شرایط دریافت معافیت پزشکی چشم و قوز قرنیه در سال ۱۴۰۰ چیست؟

شرایط دریافت معافیت پزشکی چشم و قوز قرنیه چیست؟

معافیت پزشکی چشم سربازی چگونه است؟

معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی یکی از انواع معافیت های پزشکی است که دنبال کنندگان زیادی نیز دارد. این معافیت ها فرصتی است که جوانان را از رفتن به سربازی معاف کنند. به همین دلیل مزایای آن نسبت به معایب آنان بسیار بیشتر به چشم می آید. جوانان پس از اتمام دوره ی تحصیلی خود در مدارس باید تکلیف نظام وظیفه ی خود را مشخص کنند، زیرا خدمت سربازی از واجباتی است که هر جوان ذکور پس از سن مشمولیت باید آن را انجام دهد.

جوانانی که به یکی از بیماری های چشمی مبتلا هستند در ردیف معاف شدگان قرار خواهند گرفت اما این مسئله به همین سادگی نیز نخواهد بود.

معافیت چشم سربازی از انواع معافیت های رایجی است که شاید به گوش بسیاری از شما نیز خورده باشد. اما قانون معافیت چشم چگونه است و دارای چه شرایطی است؟مجموع نمره دو چشم برای معافیت پزشکی سربازی چقدراست؟

مشاوره معافیت پزشکی چشم به مشمولین کمک خواهد کرد تا اطلاعات لازم در زمینه معافیت سربازی چشم بدست آورده تا بتوانند به راحتی برای گرفتن انواع معافیت ها اقدام کنند. مشاوره معافیت پزشکی چشم آویژه در این مقاله مشمولین را با انواع بیماری های معافیت سربازی چشم آشنا کرده و راهنمایی های لازم در این زمینه را در اختیارشان خواهد گذاشت. با ما همراه باشید.

معافیت های پزشکی شامل مراحل و پروسه های پیچیده ای است که جوانان باید آن ها را پشت سر بگذارند. به این منظور سازمان نظام وظیفه قوانین و شرایط معافیت بیماری های چشم و عوارض بینایی را تدوین کرده و در اختیار جوانان قرار داده است. سپس هرگونه تغییراتی نیز که در این قوانین ایجاد شود با اطلاعیه ها و اخبار های این سازمان به مشمولین ابلاغ خواهد شد.

مواردی که در معافیت های پزشکی بیماری های چشمی حائز اهمیت است شناخت بیماری ها و اطلاع از قوانین آن هاست. زیرا تعداد بیماری در این بخش مهم بسیار فراوان بوده و جوانان برای استفاه از آن ها باید پیگیر باشند. در این مقاله شما با انواع این بیماری های چشم آشنا شده و آیین نامه های این معافیت ها را در اختیار خواهید داشت.

بیماری های چشم و عوارض بینایی چیست؟

بیماری های چشم و عوارض بینایی بخش عظیمی از مشکلاتی است که جوانان زیادی با آن درگیر هستند. برخی از این بیماری ها به صورت وراثتی و مادرزادی به فرد منتقل شده و برخی دیگر نیز به شکل اکتسابی و بر اثر شرایط و عوامل محیطی به وجود می آید.

اما صحبت درباره ی اینکه به طور دقیق بیماری های چشم و عوارض بینایی چیست، بحث پیچیده و مفصلی را در بر می گیرد. بیماری های چشمی شامل موارد زیادی است که علائم مختصری نیز می تواند داشته باشد. شاید برخی از افراد از این بیماری ها رنج برده اما خود اطلاعی از آن نداشته باشند. به همین منظور در این مقاله به طور مفصل این بیماری ها را شرح داده و لیست کاملی از آن را در اختیار مشمولین قرار خواهیم داد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت پزشکی چشم و قوز قرنیه در سال ۱۴۰۰ چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

علائم بیماری های چشم

شاید خیلی از افراد در طول زندگی با مشکلات چشمی مواجه باشند و آن را نادیده بگیرند. اما در موارد زیادی ممکن است این بیماری ها مزمن بوده و آسیب های جدی برای بینایی افراد به وجود آورد. حتی در موارد حادتر ممکن است فرد به طور کلی بینایی خود را از دست داده و تا آخر عمر نابینا شود.

اصلی ترین علائمی که فرد را نسبت به بیماری های چشمی آگاه میسازد موارد زیر است:

علائم بیماری های چشم

ایجاد درد در ناحیه چشم
سوزش های چشمی
عفونت کردن چشم
سردرد در ناحیه پیشانی تا چشم
قرمز شدن چشم
تار شدن و تاری قدرت دید
حساسیت های ایجاد شده به نور
کاهش قدرت بینایی
اشک آلود بودن مکرر چشم

این ها اصلی ترین علامت هایی است که فرد را نگران کرده و نسبت به سلامت چشم خود حساس تر خواهد کرد. آن دسته از افرادی که علائم بالا را در خود رویت میکنند باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و علت را جویا شوند.

هر یک از ین علائم می تواند پیش زمینه ی بیماری خطرناک و دردسر سازی باشد که سلامت چشم را به خطر بیندازد. هم چنین متقاضیان معافیت پزشکی میتوانند از طریق این بیماری ها معافیت دائمی دریافت کنند.

بیماری های چشم و عوارض بینایی چیست؟

لیست بیماری های معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی

لیست بیماری های معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی که دارای انواع بیماری های این بخش است در فهرست بیماری های معافیت های پزشکی سازمان نظام وظیفه مشخص شده است.

آن دسته از داوطلبانی که قصد دریافت معافیت های پزشکی بیماری های چشمی را دارند باید این لیست را با دقت مطالعه کنند و بیماری خود را در این لیست پیدا کنند. سپس می توانند شانس استفاده از معافیت های پزشکی را دریافت کنند.

فهرست بیماری های معافیت چشم و عوارض بینایی

فهرست بیماری های معافیت چشم و عواض بینایی:

هیپرومتروپی با سیکلوپلژی کامل
هیپرومتروپی با سیکلوپلژی به همراه آستیگماتیسم
میوپی با سیکلوپلژی کامل
میوپی با سیکبوپ کامل
آسستیگماتیسم ساده
آستیگماتیسم ساده مخلوط با سیکلوپلژی کامل
آستیگماتیسم مرکب
آستیگماتیسم مرکب مخلوط با سیکلوپلژی کامل
فقدان یک چشم
اورام ملتحمه فصلی شدید
مشکل آکتروبیون
مشکل آنتروپیون
بیماری گزروزیس
مشکل سیمبلفارون
بیماری ناخنک پیشرفته
مشکل لک مرکزی قرنیه
مشکل کراتیت آنترستیسیل
بیماری دیستروفی قرنیه
مشکل کلوبوم مردمک
بیماری ایریدوسیکلیت
مشکل اکلوزیون
مشکل سیکلوزیون
بیماری ایریدکتومی
مشکل ایریدودپالیز
بیماری کاتاراکت
مشکل کدورت عدسی
مشکل کدورت شدید زجاجیه
مشکل کوربورتینیت
مشکل رتینیت پیگمانتوزا
مشکل رتینیت های غیر پیگمانتوزا
مشکل آلبیتیسم
مشکل دژنرسانس شبکیه
بیماری های شب کوری
مشکل لوکساسیون کامل عدسی
مشکل لوکساسیون ناقص عدسی
مشکل لنتیکیونوس
مشکل فقدان عدسی یک چشم
بیماری انفصال شبکیه
آمبولی شریان چشم
بیماری آتروفی ماکولا
مشکل هیپوپلاژی ماکولا
مشکل سوختگی ماکولا
مشکل سوراخ ماکولا
مشکل خونریزی ماکولا
مشکل اسکار ماکولا
بیماری آتروفی عصب باصره
مشکل میکروفتالمی
مشکل بوفتالمی
مشکل اگزوفتالمی تومورال
مشکل اگزوفتالمی ضربان دار
مشکل فلج چشم
مشکل افتادگی دائمی پلک
مشکل استرابیسم
مشکل نیستاگموس
مشکل گلوکوم
اجسام خارجی داخل کره چشم
پیوند قرنیه
مشکل کراتوکونوس
تومورهای خوش خیم چشمی
تومورهای بدخیم چشمی
مشکل آمبلبوپی
خشکی چشم ها

این بیماری ها بخش سیزدهم معافیت های چشمی است که جوانان زیادی متقاضی دریافت این نوع معافیت هستند. هر یک از این بیماری ها میتوانند بر اساس نوع و شدت آن از معافیت های دائمی و موقت بهره مند شوند.

لیست بیماری های معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی

آیین نامه های جدید معافیت پزشکی چشم

آیین نامه های جدید معافیت پزشکی چشم هر ساله از سوی سازمان نظام وظیفه به همه ی سازمان های ذی ربط ابلاغ میشود. بر اساس این آیین نامه هاست که جوانان می توانند برای انجام کارهای معافیت اقدام کنند.

این آیین نامه ها و قوانین شامل شرایط و ضوابطی است که مشمول بیمار باید از آن برخوردار بوده تا بتواند از معافیت پزشکی بیماری های چشم استفاده کند. در این جا بخش مهم این آیین نامه را به صورت مکتوب در اختیار مشمولین و متقاضیان معافیت ها قرار داده تا از آن بهره مند شوند.

آخرین قوانین و مقررات معافیت های بیماری های چشمی و عوارض بینایی

 1. مشکل هیپرمتروپی( بند ۱)هیپرمتروپی بیش از ۶ دیوپتر به همرا آستیگماتیسم: معافیت دائمیمشکل هیپرمتروپی با سیکلوپلژی کامل برای دارندگان مدرک لیسانس و مدارک بالاتر بیش از ۸ دیوپتر در یک چشم: معاف دائمیمشکل هیپرمتروپی بین ۳ تا ۶ دیوپتر در هر چشم همراه با آستیگماتیسم: معاف از خدمات رزمیمشکل هیپرمتروپی برای مشمولین با مدرک لیسانس بین ۳ تا ۸ دیوپتر در هر چشم: معاف از خدمات رزمی
 2. مشکل میوپی با سیکلوپ کامل( بند ۲)میوپی بیش از ۶ دیوپتر برای یک چشم به همراه آستیگماتیسم: معافیت دائمیمیوپی با سیکلوپلژی کامل برای دارندگان مدرک لیسانس و بالاتر بیش از ۸ دیوپتر در هر چشم: معافیت دائمیمیوپی  بین ۳ تا ۶ دوپتر برای یک چشم با آستیگماتیسم: معاف از خدمات رزمیمیوپی برای دارندگان مدرک لیسانس بین ۳ تا ۸ دیوپتر با آستیگماتیسم: معاف از رزم
 3. مشکل آستیگماتیسم( بند ۳)مشکل آستیگماتیسم ساده، مرکب و مخلوطط بیش از ۵ دیوپتر در یک چشم: معاف دائمیآستیگماتیسم ساده مخلوط با سیکلوپلژی بالای ۵ دیوپتر: معافیت دائمیآستیگماتیسم مرکب با مجموع دیوپتر ساده و مخلوط و مرکب بیش از ۵ دیوپتر در یک چشم: معافیت دائمیآستیگماتیسم مرکب همراه با سیکلوپلژی کامل بیش از ۵ دیوپتر برای یک چشم: معافیت دائمی
 4. فقدان چشم( بند ۴)فقدان یک چشم یا بیماری لاعلاج در یک چشم که باعث ایجاد نابینایی یا دید کم شود: معافیت دائمی
 5. اورام ملتحمه فصلی( بند ۵)این مشکل معاف از خدمات رزمی را در پی خواهد داشت.
 6. مشکل آنتروپیون( بند ۶)در هر دو چشم: معافیت دائمی
 7. مشکل آنتروبیون( بند ۷)در هر دو چشم: معافیت دائمی

این موارد بخشی از آیین نامه و مقررات بیماری های چشمی است که مشمولین بر اساس آن ها میتوانند از معافیت های موقت به صورت ۶ ماهه، معافیت های دائمی و خدمات رزمی استفاده کنند.

 معافیت پزشکی آستیگمات چشم

معافیت پزشکی آستیگمات چشم، از پرمخاطب ترین معافیت ها به حساب میاید. زیرا مشکل آستیگماتیسم یک بیماری رایج در کشور محسوب می شود که افراد زیادی به آن مبتلا هستند. اما اینکه معافیت در نظر گرفته شده برای مشمولین از چه نوع معافیتی باشد بستگی به میزان آستیگماتیسم چشمی دارد.

این نوع بیماری نوعی نقص ساده در قسمت انحنای چشم است که باعث ایجاد تاری دید در افراد می شود. در واقع این مشکل زمانی اتفاق می افتد که عدسی چشم با سطح انحنای چشم مطابقت نداشته باشد.

این نوع بیماری شامل انواع مختلف زیر است:

انواع آُستیگماتیسم چشمی

 • آستیگماتیسم ساده
 • آستیگماتیسم مرکب
 • آستیگماتیسم مخلوط با سیکلوپلژی کامل

این مواردی است که افراد به آن مبتلا شده و می توانند از معافیت های مختلف پزشکی بهره ببرند. اما سوال اینجاست که آیا به همه ی این موارد معافیت دائمی داده می شود؟

باید مشمولین این مسئله را بدانند که بر اساس شدت بیماری و مدرک تحصیلی فرد نوع معافیت افراد نیز تغییر خواهد کرد. برای مشکلات آستیگماتیسم سازمان نظام وظیفه دو نوع معافیت در نظر گرفته است. یکی معافیت های دائمی است و دیگری معافیت خدمات رزمی است به مشمول داده خواهد شد.

مراحل اخذ معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی

مراحل اخذ معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی را میتوانید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس+ ۱۰ پیگیری کنید. در گذشته مشمولین پس از آماده سازی مدارک خود باید یه سازمان نظام وظیفه مراجعه و مراحل اخذ معافیت های پزشکی خود را دنبال میکردند.

اما چند سالی است که سازمان نظام وظیفه تمهیداتی ایجاد کرده که جوانان میتوانند به وسیله ی آن به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیکی پلیس+ ۱۰ مراجعه کرده و اقدامات خود را از طریق این دفاتر پیگیری کنند. اما قبل از هرگونه پیگیری، جوانان باید دفترچه ی راهنمای معافیت های خدمت وظیفه را دریافت کرده و با دقت زیاد آن را مطالعه کنند. سپس مراحل زیر را به ترتیب پشت سر گذشته تا کارت معافیت خود را دریافت کنند.

آیین نامه های جدید معافیت پزشکی چشم

اقدامات اولیه برای معافیت های پزشکی چشمی

 1. بخش اول پیگیری اطلاعات مربوط به بیماری های چشمی و نیز شرایط و قوانین سازمان نظام وظیفه برای معافیت های پزشکی بینایی است.
 2. بخش دوم اطلاع از مدارک مورد نیاز برای این معافیت بوده که مشمولین با دقت فراوان باید به جمع آوری آنان بپردازند.
 3. بخش سوم که از مهم ترین بخش های معافیت پزشکی بیماری های چشمی است مراجعه به موقع به یکی از نزدیک ترین پزشکان مورد اطمینان سازمان نظام وظیفه است که بیماری و مشکل مشمولین را در معاینات اولیه تشخیص داده و تایید می کند. این پزشکان باید فرم مربوط به معاینات اولیه را به طور کامل تکمیل کنند.
 4. بخش چهارم انجام واکسیناسیونی است که مشمولین باید آن را انجام داده و فرم های آن نیز تکمیل شود.
 5. بخش پنجم تکمیل مدارک و پر کردن فرم های وضعیت متقاضیان است.
 6. در این بخش متقاضیان باید مدارک جمع آوری شده را برای ارسال به سازمان نظام وظیفه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل دهند.
 7. پس از ارائه مدارک مشمولین میتوانند معافیت پزشکی بیماری چشمی خود را در دفاتر پلیس+ ۱۰ درخواست دهند.
 8. مشمولین پس از آن باید منتظر بمانند تا معرفی نامه ی بیمارستان را دریافت کرده و به آن مراجعه کنند.
 9. مشمولین در تاریخ مشخص به بیمارستان رفته و در آنجا معاینه و آزمایش خواهند شد.
 10. در آخرین مراحل که از اصلی ترین مراحل معافیت پزشکی است مشمولین باید به کمیسیون پزشکی دعوت شوند.
 11. پس از دریافت دعوت نامه متقاضیان ملزم هستند که در تاریخ و ساعت مشخص شده به محل مراجعه کرده و در هیئت رسیدگی حضور داشته باشند.
 12. در این کمیسیون تعدادی پزشک و متخصص حضور دارند که پرونده های پزشکی مشمول و نظر متخصصین بیمارستان را بررسی کرده و نظر نهایی خود را اعلام می دارند.
 13. سپس در این جا مشمول میتواند رای صادره را دریافت کرده و منتظر دریافت کارت معافیت خود باشد.

البته مشمولین باید این نکته ی مهم را بدانند که رای هیئت رسیدگی در همه ی موارد معافیت دائمی نخواهد بود. این کمیسیون ممکن است معافیت های پزشکی دیگر را نیز برای مشمولین در نظر بگیرند که همه ی آن ها بر اساس وضعیت جسمی و روحی مشمولین بیمار و با عنایت بر پرونده ی پزشکی آنان است.

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت در واقع میزان نمره چشمی است که ضعف بینایی هر فرد را مشخص می کند. نمره ی چشم یا همان هیپرمتروپی که با واحد دیوپتر محاسبه می شود شدت بینایی فرد را مشخص می کند.

سازمان نظام وظیفه ضعف چشم را بر اساس نوع مدرک تحصیلی فرد مشخص کرده است و معافیت که به افراد برای این بیماری داده می شود بر اساس آخرین مدرک تحصیلی آن ها است. جالب است بدانید که مشکل ضعف بینایی از جمله بیماری هایی است که تنها معافیت دائمی و معافیت خدمات رزمی را به دنبال خواهد داشت.

مشمولین با داشتن این مشکلات نمیتوانند از معافیت های موقتی بهره مند شوند.

نحوه محاسبه هیپرومتروپی با سیکلوپلژی کامل

 1. هیپرومتروپی همراه با مشکل آستیگماتیسم بالاتر از ۶ دیوپتر برای یک چشم انسان: معاف دائم
 2. هیپرومتروپی با آستیگماتیسم بیش تر از ۸ دیوپتر برای لیسانسه ها و مدارک بالاتر: معاف دائم
 3. هیپرومتروپی همراه با آستیگماتیسم در یک چشم با ۳ تا ۶ دیوپتر: معاف از رزم
 4. هیپرومتروپی با آستیگماتیسم برای مدارک کارشناسی و مدارک بالاتر بین ۳ تا ۸ دیوپتر: معاف از رزم

همانطور که می بینید سازمان نظام وظیفه برای معافیت بیماری های چشمی نحوه ی محاسبه را بر اساس مدرک تحصیلی افراد مشخص میکند. تا جوانانی که دارای مدارک تحصیلی پایین تر هستند بتوانند از مزایای بیشتری بهره مند شوند.

پس نتیجه می گیریم که استفاده از معافیت های پزشکی قبل از شروع تحصیل در دانشگاه ها ضروری است. جوانان می توانند هر چه سریع تر برای این معافیت اقدام کرده و مراحل زیر را به ور دقیق پشت سر گذارند.

معافیت پزشکی چشم در حین تحصیل

معافیت پزشکی چشم در حین تحصیل شامل شرایط و ضوابطی است که مشمولین باید درباره ی آن بیشتر بدانند. جالب است بدانید که معافیت های پزشکی و معافیت های کفالت تنها معافیت هایی هستند که مشمولین اجازه دارند در حین تحصیل در دانشگاه ها برای دریافت آنان اقدام کنند.

نکته ی مهمی که درباره ی معافیت های پزشکی چشمی حائز اهمیت است این است که مدرک تحصیلی در محاسبه ی نوع معافیت مشمولین تاثیر بسزایی دارد. به همین جهت مشمولین باید با دقت کافی برای این معافیت اقدام کنند. به ور مثال کسانی که ضعف بینایی دارند می توانند از معافیت دائمی استفاده کنند.

اما زمانی که فرد با مشکل ضعف بینایی مدرک لیسانس خود را می گیرد قوانین معافیت بیماری های چشمی برای این افراد سختگیرانه تر عمل کرده و شدت ضعف بینایی با مدرک تحصیلی نیز بیشتر خواهد شد. پس آن دسته از افرادی که قصد دریافت معافیت های پزشکی بیماری های چشم را دارند قبل از تحصیل در دانشگاه ها برای معافیت اقدام کرده و سپس در دانشگاه های مختلف مشغول به تحصیل شوند.

مدارک لازم برای معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی

مدارک لازم برای معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی  باید توسط مشمولین به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه شود. مشمولین باید بدانند که انجام کارهای معافیت پزشکی بیماری های چشمی باید توسط خود فرد انجام و پیگیری شود.

والدین و اقوام درجه ی یک نمیتوانند اقدامات و مراحل دریافت معافیت را برای متقاضیان انجام دهند. پس برای انجام سریع مراحل معافیت بیماری های چشمی هر چه سریع تر مدارک مورد نیاز زیر را آماده کرده و به پلیس+ ۱۰ محله ی خود مراجعه کنید.

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت

مدارک و مستندات مورد نیاز مشمولین برای دریافت معافیت پزشکی چشم

 • مدارک و پرونده ی سابقه ی پزشکی متقاضیان بیمار.
 • مدرک تحصیلی مشمولین فارغ التحصیل در مقاطع مختلف (این مدرک باید آخرین مدرک تحصیلی فرد باشد).
 • کپی مدرک تحصیلی افراد که باید توسط دفاتر اسناد رسمی مورد تایید واقع شود.
 • اصل شناسنامه ی مشمولین که باید حتما مراحل عکس دار شدن را طی کرده و عکس دار شده باشد.
 • کپی از شناسنامه مشمولان (تصویر شناسنامه باید از تمام صفحات به طور کامل گرفته شود).
 • اصل کارت ملی مشمولین(کارت ملی متقاضیان باید حتما هوشمند باشد. کسانی که هنوز برای هوشمند سازی کارت خود اقدام نکردند هر چه سریع تر مراحل آن را از طریق ادارات پست پیگیری کنند).
 • تهیه فیش واریزی بانک های سپه برای متقاضیان دریافت معافیت بیماری های چشمی.
 • عکس ۳*۴ مشمولین که باید پرسنلی و تمام رخ باشد (عکس باید حتما رنگی و دارای پس زمینه ی سفید باشد).
 • فرم های بخش معاینات پزشکی که باید تایید پزشک اولیه بوده و پزشک معتمد آن را تکمیل کرده باشد.
 • فرم های واکسیناسیون که مشمولین باید آن را انجام دهند.
 • تکمیل فرم های وضعیت مشمولین متقاضی.

سوالات متداول

استخدام با معافیت پزشکی چشم چگونه است؟

سازمان ها و ادارات دولتی هر یک شرایطی برای استخدام تعیین کرده اند. افرادی که برای معافیت های پزشکی چشم اقدام می کنند باید بدانند که ممکن است نتوانند در برخی مشاغل استخدام شوند.
اگرچه سازمان نظام وظیفه اعلام کرده است که استخدام افراد با معافیت های پزشکی بلامانع است. اما سازمان هایی مانند نیروی انتظامی نیازمند افرادی است که از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشند.

برای معافیت پزشکی قوز قرنیه چه باید کرد؟

قوز قرنیه یا همان بیماری کراتولونوس یک بیماری مادرزادی و ارثی است که افراد زیادی از آن رنج میبرند. این بیماری باعث ایجاد نزدیک بینی و مشکلات آستیگماتیسم میشود. مشمولین میتوانند برای دریافت معافیت های دائمی و خدمات رزمی برای این بیماری از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی اقدامات لازم را انجام دهند.

شرایط معافیت پزشکی آب مروارید برای معافیت سربازی چیست؟

آب مروارید از مشکلاتی است که روی شبکیه ی چشم تاثیر گذاشته و باعث تاری دید می شود. مشمولینی که دارای این بیماری میباشند متقاضی معافیت های دائمی خواهند بود. افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی هستند میتوانند از معافیت خدمات رزمی استفاده کنند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط دریافت معافیت پزشکی چشم و قوز قرنیه در سال ۱۴۰۰ چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت پزشکی چشم و قوز قرنیه در سال ۱۴۰۰ چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 313 نظر:
 1. سلام من شماره ی چشم چپم ۶ با استیگمات ۱٫۲۵ هست و هم علامت هم هستند مدرکم هم کاردانی هست
  معاف میشم؟

 2. سلام خسته نباشید من مدرک لیسانس دارم که چشمام قوز قرنیه دارن که دید یک چشمم ۱دهم و یک چشم ۵ دهمه که با لنز ۱۰ دهم میشنآیا برای ثبتنام امریه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

 3. سلام دوستان من یک چشمم ۵٫۲۵ نزدیک بینی به علاوه ی ۱٫۵ آستیگماتیسم و ۱۹ سالمه و دانشجو ام آیا معاف ام

  1. سلام. با توجه به قوانین در صورت تایید کمسیون پزشکی میتوانید معاف از رزم شوید.

 4. با عرض سلام، پسر من دانشجو میباشد مقطع کارشناسی، آیا با داشتن ضعیفی چشم هر کدام ۴/۵شامل معافیت دائم میشود

 5. سلام،من شماره ضعیفی هر کدام از چشم هام پنج هست ،و یک چشمم نیم درجه استیگمات هست ،مدرک تحصیلیم فوق دیپلم هست ،خواستم ببینم معاف دائم میشم یا خیر؟

 6. با سلام، من الان دانشجوی ترم چهار ارشد هستم. اولین سوالم این بود آیا در حین تحصیل می توانم برای دریافت معافیت چشم پزشکی اقدام کنم یا خیر؟
  دومین سوالم این بود که من چشم راستم نمره ۱۲ با آستیگمات ۳ و چشم چپم با نمره ۹ و آستیگمات ۳ هستش آیا با مدرک تحصیلی که دارم معاف خواهم شد یا خیر؟ و اینکه من مادرزادی دچار ضعیفی چشم بودم.
  اگه من با این شرایط در حین تحصیل اقدام به معافیت کنم این احتمال وجود دارد که در کمیسیون به دلیل اینکه در حال تحصیل هستم با معافیت من موافقت نکنن؟؟؟

  1. سلام بله می توانید برای معافیت دائم اقدام کنید و بخاطر تحصیلتون هم هیچ مشکلی ندارد.

 7. سلام مدرک کارشناسی دارم و نزدیک بین هستم شماره ی چشم هام ۴٫۲۵ و ۴٫۵ هست و آستیگمات ۳٫۷۵ و ۳٫۵ دارم میخواستم ببینم احتمال معافیت برایم وجود دارد یا خیر ؟
  باتشکر

 8. سلام . نمره چشم چپ (نزدیک بین ۴- و آستیگمات ۱/۵- ) و چشم راست من ( نزدیک بین ۳- و آستیگمات ۷۵/- ) هست و دیپلم دارم . ایا می توانم معاف کامل بشوم.

  1. سلام بلی اقدام کنید شما بایر ابتدا دفترچه رو از پلیس ۱۰+ بگیرید و در فرم شماره ۵ در قسمت مشکلات بینایی اقدام کنید

 9. سلام خسته نباشید
  من نمره چشم چپ ۱۰
  ولی چشم راستم مشکلی ندارن
  معاف دایم میشم
  مدرک کارشناسی

  1. با سلام خدمت شما شما ابتدا باید دفترچه رو از پلیس +۱۰ بگیرید و فرم شماره ۵ رو در قسمت مشکلات بینایی پر کنید و بعد به تقاضای شما رسیدگی میشود ولی قبلش با پزشک متخصص هم مشورت کنید

 10. سلام خسته نباشید
  ممنون میشم ب سوال پاسخ بدهید.
  من نمره چشم چپ ۱۰
  ولی چشم راستم سالمه .
  مدرکم کارشناسی معاف دایم میشم.

  1. با سلام خدمت شما شما ابتدا باید دفترچه رو از پلیس +۱۰ بگیرید و فرم شماره ۵ رو در قسمت مشکلات بینایی پر کنید و بعد به تقاضای شما رسیدگی میشود ولی قبلش با پزشک متخصص هم مشورت کنید

 11. سلام وقت بخیر من شماره ی چشمم ۱۹ست و اون یکی چشمم هم۱۲ و تازه هم دیپلم رو گرفتم بیماریهای نزدیک بین و آستیگماتیسم رو دارم آیا معافیت دائم شامل من میشه

 12. دروود وقتتون بخیر مدرک تحصیلیم لیسانس هست و نمره چشم چپ ۴٫۷۵-(sph=-1.25 و cyl=-3.5) و نمره چشم راست ۴٫۷۵-(sph=-1.75 و cyl=-3) ایا معاف هستم؟

 13. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من درحین خدمت سربازی هستم نمره استیکمات چشم چپم ۷.۲۵ میتونم معاف دائم بشم

 14. سلام
  یه چشمم منفی ۶.۷۵ نزدیک بین و منفی ۲ استیکمات و یه چشم دیگم منفی ۶.۵ نزدیک بین و منفی ۱.۷۵ استیکمات مدرک لیسانس هم دارم ایا با این شرایط معاف دائم میشم

  1. سلام بله باتوجه به اینکه نمره چشم وآستیگماتیسم در چشماتان بالای هشت هست معافیت دائم هستید

 15. سلام من دیپلم دارم و نمره چشم راستم ۷ نزدیک بین و نمره چشم چپم ۵ نزدیک بین است ایا معاف می شوم

  1. سلام بله باتوجه به اینکه نمره چشم راست شما ار شش بالاتر است معافیت دائم هستید

 16. سلام من دیپلم دارم و چشم راست ام ۲.۵ آستیگمات و ۰.۵ ضعیف و چشم چپ ام ۴٫۵ آستیگمات و ۰.۷۵ ضعیف در ضمن چشم چپ ام تنبل هست ایا احتمال معافیت من وجود دارد ممنون از شما

  1. سلام چون نمره چشم درهر چشم کمتر از شش می‌شود وبا توجه به اینکه دیپلم هستید به احتمال زیاد معاف از رزم هستید.

 17. سلام من نمره چشم راستم ۶ بعلاوه ۲.۵ نمره آستیگماتیسم و چشم چپم ۴٫۲۵ بعلاوه ۴.۲۵ آستیگماتیسم هستش آیا میتونم معافیت دائم بگیرم؟مدرکمم لیسانسه

  1. اگه نمره ضعف چشمت با نمره آستیگماتیسمت هم علامت ( یعنی هر دو منفی ، یا هر دو مثبت)باشه، معاف دائمی

 18. سلام دوستان خسته نباشید ممنونم از زحماتتون !
  میخواستم بدونم محدودیت خاصی برای عمل لیزیک پس از دریافت معافیت دائم وجود دارد یا خیر ! ممنون میشم پاسخ بدید

   1. سلام مدرک کارشناسی دارم و نزدیک بین هستم شماره ی چشم هام ۴٫۲۵ و ۴٫۵ هست و آستیگمات ۳٫۷۵ و ۳٫۵ دارم میخواستم ببینم احتمال معافیت برایم وجود دارد یا خیر ؟
    باتشکر

    1. سلام شما در قدم اول باید دفترچه رو از پلیس +۱۰ دریافت کنید و در برگ شماره ۵ دفترچه در قسمت معاینات پزشکی ناراحتی مربوط به چشم رو قید کنید و ارسال کنید به احتمال قوی شامل معافیت میشوید حتما با متخصص چشم پزشکی مشورت کنید

 19. سلام
  من دانشجوی فوق لیسانس هستم
  هر کدا از چشم هام به ترتیب ۲/۵ ضعیفی و ۲/۵ استیگمات دارن یعنی هر چشمم ۵ میشه و جمعا ۱۰ میشه بنظرتون وضعیت من چه طور میشه معافیت میتونم بگیرم یا خیر؟

  1. سلام باتوجه ب نوع آستیگماتیسم با تایید شورای پزشکی نظام وظیفه معافیت پزشکی دریافت می‌کنید

 20. سلام و خسته نباشید ممنون میشم اگر پاسخ بدید
  من امروز به پزشک معارف مراجعه کردم و هردو چشمم رو ۶ دهم نوشتن
  و به کمیسیون ارجاع دادن و مدرکم هم دیپلم هستش با ۲۲ سال سن ایا امکان معافیت دائم هست
  با تشکر

 21. با سلام خدمت شما تشکر بابت زحماتتون !
  من یه سوال داشتم ! من معافیت دائم رو چند ماهی هست که گرفتم ( مرتبط با ضعف بینایی )
  الان به فکر عمل لیزیک برای ارفع این مشکلم افتادم ! میخواستم بدونم آیا محدودیت خاصی پس از دریافت معافیت وجود داره یا خیر ! ممنون میشم پاسخ بدید !
  وقت بخیر .

 22. سلام خسته نباشید
  من نمره هر کدوم از چشمام۵٫۵و مدرک تحصیلی فوق دیپلمه آیا معافیت دایم میتونم بگیرم؟

 23. من نمره هر کدوم از چشمام۵٫۵و مدرک تحصیلی فوق دیپلمه آیا معافیت دایم میتونم بگیرم؟

   1. درخواست معافیت بدید پرونده شما بررسی میشه بعد از معاینه توسط پزشک نظام پرونده شما به کمیسیون میره و تصمیم گرفته میشه با مدرک دیپلم و این شماره چشم شما معاف هستید

   1. سلام وقت بخیر من نمره هر چشمم تقریبا ۶.۵ هستش همراه با استیگمات و در حال تحصیل مقطع کارشناسی هستم اگر انصراف بدم و اقدام به معافیت کنم امکانش هست معافیت دائم بگیرم؟

  1. ‌سلام
   افتادگی پلک مادر زاد دارم
   یکی از چشمام ۵ استیگمات ۴ یکی دیگه از چشمام ۴ استیگمات ۴ دیپلم نگرفتم ایا معافیت دائم میتونم بگیرم با تشکر

   1. سلام من دیپلم دارم و چشم راست ام ۲.۵ آستیگمات و ۰.۵ ضعیف و چشم چپ ام ۴٫۵ آستیگمات و ۰.۷۵ ضعیف در ضمن چشم چپ ام تنبل هست ایا احتمال معافیت من وجود دارد ممنون از شما

 24. سلام وقت بخیر من دیپلم هستم یکی از چشم هایم ۳.۵ استیگمات دوربین و اون یکی۲.۵ استیگمات دوربین است معاف از رزم می شوم یا معاف از خدمت

 25. سلام وقت بخیر من دیپلم هستم یکی از چشم ۳.۵ دوربین استیگمات است و اون یکی هم ۲.۵ دروبین

 26. سلام.
  یک شماره چشمم ۵ و استگیمات ۲٫۵ هست . فعلا دانشجو لیسانس هستم. ایا اگر انصراف بدم میتونم معاف دایم بگیرم یا نه؟
  و اینکه اگر معافیت دایم کسی بگیره و بعد عمل لیزیک انجام بده باید دوباره به سربازی بره یا نه؟

   1. سلام وقت بخیر
    چشم راستم ۵ و چشم چپم ۳ونیم یا ۴ دقیقا یادم نیس ولی تو این مایع هاس مدرکمم لیسانس
    احتمال داره معاف شم

  1. سلام وقت بخیر
   چشم راستم ۵ و چشم چپم ۳ونیم یا ۴ دقیقا یادم نیس ولی تو این مایع هاس مدرکمم لیسانس
   احتمال داره معاف شم

 27. سلام وقت بخیر
  افتادگی پلک مادرزادی دارم
  حدود ۱ سوم هر دو چشمام باز است حدود ۲۱ سالمه دوبینی هم دارم چشمام همیشه خشکه و از خواب بلند میشم یکم عفونت میکنه نمره چشم هم نگرفتم ولی فکر کنم دور بینم خیلی ضعیف هم باشه ایا امکانش هست معاف بشم
  ممنون راهنمایی کنید

   1. سلام با توجه به نوع آستیگمات معافیت پزشکی میگیرید باید بیشتر بررسی شود.

 28. سلام من مینیسک زانوی چپم ۷ میلی پاره هست و میخواستم بپرسم برم معاف رزمی بگیرم یا نه؟ ، میگن اگه معاف رزمی بگیرین دیگه جایی استخدام نمیشین

 29. سلام وقتتون بخیر
  من مدرک لیسانس دارم
  نمره چشم چپم ۴.۵ به همراه نمره آستیگماتیسم ۴.۵ هستش ب نظر شما معاف دائم میشوم؟!

 30. سلام وقت بخیر من دیپلم هستم چشم راستم -۵/۵ نزدیک بین و -۲/۲۵ استیکمات و چشم چپ هم -۵ نطدیک بین و -۲/۵ استیکمات ایا معاف دائم هستم اقدام کنم
  ممنون از پاسخگویی تان

   1. سلام خسته نباشید
    من نمره چشم چپ ۱۰
    ولی چشم راستم مشکلی ندارن
    معاف دایم میشم
    مدرک کارشناسی

    1. با سلام خدمت شما شما ابتدا باید دفترچه رو از پلیس +۱۰ بگیرید و فرم شماره ۵ رو در قسمت مشکلات بینایی پر کنید و بعد به تقاضای شما رسیدگی میشود ولی قبلش با پزشک متخصص هم مشورت کنید

  1. اره داداش شما با مدرک دیپلم معاف هستین اگه هم علامت هستن با هم جمع زده میشن شماره یه چشمت میشه ۷/۵ معافی

 31. سلام وقت بخیر
  ببخشید من فوق دیپلمم رو تازه گرفتم میخوام از پاییز برم کارشناسی
  آستیگمات چشم دارم میتونم معافیت بگیرم؟
  اگه تایید نشه میتونم ادامه تحصیل بدم یا باید خدمت برم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 32. سلام ببخشید من مدرک کاردانی دارم میخوام از پاییز کارشناسی رو بخونم
  ولی آستیگمات دارم میتونم معافی بگیرم؟
  اگه معافی نگرفتم تایید نشد میتونم ادامه تحصیل بدم یا باید برم خدمت

  1. سلام باید برای استیگمات خیلی اوضاع نا به سامان باشد شرایطتان را دقیق ذکر نکردید

 33. سلام خسته نباشید .نمره یک چشم من منفی سه و نیم و استیکمات منفی سه هستش با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم میتونم معاف بشم؟؟؟

 34. سلام. من مدرکم کارشناسیه. نمره چشم راستم ۷ آستیگمات و ۴ دوربینه. چشم چپم هم ۱٫۵ آستیگماته. آیا معافیت دائم شامل حال بنده میشه؟

 35. با سلام من متولد ۸۲ هستم وامسال دیپلم رشته مکانیک گرفتم هر دو چشمم هم آستیگمات است واز ده سالگی هم دکتر بهم عینک داد ولی نزدم آیا بنده معاف میشم

 36. سلام من شماره چشم بالایی داشتم و چشمام رو لیزیک کردم الان باید سربازیمو بصورت عادی بگذرونم؟ این عمل باید معاف از رزم شدن نمیشه؟

  1. سلام من یک چشمم ۱۰/۱۰ هست و چشم راستم ۱/۱۰ دید داره آیا معاف دائم یا از رزم هستم

 37. سلام من مدرک دیپلم دارم _ هردو چشمم خیلی ضعیفه _ نمره ی چشم راستم ۵ با ۱نمره آستیگمات هم علامت و چشم چپم ۵ با ۰٫۷۵آستیگمات هم علامت ایا معاف دائم میشم ؟بیماری های دیگه ای هم دارم …

 38. سلام من دیپام دارم نمره چشمم ۵.۲۵ با ۱نمره آستیگمات هم علامت معاف دائم میشم ؟

  1. سلام من از لحاظ یک چشم مشکل دارم چشم چپم به کل از مادر زادگی تار میبینه نه دور بین ونه نزدیک نمره نداره تمبلی معاف میشم متولد ۶۶ ازدواج کرده ودارای فرزند

    1. سلام و عرض ادب بنده چشم راست ۶ و چشم چپ ۶/۲۵ هستش و ۲ ساله عینک را عوض نکردم الان با این شرایط معاف دائم میشوم در ضمن دانشجوی انصرافی هستم

     1. سلام باتوجه به مقطع تحصیلی تان ونمره چشم مشخص میشود اگر درمقطع کاردانی هستید بله معاف پزشکی دریافت می‌کنید ولی درمقطع لیسانس خیر

 39. سلام دیپلم دارم _ نمره چشم راستم ۵.۲۵ با ۱نمره آستیگمات هم علامت آیا معاف دائم میشم ؟

 40. سلام ممنون میشم جواب بدید _ من چشم راستم نمرش ۵.۲۵ و آستیگمات ۱ و چشم چپم هم نمرش ۵ و آستیگمات ۱ مدرک تحصیلی دیپلم دارم آیا معاف دائم میشم ؟

 41. سلام من الان حین خدمت هستم و ۴ ماهه گذشته علاوه بر بیماری قبلی که تشنج بوده الان واریکوسل گرید ۳ و ناخنک خفیف چشم و کوتاهی تاندون آشیل پا رو دارم و اینکه فرزند ارشد هستم و پدر ومادرم طلاق گرفته اند میتونم با این شرایط معافیت دائم پزشکی بگیرم

 42. سلام
  ضعیفی یکی از چشمای من ۴.۵-(نزدیک بین) با استکیمات۱/۵-(نزدیک بین)
  و اون یکی چشمم ۴-(نزدیک بین) با استیکمات۱.۲۵-(نزدیک بین)
  هستش معاف دائم میشم؟!
  دیپلم هستم

 43. سلام
  ضعیفی یکی از چشمای من ۴.۵-(نزدیک بین) با استکیمات۱/۵-(نزدیک بین)
  و اون یکی چشمم ۴-(نزدیک بین) با استیکمات۱.۲۵-(نزدیک بین)
  هستش معاف دائم میشم؟!

   1. سلام وقت بخیر
    چشم راستم ۵ و چشم چپم ۳ونیم یا ۴ دقیقا یادم نیس ولی تو این مایع هاس مدرکمم لیسانس
    احتمال داره معاف شم

 44. با عرض سلام و خسته نباشید آیا نمره ضعیفی چشم با آستیگمات اگر هم علامت باشند جمع میوشند مثلا اگر ضعف۴_ باشد و آستیگمات۲_ جمع میشوند یا ملاک یکی از این ها است؟

  1. سلام ملاک ها که در کل مد نظر قرار میگیرد اما رسیدن به انها هم شرط است .

 45. سلام نمره چشم من یکی منفی ۴/۵آستیگمات منفی ۱/۷۵ و چشم چپ منفی ۳/۲۵آستیگمات منفی۲/۵مدرک دیپلم آیا معاف میشم؟

   1. سلام وقت بخیر
    چشم راستم ۵ و چشم چپم ۳ونیم یا ۴ دقیقا یادم نیس ولی تو این مایع هاس مدرکمم لیسانس
    احتمال داره معاف شم

  1. سلام وقت بخیر
   من نمره چشم راستم ۵ و نمره چشم چپم ۴
   آستیگمات چشم راستم ۱ و آستیگمات چشم چپم ۷۵
   مدرکمم لیسانس
   معاف دائم میشم.
   ممنون از لطفتون

   1. سلام وقت بخیر
    باتوجه به نوع آستیگماتیسم میتوانید معافیت پزشکی دریافت کنید

 46. سلام، متولد ۷۵، مدرک سوم راهنمایی ایران و در امریکا مشغول به تحصیل (کارشناسی )هستم ،نمره هر چشم۷ نزدیک بین ۱- آیا می‌توانم با نشاندادن مدرک سوم راهنمایی ایران یا دیپلم امریکا معافی چشم بگیرم ۲- بهترین راه چیست و ۳- مراحل تایید معافیت معمولا چقدر طول میکشد آیا در یک سفر ۲ ماهه انجام شدنیست؟ اگر با پاسپورت امریکا وارد ایران شوم آیا اجازه خروج دارم؟

  1. سلام
   حتما تماس بگیرید .خیلی شرایط میتواند جواب شمارو تحت تاثیر قرار داد.

   1. سلام باتوجه به مقطع تحصیلی و نوع آستیگماتیسم ونمره چشم میتوانید برای معافیت پزشکی اقدام نمایید

 47. سلام، متولد ۷۵، مدرک سوم راهنمایی ایران و در امریکا مشغول به تحصیل (کارشناسی )هستم ،نمره هر چشم۷ نزدیک بین ۱- آیا می‌توانم با نشاندادن مدرک سوم راهنمایی ایران یا دیپلم امریکا معافی چشم بگیرم ۲- بهترین راه چیست و ۳- مراحل تایید معافیت معمولا چقدر طول میکشد آیا در یک سفر ۲ ماهه انجام شدنیست؟ اگر با پاسپورت امریکا وارد ایران شوم آیا اجازه خروج دارم؟

  1. سلام
   حتما تماس بگیرید .خیلی شرایط میتواند جواب شمارو تحت تاثیر قرار داد.

 48. سلام وقت بخیر من موقعی که۶سالم بود پیش دبستانی بودم از بالای سرسره مدرسع افتادم و به گیج‌گاهم ضربه محکمی وارد شد الان۱۲ساله چشم چپم نابیناست و انحراف کامل به چپ داره
  ۱۲ساله دارم با یک چشم زندگی میکنم
  من میتونم به خاطر چشمم معاف شم؟

 49. سلام وقت بخیر من موقعی ک ۶سالم بود پیش دبستانی بودم داخل مدرسع از سرسره افتادم و به گیجگاهم ضربه محکمی وارد شده الان۱۲ساله چشم چپم نابیناست و انحراف به چپ داره ۱۲سالع دارم با یک چشم زندگی میکنم مدرک تحصیلم سیکلع من بع خاطر چشمم میتونم معاف شم؟

 50. سلام چشمان من آستیگماتش ۶٫۵ هستش هر کدوم از چشمام سه سال غیبت دارم امکان معافیت با غیبت وجود داره ممنون

 51. سلام من قوز قرنیه ( کراتوکونوس ) در هر دو چشم دارم . اما در چشم چپ خیلی شدیدتر است و چشم چپ من خیلی تار میبینه و خیلی ضعیف است. بنده الان ترم ۸ هستم و احتمالا تا نهابت برج ۱۰ سال ۱۴۰۰ ؛ درسم تموم بشه. من عمل رینگ رو برای چشم چپ و عمل اشعه را برای هر دو چشم چپ و راست انجام دادم . اما بهبودی در شرایط بینایی من بوجود نیامده. آیا کسی که قوز قرنیه دارد و برای معافی افدام میکند نباید عمل چشم انجام داده باشد یا خیر؟ منظورم اینه که منی که چشم هایم رو عمل کردم آیا ممکنه بهم گیر بدن و معافیت ندن بگن تو عمل کردی؟ البته گفتم در چشم چپ قوز قرنیه خیلی شدید دارم و هم خیلی چشم چپم ضعیف شده و هم خیلی تار میبینه. آیا میتونم با اینکه عمل کردم ولی خوب نشدم معافیت دائم بگیرم؟

 52. سلام وقت بخیر.من مشکل اشک خیلی زیاد دارم بهمراه سوزش و قرمزی خیلی زیاد چشم که طبق گفته دکتر خشکی شدید چشم دارم حدود چند ساله این مشکلو دارم مدرکم لیسانس و متاهل و دارای فرزند و غیبت ۴ساله.آیا میتونم معافیت کامل بگیرم؟

  1. با سلام رسیدن به معافیت کامل با وجود شرایط شما بعید است. خصوصا که غیبت هم دارید .

   1. سلام بنده هر کدوم از چشمم _۷هست و شب کوری و خشکی چشم دارم .مجموع چشام به عدد ۱۴میرسه معافیت شامل حال بنده میشه

    1. سلام من نمره چشمم هر دو ۶ و و ۳ آستیگماتیسم هست آیا معافم مدرک دیپلم و مشغول تدریس در دانشگاه برای فوق دیپلم ترم دوم

 53. با سلام
  با توجه به بند
  (
  توضیحات در مورد بند(۱): مقرر گردید چنانچه هیپیرمتروپ و میوپ با استیگماتیسم همراه باشد واسفر و سیلندر همه علامت باشند در محاسبه،مجموع آنها در یک چشم در نظر گرفته شود.
  )
  جدید مقررات معافیت چشم
  دیگر s.e ملاک نیست یعنی دیگر آستیکمات نصفه محاسبه نمیشود ؟
  و این که آیا مدرک تحصیلی زیر لیسانس باید بالا ۶ شوند ؟خوده عدد ۶ کفایت نمیکند؟

 54. سلام ببخشید من دانشجوی کارشناسی هستم چشم سمت چپم نمره دوربینیش ۴٫۵ و نمره تنبلیش ۲ است ایا معاف میتونم بشم ؟ یا با حتی با انصراف دانشگاه معاف میتونم بشم

 55. سلام خسته نباشید من یک چشمم ۶٫۲۵( ۱
  .۵ نمره استیماتشم هست ) البته بیشتر شده احتمال زیاد و یک چشمم ۵٫۲۵ (به همراه نیم ممره استیگمات)هست مدرکم دیپلم هست بنظرتون معاف میشم؟ و اگه معاف بشم بعدش بخام درس بخونم مشکلی ایجاد نمیشه؟

 56. سلام خسته نباشید من یک چشمم ۶٫۲۵( ۱
  .۵ نمره استیماتشم هست ) البته بیشتر شده احتمال زیاد و یک چشمم ۵٫۲۵ (به همراه نیم ممره استیگمات)هست مدرکم دیپلم هست بنظرتون معاف میشم؟ و اگه معاف بشم بعدش بخام درس بخونم پشکلی ایجاد نمیشه؟

 57. سلام خسته نباشید من دیپلم ردی هستم و چشم سمت چپ من تنبله ولی از چشم راست خیلی خوب میتونم ببینم میخاستم ببینم آیا معاف میشیم یا نه
  ممنون از پاسخ گویی شما

  1. سلام با توجه به اینکه یک چشم شما تنبلی دارد . شما میتوانید معافیت از رزم بگیرید

 58. سلام من کارشناسی هستم چشم راستم ۷و۷۵ با استیگمات هم علامت ۱و۲۵ و چشم چپ ۷ونیم با استیگمات هم علامت ۷۵. معاف میشم بنطرتون
  ؟

 59. سلام من کارشناسی هستم چشم راستم ۷و۷۵ با استیگمات هم علامت ۱و۲۵ و چشم چپ ۷ونیم با استیگمات هم علامت ۷۵. معاف میشم؟

 60. سلام من کاردانی نرم افزار کامپیوتر خوندم اما مدرکمو نگرفتم… از ۸۳ واحد دوره کاردانی من ۸۲ واحد ماس کردم.. مدرک ندارم.. دیپلمم در حال حاضر…
  چشمام هر کدوم چهار و خورده ای نزدیک پنج هستش
  معاف دائم میشم از سربازی؟

  1. با سلام برای دوربین و نزدیک بین بالای ۶در یک چشم و برای استیگمات هم بالای پنج در یک چشم معاف است.

 61. سلام و با عرض خسته نباشی ، من مدرک فوق دیپلم معادل لیسانس مهندسی شیمی گرفته ام که همان مدرک فوق دیپلم است که به دلیل نتوانستن ادامه تحصیل در مقطع لیسانس مدرک معادل فوق دیپلم بهم دادند، نمره ی هر کدام از چشم های من ۶/۵است و مجموع آنها ۱۳است ،آیا من معاف دائم خواهم شد یا نه ؟درضمن باز یادآوری می کنم مدرکم فوق دیپلم است نه لیسانس، طبق قوانین زیر لیسانس که من فوق دیپلم هستم اگر نمره ی چشم یکی که نزدیک بین است ۶به بالا باشد ،معاف است.
  آیا معاف دائم می شوم .
  ممنون.

  1. سلام احتمال زیاد بله اما باز هم باید به تایید کمیسیون پزشکی نظام برسد
   مدارک خود را کامل ببرید تا بررسی شود

 62. سلام من چشم چپ و راستم هر کدوم شون منفی ۱/۷۵_ هستن و چشم راست منفی ۱/۵ آستیگمات داره و چشم چپ منفی۰/۷۵ آستیگمات داره. با مدرک زیر دیپلم امکان معافیت دائم یا معافیت از رزم دارم یا نه؟

 63. سلام معافیت چشم بستگی به سن و سال دارد یا مدرک تحصیلی مثلا اگر با مدرک دیپلم در ۲۵ سالگی درخواست معافیت آستیگمات داد همان قوانین معافیت را شامل میشود

  1. سلام دوست عزیز
   بله مدرک تاثیر دارد . به تنهایی با استیگمات معافیت داده نمیشود .

 64. سلام.خسته نباشید من چشم راستم۴ آستیگماتش۷۵صدم/چشم‌چپم۴ آستیگماتش ۲۵صدم با مدرک دیپلم با جمع هردو ب نظرتون میتونم معاف شم؟

  1. سلام برای نظر دادن در مورد معافیت پزشکی نیاز به اطلاعات بیشتری است اما در حالت کلی با توجه به اطلاعاتی که شما مطرح کرده اید معاف از رزم خواهید شد.

 65. سلام ، من لیسانس دارم و در حال تحصیل در مقطع فوق لیسناس هستم مجموع هر دو چشم من باهم میشه ۱۲ یعنی هر کردوم ۶ هست آیا میتونم معاف دایم باشم بعد شم همزمان بنده BMI بالایی دارم آیا این دو مشکل باهم محاسبه میشه؟

  1. دوست عزیز
   سلام به صورت کل شرایط معافیت چشم برای دوربینی و نزدیک بینی= معافیت دائم در یک چشم بیشتر از ۶ نمره برای مدرک کمتر از کارشناسی و برای مدرک بالاتر بیشتر از ۸ در یک چشم است.
   برای bmi هم اگر چاقی مفرط باشد بالای ۳۵ درصد معافیت از خدمات رزمی می شود در هر کدام به حد نصاب برسد معاف میشود امکان جمع وجود ندارد.

 66. سلام
  من ماه پیش از دانشگاه انصراف دادم،
  یک سال فرصت دارم تا خودمو به نظام وظیفه معرفی کنم (یک سال معافیت موقت)
  حالا اگه برای معافیت پزشکی اقدام کنم و معافیت از رزم بگیرم، ایا این معافیت موقت از بین میره؟ یعنی بلافاصله بعداز نتیجه نظام پزشکی باید خودمو معرفی کنم؟

 67. سلام وقتتون بخیر ، ببخشید من هر چشمم ۳ نمره ضعیفه و نزدیک بینم و هرچشمم ۰٫۵ نمره استیگماته ، بنظرتون آیا میتونم معاف از رزم بشم؟

  1. بسته به مدرک تحصیلی شما دارد.ولی بین ۳تا۶ نزدیک بین در مقطع کاردانی و دیپلم میتوانید معاف ار رزم شوید.

   1. سلام خسته نباشید چشم چپ ۴،۷۵ و استیکمات ۱،۵ و چشم راست ۴،۲۵ و استیکمات ۱ هم علامت می باشد منفی می باشد مدرک تحصیلی سیکل دارم ایا امکان اخذ معافیت دائم وجود دارد

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی بررسی میشود برای دیپلم ۶ حداقل نمره برای معافیت است

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی دیپلم نمره ۶ لازم است برای معاینات اقدام کنید

 68. سلام خسته نباشید
  بنده چشم راستم -۶ و چشم چپم -۵ مدرک تحصیلی سیکل دارم شرایط معافیت دارم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد.دو چشم در حالت عادی ۶ لازم است .اقدام کنید

 69. سلام
  من مدرک تحصیلیم لیسانس هست
  و‌چشم سمت راست ۵/۷۵ و چشم سمت چپ ۳/۷۵ ایا معاف میشم
  و اینکه ایا مجموع نمره‌دو‌تا چشم رو حساب میکنن؟؟

 70. سلام وقتتون بخیر
  من نمره چشم سمت راستم ۵/۷۵ و سمت چپ ۳/۷۵
  مدرکم لیسانس هست
  ایا مجموع دو‌ چشم معافیت دائم میشم یه ن
  مرسی از پاسخگویتون

 71. سلام من اب مروارید مادرزادی دارم دیپلم هستم دکتر اول کمیسیون پژشکی تایید کرد مخواسم ببینم چه معافیتی به من میدن دائم یا از رزم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم درمان بیماری و شدت ان توسط شورا بررسی و احتمال بالایی دارد

 72. سلام من دیپلم هسم اب مروارید مادرزادی دارم دکتر اولیه کمیسیون اونو تایید کرد مخواسم ببینم چه معافیتی به من میدن

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم درمان بیماری و شدت ان توسط شورا برسی و احتمال بالایی دارد

  2. سلام وقتتون بخیر من تنبلی چشم دارم اما چند سالی از موقع سربازیم گذشته خواستم ببینم میتونم اقدام مافی کنم

 73. سلام من مدرک تحصیلیم فوق دیپلم هستش و هردو چشمم ضعف بینایی داره نمره هر کدام از چشمام یکی ۶- با استیگمات ۲- و یکی دیگه ۵- با استیگمات ۱٫۷۵- هستش ایا معاف دائم میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید با شرایط نظام وظیفه معاینات صورت پذیرد.احتمال دارد

 74. سلام من مدرک تحصیلیم فوق دیپلم هستش هر دو تا چشمام ضعف بینایی داره ضعیفی هر کدام از چشمانم یکی ۶- با استیگمات۲-
  یکی هم ۵- با استیگمات ۱٫۵- آیا معاف دائم میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید با شرایط نظام وظیفه معاینات صورت پذیرد.احتمال دارد

 75. سلام.خسته نباشید.بنده قوز قرنیه دو تا چشم هستم واز سال گذشته ۱.۵نمره چشمم افزایش یافته و نمره ی هریک از چشمان بیشتر از ۴.۵همراه با آسمان هستند.اکنون دانشجوی ترم اول هستم میتونم معافیت دائم بگیرم.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد . برای اقدام شرایط را بررسی کنید انصراف لازم است

 76. سلام من مدرک تحصیلیم دیپلم هستش و هردو چشمم دچار ضعف بیناییه و نمره چشم چپم ۷ و نمره چشم راستم۶.۵ هستش ایا معاف دائم میشم ش

  1. سلام خسته نباشین من سربازم ومیخواستم معافیت درحین سربازی بگیرم و استیگمات چشم راستم ۶/۵هستش ایامعاف میشم اقدام کنم یانه

   1. سلام دوست عزیز
    بستگی به مدرک تحصیلی و شدت نمره دارد. اقدام کنید احتمال دارد

  2. سلام من ۱۵ سالمه یک چشم من حدودا ۵ هست یکی هم ۳.۲۵.اگر بالای شش شد و من مدرکم زیر لیسانس بود معاف میشم.و اگر چسم هام رو عمل کنم اون معافیت از بین میره؟؟؟؟

 77. با سلام
  من دانشجوی کاردانی هستم فقط یه ترم مونده تمام
  کنم و نمره چشمم یکیش۷.۵ویکیش۶.۵هست می تونم معافیت پزشکی چشم بگیرم اونم اینکه در حال تحصیل میخوام معافیت بگیرم یا نمی تونم در حال تحصیل بگیرم.

 78. سلام و عرض ادب من جمع نمره های دوچشمم ۸ونیمه و مدرک کارشناسی دارم معاف دایم هستم یا معاف از رزم

   1. سلام میشه با نمره چشم۶/۵و۷/۵ و جراحی چند باره اب سیاه ب خدمت رفت و کارت پایان خدمت اخذ کرد

 79. سلام
  من انحراف چشم آمبلیوپی دارم و یکی از چشمام بسیار تنبله، قبل از دانشگاه برای معافیت اقدام کردم و همه مراحلش رو انجام دادم روز آخر پلیس به علاوه ۱۰ گفتن برو دانشگاه لیسانستو که گرفتی بیا و معاف میشی، حالا من یک ماه دیگ دانشگام تموم میشه و استرس زیادی دارم که آیا معاف میشم یا نه
  میخواستم ببینم نظر شما چیه آیا معاف میشم یا نه؟

  ممنون میشم اگه لطف کنید و جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   بیماری های چشم به مدرک تحصیلی بستگی دارد .نظر پزشک با توجه به مدرک ملاک است

 80. سلام.
  من انحراف چشم آمبلیوپی دارم و یکی از چشمام بسیار تنبله ، قبل از دانشگاه برای معافیت اقدام کردم و همه مراحلش رو انجام دادم روز آخر پلیس ۱۰+ بهم گفتن این مدارک پیش ما می مونه تا شما برید دانشگاه، لیسانستو که گرفتی بیا و معاف میشی، حالا من یک ماه دیگ دانشگام تموم میشه و استرس زیادی دارم که آیا معاف میشم یا نه، میخاستم ببینم نظر شما چیه آیا معاف میشم یا ن؟
  ممنون میشم اگ لطف کنید و جوب بدید.

  1. سلام دوست عزیز
   بیماری های چشم به مدرک تحصیلی بستگی دارد .نظر پزشک با توجه به مدرک ملاک است

  2. سلام وقت بخیر خسته نباشید
   نمره چشم راست من ۵ و آستیگماتشم ۱
   و نمره چشم چپم ۴و آستیگماتشم ۷۵
   مدرکمم لیسانس امکان داره معارف شم
   ممنون میشم جواب بدین

   1. سلام باتوجه به نوع آستیگماتیسم میتوانید معافیت پزشکی دریافت کنید

 81. سلام. من تنبلی چشم چپ دارم، مدرکم لیسانس، غیبت هم ندارم. آیا امکانش هست معافیت پزشکی بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   نوع تنبلی باید بررسی شود با توجه به میزان آن امکان دارد

 82. سلام وقت بخیر ببخشید خیلی از از دوستان سوال کردن و شما گفتین که نمره چشم ۳الی۶ در یک چشم معاف رزم یعنی وقتی دوتا چشم ضعیف باشه فقط یکیشو حساب میکنن؟. الان یعنی اگه نمره هردو چشم کسی ۵ و نیم باشه معاف دائم میشه یا معاف رزم؟

 83. سلام ببخشید من خشکی چشم دارم بنظرتون معافیت به هم تعلق میگیره . ممنون میشم درضمن چشم چپم نمره ش ۳ است آیا معاف از رزم میشم …

 84. سلام،ایا بامعافیت پزشکی چشم که بعدا درمان شده میتوان وارد دانشگاه فرهنگیان شد؟

  1. سلام مهدی جان
   اگر توانایی جسمی لازم را داشته باشید مشکلی پیش نمیاید.

 85. سلام من شماره چشمم ۶٫۷۵ نزدیک بین با استیگماتیسم ۲٫۲۵ هستش ولی من وقتی متوجه شدم استیگماتیسمم دارم که به بیمارستان ناجا مراجعه کردم و پزشک چشممو معاینه کرده و تموم شده منتظر کمیسیونم . الانم نگرانم نکنه پزشک یا هم اینارو جمع نکرده باشه چون قبلش به پزشک اولیه ای که از طرف پلیس +۱۰ رفتم گفتم فکر نکنم استیگماتیسم داشته باشم
  یعنی خود پزشک متوجه میشه؟ الان نگرانم نکنه خود پزشک نفهمه و اینا باهم جمع نشن و نتونم معافیت بگیرم

  1. سلام
   نتایج آزمایشات شما در بیمارستان نوع و شدت بیماری را مشخص میکند و بر همین اساس نوع معافیت مشخص میشود.

 86. سلام
  من چشم چشم راستم ۵- نمره ضعیفی با ۲- آستیگمات و چشم چپم هم ۵- نمره ضعیفی با ۱/۲۵- آستیگماته
  به نظرتون معاف میشم

  1. سلام
   معافیت چشم به مدرک تحصیلی، شدت عارضه و نظر شورای پزشکی بستگی دارد‌.

 87. سلام من نمره هر کدوم از چشم هام ۶ هست یکیش آستیگمات ۰٫۵ داره و با ضعیفی هم علامت هست . میخواستم بدونم با مدرک دیپلم معاف می شوم یا نه.

  1. سلام
   احتمال معافیت وجود دارد اما نوع آن به رای شورای پزشکی بستگی دارد.

   1. سلام ببخشید من ۲۸ سالمه با مدرک فوق دیپلم دچار تنبلی چشم چپ هستم و پزشک بهم گفت دید چشمم ۱/۵ هست خواستم ببینم راهی برای معافیت داره؟ غایب هستم

  1. سلام ببخشید من ۲۸ سالمه با مدرک فوق دیپلم دچار تنبلی چشم چپ هستم و پزشک بهم گفت دید چشمم ۱/۵ هست خواستم ببینم راهی برای معافیت داره؟ غایب هستم

     1. سلام دوست عزیز
      غیبت مانع رسیدگی نمیشود .سوال خود را کامل و بدون نقص بپرسید تا پاسخ دقیق دریافت کنید

 88. سلام من ضعیفی چشمم ۵ است و استیگماتیسم ۲ است و دیپلم دارم ایا میتوانم معافیت دائم بگیرم

 89. سلام من نزدیک بین هستم و جمع دوتا چشمم ۷یا بیشتره، امسال کنکور دادم و مشمول سربازی هستم تا جواب کنکور می یاد؛آیا امکان معافیت وجود داره برای من؟

  1. سلام
   احتمال معافیت از رزم وجود دارد اما این موضوع به نظر شورای پزشکی بستگی دارد.

 90. سلام و خسته نباشید من نره یک چشمم استیک مات به تنها ۶.۲۵ بدون قطره میباشد یکشنبه شورا دارم مدرک دیپلم خیلی استرس دارم ایا معاف میشم

  1. سلام
   امکان معافیت وجود دارد اما این موضوع به نظر شورای پزشکی بستگی دارد.

 91. سلام من مدرک دیپلم دارم هر چشم ۵٫۷۵ میخواستم ببینم معاف میشم میوپی هم هستم نزدیک بینم

   1. سلام خسته نباشید
    من هر دو چشمم مشکل قوز قرنیه داره و میخوام برای معافیت پزشکی اقدام کنم ولی خانوادم ترس از این دارند که معاف از رزم بشم نه معافیت دایٔم واسه همین ی گواهی از پزشک معالجم گرفتم که ب این شرح است:
    مبتلا ب کراتوکونوس در چشم راست و چپ که در چشم راست پیشرفته بوده
    و چشم چپ ی سال قبل تحت درمان قرار گرفته
    چشم راست نیاز ب رینگ داخل چشمی دارد
    حداکثر دید اصلاح شده در چشم راست ۳ و در چشم چپ ۱۰ است

    این نظر پزشک من بود خواستم بدونم با این شرایط میتونم معافیت دایٔم بگیرم
    ممنون

    1. سلام
     اخذ معافیت دائم به رای و نظر شورای پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد.

 92. سلام،من دانشجوی پزشکی هستم،خواسم بپرسم قوانین معافیت چشم برای ما مثل بقیه محاسبه میشه؟

   1. یعنی اگه شماره چشممون به معافیت دائم بخوره،دیگه معاف میشیم،اخه میگن که پزشکا معافیت پزشکی بهشون تعلق نمیگیره

    1. سلام
     پزشکانی که بیماری چشم داشته باشند اما قادر به کار کردن در مراکز نیروی های مسلح باشند، تنها معافیت از رزم میگیرند.

  1. سلام
   معافیت شما به نوع مدرک تحصیلی بستگی دارد مثلا افراد دارای مدرک کمتر از کارشناسی مبتلا به دوربینی در یک چشم بین ۳ تا ۶، معافیت از رزم میگیرند. این مقدار برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر ۳ تا ۸ دیوپتر است. البته نظر شورای پزشکی نیز شرط است.

 93. سلام وقت بخیر..بنده در حین خدمت میباشم..و دوبار هم بخاطر پارگی شبکیه یک چشمم تحت عمل جراحی قرار گرفتم..میخواستم ببینم معاف میشم یا حیر..ممنون از پاسخگوییتون…

  1. سلام
   شما میتوانید از طریق بهداری محل خدمت خود برای انجام معاینات اولیه و ثبت درخواست معافیت پزشکی اقدام کنید. معافیت یا عدم معافیت شما به شدت بیماری و نظر کمیسیون پزشکی بستگی دارد.

 94. سلام. یکی از دوستان من برای معافیت چشم رفت کمیسیون و معاف نشد با این که نمره چشمش بالا بود و به من گفت که این معافیت با نزدیک بینی و دوربینی صرفا یک چیز الکی هست که فقط گذاشتن تو سایت نظام وظیفه و در عمل فقط معافیت از رزم میدن. در واقع عملا این شرط حذف شده فقط بندشو از اساسنامه حذف نکردن که واسشون مشکل قانونی پیش نیاد. بنظرتون درسته؟
  ممنون میشم نظرتون رو بگید

  1. سلام
   بیماریهای چشم یکی از بندهای معافیت پزشکی است که کسب معافیت به دلیل این بیماریها به شرایط مختلفی همچون مدرک تحصیلی مشمولان، شدت بیماری، نوع بیماری و مهم تر از همه نظر و رای کمیسیون پزشکی بستگی دارد.

 95. سلام من انحراف چشم ۴۵ درجه دارم و در همان چشم تنبلی هم دارم نمره هر چشمم هم ۴.۵ هست هم چشم چپ هم راست ۰.۵ نمره هم استیگماته هم علامت دارم در هر چشممیخواستم ببینم معاف میشم

  1. سلام
   معافیت چشم یکی از انواع معافیت هایی است که علاوه بر نوع و درجه بیماری به مدرک تحصیلی شما نیز بستگی دارد و تصمیم گیری در مورد معافیت یا عدم معافیت شما به نظر شورای پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد.

 96. من هم تنبلی دارم هم انحراف چشم ۴۵ درجه دادم شماره چشمم هم هر کدوم ۴.۵ هست انحرافم زیاده تنبلی هم به صورتیه که فقط از یک چشمم کار میکشم معاف میشم

  1. سلام
   سلام
   معافیت چشم یکی از انواع معافیت هایی است که علاوه بر نوع و درجه بیماری به مدرک تحصیلی شما نیز بستگی دارد و تصمیم گیری در مورد معافیت یا عدم معافیت شما به نظر شورای پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد.

  1. سلام وقت بخیر
   بیماری شما باید توسط پزشک اولیه و همچنین شورای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و بعد در صورت تایید و با در نظر گرفتن شدت بیماری و آسیب های ناشی از آن معافیت یا عدم معافیت شما مشخص میشود.

  1. سلام وقت بخیر
   بیماری شما باید توسط پزشک اولیه و همچنین شورای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و بعد در صورت تایید و با در نظر گرفتن شدت بیماری و آسیب های ناشی از آن معافیت یا عدم معافیت شما مشخص میشود.

 97. سلام ایا چپ بودن چشم یا دوبینی شامل معافیت میشود من میتونم چشمامو صاف کنم ولی اون موقع چیزی نمیبینم

  1. سلام
   با توجه به اینکه علت دو بینی شما چه بیماری زمینه ای باشد و شدت ناراحتی و آسیب های وارده چقدر باشد، نوع معافیت نیز متفاوت است. این موارد توسط شورای پزشکی به دقت مورد بررسی قرار میگیرد و بعد با در نظر گرفتن شرایط مختلفی درباره معافیت شما تصمیم گیری میشود.

 98. سلام . من در حین خدمت هستم .برای معافیت چشم اقدام کردم در دوران آموزشی هم معاف از رزم بودم . در حال حاضر به بیمارستان امام سجاد ناجا که رفتم با کلی معاینات مجموع نمره چشم چپم ۸.۵ با علامت منفی … هفته بعد نوبت شورای پزشکی دارم . آیا معاف میشوم یا خیر ؟؟؟؟ مدرک تحصیلی من لیسانس هستش

  1. سلام
   بله برای افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر دارند و نمره چشمشان بیش از ۸ دیوپتر باشد امکان معافیت دائم وجود دارد.

   1. سلام
    من چشم راستم ۳+نمره ضعیف هست وآستیگمات هم هست،ولی چون قوز قرنیه دارم نمره مشخصی از استیگمات نمیده،یجاش ۳ یجاش تا ۸ هم‌میاد،چشمم رو هم جراحی قرنیه کردم(پیوند قرنیه نه)پارگی قرنیه داشتم..ایا معافیت دائم میشه؟

    1. سلام دوست عزیز
     باید شرایط بیشتر بررسی شود اما با شرایط حال حاضر شما امکان معاف از رزم بیشتر است .

 99. سلام . من در حین خدمت هستم .برای معافیت چشم اقدام کردم در دوران آموزشی هم معاف از رزم بودم . در حال حاضر به بیمارستان امام سجاد ناجا که رفتم با کلی معاینات مجموع نمره چشم چپم ۸.۵ با علامت منفی … هفته بعد نوبت شورای پزشکی دارم . آیا معاف میشوم یا خیر ؟؟؟؟
  مدرک تحصیلی من لیسانس هستش

  1. سلام
   بله برای افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر دارند و نمره چشمشان بیش از ۸ دیوپتر باشد امکان معافیت دائم وجود دارد.

 100. باسلام تمنا دارم سوال من رو پاسخ بدید ممنون
  نمره چشم های من به شکل زیر هست
  مدرک تحصیلی من دیپلم
  *آستیگمات و شماره چشم من هم علامت هستند
  چشم من میوپی(نزدیک بینی ) هست
  نمره چشم راست من
  ۵٫۲۵- و آستیگمات ۱٫۷۵- با آکس(محور ) ۶۲
  S.E. -6.00
  نمره چشم چپ من
  ۴٫۷۵- و آستیگمات ۲٫۲۵-
  با آکس(محور ) ۱۵۴
  S.E. -6.00

  لازم به ذکر است که حین خدمت درحال معافیت هستم و شماره چشم من بالاتر رفته نوبت شورا برای بیمارستان خانواده ارتش رو دارم
  و ضمنا شماره ها بدون قطره میدراکس هست که دکتر خودش قطره نریخت و گفت هرقدر هم تغییر کنه نهایت نیم نمره در یک چشم بازهم معافی به تشخیص پزشک اولیه درمانگاه به من گفتن معافی
  ممنون میشم راهنماییم کنید که با این شماره آیا معاف دائمی میشم یا خیر ممنون
  ضمنا به تازگی داخل سایت بند جدیدی دیدم که درج شده بود “مقرر گردید درصورت همعلامت بودن اسفر وسیلندر چشم جمع گردد” پس یعنی دیگه تو شورا آستیگمات رو نصف محاسبه نمیکنن درسته؟
  تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام ارتین عزیز سئوال شما بسیار تخصصی است پیشنهاد میکنم با مشاوران حرفه ای ما تماس بگیرید تا پاسخگوی سئوال دقیق شما باشن

   1. سلام خسته نباشید من لگن سمت راستم جوری خورد شده که کلا پلاتین گذاشتن و هم چنین فمور م اونم پلاتین گذاشتن و دیگه در نمیارن پلاتین ها رو میخوام بدونم معاف هستم مدرکم سیکل

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید