قوانین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان در سال ۱۴۰۰ چیست؟

معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان چه شرایطی دارید؟

چگونه معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان بگیریم؟

معافیت پزشکی دندان چیست؟ آیا لغو معافیت دندان وجود دارد؟معافیت دندان مصنوعی چه شرایطی دارد و کلا نداشتن چند دندان باعث معافیت پزشکی میشود؟!! شاید بسیار ساده به نظر یرسد. اینکه آیا در بین معافیت هایی که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قرار داده است و قوانین بسیاری برای آن وضع کرده است معافیت دندان وجود داشته باشد. زیرا بیماری های مرتبط با فک و دهان و دندان ، بیماری های ساده و پیش پا افتاده به نظر می آیند.

معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان شاید در نگاه اول کمی ساده به نظر برسد. اما همین معافیت، یکی از پرمخاطب ترین معافیت های نظام وظیفه در بخش پزشکی است که همه ساله جوانان زیادی از آن برخوردار خواهند شد.

معافیت های پزشکی دندان یکی از راه های آسانی است که سازمان نظام وظیفه برای جوانان در نظر گرفته است. بیماری های فک، دهان و دندان، انواع بیماری هایی را در برمیگیرند که مربوط به بخش دهانی میباشند. به واسطه ی هر یک از این بیماری ها، سازمان نظام وظیفه قانونی تبیین کرده است که مشمولین را به شرایط و ضوابط آگاه سازد. این معافیت های پزشکی دهان و دندان طیف وسیعی از قوانین را در برمیگیرد که متقاضیان باید از این قوانین مطلع شوند. زیرا مسیر دریافت معافیت کمی پیچیده است و مشمولین با بی اطلاعی به نتایج مطلوب نخواهند رسید. از این رو کسب اطلاعات درباره ماده و قانون های بیماری های فک و دهان و دندان میتواند کمک بسیار شایانی به مشمولین بکند.

معافیت بیماری های دهان و دندان شامل ۱۰ بند ماده قانون مختلف میباشد که بیماری های این بخش را تشکیل میدهند. در ادامه مقاله مرکز مشاوره آویژه با این بیماری ها مفصلا آشنا شده و شرایط و ضوابط آن ها را برای دریافت معافیت پزشکی در اختیارتان قرار میدهیم.

بیماری های فک، دهان و دندان چیست؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد به دلیل ناشناخته بودن بیماری های فک و دهان و دندان پرسیدن این سوال که بیماری های فک، دهان و دندان چیست جای تعجبی نخواهد داشت. اما به دلیل مبتلا بودن برخی افراد به این بیماری ها بهتر است که اطلاعات مورد نیاز در این باره  را بدست آوریم. این بیماری های به ظاهر ساده ممکن است مشکلات متعددی را برای افراد به وجود آورد. پس بهتر است با انواع این بیماری ها و علائم آن آشنا شوید.

بیماری های دهانی معروف به مشکلات استوماتوگنانیک از جمله بیماری هایی هستند که مربوط به دهان و فک بوده و بسیاری از افراد به این بیماری ها مبتلا میشوند. در واقع برخی باکتری های موجود در دهان افراد امروزه باعث مشکلات لثه، عفونت های دهانی، پوسیدگی های دندان و ناراحتی های ویروسی میشوند. که در برخی موارد این مشکلات شایع بوده و پس از درمان کوتاه مدت درمان خواهند شد. اما در موارد دیگر این عارضه ها جدی تر نمایان شده و شاید قابل درمان نیز نباشند. متاسفانه امروزه این بیماری های دهانی در بین مردم بسیار شایع تر از قبل است. زیرا بهداشت دهان و دندان در ایران بسیار نادیده گرفته شده و عفونت ها و باکتری ها به راحتی میتوانند افراد را مبتلا کنند.

پوسیدگی  دندان و نیز عفونت های لثه ای شایع ترین بیماری هایی است که افراد به آن ها مبتلا میشوند. اما این ها تنها بخشی از بیماری های سطحی بین افراد جامعه میباشد. انواع بیماری های دهانی بسیار رو به افزایش بوده و درصد زیادی از افراد را درگیر میکند. در ادامه ی مقاله با بیماری هایی از این قبیل  آشنا شده و به طور مفصل در مورد هر یک از آن ها توضیح داده خواهد شد.

معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان چه مراحلی دارد؟

 

لیست بیماری های معافیت پزشکی فک، دهان و دندان

لیست بیماری های معافیت پزشکی فک، دهان و دندان به مشمولین این کمک را خواهد  کرد تا نوع بیماری خود را با این لیست مطابقت داده و سپس برای بررسی و تایید بیماری خود مراحل معافیت را طی کنند. بیماری های معافیت های پزشکی به طور کلی در فهرست جامعی در اختیار مشمولین قرار گرفته است. این لیست توسط سازمان نظام وظیفه و ستاد نیروهای مسلح تهیه و تنظیم شده و به متقاضیان ابلاغ میگردد. این لیست شامل ۱۷ بخش مختلف از بیماری هاست که به دلیل اهمیت بیماری های دهانی، یکی از این بخش ها به بیماری های فک و دهان و دندان اخصاص یافته است. در اینجا با انواع این بیماری های مختلف آشنا خواهید شد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه قوانین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان در سال ۱۴۰۰ چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فهرست انواع بیماری های فک و دهان و دندان معافیت های پزشکی نظام وظیفه

 • مشکل آنکیلوز مفصل تامپور یک طرفه
 • بیماری آنکیلوز مفصل تامبور به صورت دو طرفه
 • آنکیلوزهای مفصل ماتدیبولر یک طرفه
 • مشکل آنکیلوز مفصل ماندیبولر دو طرفه
 • تومورهای خوش خیم با ایجاد اختلال در جویدن
 • تومورهای خوش خیم با ایجاد اختلال شدید در تکلم
 • مشکل کام شکاف دار یا لب شکری به عارضه های تنفسی و تغذیه ای
 • بیماری لب شکری با ایجاد مشکلات تغذیه و تنفس
 • مشکل استئومیلیت استخوان های داخل فک
 • مشکل آنکیلوگلوسی با اختلال در تکلم، بلع و جویدن
 • بیماری آتروفی زبان با اختلالات بلعی
 • مشکل شکاف برداشتن زبان
 • مشکل دو قطعه شدن زبان با ایجاد اختلال در بلع و تکلم و جویدن
 • بیماری هیپرتروفی زبانی با اختلالات شدیذ تلکم
 • تومورهای بدخیم دهانی
 • تومورهای بدخیم فک

هر یک از این بیماری ها به تنهایی شامل قوانین و مقررات معافیت های پزشکی میباشد. مشمولینی که از یکی از این بیماری ها رنج میبرند میتوانند پس از آغاز سن مشمولیت خود به سازمان نظام وظیفه مراجعه کرده و با انجام مراحل مختلف کارت معافیت خود را بگیرند. که دریافت آن مستلزم شرایطی است که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

نظام وظیفه

قوانین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

قوانین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان پس از بررسی بیماری مشمولین و انجام اقدامات اولیه معافیت برای متقاضیان اعمال میشود. نکات مهمی که جوانان مشمول باید آن را در نظر داشته باشند این است که همه ی قوانین مهم مربوط به معافیت فک و دهان و دندان را باید مطالعه کرده و از آن ها مطلع باشند.

هم چنین اخبار و اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه را نیز پیگیری کنید. زیرا قوانین معافیت های پزشکی از جمله مقرراتی است که هر ساله با تغییرات زیادی همراه خواهد بود. واضح ترین تغییرات در قوانین معافیت های بیماری دهان و دندان در مورد قوانین معافیت دندان های مصنوعی بود. که در گذشته این نوع معافیت برای مشمولین در نظر گرفته میشد. اما در چند سال گذشته با تغییرات زیاد همراه بوده و این معافیت به طور کلی حذف گردید. اما بر اساس آخرین گزارشات رسیده از سازمان نظام وظیفه عمومی کشور، قوانین و ضوابط مربوط به بیماری های دهان و دندان به صورت زیر میباشد.

قوانین معافیت های پزشکی بیماری های دهان و دندان

 1. ناهنجاری ها و مشکلات استخوانی فک: در صورتی که باعث اختلال در جویدن یا تکلم باشد معافیت دائمی به افراد مبتلا تعلق میگیرد.

 2. ناهنجاری های استخوانی مربوط به صورت: معافیت دائمی در صورت شدید بودن اختلالات تکلمی و اختلال در عمل جویدن.

 3. مشکلات آنکیلوز مفصل تامپور: چه به صورت یک طرفه و چه به صورت دو طرفه با معافیت دائم همراه خواهد بود.

 4. بیماری های آنکیلوز مفصل ماندیبولر: به صورت یک طرفه و دو طرفه با شرط ثابت شدن پاراکلینیکی معافیت دائم خواهد داشت.

 5. مشکلات توموری از نوع خوش خیم: اگر اندازه ی تومورها و موقعیت آن ها به گونه ای باشد که عمل جویدن را سخت کرده و در تکلم اختلال ایجاد کند معافیت دائمی در پی خواهد داشت.

 6. کام شکاف دار: این مشکل چه به صورت عمل شده و چه عمل نشده اگر با عارضه های تنفسی و اختلال در تکلم همراه باشد معافیت دائمی را به دنبال خواهد داشت.

 7. بیماری استئومیلیت استخوانی فک: اگر درمان شود و پس از آن ناهنجاری هایی به وجود آورد معاف دائمی به افرا مبتلا تعلق میگیرد.

 8. مشکل هیپرتروفی زبانی: معافیت دائمی برای افرادی است که این بیماری منجر به ایجاد اختلال در تکلم و بلع آنان شود.

 9. تومورهای بدخیم دهان و فک: افرادی که دارای تومورهای بدخیم در این بخش ها میباشند از معافیت دائمی بهره خواهند برد.

چگونه معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان بگیریم؟

شرایط دریافت معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

شرایط معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان در افراد مبتلا به این بخش از بیماری ها متفاوت است و افراد بر اساس این شرایط بررسی خواهند شد. شرایطی که مشمولین باید آن ها را در نظر بگیرند بخشی از آیین نامه هایی است که سازمان نظام وظیفه هر ساله در زمان مشخصی منتشر میکند. که بر اساس همین شرایط مشمولین میتوانند برای دریافت معافیت بیماری های دهان و دندان اقدام کنند. این شرایط بخش عمومی و اختصاصی را دربرمیگرد که ما در این مقاله برخی از آن ها را برای شما دسته بندی کرده ایم.

شرایط بهره مندی از معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

 • بیماری و مشکلات دهان و دندان مشمولین در مرحله ای باشد که فرد دچار آسیب شده و نتواند اعمال روزانه ی خود مانند صحبت کردن، جویدن غذا و غیره را انجام دهد.
 • مشمول متقاضی باید برای دریافت این معافیت به سن خاصی رسیده باشد. افراد زیر ۱۸ سال نمیتوانند اقدامی برای دریافت معافیت انجام دهند.
 • مشمولین نباید هیچ گونه غیبت غیر موجه ای داشته باشند.
 • متقاضیان برای دریافت معافیت باید خود برای انجام اقدامات و مراحل به سازمان نظام وظیفه و دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنند.
 • مشمولین باید پرونده ی پزشکی و سوابق تایید شده ی بیماری خود را برای بررسی بیشتر تکمیل کنند و با یک پرونده ی پزشکی کامل اقدامات معافیت پزشکی خود را شروع کنند.
 • تمام معافیت های مربوط به بخش بیماری های دهان و دندان از معافیت های دائمی است و کمتر کسی میتواند از معافیت های موقت و خدمات رزمی بهره مند شود.

مشمولینی که دارای شرایط بالا میباشند با تکمیل مدارک خود برای دریافت معافیت سریعا اقدام کرده و کارت معافیت پزشکی بیماری های دهان و دندان خود را بگیرند.

معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

معافیت پزشکی دندان  مصنوعی

معافیت پزشکی دندان  مصنوعی نیز در بین قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی کشور به چشم میخورد. شاید کمتر کسی بداند که معافیت های دندان مصنوعی نیز وجود داشته است. در سال های اخیر سازمان نظام وظیفه قانونی تصویب کرد که بر اساس آن مشمولینی که ۱۴ دندان خود را از دست داده بودند میتوانستند با ارئه مدارک لازم از طریق سازمان نظام وظیفه معافیت دریافت کنند. این قانون یکی از آسان ترین و بهترین راه هایی بود که جوانان میتوانستند از آن بهره مند شوند. خیلی از جوانان به دلیل فرار از خدمت سربازی دست به کشیدن دندان های سالم خود نیز زدند. این قانون باعث شد که درصد زیادی از جوانان از طریق همین قوانین، معافیت های پزشکی دندان مصنوعی را دریافت کنند.

اما دیری نگذشت که سازمان نظام وظیفه  تصمیم گرفت که این قانون را تغییر داده و سختگیری های بیشتری نسبت به این بیماری ها داشته باشد. بر همین اساس در سال های گذشته با تغییرات گسترده ی سازمان نظام وظیفه و ستاد نیروهای مسلح در مجموعه قوانین معافیت های پزشکی فک و دهان و دندان، معافیت دندان مصنوعی از بین معافیت های دائمی پزشکی برداشته شد. اما این نکته را نیز باید خاطر نشان کرد که این تغییرات همیشگی نبوده و در سال های جاری احتمال بازگشت این قوانین و مقررات در سازمان نظام وظیفه عمومی کشور خواهد بود.

 

نوع معافیت پزشکی دندان

نوع معافیت پزشکی دندان بر طبق آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه در سه بخش در نظر گرفته شده است. به دلیل مشکلات و بیماری های متعدد دندان، معافیت های در نظر گرفته شده برای این بیماری ها نیز زیاد است. مشمولین برای دریافت این معافیت های پزشکی دندان میتوانند از سه معافیت دائمی، موقت و معاف از رزم بهره مند شوند.

متقاضیانی که از بیماری ها و مشکلات دندان رنج میبرند با توجه به بیماری خود و مزمن بودن آن میتوانند از معافیت های بالا استفاده کنند. البته میدانید که برای دریافت این معافیت ها اقدامات و مراحل زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود.

مشمولین باید دقت کنند که هر یک از این معافیت ها در صورتی شامل حالشان خواهد شد که کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه رای خود را صادر کرده و نظر هیئت رسیدگی به این نوع معافیت های پزشکی پاسخ مثبت داده باشد. به طور مثال فردی با بیماری های عفونی دندان برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کرده و پس از معاینات و آزمایشات متعدد کمیسیون پزشکی رای به معافیت دائمی فرد خواهند داد. مشمولین باید این رای صادره ی نهایی را پذیرفته و سپس برای دریافت کارت هوشمند معافیت خود منتظر بمانند. این موارد برای سایر معافیت های دیگر دندان نیز صدق میکند.

معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان چه معایبی دارد؟

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان از جمله کسانی هستند که از بیماری های بخش دوازدهم فهرست بیماری های پزشکی نظام وظیفه رنج میبرند. این مشمولین ممکن است برخی از این بیماری ها را به صورتی ژنتیکی یا مادرزادی به همراه داشته یا به صورت اکتسابی به آن ها دچار شوند. بنابراین این افراد باید بدانند که سازمان نظام وظیفه از طریق این بیماری های دهان و دندان نیز برای مشمولین تسهیلاتی قرار داده است. مشمولینی که میخواهند از این معافیت های پزشکی دهان و دندان بهره مند شوند باید مراحل معافیت زیر را به ترتیب طی کرده و سپس به هدف خود خواهند رسید.

 • دریافت دفترچه ی راهنمای معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه
 • جمع آوری مدارک لازم و کپی از تمام مدارک شناسایی افراد
 • انجام معاینات پزشکی در دوره ی اول برای بررسی نوع بیماری و تشخیص آن
 • انجام مراحل واکسیناسیون
 • تحویل تمام مدارک و سوابق پزشکی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+ ۱۰
 • دادن درخواست معافیت پزشکی بیماری دهان و دندان
 • دریافت معرفی نامه ی بیمارستان و رفتن به بیمارستان در تاریخ اعلام شده
 • دریافت برگه ی دعوت نامه به کمیسیون پزشکی و رفتن به کمیسیون
 • دریافت رای مثبت هیئت کمیسیون پزشکی
 • دریافت کارت معافیت از طریق اداره ی پست

مشمولین معافیت های دهان و دندان باید بلااستثنا مراحل بالا را طی کنند. در غیر این صورت نخواهند توانست از این موقعیت استفاده کرده و از این مزایای سازمان نظام وظیفه بهره مند شوند. هم چنین مشمولین میتوانند قبل از هر اقدامی به بیمارستان های تحت نظارت ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و بیماری خود را مورد بررسی قرار دهند. سپس با راهنمایی پزشکان متخصص خواهند یافت که میتوانند از معافیت های دائمی و موقتی پزشکی دهان و دندان استفاده کنند.

 

مدارک لازم معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان کدام است؟

مدارک لازم معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان شامل چند بخش مختلف میشود. مشمولین خدمت وظیفه که متقاضی دریافت معافیت پزشکی بیماری های دهانی میباشند باید با ارائه مدارک و مستندات از این معافیت ها استفاده کنند. بنابراین مدارک بخش مهمی از مراحل و اقدامات دریافت معافیت را در برمیگیرد. متقاضیان پس از اطمینان از داشتن بیماری و انجام معاینات و با تشخیص پزشک میتوانند دفترچه راهنمای خدمت وظیفه ی عمومی را دریافت کرده و سپس مدارک مورد نیاز خود را نیز جمع آوری کنند. در مرحله ی اولیه مدارکی که نیاز است مشمولین به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند شامل مدارک زیر میشوند.

مدارک معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

 1. مهم ترین بخش از مدارک تکمیل فرم معاینات پزشکی مشمولین میباشند. (زیرا در مراحل اول پزشک سازمان نظام وظیفه باید بیماری فرد را بررسی و پس از آن در فرم مشخص شده تایید کند.)
 2. مدارک شناسایی فرد یکی دیگر از موارد مهم این بخش میباشند. (که شامل کارت ملی فرد است که باید حتما هوشمند بوده و هم چنین شناسنامه ی عکس دار ممتقاضیان که باید حتما از تمام صفحات آن کپی نیز تهیه شود و روی مدارک تحویل گردد.)
 3. یک عدد عکس پرسنلی در قطع ۳*۴ ( که عکس فرد باید به صورت تمام رخ باشد. عکس باید حتما رنگی و با زمینه ی سفید ارائه شود)
 4. فیش پرداختی بانکی ( این فیش که باید هزینه ی آن در بانک های سپه واریز گردد مخصوص آن دسته از افرادی است که میخواهند از معافیت های پزشکی، معافیت های کفالت و سایر معافیت ها بهره مند گردند)
 5. مدارک تحصیلی مشمولین ( این مدارک که شامل آخرین مدرک تحصیلی فرد است باید هم اصل آن و هم تصویر تایید شده ی آن به دفاتر پلیس+ ۱۰ داده شود)
 6. فرم واکسیناسیون ( باید تمام مشمولین فرم واکسیناسیون را تکمیل کرده و آن را به همراه مدارک خود تحویل دهند)
 7. و در آخر فرم وضعیت مشمولین که پس از تکمیل باید همراه با سایر مدارک به دفاتر مربوطه داده شود.

 

چه کسانی می توانند معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان بگیرند؟

سوالات متداول

معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان چگونه تایید میشود ؟

بیماری های فک و دهان و دندان برای متقاضیان با تشخیص پزشک معالج مورد تایید قرار گرفته و سپس مشمولین باید مراحل دیگر معافیت را طی کنند. مشمولین برای اقدامات اولیه باید به پزشک ستاد نیروهای مسلح مراجعه کرده و پس از معاینه بیماری فرد تایید خواهد شد. سپس مشمولین برای دریافت آزمایشات به بیمارستان فرستاده شده و پس از آن نیز کمیسیون پزشکی برای فرد تشکیل میشود. تایید نهایی بیماری و دریافت معافیت مشمولین در هیئت رسیدگی سازمان نظام وظیفه صورت خواهد گرفت. در واقع تایید نهایی به دست این کمیسیون خواهد بود.

آیا نداشتن چند دندان باعث معافیت از خدمت میشود؟

در گذشته نداشتن دندان یکی از دلایلی بود که مشمولین میتوانستند به خاطر آن از معافیت های پزشکی استفاده کنند. اما از آنجایی که بسیاری از مشمولین از این موقعیت استفاده کرده و با کشیدن دندان های خود از این معافیت بهره مند میشدند. سازمان نظام وظیفه این قوانین را تغییر داده است و افراد با نداشتن دندان نمیتوانند از مزایای معافیت های فک و دهان و دندان بهره مند گردند.

لغو معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان چگونه است؟

معافیت های پزشکی مربوط به دهان و دندان در صورتی به مشمولین داده میشود که از یکی از بیماری های این بخش رنج میبرند. در صورتی که مشمولین درخواست معافیت پزشکی خود را ثبت کرده باشند نخواهند توانست از آن انصراف دهند. متقاضیان باید پس از طی کردن مراحل در کمیسیون پزشکی حضور پیدا کرده و پس از آن رای صادر شده را یپذیرند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

قوانین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان در سال ۱۴۰۰ چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه قوانین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان در سال ۱۴۰۰ چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 104 نظر:
 1. سلام ببخشید میخواستم بدونم که آیا نداشتن کل دندان ها باعث معافی دائم میشه اگردندان مصنوعی نداشته باشیم؟

 2. سلام طبق گفته دکتر اسید دهانم بالاس عفونت لثا و جراحی لثه داشتم و غذا درست نمیتونم بجوم و غذا رو غورت میدم ده تا عصب کشی هم کردم و مینای دندانم ضعیف هست آیا معافیت دائم میگیرم

  1. سلام. دندان عصب کشی شده معافیت ندارد در رابطه با اختلال در عمل جویدن چنانچه کمسیون ناهنجاری یا مشکلی را تشخیص دهد امکان دارد به طور دائم معاف شوید.

 3. سلام من دچار صدای تق تق زانو هستم وهنگامی کخ میخوایم بشینم زانوم ساییده میشه و صدای ایجاد میکنه و اینکه من کمرم دچار تو رفتگی کم هستش و وقتی میایستم به مدت طولانی کمرم درد میگیره و اینکه من اعصابم ضعیف هستش وقتی کسی سرم داد میزنه وغیره اعصابم به هم میریزه و حتی با اون شخص دعوام میشه و میخواستم بدونم که معاف میشم؟

 4. سلام من ۲۲ سالم هست دندان های آسیابم ۲تاش افتاده و در جویدن و بلع مشکل دارم و حتما باید غذای سبک بخورم میخواستم بوونم که معاف میشم دائم؟

  1. سلام بستگی به نظر کمسیون پزشکی دارد ولی به احتمال قوی معافیت داییمذتعلق نمیگیرد

 5. سلام من ۳۸ سالمه سال ۸۶سربازی رفتم ومتاهل دارای دو فرزند ومستاجر هستم به خاطر مشکلات دیگه نتونستم برم العان هم پنج سال که تمام دندونام رو از دست دادم و نمیتونم دنان بخرم میتونم معافیت بگیرم

  1. سلام
   در صورت نبود کلیه دندان ها احتمال دارد از بیمارستان های نظامی اقدام کنید

 6. سلام‌خسته نباشید من دندان های پایین هم سالمه ولی دندان های بالا هم‌کلا ۴ تا سالمه که اوناهم دوتا دندان جلوم در بیمارستان در اتاق عمل شکسته الان هم دوتا از دندان های جلو رو هم درس کردم ولی بقیه پوسیده هستش و خراب و در اخر فک من جلو هستش یعنی دندان های پایینم جلو تر هستش امکان معافیت وجود داره ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   در صورت نبود کلیه دندان ها احتمال دارد از بیمارستان های نظامی اقدام کنید

 7. سلام خسته نباشید من ۳۸سالمه سال ۹۰متوجه شدم بیماری واریکوسل دارم گرید۳،که عمل کردم خوب نشد درخواست معافیت هم دادم اما دوتا دکتر هاتایید کردن اما یکی دیگه گرید ۲تشخیص دادن .دیگه دنبالش رو نگرفتم اما نزدی ۸سال هست که پوسیدگی دندان دارم الان ۱۵تا بیشتر ندارم دندان جلو دوتا یه چندتاشونم ریشه هست بعضی موقع ها مشکل معده هم دارم ایا امکان داره معاف شم

 8. سلام. من الان ۲۰ سالمه ۱۵ سالگی تصادف کردم و فکم شکست و پلاتین گذاشتم دندونانم حدود ۶ تا شکست آیا معاف دائم میشم؟ برای کاشت دندان هم باید پیوند استخوان بزنم یه قسمتی آیا معاف میشم؟ و این نوع مورد معافیت روی استخدام تاثیر منفی نمی‌گذارد

 9. سلام. من الان ۲۰ سالمه ۱۵ سالگی تصادف کردم و فکم شکست و پلاتین گذاشتم دندونانم حدود ۶ تا شکست آیا معاف دائم میشم؟ برای کاشت دندان هم باید پیوند استخوان بزنم یه قسمتی آیا معاف میشم؟ و این نوع مورد معافیت روی استخدام تاثیر منفی نمی‌گذارد

 10. سلاممن ۳۸ سال دارم کلا۳تادندان جلو دارم متاهل هستم دوتا فرزند دارم زبان نم هم بر اثر رفتن مته دلر پاره شدهکه ۴ سال پیش ۵یا۶ تا بخیه خورد متادون مصرف میکنم از سال ۹۱ از کلنیک ترک میگیرم در اونجا پرونده دارم ایا معاف میشوم

 11. سلام.بنده بخاطر فرم نامتوازن فک و ایجاد ناهنجاری در صورتم رفتم چندین دندان پزشک و متوجه شدم که نیاز به جراحی و ایمپلنت دارم .و این کار حدودا ۲الی ۲ونیم سال وقت میخاد.درمورد داشتن مشکل تکلم و جویدن هم خیلی وقت ها افرادی که دارم باهاشون حرف میزنم حتی خانواده خودم متوجه صحبت هام نمیشن

  1. سلام دوست عزیز
   سلام باید تماس بگیرید که کاملا راهنمایی شوید چون مشکل فک و دندان مگر به دلایل خاص به معافیت دایم منجر نمیشود.

 12. باسلام بنده کل دندون هام خرابه میخام دندون مصنوعی بزارم راه معاف شدن دندون مصونوعی هست اقدام کنم

 13. سلام و عرض ادب . میخواستم بپرسم کج بودن فک پایینی نسبت به بالایی ، هم توی این موارد معافیت قرار میگیره ؟

   1. سلام خسته نباشید من ۳۴ سالمه هفت ساله که دندونامو بخاطر عفونت وپوسیدگی کشیدم ودندان مصنوعی گذاشتم ایا معافیت شامل من میشود

 14. سلام من حدود سه سال پیش با کامیون تصادف کردم و تمام فکم شکست و حتی یک دندانم در حدود سه ساله که ندارم و سنم هم ۳۲ ساله امکانش هست بتونم معافیت بگیرم. با تشکر

   1. سلام خسته نباشی من ٣١سالم هست ٢۶تا دندونام بخاطر پوسیدگی و خرابی کشیدم شرایط معافیت هست اقدام کنم معاف بشم

 15. سلام خسته نه باشید من لثه هام بالا وپایین عفونت کرده به عصب میرسه یه سرما میخوره و همه دندان هام خرابی داره سه نا دندون هم افتاده دارم سن من سی سال هست ایا معاف میشم یا نه

 16. سلام من در کودکی تصادفی داشته ام که فک پاینم شکسته بود و همه دندان هایم لق شده بود الآنم کلن ۱۲تا دندان دارم آیا میتوانم معافیت بگیرم یا نه خودمم هین خدمت هستم

 17. سلام ۳۹ سال دارم و متعاهل میباشم سال ۸۹ دفترچه گرفتم ولی سربازی نرفتم بخاطر عفونت تمام دندان های منو از دست دادم و اصلا دندان ندارم و به علت مشکلات مالی نتوانستم دندان مصنوعی بگیرم و مشکل بلع دارم ایا میتوانم معافی بگیرم ؟
  با تشکر از راهنمایی شما

  1. سلام من در کودکی تصادفی داشته ام که فک پاینم شکسته بود و همه دندان هایم لق شده بود الآنم کلن ۱۲تا دندان دارم آیا میتوانم معافیت بگیرم یا نه خودمم هین خدمت هستم

 18. سلام بنده ۲۳ سالمه تا حالا ۳تا دندانم رو کشیدم و۱۴ تا دیگه از دندان هایم خراب هستند که شامل دندان های جلویی هم میشود
  که کلا ۱۰ دندان سالم دارم آیا امکان معافیت دارد؟
  باتشکر

  1. سلام من ۳۴ سالمه خدمت نرفتم کلا ۱۴ تا دندان دارم ک بازم ۴ تاشون خرابه از دندان جلو استفاده میکنم امکان معافیت هست برام ممنون

 19. سلام وقت بخیر ۲۵ سالمه کلا ۸تا دندان سالم دارم ۴ تا دندونای بالا جلو هم خورد شده و نزدیک به ازبین رفتنه هیچکدوم از ریشه های دندونام رو نکشیدم تا حالا
  به نظرتان اقدام کنم معاف میشم؟؟؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت نبود کلیه دندان ها احتمال دارد از بیمارستان های نظامی اقدام کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بله احتمال دارد . با توجه به مدرک تحصیلی و شدت تاول بررسی میشود

  1. سلام دوست عزیز
   بله احتمال دارد برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 20. سلام من ۳۹ سالم خدمت سربازی نرفتم و ۲۰ تا دندانهایم خراب از جمله ۴ عدد از دندان های جلو بالا رو هم ندارم معاف میشم باتشکر

 21. سلام من ۳۹ سالم خدمت سربازی نرفتم و ۲۰ تا دندانهایم خراب و معده بنده را خراب کرده شامل معافیت میشم باتشکر

 22. آیا تومور آملوبلاستوما شامل معافیت دایم میشود؟
  تقریبی نیمی از فک پایین به علت تومور به طور کامل برداشته شده و پروتز کار گزاشته شده به جای فک. به نوعی فک مصنوعی که پیچ شده در جای فک قبلی به نیمه دیگه فک.
  تومور خوش خیم ولی مهاجم هست.
  تا به الان به دلایل مختلف و مشکلاتی که ایجاد کرده مثل شکستگی پروتز و … چهار مرتبه عمل داشتم.

  1. سلام
   تومورهای خوش خیم فک در صورتیکه از لحاظ حجم و موقعیت ایجاد اختلال شدید در جویدن و یا در تکلم کنند منجر به معافیت دائم میشوند. البته این امر به تصمیم کمیسیون پزشکی بستگی دارد.

  1. سلام وخسته نباشید من ۱۲ سال پیش عکس ورق کردم برم خدمت اما نتونستم برم هیچ دندان ندارم احتیاج به کارت خدمت هم ندارم شغلی ندارم ک احتیاج داشته باشم عقده کرده دارم دارم کارگری میکنم که عروسی بگیرم عایا معاف از خدمت میشم

    1. سلام بنده ۳۲ سال دارم خدمت هم نرفتم هیچ دندانی هم ندارم ایا میتونم معافیت بگیرم . با توجه به شرایط مالی و متاهل بودنم نتونستم به فک و دهانم برسم . ایا امکان معافیتم هست؟

  1. سلام
   اخذ معافیت به شدت بیماری و نوع مدرک تحصیلی و نظر شورای پزشکی بستگی دارد.

  2. سلام من سال ۸۳معتاد شدم سوپیشینه ام دارم دندونای بالارو ندارم از پایین فقط ۴تا دارم متاهلم هستم پدر و مادرمم فوت شدن مستاجرم هستم هیچ پشتی ام ندارم که حمایتم کنه الانم نزدیک ۸ساله پاکم دندون مصنوعی ام نمیتونم بزارم معاف میشم

   1. سلام دوست عزیز
    در صورت نداشتن کلیه دندان ها احتمال معافیت وجود دارد

 23. با سلام وقت بخیر بنده ۳۹ ساله هستم. خدمت نرفتم متاهل هستم دو بچه دارم . پسرم در پوشش بهزیستی هستش انحراف هردوپا .یا همان راشتیسم آیا من معاف دایم میشوم

  1. سلام وقت بخیر
   مدارک پزشکی خود را تهیه کنید و منتظر رای شورای پزشکی باشد احتمال معافیت تون هست ولی باز هم نظر شورای پزشکی مشخص کننده است.

 24. سلام ۴۲ساله ام دارای ۲فرزند واجاره خانه ومخارج پدر ومادرم هم به دوش من هست پدرم ۶۵ساله وخانه نشین با این وضع اقتصادی نتونستم دندان مصنوعی بگیرم همه دندانهام بخاطر عفونی شدن کشیده ام حدود ۲۰ ساله که دندان ندارم غذاهم باید حتما آبکی باشد میشه راهنمایی کنید که چکار باید کنم ممنون میشم

  1. سلام
   اخذ معافیت به دلیل نداشتن دندان قانونی است که در حال حاضر لغو شده است اما چنانچه شما ناتوانی و بیماری پدر را اثبات کنید و برادر دیگری نداشته باشید میتوانید معافیت کفالت پدر بگیرید.

 25. سلام و خسته نباشید
  ضمن تبریک سال نو از سایت خوبتون تشکر میکنم مطالب موثری گذاشتین
  بنده ۱۷ ماهه دارم خدمت میکنم سپاه اردبیل . بخاطر شرایط مالی نچندان خوب نتونستم به دندونام برسم کلا ۱۵ تا دندون دارم تو دهانم ک ۵ تاش ریششون مونده دندان های اصلی رو ندارم . لوزه هم دارم ک مانع بلعیدن غذا میشه برام مشکل جویدن غذا هم دارم . مشکلات گوارشی هم بخاطر دندونام پیدا کردم هر شب معدم بخاطر خوردن غذا درد میکنه . میخواستم به معافیت اقدام کنم . میشه راهنمایی کنین ممنون میشم یا علی

  1. سلام وقت بخیر
   در حال حاضر معافیتی برای نداشتن دندان وجود ندارد چرا که این قانون باعث سو استفاده تعدادی از مشمولان شد و با توجه به آسیب هایی که در پی داشت، لغو شد. اما با توجه به مشکلاتی که در بلع غذا دارید میتوانید با مراجعه به درمانگاه محل خدمتتان تقاضای معاینات پزشکی برای معافیت را داشته باشید و بعد از انجام بررسیهایی درباره شدت اختلال و بیماری تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

 26. سلام
  من ۳۴سالمه سربازی نرفتم ۱۸تا کلا دندان دارم لطفا راهنمایی ام کنید میتونم معافیت دندان بگیرم

  1. سلام
   اخذ معافیت پزشکی به دلیل نداشتن ۱۴ تا از دندانهای اصلی یکی از مواردی بود که قبلا برای معافیت مشمولان کاربرد داشت اما با توجه به سو استفاده هایی که از این قانون شد، این قانون در حال حاضر لغو شده است. البته چنانچه شما به دلیل از دست دادن دندان ها اختلال تکلم یا بلع و… داشته باشید میتوانید برای معافیت دندان اقدام کنید.

   1. سلام من ۳۹ سالم خدمت سربازی نرفتم و ۲۰ تا دندانهایم خراب از جمله ۴ عدد از دندان های جلو بالا رو هم ندارم معاف میشم باتشکر

     1. سلام خسته نباشید،
      ببخشید من۲۴سالمه و سال ۹۴ تو آموزشی خدمت سربازیم مجبور شدم برم دنبال مشکلاتم و متاسفانه نتونستم برگردم به انجام وظیفه خدمت سربازیم،
      الان تمام دندان های اصلیم از دست دادم و فقط ۱۵دندان در جلوی دهنم بالا و پایین دارم اما اوناهم همشون پوسیدن و به شدت مشکل بلع دارم تا حدی که غذاهای آبکی مث آب گوشت و…. به سختی میخورم اونم درسته میدم از گلوم پایین چون واقعا مشکل بلع دارم و الانم زیر نظر کلینیک متادن استفاده میکنم،
      آیا معافیت شامل حالم میشود و از کجا باید اقدام کنم؟
      ممنون میشم لطف کنین راهنماییم کنین جوابم بدین تشکر
      منتظرم

     2. سلام
      اول مشکل غیبت رو توجیه کنید و بعد پزشک نظام معاینه کنه و اگر تایید کنن بله معاف خواهید شد.

     3. سلام خسته نباشید،
      ببخشید من۲۴سالمه و سال ۹۴ تو آموزشی خدمت سربازیم مجبور شدم برم دنبال مشکلاتم و متاسفانه نتونستم برگردم به انجام وظیفه خدمت سربازیم،
      الان تمام دندان های اصلیم از دست دادم و فقط ۱۵دندان در جلوی دهنم بالا و پایین دارم اما اوناهم همشون پوسیدن و به شدت مشکل بلع دارم تا حدی که غذاهای آبکی مث آب گوشت و…. به سختی میخورم اونم درسته میدم از گلوم پایین چون واقعا مشکل بلع دارم و الانم زیر نظر کلینیک متادن استفاده میکنم،
      آیا معافیت شامل حالم میشود و از کجا باید اقدام کنم؟
      ممنون میشم لطف کنین راهنماییم کنین جوابم بدین تشکر
      منتظرم

     4. باسلام
      وقت بخیر اول مشکل غیبت رو توجیه کنید و بعد پزشک نظام معاینه کنه و اگر تایید کنن بله معاف خواهید شد.

     5. سلام خسته نباشید،
      ببخشید من۲۴سالمه و سال ۹۴ تو آموزشی خدمت سربازیم مجبور شدم برم دنبال مشکلاتم و متاسفانه نتونستم برگردم به انجام وظیفه خدمت سربازیم،
      الان تمام دندان های اصلیم از دست دادم و فقط ۱۵دندان در جلوی دهنم بالا و پایین دارم اما اوناهم همشون پوسیدن و به شدت مشکل بلع دارم تا حدی که غذاهای آبکی مث آب گوشت و…. به سختی میخورم اونم درسته میدم از گلوم پایین چون واقعا مشکل بلع دارم و الانم زیر نظر کلینیک متادن استفاده میکنم،
      آیا معافیت شامل حالم میشود و از کجا باید اقدام کنم؟
      ممنون میشم لطف کنین راهنماییم کنین جوابم بدین تشکر
      منتظرم

     6. باسلام وقت بخیر
      اول مشکل غیبت رو توجیه کنید و بعد پزشک نظام معاینه کنه و اگر تایید کنن بله معاف خواهید شد.

   2. سلام خوبید
    من ۲۱سالمه بدلیل عفونت دندان هام از بین رفتن و فقط چهار تا جلو فک پایین دارم و بقیه همه ریشه مونده ازشون مشکل جویدن دارم فقط غذای نرم میتونم بخورم از پنج سال پیش هم شروع به ترمیم دندون هام کردم ولی بیفایدست میتونم معافیت بگیرم ایا؟؟

     1. سلام خسته نباشید،
      ببخشید من۲۴سالمه و سال ۹۴ تو آموزشی خدمت سربازیم مجبور شدم برم دنبال مشکلاتم و متاسفانه نتونستم برگردم به انجام وظیفه خدمت سربازیم،
      الان تمام دندان های اصلیم از دست دادم و فقط ۱۵دندان در جلوی دهنم بالا و پایین دارم اما اوناهم همشون پوسیدن و به شدت مشکل بلع دارم تا حدی که غذاهای آبکی مث آب گوشت و…. به سختی میخورم اونم درسته میدم از گلوم پایین چون واقعا مشکل بلع دارم و الانم زیر نظر کلینیک متادن استفاده میکنم،
      آیا معافیت شامل حالم میشود و از کجا باید اقدام کنم؟
      ممنون میشم لطف کنین راهنماییم کنین جوابم بدین تشکر
      منتظرم

     2. سلام وقت بخیر اول مشکل غیبت رو توجیه کنید و بعد پزشک نظام معاینه کنه و اگر تایید کنن بله معاف خواهید شد.

     3. سلام خسته نباشید،
      ببخشید من۲۴سالمه و سال ۹۴ تو آموزشی خدمت سربازیم مجبور شدم برم دنبال مشکلاتم و متاسفانه نتونستم برگردم به انجام وظیفه خدمت سربازیم،
      الان تمام دندان های اصلیم از دست دادم و فقط ۱۵دندان در جلوی دهنم بالا و پایین دارم اما اوناهم همشون پوسیدن و به شدت مشکل بلع دارم تا حدی که غذاهای آبکی مث آب گوشت و…. به سختی میخورم اونم درسته میدم از گلوم پایین چون واقعا مشکل بلع دارم و الانم زیر نظر کلینیک متادن استفاده میکنم،
      آیا معافیت شامل حالم میشود و از کجا باید اقدام کنم؟
      ممنون میشم لطف کنین راهنماییم کنین جوابم بدین تشکر
      منتظرم

     4. باسلام
      اول مشکل غیبت رو توجیه کنید و بعد پزشک نظام معاینه کنه و اگر تایید کنن بله معاف خواهید شد.

     5. سلام خسته نباشید،
      ببخشید من۲۴سالمه و سال ۹۴ تو آموزشی خدمت سربازیم مجبور شدم برم دنبال مشکلاتم و متاسفانه نتونستم برگردم به انجام وظیفه خدمت سربازیم،
      الان تمام دندان های اصلیم از دست دادم و فقط ۱۵دندان در جلوی دهنم بالا و پایین دارم اما اوناهم همشون پوسیدن و به شدت مشکل بلع دارم تا حدی که غذاهای آبکی مث آب گوشت و…. به سختی میخورم اونم درسته میدم از گلوم پایین چون واقعا مشکل بلع دارم و الانم زیر نظر کلینیک متادن استفاده میکنم،
      آیا معافیت شامل حالم میشود و از کجا باید اقدام کنم؟
      ممنون میشم لطف کنین راهنماییم کنین جوابم بدین تشکر
      منتظرم

     6. باسلام اول مشکل غیبت رو توجیه کنید و بعد پزشک نظام معاینه کنه و اگر تایید کنن بله معاف خواهید شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید