شرایط معافیت کفالت پدر در سال ۱۴۰۲

شرایط معافیت کفالت پدر

معافیت کفالت پدر، یکی از انواع معافیت سربازی و همچنین از پر اصلاح ترین قوانین نظام وظیفه در چند سال اخیر بوده است. این قانون که جهت رفاه حال والدینی که نیاز به مراقبت دارند وضع شده است، در سال های اخیر دستخوش تغییراتی شده است که مهم ترین تغییر آن افزایش شرایط سنی پدر و پدربزرگ بوده است.

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از سردار تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، ستاد کل نیروهای مسلح طی ابلاغیه ای به تمامی ارگان های نظامی اعلام کرده است که شرط سنی برای معافیت کفالت پدر تنها فرزند ذکور پدر و یا تنها نوه ذکور پدربزرگ ۷۵ سال تمام است.

این قانون از ابتدای سال جاری اجرا شده است و مدت اعتبار آن نیز تا پایان سال است، بنابراین تمامی کسانی که در سال ۱۴۰۲، هجده سالشان کامل می شود و مشمول خدمت سربازی می شوند مطابق این قانون سن کفالت برای آنها محاسبه می شود.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه در ادامه مطلب همراه باشید تا به بررسی شرایط کفالت پدر در سال ۱۴۰۲ بپردازیم.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت کفالت پدر در سال ۱۴۰۲ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

انواع معافیت کفالت پدر

سردار تقی مهری در ادامه ی صحبت های خود اشاره نمود: البته برای این قانون تبصره ای نیز در نظر گرفته شده است که بر اساس آن افرادی که پدر و یا پدربزرگشان دارای بیماری های خاصی هستند که نیاز به مراقبت دارند، می توانند بدون در نظر گرفتن شرایط سنی از این قانون استفاده بکنند و معاف شوند.

این افراد باید بعد از رسیدن به سن مشمولیت، درخواست خود را به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس +۱۰) ارائه دهند. البته باید دقت داشته باشند که درخواست آنها در صورت تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی قبول می شود و در غیر این صورت مشمول باید به خدمت سربازی اعزام شود.

پونزمعافیت کفالت به علت شرایط پدر در سه نوع خلاصه می شود، که بشرح زیر است:

معافیت بخاطر کبر سن

که بر اساس قانون جدید از ۷۰ به ۷۵ تغییر پیدا کرده است.

معافیت بخاطر بیماری

شامل ۴۹ مورد می باشد که بیشتر بر روی بیماری های صعب العلاج می باشد.

معافیت بخاطر زندانی بودن پدر

کفالت در این مورد بصورت موقت است و چنانچه حکم پدر بیش از ۱۰ سال حبس باشد، مشمول از معافیت موقت ۵ ساله بهره مند می شود و می تواند به مدت ۵ سال سربازی خود را به تعویق بیندازد. در حقیقت وقتی پدر شما در حبس باشد، شما کفیل یکی دیگر از اعضای خانواده مانند مادر، خواهر و … خواهید شد و می توانید کفالت پدر زندانی دریافت کنید.

قوانین معافیت کفالت پدر چیست؟

قوانین کفالت پدر در حالت کلی شامل موارد ذکر شده فوق است. در حالت کلی اگر این شرایط برقرار باشد، فرد می تواند در مورد معافیت سربازی برای پدر اقدام کند؛ اما تبصره هایی نیز در این میان وجود دارد که راه را برای اخذ این نوع معافیت باز کرده است.

برای مثال در مورد داشتن برادر اگر برادر یک سری شرایط خاص داشته باشد، فرد می تواند از معافیت کفالت بهره مند شود.

پونزدر این حالت برادر باید دارای شرایط زیر باشد:

معلولیت جسمی برادر

بیماری و عدم توانانی بردار جهت سرپرستی پدر

زندگی کردن برادر در محلی به دور از محل سکونت پدر

زندان بودن بردار برای مدتی مشخص و…

در مورد قوانین معافیت کفالت پدر که برای سن پدران وجود دارد، اگر تایید شود که پدر معلولیت یا عارضه جسمی دارد و یا یکی از بیماری های مورد نظر را دارد، فرد می تواند بدون توجه به سن پدر درخواست کفالت کند.

پونزبیماری هایی که باعث معافیت کفالت پدر می شوند، بشرح جدول زیر هستند:

ضایعات عروقی و مغزی
عمل های جراحی روی مغز
بیماری ها و عمل های جراحی روی ستون فقرات
بیماری های روانی
دیابت شیرین
بیماری های ریه
بیماری ها و آسیب های پوستی
آلزایمر پیشرفته
بیماری های کبدی
از کار افتادگی یا قطع عضو
هموفیلی
سرطان های بدخیم
نابینایی
ناشنوایی
بیماری های کلیوی و عمل های جراحی روی مجاری ادراری
مبتلا به سل
مبتلا به HIV
نارسایی قلبی

البته کلیه بیماری های فوق باید از نظر شدت بیماری مورد تایید پزشک قرار بگیرند.

انواع معافیت کفالت پدر

مدارک لازم برای اخذ کفالت پدر بیمار شامل چه مواردی است؟

مدارک لازم برای اخذ کفالت پدر بیمار شامل موارد متعددی است که با توجه به شرایط متقاضی، ممکن است از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد.

پونزدر حالت کلی مدارک لازم برای اخذ کفالت پدر بیمار به شرح جدول زیر است:

عکس پرسنلی مشمول یک عدد رنگی ۴*۳
عکس پرسنلی پدر مشمول دو عدد
شناسنامه مشمول و کپی آن ها
کارت ملی و کپی
کپی تمام صفحات شناسنامه پدر مشمول
کپی صفحات شناسنامه مادر مشمول
کپی شناسنامه خواهران مشمول
کپی شناسنامه برادران مشمول
اصل مدرک تحصیلی مشمول با کپی از آن
فرم وضعیت مشمول
فرم معاینه اولیه مشمول
فرم واکسیناسیون مشمول
کپی کارت ملی پدر
کپی کارت ملی مادر
فرم شماره ۴ تکمیل وضعیت مشمول
گواهی اشتغال به خدمت مشمولین

مدارک لازم برای اخذ کفالت پدر بیمار شامل چه مواردی است؟

مشمولین دریافت معافیت کفالت چه کسانی هستند؟

مشمولین دریافت معافیت کفالت، اکثرا با این سوال مواجه هستند که چگونه باید برای اخذ معافیت کفالت اقدام کنند و مراحل آن به چه صورت است.

پونزاین مراحل بشرح زیر است:

مشمولان در مرحله اول باید به مراکز خدمات الکترونیک مراجعه کنند و فرم های مربوطه را پر کنند؛ سپس درخواست خود را به صورت اینترنتی به ثبت برسانند.

پس از این مرحله باید تمام مدارک مورد نیاز را تهیه و به سازمان وظیفه عمومی ارسال کنند.

در ادامه اگر شرایط اولیه و مدارک شما تایید شود، برای شما کمیسیون تشکیل خواهد شد.

در این کمیسیون رای نهایی در مورد تایید یا رد معافیت کفالت شما صادر خواهد شد.

این کمیسیون با حضور افرادی مانند فرماندار یا نماینده رئیس سازمان وظیفه یا نماینده او و… تشکیل خواهد شد.

در نهایت اگر مشمولین دریافت معافیت کفالت به رای صادره از طرف کمیسیون اعتراض داشته باشند، می توانند درخواست تجدید نظر خود را به نهاد مربوطه ارائه دهند.

چگونه معافیت کفالت پدر بگیریم؟

تحقیقات محلی برای معافیت کفالت پدر چگونه است؟

تحقیقات محلی برای معافیت کفالت پدر برای شرایطی است که نیاز است صحت ادعای متقاضی در مورد وضعیت خود ثابت شود.

برای مثال طبق قوانین، فردی که پدر وی مفقودالاثر است، می تواند کفالت اعضای خانواده را برعهده بگیرد؛ بنابراین فردی که با ادعای مفقودالاثر بودن پدر خود درخواست کفالت خانواده را دارد، یا به دلیل مفقودالاثر بودن برادر درخواست کفالت پدر را داده است، باید طبق تحقیقات ثابت شود که این مسئله حقیقت دارد و سوری نیست.

البته می توان بر نتیجه تحقیقات اعتراض کرد تا دوباره جریان بررسی شود. البته تحقیقات محلی معافیت برای کفالت پدر مختص مفقودالاثر بودن پدر نیست و برای شرایط دیگر نیز ممکن است صورت بگیرد.

تحقیقات محلی برای معافیت کفالت پدر چگونه است؟

مراحل معافیت کفالت پدر

مراحل دریافت معافیت کفالت پدر بسیار ساده است، اما مشمولین خدمت سربازی و علاقه مندان به گرفتن معافیت های کفالت پدر باید این مراحل را طی کنند و پس دانستن مراحل معافیت سربازی کفالت پدر ضروری است.

پونزمراحل دریافت معافیت سربازی کفالت پدر و رسیدگی به پرونده ی معافیت خدمت سربازی از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی بصورت زیر است:

مشمول باید دفترچه راهنمای معافیت کفالت را با دقت مطالعه کند تا اطلاعات لازم درباره آماده کردن مدارک را بدست آورد.

مدارک تهیه شده را باید به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیکی تحویل دهد.

پس از تحویل مدارک درخواست معافیت خدمت سربازی توسط مرکز پلیس + ۱۰ در سیستم نظام وظیفه ثبت خواهد شد.

اطلاعات ثبت شده توسط سازمان مربوطه بررسی و تایید می شود.

نظام وظیفه دعوتنامه ای برای مشمول خواهد فرستاد؛ در این دعوتنامه از مشمول دعوت می شود تا در جلسه رسیدگی به پرونده ی معافیت خدمت سربازی شرکت کند.

در این جلسه رای نهایی برای معافیت کفالت صادر خواهد شد.

پس از رای نهایی مشمول می تواند کارت معافیت دائم خود را دریافت کرده و معاف شود.

مشمولین باید بدانند و آگاه باشند که انواع معافیت های صادر شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی فقط برای زمان صلح بوده است. در زمان جنگ این معافیت ها بی اعتبار خواهد بود. با طی کردن این مراحل با موفقیت فرد مشمول به خواسته خود می رسد.

معافیت کفالت پدر چه مراحلی دارد؟

معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت

معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت نیز یکی دیگر از راه های گرفتن معافیت کفالت خدمت سربازی است. مراقبت بدین معناست که پدر قبل از رسیدن به سن ۷۵ سالگی از کار افتاده باشد، یا دچار بیماری باشد که از سوی فرزند ذکور نیازمند مراقبت و نگهداری باشد.

البته باید در نظر داشت که شرایط جسمی پدر و از کار افتادگی آن در سن قبل از ۷۵ سالگی باید حتما به تایید شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه برسد؛ یعنی مدارک پزشکی پدر مشمول در کمیسیون شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی مورد بررسی قرار گرفته و پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه آن را معاینه و تشخیص بیماری و از کار افتادگی را تایید خواهد کرد.

پدر نیازمند مراقبت، بدین معناست که پدر از بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، مغزی، دیسک کمر، سرطان و دیگر بیماری ها رنج ببرد.

افرادی که دارای پدر بالای ۷۵ سال باشند، مجاز به دریافت معافیت کفالت هستند. مشمول باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال این پدر باشند تا بتواند به عنوان کفیل، از خدمت معاف شود. اگر مشمول دارای برادران بالای ۱۸ سال باشد، نمی تواند از این قانون استفاده کند.

البته تبصره ای نیز برای مشمولانی که دارای برادر معلول هستند، مطرح است. طبق آن مشمولان دارای برادر معلول و پدر بالای ۷۵سال از رفتن به خدمت معاف می شوند.

مشمولان نظام وظیفه عمومی تحت شرایط دیگری نیز می توانند از این معافیت استفاده کنند. این شرایط برای کسانی است که سن پدرشان به ۷۵ سال نرسیده است، اما دچار بیماری شده است و توانایی نگهداری و مراقبت از خود را ندارد.

پونزبرخی شرایط خاص نیز برای معافیت کفالت پدر وجود دارد، که بدین شرح می باشند:

افرادی که دارای پدر بالای ۷۵ سال باشند، مجاز به دریافت معافیت کفالت هستند.

مشمول باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال این پدر باشند تا بتواند به عنوان کفیل، از خدمت معاف شود.

اگر مشمول دارای برادران بالای ۱۸ سال باشد، نمی تواند از این قانون استفاده کند. البته تبصره ای نیز برای مشمولانی که دارای برادر معلول هستند، مطرح است. طبق آن مشمولان دارای برادر معلول و پدر بالای ۷۵سال از رفتن به خدمت معاف می شوند.

مشمولان نظام وظیفه عمومی تحت شرایط دیگری نیز می توانند از این معافیت استفاده کنند. این شرایط برای کسانی است که سن پدرشان به ۷۵ سال نرسیده است، اما دچار بیماری شده است و توانایی نگهداری و مراقبت از خود را ندارد.

مشاوره معافیت کفالت پدر

مشاوره معافیت کفالت پدر

مشاوره کفالت به مشمولین راهنمایی ها و اطلاعات لازم در خصوص شرایط گرفتن کفالت را خواهد داد.

مشمولین باید در اولین قدم برای گرفتن کفالت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس +۱۰ مراجعه کرده و فرم وضعیت مشمولین را دریافت کنند.

مشمولین باید این برگ تعیین وضعیت را پر کرده (برگ شماره ۱ دفترچه راهنما) و به همراه برگ معاینه اولیه (برگ شماره ۲ دفترچه راهنما) تکمیل و آماده ارائه داشته باشند.

اصل شناسنامه و دو سری کپی از تمام صفحات شناسنامه مشمول، از مدارکی است که ارائه آن به دفتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس +۱۰ الزامی است. اصل کارت شناسایی ملی و کپی از آن نیز دیگر مدارک مهمی است که باید ارائه دهید.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را از اطلاعات مربوط به شرایط معافیت کفالت پدر در سال ۱۴۰۲ آگاه سازیم. چنانچه در این زمینه سوالی دارید، یا با دریافت مشاوره نظام وظیفه احتیاج دارید، با کارشناسان مجرب مجموعه آویژه تماس حاصل فرمایید تا راهنمای شما باشند.

سوالات متداول

سوال علامتشرایط اخذ معافیت کفالت کدامند؟

این شرایط شامل نداشتن غیبت و رسیدن به سن مشمولیت سربازی است. همچنین مشمول باید تنها فرد سالم واجد شرایط برای نگهداری از فرد مکفول باشد.

سوال علامتکفالت برای پدر به چه معناست؟

کفالت برای پدر به معنای بر عهده گرفتن سرپرستی و وظیفه ی نگهداری پدری است که خود به تنهایی توانایی انجام امورات زندگی خود را ندارد.

سوال علامتآیا امکان دریافت معافیت کفالت پدر برای افراد با پدر زیر ۷۵ سال ممکن است؟

بله؛ این افراد نیز در صورتی که بتوانند بیماری پدر و نیاز وی به مراقبت را به اثبات برسانند، مشمول معافیت کفالت هستند.

شرایط معافیت کفالت پدر در سال ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت کفالت پدر در سال ۱۴۰۲

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 766 نظر:
 1. سلام من ۲۶ سالمه و تک پسرم و پدرم ۶۷ سالشه و از کار افتاده است ولی حقوق کارمندی داره ، آیا میتونم معافیت بگیرم ؟

 2. سلام وقتتون بخیر ما سه بچه ایم دوخاهرودوبرادر
  خاهرام که ازدواج کردن وبرادرمم همینطور ولی برادرم قبلاسربازی رفته وتموم کرده ومن بچه ی کوچیک خانوادم ۲۳سالمه دانشگاهم تموم کردم ولی هنوز تایه سال دیگه معافیت تحصیلی دارم وپدرمم۶۵سالشه بیماری دیابت و فشارخون و چشماش ضعیفه و یه گوشش ۸۰درصدشنوایی نداره ایا امکانش هست کفالت بگیرم و خدمت نرم؟؟ممنون میشم بم بگین

  1. سلام وقتتون بخیر به دلیل وجود برادر بزرگتر امکانش می‌تواند وجود داشته باشد.

 3. سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۸سالمه و دانشجو هستم
  پدرم امسال از کار افتاده شده به خاطر بیماری قلبی
  و بیمه تامین اجتماعی بهش حقوق بازنشستگی میده
  با این وضعیت من میتونم برای معافیت اقدام کنم
  و اگه شرایط مورد قبول باشه حقوق بازنشستگی پدرم قطع میشه؟

  1. سلام بنده ۲۹ سالمه و سال ۹۱ به خدمت سربازی رفتم به دلایل مشکلات مالی نتونستم سربازی را ادامه بدم و ازدواج کردم ۳ تا بچه دارم ایا برای من که ۳ تا بچه دارم امکان معاف شدن وجود دارد؟؟

   1. سلام
    باید راه های معافیت ها بر طبق شرایط شما بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 4. با سلام من چند سال پیش به خدمت سربازی رفتم و تقریبا ۹ماه خدمت کردم ولی بخاطر وضعیت بد زندگی و مشکلات مالی خانواده نتونستم ادامه بدم بعد از اون پدرم سکته مغزی کرد و یکم سمت بدنش فلج شده افتاده شد تحت پوشش بهزیستی هست و اینک من تک پسرم و یک خواهر دارم خرجیه خانواده رو به تنهایی میدم آیا میتونم معافیت بگیرم راهی هست؟

 5. سلام من ۲۲ سالمه و غیبت ندارم ۳ تا برادر دارم که خدمت رفتن و همشون ازدواج کردند و پدرم ۶۳ سالشه و ۳ بار عمل قلب رفته و آنژیو کرده میخواستم بدونم میتونم برای پدرم معافیت کفالت بگیرم ؟!؟

 6. باسلام
  من پدرم ۵۲سال سن داره و دارای بیماری دیابت شیرین هستش.یه برادرم دارم که بالای ۱۸سال هستن ولی هم معلول جسمیه هم در خارج ازشهر محل سکونتمون زندگی میکنه و درس میخونه.میخواستم بدونم آیا امکانش هست بخاطر بیماری مدرم معافیت کفالت بهم بدن؟؟

 7. سلام من پدرم مریضه و داخل برگه معاینه پزشکی پزشک نوشته که ازکارافتاده کامل از طریق بیمه تامین اجتماعی هست و نیازمند کمک در منزل برای کار های روزمره هست معاف میشم؟

  1. سلام

   احتمال معافیت شما هست اما برای افزایش شانس شما برای کفالت پدر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 8. سلام من دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم پدرم از کار افتاده با معلولیت شدید تحت پوشش بهزیستی هستن و من نیز پسر بزرگ خانواده هستم خواستم بدونم میتونم معافیت بگیرم و اگر میتوانم آیا باید از دانشگاه انصراف بدهم؟

  1. سلام
   احتمال زیاد بتوانید کفالت پدرتان را بگیرید و نیازی به انصراف از دانشگاه نیست اما برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 9. سلام.
  بنده ۳۳ ساله هستم و پایان خدمت هم ندارم. پدرم ۶۹ سالشه ولی توانایی کار کردن نداره. اگر من کفیلش بشم حقوق بازنشستگیش که کمتر از دو میلیونه قطع میشه؟

 10. سلام
  ما سه فرزند هستیم دو دختر و یک پسر
  خواهران مجردن و در خانه و من هم درحال درس خواندن و کار کردن بودم تا سال پیش هم معافیت تحصیلی داشتم درسم تمام شد ولی برای رفتن خدمت هیچ اقدامی نکردم و الان بیش از یکسال است در غیبتم
  سنم الان سی و دوساله و به علت اینکه طی این سالها پدر فاقد شغل و زندانی بودن از سال ۱۳۸۸ (علت فروش مال) من اصلا نمیتونستم برم خدمت و اکنون پدر فوت کردن(به علت حال بد از طرف دادگاه و پزشک قانونی به بیمارستان منتقل و فوت کردن)
  با توجه به غیبتی که داشتم و شرایطی که گفتم میتونم برای معافیت اقدام کنم.

  1. با سلام وقت بخیر شما ابتدا برای توجیه غیبت اقدام فرمایید سپس میتوانید برای معافیت از طریق کفالت مادرتون اقدام فرمایید..

  2. سلام من ۲۲ سالمه و غیبت ندارم ۳ تا برادر دارم که خدمت رفتن و همشون ازدواج کردند و پدرم ۶۳ سالشه و ۳ بار عمل قلب رفته و آنژیو کرده میخواستم بدونم میتونم برای پدرم معافیت کفالت بگیرم ؟!؟

 11. سلام من شاهین ۹ روز مونده که اسمم برای خدمت سربازی در بیاد پدر م تو نظامه ۱۲سال خدمته آیا میشه برای معافیت اقدام کرد

 12. سلام پدر من به خاطر مشکلاتی بینایی یک چشم از دست دادن به طور کامل آیا میشه اقدام کرد برای گرفتن معافیت کفالت؟!

  1. سلام وقت بخیر اگر شرایط کفالت پدر بیمار را داشته باشید احتمال گرفتن کفالت را دارید.!

 13. با سلام بابای من ام اس دارد و سه بار در بیمارستان روانی دولتی بستری شده. با اول در سال ۱۳۸۸ باردو و سوم در سال ۱۴۰۱ آیا شرایط معافیت بنده فراهم است؟

  1. با سلام اگر بدر از کار افتادگی داشته باشد و شما تنها فرزند بسر ایشان که بالای ۱۸ سال است باشد بله میتوانید

 14. سلام بابای من بیماری صعب الاج ام اس دارد وسه بار دربیمارستان های روانی بستری شده است سال اول ۱۳۸۸ اولین بار بوده و سال ۱۴۰۱دوبار بستری شده است و از کارافتاده پیش از موعد هسته میخواستم ببینم معاف میشدم؟

  1. با سلام اگر بدر از کار افتادگی داشته باشد و شما تنها فرزند بسر ایشان که بالای ۱۸ سال است باشد بله میتوانید

 15. سلام بنده ۲۰ سالمه و یه خواهر بزرگتر از خودم دارم حدود ۱۰ ساله ما تحت پوشش کمیته امداد هستیم پدرمم کارگره و خودمم دانشجو هستم پدرمم مشکل زخم معده داره و در بعضی مواقع درد کمر و پا بنده هیچ غیبتی هم ندارم و اینم بگم پدرمم ۶۶ سالشه خواستم بدونم من میتونم معافیت دائم بگیرم یا نه؟؟؟؟

 16. سلام خسته نباشید من تک پسر هستم و پدرم ۵۸ سالشه نمیتونه کار کنه و یک خواهر دارم تو خونه خرج خونه میدم آیا میشه معافیت بگیرم؟

 17. سلام پدر من حدود ۱۰ سال پیش شیمی درمانی شده و بعد از اون زیاد نمیتونه کار کنه و پرونده پزشکیش رو گرفتم آیا میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام
   اگر پسر اول باشید احتمالش وجود دارد ولی برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 18. سلام ۲۱ سالم است پدرم از کار افتادگی کامل دارند ولی برادر بزرگتری دارم که مبتلا به اعتیاد است آیا میتوانم معافیت بگیرم؟

 19. سلام
  بنده پدرم ۶۵ سالشون هست
  دچار بیماری سرطان مغز و استخوان هستن و نیاز به مراقبت و نگهداری دارن
  دو تا برادر دارم که ازداوج کردن و دارای فرزند میباشند یکی از برادرام طلاق گرفتن اما خب درگیر فرزند و مشغول به کار هستن
  با این شرایط معافیت کفالت میتونم بگیرم؟؟

  1. سلام وقت شما بخیر.به دلیل داشتن برادر معافیت کفالت شامل شما نمیشود. ولی اگر پدر تحت پوشش بهزیستی قراربگیرند میتوانید از طریق معافیت موارد خاص اقدام کنید

     1. سلام وقت بخیر بنده پدرم تحت پوشش کمیته امداده یک برادر ۱۲ساله و یک خواهر ۷ساله دارم و پدرمم چندین عمل جراحی انجام داده و از طرف کمیته امداد ۶۶درصد از کار افتادگی داره آیا بنده امکانش هست معافیت بگیرم…

     2. سلام
      احتمال معافیت شما هست اما برای افزایش شانس شما برای کفالت پدر با کارشناسان ما تماس بگیرید

  1. سلام خسته نباشید ببخشید من پدرم ۶۲سال سنشون هست و بازنشسته هستن تصادف کردن و گردن و نخاعشون جراحی شده و‌پلاتین داره ضمنا من تک پسر نیستم و خواهر دارم ایا معافیت کفالت و از کار افتادگی برای من تعلق میگیرد؟ باتشکر

   1. سلام وقت بخیر اگر غیبت نداشته باشید و پسر بزرگ خانواده باشید امکان گرفتن کفالت میتواند برایتان وجود داشته باشد.

 20. سلام، تک پسر ۲۴ ساله که تا الان فوق لیسانس میخونده و پدرش سکته قلبی کرده،امکان معافیت وجود داره؟

 21. سلام وقت بخیر پدر من ۷۳ سالشه و بیمار برادرم در شهر دیگه ازدواج کرده و مشغول به کاره غیبت هم ندارم امکان گرفتن کفالت رو دارم؟

 22. سلام پدر من ۷۶ سال سن داره و من هم ۲۴ سال و تا الان از معافیت تحصیلی استفاده کردم، حالا تحصیلم تموم شده و البته هنوز چند ماه مرخصی دارم، حالا پدر من دارای دو همسر هست، من فرزند ارشد همسر دومش هستم، یک برادر کوچکتر ۱۵ ساله دارم، از همسر اول هم یک پسر ‌۵۰ ساله و چهار دختر داره، همگی اون ها هم متاهل و دارای فرزند هستند.
  حالا با توجه به همه اینها من میتونم از کفالت استفاده کنم یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید.

 23. با سلام پدر بنده ۵۶ سال سن دارند و ۱۰ سال زندانی دارن و موجی هم هستند و در بیمارستان پرونده طولانی هم دارند مغز و اعصاب.و درامد هم ندارند و جانبار ۱۰ درصد ایثارگران هم هستند و ۱۶ ماه هم جبهه دارن . برادر من جنوب زندگی میکنند و متاهل هستند و از من بزرگتر هستند . با توجه به اینکه من و مادرم اما ساکن شمال کشور هستیم و درامد فقط برعهده بنده هست. و لیسانسم را به تازگی به اتمام رسانده ام. ایا برای معافیت از خدمت با توجه به این شرایطم امکان پذیر هست اقدام کنم یا خیر لطفا یک پاسخ به بنده حقیر بدهید .درود.

 24. تک پسرم ۲۲سالمه درحین خدمتم پدرم تازه فوت شده مادرمم بالای ۶۵سن داره میتونم کفالت بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به شرایط شما برایی معافیت دارد ولی امکانش زیاد هست

 25. سلام.من ۲۳ سالمه و ۳ ماه از خدمتم میگذره. بابام تحت پوشش کمیته امداد هست و توانایی کار کردن نداره و از کار افتاده هست سنس هم ۵۷ هست.بعد تنگی نخاع هم داره و قراره عمل بشه .آیا امکان داره معاف بشم؟

 26. با سلام و خسته نباشید
  من ۱۵ سالمه و تازه تایین ر‌شته کردم و میخوام بدونم به سن ۱۸ که رسیدم میتوانم کفالت پدر بگیرم یا نه، برادر بزرگتر هستم و یکی برادر دیگم ۹ سالشه که موقع ۱۸ سالگی من اون ۱۲ سالشه…پدر و مادرم هردو ناشنوا ۸۰ درصد هستند و پدرم متولد سال ۱۳۶۰ هست و اینکه پدر در شرکت دولتی کار می‌کند که امسال بازنشست می‌شود و سه سال بعد پدرم ۴۳ سالش. آیا واجد شرایط کفالت هستم و اگر هستم و می‌توان معاف شد؟

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما نسبت به زمان فرارسیدن سن قانونی در نظر گرفته می شود.

 27. سلام تک پسر هستم و سه خواهر دارم، سن پدرم ۶۶ سال و بازنشسته هست، پدرم مبتلا به بیماری صرع هست و بعضی اوقات دچار تشنج میشه آیا شرایط دریافت معافیت دارم و مدارک مورد نیازش چیست با تشکر

  1. سلام وقت بخیر امکان کفالت شما می باشد اما شرایط شما باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد

 28. سلام من دو برادر ناتنی و چهار خواهر ناتنی دارم که دو برادر ناتنی خدمت رفتن و متاهل هست و چهار خواهر تنی هم دارم اما از مادر خودم تک‌ پسر هستم تحت پوشش کمیته امداد هستیم
  و پدرم ۸۲سال سن دارد و کشاورز بوده قبلا اما الان بخاطر پیری از کار افتاده هست
  من بیست سالمه و غیبت ندارم
  میتونم کفالت بگیرم
  لطفا راهنماییم کنید ممنون

 29. سلام
  پدر بنده ۵۵ سالشه سابقه ایست قلبی داشته و باتری قلب هم گذاشته ، ef قلبش هم حدود بیسته ، آیا دلیلی وجود داره که درخواست معافیتم توسط نظام وظیفه رد بشه ؟؟ (( تنها فرزند پسر خوانواده هستم و دانشجوی دوره کارشناسی ))

 30. سلام من با برادرم میشه ۴ نفر دونفر سربازی رفت یکی شو نرفت الان متاهل گفتم ولی هرسه برادرم متاهل من ۱۷ ساله ام زمستان میرم توی ۱۸ پدرم من ۶۲ ساله اش من الان معاف از سربازی

 31. سلام من ۱۷ ساله ام توی زمستان میرم توی ۱۸ گفتم من خودم با برادرم میشه ۴ نفر ۲ نفر سربازی رفتن یکی برادرم سربازی نرفته الان متاهل گفتم الان پدر من ۶۰ سالگی رد کرد گفتم من معاف از سربازی

 32. باسلام محمد هستم پدرم داری بیماری پسوریازیس پوستی میباشد که کل بدنشو درگیر کرده ایا میتوانم درخواست کفالت بدم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه اگر شرایط گرفتن کفالت پدر را داشته باشید امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 33. سلام۲۶ سالمه و پدرم تقریبا ۶۰سالشه،۶سال غیبت دارم.برادر بزرگتر دارم که متاهله اما چند ساله به خاطر مشکلات مالی میره زندان و با مرخصی میاد بیرون..خودمم این چند سال حکم جلب داشتم و دارم اما زندان نرفتم.پدرم ۲ ۳بار آنژیو قلب انجام داده و پزشک بهش گفته کار سنگین نباید انجام بده.در ضمن باد فتق و فشار خون هم داره.آیا میتونم معاف بشم؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه شما میتوانید از طریق معافیت پزشکی و کمیسیون موارد خاص اقدام فرمایید.

 34. سلام من سی سالمه خدمت نرفتم داداشای بزرگم ازدواج کردن من با مامان بابام زندگی میکنم بابام بالای هفتاده سنش شنواییش مشکل داره و خواهرم هم ک مجرده ب بیماری تشنج مبتلاس خواستم بدونم اقدام کنم برا معافیت کفالت پدر ایا شاملم میشه

 35. سلام وقت بخیر ۲۶سالمه و تقریبا ۶سال غیبت دارم.برادر بزرگتر دارم که متاهله ولی توی این ۶سال چند بار زندان افتاده الانم زندانه و با مرخصی میاد بیرون خودمم حکم جلب داشتم این چند سال اما زندان نرفتم.پدرم نزدیک ۶۰سالشه و ۲ ۳بار آنژیو قلب انجام داده و پزشک بهش گفته نباید بار بیشتر از ۲کیلو برداره و یه جورایی عملا از کار افتاده..آیا با این وضعیت میتونم معاف بشم؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه شما میتوانید از طریق معافیت پزشکی و کمیسیون موارد خاص اقدام فرمایید.

 36. سلام من ۱۸سالمه پدرم فوت کرده برادر بزرگتر از خودم به خدمت رفته و ۳ساله ازدواج کرد من با مادرم زندگی میکنم من میتونم معاف بشم

  1. سلام وقت بخیر
   در مورد شرایط شما، با توجه به قوانینی امکان معافیت از طریق کفالت برای شما وجود دارد

 37. سلام خسته نباشید .
  ببخشید پدر من.۵۶سالشه فلج اطفال هستش و کلا یکی از پاهاش از کار افتاده. میخواستم بدونم من میتونم کفالتشون رو بگیرم

 38. سلام خسته نباشید
  پدر من متولد ۱۳۵۴ هست و خودمم تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده هستم و غیبت سربازی هم ندارم.
  پدرم هم سکته مغزی داشته هم سکته قلبی به تازگی بعد کلیه هاش دچار مشکل هستن فشار خونم داره و کلی قرص مصرف میکنن آیا میتونم کفالت بگیرم؟

 39. سلام پدر من دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی دارد با مریضی فشار خون و‌یکی از چشم هایش نابینا و دیگری ضعیف
  در عین حال کارمند هستند ولی توانایی کار های منزل رو ندارند حتی خودش هم معافیت پزشکی دارد

 40. سلام ببخشید من پدرم دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی دارد و مریضی فشار‌خون و یکی از چشم‌هاش نابینا و دیگری ضعیف هست و درعین حال کارمند هست اما توانایی کار های منزل رو ندارد

 41. باسلام
  پدر من متولد ۱۳۱۲هست من خودم متولد ۱۳۶۷هستم،۶تا برادر هستیم ۴تا خدمت کردن ویکی معاف سه برادری شده،
  موقعی که من مشمول شدم پدرم ناتوان شد ومن مجبور شدم کارای پدرم را کنم تا الان هم اقدام نکردم ،ایا کفالت شامل من میشود

  1. باسلام شرایط شما باید بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 42. سلام تک پسرم و سه تا خواهر دارم و پدرم مددجو کمیته امداد هست آیا با این شرایط معاف میشم و مدارک مورد نیازش چیست با سپاس

  1. سلام بله امکان معافیت وجود دارد
   مراجعه به کمیته امداد یا بهزیستی به منظور تایید فرم های مربوطه
   مراجعه به به دفاتر پلیس+۱۰
   دریافت فرم معافیت کفالت سه خواهر
   تکمیل فرم های مربوط به درخواست معافیت و الصاق مدارک مورد نیاز مانند استشهادیه و …
   دریافت رای نهایی کمیته پزشکی نظام وظیفه

   1. سلام یه سوال داشتم.من پدرم ۷۲ سال سن داره خودمم دانشجو هستم.بعد پدرم قبلا یه زن دیگه داشت که از اون دوتا پسر داشت.بعد از جدا شدنشون پسر اولیه کفالت مادرشو گرفت و الان خارج از کشوره و دومی هم الان تو ایران با مادرش زندگی میکنه سربازیم رفته.از زن دومشم من تک فرزندم میخواستم ببینم اگه ادامه تحصیل بدم تا پدرم ۷۵ سال بشه میتونم معاف شم؟

  2. باسلام بنده فرزند چهارم هستم و سه برادر بزرگتر از خودم هم ازدواج کردند و سربازی رفتند و من الآن تنها فرزند ذکور مشمول خدمت خانواده هستم و ۲۰ سالمه پدرم بیماری قلبی داره و توی آنژیوگرافی سه تا از رگهای قلبش تخریب شده ولی ۵۹ سالشه .میخواستم بدونم‌که آیا امکان معافیت وجود داره

  3. سلام پدرم ۵۵ سالشه و خودمم ۲۴ سالمه و تنها فرزند پسر خانواده هستم
   هم پدر و هم مادرم بیماری کلیوی دارن
   و پدرم یک بار عمل جراحی باز کرده
   و الان هم مجدد دوتا کلیش هم، کیست و سنگ داره و ممکنه مجبور بشه دوباره عمل کنه
   با این شرایط میتونم اقدام کنم برای معافیت؟؟

  4. سلام تک پسرم ۲۲سالمه پدرم فوت شده به تازگی مادرمم بالای۶۵سن دارددرحین خدمتم هستم
   معاف میشم یانه

   1. سلام وقتتون بخیر بستگی به شرایط شما برایی معافیت دارد ولی امکانش زیاد هست

  5. سلام
   بنده پدرم ۶۵ سالشون هست
   دچار بیماری سرطان مغز و استخوان هستن و نیاز به مراقبت و نگهداری دارن
   دو تا برادر دارم که ازداوج کردن و دارای فرزند میباشند یکی از برادرام طلاق گرفتن اما خب درگیر فرزند و مشغول به کار هستن
   با این شرایط معافیت کفالت میتونم بگیرم؟؟

   1. سلام وقت شما بخیر.به دلیل داشتن برادر معافیت کفالت شامل شما نمیشود. ولی اگر پدر تحت پوشش بهزیستی قراربگیرند میتوانید از طریق معافیت موارد خاص اقدام کنید

   2. سلام من چند سال سر کارم دوتا فرزند دارم الان بخاطر کارت معافیت بیرون میکنن از خدمت ۲۰سال گذشته معافیت شامل من نیست یا خرید فروش باشه ممنون میشم جواب بدین

   3. سلام وقت بخیر بنده پدرم تحت پوشش کمیته امداده یک برادر ۱۲ساله و یک خواهر ۷ساله دارم و پدرمم چندین عمل جراحی انجام داده و از طرف کمیته امداد ۶۶درصد از کار افتادگی داره آیا بنده امکانش هست معافیت بگیرم…

    1. سلام
     احتمال معافیت شما هست اما برای افزایش شانس شما برای کفالت پدر با کارشناسان ما تماس بگیرید

  6. سلام خسته نباشید پدر بنده دیبابت دارع زده به پاش به سختی هم راه میره بنده هم تک پسر هستم ایا میتونم کفالت پدر بگیرم که دیگه کار نکنه

 43. سلام پدرم ۶۱سالشه برادرم معلولیت داره و کارت داره پدرم مشکل اعصاب و روان داره نامه از دکتر هم داره برادرم سال ۹۹معافیت پزشکی گرفت من میتونم کفالت بگیرم

 44. سلام خسته نباشید
  ببخشید من ۲۰سالمه پدرم معلولیت شدید داره
  دوتا برادر دارم ک از خودم کوچیک ترند.

  میشه معافیت بگیرم

  1. سلام افرادی که پدر یا مادرشان و یا هر دوی آنها دارای معلولیت مشخص ذهنی و یا جسمی باشند و تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفته اند میتوانند از این معافیت استفاده کنند

   1. سلام ..من پدرم تو مهره های پشتش پلاتین هس ستون فقراتش عمل شده از پایین گردنش تا کمرش شکافته شده پلاتین هس ..یه چشم پدرمم دید نداره چون قبلا تفنگ خورده خودشم بخاطر چشمش معاف شده ..۵۱ سالشه امکان معافیت خودمم هس

   2. سلام خسته نباشید من پدرم حدودا ۸۰ سالشه و همه برادرام ازدواج کردن و بچه دارن و فقط من مجرد کنارشم ایا معافی میتونم بگیرم

 45. سلام من نوید دلدار لوخی هستم میخواستم بدونم که پدرم سال ۱۳۸۱فوت کرده و مادرم بعد از ۵سال با یه مرد دیگه ازدواج کرد و الان ۷ساله که از اون مردم جدا شده و اون مرد هم ۱۴۰۰فوت کرد واز این پدرم یه داداش دارم که برج۵۱۸سالش بود. میشه و مادرم الان دوباره بابکی دیگه ازدواج کرد ه ون خودمم متاهل هستم واوزاع مالی خوبی ندارم میخواستم بدونم که میتونم معاف بشم

 46. سلام من ۲۴ سالمه و تنها فرزند خانوادم و پدرم ۵۶ سالشه ولی نه بیمه درست حسابی داره ک بازنشستگی کامل بگیره حدود ۱۰ سال داره و هم شغل مناسبی نداره ( نگهبان ) و کار فنی هم انجام میداده ولی الان مفصل های زانوش آسیب دیده آب آورده و نمیتونه مثل سابق کار کنه خودم هم دانشجو ترم آخرم ، با این شرایط میتونم اقدامی برای معافیت بکنم ؟ اگر میشه قبل فارغ التحصیلی میشه اقدام کرد ؟

 47. سلام
  من بیماری msدارم ودارومصرف می کنم
  آیا پسرم که تک فرزند پسر هم هست می تونن بواسطه من معاف بشه
  سپاس

  1. سلام من دو برادر ناتنی و چهار خواهر ناتنی دارم که دو برادر ناتنی خدمت رفتن و متاهل هست و چهار خواهر تنی هم دارم اما از مادر خودم تک‌ پسر هستم تحت پوشش کمیته امداد هستیم
   و پدرم ۸۲سال سن دارد و کشاورز بوده قبلا اما الان بخاطر پیری از کار افتاده هست
   من بیست سالمه و غیبت ندارم
   میتونم کفالت بگیرم
   لطفا راهنماییم کنید ممنون

   1. سلام وقت بخیر. بنده ۲۶سالمه و مجردم یک ماهه که سربازی هستم میخواستم بدونم سه تا برادر بزرگتر از خودم دارم یکی خارج از کشور هست دوتا ازدواج کردن پدرم هم کمیته ای هست و مشکل بینایی داره آیا میتونم از طریق کفالت پدر معافیت بگیرم؟؛

    1. سلام وقتتون بخیر فقط از قانون ۶ ماده بهزیستی برای کفالت پدر میتوانید استفاده کنید در غیر این صورت امکان کفالت شما نیست

  2. سلام خسته نباشید بنده ۲۲ سالمه آخرای ترم آخر کارشناسی هستم پدرم ۵۴ سالشه بازنشسته تامین اجتماعی آرتروز شدید زانو و دیسک کمر مادرمم هم سرطان خون دارن خودمم مشکل ستون فقرات معافیت ممکنه؟؟

  3. سلام من تک پسر خانواده ام و ۳ تا خواهر دارم پدرم ۵۶ سالشه منم ۱۹ سالمه و یکی از چشمام مشکلی داره امکان معاف شدن هست؟

 48. با سلام…بنده ۲۴ ساله هستم و غیبت ندارم ..پدرم ۶۸ ساله و ۲ بار سابقه سکته قلبی داشته که بار دوم به عمل قلب باز منجر شد..‌.
  میخواستم ببینم شانسی دارم برای گرفتن معافیت با توجه به اینکه تنها فرزند ذکور هستم؟!

  1. سلام
   برای گرفتن کفالت پدر باید یک سری شرایط بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 49. سلام
  پدرم ۷۰ سالشه و مادرم ۷۱ سالشه
  پدرم اینجور که میگه اون قدیم ها دیر شناسنامه گرفتن براش
  یعنی سن واقعیش بیشتر از سن شناسنامه هست
  و از کار افتاده
  ولی بیماری خاصی یا این بیماری های که میگویید ندارد فک کنم
  ولی توان کار کردن ندارد
  من ۳ تا برادرام سربازی رفتن
  ولی یکی برادرم سربازی نرفته ۳۴ سالشه زن گرفته و رفته از پیشمون
  من میتونم کفالت بگیرم

 50. سلام خسته نباشید من سال ۱۳۹۳ اعزام بخدمت شدم ۳ماه خدمت کردم فراری شدم بخاطره پدرم از کار افتاده الان میتونم کفالیت پدرم بگیرم معاف بشم الان سال پدرم ۶۲ هست با مدارک استشهادی محلی

 51. ببخشید من پدرم از کار افتادس متولد ۵۲ هست
  هردو لگنش ازدست داده دیسک کمرم داره ولی کارمنده به من معافیت تعلق میگرده؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر باید شرایط اصلی وشرایط جانبی شما به صورت دقیق و کارشناسی شده بررسی شود

 52. با سلام من ۷آذر ۱۸ سالم تمام میشه انشاالله اگر کنکور قبول شم میخوام برم دانشگاه البته دولتی پدرم بیماره ۴۰ سال اعتیاد داره من تک پسرم آیا متوانم معاف شوم لطفا منو راهنمایی کنید

 53. سلام
  من نزدیک ۱۹ سالمه و پدرم فوت شده و داداشم ۳۰سالشه ولی سربازی رفته
  میخاستم ببینم ک من معاف میشم یا خیر؟!

 54. سلام
  من پدرم فوت شده و یه برادر بزرگتر دارم.
  خودم نزدیک ۱۹ سالمه و داداشم ۳۰سالشه و سربازی رفته میخاستم ببینم ک من معاف میشم یا ن؟!

 55. سلام. من ۲۳ سال دارم و ارشد میخونم و تک فرزند هستم. پدرم حدودا سالهای ۸۰ – ۸۱ عمل دیسک داشته. همچنین عمل لیزیکی که زیاد جوابگو نبوده و الان ضعف چشماش هست (البته نه به شدت قدیم) کمرش کمی خم شده و مهره ی شکسته داشت چند سال پیش. من خودمم دو چشمم عمل ماهیچه چشم داشتم که کامل خوب نشد و چشم راستم قوز قرنیه داره. کمر درد دائم هم دارم. بنظرتون میشه کفالت بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکانش میتواند وجود داشته باشد اما تعیین نوع کفالت بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

 56. با سلام پدر من از کارافتاده کلی هستش وسنش۶۵عضو بهزیستی هست. خودم ۲۸سال سنم غیبت ندارم فقط یه برادر بزرگتر از خودم دارم میخاستم بدونم میتونم اقدام کنم برای معافیت یانه

 57. سلام خسته نباشید
  تک فرزند هستم و پدرم ۶۲ ساله است
  دارای بیماری های متعددی است .انگشت پای ایشون بر اثر ابتلا ب سرطان پوست قطع شده و بینایی و شنوایی کمی دارن و دکتر از کارافتادگی ۷۰ درصد تشخیص داده امکان معاف شدن هست؟

  1. ببخشید من پدرم از کار افتادس متولد ۵۲ هست
   هردو لگنش ازدست داده دیسک کمرم داره ولی کارمنده به من معافیت تعلق میگرده؟؟

   1. سلام وقتتون بخیر باید شرایط اصلی وشرایط جانبی شما به صورت دقیق و کارشناسی شده بررسی شود

  2. سلام خسته نباشید من سال ۱۳۹۳ رفتم خدمت ۳ماه خدمت کردم فرار کردم بخاطره پدرم از کار افتاده الان ۶۲سال اش هست آیا میتوانم کفالیت پدرم معاف بشم با استشهاد محلی

   1. سلام من سه سال غیبت دارم به خاطر این که وضعیت مالی خوبی نداریم من کارمیکم وخانه رامیچرخانم پدرم دوبار کگنش شکسته ودیگر نمی تواند کارکند آیا من معاف میشوم

 58. سلام خسته نباشید من سربازان محدود ۴ماه از خدمتم گذشته پدرم سرطان معده داره و دکترا گفتن چون ۵سال داره حدود ۲ماه دیگه بیشتر زنده نیست
  من میتونم کفالت بگیرم

  1. سلام پدر من ۶۲سالشه کمرش شکسته دوبار عمل جراحی داشته و پلاتین هست عضو بهزیستی هم هست سه تا بردار بزرگتر از خودم دارم ک متاهل هستن .میتونم کفالت پدرم رو بگیرم؟؟

 59. با سلام پدر من متولد ۱۳۵۵ هست و یکبار در بیمارستان روانی بستری شده و کارت معلولیت شدید ذهنی را دارد و برادر بزرگتر ندارم

 60. سلام وقتتون بخیر
  من برای کفالت پدر بیمار اقدام کرده بودم
  امروز این پیامک از نظام وظیفه اومده:نتیجه رای شورای پزشکی مثبت می باشد سوابق شما تحویل کارشناس کفالت گردید.
  یعنی الان تمومه مراحل؟ یا چیز دیگه ای هم مونده
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام پدر من ۶۲سالشه کمرش شکسته دوبار عمل جراحی داشته و پلاتین هست عضو بهزیستی هم هست سه تا بردار بزرگتر از خودم دارم ک متاهل هستن .میتونم کفالت پدرم رو بگیرم

 61. سلام من پدرم فشارخون و دیابت داره و عوارضش به چشم و جاهای دیگش تاحدودی اسیب زده و از طرفی زانوهاش به طور مادرزادی مشکل داره و رباطش قطع هست بسختی راه میره بلندمیشه تک فرزندم هستم میخواستم بدونم شانسی دارم و باید چه مدارکی و ازکجا تهیه کنم .

 62. سلام من خودم دیسک کمر دارم و در گوش راست کم شنوا و تقریبا ناشنوا هستم و چندین بار عمل جراحی داشتم،معافیت شامل من میشه یا نه ممنون میشم کمک کنید،بیست ساله هستم

 63. با سلام و خسته نباشید
  اگر شخصی معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت بگیره باید دوره آموزشی رو بره؟ (با توجه به اینکه اول فرایند اقدام برای معافیت کفالت تعهد محضری میگیرن که باید دوره آموزشی رو برید حتی اگر معاف بشین)

 64. سلام من ۲ ماه سربازی رفتم دیدم نمیتونم برای مشکل مالی فراری شدم
  سن پدرم ۵۷سالشه
  میتونم کفالت پدرم بگیرم

  1. باسلام خدمت مشاوران آویژه من سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد فرزندسیدعلی یوسفی برای معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت از طریق
   ماده ۶ بهزیستی- حمایت از حقوق معلولان اقدام کردم کمیسیون پزشکی بهزیستی استان کرمان معافیت کفالت پدرم را تایید کردولی حوزه نظام وظیفه شهرستان سیرجان تایید نکردپدر من معلولیت ذهنی شدید۷۵درصد دارند ضریب هوشی اش هم پایین است نظام وظیفه شهرستان سیرجان به علت اینکه ضریب هوشی پدرت ۵۰است پدرت مشکلی ندارد تایید نکرده معافیت کفالت پدرم را رئیس نظام وظیفه شهرستان شهربابک پرونده معافیت کفالت پدرم را که حوزه نظام وظیفه شهرستان سیرجان تایید نکرده است به حوزه نظام وظیفه استان کرمان برای کمیسیون پزشکی فرستاده است پیامک دعوتنامه می آید به گوشی ام معاف می کنند حوزه نظام وظیفه استان کرمان معافیت کفالت پدرم را

 65. سلام. پدر من ۲ بار عمل جراحی دیسک کمر داشته و داخل کمرش پر پلاتینه و انجام بیشتر کارا براش محال شده. سن خودم هم ۲۱ سال هست غیبت هم نداشتم. فقط پدرم کارمند بازنشسته دولته. میتونم با اثبات بیماریش و اینکه ضعیف شده معافیت بگیرم؟ بخاطر اینکه حقوق بگیره رد نمیشم؟

  1. سلام. در دریافت معافیت کفالت تمکن مالی مهم نیست در مورد موضوع شما اثبات شرایط از کار افتادگی برای دریافت کفالت کافی است.

   1. سلام ببخشید من خودم دیسک کمر دارم و در گوش راست کم شنوا و تقریبا ناشنوا هستم ایا معافیت از خدمت شامل بنده میشه؟بیست ساله هستم

    1. سلام من سه سال غیبت دارم به خاطر این که وضعیت مالی خوبی نداریم من کارمیکم وخانه رامیچرخانم پدرم دوبار کگنش شکسته ودیگر نمی تواند کارکند آیا من معاف میشوم

   2. باعرض سلام من حدود ۳۵سال سنم حالا به دلایلی ننوشتم برم خدمت در ضمن الان مجرددهم هستم پدرم۶۵,,,,ساله اش به خاطر یه تصادف در گذشته کمرش مشکل پیدا کرد دیابت داره وحشتناک پوروسات داره که احتیاج به عمل داره چند سال دارم خرج خونه رو میدم زیر نظر کمیته امداد بودیم چند سال میخواستم بدون شرایط من مشمول معافیت میشه

  2. سلام‌من‌دیسک‌کمر‌ال۴‌وال‌۵‌دارم‌بسرم‌۱۸سالش‌تاحالا‌عمل‌نشدم‌خودمهم۴۷‌سالمه‌‌معفیت‌شامل‌میشه‌یانه‌بسره‌اولیه

 66. با سلام پدرم ۷۹ سال سن دارد مورد عمل جراحی باز قلب قرار گرفت و نیاز به مراقبت شدید دارد و زیر نظر اداره بهزیستی و کمیته امداد می‌باشد و در روستا زندگی میکند برادر بزرگترم ازدواج کرده و در شهر دیگری ساکن و همان جا کار میکند و من ۲۴ سال سن دارم و مدرک تحصیلیم ۵ ابتدایی میباشد و در روستا بجوز من کسی نیست که به پدر و مادرم مراقبت نماید و بنده نیز دارای بیماریه فتق میباشم و پای راستم در دوسال پیش شکسته و هنوز خوب نشده است و متهل میباشم. آیا میتوانم از معافیت کفالت یا بزشکی استفاده کنم با تشکر.

  1. سلام خدمت شما،باتوجه به اینکه غیبت دارید،تازمانی که غیبت توجیه نشود نمیتوانید کفالت پدر را به عهده بگیرید، راجب بیماری فتق اگر عمل شده و دوباره عود کرده امکان معافیت دارید.

   1. سلام من پدرم سنش ۶۰ ساله و عمل دیسک کمر انجام داده و ناتوانی جسمی داره اصلا به زور میتونه راه بره ، من سه برادر دیگه بالای ۱۸ سال دارم که در حال تحصیلن ، من خودم سنم ۲۴ ساله و در حال تحصیلم ایا میتونم معافیت کفالت پدر بگیرم؟

 67. با سلام پدرم ۷۹ سال سن دارد مورد عمل جراحی باز قلب قرار گرفت و نیاز به مراقبت شدید دارد و زیر نظر اداره بهزیستی و کمیته امداد می‌باشد و در روستا زندگی میکند برادر بزرگترم ازدواج کرده و در شهر دیگری ساکن و همان جا کار میکند و من ۲۴ سال سن دارم و مدرک تحصیلیم ۵ ابتدایی میباشد و در روستا بجوز من کسی نیست که به پدر و مادرم مراقبت نماید و بنده نیز دارای بیماریه فتق میباشم و پای راستم در دوسال پیش شکسته و هنوز خوب نشده است و متهل میباشم. آیا میتوانم از معافیت کفالت یا بزشکی استفاده کنم با تشکر ممنون.

  1. سلام خدمت شما،باتوجه به اینکه غیبت دارید،تازمانی که غیبت توجیه نشود نمیتوانید کفالت پدر را به عهده بگیرید، راجب بیماری فتق اگر عمل شده و دوباره عود کرده امکان معافیت دارید.

   1. سلام
    اگر بردار بالای ۱۸ سال داشته باشی ولی متاهل باشد میتونی در خواست بدی برای معافیت کفالت ؟؟

 68. با سلام پدرم ۷۹ سال سن دارد مورد عمل جراحی باز قلب قرار گرفت و نیاز به مراقبت شدید دارد و زیر نظر اداره بهزیستی و کمیته امداد می‌باشد و در روستا زندگی میکند برادر بزرگترم ازدواج کرده و در شهر دیگری ساکن و همان جا کار میکند و من ۲۴ سال سن دارم و مدرک تحصیلیم ۵ ابتدایی میباشد و در روستا بجوز من کسی نیست که به پدر و مادرم مراقبت نماید و بنده نیز دارای بیماریه فتق میباشم و پای راستم در دوسال پیش شکسته و هنوز خوب نشده است و متهل میباشم. آیا میتوانم از معافیت کفالت یا بزشکی استفاده کنم با تشکر ممنون

  1. سلام خدمت شما،باتوجه به اینکه غیبت دارید،تازمانی که غیبت توجیه نشود نمیتوانید کفالت پدر را به عهده بگیرید، راجب بیماری فتق اگر عمل شده و دوباره عود کرده امکان معافیت دارید.

 69. با سلام پدرم ۷۹ سال سن دارد مورد عمل جراحی باز قلب قرار گرفت و نیاز به مراقبت شدید دارد و زیر نظر اداره بهزیستی و کمیته امداد می‌باشد و در روستا زندگی میکند برادر بزرگترم ازدواج کرده و در شهر دیگری ساکن و همان جا کار میکند و من ۲۴ سال سن دارم و مدرک تحصیلیم ۵ ابتدایی میباشد و در روستا بجوز من کسی نیست که به پدر و مادرم مراقبت نماید و بنده نیز دارای بیماریه فتق میباشم و پای راستم در دوسال پیش شکسته و هنوز خوب نشده است و متهل میباشم. آیا میتوانم از معافیت کفالت یا بزشکی استفاده کنم با تشکر

  1. سلام خدمت شما،باتوجه به اینکه غیبت دارید،تازمانی که غیبت توجیه نشود نمیتوانید کفالت پدر را به عهده بگیرید، راجب بیماری فتق اگر عمل شده و دوباره عود کرده امکان معافیت دارید.

   1. سلام ببخشید من بابام ۷۵سالشه وبراثرتصادف دستش ۶مرتبه عمل کرده خوب نمیشه الانم بابام منو سرپرست خانواده کرده آیا معافیت شامل من میشه لطفا جواب بدین

    1. سلام
     احتمالا بتوانیید کفالت پدر را بگیرید اما برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 70. با سلام پدر من ۱۳۵۳ است در سال ۹۲ سکته قلبی کرده و از بیمه تامین اجتماعی کار افتاده کلی دائم شده من می تونم از کفالت پدر استفاده کنم

   1. سلام وقتتون بخیر ، من پدرم سال ۸۸ یه خاطر حادثه محل کار پاش خورد شد و کلا پلاتین تویه پاش بود و از کار افتادگی بهش میدادن خودشم ۹۷ فوت کرد الان من همه خواهر و برادر هام صغیر ن و کفالتشون با منه ولی چون اقدام نکردم کمتر از یک سال غیبت دارم ایا میتونم موجه کنم غیبت رو و معافیت بگیرم؟
    با تشکر

    1. سلام بله با توجه به فوت پدر و امرار معاش خانواده غیبت خودتونو توجیه و برای گرفتن کفالت خواهر و برادرتون اقدام کنید

   2. سلام
    من نزدیک ۱۹ سالمه و پدرم فوت شده و داداشم ۳۰سالشه ولی سربازی رفته
    میخاستم ببینم ک من معاف میشم یا خیر؟!

 71. سلام وقت بخیر
  سال ۱۳۸۰ پدر و مادر من جدا شدند و برادر بزرگ تر من معافیت کفالت مادرم را گرفتند و بردار وسطی من معافیت پزشکی گرفتند و من فرزند سوم هستم،در این چند سال پدر من ۳ بار در بیمارستان روانی بستری شدند و در حال حاضر تحت پوشش بهزیستی هستند و من دانشجو هستم و غیبت سربازی ندارم،با این شرایط من شامل معافیت کفالت پدرم میشوم یا خیر؟

 72. سلام من در سال ۸۶ توخدمت سربازی بودم ۱۱ ماه خدمت بودم تصادف کردم پای سمت راستم شکسته وچشم راستم آسیب دیده ماف دایم شدم نمیتونم کار کنم وتنها پسر که دارم می تون کفالت بگیرم

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که از کار افتادگی شما تایید شود فرزند شما می تواند کفالت شما را بر عهده بگیرد

 73. سلام و عرض ادب.برادر خانم‌من ۱۷سالشه و ی برادر ۱۰ساله داره .پدرش از کار افتاده شده با مدرک پزشکی بخاطر کلیه هاش و هفته ای دوبار دیالیز میشه آیا کفالت پدر براش مقبول میشه و معافیت میگیره؟ممنون‌میشم پاسخ بدین.باتشکر

  1. سلام وقت بخیر بله در صورتی که از کارافتادگی پدر ثابت شود می تواند کالت پدر را بگیرد

 74. سلام ببخید من مادرم دو سال فوت کرد و دو تا برادر خواهر کوچیک دارم و جدا از پدرم زندگی می کنیم آیا معاف از سربازی می شوم

 75. سلام
  پدر من ۶۱ سالشونه
  از سال ۸۶ درگیر بیماری دیابت هستن
  از سال ۹۲ هم درگیر سیروز کبدی شدن
  بخاطر این مسائل دارای چند سال غیبت هستم
  پدرم از کار افتادگی بیمه تامین اجتماعی را دارد و من تک پسر هستم

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که مشکلات پدر شما قبل از ورود شما به غیبت باشد می توانید درخواست کفالت پدر را داشته باشید

  2. ۵۷ ساله هستم
   تنکی کانال نخاعی دارم ، نمیتونیم کار کنم
   مبتلاب دیابت هم هستم
   فرزندم دانشجو ترم اخر کاردانیه
   تنها فرزند ذکور هم هست ایا معافیت
   شاملش میشه

 76. باسلام وخسته نباشید برادر کوچک من متولد ۱۳۸۰وچون برا یگان ارتش ثبت نام کرده بود ومنتظر جواب بود چن ماه غیبت خورده .ولی در کارگاهی مشغول ب کار است وخرج خانواده رامیدهد چون پدرم ناراحتی شدید ریه داره وقادر ب کارکردن نیس ۶۵ سالشه وبرادرم کارمیکنه تحت پوشش کمیته امداد هستیم .۳ برادر دیگه ایم ولی شرایط اقتصادی خیلی وقادر ب کمک ما نمیباشند یکیشون شکستگی لگن داره .ایا با توجه ب این شرایط برادرم میتونه کفالت پدرم رو بگیره .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر من ۱ سال غیبت دارم پدرم سرطان مثانه بدخیم داره و شیمی درمانی میشه ایا میتونم از شرایط کفالت استفاده کنم؟

   1. سلام وقت بخیر بله می توانید با توجه به توجیه غیبت به علت بیماری پدر ابتدا غیبت خود را توجیه کنید وسپس برای تشکیل کمیسیون پزشکی کفالت پدر اقدام کنید

  2. سلام وقت بخیر من ۱ سال غیبت دارم پدرم سرطان مثانه بدخیم داره و شیمی درمانی میشه ایا میتونم از شرایط کفالت استفاده کنم؟

   1. سلام وقت بخیر بله می توانید با توجه به توجیه غیبت به علت بیماری پدر ابتدا غیبت خود را توجیه کنید وسپس برای تشکیل کمیسیون پزشکی کفالت پدر اقدام کنید

 77. سلام من ماه پیش فارغ التحصیل شدم میخام بدونم میتونم معافیت بگیرم واسه کفالت پدرم
  پدرم متولد ۱۳۵۷هستش یک چشم اب مروارید هستش اصلا نمیبینه یک چشمش کلا نابیناست اون یکی چشمشم که سالمه ضعیفه ولی با عینک میتونه ببینه شمار چشمشم حدود ۳هستش اون یکی که سالمه
  بعد خودشم معاف شده بود
  بعد پدرم دو قلو بودش و موقع به دنیا اومدن یک طرف پاهاش اندازه مچ دستشه راه رفتنو میتونه بره ولی این مشکلات داره یک چشم نابینا و یک پاهم لاغر به نظر شما امکان معافیت دارم

  1. سلام. با توجه به اینکه سن پدرتان پایین است اگر به طور کلی از کار افتاده باشند و در امور روزمره خود نیاز به کمک داشته باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید در غیر اینصورت واجد شرایط احراز این معافیت نیستید.

   1. ببخشید پدر من متولد ۱۳۵۷ هست دو‌مشکل یک چشم نابینا هست و یک پا هم معلولیت داره در موقع به دنیا اومدن. من میتونم اقدام کنم به معافیت احتمال معافیت بالا هستش؟
    این دو مشکلی که خدمتتون عرض کردم جزو معافیت ها کفالت پدر حساب میشن. میتونید یک نظری بدین من متوجه بشم

  2. باسلام وخسته نباشید برادر کوچک من متولد ۱۳۸۰وچون برا یگان ارتش ثبت نام کرده بود ومنتظر جواب بود چن ماه غیبت خورده .ولی در کارگاهی مشغول ب کار است وخرج خانواده رامیدهد چون پدرم ناراحتی شدید ریه داره وقادر ب کارکردن نیس ۶۵ سالشه وبرادرم کارمیکنه تحت پوشش کمیته امداد هستیم .۳ برادر دیگه ایم ولی شرایط اقتصادی خیلی وقادر ب کمک ما نمیباشند یکیشون شکستگی لگن داره .ایا با توجه ب این شرایط برادرم میتونه کفالت پدرم رو بگیره .ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. با سلام درود بنده حدود ۶ الی ۷ سالی هست بخاطر بیماری پدرم غیبت دارم‌وچون پدرم بیماری بودن نتونستم ادامه تحصیل وحتی سربازی برم وکفالت وسرپرستی خانوادم به عهده بنده قرارگرفت .پدرم به دلیل چندین نوع بیماری وعمل جراحی که انجام داده .ازز ژرف پزشکان معتبر وبیمارستان ازکارافتاده محسوب میشه ونامه وپروند مکوتب پزشکی با مهر وامضای پزشکان دارد.بنده همه بعداز کارشناسی نتونستم ادامه تحصیل بدم .پدربوده از سال ۸۵اینا کفالت وسرورستی رو قانونا به عهده بنده گذاشته.اینوهم یاد اور شوم‌که پدر تحت پوششکمیته امداد هستش..بنده مشکل اولیم توجیه غیبت هستش.ودوم برادروخواهرانی دارم که سرگرم‌زندگی خودش ومتعل ودورازمن هستن وبنده تنها دارم ازخانوادم حمایت واداره امور میکنم.باتوجه به اینکه الان خیلی دوست دارمادامه تحصیل بدم چون درسم عالی بوده وعاشق پزشکی ام.اما بخاطر ابن مشکل هنوز اقدام‌نکردم برای معافیت.خواستم‌بدونم‌اگربتونم‌توجیه غیب رو با استشهاد محلی اوکی کنم .قبول میکنن واینکه پدربنده ۶۴ سال سن دارن..ممنون از شما

    2. سلام،وقت بخیر
     پدر من به خاطر سرطان بدخیم فوت شد
     و من ۳ماه بعد از فوت پدرم مشمول شدم
     ولی بخاطره حال روحی نامناسب نتونستم اقدام کنم،آیا شانسی برای معافیت کفالت دارم؟
     تک پسر هستم

   1. سلام خسته نباشید من پدرم ۴بار در هفته دیالیز میشه و مشکل کامل کلیه داره جفت کلیه برای معافیت اقدام کردم رد موافقت کردن برام‌پیام‌اومد با معافیت شما موافقت نشد چزا؟

 78. سلام من برادرم زیر ۱۸ سال هست و فقط تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال من هستم ، پدرم در حال حاضر ۵۲ سالش هست و رماتیسم مفصلی داره و با رای کمیسیون پزشکی از کار افتادگی جزیی به طور دایم داره که پیش از موعد بازنشست شده. آیا میتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم؟

   1. سلام ببخشید من سال پیش برج ۲ فارغ التحصیل شدم پدرم چند تا از مهره های ستون فقراتش از هم فاصله پیدا کرده و این که عضو کمیته امداد هم هست ۵۵ درصد هم از کار افتاده زدنش خودمم یه بچه یه ساله دارم واینکه مستاجرام خلاصه مشکلات زیادی تو زندگیم هست میخواستم بدونم میتونم کفالت بگیرم ممنون میشم اگه جواب درست و امیدوار کننده بدید

    1. سلام وقت بخیر در صورتی که برادر بزرگتری ندارید و مشکلات پدر شما در کمیسون پزشکی تایید شود می توانید درخواست کفالت بدهید

  1. سلام و عرض ادب.برادر خانم من۱۷سالشه.ی برادر ۱۰ساله داره.پدرش به علت بیماری کلیوی از کار افتاده شده با مدرک پزشکی.وهفته ای دوبار دیالیز میشه.آیا با کفالت پدرش از خدمت سربازی معاف میشه؟؟ممنونم پاسخ بدهید باتشکر.

   1. سلام وقت بخیر بله در صورتی که از کارافتادگی پدر ثابت شود می تواند کالت پدر را بگیرد

    1. سلام من سه سال غیبت دارم به خاطر این که وضعیت مالی خوبی نداریم من کارمیکم وخانه رامیچرخانم پدرم دوبار کگنش شکسته ودیگر نمی تواند کارکند آیا من معاف میشوم

   2. سلام من سی سالمه خدمت نرفتم داداشای بزرگم ازدواج کردن من با مامان بابام زندگی میکنم بابام بالای هفتاده سنش شنواییش مشکل داره و خواهرم هم ک مجرده ب بیماری تشنج مبتلاس خواستم بدونم اقدام کنم برا معافیت کفالت پدر ایا شاملم میشه

 79. سلام وقت بخیر من یه برادر دارم که از خودم ۷ سال بزرگه و سربازی رفته و پدرم هم از کارافتاده پزشکی تامین اجتماعی داره.
  اگر برادرم به شهر دیگه یا ازدواج کنه امکان گرفتن کفالت هست یا نه؟

  1. سلام. تنها در صورتی که پدرتان به دلیل بیماری تحت پوشش ارگانهای حمایتی قرار بگیرند شما به عنوان پسر دوم میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

  1. سلام من ماه پیش فارغ التحصیل شدم میخام بدونم میتونم معافیت بگیرم واسه کفالت پدرم
   پدرم متولد ۱۳۵۷هستش یک چشم اب مروارید هستش اصلا نمیبینه یک چشمش کلا نابیناست اون یکی چشمشم که سالمه ضعیفه ولی با عینک میتونه ببینه شمار چشمشم حدود ۳هستش اون یکی که سالمه
   بعد خودشم معاف شده بود
   بعد پدرم دو قلو بودش و موقع به دنیا اومدن یک طرف پاهاش اندازه مچ دستشه راه رفتنو میتونه بره ولی این مشکلات داره یک چشم نابینا و یک پاهم لاغر به نظر شما امکان معافیت دارم

   1. سلام. با توجه به اینکه سن پدرتان پایین است اگر به طور کلی از کار افتاده باشند و در امور روزمره خود نیاز به کمک داشته باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید در غیر اینصورت واجد شرایط احراز این معافیت نیستید.

  2. سلام خسته نباشید من ۹۳اعزام بخدمت شدم ۳ماه خدمت کردم بخاطر پدرم از کار افتادگی نرفتم خدمت الان ۶۲سال اش هست میتونم معافیت کفالت پدرم بگیرم یه برادر دارم زن بچه دارد جدا هست ۳خواهرم دارم جدا هستن واس خودشون

 80. سلام پدرم مشکل ریه دارع از بچگی تا حالا
  دیابتت هم دارع
  الانم مشکل کبدی دارع شاید نیاز به پیوند داشته باشه
  معافی میتونم بگیرم
  لطفا جواب بدید ممنون میشم🙏🙏

 81. سلام من متولد ۷۹/۹/۲۸هستم به خاطر مسائل خانوادگی که دارم نتونستم خدمت برم پدرم از لحاظ ذهنی ساده هست و در مرغداری کار میکند و در ماه یک روز می آید خانه
  بدلیل داشتن مادر و خواهر نتونستم برم خدمت و نگه داری آنها اگر پدرم از مرغداری در بیاید به لحاظ توانایی قادر به کار در بیرون نیست … لطفاً راهنمایی کنید

 82. سلام من ۲۱سالمه و تک فرزندم و پدرم بازنشسته است.
  ‌پدرم دوبار انژیو‌قلب شده و دفعه دوم‌ منجبر به عمل قلب باز شده و دو تا رگ اصلی بسته بودن
  آیا میتونم معاف کفالت بشم؟

  1. باسلام بنده فرزند چهارم هستم و سه برادر بزرگتر از خودم هم ازدواج کردند و سربازی رفتند و من الآن تنها فرزند ذکور مشمول خدمت خانواده هستم و ۲۰ سالمه پدرم بیماری قلبی داره و توی آنژیوگرافی سه تا از رگهای قلبش تخریب شده ولی ۵۹ سالشه .میخواستم بدونم‌که آیا امکان معافیت وجود داره

 83. با سلام. من ۳۲ سالمه مادرم تحت پوشش کمیته امداده بیماری قلبی داره پدرم فوت کرده است خواهری معلول‌ دارم متاهل هستم نگهداری از مادر و خواهر میخاستم بگم معاف میشوم. ممنون

 84. سلام من پدرم ۵۱ سال دارد و بیماری شدید روحی دارد و تحت پوشش کمیته امداد هستیم
  پدرم نیاز به مراقبت دارد
  برادر بزرگتر از خودمم دارم که خدمت سربازی تمام کرده و مجرد هست ولی جدا زندگی میکند
  من متاهل هستم ایا میتوانم کفالت پدرم را بگیرم یا نه

 85. سلام پدرم پنجاه سالشونه ازناحیه کتف و گردن دچار مشکل هستندیکسالی شده تحت درمان هستند میخواستم بپرسم پدر میشه کار افتادگی بگیرن .من که درحین خدمت هستم تک پسر هستم کفالت پدر بگیرم ایا کفالت میشه گرفت؟؟

 86. سلام من الان در خدمت هستم و پدرم فوت کرده و مادرم هم شوهر کرده ویه بردار دارم که مریض عضو بهزیستی هست من الان در یگان میتوانم معافی بگیرم

 87. با سلام
  پدرم ۶۰سال(۳ ماه کم) سن دارد
  دیسک کمر خفیف و پارگی عضله دست و کم شنوایی ۶۰ دسی بل دارد آیا می توان کفیل پدرم شوم تک پسر هستم.

 88. سلام پدر من معلول پای چب قطع از زیر زانو زیر نظر بهزیستی ویه برادر ۱۸ سالشه میتوان کفالت بکیرم

  1. سلام. بله درصورت نداشتن غیبت سربازی میتوانید برای دریافت معافیت موارد خاص (مددجویان) اقدام کنید.

 89. سلام
  من پدرم سه تا مریضی داره
  رماتیسم خونی
  به خاطر مریضی ریه هم از طرف پزشکی قانونی از کار افتادس
  زخم عثنی عشر هم داشته که عمل کرده
  ۴۲ سالشه
  من هم تک پسر خانواده هستم بدون غیبت
  بیمارستان امام سجاد سه تا مریضیشم تایید کرده
  آیا معاف میشم؟

   1. سلام من ماه پیش فارغ التحصیل شدم میخام بدونم میتونم معافیت بگیرم واسه کفالت پدرم
    پدرم متولد ۱۳۵۷هستش یک چشم اب مروارید هستش اصلا نمیبینه یک چشمش کلا نابیناست اون یکی چشمشم که سالمه ضعیفه ولی با عینک میتونه ببینه شمار چشمشم حدود ۳هستش اون یکی که سالمه
    بعد خودشم معاف شده بود
    بعد پدرم دو قلو بودش و موقع به دنیا اومدن یک طرف پاهاش اندازه مچ دستشه راه رفتنو میتونه بره ولی این مشکلات داره یک چشم نابینا و یک پاهم لاغر به نظر شما امکان معافیت دارم

    1. سلام. با توجه به اینکه سن پدرتان پایین است اگر به طور کلی از کار افتاده باشند و در امور روزمره خود نیاز به کمک داشته باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید در غیر اینصورت واجد شرایط احراز این معافیت نیستید.

     1. پدر من تحت بهزیستی هستش متولد ۱۳۵۷
      یک چشم نابینا داره
      و یک معلولیت پا
      وشدت معلولیت در کارت بهزیسیتی زده ضعیف ایا با داشتن این شرایط و تحت پوشش بهزیستی میتونم معافیت کفالت پدرمو بگیرم

     2. سلام وقت بخیر بله میتوانید اقدام کنید و شامل حال شما میشود .

     3. پدر من تحت بهزیستی هستش متولد ۱۳۵۷
      یک چشم نابینا داره
      و یک معلولیت پا
      وشدت معلولیت در کارت بهزیسیتی زده ضعیف ایا با داشتن این شرایط و تحت پوشش بهزیستی میتونم معافیت کفالت پدرمو بگیرم

     4. سلام وقت بخیر بله میتوانید اقدام کنید و شامل حال شما میشود .

 90. عرض سلام و خسته نباشین خدمت شما.
  ببخشید بنده تازه دانشگاهم رو تموم کردم و مدرک لیسانس دارم و تا حالا غیبت نداشتم و تک پسر هستم و ۳ تا خواهر دارم. ۴تا از مهره های پدرم مشکل دیسک داره . به نظرتون میتونم کفالت پدرم رو بگیرم و از سربازی معاف بشم؟ پدرم ۵۹ سالش هست و متولد ۴۱ هستش.

 91. سلام بنده متولد ۱۳۶۳ پنج برادر فرزند چهارم هستم بقیه هم ازدواج کردن مجردم ۵ ماه رفتم خدمت دیگه نتونستم برم پدرم ۷۵ سالشه از کار افتاده تحت پوشش کمیته امداد ایا میشه معاف بشم ممنون

  1. سلام. اگر فرزند دیگری کفالت ایشان را بر عهده نگرفته باشند و تحت پوشش کمیته امداد باشید میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید لازم به ذکر است شرط ابتدایی و اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت یا فرار سربازی است.

 92. سلام
  من پدرم ۴۱ سالشه و از کار افتادست(با نامه ی پزشکی قانونی)
  الانم دانشجوام و تک پسر خانواده هستم
  میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام. بله در صورت تایید از کارافتادگی میتوانید در طول تحصیل برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 93. سلام پدر من متولد ۲۳ هستش و من متولد ۸۲ ما ۸ تا بچه ایم و ۴تا برادر همه ازدواج کردن فقط ی نفر نکرده که اونم پیشه ما نیست من تنها خونه هستم آیا معافمیشم؟

  1. سلام وقت بخیر برای کفالت پدر باید افراد واجد شرایط بزرگ تر که اولویت دارند عذر موجه اورده و به شما کفالت را درصورت داشتن شرایط خاص پدر انتقال دهند و شما برای معافیت کفالت اقدام کنید .

 94. با سلام من پدری دارم متولد ۳۲ و دو بار جراحی داشته نواحی شکم به خاطر پارگی شکم و برادری دارم ۳۶ ساله که مجرده و دور از ما زندگی میکنه و برادر دیگه ایی هم دارم ۱۴ ساله میخواستم بدونم میتونم کفالت بگیرم برادر شهید هم هستم ولی یکی از برادرام که ۳۲ سالش هس استفاده کرده البته برادر نا تنیم هس از طرف مادر ایا میتونم معاف شم

  1. سلام وقت بخیر برای کفالت پدر باید افراد واجد شرایط بزرگ تر که اولویت دارند عذر موجه اورده و به شما کفالت را درصورت داشتن شرایط خاص پدر انتقال دهند و شما برای معافیت کفالت اقدام کنید

 95. سلام . پدرم ۵۱ ساله است. و من متولد ۷۵ و بدون غیبت الان ۹ ماه خدمت و سر خدمت هستم. پدرم بازنشسته و سال‌های ۸۳ و ۸۵ در بیمارستان ارتش بعلت دیسک گردن و کمر عمل کردند و سال ۸۶ تاندون و در گردن هم پلاتین گذاشتند . الان هم دوباره گرفتگی کانال نخاع و دیسک و بستری بودند و استراحت مطلق تا زمان عمل.
  یک خواهر متاهل دارم. در ضمن پدرم انگشت شست دست راستش قطعی عصب دارد .و بک گوش کم شنوا و عینکی ست.
  و حین خدمت هستم. می‌توانم ادامه خدمت نروم و معافیتاستفاده کنم؟

  1. سلام اگر پزشک متخصص تایید کند که پدر ازکارافتاده هستند و دیگر توان کارکردن ندارند بله امکان معافیت کفالت دارید ولی باید تنها پسر بالای ۱۸ سال خانوادا باشید.

  2. سلام من ۱۷ سالمه پدرم ۷۶ سالشه و دوتا برادر بزرگتر از خودم دارم که ازدواج کردن آیا میتونم کفالت بگیرم

 96. سلام آیا کسی که به خاطر دیابت پدر معاف بشه باید سه ماه آموزشی بره؟؟یا کلا دیگه معافه؟

 97. باسلام من ۱۸سالمه وپدر ۴۱ ساله دچار بیماری کلیوی هستند وپیوند کلیه شده بودند که متأسفانه پس زده ودیالیز می شوند من تک پسر هستم به نظرتون شرایط معافیت را پیگیری کنم با تشکر

  1. سلام. با توجه به شرایط بیان شده در صورت تأیید مدارک توسط کمسیون به شما معافیت کفالت داده میشود.

 98. سلام من دانشجوی ارشد هستم تنها پسر بالای ۱۸سال و خواهرم ۱۵سال هست پدرم بیماری روانی اسکیزوفرنی شدید دارد میتونم کفالت پدرم بگیرم‌و از سربازی معاف شوم.

 99. سلام پسرم تک فرزند هست دیسک کمرداره باید جراحی بشه ولی تو کمسیون بهش معاف ار رزم شده غیبت داره حالاپدرش ا ماه میشه که سکته قلبی کرده و جراحی شده ایا اگه دوباره اقدام کنه معاف میشه لظفا جواب بدین

   1. سلام من پدرم دستش رفته تو دستگاه و دست راستش معلوله نمیتونه ازش استفاده کنه آیا اقدام کنیم شامل ماعفیت میشه؟

   1. سلام. معافیت کفالت پدر به عوامل متعددی وابسته است درصورت وجود بیماری باید مدارک پزشکی معتبر ارائه شود.در برخی موارد نظام وظیفه برای بررسی مجدد و اطلاع از صحت و شدت بیماریها ممکن است فرد را براای بررسی به بیمارستان ارجاع دهد.

 100. سلام پدر من دیسک کمر وفشار خون دارد وسنش۵۵ساله وبازنشسته تأمین اجتماعی است وتک فرزند خانواده هستم و۲۷ سال وبدون غیبت آیا من میتوانم کفالت پدر بگیرم؟

  1. سلام. در صورت از کار افتادگی پدر و نیاز به کمک برای انجام فعالیت های روزانه میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

   1. سلام
    پدرم ۴۲ سالشه
    مریضی ریه داره که ۵۰درصد از کار افتادش کرده
    معدشو عمل کرده و کوتاه کرده
    رماتیسم و مشکل مفصلی هم داره
    امکان معافیت هست؟

    1. سلام شرایط سنی برای کفالت عادی یا ازکارافتادگی ۵۰ سال است، اما اگر تحت پوشش بهزیستی باشند و درجه آن شدید و خیلی شدید است بله امکان معافیت دارید.

 101. سلام پدر من دیسک کمر وفشار خون دارد وسنش۵۵ساله وبازنشسته تأمین اجتماعی است وتک فرزند خانواده هستم آیا من میتوانم کفالت پدر بگیرم؟

  1. سلام. در صورت از کار افتادگی پدر و نیاز به کمک برای انجام فعالیت های روزانه میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

    1. باسلام دوست عزیز یعنی حمام رفتن سرویس بهداشتی و شرایط راه رفتن و غذاخوردن که پدر به فرزندش احتیاج داشته باشد

  2. با سلام من یک پسر با ۳تاد ختر دارم شوهرم بیماری صر ع دارن و۵۳سالشه ایا پسرم میتونه معاف بشن ممنون میشم

 102. با سلام من جانباز ۵درصد و۵۵سال سن دارم تنها یک پسردارم ۱۷ سالشه آیا پسرم می‌تواند معافیت کفالت بگیره، سپاسگذارم.

  1. سلام برای کفالت بالای ۵۰ سال ازکارافتادگی ملاک است،اما اگر ۲۵ماه خدمت درجبهه و ۵ درصد جانبازی دارید میتوانید اقدام کنید برای معافیت.

 103. با سلام ، بنده متولد ۷۵ هستم و پدر متولد ۳۹ ، پدر بیماری روحی دو قطبی دارد و سال‌ها تحت نظر پزشک است ، یک برادر بزرگ تر دارم اما او هم عمل قلب کرده که منجر به معافی پزشکی شده هم متأهل است و بنده وظیفه مراقبت از پدر و مخارج خانه را دارم ، آیا شرایط معافیت کفالت را دارم ؟

  ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام مورد معافیت با درنظر گرفتن نداشتن غیبت و … بررسی و برای رای به کمیسیون فرستاده میشود، باید طبق شرایط موجود اقدام کنید.

   1. سلام من دانشجوی ارشد هستم تنها پسر بالای ۱۸سال و خواهرم ۱۵سال هست پدرم بیماری روانی اسکیزوفرنی شدید دارد میتونم کفالت پدرم بگیرم‌و از سربازی معاف شوم.

 104. سلام ،من پدرم ۶۱ سالشه،و چهار تا خواهر دارم،دوتا مجردن،دوتا متاهل،و پدرم با ۱۵ سال بازنشسته شده،حقوقش نزدیکه ۱/۵هستش،و ما ۵ نفر در منزل هستیم،پدرم لرزش دست دارن، و کلیه سنگ ساز ک عمل کردن،و من تک پسرم و کمک خرج خانواده،پدرم سواد هم نداره،وجایی نمیتونه کارکنه،بخاطر همون بارنشستگی مارو نتونستن تحت پوشش کمیته کنن ،ایا بنده معاف میشم؟

  1. سلام اگر زیرنظر پزشک ازکارافتادگی پدر مشهود شود یا ازنظر جسمانی تحت پوشش بهزیستی باشد میتوان اقدام کرد.

 105. سلام من درحال خدمت هستم و برادر کوچیکم تازه رفته خدمت وپدرم بیمار است ایا من می‌توانم کفالت پدرم رو بگیرم

  1. سلام. خیر برادر کوچکتر شما میتواند زمان سربازی را تا پایان دوره شما به تعویق بیندازد.

 106. سلام من درحال خدمت هستم و برادر کوچیکم تازه رفته خدمت وپدرم بیمار است ایا من می‌توانم کفالت پدرم رو بگیرم

  1. سلام داشتن برادر بالای ۱۸ سال مانع میشود ، اما برای معافیت ماده ۶بهزیستی میتوان اقدام کرد.

 107. سلام، پدر من بیماری غیرقابل درمان copd یا انسداد برونشت شدید ریوی دارند، من ۱۸ سالمه و مدرکم هنوز نگرفته ام، خواهر بزرگتر از خودم دارم و خودم دارای کف پای صاف و انحنا در مچ پا هستم، ایا امکان معافیت هست؟

  1. سلام در صورت تایید بیماری های پدر توسط کمسیون به شما معافیت دائم پزشکی داده میشود.

 108. سلام من پدرم متولد ۵۲ هست و خودم متولد ۷۶ هستم و یک خواهر ۱۷ ساله دارم.یک دست پدرم از مچ قطع شده و سه سال پیش هم از ارتفاع افتاد و مهره L1 و یکی دیگه از مهره هاش که اسمش یادم نیست جراحی شد و پلاتین قرار داده شد و دیگه نمیتونه جسم سنگین تر از دو کیلوگرم بلند کنه.میخوام ببینم با این شرایط میتونم کفالت بگیرم یا نه؟ممنونم ازتون

 109. سلام من پدرم متولد ۵۲ هست و خودم متولد ۷۶ هستم و یک خواهر ۱۷ ساله دارم.یک دست پدرم از مچ قطع شده و سه سال پیش هم از ارتفاع افتاد و مهره L1 و یکی دیگه از مهره هاش که اسمش یادم نیست جراحی شد و پلاتین قرار داده شد و دیگه نمیتونه جسم سنگین تر از دو کیلوگرم بلند کنه.میخوام ببینم با این شرایط میتونم کفالت بگیرم یا نه؟ممنونم ازتون

 110. سلام من مدرک کارشناسی ارشد رو دارم و ث۷ سالمه پدرم ۷۰ سالشه از کار افتاده هستند یکی از چشماشو از دست داده اون یکی چشمش هم خیلی ضعیف شده و تحت پوشش کمیته امداد هستند مادرمم پیوند کلیه کردند دو خواهر مجرد هم دارم که با ما زندگی میکنند دو برادر بزرگتر هم دارم که جدا شدند و سرپرستی خانواده بر عهده منه. آیا میتونم برای کفالت پدر اقدام برای معافیت کنم.

  1. سلام خسته نباشید پدرم عمل جراحی قلب باز انجام داد که سه تا از رگ هایش بسته بود و دیگر برادری هم ندارم آیا می توانم کفالت پدرمو بگیرم

   1. سلام وقتتون بخیر باشه در صورت دارا بودن بقیه شرایط امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 111. سلام من پدرم دوتا عمل قلب انجام داده و دوتا سکته قلبی ویک سکته مغزی دارد و یک برادر معلول دارم که برادرم زیر نظر بهزیستی است و پدرم ۵۷ سال سن دارد و بیماری کلیه هم دارد آیا من معاف میشوم ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام من پدرم سکته مغزی کرده فلج هستن مشکلات کبدی و هزاران بیماری دیگه هم دارن جانباز ۵ درصده و کمک خرج خونه و مراقبت از پدر و مادر به عهده منه ۱برادر ۱۱ساله کوچک دارم از خدمت هم فرار کرده بودم و یک ماهه مشغول خدمتم برای کفالت پدر بیمار میتونم اقدام کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

   1. باسلام دوست عزیز دروهله اول باید وضعیت فرارشما مشخص شود و بعد میتوانید درخواست کفالت درصورت نداشتن پشت دفترچه ای بدهید

    1. با سلام بابای من ام اس دارد و سه بار در بیمارستان روانی دولتی بستری شده. با اول در سال ۱۳۸۸ باردو و سوم در سال ۱۴۰۱ آیا شرایط معافیت بنده فراهم است؟

     1. با سلام اگر بدر از کار افتادگی داشته باشد و شما تنها فرزند بسر ایشان که بالای ۱۸ سال است باشد بله میتوانید

 112. با عرض سلام و خسته نباشید
  من پدرم دارای مشکل مغزی می‌باشد و سنشان بالای ۶۰ سال می‌باشد و دکترهای متعددی که مراجعه کردیم از کار افتادگی پدر را تایید کردند و فرمودند که پدر دیگر نباید کار کند
  بنده خودم الان شش ماه است که سرباز می‌باشم میخواستم بدانم از چه راهی میتوانم برای معافیت اقدام کنم
  و از کجا باید اقدام به معافیت بکنم
  با تشکر

   1. سلام بنده متولد ۷۵ هستم و غیبت ندارم ، پدرم ۷۰ سالشه و قلبشو ۲ بار بالون زدن و داروی قلبی مصرف میکنه خودمم هم پاهام پرانتزی هست ، و برادرم که متولد سال ۵۷ هست و سربازی رفته به دلیل شغلش محل سکونتش دور از خانواده هست
    ایا میتونم معافیت بگیرم ؟

   2. سلام بنده متولد ۷۵ هستم و غیبت ندارم ، پدرم ۷۰ سالشه و قلبشو ۲ بار بالون زدن و داروی قلبی مصرف میکنه خودمم هم پاهام پرانتزی هست ، و برادرم که متولد سال ۵۷ هست و سربازی رفته به دلیل شغلش محل سکونتش دور از خانواده هست
    ایا میتونم معافیت بگیرم ؟

 113. من می خواستم در باره معا فیت سوال بپرسم پدر من دیسک کمر داره و سه تا مهرش اشکال داره و نمی تو نه خوب راه بره و دکتر گفته اگه سه تا شو عمل کنی دیگه نمی تونی کار بکنی و باید استراحت کنی و من هم تنها پسر بزگتر تو خانواده هستم و بعد از من هم چهار تا خواهر و برادر ۸ و۹ ساله دارم و پدرم هم نمی تو نه کار کنه ومن کار می کنم و خرج و مخارج خونه رو می آورم بنظر تون معافیت به من میدن ممنون میشم بگید

 114. سلام من پدرم ۷۴سالشه و تحت پوشش کمیته امداد هستش و چندین بار عمل قلب انجام داده و از کار افتاده هست اما برادر بزرگتر ار خودم دارم ک سربازی رفته و جدا از ما زندگی می‌کنه ایا امکان معافیتم وجود دارع؟

 115. سلام و خسته نباشید
  پدر من پی سی داره و کل بدنش سفید شده
  خیلی انجام کارای روزمره براس سخت شده ، مثلا با کوچیکترین فعالیتی کل بدنش قرمز میشه و میسوزه.
  مادرمم خیلی بیمار هستش
  تک پسر هستم و یه خواهر مجرد کوچیکتر از خودم دارم
  ب نظر شما میتونم برای کفالت اقدام کنم ؟ چقد احتمال موفقیت هستش؟

    1. با سلام من پیری ۱۵ ساله دارم پدرش نظامی تو سپاه هستش و ۴۰ سال سن داره فقط همین ی بجه رو داریم منو پدرش از هم جدا شدیم آیا پیرم معاف است

 116. سلام روز بخیر
  دانشجو هستم و پدر ۵۳ ساله ام عمل روده کرده که منجر به گذاشتن استومی شده آیا میتونم معافیت بگیرم تنها فرزند ذکور خانواده هم هستم

 117. سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید من پدرم بیماری پوستی ای داره ک پوستش رنگدانه نمیسازه و خیلی از نقاط بدنش درگیر هستش و نور افتاب براش ضرر داره و در اثر فعالیت هم پوستش قرمز میشه و میسوزه و دکترا گفتن میتونه پیش زمینه سرطان پوست باشه و درمانم نداره اصلا
  سنش هم بالای ۵۰ هست و بازنشستس
  من الان سرباز هستم و اول خدمتمه
  البته مادرم هم خیلی بیمار هستش
  امکان داره بتونم از بیماری پدرم استفاده کنم و معاف بشم؟

   1. سلام..من پدرم ۴۰سالشه..و از ۱۷سالگی داری بیماری عارضه عصبی بودهه و هنوزم دارو مصرف میکنه..و منم تنها پسر خانوادهه هستم ۱۸سالمه..ایا میتونم اقدام کنم برا کفالت پدرم؟

 118. سلام من ۲۳سالمه و دانشجوم فعلا پدرم هم ۶۸سالش و هم چشم چپش بینایی پایین داره هم بیماری کلیوی داره ولی بردار از خودم بزرگتر دارم که اونها هم در یه شهرستان دیگ زندگی میکنن میتونم معافیت بگیرم

  1. سلام در صورت داشتن برادر بزرگتر فقط تحت شرایط خاصی مانند تحت پوشش نهادهای حمایتی بودن میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 119. سلام دوتا خواهریم با یه پدر ۵۳ ساله با ساویدگی وانحراف شدید زانو برادرم تنها پسر خانواده سال ۹۳ رفت خدمت تو یه شهر دیگه اما بدلیل شرایط سخت پدرم که کارش کشاورزی ودامداری هست مجبور شد بیاد وخرج اور خونه بشه ودیگه نرفت پدرم الان غیر از مشکل زانوهاش قلب درد هم گرفته ایا با انجام تکلیف دادسرای نضامیش راهی داره معافیت کفالت بهش بدن؟استشهاد مهلی و نامه تحت پوشش کمیته بعلت از کار افتادگی پدرم هم داریم

  1. سلام به دلیل داشتن غیبت مانع کفالت میشود اما اگر بتوانید غیبت یا فرار را توجیه کنید امکان معافیت هست.

 120. سلام وقت بخیر.من ۲۴ سالمه متاهل هستم و سربازی نرفتم پدرم معلولیت جسمی داره و اوضاش خیلی خرابه.قبل از ازدواج دنبال کار کفالت پدرم رفتم ولی گفتن باید بری سربازی و خلاصه تا تهران هم رفتم ولی نشد.خواستم ببینم الان ک متاهل شدم میتونم برم دنبال کارای کفالت.یه برادر بزرگتر دارم ک اون سربازی رفته زن و بچه ام داره.خواهشا دقیقا راهنمایی کنیدتا بفهمم باید چیکار کنم.خیلی ممنونم

  1. بهترین راه دریافت معافیت برای شما این است که پدر تحت پوشش بهزیستی قرار بگیرد و درجه تحت پوششی نیز شدید یا خیلی شدید درج شود.

 121. سلام من پدرم ۵۳سالشه ودچار ساویدگی وانحراف دو زانو هست وگواهی از کارافتادگی ونیاز به کفیل داره برادرم تنها پسر خونواده هست و۹۳ یکهفته رفت خدمت بخاطر شرایط پدرم نتونست بمونه واومد الان بعد ۷ سال ایا میتوانیم معافیت کفالت برادرموبعد از مشخص شدن تکلیف غیبتش بگیریم ؟چون تنها خرج اور خونه هست وشغل دامداری وکشاورزیه زیر پوشش کمیته هم هستیم

  1. سلام اگر مدارکی ارائه دهید که غیبت ایشان موجه بوده در صورت تایید نظام وظیفه میتوانید اقدام کنید.

 122. سلام پدر من ۵۰ سالشه وعمل قلب کرده و یع برادر دارم که ازدواج کرده ومن خرجی خونه رو میدم میشه معافیت گرفت من ۱۸ سالمه

 123. سلام پدرمن عمل قلب کرده نزدیک ۳۰سال میشه که مشکل قلبی داره پدر من ۵۰ سالشه خودم ۱۸ سالمه و۱دونه برادر بزرگ تر از خودم دارم که ازدواج کرده من خرج خونه رو میدم میشه معافیت گرفت

 124. سلام ما دوخواهر ویک برادر هستیم من برادرم تک پسر خانواده هست سال ۹۳یکهفته تو استان دیگه رفت خدمت ولی بعلت مشکلات خانوادگی و شکستگی زانو پدرم وسنگ کلیه اش که گرفتارش شد مجبور به ترک خدمت شد برادرم الان۲۵ ساله ومدرک زیر دیپلم هست چشم چپشم دچار تنبلی شدید هست ک دکتر کمتر از۱/۱۰گواهی داده پدرم ساویدگی جفت زانو داره ۵۳ سالشه.ایا الان چون پدرم نمیتونه کار کنه توروستایم برادرم خرج اور خونست ایا شانس معافیت بعد از گذروندن دادسرا نظام داره؟

  1. در صورت احراز شدن از کار افتادگی پدر می توانید برای دریافت کفالت اقدام کنید

 125. سلام و وقت بخیر. من پسر ۲۳ ساله هستم که به تازگی فارغ تحصیل شدم. پدرم ۶۴ ساله هستن و سال هاست دچار وسواس فکری_عملی شدیدِ مقاوم به درمان هستند و سال هاست(بیشتر از ۳۰ سال) که نمیتونن کار کنن بخاطر اختلالی که دارن.احتمال کفالت به چه صورته؟

  1. سلام خدمت شما طبق قوانین اگر پزشک متخصص بیماری ایشان را مقاوم به درمان تشخیص دهد و از کارافتادگی شامل شود بله امکان معافیت دارید.

 126. سلام ۳۱سالمه و به تازگی شناسنامه ایران رو گرفتم و پدرم اتباع هستن و ۶۱ساله…توانایی کارکردن رو ندارن آیا میتونم برای معلافیت اقدام کنم؟

  1. سلام با توجه به اینکه سال گرفتن کفالت پدر ۷۵ به بعد است از این قانون مستثنی می‌شود ولی می‌توان از تبصره ای که در آن ذکر شده در صورتی که پدر دارای شرایط خاص و یا بیماری و یا مشکلی که باید از آن مراقبت و نگهداری شود داشته باشد می‌توان از این مورد استفاده کرد و کفالت پدر را برای گرفتن معافیت دائم برای وی لحاظ شود

 127. سلام من ۱۸ سال دارم امسال دیپلم میگیرم پدرم بیماری پوستی بسیار شدید پسوریازیس داره و بازنشسته صنایع دفاع هستش و واقعا دیگه نمیتونه کار کنه آیا با پرونده پزشکی که داره معافیت شامل حال من میشه

  1. سلام. کفالت با توجه به موارد قابل بررسی است اگر بیماری باعث از کارافتادگی پدرتان شده . شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال ایشان هستید میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 128. سلام پسر من غیبت دارد و ضمنا دیسک کمر دارد وبه خاطران معاف از رزم میدهند باتوجه به اینکه شوهر مشکل جسمی و مالی دارد و اخیرا عمل جراحی قلب باز انجام داده و با توجه به اینکه شوهرم بیکار میباشد واز هیچ کجا بیمه و درامدی ندارد و فقط وفقط تنها نان اور خانواده پسرم میباشد ایا پسرم معاف از خدمت و کفیل پدرمریض و مادرش میتواندباشد( ضمنا سن شوهرم ۵۴ ) میباشد و تک فرزند میباشد

  1. سلام. شرط اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است با توجه به موارد بیان شده پیشنهاد میشود در صورت نداشتن غیبت زیاد برای توجیه غیبت اقدام کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 129. سلام پسر من غیبت دارد و ضمنا دیسک کمر دارد وبه خاطران معاف از رزم میدهند باتوجه به اینکه شوهر مشکل جسمی و مالی دارد و اخیرا عمل جراحی قلب باز انجام داده و با توجه به اینکه شوهرم بیکار میباشد واز هیچ کجا بیمه و درامدی ندارد و فقط وفقط تنها نان اور خانواده پسرم میباشد ایا پسرم معاف از خدمت و کفیل پدرمریض و مادرش میتواندباشد( ضمنا سن شوهرم ۵۴ ) میباشد

  1. سلام. شرط اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است با توجه به موارد بیان شده پیشنهاد میشود در صورت نداشتن غیبت زیاد برای توجیه غیبت اقدام کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 130. سلام پدرمن نابینا هستش وبرادرم ۵سال پیش معاف شده والان داماد شده می خواستم بدونم منم میتونم معافیت یاکسری بگیرم

  1. سلام. در صورتی که یک نفر به واسطه پدر شما معافیت دریافت کرده باشد تحت هیچ شرایطی فرد دیگری نمی‌تواند معافیت کفالت بگیرد

  1. سلام. در صورتی که غیبت شما توجیه پذیر نباشد نمیتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید. برای اطلاع از شرایط توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 131. سلام وقت بخیر پدر من چن سال پیش قید حیات کرده و ثبت ازدواج هم ندارند یه خواهر وبرادر دارم که از من کوچیک ترن ومسئولیت خانواده بر دوش منه میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام. بله در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید و مادر ازدواج مجدد نداشته باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 132. سلام وقت بخیر ،من ۲۴ سالمه یه داداش ۲۶ ساله دارم که ازدواج کرده ،و سربازیم رفته،پدرم از کار افتادس،مستانشو دراوردن و ۲ روز یک بار باید‌کیسه ادرارشو عوض کنم ،از نظر پزشکا از کار افتاده شده و بیمه هم حقوق از کارافتادگی میدن ،ب نظرتون من میتونم معاوفی کفالت بگیرم،

  1. سلام . به دلیل داشتن برادر بزرگتر فقط زمانی میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشید.

 133. سلام من پدرم ۶۵ سالشه و بیماری نقرس داره میخوساتم بدونم امکان گرفتن معافیت کفالت هست یا خیر ؟ خودم ۲۶ سالمه

  1. سلام خیر متاسفانه این بیماری جز لیست بیماری های که زودتر از موعد مقرر سنی بتوانید با آن معافیت کفالت بگیرید نیست. دریافت اینگونه معافیت از جهات متعددی قابلیت بررسی دارد شما میتوانید برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 134. سلام من پدرم ۶۵ سالشه و بیماری نقرس داره میخوساتم بدونم امکان گرفتن معافیت کفالت هست یا خیر ؟ خودم ۲۶ سالمه

  1. سلام خیر متاسفانه این بیماری جز لیست بیماری های که زودتر از موعد مقرر سنی بتوانید با آن معافیت کفالت بگیرید نیست. دریافت اینگونه معافیت از جهات متعددی قابلیت بررسی دارد شما میتوانید برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 135. سلام من پدرم دیابت داره و کمرشو عمل کرده و قلبش هم انژیو کرده ولی برادر بالای ۱۸ سال دارم که متاهله، خودمم bmi 43 دارم، شانسی برای معافیت دارم؟

  1. اگر برادر بالای ۱۸ سال است نمیتوانید معافیت بگیرید مگر اینکه برادر عدم صلاحیت داشته باشد یا پدر معلولیت بهزیستی داشته باشد . Bmi معاف از رزم دارد.

   1. سلام.من ۲۴ سال دارم و پدرم به پاس لخته خون داره و امکان عملش وجود نداره دکتر گفت.قلبش یکم ضعیفه فشار خون داره و آنژیو شد و دیسک کمرش هم عمل کرده ولی دوباره ترکیده و برای سرپا موندن باید قرص بخوره بیشتر روز.آیا معافی میدن?

  2. سلام پسر من غیبت دارد و ضمنا دیسک کمر دارد وبه خاطران معاف از رزم میدهند باتوجه به اینکه شوهر مشکل جسمی و مالی دارد و اخیرا عمل جراحی قلب باز انجام داده و با توجه به اینکه شوهرم بیکار میباشد واز هیچ کجا بیمه و درامدی ندارد و فقط وفقط تنها نان اور خانواده پسرم میباشد ایا پسرم معاف از خدمت و کفیل پدرمریض و مادرش میتواندباشد( ضمنا سن شوهرم ۵۴ ) میباشد

   1. سلام. شرط اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است با توجه به موارد بیان شده پیشنهاد میشود در صورت نداشتن غیبت زیاد برای توجیه غیبت اقدام کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 136. سلام بنده پدرم مشکل کلیه دارد و هر دو کلیه را از دست داده و دیالیز می‌کند بنده میتونم کفالت پدر بگیرم

  1. اگر تایید شود که نیازمند پیوند کلیه یا دیالیز به صورت دائم است بله باتوجه به شرایط سنی ایشان میتوانید اقدام کنید.

 137. من در سایتی خوندم که بینایی هر چشم پدر باید نصف باشد.منظور از نصف بینایی ، شماره چشم است؟ پدر من هر چشمش بالای ۶ شماره اش هست.ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

  1. اگر دید هر دوچشم ایشان در مجموع کمتر از ۳۰ درصد بینایی کامل باشد میتوانید اقدام به کفالت کنید.

 138. سلام من ۲۵ سالمه و دانشجوی کارشناسی ارشد هستم . پدرم هم دیابت داره هم فشار خون و الان نزدیک یکسال هست که چشماش خونریزی داره و با درمان هم درست نشده . پارسال هم سه تا استند گذاشته برای قلبش و اینکه لیز خوردگی مهره کمر هم داره که نزدیک به ۶ بار عمل کرده . در ضمن پدرم بازنشسته هست و حقوق مستمری دریافت می کنه ولی خب کفاف خرج زندگی و نمیده و الان نزدیک دو ماهه دیگه نمیتونه کار کنه بخاطر چشماش . می تونم برای معافیت کفالت پدر اقدام کنم ؟

  1. سلام اگر دیابت روی چشم اثرگذاشته است و عملا هر دو چشم به اندازه ی سی درصد یک چشم بینایی دارد و برای عمل در ستون فقزات اگر همچنان اختلال عملکرد وجود دارد و به نوعی باعث ناتوانی ایشان شده امکان معافیت دارید

   1. سلام من ماه پیش فارغ التحصیل شدم میخام بدونم میتونم معافیت بگیرم واسه کفالت پدرم
    پدرم متولد ۱۳۵۷هستش یک چشم اب مروارید هستش اصلا نمیبینه یک چشمش کلا نابیناست اون یکی چشمشم که سالمه ضعیفه ولی با عینک میتونه ببینه شمار چشمشم حدود ۳هستش اون یکی که سالمه
    بعد خودشم معاف شده بود
    بعد پدرم دو قلو بودش و موقع به دنیا اومدن یک طرف پاهاش اندازه مچ دستشه راه رفتنو میتونه بره ولی این مشکلات داره یک چشم نابینا و یک پاهم لاغر به نظر شما امکان معافیت دارم

    1. سلام. با توجه به اینکه سن پدرتان پایین است اگر به طور کلی از کار افتاده باشند و در امور روزمره خود نیاز به کمک داشته باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید در غیر اینصورت واجد شرایط احراز این معافیت نیستید.

  1. سلام . پدرم ۶۷ سالشه و چند بار عمل جراحی کلون روده داشته . برادرم تنها فرزند ذکور خانواده هستش . معافیت کفالت پدرو میتونه بگیره ؟

   1. سلام. خیر متاسفانه تنها در صورتی که به علت بیماری از کار افتاده باشند و در انجام امور خود نیازمند کمک باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

  2. سلام من ۶۰ سال ام پسر بزرگ ۲۶ سال بر اثر تصادف دنیا را وداع کفته وپسر کوچکم الان دانشجوی ارشد است به خاطر دل شکسته پور ومادر آیا قانون برای کفالت به شرایط ما مصوب شده وهمچین قانون داریم تقا ضا کفالت نماییم

   1. سلام. شرایط سنی برای دریافت معافیت کفالت ۷۵ سال است مگر اینکه از لحاظ جسمانی و بیماری نیازمند کمک باشید در اینصورت قبل از سن ذکر شده میتوانید برای دریافت معافیت کفالت درخواست بدهید.

  3. سلام روز بخیر من ۱۸ سالم هست و تک فرزند هستم و مدرم بالای ۶۰ سال سن هست و ناتوان هست از ناحیه پا نمیتواند کار کند و من هم تحصیل میکنم و هم خرج خانواده پدر و مادرم رو تامیین میکنم ایا بنده معاف هستم؟

  4. سلام
   پدر من .بماری خاصی نداره اما بدنش خیلی ضعیفه و من نون آور خونه‌م دانشجوی ارشد هستم آیا می‌تونم واسه کفالت پدر اقدام کنم؟

 139. سلام من ۲۰سالمه ویک برادر ۲۳ساله دارم و ازدواج کرده. برادرم خدمت سربازی نرفته پدرم هم ۸۴سالشه وتازگی بیماره شده الزایمر دارد.
  ایا من میتونم معافیت بگیرم.

  1. سلام باتوجه به داشتن برادر بزرگتر امکان معافیت را ندارید ولی اگر پدر تحت پوشش بهزیستی باشد و درجه بیماری شدید یا خیلی شدید درج شود میتوانید برای کفالت اقدام کنید.

  2. سلام خسته نباشی من ۲۰سال سن دارم خودم هستم و خواهرم پدرم عمل قلب انجام داده ۵رکش عمل شده من میتونم معاف بشم

 140. با سلام
  بنده درحال حاضر ۲ ماه هست که سرباز هستم دارای مدرک کارشناسی و یک خواهر کوچولو دارم و پدرم ۵۱ ساله هستند. پدرم را حدود یک ماه هست که به خاطر بیماری اعصاب و روان در بیمارستان بستری کردیم و ضمنا بیماری دیابتی هستند و نوروپاتی شدید در دست ها تا مچ و پاها تا زانو دارند(بی حسی شدید ) به طوری که حتی نمی توانند خودکار را در دستشان بگیرند. احتمال این وجود دارد که بنده بتوانم معافیت کفالت بگیرم؟
  لطفا راهنمایی بفرمایین. اجرتان با خدا.

  1. سلام طبق قوانین اگر پدر بالای ۵۰ سال باشد و ازکارافتادگی ایشان ازنظر جسمانی یا اعصاب و روان تایید شود بله شما میتوانید برای کفالت اقدام کنید.

   1. سلام من ۲۰ سالمه مادرم فوت شده پدرم تنهاست من تک پسر هستم دوتا خواهر دارم که ازدواج کردن میخاستم بدونم میتونم برای پدرم کفالت بگیرم ؟
    پدرم ۵۱ سالش

    1. سلام خدمت شما، اگر پدر از لحاظ جسمانی از کار افتاده است یا تحت پوشش بهزیستی باشد بله درصورت نداشتن غیبت میتوانید اقدام کنید.

   2. سلام من ۲۰ سالمه مادرم فوت شده پدرم تنهاست من تک پسر هستم دوتا خواهر دارم که ازدواج کردن میخاستم بدونم میتونم برای پدرم کفالت بگیرم ؟
    پدرم ۵۱ سالش لطفا راهنمایی کنین 🙏

    1. سلام خدمت شما، اگر پدر از لحاظ جسمانی از کار افتاده است یا تحت پوشش بهزیستی باشد بله درصورت نداشتن غیبت میتوانید اقدام کنید.

 141. با سلام و عرض ادب
  بنده دانشجو در تهران هستم، ولی مدتی است که خانواده ام هم در تهران ساکن شده اند اما محل تولد همه ما همدان است. واقعیت من تک فرزند هستم و پدرم متولد ۱۳۴۰ میباشد، پدرم از سال ۸۴ بیماری اعصاب و روان و هم چنین دیابت دارد، به علت بیماری های گفته شده از سال ۹۰ از کار افتاده کلی سازمان تامین اجتماعی میباشد. سوال من از شما این است که آیا من معاف کفالت میشوم یا خیر؟
  سپاس فراوان از لطف شما

  1. سلام بله اگر ازکارافتادگی توسط نظام وظیفه نیز تایید شود میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام کنید.

 142. با سلام
  پدر من ۴۸ سال دارد بازنشسته از کارافتاده چشم هست خودم هم ۱۸ سال دارم آیا میتوانم کفالت پدر را از این طریق بگیرم.

  1. سلام بله اگر از کارافتادگی محرز شود و مورد تایید نظام وظیفه قرار بگیرد میتوانید اقدام کنید،اما شرایط سنی ایشان مانع است، باید حتما بالای ۵۰ سال داشته باشند.

  2. با سلام
   پدرم ۶۰سال(۳ ماه کم) سن دارد
   دیسک کمر خفیف و پارگی عضله دست و کم شنوایی ۶۰ دسی بل دارد آیا می توان کفیل پدرم شوم تک پسر هستم.
   از چه طریقی می توان کفالت بگیرم

 143. با سلام
  پدر من ۴۸ سال دارد و به علت بیماری چشمی و ضعیف بودن دو طرف چشم از کار افتاده شدید و در کمسیون حکم از کار افتادگی دارد و بازنشسته است آیا می‌توان معافیت خودم را به عنوان کفالت پدر گرفت؟

  1. سلام بله اگر از کارافتادگی ایشان مشهود باشد و شما تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید میتوانید معافیت دائم بگیرید.

 144. سلام من ۲۲ سال سن دارم و بدون غیبت دانشجو و فرزند بزرگ خانواده و یه برادر کلاس پنجم دارم پدر بنده متولد۵۱ هست و از ناحیه مچ دست و پا دچار معلولیت مادرزادی هستش و عضو بهزییستی ولی تو مدارک بهزیستی معلولیتو خفیف زده آیا با این شرایط میتونم معاف شم؟؟!

  1. سلام از نظر درجه معلولیت حتما باید درجه شدید یا خیلی شدید اعمال شود که بتوان برای معافیت اقدام کرد.

   1. سلام وقت بخیر بنده دانشجو هستم پدرم ۷۷سالش هست ، پدرم سه همسر داره و فرزند پسر داره به همین دلیل تقاضای کفالت مادر به دلیل از کار افتادگی پدر کردم و فقط یه خواهر کوچیک تنی دارم ، معاینات پزشکی انجام شده گفتن که انحنای ستون فقرات داره ، دوتا از رگای عصب کمرش تنگ شده و بخشی از مویرگهای کمرش دور هم پیچ خوردن که موجب درد میشه و ضمن اینکه آزمایش مثانه دادن و جواب زده که مثانه کوچیک شده و شکم پرده برده و نیاز به چندین عمل داره ضمن اینکه یه گوشش هم شنوایی اصلا نداره آیا کمیسیون رأی به معافیت میده؟

    1. سلام اگر طبق نظر پزشکان ازکارافتادگی ایشان تایید شده ، بله امکان رای کمیسیون نیز وجود دارد.

 145. سلام. من ۱۸ سالمه و فعلا دیپلم نگرفتم درحال تحصیل هستم. پدرم ۷۲ سالشه.منم تک پسرم.پدرم بیماری فشارخون.ضعف بینایی و آرتروز داره.الان اقدام کنم میتوانم کفالت بگیرم؟

  1. سلام برای بینایی اگر به حدی باشد که بینایی دو چشم به ۳۰ درصد یک چشم کاهش یافته است معافیت دائم است، به هر علتی اگر از کارافتادگی پدر محرز شود و حضور شما توسط نظام وظیفه لازم تلقی شود می توانید اقدام کنید.

 146. سلام من ۲۲ سالمه پدرم ۴۷ سالشه دیسک کمر داشت سه سال پیش کمرشو عمل کرده نمیتونه کار کنه بنظرتون معاف میشم

   1. سلام ببخشید پدر من لخته خون تو پاش هست گوشش یکی ۹۰ و یکی ۶۵ هستش به نظرتون با این شرایط از کمیسیون ردم کردن و تک فرزند و زیر پوشش کمیته هستیم چه کار کنم به نظرتون ؟

    1. سلام تا ۱۵ روز بعد از اعلام نتیجه امکان اعتراض به رای کمیسیون دارید، بعد از آن اگر رای تغییر نکرد با کامل کردن مدارک دوباره اقدام کنید.

  1. سلام روز بخیر من ۱۸ سالم هست و تک فرزند هستم و مدرم بالای ۶۰ سال سن هست و ناتوان هست از ناحیه پا نمیتواند کار کند و من هم تحصیل میکنم و هم خرج خانواده پدر و مادرم رو تامیین میکنم ایا بنده معاف هستم؟

 147. سلام من ۲۴ سالمه‌و‌ مدرک کارشناسی ارشد دارم و پدرم ۴۹ سالشه و بیماری آپنه خواب داره شب ها کامل نمیتونه بخوابه کبد چرب گرید ۳ هم هستش میتونم برای کفالت پدر اقدام کنم؟!

 148. سلام ۲۳سالمه لیسانس دارم غیبت ندارم پدرم دیسک کمر داره ۵۶سالشه ۳ ساله تو خونه افتاده خرج خونه بر عهده منه برادرم متاهله ،ی شهر دیگه زندگی می‌کنه. میتونم کفالت پدرم بگیرم معاف شم؟

  1. سلام. در صورت داشتن برادر بزرگتر تحت شرایط خاصی مانند تحت پوشش نهادهای حمایتی بودن میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.بذای آگاهی از مراحل ثبت درخواست و مدارک مورد نیاز میتوانید با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید

  2. سلام من پدرم ۵۳سالشه ودچار ساویدگی وانحراف دو زانو هست وگواهی از کارافتادگی ونیاز به کفیل داره برادرم تنها پسر خونواده هست و۹۳ یکهفته رفت خدمت بخاطر شرایط پدرم نتونست بمونه واومد الان بعد ۷ سال ایا میتوانیم معافیت کفالت برادرموبعد از مشخص شدن تکلیف غیبتش بگیریم ؟چون تنها خرج اور خونه هست وشغل دامداری وکشاورزیه زیر پوشش کمیته هم هستیم

   1. سلام اگر مدارکی ارائه دهید که غیبت ایشان موجه بوده در صورت تایید نظام وظیفه میتوانید اقدام کنید.

 149. سلام
  پدر من از ده سال پیش سابقه بیماری دو قطبی نوع یک دارن و طی دو ماه اخیر دو مرتبه بستری شدن
  ایشون ۶۲ سال دارن و من تنها پسر ایشون هستم و غیبت ندارم
  امکان معافیت دارم؟

  1. سلام . بله در صورت تأیید مشکلات پدر در کمسیون کفالت احتمال معافیت کفالت شما زیاد است.برای دریافت اطلاعات کامل در رابطه با مراحل اقدام برای اخذ معافیت کفالت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

   1. سلام من پدرم عمل قلب کرده من ۱۸ سالمه و یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده ومن کار میکنم خرج خونه رو میدم میشه معافیت گرفت

 150. سلام
  پدر من از ده سال پیش سابقه بیماری دو قطبی نوع یک دارن و طی دو ماه اخیر دو مرتبه بستری شدن
  ۶۲ سال دارن و تحت پوشش بهزیستی ان
  من هم تنها پسر ایشون هستم و غیبت ندارم
  امکان معافیت دارم؟

  1. سلام . بله در صورت تأیید مشکلات پدر در کمسیون کفالت احتمال معافیت کفالت شما زیاد است.برای دریافت اطلاعات کامل در رابطه با مراحل اقدام برای اخذ معافیت کفالت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 151. سلام وقت بخیر من پدرم ۵۷ سالشه دیابت و فشار خون و چربی خون دارد و یک خواهر مریض معلول هم دارم که تحت بهزیستی هست راه معافیت برام وجود داره تنها پسرخانواده ام.

  1. سلام. باید با استفاده از مدارک پزشکی پدر ثابت کنید که ایشان از کار افتاده است. و سپس از طریق معافیت کفالت پدر اقدام کنید.

   1. سلام بنده پدر مشکل کلیه داره و هر کلیه را از دست داده است و دیالیز میکنه من با این شرایط میتونم کالت پدر بگیرم

    1. اگر تایید شود که نیازمند پیوند کلیه یا دیالیز به صورت دائم است بله باتوجه به شرایط سنی ایشان میتوانید اقدام کنید.

 152. سلام ببخشید .
  پدر من ۵۰ ساله .از ناحیه مچ پا معلولیت مادرزادی دارن طوری ک نمیتونن کار کنن .چندین بار هم عمل کردن ولی خب خوب نشده.
  در بهزیستی هم پرونده دارن ،معلولیت متوسط
  من ۲۴ سالمه و دانشجوام می خواستم بدونم
  من میتونم کفالت بگیرم و از اون طریق معاف بشم ؟
  ممنون از راهنماییتون

 153. سلام
  پدر من ده سال هست که بیماری دو قطبی نوع یک دارن
  و طی دو ماه اخیر دو مرتبه بستری شدن و تحت پوشش بهزیستی هستن
  تک پسر ایشون هستم و غیبت ندارم
  امکان معافیت دارم؟

 154. سلام من ۲۵ سالمه و دانشجوهستم و تک پسر هستم پدرم ۶۴ سال سن داره دیابت داره و کلیه عمل کرده شامل معافیت کفالت میشم؟ اگر بخوام اقدام کنم الان میتونم اقدام کنم یا باید مدرکمو بگیرم ؟

  1. سلام چنانچه پدر شما از کارافتاده باشند، و شما مشمول غیبت نباشید می توانید در حین تحصیلتان اقدام کنید برای معافیت کفالت پدر

   1. باسلام. پدرم ۵۳ سال سن داره و دیسک کمر و ارتروز گردن . منیکس پا عمل کردن و الن هم تحت پوشش کمیته امداد هستن . و برادر ندارم .میتونم از طریق سه خواهری وتک پسر پدرتحت پوشش برای معاف کفالت پدر اقدام کنم و خودم ۲۲سال سن دارم .البته ۳ ماه غیبت دارم بخاطر بیماری پدرم .

    1. سلام. ابتدا برای توجیه غیبت اقدام کنید در صورت پذیرفته شدن دلایل غیبت میتوانید از معافیت بهره مند شوید در غیر اینصورت یا داشتن غیبت به شما معافیت تعلق نمیگیرد.

 155. سلام من ۲۵ سالمه و دانشجو هستم هنوز مدرکمو نگرفتم پدرم دیابت داره و دوبار کلیه عمل کرده و ۶۴ سال سن داره احتمال معاف شدن از طریق کفالت دارم؟؟ الان میتونم اقدام کنم یا باید دانشگاه تموم بشه مدرکمو بگیرم بعد اقدام کنم؟

   1. سلام خسته نباشید. من پدرم ۷۰سال و دچار بیماری دیابت و نارسایی قلب. تو قلبش چند تا فنر گزاشتن..دوبرادر دارم ک هردو خدمت رفته ان و تو شهر های دیگ زندگی میکنن ایا میتونم واسه معافیت اقدام کنم؟ درضمن مادرم هم از, کار افتاده میباشد

    1. سلام. در مواردی که مشمول برادر بزرگتر داشته باشد تنها زمانی که تحت پوشش یکی از ارگان های حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی یا بهزیستی باشند میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنند.

  1. با سلام
   پدر من ۴۸ سال دارد و به علت بیماری چشمی و ضعیف بودن دو طرف چشم از کار افتاده شدید و در کمسیون حکم از کار افتادگی دارد و بازنشسته است آیا می‌توان معافیت خودم را به عنوان کفالت پدر گرفت؟

   1. سلام بله اگر از کارافتادگی ایشان مشهود باشد و شما تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید میتوانید معافیت دائم بگیرید.

 156. سلام پدرم عمل معده کرده و نمیتونه کار کنه من دانشجو هسم و درس میخونم و پدرم۶۰ سالشه ایا ممکنه معافیت بگیرم

  1. خیرْ،صرف عمل معده باعث معافیت فرزند نمی شود مگر بدخیمی گوارشی که متاستاز داده باشد

 157. سلام من در حال خدمت هستم و ی برادر بزرگ دارم که به علت شنوایی معاف شده و پدر جانباز عصاب و روان است و واقعا تحت کنترل نمیباشد و امکان کفالت پدرم وجود دارد

 158. سلام. امکان معافیت برای برادری که برادر بزرگ تر آن خود به علت معلولیت معاف شده و وارد بهزیستی شده هم هست؟

  1. سلام
   پدر من بیماری دو قطبی نوع یک دارن و طی دو ماه اخیر دو مرتبه بستری شدن
   تک پسر ایشون هستم و پدرم ۶۲ سال دارن
   و تحت پوشش بهزیستی هم شدن.
   امکان معافیت دارم؟

    1. سلام واحترام….پدر بنده دچار بیماری اعصاب وروان میباشد وزمانی که بنده به سن قانونی خدمت مقدس سربازی رسیدم میتوانستم کفالت بگیرم که متاسفانه این کار رو انجام ندادم….ویک برادر کوچیکترازخودم دارم که محجور میباشد از دادگاه هم برای پدر وهم برای برادرم حکم حجر گرفتیم…..آیا میتوانم کفالت پدرم رو بگیرم

     1. بله اگر وارد غیبت نشده باشید یا غیبت خود را توجیه کنید می توانید برای کفالت پدر اقدام کنید

 159. سلام….من تنها فرزند پسر خانواده هستم….پدر بنده دارای بینایی ضعیفی با شماره چشم های ۵ و ۳ هستند آیا من میتوانم از خدمت معاف شوم؟؟

  1. شما باید از طریق معافیت کفالت پدر مراجعه کنید. بینایی ضعیف نمی تواند باعث معافیت شما شود. در صورتی می توانید معافیت کفالت پدر بگیرید که بتوانید ثابت کنید که پدر شما از کار افتاده است. این موضوع بستگی به تشخیص کمیسیون نظام دارد.

   1. سلام
    تنها پسر خانواده هستم
    پدرم پیوند کلیه انجام داده اند
    ایا به من گفالت می دهند
    ممنونم

 160. سلام.پدر من توی کار ریه هاش آسیب دیده و ۵۰ درصد ارش نقص عضو خورده …نامه ی دادگاه و کمیسیون پزشکی و‌ همه چیز هست..الانم خودم سربازم یک ماهه از قبل هم غییت ندارم..میتونم معافیت بگیرم بنظرتون؟

  1. سلام بنا به تشخیص پزشک معتمد نظام باید حداقل ۴۰ درصد از کار افتادگی پدر تون تایید بشه و فرزند پسر بالای ۱۸ سال تنی یا ناتنی نداشته باشه پدر تون یعنی برادر بالای ۱۸ سال تنی یا ناتنی نداشته باشید

  2. سلام پسر من غیبت دارد و ضمنا دیسک کمر دارد وبه خاطران معاف از رزم میدهند باتوجه به اینکه شوهر مشکل جسمی و مالی دارد و اخیرا عمل جراحی قلب باز انجام داده و با توجه به اینکه شوهرم بیکار میباشد واز هیچ کجا بیمه و درامدی ندارد و فقط وفقط تنها نان اور خانواده پسرم میباشد ایا پسرم معاف از خدمت و کفیل پدرمریض و مادرش میتواندباشد( ضمنا سن شوهرم ۵۴ ) میباشد و تک فرزند میباشد

   1. سلام. شرط اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است با توجه به موارد بیان شده پیشنهاد میشود در صورت نداشتن غیبت زیاد برای توجیه غیبت اقدام کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 161. سلام من ۲۱ سالمه شیش ماه اضاف دفترچه دارم و الان سر یگان خدمتیم هستم ۲ تا الان خدمت کردم پدرم دیسک کمر داره و مشکل ریه و دوتا بند انگشتش سر کار قطع شده من الان ک خدمتم و اضاف دفترچه دارم میتونم معافی بگیرم

  1. سلام وقت بخیر نداشتن غیبت یکی از شرایط گرفتن کفالت است، اگر بتوانید غیبت خود را توجیه کنید و دلایل مستند ارائه دهید و غیبت پاک شود با توجه به میزان درگیری ریه پدر و چگونگی برخورد با درمان میتوانید معافیت بگیرید.

 162. سلام من ۵سال هست سرباز فراری ام پدرم دیابت و فشار خون دارد انسولین هم میزند به تازگی مشکل نارسایی قلبی هم دارد دوبار عمل قلب باز کرده است ،ایا میتونم اقدامی بکنم برای گرفتن کفالت ؟مراحلش چطوریه

  1. سلام. خیر شما نمیتوانید با داشتن ۵ سال سابقه فرار برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید تنها در صورت داشتن شرایط میتوانید برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید برای دریافت اطلاعات کامل در رابطه با مراحل و احتمال معافیت پزشکی با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 163. سلام پدر بنده تومور بدخیم داخل دهنش بود الان عمل کرده و تاحدودی تومور رو برداشتن ایا منم میتونم معافیت بگیرم/

  1. سلام اگر پدرتان در انجام امور عادی زندگی با مشکل مواجه هستند و نیاز به کمک دارند و شما غیبت ندارید می توانید برای دریافت کفالت درخواست یدهید

 164. سلام خسته نباشید من پدرم بیماری قلبی دارد عمل باز ۸۰ درصد کار افتاده هست خود مون رو کرایه خونه هستیم من پسر بزرگ تر هستم ۲۲ ساله و یه برادر ۱۱ ساله و یه خواهر تازه ب دنیا آمده پدرم ۴۲ سالشه اما ۸۰ درصد کار افتاده هست تمام مدارک هاش هم هست ب نظر تون معاف میشم

  1. سلام من پدرم بیماری دیابت چشمش عمل کرده داره درخواست کفالت کردم و پدرم رفت کمسیون تاییدش کردن ولی شش ماه غیبت دارم قبول نکردن . الان باید چکار کنم . پدرم مریضه لازم به مراقبت داره

   1. سلام. چنانچه مدارک پزشکی یا دلایل مستند برای توجیه غیبت دارید برای توجیه غیبت اقدام کنید.

   2. پدرم ده سال پیش براثرتصادف شدید ازناحیه ساق پادچارآسیب شدید شد که بابرداشتن استخان ازلگن پیونداستخان شدوهنوز پلاتین بیست سانتی دارد وراه رفتنش دشوارو۶۲سال سن داردوکارکردن براش دشواراست ودوسال هم سابقه حضور درجبهه دارد آیامیتوانم درخواست معافیت کفالت پدر داشته باشم درضمن تنها فرزند پسرخانواده هستم

    1. سلام
     بله احتمال ان وجود دارد اما برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 165. سلام من ٢٣ساله تک پسر خانواده پدرم ١٣سال بیماری گوارشی دارد سه بار عمل کرده .توانایی کار ندارد.واز کار از افتاده نیست .و مراقب از پدر بزرگ که ٩٠سالشه می توانم معاف بشم

 166. سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه غیبت نداشتم تک فرزندم پدر من هم ۵۶ سالشه بازنشسته ست از یک چشم نابیناست همچنین از یک گوش هم شنوایی نداردولی توانایی انجام کار های روزانه رو داره شرایط کفالت رو دارم؟

   1. سلام من ۱۹ سالمه وبراد بزرگتر دارم ۲۱ سالشه هردو سربازی نرفتیم پدرمون هم ۶۰ سالشه کوم از ما میتونه کفیل بشه

    1. سلام اگر پزشک تایید کند که پدر ازکارافتاده محسوب میشود، برای کفالت عادی برادر بزرگترمیتواند معاف شود درصورتی که غیبت نداشته باشد.

 167. سلام. من یگانه‌فرزند ذکور پدرم هستم.
  پدر ۴۲ ساله‌ام دچار بیماری نارسایی کلیوی هستن و نزدیک‌به ۲ ساله که هفته‌ای ۳ بار همودیالیز می‌شن و درمان دیگه‌ای برای بیماری‌شون نیست.
  آیا می‌تونم کفالت پدرم رو از این راه بگیرم و از خدمت سربازی معاف بشم؟
  چقدر احتمال داره که کمیسیون پزشکی، درخواست معافیتم رو بپذیره؟

 168. سلام من پدرم فوت شده دوتا برادر ناتنی دارم ولی از مادری که همسر دوم پدرم هستم تک فرزند هستم یکی از برادران که مادرش شده و اون یکی هم شهر دیگه ای زندگی می کن با خانواده اش من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم برای معافیت؟

  1. سلام . شما هم میتوانید با داشتن سایر شرایط برای دریافت کفالت مادر اقدام کنید.

  2. سلام پدرم پنجاه سالشونه ازناحیه کتف و گردن دچار مشکل هستندیکسالی شده تحت درمان هستند میخواستم بپرسم پدر میشه کار افتادگی بگیرن .من که درحین خدمت هستم تک پسر هستم کفالت پدر بگیرم ایا کفالت میشه گرفت؟؟

 169. سلام وقت بخیر
  من در حال حاظر سرباز هستم و ۸ ماه ک خدمت میکنم
  پدرم ۶۶ سالشه
  مادرم ۶۵ سالشه
  خودم تک فرزند هستم ۲۲ سالمه
  پدرم بیماری فتخ داره و الان ۲ ساله ک عمل نمیتونه کنه و الآنم به خاطر کرونا نمیتونن عمل کنند و الان نزدیک ۳ هفته بود ک جفتشون کرونا گرفتن
  پدرم الان اجسام سنگین و حتی پیاده رویه به طور معمولی هم نمیتونن انجام بدن
  و حتی هم مادر و هم پدرم راندگیی نمیتونن کنم و هرجایی ک بخوان برن من باید همراهشون باشم
  میخواستم بدونم کفالت پدر شامل حال بنده میشود

  1. سلام . اگر پدرتان در انجام امور عادی زندگی با مشکل مواجه هستند و نیاز به کمک دارند و شما غیبت ندارید میتوانید برای دریافت معافیت کفالت درخواست بدهید.

 170. سلام وقت بخیر
  من در حال حاظر سرباز هستم و ۸ ماه ک خدمت میکنم
  و خودم معاف از رزم به خاطر سینوزیت و نفس تنگی
  پدرم ۶۶ سالشه
  مادرم ۶۵ سالشه
  خودم تک فرزند هستم ۲۲ سالمه
  پدرم بیماری فتخ داره و الان ۲ ساله ک عمل نمیتونه کنه و الآنم به خاطر کرونا نمیتونن عمل کنند و الان نزدیک ۳ هفته بود ک جفتشون کرونا گرفتن
  پدرم الان اجسام سنگین و حتی پیاده رویه به طور معمولی هم نمیتونن انجام بدن
  و حتی هم مادر و هم پدرم راندگیی نمیتونن کنم و هرجایی ک بخوان برن من باید همراهشون باشم
  میخواستم بدونم کفالت پدر شامل حال بنده میشود

  1. سلام،بله،به پلیس +۱۰ مراجع کنین و در خواست کفالت پدر بدین،با توجه به شرایطی که توصیف کردین شدنیه
   برای اطلاعات بیشتربا مشاوران ما تماس بگیرید

 171. سلام من ۲۳ سالمه و پدرم از کارافتاده هستن و چندین عمل سنگین داشتن و یکسال از مدرک فوق دیپلمم میگذره و غیبت دارم ایا میتونم برای کفالت اقدام کنم؟

  1. شما بعد از زمان فارغ التحصیلی یکسان زمان داشتید تا وارد غیبت نشوید، در صورت گذشتن آن وارد غیبت شده و می توانید با توجه به آیین نامه ی توجیه غیبت (مسائل معیشتی یا مالی، بیماری پدر و …) با مدارک تایید کننده و در صورت تایید نظام وظیفه غیبت را توجیه کنید، بعد از توجیه غیبت می توانید از طریق بیماری پدر برای معافیت کفالت اقدام کنید.

 172. سلام من ۲۳سالمه و پدرم از کار افتاده هستن و چندین عمل سنگین داشتن و یکسال از فوق دیپلمم میگذره و غیبت دارم ایا میتونم برای کفالت اقدام کنم

  1. شما بعد از زمان فارغ التحصیلی یکسان زمان داشتید تا وارد غیبت نشوید، در صورت گذشتن آن وارد غیبت شده و می توانید با توجه به آیین نامه ی توجیه غیبت (مسائل معیشتی یا مالی، بیماری پدر و …) با مدارک تایید کننده و در صورت تایید نظام وظیفه غیبت را توجیه کنید، بعد از توجیه غیبت می توانید از طریق بیماری پدر برای معافیت کفالت اقدام کنید.

  2. سلام وقت بخیر
   ببخشید پدر من ۶۹ سالشه از یک چشم نابیناست چشم دیگه‌ش هم آب مروارید داره می خواستم ببینم می تونم معافیت کفالت بگیرم اینم بگم تک پسرم
   میشه راهنمایی کنین لطفا

 173. سلام من پدرم ۶۸ سالش هست و سکته مغزی کرده و تقریبا رو حافظش تاثیر گزاشته و حرکتش و آلزایمرش شروع شده تک پسر هستم دانشجوی دکتری امکان معافیت کفالت دارم؟

  1. سلام درصورت از کار افتادگی پدر و تایید این موضوع توسط مراجع ذیربط میتوانید معاف شوید

 174. سلام خسته نباشید ،
  من شلی دریچه میترال دارم می خواستم ببنیم معافیت پزشکی میتونم بگیرم ۲۵ سالمه . و
  پدرم هم کیسه صفرا شو در درآوردن و سنگ کیله داره و بیماری پروستات هم داره . پدرم ۵۹ سالشه
  اگر معافیت پزشکی برای قلبم انجام نشه ، میتونم کفالت بگیریم

  1. سلام . برای معافیت کفالت پدر شرایط خاصی وجود داره. اگر بیماری ایشان موجب از کار افتادگی شده و به تایید مراکز مربوطه و مورد تایید نظام وظیفه رسیده باشد می توانید.

 175. سلام پدرم ۸۴سالشه ودوساله پرونده کفالت اقدام کردم ومسولین نظام وظیفه برای من انجام نمی دهند

  1. سلام،مجدد اقدام کنید و درصورت انجام ندادن برای کفالت پدرتون به سازمان نظام وظیفه مراجعه و در صورت نیاز شکایت فرمایید.

 176. با سلام
  پدر من چاقی مفرط و بیماری بواسیر عود کرده داره و ۶۰ سالشه و بیمه نیست و حقوق هم نمیگیره بخاطر همین جایی برای گرفتن ازکارافتادگی اقدام نکرده با این شرایط معافیت به من تعلق میگیره؟

 177. سلام ۲۱ ساله هستم و تنها پسر خانواده و غیبت سربازی هم ندارم.پدرم بدللیل بیماری کلیوی مجبور به در آوردن یکی از کلیه هاش شد . همینطور بیماری قلبی هم دارد ولی شدید نیست. ۶۸ سال سن دارد آیا میتوانم کفیل پدر شوم؟

 178. سلام.من ۲۴ سالمه و تنها پسر خانواده ام اما پدرم از زن اولش دوتا پسر متاهل هم دارد یعنی دوتا برادر ناتنی هم دارم که از مادر جدا و از پدر یکی هستیم پدرم ۷۵ سالش است ایا میتونم کفالت پدرم رو بگیرم؟؟

 179. سلام بنده پدرم بالا ۶۵ درصد از کار افتاده هستند.
  برادر بزرگتری دارم که به اقتضای شغلشون دائما ماموریت هستند. مدارک هرهفته سفر داشتنشون هم موجوده و خب صاحب زن و ۲ فرزنده. ایا من میتوانم از کفالت پدر استفاده کنم؟

   1. سلام
    پدر بنده ۹۲سال سن دارد و دارای بیماری قلبی و مشکلات گوارشی می باشد و چندین بار عمل انجام داده است. برادران من همه خدمت سربازی را گذرانده اند و همه متاهل هستند و بنده با ۲۷ سال سن تنها فرزند مجرد خانواده در کنار پدرم می باشم
    آیا امکان کفالت وجود دارد؟

    1. سلام وقت بخیر
     برای بررسی شرایط شما کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه تشکیل خواهد شد.

 180. سلام ، پدر من (کارمند بازنشسته )جابه جایی مهره ستون فقرات و آرتروز داره که حرکتش به سختی هستش طوری که خرید مایحتاج و نون خونه از طرف من انجام میشه ، یه برادر بزرگ هم دارم معلولیت ذهنی شدید داره شرایط رو دارم یا خیر یا چند درصد احتمال قبولی از طرف نظام وظیفه داره؟

 181. سلام خسته نباشید من پدرم ۶۰ سال دارد و دیسک کمر و سیاتیک دارد و همچنین عمل فتخ انجام داده و واریکوسل هم دارد ، واریس پا هم دارد امکان معافیت وجود داره ممنون از پاسخگویی

  1. سلام . معافیت کفالت پدر با توجه به شرایط متعددی بررسی میشود اگر ناتوانی فرد مکفول در کمسیون محرز شود و شما تنها پسر بالای ۱۸ سال باشید با معافیت شما موافقت می‌شود.

 182. سلام من هنوز غیبت ندارم و تنها پسر هستم پدرم ۶۰ سال دارد و دیسک کمر و سیاتیک داره همچنین عمل باد فتخ انجام داده و واریکوسل و واریس پا هم داره آیا میتونم از کفالت استفاده کنم ممنون میشم پاسخ بدید🙏

  1. سلام. دریافت معافیت کفالت در حالی که سن ایشان زیر ۷۰ سال باشد به شرایط متعددی وابسته است برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 183. سلام من ۲۱ سالم هست دانشجو کاردانی هستم غیبت ندارم
  یک خواهر بزرگتر از خودم که ازدواج کرده دارم
  پدرم ۵۱ سالشه
  ۴ بار عمل جراحی روی ستون فقرات داره و ۴۱ درصد هم از کارافتادگی تامین اجتماعی داره
  من میتونم برای معافیت اقدام کنم؟؟؟

  1. سلام بنا به تشخیص پزشک معتمد نظام باید حداقل ۴۰ درصد از کار افتادگی پدرتون تایید بشه و فرزند پسر بالای ۱۸ سال نداشته باشه.

  2. سلام من ۶ماه مهلت دارم تو خودم رو معرفی کنم. پدرم عمل جراحی مجاری رو انجام داده ولی بعد از آزمایش پاتولوژی متاسفانه بدخیم بود والان آمپول های ب س ژ میزنه. وخودم هم عمل داشتم هموردیید فیشر و داری انحراف چشم چپ هسم وتنها فرزند پسر بالای ۱۸ هسم

   1. سلام اگرپدر توسط پزشک ازکارافتاده تلقی شود کفالت شامل میشود برای انحراف چشم معافیت از رزم دارید و برای هموروئید فیشر اگر بعداز عمل بهبود نداشته و بیش از ۲بار عود کندمعافیت .

 184. سلام من ۲۶ سال دارم و مجرد و بدون غیبت و دارای مدرک لیسانس و دارای یک برادر کوچکتر از خود که سربازی رفته و دارای کارت خدمت هست و متاهل هست
  پدرم ۵۵ سال و دارای آرتریت شدید زانو هست بطوری که جفت پاهاش تغییر شکل دادند و پرانتزی شدند و گاهی هم قفل میکنند پدر دارای بیمه تامین اجتماعی میباشد
  آیا امکان معافیت کفالت برای من با موارد گفته شده وجود دارد یا ن؟

 185. سلام ۲۳ ساله ام وفعلا دانشجوی دنشگاه تهرانم پدرم سال۱۳۹۱ تصادف وضایعه نخاعی شده وستون فقرات دارای پروتز درحدود بیست سانتی متراست تنها فرزند ذکورم ولی پدرم باهمین وصع کارمند است ایا میتوانم معاف شوم

  1. سلام شما درصورت نداشتن غیبت ابتدا باید از کارافتادگی پدر را دریافت کنید وسپس میتوانید معافیت کفالت پدر ازکارافتاده راداشته باشید

 186. سلام
  من پدرم در سن ۸ سالگی یعنی سال۶۱ با مینی بوس تصادف کرده و به مدت ۵۲ روز در کما بوده و عمل جراحی روی سرش انجام شده، الان هم پستی بلندی های روی جمجمه اش کاملا مشهود هست، به علت این تصادف هم حافظه اش اسیب دیده تا حدودی، در سال ۷۲ که سن خدمت داشته به دلیل عمل مغز معاف میشن اما به یکسری دلایل به زور میرن خدمت سربازی، و بخاطر این تصادف دیگه نتونستن درس بخونن برعکس عمو های دیگه ام و الان بیسواد و کارگر هستن به دلیل فشار کار هم زانو سمت راستشون الان درد میکنه، البته حدود ۱۵ سال پیش دوتا از عصبای پاش فلج بود، میخواستم بدونم میتونم معافیت کفالت رو بگیرم؟ خودمم ۲۰ سالمه و تا دی ماه امسال معافیت تحصیلی دارم
  سپاس

  1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید وتنهافرزند ذکور خانواده باشید میتوانید معافیت کفالت پدر ازکارافتاده راداشته باشید

   1. سلام من تک فرزندهستم۲۴سالم پدرم از کار افتادگی دارد من معافم
    ی شم پدرم جانب اره از کا افتادگی دارد

 187. سلام بنده پدرم به دلیل سکته مغزی نیمی از بدنش فلج شده اما یک برادر بزرگ تر از خودم دارم گه به دلیل شغلش توی یک شهر دیگه هستش ایا من مشمول کفالت میشم یا نه

  1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید وتنهافرزند ذکور خانواده باشید میتوانید معافیت کفالت پدر ازکارافتاده راداشته باشید

 188. سلام من پدرم به دلیل سکته مغزی نیمی از بدنش فلج شده ولی یدونه برادر بزرگ تر از خودم دارم که به دلیل شغلش توی یک شهر دیگه هستش ایا میتونم از کفالت پدر استفاده کنم

  1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید وتنهافرزند ذکور خانواده باشید میتوانید معافیت کفالت پدر ازکارافتاده راداشته باشید

   1. سلام من ۲۴ سالمه دفتر چه پر کردم پدرم ۷۰ سالشه وشبکیه چشمشو عمل کرده چون پاره شده بود الان.میتونم اقدام.کنم برا معافیت? باتشکر

    1. سلام. دریافت معافیت کفالت به شرایط مختلفی وابسته است از جمله اینکه تنها پسر بالای ۱۸ سال باشید و غیبت سربازی نداشته باشید و … اگر شرایط مورد تایید نظام وظیفه را دارید میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.
     برای دریافت اطلاعات تکمیلی با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 189. با سلام خسته نباشید پدر من ۵۸سال سن دارند و من خودم ۳۲سالمه و بعد گرفتن مدرک فوق دیپلم نتونستم درس بخونم و برم سربازی به علت برخی شرایط تنها فرزند پسر خانوادم هستم پدرم دیابت و فشار خون دارند آیا من میتونم معاف شم یا نه باید برم سربازی؟؟؟
  و همسرم دارم

  1. سلام اگر پدر از کار افتادگی داشته باشد وغیبت خود راتوجیه نمایید میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام کنید

   1. سلام من ۱۸سالمه پدره یک سال قبل استوخانش از بازو شکسته و یک ماه پیش به سرش ضربه خورده سالمه ولی سردرد داره و با یک دستش اشیا سنگین نمیتونه برداره ایا میتوانم معافربشم

    1. سلام خیربیماری پدر شما جزوه شرایط کفالت نیست و پدر شما از کار افتاده نیستن باز هم تشخیص با پزشکه

   2. سلام پدر من مشکل بینایی دارن زاویه دید کمی دارن و توی شب به سختی میبینن همچنین مشکل رماتیسم مفصلی و مشکل کلیوی هم دارن با وجود اینها تقریبا از پس کارهاشون بر میان . من هم تنها فرزند پسر هستم و غیبت ندارم امکان معافیت هست؟

    1. در صورتی که پدر شما سن بالای ۷۵ سال داشته باشد چون می توانید از قانون معافیت کفالت استفاده کرده و معاف دائم شوید در غیر این صورت اگر پدر دارای شرایط خاص بیماری که نیاز به مراقبت و نگهداری و یا شرایطی باشد که نتواند از عهده کارهای خودش بربیاید و اینکه حتما حضور شما حتمی و مورد نیاز و احتیاج است باید این امر را ثابت و اقدام برای گرفتن کفالت پدر کرده و مدارک لازمه و مراحل مربوطه را پیگیری و انجام دهید تا بتوانید معافیت کفالت را در خصوص پدر اخذ کنید

  2. سلام من ۳۷سالمه سال ۸۳از سربازی فرار کردم پدرم دست راستش معلولیت داره الان ۷۰سالشه که دوماهه بخاطر الزایمر گم شده که من بخاطر نون اور خانه نتونستم برم ادامه سربازی ایا معافیت به من تعلق میگیره ممنون

   1. سلام برای غیبت اول جریمه پرداخت میکنید و سپس پیگیری ها برای اقدام به کفالت رو طبق مراحل انجام می دهید

 190. سلام پدرم۴۵ساله است وسکته مغزی کرده ومویرگهای چشمش هم پاره شده ۷۷درصدازکارافتاده تامین اجتماعی هست
  من۱۸سالم تموم شده
  آیامعافیت بمن تعلق میگیره؟
  چه مدارکی باید ارائه بدم وکجا ؟
  لطفا راهنمایی لازم وبدین ممنون
  چقدرطول میکشه این پروسه طی بشه؟
  باسپاس

  1. سلام بله در صورتی که غیبت نداشته باشید پدر از کارافتادگی داشته باشند وشما تنها فرزند ذکور بالای هجده سال باشید شما میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

  2. سلام.. بنده پدرم سال ۸۶ تصادف شدیدی کرد و و اون موقع عمل جراحی روی دوتا پاش و یک دستش انجام شد و هنوزهم داخل پاش پلاتینی و بخاطر همون تصادف ۲۴ درصد ازکارافتادگی براش نوشتن تو حکم های حقوقی الانش هم هست امیدی برای معافیت هست؟ خواهش میکنم جواب بدید ممنون

   1. سلام باید کارافتادگی طوری باشد که ایشان از انجام اموز فردی و روزمره و کار کردن محروم شده باشند و باید به بررسی و تایید کمیسیون پزشکی نظام وظیفه برسد

 191. سلام
  من وارد سن ۱۹ سالگی شده ام و تنها فرزند ذکور خانواده میباشم و در حال حاضر بمدت یکسال معافیت تحصیلی دارم . پدر من ۵۲ ساله و دارای نوروپاتی شدید هر دو پا و شارکو هر دو پا میباشد . آیا من میتوانم از طریق بیماری پدرم اقدام به دریافت معافیت کفالت نمایم . و سوال دیگر اینکه در صورت گرفتن معافیت کفالت آیا دوره آموزشی سربازی را باید به انجام برسانم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام بله در صورتی که غیبت نداشته باشید پدر از کارافتادگی داشته باشند وشما تنها فرزند ذکور بالای هجده سال باشید شما میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

 192. سلام
  من وارد ۱۹ سالگی شدم و تنها فرزند ذکور خانواده میباشم و در حال حاضر معافیت تحصیلی دارم و پدرم ۵۲ سال سن داره و دارای نوروپاتی شدید پا و شارکو هر دو پا میباشد آیا من واجد شرایط اخذ معافیت کفالت بیماری پدرم میباشم . و سوال دیگر اینکه در صورتی که شامل عافیت میباشم آیا باید دوره آموزشی خدمت را بگذرانم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام بله در صورتی که غیبت نداشته باشید پدر از کارافتادگی داشته باشند وشما تنها فرزند ذکور بالای هجده سال باشید شما میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

     1. سلام بنده همسرم بیماری ریوی دارد و معافیت پزشکی تحت پوشش امداد هستن و کارافتادگی شدید دارن یه پسر داریم دانشجو ترم سوم آیتی هستن و معافیت تحصیلی دارن میخواستم برای معافیت کفالت پدر اقدام کنم البته همسرم از ازدواج اولش یه پسر داره که از زمان طلاق تحت تکلف مادرش بوده وبا مازندگی نمیکند و کفالت مادرش رو هم گرفته من الان اگر خدا بخواد اقدام کنم پسرم کفیل پدرش میتواند بشه ومعاف شود چما همین یه فرزند پسر رو داریم

 193. سلام
  من تک پسرم و دو خواهر کوچکتر در خانه دارم پدر من جانبازه و سالی چند ماه در بیمارستان روان و درمان بنیاد بستریه
  آیا کفالت به من تعلق میگیره

  1. سلام بله در صورتی که غیبت نداشته باشید پدر از کارافتادگی داشته باشند وشما تنها فرزند ذکور بالای هجده سال باشید شما میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

 194. سلام
  پدر من جانبازه و هر سال به مدت چند ماه در بیمارستان روان و درمان بستری هست
  آیا معافیت کفالت تعلق میگیره؟

  1. سلام بله در صورتی که غیبت نداشته باشید پدر از کارافتادگی داشته باشند وشما تنها فرزند ذکور بالای هجده سال باشید شما میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

 195. سلام من ۲۷ سال سن دارم و اصفهان زندگی می کنم پدرم ۶۰ سال سن داره و قبلا سکته مغزی کرده و در حال حاضر هم یک لخته روی گردنش وجود دارد و مشکل پروستات داره در حال حاضر سوند بهش وصل است مادرم هم کمرش مشکل داره و باید عمل بشه و دو برادر دارم که یکی از برادرام که متاهله تومور مغزی داشت و چند وقت پیش عمل شد که در حال حاضر قشم زندگی میکنه و برادر دیگر که متاهل هم هست راننده ماشین سنگینه و چند هفته یکبار میاد اصفهان و رسیدگی از پدر و مادر به عهده من می باشد در ضمن ورشکسته هم شدیم آیا میتونم از معافیت کفالت استفاده کنم؟؟

  1. سلام

   درصورتی که پدر ازکارافتادگی داشته باشند وشما غیبت نداشته باشید و یا سن پدر بالای هفتاد و پنج سال میباشد میتوانید برای معافیت کفالت پدراقدام نمایید

   1. سلام،
    پدرم من ۶۵ سالشه عمل جراحی قلب داشته که به تشخیص دکتر نباید کار کنه عمل دو چشم هم داشته…
    نمی تونه ۴۰ متر راه بره داری ناشنوایی ۸۰ درصد دو گوش می باشد
    و بدون سمعک نمی شنوند….
    در واقع یه ضایعه توی حلزون گوش داشته که مانع شنوایی نمی تونه عملش کنه چون پنجاه پنجاه احتمال مرگ و روانی شدنش هست…..
    داری برونشیت ریه هم هست…
    احتمال معافیت هست…
    ۳ برادریم برادر بزرگ سربازی کرده و سر زندگیه خودش ۷۰۰ کیلومتر دور از پدرم برادر کوچک ترم مشغول درس
    اگه من نباشم پدر نمی تونه کشاورزی کنه …..
    تبصره یا قانونی برای معافیت هست

    1. سلام . در صورت داشتن برادر بزرگتر فقط زمانی که مکفول تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد یا بهزیستی باشد پسر کوچکتر میتواند برای معافیت کفالت اقدام کند.

 196. سلام پدرم سرطان شدید دارند شیمی درمانی میشود تمام کارای دکتر آزمایشگاه با من است ولی سه برادر متاهل خدمت رفته دارم ک کارت پایان خدمت دارند ولی من نرفتم آیا من میتوانم معاف کفالت بشوم یا خیر

  1. سلام
   شرایط کفالت پدر
   تنها فرزند بالای هجده سال باشد غیبت نداشته باشد پدر پیر واز کارافتاده ویاسن هفتادو پنج سال راداشته باشد چون شما برادر بزرگتر دارید امکان ندارد.

   1. سلام
    پدر من ۵۶ ساله اش و دارایی بیماری معده ، قلب و بیماری تنگی نفس است آیا می توانم از معافیت کفالت استفاده کنم و برادر کوچکترم خدمت تمام کرد ولی من دانشجو هستم و الان ۲۳ ساله ام است

    1. سلام اگر وارد غیبت نشدید وبرادر بزرگتر ندارید و پدر دارای از کار افتادگی ویا سن بالایهفتاد وپنج سال باشد میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

   2. سلام من ۲۱سال سن دارم دانشجو هستم و سه خواهر دارم پدرم ۵۶سالشه وتوانایی کار ندارد و چشاش ضعیفه واینکه درآمدی نداریم واجاره نشین هستیم آیا میشه معافیت شاملم میشه

    1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید و پدر از کارافتادگی داشته باشند میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمائید

   3. سلام من ۲۱سال سن دارم دانشجو هستم و سه خواهر دارم پدرم ۵۶سالشه وتوانایی کار ندارد و چشاش ضعیفه واینکه درآمدی نداریم واجاره نشین هستیم آیا میشه معافیت شاملم میشه

    1. سلام
     درصورتی که غیبت نداشته باشید و پدر از کارافتادگی داشته باشند میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمائید

   4. سلام من ۲۱سال سن دارم دانشجو هستم و سه خواهر دارم پدرم ۵۶سالشه وتوانایی کار ندارد و چشاش ضعیفه واینکه درآمدی نداریم واجاره نشین هستیم آیا میشه معافیت شاملم میشه

    1. سلام وقت بخیر درصورتی که غیبت نداشته باشید و پدر از کارافتادگی داشته باشند میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمائید

   5. سلام بنده پدرم به دلیل سکته مغزی نیمی از بدنش فلج شده اما یک برادر بزرگ تر دارم که به دلیل شغلش در یک شهر دیگه حضور داره ایا مشمول کفالت میشم

    1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید وتنهافرزند ذکور خانواده باشید میتوانید معافیت کفالت پدر ازکارافتاده راداشته باشید

   6. سلام خسته نباشین
    من پدرم ۶۶ سالشه
    مادرم ۶۵ سالشه
    و تک فرزند هستم ۲۳ سالمه
    الان سربازم ۷ ماه از خدمتم گذشته و خودمم معاف از رزمم
    پدرم من الان ۲ ساله ک فتخ داره و الآنم نزدیک ۱ ماه ک کرونا گرفتن جفتشون انجام توانای کاری ندارن و حتی اگه جایی هم ک بخوان برن من راندگی میکنم کارشون انجام میدم
    و پدرم یه پیاده رویه ساده یا توانایی اجسام بلند کردن وسایل سنگین ندارن
    میخواستم بدونم کفالت پدر شامل حال بنده میشود

    1. سلام،بله در خواست کفالت پدر بدین،پس از معاینه شدن توسط پزشک عمومی نظام متخصص نظام و کمسیون پزشکی میتونین کفالت ایشون رو بگیرین .برای دریافت اطلاعات با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید

  2. سلام پدر بنده دچار سرطان روده بزرگ بدخیم شدند و بعد از شیمی درمانی و پرتو درمانی عمل جراحی انجام دادند وپزشک ایشون رو از کار افتاده اعلام کرده و برادر بزرگ تر بنده با توجه ب شغلشون و فاصله مکانی نمیتواند برای انجام کارهای روزمره کمکی انجام بده آیا میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

   1. سلام
    درصورتی که برادر بزرگ درشهر دیگری زندگی میکند وتامین مخارج خانواده باشما باشد وپدر از کارافتادگی داشته باشد وغیبت نداشته باشید میتوانید اقدام کنید

  3. سلام
   ۲۸ ساله ام و ۱۰ ماه از معافیت تحصیلیم میگذره
   پدرم یه چشم نابینا و چشم دیگر ۱۰ درصد بینایی به علت دیابت شدید و همینطور بیماری قلب و کلیه دارد میتونم معافیت بگیرم؟

   1. سلام وقت بخیر اگر دو چشم عملا ۳۰ درصد بینایی داشته باشد امکان معافیت هست البته در صورت داشتن غیبت نمیتوان اقدام کرد و باید حتما درخواست توجیه غیبت دهید.

 197. سلام
  بنده ۱۸ سالمه معافیت تحصیلی دارم فعلا
  پدرم روده تحریک پذیر و ریفلاکس داره و هر ۶ ماه یکبار به کولونوسکوپی و اندوسکوپی میرد
  بالای ۵۰ درصد هم از کارافتادگی دارد
  تحت پوشش هیچ چیزی هم نیست و بیکار میباشد و خرج مخارج با بنده است
  ایا امکان معافیت میباشد ؟
  تک پسر هستم و فرزند بالای ۱۸ سال ندارند

  1. سلام من ۲۷ سال سن دارم و اصفهان زندگی می کنم پدرم ۶۰ سال سن داره و قبلا سکته مغزی کرده و در حال حاضر هم یک لخته روی گردنش وجود دارد و مشکل پروستات داره در حال حاضر سوند بهش وصل است مادرم هم کمرش مشکل داره و باید عمل بشه و دو برادر دارم که یکی از برادرام که متاهله تومور مغزی داشت و چند وقت پیش عمل شد که در حال حاضر قشم زندگی میکنه و برادر دیگر که متاهل هم هست راننده ماشین سنگینه و چند هفته یکبار میاد اصفهان و رسیدگی از پدر و مادر به عهده من می باشد در ضمن ورشکسته هم شدیم آیا میتونم از معافیت کفالت استفاده کنم؟؟

   1. سلام درصورتی که پدر ازکارافتادگی داشته باشند وشما غیبت نداشته باشید و یا سن پدر بالای هفتاد و پنج سال میباشد میتوانید برای معافیت کفالت پدراقدام نمایید

    1. سلام خسته نباشید من فارغ التحصل شدم و مدرک لیسانس گرفتم برای کفالت پدرم

     پدرم ۴۳سال سن. من ۲۳ساله هستم و یک خواهر ۱۳ساله دارم پدرم یک چشمش نابیناست ویک پا هم معلولیت داره چند سال پیش تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتیم و اینکه شدت معلولیت چند سال قبل زده ضعیف ولی پدر من نمیتونه کارکنه چون یک چشمشم که کلا نابیناست و یک چشمشم کلا خیلی ضعیفه که کارهای سخت انجام بده احتمال داره چشم ضعیفشم کلا نابینا بشه دکتر چشم هم میریم دکتر میگه نباید کارهای سنگین میکنی کلا من خرج خونه در میارم با شرایطی که پدرم داره ولی چون چند سال قبل پدرم واسه بهزیستی اقدام کرده بود شدت معلولیت زده ضعیف ولی الان نسبت به اون سال ها ضعیف تر شده میتونید لطف کنید بفرمایید چیکار کنم بهزیستی باید پدرم بره یا همین الان احتما داره بتونم معافیت بگیرم

     1. سلام وقت بخیر هم از طریق بهزیستی و هم از طریق دفاتر خدمات الکترونیک پلیس میتوانید برای گرفتن کفالت اقدام کنید .

 198. با سلام. پدر من حدود ۱۰ سال هست که بیماری آرتریت روماتوئید دارن و تمامی مفاصلشون درگیر هست و درد دارن دارو مصرف میکنن .مفصل مچ دستشون هم متورم شده و کمی تغییر شکل داده. مشکل مهره گردن دارن و دیسک کمرشون رو به تازگی عمل کردن به پین گذاشتن. به نظرتون اگر اقدام کنم میشه معافیت دائم گرفت؟
  با تشکر

  1. سلام اگر پدر از کارافتاده ویا سن بالای هفتاد وپنج سال دارند وبرادر بزرگتر نداشته باشید امکان معافیت کفالت پدر وجود دارد.

   1. خیلی ممنون و متشکر از پاسختون

    پدرم برای از کارافتادگی جایی مراجعه نکرده است ولی بخاطر چاقی مفرط و سن ۶۰ سال آرتروز پا داره و بیمه هم نداره و تهت پوشش بهزیستی بخاطر مشکل بینایی است (ولی بهزیستی بخاطر شدت بیماری متوسط فرم سه برگه نظام وظیفه را به من نداد)
    با این شرایط آیا معافیت کفالت به من تعلق میگیرد؟

    1. سلام درصورت نداشتن غیبت واز کار افتادگی پدر واگر تنها فرزند ذکور خانواده باشید میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

 199. سلام خسته نباشید
  پدر من دچار بیماری چاقی مزمن (۱۱۰ کیلو وزن و ۱۶۰ سانتی متر قدر) و ۶۰ سال سن است و من تنها فرزند ذکور خانواده ام و غیبت هم ندارم، آیا معافیت به من تعلق میگیرد؟

  1. سلام درصورت از کارافتادگی پدر میتوانیدبرای معافیت کفالت پدر اقدام نمائید.

   1. خیلی ممنون و متشکر از پاسختون

    پدرم برای از کارافتادگی جایی مراجعه نکرده است ولی بخاطر چاقی مفرط و سن ۶۰ سال آرتروز پا داره و بیمه هم نداره و تهت پوشش بهزیستی بخاطر مشکل بینایی است (ولی بهزیستی بخاطر شدت بیماری متوسط فرم سه برگه نظام وظیفه را به من نداد)
    با این شرایط آیا معافیت کفالت به من تعلق میگیرد؟

    1. سلام درصورت نداشتن غیبت واز کار افتادگی پدر واگر تنها فرزند ذکور خانواده باشید میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمایید

 200. سلام وقتتون بخیر بنده ۲۰ سالمه در حین خدمت هستم پدرم دچار دیسک کمر شده و الان تو خونه افتاده و الان یه ماهه نتونستم برم سره خدمتم خرج خونه رو دارم میدم با دو تا خواهر و یه برادر دو ساله مادرمم آرتوروز دست داره میشه معاف شم ؟

 201. سلام من ۲۰ سالمه پدرم دیسک کمر داره در حال خدمتم هستم ۱۳ ماه خدمتم ولی الان ۱ماهه نتونستم برم سر خدمت پدرم افتاده تو خونه خرج خونه رو من دارم میدم کلا ستون فقراتش دچاره مشکله الان تو یه شهر غریب دارم کار میکنم با خانواده ولی پدرم نمیتونه بلند شه از سره جاش یعنی میشه معافیت گرفت

 202. سلام من پدرم ۵۲سالشه اما یک چشم کلا نابینا هستش و دارای فشار خون و دیسک کمر هست و من پسر بزرگ خانواده هستم اما پدرم کارمند هست امکان معافیت وجود دارد یا خیر؟؟؟ اما من کار های خانه‌رو انجام میدم

 203. سلام من پدرم ۵۲سالشه اما یک چشم کلا نابینا هستش و دارای فشار خون و دیسک کمر هست و من پسر بزرگ خانواده هستم اما پدرم کارمند هست امکان معافیت وجود دارد یا خیر؟؟؟

  1. سلام من ۲۱سال سن دارم دانشجو هستم و سه خواهر دارم پدرم ۵۶سالشه وتوانایی کار ندارد و چشاش ضعیفه واینکه درآمدی نداریم واجاره نشین هستیم آیا میشه معافیت شاملم میشه

   1. سلام وقت بخیر
    درصورتی که غیبت نداشته باشید و پدر از کارافتادگی داشته باشند میتوانید برای معافیت کفالت پدر اقدام نمائید

 204. سلام ببخشید خب من پدرم ۵۸ سالشه بیمه رانندگی هم داره از دست چپ هم سوخته تک پسر بالا ۱۸ سالش منم ایا بیمه رو نظر کمیسیون تاثیر داره