معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰

معافیت بهزیستی چه شرایطی دارد؟

معافیت بهزیستی چه نوع معافیتی است؟

معافیت بهزیستی یکی از انواع مختلف معافیت های  کفالت سربازی  است که برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی در نظر گرفته شده است. سازمان وظیفه همواره سعی دارد شرایطی را فراهم آورد که اعزام مشمولان به خدمت سربازی کم ترین آسیب را به زندگی خانوادگی و شخصی این افراد وارد کند. حال اگر فردی در خانواده ای باشد که یک یا چند نفر از اعضای خانواده به سبب معلولیت تحت پوشش و حمایت سازمان بهزیستی باشند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا میکند. چرا که نبود یکی از اعضای خانواده میتواند تبعاتی را به همراه داشته باشد. همین امر باعث شده که طرح معافیت بهزیستی ارائه شود. این طرح از چند ماده تشکیل شده است که طی آن افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور با شرایط متفاوت از خدمت معاف میشوند.

متقاضیان اخذ این نوع معافیت با سوالات زیادی مواجه میشوند که در ادامه ی این متن سعی میکنیم به ارائه ی پاسخ مناسب برای آن ها و شرح قوانین و مقررات مربوطه بپردازیم.

شرایط معافیت بهزیستی کدامند؟

شرایط معافیت بهزیستی از مهم ترین موضوعاتی است که متقاضیان دریافت این نوع معافیت در نظر داشته باشند. یعنی اگر شما این شرایط را نداشته باشید مجاز به استفاده از این معافیت نمیباشید. اما برخی از شرایط معافیت بهزیستی به شرح زیر میباشند:

 • افرادی که به دریافت معافیت های بهزیستی اقدام میکنند نباید غیبت کرده باشند. یعنی بلافاصله بعد از رسیدن به سن مشمولیت وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده باشند، در غیر این صورت نمیتوانند از بسیاری معافیت های سربازی که معافیت های بهزیستی نیز یکی از آن موارد است استفاده کنند.
 • برخلاف انواع دیگر معافیت ها، داشتن برادر بزرگتر و سالم مانعی برای اخذ این نوع معافیت نمیباشد. اما باید توجه کنید که تنها یکی از فرزندان خانواده دارای فرزند معلول میتوانند از معافیت بهزیستی استفاده کنند.

بنابراین اگر مایل به استفاده از معافیت های بهزیستی هستید، قبل از هر اقدامی باید این دو مورد را در نظر داشته باشید و بعد به سراغ انواع معافیت های بهزیستی بروید.

معافیت بهزیستی ماده ۶ برای چه کسانی در نظر گرفته شده است؟

معافیت بهزیستی ماده ۶ یکی از قوانین مهمی است که برای حمایت از خانواده های دارای فرد معلول در نظر گرفته شده است. این نوع معافیت به معنای ضرورت حضور فرد مشمول در خانواده و نگهداری از افراد معلول خانواده میباشد. یعنی فرد مشمول به نوعی کفالت اعضای معلول خانوداه را بر عهده میگیرد. استفاده از معافیت بهزیستی ماده ۶ تحت شرایط خاصی برای مشمولان امکان پذیر که به شرح زیر میباشند:

 • افرادی که پدر یا مادرشان و یا هر دوی آنها دارای معلولیت مشخص ذهنی و یا جسمی باشند و تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفته اند میتوانند از این معافیت استفاده کنند.
 • اگر دو نفر از فرزندان خانواده ای معلول شناخته شوند و سازمان بهزیستی نیز این امر را تایید کند یکی از فرزندان پسر سالم این خانواده میتوانند از معافیت ماده ۶ بهزیستی استفاده کند.

ذکر چند نکته درباره معافیت ماده ۶ بهزیستی خالی از لطف نیست:

 • اولین مورد مربوط به افرادی است که برادر سالم و بزرگتر از خود دارند همانطور که مطرح شد داشتن برادر مانع استفاده از این معافیت نیست اما فقط یکی از آنها و با تایید پدر و مادر معاف میشوند.
 • معلولیت باید به تایید سازمان بهزیستی و سازمان وظیفه عمومی برسد تا امکان معافیت فراهم شود.
 • فرد مشمول نباید غیبت داشته باشد.

معافیت بهزیستی ماده ۹ چگونه است؟

معافیت بهزیستی ماده ۹ یکی دیگر از معافیت هایی است که با تایید سازمان وظیفه عمومی و سازمان بهزیستی کشور برای مشمولان دارای خانواده ی تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفته شده است، در واقع این نوع معافیت به خانواده های دارای فرزند معلول مربوط است. طی قانون معافیت بهزیستی ماده ۹ اگر خانواده ای فرزند معلول داشته باشد و همچنین تنها یک پسر بالای ۱۸ سال سالم داشته باشد، این پسر از رفتن به خدمت سربازی معاف میشود. نکته ای که باید به آن توجه کرد مربوط به تایید معلولیت میباشد. کمیسیون های پزشکی سازمان پزشکی باید تایید کنند خواهر یا برادر فرد مشمول به یکی از انواع معلولیت های جسمی، ذهنی و… مبتلا است.

معافیت بهزیستی چگونه است؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

 

مراحل کمیسون ماده ۶ بهزیستی

مراحل کمیسون ماده ۶ بهزیستی از مهم ترین مراحلی است که مشمولان متقاضی معافیت بهزیستی باید پشت سر بگذراند. لذا با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه تمام این مراحل را با دقت بررسی میکنیم:

 • اولین مرحله مراجعه به بهزیستی محل زندگی و ارائه مدارک مبنی به معلولیت یک یا دو نفر از اعضای خانواده میباشد.
 • بررسی مدارک توسط سازمان بهزیستی و تعیین درجه معلولیت دومین مرحله میباشد.
 • مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ برای ثبت درخواست معافیت، در این مرحله باید مدارکی را که بهزیستی به شما تحویل داده، و نوع و شدت معلولیت را مشخص کرده به این دفاتر ارائه کنید. تکمیل دفترچه اعزام به خدمت و فرم های مربوط به معافیت بهزیستی نیز در این مرحله اهمیت دارد.
 • تماس از طریق نظام وظیفه برای مراجعه و تکمیل پرونده و دریافت نوبت پزشک نیز گام دیگری است که باید در این مسیر بردارید.
 • مرحله ی بعدی مراجعه به بیمارستان نظامی و ارائه مدارک پزشکی فرد معلول برای بررسی بیشتر توسط کمیسیون پزشکی و اخذ تصمیم نهایی درباره وضعیت معلول میباشد.
 • پزشک معالج نظام وظیفه با انجام معاینات و آزمایشات مختلف نتیجه نهایی را به نظام وظیفه اعلام میکند که سازمان وظیفه نیز این نتیجه را به شما ابلاغ میکنند. اگر مدارک تایید شده باشند مراحل کمیسیون ماده ۶ بهزیستی به پایان رسیده و باید اقدامات بعدی را برای صدور کارت معافیت همچون پرداخت هزینه و… انجام دهید.

بیماری های ماده ۶ بهزیستی

بیماری های ماده ۶ بهزیستی شامل کدام بیماری ها میشوند؟ چه کسانی به عنوان معلول شناخته میشوند؟ این موارد پرسش های متداولی است که متقاضیان دریافت معافیت بهزیستی با آن مواجه میشوند. معلولیت ها به طور کلی در شش مورد خلاصه میشوند که این شش مورد و مثال هایی از آنها به شرح زیر میباشد:

 • معلولیت جسمی حرکتی: شامل قطع اندام ها ی خرکتی، دفورمیتی اندام ها، شکستگی و در رفتن شدید و خیلی شدید ستون فقرات یا هر دو دست؛ ضایعات مغزی، اختلال مخچه، تومورها و…
 • معلولیت های بینایی: نابینایی کامل، تخلیه چشم ها، اختلال در دید و…
 • معلولیت گفتاری: لکنت شدید، اختلال در گفتارو…
 • معلولیت شنوایی: ناشنوایی مطلق و اختلالات شنوایی
 • معلولیت ذهنی: معلولیت ذهنی با هوش زیر ۵۵، معلولیت با هوش بین ۵۵ تا ۷۵ و…
 • معلولیت روانی مزمن

معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی چگونه است؟

معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی از جمله مهم ترین انواع معافیت هایی است که برای خانواده های دارای معلول در نظر گرفته شده است. طبق قوانین و مقررات نظام وظیفه افرادی که دارای مادر معلول باشند میتوانند از رفتن به خدمت معاف شوند و در واقع به عنوان کفیل مادر شناخته میشوند. این نوع معافیت کفالت مانند دیگر موارد اخذ معافیت کفالت مادر نیست و تفاوت های عمده ای دارد. یکی از این تفاوت ها این است که اگر شما برادر دیگری دارید که در سن مشمولیت است باز هم میتوانید از معافیت کفالت مادرتان استفاده کنید. البته تنها یک نفر از شما مجاز به اخذ این معافیت میباشد. همچنین امکان اخذ کفالت مادری که تحت پوشش بهزیستی است و همسر ندارد برای یکی از فرزندان پسر وجود دارد.

نظام وظیفه

قانون مربوط به معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی برای مشمولان

معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی نیز یکی از بندهای مربوط به معافیت بهزیستی ماده ۶ است. همانطور که مطرح کردیم فرزندانی که دارای پدر یا مادر معلول هستند میتوانند از این معافیت بهره برند. فردی که پدرش دارای یکی از بیماری های مربوط به معلولیت میباشد، میتواند به عنوان کفیل و مراقب پدر از رفتن به خدمت معاف شود. لازم به ذکر است که نوع و شدت معلولیت باید مشخص شود و در صورت تایید معافیت به مشمول تعلق میگیرد. اگر این پدر معلول دو یا چند فرزند پسر سالم بالای ۱۸ سال داشته باشد تنها یکی از آن ها از خدمت ضرورت معاف خواهند شد.

نکته ی بسیار مهمی درباره اخذ کفالت پدر یا مادر معلول وجود دارد که باید به آن اشاره کنیم:

اگر شما معافیت کفالت پدر یا مادر تحت پوشش بهزیستی را دریافت کرده اید این به معنای بر عهده گرفتن مسئولیت نگهداری از آنها میباشد. لذا درصورت نگهداریشان در محلی خارج از محل زندگیتان نمیتوانید از این معافیت استفاده کنید.

 

معافیت فرزندان مددجویان بهزیستی چگونه امکان پذیر است؟

معافیت فرزندان مددجویان بهزیستی به چه طریقی انجام میشود؟ چه کسانی مشمول این نوع معافیت هستند؟ مدارک و شرایط مورد نیاز برای استفاده از این نوع معافیت کدامند؟ همه ی افرادی که در خانواده های تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، امکان استفاده از معافیت هایی که سازمان بهزیستی مقرر کرده است را دارند. یکی از انواع معافیت های بهزیستی مربوط به فرزندان افراد مددجوی بهزیستی است. یعنی افراد بیمار و معلولی که تحت پوشش بهزیستی هستند تحت شرایط خاصی میتوانند برای معافیت از خدمت یکی از فرزندانشان اقدام کنند. نداشتن غیبت از خدمت سربازی یکی از شرایط اصلی است که باید در نظر داشته باشید.

البته درباره ی مادرانی که فاقد همسر هستند و تحت حمایت و پوشش بهزیستی هستند، میتوانند یکی از فرزندان خود را از خدمت معاف کنند. این نوع معافیت در واقع برعهده گرفتن کفالت مادر میباشد.

معافیت سربازی معلولین بهزیستی چگونه است؟

معافیت سربازی معلولین بهزیستی یکی از متداول ترین معافیت هایی است که این سازمان با تایید سازمان وظیفه عمومی کشور برای مددجویان خود مقرر کرده است. افرادی که معلولیتشان به تایید سازمان وظیفه برسد میتوانند از رفتن به خدمت معاف شوند. همانطور که میدانید خدمت سربازی با انجام فعالیت ها و دوره های سختی همراه است که داشتن سلامت جسمی و روانی و… برای پشت سر گذاشتن این دوره ضروری است. لذا با در نظر گرفتن این مورد سازمان وظیفه تصمیم به معافیت افراد معلول تحت نظر بهزیستی گرفته است. مشمولانی که به یکی از انواع معلولیت مبتلا باشند باید کلیه ی مدارک پزشکی خود را که به تایید سازمان بهزیستی رسیده است به سازمان وظیفه ارائه کنند.

البته علاوه بر این مورد برای اعضای خانواده های معلولان همچون برادر فرد معلول انواع دیگری معافیت نیز در نظر گرفته شده است که در قسمت های قبلی مورد بررسی قرار دادیم.

معافیت بهزیستی سربازی چه مراحلی دارد؟

قانون مربوط به معافیت همسر معلول

معافیت همسر معلول چگونه است؟ چه شرایطی برای استفاده از این نوع معافیت وجود دارد؟ یکی دیگر از معافیت هایی که با همکاری سازمان بهزیستی و نظام وظیفه کشور برای مشمولان سربازی در نظر گرفته شده همین استفاده از معلولیت همسر برای معاف شدن از سربازی است. اما دریافت این معافیت شرایطی دارد که برخی از آنها را در زیر عنوان کرده ایم:

 • فرد مشمول نباید قبل از معلولیت همسرش غیبت داشته باشد. این یکی از شرایطی است که برای همه معافیت های بهزیستی مطرح میشود.
 • همسر فرد مشمول باید بعد از ازدواج دچار معلولیت شده باشد. یعنی مشمولی که با فرد معلولی ازدواج کند نمیتواند از این قانون استفاده کند. این موضوع امکان سوء استفاده از این قانون را از بین میبرد.
 • در صورتی که فرد مشمول از همسر خود جدا شود دیگر شرایط معافیت را ندارد و معافیت وی لغو میشود.
 • نوع معلولیت باید به تایید سازمان وظیفه و بهزیستی برسد.

بنابراین اگر فاقد یکی از شرایط فوق باشید نمیتوانید از قانون معافیت همسر معلول استفاده کنید.

 

چگونه میتوان از قانون معافیت برادر تحت پوشش بهزیستی استفاده کرد؟

معافیت برادر تحت پوشش بهزیستی یکی از موضوعاتی است با سوالات متعددی همراه است. سوالاتی همچون چگونگی استفاده از این معافیت ؟ چند نفر میتوانند به واسطه ی معلولیت برادر از خدمت معاف شوند؟ آیا داشتن همسر مانعی است برای استفاده از معافیت برادر معلول و تحت پوشش بهزیستی یا خیر؟ و… حال سعی میکنیم در این بخش برخی از این ابهامات و سوالات را برطرف کنیم. افرادی که در خانواده های دارای معلول زندگی میکنند میتوانند از دو طریق معاف شوند.

 • معافیت ماده ۹: طی این ماده افراد مشمولی که دارای برادر ( یا خواهر) معلول هستند در صورتی که تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال و سالم خانواده باشند از خدمت معاف میشوند.
 • معافیت ماده ۶؛ این معافیت برای افرادی است که دارای دو برادر یا خواهر معلول هستند و علاوه بر آن برادران سالم بالای ۱۸ سال نیز دارند؛ در چنین شرایطی تنها یکی از برادران از خدمت معاف میشوند.

سوالات متداول

معافیت ماده ۶ بهزیستی کدام است؟

این معافیت برای افرادی است که دارای دو برادر یا خواهر معلول هستند و علاوه بر ان برادران سالم بالای ۱۸ سال نیز دارند؛ در چنین شرایطی تنها یکی از برادران از خدمت معاف میشوند.

شرایط معافیت همسر معلول چگونه است؟

فرد مشمول نباید قبل از معلولیت همسرش غیبت داشته باشد. همسر فرد مشمول باید بعد از ازدواج دچار معلولیت شده باشد.

معلولیت های معافیت  ماده ۶ بهزیستی کدام است؟

معلولیت جسمی حرکتی؛ معلولیت های بینایی؛ معلولیت گفتاری؛ معلولیت شنوایی؛ معلولیت ذهنی؛ معلولیت روانی مزمن از جمله معلولیت هایی هستند که برای معافیت بهزیستی در نظر گرفته میشوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت بهزیستی خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 87 نظر:
 1. سلام
  با توجه به غیبت و برادر بالای ۱۸ سال میتوان از ماده ۶ بهزیستی استفاده کرد؟

 2. سلام
  من بهمن ۹۸ برای معافیت ماده ۶ بهزیستی به دلیل مشکل شنوایی پدرم درخواست دادم، چهارتا متخصص ادیولوژیست( دوتا از سمت بهزیستی و دوتا از نظام وظیفه) پدرم رو معاینه کردند و دوتا از اونا درصد شنوایی رو ۹۰ دسی بل و یکیشون ۷۵ و آخری ۵۵ دسی بل ثبت کرد، و در نتیجه به خاطر همون ۵۵ دسی بل توی کمیسیون نظام وظیفه شهرمون رد شدیم!
  به ما گفتن برای درخواست دوباره باید یک سال بگذره از کمیسیون و الان یک سال گذشته…
  خواستم بدونم مشکلی برای درخواست دوباره وجود نداره؟
  و اینکه مراحلش شبیه همون مراحل پارساله یا این دفعه فرق داره؟
  ابنم بگم که کم شنوایی پدرم تشدید شده امسال!

  1. سلام دوست عزیز
   مراحل فرقی ندارد در صورت باز بودن پنل در نظام وظیفه اقدام کنید

 3. سلام من ۳۳سال سن دارم بچه ام ۳سالشه مشکل قلبی داره تحت پوشش بهزیستی هست به نظرتون معاف میشم یا نه

 4. سلام خسته نباشید
  دخترم کاشت حلزون شده و الان چون بعد از کاشت هستیم درصد مشکلش رو متوسط زدن
  با این تفاسیر میتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم یا نه؟

 5. سلام،من یک برادر معلول ذهنی دارم ویک خواهر سالم ایا میتونم از شرایط معافیت استفاده کنم؟ ممنون

 6. سلام خسته نباشید
  مادر من داری معلولیت درجه متوسط هست آیا امکان معاف شدن من هست یا باید درجه معلولیت شدید باشد؟

 7. سلام خسته نباشید
  مادر من به دلیل رماتیسم پیشرفته که باعث شده نتونه راه بره و در کمیسیون پزشکی بهزیستی معلولیت درجه متوسط بهش دادن، به نظرتون میتونم معاف بشم در ضمن من یه برادر با معلولیت شدید دارم

 8. سلام بنده مادرم ۲۰ سال سابقه بیماری اعصاب داره(اسکیزوفرنی) مددجوی بهزیستی هست و سه بار هم بستری شده و سابقه خود کشی هم داره که موجب شکستن دوتا پاش شد. و احتمال داره دوباره به خودش اسیب وارد کنه در ضمن پدر بنده زندست ولی به تنهایی قادر به نگهداری از مادم نیست. ایا من میتونم با این شرایط معافیت ماده شش بهزیستی بگیرم

  1. سلام دوست عزیز حتما اقدام کن چون قطعا می تونی معاف بشی معمولا دوتا بستری کفایت می کنه

 9. سلام بنده مادرم ۲۰ سال سابقه بیماری اعصاب داره(اسکیزوفرنی) مددجوی بهزیستی هست و سه بار هم بستری شده و سابقه خود کشی هم داره که موجب شکستن دوتا پاش شد. و احتمال داره دوباره به خودش اسیب وارد کنه در ضمن پدر بنده زندست ولی به تنهایی قادر به نگهداری از مادم نیست. ایا من میتونم با این شرایط معافیت ماده شش بهزیستی بگیرم

 10. سلام من یه برادر بزرگتر از خودم دارم دارای معلولیت شدید از بهزیستی هست دونفریم خودمم بالای ۱۸هستم بردارم خودش معاف شده خواستم بدونم منم میتونم معاف شم ممنون دانسجوام هستم

 11. سلام وقت بخیر بنده مادرم برای اختلا در شنوایی و لکنت زبان تحت پوشش بهزیستی می‌باشد آیا بنده میتوانم معاف شوم غیبت هم ندارم پدرم هم در قید حیات می‌باشد

 12. سلام.من فارغ التحصیل لیسانسم و غیبت ندارم.پدرومادرم ۴سال که جداشدن و یک برادر بزرگتر دارم که باگرفتن کفالت پدر معاف شدن.میخاستم بدونم من برای گرفتن کفالت مادرم از طریق بهزیستی اقدام کنم یاکمیته امداد?کدوم سازمان شانس بیشتری برای معافیت دارم که مادرم رو به عنوان سرپرست خانوار اون سازمان عضوکنم.

  1. دوست عزیز
   با وجود برادر بزرگتر فقط از طریق بهزیستی ماده ۶ اقدام کنید

 13. سلام بنده برامعافیت پزشکی اقدام کردم ومزان شنوای گوش هام ۶۵و۹۰هستش ولی بااینکه عضوبهزیستی هستم گفتندکه بایدازدانشگاه انصراف بدم(ترم۳هستم) چکاربایدبکنم که نیازی به انصراف ازدانشگاه نباشه

  1. سلام
   کاهش شنوائی یک طرفه بطوری که معدل آستانه شنوایی هوایی Air conduction در فرکانس های چهارگانه (۵۰۰ – ۱۰۰۰-۲۰۰۰-۴۰۰۰) بیش از ۸۰ دسی بل باشد : معاف دائم
   نیاز به انصراف هست

 14. سلام. من تا ۳ماه دگ معافیت دارم و مادرمم دارم کارای عضو بهزیستی انجام میدم.پدرمم قید حیات. میخاستم بپرسم اگه الان اقدام کنم ماده ۶، چون نزدیک ۵ماه زمان میبره بعد ۳ماه اضافه میخورم؟

  1. چند روز مونده به اتمام فرصت اقدام کن بعد تاریخ اعزامت که مشخص شد درخواست تعویق اعزام بده به جهت بررسی معافیت و… فقط حواست باشه دوتا بستری ضروری هست

 15. سلام.من اختلال شنوایی متوسط هردوگوش دارم به طوری که میزان شنوایی گوش راستم۶۵وگوش چپم ۹۰هستش وازسال ۹۶عضوبهزیستی هستم ودرحال حاضردانشجوهستم چجوری برای میتونم برای معافیتم ازطریق بهزیستی اقدام کنم.ممنون میشم اگه راه نماییم کنید.

  1. سلام خسته نباشید شما باید برای معافیت پزشکی اقدام کنید و مدارک خود را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید

   1. سلام بنده اقدام کردم گفتندکه بایدازدانشگاهم انصراف بدم راهی هست بااینکه عضوبهزیستی هستم نیازی به انصراف نباشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

     1. سلا خسته نباشید بنده مادرم به دلیل بیماری افسردگی تحت پوشش بهزیستی است و پدرم هم قید حیات است و تک پسر هستم و سه خواهر هم دارم و غیبت هم ندارم آیا میتوانم معافیت ماده ۶ بگیرم خواهشا جواب بدید مرسی

     2. سلام دوست عزیز
      از ماده ۶ و معافیت سه خواهری میتوان اقدام کرد

 16. سلام دوستان گرامی . ببخشید بنده دانشجو هستم من خواهرم از شوهرش طلاق گرفته و یک دختر ۶ ساله داره . پدرم نیز سال ۹۱ فوت کردن اما برادر بزرگتر از خودم دارم که اون پایان خدمت داره آیا شانسی بای معافیت بنده هست . ممنون

 17. سلام خسته نباشید
  ماده ۹ بهزیستی که اشاره شده هنوز کاربرد داره؟
  من مراجعه کردم نظام وظیفه گفتن خبر ندارن از این جریان(ابلاغ نشده)
  الان این ماده هست؟ قراره بیاد؟
  یا لغو شده؟
  ممنون

   1. سلام .. من بردارم در سال ۱۳۹۰از معافیت کفالت مادر استفاده کردن .. اما خودم الان میتونم از ماده ۹استفاده کنم؟یا کلااا از معافیت بهزیسیتی یک نفر میتونع استفاده کنه؟

 18. سلام. من پدر و مادرم هر دو تحت پوشش بهزیستی هستن. برادر بزرگتر کفیل پدر شده . من میتوانم کفیل مادر شوم؟

 19. با سلام
  من دو برادر معلول تحت پوشش بهزیستی دارم که یکی از آنها متوسط و دیگری شدید است و همچنین یکی از آنها کمتر از یک سال تحت پوشش بهزیستی شده، آیا معافیت شامل حال من میشود؟
  با تشکر

  1. سلام
   یکی از فرزندان پسر خانواده ای که دو نفر از خواهر یا برادران معلول باشند امکان اخذ معافیت دارند.

 20. سلام
  من دو برادر تحت پوشش بهزیستی دارم که یکی از آنها کمتر از یک سال تحت پوشش بهزیستی شده، آیا من مشمول استفاده از معافیت ماده ۶ هستم یا خیر؟
  با تشکر

  1. سلام
   یکی از فرزندان پسر خانواده ای که دو نفر از خواهر یا برادران معلول باشند امکان اخذ معافیت دارند.

 21. سلام خسته نباشید
  من مادرم تحت پوشش بهزیستیه پدرم هم ۶۱ سالشه و دیسکه کمر داره نمیتونه بیشتر از ۱۵ دقیقه وایسا و یا راه بره … میخواستم بدونم میشه معاف شم یا نه در حاله حاظر در حال خدمت هستم و ادامه خدمت با وجوده شرایطی که دارم سخته اینم بگم که پدرم قیم مادرم شده از طریق بهزیستی اگه راهی هست بهم بگید که اقدام کنم

  1. سلام
   اگر تایید شود که پدر توانایی مراقب و نگهداری از خود و مادرتان را ندارد، میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

  2. سلام من دو فرزند دارم یکی از ان تحت پوشش بهزیستى است مریضی ان جسمی حرکتی است ایا فرزند دیگر م معاف شامل ان میشود

   1. سلام
    این معافیت برای افرادی است که حداقل دو نفر از خواهرو برادرها تحت پوشش بهزیستی باشند.

 22. سلام خست نباشید متولد۶۱هستم متاهل دارای یک فرزندپدرم سال ۷۹فوت کرده سرپرستی مادرم نیزبه عهده من هست زیرپوشش کمیته امدادمیباشد ۲برادربزرگترازخودم دارم هر۲خدمت رفتندومتاهل هم هستند ولی یکی ازبرادرانم سال ۸۶ به علت ایست قلبی فوت کردن که داری یک فرزندبودن که سر ستیش به عهده من هست حالا بااین شرایط ومشکلات نمیدانم چکارکنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. سلام
   با توجه به غیبت از سربازی و داشتن برادر بزرگتر امکان اخذ معافیت کفالت وجود ندارد.

 23. سلام. خسته نباشید. مادرم تحت پوشش بهزیستی هست ب دلیل افسردگی و بیماری های روانی و پدرم فوت کردن و یکی برادر بزرگ تر دارم ک معاف شدن و کفالت پدر را گرفته اند الان من میتوانم از معافیت ماده ۶ استفاده کنم؟؟؟باتشکر

  1. سلام
   بله یکی از اعضای خانواده هایی که پدر یا مادر معلول دارند، میتوانند از این معافیت استفاده کنند.

 24. سلام
  مادر من دو ساله که به علت معلولیت متوسط چشم تحت پوشش بهزیستی هست و خودم دانجشوی سال اول کارشناسی هستم آیا منم شانسی برای معافیت از طریق بهزیستی هستم؟
  با تشکر

  1. سلام
   درصورتی که مادر سرپرست و همسر نداشته باشد، شما میتوانید برای این نوع معافیت اقدام کنید.

 25. باسلام من پدرم فوت کرده یکی برادر بزرگ تر خودم دارم و مادرم تحت پوشش بهزیستی هست برادرم کفیل پدرم شده و پدرم فوت کزذه من میتونم کفیل مادرم بشوم؟؟؟

  1. سلام شوهرم تحت پوشش بهزستی هست همه کمیسون پزشکی انجام دادیم فقط باید برم پلیس +۱۰ ولی به خاطر کرونا و عقب افتادن های کمیسون الان ۱۵ روز پسرم غیبت داره چون پرونده در برسی بوده غیبتش موردی نداره

   1. با سلام
    من یک برادر با معلولیت شدید دارم و تنها پسر سالم خانواده هم هستم خواستم ببینم بنا بر ماده ۹ بهزیستی میتونم معاف بشم؟دوستان هم پرسیده بوده بودن من خوندم ولی جواب های متفاوتی گرفتن ممنون میشم از راهنماییتون

    1. سلام بله از طریق بهزیستی مراجعه کنید البته باید پدر از کار افتاده باشن

 26. سلام خسته نباشید تک فرزندم برادرخواهرندارم
  پدرم۴۶سالشه مادرم بیمارسکته مغزی کرده یه طرف لمس و لکنت زبان داره برای معافیت کفالت چیکارکنم؟

  1. سلام
   اگر پدر شما بیمار نیست و توانایی مراقبت از مادر را دارد، معافیت کفالت به شما تعلق نمیگیرد.

 27. با سلام
  کمسیون من تایید شده پیش دکتر نظام وظیفه و رفته زیر نظر متخصص نظامی اونجا هم بعد از ویزیت ایشون گفتن جواب رو میدن نظام وظیفه
  هنوز خبری نشده . بلخره چی میشه؟ کی میده نظام وظیفه؟ بعد که فرستاد اونجا مرحله ی بغدی چیه؟ ایا شما میدونین؟

  1. سلام
   بیماری شما باید در چند مرحله تایید شود مرحله اول همان مکعاینات پزشک اولیه است، بعد از آن باید به بیمارستان مراجعه کنید تا آزمایشات تکمیلی انجام شود. بعد از این مرحله نیز نوبت به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه میرسد.

 28. سلام من برادری دارم که تحت پوشش بهزیستی هست و از سربازی معاف شده و یک خواهر دارم ۱۵ ساله ایا با این وجود من میتوانم از معافیت ماده ۹ بهزیستی استفاده کنم؟

  1. سلام
   خانواده هایی که یک فرزند معلول و یک فرزند ذکور بالای ۱۸ سال سالم دارند، میتوانند برای معافیت فرزند مشمول از معافیت ماده ۹ بهزیستی استفاده کنند.

 29. سلام و عرض ادب
  ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات خوبی که گذاشتین
  سوال بنده این هست که من در حین خدمت هستم و چند ماهی از خدمتم گذشته است
  مادر من نابیناست و تک پسر هستم و زیر پوشش بهزیستی هستیم برای معافیت اقدام کردیم و الان در مرحله ی ثبت درخاست معافیت از پلیس +۱۰ هستیم فقط به نامه ی اشتغال به خدمت نیاز داشتیم که انجام شد . میخاستم بدونم در حال حاضر که من در حین خدمت هستم بعد از انجام کمسیون بدوی در نظام وظیفه و تایید معافیت من چند روز بعد معاف میشوم یعنی چند روز معافیت من قطعی میشه بعد از تایید معافیت .؟ ایا همون روز بهمون میگن معافی یا بعد میگن؟

  1. سلام
   اعلام معافیت شما به مدت زمانی بستگی دارد که کارهای اداری پایانی طی میشود.

   1. میدونم.میخام بدونم چقد وقت طول میکشه . مثلا وقتی امروز کمسیون انجام بشه و تایید بشه همون روز معافی رو میدن بعد از پرداخت فیش و این صحبتا؟

 30. سلام.پدرم دچار اختلال شنوایی شده وگوش راست۹۰ وگوش چپ ۶۵ درصد کاهش شنوایی داشته.ایا کمسیون پزشکی با معافیت بنده موافقت می کنن؟

 31. سلام و عرض ادب
  ببخشید من برادری دارم با معلولیت ذهنی و جسمی (دارای کارت معلولیت از بهزیستی که نوع معلولیت ذهنی و جسمی با شدت متوسط رو داراست) ، من به عنوان تنها فرزند پسر سالم بالای ۱۸ سال خانواده میتونم معافیت بگیرم ؟

  1. سلام
   خیر شما نمیتوانید از معافیت ماده ۶ بهزیستی استفاده کنید. این نوع معافیت برای یکی از فرزندان خانواده هایی در نظر گرفته شده که پدر یا مادر و یا دو نفر از فرزندان دارای معلولیت باشند و تحت پوشش بهزیستی باشند.

 32. سلام
  آیا پدر نابینا از یک چشم که تحت پوشش بهزیستی قرار دارد و شدت معلولیت آن توسط بهزیستی متوسط اعلام شده،تنها فرزند پسرش میتواند از ماده ۶استفاده کند؟

  1. سلام
   بله شما مشمول این معافیت هستید اما توجه کنید که این معافیت در صورتی به شما تعلق میگیرد که کمیسیون پزشکی نظام وظیفه تایید کند پدر به نگهداری و مراقبت نیاز دارد.

 33. سلام
  آیا پدر نابینا از یک چشم که تحت پوشش بهزیستی قرار دارد و بهزیستی،شدت معلولیت را متوسط اعلام کرده،امکان استفاده از ماده ۶را دارد؟

  1. سلام
   سلام
   بله شما مشمول این معافیت هستید اما توجه کنید که این معافیت در صورتی به شما تعلق میگیرد که کمیسیون پزشکی نظام وظیفه تایید کند پدر به نگهداری و مراقبت نیاز دارد.

 34. سلام وقت بخیر ، ۲ فرزند پسر دارم پسر کوچکم مریضه (معلولیت ذهنی جسمی گفتاری خیلی شدید) و مطابق با ماده ۹ عفو مقام معظم رهبری ماده ۹ بهزیستی پسر بزرگم معاف میشه ولی هم بهزیستی رفتم و هم نظام وظیف میگن به ما ابلاغ نشده خواهش میکنم راهماییم کنید که وقتش نگزره و غیبت نخوره تشکر میکنم خسته نباشد

  1. سلام
   در این مورد باید بخشنامه های مربوط به اجرای این طرح به سازمان های بهزیستی و نظم وظیفه ابلاغ گردد. در صورت ضرورت و آگاهی از زمان اجرای این طرح میتوانید با تمدید مهلت سربازی از غیبت خوردن فرزندتان جلوگیری کنید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1400/1/26

جمعه

1400/1/27

شنبه

1400/1/28

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید