بررسی آخرین تغییرات معافیت طلاق والدین در سال ۱۴۰۱ (معافیت کفالت مادر)

بررسی آخرین تغییرات معافیت طلاق والدین(معافیت کفالت مادر)

با وجودی که سربازی در ایران اجباری است، اما برای افرادی که شرایط خاصی دارند، معافیت از خدمت وجود دارد. بسیاری از انواع معافیت های سربازی وجود دارد که می توانید با مطالعه شرایط آنها متوجه شوید.

به عنوان مثال، معافیت طلاق والدین یکی از این موارد است که به مشمول اجازه می دهد در ابتدا با دریافت معافیت موقت و سپس معافیت دائم از اعزام به خدمت معاف شود.

این معافیت نیازمند احراز شرایطی است که در ادامه مطلب به آنها اشاره خواهیم داشت. برای اطلاع از آخرین تغییرات معافیت طلاق والدین در سال ۱۴۰۱، لطفا در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

معافیت کفالت طلاق والدین چیست؟

معافیت کفالت طلاق، از جمله انواع معافیت های کفالت می‌باشد. معافیت کفالت یعنی حضور مشمول جهت اداره و مدیریت خانواده ملزم باشد. به عنوان مثال چنانچه مشمولی پدر ناتوان داشته باشد، همچنین برادری بیش از ۱۸ سال سن نداشته باشد، قادر است معافیت کفالت اخذ نماید.

معافیت طلاق به آن گروه از مشمولان نظام وظیفه داده خواهد شد که مدر و مادر ایشان از هم جدا شده باشند یا به تعبیری طلاق گرفته باشند.

در چند سال گذشته، عده‌ای از پدر و مادرها به خاطر نگرانی که در خصوص فرزند خود داشتند، مبادرت به گرفتن طلاق صوری می نمودند. مشمولان هم به این دلیل که پدر و مادرشان از همدیگر طلاق گرفته اند، از خدمت سربازی به طور دائم معاف می‌گشتند.

در حال حاضر با نظر به اینکه قوانین نظام وظیفه تغییر یافته است، امکان بهره‌گیری از این شیوه به منظور اخذ معافیت طلاق وجود ندارد؛ زیرا از جمله شرایط دریافت معافیت طلاق پدر و مادر این می‌باشد که از زمان طلاق والدین مشمول ۳۰ ماه گذشته باشد.

بعد از گذشتن ۳۰ ماه از زمان طلاق پدر و مادر، مشمول قادر خواهد بود تقاضای معافیت سربازی را نماید و آن موقع درخواست مشمول ثبت و بررسی می‌شود و مشمول می‌تواند معافیت کفالت مادر را اخذ نماید.

لذا، در صورتیکه ۳۰ ماه از زمان طلاق پدر و مادر مشمول گذشته باشد و شرایط معافیت طلاق هم وجود داشته باشد، شخص مشمول می‌تواند تحت عنوان کفالت مادر، معافیت دائم سربازی را اخذ نماید؛ چون که تکلیف سرپرستی و نگهداری از مادری که همسر ندارد (چه همسر مادر فوت کرده باشد، چه طلاق گرفته باشد) بر ذمه تنها فرزند ذکور خواهد بود.

معافیت کفالت طلاق والدین چیست؟

شرایط گرفتن معافیت طلاق والدین در سال ۱۴۰۱

اولین گام برای گرفتن معافیت کفالت مادر، دارا بودن شرایط لازم است. تا مشمول شرایط اصلی معافیت کفالت مادر را نداشته باشد نمی تواند برای این کفالت اقدام کند.

پونزاین شرایط بشرح زیر است:

مشمول غیبت نداشته باشد. داشتن غیبت سربازی سبب می شود اصلا به پرونده او رسیدگی نشود.

مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشد که سرپرستی مادر خود را بر عهده می گیرد.

فرد به سن مشمولیت یعنی ۱۸ سالگی تمام رسیده باشد تا طبق قوانین نظام وظیفه برای کفالت بتواند اقدام کند.

مادر فاقد همسر باشد (یا پدر فوت کرده باشد و یا مادر طلاق گرفته باشد).

طلاق به صورت مکتوب و رسمی باشد.

مادر پس از طلاق ازدواج مجدد نکرده باشد.

از طلاق مادر مدت مشخصی که در آیین نامه طلاق آمده گذشته باشد.

نکته مهم: برای اخذ معافیت کفالت مادر، می بایست مشمول با مادرش یک جا زندگی کند. به دلیل اینکه شما تنها سرپرست مادر هستید و سازمان نظام وظیفه در تحقیقات خود روی این نکته هم تاکید می کند.

شرایط گرفتن معافیت طلاق والدین

مدارک مورد نیاز مشمول برای معافیت کفالت مادر

 • کپی تمام صفحات شناسنامه مشمول، برادر و خواهر تنی و ناتنی
 • کپی کارت ملی مشمول، خواهر و برادر
 • عکس ۴*۳ مشمول تمام رخ ۲ قطعه
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی یا اشتغال به تحصیل (مشمول می بایست این گواهی را در دفترخانه اسناد رسمی برابر اصل کند.)
 • تکمیل برگ اطلاعات فردی (برگ شماره ۱ دفترچه خدمت سربازی)
 • تکمیل برگ درخواست معافیت (برگ شماره ۲)
 • تکمیل برگ معاینه واکسیناسیون مشمولین
 • تکمیل برگ استشهاد تایید وضعیت مشمول (برگ شماره ۳) – استشهاد محضری امضاء شده توسط سه نفر از بستگان سببی یا نسبی مشمول و در صورت عدم دسترسی به بستگان سه نفر از معتمدین محل که به تایید کلانتری محل رسیده باشند.
 • پاسخ استعلام ثبت احوال محل صدور شناسنامه پدر و مادر مبنی بر تحولات سند سجلی آنان به منظور مشخص شدن تعداد فرزندان، تعداد ازدواج و طلاق، احراز ثبت و تغییرات سنی. این موارد را نظام وظیفه پیگیری می کند. پاسخ استعلام ثبت احوال یکی از مواردی هست که اگر نباشد، کمیسیون کفالت مادر تشکیل نمی شود.
 • افتتاح حساب عابر بانک سپه به نام مشمول
 • برگ معاینه پزشکی برادر یا برادران بیمار بالای ۱۸ سال مشمول توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی مبنی بر این که به علت بیماری یا نقص عضو قادر به نگهداری از مادر نباشد.

معافیت کفالت مادر در سال 1400

نحوه دریافت معافیت کفالت طلاق به چه صورت است؟

متقاضیان به منظور انجام مراحل اخذ معافیت طلاق پدر و مادر، می‌بایست نخست مشمول به یکی از مراکز پلیس +۱۰ مراجعه نموده و تقاضای اخذ معافیت طلاق را نماید و همه مدارک مربوط به این قسم معافیت را ارائه کند.

درخواست مشمول در سامانه وظیفه عمومی ناجا ثبت شده و پس از آن روند رسیدگی به تقاضای شخص آغاز می‌گردد.

بعد از آنکه استعلام های لازم ثبت احوال جهت بررسی تقاضای مشمول از طریق سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا انجام گردید، دعوت نامه‌ای مبنی بر حضور مشمول به منظور بررسی تقاضای او، ارسال می‌گردد.

مشمول ملزم است که مطابق با زمان و تاریخی که در نامه درج گردیده است، به مکان مورد نظر مراجعه نماید. در هیئت رسیدگی، شرایط معافیت کفالت مادر مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نتیجه نظر هیئت رسیدگی در چارچوب رای صادر خواهد شد.

برای اخذ این قسم معافیت سربازی، مادر می بایست بدون شوهر باشد (شوهر ممکن است فوت کرده یا طلاق گرفته باشد)، در این حالت فرزند پسر با به عهده گرفتن مادر یا به گونه‌ای بر عهده گرفتن نقش سرپرستی در خانواده، از رفتن به خدمت سربازی معاف می‌گردد.

چنانچه کسی به واسطه طلاق والدین بخواهد معافیت سربازی دریافت کند، می‌بایست ۳۰ ماه از تاریخ طلاق آنها گذشته باشد، تا معافیت دائم سربازی بگیرد، در غیر این حالت چنانچه کمتر از ۳۰ ماه از زمان طلاق گذشته باشد، معافیت کامل نخواهد بود و معافیت موقت به مشمول داده خواهد شد.

پونزبه موارد زیر نیز توجه نمایید:

 • به منظور معافیت دائم، می‌بایست یکی از معافیت های معافیت پزشکی، معافیت به دلیل بالا بودن سن شخص که به بخشودگی سن شناخته می شود، معافیت کفالت، معافیت مدد جویان، معافیت متعهدین خدمت، معافیت ایثارگران را اخذ نماید.
 •  جهت معافیت موقت هم می‌بایست معافیت تحصیلی، معافیت بنیاد ملی نخبگان و همچنین گواهی اشتغال به خدمت را بگیرد.
 •  چنانچه فرزند اول به هر علتی از معافیت کفالت مادر بهره نبرد، فرزند دوم بدون هیچ مانعی قادر است از این شرایط بهره برده و معافیت خویش را دریافت نماید.
 •  چنانچه طلاق مادر ثبت نشده باشد، می‌بایست اصل طلاق نامه و اقرارنامه محضری مادر با تاریخ دقیق تحت رسیدگی قرار بگیرد.

تشکیل پرونده تحقیق وضعیت برای معافیت طلاق والدین

زمانی که برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام می کنید، باید تعداد فرم را تکمیل نمایید؛ یکی از این فرم ها، برگ تحقیق وضعیت می باشد.

در این برگ شما باید مشخصات اعضای خانواده خود را به طور کامل ثبت نمایید. بر اساس اظهارات شما در این برگه، تحقیقات از سوی سازمان نظام وظیفه صورت می گیرد.

اگر در مرحله تحقیقات محلی، معافیت کفالت شما باطل شود، شما این حق را دارید که به رای صادره اعتراض کنید.

برای اعتراض می توانید در خواست خود را از طریق دفاتر پلیس +۱۰ برای شورای عالی تجدید نظر ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز برای معافیت کفالت مادر در سال 1400

نکات قابل توجه برای معافیت طلاق والدین

مشمولین در حین استفاده از معافیت تحصیلی می توانند تقاضای معافیت کفالت نمایند.

وجود برادر یا برادران بالای ۱۸ سال سالم، طبق قانون مانع رسیدگی به معافیت کفالت می باشد و مواردی مانند ازدواج، مهاجرت، زندانی بودن برادر یا برادران، ایجاد شرایط معافیت نخواهد کرد.

به ادعای کفالت مشمولینی رسیدگی می شود که غیبت نداشته باشند؛ مگر اینکه در مواقع احضار و در طول مدت غیبت و حین رسیدگی بنا به تشخیص سازمان وظیفه عمومی حائز شروط معافیت کفالت بوده باشند، که در این صورت این قبیل مشمولین از معافیت کفالت استفاده خواهند کرد.

مشمولانی که تقاضای معافیت کفالت نموده و حداکثر ظرف یک ماه برای رسیدگی مراجعه ننمایند، به عنوان انصراف تلقی و برای آنان برگه آماده به خدمت صادر و می بایست به خدمت اعزام گردند.

وجود برادری که از معافیت تحصیلی برخوردار است، مانع از معافیت کفالت موقت مشمولی که سرپرستی خانواده را برعهده دارد نیست. این معافیت فقط در طول مدت معافیت تحصیلی برادر مشمول که خارج از شهرستان محل سکونت مکفول به تحصیل اشتغال دارد، معتبر است و مشمول پس از آن با رعایت سایر مقررات به خدمت دوره ضرورت اعزام می شود.

در صورتی که برادر یا برادران یا پدر مشمول به دلیل بیماری یا معلولیت زمین گیر بوده و بنا به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی فاقد صلاحیت و یا ناتوان برای سرپرستی باشند و مشمول نیز عملاً مراقبت یا سرپرستی را بر عهده داشته باشد، می تواند از معافیت کفالت برخوردار گردد.

بموجب ماده ۶ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، مشمولانی که دارای این شرایط باشند، با تایید سازمان بهزیستی، می توانند درخواست معافیت مذکور را نمایند. یکی از فرزندان پدر یا مادری که هردو آنها یا یکی از آنها معلول باشد و یا حداقل دو نفر از فرزندان به شرطی که فرزندان معلول متاهل نباشند.

معافیت کفالت مادر فاقد همسر یا مطلقه به صورت موقت سی ماه بوده و این سی ماه از تاریخ ثبت طلاق یا تاریخ فوت همسر محاسبه می شود و در پایان مدت فوق، در صورت دارا بودن شرایط (مشمول در این مدت، تنها فرزند ذکور بالای هجده سال خانواده و مادر فاقد همسر باشد) معافیت موقت به دائم تبدیل خواهد شد.

نکات قابل توجه برای معافیت طلاق والدین

سخن آخر

با توجه به این که در حال حاضر بسیاری از جوانان یا خانواده هایشان شرایط متفاوتی را دارا بوده و خواستار عدم اعزام فرزندشان به خدمت سربازی هستند، دولت قوانین و شرایطی را برای آنها مهیا کرده است که می توانند با مطالعه مطالب معافیت سربازی از نوع کفالت مادر، اگر شرایطش را دارا باشند، اقدام به دریافت معافیت خدمت سربازی خود کنند.

در این راستا مرکز مشاوره آویژه، با اتکا به مشاوران و کارشناسان مجرب خود، آماده ارائه هرگونه مشاوره تخصصی نظام وظیفه، مشاوره دریافت معافیت و… می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی، با شماره های مندرج در صفحه اصلی سایت آویژه تماس حاصل فرمایید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه بررسی آخرین تغییرات معافیت طلاق والدین در سال ۱۴۰۱ (معافیت کفالت مادر) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سوالات متداول

آیا باید همسر مادر فوت کرده باشد، تا معافیت کفالت تعلق بگیرد؟

خیر؛ در صورت طلاق نیز می توان از معافیت کفالت مادر استفاده کرد.

آیا معافیت اخذ شده برای کفالت مادر دایمی است؟

بله. معافیت کفالت مادر دایمی است.

بررسی آخرین تغییرات معافیت طلاق والدین در سال ۱۴۰۱ (معافیت کفالت مادر)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه بررسی آخرین تغییرات معافیت طلاق والدین در سال ۱۴۰۱ (معافیت کفالت مادر)

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 70 نظر:
 1. سلام خسته نباشید

  من پدر و مادرم از هم طلاق گرفته اند و من تنها پسر خانواده هستم و از طلاقشان ۳۰ ماه هم گذشته ولی من با پدرم زندگی میکنم و برای اینکه از سربازی معاف شوم ، باید وارد دانشگاه بشم و بعد مادرم میتونه منو معاف کنه یا باید با مادرم زندگی کنم به این منظور که سرپرست خانواده هستم تا معاف شوم ?

  1. سلام اگر پدر بیمار باشند یا بالای ۷۵ سال میتوانید از طریق ان اقدام کنید در غیر اینصورت با استشهاد محضری و مدارک و طلاق نامه مادر برای کفالت مادر اقدام نمایید

 2. سلام اگر مادر مطلقه شاغل باشد یا حقوق بازنشستگی بگیرد، باز هم فرزندش میتواند از کفالت طلاق استفاده کند؟

 3. با سلام من ۱۸ سال دارم و مادرم ۴۵ ساله است حدود دو سال است که طلاق گرفته و یک برادر ۱۶ ساله هم دارم آیا می توانم با استفاده از از قانون کفالت مادر معافیت بگیرم؟

 4. سلام وقتتون بخیر من ۲۵ سالمه و از خدمتم عقب افتاده تنها پسر خانواده و پدر مادرم تقریبااا یک سال و نیمه ک از هم جدا شدن و دوتا خواهر کوچکتر از خودم دارم آیا میتونم واسه معافیت کفالت اقدام کنم و یه چیز دیگر پدر بنده ۵۵ سالشه و نمیتونه کار کنه دیابت شدید و ظعف بدن داره میتونم معافبت کفالت بگیرم

 5. سلام بنده دوقلو دارم و همسر بنده طلاق گرفته و رفته من هستمو دوتا بچه ۹ساله یه مدت خدمت رفتم و بعلت افسردگی و مشکلات مالی و نتونستم ادامه بدم الانم هرجا میرم برای کار کارت میخوان چیکار کنم لطفا جواب بدین

 6. سلام توی متن اومده که دو نفر از اقوام درجه یک میتونند از معافیت کفالت استفاده کنند ولی در بخش نظرات گفتین که فقط یک نفر میتونه استفاده کنه
  الان من و برادرم که هر دو بالای ۱۸ سال هستیم و غیبت هم نداریم میتونیم هردومون معاف بشیم یا نه؟

  1. سلام. به واسطه هر فردی که دارای ناتوانی است صرفا یک نفر میتواند از معافیت کفالت استفاده کند

 7. سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه تک فرزند هستم پدر مادر ۳ سالگیم از هم جدا شدند مادرم ازدواج کرده و پدرم ۴۱ سالشه اعتیاد داره خرج پدرم با من هست تنها زندگی میکنم شرایط معافیتم هستش؟؟

 8. سلام خسته نباشید من ۱۷سالمه و پدر مادرم ۳ سالگی از هم جدا شدند پدرم اعتیاد داره و مادرم هم ازدواج کرده و خرج مخارج پدرم هم با من هستش پدرم ازدواج نکرده ۴۱ سالشه اعتیاد داره

 9. سلام من ۱۸ سالم تمام شده وشش ماه دیگر معافیت تحصیلی دارم ومادرم ۱۲ ساله طلاق محضری دارد ودوبرادر بزرگتر دارم متاهل وخدمت سربازی انجام داده اند ایا میتوانم کفیل مادرم شوم لطفا من را راهنمایی کنید

 10. سلام پدر مادر من نزدیک به ۱۲ سال طلاق گرفتن . مادرم ۹ سال هست با یه نفر دیگ ازدواج کرده و الان پدر خوانده دارم .
  میتونم معاف بشم؟

  1. سلام. خیر در صورت ازدواج مجدد مادر نمیتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 11. سلام خسته نباشید بنده ۲۱ سالمه با مادرم تنها زندگی میکنم جفت سر کار میریم و معافیت موقت دانشگاه هم دارم تازه چند روزه پدر و مادرم از هم جدا شدن پدرم ایثارگره و اعتیاد هم داره آیا تا قبل ۳۰ ماه گذشتن طلاق با این شرایط واجب شرایط معافیت هستم؟

 12. با سلام اگر مادر کارمند و حقوق بگیر باشد و فقط یک پسر بالای ۱۸ سال داشته باشد میشود از معافی کفالت استفاده کرد یا نه؟(چون شنیدم که اگر شخصی حقوق بگیر باشد نیازی به سرپرست و کفیل ندارد)

  1. سلام خدمت شما، خیر داشتن حقوق به تنهایی مانع نمیشود، باید اثبات شود که پسر کمک خرج خانواده است و از لحاظ نگهداری مادر حضور او لازم است.

 13. بنده ۴۲سالمه وسه ساله جداشدم وسرپرستی پسر۱۱سالم ب عهده ی من هستش میخاستم بدونم میتونم کارت معافی بگیرم؟

  1. سلام خدمت شما، در حال حاضر امکان خرید سربازی یا معافیت افراد بالای ۳۰ سال نیست.

 14. سلام بنده ۴۲سالمه وسه ساله جدا شدم بنده سربازی نرفتم و سرپرستی پسر۱۱سالم برعهده من هستش میخاستم بدونم میتونم کارت معافی بگیرم؟؟

  1. سلام خدمت شما، در حال حاضر امکان خرید سربازی یا معافیت افراد بالای ۳۰ سال نیست.

 15. سلام من مادرو پدرم ۶ سال طلاق گرفتن مادرم ازدواج کرد و ۷ ماه طلاق گرفت از همسر دومش برادر کوچیکتر دارم عضو کمیته امداد هستیم پدر هم اعتیاد شدید داره توانایی کار نداره میتونم معاف بشم ویک برادر ۱۸ ساله دارم که رفته بدگشته ولی اصلا پیش ما نیس جدا زندگی میکنه

  1. باسلام دوست عزیز باتوجه به شرایط گفته شده بعد از اینکه از طلاق مادرتون یک سال گذشت میتوانید اقدام کنید وشرایط شما برای کفالت مورد قبول می باشد

 16. سلام من مادرو پدرم ۶ سال طلاق گرفتن مادرم ازدواج کرد و ۷ ماه طلاق گرفت از همسر دومش برادر کوچیکتر دارم عضو کمیته امداد هستیم پدر هم اعتیاد شدید داره توانایی کار نداره میتونم معاف بشم

  1. باسلام دوست عزیز باتوجه به شرایط گفته شده بعد از اینکه از طلاق مادرتون یک سال گذشت میتوانید اقدام کنید وشرایط شما برای کفالت مورد قبول می باشد

 17. دخترم کلاس اول منو مادرش طلاق گرفتیم وسر پرستی ان به عهده منه معاف میشم

 18. من یک دختر دارم کلاس اول من ومادرش طلاق گرفتیم من معاف میشم وسرپرستی با منه

 19. سلام من، مادر و پدرم بیش از ۶ ساله که از هم جدا شدن، برادر بزرگترم خدمت رفته و تموم شده ، خواستم بدونم میتونم از شرایط کفالت استفاده کنم؟

 20. سلام من ,مادر و پدرم بیش از ۶ ساله جدا شدن ، برادر بزرگترم خدمت کرده و تموم شده ، میخواستم بدونم میتونم از شرایط کفالت استفاده کنم؟

  1. سلام خدمت شما،جزو شرایط کفالت این است که شما تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید،اما اگر مادر تحت پوشش بهزیستی باشد با درصد شدید یا خیلی شدید میتوانید از طریق ماده ۶ بهزیستی کفالت بگیرید.

 21. سلام من سرباز فراری هستم و سه ساله که با خانومم جدا شدم حاصل ازدواج ناموفقمون هم یه دختر ۱۰ ساله هست که با من زندگی میکنه و همسر صابقم ازدواج مجدد کرده و یه بچه هم داره ایا من میتونم معافیت بگیرم

 22. سلام من واجد شرایط برای گرفتن کفالت مادر هستم ولی برادر بالای ۱۸ سال یکی دارم که بنا به دلایلی اسمش در شناسنامه مادرم نیست آیا میتونم معافیت بگیرم ؟

 23. سلام خسته نباشید. پدر و مادرم ۶ ماهه از هم طلاق گرفتن و فقط دایی و خالم میدونن . ایا میان از همسایه ها سوال کنن؟؟

  1. سلام بله تحقیقات محلی صورت میگیرد و اگر تایید شود که پدر و مادر باهم در ارتباط هستند کفالت رد میشود.

 24. با عرض سلام و خسته نباشید. ۶ ساله که مادرم از پدرم جدا شده و از طلاق بیش از ٣٠ ماه گذشته ولی ایشون ازدواج مجدد داشتند. سوالی که دارم اینه که آیا در صورت طلاق از همسر دومشون، آیا باز هم باید ٣٠ ماه بگذره تا معافیت کفالت به من تعلق بگیره یا این که بلافاصله بعد از ثبت طلاق و تحقیقات مبنی بر سوری نبودن طلاق، معاف خواهم شد؟ ( تک فرزند هستم )

 25. سلام من بیستو یک سالمه و تنها فرزند بالای ۱۸هستم و تازه پدرو مادرم طلاق گرفتن و من به خاطر تحصیل نزدیک به سه سال دیگه معافیت تحصیلی دارم و غیبت ندارم ایا میتوانم سه سال دیه از معافیت استفاده کنم؟؟؟

  1. بله گرفتن کفالت مادر بعد از گذشتن سی ماه امکان پذیر است و قبل از ان هم کفالت موقت داده میشود

 26. سلام وقت بخیر من فروردین ماه ۱۴۰۱ اعزام میشم به سربازی ۲۵ سالم هست تا الان معافیت تحصیلی داشتم؛ اگر پدر مادرم الان )۴ماه قبل اعزام)طلاق بگیرن میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

 27. سلام وقت بخیر، من ۱۸ سالمه ،مادرم طلاق گرفته، سی ماه هم گذشته، فقط مادرم توی ازدواج قبلیش دوتا پسر بالا ۲۶ سال داره ( برادر ناتنی) یکیش معاف شده، یکیش غیبت خورده و هنوز اقدامی نکرده، من میتونم از طریق کفالت مادرم معاف بشم؟ یا چون پسر بزرگ تر داره نمیشه؟

  1. سلام طبق قوانین در شناسنامه مادر شما باید تنها پسر بالای ۱۸ سال باشید اما اگرمادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشد معافیت ماده ۶ بهزیستی تعلق میگیرد.

 28. سلام وقت بخیر، من ۱۸ سالمه ،مادرم طلاق گرفته، سی ماه هم گذشته، فقط مادرم توی ازدواج قبلیش دوتا پسر بالا ۲۶ سال داره ( برادر ناتنی) یکیش معاف شده، یکیش غیبت خورده و هنوز اقدامی نکرده، من میتونم از طریق کفالت مادرم معاف بشم؟ یا چون پسر بزرگ تر داره نمیشه؟

  1. سلام طبق قوانین در شناسنامه مادر شما باید تنها پسر بالای ۱۸ سال باشید اما اگرمادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشد معافیت ماده ۶ بهزیستی تعلق میگیرد.

 29. سلام من مادرم طلاق گرفته ۶سال
  خدم ۲۱سالمه سرپرست خانوادم
  ۲سال پیش باید اقدام میکردم برای کفالت مادرم
  ولی مشغول به کار بودم خواهر مجرد دارم برادرم دارم ۱۹سالشه ولی مشکل عصاب روان داره بنظرتون من معاف میشم

  1. سلام. چنانچه مشکل برادرتان برای نظام وظیفه محرز شود امکان موافقت با معافیت کفالت وجود دارد با این وجود به دلیل داشتن غیبت رسیدگی به پرونده شما با سخت گیری بیشتری انجام میشود.

  2. سلام خسته نباشید من پدرو مادرم از هم جدا شدم و برادرم ۱۷ سالش هس و در کنارم پدرم زندگی میکنه و من مادرو خواهر کوچکم را نگه میدارم میخواستم بدونم معافیتی به من متعلق میشود یا خیر

 30. اگرپدرومادرطلاق گرفته باشن ودوفرزند بالای ۱۸سال داشته باشن،فرزندبزرگ درحال خدمت باشه،فرزندکوچیک میتونه معاف بشه؟

  1. سلام . بله طبق قانون می-توانید تا پایان زمان خدمت سربازی برادر از معافیت موقت استفاده کنید.

 31. سلام ،من ۲۰سالمه برادرم ۱۷سالشه،من ۸ماهه خدمت می‌کنم،پدر مادرم طلاق بگیرن معاف میشم؟

 32. سلام.
  تو مقاله نوشته شده ۲ نفر از اقوام درجه یک می تونند معافیت کفالت بگیرند‌‌ این نکته درسته؟
  اگر فرزند دوم معافیت کفالت گرفته باشه و فرزند سوم پایان خدمت داشته باشه پسر اول هم می تونه کفالت بگیره؟

 33. سلام اگر پسر اول ازطریق کفالت مادر معاف شده باشد و ۶سال از ازدواجش گذشته باشد و بل مادر فاصله داشته باشد فرزند دوم میتواند معاف شود؟؟؟

   1. سلام من مادرم طلاق گرفته ۶سال
    خدم ۲۱سالمه سرپرست خانوادم
    ۲سال پیش باید اقدام میکردم برای کفالت مادرم
    ولی مشغول به کار بودم خواهر مجرد دارم برادرم دارم ۱۹سالشه ولی مشکل عصاب روان داره بنظرتون من معاف میشم

    1. سلام. چنانچه مشکل برادرتان برای نظام وظیفه محرز شود امکان موافقت با معافیت کفالت وجود دارد با این وجود به دلیل داشتن غیبت رسیدگی به پرونده شما با سخت گیری بیشتری انجام میشود.

  1. سلام من مادرم طلاق گرفته ۶سال
   خدم ۲۱سالمه سرپرست خانوادم
   ۲سال پیش باید اقدام میکردم برای کفالت مادرم
   ولی مشغول به کار بودم خواهر مجرد دارم برادرم دارم ۱۹سالشه ولی مشکل عصاب روان داره بنظرتون من معاف میشم

   1. سلام. چنانچه مشکل برادرتان برای نظام وظیفه محرز شود امکان موافقت با معافیت کفالت وجود دارد با این وجود به دلیل داشتن غیبت رسیدگی به پرونده شما با سخت گیری بیشتری انجام میشود.

  2. سلام خسته نباشید من پدرو مادرم ۲ ساله طلاق گرفتن و خودم درس میخوندم من یه برادر ۱۸ ساله ویه خواهر ۴ ساله ک خرج اینا بر عهده من است میخواستم بدونم معاف به من تعلق میگرد

    1. با عرض و سلام و خسته نباشید
     ببخشید من ۲۱ سالم هست و الان ۱۳سال است که پدر و مادرم از هم طلاق گرفتند و مادرم با یکی دیگه ازدواج کرده است و پدرم آلوده ب مواد مخدر است و من الان پیش مادر بزرگم زندگی میکنم آیا من میتونم معاف بشم از سربازی؟

     1. اگر وارد غیبت نشده باشید می توانید برای کفالت پدر اقدام کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1401/7/13

پنجشنبه

1401/7/14

جمعه

1401/7/15

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید