معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

رشته روانشناسی بالینی یکی از علوم معتبر و مهم در سطح جهانی است. تمامی ملت های دنیا به محققانی در این زمینه نیاز دارند. در حال حاضر طبق آخرین اصلاحات آموزشی در دانشگاه های ایران رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی و رشته روانشناسی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شود.

گرایش های این رشته کاربردی متنوع هستند. افرادی که این رشته را برای تحصیل انتخاب می کنند پس از فارغ التحصیلی می توانند در زمینه های مختلف مشغول به کار شوند. اگر به این رشته علاقه دارید نگران بازار کار آن نباشید.

علم روانشناسی به عنوان یک علم کاربردی و ضروری در سطح جهانی، مخصوصا کشورهای توسعه یافته، شناخته می شود. روانشناسی بالینی یکی از گرایش های پر طرفدار رشته روانشناسی است که به بررسی روان و رفتارهای ناشی از حالات روانی انسان می پردازد. علم روانشناسی علمی وسیع و همه جانبه به حساب می آید.

معرفی رشته روانشناسی

روانشناسی علمی است که با تحقیق و بررسی به مطالعه رفتارها و شیوه ارتباط انسان با محیط اطراف خود می پردازد. یکی از اهداف مهم رشته روانشناسی بررسی احوال، وضعیت و واکنش انسان در مواجهه با شرایط مختلف که در زندگی وی پیش می آید می باشد.

در واقع می توان گفت روانشناسی علم مطالعه رفتار و فرآیند های ذهنی انسان به شمار می رود. روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی و روان سنجی سه گرایش رشته روانشناسی در مقطع ارشد هستند.

معرفی رشته روانشناسی

ادراک، احساسات، شخصیت، هوش، انگیزه و هیجان جزو مواردی به حساب می آیند که در علم روانشناسی مورد بررسی قرار می گیرند. در این رشته تمام جنبه های زندگی انسان مهم به شمار می رود و در قالب بررسی قرار می گیرد.

علم روانشناسی که الان در دسترس بشر قرار گرفته حاصل تحقیقات و بررسی های دانشمندان کوشا در این زمینه می باشد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دانشمندان معروف علم روانشناسی

بی اف اسکینر، ژان پیاژه، زیگموند فروید، آلبرت بندورا، ویلیام جیمز، ایوان پاولوف، کارل راجرز، اریکسون، ویگوتسکی و… از دانشمندان معروف در صده اخیر می باشند که تلاش های بسیاری در زمینه توسعه علم روانشناسی و گرایش های آن نظیر روانشناسی بالینی، انجام دادند و نظریه های متعددی ارائه کرده اند.

خوب است بدانید علم روانشناسی از سال ها قبل حتی هنگام ظهور اسلام نیز وجود داشته و به آن پرداخته می شده اما این علم به عنوان یک علم مستقل شناخته نمی شده است.

سخنان گهرباری از ائمه اطهار وجود دارد که به این علم مربوط می باشد همچنین بسیاری از فیلسوفان و محققان مسلمان نظیر ابن سینا، زکریای رازی، ابن خلدون، غزالی و… در بررسی و توسعه این علم نقش آفرینی کرده اند.

روانشناسی بالینی

گرایش های رشته روانشناسی

با توجه به این که رشته روانشناسی به صورت مستقل یک علم نسبتا جدید به شمار می رود گرایش های آن نسبت برخی رشته ها کمتر شناخته می شود. روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی و روان سنجی سه گرایش در مقطع ارشد روانشناسی هستند.

انجمن روانشناسی آمریکا تا به حال ۵۳ زمینه مختلف برای رشته روانشناسی معرفی کرده اما با توجه به همه جانبه بودن این رشته و جدید بودن آن انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور بلکه نزدیک، تعداد گرایش های این علم در زمینه های مختلف بیشتر شود.

زیست شناسی، انسان شناسی، جامعه شناسی، فلسفه و… از جمله علومی هستند که در روانشناسی بسیار مهم و کاربردی به حساب می آیند و روانشناسی حرف زیادی برای گفتن در این زمینه ها دارد.

روانشناسی بالینی

این رشته یکی از شاخه های علم روانشناسی است که با بررسی و تحقیق به درک، پیش بینی و درمان هر چه بهتر ناتوانی ها، ناهنجاری ها و همچنین آشفتگی های روانی زیست شناختی و روان شناختی فردی و اجتماعی کمک می نماید.

این علم در مقیاس وسیع به بررسی جمعیت های مورد مطالعه می پردازد. این رشته در زمینه های مختلف نظیر پژوهش، مشاوره، مداخله و درمان، مدیریت و دیگر موارد به منظور تشخیص و درمان بیماری ها و همچنین پژوهش درباره آن ها نقش آفرینی می کند.

بازار کار روانشناسی

روانشناسی رشد

علاوه بر روانشناسی بالینی، روانشناسی رشد و روانشناسی شخصیت دو زیر شاخه دیگر از گرایش های رشته روانشناسی هستند. روانشناسی رشد به مطالعه و بررسی رفتارها، احساسات، نیازها و تمایلات انسان در سنین مختلف کودکی تا بزرگسالی می پردازد.

در این رشته سیر تکاملی و تغییر رفتارهای انسان با توجه به شرایط مختلف سنی و محیطی همچنین تاثیرات و تغییرات درونی و بیرونی مورد بررسی قرار می گیرد. زیست شناسی، جامعه شناسی، تعلیم و تربیت و ادب پزشکی از جمله علومی هستند که نقش آفرینی آن ها در این رشته به چشم می خورد.

تنوع گرایش های رشته روانشناسی

رشته های روانشناسی شخصیت، روانشناسی عمومی، روان سنجی، روانشناسی بالینی، بالینی کودک و نوجوان، روانشناسی صنعتی و سازمانی، شش گرایش از رشته روانشناسی هستند که امکان تحصیل آن ها در ایران در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.

بازار کار روانشناسی

طبیعی است که پیدا کردن کار علاوه بر شرایط محیطی به تلاش خود فرد هم بستگی دارد. در هر زمینه ای شخصی به موفقیت می رسد که با تلاش، علاقه و خلاقیت به سوی رشد گام بردارد. با توجه به همه جانبه بودن رشته روانشناسی شاهد بازار کار در زمینه های مختلف برای فارغ التحصیلان این رشته هستیم.

فارغ التحصیلان بیشتر گرایش های رشته روانشناسی از جمله روانشناسی بالینی در مقاطع ارشد و دکتری می توانند به مشاوره بپردازند. مراکز دولتی نظیر بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها و کانون اصلاح و تربیت، مراکز مشاوره، مهد کودک، آموزش و پرورش و بیمارستان ها از جمله مواردی هستند که در بازار کار رشته روانشناسی به چشم می خورند.

علاوه بر این ها روانشناسان می توانند با گرفتن مجوز از سازمان بهزیستی مهدکودک یا خانه سالمندان تأسیس نمایند. روانشناسی جزو رشته هایی به شمار می رود که بازار کار وسیعی را تحت پوشش قرار می دهد.

روانشناسی علمی فراگیر

روانشناسی علمی فراگیر

درست است که روانشناسی به صورت مستقل تقریباً علمی نو به حساب می آید اما با توجه به گرایش های مختلف نظیر روانشناسی بالینی، عمومی، شخصیت، رشد و… همچنین همه جانبه بودن این رشته متوجه می شویم که علمی بسیار کاربردی و مفید در مقطع کنونی جهان به شمار می رود.

وجود روانشناسان و محققان برای پیشرفت و توسعه هر ملت و تمدنی لازم به نظر می رسد. دانشمندان بسیاری عمر خود را در جهت توسعه این علم صرف کردند. به دلیل اهمیت این علم و وسعت دید آن بازار کار بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته در سطح جهان و همچنین ایران وجود دارد.

سوالات متداول

علالمت-سوالآیا امکان تحصیل در مقطع ارشد و دکتری رشته روانشناسی در ایران وجود دارد؟

بله در مقطع کارشناسی ارشد با ۶ رشته تحصیلی و در دکتری نیز با چندین رشته وجود دارد.

علالمت-سوالمیزان درآمد فارغ التحصیلان رشته روانشناسی و گرایش های آن چقدر است؟

با توجه به شغلی و فعالیتی که فرد در پیش بگیرد میزان درآمد متفاوت است. میزان درآمد ماهانه فارغ التحصیلان به طور میانگین از حدود ۲ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان می باشد.
هر چه مدرک تحصیلی بالاتر و سابقه کار بیشتری دارید طبیعتاً میزان درآمد بیشتری خواهید داشت. البته میزان درآمد هر فرد وابسته به فعالیت خود او می تواند خیلی بیشتر از ۱۰ میلیون تومان هم باشد.

علالمت-سوالامکان تحصیل در رشته روانشناسی با دیپلم تجربی وجود دارد؟

بله. امکان تحصیل در رشته روانشناسی برای فارغ التحصیلان رشته تجربی در دانشگاه های غیرانتفاعی، آزاد و پیام نور وجود دارد.

Rate this post

معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1400/9/7

دوشنبه

1400/9/8

سه شنبه

1400/9/9

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید