قوانین و مقررات مرخصی سربازان | مرخصی سربازی چگونه بوده و چند روز است؟

قوانین و مقررات مرخصی سربازان | مرخصی سربازی چگونه بوده و چند روز است؟

مرخصی سربازی یکی از موضوعات بسیار مهم برای مشمولان می باشد.یکی از موضوعات مهمی که می تواند ذهن مشمولان خدمت سربازی را به خود درگیر کند، این مورد است که قوانین مربوط به مرخصی سربازی چگونه بوده و چند روز است؟! باید گفت که مرخصی خدمت سربازی انواع مختلفی دارد که مقدار هر کدام از این مرخصی ها مطابق شرایط تعیین شده، متفاوت خواهد بود.

برخی از مشمولان گمان می کنند که مرخصی سربازان نیروی انتظامی به آسانی به آنها داده نخواهد شد و از این رو به دلیل اطلاعات غلط در این زمینه دچار نگرانی خواهند شد.

بسیاری از مشمولان با سوالاتی نظیر اینکه مرخصی پایان دوره چند روز است و یا مرخصی سربازان سپاه، مرخصی سربازان ارتش به چه نحوی می باشد، مواجه می شوند.

از این رو مشاوران مرکز مشاوره آویژه در این مقاله اطلاعات کاملی در زمینه مرخصی سربازی گردآوری نموده و در اختیار مشمولان قرار می دهند.

قوانین مرخصیسربازان

مرخصی سربازی یکی از قوانین سازمان نظام وظیفه می باشد که مشمولان در هر کدام از ارگان های نظامی که خدمت می کنند می توانند در مدت زمان مشخصی پادگان را ترک نمایند.

در هر کدام از یگان های نظامی مانند ارتش، نیروی انتظامی و سپاه آیین نامه هایی در مورد مدت زمان مرخصی سربازان قرار داده شده است که با توجه به آن مشمولان اجازه دارند در پادگان حضور پیدا نکنند.

یکی از نکاتی که مشمولان باید به آن توجه کنند این است که مدت زمان مرخصی سربازی به شرایط گوناگونی بستگی دارد که این شرایط نوع مرخصی را مشخص می کند.

مقطع تحصیلی، محل خدمت، مجرد یا متاهل بودن از جمله مواردی است که بر روی مدت زمان خدمت سربازی مشمولان تاثیر می گذارد.

پونزانواع مرخصی ها در دوران خدمت سربازی به شرح زیر است:

مرخصی استحقاقی

مرخصی استعلاجی

مرخصی اول دوره

مرخصی میان دوره

مرخصی پایان دوره

ما در این مقاله جزئیات قوانین هر کدام از این مرخصی ها را در اختیارتان قرار خواهیم داد. پس این مقاله را از دست ندهید و همراه مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه باشید.

با توجه به قوانین مرخصی در سازمان نظام وظیفه، مشمولان می توانند به دلایل مختلفی از پادگان خدمتی خود خارج شوند. برخی از مشمولان به دنبال ارائه بهترین دلیل برای مرخصی گرفتن سربازی هستند و قصد دارند تا از این طریق مرخصی بیشتری دریافت نمایند.

🟢 اما باید بگوییم که مرخصی سربازی نیز مانند دیگر قوانین خدمت سربازی طبق اصول و مقرراتی است که مشمولان باید از آن پیروی نمایند.

🟢 مرخصی های خدمت سربازی از منظر زمان بندی تفکیک شده اند که در ادامه به تشریح این دسته بندی می پردازیم.

🟢 یکی از نکات حائز اهمیت که باید به آن اشاره کنیم مقررات پادگان های مختلف برای دریافت انواع مرخصی ای خدمت سربازی می باشد. در واقعیت هر پادگانی برای دادن مرخصی طبق ضوابط خودش عمل می نماید. بنابراین ممکن است تعدادی از این مرخصی ها به سربازان یک پادگان تعلق بگیرد.

مرخصی اول دوره آموزشی

مشمولان پس از دریافت برگه اعزام به خدمت خود می بایست در زمان تعیین شده در یگان خدمتی خود حضور داشته باشند.

🟠 در این زمان دو تا 6 روز مرخصی اول دوره آموزشی به مشمولان داده می شود. در این بازه زمانی مشمولان می توانند خود را برای حضور طولانی مدت در پادگان آماده کنند.

مرخصی میان دوره آموزشی

🟠 پس از پایان ماه اول آموزشی خدمت بین سه تا 7 روز به مشمولان مرخصی داده خواهد شد که تعطیلات رسمی در تعیین این مدت نقش مهمی دارد.

مرخصی پایان دوره آموزشی

🟠 پس از برگزاری جشن پایان دوره آموزشی سربازان و تعیین یگان خدمتی آنها بین 3 الی 5 روز مرخصی پایان دوره به آنها داده خواهد شد.

🟠 مرخصی درون شهری

🟠 معمولا ساعت در نظر گرفته شده برای مرخصی بین شهری 4 بعدظهرتا 6 صبح فردا می باشد که اجازه دریافت این مرخصی از هفته دوم دوره آموزشی به مشمولان داده خواهد شد.

مرخصی استحقاقی

با توجه به قانون مرخصی سربازی، مشمولان می توانند با گذشت یک ماه از خدمت سربازی خود مرخصی دریافت نمایند. در هر ماه مشمولان می توانند مدت زمان مشخص شده ای را از پادگان خارج شوند که عوامل متعددی در تعیین تعداد روزهای آن موثر است.

🟠 تعداد روز های مرخصی مشمولان با توجه به شرایط آنها مشخص می شود و مواردی مانند متاهل و مجرد بودن، محل خدمت، فاصله پادگان تا منطقه زندگی مشمولان در آن تاثیرگذار است.

مرخصی استعلاجی

یکی از انواع مرخصی ها که مشمولان تنها با داشتن بیماری می توانند از آن استفاده نمایند، مرخصی استعلاجی می باشد. اگر سربازان به دلیل بیماری نتوانند در پادگان حاضر شوند با مراجعه به بیمارستان های مورد تایید یگان خدمتی خود می توانند گواهی استعلاجی بگیرند.

🟠 با توجه به نوع بیماری و تشخیص پزشک به استراحت بیمار، مشمولان تا یک ماه می توانند مرخصی استعلاجی بگیرند.

🟠 مشمولان می توانند مرخصی استعلاجی خود را به صورت یکجا استفاده نمایند و با پایان یافتن این مدت زمان تا بهبودی کامل از مرخصی استحقاقی خود نیز استفاده کنند.

مرخصی تشویقی

یکی از انواع مرخصی که برای یگان های خدمتی الزامی نمی باشد و مطابق با نظر فرماندهان برای تشویق سربازان متعهد و وظیفه شناس در نظر گرفته شده است.

🟠 سقف مرخصی تشویقی مشمولان حداکثر تا 20 روز می باشد. لازم به ذکر است بازه زمانی در نظر گرفته شده برای این مرخصی ارتباطی با مرخصی استحقاقی ندارد.

قوانین و مقررات مرخصی کارکنان وظیفه

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مرخصی پایان دوره سربازی چند روز است؟

مدت زمان در نظر گرفته شده برای مرخصی پایان دوره 3 الی 5 روز می باشد. مرخصی پایان دوره معمولا پس از تقسیم بندی سربازان بین پادگان های مختلف به آن ها داده می شود.

پس از پایان خدمت سربازی مشمولانی که هیچ اضافه خدمت یا غیبتی ندارند می توانند از مرخصی پایان دوره استفاده نمایند. به این گروه از سربازان یک هفته مرخصی پایان دوره اختصاص پیدا می کند که پس از اتمام آن دیگر نیازی به ادامه خدمت در پادگان نمی باشند.

مدت مرخصی استحقاقی مشمولان

مرخصی در حین خدمت سربازی برای سربازان در شرایط گوناگون متفاوت می باشد.

به طور مثال برخی از مشمولان متاهل به دلیل مسئولیت های متعددی که بر عهده آنها می باشد، نسبت به سربازان مجرد تعداد روز های بیشتری می توانند مرخصی بگیرند.

در ادامه به بررسی مدت زمان مرخصی مشمولان در موقعیت های مختلف می پردازیم.

مرخصی سربازان غیر بومی

سربازانی که مشغول خدمت سربازی هستند با توجه به قوانینی که سازمان نظام وظیفه برای آنها در نظر گرفته است به دو دسته بومی و غیر بومی تقسیم می شوند.

🟠 سربازانی که فاصله محل خدمت آنها تا منطقه مسکونی انها زیاد می باشد، غیر بومی تلقی خواهند شد. در همین راستا مرخصی سربازان غیر بومی نیز با دیگر هم خدمتی های آنها که بومی آن منطقه هستند تفاوت هایی خواهد داشت.

در همین راستا مرخصی سربازان غیر بومی نیز با دیگر هم خدمتی های آنها که بومی آن منطقه هستند تفاوت هایی خواهد داشت. در واقعیت هرچه مسافت محل زندگی سرباز با پادگان بیشتر باشد، احتمال دریافت مرخصی بیشتر می باشد.

مرخصی سربازی متاهلین

به طور کلی مرخصی سربازان متاهل در هر سال یک ماه می باشد، یعنی این گروه از مشمولان می توانند ماهانه پنج روز مرخصی سربازی دریافت نمایند. این در صورتی است که مشمولان در نزدیکی محل زندگی خود مشغول به خدمت شده باشند.

🟠 چنانچه مسافت محل زندگی مشمولان تا پادگان خدمتی آنها از مسافت در نظر گرفته شده توسط سازمان نظام وظیفه بیشتر باشد، چند روز به تعداد روزهای مرخصی این افراد اضافه خواهد شد.

🟠 سربازان متاهل با انجام خدمت در مناطق بد آب و هوا نیز، تعداد روز های مرخصی بیشتری دریافت خواهند نمود.

🟠 مناطق با درجه 2 آب و هوایی 6 روز بیشتر، درجه سه، 8 روز بیشتر و درجه 4 می توانند 10 روز بیشتر مرخصی سربازی بگیرند.

🟠 همچنین سربازان متاهل با خدمت در مناطق امنیتی و عملیاتی با 45 روز خدمت می توانند ده روز مرخصی بگیرند.

مرخصی سربازی مشمولان مجرد

مرخصی سربازی مشمولان مجرد در صورتی که در مناطق عادی مشغول به خدمت باشند، در هر سال 12 روز حق دریافت مرخصی خواهند داشت.

🟠 در زمان ثبت درخواست معرفی خود به سازمان نظام وظیفه مشمولان ادرس محل سکونت خود را وارد می نمایند که از طریق آن فاصله محل خدمت تا پادگان ارزیابی خواهد شد.

🟠 در این میان اگر مشمولان تغییر وضعیت بدهند به این صورت که متاهل شوند می توانند با ارائه مدارک لازم به یگان خود مراجعه نموده و این موضوع را اطلاع رسانی نمایند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد لیست مناطق عملیاتی برای کسری خدمت لطفا این مقاله را بخوانید: کسری مناطق عملیاتی

ذخیره مرخصی سربازی به چه صورتی است؟

بسیاری از مشمولان با این مساله روبرو می شوند که آیا مرخصی های معوقه آنها از مدت دوره خدمت سربازی کسر خواهد شد یا خیر؟

تنها 20 درصد از مرخصی های ذخیره شده از دوران خدمتی ایشان کسر می شود پس بهتر است تا مشمولان در زمان مناسب مرخصی های خود را استفاده نمایند.

نکات مندرج در آئین نامه مرخصی سربازان وظیفه

ایام تعطیلات رسمی که در بین مرخصی استحقاقی کارکنان وظیفه واقع شده اند، جزء مرخصی استحقاقی محسوب نمی شوند.

مدت مرخصی پایان دوره آموزش کارکنان وظیفه، جزء مرخصی استحقاقی به شمار نمی رود.

چنانچه مشمولان پس از پایان مرخصی خود در محل حاضر نشوند، غیبت خواهند خود و با توجه به مدتی که غیبت کرده اند برای آن ها اضافه خدمت برای انها در نظر گرفته خواهد شد.

سربازانی که یکی از بستگان آنان شامل (پدر، مادر، برادر، همسر، خواهر، فرزند) در طول دوره خدمت نظام وظیفه فوت شده یا شهید شود، به مدت ده روز به مرخصی سالیانه آنها افزوده خواهد شد.

چنانچه مرخصی استحقاقی فردی خارج از ساعات خدمت وی بوده باشد، باید فرد همراه با مدارک لازم به بهداری محل خدمت مراجعه و مراتب را به اطلاع برساند. در صورت عدم تایید مدارک، فرد فراری محسوب خواهد شد.

مرخصی های مربوط به حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله، در زمره مرخصی های استحقاقی قرار نمی گیرند.

مشمولان در متن درخواست مرخصی سربازی خود می بایست علت درخواست مرخصی خود را ذکر نمایند.

 چنانچه مرخصی استعلاجی فردی بیش از یک ماه باشد، با تصویب کادر پزشکی مشکلی پیش نخواهد آمد.

افرادی که مشمول دریافت مرخصی تشویقی می شوند، باید حداکثر تا شش ماه پس از گرفتن مرخصی، از آن استفاده کنند.

به سربازان دارای فرزند، سه روز مرخصی تشویقی تعلق می گیرد.

افراد می توانند برای انجام اموری همچون حج تمتع و یا زیارت عتبات عالیات، از مرخصی استحقاقی استفاده کنند.

نوع دیگری از مرخصی با نام مرخصی انتقالی وجود دارد که مطابق آن، برای مسافت های بین 30 الی 150 کیلومتر، سه روز، برای فواصل 150 تا 300 کیلومتر پنج روز و برای مسافت 300 الی 600 کیلومتر شش روز و بیشتر از آن هفت روز مرخصی در نظر گرفته شده است.

برای اطلاع از نحوه محاسبه کسری خدمت جبهه پدر این مقاله را بخوانید: کسری خدمت ایثارگری

دفترچه مرخصی سربازی

از جمله اطلاعات مندرج در دفترچه مرخصی می توان به مشخصات هویتی مشمولان، ساعت ورود خروج آنها و تعداد روز های مرخصی آنها اشاره نمود.

زمانی که مشمولان با پوشش نظامی وارد پادگان می شوند می بایست این دفترچه را به دژبانی ارائه دهند تا به این وسیله خود را به عنوان سرباز آن پادگان معرفی کنند.

نحوه دریافت مرخصی استحقاقی

مشمولان پس از دریافت مرخصی سربازی دیگر مسئولیتی بر عهده آنها نخواهد بود و مشمولان به انجام امور خود در این مدت مشغول می شوند. برای دریافت مرخصی استحقاقی مشمولان می بایست مراحل زیر را سپری نمایند.

🔴 با گذشت یک ماه مشمولان درخواست مرخصی خود را چند روز قبل از تاریخ مورد نظر خود به منشی یگان ارائه می دهند.

🔴 بررسی علت مرخصی مشمولان و تایید آن

🔴 مشخص نمودن نوع مرخصی در پرونده سرباز

🔴 دریافت تاییدیه از فرمانده یگان

🔴 درج مهر دژبانی بر روی برگه مرخصی

برای اطلاع از استعلام وضعیت سربازی با یا بدون کد سخا و کد ملی این مقاله را بخوانید:استعلام وضعیت نظام وظیفه

چگونه مرخصی استعلاجی سربازی بگیریم؟

ممکن است برخی از مشمولان در حین خدمت سربازی دچار مصدومیت شوند و نتوانند وظیفه خود را سلامت و به درستی انجام دهند.

🔴 این گروه از مشمولان می توانند به بهداری یگان خدمتی خود مراجعه نموده و برای درمان خود اقدام نمایند.

🔴 با توجه به معاینات انجام شده و تایید بیماری برگه گواهی پزشکی به سربازان داده می شود.

🔴 مراجعه به یگان خدمتی خود

🔴 ارائه گواهی پزشکی مبنی بر تایید بیماری مشمول به منشی یگان

🔴 دریافت تاییدیه نهایی از فرمانده

🔴 ارائه برگه مرخصی به محل دزبانی و خروج

اصولا مدت مرخصی استعلاجی مشمولان یک ماه می باشد که اگر در این مدت مشمولان سلامت خود را به دست نیاوردند، با مراجعه به بیمارستان های تحت نظر نیرو های مسلح گواهی های لازم را دریافت نمایند.

ممکن است در صورت شدت بیماری و عدم درمان آن طبق مقررات معافیت در سازمان وظیفه مشمولان از خدمت سربازی معاف شوند.

 

نکات مندرج در آئین نامه مرخصی سربازان وظیفه

سخنی از مشاوران آویژه

شرایط و قوانین حاکم بر مرخصی خدمت نظام وظیفه و مدت آن موضوعی بود که در این مقاله مورد بحث قرار گرفت. این مهم است که کلیه مشمولان خدمت سربازی درباره آخرین قوانین و اصلاحیه های جدید مرخصی سربازی اطلاعاتی داشته باشند.

اطلاع از آخرین آیین نامه ها و اصلاحیه های جدید مرخصی سربازی به مشمولان کمک می کند تا بتوانند اقدامات لازم را برای دریافت مرخصی به درستی انجام دهند. مرخصی سربازی یکی از حقوق مشمولان است که به صورت های مختلفی مانند ساعتی، استحقاقی، استعلاجی قابل دریافت می باشد.

در این راستا مرکز مشاوره آویژه آماده ارائه انواع خدمات مشاوره نظام وظیفه، به مشمولین خدمت سربازی می باشند. برای کسب اطلاعات لازم و دریافت پاسخ سوال هایتان، با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید تا شما را بطور دقیق راهنمایی نمایند.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا مشمولان می توانند مرخصی های خود را در پایان دوره سربازی استفاده نمایند؟

بله 20 درصد از مرخصی معوقه مشمولان در پایان دوره خدمت برای آنها لحاظ می شود.

مشمولان پس از چه مدتی می توانند درخواست مرخصی استحقاقی نمایند؟

با گذشت یک ماه از خدمت سربازی مشمولان آنها می توانند برای دریافت مرخصی درخواست دهند.

آیا بومی یا غیر بومی بودن مشمولان در میزان مرخصی آنها تاثیر میگذارد؟

به به عبارتی هرچه مسافت محل زندگی سرباز با پادگان بیشتر باشد، احتمال دریافت مرخصی بیشتر می باشد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

قوانین و مقررات مرخصی سربازان | مرخصی سربازی چگونه بوده و چند روز است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 10 نظر:
 1. سلام یه سوال داشتم امکانش هس که به سربازا مرخصی میان دوره تعلق نگیره

 2. سلام گفته شده بعد از ۴۰ روز به سرباز مرخصی میدن آیا درست است ؟

 3. من اهل تهرانم کفالت مادر دارم میگیرم ولی منو انداختن تبریز باید الان چکارکنم بیوفتم راه نزدیک

  1. باسلام کفالت دارید میگیرید یک مقدار صبوری کنید تا معاف دائم شوید زیرا انتقالی سربازی کار سختی میباشد

 4. سلام خدمت همه کارشناسان محترم
  من الان 500کیلومتر محل سکونتم با یگان خدمتی فاصله داره
  جند روز در ماه یا در سال مرخصی دارم؟

  1. سلام زمان مرخصی تفاوتی ندارد اما ۳ ماه بر روی خدمت خود کسری دریافت خواهید کرد

 5. سلام و عرض ادب من برادرم سرباز روستای اطراف زاهدان هست و الان حدود سه ماه از خدمتش گذشته ولی بهش مرخصی ندادن و میگن هر چهارماه مرخصی میدیم آقای این کار اصلا قانونی هست

 6. سلام
  محل سکونت من مشهده ولی سرباز اراک هستم
  از اونجا منو فرستادن مشهد در یکی از هتل های اراک خدمت میکنم آیا مرخصی یا کسری خدمت برای من در نظر گرفته میشود یا نه؟ ممنونم جواب منو بدین

   1. سلام چیز هایی که گفتید واقعا حقیقت داره ؟چون من جایی خدمت میکنم که شرایط بد اب هوایی و منطقه محروم خورده 18ماه خدمت هستم ولی هر ماه 2.5روز استحقاق میدن به ازای 100کیلومتر 1روز به زور شاید بگیری خلاصه میخواستم بگم اگه مقاله جدید هست از کجا پیگیر بشم حقمونو ضایع میکنن اینا

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید