فرم انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

نحوه دریافت فرم انتخاب رشته دانشگاه های سراسری

داوطلبان هر گروه آزمایشی شرکت کننده در کنکور سراسری، پس از برگزاری کنکور سراسری و کسب رتبه مناسب می توانند اقدام به انتخاب رشته کنند. داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان باید بعد از اطلاع یافتن از رتبه خود، دفترچه مختص به گروه آزمایشی خود را از سایت سازمان سنجش دانلود نموده تا در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری از اطلاعات آن به خوبی استفاده کنند. داوطلبان کنکور سراسری سال 1402 بعد از مطالعه فواصل دفترچه و آگاهی از جزییات رشته ها و دانشگاه های مختلف، با در نظر گرفتن میزان علاقمندی به رشته مورد نظر، فرم انتخاب رشته خود را تکمیل می کنند. اولویت بندی کد رشته محل ها و چنش درست آنها موضوع بسیار مهمی است که در آینده تحصیلی داوطلبان تاثیر بسزایی می گذارد. به همین دلیل بهتر است شرکت کنندگان قبل از اینکه سراغ فرم انتخاب رشته الکترونیکی رفته و انتخاب رشته خود را نهایی کنند، نسبت به تکمیل فرم پیش نویس انتخاب رشته که در بخش پایانی دفترچه انتخاب رشته قرار دارد، اقدام کنند.

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی آویژه به دلیل اهمیت بالای انتخاب رشته سراسری و همچنین برای آشنایی داوطلبان با فرم انتخاب رشته در این مقاله به تحلیل و بررسی فرم انتخاب رشته، چگونگی ترتیب وارد نمودن کد رشته محل ها، نحوه دانلود فرم انتخاب رشته و … پرداخته اند. اگر شما نیز از شرکت کنندگان کنکور سراسری هستید و می خواهید از جزییات فرم انتخاب رشته مطلع شوید، پس مطالعه این مقاله جامع و کامل را از دست ندهید.

فرم پیش نویس انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

تکمیل درست فرم انتخاب رشته یکی ازمهمترین اقدامات داوطلبان در فرایند انتخاب رشته می باشد. کوچکترین اشتباه در وارد نمودن کد رشته ها تاثیر منفی در سرنوشت هر کدام از داوطلبان دارد. برای کاهش اشتباهات در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته نهایی، در قسمت پایانی دفترچه انتخاب رشته، فرمی تحت عنوان فرم پیش نویس انتخاب رشته قرار داده شده است. بنابراین برای دسترسی به فرم پیش نویس انتخاب رشته باید دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی خود را از سایت سازمان سنجش دانلود نمایید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اقدامات لازم برای دریافت فرم پیش نویس انتخاب رشته

با توجه به اینکه انتخاب رشته در کنکور سراسری بسیار مهم است؛ بعد از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، دفترچه راهنمای انتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار می گیرد تا با استفاده از آن انتخاب رشته خود را در جهت قبولی در دانشگاه و رشته مورد نظر پیش ببرند. داوطلبان می توانند بعد از دانلود دفترچه از سایت مورد نظر و بررسی دقیق فصل های آن، کد رشته های مورد نظر خود را برای وارد نمودن در فرم پیش نویس انتخاب رشته یادداشت کنند. از آنجایی که برای دسترسی به فرم پیش نویس انتخاب رشته باید دفترچه انتخاب رشته را در اختیار داشته باشیم، مراحل دانلود دفترچه انتخاب رشته را در ادامه بیان می کنیم.

در مرحله اول شما باید در مرورگر خود سایت سازمان سنجش را جستجو نمایید.

با مشاهده سایت سازمان سنجش وارد قسمت سراسری شوید.

از بین لینک هایی که مشاهده می کنید قسمت انتخاب رشته را انتخاب کرده و وارد این بخش شوید.

گزینه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری به تفکیک گروه آزمایشی خود را برگزینید.

در پایان دفترچه مربوط به گروه آزمایشی خود را دانلود کنید.

برای دسترسی راحت و سریع تر به دفترچه انتخاب رشته هر گروه آزمایشی می توانید بر روی لینک قرار داده شده در این قسمت کلیک کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

فرم پیش نویس انتخاب رشته در دفترچه انتخاب رشته

داوطلبان اگر کد رشته محل های انتخابی خود را در فرمی که پایان دفترچه انتخاب رشته قرار دارد، پیش نویسی کنند احتمال بروز خطا در زمان انتخاب رشته نهایی را بسیار کاهش می دهند. پس از مطالعه کامل دفترچه انتخاب رشته و بررسی جزء به جزء فواصل آن، در صفحه پایانی می توانید فرم پیش نویس انتخاب رشته را مشاهده نمایید.

فرم پیش نویس انتخاب رشته دارای 150 سطر( ردیف) برای قرار دادن کد رشته محل های انتخابی داوطلبان می باشد. داوطلبان موظف هستند اطلاعات خواسته شده از جمله موارد زیر را در فرم پیش نویس انتخاب رشته وارد نمایند.

دوره تحصیلی

کد رشته محل

نام رشته/ گرایش

نام دانشگاه یا موسسه محل تحصیل

قبولی در رشته مورد علاقه و دانشگاه معتبر از خواسته های هر کدام از داوطلبان کنکور سراسری می باشد. به همین منظور داوطلبان سعی می کنند تا انتخاب های خود را به درستی اولویت بندی نموده و آن ها را بدون بروز هر گونه خطایی در فرم انتخاب رشته خود لحاظ کنند. از این رو بهتر است داوطلبان برای اطمینان از درست وارد نمودن کد رشته محل ها ابتدا فرم پیش نویس انتخاب رشته را تکمیل و سپس وارد سایت مربوطه شده و اولویت های انتخابی خود را در فرم انتخاب رشته الکترونیکی بچینند.

چگونه فرم پیش نویس انتخاب رشته را پر کنم؟

نحوه چینش فرم انتخاب رشته

تکمیل فرم انتخاب رشته کار پیچیده ای نیست. اما داوطلبان برای تکمیل آن باید دقت بسیاری به خرج دهند. بعد از بررسی دفترچه انتخاب رشته و شناخت کامل از رشته و دانشگاه مورد نظر، می توانید کد رشته محل های خود را استخراج نموده و در فرم انتخاب رشته به ترتیب اولویت یادادشت کنید.

توجه داشته باشید نرم افزار سازمان سنجش انتخابات درج شده در فرم انتخاب رشته داوطلبان را بر اساس ترتیب قرار داده شده توسط داوطلب مورد بررسی قرار می دهد. به عنوان مثال اگر شما رتبه مناسبی برای قبولی در انتخاب پنجم خود داشته باشید و ظرفیت کد رشته محل مورد نظر تکمیل نشده باشد، شما در این انتخاب پذیرفته می شوید. اما اگر شرایط قبولی در کد رشته انتخابی پنجم خود را نداشته باشید، انتخاب های بعدی شما مورد بررسی قرار می گیرد.

بهترین نوع اولویت بندی کد رشته محل ها

داوطلبان با بررسی شرایط خود برای ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر، انتخاب رشته نهایی خود را هوشمندانه تر انجام می دهند. اگر به موارد زیر در زمان انتخاب رشته و دانشگاه خود توجه کنید، آینده تحصیلی و شغلی موفقی خواهید داشت.

✅ هدف خود از ادامه تحصیل در این رشته را مشخص نمایند.

✅ توانایی های ذهنی و جسمی خود را بررسی کنند.

✅ با تحصیل در این رشته انتخابی در چه کاری موفق شده و آینده شغلی و مالی آنها در چه سطحی قرار می گیرد.

✅ هزینه های پیش رو در زمان تحصیل را براورد نمایید.

✅ موقعیت مکانی دانشگاه مورد نظر را با توجه نزدیکی و دوری به محل زندگی خود ارزیابی نمایید.

و …

داوطلبان پس از دریافت رتبه لازم و بررسی های اصولی از دانشگاه و رشته مورد نظر بهتر است اولویت های خود را بر اساس موارد زیر در فرم انتخاب رشته وارد نمایند.

انتخاب های خوشبینانه

انتخاب کد رشته محل هایی که نیاز به رتبه و تراز بالایی دارد و به همین خاطر شانس قبولی در این رشته ها برای داوطلبان بسیار اندک است. انتخاب های این چنینی اگر جزء انتخاب های اول قرار گیرد منطقی تر می باشد. زیرا این انتخاب ها برای داوطلبان رویایی بوده و به دنبال قبولی در این رشته ها و دانشگاه های ممتاز و سطح عالی هستند.

انتخاب های واقع بینانه

انتخاب هایی که داوطلبان با رتبه کسب شده در کنکور و میزان علاقه به رشته و دانشگاه هم خوانی دارد و شانس قبولی در این رشته ها برای داوطلبان بسیار زیاد است. بهتر است حدودا نیمی از فرم انتخاب رشته را به این انتخاب ها اختصاص دهیم.

انتخاب های بدبینانه

انتخاب های بدبینانه شامل انتخاب هایی است که مسلما داوطلب با توجه به رتبه و تراز خود قبولی در آنها را کسب می کند اما دانشگاه و یا رشته های پرمتقاضی و خیلی عالی نیستند. منطقی ترین کار برای داشتن انتخاب رشته اصولی این است که این رشته ها در قسمت پایانی فرم انتخاب رشته وارد شوند. به یاد داشته باشید که انتخاب هایی را در این گروه جای دهید که با وجود پایین بودن سطح آنها حاضر به تحصیل در این دانشگاه ها و رشته ها خواهید شد و بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور از انتخاب های خود پشیمان نخواهید ششد.

فرم انتخاب رشته الکترونیکی چه زمانی در دسترس داوطلبان قرار می گیرد؟

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آن را دریافت نمایند. داوطلبان با توجه به حساسیت انتخاب رشته باید دفترچه انتخاب رشته را به دقت مطالعه و اطلاع دقیقی از کد رشته محل ها به دست بیاورند. در مرحله اول بهتر است داوطلبان فرم پیش نویس انتخاب رشته را برای خود تکمیل نمایند تا در هنگام وارد نمودن کدها در فرم انتخاب رشته الکترونیکی با مشکلی مواجه نشوند و با اطمینان کامل انتخاب رشته خود را نهایی کنند.

در بخش دفترچه انتخاب رشته جدولی با عنوان زمان انتخاب رشته تا اعلام نتایج نهایی قرار دارد. زمان بندی انتخاب رشته الکترونیکی کنکور سراسری 1402 با توجه به محتویات این جدول از تاریخ 31 مرداد ماه تا 4 شهریور ماه مشخص شده است.

شرکت کنندگان در کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش می توانند به صفحه کاربری شخصی خود وارد شده و فرم انتخاب رشته الکترونیکی را کامل کنند. با سپری کردن این مراحل داوطلبان روند انتخاب رشته خود را به اتمام می رسانند و در زمان مقرر نتایج نهایی را دریافت خواهند کرد.

دانلود فرم انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

سخنی از مشاوران آویژه

داشتن انتخاب های آگاهانه و منطقی، هدفمند بودن و تلاش و کوشش شما را به سمت نتیجه مطلوبی که مدنظرتان است هدایت می کند. داوطلبان کنکور سراسری برای قبولی در دانشگاه معتبر و رشته محبوب خود بعد از تلاش های فراوانی که برای کسب رتبه ممتاز داشته اند، کافی است با هوشیاری تمام نسبت به برگزیدن کد محل رشته ها و وارد نمودن در فرم انتخاب رشته اقدام کنند. با تکمیل فرم پیش نویس انتخاب رشته احتمال بروز خطا در تکمیل فرم نهایی بسیار کاهش می یابد و داوطلبان با آرامش خاطر می توانند مرحله انتخاب رشته خود را نهایی کنند.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

فرم انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/5/5

شنبه

1403/5/6

یکشنبه

1403/5/7

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید