معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری تناسلی (اورولوژی)

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری تناسلی (اورولوژی)

مشمولان و سربازان سازمان وظیفه عمومی در صورت بروز بیماری و اختلال های جسمانی و اعصاب و روان می توانند از خدمت سربازی معاف شوند. یکی از انواع معافیت های پزشکی، معافیت پزشکی دستگاه ادراری تناسلی می باشد.

بر این اساس سربازانی که به صورت مادرزادی یا اکتسابی به یکی از بیماری های این دسته مبتلا شوند از معافیت سربازی دستگاه ادراری تناسلی بهره مند می شوند.
نوع معافیت این سربازان با توجه به شدت بیماری، مدرک تحصیلی، وضعیت بالینی و سایر موارد مشخص می شود. انواع معافیت سربازی دستگاه ادراری تناسلی به 3 دسته تقسیم می شود که شامل معافیت از خدمات رزمی، معافیت موقت و معافیت دائم سربازی می شود.
بیماری های دستگاه ادراری تناسلی و معافیت سربازی دارای شرایط عمومی و اختصاصی می باشد، مشمولانی که واجد شرایط هستند امکان ثبت
درخواست را خواهند داشت. بنابراین قبل از هرچیزی لازم است مشمولان با قوانین و شرایط معافیت پزشکی آشنا شوند.
ما در این مقاله مرکز مشاوره آویژه به بررسی شرایط معافیت پزشکی دستگاه ادراری تناسلی، مدارک موردنیاز برای معافیت، مراحل دریافت معافیت پزشکی، هزینه صدور معافیت و سایر جزئیات پرداخته ایم. مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه پاسخگوی سوالات شما مشمولان درباره معافیت پزشکی خواهند بود.
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط ثبت درخواست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری تناسلی

مشمولان برای ثبت درخواست معافیت پزشکی دستگاه ادراری و تناسلی در مراکز پلیس +10 باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در آیین نامه معافیت پزشکی باشند.

شرایط عمومی و اختصاصی معافیت پزشکی شامل چه مواردی است؟

همانطور که می دانید سن مشمولیت پسران 18 سال می باشد، بر همین اساس رسیدن به سن مشمولیت یکی از ارکان اصلی درخواست معافیت پزشکی می باشد.

🟡 بر خلاف نظر اکثر افراد غیبت سربازان مانع رسیدگی معافیت پزشکی دستگاه ادراری و تناسلی نمی باشد. در واقع معافیت پزشکی از معدود معافیت هایی است که سربازان غایب نیز امکان استفاده از آن را دارند.

🟡 بروز بیماری و تائید پزشک متخصص مبنی بر ایجاد بیماری

🟡 سربازان و مشمولان باید برای پیگیری پرونده و معاینات پزشکی در بیمارستان های نیروهای مسلح حاضر شوند.

🟡 مشخص بودن مدرک تحصیلی نیز از شرایط دریافت معافیت سربازی دستگاه ادراری می باشد.

🟡 هر کدام از انواع بیماری های دستگاه ادراری تناسلی با توجه به اختلال عملکردی که در افراد محرز می شود، معافیت خاص خودشان را دارند. پس سربازان قبل از هرگونه اقدام باید آیین نامه معافیت پزشکی را مطالعه کنند و با راهنمایی مشاوران نظام وظیفه نسبت به معافیت اقدام کنند.

🟡 تمام مدارک باید به صورت کامل به مراکز پلیس +10 تحویل داده شود، در غیر اینصورت نقص پرونده ثبت خواهد شد و معافیت مشمولان بررسی نمی شود.

شرایط ثبت درخواست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری تناسلی

 

لیست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی

لیست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی دسته ای از بیماری ها را در برگرفته که مشمولان مبتلا به آن اختلالات و بیماری ها امکان معافیت دائم، موقت و معافیت از رزم را دارند. البته بیماری فرد مشمول باید توسط پزشکان معتمد سازمان وظیفه تایید شود تا فرد بتواند از معافیت های پزشکی استفاده کند. این لیست از 38 بند تشکیل شده که انواع بیماری ها و معافیت ها و قوانین و مقررات تصویب شده مربوطه را ارائه میدهد. برخی از بیماری های موجود در این لیست در زیر آورده شده است:

نام بیمارینام بیمارینام بیماری
پیوند کلیهسنگ پروستاتسنگ کلیه
سنگ مثانهبیماری عفونیآنوریسم شریان کلیوی
آنوریسم شریانی وریدیاتساع لگنچهاز بین رفتن قدرت انقباضی گردن مثانه
انسداد ادراریانفارکتوس کلیهاورتروسل
اپی دیدیمکتومیاپیدیدیمیتاپیسپادیاز
اکتوپی یک طرفهبرگشت ادرار به بیضهبرگشت ادرار به حالب
بیماریهای کلاژن کلیهترومبوز ورید کلیویتغییر مسیر ادراری
تنگی شریان کلیویتنگی مجراتنگی گردن مثانه
تومور دستگاه ادراری تناسلیدوبلیکاسیون حالبرتروپریتوان
سندروم نفروتیکسنگ حالبسیستکتومی توتال
شب ادراریفیبروزرتروپریتوانفیستول سیستم ادراری
فیستول مجرا به اسکروتومفیستول مجرا به تنه آلتفیستول مجرا به رکتوم
فیستول مجرا به پرینهمثانه نوروژنیکمگااورتر
نفروکلسینوزنفرکتومینکروزکورتکس یک کلیه
هماچوری اسانسیلهیدروسل بیضههیدروسل طناب منوی
هیدرونفروزهیپوسپادیاز تنه آلتهیپوپلازی
پارسیل کلیهپتوز کلیهپیلونفریت
کلیه اکتوپیک داخل لگنکلیه میان اسفنجیکلیه نعل اسبی
کلیه پلی کیستیککیست رتروپریتوانکیست طناب منوی
گلومرولونفریت

تشخیص هر بیماری با آزمایشات و معاینات تخصصی و توسط شوراهای پزشکی سازمان وظیفه امکان پذیر است. این مقاله را حتما پیشنهاد می کنیم بخوانید: لیست بیماری های معافیت پزشکی

انواع معافیت های ارائه شده برای بیماری های مشمولین نظام وظیفه:

1. معافیت های دائمی

2. معاف از خدمات رزمی

3. معاف موقت و مدت دار

آن دسته از مشمولینی که شرایط معافیت بیماری های دستگاه ادراری تناسلی را دارند می توانند از یکی از این معافیت ها استفاده کنند. انتخاب نوع معافیت بر عهده ی سازمان نظام وظیفه و شورای پزشکان این سازمان می باشد. بنابراین از شرایط بیماری خود کامل اطلاع پیدا کرده و قبل از اقدام و ثبت درخواست برای معافیت پزشکی با مشاورین نظام وظیفه آویژه مشورت کنید.

لیست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی

معافیت از رزم بیماری های دستگاه ادراری تناسلی

افرادی که دچار بیماری و اختلال های خفیف دستگاه ادراری و تناسلی می باشند و با توجه به نظر پزشک متخصص نیروهای مسلح توانایی گذراندن خدمت سربازی را دارند می توانند از معافیت از خدمات رزمی بهره مند شوند.

سربازانی که برای دریافت معافیت از رزم بیماری های دستگاه ادراری تناسلی اقدام می نمایند ملزم به گذراندن 21 ماه خدمت سربازی می باشند اما به دلیل وضعیت جسمانی از انجام کارهای سنگین معاف خواهند شد.

از جمله کارهای سنگین در دوره سربازی می توانیم به حمل اسلحه و کار با اسلحه، انجام رژه و حرکات نظامی، شیفت و پست های نگهبانی طولانی مدت و انجام کارهای خدماتی اشاره کنیم.

معافیت موقت جهت درمان و استراحت سربازان بیمار

این نوع از معافیت به سربازانی اختصاص می یابد که به دلیل وضعیت جسمانی به طور موقت امکان اعزام به خدمت سربازی را ندارند. این سربازان می توانند به مدت دوره های 6 ماهه به صورت موقت از خدمت سربازی معاف شوند و بعد از اتمام معافیت موقت باید برای تعیین تکلیف سربازی به نظام وظیفه مراجعه نمایند.

همانطور که گفتیم این نوع از معافیت برای سربازانی صادر می شود که به استراحت و درمان فوری نیاز دارند. نوع درمان با توجه به نظر پزشک متخصص مشخص خواهد شد و شامل دارو درمانی، استراحت مطلق و دوری از کارهای سنگین یا انجام عمل های جراحی می باشد.

معافیت دائم سربازی بیماری های دستگاه تناسلی و اورولوژی

در نهایت سربازان و مشمولانی که شرایط بیماری آنها قابل کنترل و درمان نیست می توانند از خدمت سربازی به طور کامل معاف شوند. پزشکان متخصص بعد از انجام معاینات تخصصی روی این سربازان به این نتیجه می رسند که مشمول دارای نوع شدید بیماری هست و هر گونه فعالیت سنگین باعث عواقب جبران ناپذیری خواهد شد.

توجه داشته باشید که دریافت معافیت دائم پزشکی آسان نیست و مشمولین باید از نظر سلامتی توانایی گذراندن خدمت سربازی را نداشته باشند.

شما می توانید برای بررسی شرایط پزشکی و اختصاصی با مشاوران متخصص نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی

مدارک لازم جهت معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی

برای ثبت درخواست معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی سربازی به مدارک معتبر نیاز دارد. بنابراین مشمولین برای ثبت درخواست معافیت باید به تهیه مدارک هویتی و مدارک پزشکی بپردازند. برای سهولت شما لیست مدارک مورد نیاز در ادامه آورده شده است.

مدارک لازم جهت استفاده از معافیت های پزشکی

شناسنامه جهت احراز هویت مشمولان (بعد از احراز هویت اصل شناسنامه به مشمولان برگردانده می شود)

کپی همه صفحات شناسنامه

کارت ملی جهت احراز هویت فرد (بعد از احراز هویت اصل کارت ملی هوشمند سربازان برگردانده می شود)

کپی کارت ملی

3 قطعه عکس پرسنلی 3*4 تمام رخ زمینه سفید از مشمول

مدرک تحصیلی

کپی تایید شده مدرک تحصیلی

فرم وضعیت مشمولین

فرم معاینه پزشکی

فرم واکسیناسیون

مدارک و پرونده های پزشکی

افتتاح حساب در بانک سپه و ارائه شماره حساب به مراکز پلیس +10

نحوه دریافت معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری تناسلی چگونه است؟

راه های معافیت از سربازی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی تنها از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس + 10 ممکن خواهد بود. اولین راه برای بهره مندی از معافیت های پزشکی و سایر معافیت ها این گونه است که مشمولین باید شرایط معافیت را در نظر گرفته و مدارک مطابق با آن را جمع آوری کنند. این کار به مشمولان کمک می کند تا مراحل معافیت هر چه سریع تر طی شده و زودتر به نتیجه برسند. به طور کلی مراحل استفاده از معافیت پزشکی به شرح زیر می باشد:

📌 ارائه مدارک پزشکی و هویتی مشمول به پلیس + 10

📌 ثبت درخواست اولیه معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی در مراکز پلیس +10

📌 انجام معاینه پزشکی اولیه در درمانگاه های نیروهای مسلح

📌 مراجعه به بیمارستان های نظام وظیفه در بازه زمانی مشخص شده

📌 حضور به موقع در تاریخ مشخص شده در کمیسیون و شورای پزشکی

و در آخر دریافت یکی از معافیت های دائم، موقت و یا معافیت از خدمات رزمی

معافیت از رزم بیماری های دستگاه ادراری تناسلی

چگونه می توانم به رای شورای پزشکی اعتراض کنم؟

همانطور که پیش تر گفتیم رای معافیت پزشکی مشمولان در جلسه شورای کمیسیون پزشکی توسط افراد متخصص حاضر در جلسه صادر می شود. اگر رای صادره از سوی سازمان وظیفه عمومی با قوانین و آیین نامه پزشکی مغایر باشد؛ مشمولان و سربازان می توانند درخواست اعتراض و بررسی مجدد معافیت سربازی دستگاه ادراری تناسلی را در مراکز پلیس +10 ثبت نمایند.

به طور کلی اگر وضعیت بیماری مشمولان شدید باشد ولی سازمان وظیفه عمومی معتقد باشد که فرد توانایی انجام خدمت سربازی را دارد، مشمول می تواند از حق اعتراض خود استفاده کند.

چگونگی اعتراض به رای پزشکی

ثبت درخواست اعتراض به رای پزشکی توسط مراکز پلیس +10 صورت می گیرد. نکته مهم در ثبت درخواست اعتراض به رای پزشکی مدت زمان استفاده از این قانون می باشد.

🖤 مشمولان حداکثر تا 14 روز پس از صدور رای در سازمان مرکزی نظام وظیفه فرصت دارند تا اقدام به ثبت اعتراض خود نمایند.

🖤 در صورت ثبت اعتراض، پرونده پزشکی مشمولان مجدد بررسی خواهد شد و مشمولان می توانند جهت معاینه مجدد توسط پزشک متخصص به بیمارستان های نیروهای مسلح مراجعه کنند.

هزینه دریافت معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی و اورولوژی

مشمولان برای دریافت معافیت پزشکی و انجام معاینات تخصصی موظف به پرداخت هزینه خدمات به سازمان وظیفه عمومی و نیروهای مسلح می باشند. مواردی که مشمولان ملزم به پرداخت هزینه هستند به شرح زیر است:

هزینه ثبت درخواست معافیت پزشکی در مراکز پلیس +10
هزینه انجام معاینات تخصصی شامل ویزیت، عکسبرداری، نمونه برداری و…
هزینه صدور کارت معافیت پزشکی (در صورت صدور رای معافیت دائم)

برای آگاهی از هزینه های دقیق به متن زیر دقت کنید:

هزینه معاینات پزشکی مشمولان در بیمارستان های نیروهای مسلح برای بار اول:

50000 تومان

هزینه معاینات تخصصی مشمولانی که در شورای عالی پزشکی حضور پیدا می کنند:

60000 تومان

✳️ نکته: در صورتی که تشخیص و تائید بیماری وابسته به انجام آزمایشات و عکسبرداری باشد هزینه تمامی آزمایشات و عکسبرداری ها به عهده مشمول می باشد.

✳️ هزینه صدور کارت معافیت پزشکی مشمولان در تمام مقاطع تحصیلی در سال 1403، 300000 تومان می باشد.

✳️ در صورتی که رای صادره کمیسیون پزشکی معافیت دائم باشد مشمولان ملزم به پرداخت این هزینه هستند.

آیا مشمولان در حین خدمت امکان استفاده از معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری تناسلی را دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر سربازان در حین خدمت متوجه بروز علائم بیماری های دستگاه ادراری تناسلی شوند، می توانند نسبت به دریافت معافیت پزشکی اقدام نمایند.

معافیت پزشکی این دسته از سربازان نیز با توجه به نوع بیماری، شدت بیماری، مدرک تحصیلی و مراحل درمانی مشخص می شود. انواع معافیت پزشکی سربازان در حین خدمت شامل معافیت از خدمات رزمی، معافیت موقت سربازی جهت درمان و استراحت و معافیت دائم پزشکی می باشد.

هزینه دریافت معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی و اورولوژی

معافیت پزشکی دستگاه ادراری تناسلی سربازان در حین خدمت

دریافت معافیت پزشکی سربازان در حال خدمت دارای مراحل و ضوابط خاص و از پیش تعیین شده ای می باشد. این سربازان باید بعد از بروز علائم به بهداری پادگان مراجعه کرده و وضعیت جسمانی و علائم بالینی را به بهدار و پزشک پادگان شرح دهند.

پزشک پادگان بعد از بررسی اولیه شرایط سرباز، او را به بیمارستان نیروهای مسلح در استان محل سکونت ارجاع می دهد.

مشمول با نامه معرفی از طرف پادگان به بیمارستان نیروهای مسلح مراجعه کرده و تحت معاینات پزشکی قرار می گیرد.

پرونده پزشکی و نظر پزشک متخصص بیمارستان به مرکز وظیفه عمومی استان ارسال خواهد شد.

مشمول در جلسه کمیسیون پزشکی استان حاضر شده و مسئولان حاضر در جلسه که معمولا 3 پزشک و 1 فرمانده هستند نسبت به صدور رای معافیت پزشکی اقدام خواهند کرد.

بلافاصله بعد از بررسی پرونده و مدارک سرباز، رای معافیت به سرباز اعلام می شود.

نکته: در صورتی که رای معافیت دائم پزشکی برای مشمول صادر شود، سرباز ملزم به پرداخت هزینه صدور کارت معافیت پزشکی می باشد و با نامه سازمان وظیفه عمومی می تواند برای ترخیص از پادگان اقدام کند.

سخنی از مشاوران آویژه

بیماری های دستگاه ادراری تناسلی و اورولوژی از انواع بیماری های جسمانی می باشد که به علت های متفاوت در سربازان و مشولان دیده می شود. سربازانی که دچارهر یک از بیماری های دستگاه تناسلی باشند می توانند طبق قوانین از خدمت وظیفه عمومی معاف شوند.

معافیت پزشکی دستگاه تناسلی با توجه به مدرک تحصیلی، نوع بیماری و شدت علائم، عوارض بالینی و اختلال در کارکرد سربازان مشخص می شوند. بر همین اساس مشمولان می توانند از 3 دسته معافیت شامل معافیت از خدمات رزمی، معافیت موقت و معافیت دائم بهره مند شوند.

ثبت درخواست معافیت پزشکی دارای شرایط عمومی و اختصاصی می باشد؛ مشمولانی که دارای شرایط باشند امکان دریافت معافیت سربازی دستگاه ادراری تناسلی را خواهند داشت.

شما می توانید برای آشنایی با شرایط معافیت پزشکی، بررسی پرونده پزشکی و تهیه مدارک مورد نیاز با مشاوره معافیت سربازی در مرکز مشاوره آویژه ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

آیا مشمولان غایب می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند؟

بله، طبق قوانین نظام وظیفه تمام سربازان و مشمولین در صورتی که به بیماری های دستگاه ادراری تناسلی مبتلا شوند امکان دریافت معافیت پزشکی را خواهند داشت.

برای دریافت معافیت پزشکی تهیه چه مدارکی لازم است؟

مشمولان برای ثبت درخواست معافیت پزشکی در مراکز پلیس +10 باید تمام مدارک هویتی، تحصیلی و مدارک پزشکی خود را به سازمان وظیفه عمومی ارائه دهند.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت پزشکی بیماری های دستگاه ادراری تناسلی (اورولوژی)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 95 نظر:
 1. سلام
  رابطه تکرر ادرار با درد بیضه چیه
  و
  تکرر ادرار و بی اختیاریش در معافیت از سربازی چطوریه قضیش؟ به کدوم یکیشون تعلق میگیره معافیت کامل؟

  1. سلام بابت تکرر ادرار معافیت از رزم تعلق میکیرد.

 2. سلام خسته نباشید
  من تکرر ادرار دارم واقعا شدید تومدرسه هر زنگ اولین کارم دستشویی رفتن بود بعضی وقتا بین زنگها هم میرفتم سرما و گرما هنگام خواب باعث تخلیه به دوصورت اسپرم و عادی میشه
  استرس و اضطراب هم همیشه دارم
  اکثرمواقع سال هم بدنم یخه عین یک مُرده فرقی نداره هوا گرم باشه یانه ولی هنگام خواب چون پتومیندازم و میپیچم به خودم بعضی وقتا باعث گرما و دفع میشه
  موقع ادرار بعضی وقتا سوزش داره و صبح ها کدررنگه و دردش بعضی مواقع به بیضه هامیزنه
  ازبس هم میرم میام پاهام صدامیدن بلندمیشم میشینم پاهام عین رباتی که راه میره تق تق صدامیدن

  تکلیف من چیه

  1. سلام تکرر ادراد در صورت تایید پزشم فقط معافیت از رزم به همراه دارد.

 3. سلام من مادر زادی یک کلیه دارم.. همین کلیه من هم دفع پروتئین شدید داره و تحت درمانم.. ایا میتونم برای معافیت اقدام کنم

  1. سلام خدمت شما، بله امکان معافیت هست، البته در ۲ دسته ی معافیت از رزم و معافیت دائم. باید ببرسی شود میزان پروتئین آوری و دفع پروتئین چقدر است.با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 4. سلام من مادر زادی یک کلیه دارم.. همین کلیه من هم دفع پروتئین شدید داره و تحت درمانم.. ایا میتونم برای معافیت اقدام کنم

  1. سلام خدمت شما، بله . می توانید برای معافیت درخواست ثبت کنید. البته دونوع معافیت از رزم و دائم ممکن است. بستگی به میزان دفع پروتئین و پروتئین آوری، مراحل درمان، نسخه های پزشکی و … باید بررسی شود.

 5. سلام، من واریکاسل گرید 3 دارم و معاینه پزشکی و بیمارستان هم رفتم و گفتن منتظر پیامک حوزه بمونم
  اول اینکه الان دوهفته گذشته و پیام نیومده خواستم بدونم چقدر طول میکشه برم حضوری پیگیری کنم یا صبر کنم؟
  دوم اینکه من اگه نخوام عمل کنم بهم معاف از رزم میدن یا که حتما باید عمل کنم؟ من از نظام وظیفه پرسیدم گفت اگه نخوای عمل کنی میتونی و بهت معاف از رزم میدن ولی پیامای دیگران تو اینترنت رو میخونم نگران شدم که شاید عمل اجباری باشه؟

  1. سلام واریکسل گرید 3 با بالا عمل شده یا نشده معافیت دائم دارد.تا 1 ماه ممکن است طول بکشد.

  1. باسلام اگر عمل واریکوسل شما در یکی از مراکز درمانی نیروهای مسلح یا دانشگاهی انجام شده باشد با انجام سونوگرافی و بررسی های لازمه طبق نظر شورای پزشکی می توانید معاف شوید.

 6. سلام خسته نباشید
  من بیماری هیپوسپادیاس داشتم و در سن 18 سالگی عمل کردم و یک مجرای جدید برای من ساخته شد و مجرای قبلی من بسته شد اما بعد از یک مدت مجرای قبلیه من باز شد و در حال حاضر از دو مجرا ادرار میکنم و موقع ادرار سوزش دارم این مجرا در ناحیه ساب کرونال قرار دارد و مدرک تحصیلی من دیپلم هست میخواستم ببینم ایا شرایط معافیت را دارم؟

 7. سلام
  من چند سال پیش ب علت عفونت بیضه سمت راستشو برداشتم و بیضه سمت چپم هم خیلی کوچیه در حدی ک برای تقویتش آمپول میزدم میخاستم بدونم معاف دائم تعلق میگیره یا خیر؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم طبق بند ۳۱ آیین نامه نظام وظیفه اکتوپی و یا فقدان بیضه و اتروفی شدید دو طرفه معافیت دائم تعلق میگیرد، در صورتی که تایید پزشکان مورد اعتماد سازمان نظام وظیفه را بگیرد و همچنین رای تایید نهایی کمیسیون پزشکی امکان معافیت است

 8. سام .من بیماری l.s.a در الت تناسلی دارم به بنده معافیت میخوره.

  1. سلام.شما در صورت داشتن بیماری های بیماری های عفونی تناسلی و یا داشتن سنک های کلیه و مثانه و نفرکتومی و اورتروسل و واریکوسل و هیدروسل میتوانید معافیت بگیرید.شما باید پزشک معتمد نظام وظیفع بروید و درجه بیماری خود را مشخص کنید.

 9. سلام وقت بخیر من یک بیضه بیشتر ندارم اما به دکتر مراجعه کردم گفت قسمت بالاهست باید عمل کنید بیاد پایین.. ایا بعد از عمل معافیت شامل میشه.. ممنون از پاسخ شما

  1. سلام. نبود بیضه اگر به شکل یک طرفه باشد، شما معاف از خدمات رزمی خواهید شد.

 10. سلام خسته نباشید من دچار تکرر ادرار زیاد و موقع ادرار کردن بریده بریده میاد و دچار درد میشم سونوگرافیم دادم مثانه کامل تخلیه نمیشه و در سونوگرافی استاز سیستم جمع هم بود میخواستم ببینم امکان معافیت هست دیسک کمر و زخم معده هم دارم ؟!

  1. سلام و ارادت توضیحات کافی برای بررسی امکان معافیت دائم پزشکی ارائه نشده است و بهتر است در خصوص هر سه مشکل ابتدا یک چک آپ کامل دهید و سپس برای مشاوره بهتر تماس حاصل کنید .

 11. سلام من در زمان تولد هیدرونفروز شدید در کلیه سمت راستم داشتم و باعث از بین رفتن کلیه سمت چپم شد الان من 18 سالمه ویک کلیه دارم آیا به من معافیت دائم میدن یا نه

  1. سلام و ارادت به هیدرونفروز کلیه یک طرفه با درجه ۳ که غیرقابل درمان و عارضه دار باشد ، معافیت پزشکی دائم تعلق می گیرد .

 12. با سلام و خسته نباشید ببخشید بنده قبلاً عمل واریکوسل گرید 3 انجام دادم و الان در حین خدمت دوباره عود کرده میخواستم بدونم معافیت شاملم میشه یا خیر

  1. بله امکان معافیت دایم وجود دارد در صورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه و همچنین رای نهایی کمیسیون سازمان امکان وجود دارد

 13. سلام وقت بخیر من یه هفت هشت سال پیش بیضه ام ضربع خورد یه دوسال بالا بود بعد با عمل اوردمش پایین اماکارایی نداره کوچیکه ودیگ نه خودش نه کناریش رشد نکرده و هرسال میرم معاینه که یوقت تومور یا سرطاان پروستات نشه شامل معافیت میشه؟

  1. اگر تهران هستید بیمارستان امام سجاد و بیمارستان بقیه الله پیشنهاد میشه و درصورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه کمیسیون تشکیل میشود و با رای نهایی تایید کمیسیون امکان معافیت وجود دارد

 14. درود من مشکل پیرونی کجی آلت دارم
  خواستم بدونم معافیت به من تعلق میگیره
  چون آلت بیشتراز ۳۰ درجه کجی داره
  به سمت راست و پایین کجه
  و تنه ای آلت کلا و چرخیده و مسیر ادرار یکم تنگ شده

  1. سلام.تنگی مجرا و تغییر مسیر ادراری هرکدام طبق شرایط شامل معافیت می شود.البته باید تخصصی بررسی شود.

 15. با سلام وقت بخیر من واریکوسل دوطرفه دارم و بیضه چپم گرید سه هست و عمل نکردم تا الان ایا معافیت دائم بهم میدن ؟

  1. سلام معافیت گرید 3 و بیشتر شامل معافیت دائم میشود.

 16. سلام.من تومور مثانه داشتم و سه بار عمل کردم. تومور را برداشتم و کلیه چپم حالبش تنگ شده آیا امکان معافیت وجود داره؟

  1. درصورتی که عمل جراحی داشتید و بعد از آن همچنان عارضه دارید و در صورتی که تایید پزشک معتمد نظام وظیفه رو بگیرید و رای تایید کمیسیون هم اعمال شود بله امکان پذیر است

 17. من تغییر جهت ادرار دادم وقتی 2سال داشتم به نظرتون معاف دائم میگیرم بعد تو دهنم هم دندون پنج شیش تا دارم به کدومش معافیت میدن

  1. در صورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه همچنین رای تایید نهایی کمیسیون امکان پذیر میباشد

   1. سلام وقت بخیر ، فتق هنری، راست عمل کردم ،تبخال تناسلی هم دارم، چند سالیه،فراری هستم از خدمت کدومش معاف دائم داره؟ تشکر

    1. سلام بیماری فتق با گرید 3 یا 4 میتواند به معافیت دائم بیانجامد. بیماری پوستی شما شامل معافیت از رزم میشود.

 18. سلام،بنده آژنزی کلیه دارم،آیا معاف میشم از خدمت و اینکه غیبتم دارم

  1. سلام در صورت تایید کمیسیون پزشکی امکان گرفتن معافیت دارید.

 19. با سلام و عرض خسته نباشید. واقعا اطلاعات وبلاگ بسیار مفید و جامع است و بنده خیلی استفاده کردم. از زحمتی که کشیدید بسیار ممنونم. از همه عوامل تشکر می کنم. امیدوارم موفق باشید

 20. سلام بنده قبل از مشمولیت ب خدمتم یعتی ۲ سال پیش واریکوسل داشتم گرید ۳ عمل کردم همه مدارک پزشکی هم موجوده الان ۳ ماه خدمتم و واریکوسلم عود کرده گرید ۳ هستش
  آیا معافیت دائم به بنده تعلق میگیره؟؟؟

 21. سلام. من یک بیضه بیشتر ندارم ودر مواقعی که هم سمت چب بیضه درد میکنه ایا شامل معافیت دائم میشه

  1. سلام وقتتون بخیر برای اطلاعت بیشتر درباره معافیت پزشکی شما با کارشنسان ما تماس بگیرید

 22. سلام .من واریکوسل درجه سه دارم و دکتر نظام وظیفه هم تایید کرد و گفت ک باید برم کمیسیون ولی من میخام ک با واریکوسل اعزام بشم ک شیش ماه استعلاجی جز خدمتم محسوب بشه ایا راهی هست ک این اتفاق بیوفته؟؟اگر کمیسون بگم مشکل ندارم با بیماری و میخام اعزام بشم موافقت میکنن؟؟؟

 23. سلام
  من واریکوسل درجه سه دارم و پزشک نظام وظیفه هم تایید کرده و گفته برم کمیسیون .
  ولی من میخام ک معاف موقت نشم و شیش ماه عقب نیوفتم و برم خدمت و اگه مشکل ب وجود اومد در طول خدمت عمل کنم ک شیش ماه استعلاجی جز خدمت محسوب بشه .میخام بدونم اگر کمیسیون بگم ک مشکل ندارم با واریکوسل قبول میکنند و اعزام ب خدمت میشم؟؟

 24. سلام وقتتون بخیر با تشکر از سایت خوبتون
  ی سوال داشتم بنده واریکوسل گرید ۳ دارم ولی هنوز عمل نکردم میخواستم بدونم ۶ ماه دیگه تحصیلاتم تموم میشه اگر درخواست کنم ایا معافیت تعلق میگیره؟

  1. سلام وقت بخیر
   در خصوص درخواست شما روند معافیت پزشکی را باید در پیش بگیرید.

 25. سلام وقت بخیر بنده واریکوسل گرید سه دارم یا معاقت بهم میدن یانه اقدم کنم در حین خدمت هستم

  1. سلام در ابتدا توضیح دهم که مشمولینی که مشکل واریکوسل آن ها با عمل جراحی رفع شده باشد نمی توانند از معافیت پزشکی واریکوسل استفاده کنند. این افراد تنها می توانند از از خدمات رزمی معاف شوند
   اما در برخی موارد مشمولینی که بیماری واریکوسل دارند و تحت عمل جراحی قرار می گیرند، بعد از مدتی بیماری آن ها عود می کند.در این مواقع باید بگوییم که این افراد می توانند از شرایط معافیت پزشکی واریکوسل استفاده کرده و معافیت دائم پزشکی حود را بگیرند..

   1. سلام من رفتم ۳ بار کمسیون دفه اول ۶ معاف موقت دادن
    سری بعد گفتن عمل خوب بوده معاف از رزم کردن منم خدمت نرفتم بعد ۳ سال عود کرد رفتم کمسیون دوباره گفتن معاف از رزمی چون بعر ۶ ماه عود نکرده
    قانون =چِرت

 26. سلام خسته نباشید من چشمم دوربین هرکدوم از چشمهایم ۱.۵……. بواسیر هم دارم . زگیل تناسلی هم دارم بنظرتون امکان معافیت‌ دارم ؟ ممنون میشم بگید

 27. سلام . من دو بار تورشن بیضه داشتم که با عمل ارکیکتومی دو طرفه رفع شد. هیدروسل خفیف داشتم .
  از اونجایی که بازگشت جفتشون امکان داره و فعالیت شدید و سنگین هم باعث اتفاق افتادنش میشه امکان معافیت برای بندهه وجود داره؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید

 28. وقت بخیر
  بنده پیرونی حاد دارم ( خمیدگی الت ) این مورد رو قبلا شنیده بودم معافیت بهش تعلق میگیره
  اما داخل لیست بیماری ها مشاهده نکردم
  اطلاعی از این مورد دارید؟

   1. ببخشيد مگه گريد ٣ هم باشه نميگن برو عمل كن و خوب شو و بيا؟

 29. سلام خسته نباشید آیا بیماری هماتولوژی یا هماچوری شامل معافیت دائم میشود؟؟

  1. سلام در صورتی که شدت بیماری زیاد باشد و مورد تایید کمیسیون پزشکی قرار بگیرد بله

 30. سلام من یک بیضه داشتم به اندازه لوبیا یک بار عمل کردم الآنم در عمل دوم بیضه چپ مو برداشتن ولی خیلی درد داره نمی تونم از جام بلند شم به معافیت تعلق میگیره

  1. سلام خدمت شما بله درصورت عمل جراحی و خارج کردن و شرایط سخت معافیت تعلق خواهد گرفت

 31. سلام من یک بیضه داشتم به اندازه لوبیا یک بار عمل کردم الآنمدر عمل دوم بیضه چپمو برداشتن ولی خیلی درد داره نمی تونم از جام بلند شم به معافیت تعلق میگیره

  1. سلام خدمت شما بله درصورت عمل جراحی و خارج کردن و شرایط سخت معافیت تعلق خواهد گرفت

 32. سلام من یک بیضه داشتم به اندازه لوبیا یک بار عمل کردم الآنمدر عمل دوم بیضه چپمو برداشتن ولی خیلی درد داره نمی تونم از جام بلند شم به معافیت تعلق میگیره

  1. سلام خدمت شما بله درصورت عمل جراحی و خارج کردن و شرایط سخت معافیت تعلق خواهد گرفت

 33. سلام من تنگی حالب هردوژرف دارم ولی سمت راست بیشتر از چپ هست ک دکتر کفت باید عمل بشی میتونم معافیت بگیرم

 34. سلام من بی اختیاری (خفیف) ادرار دارم بعضی مواقع هم به جای ادرار اسپرم (خفیف) خارج میشه و یکم با زور تخلیه ادرار میکنم و بدختنه شدم این ها میشه معافیت داعم گرفت؟

  1. با معاینات و ازمایشات پزشکی بستگی بشدت بیماری دارد و در نهایت کمیسیون پزشکی در این باره رای صادر می کند

 35. سلام. خسته نباشید!
  من سنگ در حالب سمت راست با اندازه ۱۶ میلی داشتم همراه با هیدرونفروز گرید ۳ . رفتم پیش دکتر گفتند باید عمل کنم.
  معافیت موقت برام ردکردن .
  الان رفتم عمل کنم کلیه راستم بر اثر سنگ حالب ۱۱ درصد کم کار شده. بعد از اتمام معافیت موقت چه نوع معافیتی به من تعلق میگیره؟
  تشکر فراوان ⚘

  1. اگر بعد جراحی امکان بازگشت بیماری باشد و اسیب به کلیه تایید شود معاف از رزم یا معافیت دائم دارد

 36. سلام من در سنین کودکی تکرر ادرار شدید داشتم و کما اینکه بیضه هام رو هم عمل کردم ولی رفته رفته و به طوری با بالارفتن سن این نیز افزایش یافت من الان روزی بیشتر از ده بار دفع ادرار میکنم و گاهی نیز با کاووس ها و استرس ها به شب ادراری نیز میانجامد. من الان دوماه از خدمت فرار کردم و دنبال کار معافیت از این طریق می‌باشم ، آیا به نظر شما میتوانم از این طریق معافیت بگیرم ،لطفا راه حل بگین برای اقدامات مطرح شده . ممنون میشم .

  1. سلام. مشکلات مربوط به ارولوژی باید ابتدا توسط پزشک تشخیص داده شود تا بعد بتوانیم با توجه به نوع بیماری درباره نوع معافیت نظر بدهیم.

 37. سلام.من هیپوسپادیاس متوسط دارم و بعضی شب ها شب ادراری هم دارم و ضربان قلبم هم نا منظم میزنه…میخواستم بینم شامل معافیت دائم میشه؟

  1. اگر هیپوسپادیاز گلاندولار نباشد معافیت دائم دارد . اگر مدرک کارشناسی یا بالاتر دارید معاف از رزم .
   شب ادراری اگر در مراکز بیمارستانی نظامی اثبات شود معاف از رزم دارد.

 38. سلام من یکی از بیضه هام متورم شده و بعضی وقتا درد میکنه آیا شامل معافیت میشه

  1. سلام شما تقاضا بدید در فرم شماره 7 توی دفترچه و بستگی به نظر کمسیون پزشکی نظام وظیفه دارد

 39. سلام بنده سال 92 در بیمارستان خصوصی واریکوسل شدید سمت چپ جراحی کردم اما به تشخیص پزشک نظام وظیفه نبود از بچگی سابقه عفونت مکرر مجاری ادراری دارم بیشتر از سالی دو یا سه بار ولی بدون علته الان دوطرفه واریکوسل عود کرده حتی سمت چپم ورید هاش بزرگ تر از سری قبل شده میتونم معافیت کامل بگیرم یا فقط معاف از رزم میشم
  پ ن چند وقت پیش توسط یکی از دکترای بیمارستان ارتش معاینه شدم گفت عود شدید داری ولی معاف نمیشی ولی تو اینترنت خوندم عفونت مکرر هر یک از عضو های دستگاه ادراری مثل مثانه کلیه و…بیشتر از 3 بار معافیت دایم داره ممنون میشم راهنمایی کنید درضمن مدرک دانشگاهیم کارشناسیه دیسک گردن در 2 مهره دارم کف پا صاف مچ پاهام هم به سمت داخل منحرف شده التهاب معده هم داشتم ولی الان نمیدونم خوب شده یا ن

  1. سلام معافیت دائم به شما تعلق میگیره . به رای کمیسیون اعتراض بزنید

   1. سلام بنده سال ۹۲ در بیمارستان خصوصی واریکوسل شدید سمت چپ جراحی کردم اما به تشخیص پزشک نظام وظیفه نبود از بچگی سابقه عفونت مکرر مجاری ادراری دارم بیشتر از سالی دو یا سه بار ولی بدون علته الان دوطرفه واریکوسل عود کرده حتی سمت چپم ورید هاش بزرگ تر از سری قبل شده میتونم معافیت کامل بگیرم یا فقط معاف از رزم میشم
    پ ن چند وقت پیش توسط یکی از دکترای بیمارستان ارتش معاینه شدم گفت عود شدید داری ولی معاف نمیشی ولی تو اینترنت خوندم عفونت مکرر هر یک از عضو های دستگاه ادراری مثل مثانه کلیه و…بیشتر از ۳ بار معافیت دایم داره ممنون میشم راهنمایی کنید درضمن مدرک دانشگاهیم کارشناسیه دیسک گردن در ۲ مهره دارم کف پا صاف مچ پاهام هم به سمت داخل منحرف شده التهاب معده هم داشتم ولی الان نمیدونم خوب شده یا ن
    امروز ارجاع دادن به بیمارستان امام سجاد اورولوژیست حتی مدارکم رو نگاه نکرد و با بی توجهی برام عکس و سونو نوشت و گفت با این چیزا معاف نمیشی
    ممکنه داخل کمیسیون نظام وظیفه با توجه به مدارک و سابقه بیماری که دارم معاف شم ؟؟

 40. سلام بنده یکبار واریکوسل عمل کردم الان دوباره عود کرده گرید 2 همچنین دوتا فتق کشاله ران هم دارم؟ آیا معافیت داره؟

  1. با سلام اگر عمل کردید لابد گرید سه بودید.
   گرید سه در صورت عود معافیت دائم میگیرد.

 41. سلام ببخشید پاپول مرواریدی هم شامل معافیت پزشکی میشه ؟؟

  1. سلام
   خیر این بیماری در لیست بیماریهای مربوط به معافیت پزشکی دستگاه ادراری تناسلی وجود ندارد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید