آشنایی با رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور از جمله رشته هایی است که طرفداران خاص خود را دارد. از آن جایی که پذیرش در دانشگاه پیام نور نسبت به قبولی در دانشگاه های دولتی راحت تر است یکی از هدف های بسیاری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد میباشد. چرا که این دانشگاه مزیت های بسیاری دارد که باعث شده از محبوبیت بالایی در بین داوطلبان برخوردار شود. برخی از این مزایا به شرح زیر میباشد:

 • معتبر بودن مدرک تحصیلی این دانشگاه
 • هزینه تحصیل و شهریه کمتر نسبت به سایر دانشگاه ها
 • امکان تحصیل غیر حضوری و…

علاوه بر نکات ارائه شده در بالا امکان تحصیل در رشته های فنی و مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور بدون شرکت در کنکور کارشناسی ارشد فراهم شده است. به این ترتیب این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند مقطع کارشناسی دو دسته رشته ی با آزمون و بدون آزمون ارائه میدهد. ممکن است که داوطلبان سوالات متعددی درباره ی لیست این رشته، چگونگی ثبت نام در دانشگاه های پیام نور و… مواجه باشند. همچنین این دانشگاه به مانند سایر دانشگاه ها شرایط و ضوابطی را برای پذیرش دانشجو دارد که داوطلبان باید از این موارد اطلاع یابند.

رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

یکی از راه هایی که داوطلبان میتوانند به پاسخ سوالات و ابهامات خود در این باره دست یابند، استفاده از مشاوره تحصیلی است. خوشبختانه در حال حاضر دستیابی به مشاوره های تحصیلی کار راحتی است به شکلی که حتی امکان مشاوره تلفنی تحصیلی نیز وجود دارد. ما نیز در اینجا سعی داریم به بررسی موضوعات مهم و کاربردی مربوط به رشته ها ی مهندسی و دانشگاه های پیام نور ارائه دهنده ی این رشته ها بپردازیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره تحصیلی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دانشگاه های رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

دانشگاه های رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور به دو طریق از بین متقاضیان این رشته ها ثبت نام به عمل میاورد. این دو روش شامل پذیرش رشته های فنی و مهندسی به شکل فراگیر یا بدون آزمون و یا پذیرش در رشته های با آزمون میباشند. همانطور که میدانید دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه هایی است که در سراسر کشور و در استان ها و شهرستان های مختلف واحد هایی را دایر کرده است. به همین دلیل امکان تحصیل در نزدیکی محل زندگی برای اکثر داوطلبان فراهم شده است. اما نکته ی قابل توجه در این مورد این است که همه ی دانشگاه ها رشته های فنی مهندسی را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه نمیدهند و این موضوع کمی کار را برای داوطلبان سخت تر کرده است.

مثلا ممکن است واحد دانشگاهی محل زندگی شما رشته ی مورد علاقه شما را نداشته باشد و مجبور به تحصیل در دانشگاه ها ی دورتر شوید. اما مزیت دانشگاه های پیام نور که عدم اجبار به حضور دانشجویان در کلاس است، میتواند در اینجا بسیار کمک کننده باشد. برخی از دانشگاه های رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور به شرح زیر است: دانشگاه پیام نور واحد تهران، دانشگاه پیام نور مرکز شیراز، دانشگاه مرکز اصفهان، دانشگاه مرکز هرمزگان، دانشگاه مرکز مشهد، دانشگاه مرکز کرج، دانشگاه واحد ری و بسیاری موارد دیگر که بر اساس نیاز سالانه شهر و استان محل خود از بین داوطلبان و علاقه مندان دانشجو میپذیرند.

دانشگاه های رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور


بیشتر بخوانید: ثبت نام و قبولی در تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه پیام نور


شهرهای رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

شهرهای رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور از مهم ترین موضوعات پیش روی داوطلبان این رشته ها میباشد. همانطور که میدانید تحصیل در دانشگاه های پیام نور رایگان نیست و دانشجویان باید شهریه ی تحصیل در این دانشگاه را بپردازند. نکته ای که درباره ی شهرهای رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور وجود دارد این است که هر دانشگاه تنها تعدادی از رشته ها را ارائه میدهد. حال تصور کنید فردی در یکی از رشته های مهندسی دانشگاه پیام نور دور از محل زندگی خود پذیرفته شده است در این صورت هزینه های تحصیل دانشجویان چند برابر خواهد شد و به همین دلیل داوطلبان باید در زمان ثبت نام و انتخاب شهر نهایت دقت را داشته باشند. برخی از دانشگاه های پیام نور شهرهایی همچون تهران، اصفهان، خوزستان، همدان و… مواردی هستند که رشته های فنی مهندسی را ارائه میدهند.


بیشتر بخوانید:با رشته های فنی مهندسی دانشگاه پیام نور آشنا شوید


ثبت نام رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

ثبت نام رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور همزمان با آغاز ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم آغاز میشود. البته این ثبت نام برای رشته های با آزمون این دوره ها میباشد. برای این منظور داوطلبان باید دفترچه ثبت نام را مطالعه کنند و مدارک مورد نیاز را آماده کنند. پس از این مرحله داوطلب باید برای ثبت نام اینترنتی به سایت سازمان سنجش مراجعه کند. در این سایت با ثبت مدارک و اطلاعات شناسایی و تحصیلی یک کد رهگیری در اختیار داوطلب قرار میگیرد که در مراحل بعدی مورد نیاز است. بعد از برگزاری کنکور و با اعلام نتایج نهایی افراد پذیرفته شده میتوانند برای ثبت نام حضوری به دانشگاه مراجعه کنند.

علاوه بر این دانشگاه پیام نور در مقطع ارشد رشته هایی را تحت عنوان رشته های بدون کنکور و یا فراگیر معرفی میکند که این رشته ها کار را برای داوطلبان این دانشگاه راحت تر کرده است.

ثبت نام در این رشته ها نیز ضوابط خاص خود را دارد. داوطلبان میتوانند برای ثبت نام در این رشته ها ی فراگیر نیز به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که لازمه ی پذیرش در رشته های فنی مهندسی بدون آزمون کارشناسی ارشد پیام نور شرکت در آزمون فراگیر و کسب نمره ی قبولی میباشد. به این ترتیب داوطلبان میتوانند با ثبت نام رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور شانس خود را برای پذیرش در این دانشگاه بسنجند.

ثبت نام رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور


بیشتر بخوانید: چه شرایطی برای پذیرش بدون کنکور پیام نور کارشناسی نیاز است


ظرفیت رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

ظرفیت رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موراد میتوان به نیاز سالانه شهر ها و استان های کشور به نیروی متخصص در زمینه های فنی و مهندسی اشاره کرد. دانشگاه ها نیز با بررسی این موارد تعداد ظرفیت های خود را برای هر رشته به سازمان سنجش ارائه میدهند. سازمان سنجش نیز این ظرفیت ها را در اختیار داوطلبان قرار میدهد. داوطلبان رشته های فنی پیام نور باید در زمان انتخاب رشته ی خود ظرفیت رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور را در نظر بگیرند. چرا که درصد بالایی از احتمال قبولی داوطلبان به این ظرفیت ها بستگی دارد. لازم به ذکر است که ظرفیت هر رشته نیز با رشته های دیگر متفاوت است. بنابراین در نظر گرفتن همه ی این موراد در زمان انتخاب رشته الزامی است.


بیشتر بخوانید: ثبت نام و قبولی در تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه پیام نور


لیست رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

لیست رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور و چگونگی اطلاع از این لیست یکی از سوالات پر تکراری است که داوطلبان این رشته ها با آن مواجه هستند که ما در اینجا به شرح و بررسی این مورد میپردازیم. سازمان سنجش هر ساله لیستی از رشته های بدون کنکور و با کنکور ارشد پیام نور منتشر میکند. بعضی از رشته هایی که در لیست رشته های فنی با آزمون کارشناسی ارشد قرار دارند شامل رشته هایی همچون:

 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی معماری
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی مواد و متالوژِی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نفت
 • مهندسی کامپیوتر و…

علاوه بر این موارد داوطلبان میتوانند با شرکت در آزمون فراگیر شانس خود را برای پذیرش در رشته های بدون کنکور فنی و مهندسی کارشناسی ارشد امتحان کنند. برخی از مواردی که در لیست رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور مربوط به آزمون فراگیر قرار میگیرند شامل مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیستم ها، مهندسی صنایع گرایش سیستم های کلان، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افراز، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی مکانیک و… میباشند.

سوالات متداول

1. لیست رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور کدامند؟

این لیست شامل رشته هایی همچون: مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی صنایع، مهندسی مواد و متالوژِی، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی نفت، مهندسی کامپیوتر و… میباشد.

2. ظرفیت رشته های فنی مهندسی دانشگاه پیام نور در مقطع ارشد چگونه ایست؟

ظرفیت رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موراد میتوان به نیاز سالانه شهر ها و استان های کشور به نیروی متخصص در زمینه های فنی و مهندسی اشاره کرد.

3. ثبت نام رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور چگونه است؟

ثبت نام داوطلبان در این رشته ها به دو شکل فراگیر و از طریق کنکور ارشد انجام میشود.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آشنایی با رشته های فنی مهندسی کارشناسی ارشد پیام نور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید