معاف از رزم چیست؟ مزایا و معایب + وظایف سرباز معاف از رزم

معاف از رزم چیست؟

معافیت از رزم و معافیت دائم چیه؟ برای پاسخ ویدئو زیر را حتما ببینبد:

معاف از رزم چیست و چه شرایط دارد؟

معاف از رزم از گروه معافیت های پزشکی است که بر اساس بیماری های جسمی یا روانی به فرد تعلق می گیرد. در کلام ساده تر بیماری هایی وجود دارند که به صورت کامل مانع از خدمت سربازی فرد نشده و نظام وظیفه با حذف برخی موانع و وظایف سخت از مسیر سربازی می تواند امکان خدمت فرد بیمار به عنوان سرباز را فراهم بیاورد. در ادامه همراه مشاوران آویژه باشید.

از نظر سازمان نظام وظیفه عمومی و ستاد نیروی های مسلح 4 نوع مشمول از نظر سلامت جسمی و روحی وجود دارند که شرایط خدمت آن ها با یکدیگر متفاوت است. این چهار دسته عبارتند از:

شرایط خدمت شرایط روحی یا جسمانی مشمول
اعزام به خدمت سربازیمشمول از نظر روحی و جسمانی مشکلی نداشته و این مسئله توسط پزشک معتمد تایید شده باشد.
 اعزام به خدمت سربازی با شرایط معاف از رزممشمول از نظر روحی یا جسمانی دارای مشکلات خاصی بوده که می تواند شرایط خدمت را برای او سخت تر کند.
معافیت موقت تا زمان درمان کاملمشمول دارای مشکلات روحی یا جسمانی سخت و قابل علاج بوده.
معافیت دائم از خدمت سربازیمشمول دارای مشکلات روحی یا جسمانی سخت و غیر قابل علاج بوده.

بنابراین اگر بخواهیم بدانیم معاف از رزم چیست باید به این مسئله توجه داشته باشیم که این نوع معافیت تنها برای اجرای برخی از دستورات و وظایف در دوره خدمت در نظر گرفته شده و مانع از اعزام به خدمت سربازی نمی شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط معاف از رزم چیست؟

در آیین نامه معافیت پزشکی مشمولان، در خصوص شرایط معافیت از رزم صحبت شده است. شاید برای شما جالب باشد بدانید که برای بیش از 200 حالت از بیماری های مختلف امکان معافیت از رزم در نظر گرفته شده است. بر اساس این شرایط و بیماری ها می توان به چند نکته توجه داشت:

🔵 اول این که برخی از بیماری ها برای مشمولان دارای مدارک کارشناسی و بالاتر به عنوان شرایط معاف از رزم در نظر گرفته شده است. این در حالی است که همین بیماری با شرایط یکسان برای مشمولان با مدارک پایین تر به عنوان معافیت دائم مورد استفاده قرار می گیرد. احتمالا این اختلاف رفتار به علت وظایف محوله به سربازان با مدارک تحصیلی مختلف است.

🔵 دوم این که در بین تمامی بخش بیماری های ذکر شده در آیین نامه، تنها در بخش بیماری های مربوط به معافیت فک، دهان و دندان است که هیچ نوع شرایطی برای معاف از رزم در نظر گرفته نشده است.

🔵 سوم این که در تمامی این بخش ها از نظر قانونی مسیری پیش بینی شده است که اگر مشمول بیماری داشته باشد که در بین شرایط و حالت های ذکر شده وجود نداشته و در عین حال امکان حضور ساده و عادی در خدمت را نداشته باشد، کمیسیون پزشکی قادر به بررسی شرایط و صدور رای خواهد بود. در این حالت نیز ممکن است مشمول بتواند از شرایط معاف از خدمات رزمی بهره ببرد.

وظایف سرباز معاف از رزم

انواع معاف از رزم چیست؟

از دو جنبه می توان انواع معاف از رزم را دسته بندی کرد که عبارتند از:

📛 از نظر نوع بیماری (روحی – جسمی)

📛 از نظر زمان دریافت معافیت (قبل از اعزام- بعد از اعزام)

بر این اساس می توان دو نوع گروه بندی مختلف برای معافیت از خدمات رزمی در نظر گرفت که به شکل های زیر قابل توضیح است:

معافیت از خدمات رزمی از نظر نوع بیماریتوضیحات
معافیت به واسطه بیماری های جسمیبه این نوع معافیت، معاف از رزم گروه الف گفته می شود
معافیت به واسطه بیماری های روحی یا روانیبه نوع معافیت، معاف از رزم گروه ب گفته می شود

همچنین دسته بندی دیگر از انواع معافیت از رزم ها را می توان به شکل زیر عنوان کرد:

معافیت از رزم از نظر زمان دریافت معافیتتوضیحات
دریافت معافیت رزم قبل از اعزامبه این نوع معافیت، معافیت دفترچه ای گفته می شود.
دریافت معافیت رزم در حین خدمتبه این نوع معافیت، معافیت از رزم پادگانی گفته می شود که توسط پزشک معتمد پادگان یا یگان بر اساس شرایط ایجاد شده صادر می شود.

مزایا و معایب معاف از رزم

برای سهولت در درک مطالب، مزایا و معایب معافیت از خدمات رزم را در جدول زیر شرح داده ایم:

نوع معافیت از رزممعایب معاف از رزممزایای معاف از رزم
معاف از رزم گروه الف· عدم استخدام در ارگان های نظامی و ارتش

· عدم استخدام در برخی ارگان های دولتی (بر اساس نوع بیماری)

· محدودیت در دریافت گواهی نامه ( مخصوص بیماری های گروه چشم)

· عدم استخدام در دستگاه های عملیاتی

· معافیت مشمول از کلیه امور و فعالیت هایی که بر اساس نوع بیماری از آن منع شده

· روز برگ شدن

· انجام امور دفتری و اداری

· برای پذیرش امریه ها به عنوان یک امتیاز شناخته می شود.

معاف از رزم گروه ب· عدم استخدام در ارگان های نظامی و ارتش

· عدم استخدام در برخی ارگان های دولتی

· صدور گواهینامه به صورت محدود (یک تا دو ساله)

· عدم استخدام در دستگاه های عملیاتی

· معافیت مشمول از کلیه امور و فعالیت هایی که بر اساس نوع بیماری از آن منع شده

· روز برگ شدن

· انجام امور دفتری و اداری

· معافیت از نگهبانی شبانه و نگهبانی با اسلحه

· · امکان دریافت انتقالی

· امکان کاهش دوره آموزشی

معاف از رزم دفترچه ایدر کارت پایان خدمت معاف از رزم و علت آن ذکر می شود.بر اساس گروه معافیت الف و ب
معاف از رزم پادگانی*بر اساس گروه معافیت الف و ب

🛑 توجه داشته باشید که در غالب موارد شرایط معاف از رزم پادگانی در کارت پایان خدمت ذکر نشده و عملا فرد مشکلات و معایب گفته شده به خصوص در مورد استخدام معاف از رزم را نخواهد داشت.

در مواردی نیز یگان محل خدمت می تواند نتیجه پزشکی را به ستاد نیروی های مسلح گزارش کند، در این صورت امکان ثبت شرایط معاف از رزم در کارت پایان خدمت فراهم می شود. این مقاله را حتما بخوانید: جدیدترین لیست بیماری های معافیت پزشکی

 

مدت زمان خدمت و حقوق سربازان معاف از رزم

تمامی سربازان دارای معافیت از رزم باید مانند همه سربازان مدت زمان عادی دوره آموزشی و سربازی خود را سپری کرده و همچنین از حقوق یکسان و برابر با قانون تعیین شده ستاد نیروی های مسلح بهره مند می شوند.

بنابراین حقوق سربازان معاف از رزم برابر با درجه نظامی و بر اساس دستور العمل ستاد نیروی های مسلح پرداخت خواهد شد.

اما سربازان معاف از رزم گروه ب (دارای مشکلات روحی یا روانی) بر اساس نوع بیماری و شرایط مربوط به آن می توانند دوره آموزشی سربازی یک ماهه داشته باشند و این بر اساس نظر مستقیم یگان آموزش دهنده تعیین می شود.

از طرف دیگر بر اساس قانون سربازان معاف از رزم گروه ب این امکان را دارند که در تقسیم سربازان یگان در مناطق بومی خدمت خود را انجام دهند، اما در خصوص تعیین یگان آموزشی چنین قانونی وجود ندارد و مشمولان بدون در نظر گرفتن نوع معافیت از رزم ممکن است در هر یگانی دوره آموزشی خود را سپری کنند.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت خلاصه عنوان کنیم تمامی مشمولان معاف از رزم به جز گروهی خاص کسانی که دارای برخی مشکلات روحی یا روانی هستند باید به صورت کامل دوره آموزشی و خدمت خود را طی کنند.

وظایف سرباز معاف از رزم از نظر قانونی

سوال مهمی که در خصوص معافیت از رزم وجود دارد این است که این دسته از سربازان در دوره خدمت یا آموزش چه وظایفی را بر عهده می گیرند؟

همانطور که در ابتدای این مقاله مرکز مشاوره آویژه نیز عنوان کردیم معافیت از رزم بدین معنی است که گروهی از سربازان دارای وضعیت سلامتی خاص (از نظر جسمی یا روانی) از انجام برخی از امور مانند نگهبانی، رژه و … معاف هستند.

حال سوال این جاست که به این گروه از سربازان چه وظایفی از نظر قانونی می توان محول کرد؟

❇️ به طور کلی قانون گذار شرایط و وظایف خاصی را برای سربازان معاف از رزم به صورت مشخص تعیین نکرده است. همانطور که عنوان شد بیش از 200 بیماری و حالت وجود دارد که امکان معافیت از رزم را ایجاد می کند که هر کدام از این حالت ها می تواند مانع از انجام برخی از امور توسط سرباز شود.

❇️ از این رو یگان خدمتی و فرمانده مستقیم بر اساس نظر پزشک و وضعیت سلامتی می تواند وظایف سرباز معاف از رزم را تعیین کند.

❇️ در غالب موارد سربازانی که دارای معافیت از رزم گروه ب هستند باید ساده ترین و سبک ترین امور را بر عهده بگیرند، اما در هر حال نظر فرمانده و وضعیت جسمانی و روانی فرد تعیین کننده است.

❇️ به طور کلی مواردی مانند رانندگی، آشپزی، امورات دفتری و … از جمله رایج ترین وظایف سرباز معاف از رزم محسوب می شود.

در پایان حتما این مقاله را بخوانید: راه های معافیت سربازی

شرایط معاف از رزم چیست؟شرایط معاف از رزم چیست؟

شرایط کارت پایان خدمت معاف از رزم

بعد از اتمام خدمت این انتظار می رود که فرد کارت پایان خدمت دریافت کرده و بر اساس آن بتواند از تمامی حقوق شهروندی خود بهره مند شود. حال با توجه به این که سربازان معاف از رزم با شرایط خاصی دوره خدمت خود را سپری می کنند این سوال ممکن است مطرح شود که آیا کارت پایان خدمت معاف از رزم با کارت پایان خدمت یک سرباز عادی متفاوت خواهد بود؟

تا چند سال گذشته از نظر ظاهری هیچ تفاوتی میان کارت پایان خدمت معاف از رزم با یک کارت پایان خدمت عادی وجود نداشت. در واقع در این کارت پایان خدمت تنها اطلاعات هویتی، درجه و تاریخ پایان خدمت و سایر توضیحات درج می شد، اما در تراشه موجود در این کارت اطلاعات کامل تری از جمله معافیت از رزم و علت آن ثبت می شود.

بنابراین در تراشه کارت پایان خدمت معاف از رزم تمامی اطلاعات دوره خدمت از جمله علت معافیت از رزم ثبت می شود. از این رو سازمان ها و ارگان ها برای استخدام فرد می توانند با یک استعلام شرایط خدمتی فرد را به سادگی در اختیار داشته باشند.

به نظر می رسد طی چند وقت گذشته برای کاهش هزینه ها و عدم نیاز سازمان ها به استعلام های مختلف، عنوان معافیت از رزم بر روی کارت پایان خدمت حک می شود تا سازمان یا ارگان به صورت کلی از شرایط خدمت فرد آگاه شود، اما همچنان علت معافیت از رزم در تراشه ثبت شده و تنها در صورت استعلام قابل تشخیص خواهد بود.

معافیت از رزم و سخنی از مشاوران آویژه

به طور کلی ما در این مقاله دانستیم که کدام بیماری ها بر اساس چه شرایطی امکان دریافت معاف از رزم را برای مشمول فراهم می آورند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که شرایط استخدام افراد معاف از رزم می تواند با سربازانی که بدون معافیت کارت پایان خدمت خود را دریافت می کنند کمی متفاوت باشد. به طور مثال کسانی که معافیت از رزم داشته امکان استخدام در دستگاه های عملیاتی، نیروی های انتظامی و ارتش را ندارند.

سوالات متداول

آیا معاف از رزم در استخدام تاثیر دارد؟

بله –بر اساس نوع شغل و همچنین نوع و شرایط بیماری امکان تاثیر معاف از رزم در مسیر استخدام وجود دارد.

فرق کارت معاف از رزم با کارت پایان خدمت چیست؟

عملا کارت معاف از رزم وجود خارجی ندارد و تمامی شرایط و موارد مربوط به معاف از رزم در تراشه کارت پایان خدمت عنوان می شود.

حقوق پرداختی به سربازان معاف از رزم چقدر است؟

این حقوق برابر با سایر سربازان هم درجه و طبق قانون ستاد نیروی های مسلح تعیین و پرداخت می شود.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معاف از رزم چیست؟ مزایا و معایب + وظایف سرباز معاف از رزم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 1,497 نظر:
 1. سلام با داشتن چندتا وضعیت پزشکی که فقط منجر به معاف از رزم میشن مثل کف پای صاف و تراکم استخوان پایین و کوتاهی نسبی تاندون پا، آیا میشه معافیت دائم گرفت؟

  1. با سلام خانم سیری هستم خیر به صورت مستقل بررسی می شوند هرکدام از بیماری ها

 2. سلام وقتتون بخیر . معاف از رزم کف پای صاف جز کدوم گروه سربازی میشود؟ . گروه ب یا الف ممنون

  1. سلام و عرض ادب،خانم حاجی محمدی هستم.همه ی معافیت از رزم ها در دسته ی جسمانی شامل گروه الف می باشد.

 3. سلام من قفسه سینه فروفتگی دارد معاف از رزم شدم میتوانم اعتراض کنم معاف دائم بشم

  1. با سلام خسروی هستم خیر برای بررسی بیشتر بیماری با مشاورین آویژه تماس حاصل فرمایید

  2. سلام من نقص عضو انگشت کوچیکه دست هستم آیا میشه تو درجه داری نیرو هوایی ارتش استخدام شد

   1. با سلام خانم سیری هستم برای ارتش سلامت کامل بسیار مهم می باشد و سختگیر می باشند خیر بطور کلی امکان پذیر نمی باشد

 4. سلام من مشکل ریوی دارم یعنی نفس تنگی و اینا اگه کاره سنگینی انجام بدم یا راه طولانی برم آخروقت تب و لرز می‌گیرم الان اگه اقدام کنم معاف از رزم میشم یا معافیت دائم چطوریاست؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم با تایید پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه و همچنین رای تایید نهایی کمیسیون پزشکی و با تاثیر مدرک تحصیلی امکان معافیت دارید

 5. سلام، من در پادگان دیسک گردن گرفتم و هر ماه بد تر شدم از 1 پروتوژن دیسک شده سه تا و خدمت سبب شده نتونم مراقب سلامتی و دنبال درمان باشم و معاف از رزم ابتدا گرفتم با توجه به پیشرفت مشکل آیا معافیت دائم دارد نمیتونم سرمو بزارم رو بالشت.

  1. سلام در صورتی که شدید باشد با تایید کمیسیون پزشکی و پزشک معتمد نظام وظیفه امکان گرفتن معافیت دائم خواهید داشت

 6. سلام
  من تقریبا 125 کیلو وزن دارم و قدم 180 هست، مدرک ICDL دارم، تک فرزند هستم و فشار خون و چربی خون در خانواده ما ارثی هست.
  امکانش هست که معاف دائم بشم یا معاف از رزم بشم و در شهر خودم مشغول به کار اداری بشم؟!
  خیلی ممنون

  1. در بند ۳ بخش اول بیماری های عمومی در مورد معافیت شرایط معافیت چاقی اینگونه ذکر شده که چاقی مفرط چاقی است که در آن افراد دارای توده بدنی ،و ضمنا جهت فشار خون نیز شما میتوانید معافیت دریافت نماییدBMI) بالای ۳۵ درصد هستن

 7. سلام وقت شما بخیر من قدم ۱۶۱، وزنم ۴۱ هست و چشم هام هم ضعیف هستند نمره هر کدوم از چشم هام ۴.۵و آستیگمات هستند می خواستم بدون از رزم معاف می شوم یا معاف دائم می شود ممنون

  1. با سلام مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی چشم بسیار مهم میباشد اگر مدرک شما دیپلم باشد در یک چشم بیشتر از 6 معاف ولی اگر کارشناسی باشید معافیت 8 باید باشد در غیر اینصورت معاف رزم

 8. سلام من چشام خیلی ضعیف
  حدود 4/5 سال پیش اقدام کردم برای معاف سربازی
  معاف از رزم شدم ولی دیگه دفترچه پست نکردم دونبالش نرفتم
  الان شماره چشام ضعیف ترشده خیلی خیلی ضعیف در حدی که آینه حموم بخار میکنه اونجوریه چشام دوربینم خیلی ضعیف حدود جفت چشام 11 نیم تا 12 هست
  الان میتونم دوباره درخواست کمیسیون بدم دوباره معاینه کنن ایا این بار معاف دائم میدن

  1. سلام برای گرفتن معافیت چشم نمره 1 چشم شما باید بیشتر از 6 باشد

 9. سلام من بیماری لاغری و قدم کوتاه هست
  آیا معاف از رزم میشم

  1. سلام در صورتی که شاخص توده بدنی شما کمتر از 17 باشد امکان گرفتن معافیت دارید.

  1. سلام در صورتی که اکنت زبان شدید و دارای شرایط اعصاب و روان باشد معافیت دائم تعلق میگیرید.

 10. سلام وقت بخیر، رباط acl و مینیسک زانوی چپم پاره شده،ام آر آی که گرفتم دکتر گفت پارگی طوری نیست که لازم به عمل باشه،شامل معافیت میشم؟

  1. سلام در صورتی که حداقل 2 رباط پاره شده باشد و عوارض به همراه داشته باشد میتوانید برای گرفتن معافیت دائم اقدام کنید در غیر این صورت فقط شامل معافیت از رزم میشود.

   1. سلام من اول خدمت معاف از رزم گروه ب بودم درخاست کمسیون دادم و به من گفتن سالمی از اون روز من با اسلحه پست دادم مثل سرباز های سالم دیگع هیچ فرقی بینمون نبوده ولی الان کارت پایان خدمتم معاف از رزم اومدع آیا میشه پیگیری کرد ؟

    1. با سلام، جهت تغییر مسیردشواری را خواهید داشت و حداقل شش ماه درگیر این موضوع خواهید بود بشرط اثبات در مراکز کلینیکی و پاراکلینیکی نیرو های مسلح امکان این کار وجود دارد

     1. سلام آیا حقوق سرباز معاف از رزم فرق می‌کند

     2. سلام خدمت شما. خانم حاجی محمدی هستم. بستگی به یگان مشخص شده دارد اما در کل تفاوت چندانی ندارد.

 11. سلام رباط acl و مینیسک زانوی چپم پاره شده ولی ام آر آی که گرفتم دکتر گفت به حدی نرسیده که عمل کنی،شامل معافیت میشم؟

  1. سلام در صورتی که بعد از عمل عوارضی در راه رفتن شما وجود داشته باشد میتوانید برای گرفتن معافیت اقدام کنید.

 12. سلام خسته نباشید من ۱۰ روز دیگه عزامم و معاف رزم شدم چون تتو و خال و خط دارم ایا معاف رزمی بر روی کارت میزند و باعث مشکل برایم در اینده میشود .
  و معاف از رزم مانع گشت پلیس و راننده گی برای من میشود ؟

  1. سلام خیر معاف از رزم بر روی کارت پایان خدمت عنوان نمیشود.

 13. سلام علیکم
  بنده دست چپم دوتا پلاتین واره میتونم معاف از رزم بشم؟

  1. سلام خدمت شما، بله داشتن پلاتین در دست یا پا منجر به معافیت از رزم می شود.

 14. سلام من عمل رباطacl و مینیسک زانو داشتم و ۲۷ سال دارم بخواطر مشکلات موفق به گرفتن لیسانس نشدم و دیپلمه هستم ولی دانشجو بودم غیبت ندارم میخواستم بدانم شامل معافیت پزشکی میشوم

  1. سلام در صورت پارگی رباط میتوانید معافیت دائم بگیرید . در صورتی که عمل کرده باشید و بعد از عمل عوارضی مثل ناپایداری مفصلی در معاینات بالینی داشته باشد معافیت دائم و اگر عوارضی نداشته باشد معافیت از رزم دریافت میکنید.

   1. سلام . من بیماری استربیم چشم یا همون انحراف‌چشم دارم . معاف رزم شدم . سوال اولم اینه میشه بعدا که افتادم توی یگان اونجا کاراشو انجام بدم برا عمل و اینا که از معاف رزم خارج بشم؟ .ایا اگر نشد درستش کرد توی کارت خدمت یا همون تراشش درج میشه؟ واسه استخدام و گواهی نامه مشکلی پیش میاد؟

    1. سلام معافیت از رزم در کارت پایان خدمت لحاظ نمیشود و مشکلی پیش نمیاید.

  2. سلام . ببخشید من ۲۰ سالم هست و برای معافیت پزشکی اقدام کردم و الان تو مرحله چشم پزشکی هست و احتمال معافیتم هست ولی پرونده هنوز بسته نشده و معاف نشدم . یه سوال داشتم الان میتونم برم برای استخدامی نیروانتظامی ثبت نام کنم و چشمم رو عمل کنم که بدون عینک بشم قبولم میکنن یا میگن چون رفتی دنبال معافیت دیگه نمیتونی بیایی استخدام بشی و باید معاف بشی؟

   1. باسلام باید صبرکنید تا کارت پایان خدمت به دستتون برسه

 15. سلام وقت بخیر خوب هستید من سرباز وظیفه هستم یک سوال بسیار مهم دارم از کجا میتونیم استعلام بگیریم که معاف از رزم هستیم یاخیر کلا آدم تو حین خدمت وسواس میشه مثلا بگه نکنه معاف از رزم شدم …. سامانه ای شماره ای هست که بتونیم استعلام معاف از رزم رو در حین خدمت گرفت؟

 16. سلام وقت شما بخیر
  ایا قانون معافیت رزم برای افرادی که وزن بالا دارن هنوز هست ؟

 17. سلام آیا داشتن چند معافیت از رزم باعث میشه معافیت دایم گرفت؟
  مثلا من کف پاهام صافه – چشام ۵ درجه ضعیفه – بیماری فاویسم هم دارم – دستام هم خیلی عرق میکنه
  آیا همه این ها روی هم باعث معافیت دایم میشه؟

 18. من پاهام پرانتزی هستش و در تحقیقاتی که کردم نوشته بودن شامل معاف از رزم میشه و در صورت شدید بودن معاف دائم میشه ایا حقیقت داره؟

  1. 5..سلام وقتتون بخیر جهت معافیت مشکلات استخوانی و ارتوپدی وضعیت شما می‌بایست در لول های شدید و حاد باشد. در صورت تایید حاد بودن معافیت دائم و در غیر این صورت معافیت رزمی شامل شما می‌شود

   1. سلام
    من معاف از رزم شدم بعد بهم گفتن ک برم پلیس +۱۰دفترچه اعزاممو بگیرم ولی چند روزه نرفتم مشکلی پیش نمیاد

    1. سلام اگر در تایم معافیت تحصیلی نباشید غیبت میخورید و اضافه خدمت برایتان میزنند.

 19. سلام ببخشید من مهر ماه اعزام میشم برای آموزشی و تازه متوجه شدم واریکوسل گرید ۳ دارم برای معافیت دائم شدن باید چکار کنم؟

  1. با سلام شما باید در یکی از مراکز درمانی نیرو های مسلح یا دانشگاهی عمل شوید. در صورت عدم بهبود طبق نظر شورای پزشکی می توانید معاف شوید.

 20. سلام روز به خیر من 49 کیلو وزن با قد 175 دارم. مشمول معافیت از رزم میشوم؟

  1. سلام.شاخص توده بدنی شما 16 است.و شامل معافیت دائم میشوید.

   1. سلام . وقت شما بخیر
    میخواستم بدونم که برای معافیت دائم شاخص توده بدنی چقدر باید باشه ؟
    ممنون میشم پاسخ بدید
    با تشکر

    1. سلام لاغری مفرط کمتر از 17 و چاقی مفرط بالای 35

  2. سلام من سرباز هستم آیا میتونم روز برگ شم اگ فرمانده نداد میتونن اعتراض کنم

   1. سلام وقت بخیر فردی هستم این روزبرگ شدن به نظر فرمانده و نیاز انها بستگی دارد و امکان شکایت از ان وجود ندارد

  1. در صورتی که صافی یا دفرمیتی کف پا در درجه ای باشد که باعث اختلال در راه رفتن شما شود معافیت دائم به شما تعلق میگیرد.

 21. سلام .پارگی رباط Acl زانو که باعث میشه حین راه رفتن یا حرکت ناگهانی،زانو دچار در رفتگی بشود،معافیت دائم دارد یا معاف از رزم؟؟

  1. بله امکان پذیر میباشد در صورتی که بیش از دو رباط پاره شده باشد معافیت دائم، در موارد پارگی رباط acl و pcl هم معافیت دائم و درصورت پارگی رباط acl و pcl به همراه یکی از رباط های جانبی معافیت دائم حاصل میشود ولی برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معافیت از رزم میباشد

 22. سلام
  من معاف از رزم اعصاب و روان اختلالات شخصیتی دارم
  الان اموزشی ام
  میخواستم بدونم ایا این برای استخدام خطر ناک هست؟
  و ایا میتونم پس از اموزشی حذفش کنم؟

  1. برخی ارگان ها سخت گیری زیادی جهت جذب و استخدام دارند برای معافیت اعصاب و روان

 23. سلام وقت بخیر
  بنده رو به دلیل چند تا خط رو ساعد دست
  بیمار روانی تشخیص دادن بدون هیچ گونه و پرسش و دلیل قانع کننده (اقدام به لیزر هم کردم)، چه راه حلی برای رهایی از این مخمصه برای من پینشهاد میکنید ، من لیسانس دارم و متاهل هم هستم ، که در صورت معافیت ، وقت و عمر خود در را که در سیستم آموزشی کشور گذراندم هیچ و بی اثر میشود ، چه کاری باید انجام دهم، بنده تلفن ثابت ندارم که تماس بگیرم.لطفا خواهش میکنم یک راه کار به من نشان دهید

  1. سلام شما میتوانید درخواسن ابطال کارت اعصاب روان بزنید در صورت معاینات پزشک و نامه تایید پزشک معتمد نظام وظیفه مبنی بر سلامت شما میتوانید به خدمت ادامه دهید.

 24. سلام من در اثر مشت زدن به شیشه جای زخم روی دست و مچ دست دارم. آیا گروه ب میشم؟؟ آیا می توان به این رای اعترض کرد و گروه ب نشد؟؟ و اگه گروه ب شدم روی استخدام شرکت های دولتی تاثیرگذار خواهد بود؟؟؟

  1. سلام. در صورت اعتراض به این رای شما کاملا تحت نظر پزشکان برای بررسی دقیق تر قرار خواهید گرفت. اما اگر گروه ب برای شما ثبت شود، حذف کردن ان تقریبا غیر ممکن است. گروه ب محدودیت های از جمله گرفتن گواهینامه، استخدام شرکت های دولتی و .. دارد.

  2. سلام من مشکل تو رفتگی قفسه سینه دارم
   جوری که موقع دویدن یا حتی راه رفتن هم دچار تنگی نفس میشم
   میخواستم بدونم معاف میشم یا نه؟

   1. سلام خدمت شما، بستگی به میزان فرورفتگی، عارضه ناشی از آن و مراحل درمان باید توسط کارشناسان بررسی شود.

 25. سلام . من کف پاهام صافه ولی نمی‌خوام معاف از رزم بشم ایا امکانش هست؟

  1. سلام به تشخیص پزشک معتمد نظام وظیفه برای شما معاف از رزم لحاظ مشود.معافیت از رزم در کارت پایان خومت شما عنوان نمیشود و مشکلی بوجون نمی آورد

 26. سلام کسی که معاف از رزم بشه نمیتونه تو سپاه خدمت بکنه؟

  1. سلام معافیت از رزم بر روی کارت پایان خدمت ذکر نمیشود و تاثیری روی استخدام شما نخواهد داشت ب

 27. سلام خسته نباشید من دستم سوخته دکتری که معاینه کرد نوشته بیماری های اعصاب روان آیا من هم گروه ب میشوم؟

 28. من تازه پایان خدمت گرفتم و معاف از رزم روی کارت درج شده

 29. سلام.. وقت بخیر..
  تاریخ اعزام بنده 1 اسفند هست.. مدرکم دکتری مکانیک و معاف از رزمم (بخاطر شماره عینک)..
  سوال اول اینکه کدوم ارگان میفتم؟
  سوال دوم درجم چی میشه؟ (آیا درسته که برای معافیت از رزم یک درجه کم میکنند؟)
  و سوال سوم با توجه به اینکه تک فرزندم، چکار کنم که شهر خودم بیفتم؟
  سپاس از لطفتان..

  1. سلام خدمت شما، اینکه چه ارگانی خدمت کنید مشخص نیست و بعد از پست دفترچه مشخص میشود، درجه برای شما با مدرک دکتری ستوان دوم می باشد. راجب خدمت در محل سکونت باید شرایط تخصصی بررسی شود. تماس بگیرید.

 30. سلام من گروه ب هستم امکان داره داخل شهر خدمت کنم

 31. سلام من گروه ب هستم برای تقسیم بندی امکان داره داخل شهر خدمت کنم

 32. سلام من معاف از رزم تیروئید و واریس پا هستم یک شب بخواب منو میزنن پست باید پست بدم یا نه ؟

 33. سلام خسته نباشید بنده بخاطر مصرف قرص اعصاب به دکتر متخصص اعصاب و روان مراجعه کردم و ایشون معاف از رزم رو برام تایید کردن و گفتن حدود یک ماه دیگ پیامک میاد من نمیدونستم که در کارت پایان خدمت درج میشه و در استخدام به مشکل میخورم.الان که هنوز کمیسیون پزشکی تایید نکرده و پیامکی نیومده چگونه میتونم کلا لغو کنم معاف از رزم اعصاب و روان رو.
  چون به بنده گفتن هیچ مشکلی پیش نمیاد معاف از رزم.

   1. سلام خسته نباشید . من دوتا ۶ ماه معاف موقت بهم داده بودن الان معاف ازرزم شدم . چهل دوسانت پلاتین توپام هست ‌درد. دارم می توانم اعتراض بزارم . چون همین طور درد. دارم

    1. با سلام شما جهت اعتراض به رای کمیسیون نباید سه روز از صدور رای گذشته باشد و درثانی با مراجعه مستقیم به پلیس +10مجددا میتوانید درخواست تجدید زده و پرونده شما از نو وارد پروسه شود

 34. سلام من 1401برج 8اعزامی هستم من دفترچه پست کردم سر در نمیاوردم پزشکی کنم و سالم زده بودن من سه تا قرص اعصاب استفاده میکنم و چشمانم زیاد ضعیفه عینک هم میزنم برای معاف از رزم باید چیکار کنم 10روز مونده تا اعزام به آموزشی لطفا راهنمایی کنید من به خاطر این مشکلات بذارم برم تو دوره آموزشی بگم یا زودتر برم شعبه نظام وظیفه

  1. سلام وقت بخیر
   از طریق بهداری پادگان هم درحین خدمت میتوان اقدام کرد .

   1. سلام ببخشید مزاحم شودم من گروه ب هستم میخام تویی نظام ثبت نام کنم گروه ب اعصاب روان هستم یعنی من خودم رو اعصاب روان کردم رفتم نام گرفتم گفتم میخام‌اعصاب روان کنم بخاطر اون الان میتونم خودم رو در بیارم

  2. سلام سربازان معاف ازرزم اموزشی شهید کچویی کرج چندروز است

  3. سلام
   سوال،،
   بنده معافیت پزشکی ماده ۵ بند ۲ دارم
   الان ۴۱ سال دارم و ۱۰ سال پیش موفق به اخذ لیسانس حقوق شدم.
   با اینکه در آزمون استخدامی دادگستری قبول شدم پذیرفته نشدم و الان از همیشه حالم بدتر شده ارگانی هست که از من حمایت کنه چه درمان و بهبودی چه شغلی مالی،، ممنون

 35. سلام
  سلام ایا داشتن تاتو روی بدن فرد رو معاف از رزم اعصاب و روان می کند؟ و گروه ب؟ آیا می توتن درخواست کمیسیون و معاینه داد و اثبات کرد که از لحاظ روحی و اعصابب و روان سالم هستیم؟ ضمن اینکه توی معاینه پزشک ها تاتو دیده نشده مگر اینکه در اموزشی لباس ها را در بیاورند. ممنون

  1. سلام من اموزشی افتادم تو پادگان نیرودریایی شیراز.بعد از آموزشی به استان خودمون انتقالم میدن متاهل هستم با دو فرزند 27سال هم سن دارم

 36. سلام من 19 سالمه مبتلا هستم به سندرم مارفان مادرزادی از مادرم به ارث رسیده بهم سینه بیرون زده جناغ سینه بر آمده و ستون مهره کمی خم شده سابقه بیماری در مادرم و خانوادش کشنده بوده برای فشار خون وغلیض بودن خون و فشار آمدن به رگ آعورت قلب و دریچه میترال من هنگام خواب برای سینه بیرون زدم اذیت میشم نمیتونم رو شکم و به یه سمت پهلو بخابم‌و درد روی استخوان جناغ سینم حس میکنم بعضی اوقات میخاستم بپرسم میتونم معافیت داعم بگیرم

 37. سلام وقت بخیر
  اگر معافیت رزمی(بہ دلیل نداشتن دو انگشت پا) داشتہ باشیم جزء گروہ الف میشیم یا ب ؟
  و اینکہ برای شغل ایندہ دچار مشکل نمیشہ؟

 38. سرباز الف چیہ؟ سرباز ب چیہ
  کسی کہ معافیت رزمی ب خاطر قطع انگشت پا داشتہ باشہ جزء کدوم دستہ قرار میگیرہ؟

  1. منم تیزی دارم. ولی کار خودم نبوده الان معاف از رزمم کردن نمیدونم بده برام یا ن

 39. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دوتا از انگشت ھای پام قطع ھستش ایا معافیت رزمی میخورہ؟ و اینکہ برای شغل ایندم مشکلی ایجاد نمیشہ؟

   1. سلام میخواستم بدونم معاف از رزم هارو تو همه یگان ها نمیبخشن شیش ماه پشت دفترچه ای رو یا خیر فقط داخل یگان ما اینجوری هست ؟

 40. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم
  کسی اگه تاتو داشته باشه در جایی که تو معرض عموم نباشه مثل رو شکم رو سینه
  و نخواد معاف از رزم بشه
  هیچ مشکل روانیم نداشته باشه
  ایا امکانش هست نشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت دیده شدن تتو هنگام کمیسون گروه ب محسوب میشوید.

 41. سلام من تازه اقدام کردم برای سربازی کمرم درد میکنه کمی تو دفترچه تیک دیسک کمر زدم برای معاف از رزم باید چند روز دیگه برم برای کمیسیون پزشکی اما منصرف شدم از معاف از رزم باید چیکار کنم نرم کمیسیون مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام وقت بخیر
   تا یک هفته بعد از آمدن نظر کمیسیون وقت دارید به رای اعتراض بزنید.

   1. سلام معاف ازرزم باید به کجا مراجعه کنیم من پرونده تشکیل دادم میگن بایدبری کرمان آیا دوندگی زیادی دارد

    1. برای معافیت رزم باید در کمیسیون پزشکی شرکت کنید

  2. اناحیه پاه دو پلاتین تو پام قبلا تصادف کردم ایا از خدمت سربازی معاف میشم

   1. سلام در صورتی که نیاز به عمل باشد معافیت 6 ماهه و بعد معافیت از رزم میزند.

 42. سلام برای هموروئید و درماتیت سبوره احتمال اینکه معاف از رزم بدهند هست؟ اگر آره زیاده یا کم؟ اگر معاف از رزم بدن میتونم به عنوان سرباز کارمند تو بخ های اداری بگذرونم خدمتم رو؟اگر معاف از رزم بهم بدهند احتمال اینکه آموزشی و بعد از اونو بیفتم شهر خودم رو زیاد میکنه یا نه؟

  1. سلام من سال ۹۱خدمتم بودنمان خدمت کردم فرارکردم آمدم افتادم زندان تاالان بایدچجورکی کارت خدمتما بگیرم

   1. جریمه نقدی و دادسرا و اضافه خدمت تعلق میگیرد با ارائه دلایل موجه میتوانستید از حبس جلوگیری کنید

  2. سلام
   سوال اول)معاف از رزم تو پایان خدمت درج میشه یا نه؟
   سوال دوم)اگه معاف از رزم بگیرم تو شهرمون خدمت میکنم؟؟

   1. سلام معافیت از رزم در کارت پایان خدمت درج نمیشود و تقسیم بندی ها توسط نظام وظیفه انجام میشود اما معمولا در شهر خود برای خدمت اعزام میشوید

 43. سلام شب بخیر
  من امروز رفتم تا دفترچه رو بفرستم
  رفتم دکتر و گفتم پلاتین دارم،منو به کمسیون معرفی کردن و بردم برگرو دادم به پلیس +۱۰
  ایا میشه از خدمت انصراف بدم!؟

  1. سلام
   جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 44. سلام من مادرزادی یکی از گوش هام ناشنوا هستش آیا میتونم معافیت پزشکی یا معافیت از رزم بگیرم در همین باره؟
  و باید چیکار کنم به کجا مراجعه کنم

  1. با سلام احتمال قوی میتونید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید مراحل توضیح داده شود

 45. سلام همسرم معاف از رزمه یکه مرداد اعزام شده هنوز نیومده مشاورانتون گفتن یک ماهه مهلتش!

 46. با سلام و احترام.. من معاف از رزم به خاطر آستیگمات چشم هستم و از طرفی امریه… تحصیلاتم هم ارشد هست و نیروی دریایی افتادم.. میخواستم بدونم مدت آموزش ما چند روز هست..

 47. سلام خسته نباشید من تازه دوره آموزشی تموم کردم ۶۰ روز آموزشی بودم بخاطر خودزنی کوچک ک از بچگی بوده گروه ب شدم ولی الان هیچ مشکلی ندارم وقتی هم آمدیم ستاد کل نیروی های مسلح شهر خودم گفتم سالم هستم خواستم بدونم تو کارت درج میشه و ایا مشکلی پیش میاد برام ؟باید چی کار کنم تا برطرف بشه؟؟

 48. سلام من تازه دوره ی آموزشی ۶۰ رو تموم کردم بخاطر چندتا خودزنی کوچک ک از بچگی بوده گروه ب شدم ولی هرجا رفتم گفتم سالم هستم فقط میدان تیر نرفتم وگرنه رژه و نگهبانی میدادم خواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد واسم تو کارت درج معاف از رزم ؟
  اگ درج میشه چیکار کنم برطرف بشه؟

 49. سلام کسانی ک معاف از رزم میشن بعد از دوره آموزشی خدمت خدشون را در محل زندگی خود ادامه می دهند یا ن؟

   1. سلام وقت بخیر .من معاف رزم شدم میتونم تو ارگان های نظامی استخدام بشم ایا؟

    1. معاف از رزم در کارت پایان خدمت ثبت نمی شود
     معمولا معاف دائم پزشکی مشکل ایجاد می کند

 50. سلام وقت بخیر
  قوز قرنیه یک چشم شدید و چشم دیگر متوسط آیا معاف از رزم میشود؟
  من آستیگمات یک چشمم حدودای 3 و نیم هست و چشم دیگرم بالای 6 هست.
  آیا معاف میشوم یا فقط معاف از رزم؟؟؟؟
  اصلا میتونم با وجود تمام مشکلات و بیماری ام اصرار به رفتن سربازی داشته باشم و معافیت پزشکی نشم؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام با کارشناسان ما تماس بگیرید تا تمام شرایط شما کاملا توضیح داده شود

 51. سلام من رفتم آزمایش دادم گفتن فتق داری باید عمل بشه چشمامم آستیگمات ضعیفی داره میتونم معاف شم

  1. سلام وقت بخیر
   امکان معافیت شما نسبت به رای کمیسیون می باشد

  2. سلام من تو آموزشی دوبار رفتم میدون تیر بعد اصلا به هدف نزدم الان گفتن ده نفر که تیراندازی شون خوب نبوده تجدیددوره میکنم آیا تجدید دوره میشم لطفاً سریعاً پاسخ بدید

 52. سلام من برادرم معاف از رزمه یکم مرداد اعزام شد عجب شیر .. میخواستم بدونم دوره آموزشیش چند روزه میشه؟

 53. سلام من ساله 91در اموزشی بخاطر مشکل اعصاب وروان اومدم بیرون دوباره میخوام برم خدمت وخالکوبی دارم ایا معاف ازرزم میشم ومیشه برایه معافیت داعم اقدام کرد

 54. سلام عذرخواهی میکنم مدت آموزش معاف از رزم با افراد عادی فرق میکنه!؟

 55. سلام من قسمت 1/3 دستم پوکی استخوان بالای 2.5 درصد داره و نوشته شده بیماری استوپروز دارم میشه برای معافیت دائم اقدام کرد

  1. سلام وقت بخیر
   بیماری شما شامل بیماری های معافیت پزشکی خواهد شد.

 56. سلام خسته نباشيد من كتفم در رفتگي مكرر و پارگي تاندون داشته عمل كردم معاف از رزم ميشم يا معاف ميشم؟
  ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر باشه بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

 57. باعرض سلام واحترام . اینجانب دارای کارت معافیت اعصاب و روانم بخش ۳۲ بند ۲۱ حدود ۱۰ ماه در ارتش نیروی زمینی خدمت کرده ام درسال ۷۸ وحال درخواست مساعدت و اعزام به خدمت مجدد فرستادم به ریاست جمهور ، ضمنامعرفی نامه لشگر عملیاتی سپاه نیز موجود میباشد در درخواست اینجانب ، بطور کل الان
  درخواست بنده توسط سازمان ریاست جمهوری ، بازرسی کل کشور ،بازرسی استان ،نیروی انتظامی موافقت شده ودرحال حاضر به نظام وظیفه فرستاده شده پس از ثبت نهایی در سازمان بازرسی کل کشور ،
  به نظر شما نتیجه چه خواهد بود بنده متاهل ودارای یک فرزند سربازم سن من ۴۲ میباشد ؟
  درخواست اعزام خدمت مجدد ومساعدت بوده است به مقامات مهم کشوری ؟ و کلن توسط این سازمان ها با توجه به مدارک و شرایط فعلی و سایر دلایل بطور کل موافقت شده با در خواست بنده و حال جواب نظام وظیفه مونده ، باتوجه به تاییده این سازمان ها برای بنده نظام وظیفه استان چه جوابی خواهد فرستاد با پیامک ؟
  نامه درخواست بنده توسط
  مدیریت بازرسی کل کشور + شخص ریاست جمهور + بازرسی استان + نیروی انتظامی وبازرسی تایید شده .
  حالا جواب نظام وظیفه چیه به نظره شما باتوجه به موافقت تمامیه این مقامات و ادارات دولتی و نظامی ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام میشم یا خیر ؟ وآیا در اعزام مجدد به محل یگان خدمتی خواهم رفت یا یگان جدیدو آیا باتوجه به تاییدی پرونده اینجانب توسط
  ریاست جمهوری + مدیریت کل بازرسی کشور + مدیریت بازرسی استان + نیروی انتظامی ‘
  آیا نظام وظیفه موافقت خواهد کرد یاخیر ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام خواهم شد یاخیر ؟
  بطور کل نتیجه چه جوابی خواهد بود انشاالله ؟

  1. تعداد سوالات بالاست و برای پاسخ گویی بهتر لازم است با مشاوران تماس بگیرید

 58. باعرض سلام واحترام . اینجانب دارای کارت معافیت اعصاب و روانم بخش ۳۲ بند ۲۱ ،سن ۴۲ سال متاهل دارای یک فرزند سرباز وحدود ۱۰ ماه در ارتش نیروی زمینی خدمت کرده ام ،درسال ۷۸ وحال درخواست مساعدت و اعزام به خدمت مجدد فرستادم بنا به چندین دلایل شخصی ،درخواست فرستادم به ریاست جمهور ، ضمنامعرفی نامه لشگر عملیاتی سپاه نیز موجود میباشد در درخواست اینجانب ، بطور کل الان
  درخواست بنده توسط سازمان ریاست جمهوری ، بازرسی کل کشور ،بازرسی استان ،نیروی انتظامی موافقت شده ودرحال حاضر به نظام وظیفه فرستاده شده پس از ثبت نهایی در سازمان بازرسی کل کشور ،سامانه ۱۱۱
  به نظر شما نتیجه چه خواهد بود با تایید شدن پرونده برای اعزام مجدد ؟
  درخواست اعزام خدمت مجدد ومساعدت بوده است ؟ و کلن توسط این سازمان های مهم کشور ، با توجه به مدارک و شرایط فعلی و سایر دلایل بطور کل موافقت شده با در خواست بنده و حال جواب نظام وظیفه مونده ، باتوجه به تاییده این سازمان ها برای بنده نظام وظیفه استان چه جوابی خواهد فرستاد در ۴م همین ماه پرونده ودرخواست ثبت رسمی شده در سازمان دولت و ۱۱۱ ؟
  نامه درخواست بنده توسط این سازمان ها بطوررکلی موافقت گردیده است :
  مدیریت بازرسی کل کشور + شخص ریاست جمهور + بازرسی استان + نیروی انتظامی وبازرسی کل،
  حالا جواب نظام وظیفه چیه به نظره شما باتوجه به موافقت تمامیه این مقامات و ادارات دولتی و نظامی ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام میشم یا خیر ؟ وآیا در اعزام مجدد به محل یگان خدمتی خواهم رفت یا یگان جدیدو آیا باتوجه به تاییدی پرونده توسط مقامات بالا و مهم کشور بطور کل
  آیا نظام وظیفه موافقت خواهد کرد یاخیر ؟
  آیا بنده به خدمت اعزام خواهم شد یاخیر ؟
  وآیا متاهل بودن و فرزندم که در راه دور سرباز است آیا اینها باعث میشود که در محلی نزدیک به محل سکونت خود خدمت کنم یا خیر ؟
  بطور کل نتیجه این پرونده چه جوابی خواهد بود انشاالله ؟
  به بنده اطلاع دادن منتظر پیامکی به نام خاتمه یافت باش ؟
  در حال حاضر در نظام وظیفه است پرونده و درخواست ؟
  لطفا راهنمایی کنید اینجانب رو
  سپاسگزارم بی نهایت از پاسخگویی

 59. باسلام و احترام . من سرباز الف سالم بودم و به خدمت اعزام شدم ، در حین خدمت از فشار و استرس زیاد دچار درد قفسه سینه و قلب شدم که بعد از مراجعه به پزشک و کمسیون معلوم شد دچار افتادگی دریچه میترال هستم و معاف از رزمم کردند، آیا به من جانبازی تعلق می گیره؟ و از چه طریقی باید اقدام کنم..؟

  1. سلام باید به بهداری و سازمان وظیقه مراجعه کنید و تاییدیه بگیرید

   1. سلام من رفتم آزمایش دادم گفتن فتق داری باید عمل بشی و آستیگمات وضعیفی چشم دارم میتونم معاف بشم

    1. سلام وقت بخیر
     امکان معافیت شما نسبت به رای کمیسیون می باشد

   2. با سلام.
    من در دوماهگی، عمل جراحی قلب باز انجام دادم و اکنون مبتلا به تپش قلب (آریتمی) هستم. ایا بنظرتون بنده شرایط معافیت دائم پزشکی رو دارم؟

    1. سلام وقت بخیر اریتمی قلب معاف رزم و معاف دائم دارد با توجه به رای کمیسیون و پرنوده‌های شما امکان معافیت شما می باشد.

   3. سلام خسته نباشید من تازه دوره آموزشی تموم کردم ۶۰ روز آموزشی بودم بخاطر خودزنی کوچک ک از بچگی بوده گروه ب شدم ولی الان هیچ مشکلی ندارم وقتی هم آمدیم ستاد کل نیروی های مسلح شهر خودم گفتم سالم هستم خواستم بدونم تو کارت درج میشه و ایا مشکلی پیش میاد برام ؟باید چی کار کنم تا برطرف بشه؟؟

    1. سلام من کف پاهام صاف هست و دفورمیتی مچ پاهم دارم که تمام کفش هایی که میپوشم به طرف داخل پا خم میشه معاف دائم هستم یا معاف از رزم؟ اگه معاف دائم هستم میتونم اگه خودم بخوام معاف از رزم بشم و برم خدمت؟

     1. با دفرمیتی پا و اختلال در راه رفت با مدارک زیر کارشناسی معافیت دائم میگیریدو در غیر این صورت معافیت از رزم

   4. سلام وقت بخیر
    شخصی که تاتو داشته باشه یکی دوتا کوچیک جایی که در معرض عموم نباشه زیر شلوار و پیرهن
    و نخواد معاف از رزم بشه
    ایا امکانش هست یا نه قطع میشه!؟

    1. سلام وقت بخیر
     در صورت دیده شدن تتو هنگام کمیسون گروه ب محسوب میشوید.

   5. سلام خسته نباشید ببخشید من لگنم شکسته تصادف کردم معاف از رزم میشم یا معاف کلی؟؟

 60. سلام من بخاطر ضعیفی چشم معاف از رزم شدم آیا در استخدام به مشکل خواهم برخورد یا نه

  1. سلام سازمان نظام وظیفه عمومی تأکید می‌نماید که تاثیر معافیت پزشکی در استخدام چنانچه مشکلی در شغل موردنظر ایجاد ننماید، هیچ گونه منع قانوی نخواهد داشت و ارگان‌های دولتی و اداری حتماً باید این دسته از افراد را استخدام نمایند. برای برخی از مشاغلی همچون تایپیست می‌توان تاثیر معافیت پزشکی چشم در استخدام را به صورت منفی قلمداد نمود.

 61. سلام خسته نباشید من تو خدمت سربازی معاف از رزم بودم الان میخوام برم نیروی انتظامی قبولم میکنن یا نه؟؟

 62. سلام بنده به بیماری شب کوری مبتلا هستم انگار معاف از رزم بشم اما سوال برام پیش اومده که روی کارت پایان خدمت نوشته میشه معاف از رزم یا خیر؟

  1. سلام پسر من دو سال از خدمت سربازیش گذشته مشکلش این بود که تو بچگی تشنج کرد بخاطر همین هم خیلی عصبی هم وضعیت جسمانی شل و استحکام کافی رو نداره میخواستم ببینم آیا ایشون معاف از رزم میشن بخاطر همین مسئله ما لفت دادیم که بهتر بشن

   1. با سلام و وقت بخیر سیری هستم، در صورتی که بیماری فرزند شما مورد تایید پزشکان معتمد نظام وظیفه باشد و همچنین رای تایید کمیسیون پزشکی سازمام نظام وظیفه را بگیرد امکان معافیت دائم وجود دارد، البته در این موارد مدارک تحصیلی هم موثر است

 63. لب چپ تیروئید به دلیل داشتن گره خارج شده وروزانه لووتیروکسین وکلسیم باید مصرف بشه شرایط معافیت سربازی من به چه صورتیه ممنون از لطفتون

  1. سلام وقت بخیر
   باید علائم واضح بالینی و ازمایشگاهی مقاوم به درمان داشته باشید

  2. سلام وقت بخیر پسرمن استرس شدید دارد وموقع استرس لکنت زبان می‌گیرد وپیش روانشناس پرونده هم دارد

 64. باسلام خدمت شما.ببخشید اگر به دلیل خودزنی بیفتیم گروه ب میتونیم ازطریق کمسیون بیوفتیم گروه الف؟

 65. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم معاف از رمز مثلا داخل استخدامی اموزش پرورشم مشکل ساز میشه یا نه

 66. سلام وقت بخیر من پسوریازیس و پوسته پوسته شدن و قرمزی در قسمت سر، موها، بینی، سیبل و ریش و گوش ها دارم میخواستم ببینم معاف از رزم میشم یا معافیت دائم میتونم بگیرم؟

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 67. چرا امکان خدمت برای سربازان معاف از رزم درشهر زادگاه خود فراهم نمیشود؟

  1. باید آموزشی و خدمت و در محل زندگی خود انجام بدهند ، تا دسترسی به پزشک خود را داشته باشند

 68. سلام و خسته نباشید .
  ساعد دستم دوبار شکسته که دفعه اول پلاتین گذاشته شد و دفعه دوم خوردم زمین و پلاتین توی دستم کج شد و دوباره ساعد دستم شکست که پلاتین را عوض کردن و الان پلاتین داره
  و پای راستم وقتی به دنیا اومدم مادر زادی کج بود که تو شش ماهگی عمل جراحی شد و الان نمیتونم وزن بدن خودم رو روی مچ پام نگه دارم و یه مشکل دیگه اینکه ساق همین پایی که عمل کردم به خاطر اینکه یه مدت طولانی تو گچ بود از پای چپم لاقر تره ..
  حالا من با این شرایطی که دارم با توجه به مشکل دست و پام میتونم معاف دائم شم ؟؟

 69. سلام خسته نباشید من معاف از رزم شدم
  شورای عالی گفت برگه اعزامت میاد در خونت الان باید منتظر برگه باشم یا پلیس +۱۰ برم؟

 70. سلام من گروه الف هستم ولی معاف از رزم صافی کف پا آیا بعدا برای استخدام به مشکل بر میخورم

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به ارگانی ک میخواهد استخدام کند دارد

 71. من بخاطر مشکلات روانی و خانوادگی نمیتونم خدمت سربازی و ادامه بدم و به شدت به خودکشی ناشی از فشار سربازی فکر میکنم
  اگر با روانشناس پادگان در میان بزارم به نظرتون چقدر شانس معافیت از سربازی و دارم

  یا ممکنه تاثیر معکوس داشته باشه و امریه سربازیمو بزنن برای مناطق جنوبی کشور؟ یعنی بگن این دردسر داره ردش کنیم بره یه پادگان دیگه

  1. سلام وقتتون بخیر برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما صحبت کنید

 72. سلام وقت بخیر
  معاف از رزم بخاطر رباط صلیبی در استخدام آموزش و پرورش مشکل ایجاد می کند؟

 73. سلام. من دوره تکمیلی بسیج رو رفتم و معاف از رزم هم هستم، اگر آموزشی نیروی دریایی سپاه بیافتم، باید آموزشی برم ؟

 74. سلام ، من مشکل گوارشی دارم( سندرم روده تحریک پذیر ) معاف از رزم میشم؟ و اگه‌میشم آیا بعدا واسه اینکه بخوام معلم بشم مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاعات دقیق تر در زمینه ی مشکل خود با

   1. سلام بابا کشک معاف از رزم پسرم مهره سه و چهارش دیسک داره همه دکترا با دست نوشته خود علام کردن ایشان نباید کار سنگین بکند بسیار درد دارد اما با مدرک عکس و جواب ازمایش باز دکتر پسرم داخل ارتوپد نشسته بود ماینه کرد گفت گرفتگی عصلانه. یک گروه بی سواد بیمارستان خانواده ارتش هستن. تازه فهمیدم مدرک دکتر قلب عروق بود. واقعا برای خودم متاسفم تازه همه بچه ها بعد دو ماه چند روز میرن مرخصی برای پسرم کلا مدرک امدنش گم کردن که کار بیشتر بگیرن. کلا می خواهد فلج بشه با ویلجر جابجاش کنند این جا خدمت می کنند یا زندان ابو غربه خدا عالمه

 75. سلام . اگه یه بیضه داشته باشیم معاف از رزم میشیم یا نه؟ ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به شرایط د یگری برای معافیت پزشکی دارد

 76. سلام من معاف رزم هستم دلیلش برا گوشم و دهانم هست ولی پیش دکتر نگفتم که یک مشکل دیگه دارم مثل واریکوسل بعد برم خدمت اکر بهشون بگم قبول می کنن و اگر من رفتم سر بازی گفتم من معاف رزم هستم بعد فرمانده گفت که برو پست بده من که معاف هستم نرم چی میشه

 77. سلام من معاف رزم هستم دلیلش برا گوشم و دهانم هست ولی پیش دکتر نگفتم که یک مشکل دیگه دارم مثل واریکوسل بعد برم خدمت اکر بهشون بگم قبول می کنن و اگر من رفتم سر بازی گفتم من معاف رزم هستم بعد فرمانده گفت که برو پست بده من که معاف هستم نرم چی میشه

 78. سلام من معاف رزم هستم دلیلش برا گوشم و دهانم هست ولی پیش دکتر نگفتم که یک مشکل دیگه دارم مثل واریکوسل بعد برم خدمت اکر بهشون بگم قبول می کنن و اگر من رفتم سر بازی گفتم من معاف رزم هستم بعد فرمانده گفت که برو پست بده من که معاف هستم نرم چی میشه

 79. سلام وقت بخیر
  حقوق دریافتی سرباز معاف از رزم با بقیه فرق میکنه؟
  چقدر اختلاف داره؟

 80. سلام وقتتون بخیر
  حقوق دریافتی سرباز معاف از رزم کمتر از بقیه اس؟
  چقدر اختلاف داره؟

 81. سلام وقت بخیر ببخشید ایا میشود خود بهداری یگان بدون انکه به کمیسیون مراجعه کرد به طور مستقیم سرباز رو روه ب کنند ممنون میشم جواب بدید..

 82. سلام بچه من معاف از رزم است اعصاب وروان صفر ۵ کرمان اموزشی ارتش نگران بعداز اموزش هستم کجا تقسیم میشد از اصفهان هستم اول خدا بعد چه کنم تو را به خدا توضیح بده چه کنم ممنون

 83. سلام خسته نباشید من پام مینیسک 40درصد پارگی و رباط صلیبی هم سی درصد پارگی داره امکان معافیت از رزم برام وجود داره؟

 84. سلام بنده متولد۷۸هستم کف جفت پاهام صافه صافه میچسبه ب زمین وقتی راه میرم کمردرد زانو درد کف پام درد میگیره شدید میخواستم ببینم معاف رزم میشم یا داعم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت دارا بودن شرایطی امکان معافیت برای شما وجود دارد

 85. سلام وقت بخیر
  من کف پام قوس زیادی داره و احتمال داره بتونم معاف از رزم بگیرم.
  میخواستم بدونم معاف از رزم آیا مشکلی برام ایجاد میکنه در استخدام شرکتهای نفتی مثل پتروشیمی و پالایش؟
  ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به نظر ارگان مد نظر شما دارد.

 86. سلام
  من یه تاتو متن کوچیک که با حروف بریل نوشته شده دارم پایین ترقوه‌ام باعث میشه که معاف از رزم بشم؟

 87. سلام…من 70درصد مچ چپم از داخل از بین رفته می تونم
  معافیت بگیرم…با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   در این مورد شرایط دیگری باید مورد بررسی قرار بگیرد

 88. آیا با داشتن چند مشکل که هرکدام جداگانه معاف از خدمات رزمی دارند میشود معافیت دائم گرفت ؟

 89. سلام من چندسال پیش اقدام به معاف رزم کردم ومعاف رزم شدم آیا درسیستم هنوز موجود اون معاف از رزم

 90. سلام ایا کسانی که گروه ب هستند در گرفتن وام به مشکل بر میخورند

  1. سلام و خسته نباشید .
   ساعد دستم دوبار شکسته که دفعه اول پلاتین گذاشته شد و دفعه دوم خوردم زمین و پلاتین توی دستم کج شد و دوباره ساعد دستم شکست که پلاتین را عوض کردن و الان پلاتین داره
   و پای راستم وقتی به دنیا اومدم مادر زادی کج بود که تو شش ماهگی عمل جراحی شد و الان نمیتونم وزن بدن خودم رو روی مچ پام نگه دارم و یه مشکل دیگه اینکه ساق همین پایی که عمل کردم به خاطر اینکه یه مدت طولانی تو گچ بود از پای چپم لاقر تره ..
   حالا من با این شرایطی که دارم با توجه به مشکل دست و پام میتونم معاف دائم شم ؟؟

 91. سلام ایا بهداری یگان میتواند به صورت مستقیم گروه ب کند بدون نیازبه کمیسیون؟..

 92. سلام من در اموزشی بودم و انگشتان پام هر پام دو انگشت وسط به چسبیده هستند و اموزشی را گروه الف بودم بعد در یگان به کمیسیون معرفی شدم و رفتم وانجا معاف از رزم شدم ایا بر روی کارتم ثبت میشود معاف از رزم

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت رزم روی کارت درج نمی شود اما قابل استعلام می باشد

   1. آیا معافیت ازرزم روی کارت نوشته میشود؟؟بالادرپاسخ ها فرمودید میشود.لطفا پاسخ دهید؟؟؟؟ممنون

 93. سلام خسته نباشید
  بنده لیسانس حسابداری اضافه وزن زیاد دارم و چاق هستم که معاف از رزم میشم تو ظاهر قابل مشاهده هست که من چاقم آیا بازم به کمیسیون پزشکی میفرستنم ؟؟
  سوال بعدی اینکه من به خاطر چاقیم معاف از رزم بشم تو استخدامی به غیر از شغل نظامی برام مشکل ساز میشه؟؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم در کارت پایان خدمت لحاظ نمی شود اما قابل استعلام می باشد

 94. سلام خسته نباشید
  بنده لیسانس حسابداری اضافه وزن زیاد دارم و چاق هستم که معاف از رزم میشم تو ظاهر قابل مشاهده هست که من چاقم آیا بازم به کمیسیون پزشکی میفرستنم ؟؟
  سوال بعدی اینکه من به خاطر چاقیم معاف از رزم بشم تو استخدامی به غیر از شغل نظامی برام مشکل ساز میشه؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم در کارت پایان خدمت لحاظ نمی شود اما قابل استعلام می باشد

 95. سلام خداقوت من پامو عمل کردم پرانتزی بود معاف از رزم میشم یا کلن معافی

  1. سلام. در صورت نداشتن علائم حرکتی و عملکردی صرفاً از خدمات رزمی معاف میشوید.

   1. سلام معاف از رزم از شرایط خدمت در شهر خود بهره مند میشود و چگونه ؟

    1. سلام وقتتون بخیر سوال خود را به صورت واضح تر باکارشناسان ما درمیان بگزارید

 96. سلام خوبین داداش من چندتا تاتو داشت تو بدنش که معاف رزم شدالان سه روزه که رفته سربازی امروز زنگ زده بود گفت ک نگفتن بهم معاف ازرزمم حالا ماازکجابودنیم معاف شده یانه لطفا راهنمایی کنین ممنونم

  1. سلام خدمت شما، اگر در کمیسیون رای صادره برای معافیت از رزم بوده ، در سیستم ثبت شده است، البته میتوانید از سایت پلیس+۱۰و با کد سخا استعلام بگیرید.

    1. سلام
     جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 97. سلام وقت بخیر
  در سربازی گروه ب خوردم برای گرفتن گواهی نامه یا پاسپورت به مشکل میخورم؟؟؟ یابرای ازدواج؟؟؟

  1. سلام خوبین داداش من چندتا تاتو داشت تو بدنش که معاف رزم شدالان سه روزه که رفته سربازی امروز زنگ زده بود گفت ک نگفتن بهم معاف ازرزمم حالا ماازکجابودنیم معاف شده یانه لطفا راهنمایی کنین ممنونم

   1. سلام خدمت شما، اگر در کمیسیون رای صادره برای معافیت از رزم بوده ، در سیستم ثبت شده است، البته میتوانید از سایت پلیس+۱۰و با کد سخا استعلام بگیرید.

 98. سلام من میخاستم ببینم سه مهره L1L2L3 ستون فقراتم پلاتین گذاری شده ب علاوه قوزک پای چپ از هر دو طرف ایا معاف میشم؟!

  1. سلام بله در صورت حاد بوده مشکل کمر امکان دارد معافیت دائم به شما تعلق بگیرد

  2. سلام خسته نباشیدشوهرمن سال87رفته خدمت به خاطرمشکل مالی دیگه نرفته الان متاهل وبچه 5ساله داریم شوهرمن کلیشوچندسال پیش اهداکرده به خانوادش الان به مشکل خورده وازکارافتاده مشکل بیضه وفتخ دوطرفه ولگن وکمرشم مشکل داره ارومیه خدمت میکردبرگرده خدمت معافش میکنن

 99. سلام من دوره تکمیلی بسیج رو به طور کامل گذروندم و معاف از رزم کردم خودمو متاسفانه نمیدونستم سپاه پیرش نمیکنه معاف از رزم ها رو
  الان من دوباره باید دوره اموزشی رو بگذرونم؟

   1. سلام. من دوره تکمیلی بسیج رو رفتم و معاف از رزم هم هستم، اگر آموزشی نیروی دریایی سپاه بیافتم، باید آموزشی برم ؟

 100. سلام وقت بخیر.
  دیسک 3 تا از مهر های گردن و کمرم بیرون زدگی پیدا کرده و منیسک هر دو زانوهام پارگی کامل داره و کف پام هم صاف هست.
  ممنون میشم بگید ,با این اوصاف نوع معافیت من چگونه خواهد بود؟

 101. سلام من چشم هام ضعیف نمره هاشم خیلی بالاس من در چه گروهی قرار میگرم؟
  اگه بخوام معافیت نگیرم و سربازی برم میشه ایا؟ چون نمیخوام بعدا در استخدام به مشکل بخورم؟
  مشکل خشکی پوست هم دارم؟

  1. سلام. نوع معافیت با توجه به شدت بیماری مشخص میشود و فرد باید طبق نظر کمسیون عمل کند اگر نمی‌خواهید معافیت پزشکی بگیرید میتوانید پیش از اقدام به پست دفترچه درمان انجام دهید.

 102. سلام خسته نباشیدمن سربازارتش هستم درحال حاضر11ماه دیگه تاترخیص دارم بنده پارگی رباط پادارم ومیخواستم بابیمه ارتش توی دوران سربازی عمل انجام بدم عملم2ماه استعلاجی داره وبعدش که میام خدمت3ماه تا ترخیص دارم ولی کامل سلامت پاموبدست میارم ومیتونم فعالیتهای سربازی روانجام بدم حال بااین اوصاف میخاستم ببینم توی کارت پایان خدمت یامدارک بنده معاف ازرزم ذکرمیشه؟چون برای استخدامی خیلی نگران هستم ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باسلام درصورتی که درخواست بزنید برای معافیت از خدمات رزم بله

 103. سلام بنده کیسه صفرامو به دلیل سنگ زیاد دراوردم و پدرمم هم یک کلیه اشو به دلیل بیماری دراورده و ۶۵سال هستش ایا معاف کیشم؟

  1. سلام وقت بخیر اگر پدر دارای شرایط گرفتن معافیت کفالت باشد بله .

  2. سلام بچه من معاف از رزم است اعصاب وروان صفر ۵ کرمان اموزشی ارتش نگران بعداز اموزش هستم کجا تقسیم میشد از اصفهان هستم اول خدا بعد چه کنم تو را به خدا توضیح بده چه کنم ممنون

 104. سلام
  من گروه ب خوردم
  واقعا برای استخدامی تو شرکت های دولتی به مشکل میخورم؟؟

   1. سلام دوره آموزشی برای معاف از رزمها در شهریور چه مدت هست ممنونم از پاسخگویی شما

 105. سلام ببخشید من پدرم هشتاد خورده ای سالشه ومن از مادرم یه پسرم یه برادر ناتنی دارم که اصلا سراغ پدرشم حتی نمیگیره و من دارم خرج پدرمادر خواهرام میدم و کارگری میکنم چطور میتونم معافیت بگیرم

  1. شما می توانید کفالت پدرتان را به دلیل سن بالایش بگیرید ولی در ابتدا باید بتوانید ثابت کنید که برادر شما صلاحیت کفالت پدر را ندارد

 106. سلام بنده چند مورد مشکل دارم و در حین خدمت هم هستم میخواستم ببینم میتونم معافیت دایم بگیرم با این مشکلات عرق شدید کف دست پا. گودی کمر شدید.پلاتین دست.35کیلو اضافه وزن .غلظت خون بالا و فشار خون.و ناخن شست پام داخل گوشت پام می‌ره و3مرتبه عمل کردم و وقتی پاهامو میچسبونم به هم باد هم رد نمیشه آنقدر چسبیده به هم

  1. این موارد تا حد زیادی به مدرک تحصیلی شما مرتبط است ولی بطور کلی موارد قوی ای برای گرفتن معافیت دائم محسوب نمی شوند

 107. سلام
  راجب گروه الف توضیح میدید
  من واقعا از میدان تیر میترسم هر با بهش فکر میکنم حالم بد میشه
  اگر بخوام میدان تیر نرم با روانشناس پادگان صحبت کنم ممکنه قبول کنه و بنویسه که میدان تیر نرم؟
  اونقت میشم گروه الف؟
  و اگر برم جز گروه الف ممکنه بعدا تو استخدام به مشکل بخورم؟

  1. سلام وقت بخیر معافیت اعصاب و روان گروه ب محسوب می شود و در آینده برای استخدام به مشکل برخواهید خورد

 108. چرا معاف از رزم من روی برگه اعزام ذکر نشده است و روی چه برگه ای نوشته میشود؟

  1. سلام. قاعدتاً باید نوع گذراندن دوره خدمت سربازی روی برگه اعزام مشخص شود .چنانچه قید نشده باید از طریق سازمان نظام وظیفه پیگیر موضوع باشید.

  1. سلام . شکستگی در استخوان های بلند در صورتی که بعد از ۹ ماه جوش نخورد یا دچار مفصل کاذب و اختلال عملکردی شود مشمول معافیت دائم پزشکی هستند شکستگی های جوش خورده و فاقد عارضه مشمول معافیت از رزم هستند.

   1. سلام من کم خونم امروز رفتم آزمایش دادم و بهم گفتن تلاسیمی هستی منو معاف از رزم کردن آیا تو استخدامی به مشکل برمیخورم؟

  2. سلام وقتتون بخیر میشه لطفاً با توجه به مشکلاتی که دارم بهم بگید که معاف دائم میشم یا معاف از رزم.
   شلی لیگامان مچ پا.
   فتق اینگوینال عمل شده عود کرده.
   هایپوسپادیاس تنه آلت.
   برونشیت ریه با fev1 کمتر از 50 دارم.
   چاقی مفرط.
   مدرک تحصیلی ام دیپلم هستش.
   لطفاً راهنمایی ام کنید که آیا معافیت دائم میتونم بگیرم یا نه

 109. اقا من با مادرم زندگی میکنم از پدرم جدا شد بعد برادرم از این راه خدمت و معاف شد کفالت مادرمو گرفت بعد خودش الان نیست جدا از ماع بعد من میتونم کفالت بگیرم؟ یکی بگه

  1. سلام خدمت شما،خیر به دلیل اینکه کفالت مادر به عهده برادر است نمیتوانید اقدام کنید مگر اینکه مادر از برادرتان شکایت کند به دلیل کفیل نبودن،و بعد از آن کفالت از برادر سلب و به شما میرسد.

 110. سلام
  کسی که غضروف بینی آن دارای انحراف میباشد بطوری که یکی از حفره های بینی حد ناچیزیش مونده که بسته نشده آیا واجد شرایط دریافت معاف از رزم میباشد؟

 111. سلام من دیروز کمیسیون پزشکی شهرستان بودم کلا هر کسی رو که معاینه میکردن بهش میگفتن برو بدون اینکه بگن نتیجه ی کمیسیون چی هست؟
  خواستم بپرسم حالا نتیجه اش واسم sms میشه یا اینکه باید برم نظام وظیفه پیگیر باشم

  1. باسلام دوست عزیز کمیسیون برای شما تشکیل خواهد شد ونتیجه بعد از دو هفته حدودا به شما اعلام خواهد شد

 112. سلام وقتتون بخیر خواستم بپرسم کسانی که معاف از رزم هستن چند روز در دوره اموزشی خدمت میکنن

  1. سلام خوبین داداش من چندتا تاتو داشت تو بدنش که معاف رزم شدالان سه روزه که رفته سربازی امروز زنگ زده بود گفت ک نگفتن بهم معاف ازرزمم حالا ماازکجابودنیم معاف شده یانه لطفا راهنمایی کنین ممنونم؟؟؟

   1. سلام خدمت شما، اگر در کمیسیون رای صادره برای معافیت از رزم بوده ، در سیستم ثبت شده است، البته میتوانید از سایت پلیس+۱۰و با کد سخا استعلام بگیرید.

 113. سلام شبتون بخیر ببخشید ی سوال داشتم ک کسانی معاف از رزم هستند چند روز در دوره ی آموزشی خدمت میکنند

  1. باسلام.پسرم اقدام به گرفتن دفترچه کرده ولی واریکوسل داره البته شدیدنیست،لاغره واسترس بالایی داره.فرستادن برای کارهای معاف از رزم.میخوام بدونم اگه تیم پزشکی موافقت نکنن اضافه خدمت میخوره یانه؟

  2. سلام من بیماری نرمی استخوان لگن دارم و ساق دست راستم هم قبلا شکسته و دوتا پلاتین تو دستمه بنظرتون من معاف دائم میشم؟؟

 114. با سلام خسته نباشید.
  آیا قانون جدید در مورد اضافه شدن مدت خدمت برای سربازان معاف از رزم راسته؟شامل اعزامی های چه تاریخی میشه؟؟ممنون میشم پاسخ بدید.

 115. با سلام من سال هشتاد خدمتم در ارتش تموم شد در اواسط خدمت بخاطر پلاتین پا در کمسیون پزشکی معاف از رزم شناهته شدم و برگه کمسیون گرفتم ، بعد اتمام خدمت روی کارت پایان خدمت معاف از رزم درج نشده ، کارت ها پایان هدمت عوض شده منم طبق قانون عوض کردم اما روی کارت معاف از رزم درج نشده

  حالا سوال ؟ طبق قانون ما معاف از خدمت در رمان صلح هستیم اگر جنگ بشه من که معاف از رزم هستم باید خودم معرفی کنم نا گفته نماند من برگه اصلی کمسیون پزشکی مبنی بر معاف از رزم دارم
  خلاصه سوال تکلیف افراد معاف از رزم در زمان جنگ چیه و این برگه کمسیون همچنان نگاه دارم بدرد میخوره زمان جنگ؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

 116. سلام
  من دانشجوی کارشناسی هستم و مجموع نمره آستیگمات و نزدیک بینی چشمم 6.25 هستش
  الان معافیت تحصیلی دارم، نمیتونم حین خدمت خودم رو معاف بکنم و از اونجایی که بعد از پایان کارشناسی حد نمره چشم بیشتر میشه، کاری نمیشه کرد که با همین نمره چشم معافیت دائم بگیرم؟

  1. وقت بخیر.. کسی ک عمل بینی انجام داده باشع(پلیپ و رفع انحراف و رینوپلاستی همش باهم) معافیت از رزم میگیره یا خیر؟

 117. سلام من مبتلا به بیماری روماتولوژی و خودایمنی لوپوس و شوگرن هستم و گواهی هم از پزشک دارم که باید از استرس و افتاب دور باشم سابقه کمبود پلاکت شدید و عفونت خونی داشتم با این شرایط معاف از رزم میشم؟

  1. بخاطر استرس،شاید معاف شی که اونم دکتر روانپزشک معتمد باید تایید کنه

 118. سلام وقت بخیر ببخشد آیا معاف از رزم بر روی کارت پایان خدمت نوشته می‌شود

 119. سلام وقت بخیر
  من مشکل دو قطبی نوع 1 دارم ، تست هم دادم و بیماریم جدی بده و چند روز هم بیمارستان بستری بودم ، خودزنی و خالکوبی هم روی دست هام دارم ، میتونم معافیت دایم بگیرم ؟

 120. سلام خسته نباشید ببخشید در حین خدمت بیماری واریکسل گرفتم میخواستم بدونم که ایا میتونم در حین خدمت معاف از رزم بشم و 6ماه معاف موقت که برای جراحی به مشمول داده میشه جزء خدمت حساب میشه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام بعداز مراجعه به بهداری ،اگر نظر پزشک انجام عمل بود ۶ماه معافیت موقت داده میشود که جزو دوران سربازی نیست .

  2. سلام کسی ک خط و تاتو داره و کمسین بخوره چند وقت طول میگشه

 121. سلام بنده آلرژی (تنگی نفس) و تپش قلب قلب دارم آیا معاف از رزم به من تعلق میگیره یا خیر ممنون میشم پاسخ بدید

 122. سلام خسته نباشید من برجستگی قفسه سینه و پای پرانتزی دارم میخواستم بدونم این مشکلات باعث معافیت دائم بنده میشود یا خیر؟

 123. سلام من بیماری خاص مغز و اعصاب دارم شلی عضلات/به طوری که در تمام فعالیت های فیزیکی حتی راه رفتن مشکل دارم و تمام بدنم حتی چشمام ضعیفه و تحمل انجام هیچ فعالیتی رو ندارم با این حال من رو معاف نکردن الان میتونم اعتراض بزارم؟

 124. سلام خسته نباشید ببخشید من در حین خدمت با تشخیص پزشک متوجه شدم که واریکسل گرید 3 دارم ایا امکان این است مه معاف رزم در حین خدمت بشم و ایا برای عمل 6 ماه معاف موقت میدن یا خیر

 125. سلام خسته نباشید ببخشید من در حین خدمت با تشخیص پزشک متوجه شدم که واریکسل گرید 3 دارم ایا امکان این است مه معاف رزم در حین خدمت بشم و ایا برای عمل 6 ماه معاف موقت میدن یا خیر

 126. سلام من ۲۹ هم این ماه یک‌ماهه که بینی مو جراحی کردم و ۱ ماه بعد اعزامم هستش ، ایا میتونم معافیت از رزم بگیرم؟

 127. آیا ضعیف بودن از لحاظ مالی (خیلی ضعیف ) و معتاد بودن پدر و عدم کار پدر برای معافیت کافی نیست

 128. سلام،وقت بخیر،
  پسر من معاف از رزم شده به خاطر وزن زیاد و تک فرزند هست،آموزشی رو بیرجند مرزبانی نیروی انتظامی افتاده،می خواستم مدت زمان دوره آموزشی رو بدونم؟ممنونم میشم جواب بدید نگران پسرمم

  1. سلام. طول دوره آموزشی ۴۵ روز است در شرایط خاصی مانند اوج گیری کرونا یا اعزام در زمان های خاص این زمان به یک ماه کاهش می یابد.

 129. سلام،وقت بخیر،
  پسر من معاف از رزم شده به خاطر وزن زیاد و تک فرزند هست،آموزشی رو بیرجند مرزبانی نیروی انتظامی افتاده،می خواستم مدت زمان دوره آموزشی رو بدونم؟ممنونم میشم جواب بدید نگران پسرمم

  1. سلام. طول دوره آموزشی ۴۵ روز است در شرایط خاصی مانند اوج گیری کرونا یا اعزام در زمان های خاص این زمان به یک ماه کاهش می یابد.

 130. سلام من تودستم دوتا خط کوچيک دارم‌ ایامنومعاف ازرزم میکنن

 131. سلام خدمت شما
  بنده سرباز هستم معاف از رزم
  دارای بیماری واریس شدید هردوپا و قوزقرنیه هردوچشم و دیسک کمر میباشم ودر کمیسیون من را معاف از رزم اعلام کردند درصورتی که من هم از نظر بینایی و هم حرکتی مشکل دارم و پاهام ورم میکنند و دردبسیاری دارم
  تاری چشمام زیاده و حتی با عینک درست نمیشن
  آیا باتمام این تواصیف بنظر شما حق بنده معاف از رزم هست یا داءم ؟
  والله هوا العلم.

  1. سلام برای قوز قرنیه اگر با کراتومتری قابل اندازه گیری نباشد معافیت دائم شامل میشود ، واریس پا اگر شدید باشد و باعث ایجاد اختلال شده است امکان معافیت دائم دارید. در مدت سربازی مجدد درخواست معافیت دهید از طریق بهداری پادگان.

   1. سلام پسر من معاف از رزم داره بخاطر افسردگی که حالا خوب شده دوره آموزشی نگران د رسپاه درحین دوره میشه معاف رزم برداره چونمیترسه گروه ب درکارت پایان خدمت ثبت بشه

   2. سلام پسر من معاف از رزم داره بخاطر افسردگی که حالا خوب شده دوره آموزشی نگران د رسپاه درحین دوره میشه معاف رزم برداره چونمیترسه گروه ب درکارت پایان خدمت ثبت بشه

 132. سلام
  میخواستم ببینم چه مدت طول می‌کشد تا رای کمیسیون پزشکی صادر شود

  1. سلام بستگی به میزان تقاضای معافیت و بررسی پرونده ها بین ۱ الی ۲ ماه طول میکشد.

 133. سلام بنده قفسه سینه ام فرو رفتگی داره یا به عبارتی سینه کبوتری بهش میگن و بعضی مواقع هنگام کار قفیه سینه ام درد میگیره
  می خواستم ببینم معاف از رزم میشم یانه

 134. سلام در حال حاضر مدت دوره آموزشی مرزبانی برای افراد معاف از رزم چند روز است؟

  1. نهاد های مثل ارتش و سپاه وزارت دفاع و…اگه روی کارت نوشته نمیشه از کجا میفهمن??

 135. سلام من مشکل کلیه دارم و تو اب هوای سرد عفونت میکنه کلیه تکلیف من چی میشه

  1. در صورت صلاح دید کمیسیون پزشکی شما را معاف از رزم یا دائم میکنند

 136. سلام
  من بیماری سنکوپ وازوواگال دارم و سه چهار بار غش کردم کف دست و پاهام عرق میکنن طوریکه عرق مثل آب از کف پاهام چکه می‌کنه استرس اضطراب خفیف دارم طوریکه که باعث تپش قلب شدید میشه و نمیتونم کارهام رو انجام بدم آیا معاف دائم میشوم یا معاف از رزم میشوم ؟؟؟

  1. سلام حمله وازوواگال با سابقه های مکرر و مستندات پزشکی تست tilt معافیت دائم دارد

   1. سلام بعداز ۳ روز اعذام میشم معاف از رزم هستم چطور میتونم لغو کنم؟؟؟

 137. سلام
  من بیماری سنکوپ وازوواگال دارم و غش میکنم کف دست و پاهام عرق میکنن طوری که عرق مثل آب چکه می‌کنه استرس و اظطراب شدید دارم که باعث تپش شدید قلبم میشه و نمیتونم کارهام رو به خوبی انجام بدم آیا معاف دائم میشوم یا معاف از رزم ؟؟؟

  1. سلام حمله وازوواگال با سابقه های مکرر و مستندات پزشکی تست tilt معافیت دائم دارد

  1. سلام وقت بخیر، ببخشید خواستم بدونم برای اینکه معاف از رزم بشم باید قبل از اعزام اقدام کنم و چ جوری، یا اینکه روز اول آموزشی مشخص میشه.

  1. سلام معاف از رزم هستم اگه درخواست پزشکی بدهم قبول میشود ؟ مشکل چشم انحرافی وضعف دارم

  2. سلام من ۱۸سالمه نمره چشمام یک و نیم هست و آستیگمات دارم میخواستم بدونم معاف از رزم میشم

   1. سلام وقت بخیر بله معاف از رزم میشوید به شرطی که هر چشم شما جداگانه این نمرات را دارا باشد .

  1. سلام. دریافت معافیت اعصاب و روان به سختی و با طی مراحل مختلف امکان پذیر است با توجه به عواقب و سو تاثیر در آینده شغلی و اجتماعی فرد دریافت اینگونه معافیت توصیه نمیشود .

   1. ایا در حین سربازی میشع اعتراض به معاف از رزم اعصاب و روان کرد

    1. سلام. بله برای ثبت هر نوع اعتراض یا درخواست بررسی مجدد میتوانید از طریق بهداری یگان محل خدمت اقدام کنید.

 138. سلام من بیماری قلبی دارم و یکی از رگهای شریانی قلبم باز هست و مشکل فشار خونم دارم وقتی که فعالیت سنگین انجام میدم نفسم میگیره و احساس خفگی و سرفه شدید میکنم و قلبم بشدت تند میزنه بیماریمم مادرزادی وقتی ده سالم بود به دکتر متخصص مراجعه کردم که گفته باید عمل بشم اما هنوز نشدم هرچی سنمم بیشتر میشه بیماریم شدید تر میشه دکتر عمومیم که رفتم میگه قلبت صدا اضافه داره ایا میتونن معافیت دائم بگیرم پدرمم مشکل قلبی داشت و سر همین فوت کرد ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام. دریافت هر نوع معافیت پزشکی نیاز به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه دارد. برای ارایه اطلاعات دقیق باید نوع بیماری مشخص باشد برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 139. سلام
  من واریکوسل درجه ۳ دارم برام ۶ ماه مهلت دادند پول عمل نداشتم الان معاف از رزم زدن به زودی اعزام میشم درجه ۳ معاف نمیشه؟ حین خدمت میتونم دنبالش برم؟

  1. سلام. واریکوسل گرید ۳ در صورت جراحی و عود مجدد معافیت دائم پزشکی دارد در غیر اینصورت معاف از رزم خواهید شد.

  2. سلام وقتتون بخیر باشه
   من مدرک کارشناسی ام هنوز تموم نشده (البته در حد چند واحد) الان می خوام با مدرک دیپلم دفترچه پست کنم آیا امکانش هست؟
   با تشکر از زحمات شما

 140. سلام .. آیا افرادی که معاف از رزم گرفتند به میدان تیر اعزام می شوند ؟

 141. سلام وقت بخیر من انگشتان دو وسوم هردو پام به وصل هستندو منو رو معاف از دو رژه ونگهبانیکرده اند ایا گروه ب هستم

  1. سلام. خیر گروه ب مربوط به معافیت های حیطه اعصاب و روان است.

 142. سلام سوالی داشتم جواب بدین ممنون میشم من 20 روز قبل پایان دوره معافیت تحصیلی خود اقدام ب فرستادن دفترچه معافیت پزشکی کردم و منتظر جواب معافیت خود هستم م الان تمامی معاینات رو انجام دادم و نزدیک ب دوماه از معافیت تحصیلی هم میگذره ایا با موافقت نکردن با معافیت دائم من و صدور نظریه مافیت از رزم بنده شامل غیبت میشم یا ن چون کنکور میخوام شرکت کنم

  1. سلام. در صورت رای کمسیون مبنی بر معافیت از رزم باید دفترچه را پست کنید . اگر در حین خدمت دانشگاهی پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت لحاظ کنید و برای ادامه تحصیل به دانشگاه بروید.

 143. سلام من تاری دید دارم افت فشارخون تپش قلب شدید استرس و اضطراب شدید دارم سرگیجه و سر درد عرق کف دست و پا لکنت زبان هم دارم معاف دائم میشم اگر اقدام کنم؟؟ تو روخدا ج بدید

   1. سلام من بیماری سنکوپ وازوواگال دارم و سه چهار بار غش کردم کف دست و پاهام عرق میکنن طوری که عرق مثل آب چکه می‌کنه استرس اضطراب شدید دارم طوری که تپش قلب شدید میگیرم نمیتونم کارهام رو خوب انجام بدهم آیا معاف میشم

    1. سلام حمله وازوواگال با سابقه های مکرر و مستندات پزشکی تست tilt معافیت دائم دارد

 144. سلام من چند سال پیش دو تا از مهره های کمرم توی سقوط شکست، الان هم کمر درد دارم معاف دائم می شم یا نه؟

  1. از مصدوم شدن بیشتر از 6 ماه گذشته و شکستگی معافیت ندارد

 145. سلام وقت بخیر
  دوتا زانوی چپ و راستم پارگی مینیسک دارن و چارشون فقط عمله که حتی بعد از عمل هم دقیقا مثل روز اول نمیشن و فعلا هم قصد عمل ندارم.بینیم هم انحراف داشت داشت ک حدود یکسال پیش عمل کردم..ایا با این شرایط معاف از رزم تعلق میگیره بهم؟

   1. آیا معاف از رزم ها اگر جنگ شود باید بروند با این که میدان تیر نرفتن؟یا نه

    1. خیر شما کارت پایان خدمت دارید و به نوعی خدمت خود را گذرانده اید

   1. سلام خدمت شما، اگر نوع شدید باشد و غیرقابل درمان باتوجه به تایید نظام وظیفه و پزشک امکان معافیت هست.

 146. سلام در برگع کمسیون من نوشته تا کمسیون بعدی معاف از رزم ینی اگه کمسیون بعدی نرم تا اون موقعه ک برم کمسیون معاف از رزمم ینی تو وقتی ک داده نرم؟

  1. سلام خیر مدت سربازی برای همه افراد ۲۴ ماه است اما برای مدت آموزشی که ۶ هفته است، معاف از رزم ها ۳ هفته آموزشی دارند.

 147. سلام من برای امریه میخوام اقدام کنم چطوری میتونه مدرک معافیت از رزم را بهشون ارایه بدم؟

  1. سلام. با ذکر نوع معافیت از رزم یعنی نوع بیماری در فرم های مربوط به پذیرش شرکت می توانید شرایط را به اطلاع برسانید.

 148. سلام. بنده من bmi 13.1 دارم و خیلی لاغرم. کم خونی تالاسمی مینور هم دارم. چند سال پیش کشک پام ول شد ولی عمل نکردم.
  هنگام فعالیت تنگی نفس میگیرم نمیتونم زیاد فعالیت انجام بدم چون از حال میرم چه معافیتی میگیرم

  1. فرد با توجه به BMI کمتر از 17 می تواند برای انواع معافیت دائم یا موقت یا معافیت از رزم اقدام کند و با توجه به بیماری هم می تواند شانس بیشتری جهت معافیت داشته باشد.

 149. سلام من معاف از رزم شدم یعنی چی ؟
  اموزشی کجا میفتم و چند روزه ؟
  ممنونم

  1. سلام. معاف از رزم شدن یعنی سرباز در حین خدمت سربازی برخی فعالیت ها را انجام نمی‌دهد. تقسیم بندی سربازان به طور رندوم انجام میشود محل خدمت شما یک هفته قبل از اعزام اطلاع رسانی خواهد شد. طول دوره آموزشی ۴۵ روز می‌باشد.

 150. سلام آیا در طول خدمت اسلحه دست کسی که معاف از رزمه میدهند یا ممنوعه

 151. سلام خوبی خسته نباشید من از دانشگاه قبول شدم ملی منم دفترچه اعزام پر کردم الان میگن باید بری خدمت آلان من چیکار کنم.

  1. اگر دانشگاه قبول شدید مراجعه کنید به پلیس +۱۰ و ایست خدمتی بزنید.

 152. سلام من سینوس پینودال داشتم و عمل کردم و نمیتونم زیاد بشینم. و اگر هم بشینم هم به جای عمل و زانو هام فشار میاد..گاهی اوقات سردرد (سینوزیت هم دارم و بعضی اوقات شدید). شرایطم فقط معاف از رزم هست یا نه؟

  1. سلام بانظر متخصصان و مدت درگیری و روند درمان و حتی شدت بیماری بررسی میشود،البته اگر محرز شود محدودیت حرکت مفصل دارید امکان معافیت هست.

 153. والله چیزی که بنده تجربه کردم.. کلا معافیت از رزم یه حرف کاملا بی اساسه..بنده با مشکل ارتوپدی معافیت از رزم گرفتم..امریه ام واسه شمالغرب و تیپ عملیاتی افتاد..رژه می رفتم..تعمیر و نگه داری سلاح هم داشتم..ورزش هم داشتم..تیراندازی و پیاده روی طولانی مدت هم داشتم..حتی با وجود اینکه مدتی بود عمل کرده بودم و درد شکم داشتم تو گردان رزمی بودم و کلی فلاکت کشیدم..دوستان به دنبال معافیت از رزم نباشین..اصلا به درد هیچی نمیخوره..اگه تونستین معافیت به هر طریقی بگیرین وگرنه معاف از رزم هیچ فرقی واسه اتون ایجاد نمیکنه..تجربه شخصی خودمو گفتم..

  1. یک سوال داشتم قبل یا بعد از خدمت چیزی به اسم بازرسی بدنی وجود داره چون عده ای میگن هست اما پدرم میگه همچین چیزی نیست.

   1. سلام.
    من فتق اینگوینال ارثی دارم.
    عمل کردم ولی مجددا عود کرد و برای بار دوم عمل جراحی انجام دادم.
    هایپوسپادیاس تنه آلت هم داشتم ولی عمل کردم.
    جای عمل فتقم خیلی درد میکنه.
    چاقی مفرط هم دارم .
    مدرک تحصیلی ام دیپلم هست.
    میشه لطفا بگید معاف از رزم میشم یا دائم.

  2. سلام ببخشید کارت پایان خدمتتون با بقیه ک معاف ار رزم نیستن فرق داره؟

 154. سلام
  بنده 2تا دیکس كمر خفیف دارم و حدود 10سال پیش عمل فتق هم انجام دادم و عمل غده چربی داخل سرم هم انجام دادم به نظرتان بنده معافیت تعلق میگیرد

  1. سلام اگر بیرون زدگی دیسک یا هرنی دیسکال باشد معافیت دائم است، عمل فتق اگر بعد از عمل دوباره عود کرده است و باعث ایجاد عارضه شده معافیت دائم دارد.

 155. من همسرم کلاب فوت داشته و در کودکی جراحی کرده میخواستم بدونم معاف دائم میشه یا نه

  1. سلام بنده همسرم اعزامی۹/۱. ۱۴۰۰ بودن و معاف از رزم هستن می خواستم بدونم زمان آموزشیشون چقدره؟؟

 156. آیا تحصیل در مدرسه تیز هوشان در خدمت سربازی تاثیر دارد

 157. سلام من مشکل اعصاب روان دارم بعضی موقع بلند میشم سرم گیج میره این از دیسک گردن اما دهن کجیم و دستم کج میشه پام براخودم نمیشه خالی میشه کج میشه اصلا تعادل ندارم خواستم بدون شرایط من چی

 158. سلام میخواستم بپرسم کسانی که معافیت از رزم میشوند چقدر باید دوره آموزشی بروند

 159. سلام. من یه خود زنی رویه بازوم دارم نوشتن اعصاب روان رویه کارت پایان خدمت چیزی می نویسن الان من معاف از رزم هستم

  1. سلام. خیر موارد معافیت از رزم روی کارت پایان خدمت قید نمی‌شوند.

   1. دقیقا عده ای میگن چک میکنن بدن ، مقعد و…. اما عده ای این موضوع رو انکار میکنن اصل موضوع رو یکی توضیح بده

 160. سلام.محمدپیرزاد ۳۷ سالمه قبلا ب علت بیماری افتادگی دریچه میترال معاف از رزم شدم ولی نرفتم خدمت الانم دچار کم کاری تیروئید.واریکوسل درجه۲ .آیا با این شرایط ۳ تا معاف رزنم معاف دائم میشم

  1. سلام. خیر متاسفانه به نظر می‌رسد هیچ یک بیماری های شما در حد معافیت دائم پزشکی نیست شما میتوانیید در صورت نهایی شدن طرح برای خرید خدمت اقدام کنید

 161. سلام.محمدپیرزاد ۳۷ سالمه قبلا ب علت بیماری افتادگی دریچه میترال معاف از رزم شدم ولی نرفتم خدمت الانم دچار کم کاری تیروئید.واریکوسل درجه۲ .آیا با این شرایط معاف دائم میشم

  1. سلام. خیر متاسفانه به نظر می‌رسد هیچ یک بیماری های شما در حد معافیت دائم پزشکی نیست شما میتوانیید در صورت نهایی شدن طرح برای خرید خدمت اقدام کنید.

 162. سلام
  در حین خدمت معاف از رزم اختلال انطباقی(اعصاب و روان) گرفتم. آیا برای تمدید گواهینامه به مشکل میخورم؟؟ و اینکه استعلام میگیرن؟؟

  1. سلام کارهایی که معاف از رزم ها باید انجام بدهند چیست

   1. سلام و افرادی که معاف از رزم هستند در بخش آموزشی انجام امور عملی و نظامی معاف شده انجام نخواهد شد

 163. سلام بنده در ساعد دست خودم پلاتین دارم و انجام کارهای سنگین مشکله خب، چون ساعد دست هست آیا برای انجام دوره خدمت معاف از رزم میشم یا خیر ؟؟؟

  1. سلام. اگر مشکل حرکتی خاصی ندارید برای شما معافیت از رزم و برخی فعالیت های سنگین صادر میشود.

 164. سلام ببخشید معاف از رزم اعصاب روان برای گواهینامه پایه 1مشکل ایجاد میگند

 165. باسلام بنده مشکل دندان ومعده دارم ایامعاف ازرزم میشم وایاگواهینامه تواموزشی به دردمیخورد

  1. سلام در ابتدا باید مشکل شما بررسی شود. در صورت رای کمیسیون پزشکی میتوانید از معافیت به هر شکل استفاده کنید

 166. س.من معاف از رزم
  برج9اعزام میشوم.میخواستم بدونم دوره اموزشی چقدره??

  1. سلام بنده درحین خدمت هستم معاف از رزم از ناحیه عمل فتق آیا از بنده برای پست نگهبانی و صبح گاه انجام فعالیت رزمی استفاده میشه قانونیه؟؟

 167. سلام. من معاف از رزم شدم بخاطر چشمم (آستیگمات) میخواستم بدونم از چه کار هایی در دوره ی آموزشی معاف میشم. BMI بنده هم ۳۵ هستش میخواستم بدونم در صورت اقدام برای این مورد هم از چه کار هایی در دوره ی آموزشی معاف میشم

  1. سلام. از دوره های رزمایش و حمل سلاح و فعالیت های بدنی سنگین معاف می شوند.

 168. سلام

  آیا اضافه خدمت پشت دفترچه‌ای (سنواتی) سربازانی که معاف از رزم هستند بخشیده نمی‌شود؟

 169. سلام وقتتون بخیر، من شماره چشم بالای 8 دارم در هر دو چشم، هر دوتاش هشتو نیم هست ولی نمیخوام معافیت بگیرم بخاطر اینکه میخوام بانک استخدام شم، الان در حال تحصیل مقطع کارشناسی هستم، میخواستم ببینم اگه خودمون اقدام نکنیم برای معافیت، پزشک مارو معالجه نمیکنه؟ و خودشون معافمون نمیکنن اگر خودمون اقدام نکنیم؟ شیشه عینکم فشرده هشت و معلوم نیست که نمره چشام بالاس،، لطفا پاسخ بدین با تشکر

   1. سلام ببخشید من دستم پلاتین بوده الان، پلاتین رو برداشتم میخواستم ببینم گروه ب یا معاف از رزم میشم
    ممنون

 170. سلام من پاهای پرانتزی دارم و فاصله بین دوتا زانوهام چیزی نزدیک به ۱۳ سانته درضمن مدرک کارشناسی هم دارم
  خواستم ببینم معافیت پزشکی دائم یا معافیت از رزم شامل من میشه یا خیر

  1. سلام . با توجه به میزان فاصله زانوها معاف از رزم می شوید

 171. سلا و وقت بخیر
  من حدود ۷-۸ ساله که بیناری وسواس دارم . توان رفتن به دوره آموزشی رو ندارم و دچار اضطراب میشم .
  فعلا هم پیش روانشناس میرم .
  امکان داره به یه طریقی دوره آموزشی حذف بشه ؟

  1. سلام . خیر گذراندن دوره آموزشی برای تمام مشمولین اجباری است. البته با توجه به تشخیص کمسیون های پزشکی در صورت معاف از رزم شدن طول دوره برای این دسته از مشمولان کوتاه تر خواهد شد.

  2. باسلام من مریضی معده دارم ومشکل دندان ایامعاف از رزم میشم سوال دوم تو آموزشی گواهینامه به دردمیخورد

   1. سلام. گرفتن معافیت پزشکی به نظر کمسیون پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد برای پاسخ به سوال شما باید از نوع بیماری و عارضه های ایجاد شده اطلاعات داشته باشم برای دریافت راهنمایی با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید. مدارک مهارتی شما با توجه به وسئولیت محول شده میتواند کمک کننده باشد

  3. ممکنه شرایط استفاده از معافیت اعصاب و روان رو داشته باشید

 172. معاف از رزم اعصاب روان گرفتم،6ماه هم معاف موقت بودم،میخواستم بدونم این 6ماه از خدمتم کم میشه یا خیر

 173. سلام من واریکوسل گرید۳دارم امکان اینکه معافیت دائم از سربازی روبگیرم هست یاخیر؟

   1. همه معاف نمیشن. برادر من فقط معاف از رزم شد با واویکوسل درجه 3 یک طرفه

 174. سلام من در تاریخ ۱۴۰۰.۷.۲۶ معاف از رزم شدم میتونم اعزاممو بندازم برای دی ماه ؟ غیبت نمیخورم ؟

  1. میتوان با مراجعه به پزشک وظیفه عمومی ودریافت نسخه تاریخ را عوض کرد

 175. سلام وقت بخیر
  من کم کاری تیروئید دارم .قند بالا و چربی و اسیداوریک بالا دارم که برای همه قرص مصرف میکنم
  انحراف بینی داشتم عمل کردم و سینوس هام رو هم عمل کردم
  امکان معاف از رزم وجود داره؟

  1. اگر شرایط بدنی اجازه ی فعالیت رزمی ندهد معاف از رزم میشوید انحراف بینی هم چون شرایط تنفسی را سخت می‌کند بسته بشرایط گوناگون امکان معافیت هست

   1. سلام.
    من فتق اینگوینال ارثی دارم.
    عمل کردم ولی مجددا عود کرد و برای بار دوم عمل جراحی انجام دادم.
    هایپوسپادیاس تنه آلت هم داشتم ولی عمل کردم.
    جای عمل فتقم خیلی درد میکنه.
    چاقی مفرط هم دارم .
    مدرک تحصیلی ام دیپلم هست.
    میشه لطفا بگید معاف از رزم میشم یا دائم.

 176. سلام وقت بخیر
  من BMI ۳۶ دارم
  کم کاری تیروئید دارم که تا آخر عمر باید دارو مصرف کنم
  قند بالا دارم که متفورمین مصرف میکنم
  و چربی و اسیداوریک بالا هم دارم که دارو مصرف میکنم
  هم چنین سینوس هامو طی عمل جراحی برداشتم و انحراف بینی هم داشتم که جراحی کردم
  ایا امکانمعاف از رزم برای من وجود داره؟

  1. اگر شرایط بدنی اجازه ی فعالیت رزمی ندهد معاف از رزم میشوید انحراف بینی هم چون شرایط تنفسی را سخت می‌کند بسته بشرایط گوناگون امکان معافیت هست

 177. سلام
  مچ دست چپم شکستگی اسکافوئید داره از ۷سال. پیش دکتر گفته فقط با عمل خوب میشه معافیت دائم داره یا معاف از رزم؟

  1. سلام. در صورتی که مشکل و محدودیت حرکتی نداشته باشید از خدمات رزمی معاف میشوید.

 178. سلام من معاف از رزم شدم بعد گفتن ده روز دیگر به پلیس+۱۰مراجعه کن ولی دانشگاه قبول شدم و معافیت دانشجویی دارم و نمیخوام سربازی برم باید چیکار کنم؟ برای اینکه ثابت کنم معاف از رزم شدم باید برگه ای بگیرم

  1. سلام . نتیجه بررسی معاینات و کمسیون پزشکی به طور سیستمی در پرونده شما درج میشود ، طبق قانون پس از صدور رای نهایی کمسیون پزشکی در صورت عدم موافقت معافیت پزشکی مسمول باید برای اعزام به خدمت اقدام کند و نمی‌تواند از سایر معافیت ها مانند معافیت تحصیلی استفاده کند.

 179. قربان چرا کامنت من و تأیید نمیکنید … خواهش میکنم جواب سؤال منم بدید لطفا

 180. سلام بنده به دلیل بیماری فتق معاف از رزم شدم و ابان 1400 اعزامم…میتونم عمل فتق انجام بدم و معاف از رزم رو لغوش کنم(برای استخدام اموزش و پروش)؟؟ و اینکه کی عمل کنم بهتره بعد اموزشی یا اخرای خدمت که در طول خدمت راحت باشم؟

   1. سلام من فتق اینگوینال عمل شده عود کرده هستم.
    مادرزادی بود بار اول اسفند سال 82 عمل کردم و خرداد سال 83 عود کرد و دوباره عمل کردم.
    میخواستم بدونم معاف از رزم میشم یا معاف دائم ؟

    1. باسلام برای اطلاعات بیشتر باکارشناسان ما تماس بگیرید

  1. با سلام خسته نباشید.
   آیا قانون جدید در مورد اضافه شدن مدت خدمت برای سربازان معاف از رزم راسته؟شامل اعزامی های چه تاریخی میشه؟؟ممنون میشم پاسخ بدید.

 181. سلام و درود
  بنده سال ۸۴ معاف از رزم شدم بدلیل عمل روی شکم بر اثر سانحه و عوارض گوارش بعدش.

  قبل اعزام معافی تحصیلی دانشگاه گرفتم.

  الان بعد این مدت چون متاهل هستم میخام برم . آیا دفترچه پر کنم معاف از رزم بنده اجرا میشه اتومات؟ یا نه؟
  سپاسگذارم.

  1. سلام خسته نباشید کسی می‌دونه برای معاف از رزم . از بیماری ضعیفی چشم شماره هر دوتا چشم حد عقل باید چند باشد

   1. با دیپلم باید مجموع یک چشم نمره ی ۶باشد و درباره ی جفت چشم مجموع آستیگمات و ضعیف بودن باید به 10 برسد

    1. قانون جمع دو چشم ورداشته شده لطفا اصلاح کنید

     تا چندسال قبل دیپلم جمع دو چشم ۸ و لیسانس جمع دو چشم ۱۰ بود

     الان شده دیپلم یک چشم بالای ۶

     لیسانس یک چشم بالای ۸

 182. سلام . آیا حقوق سربازان معاف از رزم از سربازان عادی کمتره ؟

 183. با سلام
  بنده مشکل پوستی ایکتیوز والکاریس دارم، مادر زادی پوستم خیلی خشکه
  دست و پاهام کامل درگیره و در زمستان هم بدتر میشه و بدن و صورتمم درگیر میشه
  میخواستم بدونم میتونم معافیت داعم بگیرم با مدرک لیسانس

  1. سلام اگر ‌بیشتر از ۲۵ درصد بدن شما درگیر این بیماری شده باشد امکان معافیت دارید،اگر بتوانید از دکتر خود یک نامه شرح حال بگیزید که در آن اسم بیماری، میزان درگیری و… نوشته شده باشد میتوانید بهتر اقدام کنید‌.

 184. سلام من 7 سال پیش واریکوسل نوع 3 داشتم و الان مجدد عود کرده. آیا معافیت دائم بمن تعلق میگیرد؟
  ممنون

 185. با سلام پسرم معاف از رزم شده دوره آموزشی دوهفته ای تمام کرده میشه برای معاف از رزم شدنش اعتراض کرد

 186. سلام پسرم به علت عمل جراحی کیست مویی و لوزه معاف از رزم شده می‌تونه تو ارتش استخدام بشه

 187. سلام من دچار کوتاهی تاندون آشیل و پای ضربدری و کف پای صاف هستم آیا معاف میشم و اگر معاف شم شرایط استخدام برام سخت میشه ، ممنون میشم راهنمایی کنین‌.

 188. سلام
  ببخشید من عرق کف دست دارم تپش قلب هم دارم و عینک هم میزنم با شماره 2نیم و 3
  استیک ماتیک هم هست بچه طلاق هم هستم 13 سال ولی با پدر زندگی میکنم من و یک داداش کوچیک تر از خودم که 15 سالشه و من 18 سال میخام بدونم شرایط من چجور هستش

  1. سلام برای عرق کردن کف دست و چشم تون امکان معافیت پزشکی دایم خیلی کمه و شاید نهایت معاف از رزم بگیرید ولی میتونید برای معافیت کفالت مادر تون اقدام کنید ولی در صورتی که مادر تون رجوع و عقد داییم نکرده باشد و شما اگر بتونید مدتی با مادرتون زندگی کنید بهتره چون برای این کفالت تحقیقات محلی میکنند

  2. با سلام ببخشید من آموزشی نیرو دریایی سپاه شیراز افتادم معاف از رزم هستم اعزام 1 آبان هستم که گفتن آموزشی 6 هفته میشه میخوام بدونم آموزشی برای معاف از رزم ها چند روز است؟؟

 189. سلام وقت بخیر .من درحال انجام خدمت هسم و قبل از خدمت دورباط acl!pclومینیسک پای راستم رو عمل کردم میخواسم بدونم معافیت دائم میتونم بگیرم یاخیر؟؟؟

  1. سلام شما باید تقاضای معافیت پزشکی تون رو به بهداری یگان بدید و اونجا بررسی میشود و اگر تشخیص دادن شما رو به بیمارستان معرفی و کمیسون تشکیل میدن ولی چون عمل کردید به احتمال قوی معاف از رزم میگیرید

  2. سلام ببخشید معاف از رزم اعصاب روان برای گواهینامه پایه 1مشکل ایجاد میگند

 190. سلام خسته نباشیدمن الان درحال خدمتم و اینکه دوتا رباط پاره شده ومینیسک ک عمل کردم میخواسم بدونم میتونم معافیت دائم بگیرم یانه؟ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام شما در قدم اول به بهداری یگان مراجعه کنید و تقاضا تون رو بگید و آنها بررسی میکنند اگر تشخیص دادند شما رو معرفی میکنند بیمارستان های نیرو های مسلح و کمسیون تشکیل می شود اگر تشخیص بدن با جراحی درمان میشوید که فقط مرخصی میگیرید ولی در صورت عدم درمان به شما معافیت دائم می دهند

   1. سلام وقتتون بخیر، من شماره چشم بالای 8 دارم در هر دو چشم، هر دوتاش هشتو نیم هست ولی نمیخوام معافیت بگیرم بخاطر اینکه میخوام بانک استخدام شم، الان در حال تحصیل مقطع کارشناسی هستم، میخواستم ببینم اگه خودمون اقدام نکنیم برای معافیت، پزشک مارو معالجه نمیکنه؟ و خودشون معافمون نمیکنن اگر خودمون اقدام نکنیم؟ شیشه عینکم فشرده هشت و معلوم نیست که نمره چشام بالاس،، لطفا پاسخ بدین با تشکر

 191. عرض سلام و ادب …
  عذرخواهی میکنم یه سؤال داشتم … من تمام مقالات مربوط به معافیت مغز و اعصاب شما رو مطالعه کردم ولی متأسفانه نتونستم پاسخ سؤالم و پیدا کنم .
  سؤالم اینه … شخصی که ضربهٔ مغزی شده و خون لختگی تو سرش داره آیا امکانش هست معاف بشه .
  اگه بزرگواری کنید و جواب بدید یک دنیا ممنون میشم .

  1. سلام باید اقدام به درخواست معافیت پزشکی کنید اگر به تایید پزشکان نظام وظیفه برسد میتوانید. برای اطلاع از مراحل اقدامات لازم با مشاورین ما در تماس باشید

    1. سلام برای افراد عادی ۶ هفته و افراد معاف از رزم ۳ هفته .

 192. سلام من الرژی دارم دکتر گفته بیماری تب یونجه دارید و پاهام یه کم واریس دارن ایا من معاف میشم یا معاف از رزم میشم ممنون اگه جواب بدین

 193. سلام من فراری سال ۹۳ هستم و سال ۹۶ دادگاه فرستاد کومیسیون پزشکی ومعاف از رزم شدم ایا غیبت من از ۹۶ حساب میشه برای خرید خدمت یا ۹۳؟

 194. سلام پسر من معاف از رزم است به علت کف پای صاف و زانو درد البته گویا اب آورده و پرونده هم دارد ولی در سرباز خانه هم بهش اسلحه آنهم اسلحه ای سنگین وهم در اردوها شرکت داده می شود وقرار است فردا هم به پایگاه کوه برود و تازه اسلحه هم دارد با آنکه چند بار گفته که پرونده دارم ومعاف از رزم هستن ولی بهش گفتند ما معاف از رزم و اینها نداریم باید اسلحه برداری و.. .ما به کجا مراجعه کنیم که فردا برای پسرم مشکلی پیش نیاد

   1. سلام و درود
    بنده سال ۸۴ معاف از رزم شدم بدلیل عمل روی شکم بر اثر سانحه و عوارض گوارش بعدش.

    قبل اعزام معافی تحصیلی دانشگاه گرفتم.

    الان بعد این مدت چون متاهل هستم میخام برم . آیا دفترچه پر کنم معاف از رزم بنده اجرا میشه اتومات؟ یا نه؟
    سپاسگذارم.

 195. سلام
  بنده دچار درفتگی مکرر کتف هستم
  پرسیدم گفتن باید داخل خدمت دوبار کتفم در بیاد
  میخاستم ببینم حین خدمت یا تو مرخصی ام حساب میشه

  1. سلام حین خدمت و مرخصی کلا باید نامه از پزشک داشته باشید ولی میتونید برای معافیت پزشکی اقدام کنید

 196. سلام خسته نباشید
  کسی که معاف از رزم میشه چه کارهایی بهش تعلق میگیره با مدرک فوق دیپلم حسابداری ؟؟

  1. سلام پست دادن و رژه و کلیه اموری که مربوط به فعالیت های مبارزه کردن میشود

  2. سلام من مشکل تنفسی و ریوی دارم از خدمت معاف از رزم شدم و داخل نامم نوشته ک آقای فلان نمیتواند کارهای سنگین انجام دهد ودر جاهای آلوده نمیتواند فعالیت کند
   حالا من میخواستم سوال کنم اونجا کارهای سبکی ک من باید انجام بدم چیه

   1. هر کاری که باعث آسیب به مشکل پزشکی شما شود را نباید در پادگان انجام دهید

 197. سلام من دچار پارگی رباط صلیبی و منیسک زانو شدم و bmi بدنم ۳۹ هست میتونم معافیت دائم بگیرم ؟

 198. سلام خوبین
  من معاف رزم شدم بخاطر انحرافی شدید بینی

  دوره آموزشی چند روز هستش

  یکی اگه تو دوره خدمت عمل کنم میشه
  معاف رزم رو باطل کنم
  ممنون میشم که جواب بدین

  1. سلام. طول کل دوره آموزشی از آبان ماه سال جاری ۶ هفته شده است برای افرادی که معافیت از رزم دارند این مقدار را توجه به نوع بیماری کمتر می‌شود که این عمل به تشخیص فرماندهی انجام میشود. در صورت رفع شدن عارضه میتوانید درخواست لغو معافیت از رزم را با فرمانده مطرح کنید پذیرفتن با عدم پذیرش درخواست به نظر کمسیون های مربوطه وابسته است.

 199. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۰ وازدواج کردم ودوتا بچه هم دارم یکی ۶سالشه دومی ۲سالشه وبیماری واریکوسل دارم ومعاف از رزم شدام (اکه عملش کنم ۶ماه بهم مرخصی میدن وبه ازای هر فرزند ۳ ماه کسری درمجموع ۶ ماه میشن چون دوتا فرزند دارم ) ایا معاف میشم فرزنده جانبازم ونوه شهیدام با تشکر از شمما

 200. سلام.
  من 48 کیلو هستم
  بیماری معده، بیماری قلبی، کیست در کلیه
  و واریکسول دارم آیا معاف دائم میشوم؟
  میشه برای تمام بیماری ها یکجا اقدام به دریافت معافیت پزشکی کرد؟

  1. سلام. دریافت هرگونه معافیت پزشکی ملزم به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه است در صورت وجود چند بیماری با درخواست معافیت شما موافقت خواهد شد.

  1. سلام. پروسه دریافت معافیت اعصاب و روان بسیار طولانی و سخت خواهد بود در صورت تایید نهایی معافیت دائم خواهید گرفت البته باید توجه داشته باشید که اخذ اینگونه معافیت برای شما تبعات شغلی و اجتماعی بسیاری در پی دارد بنابراین پیش از هرگونه اقدام درباره عواقب آن فکر کنید.

 201. سلام من ۵ ساله پیش عمل سینوس پلونیدال در دنبالچه داشتم ک الان باز عفونت کرده پیش متخصص بردم گفت دوباره باید عمل شی این عمل شامل معافیت دائم هست یا معاف از رزم

  1. سلام. طبق عارضه های که بیماری برای شما ایجاد کرده است میتواند شامل معافیت از رزم یا معافیت دائم باشد این موضوع با بررسی کمسیون پزشکی نظام وظیفه مشخص میشود.

 202. سلام.من مشکل دستشویی رفتن دارم. یعنی مدفوع بی اختیاری حتما باید خودمو برسونم به دستشویی
  ایا امکان داره ک معاف شم؟

  1. سلام. در صورت وجود مشکل پزشکی میتوانید برای معافیت دائم پزشکی اقدامات لازم را انجام دهید برای دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط و نحوه دریافت معافیت میتوانید با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 203. سلام خسته نباشید
  عذر میخوام من خیلی زیاد سر درد میشم
  یعنی اگه یه خورده به خودم فشار بیارم سر درد میشم
  آیا معاف از رزم شاملم میشه و اینکه آیا این نوع معافیت از نوع اعصاب و روان محصوب میشه و بدن واسه استخدادم به مشکل برمیخورم ؟!

  1. سلام. دریافت معافیت از رزم به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد. با توجه به اینکه ادارات دولتی و غیر دولتی در زمان استخدام شرایطی را برای داوطلبان اعلام میکنند که معمولا یکی از این شرایط نداشتن کارت معافیت پزشکی علی الخصوص معافیت از نوع اعصاب و روان است افراد دارای این نوع معافیت معمولا در زمان استخدام با مشکل مواجه می-شوند.

  2. سلام ببخشید معایب کارت پایان خدمت سرباز گروه ب چیه مشکلات بعد سربازیش؟

 204. سلام وقت بخیر. آیا امکان داره کسی که معاف از رزم شده بخواد بصورت عادی خدمت کنه و معاف از رزم لو بشه؟

  1. سلام . بله در صورتی که پزشکان سازمان نظام وظیفه بهبودی و سلامتی مشمولین را تایید کنند.

   1. هر زمانی که باشه میشه اقدام به کمسیون کرد و معاف از رزمی برداشت

 205. سلام
  اگر کسی رو فرستادن کمیسیون برا اعصاب روان
  و جوابش بشه معاف از حمل اسلحه میشه همون معاف از رزم؟؟
  و برای استخدام در بيمارستان یا درمانگاه به مشکل برمیخورم ؟؟

  1. سلام بله معاف از رزم است و برای استخدام ممکن است به مشکل میخورید

 206. سلام من معاف از رزم شدم بخاطر خالکوبی دوره آموزش افتادم نیروی انتظامی آیا دوره آموزشیم کم میشه

 207. من از سربازی خوشم نمیاد الان شهر خودم دارم خدمت میکنم باید چیکار کنم😁

 208. سلام اگه کسی شرایط معافیت دایم چشم رو داشته باشه ميتونه بعد درخواست با پزشک نظام وظیفه صحبت کنه که به جا معافیت دائم معاف از رزم بهش بدن؟؟ به خاطر شرایط استخدامی که معمولا معاف پزشكي ها رو استخدام نمیکنند؟

 209. کسی ک معاف از رزمه برای ثبت قرارداد ورزشی یا استخدام ارگان غیر نظامی به مشکل برمیخوره یا خیر؟

 210. سلام منم معاف از رزمم میخواستم بدونم بعد خدمت آیا برای استخدام شدن در ارگان های غیر نظامی به مشکل برمیخورم؟ و راستی این ک آیا برای ثبت قرار داد ورزشی با یه تیم به مشکل برمی‌خورم؟
  ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر خیر مشکلی بر نمی خورید برای ثبت نام در باشگاه ورزشی تست از شما گرفته می شود

 211. سلام منم معاف از رزمم میخواستم بدونم بعد خدمت آیا برای استخدام شدن در ارگان های غیر نظامی به مشکل برمیخورم؟ و راستی این ک آیا برای ثبت قرار داد ورزشی با یه تیم به مشکل برمی‌خورم؟
  ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر خیر مشکلی بر نمی خورید برای ثبت نام در باشگاه ورزشی تست از شما گرفته می شود

 212. سلام، وقتتون بخیر
  ببخشید فرایند معاف از رزمی چقدر زمان میبره؟ آیا تاخیری در پروسه گرفتن برگه سبز نسبت به عادی صورت میگیره؟؟
  متشکرم

  1. سلام وقت بخیر. بطور گلی فرآیند گرفتن معافیت حدود دو ماه طول میکشد.

 213. سلام ببخشید نظام وظیفه برای بیماریه میوپی با سیکلوپلژی کامل زده آیا با این معاف از رزم میشم بعد بهم گفتن سپاه نه معاف پزشکی نه از رزم نه هیچی دیگه قبول نمیکنه نمیشه طوری باشه که قسمت اداری سپاه خدمت کرد؟

  1. سلام. خیر برای استخدام نظامی معافیت پزشکی یا معاف از رزم محدودیت ایجاد می کند

 214. سلام وقت شما بخیر
  میخواستم بدونم معاف از رزم چشم هم احتیاج به شورا و کمیسیون پزشکی دارد یا رای پزشک کافی است؟ و سوال دوم اینکه اساسا چند بار برای مشمول کمیسیون پزشکی تشکیل می شود محدودیتی دارد یا خیر؟ با تشکر از پاسخگویی شما

  1. سلام،بله احتیاج به تایید کمسیون پزشکی داره و اگر رد شد شما یک بار حق اعتراض دارین و باز هم اگر رد شد میتونین به دیوان عالی کشور شکایت کنید (ولی این کار توصیه نمیشه )

 215. سلام ببخشید من زانو های پام حالت پرانتزی دارند و به هم نمی چسپند+چشمم هم ضعیف است با نمره ۲/۵ آیا معاف از رزم میشوم؟

  1. سلام. دریافت معافیت های پزشکی به تایید کمسیون پزشکی نظام وظیفه وابسته است. درباره ضعیف بودن چشم توضیحات شما کامل نیست برای دریافت اطلاعات دقیق میتوانید با مشاوران مرکز تماس بگیرید. ولی با احتمال زیاد می توانید معافیت از رزم بگیرید

 216. باسلام من معاف از رزم هستم و کارت سبز بسبج دوره ۴۵ روزه دارم مزایایی توی موزش سربازی داره؟

  1. سلام. چنانچه دوره ۴۵ روزه بسیج را گذرانده باشید طول دوره آموزشی شما به ۱۵ روز قابل کاهش یا قابل حذف است.

 217. سلام من فتق ارثی دارم معاف از رزم میشم یا دائم راهنمایی کنید

  1. سلام در صورت عود بعد از عمل جراحی معاف دائم و در غیر اینصورت معاف از خدمات رزم می شوید که بستگی به روند درمان شما و تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه دارد

 218. سلام اگر من به دلیل چاقی معاف از رزم بشم و بعد خدمت مدرک پزشک عمومی بگیرم آیا تو استخدام برای بیمارستان به مشکل میخورم؟

 219. سلام خسته نباشین،ببخشین بنده رو آرنجم که مال چن سال پیش هس چن تا جای تیغ،لیسانسمو گرفتم میخواستم برم خدمت آیا اگر هیچ مشکلی دیگری نداشته باشم جز جای تیغ باز هم بنده رو معاف از رزم میکنند حتی اگر نخواهم معاف از رزم بشم باز هم معاف از رزم خواهند کرد؟

 220. سلام، یکی از شرایط تسهیل امریه سربازی معاف از رزم بودن است، آیا معاف از رزم بودن مانع استخدام شدن در شرکت های دولتی مانند پتروشیمی و پالایشگاه ها نمی شود؟

  1. سلام متاسفانه بله برای استخدام شدن در این شرکت ها نباید معاف از رزم داشته باشید

 221. سلام من ۴تا مشکل معاف از رزم شدن دارم ارتوپدی ریه و اعصاب روان ایا شانس معاف شدن دارم فوق دیپلمم و این مشکلات هم فقط معاف از رزم میدن

  1. مشکل شما نیاز به برسی بیشتری دارد برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

 222. سلام وقت بخیر من مشکل هالوس والگوس(شصت کج پا )دارم در حدی ک بیشتر از دو سه ساعت پام نمیتونه داخل کتونی یا کفش بمونه و اگر تایمش زیاد بشه دردش به حدی زیاد میشه که ب زمین میوفتم….
  خاستم بدونم معاف میشم یافقط معاف از خدمات رزمی میشم؟؟؟
  یا اینکه اصلا معاف نمیشم!!!

  1. سلام،درخواست معافیت دهید به احتمال زیاد معافیت دائم برای شما در نظر گرفته میشود.

 223. سلام.شاخصbmi من۱۵ هست.آیامعاف از رزم به من تعلق میگیره؟

 224. سلام من هر وقت استرس میگیرم
  دست و پاهام قفل میکنه در واقع فلج میشم به صورت موقتی
  ممکنه معاف دائم بشم؟؟جواب بدید لطفا

  1. سلام. باید بیماری بررسی بشود و با توجه به مدرک تحصیلی معافیت مشخص میشود.

 225. سلام می خواستم بدونم معاف از رزم من در برگه های جدید اعزام ذکر نشده یا جدیداً ذکر نمیشه و به صورت الکترونیکی در پرونده اعزام خدمت سربازی ثبت شده؟

  1. سلام. این مورد هم در برگه اعزام به خدمت و هم درپرونده شما قید میشود چنانچه پس از اعزام شرایط معافیت از رزم برای شما اجرا نشد به فرماندهی پادگان خود مراجعه کنید و مراتب را به اطلاع برسانید.

 226. سلام خسته نباشید من مادرزادی دریچه میترال قلبم گشاده میخواستم بدونم معافیت تعلق میگیره یا نه؟

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که در عملکرد شما مشکل ایجاد کند و با تشخیص کمیسیون بله

 227. سلام آموزشی گروه الف بودم تو یگان به خاطر دورغ گفتن و اشتباه بنده چون تازه وارد بودم و فک کردم راحتتره معاف از رزم گفتم بی خوابی دارم و زدن اعصاب روان. بنده رومعاف از اسلحه کردن یه ماه و هر ماه میگن ویزیت مجدد نمیزارن حرف زد بنده سالمم بدون خط خش آیا این برداشته میشه چون ویزیت مجدد می‌نويسن و چی حساب میشه گروه ب یا الف و راه حل برای برداشتن معاف از اسلحه خدا حفظتون کنه 💚

  1. سلام . میتوانید در خواست تجدید نظر بدهید ، معاف از رزم در طول خدمت سربازی به نظر یگان مربوطه بستگی دارد.

 228. سلام من پایه خدمتی دی 99 وقتی سر یگان اومدم گفتن بریم دکتر بعد روانشناس گفت استرس داشتی به دلیل خودمو بندازم شهر خودم گفتم بله برا دوری از خانوادم بعد زد برام ریزش مو استرس اظطراب اعصاب روان بعد از برج 11 2ماهی یه بار میرم تمدید میکنه میگه 2ماه بعد ویزیت مجدد هیچ مشکلی ندارم نه خطی نه تتویی نه بیماری خاصی سالم سالمم تو آموزشی هم گروه الف بودم موهام هم کم مونده از پیشونیم مو در بیاد که زده ریزش مو خدا نگذره ازش چیکار کنم که سالم بزنن و برام زدن معاف از اسلحه و تمدیدش میکنه هرماه دکتر روان شناس همون کلینیک آیا این گروه ب حساب میشه یا الف کمیسیون نمیفرسته فقط تمدید میکنه راهنمایی کنین لطفا که دوباره سالمم بزنن به خدا کارتشو برا استخدامی دولتی نیاز دارم چون سالمم خیلی دنبالش هستم ممنون

  1. سلام . دریافت هر نوع معافیت پزشکی یا اعصاب و روان به نظر پزشکان نظام وظیفه بستگی دارد با این وجود میتوانید درخواست تجدید نظر بدهید.

 229. سلام منو معاف از اسلحه کردن یه ماه و هر ماه میرم تمدیدش میکنن مشکل ندارم چطوری حذفش کنم و این معاف از رزم حساب میشه

  1. سلام بله معاف از رزم محسوب میشه و برای ابطال آن می توانید به نظام وظیفه اعتراض بزنید و معاف از رزم خود را ابطال کنید.

 230. سلام وقت بخیر بنده یک مشکل استخوانی داشتم از خیلی وقت پیش میخاستم بپرسم برای شرکت در نیرو انتظامی بانوان آیا رد میشوم؟! داراب سابقه خوبی در علمی هستم ولی به نظامی بودن علاقه دارم لطفا راهنمایی کنید 🙏🏻

  1. سلام. یکی از شرایط آن برخورداری از توانمندی های جسمانی و فیزیکی است

 231. سلام ببخشید پیام من واسه شما ارسال شد نوشتم پایه خدمتی دی 99 برای راهنمایی گروه الف بشم نوشتم

  1. سلام.شاخصbmi من۱۵ هست.آیامعاف از رزم به من تعلق میگیره؟

  2. سلام من تک بیضه هستم از بچه گی تشنج کردم ودر عمل اجرای بیضه ام را از دست دادم الان هم تک بیضه هستم معاف دائمی میشم یا نه

   1. سلام در خواست معافیت پزشکی دهید با نظر پزشک شاید موافقت شد

  3. سلام
   ببخشید من جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم و ۴۵روز بعدش بخوام برم خدمت پزشک زود دونسته( منظور از ۴۵اینه که تاریخ اعزام لیسانسه ها ک اوله برجه )وگفته دیرتر برو و معاف از رزمم بگیر حتما
   سوالم اینه که آیا اصلا تعلق میگیره به من
   واینه یمقدار دیرتر برم چی؟تاثیری توی تشخیص از معاف رزم ایجاد نمیشه؟

   1. سلام. در صورت تایید و تشخیص دپزشک نظام وظیفه میتوانید زمان اعزام را به تعویق بیاندازید در غیر اینصورت اگر مراجعه نداشته باشید مشمول غایب به حساب خواهید آمد و عواقب آن برای شما میتواند از جریمه اضافه خدمت تا جریمه نقدی در پی داشته باشد .

  4. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۰ وازدواج کردم ودوتا بچه هم دارم یکی ۶سالشه دومی ۲سالشه وبیماری واریکوسل دارم ومعاف از رزم شدام (اکه عملش کنم ۶ماه بهم مرخصی میدن وبه ازای هر فرزند ۳ ماه کسری درمجموع ۶ ماه میشن چون دوتا فرزند دارم ) ایا معاف میشم فرزنده جانبازم ونوه شهیدام با تشکر از شما

 232. سلام من هر دو چشم‌ام ضعیفه، نزدیک‌بین با شماره ۴.۲۵ و ۴ه. و هردو هم‌ ۰.۵ شماره استیگمات اند. مدرک تحصیلی‌ام کارشناسی ارشده. میخواستم بپرسم برای معاف از رزم چشم نیاز به مراجعه به متخصص معتمد نظام وظیفه و تشکیل کمیته است یا همون معاینه اولیه امکان تایید معاف از رزم وجود داره؟ ممنون

  1. سلام نوع معافیت در کمیسیون پزشکی مشخص میشود به احتمال زیاد معاف از رزم هستید

 233. سلام من پایه خدمتی دی 99 هستم و تو آموزشی گروه الف بودم و سالم سالمم اما در یگان در نیرو انتظامی به دلیل اینکه شهر خودم بیفتم گفتم استرس دارم و برام زدن ریزش مواسترس اظطراب اعصاب روان با اینکه اندازه خاندان دکتره من مو دارم کم مونده از پیشونیم مو در بیاد از برج 11 دارم 2ماهی یه بار میرم میگم سالمم و هیچ تتو و خطی رو بدنم ندارم ولی میگن برو یه ماه یا دو ماه دیگه بیا چیکار کنم که برا بزنن سالمم و گروه الف کنم خودم هیچ مشکلی ندارم حتی 1نقطه مشکل خواهشا راهنماییم کنین خیلی برام مهمه کارت پایان خدمتم یه لطفی در حقم بکنین راهنماییم کنین خدا حفظتون کنه ممنون❤️

  1. سلام شما میتوانید اعتراض داشته باشید و معاف از رزم بودن خود را ابطال نمایید

    1. به پزشک مراجعه کنید و در صورت تایید کمیسیون پزشکی بله می توانید

  2. سلام من چشم چپم تنبلی داره از بچگی تا حالا یکمم استرس دارم آیا بخاطر هرکدومشون به تنهایی معافیت از رزم میتونم بگیره یا دوتاش باهم یا اصلا هیچکدوم؟

   1. سلام. دریافت هر گونه معافیت پزشکی اعم از معافیت دائم یا معافیت از خدمات رزمی به بررسی و نظر کمسیون های نظام وظیفه بستگی دارد، که با توجه به شدت مشکل هر یک از مشمولین متفاوت می‌باشد.

 234. سلام من توآموزشی گروه ب شدم میخواستم بدونم برای بیمه کردن به مشکل میخورم؟

   1. ‌سلام من کف پایم صافه و پرستار هستم ایا درصورت گرفتن معاف از رزم در استخدامی مشکلی برام پیش میاد؟

  1. سلام.من مشکل اضطراب دارم و معاف از رزم شدم.اگه بخوام در آینده دفتر وکالت باز کنم یا پروانه برای کسب و کار به مشکل میخورم؟

 235. سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده لیسانس حسابداری دارم و ۶ ماهه که جراحی ترمیم مینیسک و رباط acl کردم میخواستم بدونم آیا شرایط من معاف از رزمه یا معافیت دائم ؟ چون بخاطر استخدام اداری دوست ندارم معافیت دائم بهم بخوره

  1. سلام اگر پارگی مینیسک به همراه اختلال عملکردی باشد وارگی aclدوطرفه باشد معافیت دائم درغیر این صورت معاف از رزم خواهید بور

 236. سلام خسته نباشید کسی که معاف از رزم هست در دوره اموزشی یک ماه است یا کمتر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است و درقسمت یگان هم از کارهای سخت منع میشوید

  2. سلام بعد از رای کمیسیون برای معاف از رزم میتونیم خودمون ارگان استخدامیمون را انتخاب کنیم .برای مثال سپاه خدمت کنیم چکار باید بکنیم

 237. سلام من کلا دندان ندارم و فقط در فک پایین چهارتا ایمپلنت دارم لثه هم ندارم ک دندان مصنوعی بذارم استخوان فکم تحلیل رفته ایا معاف میشوم

  1. سلام اگراستخوان فک و صورت درشما ناهنجاری دارد و همین مسئله موجب اختلال در عمل جویدن می شود و همچنین تکلم تان را با اختلال مواجه می نماید. این دسته از افراد شامل معافیت دائم می شوند.

   1. سلام . من کف پام صافه تاریخ ۷/۱ اعزامم آیا میتونم تو آموزشی برم بهداری معاف از رزمم کنند

    1. سلام . بله امکان درخواست معاف از رزم حین خدمت وجود دارد

 238. سلام و قتتون بخیر،بنده روی آرنجم جای تیغ دارم ک مربوط ب هفت سالی میش ک اون زمان ی اشتباهی کردم،الانم لیسانس دارمو میخوام ب خدمت برم ولی ب احتمال زیادی گروه ب بشم،علاقه ای رفتن ب نهادی های نظامی ندارم بعد خدمت ولی آیا برای استخدام سایر ادارات دولتی ب مشکل میخورم،گیر میدن ب همچین چیزایی؟؟

  1. سلام خیر معاف از رزم برای استخدامی هابه مشکل برنمیخورند

 239. سلام ببخشید من چند روز پیش پیامک برام فرستادت رفتم کمیسیون معاینه شدم به دکترم گفتم هیچ مشکلی ندارم گفت۴۵روز دیگه جواب نهایی میاد
  میخوام بدونم چ مدت بعد از رای کمیسیون مکان و تاریخ اعذام به خدمتم معین و مشخص میشه؟
  باتشکر

  1. سلام تاریخ مشخصی ندارد بستگی به زمانی که شما درخواست دادید دارد.

 240. سلام ببخشید من معاف از رزم شدم ایامیتونم ب رای صادره اعتراض کنم کی

  1. سلام بله میتوانید اعتراض بزنید مدارک جدید بیاورید

  2. سلام من به خاطر لاغری فرستادن کمیسیون آیا معاف از رزم میشم یا معاف دائم وزنم 42کیلو گرم هستش

  3. سلام و رباط صلیبی ام نیمه پاره هستش و آیا معاف از رزم میشم

 241. سلام و وقت بخیر
  من هم نرمی دریچه میترال قلب دارم و هم مشکل حملات پانیک و هم حملات میگرنی شدید
  میخاستم ببینم برای کدومش اقدام کنم برای معافیت از رزم بهتر هست که بعدا برای استخدام هم مشکلی پیش نیاد برام و اعصاب و روان نره تو پروندم
  ممنون میشم به طور کامل راهنماییم کنید

  1. سلام میتوانید از هرسه استفاده نمایید معاف از رزم بودن دراستخدامی ها مشکلی بوجود نمی آورد

    1. سلام . با توجه به نوع معافیت پزشکی میتواند از ۲ هفته تا ۵ هفته متفاوت باشد.

 242. سلام من لیسانس کامپیوتر هستم شورا عالی رای معاف از رزم برام صادر کردند ،تو کامنت ها خوندم برای معاف از رزم ها هم نگهبانی و پست میگن باید بدن آیا ما هم نگهبانی و پست باید بدیم ؟
  بنظر شما بیشتر امکان داره ارتش بیفتم یا نیروی انتظامی اعزام برج۶ هستم

  1. سلام معاف از رزمی ها ازکارهای سنگین منع می‌شوند اگر کارهای سنگین داشتید حق اعتراض دارید

 243. سلام
  آیا اگه ۳ تا معاف از رزم بگیرم معاف کامل میشم؟
  برای لاغری و بیماری های استخوانی معاف از رزم شدم اگه برای ی بیماری دیگه معاف از رزم بگیرم آیا بهم معافیت کامل میدن ؟

 244. سلام وقت بخیر من تو دست و پاهام انگشت اضافه هست 6 انگشتیم پاهام که کلا نمیتونم کفش بپوشم اذیت میشم دستام هم انگشت اضافه دارن استخون دارن و حسشون میکنم دست راستم انگشت6 اومده تو کف دستم نمیتونم مشت کنم دستمو حتی موقع گرفتن قلم به دست هم اذیت میشم و کف دستام مدام عرق میکنه میخواستم بدونم چجوری باید اقدام کنم اصلا معاف میشم یا نه؟

  1. سلام بله میتوانید برای معافیت پزشکی اقدام نمایید

  2. سلام خوبی معاف از رزم خوبه یانه داخل کارت پایان خدمت می نویسند معاف از رزم یانه اکه بنویسند در کار های دولتی مثل جهاد کشاورزی شرکت های خصوصی و غیر نمیزارند

   1. سلام معاف از رزم در کارت پایان خدمت درج نمی شود و مشکلی برای استخدام ایجاد نمی کند

 245. سلام
  بعد از اتمام آموزشی ،تقسیم شدیم آیا میشه تلفن همراه با خود ببریم؟

  1. سلام و وقتتون بخیر،بنده در دوران راهنمایی یه اشتباهی کردم و روی آرنجم جای تیغ زدم ک جاش معلوم هس درسته از روش چن سالی میگزره ولی جاش مونده،بنده لیسانسم و میترسم برم خدمت و معاف از رزم بشم و تو آینده نتونم تو استخدام ادارات شرکت کنم آیا واقعا برام مشکل ساز میشه این؟؟؟

   1. سلام معاف از رزم بودن مشکلی دراستخدامی ها بوجود نمی آورد فقط در قسمت یگان دوران خدمت از کارهای سخت وسنگین منع میشوید

  2. سلام
   من صافی کف پای شدید دارم.
   آیا میتونم معاف از رزم بشم؟

   1. سلام وقت بخیر در صورت تایید کمیسیون پزشکی بله می توانید

 246. سلام وقت بخیر
  آیا میشه بعد از اینکه آموزشی تمام شد و تقسیم شدیم تلفن همراه با خودداشته باشیم؟

  1. سلام من روی دستم یه تاتوی کوچیک هستم اونم مال بچگیه الان نیس خلاصه ایا برام معاف از رزم میزنن یانه چون قرازه از نظام وظیفه برام‌اس ام اس بیاد برم‌کمیسیون ایا اونجا اعصاب رون میزنن بخاطر تاتو؟ یا معاف از رزم بشم چون من مشکلی ندارم ونمیخوام معاف ازرزم بشم

   1. سلام خوبی معاف از رزم خوبه یانه داخل کارت پایان خدمت می نویسند معاف از رزم یانه اکه بنویسند در کار های دولتی مثل جهاد کشاورزی شرکت های خصوصی و غیر نمیزارندهه

    1. سلام معاف از رزم در کارت پایان خدمت درج نمی شود و مشکلی برای استخدام ایجاد نمی کند

 247. سلام من معاف از رزم گروه الف هستم میگن ک گروه الف هم پست میدن بالا برجک ولی با باتوم آیا درسته؟!!!!

  1. سلام معاف از رزمی ها از کارهای سنگین منع می‌شوند اگر کارهای سنگین به شما تعلق گرفت حق اعتراض دارید

 248. سلام. وقت بخیر.
  من بیماری واریس پا دارم. میخواستم بدونم معاف از رزم میشم؟
  و اینکه معاف از رزم در ارتش، آموزشی داره یا خیر؟

  1. سلام واریس های شدید وهمراه با اختلال عملکرد معافیت دائم ولی به واریس های خفیف معاف از رزم تعلق میگیرد. بله معاف از رزم دوره آموزشی دارد.

 249. سلام. وقت بخیر.
  من بیماری واریس پا دارم.
  میخواستم بدونم معاف از رزم میشم ؟
  و اینکه معاف از رزم در ارتش دوره آموزشی داره یا نه؟

  1. سلام وقت بخیر
   واریس های شدید وهمراه با اختلال عملکرد معافیت دائم ولی به واریس های خفیف معاف از رزم تعلق میگیرد. بله معاف از رزم دوره آموزشی دارد.

   1. سلام وقت بخیر.بنده دیسک کمر دارم ولی به صورت خفیف.ایا جزو شرایط معاف از رزم هست؟؟ینی میشه گرفت معافیت؟؟؟

    1. سلام درصورت تشخیص پزشک مبنی برعدم توانایی انجام حرکات سنگین معاف از رزم می شوید

 250. سلام وقت بخیر من از چندجا شنیدم تعداد روزهای اموزشی معاف رزم ها کمتره درسته آیا؟

  1. ‌سلام خیر فقط در دوران آموزشی از کارهای سنگین منع می‌شوند.

   1. سلام من مدرکم دیپلم هست و هم کف پام صاف هستش و هم مجموع نمرات دو چشمم 8 است و یک چشمم تنبلی دارد و هم کتف سمت راستم تیر خورده بوده با تفنگ بادی آیا معاف دائم میشم یا معاف از رزم؟

    1. سلام معاف از رزم که صد درصد ولی معاف دائم را کمسیون پزشکی باید تایید کند

  2. اره نصف افراد عادی اموزش میبینن. ما یک ماه اموزش دیدیم، معاف از رزم ها ۱۵ روز

   1. سلام‌من‌معاف‌رزم‌شدم‌بعد‌خدمت‌برا‌کار‌درادراها‌مشکل‌نداره

   2. سلام ببخشید کس که تو آموزشی گروه ب باشه برای استخدام ادارات دولتی به مشکل بر میخوره بخاطر خراش ناخن شده گروه ب

 251. سلام خسته نباشید،من تو قفسه سینه سمت چپ پنچ انگشت پایین تر از نوک سینه به علت حادثه ای در کودکی فرورفتگی یکی از دنده هام هست دکترا گفتن نمیشه هیچ کاریش کرد، عموما مشکلی نداره برام ولی بعد یک دقیقه دویدن تنگی نفس شدید و سرگیجه میگرم به نظر شما معاف از رزم تعلق میگره؟

 252. سلام
  من دوتا از انگشت های پام انحراف دارن میخوام خدمتم را سپاه پذیرش کنم آیا معاف از رزم میزنن؟

  1. سلام باید بیشتر بررسی شود لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید.

 253. سلام من خودم آسم دارم میتونم بپرسم آموزشی معاف از رزم ها چند روزه

  1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است ولی بیشتر درقسمت یگان شما از کارهای سنگین منع میشوید

 254. سلام خسته نباشید ببخشید من فردا اعزامم هست برای سپاه و معاف از رزم هستم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تمام بشه و اینکه کارت سبز فعال هم دارم آیا تاثیری داره

  1. سلام بله کارت سبز فعال تاثیر دارد
   معاف ازرزم مدت یگان کمترمیشود و شما از کارهای سنگین منع میشوید

   1. سلام من فردا برای نظام وطیفه میرم احتمال این که معاف از رزم بشم زیاده
    من کی اعزام میگیرم

  2. داداش کدوم سپاه افتادی؟ بعد اینکه تهران افتادی؟ منم مث تو معاف از رزمم و دوره تکمیلی دارم ولی سپاه پذیرشم نمیکنه. نمیدونم چیکار کنم…

 255. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .
  چند مرتبه فرستادم ولی نمیدونم چرا منتشر نمیشه نظرم

  1. سلام باید وضعیت کلیه مشخص تر بیان کنید میتوانید بامشاوران ما تماس بگیرید ولی درکل بله معافیت پزشکی شامل شما میشود

 256. سلام من معاف از رزم هستم و عصاب روان خوردم بخاطر خودزنی و خالکوبی و یگان هم اوفتاده پدافند هوایی ایا به من اموزش پدافند هوایی میدن و شرایط من چطوری است در یگان سپاه

 257. سلام من تو پادگان معاف ار رزم گروه ب شدم میخواستم بدونم کارت چه ارگان هایی میتونن یا اجازه دارن از کارت استعلام بگیرن .خیلی نگران این موضوعم

  1. باسلام تمام ارگانهای اداری و دولتی استعلام میگیرند.

   1. سلام خسته نباشید،من تو قفسه سینه سمت چپ پنچ انگشت پایین تر از نوک سینه به علت حادثه ای در کودکی فرورفتگی یکی از دنده هام هست دکترا گفتن نمیشه هیچ کاریش کرد، عموما مشکلی نداره برام ولی بعد یک دقیقه دویدن تنگی نفس شدید و سرگیجه میگرم به نظر شما معاف از رزم تعلق میگره؟

    1. سلام وقت بخیر
     بله برای معافیت پزشکی اقدام کنید.

   2. سلام Bmi من ۱۶.۱ هست و دوست ندارم معاف از رزم بشم اگه خودم درخواست معافیت پزشکی ندم ممکنه بخاطر وزن کمم منو معاف از رزم کنن؟

    1. سلام شما زمانی که به پزشک نظام وظیفه مراجعه کردید ایشان شما را کامل چک می‌کنند وچون bmiشما کمتر از هفده است معاف از رزم خواهی شد.

 258. سلام من کف دست و مچ پا به پایین به شدت عرق می‌کنه. آیا معاف کامل شامل می شود؟ یا معاف از رزم؟ و اگر معاف از رزم احتمالا چه جایی خواهم افتاد؟

 259. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .

  1. باسلام BMI بیشتراز ۳۵ معاف خدمات رزم میشود .

 260. سلام .من دو تا از مهره هام دیسک سیاه و یکی از مهره هام بیرونزدگی داره معافیت پزشکی من چطوری خواهد بود ممنون میشم راهنمایی کنید .

 261. سلام تو پادگان گروه ب شدم میتونم جواز آرایشگاه بگیرم مشکل ایحاد میکنه؟

 262. سلام من گروه ب شدم میخواستم ببینم برای شرکت استعلام میگیرن یا نه. از کپی کارت هم میتونن استعلام بگیرن ، از طریق کد زیر تراشه استعلام میگیرن یا خوده تراشه

 263. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست..،

  1. باسلام ادارات وشرکت های دولتی حتما استعلام میگیرن

   1. سلام،بنده هنوز ب خدمت نرفتم و رو آرنجم جای تیغ هس ک مربوط ب ده سال پیش،حالا لیسانس دارم ولی نگرانم تو استخدام های دولتی با مشکل مواجه بشم آیا واقعا تو استخدام مثلا بانک و ادارات دولتی بنده با مشکل مواجه میشم؟؟؟

    1. سلام معاف از رزم بودن مشکلی دراستخدامی ها بوجود نمی آورد فقط در قسمت یگان دوران خدمت از کارهای سخت وسنگین منع میشوید

 264. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست..

  1. باسلام
   ادارات وشرکت های دولتی حتما استعلام میگیرن

  2. سلام،من سه شگستگی در مچ دست و ران پا و لگن داشتم و پلاتین رو هم خارج کردم،انحراف پا هم دارم کمتر از ۱۲ سانت،دیسک گردن هم دارم ایا معاف دائم میشوم؟

 265. سلام من تو پادگان گروه ب شدم شرکت های غیر دولتی یا دولتی از کارت استعلام میگیرن؟.استعلام سوئپیشینه درباره معاف از رزمی گروه ب چیزی میزنه یا فقط بخاطر پرونده دعواست.

  1. باسلام وقت بخیر ادارات وشرکت های دولتی حتما استعلام میگیرن

 266. سلام خسته نباشید
  من یک کلیه مادر زادی دارم
  با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .

 267. سلام خسته نباشید من کف پام صافه به طوری که وقتی پامو زمین میزارم گوشت اظافه از ناحیه قوسی پا میزنه بیرون یعد اینکه پاشنه پام به طرف داخل کشیده میشه میخاستم ببینم معاف دائم میشم واگه شدم مشگل برام تو آینده شغلی پیش میاد اگه مشگل پیش بیاد میتونم سالم خدمت کنم یا نه بعد مدرکم کاردانی هست

  1. سلام به احتمال خیلی زیاد شما معاف از رزم می شوید.

   1. با سلام من چند تا از انگشت های دست چپم بیحسه ایا معاف از رزم میشوم؟

    1. سلام. احتمال معاف از رزم وجود دارد و برای بررسی بیشتر با مشاوران تماس بگیرید

 268. سلام
  من pfoقلبی دارم میخواستم بدونم کدام معافیت را میتونم بگیرم معاف یا معاف از رزم؟

 269. سلام من به خاطر تتو هام معاف از رزم شدم وقتی که کارت پایان خدمت و بهم بدن معاف از رزم هم میزنن تو کارت یا نه چون میخوام بعد از سربازی تتو هامو پاک کنم وارد نظام بشم مشکلی پیش نمیاد واسم

 270. سلام من معاف از رزم شدم بعد از سربازی میخوام تتو هامو پاک کنم میتونم استخدام شم تو نظام … یا واسم تو کارت پایان خدمت گروه ب میزنه

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم در کارت درج نمیشود ولی احتمالا پرونده شما توسط خود نظام بررسی میشود و دردسر دارد

 271. سلام کسی که ضعیفی چشم، اختلالات اضطرابی افسردگی سردرد شبیه میگرن ارترز زانو لکنت زبان تعریق دست پا دارد چه نوع معافیتهای دارد؟

  1. سلام معافیت اعصاب و روان و پزشکی به صورت (معاف از رزم و دائم)

  2. سلام.آیا بعد از مشخص شدن رای کمیسیون برای معاف ازرزم خودمون میتونیم ارگان واسه خدمتتون انتخاب کنیم

 272. سلام وقت بخیر
  بنده معاف از رزم هستم و اعزامی ۱ مرداد
  میخواستم بدونم معمولا معاف از رزم ها رو داخل شهر خودشون میفرستن آموزشی ؟
  و اینکه در دوران آموزشی اگه تو شهر خودمون باشیم میتونیم بریم خونه ؟
  و چیز دیگری هست حتما معاف از رزم ها کارای مثل رژه و اینا رو ندارن ؟ چون چنجا شنیدم گفتن فرق نمیزارن

  1. سلام معاف از رزم ها راحت تر هستند و رژه و شیفت شب و ….. ندارند و در کل بیشتر مورد توجه و حمایت هستند .

 273. سلام من قبلا بیماری تب مالت داشتم الآن هم دوباره بیماریم برگشته این بیماری معافی بهش تعلق میگره تو هر مقطع از تحصیل ؟

  1. اموزشی معاف از رزم پونزده روزه یا همون سی روزه ممنون میشم جواب بدین

   1. سلام تفاوت آموزشی شما با افراد عادی این است که شما از کارهای سنگین در آموزشی منع میشوید

   2. اگر معاف از رزم باشی و خدمت تو سپاه بیفته آموزشی کلا 15 روزه اینو همه بدونن

 274. ی سوال داشتم
  اگر کسی دو مورد معاف از رزم همزمان داشته باشه
  تاثیری در معافیت دائم داره یا باز معاف از رزم میمونه

  1. سلام ببخشید من معاف از رزم شدم ایامیتونم ب رای صادره اعتراض کنم کی

   1. سلام بله میتوانید اعتراض بزنید مدارک جدید بیاورید

 275. سلام خسته نباشید
  اگر کسی اختلالات اضطرابی، افسردگی، ضعیفی چشم،تعریق دست پا، درد زانو شبیه ارتورز، سردرد ، لکنت زبان داشته باشه چه نوع معافیتهای داره؟

  1. سلام تمامی این بیماری ها باید به صورت مفصل بررسی شود چرا که درجه بیماری است که نوع معافیت را مشخص میکند.

 276. سلام من تو آموزشی گروه الف بودم ولی تو یگان گروه ب زدن به خاطر استرس اظطراب ریزش مو آیا در تراشه ثبت می‌شود یا برای یگان خدمتیه این اعصاب روان و در استخدامی مشکل میخورم جواب سه تا سوالمو لطفا بدین

  1. سلام معافیت از رزم در کارت درج نمیشود ولی در استخدامی های گهم پرونده شما چک میشود .

  2. من گروه ب هستم و من رو برای پست رو برجک مینوسیند میخاستم ببینم قانونی ؟ چون میگن گروه ب پست نداره

   1. شما می توانید به یگان خدمتی خود شکایت کنید طبق قانون این موضوع نباید اتفاق بیفتد

 277. سلام .خواستم بدونم قوصی کف پا اگه زیاد باشه و لگن خشک باشه و پا پرانتزی باشه معاف دائم میشم

  1. سلام اگر حاد باشه معاف کامل اگر حاد نباشه معاف از رزم.

   1. سلام خسته نباشید
    من یک کلیه مادر زادی دارم
    آیا معافیت کامل میگیرم یا معاف از رزم میشم ممنون میشم اگه جواب بدید.

 278. با سلام من در آموزشی برگ سبز سالم خوردم اما تو یگان گروه ب خوردم حالا تو پایان خدمتم معاف از رزم میزنند یا سالم؟؟؟ و اینکه تو کارت ثبت میشه نگرانم بخدا

  1. باسلام تو کارت میزنند وبرای کار مشکل ایجاد میکند.

  2. سلام خسته نباشید
   من یک کلیه مادر زادی دارم
   با این شرایط معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟
   ممنون میشم اگه جواب بدید .

 279. سلام من دیسک کمر دارم وکف پای راستم صاف هستش آیا معاف از رزم شامل من میشه؟؟؟؟

 280. سلام گروه ب چه معایبی داره در حین سربازی و بعد از سربازی؟و اینکه معاف از رزم هر نوعی باشه بعد از پایان خدمت روی کارت نوشته نمیشود ولی در تراشه الکترونیکی ثبت و ضبط میشود.درسته؟

 281. سلام
  من به دلیل در رفتگی پی در پی کتف میتونم معافیت از رزم بگیرم

  میخواستم بدونم این معافیت از رزم برای امریه وزارت نیرو یک امتیاز محسوب میشه یا یکی از شرایطش هست؟

  اگر این معافیت از رزم را بنده بگیرم احیانا برای کار و استخدامی در ارگان ها به عنوان نمونه وزارت نیرو نفت و…مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟

 282. سلام ببخشید من بخاطر دوسانت کوتاهی پاشنه اشیل فرستادن کمیسیون پزشکی ایا میتونم خودم مانع معاف از رزم شدنم بشم؟
  واگر معاف از رزم بشم در مرحله مصاحبه اموزش و پرورش و بانکها مشکل برام پیش میاد؟
  با تشکر

  1. سلام
   معاف از رزم در استخدام مشکل ساز نمیشود

 283. با سلام بنده لیسانس دارم و یک پای من رباطش پاره است و در حین راه رفتن دچار قفل میشود و باید حتما یک جا بشینم و ان را باز کنم میخواستم بدونم شرایط من برای معافیت دائم و یا معاف از رزم چگونه است

  1. سلام
   Acl و Pcl اگر هردو مشکل داشته باشند معاف دائم

 284. سلام وقت بخیر من رابط صلیبی پام پاره است و در راه رفتن مشکل برایم ایحاد میشود آیا معاف از رژم میشوم یا معاف دائم

  1. سلام
   Acl و Pcl اگر هردو مشکل داشته باشند معاف دائم

   1. من فقط ACL پای چپم پاره شده و ۹۸عمل کردم. چون فقط ACL هستش معاف دائم نمیشم که . فقط خواستم بدونم معاف از رزم هستم یا خیر؟

    1. سلام در افراد جراحي شده بدون اختلال عملي :معاف از خدمات رزمي

 285. سلام ، بنده ۳سال پیوندکلیه شدم ، روی شکم بخیه دارم و دارو خم میخورم ، ایامعاف میشم؟

 286. سلام من گروه ب ام تو پادگان معاف از شیفت شب شدم نمیزارن پادگان بخوابم و میخواستم این اطلاعات مثل شیفت شب تو تراشه کارت میزنه یانه فقط میزنه گروه ب .،واسه جواز کسب ارایشگاهم مشکل ایجاد میکنه؟

 287. سلام ببخشید من به دلیل دوسانت کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شدم
  میخواستم بدونم این نوع معاف از رزم مشکلی برای استخدام در ازمون اموزش و پروش و بانک ها ایجاد میکند؟ یعنی سبب استخدام نشدنم میشه؟

 288. سلام ایا معاف از رزم شدن به دلیل دوسانتی متر کوتاهی پاشنه اشیل در استخدام شدن در اموزش وپرورش و بانکها مشکل ایجاد میکنه؟ یعنی موجب استخدام نشدنم میشه؟

 289. سلام ببخشید من به دلیل دو سانتی متر کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شناخته میشم
  میخواستم بدونم برا استخدام در اموزش و پرورش(ازمون استخدامی)و بانکها به مشکل میخورم؟سبب استخدام نشدنم میشه؟

   1. سلام من در پادگان ب پزشک مراجعه و تشخیص گشادی خفیف دریچه قلب بود و ب کمیسیون مراجعه کردم معاف از رزم زدن اما جوابش هیچوقت به پادگان ارسال نشد قرار بود یک هفته ای ارسال بشه و بعدش کسری خوردم و خدمتم تموم شد امکانش هست تو اطلاعات کارتم ثبت باشه ؟

 290. سلام ببخشید من به دلیل دوسانتی متر کوتاهی پاشنه اشیل معاف از رزم شناخته شدم میخواستم بدونم که این نوع معاف از رزم مشکلی در استخدام ازمون اموزش و پرورش و بانکها ایجاد میکنه؟یعنی باعث استخدام نشدنم میشه؟
  خواهش میکنم پاسخ بدید

 291. سلام من در آموزشی گروه آلف بودم و در یگان گروه ب اعصاب روان خوردم به خاطر دروغ گفتن وگرنه سالم سالمم آیا برای استخدامی شرکت ها و نظام به مشکل میخورم کميسيون نرفتم واینکه درست میگن معاف از رزم یا اعصاب روان فقط برای یگان خدمتیه و بعد خدمت مث سربازای گروه الف هستن وبرای گواهینامه مث سربازای عادی هستن و به مشکل نمیخورن

  1. سلام بله در صورت معافیت دائم به مشکل میخورید .

 292. سلام همسرم معاف ازرزمه افتاده سپاه.همه جا معاف ازرزما ۱۵روزه س ولی سپاه یکماهه.ایا معاف ازرزمها هم یکماهه هستن یانه.ایا راهی وجود داره که فرمانده پادگان زودتر بفرسته یانه

 293. سلام من تو آموزشی گروه الف بودم در یگان خدمت به خاطر ريزش مو واسترس البته دروغ گفتم گروه ب خوردم و زدن اعصاب روان دوره3ماهه دادن و نرفتم ویزیت مجدد د برگه سبز یا همون پليس +10سالم خوردم همون الف آیا در کارت پایان خدمت یا تراشه درج می‌شود نتیجه نهایی برام ندادن نرفتم دنبالش برم دنبال یا نه مهم نیس

  1. سلام خیر در کارت پایان خدمت سالم درج می شود

 294. سلام کسانی که در طول خدمت معاف از رزم و یا اعصاب روان میخورن یا گروه ب آیا در کارت پایان خدمت میخوره معاف از رزم یا اعصاب روان یا فقط برای یگان خدمتی که اسلحه بگیری یا نه. چه موارد در بحث معافیت در کارت خدمت درج می‌شود

 295. سلام . دیپلم ردی هستم و دوسال غیبت دارم
  ژنیکوماستی بسیار شدیدی دارم
  تو سونوگرافی بافت فیبروندلار تایید شده و تانر ۳ هم بالاتر هست
  میتونم معاف دائم بشم ؟

  1. سلام بله احتمال معافیت برای شما بسیار زیاد است.

  2. سلام
   بنده مدرک کاردانی فوق دیپلم دارم
   با 90روز اضافه خدمت
   همینطور معاف از رزم هستم بخاطر شلی دریچه ی قلب.
   آیا اضافه خدمت بخشیده میشود؟
   آیا افراد معاف از رزم می‌توانند در حین خدمت استخدام نیز شوند؟ مثلا استخدام در بخش های اداری نظامی.

   با در نظر گرفتن شاعر و نویسنده بودن بنده چه امتیازی شامل حالم می‌شود؟

   1. سلام
    اضافه خدمت در صورت عفو رهبری بخشیده میشود
    هیچ امتیازی

 296. سلام خسته نباشید من حیخوام معافیت از رزم بگیرم به نظرتون موقع استخدامی آموزش و پرورش مسکلی ایجاد نمیشه؟

   1. سلام خسته نباشید من زیر دیپلمم
    شماره چشمم هفت و بیست و پنجم
    ولی معافم نکردن الان اموزشیم چیکار کنم معاف شم؟!

    1. سلام با مدرک دیپلم بایدنمره چشم شش به بالا باشد وبا مدرک لیسانس نمره‌ی ضعیفی چشم هشت باشد

    2. آقا عرفان شما باید اعتراض میزدی ، چون به احتمال زیاد اشتباهی تو پروندهٔ شما شده .
     شما با مدرک زیر دیپلم و نمرهٔ چشم بالای هفت صد در صد معاف میشید ، حتی اگه دیپلم هم بودید باز معاف میشید

 297. با سلام من معاف از رزم هستم ولی هم اسلحه به من حمل می کنند وهم در اردوها باید شرکت کنم مثلا فردا قرار است به یک اردوی ۱۵ رو زه بروم من چکار کنم می گویند ما معاف از رزم وغیره نمی دانیم خیلی وقتها با انکه پاهام مشکل دارد حرکات دویدن و.. بهم انجام می دهند من نمی دانم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام به نظام وظیفه کل مراجعه و اعتراض کنید .

 298. سلام خسته نباشیو من اعزام 1.5.1400هستم. چند درصد احتمال داره بیوفتم ارتش.

 299. سلام.معاف از رزم برای رفتن ب خارج دردسرایجادمیکنه یاخیر.
  اگ تو سپاه خدمت کنیم درخارج از کشور ب مشکل میخوریم یا ن اگ مشکل ایجاد میکنه راهی هست؟

  1. سلام
   سربازی در سپاه برای خروج از ایران مشکل ایجاد میکند

 300. سلام
  خسته نباشید
  من مشمول غایبم
  و یک بار معاف از رزم شدم
  و دوباره امسال اقدام کردم و معاف دائم شدم و هزینه کارت رو هم پرداخت کردم
  ولی سرهنگ لطف کردن و با بردن پرونده به شورای عالی معافیت دائم رو به معاف از رزم تبدیل کردن
  با داشتن ۲تا معاف از رزم و اینکه یکبارش درواقع معاف دائم شدم و تغییر کرده
  با شرایط غیبتی که دارم میتونم چندماه بعد دوباره معافیت بگیرم؟
  شرایط من بیماری مغز و اعصاب هست
  و کیست آراکنویید دارم
  پزشک جراح مغز و اعصاب بیمارستان نظر مثبت
  و پزشکای کمیسیون رای معافیت پزشکی دادن
  که معاف شدم و پرداخت کردم
  اما پزشک شورای عالی که همراه سرهنگ بودن
  پزشک مغز و اعصاب داخلی بودن و ربطی به معافیت من نداشتن و برای اینکه فقط بویایی رو ندارم معاف از رزم کردن منو
  و همچی رو تغییر دادن
  آیا میشه بعد دوباره با دوتا معاف از رزم و اینکه یه بار معاف دائم شدم کاری کرد!!!؟؟؟
  یا الان میشه کاری کرد!؟؟؟
  چون یکم مرداد اعزام زدن که البته نمیتونم برم

  1. برای یک بیماری چند بار میشه درخواست داد منم شرایطم مثل شماس و تو شورای عالی رد شدم

   1. سلام. رای شورای عالی پزشکی قطعی است و قابل اعتراض نمی باشد

    1. من واسه گوشم مغافت از رزم شدم گوش چپ شنوایی ندار زدن 40درصد گوش راست زدن 50درصد الان وفقط گوش راست سعمک میزنم چون گوش راست وفقط سعمک شنوایی دارم

 301. سلام
  بند در معاینه اولیه سالم تشخیص داده شدم و در دوره آموزشی برای بنده گروه ب ثبت کردند، الان این وضعیت بنده در روی کارت یا تراشه ثبت میشه که گروه ب هستم یا معاف از رزم ثبت میشه ؟!
  خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید

 302. سلام وقتتون بخیر ببخشید میخواستم بپرسم که من بیماری دفع پروتیین800 دارم و با این مقدار آیا معاف از رزم میشم و یا دائم و اینکه امکان مصرف قرص در حین خدمت آموزشی وجود داره؟؟

  1. سلام
   معاف از رزم. حین خدمت مصرف قرص با تاییدیه پزشک مانعی ندارد

 303. سلام.روز بخیر
  من 4 سالگی تنگی حالب داشتم و عمل پیوند حالب انجام دادم.چند ماه پیش هم که مراجعه کردم دکتر،بعد سونوگرافی گفتن کلیه سمت راست قدری متورم شده.خواستم ببینم با این شرایط معاف میشم یا فقط معاف از رزم.
  در صورت معاف نشدن وضعیت آموزشی سربازی چطوری میشه.
  با تشکر

  1. سلام
   ر صورت حاد بودن شرایط فعلی امکان معافیت هست ولی اگر معاف نشوید در آموزشی تاثیری ندارد

 304. معافیت از رزم تو دوره 45 روزه برای اخذ کارت سبز هم لحاظ میشه ؟

   1. سلام من معاف از رزم تو مدت سربازی تأثیری داره یا ن یعنی برا غیر بومی معاف از رزم چند ماهه کلن؟؟

 305. سلام: شوهرم قوز قرنیه داره چشم چپش فرستادن کمیسیون پزشکی تهران نمره هفت را براش نوشته الان امدم شهر خودم دوباره کمیسیون تشکیل دادن میگن معاف از رزم هست لطفا راهنمایی کنید شوهرم ۴۰ سالش هست

  1. سلام دوست عزیز
   بسته به نظر انها دارد . امکان اعتراض وجود دارد .

   1. همسرم ۵/۲ رفته آموزشی و معاف رزم شده میخواستم بدونم چند روزه است معاف رزم یعنی چند روز معاف رزم هست؟؟

    1. سلام در معافیت رزم امور سنگین برای ایشان منع می‌شود.

 306. سلام: شوهرم قوز قرنیه داره چشم چپش فرستادن کمیسیون پزشکی تهران نمره هفت را براش نوشته الان امدم شهر خودم دوباره کمیسیون تشکیل دادن میگن معاف از رزم هست لطفا راهنمایی کنید شوهرم ۴۰ سالش هست

  1. سلام بسته به نظر انها دارد . امکان اعتراض وجود دارد .

  2. سلام من خودم آسم دارم میتونم بپرسم آموزشی معاف از رزم ها چند روزه

   1. سلام دوره آموزشی کوتاه تر است ولی بیشتر درقسمت یگان شما از کارهای سنگین منع میشوید