اعلام نتایج کنکور سراسری

اعلام نتایج کنکور سراسری
به اشتراک بگذارید

جدای از سختی های کنکور و استرس و فشاری که خود کنکور دارد، همیشه اعلام نتایج کنکور و مشخص شدن ثمره ۱۲ سال تحصیل در مدرسه، استرس خاص خود را دارد. همیشه از چندین روز قبل از اعلام نتایج کنکور، داوطلبان استرس نتایج کنکور را دارند و هر روز سایت سازمان سنجش را بررسی می کنند که آیا نتایج کنکور آماده است یا نه. در این مقاله سعی داریم زمانبندی های اعلام نتایج کنکور، نحوه اطلاع از نتایج و محتویات کارنامه را بررسی کنیم و به دانش آموزان عزیز کمک کنیم تا بدون مشکل بتوانند نتایج خود را بررسی کنند.

زمان اعلام نتایج کنکور سراسری

معمولاً در اعلام نتایج کنکور، نتایج نفرات برتر زودتر اعلام می شود. ممکن است یک روز یا چندین ساعت زودتر از بقیه افراد نتایج کنکور افراد برتر و رتبه های برتر رشته های مختلف اعلام شود. معمولاً نتایج اولیه کنکور در حدود هفته دوم مردادماه اعلام می شود. در سال ۹۷ نتایج نفرات برتر در ۸ مرداد اعلام شد و نتایج کنکور سایر افراد ۹ مردادماه بود. در سال ۹۸ نیز اعلام نتایج کنکور نفرات برتر ۱۴ مرداد و اعلام نتایج کنکور همه افراد ۱۵ مردادماه بود.

اما امسال به دلیل شرایط ویژه ای که به دلیل کرونا به وجود آمد، قطعاً زمانبندی اعلام نتایج اولیه کنکور تغییر خواهد کرد. چرا که با توجه به اعلام سازمان سنجش تاریخ برگزاری آزمون کنکور سراسری به ۳۰ و ۳۱ مردادماه ۹۹ موکول گردیده است. این امکان وجود دارد که امسال سازمان سنجش در فاصله زمانی کوتاه تری نتایج اولیه کنکور و انتخاب رشته را اعلام نماید تا دانشگاه ها بتوانند با تأخیر کمتری برگزار شوند. پس احتمال دارد که زمان اعلام نتایج اولیه کنکور در هفته دوم شهریور باشد.

نحوه بررسی نتایج اولیه کنکور سراسری

با اعلام نتایج اولیه کنکور تعداد زیادی از داوطلبان به صورت همزمان وارد سایت سازمان سنجش می شوند. در نتیجه امکان دارد که در ساعات اولیه اعلام نتایج کنکور به سختی بتوانید نتایج کنکور را بررسی کنید. توجه داشته باشید که برای هر فردی که در جلسه کنکور حاضر شده است، کارنامه صادر می گردد. اما چگونه می توانیم وارد سایت شویم و کارنامه اولیه خود را دریافت کنیم. در گام های زیر چگونگی دریافت کارنامه کنکور را به شما آموزش می دهیم:

۱- قبل از اینکه بخواهید وارد سایت شوید اطلاعات زیر را آماده نمایید: این اطلاعات در هنگام ثبت نام کنکور سراسری  به شما داده خواهد شد

  • شماره شناسنامه
  • شماره ملی
  • شماره پرونده (این شماره در بالای رسید ثبت نام قابل مشاهده است.)
  • شماره داوطلبی (این شماره روی کارت ورود به جلسه ثبت شده است.)
  • کد رهگیری ثبت نام (در پایان ثبت نام این کد به شما ارائه می گردد.)

۲- در گام اول باید وارد سایت سازمان سنجش شوید. برای این کار وارد سایت sanjesh.org می شوید.

۳- در صفحه باز شده، از ستون سمت راست یا ستون وسط روی قسمت اختصاص یافته برای کنکور سراسری کلیک نمایید. این قسمت ها در شکل نشان داده شده است.

اعلام نتایج کنکور دریافت کارنامه 1

۴- در صفحه باز شده، مطابق شکل زیر روی قسمت کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری سال ۹۹ کلیک کنید.

اعلام نتایج کنکور دریافت کارنامه 2

۵- در این مرحله به صفحه ای مانند تصویر زیر وارد می شوید. شما می توانید به ۳ روش اطلاعات خود را وارد نمایید و وارد صفحه کارنامه شوید. توجه داشته باشید که تنها نیاز است که اطلاعات یکی از سه روش را وارد کنید نه اینکه همه را پر کنید. اطلاعاتی را که در گام اول تهیه کرده بودید، اینجا استفاده می شود تا بتوانید وارد صفحه کارنامه شوید. توجه کنید که یک کد امنیتی نیز در انتهای هر یک از روش ها وجود دارد که باید وارد نمایید. این کد برای هر بار وارد شدن به صفحه کارنامه تغییر می کند.

روش های دریافت کارنامه:

روش اول: وارد کردن شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و سال تولد

روش دوم: وارد کردن شماره پرونده، کد رهگیری ثبت نام (شماره ۱۶ رقمی) و شماره شناسنامه

روش سوم: وارد کردن شماره پرونده، شماره سریال ثبت نام (عدد ۱۲ رقمی) و شماره شناسنامه

اعلام نتایج کنکور دریافت کارنامه 3

دریافت اطلاعات ثبت نامی در صورت فراموش کردن اطلاعات

اما ممکن است شما اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده باشید و با هیچ یک از روش های گفته شده نتوانید وارد شوید و نتایج کنکور را چک کنید. در این شرایط باید چه کار کرد؟ این اطلاعات را از دو طریق می توانید دریافت کنید:

روش اول دریافت اطلاعات ثبت نام

به سامانه پاسخگویی سازمان سنجش به نشانی http://request.sanjesh.org وارد شوید. با وارد شدن در این لینک با صفحه ای مطابق تصویر زیر مواجه می شوید. در ادامه با طی کردن گام های زیر می توانید اطلاعات ثبت نام خود را دریافت کنید:

دریافت اطلاعات ثبت نام کنکور

۱- چنانچه قبلاً دراین سامانه عضو نبوده اید، روی دکمه عضویت در سایت کلیک کنید. صفحه ای مطابق عکس زیر باز می شود که باید اطلاعات خواسته شده را در آن وارد نمایید. سپس با زدن تیک تایید اطلاعات، روی دکمه تایید کلیک کنید تا اطلاعات شما ثبت شود و در سایت عضو شوید و رمز عبور به ایمیل شما ارسال شود.

حتماً توجه داشته باشید که ایمیل معتبر وارد نمایید. چرا که رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود و در صورتی که ایمیل صحیح وارد ننمایید، ثبت نام در سایت فایده ای نخواهد داشت.

عضویت در سایت دریافت اطلاعات ثبت نام

۲- پس از عضویت در سایت، رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود.

۳- از صفحه http://request.sanjesh.org روی دکمه ورود به سیستم کلیک کنید. در پنجره باز شده نام کاربری که در گام یک ثبت کرده اید و رمز عبور ارسال شده به ایمیلتان را وارد کنید و دکمه ورود را فشار دهید تا وارد سامانه شوید.

۴- در قسمت درخواست جدید باید نام آزمون را انتخاب کنید که شما گزینه سراسری را باید انتخاب نمایید. سال آزمون را نیز انتخاب می کنید و اطلاعات ثبت نامی به شما ارائه خواهد گردید.

روش دوم دریافت اطلاعات ثبت نام

در این روش با تلفن گویای روابط عمومی سازمان سنجش تماس می گیرد و با پیمودن گام های زیر اطلاعات ثبت نام کنکورتان به شما اعلام خواهد گردید:

۱- با توجه به شلوغی خطوط در ابتدا باید (کد ملی و سریال شش رقمی شناسنامه تان) را تهیه کنید که هم اشغالی خطوط را کم کنید و هم در صورت برقراری تماس فرصت را از دست ندهید.

۲- با شماره ۰۲۱۴۲۱۶۳ تماس بگیرید. توجه داشته باشید که به دلیل مراجعه زیاد، احتمال زیاد وجود دارد که خط اشغال باشد. پس باید با صبر و حوصله منتظر آزاد شدن خط شوید. اما با روش اول این معطلی وجود ندارد.

۳- حال که تماس پاسخ داده شده، کلید ۱ (مربوط به آزمون سراسری) و سپس کلید ۳ را انتخاب کنید.

۴- حال باید کد ملی و سریال شش رقمی شناسنامه تان را وارد کنید.

۵- با وارد کردن اطلاعات فوق اطلاعات ثبت نام به شما اعلام می شود. سریعاً این اطلاعات را یادداشت نمایید.

دریافت کارنامه نتایج کنکور سراسری

حال شما به صفحه دریافت کارنامه کنکور وارد شده اید و می توانید نتایج کنکور را بررسی کنید. در کارنامه شما اطلاعات مختلفی ارائه می گردد که آگاهی از آنها برای شما لازم است. این اطلاعات هم چگونگی عملکرد شما را نشان می دهد و هم نشان می دهد که شما نسبت به سایر داوطلبان کنکور چه عملکردی داشته اید. توجه داشته باشید که آگاهی از اطلاعات کارنامه شما، به شما برای انتخاب رشته بهتر کمک خواهد کرد. در اینجا تصویر زیر یک کارنامه را مشاهده می کنید که قسمت های مختلف آن شماره گذاری شده است. در ادامه به توضیح هر یک از این قسمت ها می پردازیم:

عکس نمونه کارنامه نتایج کنکور

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

هر کارنامه دارای قسمت های مختلفی است که به تفکیک در ادامه درباره آنها توضیح می دهیم. اطلاعات در قسمت های مختلف از جمله اطلاعات ثبت نامی و آزمونی، وضعیت اعلام علاقه مندی در دوره های مختلف و نتایج کنکور از قبیل وضعیت رتبه و نمرات کسب شده به همراه توضیح جزئیات هر یک بررسی شده است.

اطلاعات ثبت نامی و آزمونی نتایج کنکور:

در قسمت شماره ۱ کارنامه توضیحات کلی کارنامه داده شده است و اینکه چنانچه سوالی درباره کارنامه کنکور داشته باشید چگونه باید با سازمان سنجش مطرح نمایید.

در قسمت شماره ۲ کارنامه، اطلاعات ثبت نام در دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور است که آیا داوطلب در این دانشگاه ها ثبت نام نموده است یا خیر. برای اینکه بتوانید در این دانشگاه ها ثبت نام انجام دهید، باید به صورت جداگانه برای آنها اقدام نمایید. برای آگاهی از چگونگی ثبت نام در دانشگاه پیام نور و ثبت نام در دانشگاه غیرانتفاعی روی لینک ها کلیک نمایید.

قسمت شماره ۳: در این قسمت اطلاعات داوطلب نوشته شده است. مهم ترین اطلاعات این قسمت بخش سهمیه نهایی است. برای ورود به دانشگاه شما نتایج کنکور شما با افراد درون آن سهمیه سنجیده می شوید. پس توجه داشته باشید که مهم رتبه شما در سهمیه است که مورد ارزیابی قرار می گیرد و در انتخاب رشته استفاده می شود. یعنی ظرفیت رشته های دانشگاه ها بین سهمیه ها تقسیم می شود و تنها در بخشی از ظرفیت کل (سهمیه آزاد)، همه داوطلبان بدون توجه به سهمیه با هم رقابت می کنند. برای آشنایی بیشتر با انواع سهمیه ها به لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک بیشتر بخوانید انواع سهمیه ها

قسمت شماره ۴ اطلاعات محل اخذ مدرک تحصیلی نوشته شده است.

قسمت شماره ۵: اطلاعات مهم این بخش مشخص شدن نواحی بومی داوطلب است. رشته های مختلف با توجه به پراکندگی در کشور به قسمت های بومی مختلف اختصاص پیدا می کند. پذیرش بومی استان، قطب و ناحیه در برخی از رشته ها مهم است که در انتخاب رشته کنکور باید به آنها توجه داشته باشید. توضیحات کامل درباره سهمیه های بومی مختلف در لینک بالا ارائه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله انواع سهمیه ها مراجعه نمایید یا از مشاوره متخصصان مرکز مشاوره آویژه بهره مند شوید. برای ارتباط کافیست با شماره های زیر ارتباط برقرار کنید.

وضعیت اعلام علاقه مندی در دوره های مختلف

قسمت شماره ۶: این قسمت مربوط به اطلاعات علاقه مندی های شماست که در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری اعلام نموده اید. اگر چنانچه هنگام ثبت نام علاقه مندی خود به تحصیل در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را اعلام ننموده اید، می توانید با پرداخت هزینه مربوطه، در بازه زمانی انتخاب رشته، برای این دانشگاه ها نیز اقدام به انتخاب رشته نمایید.

قسمت شماره ۷ کارنامه: این قسمت نیز از قسمت های مهم کارنامه است. در این قسمت شما می توانید اطلاع پیدا کنید که برای چه دوره ها و دانشگاه هایی مجاز به انتخاب رشته شده اید. به این نکات توجه داشته باشید:

  • فقط برای مواردی که مجاز شده اید می توانید اقدام به انتخاب رشته نمایید.
  • مجاز شدن تنها به معنای کسب نمره حداقل است. شما باید انتخاب رشته انجام دهید و منتظر بمانید که آیا در آن رشته قبول خواهید شد یا خیر.
  • اگر در رشته هایی که مجاز نشده اید انتخاب رشته انجام دهید، سامانه به شما اجازه ثبت درخواست انتخاب رشته را نمی دهد.
  • جهت انتخاب رشته در دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی و فرهنگیان مجاز بودن کافی نیست. شما باید در قسمت علاقه مندی ها نیز این دانشگاه ها را انتخاب نموده باشید. برای اعلام علاقه مندی پس از اعلام نتایج اولیه کنکور نیز می توانید اقدام کنید و باید هزینه مد نظر را پرداخت کنید تا به شما کارت اعتباری مربوطه اعطا گردد. برای آگاهی از شرایط و مزایای دانشگاه فرهنگیان می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: دانشگاه فرهنگیان – از ثبت نام تا مصاحبه


قسمت شماره ۸ کارنامه: در این قسمت وضعیت داوطلب در رشته های صرفاً براساس سوابق تحصیلی نشان داده شده است. برای این رشته ها باید به صورت مجزا انتخاب رشته نمایید. برای رشته های براساس سوابق تحصیلی یا از طریق سایت سازمان سنجش و یا از طریق سایت دانشگاه آزاد باید اقدام نمایید. مشاوران مرکز مشاوره آویژه می توانند شما را در انتخاب رشته و ثبت نام صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی راهنمایی نمایند.

قسمت شماره ۹ کارنامه: در این وضعیت اعمال سوابق تحصیلی نشان داده شده است. این قسمت برای کسانی است که مدرک دیپلم خود را پس از سال ۱۳۸۴ و پیش دانشگاهی خود را پس از سال ۱۳۹۱ دریافت کرده اند. این اطلاعات فقط برای این است که متوجه شوید اطلاعات شما به سازمان سنجش رسیده است یا خیر.

وضعیت رتبه و نمرات کسب شده

قسمت شماره ۱۰ کارنامه: این قسمت مهم ترین قسمت کارنامه داوطلبان کنکور سراسری است. نتایج کنکور از قبیل رتبه در سهمیه ها، رتبه کشوری و نمره کل در این قسمت اعلام شده است. برای کسانی که در چند گروه آزمایشی شرکت کرده اند، برای هر گروه آزمایشی یک جدول مجزا وجود دارد.

همانطور که گفته شد، مهم ترین معیار شما برای انتخاب رشته باید رتبه در سهمیه و زیرگروه های مقابل آن، یعنی ردیف سوم است که در اعلام نتایج کنکور باید مد نظر قرار گیرد. در هر یک از زیرگروه ها، تاثیر دروس متفاوت است. به همین دلیل در زیرگروه های مختلف نیز رتبه ها متفاوت است و با تاثیر دروس و ضرایب آنها رتبه شما ارزیابی شده است. برای آشنایی با زیرگروه های مختلف کنکور، می توانید به پست های مشاوره کنکور ریاضی، مشاوره کنکور تجربی، مشاوره کنکور انسانی، مشاوره کنکور هنر و مشاوره کنکور زبان مراجعه نمایید.

قسمت ۱۱ کارنامه: در قسمت ۱۱ کارنامه کنکور سراسری، نتایج کنکور شما در درسهای مختلف نشان داده شده است. درصدها یا به عبارتی نمرات خام کنکور شما نشان داده شده است. در سال ۹۸ به دلیل اینکه کنکور نظام جدید و نظام قدیم به صورت مجزا برگزار شده بود، برای گروه های آزمایشی علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در ذیل هر درصدهای هر یک از دروس نمرات هم ترازی نیز نشان داده شده است. نمرات هم ترازی ملاک عمل در محاسبه نمرات کل قرار گرفته است.

قسمت ۱۲ کارنامه: در این قسمت از نتایج کنکور نمره کل و رتبه ها نشان داده شده است. در تصویر زیر توضیحات هر قسمت نشان داده شده است.

رتبه کل کنکور

از جمله نکاتی که در اینجا باید توجه داشته باشید این است که رتبه داوطلبان از سهمیه های مختلف قابل مقایسه با هم نیستند. برای مقایسه نتایج کنکور داوطلبان سراسر کشور، رتبه کشوری آنها را باید مد نظر قرار داد. هر چند که برای انتخاب رشته و قبولی در رشته های مختلف برای لحاظ کردن عدالت آموزشی، رتبه در سهمیه ملاک است.

قسمت ۱۴ کارنامه: در این قسمت کد دسترسی برای انتخاب رشته در سایت دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شده است.

 

 

اعلام نتایج کنکور سراسری

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه اعلام نتایج کنکور سراسری

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068