تاثیر بومی گزینی داوطلبان کنکور سراسری 97

تاثیر بومی گزینی

از داوطلبان کنکور سراسری 98 هستید؟ از تاثیر بومی گزینی ، تاثیر سهمیه در کنکور ؛ تاثیر معدل در کنکور . .. چه میدانید؟ نیاز به مشاوره و برنامه ریزی کنکور دارید؟ از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره زیر تماس بگیرید :

تاثیر بومی گزینی در کنکور 97

کنجکاوی داوطلبان کنکور سراسری و تلاش برای افزایش اطلاعات خود و استفاده از این اطلاعات برا بالا بردن شانس قبولی، موضوعی اجتناب ناپذیر است. داوطلبان کنکور سراسری 97 به ماه های حساس و تعیین کننده ای نزدیک می شوند و لازم است در کنار مطالعه جامع و همچنین توجه به برنامه ریزی درسی، اطلاعات کافی نیز در مورد شرایط و ضوابط شرکت در کنکور سراسری 98 داشته باشند. یکی از مواردی که همواره محل سوال و ابهام داوطلبان کنکور است بحث بومی گزینی یا به عبارتی گزینش بومی است.همان طور که در مقاله انواع سهمیه ها در کنکور سراسری 98 نیز گفتیم اکثر شرکت کنندگان در آزمون سراسری، دارای سهمیه مناطق هستند و حالا این سوال مطرح می شود که تاثیر سهمیه مناطق در کنکور به چه ترتیب است و در واقع تاثیر بومی گزینی در کنکور سراسری تا چه میزان شانس قبولی افراد را افزایش می دهد.در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد و همچنین خواهیم گفت بومی گزینی در دوره های مختلف دانشگاهی به چه ترتیب است و شرایط داوطلبان استان های مختلف در بحث گزینش بومی چگونه می باشد

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تقسیم بندی استان ها در گزینش و تاثیر بومی

اگر به شرایط جذب دانشجو در سال های گذشته دقت کنیم متوجه می شویم که پراکندگی دانشجویان غیر بومی در استان های مختلف بسیار زیاد است که این امر باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای دانشجویان و خانواده آن ها میشد. سازمان سنجش با طرح موضوع بومی گزینی و افزایش سهم هر دانشگاه از این موضوع، باعث کاهش این مشکلات شد و در حال حاضر دانشجویان، بیشتر در استان محل زندگی و یا در استان های همجوار مشغول به تحصیل هستند.البته تعدادی از رشته محل ها هستند که ظرفیت کامل آن ها به داوطلبان بومی اختصاص پیدا می کند اما اکثر رشته ها محل ها به گونه ای است که سهم بومی گزینی در آن ها بیشتر از افراد غیر بومی است.

بطور مثال دانشگاه فرهنگیان یا همان تربیت معلم سابق که اقدام به جذب دانشجو و تربیت آن ها جهت حرفه معلمی می کند صرفا از داوطلبان بومی هر استان دانشجو می پذیرد و به نوعی گزینش دانشجو در این دانشگاه بصورت بومی و آن هم از نوع استانی است.

سازمان سنجش برای مشخص شدن شرایط بومی گزینی، استان ها را به دو دسته ناحیه ای و قطبی تقسیم کرده است در جداول زیر نوع دسته بندی آن ها را مشاهده می کنید.

جذب دانشجو در طرح بومی گزینی در یکی از 4 حالت زیر قرار دارد

  • 1- استانی
  • 2- ناحیه ای
  • 3- قطبی
  • 4-کشوری

در مورد رشته های استانی که توضیح دادیم و دانشگاه فرهنگیان نمونه بارزی از این نوع بومی گزینی است.

گزینش کشوری نیز به آن دسته از رشته هایی که صرفا در در چند دانشگاه محدود ارائه می شود و در هیچکدام از استان های قطبی نیز قرار ندارند گفته می شود.

دسته های بندی نواحی بومی کشور : از مجموع چند استان مجاور ، یک ناحیه بومی ایجاد می شود. در جدول زیر به نواحی بومی را می توانید مشاهده کنید:

نواحی بومی

تقسیم بندی قطب های بومی : از مجموع چند ناحیه، یک قطب بومی ایجاد می شود که شما می توانید هر قطب را در جدول زیر مشاهده کنید:

قطب بومی

 

تاثیر بومی گزینی در دوره های مختلف دانشگاهی

در کنکور سراسری و در هنگام انتخاب رشته هر کد رشته محل دارای ظرفیت خاص خود است که تقسیم این ظرفیت ها از سهمیه ها و بومی گزینی تاثیر می گیرد. البته در این بین رشته هایی هستند که بصورت خاص از داوطلبان برخی استان ها یا شهرستان ها پذیرش می کنند.

ظرفیت هر کدرشته بعد از کسر 25 درصد و 5 درصدی سهمیه خانواده ایثارگران به صورت زیر در دوره های مختلف توزیع می شود:

1- رشته های کشوری : در رشته هایی که نوع گزینش آن ها بصورت کشوری است ظرفیت هر کدام از کد رشته محل ها بصورت نسبتی مشخص بین تعداد شرکت کنندگان سهمیه های مناطق یک ، دو و سه و همچین خانواده شهدا به تعداد کل شرکت کنندگان هر گروه امتحانی تعیین می شود

2-رشته های بومی : در آن دسته از رشته محل هایی که نوع گزینش آن ها بصورت بومی است و رشته محل ها در یکی از انواع استانی ، ناحیه ای و قطبی قرار دارند 20درصد از از ظرفیت به داوطلبان آزاد و غیر بومی تعلق می گیرد و مابقی به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های منطقه ای و خانواده شهدا در بوم منطقه مربوطه به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم در هر گروه امتحانی اختصاص پیدا می کند.

نکته : به دلیل ایجاد عدالت و تقسیم منصفانه ظرفیت رشته محل های پرمتقاضی 40 درصد از ظرفیت این رشته محل ها به داوطلبان آزاد اختصاص پیدا می کند و همچنین در صورت خالی ماندن ظرفیت رزمندگان در رشته های پرمتقاضی نیمی از این ظرفیت نیز به داوطلبان آزاد تخصص پیدا می کند.در جدول زیر به رشته های پرمتقاضی در هر گروه آزمایشی اشاره شده است:

کنکور

نکته: اگر ظرفیت سهمیه ایثارگران 25 درصد خالی بماند ابتدا به داوطلبان دارای سهمیه 5 درصدی اختصاص پیدا می کند و در صورتی که باز هم ظرفیتی خالی بماند بدون توجه به سهمیه ها به داوطلبان آزاد تعلق می گیرد و ملاک پذیرش تنها تراز بالاتر هر داوطلب در زیرگروه های مختلف است.

 

تقسیم بندی دوره های دانشگاهی در تاثیر بومی گزینی

در جدول زیر نحوه جذب دانشجو در هر یک از دوره های مختلف دانشگاهی را بر اساس بومی گزینی می توانید مشاهده کنید:

گزینش کنکور

 

ثبت نام کنکور سراسری 97 – مشاوره تلفنی کنکور

ثبت‌ناماز روز يكشنبه مورخ 96/11/01 (يكم بهمن ماه‌ 1396)منحصراً از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمانآغاز و در روز يكشنبه مورخ 96/11/08 (هشتم بهمن ماه‌ 1396) پايان مي‌پذيرد؛لذا داوطلبان مي‌توانند در مهلت مقرر براي شركت در آزمون سراسري سال 1397 ثبت‌نام نمايند. به همین منظور اگر در خصوص سهمیه های کنکور سال 98 ؛ثبت نام کنکور،منابع آزمون سراسریسوالاتی دارید و یا نیاز بهمشاوره تحصیلییا برنامه ریزی درسی دارید ، همه روزه از ساعت 8 صبح الی 12 شب می توانید از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شمارهتهران 9099071985 و سایراستانها 9099071985تماس حاصل فرمایید .
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

تاثیر بومی گزینی داوطلبان کنکور سراسری 97

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1403/2/22

یکشنبه

1403/2/23

دوشنبه

1403/2/24

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید