آیا لکنت زبان باعث معافیت سربازی میشود؟

آیا لکنت زبان باعث معافیت سربازی میشود؟

همه چیز درباره معافیت سربازی لکنت زبان، آیا لکنت زبان معافیت سربازی دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر ویدئو رو حتما ببینید:

یکی از مواردی که می‌تواند منجر به معافیت از سربازی شود، مشکل «لکنت زبان» است. در این موارد، فرد قادر به تکلم به حالت عادی نیست و یا صحبت‌های او کامل و واضح نیست.

از آن جایی که لکنت زبان در موارد شدید، می‌تواند منجر به اختلال در انجام وظایف شود، سازمان نظام وظیفه معافیت‌هایی را برای آن در نظر گرفته است. اگر مشکل اختلال در تکلم و لکنت زبان دارید، در ادامه با این مقاله از آویژه همراه باشید. در این گفتار، به این سوال که آیا لکنت زبان باعث معافیت سربازی میشود؟ پاسخ خواهیم داد.

معافیت لکنت زبان به چه افرادی داده می‌شود؟

یکی از دلایلی که با استفاده از آن می‌توانید معافیت پزشکی از سربازی را دریافت کنید، مشکل لکنت زبان است. این مشکل ممکن است به دلایل گوناگونی ایجاد شده باشد و شدت متفاوتی داشته باشد. معافیت پزشکی بیماری لکنت زبان، از جمله انواع معافیت‌های پزشکی است که در دسته بیماری‌های اعصاب و روان قرار گرفته است.

سازمان نظام وظیفه با توجه به شرایط مشمول، برای بیماری لکنت زبان انواع گوناگونی از معافیت را در نظر گرفته است. این معافیت‌ها با توجه به دلیل ایجاد بیماری، شدت آن، میزان تحصیلات مشمول و نیز شرایط بیماری، به افراد داده می‌شود. معافیت لکنت زبان در سه بخش زیر قابل بررسی است:

۱. لکنت زبان به دلایل روانی یا نورولوژیک برای افراد با مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی

معافیت پزشکی لکنت زبان به دلیل نورولوژیک یکی از موارد مورد بررسی توسط نظام وظیفه است. اگر فرد مشمول دارای اختلالات تکلم و لکنت زبان باشد و این مشکل علت روانی یا نورولوژیک داشته باشد، شامل معافیت خواهد بود. قانون گذاران در موارد شدید این بیماری و برای دارندگان مدارک کمتر از کارشناسی، معافیت دائم از خدمت سربازی را در نظر گرفته‌اند.

نکته مهم در مورد دریافت این نوع معافیت این است که افراد نمی‌توانند در حین تحصیل برای انجام مراحل دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند و تنها پس از اتمام تحصیل مشکل فرد مورد بررسی قرار می گیرد.

معافیت لکنت زبان به چه افرادی داده می‌شود؟

۲. لکنت زبان به دلایل روانی یا نورولوژیک برای افراد با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر

اگر مشکل لکنت زبان شدید بوده و به همان دلایل روانی یا نورولوژیک ایجاد شده باشد، برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر، تنها معافیت از خدمات رزم را به همراه خواهد داشت. در این موارد نیز، مشکل فرد مشمول تنها پس از اتمام تحصیلات وی توسط نظام وظیفه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

3. لکنت زبان در موارد متوسط یا خفیف

اگر مشکل لکنت زبان در افراد، متوسط یا خفیف باشد، به افراد بدون توجه به میزان تحصیلات، معافیت از رزم تعلق خواهد گرفت. بررسی و تعیین این مساله که میزان شدت لکنت زبان در افراد مشمول به چه مقدار است، به عهده کارشناسان و پزشکان در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه گذاشته شده است.

در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای از معافیت لکنت زبان را مشاهده کنید:

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های اعصاب و روانلکنت زباناختلالات تکلم و لکنت زبان در صورتیکه علت روانی یا نورولوژیک داشته باشد در موارد شدید برای دارندگان مدارک کمتر از کارشناسیمعاف دائمخیر
بیماری های اعصاب و روانلکنت زباناختلالات تکلم و لکنت زبان در صورتیکه علت روانی یا نورولوژیک داشته باشد در موارد شدید برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاترمعاف از خدمات رزمیخیر
بیماری های اعصاب و روانلکنت زباندر موارد متوسط یا خفیفمعاف از خدمات رزمیخیر

شرایط دریافت معافیت سربازی لکنت زبان چیست؟

دریافت معافیت‌های پزشکی دارای شرایط و ضوابط خاصی است. افراد برای درخواست و گرفتن معافیت لکنت زبان باید شرایط زیر را داشته باشند:

🔴 معافیت پزشکی لکنت زبان، تنها پس از اتمام تحصیلات افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد. افراد متقاضی این نوع از معافیت، نمی‌توانند در حیل تحصیل اقدام نمایند.

🔴 افرادی که برای معافیت پزشکی لکنت زبان، اقدام می‌کنند باید بالای 18 سال سن داشته باشند.

🔴 معافیت دائم پزشکی در زمینه لکنت زبان، تنها به کسانی داده می‌شود که اختلال در تکلم آنان باعث شود تا نتوانند به خوبی وظایف دوران سربازی را به انجام برسانند.

معافیت لکنت زبان

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی لکنت زبان

برای دریافت معافیت پزشکی لکنت زبان، نیاز است که مدارکی را به همراه داشته باشید. این مدارک، شامل مدارک هویتی، مدارک تحصیلی و مستندات پزشکی هستند. در جدول زیر می‌توانید فهرست کاملی از مدارک مورد نیاز برای معافیت پزشکی لکنت زبان را مشاهده کنید:

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی لکنت زبان
1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره1 )
2. تکمیل برگه معاینه اولیه مشمولان، توسط پزشک (برگه شماره2)
3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره 5)
4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول
5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکس دار مشمول.
6. اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل
7. افتتاح حساب در بانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک
8. چند قطعه عکس رنگی 4×3 تمام رخ زمینه سفید جدید از مشمول

این مقاله را حتما بخوانید: معافیت اعصاب و روان

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل دریافت معافیت پزشکی لکنت زبان

در ادامه قصد داریم تا درباره مراحل اقدام برای دریافت معافیت پزشکی لکنت زبان بحث کنیم. برای دریافت این نوع از معافیت پزشکی، مراحل زیر را دنبال کنید:

🟩 در مرحله اول باید دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) دریافت نمایید.

🟩 قبل از مراجعه به پزشک معاینه‌کننده اولیه، باید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که در پشت برگه معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید. این فرم و اطلاعاتی که در آن وارد می‌کنید، در هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده به تشخیص بهتر وضعیت بیماری به وی کمک خواهد کرد.

🟩 در این مرحله باید به مراکز معاینه اولیه مراجعه کنید. برگه معاینه اولیه، توسط پزشک تکمیل خواهد شد. شما می‌توانید آدرس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +10 دریافت کنید.

🟩 در مرحله بعدی، درخواست شما برای معافیت سربازی لکنت زبان، توسط کارمندان پلیس +‌10 در سیستم ثبت می‌شود. اصل مدارکی که در هنگام ثبت نام ارائه کرده بودید، به شما برگرداننده می‌شود. شما باید این مدارک را همراه داشته باشید و به شورای پزشکی ارائه دهید.

🟩 در مرحله بعدی، پیامکی برای مراجعه به بیمارستان به فرد ارسال می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که نقص عضو واضح داشته باشند یا دچار بیماری‌های قابل مشاهده باشند، نیازی به مراجعه به بیمارستان، نخواهند داشت.

🟩 در مرحله بعد شما باید جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارستان مراجعه نمایید. در این زمان، ‌نظریه تخصصی در مورد بیماری مشمول، به حوزه رسیدگی‌کننده ارسال می‌شود.

🟩 در مرحله بعدی، زمان و مکان تشکیل کمیسیون پزشکی از طریق پیامک، به مشمول اعلام می‌شود.

🟩 در مرحله بعد، جلسه شورای پزشکی برگزار می‌شود و کارشناسان درباره سطح بیماری مشمول تبادل نظر می‌کنند. حضور شما به عنوان مشمول در این جلسه الزامی است.

🟩 در مرحله بعدی، جواب کمیسیون پزشکی مبنی بر معافیت دائم، معافیت از رزم و یا اعزام به سربازی به فرد مشمول ابلاغ می‌شود.

🟩 در مرحله آخر، کارت معافیت از طریق پست به محل زندگی فرد ارسال می‌شود.

این مقاله را حتما بخوانید: معافیت پزشکی چشم

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی لکنت زبان

نکاتی مهمی که هنگام اقدام برای معافیت پزشکی لکنت زبان نباید فراموش کنید

اگر به تازگی قرار است برای معافیت سربازی لکنت زبان اقدام کنید، این نکات را فراموش نکنید:

🛑 طبق قوانین سازمان نظام وظیفه، مشمولانی که در سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند، مجاز به انصراف از درخواست معافیت پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی در خصوص آنان در هر شرایطی معتبر است.

🛑 اظهار نظر در مورد معافیت پزشکی مشمولین، توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح در هر شهرستان انجام می‌شود. در جلسه کمیسیون پزشکی، رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

🛑 توجه داشته باشید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس‌دار و یا کارت ملی جهت شرکت در شورای پزشکی الزامی است و افراد باید حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته باشند.

🛑 اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز درمانی وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی می‌شوید، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می‌شوید. پس حتماً سعی کنید با پیگیری مناسب و در زمان مقرر شده برای انجام مراحل معافیت پزشکی، اقدام نمایید تا فرصت معافیت پزشکی لکنت زبان را از دست ندهید.

🛑 اگر افراد به موقع و در زمان مقرر شده به بیمارستان مراجعه نکنند یا در جلسات شورای پزشکی حاضر نشوند، وارد غیبت می‌شوند.

🛑 پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، در صورتی که معاف دائم شناخته شوید، کارت معافیت برای شما صادر می‌شود. در صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی لکنت زبان، سرباز یا معاف از رزم شناخته شوید، برگ آماده به خدمت برای شما صادر و ارسال می‌شود.

این مقاله را حتما بخوانید: معافیت قلبی عروقی

آیا امکان اعتراض به رای صادر شده از کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

ممکن است از نظر شما، رأیی که درباره معافیت پزشکی لکنت زبان از طرف کمیسیون پزشکی، صادر شده است، درست نباشد. سازمان نظام وظیفه، این امکان را در اختیار مشمولان قرار داده که بتوانند نسبت به رأی‌های صادره از کمیسیون پزشکی، اعتراض کنند. اعتراض افراد به کمیسیون‌های پزشکی برای این نوع از معافیت ابتدا به کمیسیون شهرستان فرستاده می‌شود. اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری لکنت زبان باشید یا به آرای شورای شهرستان اعتراض داشته باشید، باید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، شامل معاینات بالینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. اگر پس از معاینه در شورای شهرستان و قبل از اعزام به خدمت، تغییری در وضع جسمی یا روانی شخص ایجاد شود که قادر به انجام خدمت نباشد، باید مجدداً در شورای شهرستان مورد معاینه قرار بگیرد. در این موارد، نظر شورای پزشکی، رای نهایی در این زمینه خواهد بود.

در مرحله بعدی، اعتراض افراد به رای معافیت به کمیسیون استان ارسال می‌شود. اگر باز هم اعتراضی به این موضوع وجود داشته باشد، به شورای عالی فرستاده خواهد شد. رای این شورا، رای نهایی به حساب آمده و برای مشمولان لازم الاجرا خواهد بود.

مراحل دریافت معافیت پزشکی لکنت زبان

سخنی از مشاوران آویژه

یکی از مهم‌ترین دلایل معافیت از سربازی، بیماری‌هایی است که در قوانین نظام وظیفه به آن‌ها اشاره شده است. اگر بیماری لکنت زبان دارید، می‌توانید برای معافیت پزشکی از سربازی، درخواست دهید. این معافیت در صورتی به افراد داده می‌شود که قادر به انجام وظایف معمول در سربازی نباشند و یا خدمت نظام وظیفه باعث تشدید مشکل سلامتی آنان شود. معافیت لکنت زبان می‌تواند به صورت معافیت دائم یا معافیت از رزم باشد. نکته مهم درباره معافیت سربازی لکنت زبان این است که میزان تحصیلات افراد یک عامل مهم در نوع معافیت به شمار می‌رود.

اگر در مورد معافیت پزشکی لکنت زبان نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در بخش مشاوره نظام وظیفه آویژه ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

آیا برای بیماری لکنت زبان معافیت از سربازی در نظر گرفته شده است؟

بله. معافیت این افراد، با توجه به قوانین سازمان وظیفه عمومی در خصوص معافیت اعصاب و روان تعیین می‌شود.

معافیت لکنت زبان شدید در افراد زیر لیسانس و بالای لیسانس چگونه است؟

به افراد با مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر که مبتلا به لکنت زبان شدید همراه با اختلالات تکلم باشند، معافیت دائم از سربازی داده می‌شود. اما به افراد با مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر که مبتلا به اختلالات تکلم و لکنت زبان شدید باشند، تنها معافیت از رزم داده می‌شود.

به افرادی که لکنت زبان متوسط یا خفیف دارند، چه معافیتی داده می‌شود؟

به این افراد بدون توجه به میزان تحصیلات، معافیت از رزم داده می‌شود.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آیا لکنت زبان باعث معافیت سربازی میشود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 4 نظر:
  1. سلام لطفا راهنمایی کنید ،پسرم لکنت زبان و دوتا پلاتین در پاهایش دارد و از موقعی دو ماه داشت تا الان که بیست و یک سال دارد انگشت شصت خود را چه در خواب و بیداری مک میزند مانند پستانک آیا معاف می شود؟

  2. آیا در حین خدمت امکان معافیت دائم برای سربازان دارای لکنت شدید با مدرک تحصیلی کارشناسی وجود دارد؟

    1. با سلام شرایط باید توسط کمیسیون نظام وظیفه بررسی شود

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید