معافیت پزشکی نظام وظیفه

معافیت پزشکی نظام وظیفه
به اشتراک بگذارید

معافیت پزشکی نظام وظیفه شناخته شده ترین و قدیمی ترین نوع معافیت در ایران محسوب می شود . به همین دلیل معافیت پزشکی نظام وظیفه بسیار پرطرفدار است . هرساله تعداد ریادی از افراد و مشمولان خدمت وظیفه تلاش می کنند تا بتوانند از معافیت پزشکی نظام وظیفه استفاده کرده و از شر رفتن به خدمت سربازی خلاص شوند . همانطور که می دانید معافیت پزشکی نظام وظیفه راه آسانی است که مشمولین انتخاب می کنند .

معافیت پزشکی نظام وظیفه

با وجود اینکه سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا راه های معافیت بسیاری را جلوی روی مشمولین قرار داده است . اما داشتن شرایط پزشکی و گرفتن معافیت های پزشکی نظام وظیفه راه سهل و آسانی است که ما به بسیاری از جوانان پیشنهاد می کنیم . چرا که این روزها معافیت سربازی برای بسیاری تبدیل به یک آرزوی دست نیافتی شده است .  معافیت پزشکی سربازی نظام وظیفه این اجازه را به مشمولین می دهد تا با یک عارضه یا بیماری از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ یا همان دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی درخواست معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه خود را ثبت کرده و برای گرفتن کارت معافیت پزشکی منتظر بمانند .

اماسوال اینجاست که  آیا همه در رسیدن به هدف خود که همان معافیت است موفق خواهند بود ؟ همه جوانانی که برای معافیت پزشکی سربازی اقدام می کنند به نتیجه می رسند ؟ چه کارهای باید برای گرفتن معافیت های پزشکی نظام وظیفه انجام داد تا به بهترین نتیجه رسید ؟ چه مدارکی برای گرفتن معافیت های پزشکی نظام وظیفه نیاز است ؟ چه سنی بهترین موقع برای ثبت درخواست معافیت های پزشکی خدمت نظام وظیفه می باشد ؟ تمام این سوالات نیازمند پاسخی جامع است تا جوانان این مرز و بوم برای رسیدن به هدف مهمی مانند معافیت سربازی به نتیجه ای دلخواه برسند .

اما بدون مشاوره نظام وظیفه این کار میسر نخواهد بود . زیرا انواع معافیت های موجود که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا آن ها را تبیین کرده و قوانینی که همین سازمان صادر کرده است بسیار دقیق است . برای گرفتن انواع معافیت ها و هم چنین معافیت پزشکی وظیفه عمومی باید این قوانین را کاملا بشناسیم و شرایط خود را با این قوانین و ضوابط مطابقت دهیم . مرکز مشاوره آویژه در نظر دارد بهترین مشاوره معافیت سربازی و مشاوره نظام وظیفه را به مشمولین ارائه دهد تا جوانان از این مشاوره ها استفاده کرده و به نتیجه ی مطلوب برسند .


بیشتر بخوانید: روند رسیدگی به معافیت پزشکی نظام وظیفه


شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه این گونه است که مشمول بر اساس شدت بیماری و نوع بیماری ازانواع معافیت ها بهره مند خواهد شد . اما شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه برای افراد متفاوت خواهد بود . به طور واضح اینکه مشمولین می توانند طبق قانون معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه خود را در یکی از انواع گروه سلامت جسمی و روحی مشمولین که توسط سازمان نظام وظیفه تهیه شده است قرار دهند . سپس بر طبق این جدول متوجه خواهید شد از چه نوع معافیتی ممکن است برخوردار شوید .

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه طبق ماده ۳۹ معافیت پزشکی :

 1. معافبت دائم : گروهی که معافیت دائم می گیرند افرادی هستند که به یکی از بیماری های موجود در لیست بالا مبتلا هستند و شورای پزشکی رای نهایی معافیت را برایشان صادر کرده است .
 2. معافیت موقت : گروهی که به دلیل بیماری یا جراحی مدت کوتاهی را معاف می شوند تا به سلامت کامل برگردند و بتواند ادامه ی خدمت خود را انجام دهند .
 3. معافیت خدمات رزمی : گروهی که به دلیل بیماری و نقص عضو خفیف از انجام کارهای رزمی معاف می شوند . این افراد  به خدمت می روند اما از رفتن به اردوهای نظامی و کارهای رزمی معاف اند .
 4. اعزام به خدمت : گروهی که سالم هستند جزو این گروه می باشند که باید ۲۱ ماه خدمت کرده و سپس کارت معافیت بگیرند .

شرایط و ضوابط معافیت پزشکی نظام وظیفه همانطور که توضیح دادیم بر اساس چهار گروه بالا صورت می گیرد . مشمولین با توجه به شرایط بیماری می توانند خود را در این گروه ها تقسیم بندی کنند .

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه


بیشتر بخوانید: آخرین تغییرات معافیت پزشکی  نظام وظیفه


انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه که در بالا به آن ها اشاره کردیم جزو اصلی ترین انواع معافیت های پزشکی نظام وظیفه محسوب می شوند . درست است که جوانان دوس دارند و تلاش می کنند تا بتوانند هر طور شده است از معافیت دائم بهره بگیرند . اما متاسفانه در سال های اخیر سخت گیری سازمان نظام وظیفه عمومی و ستاد نیروهای مسلح برای دادن انواع معافیت ها به ویژه معافیت های پزشکی نظام وظیفه بسیار زیاد شده است . معمولا در طی این سال ها قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی در ارتباط با اتواع معافیت های نظام وظیفه به ویژه انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه بسیار سخت گیرانه است .

اما باید بدانید که بسیاری از مشمولین نیز هستند که با وجود همین سخت گیری ها و قوانین سرسختانه به تلاش خود ادامه داده و از معافیت پزشکی استفاده کرده اند . البته ناگفته نماند که جوانانی که از انواع معافیت های پزشکی نظام وظیفه به خصوص معافیت دائم استفاده کرده اند برای استخدام در ارگان ها و سازمان های دولتی به مشکل برخورده اند . پس قبل از اقدام برای گرفتن هر نوع معافیت به ویژهمعافیت های پزشکی نظام وظیفه عمومی با مشاوره نظام وظیفه مرکز مشاوره آویژه مشورت کنید .


بیشتر بخوانید: معافیت های پزشکی نظام وظیفه


مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه

مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه از مهم ترین قسمت های اقدام برای این نوع معافیت می باشد . زیرا با انجام صحیح مراحل معافیت پزشکی نظام وظیفه مشمولین سریع تر به نتیجه خواهند رسید و در این مسیر به مشکل بر نخواهند خورد .

ابن مراحل اقدام برای معافیت پزشکی نظام وظیفه عبارتند از :

 • جمع آوری مدارک و مستندات پزشکی مورد نیاز
 • ثبت درخواست معافیت های پزشکی نظام وظیفه
 • مراجعه به بیمارستان برای انجام آزمایشات تخصصی
 • شرکت در کمیسیون پزشکی نهایی
 • گرفتن رای صادره شورای پزشکی
 • گرفتن کارت معافیت پزشکی

  بیشتر بخوانید: آیین نامه معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه


مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه

مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه مانند سایر معافیت ها است . با این تفاوت که مدارک لازم و مورد نیاز برای معافیت پزشکی نظام وظیفه نیازمند مدارک و مستندات پزشکی است که به مشمولین و متقاضیان کمک خواهد کرد تا سریع تر به نتیجه ی مطلوب خود برسند . زیرا مستندات پزشکی در رای نهایی شورای پزشکی بسیار کمک کننده خواهد بود .

مدارک مورد نیاز برای معافیت پزشکی نظام وظیفه :

 1. عکس ۳*۴ رنگی
 2. گواهی مدرک تحصیلی با کپی آن
 3. شناسنامه و کپی صفحات آن
 4. کارت ملی و کپی آن
 5. فرم وضعیت مشمول
 6. فرم واکسن
 7. فرم معاینه پزشکی
 8. و سایر مدارک

معافیت ها

انواع بسیاری از معافیت ها به جز معافیت پزشکی وجود دارند که آن ها را با هم بیشتر خواهیم شناخت :

 1. معافیت کفالت پدر
 2. معافیت کفالت مادر
 3. معافیت کفالت خواهر
 4. معافیت تحصیلی
 5. معافیت نخبگان
 6. معافیت پزشکی
 7. معافیت مددجویان
 8. معافیت ایثارگری
 9. معافیت بخشودگی سنی ( عفو رهبری)

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه


فهرست بیماری های نظام وظیفه

اولین قدم برای کسب اطلاعات در زمینه معافیت های پزشکی نظام وظیفه عمومی این است که با فهرست بیماری در این نوع معافیت آشنا شوید .

 1. بیماری های پوستی و زیرپوستی
 2. بیماری های ریوی
 3. بیماری های گوارشی
 4. بیماری های اسکلت و استخوان
 5. بیماری های قلبی و عروقی
 6. بیماری های گوش و حلق و بینی
 7. بیماری های فک و دهان و دندان
 8. بیماری های چشمی
 9. بیماری های عفونی
 10. بیماری های عمومی
 11. بیماری های غدد مترشحه
 12. بیماری های خون و آنکولوژی
 13. بیماری های دستگاه تناسلی
 14. بیماری های اعصاب و روان
 15. بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 16. بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 17. بیماری های روماتولوژی

لیست کامل بیماری ها که توسط سازمان نظام وظیفه ارائه شده است . در اصصل بیماری مشمولین باید در یکی از این گروه بیماری ها قرار داشته باشد تا بتوانند از معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه بهره ببرند .

خدمات کلان مرکز مشاوره آویژه در زمینه نظام وظیفه

 

معافیت پزشکی نظام وظیفه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی نظام وظیفه

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068