معافیت تحصیلی خارج از کشور + دستورالعمل صدور برای دانشجویان و دانش آموزان

معافیت تحصیلی خارج از کشور

هر ساله عده زیادی از مشمولین تصمیم به مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌گیرند. علاوه بر این تعدادی از مشمولان خارج از کشور نیز برای ادامه تحصیل نیاز به اجازه و مجوز از سازمان نظام وظیفه عمومی کل دارند.

🟩 تمام هموطنان ایرانی که ساکن خارج از ایران می باشند، می توانند جهت ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان و یا مقاطع دانشگاهی اقدام به ثبت درخواست معافیت تحصیلی خارج از کشور نمایند.

🟩 دغدغه این دسته از مشمولان نحوه ثبت درخواست معافیت تحصیلی، مدت زمان صدور معافیت، شرایط صدور معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور و… می‌باشد.

ما در این مقاله بر آنیم تا به جزئیات معافیت تحصیلی خارج از کشور بپردازیم. در صورت هرگونه ابهام و سوال در این حیطه می‌توانید با مشاورین متخصص و حرفه‌ای مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

معافیت تحصیلی خارج از کشور چیست؟

معافیت تحصیلی خارج از کشور یعنی: اجازه و اخذ مجوز از سازمان وظیفه عمومی جهت ادامه تحصیل مقاطع مختلف در دبیرستان یا دانشگاه های خارج از ایران.

🟩 طبیعتاً صدور معافیت تحصیلی خارج از کشور شرایط خاصی را می‌طلبد. باید بدانید که ثبت درخواست معافیت تحصیلی خارج از کشور به هیچ وجه آسان نیست و در صورت کوچکترین اشتباهی در این روند متضرر خواهید شد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط صدور معافیت تحصیلی مشمولان خارج از کشور

همانطور که اشاره کردیم، هموطنان مقیم سایر کشور ها می توانند با بررسی شرایط و آماده سازی مدارک در مقطع دبیرستان و مقاطع مختلف دانشگاهی اقدام به اخذ معافیت تحصیلی خارج از کشور نمایند. برای سهولت شما شرایط صدور معافیت تحصیلی خارج از کشور در هر مقطع به صورت مجزا ارائه شده است.

معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور

⭕ دانش آموزان خارج از کشور در صورتی که در مدارس مورد تائید وزارت آموزش و پرورش یا مدارس ایرانی آن کشور مشغول تحصیل باشند می توانند از معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور بهره مند شوند.

⭕ این دانش آموزان حداکثر تا پایان 20 سالگی مهلت دارند که مدرک پایان دوره دبیرستان را دریافت و فارغ التحصیل شوند.

⭕ ضمن اینکه زمان ثبت درخواست معافیت تحصیلی تا 6 ماه بعد از تولد 18 سالگی مشمول است. به طور مثال اگر فردی با تاریخ تولد ۱۳۸۴/۰۱/۲۸ در خارج از کشور مشغول تحصیل باشد، به طور قانونی تا ۱۴۰۲/۰۷/۲۸ مهلت دارد که برای معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور اقدام کند.

⭕ مدت اعتبار معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور تا 1 سال بعد از فارغ التحصیلی می باشد.

مدارک مورد نیاز برای صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور

1ارائه گواهی اشتغال به تحصیل
23 قطعه عکس 3 در 4 زمینه سفید و پشت نویسی شده از مشمول
3اصل شناسنامه جهت احراز هویت
4اصل گذرنامه مشمول
5اصل برگ یا کارت اقامت
6تکمیل و ارائه فرم وکالتنامه در سامانه (اگر درخواست توسط والدین مشمول ثبت شود نیازی به تنظیم وکالتنامه نیست.)

به دلیل حساسیت و زمانبر بودن این پروسه و جلوگیری از ضررهای احتمالی مشمولین، شما می توانید همه روزه با مشاوران حرفه ای مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه در ارتباط باشید.

صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور

بعد از آماده سازی مدارک و بررسی همه شرایط، می توانید برای ثبت درخواست خود به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور های مختلف و یا حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید.

*💚 مشمولانی که در کشور حاضر نیستند و والدین آنها نیز امکان حضور و بررسی پرونده را در ایران ندارند، باید با تنظیم وکالتنامه در سامانه میخک پیگیری وضعیت معافیت تحصیلی را به عهده افراد درجه 2 خانواده یا وکیل خود بسپارند.

مراحل ثبت درخواست و صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان خارج از کشور به شرح زیر می باشد.

🟣 گواهی اشتغال به تحصیل در دبیرستان یا دوره های زبان( تاریخ شروع تحصیل و تاریخ پایان تحصیل در نامه نوشته شود)

🟣 ارائه گواهی اشتغال به تحصیل به شهرداری منطقه ای محل سکونت و تائیدیه از بخش مربوطه

🟣 وارد شدن به سامانه میخک

🟣 بارگذاری مدارک در سامانه میخک

🟣 حضور در سفارت مربوطه همراه با اصل مدارک

شرایط صدور معافیت تحصیلی مشمولان خارج از کشور

انواع معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور

مشمولان با بررسی شرایط و آماده کردن مدارک خود می توانند در دانشگاه های معتبر در سراسر جهان شروع به تحصیل کنند و جهت ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی اقدام به دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور داشته باشند.

طبق قوانین سازمان وظیفه عمومی مشمولان به 2 حالت مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور می باشند.

🙆 دسته اول شامل مشمولانی می شود که دیپلم خود را از یکی از دبیرستان های خارج از کشور که مورد تائید وزارت آموزش و پرورش می باشد اخذ کرده اند.

*این مشمولان می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی، کارشناسی و… پذیرش شده و درخواست معافیت تحصیلی خود را ثبت نمایند.*

🙆 دسته دوم شامل مشمولانی می شود که در داخل ایران موفق به دریافت دیپلم شده اند و قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مراجعه کنند.

*این مشمولان صرفا مجاز به پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشند.*

توضیحات بیشتر: در ادامه توضیحات تکمیلی در این رابطه برای تفهیم بیشتر شما همراهان ارائه می شود.

متقاضیان و مشمولانی که در داخل ایران فارغ التحصیل شده اند، برای خروج از کشور مشمولین و ادامه تحصیل باید به چند نکته توجه کنند.

🔥 اول اینکه دانشگاه محل قبولی و پذیرش باید حتما توسط وزارت علوم یا وزارت بهداشت ایران تائید شود و در لیست دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی یکی از سازمان ها درج شده باشد.

🔥 نکته دوم اینکه مقطع قبولی برای این دسته از مشمولان باید مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری باشد. به مثال های زیر توجه کنید.

💙 دانشجو در رشته پزشکی یا دندانپزشکی پذیرش گرفته و وارد دانشگاه شود. ( رشته های مستقیم از دیپلم به دکتری یا ارشد)

💙 دانشجو در ایران از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شود و برای ادامه تحصیل مقطع ارشد پذیرش بگیرد.

در هر 2 صورت، شرط اصلی دریافت گواهی معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور نداشتن غیبت اولیه یا فرار از خدمت می باشد.

📛نکته مهم:

امکان دریافت معافیت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور که مشمول غایب هستند یا به صورت غیر قانونی از ایران خارج شدند، وجود ندارد. مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه آماده پاسخگویی به سوالات شما در حیطه معافیت تحصیلی خارج از کشور می باشند.

مدارک مورد نیاز برای صدور معافیت تحصیلی دانشجویان ایرانی خارج از کشور

برگ پذیرش دانشگاه محل قبولیاصل شناسنامه متقاضیاصل کارت ملی هوشمند متقاضی
افتتاح حساب در بانک سپه برای پرداخت وثیقه3 قطعه عکس 3 در 4 زمینه سفید تمام رخاصل گذرنامه معتبر
کپی کارت ملی به صورت پشت و روکپی صفحات شناسنامهاصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی
تکمیل کردن فرم درخواست معافیت( دانلود از سامانه یا دریافت از سفارت)تنظیم وکالتنامه در سایت میخک ( برای مشمولانی که داخل ایران نیستند و خانواده درجه 2 یا وکیل باید مراحل را پیگیری کند.)

مدت زمان معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور چقدر است؟

طول تحصیل و مدت زمان معافیت تحصیلی خارج از کشور دقیقا مشابه داخل ایران می باشد و به همین ترتیب وابسته به تعداد واحد های درسی و مقطع قبولی مشخص می شود. طبق آخرین اطلاعیه سازمان وظیفه عمومی طول تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر است.

📌 کاردانی: 2سال ونیم.

📌 کارشناسی ناپیوسته: 3سال.

📌 کارشناسی پیوسته: 5سال.

📌 کارشناسی ارشد ناپیوسته: 3سال.

📌 کارشناسی ارشد پیوسته: 6سال.

📌 دکتری تخصصی ناپیوسته: 6سال.

📌 دکتری پیوسته: 8 سال.

اگر کسی نتواند در سنوات مشخص شده تمام واحد های درسی را به اتمام برساند و فارغ التحصیل شود، می تواند از سنوات ارفاقی به مدت 1 سال با تائید سازمان وظیفه عمومی استفاده نماید. برای اطلاع از شرایط و نحوه درخواست سنوات ارفاقی می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

مراحل و صدور معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور

مشمولانی که متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور هستند، در مرحله اول باید لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم یا وزارت بهداشت را بررسی کنند و از بابت اعتبار و مورد قبول بودن دانشگاه مطمئن شوند.

مراحل معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در همه رشته ها تقریبا یکسان است ولی در مورد جزئیات تا حدودی از هم مجزا می شوند. جهت اطلاع از دقیق ترین و بروز ترین اطلاعیه ها می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه هم اندیشی کنید.

مراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی خارجی

مرحله 1: برگ پذیرش در دانشگاه را دریافت کنید.

 

مرحله 2: در سامانه نشا( وزارت علوم) ثبت نام نمایید.

مدت زمان معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور

مرحله 3: ورود به سامانه epolice.ir و بارگذاری مدارک و تائید اطلاعات در سامانه

جهت سهولت شما عزیزان و آشنایی با صفحه اصلی سامانه epolice.ir ، همچنین عدم ورود به سایت های تبلیغاتی در ادامه تصویر سایت اصلی را مشاهده می کنید.

مراحل و صدور معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور

مرحله 4: ارسال مدارک و برگ قبولی دانشگاه به ساختمان مرکزی امور دانشجویان

 

مرحله 5: در صورتی که رشته مورد قبولی شما جزو زیر گروه وزارت علوم باشد، سازمان با تحصیل شما در کشور مقصد موافقت می کند.

 

مرحله 6: در این مرحله، نامه ی موافقت وزارت علوم به سازمان وظیفه عمومی ارائه می دهید و پرونده شما توسط سازمان وظیفه عمومی مرکزی بررسی می شود.

 

مرحله 7: مبلغی را تحت عنوان خدمات و افتتاح حساب به سازمان وظیفه عمومی پرداخت می کنید. (این مبلغ در سازمان وظیفه عمومی با دستگاه کارتخوان قابل پرداخت می باشد.)

 

مرحله 8: بعد از پرداخت هزینه خدمات و ارائه وثیقه معافیت تحصیلی خارج از کشور، به باجه معافیت تحصیلی خارج از کشور در سازمان مرکزی نظام وظیفه تهران( میدان سپاه) مراجعه می کنید و نامه معافیت تحصیلی خود را دریافت می کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد میزان وثیقه خروج از کشور دانشجویان این مقاله را بخوانید:انواع وثیقه خروج از کشور

در نهایت و پس از گذراندن مراحل، می توانید نامه معافیت تحصیلی دانشجویی خارج از کشور را در سامانه نشا ثبت نمایید تا به عنوان دانشجوی در حال تحصیل در خارج از کشور شناخته شوید.

نهایتا با در دست داشتن و صدور معافیت تحصیلی دانشجویان ایرانی خارج از کشور شما طبق قوانین اجازه ورود و خروج از کشور را به صورت قانونی دارید، هیچ گونه ممنوع الخروجی در کار نیست. ضمن اینکه نهایتا تا یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف و یا اخراج از دانشگاه باید خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی کنید.

چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر را دارید؛ باید مجدد برای مقطع تحصیلی جدید، درخواست معافیت تحصیلی خود را ثبت و تمدید نمایید تا به عنوان سرباز غایب شناخته نشوید.

مبلغ وثیقه معافیت تحصیلی خارج از کشور

مبلغ وثیقه معافیت تحصیلی خارج از کشور

سازمان وظیفه عمومی به دلیل اینکه دانشجویان و مشمولان ملزم به برگشت به ایران باشند، مبلغی را تحت عنوان وثیقه معافیت تحصیلی خارج از کشور دریافت می کند. این وثیقه می تواند به 2 صورت به سازمان وظیفه عمومی ارائه شود:

⬅️ وثیقه ملکی

⬅️ وثیقه یا ضمانت نامه بانکی.

وثیقه ملکی

در این حالت، مشمول باید سند یک ملک مسکونی را در اختیار سازمان وظیفه عمومی قرار دهد و تعهد دهد که در صورت عدم بازگشت به کشور و یا تاخیر در ورود به کشور بدون اطلاع به سازمان وظیفه عمومی، کلیه اختیارات ملک به سازمان وظیفه عمومی منتقل شود.

ضمانت نامه بانکی

برای دریافت ضمانت نامه بانکی می توانید در بانک و برای ضمانت، سفته یا پول نقد یا سند ملک مسکونی را ثبت نمایید. البته ضمانت نامه بانکی باید هر سال توسط شما تمدید شود.

اگر تصمیم دارید که مبلغی را تحت عنوان وثیقه به نظام وظیفه ارائه دهید، دقت کنید که طبق آخرین تغییرات مبلغ وثیقه برای خروج از کشور مشمولان در سال 1403، مبلغ 40 میلیون تومان می باشد. در صورت عدم برگشت مشمولین به کشور این مبلغ در بانک سپه به نفع سازمان وظیفه عمومی قابل برداشت می باشد.

برای اطلاع از تغییرات مبلغ وثیقه معافیت تحصیلی خارج از کشور و نحوه ارائه آن به سازمان وظیفه عمومی، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه هم اندیشی کنید.

سخنی از مشاوران آویژه

معافیت تحصیلی خارج از کشور در مقطع دبیرستان برای اخذ دیپلم و مقاطع مختلف دانشگاهی، دارای شرایط خاص و متفاوتی می باشد. دقت به نکاتی از جمله کامل بودن مدارک، ثبت درخواست به صورت درست و اقدام در بازه زمانی قبل از مشمولیت دارای اهمیت بسیاری می باشد.

با توجه به اینکه قوانین در بازه های زمانی متغیر هستند و اطلاعات ضد و نقیضی در حیطه صدور و تمدید معافیت تحصیلی خارج از کشور برای دانشجویان ایرانی ارائه می شود، مهم است که اخبار را از مراجع معتبر و مشاوران متخصص در این حیطه جویا شوید. از مهم ترین مزیت راهنمایی از مشاوران می توانیم به تسریع روند صدور معافیت، عدم گمراهی و مشخص بودن مراحل از ابتدا تا انتها اشاره کنیم.

مدت معافیت تحصیلی در خارج از کشور همانند داخل ایران می باشد و با توجه به تعداد واحد های درسی و مقطع تحصیلی مشخص می شود. دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر حتما باید درخواست جدید خود را ثبت نمایند و اقدام به صدور معافیت تحصیلی نمایند.

سوالات متداول

معافیت تحصیلی خارج از کشور برای چه افرادی صادر می شود؟

معافیت تحصیلی خارج از کشور برای مشمولان مقیم خارج از کشور یا مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارند صادر می شود.

افراد تا چه زمانی می توانند درخواست معافیت تحصیلی خود را ثبت نمایند؟

مشمولان برای اخذ معافیت تحصیلی خود در مقطع دیپلم، حداکثر تا 6 ماه پس از تولد 18 سالگی خود مهلت دارند. همچنین برای ثبت معافیت تحصیلی دانشجویی خارج از کشور تا قبل از مشمولیت امکان ثبت درخواست دارید.

شرایط صدور معافیت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور چیست؟

دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور وابسته به مدرک دیپلم متقاضی می باشد. اما به حالت کلی: تائید دانشگاه قبولی توسط وزارت علوم یا وزارت بهداشت برای متقاضیان الزامی است.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت تحصیلی خارج از کشور + دستورالعمل صدور برای دانشجویان و دانش آموزان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید