هر آنچه باید در مورد آموزشی سربازی بدانید!

هر آنچه باید در مورد آموزشی سربازی بدانید!

دوره آموزشی، اولین بخش خدمت سربازی است که طبق قانون، همه مشمولان به منظور آشنایی با قوانین و برخی مهارت های نظامی باید در آن شرکت کنند.

در واقع فرقی نمی کند که شما قصد گرفتن امریه سربازی دارید یا می خواهید در پادگان خدمت کنید، در هر دو حالت شما ملزم به گذراندن دوره آموزشی خواهید بود.

دوره آموزشی سربازی، شامل قوانین و مقررات پادگان های نظامی بوده و سربازان را برای حضور در شرایط نظامی و حساس، با آموزش برخی مهارت ها آماده می کند.

برای آشنایی بیشتر با دوره آموزش سربازی، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با طول مدت دوره آموزشی سربازی و نکات مربوط به این دوره آشنا کنیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه هر آنچه باید در مورد آموزشی سربازی بدانید! با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دوره آموزشی سربازی چیست؟

خدمت سربازی در کشور ما به دو بخش تقسیم می شود؛ بخشی از آن دوره آموزشی سربازی است و بخشی دیگر دوره خدمت سربازی می باشد.

دوره آموزشی سربازی، به منظور آشنایی مشمولین با قوانین و ضوابط محیط های نظامی ایجاد شده و فرد طی آن در یک بازه زمانی حدودا دو ماهه با شرایط حضور در پادگان ها و برخی مهارت های نظامی آشنا می شوند.

از جمله مهارت های آموزش داده شده در این دوره، می توان به تیراندازی و آشنایی با مکانیزم عمل اسلحه های مختلف اشاره کرد. لازم به ذکر است در حال حاضر طول خدمت سربازی در کشور ما از ۱۷ ماه تا ۲۴ ماه متغیر است.

دوره آموزشی سربازی قبل از سربازی، برای هرکسی که مشمول خدمت سربازی هست، بسته به نوع شخصیتی که دارد، می تواند سخت یا آسان باشد.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که تاب و تحمل سختی ها را ندارد و نمی تواند در برابر مشکلات و سختی ها قد علم کرده و با صبوری به حل آن ها بپردازد، دوره آموزشی و خدمت سربازی برایتان سخت خواهد شد.

اگه به دنبال آگاهی بیشتر در خصوص معافیت سربازی هستید، توصیه ما استفاده از مشاوران حرفه ای آویژه است؛ تنها کافیست تماس بگیرید.

درخواست اعزام به خدمت و دوره آموزشی سربازی

برای درخواست اعزام به خدمت، باید دفترچه اعزام به خدمت را دریافت کنید؛ این اولین کار شما برای اقدام به خدمت است. برای این کار باید به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید و دفترچه را دریافت، تکمیل کرده و به سازمان نظام وظیفه ارسال کنید.

در ادامه باید مدارکی که نیاز است را تحویل دهید؛ بعد از تحویل مدارک مورد نیاز و پر کردن دفترچه باید درخواست شما در سامانه خدمات الکترونیک نیروی انتظامی ثبت شود و بعد از ثبت، محل خدمت شما مشخص می شود.

آن دسته از سربازانی که در زمان قانونی اقدام به خدمت کرده اند، می توانند زمان اعزام به خدمت را خودشان انتخاب کنند؛ البته توجه کنید که باید زمان انتخابی در مهلت قانونی باشد.

زمان اعلام دوره آموزشی 10 روز پیش از زمان اعزام به خدمت مشخص می شود. مشمولان نیاز است یک هفته قبل از اعزام به خدمت، معرفی نامه را از خدمات الکترونیک نیروی انتظامی دریافت کنند.

درخواست اعزام به خدمت و دوره آموزشی سربازی

بهترین زمان برای ارسال دفترچه

اگر می خواهید در طول دوره آموزشی، 15 تا 20 روز مرخصی داشته باشید، ما در مرکز مشاوره آویژه توصیه می کنیم که در اسفند ماه دفترچه خود را ارسال کنید، تا از این دوره مرخصی بهره مند شوید.

البته زمان دوره آموزشی را همیشه زیاد در نظر بگیرید، زیرا ممکن است زمان ارسال امریه سربازی طول بکشد.

همچنین کسانی که زمان دوره آموزشی آنها در ماه رمضان است، دوره آموزشی راحت تری خواهند داشت؛ زیرا سخت گیری در این دوره کمتر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با شرایط سربازی در ماه رمضان، توصیه می کنیم مقاله سربازی در ماه رمضان چگونه است؟ را مطالعه بفرمایید.

بخش های اصلی دوره آموزشی سربازی

ستاد کل نیروهای مسلح برای این دوره برنامه ریزی متناسبی بر اساس نیازها قرار داده است که از این برنامه تحت عنوان برنامه سین یاد می شود.

لازم به ذکر است که بسته به نوع نیرو از قبیل زمینی، هوایی و دریایی، آموزش های مختلفی در نظر گرفته می شود. در این مقاله سعی داریم به موارد مشترک و اندکی متفاوت بین نیروها بپردازیم.

پونزبرخی از این موارد مشترک عبارتند از:

تقسیم بندی وظایف بین سربازان

آموزش نظم و انضباط فردی

انجام نظافت

آموزش مباحث نظامی و عقیدتی

آموزش رژه

اسلحه شناسی

میدان تیر

مراسم صبحگاه

آموزش و انجام نگهبانی

مدت دوره آموزشی سربازی

در حال حاضر طول دوره خدمت آموزشی سربازی 4 هفته است، که این مدت به دلیل همه گیری بیماری امیکرون، با هماهنگی سازمان نظام وظیفه ابلاغ شده است.

به احتمال زیاد در ماه های آینده این مدت به روال سابق برگشته و مشمولان طی یک دوره 60 روزه، با بایدها و نبایدهای خدمت سربازی در محیط های نظامی آشنا شوند.

مدت دوره آموزشی سربازی

مرخصی دوره آموزشی سربازی

پونزبه طور کلی مرخصی های دوره آموزشی سربازی در چهار دسته بندی قرار می گیرند که عبارتست از:

مرخصی ابتدای دوره؛ در ابتدای اعزام به دوره آموزش داده می شود تا سربازان بتوانند لباس هایی را که دریافت کرده اند را اندازه ی خود کنند، که مدت آن معمولاً دو تا شش روز است.

مرخصی میان دوره ای؛ که معمولاً در آخر ماه اول آموزش داده می شود و با توجه به تعطیلات رسمی بین سه تا هفت روز است.

مرخصی پایان دوره؛ به زمان برگزاری مراسم تحلیف بستگی دارد و مدت آن بین صفر تا سه روز است. مرخصی پایان دوره از روز مراسم تحلیف تا پایان دوره آموزشی است.

مرخصی درون شهری؛ که معمولاً از هفته دوم آموزش شروع می شود، برای سربازان برقرار می شود و سربازان می توانند از 4 بعدازظهر تا 6 صبح روز بعد در خارج از پادگان باشند.

مشمولین عزیز توجه کنید فرمانده پادگان، فرمانده گردان و یگان، افرادی هستند که می توانند مرخصی شما را کاهش یا افزایش دهند.

تغییر زمان اعزام سربازی

بسیاری از مشمولان به هر دلیلی می خواهند که زمان اعزام به خدمت سربازی خودشان را جلو انداخته و یا تمدید کنند؛ خوشبختانه جدیدا این امکان برای مشمولان فراهم شده است.

پونزطبق قانون سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، مشمولان می توانند به دلایل زیر خدمت سربازی خود را به تعویق بیندازند:

اگر خودشان یا یکی از بستگان درجه یک آن ها دچار بیماری شده باشد.

اگر یکی از بستگان درجه یک مشمول فوت کرده باشد.

اگر بلایای طبیعی (سیل، زلزله و …) باعث آسیب به خانواده و فرد مشمول شده باشد.

مشمولانی که قصد تشرف به حج داشته باشند.

مشمولانی که برای شرایط خاص امکان اعزام به خدمت آن ها فراهم نیست، می توانند زمان اعزام به خدمت سربازی خود را تمدید نمایند.

لازم به ذکر است، مشمولانی که متقاضی عقب انداختن یا جلو انداختن زمان اعزام به خدمت سربازی هستند، می توانند در صورت دارا بودن شرایط مذکور، با همراه داشتن مدارک شناسایی و تکمیل فرم درخواست تمدید یا تعجیل در تاریخ اعزام به خدمت، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) مراجعه کنند.

تغییر زمان اعزام سربازی

وسایلی که برای دوره آموزشی نیاز دارید

با اینکه در دوره آموزشی وسایلی که نیاز هست در اختیارتان قرار می دهند، اما ما توصیه می کنیم قبل از رفتن به پادگان آموزشی، برخی وسایل اساسی را همراه خود داشته باشید.

محیط آموزشی سربازی به شکلی است که نداشتن یک وسیله کوچک، ممکن است باعث سختی زیادی برای شما شود؛ از این رو در ادامه لیستی از وسایلی که در دو ماه آموزشی سربازی به آن نیاز دارید، آماده شده است تا بتوانید این دوران را با آسایش و راحتی بیشتری طی کنید.

پونزلیست وسایل بشرح زیر است:

یک عدد ساک متوسط و کیف کولی یا ساک دستی کوچک

ساک متوسط به اندازه ای که تمام وسایل زیر در آن جای بگیرد و ترجیحا چرخ دار و دسته دار باشد و ساک دستی کوچک در مرخصی های دوره‌ای، برای رفتن به شهر و میان دوره برای حمل وسایل ضروری راحت و مناسب است.

قرص و داروهای ضروری

اگر به بیماری مبتلا هستید داروهای مورد نیازتان را با خود ببرید؛ اما در کل داروهای ضروری مانند آنتی بیوتیک، قرص معده و سرماخوردگی و سردرد با خود به همراه داشته باشید.

بند پوتین قیطانی (کشی)

یکی از موارد آزار دهنده و بسیار وقت گیر در سربازی، در آوردن و پوشیدن مجدد پوتین‌ ها است. بندهای معمولی بیش از پنج دقیقه از زمان شما را جهت پوشیدن پوتین تلف می‌ کنند. برای در آوردن پوتین نیز به حداقل یک دقیقه زمان نیاز دارید تا تک تک بندهای پوتین را شل کنید و بعد پوتین خود را در بیاورید.

با تهیه این بندها در کمتر از یک دقیقه می‌ توانید عمل باز و بسته کردن کامل پوتین‌ ها را انجام دهید و زمان اضافه باقی مانده را صرف انجام کارهای مهم دیگری بکنید.

پوتین سربازی ساق کوتاه

زمانی که پوتین‌ های خود را از پادگان گرفتید، می‌ توانید در برخی از فروشگاه‌ های لوازم سربازی پوتین خود را داده و پا پرداخت مبلغ جزئی، پوتین طبی ساق کوتاه تهیه کنید، که در باز و بسته کردن، راحت‌تر و سریع‌ تر خواهد بود.

خوردنی های کم حجم و پر انرژی

بیسکویت، کشمش و کنسرو و سایر مواد غذایی کم حجم و دارای انرژی زیاد

سایر وسایل ضروری

کش، کیسه پلاستیکی، ظرف و ظروف شخصی مانند بشقاب، قاشق، چنگال و لیوان، سوزن و نخ مشکی و سفید، کارت تلفن، سنجاق قفلی و یک کارت بانکی

وسایلی که برای دوره آموزشی نیاز دارید

سخن آخر

دوره آموزشی سربازی و دوره خدمت سختی های خودش را دارد و برای گذراندن این دوران، باید صبور باشید و تحمل سختی ها را داشته باشید.

در دوره آموزشی و خدمت، خبری از غذا های خوشمزه و عطر دار نیست و به قول معروف غذا های ارتش، بخور نمیر است و نباید انتظار داشته باشید که از خوردن غذا ها لذت ببرید و همین که سیر شوید کافی است.

دوره آموزشی و خدمت را با نوشتن خاطرات و پیدا کردن دوستان خوب سپری کنید و سعی کنید با شرایطی که در پادگان است، خودتان را وفق دهید.

ما در مرکز مشاوره آویژه توصیه می کنیم در اولین فرصت که شرایطش را داشتید، برای سربازی اقدام کنید و هر چه زودتر خودتان را از استرس نرفتن به سربازی خلاص کنید.

در این مقاله تلاش کردیم که به بررسی دوران آموزشی سربازی بپردازیم؛ چنانچه سوال یا راهنمایی در این زمینه نیاز داشته باشید، با مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید. مشاورین و کارشناسان مجرب این مجموعه جهت خدمت رسانی به شما عزیزان آماده اند؛ از همراهی شما با آویژه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتمدت دوره آموزشی در دوران کرونا چقدر تغییر داشته است؟

مدت آموزشی در دوران قبل از کرونا، 2 ماه بود، اما پس از شیوع کرونا به 1 ماه تغییر کرد.

سوال علامتچه وسایلی را نباید به پادگان ببریم؟

موبایل، هندزفری، شارژر و سیم و …

هر آنچه باید در مورد آموزشی سربازی بدانید!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه هر آنچه باید در مورد آموزشی سربازی بدانید!

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژهبا تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 21 نظر:
 1. دیروز پسرم رفت آموزشی یادم رفته براش بشقاب قاشق بزارم 😢

  1. سلام وقت بخیر، از زمان برقراری حساب بانکی و اعلام آنها به منابع انسانی یگان شما، واریز صورت می‌گیرد.

 2. در دوره آموزشی حقوق سربازان همانند حالت عادی سربازی هست یا کمتر می باشد ؟
  و آیا پس از ماه اول حقوق واریز می شود یا بعد از اتمام دو ماه آموزشی حقوق واریز می شود؟

  1. سلام وقتون بخیر فرقی بین دوره آموزشی و یگان در دیافت حقوق نمیباشد

 3. سلام خدمت استاتید من دو ماه دیگه اعزامم
  متاهل و دارای یک فرزند.. ضمن اینکه مدت 180 روز هم برای غیبتم اضافه خدمت خوردم
  سوال اولم اینه حقوق سربازیم چقدر میشه و اینکه بنظرتون احیانا با بخشودگی اضافه خدمتم چقدر باید خدمت کنم
  زیر دیپلم هستم
  تشکر

 4. پسرمن هفته اول آموزشش هست خیلی پسرساده و بی مسیولیت است سه روز پیش مدخصی اومد رفت وگفت من یه کاراشتباه کردم چخولی دوستانم روکردم نگفت کجا الان اونا من روتحدید میکنن واینکه پول دادم هواموداشته باشن بیشتر توضیح نداد من نگرانشم خواهش میکنم راهنمایی کنید

 5. سلام برادر من ۴ روزه اعزام شده ولی تا حالا هیچ تماسی نگرفته یعنی اجازه تماس نمیدن؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگر کارت تلفن به همراه داشته باشن امکان تماس برایشان میسر می باشد

 6. سلام برادر من ۴ روزه اعزام شده ولی تا حالا هیچ تماسی نگرفته یعنی اجازه تماس نمیدن و ما خودمون میتونیم تماس بگیریم لطفا جواب بدین؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگر کارت تلفن به همراه داشته باشن امکان تماس برایشان میسر می باشد

 7. سلام من دوره تکمیلی بسیج رو به طور کامل گذروندم و همچنین خودم رو معاف از رزم کردم متاسفانه نمیدونستم سپاه معاف از رزم پذیرش نمیکند .سوال من این است که من باید دوره آموزشی بگذارنم یا خیر

  1. کی گفته سپاه معاف از رزم پذیرش نمیکنه؟
   من الان سرباز سپاهم و یه گروهانمون کلا معاف از رزمن
   اگه بسیج تکمیلی هم داشته باشین نهایتا ۳،۴ روز نگهتون میدارن و بعدش میرید سر یگانتون مستقیم، یا اگه امریه باشید میرید همونجا

   1. معاف از رزم چه کارایی رو انجام نمی‌دهد ؟؟ میشه لطفاً راهنمایی کنید

   2. من معاف از رزم هستم افتادم پادگان مالک اشتر سپاه ارومیه چطوری؟ سختیش نسبت به ارتش و نیروی انتظامی کمتره؟

   3. سلام دوره تکمیلی بسیج دقیقا چی هستش از کجا باید پیگیر شد چون عضویت بسیج رو دارم فعال هم هستم اما چندین ساله پیگیر نشدم نمیدونم الان در چه وضعیته این دوره تکمیلی چی هست ؟
    قبل از خدمت کارای امریه رو انجام داده باشیم هم دوره آموزشی کوتاه میشه ؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    1. سلام وقت بخیر
     برای توضیح بیشتر به کارشناسان ما تماس بگیرید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1402/7/9

دوشنبه

1402/7/10

سه شنبه

1402/7/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید