رشته انسانی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته انسانی

رشته انسانی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته انسانی

در دوران تحصیل دانش آموزان در پایان نهم، باید یکی از رشته های تحصیلی اعم از رشته انسانی، ریاضی، معارف اسلامی، تجربی و یا یکی از رشته های موجود در فنی و حرفه ای یا کاردانش را انتخاب کنند و به تحصیل در رشته انتخابی ادامه دهند.

انتخاب رشته مسیری سخت برای دانش آموزان و خانواده ها است؛ زیرا انتخاب رشته برای نوجوانان بسیار پر اهمیت است و با انتخاب رشته، آینده فرزندانمان تحت تاثیر قرار می گیرد و آینده شغلی آنها به دلیل ارتباطی که با رشته تحصیلی شان دارد نیز تحت تاثیر خواهد بود.

انتخاب رشته علاوه بر اهمیتی که در آینده شغلی افراد دارد، باید با علاقه و استعداد دانش آموز همراه باشد؛ در غیر این صورت اگر دانش آموز بدون هیچ علاقه ای رشته ای را انتخاب کند، هر چقدر هم رشته مورد نظر آینده شغلی عالی داشته باشد، بدون علاقه به جایی نمی رسد. پس در زمان انتخاب رشته ابتدا علاقه و سپس استعداد خود را پیدا کنید، بعد اقدام به انتخاب رشته کنید.

اگر به شغل های وکالت، جامعه شناسی، روانشناسی، حسابداری، مدیریت و مدد کاری یا شغل هایی در این حیطه علاقه دارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم در سال نهم، رشته انسانی را انتخاب و در آن تحصیل کنید.

در ادامه این مقاله در مورد رشته انسانی و مزایا و معایب و آینده شغلی این رشته توضیحات مورد نیاز را می دهیم، با ما همراه باشید.

رشته انسانی چیست؟

رشته انسانی، رشته ای است در رابطه با عوامل انسانی، در واقع برای بررسی و مطالعه رفتارهای افراد در هر محیط اجتماعی و فردی است.

رشته انسانی در مورد تمدن انسان ها و ویژگی های آنها مطالعه می کند و آموزش می دهد؛ در مورد زبان های مختلف باستانی و مدرن، دین ها و مذهب های مختلف کشور ها، باستان شناسی و تاریخ، اقتصاد، فلسفه و منطق و… را مورد بررسی قرار می دهد.

بر خلاف باور عموم که فکر می کنند رشته انسانی از ضعیف ترین رشته های تحصیلی در دوران دبیرستان است، رشته انسانی از فعال ترین و استدلالی ترین رشته های تحصیلی است.

هدف رشته انسانی چیست؟

حالا در مورد هدف رشته انسانی صحبت می کنیم، هر گونه مسئله که به انسان ها مربوط باشد، مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد و از زمینه های اقتصاد و حقوق گرفته تا ادبیات و جامعه شناسی و روانشناسی از موضوع های اصلی رشته انسانی محسوب می شود.

رشته انسانی چیست؟

مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در رشته انسانی

در هر زمینه ای که قدم بگذارید، باید حداقل کمی مهارت داشته باشید تا بتوانید در این مسیر ادامه دهید.

برای تحصیل در رشته انسانی، اصلی ترین مهارت هایی که نیاز است، داشتن مهارت ارتباط با دیگران یا مهارت های ارتباطی قوی، داشتن حافظه ای قوی برای حفظیات و به یاد داشتن دروس و استعداد در دروس ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، زبان عربی و اجتماعی از جمله مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته انسانی است.

اگر احساس می کنید به ریاضیات علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما رشته ریاضی یا رشته تجربی است ولی اگر به حفظیات علاقه مند باشید، رشته انسانی انتخابی خوب با آینده شغلی عالی برای شما است.

کنکور رشته انسانی

کنکور رشته انسانی، به دلیل داشتن ۵ زیر گروه، از پر جمعیت ترین رشته ها و دارای بیشترین داوطلبان کنکوری سراسری به حساب می آید.

به دلیل حفظیاتی بودن این رشته، داوطلبان باید یک برنامه ریزی کنکور انسانی انجام داده و با زمان بندی مفید، به کمک یک مشاور حرفه ای برای مطالعه دروس خود داشته باشند، که بتوانند به خوبی مطالب را در ذهن شان حک کنند تا در زمان کنکور به راحتی به مطالب دسترسی پیدا کرده و کنکور را به بهترین نحو پشت سر بگذارند.

البته دانشجویان عزیز این نکته را نیز در نظر داشته باشند که میتوانند در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد و ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور اقدام به تحصیل در رشته های انسانی کنند.

در ادامه ما ۵ زیر گروه رشته انسانی را با رشته های زیر گروه رشته انسانی قرار می دهیم تا با مطالعه این موارد بتوانید در انتخاب های خود در مورد انتخاب رشته خصوصا رشته انسانی با اطلاعات کامل و جامع از این رشته، بهتر تصمیم بگیرید.

کنکور رشته انسانی

زیر گروه های رشته انسانی

رشته انسانی دارای ۵ زیر گروه اصلی است. هر یک از زیر گروه های رشته انسانی، دارای رشته هایی هستند، که در زیر تمام رشته ها را با زیر گروه های آنها قرار داده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه رشته انسانی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته انسانی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

رشته های زیر گروه اول رشته انسانی

رشته های زیر گروه اول رشته انسانی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل موارد جدول زیر است.

مقطع عناوین رشته ها
کاردانی کاردانی آموزش دینی و عربی – کاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی – کاردانی امور تربیتی – کاردانی امور دولتی – کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم – کاردانی تربیت معلم قرآن کریم – کاردانی حقوق قضایی – کاردانی خدمات اداری
کارشناسی آموزش الهیات – آموزش زبان عربی – آموزش زبان و ادبیات فارسی – ادیان و مذاهب – ادیان و عرفان – ایران شناسی – تاریخ تمدن ملل اسلامی – تربیت مروج سیاسی حقوق – زبان و ادبیات ترکی آذری – زبان و ادبیات عربی – زبان و ادبیات فارسی – زبان و ادبیات کردی – شیعه شناسی – علوم قرآن و حدیث – علوم قضایی – فرهنگ و معارف اسلامی – فقه شافعی – فقه و حقوق اسلامی – فقه و حقوق امامی – فقه و حقوق حنفی – فقه و حقوق شافعی – فقه و حقوق مذاهب اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی – فلسفه – فلسفه و حکمت اسلامی – فلسفه و عرفان اسلامی – فلسفه و کلام اسلامی – مترجمی زبان عربی – مربیگری عقیدتی – مطالعات امنیتی – معارف اسلامی – معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات – معارف اسلامی و اخلاق – معارف اسلامی و ادیان – معارف اسلامی و تاریخ – معارف اسلامی و علوم تربیتی – معارف اسلامی و علوم قرآنی – معارف اسلامی و کلام – معارف اسلامی و مدیریت
کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی – کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد – کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق

رشته های زیر گروه دوم رشته انسانی

رشته های زیر گروه دوم رشته انسانی در مقاطع کاردانی، کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

مقطع عناوین رشته ها
کاردانی کاردانی آموزش مطالعات اجتماعی
کارشناسی آموزش علوم اجتماعی – امنیت اطلاعات – امنیت بین الملل – امنیت نرم – برنامه ریزی اجتماعی و تعاون – پژوهشگری امنیت – جامعه شناسی – حفاظت اطلاعات – روزنامه نگاری – ضد تروریسم – علوم فنی امنیت – مددکاری اجتماعی – مردم شناسی – علوم ارتباطات اجتماعی

رشته های زیر گروه دوم رشته انسانی

رشته های زیر گروه سوم علوم انسانی

رشته های زیر گروه سوم رشته انسانی در مقاطع کاردانی، کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

مقطع عناوین رشته ها
کاردانی کاردانی اشتغال – کاردانی اقتصاد کار و بهره وری – کاردانی امور بانکی – کاردانی امور فرهنگی – کاردانی امور مالی و مالیاتی – کاردانی بیمه – کاردانی گردشگری – کاردانی حسابداری – کاردانی روابط کار – کاردانی مدیریت بازرگانی – کاردانی مدیریت صنعتی – کاردانی مدیریت گمرکی – کاردانی هتل داری
کارشناسی اقتصاد – امنیت اقتصادی – حسابداری – روابط عمومی – فناوری اطلاعات و ارتباطات – گردشگری – مدیریت اطلاعات و ارتباطات – مدیریت امور بانکی – مدیریت امور گمرکی – مدیریت بازرگانی – مدیریت بیمه – مدیریت بیمه اکو – مدیریت دولتی – مدیریت صنعتی – مدیریت فرهنگی هنری – مدیریت کسب و کارهای کوچک – مدیریت مالی – مدیریت و بازرگانی دریایی – مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات – هتل داری

رشته های زیر گروه چهارم علوم انسانی

رشته های زیر گروه چهارم رشته انسانی در مقاطع کاردانی، کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

مقطع عناوین رشته ها
کاردانی کاردانی باستان شناسی – کاردانی علوم انتظامی
کارشناسی آمار – آموزش تاریخ – آموزش جغرافیا – باستان شناسی – تاریخ – تاریخ اسلام – جغرافیا – زبان شناسی – علوم انتظامی – علوم سیاسی

رشته های زیر گروه پنجم علوم انسانی

رشته های زیر گروه پنجم رشته انسانی در مقاطع کاردانی، کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

مقطع عناوین رشته ها
کاردانی کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی – کاردانی آموزش و پرورش کودکان استثنایی – کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی – کاردانی علوم ورزشی – کاردانی مربی کودک
کارشناسی آموزش ابتدایی – آموزش مشاوره و راهنمایی – آموزش تربیت بدنی – آموزش کودکان استثنایی – روان شناسی – علم اطلاعات و دانش شناسی – علوم تربیتی علوم ورزشی – مشاوره – مطالعات خانواده

در بین تمام زیر گروه ها و رشته های موجود در رشته انسانی، رشته های حقوق، روانشناسی و حسابداری از پر طرفدار ترین و پر جمعیت ترین رشته های موجود هستند.

رشته های زیر گروه پنجم علوم انسانی

سخن آخر

رشته انسانی از رشته های مهم بر انسان ها و مطالعه بر روابط فردی و اجتماعی آنها است.

دانشجویانی که در اواخر دوره نهم هستند و باید یک رشته تحصیلی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند، می توانند پس از کشف علاقه و استعداد خود، اگر به رشته انسانی علاقه مند باشند، با مطالعه مقاله فوق، به همه اطلاعاتی که در مورد رشته انسانی می خواهند، دست پیدا کنند.

در صورت داشتن سوال یا مشکلی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تلفنی آویژه، متخصص در زمینه مشاوره انتخاب رشته و مشاوره تحصیلی تلفنی تماس بگیرید و از آنان برای قبولی در رشته های تاپ انسانی کمک بگیرید.

برای مشاوره تلفنی از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتاز رشته انسانی در دبیرستان می توانیم به رشته حسابداری در دانشگاه برویم؟

بله؛ در مورد رشته های زیر گروه های رشته انسانی در مقاله بالا توضیحات کامل و جامع داده شده است. می توانید با مطالعه این مقاله، از تمامی رشته های موجود در رشته انسانی در دانشگاه ها مطلع شوید.

سوال علامتبرای تحصیل در رشته انسانی چه مهارت هایی مورد نیاز است و اهمیت بیشتری دارد؟

برای تحصیل در رشته انسانی اصلی ترین مهارت هایی که نیاز استو داشتن مهارت ارتباط با دیگران یا مهارت های ارتباطی قوی، داشتن حافظه ای قوی برای حفظیات و به یاد داشتن دروس و استعداد در دروس ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، زبان عربی و اجتماعی از جمله مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته انسانی است.

سوال علامتآیا می شود در دوره های یازدهم یا دوازدهم تغییر رشته دهیم و به رشته انسانی برویم؟

در صورت داشتن ریز نمرات خوب خصوصا نمرات ادبیات فارسی، عربی، اجتماعی و زبان انگلیسی و معدل خوب بله، البته باید از قوانین جدید مربوط به تغییر رشته اطلاع داشته باشید و سپس اقدام به این کار کنید.

رشته انسانی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته انسانی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه رشته انسانی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته انسانی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 13 نظر:
 1. ببخشید من خواستم بگم که من در درس فارسی ،دینی ،زبان و مطالعات نسبت به بقیه درس هام بالاتره . اما در درس عربی خوب نیستم . خواستم بپرسم میشه عربی رو از پایه قوی کنم توی تابستون؟امکانش هست؟!

 2. ببخشید من میخواستم معلم مطالعات اجتماعی شوم باید چکار کنم؟ ممنون از راهنمایی تون

  1. سلام
   باید تراز لازم جهت ورود به دانشگاه فرهنگیان را در کنکور سراسری کسب نمایید

  1. سلام
   به‌نظرتون‌رشته‌مددکاری‌خوبه‌که‌دارم
   میخونم‌برا‌چهارسال‌دیگه‌اینده‌شغلی‌خوبی‌داده‌یانه؟
   یاتغیر‌رشته‌بدم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

چهارشنبه

1402/3/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید