شرایط دریافت معافیت کبد چرب

شرایط دریافت معافیت کبد چرب

نزدیک شدن به دوره سربازی، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش رو برای همه مردان ایرانی است😩. اما سلامت روحی و جسمی، مهم‌ترین پیش‌نیاز نظام وظیفه برای ورود مشمولان به این دوره است🤔.

بیماری کبد چرب در سال‌های اخیر، بیشتر از گذشته در ایران شیوع پیدا کرده است. این بیماری با این که در ابتدا جندان خطرناک نیست اما در ادامه می‌تواند مشکلات سلامتی جدی ایجاد کند. اما آیا مشمولان مبتلا به این بیماری، معاف از سربازی می‌شوند؟

ما مشاوران مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه در این مقاله قصد داریم تا با جدیدترین قوانین معافیت سربازی آشنا شویم و ببینیم که آیا معافیت پزشکی کبد چرب در فهرست جدیدترین معافیت‌ها قرار دارد یا خیر!.

در ادامه نیز با برخی از مهم‌ترین بیماری‌ها و مشکلات کبدی که باعث معافیت سربازی می شود، آشنا خواهیم شد.

آیا معافیت کبد چرب، در فهرست معافیت‌های پزشکی قرار دارد؟

سازمان نظام وظیفه، در هر سال فهرستی از بیماری‌ها و مشکلات جسمی و روحی که باعث معافیت پزشکی می‌شود را ارائه می‌کند. بخش بزرگی از معافیت‌های پزشکی برای سربازی، مخصوص بیماری‌های کبدی است.

انواع بیماری‌های مربوط به کبد در بخش‌های مختلف قانون معافیت نظام وظیفه ذکر شده است.

بیماری کبد چرب یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کبدی است که تعداد مبتلایان به آن در ایران روز به روز در حال افزایش است. در حال حاضر بیماری کبد چرب خفیف، در فهرست بیماری‌هایی که باعث معافیت از سربازی می‌شود، قرار ندارد.

اما مشمولان مبتلا به بیماری شدید کبدی می‌توانند از بندهای قانونی معافیت پزشکی استفاده نمایند. مشمولانی که بیماری کبد چرب در آن‌ها پیشرفته شده باشد و به مراحل فیبروز و سیروز کبدی رسیده باشد، معافیت دائم از سربازی را دریافت خواهند کرد.

شرایط معافیت پزشکی کبد چرب چیست؟

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، داشتن بیماری کبد چرب به تنهایی باعث معافیت از سربازی نمی‌شود. این بیماری در مراحل اولیه مشکل سلامتی خاصی برای افراد ایجاد نمی‌کند و بدون علامت است.

اما این بیماری در چه شرایطی باعث معافیت می‌شود؟ معافیت یا عدم معافیت فرد مشمول، به میزان شدت و پیشرفت بیماری او بستگی دارد. بیماری کبد چرب، ۴ مرحله اصلی دارد. در ادامه هر مرحله از این بیماری و شرایط معافیت را بررسی می‌کنیم:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مرحله استئاتوز:

مرحله استئاتوز مرحله اولیه بیماری کبد چرب است. در این مرحله کبد دچار آسیب خاصی نشده و به کار طبیعی خود ادامه می‌دهد. قانون‌گذاران نظام وظیفه برای این مرحله از بیماری کبد چرب هیچ گونه معافیتی در نظر نگرفته‌اند.

استئاتوهپاتیت غیر الکلی ( NASH )

در مرحله دوم بیماری کبد چرب، کبد به تدریج دچار التهاب می‌شود. در این مرحله، هنوز هم کبد به خوبی کار می‌کند و مشکل سلامتی خاصی در فرد مبتلا، مشاهده نمی‌شود. قانون‌گذاران نظام وظیفه در این مرحله از بیماری، هیچ گونه معافیتی برای مبتلایان در نظر نمی‌گیرند.

فیبروز کبدی

در مرحله سوم از بیماری کبد چرب، فیبروز کبدی روی می‌دهد. در مرحله فیبروز، کبد دچار التهاب مزمن غیرقابل بازگشت می‌شود. به همین دلیل، فیبروز کبدی باعث معافیت دائم در افراد مبتلا می‌شود. این مورد در قوانین معافیت و در بند 11 از فهرست «بيماري‌هاي دستگاه گوارش و جراحي عمومي»، ذکر شده است.

سیروز کبدی

سیروز کبدی، آخرین مرحله از بیماری کبد چرب است. در این مرحله، کبد کوچک شده و کارکرد آن را مختل می‌شود. به همین دلیل قانون‌گذاران در بخش معافیت پزشکی نظام وظیفه، این بیماری را نیز دسته بیماری‌هایی که باعث معافیت می‌شود، ذکر کرده‌اند. سیروز کبدی در صورت اثبات، باعث معافیت دائم می‌شود.

شرایط دریافت معافیت کبد چرب

در چه مواردی معافیت سربازی کبد چرب به مشمولان سربازی داده می‌شود؟

گفتیم که بیماری کبد چرب درجات و مراحل گوناگونی دارد و در 4 مرحله مجزا از لحاظ پزشکی قابل بررسی است. اگر بیماری کبد چرب دارید و زندگی عادی شما به واسطه آن مختل نشده است و در گرید 1 یا 2 از این بیماری هستید، معافیتی شامل حال شما نمی‌شود. اما اگر در مرحله 3 و 4 از این بیماری هستید یعنی سیروز و یا فیبروز کبدی دارید، می‌توانید برای معافیت دائم از خدمت، اقدام نمایید.

شرایط معافیت پزشکی کبد چرب چیست؟

مراحل بررسی بیماری کبد چرب و معافیت سربازی چگونه است؟

اگر در مراحل 3 و 4 کبد چرب هستید یعنی دچار فیبروز و یا سیروز کبدی شده‌اید، می‌توانید برای معافیت کبد چرب اقدام کنید. برای این منظور لازم است تا مراحل زیر را سپری نمایید.

🟦ابتدا باید تاییدیه‌ای از یک پزشک برای ابتلا به این بیماری داشته باشید.

🟦مراجعه به مراکز پلیس+10 و پر کردن فرم‌های مخصوص معافیت پزشکی

🟦به شما پیامکی برای مراجعه به بیمارستان‌ها و یا درمانگاه‌های مورد تایید سازمان نظام وظیفه ارسال می‌شود.

🟦در این مراکز شما توسط شورای پزشکی بیمارستان معاینه شده و تاییدیه‌ای برای این موضوع به شما داده خواهد شد.

🟦پس از آن پرونده شما به شورای پزشکی وظیفه عمومی فرستاده می‌شود.

🟦پس از تایید نهایی معافیت به شما ابلاغ خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای بررسی معافیت کبد چرب چیست؟

🟦مدارک پزشکی مربوط به سابقه بیماری

🟦کپی و اصل شناسنامه

🟦کپی و اصل کارت ملی

🟦3 قطعه عکس پشت سفید رنگی و جدید

🟦گواهی فراغت از تحصیل

🟦برگه‌های واکسیناسیون

🟦پر کردن فرم «وضعیت مشمول» در مراکز پلیس+10

🟦وارد کردن سوابق بیماری در پشت فرم معاینه اولیه در مراکز پلیس+10

همانژیوم کبدی و معافیت پزشکی

همانژیوم کبدی در موارد خفیف، مشکل سلامتی جدی برای افراد ایجاد نمی‌کند. در موارد شدید، همانژیوم می‌تواند پاره شده و عوارضی را برای افراد به وجود آورد. عوارضی مانند خونریزی داخلی، باعث شده تا قانون‌گذار نظام وظیفه، معافیت‌هایی را برای افراد مبتلا به این بیماری در نظر بگیرد.

بر طبق این قوانین، افراد مبتلا به همانژيوم كبدي با اندازه مساوي يا بيشتر از 5 سانتي‌متر، معافیت دائم را دریافت خواهند کرد.

اگر اندازه این تومورهای خوش‌خیم کمتر از 5 سانتي‌متر باشد افراد معاف از خدمات رزمي خواهند شد.

همچنین در مورد همانژیوم‌های عارضه‌دار با هر اندازه‌ای، که پارگی یا خونریزی در گذشته ایجاد کرده باشد، مشمولان می‌توانند معافیت دائم را دریافت کند. البته این موضوع باید در کمیسیون‌های پزشکی نظام وظیفه مورد بحث و بررسی بیشتر قرار بگیرد.

سایر معافیت‌های مربوط به بیماری‌های کبدی

علاوه بر کبد چرب، برخی دیگر از بیماری‌های کبد نیز به دلایل گوناگون می‌توانند باعث معافیت شوند. در ادامه با برخی از این بیماری‌ها، آشنا می‌شویم:

جراحی کبد

یکی از حالت‌هایی که می‌تواند باعث معافیت از سربازی شود، جراحی در ناحیه کبد است. هر گونه عمل جراحي روي كبد اگر همراه با عوارض مزمن غيرقابل علاج و ناتوان‌کننده باشد می‌تواند باعث دریافت معافیت دائم در افراد مبتلا شود.

اگر فرد مشمول به تازگی عمل جراحی کبدی انجام داده باشد، برای کامل شدن مراحل درمان، می‌تواند تا شش ماه معافیت موقت دریافت کند. این موضوع در کمیسیون‌های پزشکی نظام وظیفه قابل رسیدگی است. اما اگر فرد به تازگی جراحی کبدی انجام داده باشد که عارضه خاصی به همراه نداشته است، می‌تواند معافیت از خدمات رزمي دریافت کند

تومورهای کبدی

تومورها وكيست‌هاي مادرزادي يا اكتسابي بدخيم كبد، ، باعث معافیت دائم در مشمولان می‌شود. این تومورها در هر دو حالت عمل شده يا عمل نشده، باعث معافیت دائم می‌شوند. همچنین تومورها وكيست‌هاي مادرزادي يا اكتسابي خوش‌خيم که جراحی شده باشند و اختلالی در عملکرد گوارشي فرد ایجاد کرده باشند هم باعث معافیت دائم در مشمولان خواهد شد.

به علاوه تومورها وكيست‌هاي مادرزادي يا اكتسابي خوش خيم عمل شده و عمل نشده که اختلالی در عملکرد بدن ایجاد نمی‌کنند، معافیت از خدمات رزمی را برای مشمولان مبتلا به همراه خواهند داشت.

آسیب کبدی و بیماری‌های متابولیک

بروز برخی از بيماري‌هاي متابوليك که منجر به آسيب کبدي شده باشد، باعث معافیت دائم در مشمولان می‌شود. بیماری‌های متابولیک بیماری‌هایی هستند که در عملکرد سوخت و ساز بدن اختلال ایجاد می‌کنند.

هپاتومگالي

هپاتومگالي بیماری است که با بزرگ شدن کبد همراه است. افراد مبتلا به نوع شدید این بیماری به شرطي كه اندازه كبد از خط وسط ترقوه بالاتر از 15 سانتی‌‌متر باشد و يا 5 سانتي‌متر در زير دنده لمس شود، معاف دائم می‌شوند. اگر مشمولی دچار هپاتومگالی خفیف تا متوسط باشد می‌تواند درخواست معافیت دهد و معافیت او در بخش «معاف از رزم» قابل رسیدگی خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای بررسی معافیت کبد چرب

آبسه کبد

یکی دیگر از بیماری‌هایی که می‌تواند باعث معافیت از سربازی شود، انواع آبسه کبد است. آبسه‌هاي چركي و آميبي كبد اگر حالتی حاد داشته باشند، می‌توانند شش ماه معافیت موقت را برای فرد ایجاد کنند.

همچنین اگر آبسه کبد عمل شده باشند و با عارضه همراه باشد، معافیت دائم به مشمول داده می‌شود. در حالت دیگر، اگر بیمار جراحی شده باشد و این جراحی بدون عارضه باشد، فرد معاف از خدمات رزمي خواهد شد.

سندرم ژيلبرت

بيماري ژيلبرت که یک بیماری ارثی کبدی است و باعث ایجاد زردی در بدن می‌شود. این بیماری، باعث می‌شود تا افراد مشمول، معاف از خدمات رزمي شوند.

بیماری‌های كلستاز دوبين جانسون و روتور

دو مورد دیگر از بیماری‌های کبدی که باعث معافیت می‌شوند، كلستاز دوبين جانسون و روتور هستند. این بیماری‌ها باعث معافیت دائم در افراد مبتلا می‌شوند. اما اگر مشمولان مبتلا به این بیماری‌ها، مدرك کارشناسي و بالاتر داشته باشند، معاف از خدمات رزمي خواهند شد.

هپاتیت

ابتلا به بیماری هپاتيت حاد، باعث شش ماه معافیت موقت برای مشمولان می‌شود. اما در این دوره لازم است مشمول برای انجام اقدامات تشخیصی و درمان به یکی از مراکز درمانی نیروهای مسلح یا دانشگاهی مراجعه کند. مشمول همچنین موظف است سوابق این مراجعات را در طول این 6 ماه، به سازمان نظام وظیفه، ارائه کند.

بیماری هپاتيت مزمن با سابقه بيش از 6 ماه، باعث معافیت دائم خواهد شد. این معافیت به شرطی به مشمول داده می‌شود که آنزیم‌های کبدی تا حداقل دو برابر معمول بالا رفته باشد. به علاوه افراد مبتلا به بيماری هپاتيت C که بیماری در بدن آن‌ها عوارض ایجاد کرده باشد، با تأييد آزمايشگاه‌هاي نظامي يا دانشگاهي، معافیت دائم دریافت می‌کنند.

لیست بیماری های معافیت پزشکی

معافیت کبد چرب یکی از معافیت‌های پزشکی مشمولان است که می‌تواند در مراحل پیشرفته، معافیت دائم را برای آنان به همراه داشته باشد. بیماران مبتلا به سیروز و فیبروز کبدی که مراحل پیشرفته بیماری کبد چرب محسوب می‌شود، معافیت دائم از سربازی را دریافت می‌کنند. اما مشمولانی که بیماری کبد چرب آن‌ها در مراحل 1 و 2 است، معافیتی دریافت نمی‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل اخذ انواع معافیت سربازی می‌توانید با مشاوران نظام وظیفه آویژه همراه باشید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط دریافت معافیت کبد چرب

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/12/10

جمعه

1402/12/11

شنبه

1402/12/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید