معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

روانشناسی، یکی از رشته محبوب گروه علوم انسانی در مقاطع مختلف تحصیلی است، که دانش آموختگان این رشته از شانس خوبی برای ورود به بازار کار برخوردارند.

حوزه اصلی مطالعه این رشته، رفتار انسان ها و علل شکل گیری فرآیند های ذهنی آنهاست، که در گرایشات مختلفی مورد بررسی و بحث قرار می گیرد. در واقع می توان گفت روانشناسی، علم مطالعه رفتار و فرآیند های ذهنی انسان به شمار می رود.

روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی و روان سنجی، سه گرایش رشته روانشناسی در مقطع ارشد هستند، که در حال حاضر امکان ادامه تحصیل آنها در مقطع دکتری برای دانشجویان وجود دارد.

لازم به ذکر است، داوطلبان با تحصیل در این رشته، علاوه بر موارد ذکر شده از شانس خوبی برای مهاجرت تحصیلی نیز برخوردار خواهند بود.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا به بررسی رشته روانشناسی و گرایش های آن بپردازیم.

توانایی های لازم برای تحصیل در رشته روانشناسی

فردی که به دنبال رشته روانشناسی می رود، باید مهارت هایی مانند انعطاف پذیری در رفتار و مهارت های تصمیم گیری، حل مسئله و علاقه به کمک و رفع مشکل انسان ها داشته باشد.

همانطور که گفته شد، روانشناسان رفتارها و فرآیند های ذهنی انسان را مطالعه می کنند. یک روانشناس باید بتواند بر اساس روش های روانکاوی، طی گفت و گو اقدام به ریشه یابی تعارضات رفتاری افراد کرده و به حل آنها از طریق تصویرسازی سازی ذهنی و گفتاردرمانی کمک کند.

توانایی های لازم برای تحصیل در رشته روانشناسی

معرفی رشته روانشناسی

به بیان ساده، روانشناسی با تمرکز بر دلایل شکل گیری رفتار، به مطالعه فرایندهای ذهنی انسان بر یافته‌های علمی و تحقیقات حوزه های مختلف روانکاوی می پردازد.

در واقع رفتار انسان مجموعه فعالیت‌ها و اعمالی است که می‌توان آنها را مشاهده و اندازه گیری کرد. از جمله این فعالیت ها می‌توان به صحبت کردن، راه رفتن و همچنین فعالیت‌های ذهنی که نمی شود به صورت مستقیم آنها را دید، اشاره کرد.

برخی فعالیت های ذهنی مانند تفکر، ترس و هیجان که از سنین خردسالی تا بزرگسالی همراه انسان است، از جمله این موارد می باشد. روانشناسی علمی است که نیازهای طبیعی انسان را درک می‌کند و در نظر می‌گیرد و پیچیدگی های زندگی امروز مردم را مطالعه می کند.

گرایش های رشته روانشناسی

با توجه به این که رشته روانشناسی به صورت مستقل یک علم نسبتا جدید به شمار می رود، گرایش های آن نسبت برخی رشته ها کمتر شناخته می شود. روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی و روان سنجی سه گرایش در مقطع ارشد روانشناسی هستند.

انجمن روانشناسی آمریکا تا به حال ۵۳ زمینه مختلف برای رشته روانشناسی معرفی کرده، اما با توجه به همه جانبه بودن این رشته و جدید بودن آن، انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور بلکه نزدیک، تعداد گرایش های این علم در زمینه های مختلف بیشتر شود.

زیست شناسی، انسان شناسی، جامعه شناسی، فلسفه و… از جمله علومی هستند که در روانشناسی بسیار مهم و کاربردی به حساب می آیند و روانشناسی حرف زیادی برای گفتن در این زمینه ها دارد.

معرفی رشته روانشناسی

وظایف اصلی روان شناسان

با توجه به گرایش و تخصصی که هر روانشناس دارد، مسئولیت های مختلفی در حوزه وظایف او قرار می گیرد.

پونزبرخی از وظایف روانشناسان در حیطه تخصصی خود، بشرح زیر است:

یکی از وظایف روانشناس مشاوره، رسیدگی به مراجعه کنندگان برای حل مشکلات و تصمیم گیری در زمان های پر استرس زندگی آنهاست.

از وظایف روانشناسی بالینی، می توان به این مورد اشاره کرد که در صورتی که بیمار، در شرایطی مثل نگرانی، اضطراب، افسردگی و سایر بیماری های روانی قرار داشته باشند، روانشناسی بالینی به آنها کمک می کند.

روانشناسان شغلی، باید در شرکت ها و سازمان ها حضور داشته باشند و برای بهبود عملکرد و افزایش کارایی آن ها افراد را یاری کنند.

روانشناسی جرم شناسی این وظیفه را دارد که از تئوری هایی که در علم روانشناسی وجود دارد، در شناخت جرایم و بهبود مجرمین استفاده کند.

وظیفه روانشناس سلامت نیز گسترش رفتار، نگرش سالم و کمک به افراد بیمار و خانواده های آنها برای غلبه بر شرایط و مشکلات موجود و بهبود کیفیت زندگی آنهاست.

روانشناس ورزشی وظیفه دارد که برای بهتر شدن عملکرد در زمینه مربیگری آموزش و رقابت ورزشکاران یاری دهد.

روانشناسی بالینی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

روانشناسی بالینی

این گرایش یکی از شاخه های علم روانشناسی است، که با بررسی و تحقیق به درک، پیش بینی و درمان هر چه بهتر ناتوانی ها، ناهنجاری ها و همچنین آشفتگی های روانی زیست شناختی و روان شناختی فردی و اجتماعی کمک می نماید.

این علم در مقیاس وسیع به بررسی جمعیت های مورد مطالعه می پردازد.

این رشته در زمینه های مختلف نظیر پژوهش، مشاوره، مداخله و درمان، مدیریت و دیگر موارد به منظور تشخیص و درمان بیماری ها و همچنین پژوهش درباره آن ها نقش آفرینی می کند.

بازار کار روانشناسی

روانشناسی رشد

علاوه بر روانشناسی بالینی، روانشناسی رشد و روانشناسی شخصیت، دو زیر شاخه دیگر از گرایش های رشته روانشناسی هستند. روانشناسی رشد به مطالعه و بررسی رفتارها، احساسات، نیازها و تمایلات انسان در سنین مختلف کودکی تا بزرگسالی می پردازد.

در این گرایش سیر تکاملی و تغییر رفتارهای انسان با توجه به شرایط مختلف سنی و محیطی همچنین تاثیرات و تغییرات درونی و بیرونی مورد بررسی قرار می گیرد.

زیست شناسی، جامعه شناسی، تعلیم و تربیت و ادب پزشکی از جمله علومی هستند که نقش آفرینی آن ها در این رشته به چشم می خورد.

تنوع گرایش های رشته روانشناسی

پونزشش گرایش از رشته روانشناسی که امکان تحصیل آن ها در ایران در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، عبارتند از:

روانشناسی شخصیت

روانشناسی عمومی

روان سنجی

روانشناسی بالینی

بالینی کودک و نوجوان

روانشناسی صنعتی و سازمانی

بازار کار روانشناسی

با توجه به تخصصی که دانشجو در طول ۴ سال به دست می‌آورد و همچنین تمایل خود فرد، می‌تواند بعد از فراغت از تحصیل با ارگان‌های مختلف همچون بیمارستان، زندان، مدارس و مراکز تحقیقاتی دانشجویی مشغول به کار شود. مراکز توانبخشی و نیز ترک اعتیاد از مقاصد هدف فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی است.

اما باید توجه کرد با مدرک کارشناسی روانشناسی، نمی‌توان اقدام به تاسیس مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کرد. حداقل مدرک مورد نیاز برای اینکار، کارشناسی ارشد روانشناسی است که پس از فراغت از تحصیل، برای اخذ مجوزها از طریق سازمان بهزیستی باید اقدام کرد.

اگرچه هر ساله تعداد زیادی روانشناس در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند، که موجب رقابت زیاد در بازار کاری این رشته شده‌اند، اما جامعه پیرامون آنقدر ظرفیت خالی از نظر داشتن روانشناس دارد که شاید تا سال‌ها بعد فضای کافی برای کار و فعالیت در این رشته وجود داشته باشد.

از این رو، رشته روانشناسی از جمله رشته‌هایی که بازار کاری مناسبی دارد شناخته می‌شود.

روانشناسی علمی فراگیر

نحوه ورود به رشته روانشناسی

داوطلبین گروه‌های انسانی و علوم تجربی، می‌توانند رشته روانشناسی را در لیست انتخاب رشته کنکور خود انتخاب کنند. این رشته در گروه تجربی در زیرگروه یک و در رشته انسانی در زیرگروه ۵ قرار دارد.

لازم است هنگام انتخاب رشته و مشاوره انتخاب رشته کنکور خود، به تراز خود در این زیر گروه‌ها توجه کنید.

علاوه بر این، رشته روانشناسی در لیست رشته‌های بدون آزمون کنکور نیز وجود دارد. داوطلبینی که به هر دلیلی نتوانستند از طریق کنکور سراسری در این پذیرفته شوند، می‌توانند با انتخاب رشته رشته‌های بدون آزمون کنکور، وارد رشته روانشناسی شوند.

سخن آخر

رشته روانشناسی طی سالیان اخیر با استقبال زیادی از جانب متقاضیان روبرو شده و دلیل این امر بازار کار مناسب و وجهه کاری متمایز دانش آموختگان این رشته است.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با گرایشات این رشته در دانشگاه و همچنین آینده کار آن آشنا کنیم. لطفا در صورتی که سوال و یا دغدغه ای نسبت به این موضوع داشته باشید، با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

علالمت-سوالآیا امکان تحصیل در مقطع ارشد و دکتری رشته روانشناسی در ایران وجود دارد؟

بله در مقطع کارشناسی ارشد با ۶ رشته تحصیلی و در دکتری نیز با چندین رشته وجود دارد.

علالمت-سوالمیزان درآمد فارغ التحصیلان رشته روانشناسی و گرایش های آن چقدر است؟

با توجه به شغلی و فعالیتی که فرد در پیش بگیرد، میزان درآمد متفاوت است. میزان درآمد ماهانه فارغ التحصیلان به طور میانگین از حدود ۲ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان می باشد. هر چه مدرک تحصیلی بالاتر و سابقه کار بیشتری وجود داشته باشد، طبیعتاً میزان درآمد بیشتری خواهید داشت. البته میزان درآمد هر فرد وابسته به فعالیت خود او می تواند خیلی بیشتر از ۱۰ میلیون تومان هم باشد.

علالمت-سوالامکان تحصیل در رشته روانشناسی با دیپلم تجربی وجود دارد؟

بله؛ امکان تحصیل در رشته روانشناسی برای فارغ التحصیلان رشته تجربی در دانشگاه های غیرانتفاعی، آزاد و پیام نور وجود دارد.

معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معرفی سیر تا پیاز رشته روانشناسی و گرایش های آن

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 3 نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1401/5/23

دوشنبه

1401/5/24

سه شنبه

1401/5/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تخفیف مشاوره تلفنی