شرایط و مدارک لازم برای معافیت بیماری های روده

شرایط و مدارم لازم برای معافیت بیماری های روده

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های پسران بالای 18 سال در ایران، سربازی است. همه مردان ایرانی بالای 18 سال باید دوره سربازی را پشت سر بگذراند. عدم گذراندن این دوره و نیز غیبت در زمان‌های طولانی ممکن است به محرومیت‌هایی از تحصیل، استخدام و یا خروج از کشور برای این افراد منجر شود.

🔘 اما ممکن است با توجه به شرایط جسمی و بدنی خود بتوانید از معافیت‌های پزشکی که برای این دوره در نظر گرفته شده است، استفاده کنید.

🔘 یکی از دسته بیماری‌هایی که ممکن است بتواند باعث معافیت دائم و یا موقت شما شود، بیماری‌های مربوط به روده است. در ادامه این مقاله مشاوره نظام وظیفه آویژه با با شرایط معافیت پزشکی روده بیشتر آشنا می‌شویم.

شرایط دریافت معافیت روده

چگونه می‌توانیم از قانون معافیت پزشکی سربازی استفاده کنیم؟

برخی از مشمولان سربازی ممکن است سلامت کامل روحی و جسمی برای گذراندن این دوره را نداشته باشند. به همین دلیل، قانون‌گذاران نظام وظیفه، معافیت‌های پزشکی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند.

معافیت پزشکی بیماری‌های روده‌ای، شامل این سه دسته از افراد می‌شود:

🅾 افرادی که دچار بیماری‌های روده‌ای شدید هستند و به صورت دائمی قادر به انجام خدمت وظیفه عمومی نیستند، معاف دائم خواهند شد.

🅾 افرادی که به دلایل خاصی مانند بیماری‌های روده‌ای در حال حاضر و به صورت موقت، قادر به گذاراندن دوره سربازی نیستند، معاف موقت می‌شوند. این افراد پس از درمان کامل باید وارد دوره سربازی شوند. در صورتی که بیماری روده‌ای افراد بهبود پیدا نکرد، معافیت دائم را دریافت می‌کنند.

🅾 افرادی که به دلیل بیماری‌های روده‌ای، به صورت کامل قادر به انجام دادن وظایف رزمی نیستند، معاف از رزم خواهند شد. این افراد در کارهای غیررزمی به کار گرفته می‌شوند.

شرایط دریافت معافیت روده

انواع معافیت پزشکی بیماری‌های روده‌

چه بیماری‌هایی در دسته بیماری‌های روده‌ای ممکن است باعث معافیت پزشکی شود؟

برخی از بیماری‌های روده و گوارش می‌توانند باعث معافیت مشمولان از سربازی شوند. بهترین راه برای معافیت برای افراد مشمول، این است که با لیست بیماری های معافیت پزشکی و نیز شرایط معافیت پزشکی روده، آشنایی داشته و این موارد را قبل از اعزام به خدمت سربازی بررسی نماید.

سازمان نظام وظیفه هر سال فهرستی از این بیماری‌ها را در چندین دسته اعلام می‌کند. بیماری‌های روده‌ای معمولا در دسته بیماری‌های دستگاه گوارش و جراحی عمومی مورد بررسی قرار می‌گیرد. بخشی از این معافیت‌ها که در دسته بیماری‌های قابل بررسی در حین تحصیل ذکر شده را می‌توانید در زمان اشتغال به تحصیل هم پیگیری کنید. در ادامه این معافیت‌ها را بررسی می‌کنیم:

معافیت پزشکی روده تحریک‌پذیر

یکی از بیماری‌های روده‌ای که ممکن است در موارد شدید اختلالات زیادی در سیستم جذب، دفع و گوارش ما ایجاد کند، بیماری روده تحریک پذیر و یا بیماری IBS است.

🔴این بیماری در حال حاضر در بخش بیماری‌های شامل معافیت پزشکی در وب سایت نظام وظیفه قرار ندارد. این به این معنا است که شما نمی‌توانید برای این بیماری معافیت از سربازی دریافت کنید.

🔴البته با توجه به شدت این بیماری و اختلالی که در سیستم زندگی طبیعی شما توسط این بیماری ایجاد شده است، می‌توانید درخواست بررسی بیشتر به سازمان نظام وظیفه را بدهید.

🔴برای این منظور شما باید آزمایشات و معاینات پزشکی مبنی بر اختلال در گوارش عادی را انجام داده و منتظر تصمیم کمیسیون پزشکی که برای این موضوع تشکیل می‌شود، باشید.

معافیت کولیت روده یا معافیت التهاب روده

کولیت و یا التهاب روده یکی از بیماری‌های دستگاه گوارش است که باعث ایجاد التهاباتی در روده بزرگ و راست روده می‌شود. این بیماری، یکی از مهم‌ترین بیماری‌های روده‌ای است که می‌تواند باعث معافیت پزشکی بیماری روده شود. این بیماری باعث ایجاد التهاب مزمن در دستگاه گوارش و نیز همچنین ایجاد مشکلاتی در کبد و استخوان‌ها و نیز در ادامه ایجاد بیماری آرتروز خواهد شد.

🔴بر طبق قانون، وجود بیماری مانند کولیت روده و كرون، كوليت اولسرو و… با تأييد پاتولوژي می‌تواند منجر به معافیت دائم برای مبتلایان شود.

🔴علاوه بر این، بیماری‌های کولیت مزمن که در حال حاضر عارضه خاصی نداشته باشد و زخم منفرد رکتوم ایجاد نکرده باشد، در بخش معاف از رزم، برای کمیسیون پزشکی قابل رسیدگی است.

انواع معافیت پزشکی بیماری‌های روده‌

معافیت پزشکی جراحی روده

یکی از موارد و شرایط معافیت پزشکی روده، جراحی در این بخش از دستگاه گوارش است. موارد معافیت را می‌توانید در جدمل زیر مشاهده کنید:

نوع معافیتبیماری یا وضعیت پزشکی
معافیت دائمعمل جراحي روده همراه با اختلالات گوارشي که منجر به برداشتن قسمتي از روده به جز آپانديس شده باشد
معافیت دائم اعمال جراحی که باعث ایجاد آناستوموز شده يا چسبندگي وسيع ايجاد كرده باشد
معافیت از رزمعمل جراحی که منجر به برداشتن بخشی از روده شده باشد ولی در حال حاضر عارضه‌ای برای فرد مبتلا ایجاد نکرده باشد

معافیت سرطان روده

یکی دیگر از بیماری‌هایی که در لیست بیماری‌های معافیت پزشکی روده‌ای قرار می‌گیرد، سرطان و تومورهای خوش خیم و بدخیم روده‌ای است. انواع تومورها و وضعیت معافیت آن‌ها را می‌توانید در این جدول مشاهده کنید:

نوع معافیتبیماری یا وضعیت پزشکی
معافیت دائمتومورها وكيست‌هاي مادرزادي يا اكتسابي که از نوع بدخيم چه از نوع عمل شده يا عمل نشده
معافیت دائمتومورها و کیست‌های خوش‌خيم عمل شده روده‌ای اگر همراه با اختلال عملکرد گوارشي باشند
معافیت از رزم تومورها و کیست‌های خوش‌خيم عمل شده و عمل نشده بدون اختلال عملکرد در سیستم گوارشی
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بیماری‌های روده‌ای قابل بررسی در حین تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی

مشمولان نظام وظیفه که در حین تحصیل هستند هم می‌توانند اقداماتی را برای معافیت پزشکی خود انجام دهند. بیماری‌هایی که در ادامه بررسی می‌شود، از این موارد هستند:

📌بیماری‌ها و سندرم‌هايی که باعث سوء جذب مواد غذایی در سیستم گوارش تحتانی و روده‌ها می‌شوند.

از جمله این بیماری‌ها می‌توان به بيماري سلياك، بيماري ويپل، اسپروي تروپيكال، لنف آنژكتازي عروق روده اشاره نمود. این بیماری‌ها به دلیل اختلالات بسیاری که در سیستم گوارش و جذب مواد موثر در بدن ایجاد می‌کنند، در برخی از موارد و با تایید پزشک می‌توانند باعث معافیت دائم در مشمولان سربازی شوند.

📌بيماري‌هاي التهابي دستگاه گوارش تحتاتی یا روده مانند بیماری IBD دسته‌ای دیگر از بیماری‌هایی است که ممکن است بتواند باعث معافیت در افراد مبتلا شود.

در این بیماری روده بزرگ و روده کوچک در افراد مبتلا دچار التهاباتی می‌شود. در برخی از موارد که بیماری در افراد مبتلا شدید باشد و به ثبوت رسيده باشد مانند افراد مبتلا به التهابات روده، كرون، كوليت اولسرو و… با تأييد پاتولوژي، می‌توان معافیت دائم را برای مبتلایان دریافت کرد.

📌پريتونيت‌ مزمن یا عفونت و پاره‌شدگی روده، در موارد مزمن و شدید می‌تواند باعث معافیت پزشکی دائم در افراد مبتلا شود.

📌افراد مبتلا به سندرم‌ پوليپوزيس یا بروز پولیپ‌های متعدد درروده‌ها، معافیت دائم داده دریافت می‌کنند.

📌وجود تنگي‌ در روده بزرگ و در بخش‌هایی مانند كولون و ركتوم هم یکی دیگر از بیماری‌هایی است که می‌تواند باعث معافیت پزشکی شود.

این تنگی ممکن است به دلایل التهابی و یا فیبروتیک به وجود آید. وجود این بیماری در افراد مشمول به صورت عمل شده يا به صورت عمل نشده می‌تواند در شرایطی که پزشک معتمد نظام وظیفه تشخیص می‌دهد باعث معافیت دائم در افراد مبتلا شود.

📌یکی دیگر از موارد معافیت پزشکی بیماری روده، بي‌اختياري مدفوع مادرزادي و یا اكتسابي است که باید به تأييد كلينيك و پاراكلينيك برسد. این بیماری می‌تواند باعث معافیت دائم برای افراد مبتلا شود.

📌فيستول‌هاي مقعدي یکی دیگر از بیماری‌هایی هستند که می‌توانند باعث معافیت پزشکی در افراد شوند. این بیماری در صورت غیرقابل درمان بودن، باعث معافیت دائم برای افراد می‌شود.

📌انجام هرگونه اعمال جراحي روي دستگاه گوارش در بخش روده، که همراه با ایجاد اختلالات گوارشي در این بخش و یا بخش‌های دیگر بدن شده و منجر به برداشتن قسمتي از روده به جز آپانديس شده باشد نیز یکی دیگر از دلایل معافیت پزشکی بیماری روده است.

این مورد معافیت البته شرط‌ هایی نیز دارد. از جمله این که این اعمال جراحی ممکن است باعث آناستوموز شده و يا چسبندگي وسيع ايجاد كرده باشد. این موارد نیز در صورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه می‌تواند باعث معافیت دائم در افراد مبتلا شود.

📌تومورها و کیست‌های خوش خیم و بدخیم روده‌ای

فهرست بيماري‌های روده برای افراد فارغ التحصیل

در ادامه شرایط معافیت پزشکی روده برای افراد فارغ التحصیل را نیز بررسی خواهیم کرد:

📌سندرم‌هايی که باعث سوء جذب مواد غذایی در روده‌ها می‌شوند مانند سلياك، بيماري ويپل، اسپروي تروپيكال، لنف آنژكتازي عروق روده. این بیماری‌ها، می‌توانند باعث معافیت دائم در مشمولان نظام وظیفه شوند.

📌بيماري‌هاي التهابي روده یا IBD مانند كرون، كوليت اولسرو و… با تأييد پاتولوژي، می‌توانند باعث معافیت دائم شوند. البته بیماری کولیت مزمن غیراختصاصی بدون عارضه و زخم محدود رکتوم، می‌تواند باعث معاف از رزم شدن مشمولان شود.

📌بیماری پريتونيت مزمن كه باعث اختلال در کار سیستم گوارشی و روده‌ها مانند چسبندگي يا انسداد مکرر پارسيل روده شده باشد، می‌تواند باعث معاف دائم شدن افراد شود.

📌انواع گوناگون سندرم پوليپوزيس که در صورت شدت می‌تواند باعث معافیت دائم در مشمولان شود.

📌بیماری تنگی روده در بخش‌های تنگي كولون و ركتوم به هر علت هم در حالت عمل شده يا عمل نشده، می‌تواند منجر به معافیت دائم شود.

📌بیماری هيرشپرونگ که یک بیماری یا اختلال در اعصاب روده‌ای است نیز یکی از بیماری‌هایی است که ممکن است در موارد مزمن و ثابت شده، باعث معافیت دائم در مشمولان شود. نوع ultrashort این بیماری نیز معاف از خدمات رزمي را دریافت خواهند کرد.

📌پرولاپس رکتوم یا افتادگی راست‌روده، باعث معافیت دائم مشمولان می‌شود. قانون‌گذار همچنین برای سايرانواع پرولاپس‌ها نیز معافیت از خدمات رزمي را پیشنهاد کرده است.

📌فيستول مقعدي نیز می‌تواند باعث معافیت پزشکی در افراد شوند. این بیماری در صورت غیرقابل درمان بودن، باعث اخذ معافیت دائم برای مشمولان می‌شود.

📌سينوس نافي آسیب زده و در ارتباط به روده که اثبات شده باشد و هنوز عمل نشده باشد فرد مشمول را معاف از خدمات رزمي خواهد کرد.

📌بیماری بواسير داخلي و خارجي درجه دو و سه که در بخش راست روده ایجاد شده باشد، باعث معافیت ازخدمات رزمي خواهد شد. اما افراد مبتلا به بواسير داخلي و خارجي با درجه بيش از سه و با عود بيش از دو بار پس از عمل جراحي که باعث ایجاد عارضه در بدن فرد شده باشد، معاف دائم خواهند شد.

📌جراحی روده که منجر به برداشتن بخشی از روده به غیر از آپاندیس شده باشد و یا منجر به آناستوموز یا چسبندگي وسيع شده باشد، می‌تواند باعث معافیت دائم در مشمولان شود. علاوه بر این، اگر این عمل عارضه‌ای ایجاد نکرده باشد اما همراه با برداشتن بخشی از روده و یا راست روده باشد، می‌تواند با تشخیص کمیسیون پزشکی باعث معافیت از رزم شود.

📌تومورها و کیست‌های بدخیم و یا خوش‌خیم روده و یا سرطان روده

📌افراد مبتلا به بی‌اختیاری مدفوع مادرزادی و اکتسابی نیز با تأييد كلينيكی و پاراكلينيكی، می‌توانند معافیت سربازی دائم را دریافت کنند.

فهرست بيماري‌های روده برای افراد فارغ التحصیل

مراحل اخذ معافیت بیماری‌های روده چگونه است؟

اگر بعد از مشاهده شرایط معافیت پزشکی روده، قصد داشتید تا برای معافیت پزشکی اقدام نمایید، باید مدارکی را برای آغاز مراحل، جمع‌آوری نمایید. مدارک مورد نیاز شامل این موارد می‌شود:

مدارک هویتی فرد شامل اصل و کپی شناسنامه

کپی و اصل کارت ملی

سه قطعه عکس جدید و رنگی با پشت زمینه سفید

کپی و اصل آخرین مدرک تحصیلی

شماره حساب بانک سپه به نام مشمول

پس از آن، باید این مراحل دنبال شود:

ابتدا فرد به یکی از مراکز پلیس+10 مراجعه کرده و درخواست معافیت پزشکی ‌می‌دهد. در این مرحله شخص، فرم وضعیت مشمول را پر می‌کند.

مشمول، فرم معاینه اولیه را هم دریافت می‌کند و در پشت آن که بخش خوداظهاری است، سوابق بیماری خود را می‌نویسد.

فرم معاینه اولیه، توسط خود فرد به درمانگاه‌های نظام پزشکی برده می‌شود. در این مرحله پزشک توضیحاتی را در فرم‌ها ذکر خواهد کرد و مشمول، فرم‌ها را به پلیس+10 تحویل خواهد داد.

انجام واکسیناسیون که شامل کزاز، مننژیت و کرونا است و مراجعه به دفاتر پلیس+10 و تحویل تمامی مدارک به این مراکز

در این مرحله، از فرد برای حضور و انجام معاینات به بیمارستان نظام وظیفه دعوت می‌شود. این موضوع با پیامک به مشمول ابلاغ خواهد شد. پس از انجام بررسی‌ها و معاینات، نتیجه جلسه به صورت نامه محرمانه برای کمیسیون پزشکی ارسال می‌شود. پس از آن کمیسیون پزشکی برگزار شده و رای برای معافیت و یا سرباز بودن فرد ابلاغ خواهد شد.

اگر فرد مشمول نسبت به نتیجه کمیسیون پزشکی اعتراض داشته باشد، می‌تواند به کمیسیون پزشکی استان مراجعه نماید. پس از انجام بررسی‌ها و شرایط معافیت پزشکی روده، اگر دوباره اعتراضی وجود داشته باشد، موضوع در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه بررسی خواهد شد. این کمیسیون، رای نهایی را درباره این مشمول خواهد داد.

انواع معافیت پزشکی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های معافیت‌های پزشکی، مربوط به معافیت‌های بیماری‌های روده‌ای است. بیماری‌هایی که باعث معافیت می‌شوند، متعدد و مختلف هستند. اگر دچار بیماری‌های روده‌ای هستید و مشمول سربازی شده‌اید، بهتر است قبل از اقدام برای معافیت، از راهنمایی‌های یک مشاور آگاه در این زمینه استفاده کنید. مشاوران ما در آویژه می‌توانند راهنمای شما برای طی کردن مراحل معافیت پزشکی باشند.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط و مدارک لازم برای معافیت بیماری های روده

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید