بررسی اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور و مقایسه آن با مدرک سایر دانشگاه ها

بررسی اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور و مقایسه آن با مدرک سایر دانشگاه ها

یکی از دغدغه داوطلبان کنکور و والدین آنها اعتبار مدرک دانشگاهی است. بسیاری از داوطلبان قبل از انتخاب رشته محل، به این فکر می کنند که آیا مدرک این دانشگاه انتخابی، معتبر خواهد بود یا خیر؟

همه داوطلبان برای استخدام، ادامه تحصیل یا مهاجرت به مدرکی نیاز دارند که مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری باشد.

یکی از دانشگاه هایی که هر ساله دانشجویان زیادی را پذیرش می کند، دانشگاه پیام نور است. ما در این مقاله سعی داریم تا اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور را بررسی کنیم. در صورتی که علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه هستید، حتما این مقاله را بخوانید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دلیل اهمیت اعتبار مدرک دانشگاهی

معتبر بودن یک مدرک دانشگاهی از این لحاظ مهم است که افراد برای ادامه تحصیل یا اشتغال به آن نیاز دارند. دانشگاه هایی که زیر نظر وزارت علوم تحقیقات فعالیت دارند همگی مدرک معتبری را ارائه می دهند که دانشجو بتواند با آن ادامه تحصیل بدهد یا پس از استخدام به ارگان های دولتی یا خصوصی ارائه دهد.

ملاک معتبر بودن یک مدرک دانشگاهی

ملاک اعتبار یک مدرک دانشگاهی آن است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد. هر دانشگاهی که مدرک مورد تایید وزارت علوم را اعطا کند معتبر بوده و مدرکی که اعطا می کند قانونی است و می توان با آن ادامه تحصیل داد یا استخدام شد.

مزایای تحصیل در دانشگاه پیام نور

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه هایی است که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند. بنابراین مدرک این دانشگاه نیز مانند دانشگاه های روزانه، شبانه، آزاد، غیرانتفاعی و… دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی کشور می باشد.

از نظر این سازمان ارزش مدرک تمامی دانشگاه های تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکسان است و همه می توانند با توجه به رشته و مقطع تحصیلی خود در مراکز و سازمان های دولتی یا خصوصی استخدام شوند.

در واقع تمامی دستگاه های دولتی و خصوصی وظیفه دارند که دارندگان مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه پیام نور را استخدام کنند. در غیر این صورت این سازمان یا اداره متخلف شناخته خواهد شد و طبق قوانین با آن رفتار می شود.

همچنین افرادی که دارای مدرک دانشگاه پیام نور هستند، می توانند در آزمون های استخدامی و کارآموزی کشور شرکت کنند و هیچ منعی برای آنها وجود ندارد.

تفاوتی بین اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور با دیگر دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم وجود ندارد اما چیزی که این دانشگاه ها را از هم متمایز می کند درجه اعتبار هر مدرک دانشگاهی است.

دانشگاه هایی که رنک علمی بالایی دارند درجه اعتبار مدرک آن ها نیز بالاتر است. درجه اعتبار پیام نور نیز در حال رشد است و واحد هایی از این دانشگاه که رنک علمی بالاتری دارند اعتبار مدرک بالاتری نیز دارند.

مدرک دانشگاه پیام نور معتبر است کلیه فارغ التحصیلان این دانشگاه می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در سایر دانشگاه ها قبول شده و ادامه تحصیل دهند. در این مورد هیچ محدودیتی برای فارغ التحصیلان وجود ندارد

مقایسه مدرک دانشگاه پیام نور با سایر دانشگاه ها

ادامه تحصیل در خارج از کشور با مدرک دانشگاه پیام نور

برای بسیاری از دانشجویان دانشگاه پیام نور که تصمیم دارند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند، این سوال پیش می آید که اعتبار مدرک دانشگاه پیام نو برای ادامه تحصیل در خارج از کشور چگونه است؟

خوشبختانه هر مدرکی که مورد تایید وزارت علوم باشد می توان با آن در دانشگاه های خارج از کشور ادامه تحصیل داد و فرد در مرحله پذیرش، از بابت مدرک دچار مشکل نخواهد شد.

نکته ای که برای افراد متقاضی مهاجرت باید به ان اهمیت بدهند این است که بسیاری از دانشگاه های خارج از کشور به مدرک اهمیتی چندانی نمی دهند آن چه که برای آن ها مهم است رزومه علمی دانشجو است. بنابراین نحوه نگارش رزومه و غنی بودن آن مهم است.برای برخی دیگر از دانشگاه ها نیز تنها نام دانشگاهی که فرد از آن فارغ التحصیل شده است مهم است.

در کل مدرک دانشگاه پیام نور مورد تایید بسیاری از کشورهای دنیاست و در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز به دانشگاه و کشور مورد تقاضا بستگی دارد. برخی از آنها قوانین سخت گیرانه ای دارند؛ اما دانشگاه های هند، مالزی، انگلستان و استرالیا فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور را بسیار آسان تر می پذیرند.

در برخی از کشورهای اروپایی نیز اصلا مهم نیست که مدرک خود را از کدام دانشگاه گرفته باشید. معیارهای پذیرش در این دانشگاه ها، معدل فارغ التحصیلی، تعداد مقاله های بین المللی، نوع مدرک زبان و… است.

مقایسه مدرک دانشگاه پیام نور با سایر دانشگاه ها

برای مقایسه دانشگاه ها در سطح کشور و یا جهان عوامل مختلفی را باید در نظر داشت. از جمله سابقه و شهرت دانشگاه در رتبه بندی تاثیر به سزایی دارد. همچنین تعداد فارغ التحصیلانی که از دانشگاه جذب بازار کار شده اند و یا اعضاء هیات علمی دانشگاه از مواردی هستند که در رتبه دانشگاه بسیار مهم می باشند.

اساتید و سطح علمی آنها و همچنین امکانات و تجهیزاتی که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می دهد، از مواردی هستند که به اعتبار بیشتر دانشگاه کمک می کنند.

دانشگاه پیام نور امروزه تقریبا 500 واحد آموزشی در سراسر کشور دارد و 22/4 درصد از کل دانشجویان کشور را پذیرش کرده است. این دانشگاه بعد از دانشگاه آزاد دومین دانشگاه از نظر تعداد دانشجو است.

درس های این دانشگاه بیشتر تئوری هستند و کمتر درس عملی در این دانشگاه ارائه می شود. بسیاری از افراد شاغل برای ارتقاء شغلی خود در این دانشگاه مشغول به تحصیل می شوند. امروزه دانشگاه پیام نور با بیش از 37000 مقاله و با کسب نمره 100 شاخص آموزشی، یکی از 10 دانشگاه جامع برتر کشور است.

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد در

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد در مقایسه با سایر دانشگاه ها

بسیاری از افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند به ادامه تحصیل در مقطع دکتری و یا تحصیل در خارج از کشور نیز فکر می کنند. اعتبار دانشگاه، اساتید دانشگاه و اعضای هیات علمی دانشگاه تاثیر زیادی بر روی اعتبار مدرک خواهند داشت.

در این مقطع معمولا دانشگاه پیام نور از نظر امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی ضعیف تر از سایر دانشگاه ها است و اگر بخواهیم در مقطع کارشناسی ارشد مدارک دانشگاهی را رتبه بندی کنیم، اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف به صورت زیر می باشد.

 • دانشگاه های روزانه
 • دانشگاه های شبانه (نوبت دوم)
 • دانشگاه های پردیس بین المللی (خودگردان)
 • دانشگاه آزاد
 • دانشگاه غیرانتفاعی
 • دانشگاه پیام نور

نکته:

توجه داشته باشید که این دانشگاه در مقطع دکتری نیز پذیرش دانشجو دارد و در صورتی که می خواهید با تحصیل در مقطع دکتری ارتقاء شغلی داشته باشید، دانشگاه پیام نور بهترین گزینه است؛ زیرا اجباری به حضور در کلاس نخواهید داشت.

همچنین اگر فکر می کنید که با تحصیل در مقطع دکتری می توانید عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور شوید، می توانید در همین دانشگاه در مقطع دکتری تحصیل کنید.

مزایای تحصیل در دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یک دانشگاه شهریه محور است؛ اما شهریه این دانشگاه به نسبت سایر دانشگاه های شهریه محور بسیار کمتر است.

از طرفی برای تحصیل در این دانشگاه، حضور در کلاس اجباری نیست و دانشجویان شاغل یا خانه دار می توانند به صورت غیر حضوری در این دانشگاه تحصیل کنند. این دانشگاه در سال های اخیر اقدام به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور (براساس سوابق تحصیلی) دانشجو در مقطع کارشناسی کرده است.

معرفی مختصر دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور از سال 1365 کار خود را آغاز کرد و هدف از تاسیس این دانشگاه پرورش دانشجویانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. رشته های این دانشگاه نیز در شاخه های علوم انسانی، علوم مهندسی، کشاورزی و علوم پایه طبقه بندی می شوند.

این دانشگاه به دلیل مزایایی که دارد، طرفداران زیادی نیز دارد. در واقع 22 درصد از جمعیت دانشجوی کشور در این دانشگاه تحصیل می کنند.

توجه داشته باشید که این دانشگاه در مقطع دکتری نیز پذ

سخن آخر

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های معتبر کشور است که افراد موفق زیادی نیز از همین دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. اعتبار مدرک این دانشگاه برای استخدام یا ادامه تحصیل در خارج از کشور بسیار خوب است. همچنین این دانشگاه مزایای زیادی دارد که باعث شده است تا افراد زیادی این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

اگر می خواهید دانشگاه پیام نور را برای تحصیل انتخاب کنید یا برای ارتقاء شغلی یا ادامه تحصیل تمایل دارید در این دانشگاه تحصیل کنید احتمالا با سوالات زیادی برخورد خواهید کرد. در این راه مشاوره تحصیلی می تواند به شما کمک کند تا به جواب سوالات خود دست یافته و تصمیمات درستی برای ادامه تحصیل بگیرید.

مشاوران و کارشناسان تحصیلی مرکز مشاوره آویژه در کنار شما هستند تا شما را در مسیر انتخاب رشته و پیمودن راه تحصیل راهنمایی کنند. برای استفاده از مشاوره تلفنی آویژه با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

علامت سوالآیا دانشگاه پیام نور به صورت بدون کنکور دانشجو می پذیرد؟

بله؛ این دانشگاه به صورت بدون کنکور در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی خواهد بود.

علامت سوالآیا این دانشگاه در رشته های پزشکی دانشجو می پذیرد؟

خیر، دانشگاه پیام نور در رشته های پزشکی، پذیرش دانشجو ندارد. افرادی که می خواهند در این رشته ها تحصیل کنند، باید از طریق کنکور سراسری در دانشگاه های سراسری و یا آزاد پذیرش شوند. دانشگاه پیام نور تقریبا یک دانشگاه غیر حضوری است و تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی زیادی ندارد.

علامت سوالچه رشته هایی در این دانشگاه ارائه می شود؟

در این دانشگاه رشته های علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی و برخی از رشته های مهندسی به داوطلبان ارائه می شود.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

بررسی اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور و مقایسه آن با مدرک سایر دانشگاه ها

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 35 نظر:
 1. سلام وقت بخیر
  دانشگاه پیام نور ارومیه بهتر است یا دانشگاه آفاق ارومیه؟
  برای رشته حسابداری .

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم تفاوت بین غیر انتفاعی و پیام نور به صورتی است که پیام نور غیرحضوری است ولی غیر انتفاعی حضوری، و شهریه غیر انتفاعی کمی بیشتر از پیام نور می باشد ولی بستگی به شرایط و موقعیت شما دارد که باز هم درباره کلا غیرانتفاعی ها، دانشگاه غیرانتفاعی نسبت به موسسه غیر انتفاعی بهتر می باشد

 2. آیا می توان در رشته روانشناسی(گرایش بالینی) مقطع ارشد در دانشگاه پیام نور واحد بین الملل نخجوان جمهوری آذربایجان تحصیل کرد؟

  1. سلام وقت بخیر فردی هستم باید با توجه به میزان ظرفیت و پذیرش و معدل اقدام بکنید

 3. سلام و وقت بخیر خدمت شما
  یه سوال داشتم میخاستم بپرسم که آیا مدرک دانشگاه پیام نور برای کشور کره جنوبی معتبره یا نه ؟

 4. سلام رتبه لازم برای قبولی در رشته روانشناسی پیام نور مشهد چقدر ست

  1. اخرین رتبه قبولی این رشته در این دانشگاه در سال پیش15000بوده است

 5. سلام. مدرک کارشناسی من نوشتن راهنمایی و مشاوره. الان در مقطع ارشد دارم روانشناسی میخونم و هنوز کسی نمیدونه که من مرتبط هستم یا نه که دروس جبرانی رو بر اساس مرتبط بودن یا نبودن با رشته بردارم. لطفا منو راهنمایی بفرمایید.

 6. سلام مدرک پیام نور برای بازار کار ‌و استخدام ارزش‌ داره ؟ مدرکش اعتباری داره ؟

 7. سلام, من دانشجوی پیام نور هستم ترم 2 رشته مترجمی زبان، مهمان دائم از دانشگاه آمل مازندران که در گیلان_تالش تحصیل و زندگی میکنم.
  میخوام تغییر رشته بدم به مدیریت مالی و با نگاه کردن به دفترچه انتخاب رشته کنکور، نزدیک ترین دانشگاه پیام نور دارای رشته مدیریت مالی به گیلان_تالش همین پیام نور آمل بود.
  میخواستم بدونم آیا روشی هست که با نرفتن به آمل و در همین پیام نور تالش بتونم رشته مدیریت مالی بخونم یا نه؟
  با پرس و جویی که کردم گفتن که میتونی تطبیق بدی. منظور از تطبیق چیست و چطور هست؟

  1. سلام میتوانید در دانشگاه آمل ثبت نام و جهت تایید دانشگاه دوباره در دانشگاه پیام نور مهمان شوید.میتوانید دروس عمومی که در رشته مترجمی زبان خواندید را در صورت یکسان بودن عنوان دروس و شباهت 80 درصد منابع درس و داشتن نمره بالای 12 تطبیق دهید.

 8. سلام میخاستم بدونم اگه برم دانشگاه پیام نور سربازیم چطور میشه؟

  1. سلام در مدت تحصیل معافیت تحصیلی دارید اما اینکه در کدام دانشگاه درس میخوانید تاثیری بر خدمت شما ندارد.

 9. سلام وقت بخیر من دانشجوی رشته روانشناسی پیام نورم میتونم بعد گرفتن مدرک لیسانسم تو دانشگاه ازاد درسمو ادامه بدم ؟

 10. سلام من برای انتخاب دانشگاه بین پیام نور و آزاد مردد هستم میگن اعتبار پیام نور بیشتره و مثه دولتیه درسته این؟

 11. سلام علیکم یه سوال داشتم کسی که کارشناسی ارشد را در پیام نور بخواند دکتری را می تواند در دانشگاه ازاد ادامه دهد یا نه ؟

 12. خسته نباشید
  ببخشید دانشگاه پیام نور برای رشته های نقشه و معماری خوبه؟

  1. سلام وقت بخیر
   پیام نور دانشگاه خودخوان است و تحصیل در آن به شما بستگی دارد.

 13. سلام ببخشین من در ثبت نام بدون کنکوری در یکی از شهرستان های آذربایجان شرقی قبول شدم و میخواستم میهمان دائمی برای دانشگاه تبریز بگیرم که میگن مدرک دانشگاه شهرستانی میگیری هرچه که میهمان بگیری میتواستم بدونم مدرک دانشگاه شهرستانی با دانشگاه مرکزی چقدر فرق داره مثلا اگر بخوام مهاجرت کنم و ادامه تحشیل رو تو خارج انجام بدم به چه مشکلی بر میخورم

 14. سلام
  ببخشید میشه تو کلاس های حضوری پیام نور هم شرکت کرد؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه بستگی به تشکیل شدن کلاس های مدنظر شما دارد.

 15. من قبلا پیام نور خوندم ولی انقدر غیراستاندارد بود انصراف دادم

 16. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۳ رشته علوم تربیتی دانشگاه پیام نور هستم آیا همزمان می توانم رشته روانشناسی دانشگاه آزاد بخونم ؟

  1. سلام باید با توجه به قوانین تحصیل همزمان دو رشته انجام دهید

  2. دانشگاه پیام نور خوبه بنظرتون؟من امسال پشت کنکور موندم ولی هیچی نمیخونم نمیدونم برم پیام نور؟

 17. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۳ رشته علوم تربیتی دانشگاه پیام نور هستم آیا همزمان می توانم رشته روانشناسی دانشگاه آزاد بخونم ؟

  1. سلام باید با توجه به قوانین تحصیل همزمان دو رشته انجام دهید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید