ملاک های اصلی برای انتخاب رشته کدام اند؟

ملاک های انتخاب رشته

ملاک های اصلی انتخاب رشته کدام است؟ هنگام انتخاب رشته به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟ چگونه یک انتخاب رشته مناسب و عالی داشته باشیم؟ همانطور که می دانید انتخاب رشته در کنکور یکی از مسائل مهم برای دواطلبان است. افرادی که رتبه کنکور خود را دریافت کرده اند اکنون با چالش هایی در رابطه با انتخاب رشته و نکات مهم برای انتخاب رشته دست و پنجه نرم می کنند. اگر فردی بخواهد متناسب با تراز کسب شده خود انتخاب رشته درستی داشته باشد و به اشتباه در دانشگاه و رشته های پایین تر از رتبه به تحصیل نپردازد نیاز است که با فاکتورهای انتخاب رشته آشنایی داشته و هنگام تصمیم گیری برای دانشگاه و رشته، از این ملاک ها و معیارها کمک بگیرید. ملاک درست انتخاب رشته می تواند یک چهارچوب کلی و مناسب برای کمک به افراد باشد تا انتخاب رشته عالی داشته باشند و در آینده پشیمان نشوند.

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی آویژه به دلیل اهمیت بالای انتخاب رشته مناسب در زندگی افراد به بررسی ملاک درست انتخاب رشته و فاکتورهای انتخاب رشته پرداخته اند. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که نمی دانید هنگام انتخاب رشته به چه فاکتورهایی باید توجه داشت و چه ملاک های اصلی را لحاظ کرد، پس مطالعه این مقاله جامع و کامل را از دست ندهید.

ملاک اصلی انتخاب رشته

12 مورد ملاک های ضروری برای انتخاب رشته

مسلما انتخاب دانشگاه و رشته می تواند در آینده افراد تاثیرات چشم گیری داشته باشد. زیرا شما بیشتر وقت و زندگی خود را صرف تحصیل، کار و تلاش در حرفه و تخصصی می کنید که در دانشگاه کسب کرده اید. شما با انتخاب رشته و قبولی در دانشگاه به چند سال تحصیل در رشته انتخابی خود میپردازید و سپس بعد از آن وارد بازار کار می شوید. این یعنی رشته انتخابی شما در زمان کنکور و انتخاب رشته تا آخر عمر با شما همراه بوده و در زندگیتان نقش اساسی خواهد داشت. به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام انتخاب رشته به ملاک های انتخاب رشته دقت لازم و کافی را داشته باشید. پرسش های زیر به شما کمک می کند تا با ملاک های اصلی انتخاب رشته آشنا شده و از آنها هنگام انتخاب رشته استفاده نمایید:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چرا به دنبال ادامه تحصیل و درس خواندن هستید؟

مهم ترین ملاک در انتخاب رشته مشخص کردن اهداف خود از درس خواندن است. شما باید اهداف بلند مدت و میان مدتی را برای خود مشخص کنید. هنگامیکه شما در رابطه با اهداف خود از درس خواندن اطلاعات کاملی داشته باشید، به راحتی می توانید رشته هایی را انتخاب کنید که شما را به اهدافتان نزدیک می کند. مشخص کردن اهداف درس خواندن به شما کمک می کند تا فاکتورهای اصلی که در انتخاب رشته باید به آن توجه داشته باشید و شما را به اهدافتان نزدیک می کند را لحاظ کنید.

آیا کارنامه کنکور خود را تحلیل کرده اید؟

تحلیل کارنامه کنکور قبل از انتخاب رشته و تصمیم گیری برای تعیین رشته ها و دانشگاه های مورد علاقه یکی از مهم ترین کارهایی است که دواطلب باید انجام دهد. تحلیل کارنامه کنکور به شما کمک می کند تا بتوانید متوجه شوید احتمال قبولی شما در کدام رشته ها و دانشگاه ها بیشتر بوده و در کدام یک ضعیف تر است. یکی از نکات مهم برای انتخاب رشته تحلیل درست و مناسب کارنامه است. اگر شما به اشتباه و با کمک گرفتن از افراد نابلد به تحلیل کارنامه بپردازید، مسلما نمی توانید به درستی و مناسب با رتبه و تراز خود انتخاب رشته کنید. پس اولین نکته و فاکتور برای انتخاب رشته تحلیل مناسب و صحیح کارنامه، رتبه و تراز کنکور است.

به چه چیزی علاقه دارید؟

این نکته و ملاک بسیار مهم است. یکی از ملاک های اصلی در انتخاب رشته در نظر گرفتن علاقه است. شما در رشته ای موفق خواهید شد که به آن علاقه داشته و با اشتیاق، درس ها و واحدهای آن را پاس کنید. پس مهم است بعد از تعیین تحلیل های مورد نیاز در رابطه با رتبه و تراز کنکور و مشخص کردن رشته ها و دانشگاه هایی که شانس قبولی شما در آنها بسیار بالا است، به بررسی علاقه خود و آن رشته ای که دوست دارید برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، بپردازید.

شرایط روحی و جسمی شما چگونه است؟

یکی از مهم ترین اهداف از درس خواندن و ادامه تحصیل پیدا کردن کار بعد از پایان یافتن تحصیلات است. اما نکته ای که اینجا مورد توجه قرار می گیرد این است که وضعیت روحی و جسمی شما چگونه است و چه رشته و کارهایی برای شما بهترین رویکرد را خواهند داشت. برخی از افراد روحیه حساس و لطیفی دارند، پس هرگز نمی توانند در مشاغلی که نیاز به روحیه سختی دارد موفق شوند. مثلا افراد احساسی نمی توانند در حوزه حقوق و وکالت موفق عمل کنند. یا افرادی که از بیماری، خون، بیمارستان و … می ترسند، هرگز پرستاران خوبی نخواهند شد. همچنین در مقابل افرادی که از نظر جسمی ضعیف هستند برای انجام کارهایی که نیاز به زور و قدرت زیادی دارد مناسب نبوده و بهتر است این رشته ها را جز انتخاب های اصلی خود قرار ندهند.

معیارهای انتخاب رشته

آیا خانواده به شما اجازه می دهند شهر خود را برای تحصیل ترک کنید؟

یکی از ملاک های اصلی دیگر در انتخاب رشته بررسی موقعیت مکانی دانشگاه های مد نظر است. در ابتدا شما باید با والدین خود مشورت کنید و مطمئن شوید که اجازه تحصیل در دانشگاه های شهرهای دیگر را دارید یا خیر؟ همچنین مشخص کنید که تا چه مسافتی می توانید از خانواده فاصله بگیرید؟ آیا خودتان می توانید در خوابگاه زندگی کنید و با دیگر افراد مشکلی نداشته باشید؟ یا ترجیح می دهید در شهر خودتان و در دانشگاهی نزدیک به محل زندگیتان به تحصیل بپردازید. موقعیت مکانی و شرایط شما برای رفتن به دانشگاه را جز ملاک های خودتان برای انتخاب رشته قرار دهید.

آیا رشته های انتخابی شما بازار کار خوبی دارند؟

یکی از ملاک های انتخاب رشته که باید به آن توجه ویژه داشت و در رابطه با آن بسیار تحقیق و پژوهش نمود فرصت های شغلی و بازار کار فعلی و مخصوصا بازار کار آتی رشته های مورد نظر است. این درست است که افراد صرفا نباید تنها با هدف سرکار رفتن به درس خواندن و ادامه تحصیل بپردازند. اما مسلما یکی از اهداف مهم افراد برای تحصیل می تواند پیدا کردن شغل مناسب و پردرآمد باشد. پس هنگام انتخاب رشته در رابطه با بازار کار رشته های مختلف تحقیقات زیادی انجام دهید. تا در آینده بتوانید متناسب با آنچه که خوانده و یاد گرفته اید کار کنید و از انتخاب های خود پشیمان نشوید.

تا چه میزان پشتکار و انرژی دارید؟

برای کسب موفقیت و رسیدن به اهداف خود تا چه میزان انرژی داشته و پشتکار دارید؟ آیا سریع ناامید می شوید و دوست دارید به راحتی و در کمترین زمان به نتیجه ای برسید یا می توانید برای رسیدن به اهداف خود سخت تلاش کنید و هرگز ناامید و خسته نشوید؟ این نکته بسیار مهم است و می تواند یکی از معیارهای انتخاب رشته باشد. مثلا برخی از افراد نمی توانند بیشتر از حدودا چهارسال برای کسب موفقیت وقت بگذارند. اما برخی دیگر تا 7 سال نیز مشکلی نداشته و با انرژی به راه خود ادامه می دهند. اگر درس خواندن زیاد و مداوم برای شما سخت بوده پس نمی توانید رشته هایی که مدت دوره تحصیل آنها بالاست را انتخاب کنید.

شما چه استعداد و توانایی هایی دارید؟ نقاط قوت و ضعف خود را در نظر بگیرید

سعی کنید هنگام انتخاب رشته استعدادهای ذاتی خود را نیز در نظر بگیرید. یکی از ملاک های اصلی انتخاب رشته توانایی ها و استعدادهای فرد است. اگر شما بتوانید رشته ای را انتخاب کنید که در آن مهارت و استعداد خاصی دارید، پس مسلما موفق تر خواهید بود. مثلا اگر شما در کارهای هنری هیچ استعدادی ندارید، پس نمی توانید در رشته های هنری مانند گرافیک و … به موفقیت خیلی بالایی دست پیدا کنید. در عوض شاید شما هوش و استعداد ریاضی فوق العاده ای داشته باشید، پس مسلما در رشته های مهندسی و رشته هایی که محاسبات و ریاضیات پیشرفته دارند موفق خواهید بود.

ملاک های اصلی انتخاب رشته کدام است؟

تا چه میزان می توانید هزینه کنید؟

یکی دیگر از ملاک های انتخاب رشته، بررسی هزینه ها است. شما از نظر مالی تا چه اندازه می توانید برای ادامه تحصیل خود هزینه کنید؟ آیا می توانید شهریه دانشگاه های غیر انتفاعی و آزاد را پرداخت کنید؟ آیا می توانید هزینه های خوابگاه های خصوصی را بدهید؟ چون بعضی از دانشگاه ها خوابگاه ندارند. میزان درامد مالی خانواده و همچنین شرایط مالی را باید در ملاک های خود برای انتخاب دانشگاه در نظر بگیرید. همچنین برخی از رشته ها نیز هستند که نسبت به سایر رشته ها هزینه های تحصیل بالاتری دارند. این هزینه ها ممکن است مربوط به پرژه های رشته، ابزار و وسایلی که برای تحصیل در آن رشته نیاز است و … شود. پس این فاکتور را نیز هنگام انتخاب رشته باید لحاظ کنید.

آیا به جزئیات رشته ها دقت کرده اید؟

مسلما هر رشته ای جزئیات خاصی دارد. به عنوان مثال اینکه فردی که علاقه به رشته های مهندسی دارد باید هر کدام از رشته ها و گرایش های مهندسی را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهد و با جزئیات آنها آشنا شود. زیرا انواع مختلفی از مهندسی وجود دارد از مهندسی بهداشت گرفته تا مهندسی عمران. باید بررسی کنید که دوست دارید از جزئیات رشته مهندسی بهداشت که مربوط به بدن انسان و مسائل بهداشتی می شود اطلاع پیدا کنید یا از جزئیات ساختمان سازی و … . یا مثلا در رشته های مربوط به زیست شناسی، شما علاقه به گرایش های مربوط به زیست جانوری دارید یا زیست گیاهی؟

دانشگاه مورد نظر شما چه سطح علمی دارد؟

کیفیت علمی و شهرت دانشگاه در رشته مورد نظر شما بسیار مهم است. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب رشته این است که شما متناسب با رتبه و تراز خود، دانشگاه هایی را انتخاب کنید که از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و همچنین امکانات رفاهی، تحقیقاتی و درسی و … مناسبی دارند. مسلما سطح تمام دانشگاه ها یکی نمی باشد. پس انتخاب دانشگاه با اساتید و هیئت علمی های مشهور و باسواد باید یکی از ملاک های انتخاب رشته شما باشد.

آیا از مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته کمک گرفته اید؟

یکی از نکات مهم هنگام انتخاب رشته استفاده از راهنمایی ها و تجربه های مشاوره تحصیلی است. متاسفانه برخی از افراد در این مورد متکی به خود بوده و می گویند من خودم می خواهم انتخاب رشته کنم. مسلما تجربه ها، دانش و مهارت مشاوره تحصیلی در زمینه انتخاب رشته مناسب و متوازن با ملاک ها شما بسیار بیشتر از شما و یا سایر افراد است. برخی از افراد نیز برای انتخاب رشته خود از اطرافیان، دوستان و هر کسی که با او در ارتباط هستند کمک می گیرند بدون آنکه او تخصصی در زمینه انتخاب رشته، تحلیل کارنامه، آشنایی با دانشگاه ها و رتبه های مورد پذیرش و … داشته باشند. اگر می خواهید ملاک های انتخاب رشته را رعایت کرده و انتخاب صحیح و مناسبی داشته باشید بهترین راهکار این است که از مشاور تحصیلی که در زمینه انتخاب رشته خبره و کاربلد است کمک بگیرید.

فاکتورهای مهم در انتخاب رشته

سخنی از مشاوران آویژه

می توان گفت راز خوشبختی در زندگی این است که هرکاری را که انجام می دهید، به آن علاقه داشته و دوست داشته باشید. پس انتخاب رشته مناسب و متناسب با معیارهای انتخاب رشته می تواند یکی از راه های رسیدن به زندگی خوب باشد. اگر شما نتوانید ملاک های انتخاب رشته را به درستی انتخاب کرده و از آنها در تصمیم گیری های خود برای دانشگاه و رشته استفاده کنید، مسلما در آینده از انتخاب های خود پشیمان خواهید شد. در این شرایط ممکن است شما به دنبال تغییر رشته، انتقالی دانشگاه و … باشید. حقیقتا انتقالی گرفتن و تغییر دادن دانشگاه و یا حتی رشته اصلا کار آسانی نیست. علاوه بر اینکه زمان زیادی را از شما خواهد گرفت انرژی شما را نیز تلف میکند. حتی در برخی از موارد نیز ممکن است با انتقالی و یا تغییر رشته شما موافقت نشده و کار برایتان سخت تر شود.

پس نتیجه میگیریم عاقلانه ترین و بهترین کار این است که همین حالا تصمیم درست را اخذ کنید و ملاک های اصلی انتخاب رشته را در تصمیم گیری های خود لحاظ کنید تا بعدا پشیمان نشوید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

ملاک های اصلی برای انتخاب رشته کدام اند؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/11/27

شنبه

1402/11/28

یکشنبه

1402/11/29

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید