دانلود دفترچه انتخاب رشته سراسری ۱۴۰۰

دفترچه-انتخاب-رشته-دانشگاه-سراسری

دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ شامل ۳ بخش اصلی راهنمای عملی انتخاب رشته، شرایط و ضوابط انتخاب رشته و توضیحات و جدول های کد رشته محل ها است. بخش راهنمای انتخاب رشته به صورت کامل در مقاله مشاوره انتخاب رشته توضیح داده شده است (لینک پایین).

شما با مطالعه این مقاله که برای نوشتن آن زحمت زیادی کشیده شده است، به صورت کامل از صفر تا ۱۰۰ انتخاب رشته را متوجه شده و می توانید انتخاب رشته خود را انجام دهید. هرچند که استفاده از یک مشاور انتخاب رشته خوب و دلسوز حتی به صورت مشاوره تلفنی انتخاب رشته توصیه می شود.

به دو بخش دیگر دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ در این مقاله به طور ساده و روان و در حد امکان کامل پرداخته می شود. البته توصیه ما به شما این است که حتما خودتان دفترچه انتخاب رشته را به طور دقیق مطالعه کنید.

<< برای دانلود دفترچه انتخاب رشته به انتهای پست مراجعه کنید >>


بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته


شرایط و ضوابط دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰

پذیرش در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از طریق کنکور سراسری به دو روش انجام می شود:

۱- رشته های با آزمون: رشته هایی که ملاک پذیرش در آن ها، نتیجه کنکور و تأثیر سوابق تحصیلی است.

۲- رشته های صرفا براساس سوابق تحصیلی (رشته های بدون کنکور سراسری): ملاک پذیرش این رشته معدل کتبی نهایی دیپلم است. دقت داشته باشید که ثبت نام و انتخاب رشته برای رشته های صرفا براساس سوابق تحصیلی به صورت مجزا انجام می شود. همچنین دفترچه انتخاب رشته این رشته ها به صورت مجزا توسط سازمان سنجش منتشر می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه دانلود دفترچه انتخاب رشته سراسری ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دفترچه انتخاب رشته 99


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور


قوانین مهم و موثر در انتخاب رشته ۱۴۰۰

– بــا توجــه به عدم وجود محدودیت نوع دیپلم برای شــرکت در کنکور سراسری، دانش آموزان دیپلم فنی و حرفه ای و کارو دانش که کنکور شرکت کرده اند در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی باید در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوطه شرکت کنند، در غیر اینصورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

– پذیرش در رشته محل های صرفا براساس سوابق تحصیلی، به صورت جدا از رشته محل های با آزمون و مســتقل از این مرحله با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلب و رشــته انتخابی او انجام می شود. همانطور که قبلا گفتیم دفترچه انتخاب رشته این رشته ها نیز به صورت مجزا منتشر می شود.

– دانشجویان روزانه اگر در کنکور شرکت کرده و قصد انتخاب رشته دارند، باید تا قبل از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ از تحصیل انصراف داده باشند. اما دانشجویان سایر دوره ها (شبانه، پیام نور و …) تا قبل از ثبت نام در رشته جدید فرصت دارند انصراف خود را به سازمان سنجش اعلام کنند.

– داوطلبان برای قبولی در دانشگاه باید یکی از مدارک تحصیلی زیر را تا پایان شهریور ۱۴۰۰ اخذ کنند:

 • دیپلم متوسطه نظام جدید آموزشی ۶-۳-۳
 • دیپلم متوسطه نظام قدیم
 • مدرک پیش دانشگاهی (نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی)
 • مدرک کاردانی (برای داوطلبان دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش)

توجه: در صورت پذیرش در نیمسال دوم این فرصت تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۳۰ تمدید می شود.


بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد


گزینش بومی در دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰

مهم ترین نکته کاربردی گزینش بومى، در انتخاب رشته، این است که انتخاب رشته های بومی احتمال قبولی شما در دانشگاه های بومى را افزایش مى دهد. هر رشــته محل، ظرفیتی دارد که میان سهمیه های مختلف تقسیم می شود. در گزینش بومی، بخشی از ظرفیت هر رشته محل مخصوص داوطلبان بومی است. بنابراین احتمال قبولی داوطلبان بومی در دانشگاه های استان بومی یا نزدیک به آن بیشتر از دیگران است.

نحوه گزینش رشته های تحصیلی دوره های مختلف

نام دوره نوع گزینش
روزانه نوع گزینش در رشته های روزانه ثابت نیست و در جدول رشته های تحصیلی هر یک از گروه های آزمایشی، نوع گزینش هر رشته در مقابل آن نوشته شده است.
شبانه (نوبت دوم) بومی استانی
غیر دولتی (غیر انتفاعی) و پیام نور بومی ناحیه ای
مجازی غیر انتفاعی

پردیس خود گردان

ظرفیت مازاد

مشترک

کشوری (بدون بومی گزینی)

 

نقشه ناحیه ها و قطب های بومی

با نگاهى به این نقشه و با توجه به منطقه بومى خود، مى توانید بفهمید احتمال قبولى شما در دانشگاه هاى چه مناطقى بیشتر است.


بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته تجربی کنکور سراسری


تعیین استان بومی داوطلب

 • ملاک تعیین استان بومی سه سال آخر تحصیلات دبیرستان یا هنرستان است.
 • در صورتی که سه سال آخر تحصیلات فرد در یک استان نباشد یا در خارج از کشور باشد، استان محل تولد، استان بومی او خواهد بود.
 • در صورتی که محل تولد و سه سال آخر تحصیلات در خارج از کشور باشد، استان بومی فرد تهران خواهد بود.

ظرفیت رشته های کشوری پس از کسر سهمیه ایثارگران بین مابقی داوطلبان تقسیم می شود.

ظرفیت رشته های بومی پس از کسر سهمیه ایثارگران، برای رشته های پرمتقاضی ۴۰ درصد و برای سایر رشته ها ۲۰ درصد سهمیه به داوطلبان آزاد تعلق می گیرد، و مابقی به داوطلبان بومی اختصاص می یابد.

رشته های پر متقاضی

پرگروه آزمایشی عناوین رشته ها
علوم ریاضی و فنی مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی صنایع
علوم تجربی پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، دامپزشکی
علوم انسانی حقوق، روانشناسی و حسابداری

بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته ریاضی کنکور سراسری


میزان تاثیر سوابق تحصیلی دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰

اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی، با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی متفاوت است و بدان معنا است که اگر سوابق تحصیلی باعث افزایش نمره کل آزمون در هر زیر گروه شود، در آن زیر گروه اعمال خواهد شد و اگر باعث کاهش نمره کل آزمون در هر زیر گروه شود یعنی اثر منفی داشته باشد در آن زیر گروه اعمال نمی شـود. و نمره کل آزمون آن زیر گروه به عنوان نمره کل نهایی زیرگروه فوق در نظر گرفته می شود. بنابراین داوطلبان از این نظر نگران نباشند.

داوطلبانی که دیپلم خود را در نظام آموزشی جدید ( ۶-۳-۳ ) گرفته اند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی، سراســری و کشــورى برگزار شده است، به میزان حداکثر ۳۰ درصد و داوطلبانی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد در نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی گرفته اند به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نســبت سوابق تحصیلی داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

همچنین داوطلبان دارای مدرک پیش دانشــگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انســانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۰-۹۱ به بعد گرفته اند به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آن ها لحاظ می شود.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر و مشاهده جدول این سهمیه ها به دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ مراجعه کنید.

شیوه های گزینش در کنکور

شیوه های گزینش رشته های تحصیلی دفترچه انتخاب رشته کنکور

الف) روش متمرکز

روش گزینش متمرکز، روشى است که فقط نمرات آزمون و حسب ضوابط سوابق تحصیلی داوطلبان واجد شرایط ملاک و مبناى پذیرش قرار مى گیرد و اسامى پذیرفته شدگان در یک مرحله و به طور یک جا اعلام مى گردد.

ب) روش متمرکز با شــرایط خاص

رشــته های دارای شــرایط خاص رشــته هایی هستند که در پذیرش آن ها شرایط خاصی از قبیل مصاحبه، معاینه، آزمون عملى یا علمى جداگانه و … ، اعمال مى شــود و اسامی پذیرفته شدگان نهایی این رشته ها با اعمال نتایج مراحل فوق، مطابق ظرفیت هر کد رشــته مشخص می شــود. نتایج پذیرفته شــدگان این رشــته ها به همراه سایر رشته های متمرکز اعلام می شود.


بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری


شرایط کلی مندرج در دفترچه انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو

– تغییر رشته و دانشگاه پس از مشغول شدن به تحصیل طبق آیین نامه آموزشــى مربوطه و موافقت دانشــگاه مبداء و مقصد و البته به سختی انجام می شود. بنابراین توصیه می شود در انتخاب رشته و دانشگاه دقت کنید. در مواردى انتقال از دوره اى به دوره دیگر مانند انتقال از نوبت دوم (شبانه) به روزانه ممنوع است.

– هیچ دانشــجویی مجاز نیست هم زمان در دو رشته و یا دو محل (مؤسسات دولتی یا غیر دولتی) در خال تحصیل باشد. دانشجویان استعداد درخشان شامل این ممنوعیت نمى شوند.

– مدت تحصیل در مقاطع مختلف براى همه دوره ها (به جز دوره هاى دانشگاه پیام نور) یکسان و طبق جدول زیر است:

مقطع تحصیلی کاردانی کارشناسی کارشناسی ارشد پیوسته دکتری حرفه ای
مدت معمول (سال) ۲ ۴ ۵ ۷
جداکثر مچاز (سال) ۳ ۵ ۷ ۹٫۵

– برای اطلاع از وضعیت خوابگاه و امکانات رفاهی هر دانشگاه به بخش پیوست های دفترچه انتخاب رشته ۹۹ مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته زبان کنکور سراسری


آشنایى با دوره هاى تحصیلى مندرج در دفترچه انتخاب رشته

الف) رشته هاى تحصیلى دوره روزانه

تحصیــل در رشــته های تحصیلــی دوره روزانه رایگان بــوده و دانشــجویان دوره روزانه از تسهیلات، امتیازات و امکاناتی که توسط وزارت خانه های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سایر نهاد ها بر اساس ضوابط به افراد واجد شرایط ارائه می شود، برخوردار خواهند شد.

ب) رشته های دوره نوبت دوم ( شبانه )

از دانشجویان این دوره بر اساس مقررات شهریه گرفته می شود. تعیین شهریه به عهده هیئت امنای دانشگاه است. دانشگاه های ارائه دهنده این دوره نسبت به ارائه خوابگاه، وام تحصیلی، سرویس ایاب و ذهاب و تسهیلات رفاهی به دانشجویان دوره نوبت دوم ( شبانه ) تعهدی ندارند. برنامه های آموزشی دوره نوبت دوم (شبانه) همان برنامه های آموزشی دوره روزانه است و کلاس های آن ها نیز یکسان است.

ج) دانشگاه پیام نور

دانشجویان دانشگاه پیام نور ملزم به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه توسط هیئت امنای دانشگاه تعیین می شود. بنابراین برای اطلاع دقیق از میزان شهریه پرداختی باید به سایت دانشگاه پیام نور مورد نظر مراجعه کنید. حضور دانشجو در کلاس های درس نظری اختیاری است. یعنی می توانید همزمان با تحصیل، کار کنید. برای افرادی که با وجود داشتن کار ، علاقه به تحصیل دارند و یا برای پیشرفت در کار به مدرک نیاز دارند، دانشگاه پیام نور گزینه بسیار مناسبی است.

امتحانات این دانشگاه عمدتا به صورت کشوری و متمرکز است. معمولا امتحانات به صورت تستی گرفته می شود و نتایج توسط دستگاه های قرائت نوری بررسی می شود. برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، طول مجاز دوره کارشناسی ۵ سال و برای سایر دانشجویان ۱۰ سال است. طبیعتا این دانشگاه فاقد خوابگاه و سلف غذا خوری برای دانشجویان است.

کلاس های دروس نظری معمولا به صورت رفع اشکال و گروهی برگزار شده و در بیشتر مواقع به صورت مجازی برگزار می شود. کلاس های عملی نیز به صورت یک دوره حضوری و فشرده در تعدادی از روز های هفته برگزار می شود. حضور در کلاس های دروس عملی اجباری است. گاهی اوقات هم دروس آزمایشگاهی و کارگاهی در دیگر دانشگاه های مجاور برگزار می شود. همانطور که گفته شد، پذیرش در در دانشگاه پیام نور به صورت بومی – ناحیه ای انجام می شود.

دفترچه انتخاب رشته کنکور


بیشتر بخوانید: چگونگی چینش رشته محل ها در انتخاب رشته کنکور سراسری


د) دانشگاه فرهنگیان (مراکز تربیت معلم سابق) و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران

پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی به صورت بومی انجام می شود. کد رشته محل های این رشته ها به صورت جداول مجزا برای هر استان در دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ آورده شده است. برای برخی از کد رشته محل های استانی، اولویت شهر و یا بخش نیز وجود دارد. در صورت انتخاب این کد رشته محل ها دقت کنید که اولویت با داوطلبان شهر یا بخش مشخص شده در دفترچه انتخاب رشته است. در صورت باقی ماندن ظرفیت، دیگر داوطلبان آن استان پذیرش خواهند شد. ملاک بومی بودن نیز تطابق حداقل دو مورد از ۴ مورد (۳ سال آخر تحصیل و محل تولد) با کد رشته محل انتخابی است.

داوطلبان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی در صورت پذیرش نهایی دارای تعهد خدمت دو برابر طول دوره تحصیل هستند. این دانشجویان در زمان تحصیل نیز حقوق می گیرند و زمان تحصیل جزو سوابق خدمت ایشان محسوب می شود. پذیرش اولیه در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی دو برابر ظرفیت پذیرش خواهد بود. داوطلبان پس از پذیرش اولیه به اداره آموزش و پرورش محل انتخابی برای انجام مصاحبه و احراز صلاحیت های عمومی و تخصصی ارجاع داده می شوند.

توجه: کسب حداقل نمره کل نهایی ۶۵۰۰ در کنکور و داشتن حداقل معدل کل ۱۴ دوره متوسطه دوم از شروط اولیه قبولی است.

جابجایی و انتقال دانشجو ، تغییر رشته و گرایش، تغییر اولویت و … برای داوطلبان قبول شده ممنون می باشد.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی

چ) دانشگاه غیر انتفاعی (موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی)

مطابق قوانین مندرج در دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰، تحصیل در دانشگاه غیر انتفاعی ملزم به پرداخت شهریه است. این شهریه توسط هیئت امنای دانشگاه تعیین می گردد. برای اطلاع از جداول شهریه به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید. دانشگاه های غیر انتفاعی تعهدی نســبت به تأمین مسکن، خوابگاه و غذای دانشجویان ندارند. وام دانشجویی نیز در صورت تخصیص بودجه مطابق با قوانین اداره رفاه به دانشجویان تعلق خواهد گرفت. کلاس های دروس دانشگاه غیر انتفاعی به صورت حضوری برگزار می شود.


بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته هنر


ح) دوره های پردیس خودگردان

پذیرش دانشجو در دوره های پردیس به صورت متمرکز و بدون انجام مصاحبه است. یعنی تنها ملاک امتیاز، کنکور سراسری و سوابق تحصیلی داوطلبان است. دانشجویان در صورت پذیرش نهایی ملزم به پرداخت شهریه هستند. در بین دانشگاه هایی که برای تحصیل در آن ها باید شهریه پرداخت کرد، معمولا دوره های پردیس خودگردان بیشترین شهریه را دارند. یعنی شهریه این پردیس خودگردان معمولا از دانشگاه آزاد نیز بالا تر است. دلیل این امر این است که شما در دانشگاه های دولتی و با اساتید این دانشگاه ها و در کلاس های این دانشگاه ها تحصیل می کنید. یعنی همان تحصیل دوره روزانه که تمام هزینه های آن را خود پرداخت می کنید. شهریه دوره پردیس خودگردان توسط هیئت امنای هر دانشگاه تعیین می شود. برای اطلاع دقیق از میزان شهریه به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

خ) دوره های ظرفیت مازاد

براساس مندرجات دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ دوره های ظرفیت مازاد مختص دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی فاقد دوره پردیس خودگردان است. روشن است که تحصیل در دوره ظرفیت مازاد نیازمند پرداخت هزینه شهریه و خدمات رفاهی تعیین شده از طرف هیئت امنای دانشگاه است. محل تشکیل کلاس ها نیز در اختیار دانشگاه پذیرنده خواهد بود. انتقال دائمی و یا مهمان برای دوره های ظرفیت مازاد مشروط به موافقت دانشگاه های مبدا و مقصد است. پذیرش در دوره ظرفیت مازاد نیز همانند دوره پردیس خودگردان به صورت متمرکز و بدون مصاحبه خواهد بود.

پیش از آشنایی با سهمیه های مختلف کنکور دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ و برای چند دقیقه استراحت توصیه می کنیم کلیپ جالب زیر را که مربوط به سایت TED است حتما ببینید.

آشنایی با سهمیه های مختلف کنکور کارشناسی

براساس قوانین، پذیرش در کد رشته محل های دفترچه انتخاب رشته کارشناسی بین سهمیه های مختلف پخش می شود. برای انتخاب رشته درست اطلاع از جزئیات این سهمیه ها الزامی است.

سهمیه مناطق

این سهمیه شامل ۳ منطقه ۱، ۲ و ۳ است. منطقه ۱ مربوط به شهر تهران و کلانشهر های کشور، منطقه ۲ مربوط به مراکز سایر استان ها و شهر های بزرگ و منطقه ۳ مربوط به شهرستان ها و شهر های کوچک و مناطق محروم است. ملاک تعیین سهمیه مناطق، محل گرفتن مدرک ۳ سال آخر تحصیل داوطلبان کنکور خواهد بود. چنانچه محل اخذ مدرک ۳ سال آخر تحصیل در مناطق مختلف باشد، منطقه مرفه تر (حتی به مدت ۱ سال) به عنوان سهمیه مناطق داوطلب در نظر گرفته می شود. داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه و یا سال آخر دوره متوســطه خود را در خارج از کشــور گذرانده اند، جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند. کلیه داوطلبان معلول (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی) جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند.

سهمیه داوطلبان در مناطق درگیر بلایای طبیعی

این سهمیه به میزان حداکثر ۵ درصــد مجموع ظرفیت دوره روزانه دانشــگاه های واقع در این اســتان ها و به صورت مازاد بر ظرفیت در رشته هاى مورد نیاز و پیشنهادى استاندارى ها به داوطلبان اختصاص می یابد. داوطلبان باید ۱ سال محل اقامت یا محل اخذ مدرک تحصیلی از ۳ سال آخر تحصیل خود را در این مناطق گذرانده باشند. داوطلبان باید قبل از انتخاب رشــته کنکور کارشناسی گواهی مربوط (انتهای دفترچه انتخاب رشته کنکور) را از فرمانداری محل رخداد حادثه دریافت و در زمان انتخاب رشته، گزینه مربوط به استفاده از این سهمیه را انتخاب کنند و در صورت قبولی، گواهی مذکور را به دانشگاه مورد پذیرش تحویل دهند. این ظرفیت در دانشــگاه های واقع در مناطق آســیب دیده همان استان اختصاص می یابد و در صورت نبود رشــته در آن استان، در دانشگاه های واقع در استان های هم جوار اختصاص داده می شود.

توجه: پذیرش در این کد رشته محل ها مستلزم کسب حدنصاب ۸۰ درصد گزینش آزاد و در رشته هاى پزشکى، داروسازى و دندان پزشکى کسب حدنصاب ۸۵ درصد گزینش آزاد خواهد بود. میزان تعهد خدمت پذیرفته شــدگان با استفاده از این سهمیه، دو برابر مدت تحصیل است. همچنین هرگونه تغییر رشته یا انتقال برای پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه ممنوع است.

۱- سـهمیه داوطلبان مناطق سـیل زده اسـتان های خراسان شمالی، خوزستان، گلستان و لرستان

مناطق آســیب دیده جانی و مالی ناشــی از ســیل بر اساس دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

سهمیه-کنکور-مناطق-سیل-زده

۲- سهمیه داوطلبان مناطق زلزله زده کرمانشاه

داوطلبان کلیه بخش های شهرستان های اسلام آباد غرب، پاوه، ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو، روانســر، سرپل ذهاب، قصر شیرین و گیلانغرب و همچنین بخش های کوزران و ماهیدشت از شهرستان کرمانشاه که طبق اعلام وزارت کشور جزو بخش های آسیب دیده جانی و مالی ناشی از زلزله کرمانشــاه می باشــند، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط مندرج در قسمت سهمیه داوطلبان آزمون سراسری در مناطق درگیر بلایاى طبیعى می توانند کد رشته محل های مخصوص ســهمیه داوطلبان مناطق زلزله زده اســتان کرمانشاه را در قســمت مربوطه از دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰، انتخاب کنند. ضمنا مدت تخصیص این سهمیه از ابتدای اعمال سهمیه، به مدت سه سال و حداکثر تا آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ قابل اجرا می باشد.

سهمیه مناطق محروم

بر اساس مندرجات دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ کنکور کارشناسی حداقــل ۴۰ درصد از ظرفیت کد رشــته محل هاى ناحیه اى، قطبى و کشــورى دوره روزانه دانشگاه های واقع در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی این استان ها اختصاص مى یابد. این سهمیه برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و سایر رشته های وابسته به وزارت بهداشت ۳۰ درصد است. تغییر رشته و یا انتقال پذیرفته شدگان این سهمیه ممنوع است. برای اطلاع از کد رشته محل های سهمیه مناطق محروم به جدول مربوط به این رشته ها در دفترچه انتخاب رشته مراجعه کنید.

سهمیه شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار جنوب، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان

داوطلبانی که ۲ مورد از ۴ مورد (محل تولد و ۳ سال آخر تحصیل) در شهرستان های مذکور در این سهمیه باشد می توانند کد رشته محل های مخصوص این سهمیه را که در دفترچه انتخاب رشته آورده شده انتخاب کنند. داوطلبان در صورت قبول شــدن در این کد رشته ها، باید گواهی مربوطه را در زمان ثبت نام به موسسه قبولی خود ارائه دهند، در غیر این صورت قبولی آن ها لغو می گردد.

سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان

۴۰ درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه های استان هرمزگان، به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد. توجه کنید که کسب حدنصاب ۷۵ درصد گزینش آزاد الزامی اســت. ملاک بومی بودن جهت اســتفاده از این سهمیه، سکونت مستمر به مدت ۳ سال در شهرستان ابو موسی است. چنانچه داوطلبان حدنصاب لازم را در رشته های دانشگاه های استان هرمزگان کسب نکنند، به صورت ۱۰۰ درصد در دانشــگاه پیام نور ابو موســی جا یابی و معرفی می شوند. در صورت پذیرش در این کد رشــته ها داوطلب باید مدارک لازم را در زمان ثبت نام به موسسه محل قبولی ارائه دهد، در غیر این صورت قبولی او لغو خواهد شــد. همچنین داوطلبان باید درخواست، مدارک و تأییدیه فرمانداری مبنی بر ۳ سال سکونت مستمر در شهرستان ابو موسی را به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کنند.

سهمیه بهیاران در انتخاب رشته کنکور

سهمیه بهیاران

سهمیه ویژه بهیاران از سال تحصیل ۹۶-۹۷ به مدت سه سال به میزان ۵ درصد ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی پیوسته رشته پرستاری دوره روزانه، برحسب تعداد متقاضی در هر استان تمدید گردیده است. ســهمیه بهیاران در رشــته پرستاری تنها در منطقه تحت پوشش دانشــگاه علوم پزشکی محل اشتغال متقاضیان معتبر است.

شرایط اختصاصی سهمیه بهیاران:

 • دارا بودن گواهینامه اشتغال به خدمت.
 • دارا بودن حداقل ســه ســال سابقه خدمت به عنوان بهیار در استان محل خدمت پس از اخذ مدرک دیپلم.
 • دارا بودن دیپلم بهیاری نظام قدیم (۴ ساله) و یا دیپلم بهیاری نظام جدید (۳ ساله) به اضافه مدرک پیش دانشگاهی.
 • استان بومی، استان محل خدمت (محل اشتغال) بهیار است.
 • پذیرفته شدگان این سهمیه مجاز به انتقال و جا به جایی نیستند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

۱- ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر، آزادگان و همسـر و فرزنـدان آن ها، جانبـازان %۲۵ و بـالا تر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران %۲۵ ظرفیت است).

۲- ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل نیز به جانبازان زیر %۲۵ و همسر و فرزندان آن ها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانـه در جبهه اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران %۵ ظرفیت است).

تذکرات

 1. ایثارگران برای قبولی در هر رشته محل، باید حداقل ۷۰ درصد نمره گزینش آزاد در آن رشته محل را کسب کنند.
 2. حد نصاب نمره برای داوطلبان سهمیه رزمندگان ۷۵ درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر است.
 3. سهمیه خانواده شهدا مربوط به اعضای درجه یک خانواده شامل: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید است.

داوطلبان زیر فقط یک بار می توانند با استفاده از سهمیه ایثارگران در رشته های دوره روزانه و دو بار در دوره های دیگر پذیرفته شوند:

 • داوطلبان با سهمیه رزمندگان بسیجى، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد کل نیروهای مسلح از سال ۱۳۶۹ به بعد.
 • داوطلبان با سهمیه های رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال ۱۳۷۷ به بعد.

تذکر مهم : داوطلبان متقاضی استفاده از کلیه سهمیه ها به تعهدات سهمیه های مختلف در صورت پذیرش دقت کنند.

دانلود دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ دانشگاه سراسری

به دلیل منتشر نشدن دفترچه انتخاب رشته سال ۱۴۰۰، ما دفترچه انتخاب رشته سال قبل یعنی ۱۳۹۹ را در این قسمت قرار دادیم تا متقاضیان بتوانند تا زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۰ مطالعات و آشنایی هایی در این مورد داشته باشند.

پس از منتشر شدن دفترچه انتخاب رشته سال ۱۴۰۰ این مقاله به روز رسانی شده و دفترچه های جدید در این قسمت جایگذاری خواهند شد.

<< دانلود دفترچه انتخاب رشته تجربی ۹۹ >>

<< دانلود دفترچه انتخاب رشته ریاضی ۹۹ >>

<< دانلود دفترچه انتخاب رشته انسانی ۹۹ >>

<< دانلود دفترچه انتخاب رشته هنر و زبان ۹۹ >>

<< دانلود دفترچه انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ۹۹ >>

<< دانلود پیوست های دفترچه انتخاب رشته ۹۹ >>

سوالات متداول

علالمت-سوالچه زمانی دفترچه های انتخاب رشته کنکور سال ۱۴۰۰منتشر خواهند شد؟

با توجه به زمان ثبت نام و منتشر شدن دفترچه های سال های قبل احتمالا دفترچه انتخاب رشته کنکور سال ۱۴۰۰، در بهمن ماه منتشر خواهد شد که در زمان منتشر شدن ما نیز در سایت قرار خواهیم داد.

علالمت-سوالدر کنکور برای ایثارگران سهمیه وجود دارد؟

بله، برای افرادی که از خانواده های شهدا، ایثارگر، جانباز و … سهمیه های ۵ الی ۲۵ درصدی در کنکور خواهند داشت که در متن بالا توضیحات کاملی در این مورد داده ایم که می توانید مطالعه کنید.

علالمت-سوالهزینه شهریه های دانشگاه های غیر انتفاعی چقدر است؟

دانشگاه هایی مانند دانشگاه های غیر انتفاعی، پردیس خود گردان، پیام نور و حتی در دانشگاه های سراسری در نوبت دوم (شبانه) دانشجویان موظف به پرداخت شهریه هستند که مقدار هزینه قابل پرداخت هر دانشگاه در سایت خود دانشگاه قرار دارد.

2.4/5 - (8 امتیاز)

دانلود دفترچه انتخاب رشته سراسری ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه دانلود دفترچه انتخاب رشته سراسری ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 9 نظر:
 1. سلام روز تون بخیر ببخشید پیام رسید خدمت شما دیر جواب میدید کنی زودتر جواب بدید لطفاً ممنون منتظرم؟

 2. شب بخیر میخواستم بپرسم اینکه سردار کمالی فرمودند کسری خدمت تا سال ۱۴۰۱قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره قانونش نباشه وتعلق نمیره متوقف بشه یعنی چی دقیقا منظوره سردار چی هستش خبرش تو سایت هستش ممنون میشم راهنماییم کنید.رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به تشریح جزئیات قانون کسر خدمت سربازی و نحوه اعمال آن پرداخت.

  سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در رابطه با سؤالات مربوط به کسر خدمت ایثارگران اعلام می‌شود که به ازای هر ماه جبهه یا هر درصد جانبازی، ۱۲ روز از مدت خدمت هر سرباز کم می‌شود.

  وی افزود: مهلت اجرای این قانون تا سال ۱۴۰۱ است و به احتمال زیاد، بعد از این سال، این قانون متوقف می‌شود.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ در مناطق جنگی بودند صد در صد سابقه آنها برای کسر خدمت محاسبه می شود، اما آنهایی که از تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ یعنی پایان جنگ در برخی از شهرهای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه همچنان در این مناطق حضور داشتند ۸۰ درصد سابقه یشان محاسبه می شود.

  سردار کمالی تصریح کرد: این قانون تنها برای یک فرزند از یک خانواده است یعنی اگر برادر یک سرباز مدتی از این کسری استفاده کرده باشد، آن سرباز دیگر نمی‌تواند از این قانون برای کسر خدمتش استفاده کند.

  سردار کمالی اظهار کرد: البته فرزندان دوقلو یا سه‌قلو می‌توانند این قانون را بین خودشان تقسیم کنند، یعنی اگر یک برادر نصفی از مدت زمان کسر خدمت پدرش را استفاده کرده باشد، برادر دوقلوی دیگر می تواند نصف دیگر را برای کسر خدمت استفاده کند.

  وی ادامه داد: ملاک برای اعمال کسر خدمت برای سربازان تنها حضور در جبهه آن هم در زمان جنگ و همچنین حضور در مناطق جنگی است.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: البته سابقه حضور در بعضی مناطق کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه تا سال ۷۵ قابل قبول است ولی همان طور که گفته شد تنها ۸۰ درصد حضور محاسبه می شود و البته این مورد هم فقط در مورد یگان‌های رزمی و امور رزمی است.

  سردار کمالی در پایان خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که فقط جانبازی بنیاد شهید قابل محاسبه برای کسر خدمت است.

   

   

   

   

   

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1401/4/10

شنبه

1401/4/11

یکشنبه

1401/4/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید