مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی

مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی

همه مشمولان خدمت نظام وظیفه باید برای اعزام به خدمت سربازی مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی را در نظر بگیرند. همچنین با توجه به موقعیتی که دارند در موعد مقرر مشخص شده از سوی سازمان نظام وظیفه نسبت به معرفی خود خود در اسرع وقت اقدام نمایند.

مشمولان خدمت سربازی با توجه به مقطع تحصیلی که پیش رو دارند، در بازه های زمانی مختلفی به منظور بهره مندی از سنوات ارفاقی، از تسهیلات معافیت تحصیلی بهره مند می گردند.

در واقع سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن مدت زمانی که فرد محصل برای پایان دوره تحصیلی خود نیاز دارد، بازه زمانی را به عنوان مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی برای این دسته از افراد در نظر گرفته است.

در صورتی که پسران بالای 18 سال وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکرده باشند، دچار غیبت سربازی و در پی آن اضافه خدمت خواهند شد. همه مشمولان خدمت سربازی باید از سنوات مهلت معرفی و نحوه معرفی به نظام وظیفه اطلاع کامل داشته باشند تا از تبعات غیبت سربازی در امان بمانند.

ما مشاوران مرکز مشاوره آویژه به منظور افزایش آگاهی شما در زمینه مهلت معرفی به سازمان نظام وظیفه برای مشمولان خدمت سربازی در ادامه مطلب اطلاعات ضروری را گرد آوری کرده ایم.

مهلت معرفی به سازمان نظام وظیفه دانش آموزان و دانشجویان

طبق ضوابط و مقررات تصویب شده کشور ما پسران بالای 18 سال، مشمول خدمت سربازی قلمداد می شوند. اگر دانش آموزی دوران تحصیلی خود را بدون تجدید دوره و یا مشکل و توقف در تحصیل گذرانده باشد، حداکثر تا پایان 18 سالگی دوره متوسطه دوم خود را به پایان خواهد رساند.

اگر دانش آموزی به هر دلیلی در آغاز سن 19 سالگی اقدام به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نکرد حتما باید سازمان نظام وظیفه را از وضعیت تحصیلی و خدمت خود مطلع سازد. در ادامه سنوات ارفاقی نظام وظیفه در شرایط مختلف را به تفکیک دانشجویان و دانش آموزان توضیح خواهیم داد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مهلت معرفی پس از انصراف و اخراج

مهلت معرفی دانشجویان انصرافی به نظام وظیفه

افراد محصل ممکن است به دلایل مختلفی به فکر ترک تحصیل و انصراف از دانشگاه مربوطه بیفتند. در این حالت دیگر بازه زمانی که برای معافیت تحصیلیآن ها در نظرگرفته شده است، لحاظ نمی شود و این افراد طبق قوانین باید برای معرفی به سازمان نظام وظیفه اقدام کنند.

وضعیت تحصیلیمهلت معرفی نظام وظیفه پس از انصراف یا اخراج
دانشجویک سال
دانش آموز زیر دیپلمتا پایان 18 سالگی

مهلت معرفی پس از فارغ التحصیلی

مشولان خدمت سربازی پس از اینکه فراغت از تحصیل گرفتند باید در موعد مقرر نسبت به پست کردن دفترچه نظام وظیفه و یا تعیین وضعیت نظام وظیفه خود اقدام نمایند. اگر مشمولان در سنوات مهلت معرفی نسبت به مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام نکنند، برای آن ها غیبت سربازی لحاظ خواهد شد.

وضعیت تحصیلیمهلت معرفی نظام وظیفه پس از فارغ التحصیلی
دانشجویک سال
دانش آموزبعد از 18 سالگی تا 1 سال

مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از انصراف از دانشگاه

در نظر داشته باشید که تمدید مهلت معرفی به نظام وظیفه برای محصلان فارغ التحصیل و انصرافی لحاظ نخواهد شد. بنابراین بدون داشتن اطلاعات کافی در رابطه با شرایط نظام وظیفه خود به هیچ عنوان به فکر تمدید مهلت معرفی به نظام وظیفه نباشید.

مهلت معرفی به سازمان نظام وظیفه دانش آموزان و دانشجویان

سنوات مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی

هر مشمولی با توجه به شرایطی که دارد می تواند از تسهیلات سنوات مهلت معرفی بهره مند گردد. در نظر داشته باشید که به همه مشمولان یک بازه زمانی مشترک برای مهلت معرفی تعلق نخواهد گرفت.

در جدول زیر شاهد سنوات ارفاقی و مهلت یکساله بعد از فارغ التحصیلی که برای مشمولان مقاطع مختلف در نظر گرفته شده، هستیم.

مقطع تحصیلیسنوات ارفاقی نظام وظیفه
کارشناسیپنج سال
کارشناسی ارشدسه سال
دکتریشش سال

اگر قبل از پایان مهلت اعلام شده در جدول فوق بتوانید به مقاطع بالا تر راه یابید، باید گواهی پایان مهلت معافیت را به مسئول مربوطه در دانشگاه تحویل دهید. اگر به موقع نسبت به دریافت معافیت تحصیلی مقطع بالا تر اقدام نکنید باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شوید. در صورتی که غیبت سربازی برای شما لحاظ شود دیگر نمی توانید از تسهیلاتی مانند مانند معافیت کفالت بهره مند گردید.

به منظور فراهم آوردن مقدمات پست کردن دفترچه نظام وظیفه مشمولان می بایست برای دریافت برگه اعزام به خدمت به دفاتر پلیس + 10 مراجعه نمایند.

تمدید مهلت معرفی به نظام وظیفه

افراد به منظور استفاده از تسهیلاتی مانند کسری خدمت سربازی باید از ثبت شدن غیبت سربازی در پرونده خود جلوگیری به عمل آورند. در همین راستا پس از پایان مهلت معافیت اگر شرایط تمدید معافیت را دارید باید اقدام به تمدید مهلت معرفی به نظام وظیفه نمایید.

در نظر داشته باشید که حداقل 15 روز قبل از پایان مهلت معرفی به نظام وظیفه برای تمدید مهلت معرفی اقدام نمایید. بازه زمانی در نظر گرفته شده برای افراد دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم به مدت یک ماه می باشد. همچنین مدت زمان در نظر گرفته شده برای افراد دارای مدرک فوق دیپلم و یا مقاطع بالا به مدت دو ماه می باشد.

مجازات مشمولان غایب

همانطور که اشاره کردیم، مشمولان خدمت سربازی اگردر موعد مقرر وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص ننمایند، دچار غیبت سربازی خواهند شد. غیبت سربازی در نهایت منجر به اضافه خدمت و تحت شرایطی سرباز فراری شدن مشمول خواهد شد. مشمولان دارای شرایط بخشودگی غیبت سربازی برای موجه کردن غیبت خود می توانند اقدامات موثری داشته باشند.

از تبعات جبران ناپذیر غیبت سربازی می توان به محرومیت مشمولین از تسهیلاتی مانند معافیت های مختلف اشاره کرد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بخشودگی مشمولان غایب و نحوه مجازات مشمولان دارای غیبت سربازی می توانید به مطالعه مقاله بخشودگی غیبت سربازی بپردازید.

چگونگی معرفی به سازمان نظام وظیفه

مشمولان خدمت سربازی به چند دسته تقسیم می شوند. دسته اول بلافاصله پس از پایان سن 18 سالگی به خدمت سربازی اعزام خواهند شد. دسته دوم با دریافت معافیت های موقت تحصیلی، پزشکی و… پس از پایان مهلت معافیت خدمت سربازی خود به خدمت اعزام می شوند.

دسته سوم افرادی هستند که برای دریافت معافیت سربازی دائم اقدام می نمایند و در صورت داشتن شرایط لازمه معاف همیشگی خواهند شد. مشمولان خدمت سربازی جزء هر کدام از این سه دسته که باشند، باید برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه جزئیات و مقدمات لازم را برای معرفی مشمولان به نظام وظیفه را شرح داده ایم.

فرایند مراجعه به دفاتر پلیس+ 10

اولین اقدام برای اعزام به خدمت سربازی مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+10 و طی کردن مراحل زیر می باشد.

گردآوری مدارک لازم برای پلیس +10 سربازی

اخذ دفترچه اعزام به خدمت سربازی از دفاتر پلیس +10

ثبت درخواست اعزام به خدمت سربازی در دفتر پلیس+10

پس از مشخص شدن تاریخ اعزام باید برگه اماده به خدمت را به مسئول مربوطه تحویل دهید.

سنوات مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی

چگونگی تکمیل دفترچه خدمت نظام وظیفه

در این مرحله شما باید اقدام به پر کردن فرم های مختلفی نمایید. فرم هایی که به منظور تکمیل اطلاعات لازمه ارائه می دهید، شامل فرم یک و فرم واکسیناسیون هم خواهد شد که در ادامه راجب جزئیات این فرم های توضیحاتی را ارائه خواهیم داد

فرم شماره یک

در فرم شماره یک دفترچه نظام وظیفه تمام اطلاعات شخصی مرتبط با هویت فرد مشمول باید ثبت وتایید گردد. مشمولان خدمت سربازی باید حین تکمیل اطلاعات فردی دقت لازم را داشته باشند زیرا نباید هیچ گونه مغایرتی در اطلاعات ثبت شده وجود داشته باشد.

فرم واکسیناسیون

انجام معاینات اولیه مشمولان خدمت سربازی توسط پزشکان مورد تایید سازمان نظام وظیفه و انجام واکسیناسیون کامل مشولان قبل از اعزام به خدمت سربازی، از ابتدایی ترین مقدمات پست کردن دفترچه نظام وظیفه می باشد. مرکز بهداشت هر منطقه مسئول انجام تلقیح واکسن به سربازان و تکمیل فرم واکسیناسیون آن ها می باشد.

لیست مدراک لازم برای پست کردن دفترچه نظام وظیفه

✅ چند قطعه عکس اداری

✅ اصل و کپی کارت ملی فرد مشمول

✅ اصل و کپی شناسنامه فرد مشول

✅ فرم تکمیل شده شماره یک

✅ فرم تکمیل شده شماره دو

✅ اصل و کپی مدرک تحصیلی

شما به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اعزام به خدمت سربازی ومدارک لازم برای پست کردن دفترچه می توانید به مطالعه نحوه اعزام به خدمت سربازی بپردازید.

✍️✍️ سخنی از مشاوران آویژه

یکی از مهم ترین نکاتی که هرمشمولی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد، مهلت معرفی به سازمان نظام وظیفه می باشد. اگر مشولان خدمت سربازی در موعد مقرر برای اعزام به خدمت سربازی اقدام ننمایند و نسبت به پست کردن دفترچه نظام وظیفه اهمال کاری کنند دچار غیبت سربازی خواهند شد.

از آنجایی که تنبیهاتی مانند اضافه خدمت برای غایبان در نظر گفته می شود، افراد باید از جزئیات سنوات ارفاقی نظام وظیفه آگاهی دقیق داشته باشند. داشتن اطلاعات کامل در رابطه با اعزام به خدمت سربازی و مهلت معرفی با سازمان نظام وظیفه از طریق مشاوره نظام وظیفه میسر خواهد شد.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مهلت معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید