معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰

معافیت بهزیستی چه شرایطی دارد؟

معافیت بهزیستی چه نوع معافیتی است؟

معافیت بهزیستی یکی از انواع مختلف معافیت های  کفالت سربازی  است که برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی در نظر گرفته شده است. سازمان وظیفه همواره سعی دارد شرایطی را فراهم آورد که اعزام مشمولان به خدمت سربازی کم ترین آسیب را به زندگی خانوادگی و شخصی این افراد وارد کند. حال اگر فردی در خانواده ای باشد که یک یا چند نفر از اعضای خانواده به سبب معلولیت تحت پوشش و حمایت سازمان بهزیستی باشند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا میکند. چرا که نبود یکی از اعضای خانواده میتواند تبعاتی را به همراه داشته باشد. همین امر باعث شده که طرح معافیت بهزیستی ارائه شود. این طرح از چند ماده تشکیل شده است که طی آن افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور با شرایط متفاوت از خدمت معاف میشوند.

متقاضیان اخذ این نوع معافیت با سوالات زیادی مواجه میشوند که در ادامه ی این متن سعی میکنیم به ارائه ی پاسخ مناسب برای آن ها و شرح قوانین و مقررات مربوطه بپردازیم.

شرایط معافیت بهزیستی کدامند؟

شرایط معافیت بهزیستی از مهم ترین موضوعاتی است که متقاضیان دریافت این نوع معافیت در نظر داشته باشند. یعنی اگر شما این شرایط را نداشته باشید مجاز به استفاده از این معافیت نمیباشید. اما برخی از شرایط معافیت بهزیستی به شرح زیر میباشند:

 • افرادی که به دریافت معافیت های بهزیستی اقدام میکنند نباید غیبت کرده باشند. یعنی بلافاصله بعد از رسیدن به سن مشمولیت وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده باشند، در غیر این صورت نمیتوانند از بسیاری معافیت های سربازی که معافیت های بهزیستی نیز یکی از آن موارد است استفاده کنند.
 • برخلاف انواع دیگر معافیت ها، داشتن برادر بزرگتر و سالم مانعی برای اخذ این نوع معافیت نمیباشد. اما باید توجه کنید که تنها یکی از فرزندان خانواده دارای فرزند معلول میتوانند از معافیت بهزیستی استفاده کنند.

بنابراین اگر مایل به استفاده از معافیت های بهزیستی هستید، قبل از هر اقدامی باید این دو مورد را در نظر داشته باشید و بعد به سراغ انواع معافیت های بهزیستی بروید.

معافیت بهزیستی ماده ۶ برای چه کسانی در نظر گرفته شده است؟

معافیت بهزیستی ماده ۶ یکی از قوانین مهمی است که برای حمایت از خانواده های دارای فرد معلول در نظر گرفته شده است. این نوع معافیت به معنای ضرورت حضور فرد مشمول در خانواده و نگهداری از افراد معلول خانواده میباشد. یعنی فرد مشمول به نوعی کفالت اعضای معلول خانوداه را بر عهده میگیرد. استفاده از معافیت بهزیستی ماده ۶ تحت شرایط خاصی برای مشمولان امکان پذیر که به شرح زیر میباشند:

 • افرادی که پدر یا مادرشان و یا هر دوی آنها دارای معلولیت مشخص ذهنی و یا جسمی باشند و تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفته اند میتوانند از این معافیت استفاده کنند.
 • اگر دو نفر از فرزندان خانواده ای معلول شناخته شوند و سازمان بهزیستی نیز این امر را تایید کند یکی از فرزندان پسر سالم این خانواده میتوانند از معافیت ماده ۶ بهزیستی استفاده کند.

ذکر چند نکته درباره معافیت ماده ۶ بهزیستی خالی از لطف نیست:

 • اولین مورد مربوط به افرادی است که برادر سالم و بزرگتر از خود دارند همانطور که مطرح شد داشتن برادر مانع استفاده از این معافیت نیست اما فقط یکی از آنها و با تایید پدر و مادر معاف میشوند.
 • معلولیت باید به تایید سازمان بهزیستی و سازمان وظیفه عمومی برسد تا امکان معافیت فراهم شود.
 • فرد مشمول نباید غیبت داشته باشد.

معافیت بهزیستی ماده ۹ چگونه است؟

معافیت بهزیستی ماده ۹ یکی دیگر از معافیت هایی است که با تایید سازمان وظیفه عمومی و سازمان بهزیستی کشور برای مشمولان دارای خانواده ی تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفته شده است، در واقع این نوع معافیت به خانواده های دارای فرزند معلول مربوط است. طی قانون معافیت بهزیستی ماده ۹ اگر خانواده ای فرزند معلول داشته باشد و همچنین تنها یک پسر بالای ۱۸ سال سالم داشته باشد، این پسر از رفتن به خدمت سربازی معاف میشود. نکته ای که باید به آن توجه کرد مربوط به تایید معلولیت میباشد. کمیسیون های پزشکی سازمان پزشکی باید تایید کنند خواهر یا برادر فرد مشمول به یکی از انواع معلولیت های جسمی، ذهنی و… مبتلا است.

معافیت بهزیستی چگونه است؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

 

مراحل کمیسون ماده ۶ بهزیستی

مراحل کمیسون ماده ۶ بهزیستی از مهم ترین مراحلی است که مشمولان متقاضی معافیت بهزیستی باید پشت سر بگذراند. لذا با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه تمام این مراحل را با دقت بررسی میکنیم:

 • اولین مرحله مراجعه به بهزیستی محل زندگی و ارائه مدارک مبنی به معلولیت یک یا دو نفر از اعضای خانواده میباشد.
 • بررسی مدارک توسط سازمان بهزیستی و تعیین درجه معلولیت دومین مرحله میباشد.
 • مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ برای ثبت درخواست معافیت، در این مرحله باید مدارکی را که بهزیستی به شما تحویل داده، و نوع و شدت معلولیت را مشخص کرده به این دفاتر ارائه کنید. تکمیل دفترچه اعزام به خدمت و فرم های مربوط به معافیت بهزیستی نیز در این مرحله اهمیت دارد.
 • تماس از طریق نظام وظیفه برای مراجعه و تکمیل پرونده و دریافت نوبت پزشک نیز گام دیگری است که باید در این مسیر بردارید.
 • مرحله ی بعدی مراجعه به بیمارستان نظامی و ارائه مدارک پزشکی فرد معلول برای بررسی بیشتر توسط کمیسیون پزشکی و اخذ تصمیم نهایی درباره وضعیت معلول میباشد.
 • پزشک معالج نظام وظیفه با انجام معاینات و آزمایشات مختلف نتیجه نهایی را به نظام وظیفه اعلام میکند که سازمان وظیفه نیز این نتیجه را به شما ابلاغ میکنند. اگر مدارک تایید شده باشند مراحل کمیسیون ماده ۶ بهزیستی به پایان رسیده و باید اقدامات بعدی را برای صدور کارت معافیت همچون پرداخت هزینه و… انجام دهید.

بیماری های ماده ۶ بهزیستی

بیماری های ماده ۶ بهزیستی شامل کدام بیماری ها میشوند؟ چه کسانی به عنوان معلول شناخته میشوند؟ این موارد پرسش های متداولی است که متقاضیان دریافت معافیت بهزیستی با آن مواجه میشوند. معلولیت ها به طور کلی در شش مورد خلاصه میشوند که این شش مورد و مثال هایی از آنها به شرح زیر میباشد:

 • معلولیت جسمی حرکتی: شامل قطع اندام ها ی خرکتی، دفورمیتی اندام ها، شکستگی و در رفتن شدید و خیلی شدید ستون فقرات یا هر دو دست؛ ضایعات مغزی، اختلال مخچه، تومورها و…
 • معلولیت های بینایی: نابینایی کامل، تخلیه چشم ها، اختلال در دید و…
 • معلولیت گفتاری: لکنت شدید، اختلال در گفتارو…
 • معلولیت شنوایی: ناشنوایی مطلق و اختلالات شنوایی
 • معلولیت ذهنی: معلولیت ذهنی با هوش زیر ۵۵، معلولیت با هوش بین ۵۵ تا ۷۵ و…
 • معلولیت روانی مزمن

معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی چگونه است؟

معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی از جمله مهم ترین انواع معافیت هایی است که برای خانواده های دارای معلول در نظر گرفته شده است. طبق قوانین و مقررات نظام وظیفه افرادی که دارای مادر معلول باشند میتوانند از رفتن به خدمت معاف شوند و در واقع به عنوان کفیل مادر شناخته میشوند. این نوع معافیت کفالت مانند دیگر موارد اخذ معافیت کفالت مادر نیست و تفاوت های عمده ای دارد. یکی از این تفاوت ها این است که اگر شما برادر دیگری دارید که در سن مشمولیت است باز هم میتوانید از معافیت کفالت مادرتان استفاده کنید. البته تنها یک نفر از شما مجاز به اخذ این معافیت میباشد. همچنین امکان اخذ کفالت مادری که تحت پوشش بهزیستی است و همسر ندارد برای یکی از فرزندان پسر وجود دارد.

نظام وظیفه

قانون مربوط به معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی برای مشمولان

معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی نیز یکی از بندهای مربوط به معافیت بهزیستی ماده ۶ است. همانطور که مطرح کردیم فرزندانی که دارای پدر یا مادر معلول هستند میتوانند از این معافیت بهره برند. فردی که پدرش دارای یکی از بیماری های مربوط به معلولیت میباشد، میتواند به عنوان کفیل و مراقب پدر از رفتن به خدمت معاف شود. لازم به ذکر است که نوع و شدت معلولیت باید مشخص شود و در صورت تایید معافیت به مشمول تعلق میگیرد. اگر این پدر معلول دو یا چند فرزند پسر سالم بالای ۱۸ سال داشته باشد تنها یکی از آن ها از خدمت ضرورت معاف خواهند شد.

نکته ی بسیار مهمی درباره اخذ کفالت پدر یا مادر معلول وجود دارد که باید به آن اشاره کنیم:

اگر شما معافیت کفالت پدر یا مادر تحت پوشش بهزیستی را دریافت کرده اید این به معنای بر عهده گرفتن مسئولیت نگهداری از آنها میباشد. لذا درصورت نگهداریشان در محلی خارج از محل زندگیتان نمیتوانید از این معافیت استفاده کنید.

 

معافیت فرزندان مددجویان بهزیستی چگونه امکان پذیر است؟

معافیت فرزندان مددجویان بهزیستی به چه طریقی انجام میشود؟ چه کسانی مشمول این نوع معافیت هستند؟ مدارک و شرایط مورد نیاز برای استفاده از این نوع معافیت کدامند؟ همه ی افرادی که در خانواده های تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، امکان استفاده از معافیت هایی که سازمان بهزیستی مقرر کرده است را دارند. یکی از انواع معافیت های بهزیستی مربوط به فرزندان افراد مددجوی بهزیستی است. یعنی افراد بیمار و معلولی که تحت پوشش بهزیستی هستند تحت شرایط خاصی میتوانند برای معافیت از خدمت یکی از فرزندانشان اقدام کنند. نداشتن غیبت از خدمت سربازی یکی از شرایط اصلی است که باید در نظر داشته باشید.

البته درباره ی مادرانی که فاقد همسر هستند و تحت حمایت و پوشش بهزیستی هستند، میتوانند یکی از فرزندان خود را از خدمت معاف کنند. این نوع معافیت در واقع برعهده گرفتن کفالت مادر میباشد.

معافیت سربازی معلولین بهزیستی چگونه است؟

معافیت سربازی معلولین بهزیستی یکی از متداول ترین معافیت هایی است که این سازمان با تایید سازمان وظیفه عمومی کشور برای مددجویان خود مقرر کرده است. افرادی که معلولیتشان به تایید سازمان وظیفه برسد میتوانند از رفتن به خدمت معاف شوند. همانطور که میدانید خدمت سربازی با انجام فعالیت ها و دوره های سختی همراه است که داشتن سلامت جسمی و روانی و… برای پشت سر گذاشتن این دوره ضروری است. لذا با در نظر گرفتن این مورد سازمان وظیفه تصمیم به معافیت افراد معلول تحت نظر بهزیستی گرفته است. مشمولانی که به یکی از انواع معلولیت مبتلا باشند باید کلیه ی مدارک پزشکی خود را که به تایید سازمان بهزیستی رسیده است به سازمان وظیفه ارائه کنند.

البته علاوه بر این مورد برای اعضای خانواده های معلولان همچون برادر فرد معلول انواع دیگری معافیت نیز در نظر گرفته شده است که در قسمت های قبلی مورد بررسی قرار دادیم.

معافیت بهزیستی سربازی چه مراحلی دارد؟

قانون مربوط به معافیت همسر معلول

معافیت همسر معلول چگونه است؟ چه شرایطی برای استفاده از این نوع معافیت وجود دارد؟ یکی دیگر از معافیت هایی که با همکاری سازمان بهزیستی و نظام وظیفه کشور برای مشمولان سربازی در نظر گرفته شده همین استفاده از معلولیت همسر برای معاف شدن از سربازی است. اما دریافت این معافیت شرایطی دارد که برخی از آنها را در زیر عنوان کرده ایم:

 • فرد مشمول نباید قبل از معلولیت همسرش غیبت داشته باشد. این یکی از شرایطی است که برای همه معافیت های بهزیستی مطرح میشود.
 • همسر فرد مشمول باید بعد از ازدواج دچار معلولیت شده باشد. یعنی مشمولی که با فرد معلولی ازدواج کند نمیتواند از این قانون استفاده کند. این موضوع امکان سوء استفاده از این قانون را از بین میبرد.
 • در صورتی که فرد مشمول از همسر خود جدا شود دیگر شرایط معافیت را ندارد و معافیت وی لغو میشود.
 • نوع معلولیت باید به تایید سازمان وظیفه و بهزیستی برسد.

بنابراین اگر فاقد یکی از شرایط فوق باشید نمیتوانید از قانون معافیت همسر معلول استفاده کنید.

 

چگونه میتوان از قانون معافیت برادر تحت پوشش بهزیستی استفاده کرد؟

معافیت برادر تحت پوشش بهزیستی یکی از موضوعاتی است با سوالات متعددی همراه است. سوالاتی همچون چگونگی استفاده از این معافیت ؟ چند نفر میتوانند به واسطه ی معلولیت برادر از خدمت معاف شوند؟ آیا داشتن همسر مانعی است برای استفاده از معافیت برادر معلول و تحت پوشش بهزیستی یا خیر؟ و… حال سعی میکنیم در این بخش برخی از این ابهامات و سوالات را برطرف کنیم. افرادی که در خانواده های دارای معلول زندگی میکنند میتوانند از دو طریق معاف شوند.

 • معافیت ماده ۹: طی این ماده افراد مشمولی که دارای برادر ( یا خواهر) معلول هستند در صورتی که تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال و سالم خانواده باشند از خدمت معاف میشوند.
 • معافیت ماده ۶؛ این معافیت برای افرادی است که دارای دو برادر یا خواهر معلول هستند و علاوه بر آن برادران سالم بالای ۱۸ سال نیز دارند؛ در چنین شرایطی تنها یکی از برادران از خدمت معاف میشوند.

سوالات متداول

معافیت ماده ۶ بهزیستی کدام است؟

این معافیت برای افرادی است که دارای دو برادر یا خواهر معلول هستند و علاوه بر ان برادران سالم بالای ۱۸ سال نیز دارند؛ در چنین شرایطی تنها یکی از برادران از خدمت معاف میشوند.

شرایط معافیت همسر معلول چگونه است؟

فرد مشمول نباید قبل از معلولیت همسرش غیبت داشته باشد. همسر فرد مشمول باید بعد از ازدواج دچار معلولیت شده باشد.

معلولیت های معافیت  ماده ۶ بهزیستی کدام است؟

معلولیت جسمی حرکتی؛ معلولیت های بینایی؛ معلولیت گفتاری؛ معلولیت شنوایی؛ معلولیت ذهنی؛ معلولیت روانی مزمن از جمله معلولیت هایی هستند که برای معافیت بهزیستی در نظر گرفته میشوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت بهزیستی خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

4.2/5 - (8 امتیاز)

معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت کفالت بهزیستی در سال ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 226 نظر:
 1. سلام. واقعا سایت خوب و بدربخوری دارید طوریکه ساعتها مشغول مطالعه مطالب آن بودم. بنظر من بعضی از اطلاعات ناقص بود. من معلول متوسط بهزیستی شهر ری هستم. الان دو سال است که برای تنها فرزند پسرم از بهزیستی درخواست فرم سه برگی برای ارائه به پلیس +۱۰ را دارم ولی بهزیستی شهر ری میگوید طبق بخشنامه معلولین متوسط اصلا نمیتوانند معافیت بگیرند!
  به بازرسی بهزیستی هم گفتم ولی آنها هم همین را گفتند. حالا معلولیت من شدید شده و پسرم هم غیبت پیدا کرده… همین بهزیستی شهر ری فقط بخاطر درخواست معافی من شدت معلولیت من را از شدید به متوسط تغییر دادند. الان نمیتوانم حرکت کنم. مدتهاست که بیکارم. متاسفانه آنقدر دروغگو شده ایم که بهزیستی دیگر حرف راست را هم باور نمیکند.خلاصه دو بار اعتراض کردم ولی باز کمیسیون پزشکی واقع در توانبخشی کوروس به پیشرفت بیماری من توجه نکرد. حتی به کمیسیون استان هم نفرستادند. حالا مدتهاست که فقط درازکش هستم و درد میکشم. ایکاش قانون ماده شش را با نظر شخصی تفسیر نمیکردند. کل حرفم این بود که معافیت ماده شش مطابق قانون تشکالات زیادی دارد….ممنونم

 2. سلام مادر من تحت پوشش بهزیستی است وپدرم از کار کار افتاده تامین اجتماعی آیا میتونم معاف شوم

 3. سلام
  پدر من از حدود ده سال پیش بیماری اعضاب و روان دو قطبی نوع یک دارن و طی دو ماه اخیر دو مرتبه بستری شدن
  به تازگی عضو بهزیستی هم شدن و ۶۲ سال سن دارن و فقط یک پسر دارن
  من هم غییت ندارم
  امکان معافیت دارم؟

 4. سلام
  مادر و برادر من تحت پوشش بهزیستی هستند و این در حالیه که برادرم معلولیت شدید ذهنی داره.
  برادر بزرگ ترم مستقل از ما هست و خدمت سربازی را هم انجام داده.
  آیا امکان معافیت من وجود داره؟

  1. سلام. تحت شرایط خاصی امکان استفاده از معافیت کفالت برای شما وجود دارد برای دریافت اطلاعات دقیق با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 5. سلام
  من مادرم و برادرم تحت پوشش بهزیستی هستند و این در حالیه که برادرم دارای معلولیت شدید ذهنی است.
  آیا امکان معافیت من وجود دارد؟

  1. سلام. تحت شرایط خاصی امکان استفاده از معافیت کفالت برای شما وجود دارد برای دریافت اطلاعات دقیق با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 6. سلام پدر من معلول است عصو بهزیستی ام است
  ولی من ۵ سال غیبت دارم و من خرج زندگیمونو تامین میکردم ایا میتوانم غیبتم را توجیح کنم و از معافیت ماده ۶ استفاده کنم
  من الان فقط مشکلم غیبته ایا میتوانم توجیح غیبت کنم

  1. سلام. تحت شرایط خاصی میپوانید تا ۵ سال غیبت را توجیه کنید توضیح شرایط مفصل است برای دریافت اطلاعات کامل با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید پس از توجیه غیبت با توجه به اطلاعات بیان شده میتوانید کفالت پدر را دریافت کنید.

 7. قانون شماره۹چرا عملی نیست.وقتی خانواده یک فرزند معلول ذهنی شدید دارند چرا نباید تنها فرزند سالمشون معاف بشه.این خانواده بیشتر از جامعه به کمک این بچه احتیاج دارند.بهزیستی که پول ایزی لایفم نمیتونه بده لااقل زخمی برای درد این خانواده ها نباشه،من بعنوان مادر یک بچه۳۰ساله عقب افتاده که خودمون داریم ازش نگهداری میکنیم مسئولین دست اندرکار را واگذارشون میکنم به خدا.اگه تنها بچه سالم ما بره سربازی ما دیگه چه خوشی تو زندگیمون داریم تنهایی

 8. درود
  برادر من اسکیزوفرنی داره و زیر نظر بهزیستی هس
  من میخوام کفالت بردارمو بگیرم
  پدرم ۶۵ سال سن داره مادرمم ۵۵ سال
  ۱ خواهرم ازدواج کرده ۳ تا خواهر دارم. من شامل معافیت میشم؟

  1. سلام اگر فرزند پسر بزرگ تر از ۱۸ نداشته باشید و پسر مشمول تون غیبت نداشته باشد و اون موقع تقاضای معافیت کفالت کنید

 9. سلام من ی برادر دارم که برا خدمت سربازی اقدام کرده و پدرم از نظر چشم مشکل داره وتحت پوشش سازمان بهزستی هست ومن فقط سه ماه که مشمول شدم که درحال تحصیل بودم
  آیا من میتونم برا معافیت سربازی اقدام کنم؟

 10. سلام. پدر من پارکینسون و پروستات داشتند و بعد از اینکه کرونا گرفتند به آلزایمر بسیار شدید دچار شدند و توانایی حرکتی نیز ندارند. من حدود یه ماهه که پدرمو تحت پوشش بهزیستی در آوردم. سه تا برادر بزرگتر از خودم دارم که متاهل هستند. و اینکه از بهزیستی گفتند که تحت پوششیم ولی مستمری طول مکشه تا بریزن. به نظرتون من برای کفالت از ماده شش شانسی دارم

  1. سلام امکان دریافت معافیت برای شما وجود دارد در صورتی که بتوانید ثابت کنید برادران شما به طور کامل از شما مستقل هستند وگرنه طبق قانون کفالت پدر و مادر با فرزند بزرگتر است. از طریق بهزیستی مراجعه کنید شانس شما بیشتر است.

 11. سلام با توجه به ماده ۹ بهزیستی من یک برادر بزرگتر از خودم دارم که معلولیت شدید داره و خودمم ۱۸ سالمه پدرمم جانباز ۵ درصده میخواستم ببینم میتونم معافیت بگیرم . ممنون

  1. سلام بلی میتونید اقدام کنید و باید فرم ۳ برگی و مدارک ماده ۹ از بهزیستی بگیرید و مراجعه کنید به حوزه نظام وظیفه شهر تون

 12. سلام.ببخشید حتمأ باید معلولیت مادر شدید یا خیلی شدید باشد؟ درصورت خیلی شدید بودن. کمیسیون نظام وظیفه حتمأ باید معلول ببیند یا مدارک بهزیستی و پزشکی کفایت میکند

  1. سلام بلی و باید مدارک فرم ۳ برگی و ماده ۹ از بهزیستی داشته باشید و دوباره پزشک های نظام وظیفه هم بررسی میکنند و همچنین برادر ۱۸ سال به بالایی که سالم باشه و مشکلی نداشته باشد هم نباید داشته باشید

 13. معلولیت شدید دارم سرپرست پنج عضو خانواده برام حق پرستاری واریز نمیشه ممنون میشم پیگیری بشه برام واریز بشه تشکر کد ملی ۱۵۸۰۷۹۱۷۸۶
  سلام علیکم خسته نباشید صدای ما#معلولان را به #مسولین برسانید سرپرست خانواده پنج نفره هستم از سه عضو بدنم معلولیت شدید دارم … خونه ندارم گرایه نشین هستم مگه ما معلولان انسان نیستیم؟ #مسئولان …حدود پنج ساله نامه برای #سمعک درخواست کردم و چندین بار حضوری هم اقدام کردم بخاطرتصادف رک گوشم پاره شده ۱۳ساله داره #وز_وز میکنه صداش دیوانم گرده اصلا کسی نیست حرف ما معلولان بشنود #حق_پرستاری #معلولان شدید زیاد معلولان شدید و خیلی شدید واریز نمیکنند همه ی معلولان به اون اندک پول حق پرستاری شدیدا نیازمند هستند …. دخترم ازدواج کرده رفتم درخواست کمک #جهزیه براش گفتند فقط ۵۰۰هزار میتونیم اخه ۵۰۰هزار چی میدن سهام عدالتمان از سال ۹۹فروختیم واریزی خبری نیست ممنون صدای ما را به گوش #مسئولان برسانید سپاس
  #خدا_معشوقِ_همه_مخلوقات_است #معلولیت_محدودیت_نیست_دری_است_به_سوی_تخسی_بیشتر #خدایا_خودت_بساز_تو_بسازی_قشنگتره❤ #خدایا_ما_معلولان_معجزه_میخوایم_در_حد_خدا_بودنت_🙏

  پول فروش. سهام فروشندگان سال ۹۹ را واریز کنید #مسئولان سهام عدالت ؟؟؟؟
  #آقای_ریٔسی_خونه_معلولان_خونه_نداشته_رایگان_نباشه_چطوری_با_وام_خونه_بخره_چطوری_پولش_بده_؟؟؟؟

 14. سلام
  پدر من یک دستش معلول است و عضو‌ بهزیستیم میباشد و شدت معلولیت متوسط است
  ایا به من معافیت سربازی میدهند؟

 15. سلام.بنده از طریق ماده شیش اقدام کردم و همه ی کمیسیون های استان و شهرستان و پشت سر گذاشتم با جواب مثبت و معلولیت شدید
  یعنی امکانش هست ک نظام وظیفه باز منو رد کنه؟

 16. سلام.ببخشید واسه معافیت.از طریق معلولیت مادر زیر نظر بهزیستی.حتمأ معلولیت شدید یا خیلی شدید باشه. و اگه فقط شدید وخیلی شدید ملاک هستش.باز هم نظام وظیفه واسه معلولیت مادرم کمیسیون تشکیل میده.یا صرف تایید معلولیت از بهزیستی میشه اقدام کرد.تشکر

  1. سلام در صورت اقدام برای اخذ معافیت از طریق کفالت مادر باید واجد شرایط خاصی باشید از جمله مادر بدون سرپرست باشد و شما تنها پسر بالای ۱۸ سال ایشان باشید . برای گرفتن معافیت کفالت نیاز به تشخیص کمسیون های سازمان نظام وظیفه میباشد.

 17. سلام پدرمن ۶۹ سالشه وکیست و پروستات داره برادرم هم بخاطر وضعیت چشمش معاف پزشکی گرفته .ایا میتونم برای معافیت کفالت پدر اقدام کنم .از طرفی هم ی خواهر معلول ذهنی تحت پوشش بهزیستی دارم .

  1. سلام،خیر نمیتونین کفالت پدر رو بگیرین زیرا تنها پسر خانواده نیستین برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

 18. باسلام و عرض ادب،من پدرسرپرست خانواده که دارای معلولیت شدیدوفاقدشغل،مستاجرتحت حمایت بهزیستی که سرپرست خانواده ی۴نفره ودارای۱فرزندپسرو۱فرزنددخترکه که فرزندم امسال سال آخربرای گرفتن مدرک دیپلم مشغول به تحصیل ودخترم۱۲ساله محصل وخانمم خانه دار،برای گرفتن معافیت تک فرزندپسرم که عصای دستم میباشدوخودم۴۵ساله که هیچگونه درآمدی بجزء دریافتی حمایتی،آیابرای گرفتن کفالت ومعافیت پسرم باید چه مراحلی راطی نمایم؟لازم بذکراست اداره ی بهزیستی باتوجه به وضعیت معلولیت بنده محرزموردتاییدبهزیستی نیزمیباشدوفرزندپسرم نیزجزءحمایت بهزیستی نیزمیباشد که بدلیل معلولیت شدیدی که دارم وبدون وسیله نقلیه اگرنباشدقادربه حرکتی جسمی راندارم،لطفاراهنمایی ام بفرمایید برای گرفتن

  1. سلام. با توجه به شرایطی که بیان کرده آید میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 19. باسلام و عرض ادب،من پدرسرپرست خانواده که دارای معلولیت شدیدوفاقدشغل،مستاجرتحت حمایت بهزیستی که سرپرست خانواده ی۴نفره ودارای۱فرزندپسرو۱فرزنددخترکه که فرزندم امسال سال آخربرای گرفتن مدرک دیپلم مشغول به تحصیل ودخترم۱۲ساله محصل وخانمم خانه دار،برای گرفتن معافیت تک فرزندپسرم که عصای دستم میباشدوخودم۴۵ساله که هیچگونه درآمدی بجزء دریافتی حمایتی،آیابرای گرفتن کفالت ومعافیت پسرم باید چه مراحلی راطی نمایم؟لازم بذکراست اداره ی بهزیستی باتوجه به وضعیت معلولیت بنده محرزموردتاییدبهزیستی نیزمیباشدوفرزندپسرم نیزجزءحمایت بهزیستی نیزمیباشد که بدلیل معلولیت شدیدی که دارم وبدون وسیله نقلیه اگرنباشدقادربه حرکتی جسمی راندارم،لطفاراهنمایی ام بفرمایید برای گرفتن

  1. سلام. با توجه به شرایطی که بیان کرده آید میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 20. سلام من پدرم تحت پوشش بهزیستی هست وتک پسرم خواهرم هم ۱۳ سالشه و سالمه خاستم ببینم میتونم معاف بشم ؟

  1. سلام روزتون بخیر،اگر سن پدر شما بالای ۷۵ باشه یا با تشخیص کمسیون پزشکی از کار افتاده باشن بله در غیر این صورت خیر

 21. سلام
  بنده ۲۷ ساله و بدون غیبت می باشم. یک سال فرجه برای ارسال دفترچه دارم. یک خواهر با درجه معلولیت شدید دارم. تک پسر می باشم.خواهرم تحت پوشش بهزیستی هستش و تک پسر خانواده هستم میخواستم بدونم طبق ماده ۹ از سربازی معاف میشوم؟؟
  پدر و مادر بنده در قید حیات هستند.
  با تشکر

 22. سلام خسته نباشید همسر من حدودا سه سال هست تحت پوشش بهزیستی شده سربازی نرفته بعنی یه روز رفته دیگه غیبت خورده میخوام بدونم چون تاندومهای دست راستش قطع شده ایا معاف میشه الان هم سه فرزند داریم

  1. سلام. دریافت معافیت پزشکی به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد این کمسیون با توجه به شدت و نوع بیماری و تاثیر آن بر زندگی عادی فرد رای معافیت را صادر میکند .اگر این مشکل باعث به وجود آمدن مشکلات حرکتی برای مشمول شده باشد معافیت دائم داده میشود..

 23. سلام.من زیر نظر بهزیستی هستم و دارای مشکل مادرزادی هستم(معلولیت جسمی حرکتی از دست راست)رفتم از بهزیستی نامه گرفتم برا معافیت.بعد رفتم دکتر معاینه کرد گفت اگه با مدرک دیپلم پروند کامل کنی بفرسی صدرصد معافی ولی اگه با مدرک لیسانس پروندم بفرسم احتمال داره فقط معاف از رزم شم.حالا مدرک منم لیسانسه.حالا بنظرتون معاف دائم میشم یا فقط معاف از رزم؟؟

 24. سلام و عرض ادب. من۱۹سالمه و غیبت سربازی ندارم دانشگاه ثبت نام کردم. مادرم ام اس شدید داره و عضو سازمان بهزیستی هستش پدرم هم در قید حیات هستن. و یک برادر ۱۴ساله دارم. میخواستم بدونم با این شرایط میتونم.از خدمت سربازی معاف بشم؟
  لطفا راهنمایی کنید.

 25. سلام خسته نباشید
  من پدرم یه چشمشو از دست داده و اون چشمشم ضعیفه و عضو بهزیستیه
  مادرمم عضو بهزیستیه گوشاش ضعیفن تقریبا ۷۰ دسیبل
  یه برادر بزرگتر دارم که خدمتشو رفته
  میخواستم بدونم امکان معافیت هست یا نه؟

  1. سلام. میتوانید از طریق ماده ۶ بهزیستی برای دریافت معافیت اقدام کنین که پس از بررسی کمسیون های مربوطه نتیجه آن به شما ابلاغ می‌شود.

 26. سلام من شیش ماه پشت دفتر چه ای دارم وهمسرم معلول هست. ایا معافیت بهم طعلق می‌گیرد یانه

  1. خیر چون شامل غیبت میشوید ولی اگر سازمان تشخیص بده که غیبت تون دلیل موجهی داشته باشه ممکنه قبول کنند

 27. سلام ..من پدرم تحت پوشش بهزیستی هست و یک برادر کوچکتر دارم و الان برای معافیت هم اقدام کردم ولی گفتن باید پدرتون از کار افتادگی داشته باشه اما پدر من توانایی کار نداره خواستم ببینم راهی وجود داره ک معافیتم رو بگیرم

 28. با سلام
  من از طریق ماده ۶ حمایت از حقوق معلولان برای معافیت اقدام کردم و تمام مراحل رو گذروندم و مبلغ رو واریز کردم برای صدور کارت اما مسئول نظام وظیفه گفته باید بره استان تایید نهایی بشه و امکان داره مجددأ شمار رو دعوت کنن بهمراه معلول به نظام وظیفه
  اخه من مبلغ صدور کارت رو هم واریز کردم.
  خواستم ببینم آیا میتونه مشکلی ایجاد بشه یا خیر.
  با کمال تقدیر و تشکر و سپاس فراوان از سایت شما.

 29. سلام من یه برادر معلول ویک خواهر معلول دارم که بردارم معلولیت ذهنی جسمی گفتاری هستش کلا فلجه خواهرم معلولیت ذهنی داره میخواستم بدونم معاف میشم یا نه الآنم درحال حاضر سربازم تازه دوماه خدمتم

  1. سلام وقت بخیر
   درصورتی که پدر درقیدحیات نباشد ویا عضو کمیته امداد یا بهزیستی باشیدوخواهر وبرادر معلول مجرد باشند میتوانید برای معافیت کفالت خواهر یا برادر معلول اقدام کنید.

 30. سلام .
  من ی خواهر با معلولیت ذهنی و برادر اعصاب و راون هستن و برای معافیت درخواست دادم الان برای اینکه اضافه نداشته باشم اومدم خدمت تو بهزستی ی کمیسیون تشکیل شد و الان قراره کمیسیون ماده ۶ برگزار بشه میخواستم بدونم میشه ادامه خدمت ندم تا معافیتم. و چقد طول میکشه کمیسیون ماده ۶ تشکیل بشه

 31. سلام وقت بخیر من و برادرم دوقلو هستیم بردارم و هم مادرم دارای معلولیت شدید هستن و زیر نظر بهزیستی هم هستن من میتونم از معافیت استفاده کنم

 32. سلام ما ۳تا برادریم که ۲تا از برادرانم معلولیت ذهنی دارن چندساله که معافیت پزشکی گرفتنه الان هم تحت پوشش بهزیستی هستن پدرم ۶۳سالشه مریضی پارکیسیون دارد بازنشسته هست مادرم مریضی اعصاب داره آیا معافیت بهم تعلق میگیرد سنم ۳۵ساله

   1. سلام من یه برادر معلول ویک خواهر معلول دارم که بردارم معلولیت ذهنی جسمی گفتاری هستش کلا فلجه خواهرم معلولیت ذهنی داره میخواستم بدونم معاف میشم یا نه الآنم درحال حاضر سربازم تازه دوماه خدمتم

    1. سلام درصورتی که پدر درقیدحیات نباشد ویا عضو کمیته امداد یا بهزیستی باشیدوخواهر وبرادر معلول مجرد باشند میتوانید برای معافیت کفالت خواهر یا برادر معلول اقدام کنید.

 33. سلام خسته نباشین.من هفت تا برادر دارم،پدرم سه سال پیش فوت کرده،مادرمو یه ماه پیش تو بهزیستی عضو کردم و نامه کفالت گرفتمو شنبه میخوام برم نظام وظیفه اقدام کنم،بعضی از سایتا نوشتن باید یه سال از عضو بودن بهزیستی بگذره بعد ولی بهزیستی همچین چیزیو نگفتن و نامرو دادن،به نظرتون تو نظام وظیفه به یه همچین مشکلی میخورم؟!

 34. سلام خسته نباشید.من هشت تا برادر دارم،پدرمم سه سال پیش فوت کرده،مادرمو یه ماه پیش تو بهزیستی عضو کردم و نامه کفالت گرفتم،شنبه میخوام برم از نظام وظیفه اقدام کنم،بعضی از سایتا نوشتن باید یه سال بگذره از عضو بودن تو بهزیستی بعد،ولی من رفتم و نامه کفالتم دادن،به نظرتون میتونه مشکلی پیش بیاد؟؟

 35. سلام وقتتون به خیر
  من پارسال درخواست معافیت کفالت بهزیستی دادم بخاطر کم شنوایی پدرم که دوتا از پزشکهای بهزیستی و یکی از دو پزشک نظام وظیفه شدت شنوایی رو ۹۰ دسی بل تشخیص دادن اما یکی از اونا پایینتر از ۷۰ تشخیص داد و به خاطر همون در کمیسیون عمومی شهرستان رد شدم. همون موقع برای اعتراض اقدام کردم که گفتن امکانش نیست و باید یکسال بگذره و تغییر وضعیت بخوری(دانشجوی کارشناسیم).
  امسال هم بیماری پدرم تشدید شده و هم میخوام دوباره اقدام کنم، میشه راهنماییم کنید که باید از کجا شروع کنم و چیکار کنم؟

  1. سلام
   مجدد به نظام وظیفه مراجعه و برگه معافیت کفالت پر کنید و منتظر کمیسون جدید باشید

 36. با سلام و خسته نباشین
  پدرم از ناحیه گوش و چشم مشکل داره و تحت پوشش بهزیستی میباشه و ۴ برادر دارم که ۲ تاشون سربازیشون رو خریدن و یکی معافیت پزشکی گرفته و یک نفر دیگه هم به خدمت رفته و هیچکدوم از شرایط معافیت بهزیستی پدرم استفاده نکرده و خودم هم متولد سال ۱۳۶۹ هستم و تا به امروز درس میخوندم و از معافیت تحصیلی استفاده کردم میخاستم بدونم با این شرایط میتونم معافیتم رو بگیرم.

 37. سلام.
  پدرم به علت از کار افتادگی در سال ۹۲(سکته مغزی)قادر یه کار نبودن و از سال ۹۷تحت پوشش کمیته امداد بودن.و در سال ۹۹هم متاسفانه فوت کردن
  من برای توجیه غیبت اقدام کردم.و بعد از تایید این مورد.
  مادرم سالم هست و میخواییم از ماده ۶ بهزیستی استفاده کنم.عایا معافیت بخاطر کفالت مادر تعلق میگیره؟
  ممنون میشم وقت بذارید و راهنمایی کنید.

 38. سلام من ورودی سال ۹۶ دانشگاه دولتی بودم ولی در پنجمین ترم برای بار سوم مشروط شدم و درسیستم گلستان دانشگاه تاریخ پایان کار من را انتهای بهمن ماه سال ۹۸ مشخص کردند ولی مسئول کمیسیون موارد خاص دانشگاه به من گفت می توانی به دانشگاه پیام نور یا ازاد انتقالی بگیری من هم در اول تیر ماه ۹۹ درخواست انتقالی به پیام نور تهران شمال را دادم که کمیسیون دانشگاه قبول کرد ولی با گذشت ۴ ماه پس از تیر ماه که به دانشگاه زنگ زدم گفتند هیچ نامه موافقتی ازپیام نور نیامده پس من در خرداد ۱۴۰۰ با دانشگاه تسویه کرده و ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ دفترچه سربازی پست کردم که ۶ ماه اضافه خدمت خوردم حال با این شرایط راهی برای موجه کردن غیبت من وجود دارد و این که اگرببخشند چون برادرم در بهزیستی پرونده دارد میشه معاف شوم

 39. سلام بنده ۲۰ سالمه و غیبت ندارم و فعلا دانشجو هستم و والدینم هردو در قید حیات هستند
  مادر من فلج اطفال دارد میخواستم بپرسم میتونم با عضویت مادرم در بهزیستی میتونم از معافیت استفاده کنم؟؟

 40. با سلام
  ما دو برادریم که برادر بزرگم معلولیت ذهنی داره و تحت پوشش بهزیستی هستش (خیلی وقت پیش کارت معافی هم گرفته ) . پدر و مادر هم سالم . میتونم از معافیت بهزیستی ماده ۹ استفاده کنم ؟
  خانواده ای دارای یک فرزند معلول و تنها پسر بالای ۱۸ سال و سالم

 41. سلام. من مادرم سرطان خون داره و تک فرزند هستم. طی تماس، مشاورین شما گفتن که میتونم برای معافیت ماده ۶ بهزیستی اقدام کنم اما وقتی به سازمان بهزیستی مراجعه کردم گفتن که سرطان اصلا تحت پوشش بهزیستی قرار نمیگیره. خواستم بدونم که آیا راهی هست؟

 42. سلام. من مادرم سرطان خون داره و تک فرزند هستم. طی تماس، مشاور شما گفتن که میتونم برای معافیت ماده ۶ بهزیستی اقدام کنم اما وقتی به سازمان بهزیستی مراجعه کردم گفتن که سرطان اصلا تحت پوشش بهزیستی قرار نمیگیره. خواستم بدونم که آیا راهی هست؟

 43. سلام. پدر من ۸۲ سالشه و بیماری ام اس از نوع سوم پیش رونده داره.در غذا خوردن و صحبت کردن مشکل حاد داره و با ویلچر حرکت میکنه و قادر به انجام کارهای روزمره ش نیست. من غیبت دارم. میتونم برم خدمت و از داخل خدمت برای استفاده از معافیت کفالت ماده ۶ بهزیستی استفاده بکنم؟

 44. سلام من ۳ تا خواهر دارم و یکی از خواهرام معلولیت شدید ذهنی داره و تحت پوشش بهزیستی هستش و تک پسر خانواده هستم میخواستم بدونم طبق ماده ۹ از سربازی معاف میشوم در سال ۱۴۰۰؟؟؟ اخه من رفتم بهزیستی گفتند به ما چیزی ابلاغ نشده ولی سایت ها نوشتند طبق ماده ۹ من میتونم معاف بشم . به نظرتون چیکار کنم الان گیج شدم واقعا ؟؟؟؟

 45. سلام من میخوام از ماده۶بهزیستی استفاده کنم برا معافیت آیا پدر که بازنشسته بیمه هست مانع این کارمیشه؟

 46. سلام من پدرم دچار بیماری ناراحتی اعصاب هستند و چند وقت پیش بیماریش اونقد شدید شد یه ۲۰ روزی با دستور پزشک بیمارستان بستری شدند. چندسالی تحت پوشش بهزیستی هستند. میخواستم بپرسم میتونم معافیت بگیرم؟

 47. با سلام و خسته نباشید من پدرم مشکل اعصاب روان داره و مدتی در بیمارستان بستری بودن و تحت پوشش بهزیستی هستن میخواسم بپرسم میتونم از این طریق برای معافیت اقدام کنم؟ و با این شرایط چقد احتمال داره معاف بشم؟

 48. سلام من پسرم موقع سربازیش وفعلا معافیت تحصیلی داره ومن که مادرشان دچار فلج اطفال هستم و فقط یه پسر یه دختر دارم غیبت هم ندارن آیا می تواند معاف شود هر چه شماره می زنم نمی شود آیا می شود با این شماره جواب م راداد ۰۹۱۸۷۲۶۴۷۰۶

 49. سلام وقت بخیر من ۲۳ساله و دارای مدرک کارشناسی هستم غیبت ندارم دو تا برادر کوچک تر از خود دارم که یکیشون مشکل حرکتی و نخاعی داره ، پدر و مادرم هم هر دو در قید حیات و سالم هستند آیا راهی وجود داره که معاف بشم یا در غیر این صورت می تونم با استفاده از این شرایط شهر خودم خدمت کنم در ضمن خودم هم معاف از رزم هستم با تشکر از شما

  1. سلام
   طبق چیزی که گفتید خیر. اما تماس بگیرید تا بیشتر راهنمایی شوید .

 50. سلام.من برادرم ناشنوا است و پدرم سال ۹۰به دلیل ضربه مغزی خون رفته روی سرش.و امسال رفته زیر پوشش بهزیستی و نامه از کار افتاگی از بهزیستی داره.امکان معافیت هست.من هنوز معافیت تحصیلی هم دارم

 51. سلام خسته نباشید من پدرم دست چشم به خاطر تصادف از کار افتاده و پنج بار عمل کرده و مشکل فشار خون بالا هم داره من پسر اول هستم غیبت هم ندارم پدرم کارمند هست و پیش ما زندکی نمیکنه ابا میتونم اونو تحت پوشش بهزیستی ببرم؟ یا اگر میشه باید پیش ما زندگی کنه یا برم محل زندگی پدرم؟

  1. با سلام میزان اسیب دیدگی باید بالا باشد .ترجیحا باید در محل سکونت پدر سکونت داشته باشید

 52. سلام وقتتون بخیر
  برای ماده ۹ بنده تک فرزند ذکور هستم و دو خواهر دارم که یکیشون دارای مشکل شدید بینایی هست (برای رفت و آمد و همراهی توی موسیقی تحصیل نیازه که همراهش باشم)، غیبت نداشتم و قصد ادامه دانشگاه برای کارشناسی ارشد دارم (متولد۷۷ هستم) پدر و مادر هم بدون مشکل و سلامت هستن.
  امروز به نظام وظیفه کرج مراجعه کردم و گفتن از سال ۹۲ – ۹۳ چنین قانونی دیگه نیست
  آیا درست گفتن؟ اگر که اشتباه گفتن لطف میکنین راهنمایی بفرمایین که از چه طریقی بهتره پیگیری کنم؟

 53. سلام علیکم.بنده۲۴ساله دانشجو هستم.مادرم سرپرست خانواده هستن(فوت پدر) تازه درخواست زیر نظر بهزیستی دادیم.چون علاوه بر فوت پدر.مادرم معلولیت(تنگی کانال نخاعی، سکته مغزی) هستن.آیا بعد از تایید کمیسیون مادرم امکان درخواست معافیت کفالت هست.متشکر

 54. سلام من۱۹سالمه یه برادر کوچیک دارم ۱۷سالشع پدرم مددجوی بهزیستی هست کارت قرمز داره شدت معلولیتش هم شدید هست آیا معافیت سربازی میتونم بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنین

   1. سلام من دوفرزنددارم دوتاشون معلولیت بینای شدیددارند دوتشون توی بهزیستی میتونم معافیتبگیرم لطفاراهنمای کنید

 55. سلام خسته نباشین
  پدرم وخاهرم معلول هستن پدرم خفیف هس وخاهرم متوسط غیبت سربازی ندارم چهارتادارم برادر ندارم معاف میشم یانه؟

  1. سلام اگر با رای کمیسیون کفالت نظام وظیفه پدر شما توانایی مراقب از خود را نداشته باشد میتوانید کفالت پدر را بر عهده بگیرید. برای بررسی کفالت خواهر شما نیاز به اطلاعات بیشتری است.

   1. سلام بنده متولد ۱۳۷۵ هستم پدرم سال ۱۳۹۴ فوت کردن مادرم جزع بهزیستی هستن وعمل قلب باز کردن.ویک خاهر کوچکتر که ۲۰ سال دارد دارا هستم که تازه ازدواج کردن بنده سال های طولانی به سبب دچار شدن به افسردگی زمانی که پدرم را از دست دادم دچار این عارضه شدم نتوانستم دنبال کفالت مادر خود بروم الان حالم خیلی بهتر است میخاهم کار کنم واز مادرم که مریض هستن دیابت دارن فشار خون دارن عمل قلب کرده ان نگهداری کنم میدونم غیبت دارم ولی دلایل را گفتم ایا هیچ راهی است تا معاف شوم با داشتن غیبت اگر یک راهم میدانید به من بگویید تو رو خودا.ایا افسردگی من در طول این سالها توجیه برای دریافت معافیت است؟ خاهش میکنم جواب دهید تا تکلیف خود را بدانم

    1. سلام باید شرایط شما دقیق تر برسی شود اما بطور کلی با داشتن حتی یک روز غیبت معافیتی شامل حالتون نمیشه
     برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

  2. سلام بنده متولد ۱۳۷۵ هستم پدرم سال ۱۳۹۴ فوت کردن مادرم جزع بهزیستی هستن وعمل قلب باز کردن.ویک خاهر کوچکتر که ۲۰ سال دارد دارا هستم که تازه ازدواج کردن بنده سال های طولانی به سبب دچار شدن به افسردگی زمانی که پدرم را از دست دادم دچار این عارضه شدم نتوانستم دنبال کفالت مادر خود بروم الان حالم خیلی بهتر است میخاهم کار کنم واز مادرم که مریض هستن دیابت دارن فشار خون دارن عمل قلب کرده ان نگهداری کنم میدونم غیبت دارم ولی دلایل را گفتم ایا هیچ راهی است تا معاف شوم با داشتن غیبت اگر یک راهم میدانید به من بگویید تو رو خودا.ایا افسردگی من در طول این سالها توجیه برای دریافت معافیت است؟ خاهش میکنم جواب دهید تا تکلیف خود را بدانم

   1. سلام باید شرایط شما دقیق تر برسی شود اما بطور کلی با داشتن حتی یک روز غیبت معافیتی شامل حالتون نمیشه
    برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 56. سلام خسته نباشین
  پدرم وخاهرم معلول هستن پدرم خفیف هس وخاهرم متوسط من معاف میشم یانه غیبت سربازی ندارم چهارتادارم برادر ندارم

  1. سلام اگر با رای کمیسیون کفالت نظام وظیفه پدر شما توانایی مراقب از خود را نداشته باشد میتوانید کفالت پدر را بر عهده بگیرید. برای بررسی کفالت خواهر شما نیاز به اطلاعات بیشتری است.

   1. سلام من میخوام از ماده۶بهزیستی استفاده کنم برا معافیت آیا پدر که بازنشسته بیمه هست مانع این کارمیشه؟

 57. سلام من یک برادر بزرگتر دارم که از پدرم معافیت کفالت گرفته خواستم بدونم ایا من میتونم معافیت ماده شش استفاده کنم پدرم معلولیت از دو پا داره و عضو بهزیستی هست

  1. دوست عزیز
   سلام در ماده ۶ بهزیستی معافیت کفالت اگر حتی برادر بزرگتر هم داشته باشید با مادر یا پدر است که تعیین کند کدام فرزند کفالت را به عهده بگیرد اما چون برادر شما به صورت کل کفالت را برعهده گرفته است آن هم کفالت پدر باید بررسی شود تا بشود از این قضیه کاملا مطلع بود

 58. سلام من پدرم سکته ی مغزی کرده و حدود دوسال است ک سمت چپش فلج است کمیسیون بهزیستی تایید کردن ولی براش زدن متوسط و گفتن ک نامه برای معافیت نمیدن دلیلش رو میشه بدونم؟؟وچیکار باید کنم؟؟

  1. سلام
   وضعیت جسمانی پدر اگر سالم نباشد از نظر شورای عمومی نظام وظیفه شما میتوانید کفالت ایشون رو در صورت اینکه تک فرزند مذکر باشید برعهده بگیرید.

 59. سلام
  با توجه به غیبت و برادر بالای ۱۸ سال میتوان از ماده ۶ بهزیستی استفاده کرد؟

  1. سلام بنده متولد ۱۳۷۵ هستم پدرم سال ۱۳۹۴ فوت کردن مادرم جزع بهزیستی هستن وعمل قلب باز کردن.ویک خاهر کوچکتر که ۲۰ سال دارد دارا هستم که تازه ازدواج کردن بنده سال های طولانی به سبب دچار شدن به افسردگی زمانی که پدرم را از دست دادم دچار این عارضه شدم نتوانستم دنبال کفالت مادر خود بروم الان حالم خیلی بهتر است میخاهم کار کنم واز مادرم که مریض هستن دیابت دارن فشار خون دارن عمل قلب کرده ان نگهداری کنم میدونم غیبت دارم ولی دلایل را گفتم ایا هیچ راهی است تا معاف شوم با داشتن غیبت اگر یک راهم میدانید به من بگویید تو رو خودا.ایا افسردگی من در طول این سالها توجیه برای دریافت معافیت است؟ خاهش میکنم جواب دهید تا تکلیف خود را بدانم

   1. سلام باید شرایط شما دقیق تر برسی شود اما بطور کلی با داشتن حتی یک روز غیبت معافیتی شامل حالتون نمیشه
    برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

    1. سلام من ۲۰ سالمه الان ۲ماه خدمت هستم پدرم ریه هاش خرابن نفس تنگی داره آسم داره ایا بره تو بهزیستی من میتونم معاف بشم؟؟

 60. سلام
  من بهمن ۹۸ برای معافیت ماده ۶ بهزیستی به دلیل مشکل شنوایی پدرم درخواست دادم، چهارتا متخصص ادیولوژیست( دوتا از سمت بهزیستی و دوتا از نظام وظیفه) پدرم رو معاینه کردند و دوتا از اونا درصد شنوایی رو ۹۰ دسی بل و یکیشون ۷۵ و آخری ۵۵ دسی بل ثبت کرد، و در نتیجه به خاطر همون ۵۵ دسی بل توی کمیسیون نظام وظیفه شهرمون رد شدیم!
  به ما گفتن برای درخواست دوباره باید یک سال بگذره از کمیسیون و الان یک سال گذشته…
  خواستم بدونم مشکلی برای درخواست دوباره وجود نداره؟
  و اینکه مراحلش شبیه همون مراحل پارساله یا این دفعه فرق داره؟
  ابنم بگم که کم شنوایی پدرم تشدید شده امسال!

  1. سلام دوست عزیز
   مراحل فرقی ندارد در صورت باز بودن پنل در نظام وظیفه اقدام کنید

 61. سلام من ۳۳سال سن دارم بچه ام ۳سالشه مشکل قلبی داره تحت پوشش بهزیستی هست به نظرتون معاف میشم یا نه

 62. سلام خسته نباشید
  دخترم کاشت حلزون شده و الان چون بعد از کاشت هستیم درصد مشکلش رو متوسط زدن
  با این تفاسیر میتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم یا نه؟

 63. سلام،من یک برادر معلول ذهنی دارم ویک خواهر سالم ایا میتونم از شرایط معافیت استفاده کنم؟ ممنون

 64. سلام خسته نباشید
  مادر من داری معلولیت درجه متوسط هست آیا امکان معاف شدن من هست یا باید درجه معلولیت شدید باشد؟

 65. سلام خسته نباشید
  مادر من به دلیل رماتیسم پیشرفته که باعث شده نتونه راه بره و در کمیسیون پزشکی بهزیستی معلولیت درجه متوسط بهش دادن، به نظرتون میتونم معاف بشم در ضمن من یه برادر با معلولیت شدید دارم

 66. سلام بنده مادرم ۲۰ سال سابقه بیماری اعصاب داره(اسکیزوفرنی) مددجوی بهزیستی هست و سه بار هم بستری شده و سابقه خود کشی هم داره که موجب شکستن دوتا پاش شد. و احتمال داره دوباره به خودش اسیب وارد کنه در ضمن پدر بنده زندست ولی به تنهایی قادر به نگهداری از مادم نیست. ایا من میتونم با این شرایط معافیت ماده شش بهزیستی بگیرم

  1. سلام دوست عزیز حتما اقدام کن چون قطعا می تونی معاف بشی معمولا دوتا بستری کفایت می کنه

 67. سلام بنده مادرم ۲۰ سال سابقه بیماری اعصاب داره(اسکیزوفرنی) مددجوی بهزیستی هست و سه بار هم بستری شده و سابقه خود کشی هم داره که موجب شکستن دوتا پاش شد. و احتمال داره دوباره به خودش اسیب وارد کنه در ضمن پدر بنده زندست ولی به تنهایی قادر به نگهداری از مادم نیست. ایا من میتونم با این شرایط معافیت ماده شش بهزیستی بگیرم

 68. سلام من یه برادر بزرگتر از خودم دارم دارای معلولیت شدید از بهزیستی هست دونفریم خودمم بالای ۱۸هستم بردارم خودش معاف شده خواستم بدونم منم میتونم معاف شم ممنون دانسجوام هستم

 69. سلام وقت بخیر بنده مادرم برای اختلا در شنوایی و لکنت زبان تحت پوشش بهزیستی می‌باشد آیا بنده میتوانم معاف شوم غیبت هم ندارم پدرم هم در قید حیات می‌باشد

 70. سلام.من فارغ التحصیل لیسانسم و غیبت ندارم.پدرومادرم ۴سال که جداشدن و یک برادر بزرگتر دارم که باگرفتن کفالت پدر معاف شدن.میخاستم بدونم من برای گرفتن کفالت مادرم از طریق بهزیستی اقدام کنم یاکمیته امداد?کدوم سازمان شانس بیشتری برای معافیت دارم که مادرم رو به عنوان سرپرست خانوار اون سازمان عضوکنم.

  1. دوست عزیز
   با وجود برادر بزرگتر فقط از طریق بهزیستی ماده ۶ اقدام کنید

 71. سلام بنده برامعافیت پزشکی اقدام کردم ومزان شنوای گوش هام ۶۵و۹۰هستش ولی بااینکه عضوبهزیستی هستم گفتندکه بایدازدانشگاه انصراف بدم(ترم۳هستم) چکاربایدبکنم که نیازی به انصراف ازدانشگاه نباشه

  1. سلام
   کاهش شنوائی یک طرفه بطوری که معدل آستانه شنوایی هوایی Air conduction در فرکانس های چهارگانه (۵۰۰ – ۱۰۰۰-۲۰۰۰-۴۰۰۰) بیش از ۸۰ دسی بل باشد : معاف دائم
   نیاز به انصراف هست

 72. سلام. من تا ۳ماه دگ معافیت دارم و مادرمم دارم کارای عضو بهزیستی انجام میدم.پدرمم قید حیات. میخاستم بپرسم اگه الان اقدام کنم ماده ۶، چون نزدیک ۵ماه زمان میبره بعد ۳ماه اضافه میخورم؟

  1. چند روز مونده به اتمام فرصت اقدام کن بعد تاریخ اعزامت که مشخص شد درخواست تعویق اعزام بده به جهت بررسی معافیت و… فقط حواست باشه دوتا بستری ضروری هست

  2. سلام من۲۴سالمه یک بار اقدام به معافیت برای کفالت پدر کردم گفتن سه بار باید بستری شده باشه پدرم چندین بار بستری شده اما مربوط به ۲۰سال پیش بوده و فقط مدرک یبارشو پیدا کردیم. برا همین اصفهان قبول نکرد.باتوجه که به این پدرم نزدیک به سی سال مشگل اعصاب داره و روزی بیست عدد قرص میخوره اصلا یک روزم سرکار نرفته و مادرمم پلاتین داره و خونه نشین هستش ویک برادرم کوچک تر دارم که خدمت رو تموم کرده. آیا میتونم با توجه به ماده شیش که پدر مادر نیاز به نگه داری دارن و خرج خونواده رو نمیتونن دربیارن کفالت بگیرم ایا میشه؟؟؟ لطفا جواب بدید یاعلی

    1. سلام دوست عزیز نوشتم یک برادر کوچکتر دارم که خدمتش رو انجام…
     من میخواستم از طریق ماده شیش کفالت بگیرم شرایط رو گفتم پست نکردم که غیبت خورده باشم بعدشم تو این مدت نگهداری میکردم ازشون … غیبتی نیس ولی یک برادر دارم چرا باید تک فرزند باشم؟ تک فرزندی تو ماده شیش که ملاک نبوده لطفا جواب بدید اگه میشه ما اقدام کنیم گیریم به قرآن …؟

 73. سلام.من اختلال شنوایی متوسط هردوگوش دارم به طوری که میزان شنوایی گوش راستم۶۵وگوش چپم ۹۰هستش وازسال ۹۶عضوبهزیستی هستم ودرحال حاضردانشجوهستم چجوری برای میتونم برای معافیتم ازطریق بهزیستی اقدام کنم.ممنون میشم اگه راه نماییم کنید.

  1. سلام خسته نباشید شما باید برای معافیت پزشکی اقدام کنید و مدارک خود را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید

   1. سلام بنده اقدام کردم گفتندکه بایدازدانشگاهم انصراف بدم راهی هست بااینکه عضوبهزیستی هستم نیازی به انصراف نباشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

     1. سلا خسته نباشید بنده مادرم به دلیل بیماری افسردگی تحت پوشش بهزیستی است و پدرم هم قید حیات است و تک پسر هستم و سه خواهر هم دارم و غیبت هم ندارم آیا میتوانم معافیت ماده ۶ بگیرم خواهشا جواب بدید مرسی

     2. سلام دوست عزیز
      از ماده ۶ و معافیت سه خواهری میتوان اقدام کرد

 74. سلام دوستان گرامی . ببخشید بنده دانشجو هستم من خواهرم از شوهرش طلاق گرفته و یک دختر ۶ ساله داره . پدرم نیز سال ۹۱ فوت کردن اما برادر بزرگتر از خودم دارم که اون پایان خدمت داره آیا شانسی بای معافیت بنده هست . ممنون

 75. سلام خسته نباشید
  ماده ۹ بهزیستی که اشاره شده هنوز کاربرد داره؟
  من مراجعه کردم نظام وظیفه گفتن خبر ندارن از این جریان(ابلاغ نشده)
  الان این ماده هست؟ قراره بیاد؟
  یا لغو شده؟
  ممنون

   1. سلام .. من بردارم در سال ۱۳۹۰از معافیت کفالت مادر استفاده کردن .. اما خودم الان میتونم از ماده ۹استفاده کنم؟یا کلااا از معافیت بهزیسیتی یک نفر میتونع استفاده کنه؟

 76. سلام. من پدر و مادرم هر دو تحت پوشش بهزیستی هستن. برادر بزرگتر کفیل پدر شده . من میتوانم کفیل مادر شوم؟

 77. با سلام
  من دو برادر معلول تحت پوشش بهزیستی دارم که یکی از آنها متوسط و دیگری شدید است و همچنین یکی از آنها کمتر از یک سال تحت پوشش بهزیستی شده، آیا معافیت شامل حال من میشود؟
  با تشکر

  1. سلام
   یکی از فرزندان پسر خانواده ای که دو نفر از خواهر یا برادران معلول باشند امکان اخذ معافیت دارند.

 78. سلام
  من دو برادر تحت پوشش بهزیستی دارم که یکی از آنها کمتر از یک سال تحت پوشش بهزیستی شده، آیا من مشمول استفاده از معافیت ماده ۶ هستم یا خیر؟
  با تشکر

  1. سلام
   یکی از فرزندان پسر خانواده ای که دو نفر از خواهر یا برادران معلول باشند امکان اخذ معافیت دارند.

 79. سلام خسته نباشید
  من مادرم تحت پوشش بهزیستیه پدرم هم ۶۱ سالشه و دیسکه کمر داره نمیتونه بیشتر از ۱۵ دقیقه وایسا و یا راه بره … میخواستم بدونم میشه معاف شم یا نه در حاله حاظر در حال خدمت هستم و ادامه خدمت با وجوده شرایطی که دارم سخته اینم بگم که پدرم قیم مادرم شده از طریق بهزیستی اگه راهی هست بهم بگید که اقدام کنم

  1. سلام
   اگر تایید شود که پدر توانایی مراقب و نگهداری از خود و مادرتان را ندارد، میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

  2. سلام من دو فرزند دارم یکی از ان تحت پوشش بهزیستى است مریضی ان جسمی حرکتی است ایا فرزند دیگر م معاف شامل ان میشود

   1. سلام
    این معافیت برای افرادی است که حداقل دو نفر از خواهرو برادرها تحت پوشش بهزیستی باشند.

 80. سلام خست نباشید متولد۶۱هستم متاهل دارای یک فرزندپدرم سال ۷۹فوت کرده سرپرستی مادرم نیزبه عهده من هست زیرپوشش کمیته امدادمیباشد ۲برادربزرگترازخودم دارم هر۲خدمت رفتندومتاهل هم هستند ولی یکی ازبرادرانم سال ۸۶ به علت ایست قلبی فوت کردن که داری یک فرزندبودن که سر ستیش به عهده من هست حالا بااین شرایط ومشکلات نمیدانم چکارکنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. سلام
   با توجه به غیبت از سربازی و داشتن برادر بزرگتر امکان اخذ معافیت کفالت وجود ندارد.

 81. سلام. خسته نباشید. مادرم تحت پوشش بهزیستی هست ب دلیل افسردگی و بیماری های روانی و پدرم فوت کردن و یکی برادر بزرگ تر دارم ک معاف شدن و کفالت پدر را گرفته اند الان من میتوانم از معافیت ماده ۶ استفاده کنم؟؟؟باتشکر

  1. سلام
   بله یکی از اعضای خانواده هایی که پدر یا مادر معلول دارند، میتوانند از این معافیت استفاده کنند.

 82. سلام
  مادر من دو ساله که به علت معلولیت متوسط چشم تحت پوشش بهزیستی هست و خودم دانجشوی سال اول کارشناسی هستم آیا منم شانسی برای معافیت از طریق بهزیستی هستم؟
  با تشکر

  1. سلام
   درصورتی که مادر سرپرست و همسر نداشته باشد، شما میتوانید برای این نوع معافیت اقدام کنید.

 83. باسلام من پدرم فوت کرده یکی برادر بزرگ تر خودم دارم و مادرم تحت پوشش بهزیستی هست برادرم کفیل پدرم شده و پدرم فوت کزذه من میتونم کفیل مادرم بشوم؟؟؟

  1. سلام شوهرم تحت پوشش بهزستی هست همه کمیسون پزشکی انجام دادیم فقط باید برم پلیس +۱۰ ولی به خاطر کرونا و عقب افتادن های کمیسون الان ۱۵ روز پسرم غیبت داره چون پرونده در برسی بوده غیبتش موردی نداره

   1. با سلام
    من یک برادر با معلولیت شدید دارم و تنها پسر سالم خانواده هم هستم خواستم ببینم بنا بر ماده ۹ بهزیستی میتونم معاف بشم؟دوستان هم پرسیده بوده بودن من خوندم ولی جواب های متفاوتی گرفتن ممنون میشم از راهنماییتون

    1. سلام بله از طریق بهزیستی مراجعه کنید البته باید پدر از کار افتاده باشن

 84. سلام خسته نباشید تک فرزندم برادرخواهرندارم
  پدرم۴۶سالشه مادرم بیمارسکته مغزی کرده یه طرف لمس و لکنت زبان داره برای معافیت کفالت چیکارکنم؟

  1. سلام
   اگر پدر شما بیمار نیست و توانایی مراقبت از مادر را دارد، معافیت کفالت به شما تعلق نمیگیرد.

 85. با سلام
  کمسیون من تایید شده پیش دکتر نظام وظیفه و رفته زیر نظر متخصص نظامی اونجا هم بعد از ویزیت ایشون گفتن جواب رو میدن نظام وظیفه
  هنوز خبری نشده . بلخره چی میشه؟ کی میده نظام وظیفه؟ بعد که فرستاد اونجا مرحله ی بغدی چیه؟ ایا شما میدونین؟

  1. سلام
   بیماری شما باید در چند مرحله تایید شود مرحله اول همان مکعاینات پزشک اولیه است، بعد از آن باید به بیمارستان مراجعه کنید تا آزمایشات تکمیلی انجام شود. بعد از این مرحله نیز نوبت به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه میرسد.

 86. سلام من برادری دارم که تحت پوشش بهزیستی هست و از سربازی معاف شده و یک خواهر دارم ۱۵ ساله ایا با این وجود من میتوانم از معافیت ماده ۹ بهزیستی استفاده کنم؟

  1. سلام
   خانواده هایی که یک فرزند معلول و یک فرزند ذکور بالای ۱۸ سال سالم دارند، میتوانند برای معافیت فرزند مشمول از معافیت ماده ۹ بهزیستی استفاده کنند.

 87. سلام و عرض ادب
  ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات خوبی که گذاشتین
  سوال بنده این هست که من در حین خدمت هستم و چند ماهی از خدمتم گذشته است
  مادر من نابیناست و تک پسر هستم و زیر پوشش بهزیستی هستیم برای معافیت اقدام کردیم و الان در مرحله ی ثبت درخاست معافیت از پلیس +۱۰ هستیم فقط به نامه ی اشتغال به خدمت نیاز داشتیم که انجام شد . میخاستم بدونم در حال حاضر که من در حین خدمت هستم بعد از انجام کمسیون بدوی در نظام وظیفه و تایید معافیت من چند روز بعد معاف میشوم یعنی چند روز معافیت من قطعی میشه بعد از تایید معافیت .؟ ایا همون روز بهمون میگن معافی یا بعد میگن؟

  1. سلام
   اعلام معافیت شما به مدت زمانی بستگی دارد که کارهای اداری پایانی طی میشود.

   1. میدونم.میخام بدونم چقد وقت طول میکشه . مثلا وقتی امروز کمسیون انجام بشه و تایید بشه همون روز معافی رو میدن بعد از پرداخت فیش و این صحبتا؟

 88. سلام.پدرم دچار اختلال شنوایی شده وگوش راست۹۰ وگوش چپ ۶۵ درصد کاهش شنوایی داشته.ایا کمسیون پزشکی با معافیت بنده موافقت می کنن؟

 89. سلام و عرض ادب
  ببخشید من برادری دارم با معلولیت ذهنی و جسمی (دارای کارت معلولیت از بهزیستی که نوع معلولیت ذهنی و جسمی با شدت متوسط رو داراست) ، من به عنوان تنها فرزند پسر سالم بالای ۱۸ سال خانواده میتونم معافیت بگیرم ؟

  1. سلام
   خیر شما نمیتوانید از معافیت ماده ۶ بهزیستی استفاده کنید. این نوع معافیت برای یکی از فرزندان خانواده هایی در نظر گرفته شده که پدر یا مادر و یا دو نفر از فرزندان دارای معلولیت باشند و تحت پوشش بهزیستی باشند.

 90. سلام
  آیا پدر نابینا از یک چشم که تحت پوشش بهزیستی قرار دارد و شدت معلولیت آن توسط بهزیستی متوسط اعلام شده،تنها فرزند پسرش میتواند از ماده ۶استفاده کند؟

  1. سلام
   بله شما مشمول این معافیت هستید اما توجه کنید که این معافیت در صورتی به شما تعلق میگیرد که کمیسیون پزشکی نظام وظیفه تایید کند پدر به نگهداری و مراقبت نیاز دارد.

 91. سلام
  آیا پدر نابینا از یک چشم که تحت پوشش بهزیستی قرار دارد و بهزیستی،شدت معلولیت را متوسط اعلام کرده،امکان استفاده از ماده ۶را دارد؟

  1. سلام
   سلام
   بله شما مشمول این معافیت هستید اما توجه کنید که این معافیت در صورتی به شما تعلق میگیرد که کمیسیون پزشکی نظام وظیفه تایید کند پدر به نگهداری و مراقبت نیاز دارد.

 92. سلام وقت بخیر ، ۲ فرزند پسر دارم پسر کوچکم مریضه (معلولیت ذهنی جسمی گفتاری خیلی شدید) و مطابق با ماده ۹ عفو مقام معظم رهبری ماده ۹ بهزیستی پسر بزرگم معاف میشه ولی هم بهزیستی رفتم و هم نظام وظیف میگن به ما ابلاغ نشده خواهش میکنم راهماییم کنید که وقتش نگزره و غیبت نخوره تشکر میکنم خسته نباشد

  1. سلام
   در این مورد باید بخشنامه های مربوط به اجرای این طرح به سازمان های بهزیستی و نظم وظیفه ابلاغ گردد. در صورت ضرورت و آگاهی از زمان اجرای این طرح میتوانید با تمدید مهلت سربازی از غیبت خوردن فرزندتان جلوگیری کنید.

   1. سلام بنده متولد ۱۳۷۵ هستم پدرم سال ۱۳۹۴ فوت کردن مادرم جزع بهزیستی هستن وعمل قلب باز کردن.ویک خاهر کوچکتر که ۲۰ سال دارد دارا هستم که تازه ازدواج کردن بنده سال های طولانی به سبب دچار شدن به افسردگی زمانی که پدرم را از دست دادم دچار این عارضه شدم نتوانستم دنبال کفالت مادر خود بروم الان حالم خیلی بهتر است میخاهم کار کنم واز مادرم که مریض هستن دیابت دارن فشار خون دارن عمل قلب کرده ان نگهداری کنم میدونم غیبت دارم ولی دلایل را گفتم ایا هیچ راهی است تا معاف شوم با داشتن غیبت اگر یک راهم میدانید به من بگویید تو رو خودا.ایا افسردگی من در طول این سالها توجیه برای دریافت معافیت است؟ خاهش میکنم جواب دهید تا تکلیف خود را بدانم

    1. سلام باید شرایط شما دقیق تر برسی شود اما بطور کلی با داشتن حتی یک روز غیبت معافیتی شامل حالتون نمیشه
     برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/9/15

سه شنبه

1400/9/16

چهارشنبه

1400/9/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید