب چه معایبی داره در حین سربازی و بعد از سربازی؟و اینکه معاف از رزم هر نوعی باشه بعد از پایان خدمت روی کارت نوشته نمیشود ولی در تراشه الکترونیکی ثبت و ضبط میشود.درسته؟

 113. سلام
  من به دلیل در رفتگی پی در پی کتف میتونم معافیت از رزم بگیرم

  میخواستم بدونم این معافیت از رزم برای امریه وزارت نیرو یک امتیاز محسوب میشه یا یکی از شرایطش هست؟

  اگر این معافیت از رزم را بنده بگیرم احیانا برای کار و استخدامی در ارگان ها به عنوان نمونه وزارت نیرو نفت و…مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟

 114. سلام ببخشید من بخاطر دوسانت کوتاهی پاشنه اشیل فرستادن کمیسیون پزشکی ایا میتونم خودم مانع معاف از رزم شدنم بشم؟
  واگر معاف از رزم بشم در مرحله مصاحبه اموزش و پرورش و بانکها مشکل برام پیش میاد؟
  با تشکر

 115. با سلام بنده لیسانس دارم و یک پای من رباطش پاره است و در حین راه رفتن دچار قفل میشود و باید حتما یک جا بشینم و ان را باز کنم میخواستم بدونم شرایط من برای معافیت دائم و یا معاف از رزم چگونه است

 116. سلام وقت بخیر من رابط صلیبی پام پاره است و در راه رفتن مشکل برایم ایحاد میشود آیا معاف از رژم میشوم یا معاف دائم

   1. من فقط ACL پای چپم پاره شده و ۹۸عمل کردم. چون فقط ACL هستش معاف دائم نمیشم که . فقط خواستم بدونم معاف از رزم هستم یا خیر؟

 117. سلام ، بنده ۳سال پیوندکلیه شدم ، روی شکم بخیه دارم و دارو خم میخورم ، ایامعاف میشم؟

 118. سلام من گروه ب ام تو پادگان معاف از شیفت شب شدم نمیزارن پادگان بخوابم و میخواستم این اطلاعات مثل شیفت شب تو تراشه کارت میزنه یانه فقط میزنه گروه ب .،واسه جواز کسب ارایشگاهم مشکل ایجاد میکنه؟

 119. سلام ببخشید من به دلیل دوسانت کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شدم
  میخواستم بدونم این نوع معاف از رزم مشکلی برای استخدام در ازمون اموزش و پروش و بانک ها ایجاد میکند؟ یعنی سبب استخدام نشدنم میشه؟

 120. سلام ایا معاف از رزم شدن به دلیل دوسانتی متر کوتاهی پاشنه اشیل در استخدام شدن در اموزش وپرورش و بانکها مشکل ایجاد میکنه؟ یعنی موجب استخدام نشدنم میشه؟

 121. سلام ببخشید من به دلیل دو سانتی متر کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شناخته میشم
  میخواستم بدونم برا استخدام در اموزش و پرورش(ازمون استخدامی)و بانکها به مشکل میخورم؟سبب استخدام نشدنم میشه؟

   1. سلام من در پادگان ب پزشک مراجعه و تشخیص گشادی خفیف دریچه قلب بود و ب کمیسیون مراجعه کردم معاف از رزم زدن اما جوابش هیچوقت به پادگان ارسال نشد قرار بود یک هفته ای ارسال بشه و بعدش کسری خوردم و خدمتم تموم شد امکانش هست تو اطلاعات کارتم ثبت باشه ؟

 122. سلام ببخشید من به دلیل دوسانتی متر کوتاهی پاشنه اشیل معاف از رزم شناخته شدم میخواستم بدونم که این نوع معاف از رزم مشکلی در استخدام ازمون اموزش و پرورش و بانکها ایجاد میکنه؟یعنی باعث استخدام نشدنم میشه؟
  خواهش میکنم پاسخ بدید

 123. سلام من در آموزشی گروه آلف بودم و در یگان گروه ب اعصاب روان خوردم به خاطر دروغ گفتن وگرنه سالم سالمم آیا برای استخدامی شرکت ها و نظام به مشکل میخورم کمیسیون نرفتم واینکه درست میگن معاف از رزم یا اعصاب روان فقط برای یگان خدمتیه و بعد خدمت مث سربازای گروه الف هستن وبرای گواهینامه مث سربازای عادی هستن و به مشکل نمیخورن

 124. سلام همسرم معاف ازرزمه افتاده سپاه.همه جا معاف ازرزما ۱۵روزه س ولی سپاه یکماهه.ایا معاف ازرزمها هم یکماهه هستن یانه.ایا راهی وجود داره که فرمانده پادگان زودتر بفرسته یانه

 125. سلام من تو آموزشی گروه الف بودم در یگان خدمت به خاطر ریزش مو واسترس البته دروغ گفتم گروه ب خوردم و زدن اعصاب روان دوره۳ماهه دادن و نرفتم ویزیت مجدد د برگه سبز یا همون پلیس +۱۰سالم خوردم همون الف آیا در کارت پایان خدمت یا تراشه درج می‌شود نتیجه نهایی برام ندادن نرفتم دنبالش برم دنبال یا نه مهم نیس

 126. سلام کسانی که در طول خدمت معاف از رزم و یا اعصاب روان میخورن یا گروه ب آیا در کارت پایان خدمت میخوره معاف از رزم یا اعصاب روان یا فقط برای یگان خدمتی که اسلحه بگیری یا نه. چه موارد در بحث معافیت در کارت خدمت درج می‌شود

 127. سلام . دیپلم ردی هستم و دوسال غیبت دارم
  ژنیکوماستی بسیار شدیدی دارم
  تو سونوگرافی بافت فیبروندلار تایید شده و تانر ۳ هم بالاتر هست
  میتونم معاف دائم بشم ؟

  1. سلام
   بنده مدرک کاردانی فوق دیپلم دارم
   با ۹۰روز اضافه خدمت
   همینطور معاف از رزم هستم بخاطر شلی دریچه ی قلب.
   آیا اضافه خدمت بخشیده میشود؟
   آیا افراد معاف از رزم می‌توانند در حین خدمت استخدام نیز شوند؟ مثلا استخدام در بخش های اداری نظامی.

   با در نظر گرفتن شاعر و نویسنده بودن بنده چه امتیازی شامل حالم می‌شود؟

 128. سلام خسته نباشید من حیخوام معافیت از رزم بگیرم به نظرتون موقع استخدامی آموزش و پرورش مسکلی ایجاد نمیشه؟

   1. سلام خسته نباشید من زیر دیپلمم
    شماره چشمم هفت و بیست و پنجم
    ولی معافم نکردن الان اموزشیم چیکار کنم معاف شم؟!

    1. سلام با مدرک دیپلم بایدنمره چشم شش به بالا باشد وبا مدرک لیسانس نمره‌ی ضعیفی چشم هشت باشد

    2. آقا عرفان شما باید اعتراض میزدی ، چون به احتمال زیاد اشتباهی تو پروندهٔ شما شده .
     شما با مدرک زیر دیپلم و نمرهٔ چشم بالای هفت صد در صد معاف میشید ، حتی اگه دیپلم هم بودید باز معاف میشید

 129. با سلام من معاف از رزم هستم ولی هم اسلحه به من حمل می کنند وهم در اردوها باید شرکت کنم مثلا فردا قرار است به یک اردوی ۱۵ رو زه بروم من چکار کنم می گویند ما معاف از رزم وغیره نمی دانیم خیلی وقتها با انکه پاهام مشکل دارد حرکات دویدن و.. بهم انجام می دهند من نمی دانم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 130. سلام.معاف از رزم برای رفتن ب خارج دردسرایجادمیکنه یاخیر.
  اگ تو سپاه خدمت کنیم درخارج از کشور ب مشکل میخوریم یا ن اگ مشکل ایجاد میکنه راهی هست؟

 131. سلام
  خسته نباشید
  من مشمول غایبم
  و یک بار معاف از رزم شدم
  و دوباره امسال اقدام کردم و معاف دائم شدم و هزینه کارت رو هم پرداخت کردم
  ولی سرهنگ لطف کردن و با بردن پرونده به شورای عالی معافیت دائم رو به معاف از رزم تبدیل کردن
  با داشتن ۲تا معاف از رزم و اینکه یکبارش درواقع معاف دائم شدم و تغییر کرده
  با شرایط غیبتی که دارم میتونم چندماه بعد دوباره معافیت بگیرم؟
  شرایط من بیماری مغز و اعصاب هست
  و کیست آراکنویید دارم
  پزشک جراح مغز و اعصاب بیمارستان نظر مثبت
  و پزشکای کمیسیون رای معافیت پزشکی دادن
  که معاف شدم و پرداخت کردم
  اما پزشک شورای عالی که همراه سرهنگ بودن
  پزشک مغز و اعصاب داخلی بودن و ربطی به معافیت من نداشتن و برای اینکه فقط بویایی رو ندارم معاف از رزم کردن منو
  و همچی رو تغییر دادن
  آیا میشه بعد دوباره با دوتا معاف از رزم و اینکه یه بار معاف دائم شدم کاری کرد!!!؟؟؟
  یا الان میشه کاری کرد!؟؟؟
  چون یکم مرداد اعزام زدن که البته نمیتونم برم

  1. برای یک بیماری چند بار میشه درخواست داد منم شرایطم مثل شماس و تو شورای عالی رد شدم

 132. سلام
  بند در معاینه اولیه سالم تشخیص داده شدم و در دوره آموزشی برای بنده گروه ب ثبت کردند، الان این وضعیت بنده در روی کارت یا تراشه ثبت میشه که گروه ب هستم یا معاف از رزم ثبت میشه ؟!
  خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید

 133. سلام وقتتون بخیر ببخشید میخواستم بپرسم که من بیماری دفع پروتیین۸۰۰ دارم و با این مقدار آیا معاف از رزم میشم و یا دائم و اینکه امکان مصرف قرص در حین خدمت آموزشی وجود داره؟؟

 134. سلام.روز بخیر
  من ۴ سالگی تنگی حالب داشتم و عمل پیوند حالب انجام دادم.چند ماه پیش هم که مراجعه کردم دکتر،بعد سونوگرافی گفتن کلیه سمت راست قدری متورم شده.خواستم ببینم با این شرایط معاف میشم یا فقط معاف از رزم.
  در صورت معاف نشدن وضعیت آموزشی سربازی چطوری میشه.
  با تشکر

  1. سلام
   ر صورت حاد بودن شرایط فعلی امکان معافیت هست ولی اگر معاف نشوید در آموزشی تاثیری ندارد

   1. سلام من معاف از رزم تو مدت سربازی تأثیری داره یا ن یعنی برا غیر بومی معاف از رزم چند ماهه کلن؟؟

 135. سلام: شوهرم قوز قرنیه داره چشم چپش فرستادن کمیسیون پزشکی تهران نمره هفت را براش نوشته الان امدم شهر خودم دوباره کمیسیون تشکیل دادن میگن معاف از رزم هست لطفا راهنمایی کنید شوهرم ۴۰ سالش هست

   1. همسرم ۵/۲ رفته آموزشی و معاف رزم شده میخواستم بدونم چند روزه است معاف رزم یعنی چند روز معاف رزم هست؟؟

 136. سلام: شوهرم قوز قرنیه داره چشم چپش فرستادن کمیسیون پزشکی تهران نمره هفت را براش نوشته الان امدم شهر خودم دوباره کمیسیون تشکیل دادن میگن معاف از رزم هست لطفا راهنمایی کنید شوهرم ۴۰ سالش هست

   1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است ولی بیشتر درقسمت یگان شما از کارهای سنگین منع میشوید

   1. سلام روزتون بخیر
    من یک پام رباط صلیبی و قدامی و مینیسک در اثر اتفاقی پارگی کامل داشت و عمل کردم و پای دیگم رباط صلیبیم پارگی خفیف داره و عضله چهار سر زانوم انحراف داره
    الان معاف از رزم میشم یا معاف دائم؟ مدرکم هم لیسانس هستش

 137. سلام، من کارشناسی ارشد هستم، محل آموزشیم ثابتخواه گیلان هست، خواستم بپرسم اشتباهی رخ نداده در تقسیم بندی؟ چون این پادگان فقط دیپلم میگیره ظاهرا؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 138. سلام. آیا ممکنه به خاطر بیماری اعصاب و روان کسی رو در پادگان اموزشی معاف از رزم کنن؟ (که توی یکی از سایتا نوشته معاف از رزم پادگانی). یا اینکه باید حتما باید به کمیسیون فرستاده بشه؟!

 139. سلام ،من این سوال رو تا الان از چند نفر پرسیدم ولی به جواب قانع کننده ای نرسیدم ،می خواستم بدون آیا معاف از رزم روی خود کارت پایان خدمت حک میشه تا در داخل تراشه کارت ثبت میشه.با تشکر

 140. سلام
  از رفتن به کمیسیون پزشکی تا جواب نهاییشون چقد طول میکشه؟
  من صافی کف پا دارم و دکتر گفته احتمالا معاف از رزم میشم.

 141. سلام
  میخواستم بدونم کل زمان از رفتن به کمیسیون پزشکی تا جوابشون چقد طول میکشه؟
  من صافی کف پا دارم و دکتر گفته احتمالا معاف از رزم میشم.

   1. سلام خسته نباشی من قبل ازرفتن به سربازی هیچ مشکلی نداشتم وتو گروه الف شدم بعدش تو یگان بخاطر اینکه ممتاهلم کفت شب ها نمیتوانم بادگان بمونم خانه ام جداست روان پزشک من تو گروه ب گذاشت الان من درکل توگروه ب یاالف هستم? بعدش میتوانم اعتراض کنم چون هیچ مشکل خالکوبی واعصاب ندارم

 142. سلام خسته نباشید ایا وزارت دفاع با مدرک دیپلم سرباز میگیره و ایا سربازی در وزارت دفاع راحت است یا سخت

   1. سلام من مهری ۱۰کمروم شکسته ولان پلاتین داخل کمرم هسته و مهری ۹کمرومهم آسیب دیدم سال۹۶خدمت بودم دگیه تصادف کردنم نتونستم برم خدمت

    1. سلام. صرف داشتن پلاتین در بدن برای شما معافیت به همراه ندارد این اتفاق بسته به اینکه چه میزان روی کارکرد عادی شما تاثیر داشته است میتواند معافیت دائم یا معافیت از رزم داشته باشد.

 143. سلام.من توع آموزشی بی دلیل گروه ب کردن ،نه خط نه تاتو نه افسردگی دارم,چقدر باید بگذره تا اعتراض بدم و میشه دوباره الف شم ؟

 144. من پنیک خفیف دارم و خوبم اما واسه محکم کاری میخام قرص ببرم سربازی . اگه بفهمن قرص مصرف میکنم گروه ب میرم؟ اخه دوس ندارم

  1. خیر اصلا اینچنین نیست من خودم سرباز سپاهم یکیش اینه که ساعت ۶٫۵ باید پادگان باشی تا شب و شب پست بدی تا ساعت ۶ صبح و ۶ صبح باید بری داخل گردانت و ساعت اداری تا ۱۲ الی ۱ بذارن بیای خونه و دوباره ساعت ۶٫۵ باید پادگان باشی و ادامه… و به نظرم نیرو انتظامی بهتره گرچه آموزشی به نظرم سختره

 145. سلام و عرض ادب من ۲ مورد معاف از رزم دارم و ارشد دارم و غیبت ندارم . باز هم معاف از زرم حساب میشه؟ یا معافیت دایم. یکی ساکرالیزاسیون کمر + نارسایی بسیار خفیف قلب که گاهی تپش قلب هم احساس میشه.

 146. سلام یه سوال فنی؟فرق بین معاف از رزم عصاب و روان و معاف دائم عصاب و روان چیه؟آیا واسه اخذ گذرنامه مشکلی ب وجود میاره؟یا ربطی به گذرنامه نداره

  1. با سلام ذر معافیت از رزم شرایز شما بهبود مییابد در معاف دائم کاملا معاف میشود و علت معافیت در کارت شما درج میشود. معاف از رزم در کارت شما تاثیری ندارد .

   1. سلام من در ارتش خدمت میکنم معاف از رزمم هستم میخواستم ببینم آیا میتوانم حین خدمت استخدام ارتش بشم بیماریم هم بیماری مهمی نیست،ممنون میشم جواب بدین؟

 147. سلام یه سوال فنی فرق بین معاف از رزم عصاب و روان ومعاف دائم عصاب روان چیه؟؟آیا واسه گذرنامه محدودت ایجاد میشه یا به گذرنانه ربطی نداره

  1. با سلام ذر معافیت از رزم شرایز شما بهبود مییابد در معاف دائم کاملا معاف میشود و علت معافیت در کارت شما درج میشود. معاف از رزم در کارت شما تاثیری ندارد .

 148. سلام خسته نباشید. صافی کف پا جز چه گروهی است و ایا کسی کف پای صاف داسته باشه پست برجک میده یا نه

 149. سلام،من چند ماهی میشه که خدمتم رو تموم کردم و کارت پایان خدمتم رو گرفتم،حین خدمت معاف از رزم بودم ولی دقیق نمی دونم علت معافیت از رزم بودنم چی ثبت شده و این که آیا گروه الف بودم یا ب، از کجا میتونم این موضوع رو استعلام کنم و متوجه بشم؟

 150. سلام من بخاطر بخاطر بیماری اعصاب از آموزشی فرستادنم کمسیون سپس ۲باربهم شش ماه موقت دادن بعد معاف از رزمم کردن بخش ۵بند۳، ۱۵الی۲۰روز میگذره، متاهلم ومادرمم تحت پوشش بهزیستیه میتونم برای کفالت اقدام کنم شرایطم طوری نمیتونم برم سربازی خواهشا راهی نشونم بدین

 151. سلام من معاف از رزم شدم بخاطر اعصاب (استرس،شب ادراری)
  ولی نظرات رو که خوندم پشیمون شدم میتونم الان اقدام کنم معاف از رزمو حذف کنن؟

  1. با سلام امکان لغو معافیت وجود دارد اما باید بدانید که خیلی سخت است.

 152. سلام
  من هر کدوم از چشمام نمره ۳٫۲۵ هست و طبق چیزی که خوندم میتونم معاف از رزم بشم
  الان سوال من اینه که بعداً بخوام گواهینامه رانندگی بگیرم به مشکل میخورم یا نه ؟ و آیا روی کارت سربازی درج میشود؟

 153. بنده واریکسول گرید ٣ داشتم و چند سال پیش عمل کرده و به این خاطر معاف از رزم هستم همچنین الان پارگى رباط صلیبى acl و مینیسک پاى چپ دارم آیا براى این ٢ مورد معاف از رزم مى توانم معافیت دائم بگیرم ؟؟!

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست لطفا برای دریافت پاسخ درست و کامل با مشاورین اویژه در تماس باشید

  2. سلام و خسته نباشید خدمت شما و تیم محترمتان من معاف از رزم هستم و گواهینامه دارم ولی مدرک تحصیلیم دیپلم ناقصه میتونم اونجا توی اموزشی ماشین به عهده بگیرم با تشکر

 154. سلام من فوق لیسانس دارم و غیبت ندارم، تک پسر هستم و معاف از رزم. آیا آموزشی در شهر خودم (تهران) خواهم بود؟

  1. با سلام
   به این موارد مربوط نمیشود. اما در کل امکان بودن در شهر خودتان بالاست

 155. معاف ازرزم بدلیل عدم شنوایی یک طرفه جهت استخدام بعنوان پرستار دربیمارستان امکانش هست یانه

  1. سلام دوست عزیز
   متوجه نشدم . معاف میشوید اما برای استخدام بستگی دارد

 156. سلام
  من در زمان ارسال دفترچه به دلیل اینکه وقت کافی برای انجام فرآیند کمیسیون و… جهت اخذ معافیت از رزم رو نداشتم، وضعیتم رو سالم اعلام کردم و برگ سبز گرفتم.
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه بیش از یکماه تا زمان اعزام فرصت دارم، میتونم در این فرصت برای معافیت از رزم اقدام کنم؟
  متشکرم

 157. سلام من امروز رفتم پذیرش سپاه واسه سربازی رو دستم ی خط بود ۴سانت اینا ولی خیلی نازکه و من گروه ب زد میتونم اینو تغییر بدم حالا این اشتباهی ب.ئ که ۷ سال پیش افتاده

 158. سلام نامزد من ۱ اردیبهشت اعزام شد، نیروی انتظامی معاف از رزمم هست، بمن گفتن ک آموزشی ۱۵ روزه، امروز ۱۶روز گذشت ولی هنوز اونجا بهشون اعلام نکردن، یعنی ۳۰ روزس😢؟؟

 159. سلام من لکنت زبان نوع خفیف دارم یعنی استرس زیاد میگیرم و دچار اختلال توی تکلم میشم آیا میتونم معاف از رزم بگیرم؟ ضمنا دفترچه پست کردم و ۴/۱ اعزام هستم میتونم الان اقدام؟

  1. سلام بستگی داره کمیسیون نظام وظیفه چه تصمیمی بگیرند باتوجه به شدت لکنت.میتوانید به پلیس+۱۰مراجعه کنید.

  2. سلام من قدم ۱۷۵ وزنم ۱۳۸ و bmi هم ۴۵ (رسما غولیم برای خودم😂)میخواستم بدونم که معاف از رزم میشم یا نه

 160. سلام خسته نباشید. ایا درسته معاف از رزم ها بیشتر در سپاه و نیروی انتظامی خدمت میکنند.

  1. سلام واضح مطرح نشده اما خیر
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

   1. سلام خسته نباشی،من قبلاً تصادف شدید کردم دست و پامو شکست و پلاتین گذاشتم اما درآوردم چون گفتن معاف نمیشی،اما الان یکبار دیگه عمل کردم،و درد بسیار شدیدی دارم و بعضی اوقات لنگ میزنم آیا معافی بهم میدم یا فقط معاف از ززم؟

    1. با سلام شرایطتتان اگر بحرانی باشد و واقعا شرایط خدمت نداشته باشید معاف دائم و اگر جزئی باشد و امکان خدمت با شرایط مساعد باشه معاف از رزم میشوید .

 161. سلام
  من قبلا واسه مشکل قلب و عروق معاف از رزمی گرفتم
  ولی دانشگاه قبول شدم
  میخواستم ببینم حالا که دانشگاه تموم شده مجدد باید پرونده جدید باز کنم یا کلا معاف از رزم محسوب میشم

  1. سلام بله همچنان معاف از رزم هستید برای اطمینان ازطریق پلیس+هم میتوانید اقدام به پرسش کنید

 162. سلام خسته نباشید کف هر دو پام صاف هستش و مدرک هم دیپلم و مچ پای چپم دفورمیتی داره اما انعطاف‌پذیر پذیر ایا معافیت دائم میدن یا رزم. و خدمتم در شهر خودم است؟

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود اما به طور کلی بستگی به شدت اذیت شدنتون داره و نظر کمیسیون پزشکی نظام
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 163. سلام ببخشید همسرمن اموزشی معاف ازرزم هست پادگان گیلان غرب اول بهشون گفتن پنجشنبه این هفته نرخیصند ولی دوبتره ازدیشب گفتن ابلاغیه اومده بایدمعاف هاهم تا ۲۸بمونن.خدالعنتشون کنه.توروخدا جواب بدید.صحت داره

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید
   چنانچه قوز قرنیه با کراتومتری قابل اندازه گیری نباشد فرد بیمار می توانید معافیت دائم دریافت نمایید

   1. سلام خسته نباشید
    من معاف از رزم هستم و افتادم سپاه یکم خرداد اعزام هستم
    به معاف از رزم گیر میدن یا تا آخرش سپاه خدمت میکنم؟

 164. سلام من در اموزشی برام معاف از رزم گروه ب اعصاب روان زدن در صورتی ک نه تتو دارم نه خود زنی ن مشکلی میخوام ببینم بعد خدمت میشه برای معلمی اقدام کنم یا نمیشه؟

  1. سلام وابسته به شرایط استخدامی و نیروی مد نظر احتمال اینکه به مشکل بخورید هست.

   1. سلام من لکنت زبان نوع خفیف دارم یعنی استرس که میگیرم دچار اختلال تو صحبت میشم آیا میتونم معاف از رزم دریافت کنم؟ و این که دفترچه پست کردم و ۴/۱ اعزامم میشه الان اقدام کنم؟

    1. سلام بستگی داره کمیسیون نظام وظیفه چه تصمیمی بگیرند باتوجه به شدت لکنت.میتوانید به پلیس+۱۰مراجعه کنید.

   1. سلام دوست عزیز
    سلام به تنهایی خیر اما جهت راهنمایی کاملتر تماس بگیرید.

 165. سلام نامزد من یکم اردیبهشت رفت اموزشی معاف از رزمه افتاده سپاه میخام بدونم دوره اموزشی معاف از رزم چند روزه هست؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام حدودا ۱۵_۳۰ روز بسته به رسته کاری و اموزشی متغیر است .

 166. سلام ببخشید،الان کسی که معاف از رزم باشه،مدت زمان آموزشی اون فرد از ۱ ماه به ۲ هفته کاهش پیدا میکنه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله .البته باز هم به پادگان شما بستگی دارد و تصمیم نهایی که برای شما میگیرند .

 167. سلام .من مشکل بیماری دارم و معاف از رزم هم صد درصده ولی قبل خدمت اگه بخوام اینو نهایی کنم تا به درد سربازی امریه هم بخوره از کجا باید شروع کنم ؟

  1. سلام باید به پلیس به علاوه ۱۰ مذاجعه کنید و فرم معافیت پزشکی دریافت کنید بعد از بررسی مرونده دفوت به کمیسبون میشوید .برای تکمیل سوال خود با مشاوران ما تماس بگیرید.

  1. با سلام اگر متوجه شوند خیر . که معمولا متوجه میشوند و اجازه نمیدهند .

 168. سلام بنده معاف از رزمه اعصاب و روانم
  دوره اموزشی از طرف نیرو انتظامی برای من یک ماه است یا ۱۵ روز؟

 169. سلام
  ببخشید، کسی که معاف از رزم بشه، دوره آموزشی و خدمتشو به شهر خودش میندازن یا هر شهری که بیفته؟

  1. سلام. فردی که معاف از رزم است آموزشی ندارد اما ممکن است هر شهری بیفتد.

 170. سلام من تتو دارم برم. خدمت معاف ارزم میشم گروه ب میشم. بد میگن ک هیچ شرکتی قبول. نمی کنند

   1. سلام ببخشید همسرمن اموزشی معاف ازرزم هست پادگان گیلان غرب اول بهشون گفتن پنجشنبه این هفته نرخیصند ولی دوبتره ازدیشب گفتن ابلاغیه اومده بایدمعاف هاهم تا ۲۸بمونن.خدالعنتشون کنه.توروخدا جواب بدید.صحت داره

 171. سلام من بیماری فاویسم دارم.‌تو دوران نوزادی خونمو عوض کردند. آپاندیسمم عمل کردم.ممکنه معافیت از رزم بگیرم؟در ضمن مدرکم ارشد عمرانه.

 172. سلام کسی که معاف از رزم شده و دوره ی آنوزشیش رو طی کرده و اوایل خدمت اصلی رو میگذرونه آیا امکان به جریان انداختن دوباره پرونده پزشکی و معافیت دائم رو داره؟؟ دلیلشم وجود پلاتین تو پا باشه

  1. باسلام .اگر تا به حال اعتراض نکردید بله بازهم باید شرایط شما بیشتر بررسی شود

 173. سلام من میخواستم بدونم من با تنگی کانال نخاعی دارم مدرک تحصیلی تاثیری بر گرفتن معافیت دائم دارد

  1. سلام من به خاطر مشکل اعصاب معاف از رزم شدم الان قرص های زیادتری مصرف میکنم میتونم درخواست معافیت دائم بدم؟؟؟

   1. سلام این موضوع بستگی به درجه بیماری و مدرک تحصیلی شما دارد که باید دقیق تر بررسی شود.

 174. سلام
  شصت من. دو سه ساله شکسته و خم نمیشه هنوز هم
  واریکوسل گرید سه هم دارم
  آیا معاف میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم درمان و یا مقاومت به درمان احتمال بالایی دارد

   1. سلام خسته نباشید من توآموزشی سربازی فرارکردم اگه خودم را مهرفی بکنم تجدیددوره میشم توروخدا جوابمو بدین ممنون میشم

    1. سلام اگر زمان فرارتان کمتر از دو سال میباشد در چنین شرایطی فرد به یگان قبلی منتقل میشود و گذراندن دوباره دوره آموزشی ضروری نمیباشد و تنها موضوع فرار ادر دادگاه های نظامی مورد بررسی قرار میگیرد و جریمه های لازم برایتان در نظر گرفته میشود میتوانید با ما تماس بگیرید.

 175. سلام وقت بخیر
  ببخشید افراد معاف از رزم از ماه های خدمتشان کسر خواهد شد یا هماهن ۲۴ ماه هستند ولی بصورت سبک تر از افراد عادی؟

 176. من مشکل پا دارم کف پای صاف و در راه رفتن مشکل دارم میلنگم و پام خیلی خیلی زود درد میگیره آیا معاف دایم میشم یا معاف ار رزم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت بیماری و میزان انحراف پا و همچنین مدرک تحصیلی خود بررسی میشود .برای بررسی دقیق تر با کارشناسان تماس بگیرید.

 177. سلام وقتتون بخیر
  بنده از نوزادی تا ۶ سالگی مشکل شدید سنگ کلیه و حالب و همچنین برگشت ادرار داشتم به طوری که دکترا قطع امید کرده بودن و تو همون بازه زمانی شش ساله ۱۳ تا عمل جراحی داشتم
  میخواستم ببینم امکان معافیت وجود داره همه مدارکشم موجود هستش
  ضمنا من بیست سال سن دارم و آخرین بار چن سال گذشته معاینه رفتم مشکلی نبود

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم سلامت جسمانی میتوانید اقدام کنید.اخرین چکاپ پزشکی مورد تایید خواهد بود

 178. سلام

  من سابقه عمل جراحی سنگ کلیه داشتم و دوبار انجام دادم. تمام مدارک پذیرشم هم موجود هست.
  امکان معاف از رزم برای من وجود داره؟
  ضمنا برای معاف از رزم میشه بعد از اعزام به پادگان اقدام کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله در صورت وجود ناراحتی میتوانید در حین خدمت اقدام کنید

 179. سلام و وقت بخیر
  من بیماری پوستی ( اگزما ) دارم . طوری که سر تمام انگشت های دستم پوستش کنده و زخم میشه ، میخواستم بدونم آیا من معاف از رزم میشم یا معاف دائم .
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت بیماری و مدرک تحصیلی بررسی میشود.با کارشناسان تماس بگیرید

 180. سلام وقتتون بخیر من ۳سالی میشه تحت درمان هستم اعصابم سریع بهم میریزه هر چند وقتی یک بار خودکشی میکنم و افسردگی شدید دارم قرص ارام بخشم مصرف میکنم میخواستم ببینم معاف از رزم بهم میدن یا معافییت دائم مدرک تحصیلیم سیکل هست۱۹سالمه

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال معافیت هست .باید شدت بیماری توسط پزشک بررسی شود

 181. سلام آیا دوره معاف از رزم ۱۵ روزه هست و معاف از رزم روی کارت پایان خدمت درج می‌شود

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و بی ام ای خود برای شرایط معافیت اقدام کنید.برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 182. سلام .من جراحی انجام دادم طحالم را برداشتن در سال ۸۶.و دوماه پیش بر اثر یه حادثه در مهره دوم کمرم شکستگی ایجاد شد ولی به عمل نرسید .میخواستم بدونم معافیت دائم به بنده تعلق میگیرد؟؟؟

 183. سلام روزتون خوش، من پای صاف شدید به همراه انحراف پاشنه در هر دو پا دارم، سال هاست که مشکلات استخوانی دیگه، مثل قفل شدن زانو، دردهای شدید لگن و کمر دارم، ستون فقراتم کاملا نامحسوس کج شده و از طرفی به لگن و از طرف دیگه به آخرین دنده فشار وارد میکنه، اخرین دنده از یک طرف چند میلی متر زده بیرون و به شدت درد میکنه، یعنی بیست و چهار ساعت من حس میکنم چاقو خوردم اونجا، مدارک پزشکی زیادی هم دارم که دنبال حل مشکلم بودم اما راه حلی پیدا نکردم، آیا معافیت رزم یا دائم میگیرم؟ (مدرک دیپلم)

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و شدت بیماری احتمال بالایی دارد برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 184. با سلام من در ۴ مورد جداگانه معاف از رزم میشم احتمالش هست معاف کامل کنن…ممنونم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت بیماری ها کمیسیون نهایی رای صادر میکند

 185. سلام من فردا قراره برم دفترچه بگیرم منتهی درباره بیمه سوالی داشتم
  چه جوری میتونم خودم حین خدمت بیمه کنم که سابقه محسوب بشه ؟
  تو اینترنت یه چیزایی خوندم نمیدونم ماهی ۱۳۴ تومنه اما نفهمیدم اگه میشه یه توضیحی بدید خیلیی ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از خدمت با پرداخت هزینه به سوابق خود اصافه کنید

 186. سلام خسته نباشید
  اول اینکه میخوام برای دفترچه اقدا کنم.
  بخوام برای چاقی معاف از رزم بگیرم در این مورد همان پزشک که برای واکسن میریم نظر خواهد داد یا اقدام دیگری باید بکنم؟

  برای من که سن ۱۹ وزن ۱۰۲ قد ۱۷۲ هست معاف از رزم میدن ؟

  1. سلام دوست عزیز
   معاف رزم بستگی به شرایط جسمانی شما دارد. بی ام ای خود را بررسی کنید

 187. سلام من تو سربازی از خدمت معاف از رزم بودم الان میتونم تو نیرو انتظامی استخدام بشم معاف از رزمم بخاطر عرق دست بود

 188. سلام من لیسانسم. هر دو چشمم ورم متلحم قرنیه دارن آیا امکان هس معاف دایم بشم؟لطفا پاسخو باشین .باتشکر ؟

 189. سلام خسته نباشید من دو ماهه بخاطر کوتاهی آشیل هردو پا و دردی که بخاطرش به زانوهام و کمرم وارد میشد معاف از رزم شدم اما الان تو پادگان همش منو نگه میدارن و یک شب در میون از ساعت ۱۱ شب تا ۷ صبح پابخشم و حق استراحت ندارم و یک روز در میون هم از ۷ صبح تا ۲ ظهر دژبانم و بعد از تایم اداری هم نمیذارن برم خونه تو ماهه که تو پادگانم فقط مرخصی ساعتی بهم میدن اونم بعضی روزا فقط و مرخصی استحقاقیمم هر ماه دارن میسوزونن خداوکیلی این درستشه؟ من کمردرد و زانو دردم بدتر شده حتی مرخصی ندارم برم دکتر خدارو خوش نمیاد چجوری باید پیگیری کنم این موضوع رو من مشکل دارم اذیتم کجا باید شکایتمو ببرم ینی سربازا هیچ حق و حقوقی ندارن؟؟

 190. سلام
  من بابت فتق اینگوینال و واریکوسل گرید ۳ و ۲ شرایط معاف از رزم دارم
  به خاطر جفتش
  امکانش هست برای معافیت دائم اقدام کنم؟

 191. سلام
  من بابت فتق اینگوینال و واریکوسل گرید ۳ و ۲ شرایط معاف از رزم دارم
  به خاطر جفتش
  امکانش هست برای معافیت اقدام کنم؟

 192. سلام خسته نباشید من پارگی دیسک کمر داشتم چند ماهیه که عمل کردم واسه معافیت اقدام کردم اولین معاینه چون مدارکم رو نبرده بودم معاف از رزم شدم اعتراض کردم شورای عالی بازم معاف از رزمم کرد الان من واقعا خودم میدونم من اصلا نمیتونم سربازی برم چون شرایط خاصی دارم مثل ناتوانی در خم شدن،استفاده از توالت فرنگی،شرایط عجیب در خوابیدن اینکه باید به پهلو بخوابم یه بالش بین پاهام بزارم و یه لحاف زیر شکممو … ، من حتی تو کارهای شخصیمم مثل جوراب پوشیدن وناخن گرفتن پام مشکل دارم و اینم که خیلی وقتا هم درد دارم که باید مسکن مصرف کنم الان این سوالو دارم که من میتونم توی سربازی دوباره درخواست معافیت بدم اگر درخواست بدم چون شرایطم رو دیدن راحت تره یا اصلا امکان معافیتم هست واقعا اگه معاف نشم من تحمل نمیکم و اصلا نمیرم .ممنون میشم جواب بدید تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط معافیت با توجه به مدرک تحصیلی و شدت بیماری شما میباشد.

 193. سلام من کیسه صفرا مو عمل کردم لاپارسکوپی امکان گرفتن معاف از زرم را دارم

 194. سلام من الان سرباز سپاه هستم ۶ ماه خدمت.وچندروز پیش دکترمراجعه کردم وگفت فتق جداره شکم داری وبایدعمل کنی خواستم ببینم اگه عمل کنم معاف از رزم میشم یا نه…توکارت پایان خدمتم ثبت میشه یا ن؟؟تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   بله معاف از رزم میشوید. داخل کارت بله ولی روی آن هنوز ثبت نشده است.

 195. سلام وقتتون بخیر.میگم من الان حدود ۶ ماه هست در سپاه دارم خدمت میکنم چند روزی هست ک رفتم دکتر و گفته که فتق جداره شکم دارم باید عمل کنی خواستم ببینم اگه عمل کنم معاف از رزم میشم با توجه به این که در حال خدمت هستم؟اخه نمیخوام معاف از رزم بشم و تو کارت پایان خدمتم ثبت شه.تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   بله معاف از رزم میشوید. داخل کارت بله ولی روی آن هنوز ثبت نشده است.

 196. سلام وقت شما به خیر من توسربازی گروه ب شدم آیا توکارت پایان خدمت ثبت میشه ؟بعدامشکلی برام پیش نمیاد ممنون از راهنماییتون

  1. سلام دوست عزیز
   در داخل اطلاعات کارت ثبت خواهد شد. در بعضی موارد احتمال دارد

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط امریه متفاوت است. بعضی از امریه ها نیاز به معافیت از رزم دارد و بعضی خیر

 197. سلام خسته نباشید خواستم بدونم منیکه بخاطرتشنج باید۵سال دارومصرف کنم والان۳/۵سال گذشته اخرخدمتم میتونم واسه استخدامی اقدام کنم یانه؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت سلامت کامل و داشتن کارت معمولی مشکلی نخواهد بود

 198. سلام خسته نباشید من دارای بیماری پکتوس(برامدگی قفسه سینه) هستم و ۶ ماه غیبت هم دارم میخواستم بدونم اگه اقدام به جراحی آن بکنم معافیت موقت بهم تعلق میگیره؟

 199. سلام…من لیسانس دارم و پای راستم دو بار از یک ناحیه شکسته… سابقه ضربه مغزی هم دارم… میخاستم ببینم که معاف از رزم میشم؟؟؟

 200. سلام وقتتون بخیر ببخشید من منیسک پای چپم پاره شده و همچنین دوتا از ربات های صلیبی هم نیمه پاره شدن و دکتر معالجم گفتن باید عمل کنم و نکردم. رفتم پیش دکتر گفتن که شرایط معاف از رزم رو دارم و برام درخواست زدن میخواستم بدونم آیا معاف از رزم برای من قطعیه و اینکه بعدا برای استخدامی و گرفتن گواهینامه پایه دو و یک و کار های دیگ دچار مشکل نمیشم؟ و داخل کارت پایان خدمت من گروه ب درج نمیشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای گواهینامه احتمال دارد که با تایید پزشک نیاز داشته باشید

 201. سلام ممنون که وقت میزارین جواب سوالات مارو میدین.
  مدرک تحصیلی من دیپلم هستش و ۱۸ سال دارم و هر دو چشمم هم ضعیف هستش و شماره یکی از چشمام ۴/۷۵هستش البته نزدیک بین و استیکمات همون چشمم هم ۱/۷۵هستش و نزدیک بین هستش،هم ضعیفیش هم استیکماتش هم علامت هستش الان من معاف میشم اگه میشم زودتر برم تا قانون عوض نکردن معافیت بگیرم

 202. سلام روزتون بخیر
  من دیسک کمر دارم .تازگیا هم معدم سوراخ شد و عمل کردم از طرفی پدرم جانباز ۵درصد هست
  او بیمه و حقوق ندارد کارش ازاده
  ایا بهنظرتون امکانش هست معاف بشم؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط معافیت متعددی دارید برای بررسی با مشاورین تماس بگیرید

 203. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید من فارغ التحصیل لیسانس حقوق هستم و مهلت ۱ ساله تا برج ۴ ۱۴۰۰ تمام می شود در دوران راهنمایی ساق پایم شکسته و پلاتین گذاشتم اما چند سال پیش درآوردم ولی کل ساق پام بخیه هست و حدود یک سال پیش عمل واریکوسل درجه ۱ انجام دادم میخواستم بدونم آیا میشه کاری کرد که معافیت دائم بگیرم؟؟
  و اگر برای معاف از رزم اقدام نکنم مشکلی پیش میاد؟؟
  و پروسه معافیت دائم و معاف از رزم چقدر زمان می‌برد ؟؟
  و اگر بخواهم جزء سربازانی که از سال ۱۴۰۰ حقوقشان افزایش پیدا می‌کند باشم باید چه موقع اقدام کنم؟؟
  دیگر اینکه حدود ۱۰ ماه کسری بسیج و جبهه پدرم رو دارم میخواستم بدونم برای خرید سربازی محاسبه می شود یا خیر ۲۱ ماه محاسبه می شود؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   حقوق سربازان بر اساس بودجه سال بعد محاسبه میشود. برای معافیت اقدام کنید احتمال دارد

 204. سلام من پزشک عمومی هستم و قصد اعزام به سربازی دارم.با توجه به قد و وزنم شرایط معافیت از رزم به دلیل لاغری رو دارم.به نظر شما، با توجه به وضعیت سربازی پزشکان و مشکلاتی که معافیت از رزم بعدا برای استخدام ممکنه ایجاد کنه، ارزش داره برای معافیت از رزم اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تاثیر چندانی ندارد.در صورت مشکل حاد در آموزشی خطرناک است

 205. سلام وقتتون بخیر ‌.من بیماری سرطان استخوان داشتم و دو بار عمل جراحی یکی در قسمت فمور داخل استخوان که تومور بود و جراحی کردم و دیگری در روی جمجمه ،شیمی هم درمانی کردم
  به نظرتون معافیت پزشکی میتونم بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و شدت بیماری احتمال بالایی دارید .اقدام کنید

   1. سلام من دفترچه پست کردم تاریخش ۲ر۳ر۱۴۰۰هست اعزام شوم میخوام برم تو سپاه باید چکار کنم یه راهنمای کنید

 206. سلام
  الان bmi من ۱۵٫۹ هست. من معاف از رزم میشم؟
  یه سوال دیگه این که اگه معاف از رزم بشم ولی در طول خدمت bmi بیشتر از ۱۷ بشه چی میشه؟ معاف از رزم میمونم یا دیگه معاف نیستم؟

 207. سلام خسته نباشید

  من رباط acl پای راستم پاره شده و نیاز به عمل داره

  میتونم معافیت از رزم بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت پارگی دو رباط احتمال معافیت بالا میرود. بستگی به شدت ومدرک تحصیلی دارد

 208. سلام شماره ضعیفی چشمای من ۴/۵ هستش که مجموع شون میشه ۹ الان معاف از رزم هستم یا معاف از خدمت؟

  1. سلام دوست عزیز
   معافیت با توجه مدارک تحصیلی و معاینات بالینی تعیین میشود

 209. سلام بنده اعزامی ۹۹.۷.۱ هستم و تو سپاه خدمت میکنم معاف از رزم هم هستم (واریکوسل دوطرفه راست و چپ گرید ۳و۲ دارم ) تو قسمت اداری هستم ولی یه شب بخواب هستم(پست شبانه) دارم.پدرم هم مشکل جسمانی دارد مورد تایید دکتر دیابت قلب و مغز و اعصاب هم هست
  ایا میشود کاری کرد پست شبانم حدف شود یا لا اقل هفتگی شد?

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید ناتوانی پدر برای معافیت کفالت اقدام کنید

  2. سلام منم مثل توام و اینکه مرداد باید برم خدمت مدرکمم لیسانسه باید چه اقدامی کنم؟

 210. سلام.کف دست و پام بعضی وقتا خیلی کم و بعضی وقتا زیاد عرق میکنه.ایا معاف از رزم میشم؟و اگه معاف از رزم شدم برام خوبه یا بد.منظورم اینه خدمتم راحترمیگذره؟

 211. با سلام.بنده در پروسه ی گزینش دانشگاه امین و دانشکاه امام باقر قرار دارم و به دلیل اینکه غیبت نخورم دفترچه پست کردم و قصد ام خدمت نبوده و در همین حال به مشکل بریدگی شیشه و پارگی تاندون انگشت شصت پا و کشیدگی آشیل پا از سمت پاشنه شدم و جراحی کردم.حال با این اوصاف نظام وظیفه من رو معاف از رزم تشخیص دادن چون ملاک شرایط فعلی ام هست.البته اینم بگم مشکل من انچنان جدی نیست و پزشک معالج ام بنده رو گفتن بعد از گذشت تقریبا ۶ ماه که دوماهش گذشته. به حالت عادی برمیگردم .اعزام اسفند هستم .تنها سوال جدی من اینه که آیا با تمام دقت بر جزییات فوق الذکر بنده در مرحله ی پزشکی به مشکل جدی برمیخورم یا خیر قابل چشم پوشی هستش اگر من در بقیه مراحل مشکلی نداشته باشم.خواهش عاجزانه میکنم ازتون به دقت پاسخ بدین.بی نهایت سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز
   از شرایط بررسی پزشکی سلامت کامل جسمانی است . میزان بخیه و جراحت بر بدن خود مشکل ایجاد میکند که به صلاح دید پزشک ممکن است قابل چشم پوشی باشد ولی در غیر این صورت منع استخدام خواهید شد

 212. سلام.من مشکل قلبی دارم و در ۱۰ سالگی قلبم رو عمل کردم.میتونم معاف کامل رو بگیرم؟.یا معاف از رزم میشم.

  1. سلام دوست عزیز
   درصورت عود کردن مشکلات قلبی در حال حاضر امکان معافیت دائم وجود دارد.

 213. سلام خسته نباشید ، من ژیلبرت دارم و بنا به گفته های شما معاف از رزم میشم و میخواستم برای امریه قرارگاه خاتم درخواست بدم ،آیا معاف از رزم بودنم تاثیری در پذیرش و یا عدم پذیرش من برای امریه داره یا نه ؟!آیا موارد مشابه ی بوده؟!

 214. سلام. من کف دستام عرق میکنه بعضی وقتا خیلی شدید بعضی وقتا خفیف احتمالا معاف از رزم میشم ولی نمیخام برای معاف از رزم اقدام کنم میخاستم بدونم توی سربازی به خاطر عرق کف دست دچار مشکل میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت هرگونه مشکل در رابطه با چشم نظام هیچ مسئولیتی بر عهده ندارد

 215. سلام وقت شما بخیر.
  من پارگی رباط PCL و ریزش خفیف مفصل زانوی راست، دفرمه بودن مچ و کف پای راست – که باعث انحنا رو به داخل شده و گاها باعث برهم خوردن تعادلم هنگام ایستادن میشه – دیسک مهره‌های C5-C6 گردن و سندرم CTS در دو مچ دست. زانوی چپم هم وقتی فشار ناگهانی بهش وارد شه تا چندین روز گرفتگی و درد داره که کارهای روزانه رو مختل میکنه (هنوز معاینه دکتر نشده). در حال گرفتن مدرک کارشناسی هم هستم. با این تفاسیر می‌تونم معافیت دائم بگیرم به‌جای معافیت از رزم؟

  1. دوست عزیز
   بله احتمال دارد نوع و شدت باید بررسی شود از بیمارستان نظامی اقدام کنید

 216. س.خسته نباشید من تو یگان خدمتیم معرفی نامه زدن رفتم بیمارستان سر یک سهل انگاری تست روانشناسی رو اشتباه زدم و هیچ مشکلیم ندارم الان معاف از رزم اعصاب روان برام زدن میخام بدونم احتمالش هست حذفش کنم.

 217. سلام
  منو معاف از رزم کردن واسه وسواس
  میخواستم بدونم که آیا تو کارت پایان خدمت گروه ب میزنن یا اصلا نمیزنن

   1. سلام من توی سربازی خط انداختم دستم بخاطر همین از حفاظت اطلاع منفک شدم به نیروی زمینی برای دکتر اینا نفرستادن منو که برام معاف از رزم بزنن میخواستم ببینم ایا من معاف از رزم شدم یا نه ؟ممنون ازشما

 218. من شاخص توده بدنیم ۱۵ هس ، یکی از بیضه هام اتروفی شده و دیگری دچار واریکوسل درجه سبک یک یا دو
  ینی سه تا معاف از رزم میخوره بهم ، امکان داره به من معاف دائم تعلق بگیره ، چطور باید پیگیر شم ، ممنون میشم از راهنماییتون

  1. سلام/درصورت ماژور یا شدید بودن عارضه به تایید پزشک نظام وظیفه بله . در غیر اینصورت معاف از رزم.

 219. سلام وقت بخیر طبق بخشنامه نظام وظیفه سینوس پیلونیدال عمل شده و عمل نشده، که من عمل کردم معاف از رزم داره، به نظر شما بهتر از این معافیت رزم استفاده کنم یا خیر؟ اگر معاف از رزم بشم بعدا با این مشکل ساده در استخدامی به مشکل بر نمیخورم؟

  1. سلام / خیر به مشکلی نمیخورید چون در کارت پایان خدمت معاف از رزم قید نمیشود.

 220. سلام من با مدرک دیپلم به علت ضعیف بودن چشمام معاف از رزم شدم ومعافیت تحصیلی گرفتم وفعلا مشغول تحصیلم آیا معافیت از رزمم بعد از لیسانس باطل میشود؟

   1. من میخام حذفش کنم میشه بعد از عمل لیزر چشم بعد از لیسانس درخواست معاینه چشم بدم وحذفش کنم

   1. من میخام حذفش کنم میشه بعد از عمل لیزر چشم بعد از لیسانس درخواست معاینه چشم بدم وحذفش کنم