معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی

معافیت پزشکی و بهزیستی سربازی چگونه است؟
به اشتراک بگذارید

معافیت کفالت بهزیستی یکی از انواع معافیت های ساده ای است که مشمولین می توانند از آن استفاده کنند. همانطور که از اسمش نیز پیداست معافیت کفالت بهزیستی برای افرادی است که تحت پوشش این سازمان ها هستند . در واقع معافیت کفالت بهزیستی نوعی روش برای معافیت دائم می باشد . ولی چون به طور کامل شناخته نشده افراد اطلاعات کافی در مورد آن ندارند .شما می توانید راهنمایی های لازم را در این زمینه از مشاوره نظام وظیفه بگیرید.

معافیت پزشکی و بهزیستی سربازی چگونه است؟

بنابراین ممکن است افرادی شرایط معافیت کفالت بهزیستی را داشته باشند اما به دلیل نداشتن اطلاعات به جای گرفتن معافیت کفالت بهزیستی دنبال مراحل اعزام به  خدمت باشند . اما این سوال پیش خواهد آمد که معافیت کفالت بهزیستی به چه کسانی تعلق می گیرد ؟ آیا معافیت کفالیت بهزیستی مانند گرقتن معافیت پزشکی سربازی کار آسانی است ؟ مدارک معافیت خدمت برای معافیت بهزیستی چیست ؟ افراد چه زمانی می توانند برای معافیت کفالت بهزیستی اقدامات لازم انجام دهند ؟

قبل از هر توضیحی باید بگوییم جوانان ذکور در کشور ما پس از گرفتن دیپلم  یا همان پایان ۱۸ سالگی وارد سن مشمولیت شده و باید برای رفتن به خدمت مقدس سربازی اقدام کنند و مراحل اعزام به خدمت را انجام دهند . اما برخی به دلیل اینکه شرایط انواع معافیت ها را دارند ، سعی می کنند با بدست آوردن اطلاعات در مورد آن ها کارت معافیت خود را بگیرند . ما در این مقاله قصد داریم در مورد معافیت کفالیت بهزیستی یکی از راه های ساده و البته ناشناخته ی معافیت سربازی صحبت بکنیم .


بیشتر بخوانید: معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است


ماده ۶ معافیت کفالت بهزیستی

ماده ۶ معافیت کفالت بهزیستی از قوانین معافیت کفالیت بهزیستی است . بر اساس ماده ۶ معافیت کفالت بهزیستی و قانون حمایت از معلولان و ناتوانان ، مشمولینی که پدر یا مادر آن ها معلول هستند می توانند از معافیت های کفالت بهزیستی استفاده کنند . هم چنین این قانون برای پدری که فرزند ناتوان و معلول نیز دارد هم صدق می کند . هم چنین در این قانون ذکر شده است که مشمولینی که همسر ناتوان و معلول دارند و از آن سرپرستی و مراقبت می کنند ، تا زمانی که مراقبت و نگهداری همسر خود را به عهده داشته باشند از خدمت سربازی معاف خواهند شد .

بهتر است بدانید که ماده ۶ معافیت کفالت بهزیستی در سال ۸۰ به طور قانونی از طرف سازمان نظام وظیفه ی عمومی  تصویب شد . در واقع ماده ۶ معافیت کفالت بهزیستی برای مشمولینی است که در خانواده ی آن ها دو نفر از اعضای آن خانواده تحت پوشش بهزیستی باشند .  مشمولین می توانند با توجه به شرایط خود مراحل معافیت را طی کرده و کارت پایان خدمت خود را بگیرند .


بیشتر بخوانید: کارت معافیت کفالت چند روزه صادر میشود


ماده ۹ معافیت کفالت بهزیستی

ماده ۹ معافیت کفالت بهزیستی از قوانین تصویب شده ی سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا می باشد که بر اساس آن افرادی که در خانواده ای زندگی می کنند که همسر یا فرزندان یا خواهر و برادر آن ها  از معلولیت برخوردار باشند . این افراد می توانند برای گرفتن معافیت کفالیت بهزیستی بر اساس ماده ۹ معافیت کفالت بهزیستی اقدام کنند .

مدارک مورد نیاز ماده ۹  معافیت کفالت بهزیستی :

 1. تکمیل فرم  شماره ۱ وضعیت مشمولین .
 2. تکمیل برگه معاینه پزشکی اولیه .
 3. تکمیل فرم شماره ۴ وضعیت مشمولین .
 4. کارت ملی مشمولین به همراه کپی از پشت و رو .
 5. شناسنامه مشمول و کپی از همه ی صفحات .
 6. عکس ۳*۴ پرسنلی رنگی با زمینه ی سفید .
 7. کپی شناسنامه پدر و مادر و خواهر و برادر مشمول .
 8. کپی کارت ملی پدر و مادر مشمول .
 9. اصل آخرین مدرک تحصیلی و کپی آن .
 10. تکمیل فرم مرتبط با بستگان مشمول (فردی که مشمول می خواهد کفالتش را به عهده بگیرد) .
 11. تکمیل فرم ۳ برگی تعییین وضعیت معلول از سوی سازمان بهزیستی .
 12. فرم رضایت نامه از والدین .

ماده 9 معافیت کفالت بهزیستی


بیشتر بخوانید:  انواع معافیت کفالت


شرایط معافیت کفالت بهزیستی

شرایط معافیت کفالت بهزیستی برای آن دسته از افرادی که می خواهند از این نوع کفالت استفاده کنند اینگونه است که :

 • تعداد برادران در خانواده مهم نیست . هر کدام از آن ها می توانند از معافیت های کفالت بهزیستی استفاده کنند . فقط انتخاب اینکه کدام فرزند می تواند بر اساس ماده ۶ معافیت های کفالت بهزیستی از این قانون استفاده کرده و کارت معافیت خود را بگیرد بر عهده ی پدر و مادر مشمول می باشد .
 • مشمول نباید به هیچ عنوان وارد غیبت بشود . یعنی پس از ورود به سن مشمولیت باید برای انجام کارهای معافیت اقدام کند .
 • مشمول باید در سن ۱۹ سالگی برای گرفتن معافیت کفالیت بهزیستی اقدام کند .

مراحل معافیت کفالت بهزیستی

مراحل معافیت کفالت بهزیستی پس از ثبت درخواست مشمولین در سایت نظام وظیفه ی عمومی از دفاتر الکترونیک انتظامی شروع خواهد شد . در واقع مراحل معافیت کفالیت بهزیستی به صورتی است که میزان درصد معلولیت افراد باید در کمیسیون پزشکی بهزیستی مورد بررسی قرار بگیرد . بر اساس آخرین قوانین تصویبی از سوی سازمان نظام وظیفه در این کمیسیون افراد زیر حضور خواهند داشت :

 • دو نفر از پزشکان متخصص سازمان بهزیستی کشور .
 • یک پزشک متخصص از سوی وزارت بهداشت .
 • مسئول ستاد توان بخشی بهزیستی استان مورد نظر .
 • یک نفر پزشک روانشناس .
 • یک نفر کارشناس با تحصیلات توانبخشی .
 • یک نفر پزشک متخصص از سوی سازمان نظام پزشکی کشور .

مشمولین در اولین قدم از مراحل این معافیت کفالیت بهزیستی باید اطلاعات کافی در زمینه ی معافیت های کفالت بهزیستی را بدست آورند . پس از کسب اطلاعات مشمولین می توانند مدارک خوذ را آماده کرده و پس از پر کردن فرم های مورد نیاز به نزدیک ترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس + ۱۰ ) مراجعه کرده و درخواست معافیت خود را ثبت کند .

پس از ثبت درخواست و بررسی از سوی سازمان نظام وظیفه کمیسیون تشکیل خواهد شد . آخرین درصدی که به معلول داده خواهد شد توسط این کمیسیون خواهد بود . در آخر بر اساس رای شورای پزشکی مشمولین می توانند از معافیت کفالیت بهزیستی بهره مند شوند و کارت معافیت خود را به آسانی بگیرند .

مشمولین می توانند برای انواع مشاوره معافیت ، مشاوره معافیت پزشکی ، اطلاعات درباره ی مدت زمان معافیت پزشکی سربازی ، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی خدمت سربازی می توانند با مرکز مشاوره نظام وظیفه تماس بگیرند . هم چنین مرکز مشاوره معافیت پزشکی مشمولین را در خصوص انواع معافیت های پزشکی راهنمایی خواهد کرد . مشاورین متخصص ما در این مرکز اطلاعات جامعی در همه ی زمینه های نظام وظیفه در اختیار مشمولین خواهد گذاشت . شما می توانید هر روز با تماس با مشاورین ما از راهنمای مفید بهره مند شوید .

مراحل معافیت کفالت بهزیستی


بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای معافیت کفالت چیست


قوانین معافیت کفالیت بهزیستی

قوانینی که در ادامه می خوانید از قانون هایی است که بر اساس ماده ۶ معافیت کفالیت بهزیستی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی تصویب شده است :

 1. مشمولی که پدر یا مادرش به دلیل معلولیت عضو سازمان بهزیستی هستند ، از معافیت های کفالت بهزیستی استفاده می کنند .
 2. اگر مادر مشمول به دلیل نداشتن همسر عضو سازمان بهزیستی باشد . مشمول می تواند کفالت مادر را به عهده بگیرد .
 3. همسر مشمول معلول بوده و عضو بهزیستی باشد .
 4. مشمول دارای فرزند معلول بوده و فرزند آن نیازمند مراقبت باشد .
 5. مشمول در خانواده ای باشد که حداقل دو نفر از اعضای آن به دلیل معلولیت عضو سازمان بهزیستی باشند .

  بیشتر بخوانید: شرایط معافیت کفالت سربازی چگونه است


انواع معلولیت ها :

انواع معلولیت هایی که در ماده ۶ معافیت کفالیت بهزیستی می توان به آن اشاره کرد بسیار گسترده است . اما به طور کلی این معلولیت ها ، ناتوانی های جسمی و روحی بوده که فرد به تنهایی قادر به انجام امور خود نخواهد بود . در واقع فردی دیگر باید در زمینه های اقتصادی و اجتماعی از بیمار معلول نگهداری و مراقبت کند .

 •  معلولیت های جسمی – حرکتی .
 • معلولیت شنوایی .
 • قطع اندام ها .
 • معلولیت بینایی .
 • معلولیت گفتاری .
 • اختلالات عضلانی .
 • انحرافات اندامی .
 • اختلالات سیستم اعصاب مرکزی .
 • معلولیت ذهنی .

معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 2 نظر:

 1. سلام وقت بخیر ، ۲ فرزند پسر دارم پسر کوچکم مریضه (معلولیت ذهنی جسمی گفتاری خیلی شدید) و مطابق با ماده ۹ عفو مقام معظم رهبری ماده ۹ بهزیستی پسر بزرگم معاف میشه ولی هم بهزیستی رفتم و هم نظام وظیف میگن به ما ابلاغ نشده خواهش میکنم راهماییم کنید که وقتش نگزره و غیبت نخوره تشکر میکنم خسته نباشد

  1. سلام
   در این مورد باید بخشنامه های مربوط به اجرای این طرح به سازمان های بهزیستی و نظم وظیفه ابلاغ گردد. در صورت ضرورت و آگاهی از زمان اجرای این طرح میتوانید با تمدید مهلت سربازی از غیبت خوردن فرزندتان جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068