رتبه کشوری یعنی چه؟ چه تاثیری در انتخاب رشته دارد؟

رتبه کشوری در کنکور یعنی چه؟

کارنامه کنکور سراسری شامل اطلاعات و رتبه‌ های مختلفی است که برای هر داوطلب درج می‌ شود. این ارقام نشان می‌ دهند که داوطلب چه موقعیتی در میان شرکت‌ کنندگان در گروه آزمایشی خود دارد. در آنالیز کارنامه و چیدمان انتخاب رشته برخی از این عناوین و اطلاعات و رتبه ها حائز اهمیت هستند. رتبه کشوری یکی از این ارقام است. مسلما افراد زیادی هستند که اطلاعات کاملی در رابطه با رتبه کشوری و نحوه تاثیر آن در انتخاب رشته و دانشگاه ندارند. نداشتن اطلاعات کافی و کامل در رابطه با برخی از این رتبه ها می تواند باعث شود شما انتخاب رشته اشتباهی داشته و یا دچار سردرگمی شوید.

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی آویژه در این مقاله سعی کرده اند به صورت کامل و کاربردی رتبه کشوری را برای شما عزیزان توضیح دهند. پس اگر شما نیز داوطلب کنکور هستید اما اطلاعی از رتبه کشوری ندارید، نگران نباشید. مطالعه این مقاله می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات صحیح و کاملی را در این رابطه کسب کنید.

رتبه کشوری چیست؟

رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری تنها نشان‌ دهنده جایگاه داوطلب در میان تمام شرکت‌ کنندگان بدون در نظر گرفتن سهمیه‌ ها است. به عبارتی، رتبه کشوری تنها نشان می‌ دهد که داوطلب در میان تمامی شرکت‌کنندگان گروه آزمایشی خود چه موقعیتی دارد و توانسته چه رتبه و جایگاهی کسب کند. در محاسبه رتبه کشوری افراد، سهمیه ها و فاکتورهای دیگری که بر روی رتبه تاثیر گذار است مانند سهمیه استعداد درخشان، رزمندگان، مناطق و … لحاظ نشده است. به همین دلیل نمی توان فرایند انتخاب رشته و اولویت بندی انتخاب رشته را تنها بر اساس تحلیل و درنظر گرفتن رتبه کشوری مور بررسی قرار داد.

البته این موضوع بیان نمی کند که درک صحیح و تحلیل رتبه کشوری برای انتخاب رشته مهم نیست. رتبه کشوری نیز در برخی موارد برای انتخاب رشته حائز اهمیت خواهد بود. اما به طور کلی برای انتخاب صحیح رشته تحصیلی، بهتر است به همه عوامل مرتبط، از جمله رتبه کشوری و رتبه در سهمیه‌ ها توجه کنید و با مشاوران تحصیلی در رابطه با آن مشورت کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

رتبه‌ های مهم در کنکور سراسری: رتبه کشوری و رتبه در سهمیه‌ ها

در کارنامه اولیه کنکور سراسری، داوطلبان به‌ طور کلی دو رتبه مهم دارند:

 رتبه کشوری

همانطور که بیان شد، این رتبه نشان‌ دهنده جایگاه داوطلب در میان تمامی شرکت‌ کنندگان کنکور در سراسر کشور است و بدون در نظر گرفتن سهمیه‌ ها تعیین می‌ شود. رتبه کشوری بر اساس نمره کسب شده در آزمون‌ های کنکور سراسری محاسبه است.

رتبه در سهمیه‌ ها

در کنکور سراسری، برخی از دانشگاه‌ ها و رشته‌ ها از سهمیه‌ های خاصی برای پذیرش داوطلبان استفاده می‌ کنند. این سهمیه‌ ها معمولاً بر اساس معیارهای مختلفی مانند منطقه محل سکونت، ویژگی‌ های خاص (مانند سهمیه ایثارگران) و سایر فاکتورها تعیین می‌ شوند. بنابراین، هر داوطلب در سهمیه‌ های مختلف رتبه‌ ای مستقل از رتبه کشوری خواهد داشت. مهم است که هنگام انتخاب دانشگاه دقت کنید که چه سهمیه هایی برای این دانشگاه مورد پذیرش بوده و چگونه می توانید در آن قبول شوید.

به طور کلی در کنکور سراسری، داوطلبان دارای رتبه کشوری و رتبه در سهمیه‌ ها هستند. اما برای هر دانشگاه و رشته، شرایط و سهمیه‌ ها ممکن است متفاوت باشند و این رتبه‌ های کشوری و سهمیه ای تأثیر متفاوتی در پذیرش داوطلبان داشته باشند.

رتبه کشوری چه تاثیری در انتخاب دانشگاه دارند.

تأثیر رتبه کشوری در انتخاب رشته دانشگاه

در انتخاب رشته دانشگاه سراسری، رتبه کشوری تاثیر مستقیم ندارد و رتبه در سهمیه ها برای قبولی در دانشگاه حائز اهمیت است. مگر اینکه مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه‌ های آزاد شوید. در این صورت، رتبه کشوری شما معیاری است که در انتخاب و پذیرش شما در دانشگاه‌ های آزاد مورد سنجش قرار می‌ گیرد.

اگر شما مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه‌ های غیرآزاد (روزانه، شبانه و غیره) هستید، رتبه کشوری تاثیری در پذیرش شما ندارد. زیرا این دانشگاه‌ ها از سهمیه‌ های خاص و معیارهای دیگر برای انتخاب داوطلبان استفاده می‌ کنند که در رتبه کشوری لحاظ نشده اند.

به طور کلی، اهمیت رتبه کشوری بستگی به این دارد که شما تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه‌ های آزاد دارید یا خیر. در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ های غیر آزاد را دارید، رتبه کشوری برای شما اهمیت زیادی ندارد و در انتخاب رشته تأثیر چندانی نخواهد داشت. اما در صورت تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه‌ های آزاد، رتبه کشوری شما به عنوان معیاری برای پذیرش و سنجش شما در نظر گرفته می‌ شود و می‌ تواند در انتخاب لیست رشته‌ های مورد نظرتان مؤثر باشد.

تفاوت رتبه کشوری و رتبه در سهمیه کنکور سراسری 1402

در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، داوطلبان با دریافت کارنامه، دو رتبه مختلف را مشاهده می‌ کنند: رتبه کشوری و رتبه در سهمیه.

رتبه کشوری نشان دهنده جایگاه داوطلب در میان تمام شرکت‌کنندگان کنکور سراسری است. این رتبه بدون در نظر گرفتن هیچگونه سهمیه‌ ای است و برای پذیرش در دانشگاه‌ های دولتی اهمیت چندانی ندارد.

اما در مورد دانشگاه‌ های آزاد، رتبه کشوری کسب شده در آزمون سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است. در سهمیه نهایی برای دانشگاه‌ های آزاد، معیار قبولی، رتبه کشوری کسب شده در آزمون سراسری است و رتبه داوطلب در سهمیه‌ ها کمتر اهمیت دارد.

بنابراین، تفاوت بین رتبه کشوری و رتبه در سهمیه های کنکور سال ۱۴۰۲ تنها در ملاک قبولی برای دانشگاه‌ های آزاد و سراسری قرار دارد. رتبه کشوری در دانشگاه‌ های دولتی اهمیتی ندارد و در دانشگاه‌ های آزاد رتبه کشوری کسب شده در آزمون سراسری تعیین‌ کننده قبولی است.

رتبه در سهمیه یا رتبه کشوری، کدام مهمتر است؟

در فرآیند انتخاب رشته در کنکور سراسری، رتبه داوطلب در سهمیه مهمترین معیار است.

در انتخاب رشته در دانشگاه‌ های سراسری، رتبه در سهمیه به عنوان معیار اصلی برای قبولی در نظر گرفته می‌ شود. این بدان معناست که داوطلبان با رتبه بالاتر در سهمیه، امکان انتخاب رشته های بهتر و بیشتری را خواهند داشت. اما باید توجه داشت که در صورت عدم قبولی در رشته اول، داوطلب می‌ تواند در رشته دوم و سایر رشته‌ ها پذیرش شود، در صورتی که مورد قبول در سهمیه آن رشته باشد.

به علاوه، انتخاب رشته در دانشگاه‌ های سراسری روزانه، نوبت دوم، پیام نور، پردیس خودگردان و غیرانتفاعی نیز بر اساس رتبه در سهمیه انجام می‌ شود. بنابراین، رتبه در سهمیه برای انتخاب رشته در این دانشگاه ها نیز اهمیت دارد.

در نتیجه، در انتخاب رشته در کنکور سراسری، رتبه در سهمیه مهمترین معیار است و بر اساس آن داوطلب می‌ تواند رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند. تنها موری که رتبه کشوری در آن اهمیت پیدا می کند، انتخاب دانشگاه های آزاد است.

تاثیر رتبه کشوری

سخنی از مشاوران آویژه

همانطور که در مقاله توضیح داده شد، برای انتخاب رشته در کنکور سراسری، دو رتبه مهم وجود دارد: رتبه کل در سهمیه و رتبه کشوری. اما برای مشخص کردن اینکه کدام رتبه برای انتخاب رشته و اولویت بندی مهم است و ارزش دارد، باید به شرایط خاص و نوع دانشگاهی که می‌ خواهید وارد شوید توجه کنید. به طور کلی تحلیل کارنامه اولیه کنکور یکی از مهم ترین گام ها برای داشتن انتخاب رشته مناسب و قبولی در دانشگاه های مدنظر است. مثلا اگر می خواهید برای دانشگاه های سراسری انتخاب رشته انجام دهید مهم است که بدانید رتبه کشوری اهمیت ندارد. دانستن این موضوع باعث می شود که ملاک درستی برای تعین رشته ها و انتخاب دانشگاه ها داشته باشید. اگر شما به اشتباه طبق رتبه کشوری خود که مسلما نسبت به رتبه در سهمیه بیشتر بوده انتخاب رشته کنید، شانس قبولی خود را در دانشگاه های سراسری بهتر از دست می دهید. زیرا مطابق با رتبه این دانشگاه ها را در کد رشته محل ها وارد نکرده اید.

همچنین مهم است که بدانید برای قبولی در دانشگاه های آزاد نیاز است که به رتبه کشوری خود توجه داشته باشید. در این دانشگاه‌ ها، برای قبولی در رشته مورد نظر، رتبه داوطلب در رتبه کشوری بررسی می‌ شود. به طور کلی بهتر است برای داشتن یک انتخاب رشته درست به معابیر، تعاریف و شرایط ویژه که در هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو وجود دارد دقت کنید. شما می توانید با دریافت مشاوره در این زمینه اطلاعات خود را گسترش داده و انتخاب رشته مناسبی داشته باشید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رتبه کشوری یعنی چه؟ چه تاثیری در انتخاب رشته دارد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید