شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی

تغییر رشته دانشگاه

شاید برخی از شما دانشجویان عزیز ٬ به رشته دانشگاهی خود علاقمند نباشید و بنا به دلایلی همچون عدم تمایل به اعزام به خدمت سربازی یا عدم پذیرش در رشته مورد علاقه همچنان در حال ادامه تحصیل هستید! تاکنون به تغییر رشته دانشگاهی خود فکر کردید؟! در این مطلب شرایط تغییر رشته همراه به تمام ماده ها و تبصره های مرتبط گردآوری شده است .

 

 • شرایط تغيير رشته

ماده 85 ) دانشجو در طول دوران تحصيل در مقطع كارداني و كارشناسي پيوسته مي تواند با داشتن شرايط زير و موافقت دانشگاه ذيربط از رشته اي به رشته ديگر تغيير رشته دهد.

 1. 85- ادامه تحصيل متقاضي در رشته قبلي از نظر مقررات آموزشي بلامانع باشد.
 2. 85- حداقل يك ششم وحداكثر يك دوم واحدهاي دوره را گذرانده باشد.
 3. 85- نمره آزمون ورودي متقاضي در سال ورود به دانشگاه از نمره آزمون پايين ترين فرد پذيرفته شده در سهميه و رشته مورد تقاضا در همان سال در دانشگاه مقصد كمتر نباشد.
 4. 85- تغيير رشته در مقاطع هم سطح صورت مي گيرد, در غيراين صورت فقط از مقطع بالاتر به مقطع پايين تر امكان پذير است
 • تبصره 1 : تغيير رشته در مقطع كارشناسي ناپيوسته ممنوع است.
 • تبصره 2 : تغيير رشته دانشجوياني كه به دستگاههاي اجرايي خاص تعهد دارند, با رعايت كليه شرايط اين ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرايي ذيربطامكان پذير است.
 • تبصره 3 : تغيير رشته به رشته هايي كه در ضوابط گزينش آنها شرايط خاصي پيش بيني شده است موكول به احراز شرايط مربوط است.
 • تبصره 4 : دانشجو در طول تحصيل خود تنها يك بار مي تواند تغيير رشته دهد.

ماده 06) درصورت موافقت با تقاضاي تغيير رشته, دانشجو موظف است در اولين فرصت در رشته جديد ثبت نام و انتخاب واحد نمايد. پس از ثبت نام , دانشجو اجازه بازگشت به رشته قبلي را ندارد.

 • تبصره 1 : اقدام نكردن دانشجو به ثبت نام در رشته جديد در وقت معين به منزله انصراف از تغيير رشته تلقي مي شود و حق تغيير رشته تا پايان دوره از وي سلب مي شود.
 • تبصره 2 : دانشجو تا قبل از ثبت نام در رشته جديد تابع مقررات رشته قبلي مي باشد.
 • تغيير رشته توام با انتقال

ماده 01) درصورتي كه دانشجو هم زمان داراي شرايط انتقال و همچنين شرايط تغيير رشته باشد, تغيير رشته توام با انتقال بلامانع است.

تبصره : تغيير رشته توام با انتقال از وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي به وزارت علوم, تحقيقات و فناوري و برعكس درصورت داشتن شرايط تغيير رشته و انتقال, بلامانع است.

ماده 02) دروسي كه دانشجو در رشته قبلي گذرانده است در گروه آموزشي رشته جديد بررسي و معادل سازي مي شود و فقط دروسي از وي پذيرفته مي شود كه به تشخيص گروه آموزشي, با دروس رشته جديد, حداقل 58 درصد اشتراك محتوايي داشته باشد و نمره هريك از آن دروس نيز از 12 كمتر نباشد.

 • تبصره 1 : دروس پذيرفته شده در كارنامه دانشجو ثبت و نمرات آنها در محاسبه ميانگين كل منظور مي شود, ولي نمرات دروس پذيرفته نشده بدون احتساب در ميانگين در كارنامه دانشجو باقي مي ماند. در اين صورت چنانچه ميانگين كل واحدهاي پذيرفته نشده او كمتر از 12 باشد با تصميم شوراي آموزشي دانشگاه, جمعاً به عنوان يك نيمسال مشروطي, براي دانشجو در رشته جديد منظور مي شود.
 • تبصره 2 : درصورتي كه تعداد واحدهاي دروس پذيرفته نشده دانشجو, درحدي باشد كه امكان گذراندن واحدهاي مورد نياز رشته جديد را در طول مدت مجاز تحصيل از وي سلب كند, باتقاضاي تغيير رشته او موافقت نمي شود.

ماده 03) متقاضي تغيير رشته بايد درخواست خود را همراه با مدارك لازم حداقل 6 هفته پيش از شروع نيمسال تحصيلي به اداره آموزش دانشگاه محل تحصيل خود تسليم نمايد.

ماده 04) چنانچه دانشجو از مقطع كارشناسي پيوسته به مقطع كارداني تغيير رشته دهد, حداكثر مدت مجاز تحصيل برمبناي دوره كارداني محاسبه و به ازاي هر 28 واحد پذيرفته شده از دانشجو حداكثر يك نيمسال از طول مدت مجاز تحصيل وي كاسته مي شود.

 • تغيير رشته اضطراري

ماده 08 ) چنانچه دانشجو در دوران تحصيل , دچار بيماري يا سانحه اي گردد كه به تشخيص شوراي پزشكي دانشگاه و تاييد شوراي آموزشي دانشگه توانايي ادامه تحصيل در آن رشته و يا امكان بهره گيري از كارايي حاصل از آن را طبق جدول نفص عضو از دست بدهد, اجازه ادامه تحصيل درآن رشته را ندارد و مي تواند با رعايت ساير مقررات به رشته ديگري كه از لحاظ نمره آزمون ورودي نزديكترين نمره را دارد تغيير رشته دهد. در اين حال دانشجو از رعايت شرايط موضوع ماده 85 باستثناي بند 1 معاف خواهد بود.

تبصره : در مواردي كه دانشجو در طول دوره تحصيل دچار اختلالات رواني و رفتاري يا بيماري جسمي و نقص عضو مؤثر گردد به نحوي كه توانايي ادامة تحصيل در هيچ يك از رشته هاي گروه آزمايشي مربوط را نداشته باشد, مي تواند با نظر شوراي پزشكي دانشگاه وتاييد شوراي آموزشي دانشگاه به رشته اي در گروه آزمايشي ديگر كه از لحاظ نمره آزمون ورودي نزديكترين نمره را دارد, پس از كسب موافقت دانشگاه مقصد تغيير رشته دهد.

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی در خصوص انتخاب رشته ٬ تغییر رشته و …. هم اکنون می توانید با مشاوران مجرب ما تماس حاصل فرمایید

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط تغییر رشته در مقاطع دانشگاهی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 3 نظر:
 1. سلام وقتتون بخیر، من در حال حاضر دانشجوی روزانه کارشناسی مهندسی معماری ترم سوم هستم، ورودی ۹۹
  در سال ۹۹ کنکور هنر هم شرکت کردم، خواستم بدونم اگه رتبه لازم برای طراحی لباس یا طراحی صنعتی یا نقاشی در دانشگاه مورد علاقمو آورده باشم، امکان تغییر رشته همراه با انتقالی برای من وجود داره؟
  (لازم به ذکره که رشته هایی که گفتم رو انتخاب نکردم ولی کنکور رو شرکت کردم)

  1. سلام طبق اینکه شما در انتخاب رشته نیز رشته های مورد نظر را انتخاب نکردید امکان تغییر رشته ندارید مگر اینکه سازمان سنجش بعد از ۳ ترم تغییراتی انجام دهد درحالت عادی نمیتوانید.

 2. ببخشید توی بعضی از سایت ها نوشته که نمره اکتسابی دانشجو از نمره کشوری اخرین فرد پذیرفته کمتر نباشه ولی اینجا گفته شده از نمره سهمیه اخرین فرد پذیرفته شده. درستش چیه؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/2/20

جمعه

1403/2/21

شنبه

1403/2/22

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید