هر آنچه باید در مورد معافیت موقت سربازی بدانید!

معافیت موقت سربازی چیست ؟

معافیت موقت سربازی به آن دسته از معافیت هایی گفته می شود که دائمی نیستند و به صورت موقت به مشمولین داده می شود. این معافیت موقت سربازی می تواند در بخش های مختلف معافیت به مشمولین داده شود.

به طور مثال برخی مشمولین می توانند به دلیل داشتن بیماری معافیت موقت سربازی خود را در بخش پزشکی بگیرند. از طرف دیگر افراد می توانند از طریق گرفتن کفالت پدر یا مادر از معافیت موقت سربازی استفاده کنند یا بسیاری از دلایل دیگری که به مشمولین این اجازه را خواهد داد تا بتوانند برای مدت کوتاهی معافیت موقت سربازی داشته باشند و به خدمت سربازی نروند.

 

برای برخی مشمولین این سوال پیش خواهد آمد که معافیت موقت چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟ زمان معافیت موقت سربازی به چه صورتی خواهد بود؟ مشمولین چه زمانی می توانند برای معافیت موقت سربازی اقدام کنند؟ مدارک معافیت موقت سربازی کدام اند؟ بعد از گرفتن معافیت موقت، مدت زمان اعزام به خدمت سربازی به چه صورت خواهد بود؟ تمام این سوالات در جای خود مهم و قابل بحث خواهند بود.

انواع معافیت موقت سربازی


بیشتر بخوانید: معافیت موقت پزشکی


انواع معافیت موقت سربازی

مرکز مشاوره نظام وظیفه در نظر دارد تا اطلاعات جامع و کامل درباره ی مشاوره معافیت موقت سربازی را در اختیار مشمولین قرار دهد .همانطور که می دانید افراد ذکور در پایان سن ۱۸ سالگی و شروع سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت وظیفه عمومی خواهند شد.

حال اگر مشمولین براساس شرایط و ضوابط تعریف شده از شوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بتوانند از انواع معافیت ها استفاده کنند و خدمت سربازی نروند، می توانند برای گرفتن معافیت خود اقدام کنند. حال اگر بخواهیم به طور کلی درباره ی معافیت ها صحبت کنیم باید بگوییم معافیت ها به دو نوع معافیت دائم و معافیت موقت سربازی تقسیم می شوند.

 

همانطور که باید بدانید در معافیت دائم، مشمول به دلیل داشتن مشکلات پزشکی یا گرفتن کفالت مادر یا پدر و یا بسیاری شرایط دیگر می تواند از معافیت دائم استفاده کرده و معافیت سربازی را با توجه به شرایط خود بگیرد.

اما در معافیت موقت سربازی مشمول برای مدت کوتاهی از اعزام به خدمت معاف می شود و بعد از اتمام این زمان موقت، مشمولین موظف هستند برای اعزام به خدمت اقدام کرده و مراحل آن را انجام دهند و برای رفتن به خدمت سربازی آماده شوند.

بیشتر بخوانید: معاف از رزم بیماری های معافیت پزشکی


برای معافیت موقت سربازی با ما تماس بگیرید

 • واریکوسل و معافیت سربازی
 • ژنیکوماستی و معافیت سربازی
 • معافیت سربازی بیماری قلبی
 • معافیت چاقی

 • مراحل معافیت پزشکی
 • معافیت دیسک کمر
 • دفترچه معافیت پزشکی
 • شرایط معافیت سربازی تک فرزندی
 • شرایط معافیت پزشکی سربازی
 • انواع معافیت سربازی
 • ساده ترین راه معافیت سربازی
 • شرایط خرید سربازی
 • معافیت افسردگی
 • معافیت واریکوسل
 • معافیت پزشکی چشم
 • کوتاهی تاندون آشیل معافیت
 • معافیت پزشکی ماده ۳۰ بند ۵

بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه هر آنچه باید در مورد معافیت موقت سربازی بدانید! با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت موقت پزشکی

معافیت موقت پزشکی به آن دسته از معافیت هایی اطلاق می شود که مشمولین به خاطر رویارویی با بیماری در دوره ای کوتاه مدت بین ۳ تا ۶ ماه از رفتن به خدمت وظیفه عمومی معاف می شوند.

همان طور که می دانید سطح سلامت جسمی و روحی مشمولین برای رودر رو شدن با دوران سربازی بسیار مهم است؛ به همین دلیل قبل از اعزام به خدمت ، مشمولین باید توسط پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معاینه شوند و سطح سلامت آن ها بررسی گردد. بنابراین در صورت سلامت کامل، مشمولین در ردیف سربازان سالم قرار گرفته و خود را برای مراحل اعزام به خدمت آماده می کنند. این افراد باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و مراحل اعزام را طی کنند.

 

اما برخی دیگر به دلیل بیماری های گوناگون ممکن است معافیت دائم بگیرند یا از خدمات رزمی معاف شوند. آن گروه از سربازان که از مشکلات و بیماری کوتاه مدت خاصی رنج می برند، باید برای بررسی بیشتر بیماری از سوی نظام وظیفه عمومی ناجا به بیمارستان های تخصصی زیر نظر خود سازمان فرستاده می شوند تا بیماری آن ها به طور جدی بررسی شده تا بتوانند از معافیت موقت پزشکی استفاده کنند و به طور موقت معاف شوند. این افراد به دلیل داشتن بیماری به طور موقتی قادر نخواهند بود خدمت سربازی خود را انجام دهند بنابراین با نطر نهایی کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا این افراد معافیت موقت پزشکی می گیرند.

 

این نکته را نیز توجه داشته باشید که به از اتمام این معافیت موقت مشمولین یک ماه فرصت دارند تا برای اعزام به خدمت وظیفه عمومی تعیین تکلیف شوند. در بعضی موارد اگر بیماری مشمول بهبود نیابد ممکن است این افراد معافیت دائم دریافت کنند، اما در برخی موارد دیگر با نظر کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه عمومی ناجا زمان معافیت موقت پزشکی آنان تمدید خواهد شد.

بیشتر بخوانید: انواع معافیت سربازی و شرایط استفاده از آن


نظام وظیفه

معافیت موقت کفالت

معافیت موقت کفالت نیز از جمله معافیت هایی است که مشمولین می توانند از آن استفاده کرده و معافیت موقت کفالت بگیرند. به طور مثال اگر فرزند ذکور بالای ۱۸ سال یک خانواده در صورت طلاق و جدایی پدر و مادر یا فوت پدر تنها فرزند ذکور شناخته شده باشد، می تواند کفالت مادر را گرفته و از معافیت موقت کفالت استفاده کند. اما این جا این سوال مطرح خواهد شد که آیا با ازدواج مجدد مادر هم فرزند می تواند از معافیت کفالت استفاده کند؟

 

در این جا باید بگوییم طبق قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مدت کفالت مادر از تاریخ طلاق یا فوت پدر مشمول محاسبه می شود؛ یعنی بعد از طلاق یا فوت ، فرزند ذکور بالای ۱۸ سال به مدت ۳۰ ماه بعد از ثبت طلاق یا فوت می تواند از معافیت موقت کفالت استفاده کند. اگر در این مدت مادر ازدواج مجدد کند، معافیت موقت کفالت باطل خواهد شد و مشمول باید مراحل اعزام به خدمت را انجام داده و به خدمت سربازی برود . حال در صورتی که مادر مشمول بعد از گذشت ۳۰ ماه از طلاق یا فوت هنوز ازدواج نکرده باشد، معافیت موقت کفالت فرزند ذکور بالای ۱۸ سال او تبدیل به معافیت دائم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی


برای اطلاع از مراحل معافیت سربازی با آویژه تماس بگیرید

 • معافیت پزشکی حین تحصیل

 • معافیت پزشکی سربازی
 • معافیت پزشکی اعصاب و روان
 • آیین نامه جدید معافیت پزشکی
 • کمیسیون پزشکی نظام وظیفه
 • هرنی دیسکال
 • بیماری دیسک کمر
 • انواع دیسک کمر
 • تورم دیسک کمر
 • فتق دیسک گردن
 • پروتروژن دیسک
 • معافیت پزشکی مغز و اعصاب
 • شرایط معافیت پزشکی سربازی
 • معافیت کفالت

 

هم چنین بر اساس ماده ۲ قانون کفالت سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا آن دسته از مشمولینی که با افراد معلول جسمی و حرکتی ازدواج می کنند نیز می توانند از معافیت موقت کفالت استفاده کنند. مدت زمان این معافیت موقت کفالت برای این افراد ۵ سال متوالی است. چنانچه بعد از گذشت ۵ سال ازدواج آن ها استمرار داشته باشد معافیت موقت کفالت آن ها تبدیل به معافیت دائم خواهد شد.

 

آن دسته از افرادی که پدر آن ها بر اساس حکم قضایی به حبس بیش از ۱۰ سال مجکوم شده باشند نیز می توانند به مدت ۵ سال از معافیت موقت کفالت استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست ؟


معافیت موقت تحصیلی

معافیت موقت تحصیلی نیز یکی دیگر از انواع معافیت های موقت است که مشمولین می توانند از آن استفاده کرده و به تحصیل خود ادامه دهند. معافیت موقت تحصیلی بر اساس ماده ۳۱ قانون محصلین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به این صورت خواهد بود که تمامی دانش آموزان و دانشجویان محصل در مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم که در حین تحصیل به سن مشمولیت می رسند می توانند تا زمانی که مشغول به تحصیل هستند از معافیت موقت تحصیلی استفاده کنند.

 

مدت سنوات مجاز برای افرادی که در مقاطع مختلف در حال تحصیل می باشند متفاوت است. در این بخش به طور کامل مدت زمان سنوات مجاز برای تمامی مقاطع را توضیح خواهیم داد.

سنوات مجاز تحصیلی برای مقاطع مختلف

مقطع تحصیلی سنوات مجاز تحصیلی
مقطع کارشناسی ناپیوسته ۳ سال
مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال
مقطع کارشناسی پیوسته ۵ سال
مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال
مقطع دکتری پزشکی پیوسته ۸ سال
مقطع دکتری تخصصی ۶ سال
مقطع کاردانی ۲ سال و نیم

بیشتر بخوانید: معافیت سربازی با پای پرانتزی


معافیت موقت حین خدمت

معافیت موقت حین خدمت به آن دسته از معافیت هایی اطلاق می شود که افراد در حین خدمت مجبور می شوند از آن استفاده کنند. به طور مثال آن دسته از مشمولینی که قبل از اعزام به خدمت دارای بیماری ساده یا عارضه ی کمی هستند اما این عارضه یا بیماری در حین خدمت جدی شده و موجب سخت شدن شرایط برای مشمول می شود، یا اینکه برخی افراد در حین خدمت وظیفه عمومی دچار مشکل یا عارضه ای می شوند که با تشخیص پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا و بیمارستان های زیر نظر این سازمان، این سربازان از ادامه ی خدمت سربازی مرخص می شوند. بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا این مشمولین از معافیت موقت حین خدمت استفاده کرده و تا بهبودی کامل در مرخصی خواهند ماند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: معافیت موقت سربازی

هر آنچه باید در مورد معافیت موقت سربازی بدانید!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه هر آنچه باید در مورد معافیت موقت سربازی بدانید!

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
 1. با سلام من ۱۶ سال پیش از شوهرم طلاق گرفتم و تنها یک فرزند پسر دارم که یک ماه پیش ۱۸ساله شد و در این مدت هرگز ازدواج مجدد نکردم و پسرم پیش خودم زندگی میکند تمام کارهای مربوط به معافیت کفالت مادر رو انجام دادیم و کمیسیون هم موافقت کرده و ما منتظر رسیدن کارت معافیت هستیم فقط خواستم بدونم این کارت دائمی صادر میشه یا موقت ؟ متشکرم از راهنمایی شما

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید