نحوه و نوع سوالات آزمون حوزه علمیه «زمان برگزاری این آزمون در سال جدید»

نحوه و نوع سوالات آزمون حوزه علمیه «زمان برگزاری این آزمون در سال جدید»

متقاضیان ورود به حوزه علمیه ابتدا باید نسبت به شرایط و ضوابط این آزمون اطلاع کافی کسب نموده و سپس با مراجعه به سایت paziresh.ismc.ir نسبت به انجام مراحل ثبت‌ نام اقدام نمایند. در صورت قبولی در آزمون ورودی، از نفرات برتر برای شرکت در مصاحبه و مشاوره دعوت میشود.

رشته های تحصیلی حوزه علمیه متنوع است و هر فردی می تواند در رشته ای که شرایطش را دارد و به آن متمایل است شرکت کند. حوزه علمیه دارای مراکز تحصیلی در شهرهای مختلف است.

پذیرش در حوزه علمیه

حوزه علمیه که محل تحصیل طلاب معرفی می شود برای پذیرش طلبه، شرایطی را معین کرده و مراحلی را نیز مشخص کرده است. افراد با مقاطع تحصیلی مختلف می توانند وارد حوزه علمیه شوند. هم آقایان و هم بانوان برای طلبگی پذیرش می شوند، اما هر گروه مرکز تحصیلی مربوط به خود را دارند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

رشته‌ های تحصیلی و مراکز حوزه علمیه

پس از این که طلاب سطح یک را گذراندند باید برای سطح دو رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنند. در سطوح مختلف رشته های مختلف و بسیاری برای طلاب ارائه می شود که هر کدام در مرکز تحصیلی خاصی وجود دارد.

پس از شرکت در آزمون حوزه علمیه و قبولی طلاب می توانند انتخاب رشته کنند. حقوق و قضای اسلامی، کلام اسلامی، فلسفه اسلامی، تفسیر و علوم قرآن، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق امامیه، علوم قرآن و حدیث، فقه و اصول، فلسفه و کلام، علوم و معارف حدیث، حقوق، اقتصاد، حقوق کیفری و جرم شناسی، تاریخ و سیره اهل بیت، تفسیر تربیتی و دیگر رشته ها از جمله رشته های تحصیلی در سطوح مختلف برای طلاب است.

مراکز حوزه علمیه قم و مشهد مهم ترین و بزرگ ترین مراکز حوزه علمیه در ایران هستند.

پذیرش در حوزه علمیه

شرایط لازم برای تحصیل در حوزه علمیه چیست؟

قبولی در آزمون حوزه علمیه یکی از شروط لازم برای تحصیل در حوزه است. سن، رشته و مقطع تحصیلی، سابقه اخراج از دانشگاه یا حوزه، انصراف از دانشگاه یا حوزه و دیگر مواردی که در دفترچه راهنمای پذیرش ذکر شده در پذیرش در حوزه علمیه مؤثرند. قبولی در آزمون، مصاحبه و مشاوره حوزه علمیه جزو شرایط لازم برای تحصیل در حوزه علمیه هستند.

سوالات آزمون حوزه

آزمون به صورت کتبی و تستی برگزار می شود. تعداد سوالات و مواد امتحانی آزمون در دفترچه راهنمای پذیرش ذکر شده و متقاضیان با مراجعه به آن می توانند به تعداد سوالات و مواد امتحانی آزمون پی ببرند. گروه های تحصیلی مواد امتحانی متفاوتی دارند.

منابع آزمون حوزه علمیه در دفترچه راهنمای پذیرش ذکر شده اما موضوعات کلی سوالات آزمون و مصاحبه ممکن است درس هایی که در آخرین مقطع تحصیلی مورد مطالعه قرار گرفته، احکام و دیگر موارد باشد.

سوالات آزمون حوزه

شرایط تحصیلی در حوزه علمیه

داوطلبان بر اساس محل سکونت و محل انتخابی برای تحصیل با معدل های متفاوت پذیرش می شوند. در هر مقطع تحصیلی ثبت نام و پذیرش امکان پذیر است. بر اساس برنامه های جدید آموزشی، سال های تحصیل و متون درسی هر گروه درسی با گروه دیگر متفاوت است.

درباره حضور در خوابگاه بدانید فقط در مدارسی که در شرایط پذیرش آنها ذکر شده باشد حضور الزامی است.

در صورت قبولی در آزمون حوزه علمیه و پس از گذر از مراحل قطعی پذیرش و صدور کد تحصیلی رسمی، همه ی مزایای حوزه از جمله بیمه، معافیت تحصیلی و شهریه به طلبه اعطا می شود.

اگر قصد دارید به صورت همزمان به تحصیل در حوزه و دانشگاه بپردازید این امکان در سطح یک وجود ندارد اما پس از تکمیل سطح دو می توانید با شرایطی هم در حوزه و هم در دانشگاه به صورت همزمان به تحصیل بپردازید.

شرایط تحصیلی در حوزه علمیه

ورود به حوزه علمیه

علاقه‌ مندان به تحصیل در حوزه علمیه می توانند رشته تحصیلی دلخواه خود را در حوزه بیابند و با فراهم کردن شرایط لازم به تحصیل بپردازند. ثبت نام در آزمون حوزه علمیه جزو اولین اقداماتی است که برای پذیرش در حوزه باید صورت پذیرد.

در دفترچه راهنمای پذیرش شرایط و مراحل پذیرش، مواد امتحانی آزمون و شرایط مصاحبه، رشته های تحصیلی در مراکز مختلف و… به صورت مفصل توضیح داده شده است.

اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

آیا امکان پذیرش کسی که سرباز است در حوزه علمیه وجود دارد؟

افرادی که مشغول خدمت سربازی هستند در صورت نداشتن اضافه سن، این امکان برای آن ها فراهم است که در سامانه ثبت نام کنند و در آزمون، مصاحبه گزینشی و مشاوره شرکت کنند. اگر در این شرایط قبول شوند، انفصال از سربازی برایشان فراهم صورت می گیرد.

چه افرادی از آزمون معاف هستند؟

حافظان کل قرآن و یا نهج البلاغه، رتبه های برتر کنکور سراسری و… برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به دفترچه راهنمای پذیرش مراجعه نمایید.

چه کسانی نمی توانند در حوزه علمیه ثبت نام کنند و پذیرش شوند؟

افرادی که قبلاً در حوزه علمیه تحصیل می کردند و به دلایل صیانتی یا آموزشی اخراج شدند. کسانی که معافیت تحصیلی دارند و از دانشگاه اخراج شده اند. افرادی که دو بار از دانشگاه انصراف دادند اما پیام خدمت یا معافیت تحصیلی دائم ندارند. همچنین افرادی با شرایط دیگر که در دفترچه راهنما ذکر شده است.

مدت تحصیل در حوزه علمیه چند سال است؟

در حالت بلند مدت، سطح یک، دو و سه حدود ده سال طول می کشد. در حالت سفیران هدایت، پنج سال دوره تحصیلی دارند و باید پنج سال به تعهد تبلیغی عمل نمایند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

نحوه و نوع سوالات آزمون حوزه علمیه «زمان برگزاری این آزمون در سال جدید»

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید