معافیت پزشکی کف پای صاف در خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟ ( ۱۴۰۰ )

معافیت پزشکی کف پای صاف در خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟

آیا با صافی کف پا می توان معافیت پزشکی گرفت و خدمت سربازی معاف شد؟

معافیت پزشکی کف پای صاف یکی از معافیت های پزشکی است که مشمولان به دنبال گرفتن این معافیت هستند. مشولان باید بدانند که از کجا بفهمند کف پای آنها صاف است ما در این مقاله درباره معافیت پزشکی کف پای صاف اطلاعاتی در اختیار آنها قرار می دهیم.

برای آنکه مشمول بفهمد کف پای او صاف است روی میزی قرار می گیرد و پزشک از پشت سر، پایی را که روی زمین است مورد بررسی قرار می دهد اگر همه کف پا روی زمین قرار گرفته باشد پای مشمول در اصطلاح صاف است و معافیت پزشکی کف پای صاف به او تعلق می گیرد. این معافیت پزشکی جزیی از معافیت نظام وظیفه است.

صافی کف پا چیست؟

صافی کف پا عارضه‌ای است که در آن بیماران فاقد قوس‌های استاندارد در کف پا هستند. قوس‌های موجود در کف پا نیروهایی که از طرف زمین به بدن اعمال می‌شود را کاهش داده و اجازه ورود به همه نیروهای وارده را به بدن نمی‌دهند اما در افراد با کف پای صاف میزان زیادی این نیروها به دلیل فقدان قوس پا به سمت بدن اعمال شده و در دراز مدت می‌تواند منجر به بروز عوارض زنجیره وار در تمام مفاصل بدن خصوصاً ستون فقرات گردد.

مشکل صافی کف پا ، عموماً مادرزادی بوده و به نام نرمی مفاصل نیز معروف است. نرمی مفصل یا ligamentum laxity در ناحیه کف پا سبب می‌شود که قوس کف پا در هنگام ایستادن بر روی پا از بین برود؛ همچنین تشکیل نشدن کامل یک یا دو استخوان در ناحیه مچ و کف پا و یا چسبیدن آنها به یکدیگر به صورت مادرزادی نیز در تشکیل نشدن قوس کف پا مؤثر است.

معافیت پزشکی کف پای صاف

به این نوع صافی کف پا، صافی انعطاف‌پذیر یا flexible می‌گویند.

علایم صافی کف پا:

 1. ایجاد ظاهر صاف در کف یک پا یا هر دو، خمیدگی کفش یا پاشنه کفش به سمت داخل، درد در اندام تحتانی، درد در قسمت مچ پا، ایجاد تورم در قسمت داخل مچ پا و درد مچ پا است.
 2. اگر از پشت به پای فرد در حال ایستاده نگاه کنیم فردی که کف پایش صاف است پاشنه با کمی خمش به سمت داخل دیده می‌شود.
 3. کف پای صاف در دراز مدت می‌تواند منجر به بروز عوارضی نظیر خارپاشنه، زانو درد، کمردرد و سردرد شود.
 4. کف پای صاف به دو نوع ساختاری (Stractural) وعملکردی (Functional) است و استخوان‌بندی استخوان‌های پا به نحوی است که در نوع ساختاری شکل‌گیری قوس کف پا انجام نمی‌شود.

معافیت پزشکی کف پای صاف

کف پای صاف ۴ ستون بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و علائم و عوارضی را به دنبال دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. کف پای صاف یک نوع بیماری است و بیمارانی که به دنبال راهی برای درمان آن نیستند دچار کمر درد می شوند.

پای صاف برای افراد مشکلات زیادی به همراه دارد. از جمله اینکه فرد سرباز زیاد نمی تواند روی پای خود بایستد و فورا خسته می شود. این موارد باعث می شود فرد مشمول نتواند از عهده خدمت سربازی برآید.

برخی از افراد می خواهند بدانند که با صاف بودن کف پا میتوانند معافیت پزشکی بگیرند یا نه؟ باید بگوییم که اگر صافی کف پا شدید باشد، فرد معافیت دائم می گیرد. صافی کف پا را به راحتی می توان فهمید، در صورتی که فرد کف پای خود را روی زمین بگذارد و همه کف او روی زمین قرار گرفت پایش صاف است و میتواند برای معافیت صافی کف پا اقدام کرد.

شرایط معافیت پزشکی کف پای صاف شامل موارد زیادی می شود و به مشمولان کمک می کند تا بتوانند از این نوع معافیت بهره ببرند. همان طور که در بالا اشاره شد صافی کف پا را پزشک تشخیص می دهد و اگر فرد مشمول شرایط معافیت پزشکی کف پای صاف را داشته باشد می تواند از معافیت خدمت سربازی بهره مند شود.

خدمت سربازی برای جوانان یک مسئله مهم است و آنها سعی دارند که از انواع معافیت ها نظیر معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و… استفاده کنند به همین دلیل مشمولان به دنبال این هستند که از شرایط معافیت پزشکی کف پای صاف اطلاع پیدا کنند تا از ۲ سال خدمت نظام وظیفه معاف شوند.

معافیت پزشکی کف پای صاف چه مراحلی دارد؟

موارد معافیت کف پای صاف:

 • در صورت ایستادن زیاد کف پای شما خسته می شود
 • پاشنه پا به سمت خارج منحرف شده باشد
 • در ساق پا، احساس درد شدیدی می کنید
 • و غیره

دفورمیتی مفصل مچ پا

 • الف) در مواردی که اختلال در راه رفتن ایجاد کرده باشد به فرد مشمول خدمت معافیت دائم داده می شود.
 • ب) در مواردی که اختلال در راه رفتن ایجاد نکرده باشد، معاف از خدمات رزمی داده می شود.

امروزه راهکارهایی زیادی برای بیمارانی که کف پای آنها صاف است وجود دارد مثال بارز آن استفاده از کفش هایی است که کف آن قوس دارد تا کمک کند کف پا از حالت صافی خود خارج شود. این کارها باعث می شود تا درد پای شما کمتر احساس شود و از میزان خستگی شما می کاهد.

دریافت معافیت پزشکی کف پای صاف

مشمول ابتدا به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و دفترچه راهنمای اعزام به خدمت را دریافت و مطالعه می کند. پس از آن مشخصات فردی خود و دیگر مشخصاتی که مربوط به معافیت پزشکی است را به ثبت می رساند.

سپس توسط پزشک مورد معاینه قرار می گیرد و در صورتی که شدت صاف بودن کف پا بیشتر باشد به بیمارستان برای معاینه دقیق تر فرستاده می شود. در آخر نیز برای رای شورای پزشکی کمیسیون پزشکی برایش برگزار می کنند تا معافیت از رزم یا معافیت دائم به وی تعلق بگیرد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی کف پای صاف در خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟ ( ۱۴۰۰ ) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نظام وظیفه

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کف پای صاف:

اصل و کپی کارت ملی
اصل و کپی صفحات شناسنامه

اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی

عکس رنگی ۳*۴ با زمینه سفید

راه گرفتن معافیت پزشکی کف پای صاف

در صورتی که شرایط معافیت را دارید و توسط پزشک معاینه شده اید می توانید مدارک خود را به پلیس +۱۰ برده و اگر شورای پزشکی این مدارک را مورد تایید قرار داد معافیت دائم می گیرید.

راه گرفتن معافیت پزشکی کف پای صاف یکی از آسان ترین راه های معافیت پزشکی است. اگر مشمول به سن ۱۸ سالگی رسیده و می خواهد آسان ترین راه را برای معافیت برود این راحت ترین راه است به شرطی که توسط پزشک و شورای پزشکی تایید شود که پای مشمول صاف است و به او معافیت دائم تعلق می گیرد.

اگر شورای پزشکی خواستار معاینه دوباره شود مشمول باید یک بار دیگر توسط پزشک معاینه شود و به این صورت که روی میز می ایستد و پزشک از پشت سر او، پایی را که روی زمین قرار دارد بررسی کرده و میزان صافی پا را می سنجد. می توانید برای گرفتن این نوع معافیت پزشکی از مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه کمک بگیرید.

 

چگونه معافیت پزشکی کف پای صاف بگیریم؟

مشاوره معافیت پزشکی کف پای صاف

مشاوره معافیت کف پای صاف اطلاعاتی درباره این معافیت در اختیار مشمولان قرار می دهد تا افراد مشمول بتوانند با استفاده از این اطلاعات به راحتی معافیت خدمت سربازی دریافت کنند.

صافی کف پا در دوران کودکی وجود داشته اما به مرور زمان قوس هایی در کف پا شکل می گیرند و دیگر کف پا صاف نیست اما در بیمارانی که کف پای آنها صاف است این قوس ها رشد نکرده و شکل نگرفته اند. امروزه برای درمان کف پای صاف راهکار هایی وجود دارد ولی گاهی اوقات که زمان درمان زیاد است و پرهزینه. در این موارد فرد صافی کف پا دارد و بهترین راه حل این است که از مشاوره معافیت پزشکی کف پای صاف کمک بگیرید.

مشاوره معافیت کف پای صاف به شما عزیزان کمک می کند تا بتوانید از معافیت خدمت سربازی که برای بعضی مشمولین سخت و طاقت فرساست، استفاده نمایید. اگر صافی کف پا با دفورمیتی مچ پا همراه باشد به مشمول، معافیت دائم تعلق می گیرد. اما اگر مشمول دچار قطع انگشت شست در یکی از پاهای خود باشد بنا به تشخیص شورای پزشکی شامل معافیت خدمات غیر رزمی است.

انواع بیماریهای معافیت پزشکی نظام وظیفه

 • بیماریهای عمومی
 • بیماریهای غدد مترشحه
 • بیماریهای پوستی و زیر پوستی
 • بیماری های گوش و حلق و بینی
 • بیماری های دستگاه تناسلی
 • بیماری های اعصاب و روان
 • و…

معافیت پزشکی کف پای صاف

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

آیا مشمولان می توانند در زمان اقدام به معافیت پزشکی آن را لغو کنند؟

مشمولانی که شورای پزشکی به معافیت آنها رسیدگی می کند نمی توانند از درخواست پزشکی خود منصرف شوند و ملاک رای شورای پزشکی است.

چگونه می توان فهمید که دارای صافی کف پا هستیم؟

برای اطمینان از صافی کف پا به پزشک مراجعه کرده و روی میز صاف می ایستیم پزشک از پشت سر ما، پایی را که روی زمین قرار دارد نگاه می کند و از صافی پای ما اطمینان پیدا می کند.

آیا صافی کف پا یک بیماری محسوب می شود؟

بله صافی کف پا نیز نوعی بیماری است و به راحتی قابل درمان است که پزشکان راه های زیادی برای درمان این بیماری کشف کرده اند.

معافیت پزشکی کف پای صاف در خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟ ( ۱۴۰۰ )

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی کف پای صاف در خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟ ( ۱۴۰۰ )

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/2/22

پنجشنبه

1400/2/23

جمعه

1400/2/24

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید