خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی

شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 8:41 ب.ظ
0
2,051
تغییر رشته دانشگاه
شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی
میانگین 5 رای از تعداد 1

شاید برخی از شما دانشجویان عزیز ٬ به رشته دانشگاهی خود علاقمند نباشید و بنا به دلایلی همچون عدم تمایل به اعزام به خدمت سربازی یا عدم پذیرش در رشته مورد علاقه همچنان در حال ادامه تحصیل هستید! تاکنون به تغییر رشته دانشگاهی خود فکر کردید؟! در این مطلب شرایط تغییر رشته همراه به تمام ماده ها و تبصره های مرتبط گردآوری شده است .

 

 • شرایط تغيير رشته

ماده 85 ) دانشجو در طول دوران تحصيل در مقطع كارداني و كارشناسي پيوسته مي تواند با داشتن شرايط زير و موافقت دانشگاه ذيربط از رشته اي به رشته ديگر تغيير رشته دهد.

 1. 85- ادامه تحصيل متقاضي در رشته قبلي از نظر مقررات آموزشي بلامانع باشد.
 2. 85- حداقل يك ششم وحداكثر يك دوم واحدهاي دوره را گذرانده باشد.
 3. 85- نمره آزمون ورودي متقاضي در سال ورود به دانشگاه از نمره آزمون پايين ترين فرد پذيرفته شده در سهميه و رشته مورد تقاضا در همان سال در دانشگاه مقصد كمتر نباشد.
 4. 85- تغيير رشته در مقاطع هم سطح صورت مي گيرد, در غيراين صورت فقط از مقطع بالاتر به مقطع پايين تر امكان پذير است
 • تبصره 1 : تغيير رشته در مقطع كارشناسي ناپيوسته ممنوع است.
 • تبصره 2 : تغيير رشته دانشجوياني كه به دستگاههاي اجرايي خاص تعهد دارند, با رعايت كليه شرايط اين ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرايي ذيربطامكان پذير است.
 • تبصره 3 : تغيير رشته به رشته هايي كه در ضوابط گزينش آنها شرايط خاصي پيش بيني شده است موكول به احراز شرايط مربوط است.
 • تبصره 4 : دانشجو در طول تحصيل خود تنها يك بار مي تواند تغيير رشته دهد.

ماده 06) درصورت موافقت با تقاضاي تغيير رشته, دانشجو موظف است در اولين فرصت در رشته جديد ثبت نام و انتخاب واحد نمايد. پس از ثبت نام , دانشجو اجازه بازگشت به رشته قبلي را ندارد.

 • تبصره 1 : اقدام نكردن دانشجو به ثبت نام در رشته جديد در وقت معين به منزله انصراف از تغيير رشته تلقي مي شود و حق تغيير رشته تا پايان دوره از وي سلب مي شود.
 • تبصره 2 : دانشجو تا قبل از ثبت نام در رشته جديد تابع مقررات رشته قبلي مي باشد.
 • تغيير رشته توام با انتقال 

ماده 01) درصورتي كه دانشجو هم زمان داراي شرايط انتقال و همچنين شرايط تغيير رشته باشد, تغيير رشته توام با انتقال بلامانع است.

تبصره : تغيير رشته توام با انتقال از وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي به وزارت علوم, تحقيقات و فناوري و برعكس درصورت داشتن شرايط تغيير رشته و انتقال, بلامانع است.

ماده 02) دروسي كه دانشجو در رشته قبلي گذرانده است در گروه آموزشي رشته جديد بررسي و معادل سازي مي شود و فقط دروسي از وي پذيرفته مي شود كه به تشخيص گروه آموزشي, با دروس رشته جديد, حداقل 58 درصد اشتراك محتوايي داشته باشد و نمره هريك از آن دروس نيز از 12 كمتر نباشد.

 • تبصره 1 : دروس پذيرفته شده در كارنامه دانشجو ثبت و نمرات آنها در محاسبه ميانگين كل منظور مي شود, ولي نمرات دروس پذيرفته نشده بدون احتساب در ميانگين در كارنامه دانشجو باقي مي ماند. در اين صورت چنانچه ميانگين كل واحدهاي پذيرفته نشده او كمتر از 12 باشد با تصميم شوراي آموزشي دانشگاه, جمعاً به عنوان يك نيمسال مشروطي, براي دانشجو در رشته جديد منظور مي شود.
 • تبصره 2 : درصورتي كه تعداد واحدهاي دروس پذيرفته نشده دانشجو, درحدي باشد كه امكان گذراندن واحدهاي مورد نياز رشته جديد را در طول مدت مجاز تحصيل از وي سلب كند, باتقاضاي تغيير رشته او موافقت نمي شود.

ماده 03) متقاضي تغيير رشته بايد درخواست خود را همراه با مدارك لازم حداقل 6 هفته پيش از شروع نيمسال تحصيلي به اداره آموزش دانشگاه محل تحصيل خود تسليم نمايد.

ماده 04) چنانچه دانشجو از مقطع كارشناسي پيوسته به مقطع كارداني تغيير رشته دهد, حداكثر مدت مجاز تحصيل برمبناي دوره كارداني محاسبه و به ازاي هر 28 واحد پذيرفته شده از دانشجو حداكثر يك نيمسال از طول مدت مجاز تحصيل وي كاسته مي شود.

 • تغيير رشته اضطراري

ماده 08 ) چنانچه دانشجو در دوران تحصيل , دچار بيماري يا سانحه اي گردد كه به تشخيص شوراي پزشكي دانشگاه و تاييد شوراي آموزشي دانشگه توانايي ادامه تحصيل در آن رشته و يا امكان بهره گيري از كارايي حاصل از آن را طبق جدول نفص عضو از دست بدهد, اجازه ادامه تحصيل درآن رشته را ندارد و مي تواند با رعايت ساير مقررات به رشته ديگري كه از لحاظ نمره آزمون ورودي نزديكترين نمره را دارد تغيير رشته دهد. در اين حال دانشجو از رعايت شرايط موضوع ماده 85 باستثناي بند 1 معاف خواهد بود.

تبصره : در مواردي كه دانشجو در طول دوره تحصيل دچار اختلالات رواني و رفتاري يا بيماري جسمي و نقص عضو مؤثر گردد به نحوي كه توانايي ادامة تحصيل در هيچ يك از رشته هاي گروه آزمايشي مربوط را نداشته باشد, مي تواند با نظر شوراي پزشكي دانشگاه وتاييد شوراي آموزشي دانشگاه به رشته اي در گروه آزمايشي ديگر كه از لحاظ نمره آزمون ورودي نزديكترين نمره را دارد, پس از كسب موافقت دانشگاه مقصد تغيير رشته دهد.

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی در خصوص انتخاب رشته ٬ تغییر رشته و …. هم اکنون می توانید با مشاوران مجرب ما تماس حاصل فرمایید

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 1 “اعلام نتایج ن…