شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی

تغییر رشته دانشگاه

شاید برخی از شما دانشجویان عزیز ٬ به رشته دانشگاهی خود علاقمند نباشید و بنا به دلایلی همچون عدم تمایل به اعزام به خدمت سربازی یا عدم پذیرش در رشته مورد علاقه همچنان در حال ادامه تحصیل هستید! تاکنون به تغییر رشته دانشگاهی خود فکر کردید؟! در این مطلب شرایط تغییر رشته همراه به تمام ماده ها و تبصره های مرتبط گردآوری شده است .

 

 • شرایط تغییر رشته

ماده ۸۵ ) دانشجو در طول دوران تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته می تواند با داشتن شرایط زیر و موافقت دانشگاه ذیربط از رشته ای به رشته دیگر تغییر رشته دهد.

 1. ۸۵- ادامه تحصیل متقاضی در رشته قبلی از نظر مقررات آموزشی بلامانع باشد.
 2. ۸۵- حداقل یک ششم وحداکثر یک دوم واحدهای دوره را گذرانده باشد.
 3. ۸۵- نمره آزمون ورودی متقاضی در سال ورود به دانشگاه از نمره آزمون پایین ترین فرد پذیرفته شده در سهمیه و رشته مورد تقاضا در همان سال در دانشگاه مقصد کمتر نباشد.
 4. ۸۵- تغییر رشته در مقاطع هم سطح صورت می گیرد, در غیراین صورت فقط از مقطع بالاتر به مقطع پایین تر امکان پذیر است
 • تبصره ۱ : تغییر رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته ممنوع است.
 • تبصره ۲ : تغییر رشته دانشجویانی که به دستگاههای اجرایی خاص تعهد دارند, با رعایت کلیه شرایط این ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرایی ذیربطامکان پذیر است.
 • تبصره ۳ : تغییر رشته به رشته هایی که در ضوابط گزینش آنها شرایط خاصی پیش بینی شده است موکول به احراز شرایط مربوط است.
 • تبصره ۴ : دانشجو در طول تحصیل خود تنها یک بار می تواند تغییر رشته دهد.

ماده ۰۶) درصورت موافقت با تقاضای تغییر رشته, دانشجو موظف است در اولین فرصت در رشته جدید ثبت نام و انتخاب واحد نماید. پس از ثبت نام , دانشجو اجازه بازگشت به رشته قبلی را ندارد.

 • تبصره ۱ : اقدام نکردن دانشجو به ثبت نام در رشته جدید در وقت معین به منزله انصراف از تغییر رشته تلقی می شود و حق تغییر رشته تا پایان دوره از وی سلب می شود.
 • تبصره ۲ : دانشجو تا قبل از ثبت نام در رشته جدید تابع مقررات رشته قبلی می باشد.
 • تغییر رشته توام با انتقال 

ماده ۰۱) درصورتی که دانشجو هم زمان دارای شرایط انتقال و همچنین شرایط تغییر رشته باشد, تغییر رشته توام با انتقال بلامانع است.

تبصره : تغییر رشته توام با انتقال از وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی به وزارت علوم, تحقیقات و فناوری و برعکس درصورت داشتن شرایط تغییر رشته و انتقال, بلامانع است.

ماده ۰۲) دروسی که دانشجو در رشته قبلی گذرانده است در گروه آموزشی رشته جدید بررسی و معادل سازی می شود و فقط دروسی از وی پذیرفته می شود که به تشخیص گروه آموزشی, با دروس رشته جدید, حداقل ۵۸ درصد اشتراک محتوایی داشته باشد و نمره هریک از آن دروس نیز از ۱۲ کمتر نباشد.

 • تبصره ۱ : دروس پذیرفته شده در کارنامه دانشجو ثبت و نمرات آنها در محاسبه میانگین کل منظور می شود, ولی نمرات دروس پذیرفته نشده بدون احتساب در میانگین در کارنامه دانشجو باقی می ماند. در این صورت چنانچه میانگین کل واحدهای پذیرفته نشده او کمتر از ۱۲ باشد با تصمیم شورای آموزشی دانشگاه, جمعاً به عنوان یک نیمسال مشروطی, برای دانشجو در رشته جدید منظور می شود.
 • تبصره ۲ : درصورتی که تعداد واحدهای دروس پذیرفته نشده دانشجو, درحدی باشد که امکان گذراندن واحدهای مورد نیاز رشته جدید را در طول مدت مجاز تحصیل از وی سلب کند, باتقاضای تغییر رشته او موافقت نمی شود.

ماده ۰۳) متقاضی تغییر رشته باید درخواست خود را همراه با مدارک لازم حداقل ۶ هفته پیش از شروع نیمسال تحصیلی به اداره آموزش دانشگاه محل تحصیل خود تسلیم نماید.

ماده ۰۴) چنانچه دانشجو از مقطع کارشناسی پیوسته به مقطع کاردانی تغییر رشته دهد, حداکثر مدت مجاز تحصیل برمبنای دوره کاردانی محاسبه و به ازای هر ۲۸ واحد پذیرفته شده از دانشجو حداکثر یک نیمسال از طول مدت مجاز تحصیل وی کاسته می شود.

 • تغییر رشته اضطراری

ماده ۰۸ ) چنانچه دانشجو در دوران تحصیل , دچار بیماری یا سانحه ای گردد که به تشخیص شورای پزشکی دانشگاه و تایید شورای آموزشی دانشگه توانایی ادامه تحصیل در آن رشته و یا امکان بهره گیری از کارایی حاصل از آن را طبق جدول نفص عضو از دست بدهد, اجازه ادامه تحصیل درآن رشته را ندارد و می تواند با رعایت سایر مقررات به رشته دیگری که از لحاظ نمره آزمون ورودی نزدیکترین نمره را دارد تغییر رشته دهد. در این حال دانشجو از رعایت شرایط موضوع ماده ۸۵ باستثنای بند ۱ معاف خواهد بود.

تبصره : در مواردی که دانشجو در طول دوره تحصیل دچار اختلالات روانی و رفتاری یا بیماری جسمی و نقص عضو مؤثر گردد به نحوی که توانایی ادامه تحصیل در هیچ یک از رشته های گروه آزمایشی مربوط را نداشته باشد, می تواند با نظر شورای پزشکی دانشگاه وتایید شورای آموزشی دانشگاه به رشته ای در گروه آزمایشی دیگر که از لحاظ نمره آزمون ورودی نزدیکترین نمره را دارد, پس از کسب موافقت دانشگاه مقصد تغییر رشته دهد.

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی در خصوص انتخاب رشته ٬ تغییر رشته و …. هم اکنون می توانید با مشاوران مجرب ما تماس حاصل فرمایید

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

3/5 - (2 امتیاز)

شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- یک نظر:
 1. ببخشید توی بعضی از سایت ها نوشته که نمره اکتسابی دانشجو از نمره کشوری اخرین فرد پذیرفته کمتر نباشه ولی اینجا گفته شده از نمره سهمیه اخرین فرد پذیرفته شده. درستش چیه؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/9/15

سه شنبه

1400/9/16

چهارشنبه

1400/9/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید