دانشگاه سما چیست؟ + تفاوت دانشگاه سما و آزاد

دانشگاه سما چیست؟ + تفاوت دانشگاه سما و آزاد

بسیاری از متقاضیانی که به تازگی مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند و می خواهند وارد دانشگاه شوند، اطلاع و آگاهی از سیستم آموزشی دانشگاه های مختلف ندارند که این دانشگاه سما یکی از آنهاست. در ابتدا باید بدانید که منظور از دانشگاه سما چیست و چه تفاوت هایی از نظر شرایط پذیرش دانشجو و ثبت نام با دانشگاه آزاد دارد.

در ادامه ای مقاله با دانشگاه سما بیشتر آشنا خواهیم شد و به تفاوت های دانشگاه سما و آزاد خواهیم پرداخت. لذا از شما دعوت می کنیم با آویژه تا انتهای مطلب همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دانشگاه سما چیست؟

دانشگاه سما یا “سازمان مدارس دانشگاه آزاد اسلامی” در سال 1370 شمسی توسط دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شده است و هم اکنون مسئولیت بیش از 720 مدرسه و 118 آموزشکده فنی حرفه ای در کشور به عهده این دانشگاه است و حدوداً 60 هزار دانشجو در دانشگاه سما تحصیل می کنند.

دانشگاه سما چیست؟

تفاوت دانشگاه سما و آزاد

دانشگاه سما زیر مجموعه ای از دانشگاه آزاد می باشد. فرق اساسی دانشگاه سما و آزاد در این است که دانشگاه آزاد همه رشته های گروه های امتحانی را پذیرش می کند؛ اما دانشگاه سما فقط در رشته های (فنی و حرفه ای و کاردانش) اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

پونزدیگر تفاوت های دانشگاه سما با آزاد، بشرح زیر است:

تیک دانشگاه سما فقط در مقطع کاردانی پیوسته یا همان کارشناسی ناپیوسته پذیرش می کند؛ در حالی که دانشگاه های آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته هم دانشجو میپذیرند.

تیک دانشگاه سما مربوط به رشته های فنی و حرفه ای است و به دانشجویان مدرک فوق دیپلم ارائه می دهد. دانشجویان باید با مدرک فوق دیپلم خود در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ثبت نام کنند.

تیک دانشگاه آزاد هم رشته های فنی و حرفه ای، ارائه می کند؛ با این تفاوت که تحصیل در این رشته ها معمولا به صورت پیوسته است و در نهایت به دانشجویان مدرک لیسانس ارائه می شود.

تیک معمولا کلاس های دانشگاه سما به صورت جداگانه مخصوص برای بانوان و آقایان برگزار می گردد؛ اما کلاس های دانشگاه آزاد به صورت مختلط برگزار می شوند.


بیشتر بخوانید: معرفی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد + (مزایا و معایب، شرایط و نحوه ثبت نام)


تفاوت پذیرش دانشجو در دانشگاه سما با آزاد

دانشگاه های سما زیر مجموعه ای از دانشگاه های آزاد هستند که نام دیگر آن ها “آموزشکده فنی حرفه ای” می باشد. در این دانشگاه فقط رشته های فنی حرفه ای مانند نرم افزار کامپیوتر، الکترونیک، ساختمان و … تدریس می شود.

دانشگاه سما فقط در مقطع کاردانی پیوسته دانشجو پذیرش می کند و اکثر رشته ها نیز بدون کنکور است؛ یعنی برای ورود به این دانشگاه نیازی به شرکت در کنکور سراسری نیست.

لازم به ذکر است که در واحد های دانشگاه آزاد نیز رشته های فنی حرفه ای برگزار می شود؛ ولی دانشگاه های سما به دلیل آنکه فقط مختص این رشته ها هستند، از لحاظ امکانات آموزشی، کارگاه ها، کلاس های عملی و سایر خدمات را در زمینه رشته های فنی حرفه ای بهتر ارائه می دهند و گزینه مناسب تری برای هنرستانی هایی است که می خواهند در رشته خود وارد دانشگاه شوند.

پونزاز جمله شرایطی که برای پذیرش دانشجو در دانشگاه سما وجود دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیک داوطلبی که قصد انتخاب رشته در هر یک از رشته های دانشگاه سما را دارد، باید که رشته ای متناسب با رشته فارغ التحصیلی خود را انتخاب نماید.

تیک داوطلب باید برای ثبت نام در هر یک از رشته های دانشگاه سما، مدرک دیپلم نظام قدیم یا جدید فنی و حرفه ای و یا کاردانش را ارائه کند.

تیک حداکثر انتخاب هایی که می توان برای انتخاب رشته در دانشگاه سما در فرم انتخاب رشته وارد کرد، 20 کد رشته محل می باشد.

تیک داوطلب جهت ورود به دانشگاه سما، نباید دارای مشکل نظام وظیفه باشند.

تیک امکان ثبت نام در بسیاری از رشته های دانشگاه سما به صورت بدون کنکور وجود دارد، که پذیرش در این رشته ها تنها به شرط داشتن شرایط لازم می باشد.

تفاوت پذیرش دانشجو در دانشگاه سما با آزاد

اعتبار مدرک دانشگاه سما

یکی از سوالاتی که برای دانشجویان دانشگاه سما وجود دارد، این است که آیا مدرک دانشگاه سما معتبر است؟ با توجه به اینکه مدرک صادر شده از دانشگاه سما و آزاد از سوی یک سازمان می باشند و همگی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند؛ بنابراین، تفاوتی میان اعتبار مدرک دانشگاه سما و مدرک دانشگاه آزاد وجود ندارد.

تنها تفاوتی که میتواند برای مدرک دانشگاه سما وجود داشته باشد، این است که مدرک این دانشگاه فقط در مقطع فوق دیپلم است و داوطلب باید برای ادامه تحصیل از این مدرک استفاده کند و در رشته های کاردانی به کارشناسی ثبت نام کنند.

بنابراین، متقاضیانی که بین انتخاب دانشگاه های فنی و حرفه ای و دانشگاه های سما شک و شبه دارند، می توانند با خیال راحت دانشگاه سما را انتخاب کنند؛ چرا که اعتبار مدرک اعطایی از سوی دانشگاه سما با دانشگاه آزاد تفاوتی ندارد و کاملا مورد تایید و اعتبار می باشد.

میزان شهریه دانشگاه سما

شهریه دانشگاه سما، به رشته هر فرد بستگی دارد؛ اما تفاوت خاصی میان شهریه ثابت دانشگاه سما و شهریه ثابت دانشگاه آزاد وجود ندارد و با توجه به اینکه هر دو این دانشگاه ها زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی مرکزی فعالیت می کنند، شهریه تعیین شده برای هر یک از رشته ها می تواند مشابه باشد.

داوطلبانی که قصد ورود به دانشگاه سما را دارند، می بایست مبلغی را تحت عنوان شهریه ثابت دانشگاه سما پرداخت کنند. شهریه ثابت دانشگاه سما بسته به انواع رشته ها و سال ورود به دانشگاه می تواند متفاوت باشد؛ اما این شهریه تا پایان فارغ التحصیلی دانشجو برای هر ترم ثابت است.

شهریه ثابتی که برای مقطع کاردانی در دانشگاه سما سال تحصیلی 1400-1401 در نظر گرفته شده بود، حدود یک میلیون و صد هزار تومان بود.

دانشجویان دانشگاه سما علاوه بر اینکه می بایست هر ترم شهریه ثابت پرداخت کنند، باید بر اساس تعداد واحدهای که انتخاب کردند شهریه ای مبنی بر شهریه متغیر را هم پرداخت نمایند. شهریه متغیر بسته به نوع رشته، واحد نظری و عملی متفاوت است. البته واحدهای نظری در مقایسه با واحدهای عملی بسیار ارزان تر هستند.

میزان شهریه دانشگاه سما

در پایان

دانشگاه سما زیر مجموعه دانشگاه آزاد می باشد که تفاوت ها و تشابه هایی هم با دانشگاه آزاد دارد، که در این مقاله به بررسی و ارزیابی آنها پرداختیم.

شما عزیزان میتوانید برای یافتن پاسخ سوالات و ابهامات خود در این زمینه و سایر زمینه های آموزشی، با کارشناسان با تجربه و ماهر مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید. پیشنهاد می کنیم با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید و از خدماتمشاوره تخصصی تحصیلیآویژه استفاده کنید.

مشاوران ما در آویژه با بیش از چندین سال سابقه مشاوره، آماده یاری رسانی به شما هستند.

سوالات متداول

سوال علامتتفاوت دانشگاه سما و آزاد چیست؟

دانشگاه سما یکی از دانشگاه های زیر مجموعه دانشگاه آزاد است، که در زمان انتخاب رشته می توان آن را انتخاب نمود که ما در این مقاله به طور کامل توضیح داده ایم.

سوال علامتآیا مدرک دانشگاه سما معتبر است؟

بله، مدرک دانشگاه سما مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در متن مقاله به توضیح کامل آن پرداخته شده است.

سوال علامتشهریه دانشگاه سما چقدر است؟

مطابق متن مقاله، شهریه دانشگاه سما تقریبا همانند دانشگاه آزاد بوده و از رشته ای به رشته دیگر متفاوت است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

دانشگاه سما چیست؟ + تفاوت دانشگاه سما و آزاد

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید