قوانین جدید تطبیق واحد یا معادل سازی در دانشگاه های ایران

تطبیق واحد

بسیاری از دانشجویان ممکن است در حین تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی بخواهند در رشته دیگری ادامه تحصیل دهند در این صورت تکلیف بسیاری از دروس مانند دروس عمومی یا دروس مشترک رشته قبلی با رشته دوم چیست؟ آیا دانشجو باید آن را دوباره بخواند؟

دانشگاه ها قانونی به نام تطبیق واحد دارند که در این گونه شرایط می توانند از آن استفاده کنند. در ادامه به تطبیق واحد و شرایط آن می پردازیم:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تطبیق واحد یا معادل سازی چیست؟

تطبیق واحد یا معادل سازی، یکی از قوانین دانشگاه است که در آن دانشجویی که قصد تغییر رشته در یک دانشگاه را دارد و یا می خواهد در بین دانشگاه های داخلی جابه جایی انجام دهد

دروس و واحدهای مشترکی را که در رشته قبلی گذرانده است را در رشته جدید تطبیق داده و دیگر مجبور به گذراندن دوباره آن دروس نشود.

در معادل سازی نمره ای که دانشجو در یک درس در رشته قبلی کسب کرده جایگزین نمره امتحانی آینده در رشته بعدی او خواهد شد که در این صورت نیازی به انتخاب و نشستن در کلاس و شرکت در امتحان آن درس نیست.

در این میان سوالی برای بسیاری از دانشجویان ایجاد می شود که آیا امکان معادل سازی در میان رشته های مختلف در دانشگاه های متفاوت وجود دارد؟ بله این قانون در اکثر دانشگاه ها وجود دارد و هر دانشگاهی با توجه به آئین نامه خود مراحل تطبیق واحد را انجام می دهد.

خلاصه ای از آیین نامه تطبیق واحد یا همان معادل سازی

دانشجوی پذیرفته شده حداکثر تا پایان دومین نیمسال تحصیلی بعد از پذیرش موظف به ارائه همه ریزنمرات تأیید شده خود به اداره آموزش مؤسسه می باشد این فرصت قابل تمدید نیست.

ماده 67 : معادل سازي واحد هاي درسي گذرانده شده پذيرفته شدگاني که قبلا دروسي را در يکي از واحد هاي دانشگاهي و يا ساير موسسات آموزش عالي معتبر داخل يا خارج از کشور گذرانده اند ، مشروط به شرايط زير است:

 • دانشجو با توجه به سوابق تحصيلي خود مجاز به تحصيل در رشته جديد باشد.
 • دروس گذرانده شده قبلي از نظر تعداد واحد درسي کمتر از تعداد واحد درسي دوره جديد نباشد.
 • محتواي آموزشي دروس گذرانده شده حداقل %80 با محتواي دروس مشابه در رشته جديد مطابقت داشته و نمره هر يک از دروس کمتر از 12 نباشد.

  برای مشاوره در زمینه قوانین جدید تطبیق واحد دانشگاهی

  می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

  با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

  تهران 9099071985 و سایراستانها 9099071985


تبصره 1 – معادل سازي دروس توسط 3 نفر از اعضاي گروه آموزشي ذيربط در واحد هاي دانشگاهي پذيرنده دانشجو با رعايت موارد فوق انجام مي شود.

تبصره 2 – نمرات دروس پذيرفته شده عينا در کارنامه دانشجو ثبت مي شود و در تعيين ميانگين نيمسال محاسبه نمي گردد ولي در ميانگين کل نمرات درپايان دوره محاسبه خواهد شد.

تبصره 3 – به ازاي هر 20 واحد درسي معادل سازي و پذيرفته شده، يک نيمسال و کسري از واحد هاي باقيمانده که از 12 واحد کمتر نباشد نيز يک نيمسال از مدت مجاز تحصيل کسر مي گردد.

تبصره 4 – پذيرفته شدگان آزمون سراسري در دوره هاي کارداني و کارشناسي چنانچه قبلا دروسي را در يکي از دوره هاي کارداني يا کارشناسي گذرانده باشند برابر مفاد ماده 67 آيين نامه آموزشي و بند هاي مربوط قابل معادلسازي است.

تبصره 5 – دروس فارغ التحصيلان مقاطع کارداني و کارشناسي که در آزمون ورودي مقاطع کارداني يا کارشناسي رشته يا گرايش ديگري پذيرفته مي شوند برابر مفاد ماده 67 آيين نامه آموزشي و بند هاي آن قابل معادلسازي است.

تبصره 6 – هزينه معادلسازي هر واحد درسي برابر يک سوم شهريه متغير درس مربوط مطابق با آخرين دستورالعمل شهريه مي باشد.

تبصره 7 – معادلسازي و پذيرش دروس گذرانده شده دانشجويان انتقالي و ميهمان بر اساس ماده 52 و تبصره هاي آن انجام پذير است.

تبصره 8- معادلسازي دروس عمومي و تربيتي دانشجويان و فارغ التحصيلان مراکز تربيت معلم با دروس دانشگاهي بر اساس مصوبه جلسه 288 شوراي عالي برنامه ريزي مورخ 13/9/73 که ضميمه اين آيين نامه مي باشد انجام مي گيرد.

تبصره 9- معادلسازي بايد در نيمسال اول شروع به تحصيل دانشجو انجام شود ليکن چنانچه بدلايلي بتاخير افتد انجام آن بايد با مقررات زمان شروع به تحصيل دانشجو صورت گيرد.

شرایط معادل سازی در دانشگاه علمی کابردی

معادل سازی در دانشگاه علمی کاربردی شرایط زیادی دارد که در ادامه به مهمترین آن ها پرداخته ایم:

 • دانشگاه محل تحصیل قبلی باید مورد تایید وزارت علوم یا وزارت تحقیقات یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.
 • نمره دروس کمتر از 12 نباشد.

شرایط معادل سازی دروس در پیام نور

معادل سازی در دانشگاه پیام نور شرایط زیادی دارد که در ادامه به مهمترین آن ها پرداخته ایم:

 • برای تطبیق دروس در دانشگاه پیام نور حداقل نمره 10 مورد نیاز است.
 • برای تطبیق دانشجو باید در دانشگاه های مورد تاید وزارت علوم یا وزارت بهداشت درس خوانده باشد.
 • اگر رشته مبدا و مقصد شما در همان دانشگاه پیام نور است برای تطبیق واحد باید اسن دروس یکی باشد.

https://avije.org/wp-content/themes/avijeh/avijenew.jpg

در صورت بروز هرگونه ابهام یا نیاز به مشاوره در زمینه های تحصیلی نظیر : انتخاب رشته ، انتخاب دانشگاه ، تحصیل در یک رشته دیگر بعد از فارغ التحصیلی ، معرفی و بازارکار رشته های دانشگاهی و … از ساعت 8 صبح الی 12 شب می توانید تهران 9099071985 و سایراستانها 9099071985 تماس حاصل فرمایید .

 

برای مشاوره در زمینه قوانین جدید تطبیق واحد دانشگاهی

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

تهران 9099071985 و سایراستانها 9099071985

در پایان

معادل سازی یکی از قوانین مهم دانشگاه است که با استفاده از آن فردی که می خواد تغییر رشته دهید نیازی به گذراندن دروس عمومی و دروس مشترک مابین رشته اول و دوم نخواهد داشت. این قانون برای فارغ التحصیلان نیز صدق می کند چنان چه فردی فارغ التحصیل رشته ای باشد و دوباره کنکور دهد می تواند با معادل سازی واحد های گذرانده شده از حضور مجدد در کلاس و دادن امتحان معاف شود.

معادل سازی در مقاطع مختلف مطابق آئین نامه های مرتبط با دانشگاه انجام می شود. اگر نیاز به معادل سای داردی و سوالی در این زمینه داردی مشاوره تحصیلی می تواند به شما د راین زمینه کمک کند

کارشناسان مرکز آویژه در کنار شما هستند تا شما را به بهترین شکلی یاری کنند.

برای استفاده از مشاوره تلفنی آویژه با شماره 9099071985 تماس بگیرید

سوالات متداول

هدف معادل سازی چیست؟

صرفه جویی در وقت و هزینه دانشجو و کاهش زمان فارغ التحصیلی

حداقل نمره مورد قبول برای تطبیق واحد دانشگاه علمی کاربردی چیست؟

نمره 10
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

قوانین جدید تطبیق واحد یا معادل سازی در دانشگاه های ایران

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2,802 نظر:
 1. سلام بنده در دانشگاه فرهنگیان قبول شدم قبلا در دانشگاه شهید بهشتی مدرک لیسانس حسابداری گرفتم الان میخوام دروس عمومی رو تطبیق بدم مسئولان آموزش دانشگاه فرهنگیان میگن نمی شه

 2. سلام بنده دانشجوی روزانه ورودی ۱۴۰۰ هستم میخواستم بدونم اگه کنکور بدم و مجددا از دانشگاه روزانه قبول بشم و از دانشگاه فعلی انصراف بدم ، میتونم چند تا از دروس مشترک رو تطبیق واحد بدم؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

  1. سلام خدمت شما. خانم حاجی محمدی هستم. این سوال پاسخ قطعی ندارد. اولا که بفرمایید در حال حاضر دانشگاه روزانه تحصیل می کنید؟ با توجه به شباهت محتوای دروس و تعداد واحد ها(یکسان بودن)، آموزش دانشکده دروس را تطبیق می زند.

 3. سلام، دانشجوی ترم یک برق فردوسی ام، اگه در کنکور 1403 کامپیوتر پردیس امیر کبیر بیارم، واحد های پایه و عمومی مشترک تطبیق میخوره؟ و اینکه آیا هزینه ای میگیرن؟ اگه میگیرن، معادل شبانه یا پردیس

  1. با سلام خانم ناصری هستم شما اگر در کنکور قبول بشوید این رشته را باید انصراف بدهید و شما باید جریمه انصراف را که دانشگاه تعیین می‌کند را پرداخت کنید و بعد در دانشگاه جدید ثبت نام کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز آویژه تماس بگیرید

 4. سلام
  من حدودا 120 واحد پاس کردم
  میخوام کاردانی پیوسته همین رشته رو بگیرم ( کاردانی در رشته نمیخوام )
  واسه کاردانی پیوسته دروس رو معادلسازی میکنن؟

  1. سلام خدمت شما، سوال را دقیق مطرح نکردید، اگر دختر هستید بله می توانید از دانشگاه انصراف داده و با فرم ریزنمرات بعد از ثبت نام در دانشگاه دیگری مقطع کاردانی ، اقدام به تطبیق واحد کنید، اما اگر پسر هستید و وضعیت نظام وظیفه انجام نشده است، شرایط فرق دارد.

 5. سلام کسی که فوق دیپلم مهندسی مکانیک روزانه داشته باشه دوباره میتونه کنکور بده و لیسان دولتی روزانه بخونه ایا تطبیق میدن دروس را

 6. سلام وقتتون بخیر
  کسی که دو ترم پزشکی شهریه پرداز خونده
  و تغییر رشته بده از طریق کارنامه سبز و… به دندان پزشکی
  ۱)دروس تخصصی این دو ترم که با دندون مشترکه ولی واحدش متفاوتی تطبیق میخوره؟ مثلا بیوشیمی و جنین بافت و…؟
  ۲) کسی که شهریه پرداز بوده باز هم باید هزینه معادل سازی بده؟
  ممنون

  1. با سلام اگر 80 درصد شباهت وجود داشته باشد امکان تطبیق هست

 7. سلام خسته نباشید.من دانشجوی روزانه دولتی ترم ۷ زبان عربی هستم.اگر فرهنگیان قبول بشم دگ نیازی به ازادسازی مدرک و جریمه دادن نیس؟ مدارکو ارسال میکنن ب دانشگاه مقصد؟ و اینک بعضی دروسو میتونم تطبیق واحد بزنم؟

  1. با سلام محبی هستم، خیر نیازی به ازاد سازی نیست، ولی شما تعهد خدمت 10 ساله به اموزش و پرورش خواهید داشت و باید زیر نظر این سازمان کار بعد از فارغ شدن ، کار کرده و بیمه رد کنید وگرنه برای اپلای مدرک شما ازاد نخواهد شد، جهت تطبیق واحد باید معدل واحدهای گذرانده بالای 12 باشد و 80 درصد موضوعات دو درس وجه اشتراک داشته و ضرایب دو درس یکی باشد و باید ریز نمرات خود را از دانشگاه خود گرفته و به دبیرخانه دانشگاه تحویل دهید

 8. سلام. وقت بخیر. برای تطبیق واحد دانشجوی انصرافی در دانشگاه جدید باید هزینه لغو تعهد پرداخت بشه. الان سوال اینجاست که مثلا من ۱۲ واحد دکتری تطبیق دادم که معادل دو نیمسال سنوات از من کسر میشه. حالا اگه بخوام از دانشگاه جدید هم انصراف بدم برم یه دانشگاه دیگه و تطبیق واحد انجام بدم(همون واحدای قبلی)، ایا باید هزینه این تطبیق واحدا رو دوباره بدم؟

  1. با سلام بله باید جریمه انصراف پرداخت بشه و درضمن هر دانشجو پسر یکبار می‌تواند انصراف بدهد سوال شما نیاز به بررسی تخصصی دارد با مشاوران مرکز آویژه تماس بگیرید

 9. سلام، میخواستم بپرسم در حال حاضر قانون عدم معادلسازی برداشته شده و امکانش هست دروس عمومی رو معادلسازی کنیم؟

  1. سلام جزایری هستم.در صورتی که شرایط معادل سازی را داشته باشید هنوز امکان معادل سازی وجود دارد.

 10. سلام من ورودی ۹۸ پزشکی آزاد هستم . اگر کنکور بدم و پزشکی دولتی قبول شم دروسی که خواندم تطبیق میخوره؟ نمره زیر ۱۲ هم دارم و اکثر دروس یه جورایی همشون مثل هم هستن. این مورد اشاره نکرده بودین لطفا کامل به همراه جواب قطعی توضیح بدین. متشکر

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم بله تطبیق واحد امکان پذیر می باشد اما یکسری شرایط دارد مثل همینکه نمرات باید بالا باشد و اگر زیر ۱۲ باشد امکان پذیر نمی باشد

 11. سلام ببخشید من سال95دردانشکده غیرانتفاعی کارشناسی حسابداری میخوندم یک ترم گذراندم والان انصراف دادم ودرسال1402دردانشکده غیرانتفاعی دیگه ای ثبت نام کردم الان میگن چون 7سالگذشته امکان معادله سازی وجود نداره؟؟؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم ببینید در حال حاضر و طبق بخشنامه ی جدید امکان معادلسازی و تطبیق دروس وجود ندارد

   1. سلام. من دانشجوی ترم 7 پرستاری هستم، البته چون‌ یک ترم عمومی برداشتم و یک ترم دیگه هم مرخصی کلا باید 10 واحد برای فارق التحصیلی دارم. میخوام بدونم از پرستاری میتونم به که رشته هایی تطبیق بزنم؟

    1. با سلام، محبی هستم، بله این امکان برایتان وجود دارد منتها با داشتن شرایط ذیل

     1_80 درصد موضوعات دو درس وجه اشتراک موضوعی داشته باشد2_تعداد واحد های دو درس مورد نظر جهت تطبیق یکی باشد 3_معدل واحد های جهت تطبیق واحد بالاتر از 12 باشد ۴_موافقت دانشگاه مبدأ و مقصد

 12. سلام.من دکتری مهندسی آب گرایش سازه های آبی دارم و هم ارشد و هم دکتری در دانشگاه تربیت مدرس نمره الف خوندم.ضمنامدرک کارشناسی ام(مهندسی کشاورزی_آب) از دانشگاه مازندران
  الان میخوام یه مدرک مهندسی عمران یا معماری هر کدوم که سریعتر میشه گرفت و واحدهای بیشتری رو میشه تطبیق داد بگیرم.
  میشه لطفا راهنمایی کنید چه تعداد واحد بعد از تطبیق برام باقی میمونه که مجدد باید بگذرونم؟؟؟ضمنا تمام نمره هام در تمام دوره ها بالای ۱۴ هستش….سپاس از لطفتون

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم طبق بخشنامه جدید امکان معادلسازی و تطبیق دروس فراهم نمیباشد

 13. سلام من کارشناسی رشته مدریت فارغ التخصیل شدم الان میخوام مدرک کارشناسی و تطبیق بدم و تغییر زشته بدم میتونم این کار ‌انجام بدم و اینکه چه رشته هایی میتونم بخونم یعنی کدوم رشته بهتر وسریع میشه از مدیریت به اون رشته تغییر رشته داد

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم برای بررسی بیشتر با مشاورین آویژه تماس حاصل فرمایید

 14. سلام -در دانشگاه پیام نور کارشناسی گرفتم الان در رشته دیگر مشغول هستم میگن قانون تطبیق حذف شده واقعیت دارد یا باید صبر کنیم واحد عمومی نگیریم؟

 15. سلام وقت بخیر. من لیسانس شیمی از دانشگاه روزانه دارم. الان دانشجوی دکترای داروسازی هستم و میخوام واحدامو تطبیق بزنم. امروز رفتم دانشگاه قبلیم گفتن باید اول مدرکتو آزاد کنی. درسته؟ آخه تطبیق واحد چه ربطی به آزاد سازی مدرک داره 🤦

  1. سلام بله باید مدرک را ازاد کنید و ریز نمرات را از دانشگاه قبلی بگیرید و به دانشگاه جدید برای تطبیق دروس تحویل دهید

 16. سلام وقتتون بخیر.
  من دانشگاه آزاد رشته پرستاری میخونم اگه کنکور بدم و پرستاری دولتی همون شهر قبول بشم میتونم واحدهایی رو که گذروندم معادل سازی کنم ؟

  1. با سلام، جهت تطبیق واحد، موافقت دانشگاه مبدا و مقصد و اشتراک موضوعی 80 درصد دو درس و ضرایب دو درس یکی باشند و همچنین معدل هر درس بالای 12 باشد

 17. سلام وقت بخیر بنده دانشجوی کارشناسی مهندسی شیمی هستم در دانشگاه غیر انتفاعی با سوابق تحصیلی اگر پس از ۴ ترم انصراف بدم و مدرک کاردانی بگیرم میتونم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به دانشگاه آزاد برم؟
  برای ادامه همین رشته

 18. سلام من فارغ‌التحصیل رشته آموزش زبان انگلیسی دوره روزانه هستم و امسال کنکور دادم و در رشته دبیری زبان انگلیسی دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شدم. آیا برای تطبیق دروس نیازه هزینه ای به عنوان لغو تعهد آموزش رایگان به دانشگاه قبلیم پرداخت کنم؟ یا خود دانشگاه ریزنمرات رو ارسال میکنه به دانشگاه فرهنگیان؟

  1. بله میتوانید شما باید با دانشگاه قبلی تسویه کنید ومدارک تحصیلی تون تحویل بگیرید و ریز نمراتتان را ازدانشگاه بگیرید وبرای دانشگاه جدید ارائه بدهید

 19. سلام وقت بخیر من کارشناسی ناپیوسته شهر خودمون قبول شدم ولی به دلیل اینکه دانشجو ندارن میخام برم یه شهر دیگه یعنی خودشون گفتن باید برید، دانشگامم فنی و حرفه ایه میخاستم بدونم اگه انتقالی گرفتم و رفتم یه شهر دیگه میشه بعد از گذراندن به ترم طبیق واحد بگیرم برای دانشگاه آزاد؟

 20. سلام
  من دیپلم فنی دارم و پیش دانشگاهی ندارم و مدرک کاردانی دارم
  الان برا کارشناسی پیوسته پیام نور قبول شدم آیا دروس عمومی معادل سازی میشون؟

   1. سلام…این عدم امکان موقته یا همیشگی؟؟؟ مگه میشه؟؟؟ آخه حق هر انسانیه و مورد غیر قانونی و غیر منطقی هم نبود که بخوان جلوشو بگیر…نمیفهمم تعدد مدرک تحصیلی دیگه عیبش چیه؟ این خیلی بی عدالتیه که من نوعی واس گرفتن یه مدرک جدید از نو بخوام ۸ ترم واحد پاس کنم.😳😳😳

 21. سلام، سال ۹۷ در رشته کارشناسی ناپیوسته عمران ساختمان سازی از دانشگاه علمی کاربردی فارغ التحصیل شدم، امسال هم رشته کاردانی عمران امور پیمانها ثبت نام کردم، آیا دروس مشترک من با دروس کارشناسی قابل تطبیق هست؟

  1. امکان تطبیق و معادلسازی در حال حاضر برداشته شده

 22. سلام وقت بخیر
  رشته ای ک پذیرشش برا اساس سوابق تحصیلی باشه در دانشگاه ازاد با دانشگاه دولتی تطبیق میخوره؟!
  یا فقط رشته هایی ک براساس کنکوره در دانشگاه ازاد با دولتی تطبیق میخوره

  1. . امکان تطبیق و معادلسازی در حال حاضر برداشته شده

 23. سلام من یک ترم کاردانی دانشگاه آزاد خوندم الان میخام انصراف بدم هزینش چقدره؟؟

 24. سلام من رشته مهندسی کامپیوتر میخونم میخواستم بدونم اگه دوباره کنکور بدم ودر یک دانشگاه دیگه در همین رشته قبول بشم و از دانشگاه فعلی انصراف بدم ودر دانشگاهی که جدیدا قبول شدم ثبت نام کنم میتونم واحد های گذرونده رو طتبیق بزنم؟ چون بعضی ها میگن در صورت انصراف دادن معادلسازی امکان پذیر نیست

 25. سلام من فارغ التحصیل حقوق دانشگاه پیام نور ۱۴۰۱ هستم میخوام برم یه رشته دیگه کارشناسی بگیرم باید آزمون کنکور بدم یا بدون آزمون و تطبیق واحدها میشه رفت اون رشته

  1. سلام هم از طریق کنکور و هم با سوابق تحصیلی امکان ثبت نام دارید.

 26. سلام من کاردانی نقشه برداری ناپیوسته خوندم امکانش هست دانشگاه ازاد کارشناسی پیوسته نقشه برداری بخونم و دروسی که خوندمو تطبیق بزنم؟
  و اینکه میشه ورودی بهمن اینکارو انجام بدم یا حتما باید مهر باشه؟

  1. در حال حاضر امکان تطبیق واحد یا معادلسازی وجود ندارد

 27. سلام من رشته علوم تریبتی در مقطع کارشناسی رو گرفتم فارغالتحصیل شدم وو امسال هم رشته گردشگری میخوام بخونم ایا میتونم بخونم هنوز هم سربازی نرفتم

  1. سلام شما اجازه تحصیل در 1 مقطع 2 بار را ندارید باید در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل داشته باشید.

 28. سلام و عرض ادب
  من دانشجو ارشد خوارزمی ام و نوبت دوم ، میخوام کنکور بدم برم روزانه دانشگاه تهران ، درصورت قبولی امکان تطبیق دروس هست ؟ (اقتصاد میخونم و از ۳۲ واحد حدودا ۶ واحد بین گرایشامتفاوته )

  1. در حال حاضر امکان معادل سازی و تطبیق وجود ندارد

 29. با سلام خسته نباشید
  من فارغ‌التحصیل میکروبیولوژی دانشگاه آزادم امسال رشته ی پرستاری قبول شدم ۳۲ واحد دروس عمومی ک قبلا پاس کردم معادل سازی میشن؟؟

  1. در حال حاضر امکان معادل سازی و تطبیق وجود ندارد

 30. سلام وقت بخیر
  من فارغ التحصیل ۱۳۹۹ مهندسی پزشکی از دانشگاه ازاد هستم
  امسال دانشگاه سراسری علوم پزشکی قبول شدم. هر دو مقطع کارشناسی هستن
  میخوام بدونم امکان معادلسازی ۲۴ واحد دروس عمومی گذرونده شده ک همه بالای ۱۸ هستند از دانشگاه ازاد به سراسری وجود داره؟

 31. سلام من دانشجوی ترم یک مهندسی برق آزاد در خرم آباد هستم و سال بعد دوباره می خواهم کنکور سراسری رو شرکت کنم آیا ممکنه دانشگاه های تاپ مثل شریف واحدهای که گذراندم رو برای تطابق قبول نکنه

 32. سلام من دانشجوی ترم یک مهندسی کامپیوتر آزاد در خرم آباد هستم و سال بعد دوباره می خواهم کنکور سراسری رو شرکت کنم آیا ممکنه دانشگاه های تاپ مثل شریف واحدهای که گذراندم رو برای تطابق قبول نکنه

  1. در حال حاضر امکان معادل سازی و تطبیق وجود ندارد

 33. سلام وقتتون بخیر باشه
  من میخواستم بدونم اگر مثلا رشته میکروبیولوژی که واحد هاش مثل سلولی مولکولی هست رو امسال توی دانشگاه آزاد بخونم و برای ۱۴۰۳کنکور بدم و سلولی مولکولی سراسری قبول بشم، میتونم تطبیق واحد بزنم؟ و اون واحد هایی ک تو آزاد پاس کردم و نمره خوب اوردم دیگه تو دولتی نخونم؟

  1. در حال حاضر امکان معادل سازی و تطبیق وجود ندارد

 34. سلام وقت بخیر. من لیسانس آموزش ابتدایی( علوم تربیتی) دانشگاه فرهنگیان دارم. برای فوق می خوام روانشناسی بالینی بخونم. می خواستم ببینم که چند واحد جبرانی باید بگذرونم؟
  و اینکه شاید بعدش بخوام دوباره لیسانس روانشناسی رو بخونم. با این وجود واحد های لیسانس من (علوم تربیتی) با واحد های لیسانس روانشناسی تطبیق داده میشه؟ با توجه به اینکه همه نمراتم خوبه.

  1. سلام دروسی که عنوان مشابه دارند و 80 درصد محتوای درسی یکسان است و نمره بالای 12 کسب شده در صورت تایید دانشگاه تطبیق میخورد.برای کارشناسی ارشد باید 8 واحد دروس جبرانی پاس کنید.

 35. دانشگاه آزاد ترم 1 ارشد صنایع غذایی هستم، میخوام مجدد آزمون بدم؛ اگر دولتی صنایع غذایی قبول بشم میتونم دروس گذرانده در دانشگاه آزاد را در دانشگاه سراسری تطبیق بدم؟ یا باید مجدد از ترم 1 بخونم؟

 36. سلام من قبلا بعضی از دروس رو معادلسازی کردم
  الان دوباره کنکور دادم و دانشگاه دیگه قبول شدم
  آیا امکانش هست واحدهایی که یکبار معادلسازی کردم دوباره توی دانشگاه جدید معادلسازی بشه؟

  1. صدرا جان آیا برای واحدهایی که تطبیق دادین بازم باید هزینه لغو تعهد بدین؟

 37. با سلام و احترام. بنده دانشجوی ورودی نیمسال اول سال 1394 مقطع کارشناسی ارشد دوره شبانه دانشگاه علامه طباطبایی بودم که طی 3 ترم موفق شدم تعداد 32 واحد درسی را با معدل کل بالای 17 سپری کنم ولیکن اقدامی برای دفاع از پایان نامه انجام ندادم و بعد از گذشت چند نیمسال، نامه محرومیت از تحصیل از طرف دانشگاه برای بنده ارسال شد.

  حال بعد از چند سال تصمیم به اخذ مدرک کارشناسی ارشد نموده ام. آیا با گذشت این مدت زمان و ابلاغ محرومیت از تحصیل، می‌توانم از طریق دانشگاه خود اقدام به دفاع از پایان نامه و یا حتی سپری کردن به صورت آموزش محور نمایم؟

  در صورت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و قبولی در یکی از دانشگاه‌ها، آیا امکان تطبیق واحدها وجود دارد؟ برای مثال در دانشگاه پیام نور، آزاد، مجازی و غیره؟

  1. سلام اگر دانشگاه برای شما اخراج ثبت کرده باشد اجازه بازگشت به تحصیل در همان دانشگاه به شما داده نمیشود . اما در صورت قبولی و قبت نام در دانشگاه دیکر امکان تطبیق دروس دارید.

 38. سلام
  من فارغ التحصیل رشته زیست شناسی ام، در دوره روزانه
  امسال پزشکی قبول شدم
  میخاستم درسامو تطابق بدم،ولی اموزش دانشگاه قبلیم،بمن میگه تا مدرکت رو ازاد نکنی من ریزنمراتت رو نمیدم.
  میخام ببینم اصلا همچین قانونی وجود داره؟من باید مدرکمو برای ریزنمرات ازاد کنم؟یا اصلا ربطی نداره؟؟
  ممنون از پاسخگوییتون.

 39. سلام وقتتون بخیر من دانشجو کارشناسی اموزش ابتداییم و مردک کاردانی اموزش ابتدایی دارم میخواستم بدونم اگر دانشگاه فرهنگیان اموزش ابتدایی قبول شم میتونم تطبیق بزنم؟ حدکثر چه درسایی میشه تطبیق زد چون تقریبا همه درسا ازاد و فرهگیان یکیه؟

 40. سلام وقتتون بخیر میتونم یک ترم مهندسی معماری رو تو موسسه غیرانتفاعی بخونم و بعد با دانشگاه آزاد تطبیق بدم

 41. سلام وقتتون بخیر،من دوسال پیش از دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شدم،الان تصمیم دارم رشته ی دیگه ای در همون مقطع ولی دانشگاه آزاد ثبت نام کنم،آیا دروس عمومی که پاس کردم تطبیق میخورن؟

 42. سلام میخواستم بدونم درصورت انصراف از یک دانشنگاه آزاد و قبولی تو یک دانشنگاه سراسری میشه واحدهای عمومی مشترک رو تطبیق داد و دوباره پاس نکرد یا خیر؟

 43. سلام خسته نباشید
  من ورودی 91 کارشناسی عمران دانشگاه آزاد بودم حدود 10 واحدم موند که پاس نکردم و مجبور شدم درسو ول کنم؛ الان اگه بخوام کارشناسی پیوسته عمران شرکت کنم امکانش هست که واحدهایی رو که پاس کردم تطبیق بدم ؟؟

 44. سلام من ۲ ترم دانشگاه دولتی درس خوندم و انصراف دادم اگر ریز نمراتم رو بگیرم میتونم تو دانشگاه پیام نور واحدهایی که گذروندم تطبیق بزنم؟
  هزینه انصراف بیشتره یا هزینه انتقالی از دولتی به پیام نور؟

  1. طبق بخشنامه جدید فعلا امکان تطبیق دروس و معادلسازی وجود ندارد، هزینه انصراف و هزینه شهریه پیام نور را درنظر بگیرید و تصمیم گیری کنید

 45. با سلام من یک ترم ارشد روزانه رشته حقوق رو خوندم و انصراف دادم، دوباره ارشد روزانه یه گرایش دیگه قبول شدم. امکان معادلسازی دروسی که تو اون یه ترم خوندم وجود داره؟؟

  1. طبق بخشنامه جدید امکان معادلسازی فراهم نمیباشد

 46. سلام من ۲ ترم رشته عمران دانشگاه آزاد خواندم و امسال رشته عمران دانشگاه دولتی قبول شدم
  آیا واحد هایی که دانشگاه آزاد پاس کردم
  در دانشگاه دولتی معادل سازی میشه؟؟

 47. سلام وقت بخیر من لیسانس معماری از دانشگاه ازاد دارم و امسال رشته ی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه دولتی قبول شدم امکان معادل سازی دروس عمومی وجود داره برای من؟

 48. سلام من دو سال پیش از دانشگاه انصراف دادم و الان مایلم دو باره در همون رشته تحصیل کنم . آیا امکان تطبیق واحد‌های پاس شده در دوسالپیش موجوده؟!

 49. سلام بنده یه درس دو واحدی رو تطبیق زدم اما تو سایت کارنامه ام زده ناتمام بعد میخواستم بدونم چرا!

 50. سلام خوبید
  من تطبیق واحد یا معادل سازی را برای این میخوام که کارشناسی حسابداری ناپیوسته من پیوسته بشه باید چه کار کنم

  1. سلام خدمت شما، شما خوبید؟ متاسفانه این امکان وجود ندارد.

 51. سلام وقتتون بخیر. بنده بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه فرهنگیان میتوانم از نمرات دانشگاه فرهنگیان برای تطبیق در رشته کارشناسی دیگر استفاده کنم؟! ایا بابت این باید هزینه ای هم ب دانشگاه فرهنگیان بپردازم؟

 52. سلام من کارشناسی پیوسته روزانه دولتی رو با مدرک کاردانی اخراج شدم و منو مجبور به فارغ‌التحصیلی با مدرک کاردانی کردن. برای کاردانی به کارشناسی یا تطبیق واحد دانشگاه ازاد ایا من نیاز به پرداخت هزینه ازادسازی مدرک کاردانی خودم از دانشگاه دولتی دارم؟

  1. برای قبولی در دانشگاه های منطقه 1 شما باید حداقل رشته 15000را کسب کنید

 53. سلام
  من مدرکم کاردانی معماری دانشگاه آزاد هست
  میخوام کارشناسی پیوسته معماری بخونم آیا واحد هایی که در کاردانی خوندم قابل معادل سازی هست؟

  1. سلام خیر واحد های پاس شده در یک مقطع تطبیق میخورند.

 54. سلام خسته نباشید من سا۹۷ از دانشگاه روزانه فارغ التحصیل شدم ایاامسال بخام دانشگاه ازاد کارشناسی ناپیوسته بخونم واحدای عمومی تطبیغ داده میشن؟

 55. درود بر شما، ترم آخر کارشناسی ناپیوستهٔ حقوق – حقوق ثبتی هستم، و کاردانی، مبانی هنرهای تجسمی – عکاسی خوندم، میخوام کارشناسی پیوسته ٔ حقوق بخونم برای امتحان دادن در کانون وکلا، آیا دروس کارشناسی ناپیوستهٔ من برای کارشناسی پیوسته، معادل سازی میشه؟

  سپاسگزارم

 56. برای دریافت ریز نمره‌ها جهت معادلسازی، با آموزش دانشگاهی که ازش فارغ التحصیل شدم تماس گرفتم گفتن باید تو سامانه سجاد ثبت‌نام کنی و گزینه لغو تعهدات رو انتخاب کنی و بابت هشت ترم تحصیل مبلغ چهل میلیون پرداخت کنی و‌مدرکت رو آزاد کنی تا ریزنمره هات رو دریافت کنی!!! یعنی همه کسایی که تطبیق واحد دادن این کارو کردن؟ لطفا راهنمایی کنید اصلا خود نمره ها رو به چه صورت باید بدست بیاریم که ببریم برای تطبیق واحد؟

 57. سلام من قبلا دانشجوی روزانه کارشناسی بودم و انصراف دادم امسال مجددا کنکور ثبت نام کردم در صورت پذیرش در دوره روزانه دانشگاه دولتی اگه بخوام واحدهایی که گذروندم رو معادلسازی کنم باید حتما لغو تعهد آموزش رایگان انجام بدم؟ آیا راهی برای لغو تعهد آموزش رایگان دانشجویان انصرافی وجود داره که نیاز نباشه هزینه‌های آموزش رو کامل پرداخت کرد؟

  1. سلام جهت انصراف باید هزینه های انصراف را کامل پرداخت کنید.

 58. سلام وقت بخیر
  من کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی در دانشگاه آزاد خوندم که در سال ۹۶ فارغ التحصیل شدم و بعلت مهاجرت از اون شهر دیگه مدرک کارشناسیمو نگرفتم و فقط ریز نمراتو گرفتم.الان اگه بخوام رشته مهندسی شیمی بخونم معادل سازی انجام میشه برام؟؟

 59. سلام من مدرک کاردانی عمران، کارهای عمومی ساختمان دارم میخواستم بپرسم اگه کارشناسی پیوسته رشته مهندسی عمران قبول بشم آیا میتونم ۸۰ واحدی که توی دوره کاردانی عمران گذروندم رو تطبیق بدم؟

  1. امکان تطبیق و معادلسازی وجود دارد در صورت 80 رصد شباهت دروس و نمره بالای 12

 60. سلام دو ترم علوم تربیتی دانشگاه ازاد خوندم ازمون سراسری شرکت کردم میخوام برم فرهنگیان میتونم درسایی که خوندمو تطبیق بزنم ؟

  1. بله امکان پذیر میباشد در صورتی که 80 درصد تشابه وجود داشته باشد و نمرات بالای 12 کسب کرده باشید

 61. سلام، من کاردانی حقوق سال ۹۸ دانشگاه ازاد هستم ، الان میخوام تو همون دانشگاه کارشناسی پیوسته بگیرم میخواستم بدونم خود نمره ۱۲هم معادل سازی میشه؟ یا باید بالای ۱۲باشه ؟

 62. سلام من قبلاروزانه دانشگاه دولتی بودم وفارغ التحصیل شدم والان یه رشته دیگه علمی کاربردی میخونم برامعادلسازی واحدکه رفتم گفتندبراارسال لیست ریزنمرات بایدبرای هرترم هفت میلیون بپردازیدهمچین چیزی صحت داره؟

 63. سلام حداقل نمره برای نطبیق دروس از دانشگاه دولتی به آزاد یا غیر انتفاعی ده یا ۱۲

 64. سلام وقت بخیر من ترم ۳ مهندسی کامپیوتر هستم
  میخواستم تغییر رشته داشته باشم به پرستاری
  ایا دروس عمومی مشترکی هم دارند که نیازی نباشه من دوباره پاس کنم
  یا اصلا امکان معدل سازی دروس عمومی این دو رشته هست یا خیر

 65. سلام وقت بخیر
  لیسانس حسابداری دارم، برای ارشد مدیریت مالی قبول شدم، این دو رشته دروس کاملا مشابه دارن،
  آیا به بنده دروس جبرانی تعلق می‌گیرد؟؟
  چون من درسای روش تحقیق، آمار، زبان تخصصی رو در کارشناسی پاس کردم نمیخوام هزینه اضافی برای دروس جبرانی پرداخت کنم

 66. سلام وقت بخیر. دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی همدان ارشد معماری قبول شدم. اگر سال دیگه مجدد بخوام ارشد دولتی روزانه شرکت کنم امکان معادل سازی وجود داره؟ اگر امکانش هست معادل سازی واحدهای آزاد ممکن تره یا غیرانتفاعی؟

  1. در صورت یکسان بودن عنوان درس ها و 80 درصد شباهت دروس و نمره بالای 12 با تایید دانشگاه شما میتوانید واحد ها را معادل سازی کنید.

   1. سلام
    من دانشجوی ارشد آموزش زبان انگلیسی هستم رشته ی کارشناسیم مترجمی زبان بود. آیا نیازی به گذراندن دروس جبرانی هست؟

 67. سلام من دانشجوی ترم ۳ دکتری عمومی دامپزشکی دانشکاه ازاد ارومیه هستم میخواستم بدونم اگر دوباره کنکور بدم و دانشگاه ازاد کرج (شهر خودم) داخل همین رشته قبول بشم (چون انتقالی بهم نمیدن) دروسی که این ۳ ترم گذروندم تطبیق میخوره کاملا؟

  1. سلام.شما باید به دانشگاه درخاستبدهید.دروسی که عنوان یکسان داشته باشند در صورت تایید دانشگاه تطبیق میخورند.

 68. سلام میخواستم بدونم اگر یک ترم حقوق دانشگاه آزاد بخونیم بعد دولتی قبول بشیم رشته حقوق معادل سازی میشه؟

  1. سلام . باید با آموزش دانشگاه در این باره صحبت کنید. اگر ۸۰ درصد محتوای دروس یکسان باشد ،نمرات شما بالای ۱۲ باشد و تعداد واحد ها نیز یکسان باشد امکان تطبیق واحد هست.

 69. سلام وقت بخیر بنده کاردانی مکانیک خودرو بودم و کارشناسی تاسیسات حرارتی و برودتی میخواستم بدونم که چون کاردانی و کارشناسی تطابق نداره امکانش هست که با مهندسی مکانیک معادل سازی نشه؟

  1. سوالتون واضح نیست برای معادل سازی دروس مشترک حساب میشه و نمره دروس باید بالای ۱۲ باشه و ۸۰ درصد مطالب از لحاظ محتوا تطابق داشته باشه

   1. سلام من دانشگاه هنر اصفهان مهندسی شهرسازی خوندم.میخوام انتقالی بگیرم به دانشگاه باهنر کرمان به رشته مهندسی معماری.اسم درسا توی چارت شباهت نداره.این یعنی اینکه نمیتونم تطابق بدم؟

 70. سلام وقت بخیر
  بنده کاردانی الکترونیک خواندام و کارشناسی ناپیوسته هم کنترل و ابزار دقیق در دانشگاه علمی کاربردی گرفتم الان میخوام کارشناسی ناپیوسته مدیریت کسب و کار بخوانم واحد های قبلی رو برام تطبیق می‌دهندفارق التحصیل سال ۹۲ هستم

  1. اگه ریز نمرات را از دانشگاه های قبلی بگیرید ونمرات بالای ۱۲ باشه و ۸۰ درصد محتوا دروس باهم تطابق داشته باشه و اینکه دانشگاهی که میخاین ادامه بدید درخواستتان قبول بکنه بله میتوانید

 71. سلام
  من فارع التحصیل رشته پرستاری در دانشگاه دولتی هستم الان اگر ازاد دندان پزشکی قبول بشم ۲۴واحد دروس مشترک قابل تطابق ؟ممنون

 72. سلام من ۴۵ واحد پیامنور پاس کردم نمره بعضی درس ها هم ۱۰ شده امسال کنکور سراسری همون رشته قبول شدم چقدر از واحد هامو میتونم تطبیق کنم به دانشگاه جدید

  1. باید اکثر دروسی که گذراندید از نظر محتوایی با دروس دانشگاه جدید مطابقت داشته باشه وحداکثر 50 درصد درس‌هایی که در دانشگاه‌ قبلی گذراندید را در دانشگاه جدید تطبیق سازی کنید 80 درصد شباهت و نمره بالای 12

 73. آیا مدرک کارشناسی مون رو میتونیم کاری کنیم که مدرک کاردانی و کارشناسی مون باهم ادغام شن؟

 74. سلام وقت بخیر
  من دانشجو ترم ۴ روانشناسی پیامنورم
  امسال مجدد کنکور شرکت کردم و احتمال زیاد روانشناسی دولتی قبول میشم
  میخواستم بدونم حدودا ۷۰ واحدی که گذروندم را میتونم تطبیق و معادلسازی کنم در دانشگاه جدیدم؟

 75. با سلام بنده دانشجوی ادبیات عرب دانشگاه فردوسی ام ترم 4( کارشناسی پیوسته، روزانه) در صورت قبولی همین رشته در دانشگاه فرهنگیان میتونم دروس تخصصی و عمومی رو تطبیق بدم. اخه برخی گفتن تو دانشگاه فرهنگیان نمیشه.؟ ممنون میشم پاسخ دهید

 76. سلام وقت بخیر من فارغ التحصیل کارشناسی پیوسته حسابداری از دانشگاه پیام نور هستم الان کارشناسی ناپیوسته عمران از دانشگاه آزاد میخواهم بگیرم آیا میتونم واحد های عمومی را معادل سازی کنم؟

  1. سلام وقت بخیر امکان معادل سازی واحد های عمومی برای شما میسر می‌باشد

   1. سلام وخسته نباشید خدمت شما… بنده سال 94 تا 96 دررشته مدیریت بازرگانی درمقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد شهرستان تربت جام مشغول به تحصیل بودم….سال 96بخاطر یکسری مشکلات خانوادگی مجبور به انصراف از دانشگاه و رفتن به سربازی شدم….میخواستم بدونم که اگ من بخام ادامه تحصیل بدم در همون رشته قبلی دروسی که پاس کردم و واحدهایی که گزروندم تطبیق میخوره یا نه، باید از اول بگذرونم… ممنون میشم راهنماییم کنین باتشکر

    1. سلام در صورتی که دروس عنوان بکسان داشته باشند و 80 درصد محتوای درس یکسان باشد و نمره درس باای 12 بوده باشد در صورت تایید دانشگاه امکان تظبیق دروس را دارید.

 77. سلام،من در سال ۹۱ فارغ التحصیل رشته شیمی کاربردی دانشگاه آزاد در مقطع لیسانس شدم،اگر الان بخوام در رشته ای دیگر در دانشگاه آزاد تحصیل کنم واحدهای مشترک معادل سازی میشه؟

  1. باسلام خیر زیرا جهت معادل سازی یا تطبیق واحد نباید بیشتر از ۵ سال از مدرک قبلی گذشته باشد

 78. سلام. حداقل نمره برای تطبیق واحد از دانشگاه دولتی روزانه به پیام نور ده هست یا دوازده؟

 79. سلام وقت بخیردندان پزشکی ازاد هستم ایا میتونم برای دانشگاه دولتی رشته ای دندان پزشکی قبول شدم برم. ایا واحد هام میتونم طبیق بدم تمام واحد های که رفته ام میتونم طبیق بدم. از اراد به دولتی امکان پذیره ؟

  1. سلام.در صورتی که دروس عنوان یکسان داشته باشند و با تایید هر دو دانشگاه میتوانید درخاست بدهید و دروس طتبیق بخورد.
   و 80 درصد شباعت دروس و نمره بالای 12

 80. سلامسلام من کاردانی ایتی در دانشگاه علمی کاربردی دارم
  و کارشناسی ناپیوسته حسابداری در ازاد خوندم
  یه سری دروس مثل امار و تنظیم خانواده در دوره کاردانی گذروندم ایا این دروس از مقطع کاردانی به کارشناسی تطبیق میخورن ؟

  1. معادل سازی دروس مشابه قابل اجرا هست 80درصد شباهت و نمره بالای 12

 81. سلام من سال 93در رشته مدیریت دولتی از دانشگاه پیام نورکارشناسی گرفتم الان میخوام رشته مهندسی صنایع پیام نور بخونم شرایط معادلسازی دروس به چه صورت هست؟ممنون

  1. ممنون تنها دروسی قابل تطبیق هستند که عنوان درسی یکسان داشته باشند و باید حداقل ۸۰ درصد شباهت از لحاظ محتوایی با دروس دانشگاه مطابقت داشته باشد و حداکثر میتوانید ۵۰ درصد دروس را معادل سازی کنید و باید در دروس مربوطه حداقل نمره 12را کسب کرده باشید و معادل سازی برعهده اداره کل خدمات آموزشی است

 82. سلام وقت بخیر
  درحال حاضر دانشجوی حقوق پیام نور هستم ایا امکانش هست همین رشته رو در جهاددانشگاهی و دانشگاه های غیرانتفاعی بخونم؟واحدهایی که تا الان گذروندم برام حساب میشه یا باید دوباره بخونم؟

  1. امکان معادل سازی دروس گذرانده شده وجود دارد

 83. سلام من سوم دبیرستان خوندم رشته ی انسانی ولی ۵ کتاب افتادم بعد تطبیق انجام دادم رفتم کامپیوتری ولی جایی ثبت نام نکردم الان میخوام برگردم به همون رشته ی قبلی اون کتابارو امتحان بدم میشه؟؟؟

 84. با سلام بنده دانشجوی ترم سه مهندسی دانشگاه دولتی هستم.در صورت شرکت در کنکور 1403 و قبولی رشته موردنظر و انصراف از دانشگاه امکان تطبیق دروس عمومی و اختصاصی در دانشگاهی ک قبول شدم وجود دارد؟

  1. امکان معادل سازی و تطبیق دروس مشابه وجود دارد و نمره بالای 12 و 80 درصد شباهت

 85. سلام وقتتون بخیر ، من کارشناشی مهندسی شیمی برج ۱۲ سال پیش فارق تحصیل شدم، میتونم الان برم کارشناسی مهندسی نفت هم بگیرم و میشه معادل سازی کرد ؟ اگر معادل سازی بشه چند ترمه میتونم کارشناسی مهندسی نفت رو بگیرم ؟؟

  1. در برخی دروس مشابه و گذرانده شده امکان معادل سازی وجود دارد
   اگر آقا باشید نمی توانید بعد فارغ التحصیلی همان مقطع را دوباره تحصیل کنید

 86. سلام من امسال پرستاری ازتد قبول میشم خواستم بدونم اگه سال بعد کنکور بدم و دولتی بیارم میتونم واحدا رو تطبیق بدم ؟

 87. برا معادل سازی رشته های پیرا پزشکی در ایران باید امتحان داد؟

  1. اگر رشته کارشناسی یکی از پیراها بوده و دوباره کارشناسی رشته های دیگر پیرا را شرکت کردید می توانید تطبیق بزنید

 88. سلام، من پیش دانشگاهی نداشتم با کاردانی دانشگاه آزاد تهران غرب کارشناسی پیوسته ثبت نام کردم، الان میخوام یه رشته دیگه رو به صورت تحصیل همزمان کارشناسی ناپیوسته تو دانشگاه تهران شمال بخونم، امکانش هست؟ چون مدرک کاردانی دست دانشگاه اوله. یا میشه تو همون تهران غرب ناپیوسته بخونم؟

  1. سلام بله در صورتی که در هر دو رشته معدل الف باشید با تایید دانشگاه میتوانید در هر دو رشته تحصیل داشته باشید ولی در صورتی که معدل شما پایین بیاید از تحصیل در رشته دوم محروم میشوید.

 89. سلام . من دانشجوی ترم ۴ دوره کارشناسی روزانه هستم میخوام انصراف بدم میتونم واحد های درسی ک پاس کردم تطبیق بزنم به دانشگاه آزاد؟

  1. سلام بله با تایید کمیسیون آموزشی هر دو دانشگاه میتوانید واحد ها را تطبیق بدهید.

 90. سلام. پس تمام درس هایی که در دانشگاه دولتی قبول شدم (بالای۱۰) تو رشته ی جدید در دانشگاه پیام نور اگر بالای ۸۰ درصد تشابه داشته باشه تطبیق میشن. درسته؟

  1. سلام.دروسی که نمره بالای 12 داشته باشند و 80 درصد شباهت دروس و عنوان یکسان در صورت تایید کمیسیون آموزشی دانشگاه تطبیق میخورند.

 91. سلام،وقتتنون بخیر ،ببخشید من از رشته حسابداری دانشگاه ازاد انصراف دادم و الان رشته پرستاری دانشگاه ازاد میخونم،تعدادی از دروس عمومی رو معادلسازی کردم،که یکی از این دروس زبان خارجی بود،میخواستم ببینم این درس زبان خارجی همون زبان عمومی به حساب میاد ؟چون هردوهم سه واحدی هستند،امکانش هست مشکلی پیش بیاد؟

  1. سلام .در صورتی که دروس 80 درصد شباهت داشته باشند و دانشگاه تطبیق دروس را تایید کرده باشد مشکلی پیش نمیاید.

 92. سلام وقت بخیر من ترم چهار مشاوره ام میخوام تطبیق بزنم برای روانشناسی میخواستم ببینم درسایی ک موضوعشون یکسانه ولی اسمشون فرق داره هم میشه تطبیق زد مثل انسان شناسی با معرفت شناسی
  یا فقط هم اسما

  1. سلام.فقط دروسی که عنوان یکسان دارند و 80درصد شباهت و نمره بالای 12 با تایید کمیسیون دانشگاه تطبیق داده میشوند.

 93. سلام من کارشناسی حقوق از دانشگاه پیام نور دارم میخوام در دانشگاه آزاد آموزش ابتدایی بخونم ولی میگن تطبیق دیگه صورت نمیگیره آیا درست هست یا نه با تشکر

  1. سلام.دروسی که عنوان یکسان داشته باشند و 80 درصد شباهت و نمره بالای 12 با تایید کمیسیون آموزشی دانشگاه امکان تطبیق دارند.

 94. سلام من کاردانی معماری و کارشناسی نا پیوسته ی معماری خوندم الان میخوام کنکور کارشناسی پیوسته انسانی رشته ی روانشناسی شرکت کنم دروس عمومیم تطبیق میخوره ؟

  1. سلام بله دروسی که عنوان یکسان داشته باشند و نمره بالای 12 و 80 درصد شباهت در مقطع مشترک باشند با تایید دانشگاه تطبیق میخورد.

  2. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی منابع طبیعی دانشگاه روزانه هستم و حالا خدا رو شکر معماری دانشگاه روزانه قبول شدم و دروس عمومی مشترک رو میتونم تطبیق بدم فقط باید به دانشگاه قبلی پول بدم بابت درخواست ریز نمرات (فقط میخوام از نمرات دروس عمومی استفاده کنم و بعدشم ما کار نبوده که بخوایم تعهد اموزش رایگان عمل کنیم)
   هزینه ای ندارم بابت تطبیق به دانشگاه قبلی بدم
   و سوال دیگه اینکه چون مشکل دارم خواستم یه ترم مرخصی تحصیلی بگیرم ولی میشه کل دروس عمومی ۲۰واحد میشه یه ترم همزمان تطبیق بدن و یه ترم دانشگاه نرم به جای مرخصی گرفتن ؟؟؟؟

   1. سلام بابن انصراف و آزاد شدن مدرک باید هزینه را پرداخت کنید و میتوانید مرخصی بگیرید اما دروس تطبیقی را نمیتوانید جایگزین 1 ترم کنید.

 95. سلام،روزتون بخیر،ببخشید،من مدرک کارشناسی رو در سال ۹۴از دانشگاه دولتی گرفتم الان میخوام کاردانی دانشگاه ازاد شرکت کنم ایا دروس عمومی من تطبیق داده میشه؟

 96. سلام وقتتون بخیر.. من لیسانس طراحی لباس از دانشگاه غیر انتفاعی دارم..اگه امسال کنکور شرکت کنم میتونم رشته ی طراحی پارچه که شباهت خیلی زیادی با رشتم داره قبول بشم… و بطور کل هر رشته هنر دیگه ای که دروس عمومی مشترک داشته باشه با رشتم، امکان تطبیق هست؟

  1. امکان معادلسازی در دروس مشابه وجود دارد، نمره بالای 12 و 80 درصد شباهت

 97. سلام من کارشناسی مهندسی پزشکی بیوالکتریک فارس التحصیل شدم دانشگاه آزاد
  الان هم دانشجوی ارشد مدارمجتمع الکترونیک دانشگاه سراسری هستم
  میخام معادل کارشناسی یا کاردانی از دانشگاه آزاد بگیرم .کدومشو سریعتر میتونم بگیرم؟
  تشکر

  1. سلام – فرایند گرفتن مدرک کاردانی و کارشناسی تقریبا یکسان بوده و چه بهتر که مدرک معادل کارشناسی خودتون رو بگیرید.

  2. سلام
   بنده کارشناسی عمران سال ۹۸تمام کردم
   الان خواستم کارشناسی معدن ثبت نام کنم
   کدام دروس بیاید پاس کنم.

   1. سلام.شما باید چارت درسی رشته معدن را چک کنید.

 98. سلام ن کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه دارم معادل سازی کنم با لیسانس عمران آیا همون سالی که مدیریت پروژه فارق التحصیل شدم رو مدرک معادل سازی قید میشد سنواتش برای آزمون نظام مهندسی می‌خوام
  چه می‌دونم میگن یهو مجوز به مدیریت پروژه نمیدن خب نمی‌دونم وقتی تطبیق میخوره با عمران یعنی همون قانوند۷هم ارزی نظام مهندسی پس چرا دیگه مجوز نمیدن

  1. بله معادلسازی شماقابل قبوله … و برای نظام مهندسی بر اساس قانون جدید باید لیسانس عمران داشته باشید …

 99. سلام من سال ۹۸ کارشناسی حسابداری از پیام نور گرفتم الان بعد۴سال میخوام کارشناسی زبان آزاد بخونم بنظرتون میشه دروس عمومی رو معادل سازی کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر بله تاده سال نگزشته اشکال نداره اون درس هایی که شبیه به همه وده به بالاهست میشه تطبیق داد

   1. سلام
    توضیح میدین که چطور ده سال؟؟
    چند جا خوندم ۵ سال گفتن و بعد این مدت معادل سازی انجام نمیشه

 100. سلام فارغ التحصیل سال 99 کارشناسی مهندسی دانشگاه دولتی هستم. امسال اگه پرستاری دولتی قبول بشم 22 واحد مشترک دروس عمومی تطبیق میخوره؟همه نمرات بالای 12 هست.

  1. سلام وقتتون بخیر بله امکانش هست که اون درس های شبیه به همه تطبیق بخوره

 101. سلام من ۶۹ واحد گذروندم از دوره لیسانس زبان در دانشگاه غیر انتفاهی شیراز ، امسال کنکور زبان شرکت کردم و تو این فکر هستم که اگر قبول بشم از چه زمانی باید اقدام کنم برای تطبیق و آیا باید از قبل انصراف بدم؟

  1. سلام وقتتون بخیر بله بایدانصراف بدیدقبول شدیدودرس هایی روکه خوندی از دانشگاه قبلی بگیریدلیست نمرات وباامضاومهرواون ریزنمرات که شبی به همه تحویل به معاون آموزشی ومدیرگروه وکارشناس بدیدتاواستون تطبیق بزنن برای اطلاعات بیشتر ومراحلش وجزعیاتش میتوانید با مرکزمشاوره آویژه تماس بگیرید وجویاشویدوراهنماییتون میکنیم

 102. با عرض سلام و خسته نباشید، بنده لیسانس کامپیوترم رو سال بعد دریافت میکنم به دلیل معدل پایین قصد معادلسازی دارم و میخواهم دوباره همان رشته رو بگذرونم سوال اول من این هست که تا چند واحد قابل معادلسازی هست؟ و مدرکی که در نهایت دریافت میشه اگر مثلا در یک سال به اتمام رسید برای اپلای خارج از کشور به مشکل نمیخورم؟ چون دانشگاه های خارج مدرک چهار ساله میخوان برای ارشد

  1. دروسی رامیتوانید معادلسازی کنید که نمره درس زیر۱۲ نباشد و برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 103. سلام من سال 1384درسال سوم دبیرستان نظام قدیم 75واحد پاس کرده دارم و دیپلم نگرفتم در رشته ادبیات و علوم انسانی الان بخواهم دیپلم کاردانش کشاورزی بگیرم این 75واحد تطبیق میخوره یانه خیلی طول می‌کشه وچه مراحلی را طی باید بکنم راهنمایی کنید متشکرم

 104. سلام ، بنده ترم ۸ دانشگاه دولتی هستم و قبلا یک دانشگاه دیگه بودم ، امکانش هست ۱۰ واحد عمومی از دانشگاه قبلی رو تطبیق بدم با اینکه از نیمسال اول تحصیلی خیلی وقته گذشته ؟

 105. سلام اگه من امسال ادبیات انگلیسی روزانه دانشگاه مدنی تبریز قبول شم سال بعد کنکور بدم و روزانه همین رشته رو تو دانشگاه اصلی تبریز قبول شم میتونم تطبیق بدم؟

  1. سلام و ارادت بله ، امکان تطبیق واحد وجود دارد .

 106. سلام
  من سال ۹۵ از دانشگاه پیام نور رشته مدیریت بازرگانی فارغ‌التحصیل شدم الان میخوام تغییر رشته بدم در دانشگاه آزاد رشته آموزش ابتدایی بخونم چند درصد درسها تطبیق میخوره

 107. سلام
  کارشناسی پیوسته مهندسی حرفه ای کامپیوتر(فنی حرفه ای) میخونم میخواستم بدونم تا کنکور 403 بخونم بعدش کنکور بدم سراسری قبول بشم میتونم تطبیق بزنم واحد ها رو؟ چه عمومی چه تخصصی به همون رشته کامپیوتر

  1. بله امکان معادل سازی دروس وجود دارد در صورتی که 80 درصد شباهت بین دروس و همچنین نمره ی بالای 12 کسب نموده باشید

 108. سلام من کارشناسی پیوسته حسابداری میخونم میخواستم بدونم دروس حسابداری مالی 1و2 و…حسابداری مالی پیشرفته 1و 2 که کارشناسی ناپیوسته ها میخونن معادل چه دروسی در کارشناسی پیوسته هست؟

  “متشکرم”

 109. سلام من کارشناسی ناپیوسته برق کنترل از دانشگاه غیر انتفاعی دارم ،میخام کارشناسی نامیوسته کارشناسی قدرت دانشگاه ازاد بخونم آیا درسا رو تطبیق میکنن؟؟؟؟

  1. سلام.دروسی که عنوان مشابه دارند و 80 درصد محتوای درس مشابه است و نمره بالای 12برلای در صورت تایید کمیسیون آموزشی دانشگاه امکان تطبیق دروس وجود دارد.

 110. سلام
  من دانشگاه آزاد میخونم و درس تمام شده ولی از دروس اختیاری به جای 28 واحد 27 واحد پاس کردم آیا به مشکل میخورم برای فارغ التحصیلی.
  اگر راه حلی هسته میشه راهنمایی کنید.
  با تشکر

 111. سلام .من فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی کامپیوتر هستم میخوام مجدد کارشناسی عمران بخونم آیا میشه درس های مشترک معادل سازی کنم

 112. از رشته انسانی میخوادیپلم بگیرم بد طراحی داخلی بخونم تطبیق واحدهای که کم دارم چطوریه چند واحده؟

 113. با سلام و درود
  من دارای مدرک کاردانی پیوسته دانشگاه فنی حرفه‌ای هستم و دیپلم فنی حرفه‌ای نظام ۳_۳_۶ را دارم و می‌خواهم کنکور سراسری شرکت نمایم خواستم بدونم که دانشگاه سراسری نمراتی که در دانشگاه فنی حرفه‌ای کسب نموده ام را تطبیق می دهد؟

 114. سلام من کاردانی روزانه نقاشی خوندم الان میتونم که کنکور سراسری هنر شرکت کنم اگر دوره کارشناسی پیوسته رشته کتابت و نگار گری روزانه قبول شدم دروس مشترک و تطبیق بدم یا نمیشه

  1. سلام وقت بخیر
   دوست گرامی شما میتونید با مدرک کاردانی روزانه نقاشی در کنکور سراسری هنر شرکت کنید ولی برای اعمال سوابق تحصیلی که به صورت 40% قطعی لحاظ میشود باید به آموزش و پرورش منطقه مراجعه و اقدام فرمایید. (باید برای سوابق اگر در درس های دوازدهم نمره کمی کسب کرده آزمون ترمیم معدل بدهد) انجام تطبیق واحد دروس پاس شده بستگی به تایید دانشگاه مقطع کارشناسی پیوسته شما داره ممکنه فقط عمومی ها رو برای شما تطبیق واحد بزنن.در کل به طور قطعی نمیشه گفت زیرا بستگی به شرایط دانشگاه مقصد داره.

 115. سلام وقت بخیر. در صورت اقدام به معادل سازی تمام واحدهای مشترک گذرانده شده در رشته قبلی و رشته فعلی معادل سازی میشه یا فقط واحدهایی که براش اقدام کنیم؟ یعنی امکان داره فقط بعضی از واحدهای مشترک رو به دلخواه معادل سازی کنیم؟

  1. با سلام شورایی تشکیل میشود و امور تطبیق واحد در انجا انجام میشود باید با اعضای شورا صحبت کنید
   باید در درس ها نمره 12 به بالا را کسب کرده باشید و 80 درصد مشابهت درسی وجود داشته باشد

 116. سلام اگه از یک دانشگاه دولتی انصراف بدم و همون رشته رو تو دانشگاه دیگه ای بخوام ادامه بدم میتونم واحد هایی که گذروندم رو معادل سازی کنم تو دانشگاه ازاد

  1. 🌸 در صورت قبولی در رشته محل جدید ، دروس مشترک دو رشته تطبیق و معادل سازی می شود اما تحت شرایطی خاص؟
   نمره هر درس بالای 12 و شباهت درسی 80 درصد

 117. سلام من در دانشگاه دولتی مشغول تحصیل هستم و فعلا 57 واحد رو پاس کردم
  ولی بنا به دلایلی میخوام دانشگاهم رو تغیر بدم به شهر خودم
  میخواستم بدونم اگر انصراف بدم از دانشگاه خودم و همین رشتع رو در دانشگاه ازاد بخونم
  میتونم واحد هارو معادل سازی کنم
  یا حتما باید انتقالی گرفت ؟

  1. 🌸در صورت قبولی در رشته محل جدید ، دروس مشترک دو رشته تطبیق و معادل سازی می شود اما تحت شرایطی خاص:
   سعی کنید تا 70 واحد درسی را بگذرانید و مدرک معادل کاردانی بگیرید اما اگر مشمول هستید بهتره بعد از انصراف دوباره همین مقطع را بخوانید

 118. سلام وقت بخیر،من دانشجوی مهمان ترم2هستم میخواستم با نتایج کنکور جدید توی دانشگاهی که مهمان یه ترم بودم قبول بشم سوالم اینه آیا معادل سازی دروسی که بصورت مهمان گذرانده ام امکان پذیره؟

  1. سلام دروسی که عنوان یکسان داشته باشند و 80 درصد محتوای درسی یکسان باشد و نمره درس بالای 12 باشد را با تایید دانشگاه میتوانید معادل سازی کنید.

 119. سلام خسته نباشید
  دروس عمومی کارشناسی پیوسته رو میشه با کاردانی ناپیوسته تطبیق واحد داد؟ یعنی از کارشناسی پیوسته انصراف داد و به کاردانی ناپیوسته رفت امکانش هست واحد ها معادلسازی بشن؟

  1. سلام برای مقاطع یکسان امکان تطبیق وجود دارد دروس کاردانی برای کارشناسی تطبیقشان امکان پذیر نیست.

 120. سلام
  من 105 واحد مهندسی برق دانشگاه دولتی پاس کردم و بعد 20پاحد برداشته بودم که نرفتم دانشگاه و صفر رد شد و اخراج آموزشی خورد و بعدش رفتم معادل کاردانی رو بهم دادن ولی الان بخوام برم دانشگاه آزاد ادامه بدم ریزنمراتمو به دانشگاه جدید میفرستن؟تطبیق میخوره یا کلا باید کارشناسی رو دوباره بخونم؟

  1. در صورتی که دروس بالای 80 درصد تشابه داشته باشند و نمره ی بالای 12 را کسب کرده باشید امکان تطبیق دروس وجود دارد

 121. با سلام لطفا راهنمایی کنید من کارشناسی حسابداری از دانشگاه غیرانتفاعی دارم میخواستم همین مدرک رو تطبیق کنم کارشناسی حسابداری از دانشگاه آزاد بگیرم آیا امکانش هست ؟

 122. سلام خسته نباشید من رشته فلسفه هستم این ترم 14 واحد برداشتم ولی متاسفانه به خاطر اینکه چند جلسه در یک کلاس نتونستم شرکت کنم استاد درس رو برام حذف کرده و الان فقط 10 واحد دارم آیا بقیه واحد ها برام حذف میشه یا نه

  1. سلام خیر در صورت حضور نداشتن در کلاس استاد میتواند درس را برای شما حذف کند

 123. سلام وقت بخیر
  سال ۹۶ در ترم آخر با ۲۳ واحد به دلیل سنوات اضافی از دانشگاه آزاد اخراج شدم و الان اگر بخوام در همون واحد ادامه بدم و ترم آخرم رو با ۲۳واحد تمام کنم ، برای درسهای زیر ۱۲ باید تطبیق واحد انجام بدم؟
  ادامه همون رشته و دقیقا همون واحدی که بودم
  برای رشته مهندسی متالورژی

 124. سلام. من دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات عربی دانشگاه دولتی هستم و12واحد پاس کردم
  میخواستم بدونم اگر دوباره دردانشگاه دولتی همین رشته (دانشگاه دیگر) قبول شوم، دروس گذرانده شده تطبیق ومعادل سازی می شود. ممنون

  1. بله امکان معادلسازی وجود دارد درصورتی که نمرات بالای 12 باشد و همچنین بالای 80 درصد شباهت بین دروس باشد

 125. سلام . دروس کاردانی دامپزشکی رو میشه با دکتری حرفه ای دامپزشکی تطبیق داد ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام.شما دروس یک مطقع یکسان را میتوانید تطبیق دهید.

 126. سلام، من دوسال هست دروس کاردانی را پاس کردم اما واحد کارآموزی رو بدلیلی نتونستم برم حالا برای رفتن به خدمت باید مدرک تحصیلی رو بگیرم آیا واحد کارآ موزیم قبول میکنن

   1. سلام
    من همزمان در دو دانشگاه آزاد و پیام نور مشغول تحصیلم
    دو واحد قابل تطبیق دارم که از آزاد به پیام نور بردم
    .پیام نور میگه اصل تطبیق وکلیت ماجرا مشکلی نداره .فقط تو بخشنامه نوشته دانشجوی انصرافی یا فارغ التحصیل.پس امکانش نیست!
    آیا قانونی در این مورد وجود داره؟
    ممنون

    1. درصورتی که درحال تحصیل باشید ثبت انصراف یا فارغ التحصیلی برای شما اشتباه میباشد در صدد پیگیری این مورد اقدام کنید

 127. سلام سوال من واسه فوق دیپلم کاردانی مدیریت مخونم ۵ترم گردانده ولی ۱۵واحد پاس نشدن میشه ادامه بدم و یک ترم دیگه بخونم یا نه خیلی ممنون اگه جواب من بدید🙏🤔

 128. سلام جناب مشاور وقتتون بخیر،بنده فارغ التحصیل زیست شناسی سلولی از دانشگاه تبریز هستم… میخواستم بدونم بعد از قبولی در کنکور کارشناسی امکانش هست واحدهایی رو ک گذروندم و از نظر تعداد واحد با رشته جدید یکسان هستن رو در رشته دندان پزشکی تطبیق بدم؟ منظورم اینه ک این امکان وجود داره واحدهایی رو ک زیر نظر دانشگاه های وزارت علوم گذروندیم با وزارت بهداشت معادل سازی کنیم؟
  با تشکر از شما

  1. 80 درصد واحد شباهت داشته باشد
   نمره بالای 12 در آن درس
   3/1 شهریه متغیر آن درس پرداخت شود

 129. سلام.من ۴۶واحد رو گذروندم و۲۰واحد الان گرفتم میخواستم ۲واحد رو که قبلا خوندم رو با درسای الانم تطبیق بدم چون به نامه معادل فوق دیپلم خیلی نیاز دارم میخواستم بدونم تبصره ای چیزی‌هست که من مدرکم رو بگیرم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  1. شما حداقل 75 واحد درسی برای گرفتن مدرک معادل کاردانی باید بگذرانید

 130. میخواستم بدونم اگر کسی با معدل در شبانه پذیرفته شده باشه می‌تونه از طریق کنکورتطبیق بزنه و به دانشگاه سراسری روزانه بره؟

  1. سلام خیر در صورت قبولی با کنکور از دانشگاه با سوابق انصراف داده و در دانشگاه جدید ثبت نام انجام دهید

 131. سلام من زبان ادبیات انگلیسی دانشگاه زند شیراز میخونم امسال قصد دارم در کنکور زبان رتبه دانشگاه دولتی شیراز بیارم میتونم واحدهامو تطبیق بدم؟

  1. بله امکان معادلسازی وجود دارد در صورتی که 80 درصد شباهت دروس وجود داشته باشد و نمرات بالای 12 کسب نمودهد باشید

 132. سلام فارغ التحصیل رشته ادبیات فارسی دهه ۷۰ هستم قصد ادامه و اخذ فوق در رشته روان شناسی دارم
  لطفا راهنمای بفرمایید

  1. درصورت ارائه رشته در دانشگاه مورد نظر با کنکور امکان پذیر میباشد

 133. سلام 29سالمه لیسانس مکانیک خودرودارم میخوام کارشناسی ناپیوسته اموزش ابتدایی بخونم به نظرتون نتیجه میگیرم خیلی علاقه دارم؟

 134. سلام وقتتون بخیر
  میخاستم بپرسم برای معادل سازی از مقطع روزانه ب روزانه
  چقدر هزینه داره ب ازای هر واحد
  ممنون میشم جواب بدید…

 135. سلام، من از دانشگاه پیام نور سال ۹۲کارشناسی IT گرفتم، الان بخاطر کارم باید مهندسی کامپیوتر داشته باشم، آیا معادل میکنند؟

  1. سلام دروسی که عنوان مشابه داشته باشند و ۸۰ درصد محتوای درس یکسان باشد و نمره بالای ۱۲ کسب کرده باشید با تایید کمیسیون آموزشی دانشگاه امکان معادل سازی دارید

 136. سلام خسته نباشید من کاردانی به کارشناسی نرم افزار خوندم و الا مجددا میخواستم کارشناسی امور اموزش ابتدایی بخونم ایا امکانش هست تطبیق نمرات بدم از دانشگاه دولتی به ازاد هستم

  1. سلام بله در صورتی که عنوان دروس یکسان باشد و 80 درصد منابع درصی همسان باشد و نمره درس بالای 12 باشد با تایید دانشگاه امکان تطبیق دروس دارید.

 137. سلام وقت بخیر من سال تحصیلی 94 95 پانزده واحد در کارشناسی ارشد با نمره ها 12،13 ،15.30،18.30 پاس کردم وانصراف دادم الان بخواهم در دانشگاه غیر انتفاعی در همان رشته و گرایش ثبت نام کنم واحد های گذرانده شده را تطبیق میدهند؟

  1. در صورتی که 80 درصد تشابه وجود داشته باشد و نمرات بالای 12 امکان پذیر میباشد

 138. سلام وقت بخیر ، من دانشجوی ترم دوم ارشد مشاوره دانشگاه آزاد هستم از طریق آزمون فراگیر قبول شدم. طبق شرایط آزمون در صورتی قبولی و کسب نمره بالای ۱۲ در منابعی که ارائه شده اون دروس جزء واحد پاس شده محسوب میشه . ولی آموزش دانشگاه این موضوع رو قبول نمیکنه و میگوید چون منابع جزء دروس تخصصی است نه جبرانی قابل معادل سازی نیست . لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  1. در صورتی که 80 درصد شباهت وجود داشته باشد امکان پذیر میباشد

 139. سلام‌درس‌کاربرد‌کامپیوتر‌درمدیریت‌باکاربرد‌کامپیوتر
  درتعلیم‌وتربیت‌معادلسازی‌میشه؟؟

  1. بله در صورتی که 80 درصد شباهت دروس باشه و همچنین نمرات بالای 12 کسب کرده باشید امکان پذیر میباشد

 140. سلام، من در رشته مهندسي صنایع دانشگاه آزاد اواخر سال‌ 92 فارغ التحصیل شدم‌ آيا میتوانم در صورت قبولي کنکور در مهر 1402 دروس عمومی را معادلسازی کنم البته‌ در رشته ارتباط تصویری دانشگاه آزاد شرکت کنم.

  1. سلام دروسی که عنوان یکسان دارند و 80 درصد محتوای درسی یکسان است و نمره بالای 12 داشته باشد با تایید دانشگاه امکان معادلسازی دارد

 141. سلام…میگم از دروسی که در مقطع کارشناسی ارشد گذرانده شده برای تطبیق دروس دوره ی لیسانس میشه استفاده کرد؟

 142. سلام وقت بخیر من دانشگاه قبلیم دولتی بودم الان ازاد هستم میخوام ۱۰ واحد عمومی ک قبلا مهمان شده بودم در لیسانس سابقم تطبیق واحد بزنم دانشجاه سابقم استعلام تایید نکرد میگ باید مدرکت ازاد کنی اخه این یعنی چی من برا ده واحد ۲۰ تا۳۰ میلیون هزینه بدم؟چرا برا ده واحد ک قبلا پرداختشون کردم باید اینقد هزینه بدم و مدرک ازاد کنم چرا اجازه تطبیق واحد نمیدن

  1. سلام تطبیق دروس با تایید کمیسیون آموزشی هر دو دانشگاه انجام میشود و در صورت انصراف تا پرداخت نکردن هزینه انصراف اجازه تطبیق دروس به شما داده نمیشود. و کلا معادلسازی در حال حاضر برداشته شده است

 143. سلام من پزشکی میخونم قبلا مامایی میخوندم بجز دروس عمومی دردس تخصصی مشترک هم تطبیق میخورن؟

  1. سلام دروس مشترک بین دو رشته در صورت قبولی دانشکاه قابلیت تطبیق دارد

 144. سلام خسته نباشید ، من رشته صنایع شیمیایی از شاخه فنی و حرفه ای هستم من ترم بعدی مقطع کاردانیم تموم میشه ، میخواستم ببینم میشه کنکور سراسری شرکت کنم و اگر قبول شدم رشته مهندسی شیمی را بردارم بعد درسهای مشابه همدیگر (رشته صنایع شیمیایی) را با کاردانی مهندسی شیمی معادل سازی کنم ، وارد مقطع کارشناسی مهندسی شیمی بشوم .

  1. سلام خدمت شما، بله امکان تطبیق واحد در دروس مشابه را دارید. البته به شرط اینکه نمرات بالای ۱۲ باشد ، تعداد واحد ها یکسان باشد و همچنین شباهت محتوای دروس ۸۰ درصد به بالا باشد.

 145. سلام
  من دانشگاه دولتی مهندسی برق خوندم و ۱۰۵واحد پاس کردم بعد نرفتم دانشگاه و اخراج آموزشی خوردم و بعد رفتم مدرک معادل کاردانی رو گرفتم و خدمتمو رفتم
  الان اگر بخوام ادامه بدم میتونم با همون ۱۰۵وتحد دانشگاه آزاد تمومش کنم؟
  معادل سازی میشه یا نه؟

 146. سلام من ترم اول دامپزشکی روزانه هستم و میخوام با کارنامه سبز پرستاری روزانه بخونم واسه تطبیق واحد باید هزینه بدم

 147. سلام من فارغ التحصیل رشته زیست شناسی هستم از دانشگاه عیر انتفاعی
  اگر کنور بدم و پزشکی دولتی قبول بشم ایا دروس مشترکم تطبیق میخورن؟ مثلا دروس عمومی و برخی از تخصصی ها که مشترک بودن؟

 148. سلام من یکبار معادل سازی کردم و الان هم می‌توانم برای بار دوم معادل سازی کنم ؟

 149. سلام
  من کاردانی بهداشتیاری دامپزشکی دارم و الان دارم کارشناسی بهدشات مواد غذایی میخونم میتونم مدرک کاردانی درسهای عمومی و تخصصی رو تطبیق واحد بکنم؟

  1. دروس مقطع کاردانی با کارشناسی تطبیق نمیخورد.

 150. با سلام من کاردانی امدادسوانح دارم الان میخام کارشناسی روانشناسی عمومی دانشگاه پیام نوربخونم چند واحد ازکاردانیم تطبیق میخوره

  1. سلام واحد های کاردانی به کارشناسی تطبیق نمیخورد

 151. سلام
  کارشناسی ارشد فیزیولوژی هستم میخوام در رشته حسابداری لیسانس بگیرم آیا دروس عمومی قابل تطبیق هستند؟

 152. سلام وقت بخیر،من فارغ‌التحصیل شدم از دانشگاه آزاد و دوباره کنکور دادم و رشته دامپزشکی روزانه قبول شدم امکان معادل سازی دروس عمومی وجود دارد یا خیر؟

 153. سلام میشه لیسانس برق به پزشکی برود بعد چند واحد حساب میشه

  1. سلام برای تحصیل در رشته های پزشکی باید از طریق بدست اوردن رتبه مورد قبول این رشته ها در کنکور سراسری برای ثبت نام و تحصیل در این رشته ها اقدام کنید.

 154. سلام وقت به خیر.
  بنده ورودی بهمن هستم .رشته عمران رو‌در دانشگاه تهران‌مرکز میخونم و براساس ازمون پذیرفته شدم.
  اگر بخوام تیر‌ماه‌کنکور بدم و‌ رشته ی مکانیک در یک‌دانشگاه دیگه برم امکان معادل سازی‌وجود داره؟

 155. سلام من رشته شیمی دارویی دانشگاه آزاد درس خوندم اگر کنکور بدم ودولتی داروسازی قبول شم میتونم دروس شیمی داروییم معادل کنم؟
  معادل سازی از آزاد به دولتی هم میشه؟

 156. سلام من کاردانی حقوق دانشگاه پیام نور رو دارم میخاستم بدونم میتونم واسه لیسانس دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و واحد هامو تطبیق بدم؟

 157. سلام وقتتون بخیر بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه دولتی روزانه هستم و ۹۰ واحد هم پاس کردم برای ترم آتی میخوام برم آزاد بخونم صحبت هم کردم قبول کردن تو کامنت ها خوندم که نوشته بودین تطبیق واحد تا ۳۰ واحد امکان پذیره! این صحت داره ؟

 158. سلام خسته نباشید
  من رشته حقوق سال ۸۵دانشگاخ آزاد فارغ التحصیل شدم امسال رشته موسیقی دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور ثبت نام کردم،ایا واحدهای عمومی که گذروندم رو میتونم معادل سازی کنم ؟چون ۱۶سال از زمان لیسانس حقوقم میگذره تأثیری نداره؟
  ممنون میشم پاسخگو بشین

 159. سلام من کاردانی مترجمی زبان انگلیسی دارم سال ۹۵
  میخوام بدونم میتونم کارشناسی ناپیوسته فناوری اطلاعات پیام نور بخونم و واحد هامو معادل سازی کنم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به دانشگاه مبدا و مقصد این موضوع دارد

 160. سلام وقت بخیر
  من کاردانی مترجمی زبان انگلیسی دارم میتونم معادل سازی کنم پیام نور و فناوری اطلاعات بخونم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به دانشگاه مبدا و مقصد این موضوع دارد

   1. سلام من کارشناسی زمین شناسی کاربردی رو سال 90گرفتم الان میخوام لیسانس رشته حسابداری بگیرم چند واحد برام تطبیق میدن ؟

    1. سلام دروسی که عنوان یکسان دارند و 80 درصد محتوای درس یکسان باشد و نمره بالای 12 کسب کرده باشید برای شما تطبیق میخورد.

 161. سلام خسته نباشید
  من ترم اول کاردانی حسابداری هستم و میخواستم ببینم برا ترم بعد میتونم برم ازاد

 162. سلام‌من سال۸۹ از دانشگاه پیام نور مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم،امسال کاردانی دانشگاه ازاد میخوام یه رشته دیگه بخونم.ایا دروس عمومی که سال ۸۹ گذروندم رو الان میشه تطبیق واحد بزنن برام یا خیر

  1. سلام وقت بخیر
   امکان تطبیق واحد دروس عمومی به صورت ۳۰ درصد لحاظ خواهد شد

 163. سلام من کاردانی از دانشگاه علمی کاربردی زاهدان رشته شبکه های کامپیوتری با معدل ۱۳گرفتم میتونم برای کارشناسی مددکاری اجتماعی و خانواده دانشگاه علمی کاربردی تهران ثبت نام کنم و اینکه چقدر واحد جبرانی باید بگذرانم؟؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای شرکت در این رشته بنا به دلایلی شانس شما کمتر می باشد

 164. سلام خسته نباشید من سطح سه حوزه علمیه خوندم میتونم تطبیق واحد بدم و دانشگاه ادامه تحصیل بدم سطح دو میشه لیسانس و سطح س میشه ارشد اما از سطح سومم دو ترم مونده.ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 165. سلام من ترم ۳معماری داخلی دانشگاه ازاد هستم میخواستم دانشگاهم رو عوض کنم برم دانشگاه غیر انتفاعی ولی رشتم نمیخوام عوض کنم همین معماری داخلی رو مسخوام ادامه بدم انتقالی هم بعید میدونم بتونم بگیرم چیکار کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر برای پذیرش بدون کنکور اقدام کنید ولی برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 166. سلام .من دانشکاه علمی کاربردی رشته مدیریت خوندم والان دارم کارشناسی مدیریت میخونم.ایا میتونم درسایی که کاردانی گذروندم رو معادل سازی کنم

  1. سلام وقتتون بخیر با موافقت معونت آموزش دانشکده امکان پذیر هست

 167. سلام
  یه سوال داشتم من مدیریت بازرگانی میخونه دانشگاه ازاد اگر کنکور بدم سال بعد دولتی در بیاد با همون رشته درس های که تو ازاد خونده رو دوباره باید تو دولتی هم بخونه یا تطبیق میزنه براش؟؟؟.

 168. سلام.ببخشید اگر فارغ التحصیل سال۸۷ پزشکی الان بخواد در رشته دندان پزشکی تحصیل کنه امکان تطبیق واحدها هست یااینکه محدودیت زمانی داره چون فاصله افتاده؟لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. برای تطبیق زدن واحد ها باید رنکینگ دانشگاه و تعداد واحد ها یکی باشد

 169. من دانشجوی رشته کارشناسی ریاضی و کاربردها هستم در دانشگاه شهرکرد برای کنکور امسال هم ثبت نام کردم و میخوام همین رشته رو در دانشگاه اصفهان بیارم اگه این رشته رو سال 1402 قبول شم دو ترم از کارشناسی رو در شهرکرد پاس کردم در صورت قبولی میتونم واحد های شهرکرد رو با اصفهان تطبیق بزنم که مجبور نشم از اول بخونم؟

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 170. با سلام بنده کارشناسی پیوسته مدیریت صنعتی پیام نور بدون آزمون را دارم والان برای کارم مجبور شدم که رشته مهندسی صنایع شیمیایی دانشگاه آزاد بخونم بصورت ناپیوسته سوال آیا بعضی از دروس معادل سازی و یا تطبیقین میخورد ممنون

  1. سلام
   امکان تطبیق واحد وجود دارد اما بستگی به دو تا دانشگاه دارد

 171. سلام من الان رشته مدیریت بازرگانی ازاد میخونم اگر سال بعد کنکور بدم دولتی در بیام با همون رشته درس های گذرانده شده در ازاد رو برام تطبیق میزنن؟؟؟؟؟

  1. سلام
   امکان تطبیق واحد از ازاد به دولتی عموما امکان پذیر نیست چون دانشگاه ها باید هم تراز باشند

 172. با سلامن قبلا دانشگاه ازاد درس خوندم و فارغ التحصیل شدم
  الان دانشگاه دولتی رشته پزشکی قبول شدم

  میتونم دروس عمومی که پاس کردم رو
  معادل سازی کنم؟
  تطبیق واحد ازاد به دولتی انجام میشه؟

 173. سلام من مدرک پیش دانشگاهی دارم برای دانشگاه باید دروس پیش دانشگاهی رو بگذرونم؟

 174. سلام من کاردانی علمی کاربردی دارم و الان کارشناسی پیوسته آزاد ثبت نام کردم ولی چون نظام سالی واحدی ام و پیش دانشگاهی چن تا درس پاس نشدم مدرک پیش ندارم و به جای اون با مدرک دیپلم و کاردانیم ثبت نام کردم. الان میخوام دروس عمومی رو تطبیق بدم میتونم؟ یا چون با کاردانیم ثبت نام کردم و مدرک کاردانی رو تحویل دانشگاه دادم نمیتونم؟ توروخدا بگین😭

   1. من دانشگاه آزاد تهران غربم، چقد امکان داره که تطبیق بدن؟

 175. سلام خسته نباشید بنده کاردانی ناپیوسته (انصرافی) دانشگاه روزانه حقوق دارم. آیا میتونم در دانشگاه آزاد همون رشته کارشناسی پیوسته برم تطبیق واحد بزنم؟

  1. سلام تطبیق واحد بستگی به واحد آموزش دانشگاه شما دارد

 176. با سلام
  بنده با مدرک کارشناسی مترجمی زبان،سال 98 تکمیل ظریفیت ارشد حقوق بین الملل پیام نور تهران قبول شدم و ثبت نامم را تکمیل نکردم و الان بخشنامه اومده میشه ادامه تحصیل بدم،و همزمان کارشناسی حقوق رو هم پارسال تموم کردم،الان میگن چون بامدرک مترجمی شرکت کردم باید 13 واحد جبرانی پاس کنم درحالیکه من کارشناسی حقوقم دارم،و میگن تطبیق واحد شاملم نمیشه چون بعد سال 98 مدرک حقوقم گرفتم!!چیکار باید بکنم ک تطبیق بدن؟؟ راهی هست؟؟

  1. سلام بستگی به توافق دو تا دانشگاه دارد و تا 30 واحد امکان تطبیق وجود دارد

 177. سلام من مدرک کاردانی رشته روانشناسی با ۷۲واحد در دانشگاه پیام نور را گذراندم الان به تازگی رشته خودم روانشناسی در دانشگاه پیام نور گرایش لیسانس قبول شدم در خواست تطبیق دادم ایا واحد های که گگذراندن موافقت میکنن یا بازم باید دروس پاس شده را بگذرانم

  1. سلام
   روانشناسی صرفا کارشناسی پیوسته اراعه میشود و تا 30 واحد امکان تطبیق واحد وجود دارد

 178. سلام من مدرک فوق دیپلم روانشناسی دارم امسال کارشناسی روانشناسی قبول شدم گفتن باید تطبیق واحد انجام بدی ایا امکان داره واحد های که گذراندم قبول نکنن

  1. سلام وقت بخیر
   اصولا تا ۴۰ درصد واحدها تطبیق پیدا خواهند کرد که بیشتر واحدهای تطبیقی، واحدهای عمومی می باشد.

 179. سلام ، من دانشگاه فرهنگیان قبول شدم
  آیا میتونم واحد های درسی که قبلاً در دانشگاه آزاد گذراندم رو تطبیق بزنم؟

  1. با سلام وقت بخیر به شرایط واحد ها و اعتبار دانشگاه ها و همچنین رشته انتخابی شما بستگی دارد.

 180. سلام ،ببخشید شما در بعضی نظرات گفتید کسانی که با سوابق وارد دانشگاه آزاد شدند اگر در واحد دیگر دانشگاه آزاد ولی توسط کنکور قبول شوند امکان معادل سازی واحد ندارند ،اما در جواب بعضی دیگر گفتید که امکانش هست.بنده الان بر اساس سوابق تحصیلی واحد شرق قبول شدم اگر کنکور سال بعد شرکت کنم و واحد مرکز قبول شوم ایا امکان تطبیق واحد وجود دارید؟

  1. با سلام و احترام بستگی به رتبه دانشگاه ها و رشته انتخابی شما دارد.

 181. سلام وقت بخیر
  من کارشناسی شیمی دارم‌میخوام برای ارشد
  بهداشت مواد غذایی ازمون بدم ولی طبق مطالبی ک من خوندم باید حتما گرایش صنایع غذایی داشته باشم. الان برای کارشناسی صنایع غذایی بخوام شرکت کنم اکثر درسهای این رشته را توی کارشناسی رشته خودم پاس کردم،چند واحد این درس هارا میتونم تطبیق بدم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   بله امکان پذیر است است اما بستگی به نوع دانشگاه کارشناسی و ارشد شما دارد

 182. با سلام
  بنده کارشناسی ارشد حقوق مجازی دانشگاه آزاد قبول شدم تصمیم دارم بعداز دو ترم برم حضوری دانشگاه آزاد همین رشته
  آیا واحدها را تطبیق می‌دهند؟

   1. سلام وقت بخیر
    بنده دانشجو دانشگاه امیرکبیر رشته مدیریت بازرگانی بودم و فارغ التحصیل شدم
    الان دارم وکالت دانشگاه ازاد میخونم
    برای تطبیق واحد های عمومی به من گفتن تا ۸۰ میلیون توی دانشگاه امیر کبیر واریز کنم تا ریز نمرات بدن و دانشگاه ازاد ‌قبول کنه؟
    قانونی هست و اینکه من اصلا اون رشته برام اهمیت نداره مدرکش اصلا نیاز ندارم فقط دیگه نمیخوام ازاد عمومی پاس کنم🙏🏻

    1. شما باید باخود دانشکاه امیر کبیر به تعامل برسی سرهزینه

 183. سلام کارشناسی ارشد حقوق عمومی سال 1400 در دانشگاه آزاد صفادشت فارغ التحصیل شدم

  با توجه به اینکه مدرک کارشناسی حقوق جزو استعداد درخشان بودم مجدد از طریق جذب استعداد درخشان دانشگاه آزاد ، در رشته کارشناسی ارشد حقوق عمومی
  دانشگاه آزاد تهران مرکزی در سال 1401 پذیرفته شدم سوال اینکه آیا واحد‌های صفادشت قابل تطبیق هست ضمنا رشته فارغ التحصیلی و رشته قبولی م یکی هست ممنون میشم راهنمایی کنید-

  ماده 20ایین نامه کارشناسی ارشد دانشگاه دانشگاه آزاد در خصوص رشته مقطع سکوت داره

 184. سلام خسته نباشید رشته مهندسی کامپیوتر می خونم کارشناسی الان دانشگاه اومده چارت درسی عوض کزذه واحدهایی که من خوندم با چارت فرق دازه الان من دو ترم دارم گفتن طبق چارت جدید پیش برم ولی اینجوری باید خیلی واحد بگذرونم چیکار باید بکنم

 185. سلام وقت بخیر. من بدون آزمون وارد دانشگاه آزاد شدم. حالا میتونم دروسی که قبلاً گذروندم رو معادل سازی کنم ؟ ممنون

  1. سلام وقت بخیر بستگی به نوع دانشگاه قبلی و همچنین رشته قبلی شما دارد.

 186. سلام من کاردانی دارم و الان کارشناسی پیوسته ثبت نام کردم ولی چون نظام سالی واحدی ام و پیش دانشگاهی چن تا درس پاس نشدم مدرک پیش ندارم و به جای اون با مدرک دیپلم و کاردانیم ثبت نام کردم. الان میخوام دروس عمومی رو تطبیق بدم میتونم؟ یا چون با کاردانیم ثبت نام کردم و مدرک کاردانی رو تحویل دانشگاه دادم نمیتونم؟ توروخدا بگین😭 در صورتی که جواب نه هست، اگه برم پیش دانشگاهي رو پاس کنم تو این یه سال میتونم مدرکش و بدم دانشگاه و کاردانیم و پس بگیرم و بعد تطبیق بدم؟

  1. سلام نگار چیشد مشکل تو حل شد ؟
   منم یه همچین مشکلی دارم فقط واحد های اختصاصی منم تطبیق خورده الانم مدرکمو نمیدن

 187. سلام وقت بخیر.تو رو خدا راهنمایبم کنید.من کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک ساخت و تولید فارغ التحصیل شدم در دانشگاه پیام نور واحد تهران شمال.ولی میخوام سال دیگه کنکور ارشد بدم دوباره و اگه خدا بخواد دانشگاه امام حسین قبول بشم میخواستم بدونم اگر رفتم دانشگاه امام حسین توی همین رشته آیا امکان تطبیق واحد هست یا نه.یا باید از صفر در دانشگاه امام حسین شروع به تحصیل کنم،چون من ارشد ۳۲واحد گدراندم خواستم بدونم اقن درسهایب که اینجا پاس کردم میشه دانشگاه امام حسین تطبیق بدم و ارشدم را در دانشگاه امام حسین زودتر بگیرم.چون آخه خیلی دوس دارم در دانشگاه امام حسین تحصیل کنم.

 188. سلام وقت بخیر، من ترم سه دانشگاه دولتی هستم اما چون دانشگاهم راه دوره و امکان انتقالی به دانشگاه دولتی هم ندارم میخواستم انصراف بدم و آزاد شهر خودمون ادامه ی همین رشته ی خودمو بخونم. امکانش هست؟ میشه معادل سازی کرد؟

 189. سلام وقت بخیر، لطفا بنده رو راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم. بنده رشته دریانوردی کارشناسی میخوندم و ترم شیش انصراف دادم و مشمول هستم ویکسال خدمت دارم‌اگه خدمت برم و کنکور بدم و برم وارد همون رشته دانشگاه بشم ایادروس که قبلاً پاس کرده ام تطبیق میخوره یا خیر؟اگه میخوره شرایط گذر زمان و نمره ملاک و…چی هست(۵۸واحدپاسی).

 190. سلام و وقت بخیر ممنون از همراهی شما.
  بنده در رشته کارشناسی انیمیشن کاردانی دولتی و کارشناسی علمی کاربردی تحصیل کردم و به پایان رسوندم الان میخوام دانشگاه آزاد کارشناسی حقوق بخونم میتونم دروس عمومی رو تطبیق بزنم؟

  1. با سلام بستگی دارد که شرایط تطبیق رو داشته باشید یا خیر

 191. سلام. من دانشجوی ورودی ۹۹ ادبیات انگلیسی با سهمیه مناطق سیل زده در دانشگاه لرستانم. میخواستم در کنکور زبان دی ماه ۱۴۰۲ شرکت کنم. به تازگی در خوندم که با سهمیه مناطق سیل زده انتقال دانشگاه ممنوعه. یعنی من اگر ادبیات دانشگاه تهران قبول شم نمیتونم ثبت نام کنم و تعداد واحدی که خوندم رو معادل سازی کنم چون سهمیه مناطق سیل زده داشتم؟؟؟

 192. من در رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی سراسری دانشگاه رازی کرمانشاه قبول شدم ، میتونم بعدا با قانون تطبیق واحد تبدیلش کنم به دامپزشکی؟

  1. سلام من کاردانی نقشه کشی صنعتی خوندم کارشناسی معماری وارشد هم معماری خوندم من میتوانم داشگاه درسممون معدل سازی کنم معماری بخونم باید چند واحد بخونم

   1. شرایط معادل سازی: 80درصد شباهت درس، پرداخت 3/1 شهریه متغیر آن درس و کسب نمره 12 در آن درس

 193. با سلام من دانشگاه دولتی مهندسی کامپیوتر قبول شدم ۴۰ واحد سال گذشته در ازاد همین
  رشته رو پاس کردم آیا دروس پاس شده من تطبیق میخوره ؟

 194. سلام من الان رشته زبان و ادبیات فارسی ایلام قبول شدم اگه یکسال این رشته رو بخونم و همزمان کنکور بدم و برای دانشگاه فرهنگیان قبول بشم میتونم این رشته هارو تطبیق بدم و اگه تطبیق دادم کل شرایط یک دانشجوی دانشگاه فرهنگیان رو دارم

 195. سلام من دانشگاه ازادکارشناسی پیوسته رشته امور بانکی ثبت نام کردم و بخوام تطبیق کنم برای حسابداری کی هست و چجوریه ؟؟

 196. سلام
  من دانشجوی رشته( کامپیوتر )دانشگاه فنی و حرفه اییهستم
  میتونم واحد های مونده و درس های پاس نشده رو در دانشگاه دیگه ایی که رشته کامپیوتر داره پاس کنم

 197. سلام من کارشناسی مهندسی پزشکی هستم میخام برم هوشبری بخونم آیا میشه تطبیق داد؟؟

  1. سلام وقت بخیر برای تطبیق دروس نوع دانشگاه ها و نوع دروس مهم است.

 198. سلام
  با لیسانس روانشناسی تجربی امکان تطبیق با رشتهای پزشکی و پیراپزشکی هست

 199. سلام ،من میتونم زبان تخصصی ۱ ارشد زبان و ادبیات فارسی را با زبان تخصصی ۱ کارشناسی زبان و ادبیات فارسی معادل سازی کنم؟

 200. سلام بنده ی سری از واحدهام تطبیق خورده فقط ی درسو دانشگاه تطبیق نزدش اونم تنظیم خانواده و جمعیت هست به تعداد ۲ واحد ، میگن شماباید دانش خانواده و جمعیت شناسی پاس کنید (گروه رشته ام قبول کرده امتحانات دانشگاه قبول نمیکنه) کاری میشه کرد ؟
  هر دوتا درس دانشگاه آزاد بوده

 201. سلام ایا واحد های کاربینی و کارورزی گذارنده شده در دانشگاه علمی کاربردی قابل تطبیق در دانشگاه ازاد در همان رشته هست یا نه

  1. سلام من دانشجو ترم پنج مامایی دانشگاه ازاد هستم الان مامایی سراسری قبول شدم آیا میشه واحدایی ک پاس کردم رو تو دانشگاه سراسری تطبیق بدم؟

 202. سلام من قبلا دانشگاه دولتی ، روزانه کارشناسی گرفتم
  الان دانشگاه آزاد دارم یه کارشناسی دیگه میگیرم
  درسته ک میگن برای معادلسازی دروس عمومی چون قبلا روزانه خوندم باید مدرکم رو آزاد کنم و 18 میلیون واریز کنم؟

 203. سلام من بیش از پنج سال هست از دانشگاه آزاد کارشناسی فارغ التحصیل شدم ، ایا دروس عمومی رو میتونم در دانشگاه غیرانتفاعی معادلسازی کنم؟

  1. سلام
   امکان وجود دارد اما باید شرایط شما با تبصره ها ی جدید بررسی شود

 204. سلام من بیش از پنج سال هست از دانشگاه آزاد کارشناسی فارغ التحصیل شدم ، ایا دروس عمومی رو میتونم در دانشگاه غیرانتفاعی معادلسازی کنم؟

  1. سلام
   امکان وجود دارد اما باید شرایط شما با تبصره ها ی جدید بررسی شود

 205. سلام من ۲ ترم اقتصاد در یک دانشگاه دولتی خوندم و بعداز دانشگاه انصراف دادم میخواستم ببینم اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد داشته باشم واحد های مشترک رو معادل سازی میکنن؟

  1. سلام
   امکان وجود دارد اما باید شرایط شما با تبصره ها ی جدید بررسی شود

 206. سلام وقت بخیر من کاردانی بخاطر تحویل ندادن پروژه ام اخراج شدم رشته ام آی تی کامپیوتر هست آیا میتونم تطبیق واحد کنم برای دانشگاه آزاد؟آخه دولتی خوندم

  1. با سلام شما منع ادامه تحصیل دارید باید سربازی بروید

 207. سلام و وقت بخیر
  عذر میخوام من دانشجوی سال دوم مهندسی صنایع غذایی دانشگاه سراسری هستم و متاسفانه نمیتونم شهرستان درس بخونم میتونم با دانشگاه علوم پزشکی معادل سازی کنم واحد ها رو و انتقالی بگیرم کلا و اگر که میشه چه زمانی باید ثبت نام کنم؟؟؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام وقت شما بخیر . امکان انتقالی از دانشگاه سراسری صرفا به سراسری امکان پذیر میباشد

   1. سلام من کارشناسی,ناپیوسته قبول شدم,آیا امکان انتقال وجود داره به دانشگاه ک کارشناسی,پیوسته داره همون رشته

 208. سلام. من فارغ التحصیل دانشگاه پیام نور کارشناسی رشته ی مهندسی کامپیوتر هستم . الان میخوام کاردانی مربی پیش دبستانی دانشگاه علمی کاربردی بخونم . آیا واحدهای عمومی رو که نمره ی بالای ۱۲ گرفتم برام تطبیق می دهند؟ یا باید بازم
  اونارو پاس کنم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   تطبیق واحد بستگی به نوع دانشگاه ها و نوع دروس و همچنین نوع رشته دارد.

 209. سلام. من فارغ التحصیل دانشگاه پیام نور کارشناسی رشته ی مهندسی کامپیوتر هستم . الان میخوام کاردانی مربی پیش دبستانی دانشگاه علمی کاربردی شرکت کنم . آیا واحدهای عمومی رو که نمره ی بالای ۱۲ گرفتم برام تطبیق می دهند؟ یا باید بازم
  اونارو پاس کنم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   تطبیق واحد بستگی به نوع دانشگاه ها و نوع دروس و همچنین نوع رشته دارد.

 210. کسی که در مقطع کارشناسی مثلاً از رشته عربی به رشته جغرافیا تغییر رشته میده و وارد رشته جغرافیا میشه بعد از موافقت با تغییر رشته باید چطوری در رشته جدید ثبت نام کرد؟

 211. سلام
  من دانشجوی ارشد مهندسی الکترونیک هستم. توی دوره ی کارشناسی واحدی که جزو دروس تخصصی الزامی ارشد بود را با نمره قابل قبول گذرانده ام. آیا امکان تطبیق این واحد برای من در مقطع ارشد وجود دارد؟ اگر چنین امکانی وجود ندارد دوباره باید این درس را بگذرانم؟ (با فرض اینکه دوره کارشناسی و ارشدم هر دو در یک دانشگاه بوده و چارت درس مربوطه در هر دو مقطع تقریبا یکی باشد)

 212. سلام من ترم چهار هستم و برای کارشناسی ثبت و نام کردم اما هنوز کارآموزی ۲نتونستم پاس کنم بهم میگن برای ترم ۵باید برداری و داخل سایت سنجش هم دانشگاه های روزانه مهر ماه انتخاب کردم حالا اگر دانشگاه قبول شم و یک چند روز دیر تر برم تا کارآموزی ۲تمام بشه اشکال داره؟؟؟؟؟

 213. سلام وقتتون بخیر پسر من کاردانی گیاه پزشکی میخوند ولی متاسفانه مشروط معدل شده و دانشگاه گفتن که باید برای سربازی اقدام کنه، آیا امکانش هست که در حین خدمت رشته خودش رو توی دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کنه و درس‌هایی که نمره بالا آورده رو تطبیق بزنه و بقیه رو مجددا انتخاب واحد کنه و بگذرونه؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   یک سری شرایط برای ادامه تحصیل برای ایشون وجود دارد.

 214. سلام و وقت بخیر
  با تطبیق واحد رشته اتاق عمل و پزشکی چند واحد حذف میشه؟
  امکان تطبیق واحد به اندازه ۱ سال هست؟

 215. سلام و وقت بخیر
  با تطبیق واحد رشته پزشکی و اتاق عمل چند واحد حذف میشه؟
  به اندازه ۱ سال حذف میشه یا نه؟

 216. سلام هزینه تطبیق واحد ۹۴ واحد از ملی به ملی حدودا چقد میشه؟

 217. سلام من دانشجوی مدیریت صنعتی هستم و بعد پایان کارشناسی دوباره میخوام در کنکور هنر شرکت کنم ورشته مدیریت صنعتی بخونم ایا درس های عمومی رو در رشته دومم معادل سازی کنم؟

 218. سلام.وقت بخیر.ببخشید من لیسانس و فوق لیسانس مهندسی کشاورزی داشتم و الان لیسانس روانشناسی گرفتم و در ازمون ارشد روانشناسی قبول شدم..ایا درسی از ارشد قبلیم با همون درس از مقطع ارشد دومم امکان تطبیق داره؟

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به شرایط شما برایی معافیت دارد ولی امکانش زیاد هست

 219. سلام میخاستم بدونم با معدل ۱۴.۳۰ میتونم رشته های براساس سوابق تحصیلی دانشگاه رازی کرمانشاهو قبول شم؟

  1. با سلام بستگی به کسانی دارد که بر اساس سوابق تحصیلی میخواهند وارد دانشگاه شوند اگر معدل بالاتری داشته باشند شانس قبولی شما را پایین میاورد

 220. سلام من سطح دو حوزه ام برای معادل سازی چه دروسی باقی میمانند؟؟

  1. با سلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 221. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی ناپیوسته حقوق ثبت هستم که بعضی از,واحدهای درسی رو ۳ واحده گذروندم، ۲واحدش نظری و یک واحدش عملی بوده
  الان میخوام کارشناسی پیوسته حقوق رو ادامه بدم، امکان تطبیق واحد هست؟ اخه تو چات کارشناسی پیوسته حقوق فقط ۲ واحد نظری دارن

 222. سلام، من کارشناسی رشته زبان و ادبیات عرب هستم،، میخوام رشته حقوق و وکالت رو دوباره شرکت کنم،، چه مقدار از واحدها تطبیق میشه واسم؟

  1. با سلام برای بررسی اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 223. سلام من دانشجو مهندسی پزشکی آزاد هستم حالا اگه پردیس امیرکبیر مهندسی پزشکی قبول بشم واحد هایی که پاس کردم تطبیق داده می‌شود یا نه ممنون از سایت خوبتون

 224. با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما. من در سال ۸۵ کارشناسی ناپیوسته آموزش زبان انگلیسی قبول شدم و چند واحدی هم پاس کردم ولی ادامه ندادم . الان با ثبت نام مجدد ،دوباره قصد دارم در همین رشته ادامه تحصیل بدهم .سوال من این است که ایا می توانم درسهایی را که پاس کرده ام را معادل سازی کنم؟ با تشکر از راهنمایی شما

  1. سلام
   جهت اطلاع از اخرین مصوبه ی تطبیق واحد با کارشناسان ما تماس بگیرید

 225. سلام ، وقت بخیر ، من ترم ۶ روانشناسی هستم ، امکان تغییر رشته هست ک معادل سازی کنم حقوق بخونم ؟

  1. سلام امکان تطبیق واحد وجود دارد اما بستگی به دانشگاه و رشته دارد

 226. سلام م دو ترم اول رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در دانشگاه آزاد پاس کردم.اگر دوباره کنکور بدم و همین رشته را در دانشگاه سراسری قبول بشم، دانشگاه سراسری واحدهای پاس کرده آزاد رو قبول میکنه؟

 227. سلام دانشگاه های دولتی و دانشگاه پیام نور طبق آیین نامه جدید برای تطبیق دروس عمومی میگند نباید بیش از ۵ سال ازشون گذشته باشه آیا دانشگاه غیر انتفاعی هم همینطور است یا اینکه محدودیت زمانی نداره؟

  1. سلام
   برای بستگی به نوع دانشگاه و رشته های تحصیل شما دارد

 228. سلام. من رشته مامایی آزاد میخونم و کنکور شرکت کردم. اگر همین رشته سراسری قبول بشم واحدهامو تطبیق میزنن🙏🏻

 229. سلام من دانشجوی ترم سوم حقوق دانشگاه پیام نور هستم میخوام کنکور بدم و دانشگاه دولتی همین رشته حقوق رو قبول بشم میتونم تطبیق واحد بدم بعدا؟
  یا اصلا میشه همچین کاری؟اگه میشه توضیح بدید🙏

  1. 🙏سلام وقتتون خیر باشه بستگی به نظر دانشگاه مقصد دارد.

 230. سلام می خواستم بپرسم از بین رشته های. شیمی کار بردی . زیست شناسی سلولی مولکولی .کاردانی مامایی دانشگاه سلامت چه رشته ای بخونم بهتره

 231. سلام‌من‌رشته‌مکانیک‌هسم‌کارشناسی‌پیوسته‌دانشگاه‌دولتی‌ومی‌خوام‌انصراف‌بدم‌
  ایا‌بعد‌سربازی‌میتونم‌دانشگاه‌ازاد‌همین‌رشته‌ثبتنام‌کنم‌ودروسی‌که‌پاس‌کردم‌تطبیق‌بزنم؟؟؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه برای تطبیق بستگی به نظر دانشگاه مقصد دارد.

 232. میشه بعد از یکسال خوندن معماری توی دانشگاه آزاد یا غیر انتفاعی ترم های گذرونده رو تطبیق داد ب دانشگاه دولتی ؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه ببحث تطبیق واحد به شرایط مختلفی بستگی دارد و همچنین نظر دانشگاه مقصد.

 233. سلام
  من دانشجوی سال دو پرستاری آزاد هستم و امسال مجددا در کنکور شرکت کردم و رتبه مناسب تری آوردم،خواستم بپرسم آیا میتونم با انتخاب رشته پرستاری سراسری ،دروسی رو که خوندم در دانشگاه سراسری تطبیق واحد بدم و مجددا از ابتدا شروع نکنم؟

 234. سلام من سال ۹۵کارشناسی حسابداری تموم کردم امسالم کارشناسی اموزش ابتداییو بیشتر درسامو تطبیق دادم الان دانشگاه ازاد برای دروس تطبیقیم شهریه میخواد میخواستم بپرسم ببینم برای دروس تطبیقی هم باید شهریه پرداخت بشه یا نه؟؟؟

 235. سلام من دانشجوی مهندسی شیمی هستم که درخواست میهمانی دادم و هردودانشگاه تایید زدن برای انتخاب واحدبه مشکل خوردم چون دروس دانشگاه مبدابامقصد فرق میکنه بایدچیکارکنم؟

  1. سلام برای حل مشکل باید هردو چارت دانشگاه هارو تهیه کنید و دروس مشترک را فقط می توانید انتخاب کنید دروسی که با مبدا و مقصد یکی است

   1. ببخشید دروسی را که متفاوت است راباید چیکار کرد؟؟؟؟سوال من هم هست لطفا جواب من رو هم بدین

 236. سلام من از دبیری عربی فرهنگیان میخولستم برای حقوق اقدام کنم ، میشه؟

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 237. سلام من لیسانس زیست سلولی و مولکولی دارم میتونم در رشته پزشکی واحدهام رو تطبیق بدم؟

  1. سلام عرض ادب و احترام
   بنده حقیر حقوق تجارت بین الملل در دانشگاه آزاد دامغان در مقطع کارشناسی ارشد تا ترم سوم خواندم و متاسفانه موفق به دفاع نشدم و سرباز شدم اکنون بعد از ۳ سال حقوق بین الملل عمومی دانشگاه پیام نور قبول شدم مقطع ارشد . میخواستم بدونم که چه تعداد از واحدهایی که دارم تطبیق واحد میخوره ؟

 238. سلام ایا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته امکان معادل سازی دروس گزرانده شده(تخصصی و…) وجود دارد؟

 239. سلام
  من کارآموز رشته ی برق هستم (هنرستان)
  و یک هفته سرکارم که جهت کار آموزی رفته بودم نرفتم و سرپرستی که برای بازدید میومد اسمم و خط زده کسی میدونه باید چیکار کنم؟!

 240. سلام رشتم شیمی کاربردی از دانشگاه پیام نور میخوام رشته آموزش ابتدایی شرکت کنم ایا درس ها بیشترش تطبیق صورت میگیرد؟به جه صورت

 241. سلام
  من دانشجوی ترم 4 کارشناسی رشته ی مدیریت مالی ورودی مهر 99 هستم من دیپلم هنرستان حسابداری دارم و تا الان 87 واحد از این رشته را پاس کردم و معدل 4 ترم گذشته 16 هستش
  الان میخواستم از دانشگاه ازاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان )انصراف بدم و از طریق بدون کنکور و در همین رشته ی مدیریت مالی در دانشکده ی مدیریت دانشگاه تهران تحصیل کنم ایا میشه دروسی رو که پاس کردم تطبیق بدم ؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه برای تطبیق واحد رنکینگ دانشگاه ها و شرایط دیگری قابل اهمیت است.

 242. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم سوم دانشکده فنی حرفه ای هستم میشه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم و واحد هام رو تطبیق بدم ؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر تطبیق واحد شرایطی دارد که یکی از انها نظر دانشگاه مقصد است.

 243. سلام ببخشید می خواستم ببینم در رشته عمران برای گرفتن مدرک کاردانی در دوره کارشناسی پیوسته شرط پاس کردن ۶۸ واحد فقط منوط به پاس کردن حداکثر ۱۰ واحد عمومی است یا برای تعداد واحد دروس اختصاصی و اختیاری هم شرط وجود دارد؟

 244. سلام دانشگاه دولتی قبول شدم و دو ترم در دانشگاه آزاد خوندم آیا میتوانم واحد هایی را که خواندم منتقل کنم به دانشگاه دولتی

  1. سلام من ویدا توحیدی هستم و در دانشگاه آزاد در رشته مهندسی پزشکی مشغول تحصیل بودم که از دانشگاه دولتی صنعتی سهند تبریز قبول شده ام آیا می توانم دروس پاس شده ام را معادل سازی کنم با تشکر

 245. سلام بنده فارغ تحصیل دانشگاه آزاد چابهار بودم میخوام آموزش ابتدایی دانشگاه آزاد بخونم واحد بنده تبطق میخوره

 246. سلام
  وقت بخیر
  من لیسانس رشته مهندسی شیمی دانشگاه آزاد هستم و همه دروس عمومی رو پاس کردم و الان میخوام رشته حقوق دانشگاه پیام نور بخونم بعد میخوام ببینم ، الان برای رشته حقوق دروس عمومی رو میتونم معادل سازی کنم
  چون چک کردم و دروس عمومی دو رشته چه از نظر محتوا و چه از نظر تعداد واحد دقیقا یکی هستن
  و نمره های همه آن ها هم بالای 17 هست
  بنظرم شما با این شرایط میتونم معادل سازی کنم ؟؟؟

  1. امکان تطبیق واحد وجود دارد اما بستگی به دانشگاه دارد

 247. سلام‌. من در دانشگاه فرهنگیان کاردانی تربیت بدنی و بعدش کارشناسی ناپیوسته تربیت بدنی خوندم، الان قصد دارم گرافیک بخونم، اگه کارشناسی پیوسته گرافیک بخونم واحدام تطبیق میخوره؟ یا حتما باید اول کاردانی بخونم بعد کارشناسی تا تطبیق بخوره؟

  1. سلام
   تا 30 واحد امکان تطبیق واحد وجود دارد اما بستگی به دانشگاه دارد

 248. سلام من مدرک کاردانی امور بانکیمو تیر ماه از دانشگاه علمی کاربردی میگیرم میخواستم برای حسابداری اقدام کنم دانشگاه ازاد . هم معدلم خوبه هم نمراتم معادل سازی به چه صورته ؟ میخوام درسمو سریع تر تموم کنم و نگران شهریه هم هستم . ممنون بابت پاسخ

 249. سلام من تیر ماه مدرک کاردانی امور بانکی از دانشگاه علمی کاربردی میگیرم برای کاردانی به کارشناسی میخوام برم ازاد . هم معدلم بالاست هم نمراتم خوبن . تطبیق واحد هام به چه صورته ؟ چون نگران شهریه هم هستم .

 250. سلام من دانشجو مهندسی کامپیوتر ورودی 97 شبانه هستم. 60 واحد از دروسم رو پاس کردم. حالا میخوام از اون دانشگاه انصراف بدم و بیام دانشگاه علمی کاربردی یا پیام نور تهران، همون رشته مهندسی کامپیوتر. واحدهایی که گذروندم رو میشه تو دانشگاه جدید تطبیق داد؟

  1. سلام
   بله امکان تطبیق واحد وجود دارد اما بستگی به دانشگاه دارد

 251. با سلام وقتتون بخیر
  من ترم سوم کارشناسی ناپیوسته مدیریت بازرگانی هستم دانشگاه آزاد
  و قبلاً مدرک معادل کاردانی گرفتم در رشته صنایع الان میخواهم در شروع ترم سوم کارشناسی ناپیوسته دروس عمومی ای که در کاردانی پاس کردم معادل سازی کنم
  امکانش هست.

 252. سلام من دانشگاه دولتی ام ولی رشتمو دوست ندارم میخوام برم دانشگاه آزاد آیا وقتی انصراف بدم از دانشگاه دولتی میتونم واحدهای عمومی که ای که پاس کردم رو تطبیق بدم؟

 253. سلام وقتتون بخیر،دانشجوی رشته اموزش زبان در دانشگاه آزاد هستم میتونم برای کنکور بخونم تا فرهنگیان بیارم)دبیری زبان انگلیسی( و درس هامو معادل سازی کنم؟

 254. با سلام
  من ترم ۲ ادبیات زبان انگلیسی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی هستم و با سوابق تحصیلی قبول شدم. میخوام برم دانشگاه آزاد رشت و همین رشته رو ادامه بدم. چطور میتونم اینکارو انجام بدم؟

 255. سلام من دانشجوی ارشد حقوق جزا از دانشگاه غیر انتفاعی هستم میخواستم بدونم واحدهای دانشگاهیم درصورت قبولی در دانشگاه سراسری تطبیق واحد صورت میگیره یانه؟

 256. سلام
  من ارشد مدیریت بازرگانی دارم و قصد دارم مدرک ارشد رشته حسابداری را هم بگیرم
  چه واحدهایی باید پاس کنم؟

 257. با سلام
  من در دانشگاه غیر انتفاعی تبریز در رشته طراحی شهری کلیه درس هامو پاس کردم و با نمره 18 به بالا .به غیر از پایان نامه امکان تطبیق دروس در دانشگاه پردیس خودگردان شهید بهشتی وجود داره ؟ کسی میتونه راهنمایی کنه ؟؟ میتونم تطبیق بدم؟

 258. سلام و خسته نباشید
  بنده کاردانی ساختمان دارم کارشناسی ناپیوسته معماری داخلی علمی کاربردی دارم میخوام کارشناسی ناپیوسته مهندسی معماری هم بخونم و مدرکشو بگیرم
  آیا میتونم درسامو تطبیق واحد بدم؟
  و سوال دیگه اینکه در صورت تطبیق واحد مدرک قبلی ینی معماری داخلی باطل میشه و مدرک جدید که میخوام بخونم صادر میشه یا نه قبلیم هست ربطی نداره؟
  با تشکر از شما

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 259. سلام من دانشجو رشته اداره و پالیسی عامه هستم در دانشگاه هرات افعانستان الان تهرانم یک مضمون از ترم اخری من مونده آیا امکان معادل سازی هست میتونم من اینجا توی تهران امتحانمو بدم آیا امکانش هست اگر هست به کدوم دانشگاه میتونم مراجعه کنم ؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای بررسی بهتر شرایط شما و نظر کارشناسی ،با کارشناسان ما تماس بگیرید

 260. سلام وقت بخیر من ترم ۶ عمران دانشگاه دولتی هستم و الان میخوام انصراف بدم همین رشته رو دانشگاه آزاد بخونم
  آیا ۵۰ واحدی که پاس کردم تطبیق میخوره؟

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما در زمینه ی تظبیق واحد بستگی به مواردی دارد

 261. سلام بنده کارشناسی برستاری دانشگاه ازاد دارم ایا تطبیق واحد بزشکی دولتی میخورم ؟

 262. سلام کسی با مدرک کاردانی یه بار کارشناسی خونده و تموم کرده میتونه باز با همون مدرک کاردانی مجددا کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور شرکت کنه؟

 263. سلام .من دوترم روزانه دانشگاه دولتی علوم تربیتی خوندم ،الان می‌خوام برم روانشناسی دانشگاه آزاد آیا دروسی که خوندم تطبیق داده میشن برای رشته جدیدم ؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکان تطبیق برای شما درصورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد میباشد

 264. سلام من ترم 2 ریاضی کاربرد دانشگاه دولتی هستم بعد پاس کردن این ترم میتونم تطبیق بزنم با رشته حسابداری دانشگاه غیرانتفاعی یا ازاد؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکان تطبیق براساس آموزش دانشگاه مبدا و مقصد میباشد

 265. سلام وقتتون بخیر
  من دو ترم رشته بهداشت مواد غذایی رو در دانشگاه ازاد گذروندم حالا میخوام برم همین رشته رو در دانشگاه علمی کاربردی شهر خودم ادامه بدم آیا دروسی که پاس کردم تطبیق میخورن با باید از صفر شروع کنم؟در ضمن کارشناسی ناپیوسته میخونم
  با سپاس

  1. سلام وقتتون بخیر امکان تطبیق هست ولی بستگی به دانشگاه مقصد و تصمیم آموزش دانشگاه دارد.

 266. سلام اگر ممکنه حواب من رو بدید ، بنده داخل سنوات نمیتونم کارشناسی رو به انمام برسونم ، میخواستم بدونم بعد از سربازی با همین واحد های درسیم میتونم برای لیسانس بخونم؟

 267. درود و عرض ادب، من فارغ‌التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه آزاد هستم سال ۸۲ فارغ‌التحصیل شدم اگه الان بخوام در رشته کارشناسی عمران تحصیل کنم چه تعداد از واحد‌های من تطبیق میشه و آیا حتماً باید در کنکور شرکت کنم، یا بدون کنکور هم میشه

  1. سلام وقتتون بخیر اگر شرایط لازم را دارا باشیدامکان تطبیق واحد میتواند وجود داشته باشد.

 268. سلام من دو ترم در رشته هوشبری شهریه پرداز تحصیل کردم و الان می خواهم که در رشته دندون پزشکی تحصیل کنم ایا می تونم واحد های مشابه رو همانند سازی کنم

  1. سلام وقت بخیر
   برای همانند سازی واحدها یک سری شرایط لحاظ خواهد شد

 269. سلام من ترم یک رشته ای ای تی هستم میخواستم برم مهندسی کامپیوتر بخونم آیا میشود تطبیق واحد داد یا خیر؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای تطبیق واحد در دروس عمومی و دروس تخصصی تحت شرایطی امکان پذیر می باشد

 270. سلام من دانشجوی شبانه هستم و 13 واحد از دروس عمومی را معادل سازی کردم به علت تغییر رشته. شهریه این 13 واحد درس در رشته قبلیم هست و الان در رشته جدید هم که معادل سازی شده شهریه آن هست. چرا اینجوریه؟ یعنی دوبار باید شهریه پرداخت کرد هم رشته قبلی و هم جدید؟

  1. سلام وقت بخیر
   طبق تطبیق واحد و معادل سازی پرداخت هزینه لحاظ می شود

 271. سلام وقتتون بخیر
  دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر ترم 4 هستم
  می خواستم واحد هام رو از دانشگاه فعلی ام (پیام نور) به ازاد تطبیق کنم
  ایا چارت درسی همه ی دانشگاه های ازاد ها یکی هست برای رشته؟

 272. سلام وقت به خیر من دانشجو رشته شیمی کاربردی هستم ورودی ۹۹ بدون کنکور رفتم و شبانه در دانشگاه گناباد الان ترم چهارم و تقریبا ۶۱ واحد پاس کردم والان در کنکور ۱۴۰۱ شرکت میکنم و رشته شیمی کاربردی با ازمون روزانه قبول میشم م شهریور ماهم از دانشگاه گناباد انصراف میدم و میرم دانشگاه روزانه جدید آیا امکان تطبیق واحد هست ؟ چون عیننا رشته ها یکی فقط نحوه پذیرش فرق داشته ممنونم از پاسخگوییتون

 273. سلام ببخشید اگر در کارشناسی برخی دروس اختیاری را پاس کرده ای و همان در سیلابس ارشد هم وجود داشته باشد قابل تطبیق است یا خیر مثلا فردی که کارشناسی حقوق دارد و در ارشد حقوق خصوصی باید فلسفه حقوق و حقوق هوایی را پاس کند در صورتی که در کارشناسی این دو درس را پاس کرده آیا معادل سازی میشود یا خیر

  1. سلام وقت بخیر
   این دروس که ذکر کردید ،دروس ارشد حقوق خصوصی بوده و در مقاطع دیگر حساب نخواهد شد

 274. سلام وقت بخیر من کارشناسی پیوسته دولتی مهندسی صنایع خوندم الان بعد از دوسال بخوام کارشناسی پیوسته مکانیک پیام نور بخونم آیا دروس گذرانده شده تطبیق میخوره؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای تطبیق واحد یک سری شرایط لحاظ خواهد شد

 275. سلام من کنکوردادم قبول شدم دانشگاه دولتی کارشناسی ناپیوسته خواندم لیسانس گرفتم میخواستم ببینم میشه معادل سازی کردبادانشگاه آزادچون مدرکموزده علمی کاربردی معماری میخوام ببینم میشه یاشرایطی داره که بشه مهندسی معماری

 276. سلام ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ، من از رسته پرتو پزشکی به مهندسی پزشکی تغییر رشته دادم ، ایا دروس پیش دانشگاهی که جز دروس پایه دانشگاه ازاد هستند هم برای من تطبیق داده میشن ؟ تشک

 277. سلام من فارق التحصیل کارشناسی مهندسی مواد دانشگاه دولتی سال ۱۳۹۰ هستم
  الان میخوام مکانیک یا عمران آزاد بخونم
  با توجه به ۱۱ سال وقفه آیا معادلسازی صورت میگیره
  باتشکر

  1. سلام وقتتون بخیر بستگی به نظر دانشگاه مقصد برای رشته جدید وجود دارد.

 278. سلام من ترم دو مهندسی کامپیوتر کارشناسی پیوسته هستم اگر کنکورسراسری قبول بشم در همین رشته امکان تطبیق وجود دارد؟

  1. باسلام برای تطبیق درس باید رنکینگ دانشگاه در یک سطح باشد

 279. سلام خوبین سال 87 مدرک گرفته اگه الان میخواد معادل سازی کنه میشه؟؟؟
  چن

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 280. سلام خسته نباشید. یه سوال داشتم
  من اگه در مقطع ارشد یکسال در دانشگاه آزاد درس بخونم و بعد سال دیگه باز در کنکور ارشد ثبت نام کنم، اگر دانشگاه روزانه قبول شدم آیاد درس هایی که در دانشگاه آزاد پاس کردم در دانشگاه روزانه ای که قبول شدم تطبیق میخورند؟ یا باید از اول دروس رو پاس کنم؟

  1. باسلام برای تطبیق دروس رنکینگ دانشگاه ها در یک سطح باشد

 281. سلام من دانشجوی ترم ۲ زیست سلولی و مولکولی پیام نور هستم اگه کنکور بدم و علوم آزمایشگاهی دولتی بیارم دروس عمومی و پایه که تا حالا خوندم تطبیق میخوره؟دروس مشترک هستند

  1. سلام وقت بخیر
   در تطبیق واحد دروس عمومی بیشتر از دروس تخصصی تطبیق خواهند خورد.

 282. سلام وقتتون بخیر من میخواستم بپرسم بنده لیسانس زیست فناوری در دانشگاه آزاد دارم میخواستم بدونم که امکان داره برای لیسانس طراحی صتعتی اقدام کنم و درس های تکراری که همون دروس عمومی هستند معادل سازی بشه و دوباره مجبور به گذراندن اونا نباشم؟

  1. سلام وقت بخیر
   دروس عمومی تحت شرایطی معادل سازی خواهد شد

 283. سلام
  چه رشته هایی بیشترین واحد تطبیقی با رشته ی فیزیوتراپی دارند؟
  از نوبت شبانه میتونیم انصراف ندیم،مرخص بگیریم یه ترم و بعد از کنکور انصراف بدیم؟

 284. سلام..
  من فارغ التحصیل کارشناسی پیوسته رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی از دانشگاه دولتی شهرکرد هستم..میخوام ثبت نام با سوابق تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی سپهر اصفهان رشته کارشناسی پیوسته موسیقی انجام بدم..ایا میتونم ۲۲ واحد عمومی که در دانشگاه شهرکرد گذرانده ام شامل عنوان دروس (تربیت بدنی و ورزش و زبان خارجه عمومی و فارسی عمومی و اندیشه اسلامی۱و۲ تفسیر موضوعی و انقلاب اسلامی و دانش خانواده جمعیت و تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی و ایین زندگی ) میتونم این ۲۲ واحد را برای دانشگاه غیرانتفاعی تطبیق بزنم؟؟ برای تطبیق باید چطور اقدام کنم؟

  1. وقت بخیر گرفتن چارت درسی و دروس گذرانده شده از دانشگاه قبلی و ارایه به دانشگاه جدید

 285. سلام من دانشجو ترم۲ رشته سلولی دانشگاه آزاد هستم ، ایا اگر بخواهم تو همین دانشگاه تغییر رشته بدم به رشته میکروبیولوژی درس هایی ک زیر ۱۲ شدم رو هم تطبیق میدن؟ و ایا پول معادل سازی رو باید پرداخت کنم؟ و چه زمانی باید انتقالی رو ثبت کنم

  1. سلام وقتتون بخیر تطبیق واحد بستگی به نظر دانشگاه مقصد و شرایط مختلف بستگی دارد.

 286. با سلام، من لیسانس مهندسی شیمی دانشگاه دولتی دارم و الان دانشجوی ارشد مهندسی شیمی ام و تا آخر سال فارق التحصیل میشم .. آیا میتونم برای لیسانس مجدد سال بعد کنکور سراسری بدم؟ میخوام رشته مکانیک بخونم که حدود نیمی از واحد هاش با مهندسی شیمی یکی هست .. آیا این واحد ها تطبیق داده میشن، که مثلا دو ساله تموم کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   در صورتی که شما آقا باشید، برای تحصیل به مقاطع پایین تر باید کارت پایان خدمت داشته باشید

 287. سلام من ترم 2 کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد هستم میخواستم بدونم اگر برای کنکور 1402 اقدام کنم و دانشگاه دولتی رشته خودم قبول بشم میتونم دروس 4 ترمی که تا زمان ورود به دانشگاه جدید پاس میکنم رو معادل سازی کنم؟ لازم به ذکر هست که نحوه پذیرشم در دانشگاه فعلی بدون آزمون و با سوابق تحصیلی بوده

  1. سلام وقت بخیر
   برای موردی که ذکر کردید شرایطی لحاظ خواهد شد

 288. من الان ترم دو دانشگاه دولتیم و نمیخوام امتحان های ترم دوم رو بدم و میخوام انصراف بدم و از مهر برم دانشگاه آزاد و فقط ترم یک رو تطبیق بدم .
  مشکلی نداره ؟
  کی باید برای تطبیق واحد اقدام کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   انصراف از دانشگاه قبل از شروع ترم جدید بوده و حین تحصیل ترم وجود ندارد

 289. سلام با ارز خسته نباشید به شما.
  من دانشجو دانشگاه دولتی هستم و میخام به دلایل خاصی انصراف بدم و برم دانشگاه ازاد.
  ایا واحد هایی که پاس کردم با دانشگاه ازاد تطبیق میخوره؟

 290. سلام من کارشناسی میکروبیولوژی هستم و میخوام رشته علوم آزمایشگاهی شرکت کنم، اگر بعضی دروسم راتطبیق بدهم
  مدرک میکروبیولوژی من منسوخ میشم
  یا دارای دوتا مدرک کارشناسی میکروبیولوژی و کارشناسی علوم آزمایشگاهی میشم

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 291. سلام من رشته جامعه شناسی در پیام نورو تا ترم چها پاس کردم در این سال درکنار رشته جامعه شناسی رشته فقه حقوق هم همزمان وبت نام کرده و انتخاب واحد کردم اگر من از رشته فقه حقوق در ترم اول یک دروس عمومی پاس کنم و بعد بخوام از فقه حقوق انصراف بدم میتونم اون دروس عمومی که از فقه حقوق پاس کردمو با رشته اولم جامعه شناسی معادل سازی کنم ؟!

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 292. سلام ، من ترم 4 کارشناسی مکانیک دانشگاه سراسری ام ، کلا ۳۴ واحد پاس کردم ، میخواستم بدونم میشه برم دانشگاه ازاد مهندسی کامپیوتر بخونم و این ۳۴ واحد رو معادل سازی کنم؟

  1. باسلام باید برای تطبیق زدن واحد ها و سرفصل ها یکی باشد و اصولا دروس عمومی تطبیق میخورد

 293. سلام وقت بخیر من کارشناسی مدیریت صنعتی خوندم در حال حاضر ارشد مدیریت دولتی هستم برای درس مدیریت سازمان و مدیریت درخواست معادل سازی دارم در کارشناسی من اصول مدیریت و پاس کردم آیا درخواست من تایید میشه؟

  1. سلام
   امکان تطبیق واحد از کارشناسی به ارشد وجود ندارد

 294. من کارشناسی مهندسی معدن از دانشگاه دولتی دارم بعد چند سال واحدهایم رو در دانشگاه آزاد تطبیق دادن و یک کارشناسی ناپیوسته عمران گرفتم ، الان چون ناپیوسته هست کاردانی من چه رشته ای منظور میشه

  1. سلام.ذبا توجه به اینکه رشته اولیه شما مهندسی معدن بوده است کاردانی شما معدن محسوب میشود.

  2. سلام
   مراحل تطبیق واحد درسی چجوریه؟
   اول باید بریم دانشگاه مبدا؟یا اگه مدرک فارغ التحصیلی ببریم دانشگاه مقصد اکیه؟

 295. سلام اگر میشه لطفا جواب منو بدین
  من ترم ۲ حقوق تو دانشگاه پيام نور هستم ولی هنوز امتحانات رو پاس نکردم میخوام بعد پاس ترم ۲ برم دانشگاه آزاد همون حقوق بخونم، آیا دروس معادل سازی میشن؟؟ آخه میگن باید قبل از نیمسال دوم اقدام کنم

  1. سلام. بله در صورت کسب نمره مورد قبول و بررسی دانشگاه میتوانید درخواست تطبیق واحد را ثبت کنید . منظور از اقدام قبل از ترم ۲ این است که از زمان ثبت نام شما در دانشگاه دوم بیش از یک ترم نگذشته باشد یعنی در همان ترم اول درخواست ثبت کنید.

 296. سلام وقت بخير
  من كارشناسي برق پيوسته دانشگاه دولتي قبول شدم ولي بدليل مشكلات شخصي نتونستم كامل تمام كنم وكارداني گرفتم الان ميخوام كارشناسي بگيرم ميشه واحد هارو معادل سازي كرد و بجاي كارداني ادامه داد و كارشناسي گرفت؟
  سپاس

  1. سلام خدمت شما، بله اگر مشکل نظام وظیفه نداشته باشید مدرک معادل کاردانی قرار میگیرد و میتوانید برای کارشناسی ناپیوسته اقدام کنید.

   1. سلام
    واسه تطبیق واحد باید به دانشگاهی که قبلا بودیم هم مبلغی پرداخته بشه؟

    1. سلام وقت بخیر بستگی به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی دارد.

 297. سلام خسته نباشید علوم آزمایشگاهی غیرانتفاعی می خونم، داروسازی دولتی قبول شم دروس مشترکم تطبیق میخورن؟

  1. رشته علوم آزمایشگاهی پیراپزشکی دانشگاه غیرانتفاعی نداریم

 298. سلام
  من ترم 2 هستم شبانه ورودی 1400 برای کنکور 1401 ثبت نام کردم. اگر در کنکور قبول بشم و بخوام انتخاب رشته کنم و ثبت نام کنم در دانشگاه جدید آیا بعد از انصراف واحد هام در دانشگاه جدید معادلسازی میشه؟

 299. سلام
  وقت بخیر
  بنده فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی دانشگاه آزاد سال 1400 هستم (بدون آزمون )
  و الان ترم مهر میخوام در پذیرش بدون آزمون دانشگاه پیام نور در رشته حقوق شرکت کنم
  و من چارت درسی رشته حقوق دانشگاه پیام نور رو که نگاه کردم همه دروس عمومی اش که حدود 22 واحد میشن .. و من آن دروس عمومی چارت رشته شیمی که پاس کردم رو با رشته حقوق دانشگاه پیام نور مقایسه کردم دقیقا چه از نظر اسم و محتوا و چه از نظر تعداد واحد یکسان بودند و این 22 واحد دروس عمومی رو من در دانشگاه آزاد با نمره بالای 15 قبول شدم
  الان میتونم دروس عمومی دانشگاه آزاد رو که گذروندم در رشته حقوق دانشگاه پیام نور معادل سازی کنم ؟؟؟؟؟

  1. سلام. تطبیق واحد معمولا پس از اخذ مدرک اول امکان پذیر خواهد بود برای اطلاع از شرایط ویژه شما و پذیرش یا عدم پذیرش دروس گذرانده شده در صورتی که مدرک را اخذ نکرده آید با دانشگاه پیام نور صحبت کنید.

 300. با سلام من دارم پیراپزشکی دولتی میخونم
  بعد از تمام شدن تحصیل میخوام دوباره کنکور بدم (کنکور سراسری ،نه کنکور لیسانس به پزشکی) اگه پزشکی قبول بشم ایا واحد های مشترک من با پزشکی معادل سازی میشه و ایا در زمینه معادل سازی تحصیل در دانشگاه دولتی ،ازاد و … متفاوت است؟

  1. سلام خدمت شما، امکان تطبیق واحدهای مشترک بعد از ارائه ریزنمرات هست، ولی قوانین هر دانشگاه و هر دانشکده نسبت به بقیه دانشگاه ها متفاوت است.

 301. با سلام ، من خیلی سرچ کردم و نتوانستم آیین نامه جدید وزارت علوم برای تطبیق واحد دوره دکتری را پیدا کنم ، ممنون میشم از شما به ایمیل بنده بفرستید این آیین نامه رو ، یا اینکه لینک دانلود آن را بفرستید با تشکر فراوان

 302. با سلام ، من خیلی سرچ کردم و نتوانستم آیین نامه جدید وزارت علوم برای تطبیق واحد دوره دکتری را پیدا کنم ، ممنون میشم از شما به ایمیل بنده بفرستید این آیین نامه رو ، یا اینکه لینک دانلود آن را بفرستید با تشکر فراوان

 303. سلام . من ترم آخر کارشناسی دانشگاه فرهنگیان هستم میخواستم بدونم اگه بخوام مدرک دیگری توی یکی از رشته های مهندسی بگیرم آیا میتونم دروس عمومی رو معادل سازی کنم ؟

 304. سلام وقت بخیر
  من فارغ التحصیل عمران سال۹۴ هستم
  برای گرفتن کارشناسی شیمی باید از صفر شروع کنم یا راهی هست برای معادل سازی؟
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 305. سلام
  ترم ۶ مهندسی شیمی هستم می تونم درخواست مهمانی مبنا دانشگاه خودمون بندرعباس بدم الان دانشگاه یاسوج هستم ،در آخر مدرک کدوم بهم میدن؟

  1. سلام وقت بخیر
   دانشجویانی که قصد ثبت درخواست مهمانی مبنا در سایت
   portal.saorg.ir
   را دارند، می بایست دارای شرایط زیر باشند

   محل سکونت خانواده دانشجو نزدیک دانشگاه مورد تقاضای باشد.

   دانشجو بر اساس کارنامه اولیه خود 90 درصد نمره کنکور سراسری آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه مقصد را در همان رشته قبولی خود آورده باشد.

   دانشجویان متقاضی میهمان مبنا می توانند از همان آغاز سال تحصیلی نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

   نکته: 5 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها متعلق به متقاضیان میهمان مبنا است که نسبت به دانشجویان ورودی همان سال تحصیلی در نظر می گیرند.

   در این حالت دانشجو می تواند از همان ابتدای شروع به تحصیل میهمان دانشگاه مبنا شوند.

   حداکثر طول زمان میهمان مبنا برای دانشجویان مقطع کارشناسی پیوسته 4 نیم سال و در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و کاردانی 2 نیم سال است.
   در این نوع مهمانی دانشجو می بایست حداقل یک نیم سال تحصیلی را در دانشگاه مبدا با میانگین حداقل 13 گذرانده باشد.

   با توجه به شرایط گفته شده دانشجو می تواند تقاضای دو نیمسال تحصیلی مهمان شدن را از طریق ثبت درخواست در سامانه مذکور درخواست کند.

   حداکثر مدت میهمانی در مقاطع مختلف در مهمانی موقت متفاوت است که به شرح زیر است:

   مقطع کارشناسی پیوسته 4 نیمسال
   مقاطع کارشناسی ناپیوسته 2 نیمسال
   کاردانی 2 نیمسال
   انتخاب واحد های درسی دانشجویان مهمان، چه به صورت تک درس و چه به صورت نیمسال کامل، باید با تایید دانشگاه مبدا و طبق شرایط دانشگاه مقصد باشد.

   واحدهایی که دانشجوی مهمان در دانشگاه مبدا می گذراند، عینا در کارنامه او در دانشگاه مبدا ثبت و نمرات آن ها در محاسبات میانگین نیمسال و میانگین کل او منظور می شود.

   مدرک فراغت از تحصیل دانشجوی مهمان در کلیه حالت های مهمانی توسط دانشگاه مبدا صادر می شود.

   امکان مهمانی موقت از موسسات غیر دولتی به موسسات دولتی در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد مجاز ولی بعکس آن ممنوع است.

   شهریه دانشگاه مقصد بر اساس شهریه نوبت دوم (شبانه) خواهد بود

   مهمانی از موسسات دولتی و غیر دولتی به دانشگاه علمی و کاربردی ممنوع است.

   میهمانی از موسسات غیر دولتی به دانشگاه های فنی و حرفه ای و برعکس مجاز است.

   نکته: انجام مهمانی (مبنا، موقت، دائم) از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در یک شهر ممنوع است.
   استثنا: مهمانی از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در یک شهر تنها برای دروس تک درس مجاز است.
   میزان ظرفیت پذیرش دانشجوی میهمان از سوی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی.

 306. سلام
  ببخشین مهمانی مبنا میشه درخواست
  ورودی ۹۸ رشته مهندسی شیمی دانشگاه یاسوج الان می تونم درخواست مهمانی مبنا شهر خودم بندرعباس بدم در آخر مدرک کدوم دانشگاه بهم میدن ؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

 307. سلام و عرض ادب
  من کارشناس ارشد مهندسی عمران گرایش سازه از دانشگاه آزاد دارم حالا در موسسه غیردولتی در رشته مهندسی ایمنی بهداشت محیط زیست دارم ارشد میخونم ترم اول درس هستم … میشود دو درس زبان تخصصی و سمینار که در هر دو رشته هست تطبیق داد؟

 308. سلام و عرض ادب
  من کارشناس ارشد مهندسی عمران گرایش سازه از دانشگاه آزاد دارم حالا در موسسه غیردولتی در رشته مهندسی ایمنی بهداشت محیط زیست دارم ارشد میخونم ترم اول درس هستم … میشود دو درس زبان تخصصی و سمینار که در هر دو رشته هست تطبیق داد؟

 309. سلام من دوترم در رشته فیزیک تحصیل کردم و میخوام تغییر رشاه بدم به شیمی و درسهام رو تطبیق بدم حدودا ۲۴واحد قابل تطبیق دارم،ممکنه یک نیمسال عقب بیوفتم؟

 310. سلام من ورودی ۹۹ هستم ولی ب دلیل مریضی یه ترم هیچی امتحان نتونستم بدم و توی اون ۲ و نیم سال نمیتونم واحد هامو پاس کنم یک ترم عقب افتادم
  ایا بعد دو نیم سال میتونم بازم ب تحصیلم ادامه بدم ؟

 311. سلام
  من دانشجو مهندسی کامپیوتر دانشگاه سراسری ترم 4 هستم و 49 واحد پاس کردم.
  اگه بخوام از دانشگاه سراسری انصراف بدم و ادامه تحصیل رو در دانشگاه آزاد بدم آیا دروسی که نمرشون رو بالای 12 گرفتم تطبیق داده میشن؟ ( هم دروس تخصصی هم دروس عمومی )

  1. چرا می خواید از سراسری بیاین دانشگاه آزاد؟ همه دنبال این هستن که سراسری قبول شن و یا از آزاد بیان سراسری!

 312. من‌ سال ۸۸ دانشگاه صنعتی قبول شدم رشته مهندسی محیط زیست دوترم خوندم وبعدش یک ترم مرخصی گرفتم وبعدامتحان دادم دررشته پزشکی بین الملل قشم قبول شدم واحدهای گزرانده عمومی را به دانشگاه جدید‌فرستادم ومعادل سازی شد . حالا برای گرفتن دانشنامه وریزنمرات میگند باید ازطرف دانشگاه خودشون نمرات‌را برای ما پست کنند تا ما مدرک صادر کنیم ایا اینکارسون درسته وانجام میشه سخت نگرانم راهنمایی فرمایید سپاس

 313. سلام خسته نباشید.
  من ورودی 95 رشته مهندسی برق دانشگاه تبریز گرایش مخابرات بودم از سال 99 نرفتم دانشگاه و کلا 37 واحد پاس کردم. الان میخوام همون رشته رو(بدون کنکور) تو دانشگاه آزاد ثبت نام کنم. آیا امکان تطابق دروس هست و چندتاشو میتونم تطابق بدم؟

 314. سلام، برای کارشناسی ناپیوسته حداکثر چند واحد قابل تطبیق است؟؟؟

 315. سلام، برای تطبیق واحد از مدرک قبلی ،محدودیت زمانی وجود دارد؟؟ برای ارشد و کارشناسی ناپیوسته؟؟؟

 316. سلام، برای تطبیق واحد از مدرک قبلی محدودیت زمانی وجود دارد؟؟؟ برای ارشد و برای کارشناسی ناپیوسته

 317. سلام، بنده فوق لیسانس را سال 91 از دانشگاه آزاد گرفته ام، الان چطور میتونم همان مدرک را با تاریخ جدید بگیرم؟؟ که سریعترین و راحتترین روش باشه؟؟؟

 318. سلام من کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار مشغول تحصیل هستم کارشناسیم هم همین رشته بوده الان میگن دو واحد زبان تخصصی باید پاس کنی در صورتیکه من در کارشناسی این درس رو پاس کردم تکلیف چیه

 319. سلام کارشناسی برقق دارم از دانشگاه آزاد ماهشهر والان یزدم چطور میشه کارشناسی برق به کارشناسی ایمنی وبهداشت تغییر داد ۶ سال فارغ التحصیلم

 320. سلام من لیسانس برق قدرت ( کارشناسی ناپییوسته) دارم .ایا با مدرک کاردانیم که برق هست میتونم لیسانس شیمی (کارشناسی ناپیوسته دوساله )بگیرم

 321. با سلام،من سال 82 فارغ‌التحصیل شده ام،الان قصد تحصیل دارم، آیا دروسی که گذرانده ام قابل تطبیق در زمان حال هستند؟یا فاصله زمانی خاصی در نظر گرفته شده است؟

 322. با سلام،من سال 82 فارغ‌التحصیل شده ام،الان قصد تحصیل دارم،ایا دروسی که گذرانده ام قابل تطبیق در زمان حال هستند؟یا فاصله زمانی خاصی در نظر گرفته شده است؟

 323. سلام وقت بخیر من‌کارشناسی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد دارم .‌ اگر دانشگاه دولتی پزشکی قبول بشم واحدام تطبیق میخوره ؟ مثلا عمومی ها

 324. سلام من فارغ التحصیل داروسازی هستم و الان پزشکی هم قبول شدم میخوام واحدهای مشترک. دارو و پزشکی رو تطبیق بدم حدودا ۴۶ واحد است که نمره هم بالای ۱۵ هستش حال سوالم اینه با این کار سنوات پزشکی برای من و اتمام آن طی ۴/۵ صورت می گیرد؟

  1. سلام وقتتون بخیر به پاسختون رسیدید ؟ منم همین سوالرو دارم و اینکه در نهایت تفاوتشون چند واحد شد؟ چند تا نیمسال باید برای فارغ التحصیلی رشته دوم بخونید؟
   ممنون میشم جوای بدید♡

 325. سلام و عرض ادب، در بین نظرات شخصی پرسیده بود اگر بخواییم از دانشگاه آزاد به دولتی بریم و یک رشته متفاوت، آیا واحدهای مشترک تطبیق میخورند یا خیر، شما فرمودید ک بنابر قوانین داخلی دانشگاه دولتی امکانپذیر نیست، من متوجه این صحبتدون نشدم، منظورتون اینکه از دانشگاهی به دانشگاه دیگ متفاوته و بستگی ب اون دانشگاه دولتی داره، یا اینکه کلا تحت هیچ شرایطی از آزاد ب دولتی تطبیق نداریم، حتی اگر با نمره 20 باشه؟ متشکر میشم خیلی صریح و واضح جواب بدین

 326. سلام وقت بخیر میشه من در یک دانشگاه ازاد مثلا واحد داریون دروس کارشناسی رو‌بگذرونم و دو ترم اخر یا ترم اخر مهمان شیراز بشم و مدرکم دانشگاه واحد شیراز بخوره؟؟در چه صورتی میشه در دانشگاههای واحد دیگر تحصیل کرد اما مدرک رو مرکز استان قید کنن؟؟بخاطر شرایط کاری مجبورم و‌امکان تحصیل در مرکز استان رو ندارم

 327. سلام وقت بخیر میشه من در یک دانشگاه ازاد مثلا واحد داریون دروس کارشناسی رو‌بگذرونم و دو ترم اخر یا ترم اخر مهمان شیراز بشم و مدرکم دانشگاه واحد شیراز بخوره؟؟در چه صورتی میشه در دانشگاههای واحد دیگر تحصیل کرد اما مدرک رو مرکز استان قید کنن؟؟بخاطر شرایط کاری مجبورم و‌امکان تحصیل در مرکز استان رو ندارم

 328. من یه ترم شبانه گرافیک در دانشگاه فنی حرفه ای خوندم، الان میخام برای کنکور ثبت نام کنم اگر همین رشته و دانشگاه روزانه قبول شم میتونم تحصیلمو به صورت روزانه ادامه بدم یا باید دوباره دو ترم بخونم؟

 329. سلام خسته نباشید
  من دانشجو ترم ۲ مترجمی آلمانی دانشگاه آزاد هستم،اگر من کنکور بدم و در دانشگاه دولتی همین رشته رو انتخاب کنم دروسی که پاس کردم طتبیق داده میشه؟

 330. سلام دوست عزیز. چه جوری میشه رفت خارج و دندون خوند و برگشت یک ساله؟

 331. سلام من چند سال پیش کارشناسی رشته الهیات و معارف گرایش فلسفه اسلام فارغ التحصیل شدم.الان ایا راهی هست تغییر گرایش بدم به الهیات و معارف گرایش فقه و حقوق؟

 332. من ترم ۳ ارشد مدیریت کسب و کار هستم الان دانشگاه اعلام کرده ۴ واحد دروس جبرانی به چارت اضافه شده که من این دو درس را در دوره کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی گذرانده ام )روش تحقیق و زبان تخصصی(آیا باید دوباره در ارشد هم اینا رو پاس کنم؟

 333. سلام من ترم چهار رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد هستم. اگر امسال کنکور شرکت کنم و رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه دولتی قبول بشم میتونم واحد هایی که پاس کردم رو معادل سازی کنم؟

 334. من درس تنظیم خانواده را ۲واحدی پاس کردم آیا مجدد باید در این دانشگاه دانش خانواده را پاس کنم یا معادل سازی می شود

 335. سلام ببخشید من دانشجوی پرستاری دانشگاه آزاد هستم وقبلا در رشته مدیریت دولتی دانشگاه آزاد درس خوندم ودرس هایه عمومی رو تطبیق زدن برام درس تنظیم خانواده ۲واحدی پاس کرده بودم وهمون هم تطبیق خورد ولی الان دانشگاه گفته باید دانش خانواده ۲ واحدی رو بگذرونم من سوالم این هست که آیا این حرف درسته؟؟

 336. سلام. ممنون از سایت خوبتان. آیا امکان معادل سازی درس های فیزیک مکانیک 2 واحدی و فیزیک حرارت 2 واحدی (مربوط به کاردانی ناپیوسته عمران – کارهای عمومی ساختمان) با درس فیزیک مکانیک و حرارت 3 واحدی (مربوط به کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری) وجود دارد؟

 337. سلام من دانشجو مهندسی پزشکی تهران ترم بهمن هستم ایا میتوانم دروسم رادر مهر اینده در دانشگاه ازاد کرمان در همین رشته تطبیق بدم یا ادامه بدم

  1. سلام بله بسته به شرایط آموزشی دانشکده و ریزنمرات ، دروس بالای ۱۲ و اگر ۸۰ درصد محتوا یکسان باشد توسط کمیسیون آموزش بررسی میشود.

 338. سلام من ترم 4 مدیریت مالی هستم کارشناسی پیوسته هستم میخواستم ببینم اگه از دانشگاه آزاد انصراف بدم سال بعد دانشگاه دولتی اگه کنکور همین رشته رو قبول بشم میتونم تطبیق واحد بدم یا نه؟

  1. سلام خدمت شما، بستگی به قوانین دانشکده قبولی دارد، درحالت کلی اگر نمرات بالای ۱۲، ۸۰ درصد شباهت را داشته باشد امکان ثبت درخواست دارید.

 339. سلام برای معادلسازی واحدهای عمومی،
  دانشگاه میگه قانون هست که اگر بیشتر از پنج سال گذشته باشه امکان تطبیق نیست. من هرچی گشتم چنین بندی پیدا نکردم. امکانش هست راهنمایی کنید

  1. سلام خدمت شما ،در آیین نامه قید شده اگر بیشتر از ۱۰ سال گذشته و ۸۰ درصد شباهت نداشته باشد امکان معادل سازی نیست.

 340. سلام وقت بخیر، من دانشگاه اصفهان مهمان بودم برگشتم دانشگاه مبدا، ترم آخر هستم و هنوز واحدهای من رو تطبیق ندادن،دو درس در دانشگاه مقصد ۲ واحدی هستن ولی در دانشگاه مبدا ۳ واحدی، هیچ روشی برای تطبیق اینها نیست؟ من واقعا نمیتونم ۹ ترمه بشم

  1. سلام. یکی از شروط اعمال تطبیق واحد تطابق تعداد واحد ها می‌باشد عدم وجود این شرایط مانع از اعمال تطبیق واحد خواهد شد.

 341. سلام،خدا قوت
  یه سوال خدمت شما داشتم، سال ۹۳ در دانشگاه پیام نور ترم اول مشروط شدم ونمرات بعضی از دروس بالای ۱۲ بود ،آیا امکان تطبیق برای دانشگاه روزانه ایلام هست ؟

  1. سلام. معمولا دانشگاه ها ب دولتی با تطبیق واحد از سایر دانشگاه ها موافقت نمی‌کنند برای اطلاع از این موضوع با کارشناس آموزش دانشگاه ایلام صحبت کنید.

 342. سلام
  من سال90کارشناسی رشته ادبیات دانشگاه پیام‌نور گرفتم
  الان ترم دوم رشته حقوق پیام نور میخونم
  مشمول تطبیق واحد هستم؟

  1. سلام. بله طبق اساسنامه دانشگاه پیام نور شما تا پیش از اتمام ترم دوم میتوانید برای تطبیق واحد اقدام کنید.

 343. سلام خسته نباشید من فارغ تحصیل از رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزاد هستم ۲ سالی میشه که از فارغ تحصیلیم گذشته ولی دوباره میخوام کنکور بدم برا دارو دانشگاه دولتی آیا میتونم واحدهای عمومیو تطبیق بدم؟

  1. سلام درصورتی که ۵ سال بیشتر نگذشته باشه از کارشناسی قبلی بله

 344. سلام.من دانشجوی کارشناسی پیوسته مکانیک دانشگاه آزاد هستم.الان 85 واحد پاس کردم و میخوام مدرک کاردانی بگیرم و مارشناسی ناپیوسته مکانیک خودرو بخونم تو همون دانشگاه.27 واحد از دروش مکانیک خودرو رو خوندم بین اون 85 واحد.میتونم اونارم معادل سازی کنم؟

  1. سلام برای تطبیق واحد اگر نمرات بالای ۱۲ است و شباهت ۸۰ درصدی وجود دارد باید درخواست دهید و بررسی شود، اگر معافیت تحصیلی گرفتید طبق قوانین نظام بعد از گرفتن معادل کاردانی امکان ادامه تحصیل ندارید.

 345. سلام. ایا میشود دروس عمومی که در دانشگاه روزانه گذرانده ام را در دانشگاه ازاد تطبیق واحد بزنم؟

  1. سلام اگر نمرات بالای ۱۲ باشد و ۸۰درصد شباهت دروس باشد و بیشتر از ۱۰‌سال از مدرک نگذشته ، باید به آموزش دانشکده درخواست دهید و بررسی میشود.

 346. سلام توروخدا جواب بدید من60واحد درس تو پیام نور رشته حقوق خوندم اما اومدم دانشگاه آزادرشته خودمم ک حقوقه رو بخونم و این دروس معادل سازی واسم شد اما مشکل اینه هزینه معادل سازیم ‌شده یک میلیون و چهارصد.. ایا معادل سازی مگه هزینه داره اخه؟

  1. سلام. بله هزینه معادل سازی دروس یک سوم هزینه شهریه هر واحد درسی خواهد بود.

 347. سلام وقت تون بخیرم عذر خواهم یک سوال داشتم راجب اینکه من الان دانشجوی کارشناسی پیوسته رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزادم و دیپلم تجربی دارم میخواستم بدونم که آیا امکانش هست که کنکور ریاضی بدم و همین رشته رو برم دانشگاه دولتی ادامه بدم و این دو ترمی که میخونم توی آزاد رو آیا تطبیق میدن یا نه ؟

  1. سلام. میتوانید مجدد در کنکور شرکت کنید و در هر دانشگاه دیگری به تحصیل بپردازید. تطبیق واحد از دانشگاه آزاد به سراسری معمولا به سختی انجام میشود و برخی از دانشگاه ها ی دولتی حتی با تطبیق دروس عمومی موافقت نمی‌کنند.

 348. با سلام،
  من قبلا در دانشگاه غیرانتفاعی ۸۸ واحد گذروندم بعدا بخاطر مشکلات سلامتی و نظام وظیفه با مشورت دانشگاه از اونجا اخراج شدم و دوباره برگشتم همون دانشگاه که ادامه تحصیل بدم و کارشناسیم رو بگیرم.
  ولی الان برای من هزینه معادلسازی تعیین شده.میخواستم بدونم این قانونیه؟

  1. سلام بله شما باید از لحاظ قوانین دانشگاه غیر انتفاعی این هزینه را پرداخت کنید یا در نهایت با اعتراضی در صورت پذیرش از طرف دانشگاه از مبلغ ان کسر کنید .

 349. سلام من فارغ التحصیل رشته مدیریت پروژه سال ۹۴از پیام نور کرج هستم بدون کنکور عمران میخوام ثبتنام کنم دانشگاه آزاد ملارد آیا دروس رو تطبیق میدن چون ۸۰درصد این دو رشته شامل دروس مشابه هستن .خود دانشگاه پیام نور تطبیق نمیدهد میگه باید ۵سال کمتر گذشته باشه از مدرک ،میخواستم بدونم شرط دانشگاه آزاد چند سال هست ؟

  1. سلام وقت بخیر سلام در این مورد شرایط ها در دانشگاه ها بر اساس قوانین جمعی دانشگاه هاست و یکسان است .

 350. من سال ۸۳ لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد گرفتم .الان میخوام رشته حقوق در دانشگاه آزاد بخونم ..آیا امکان تطبیق واحد در رشته حقوق دارم

 351. سلام
  ۱-درس منطق ۱ د رشته فقه حقوقی اسلامی پاس کردم
  تغییر رشته انجام دادم به رشته حقوق قضایی
  درس فلسفه منطق پیش دانشگاهی همان محتوای درس هست
  آیا تطبیق مابین نمره منطق ۱ و درس فلسفه منطق انجام مشه؟
  ۲- درس زبان عمومی ۳ واحدی نمره ۱۱ آیا قابل تطبیق هستد ؟

  1. سلام برای درس زبان نمره باید بالای ۱۲ باشد که مورد بررسی قرار بگیرد، برای فلسفه اگر محتوای درسی ۸۰ درصد شباهت دارد باید آموزش دانشکده بررسی کنند و خبر نهایی را اعلام کنند.

 352. سلام.من دانشجوی ترم۴ کارشناسی مترجمی دانشگاه غیرانتفاعی هستم و با سوابق هم رفتم.میخواستم بدونم اگه سال۱۴۰۱ بخوام برم دانشگاه فرهنگیان یسری دروس مشترک و عمومی هارو با توجه ب اینکه از غیرانتفاعی به فرهنگیان رفتم میشه تطبیق زد یا نه؟

  1. سلام اگر نمرات بالای ۱۲ باشد و آموزش دانشکده موافقت کند میتوان تطبیق واحد انجام داد.

 353. سلام . امکان داره دروس عمومی رو که در دانشگاه غیرانتفاعی خراسان مشهد خوندم در دانشگاه دولتی مثلا فردوسی در یک رشته دیگه تطبیق بدم ؟ هزینش چقدره ؟ در طی دو ترم 15 واحد عمومی برداشتم .

  1. سلام. معمولا دانشگاه های دولتی تطبیق واحد از سایر دانشگاه ها را نمی‌پذیرند . در صورت پذیرش شما میتوانید دروس عمومی و دروس دارای محتوای مشترک را به شرط کسب حداقل نمره ۱۲ معادل سازی کنید .

 354. سلام؛ من دانشجوی انصرافی دانشگاه دولتی هستم و الان آزاد میخونم. میخواستم 6 واحد درس عمومی معادل سازی کنم. رفتم دانشگاه دولتی گفتن که باید لغو تعهد بزنم! لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم.

  1. سلام. لغو تعهد دانشگاه دولتی دارای مراحل مختلفی است متاسفانه امکان بیان تمام مراحل در اینجا وجود ندارد برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 355. سلام یک سوالی داشتم برادر بنده لیسانس غیر فنی داشته رفته فوق فنی خونده حالا باز میخواد برگرده لیسانس فنی بخونه آیا امکان داره؟بعد اگر امکانش هست آیا دروسی که در ارشد خونده رو مطابقت بده برای لیسانسش

  1. سلام. میتوانید مجدد در رشته دیگری در مقطع کارشناسی تحصیل کنید اما دروس از مقطع بالاتر بالاتر قابلیت تطبیق ندارند.

 356. سلام وقت بخیر
  من میخواستم بدونم تاریخ معادلسازی دروس تا چه زمانی هست، من از دانشگاه سراسری انصراف دادم و الان در علمی کاربردی درس میخونم، متاسفانه دانشگاه قبلی ریزنمرات رو دیر ارسال کردن و الان دانشگاه علمی کاربردی میگه تاریخش تموم شده،، خواستم ببینم راه دیگه ای وجود نداره یا من نمیتونم تو نیم سال دوم سال تحصیلی معادلسازی دروس رو انجام بدم ؟

  1. سلام. برای معادل سازی دروس در اکثر دانشگاهها باید در ترم اول و بدو ورود اقدامات لازم را انجام دهید.

 357. حد اکثر چند سال میتونه از پاس شدن واحدی که میخواهم تطبیق بدم، بگذره؟

 358. سلاموقتتون بخیر من دانشجوی دبیری هستم میخواستم بعداز فارغ التحصیلی پزشکی بخونم خواستم بپرسم که قبول میکنن دروس مشترک رو معادلسازی کنم اونوقت طول تحصیلش چقدر کم میشه

  1. باسلام فقط دروس عمومی امکان تطبیق خواهد داشت دوست عزیز

 359. سلام وقت بخیر بنده بر اساس سوابق تحصیلی ورودی بهمن غیرانتفاعی قرآن ‌وحدیث قبول شدم سوالم اینه ک اگه این ترم وارد دانشگاه بشم برای تحصیل ودر کنارش کنکور 1401شرکت کنم اگه روزانه قبول شم میتونم ترم خونده شده رو تطبیق بزنم یا امکانش نیست و اینکه اگه تطبیق بخوره باید جریمه بدم

  1. باسلام دوست عزیز میتوانید تطبیق بزنید درصورت انصراف باید جریمه پرداخت شود

 360. سلام من کاردانی نرم افزار کامپیوتر خوندم والان ترم 3 کارشناسی آموزش ابتدایی هستم می خواستم بدونم زبان خارجی که کاردانی گذروندم تطبیق می خوره با زبان خارجی که الان دارم یانه؟ واینکه معدلم بالا باشه می تونم واحد بیشتری انتخاب واحدکنم؟

  1. درصورتی که ۵ سال از لیسانس اول شما نگذشته باشد بله میتوانید تطبیق واحد بزنید و درصورتی که معدل شما الف باشد میتوانید ۲۴ واحد اخذکنید

 361. سلام وقت بخیر ایا میشه فقط جریمه درس هایی که مد نظر خودمون هست رو پرداخت کنیم و ریز نمرات رو دریافت کنیم و تطبیق درس انجام بدهیم ؟

 362. با سلام بنده حدود 15 سال پیش در مقطع کاردانی کامپیوتر از دانشگاه دولتی فارغ تحصیل شدم .الان میخوام رشته کودکیاری ادامه بدم ایا میشه با معادلسازی کردن الان در مقطع کارشناسی ثبت نام کنم؟

 363. با سلام

  من سال ۹۸ از رشته کارشناسی بهداشت عمومی روزانه انصراف قطعی دادم الآن میخوام دوباره کنکور بدم و همون رشته ی بهداشت عمومی رو تو آزاد و یا دولتی ادامه بدم به نظرتون امکان اینکه واحد هایی که قبلا پاس کردم رو تطبیق بدن وجود داره یا خیر

  1. معادل سازی تا 5 سال امکانپذیر میباشد در صورتیکه دانشگاه موافقت کند امکان تطبیق وجود دارد

   1. سلام دروس‌ عمومی چطور؟من بهمن ۹۶فارغ التحصیل شدم الان فقط میخام دروس عمومی تطبیق بدم نمیشه

 364. سلام من حدود ۱۲ واحد عمومی در دانشگاه وزارت علوم پاس کردم و بعد انصرف دادم الان دانشجوی وزارت بهداشتم میشه این ۱۲ واحد روتطبیق بدم؟

  1. درصورت موافقت دانشگاه و داشتن شرایط تطبیق امکان پذیر است

 365. سلام من دانشگاه غیر انتفاهی مجازی ثبت نام کردم ولی متوجه شدم زیاد مدرک معتبری نداره من امکان اینکه باز کنکور بدم همون رشته بقیشو ازاد بخونم و اون درس هایی که خوندمو معادل سازی کنم هست؟
  چاصلا جایی این دانشگاهو قبول داره برای معادل سازی ؟

  1. سلام درصورتی که دانشگاه جدید درکد ر شته ی جدید موافقت کند امکان معادل سازی وجوددارد ولی معمولا دانشگاه ازاد موافقت نمی کند

 366. سلام وقت بخیر من ورودی سال90پیامنور بودم رشته مهندسی شیمی سال 94 هم فارغ التحصیل شدم الان براساس سوابق تحصیلی حقوق پیامنور ی استان دیگ قبول شدم پرسیدم ک درسای عمومی رو تطبیق بزنم گفتن ک نمیشه بخشنامه جدید اومد زیر پنج سال تطبیق میزنن من 6 سال فارغ التحصیل شدم الان کاری نمیشه کرد تطبیق زد؟ ممنونم

 367. سلام من دانشجوی روانشناسی دانشگاه ازاد هستم
  اگه کنکور بدم و همین رشته رو توی دانشگاه دولتی قبول بشم،تطبیق میدن واحدهامو؟

 368. سلام من از دانشکده دولتی هواپیمایی تهران قبول شدم با رتبه ۲۰۰۰
  میخوام کنکور بدم اگع از دانشگاه های شریف و تهران قبول شم میتونم تطبیق بدم نمراتو معدلمم ۱۷

 369. سلام من فارغ‌التحصیل رشته مهندسی مدیریت وآبادانی روستاها هستم .میخواستم بپرسم میتونم معادل سازی بارشته علوم تربیتی بکنم

  1. سلام. دروس عمومی با نمره بالاتر از ۱۲ قابلیت تطبیق واحد دارند.

  2. سلام وقت بخیر .من دانشگاه دولتی بودم قبلا تمام واحدها رو پاس کردم ولی معدلم به دوازده نرسید و دیگه سراغش نرفتم..الان یه لیسانس از دانسگاه آزاد گرفتم اگه برم دانشگاه قبلی که دروس عمومی رو گذروندم ولی هیچ مدرکی نگرفتم برام تطبیق میدن؟ از دانشگاه قبلی مدرکی که ثابت بشه دوره لیسانس رو گذروندم میشه گرفت؟

 370. سلام من ترم ۱ علوم تربیتی رو در بوعلی خوندم میتونم توی ملایر همون رشته رو ادامه بدم و انتقالی بگیم؟

  1. سلام. بله میتوانید درخواست انتقال خود را ثبت کنید درخواست شما با توجه به شرایط و قوانین دانشگاه بررسی خواهد شد و نتیجه به شما ابلاغ می‌گردد.

 371. سلام من دانشجوی مهندسی برق بر اساس سوابق تحصیلی کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد ورودی99 ایلام هستم و ترم 1و2رو در ایلام گذروندم و ترم3 رو مهمان گرفتم و توی سنندج تموم کردم و الان ترم4 رو هم می خوام توی سنندج دوباره مهمان بگیرم و تمومش کنم(کلا۲ترم رو در ایلام و۲ترم رو در سنندج گذروندم).
  سوالی که دارم اینه اگه من بخوام سال بعد کنکور ۱۴۰۱ ریاضی شرکت کنم و همین برق منتها چمران اهواز برم امکانش هست برام معادل سازی بکنن؟
  سقف نمره اش چقدره؟؟

  1. سلام. در صورت پذیرش مجدد در یک رشته هیچ دانشگاهی با تطبیق کلیه واحد ها موافقت نخواهد کرد تعداد واحد قابل تطبیق توسط کمسیون آموزشی بررسی و به شما ابلاغ خواهد شد.

 372. باسلام بنده در دانشگاه آزاد در کاردانی به کارشناسی در رشته ی حقوق هستم یک ترم گزراندهام میخوام برم دانشگاه علمی کاربردی بخونم میتونم درس های این نرم که گزروندم دران دانشگاه تطبیق بدم وهمون حقوق بخونم؟ میشه یا نه؟

  1. سلام. برخی دروس شما با توجه به تشخیص کمسیون آموزشی دانشگاه قابلیت تطبیق پیدا دارند نه تمامی دروس.

 373. سلام وقت بخیر. من لیسانسم رشته‌ی معارف اسلامی از دانشگاه دولتی بوده. و الان ترم یک رشته روانشناسی ارشد دانشگاه آزاد هستم .میخواستم بدون آیا دروس باید معادل سازی شه؟

  1. سلام. خیر باید چند واحد را به عنوان پیش نیاز بگذرانید.

 374. سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم که آیا امکان تطبیق واحد های عمومی از آزاد به دولتی برای دو رشته ی متفاوت وجود داره ؟

  1. سلام. بسته به قوانین داخلی دانشگاه دولتی این امر امکان پذیر است.

 375. سلام.من لیسانس زیست شناسی سلولی از دانشگاه دولتی دارم.اگه بخام دوباره کنکور تجربی بدم و رشته پیراپزشکی بخونم ایا دروس عمومی تطبیق میخورن؟

  1. سلام. بله دروس عمومی و دروسی که دارای۸۰ درصد محتوای مشترک هستند در صورت کسب نمره بالاتر از ۱۲ برای شما تطبیق داده میشوند.

 376. سلام من دانشجوی کاردانی به کارشناسیحسابداری ام یه ترم تو دانشگاه دولتی درس خوندم بعدش انصراف زدم و الان پایان ترم تو ازاد رو دارم میخونم بهم گفتن اگه مدرک میخوای باید جریمه بدی و مدرک کاردانیم هنوز تو دانشگاه دولتیه میخواسم ببینم چطوری میشه این جریمه رو نداد و مدرکمو بگیرم چون دارم ازاد درس میخونم برام سخته باز اونجا شهریه بدم. و ایا الان که یه تزم تو ازاد خوندم میتونم درسایی که در دولتی خوندم رو باز تطبیق بدم

 377. سلام. من ترم 1 حقوق پیامنور هستم.میخوام بعد از اتمام ترم2 دوباره کنکور بدم و همین رشته رو برم دولتی.فرقی نداره چه واحد هایی انتخاب کنم؟ عمومی تخصصی هر دو رو میتونم تطبیق بدم در دانشگاه دولتی؟؟؟؟ ممنونم

  1. اگر معدل بالا و نمرات بالای 16 داشته باشین تطبیق میزنن

 378. سلام من کاردانی برق بدون آزمون دانشگاه آزاد دارم میخوام برم کاردانی شیمی، آیا دروس عمومی تطبیق میشن

 379. سلام من کاردانی برق بدون آزمون از دانشگاه آزاد دارم میخوام برم کاردانی شیمی آیا دروس عمومی تطبیق میشن

 380. سلام، دو ترم ارشد حسابداری دانشگاه آزاد خوندم، در صورت قبولی تو کنکور روزانه، دروس گذرانده شده تطبیق میخورن؟

 381. دانشگاه فعلی خودش باید درخواست ریزنمرات رو به دانشگاه قبلی شما بدهد تا ریزنمرات براشون بفرستن.نیازی به آزادسازی مدرک نیست

 382. سلام من از ازاد به ی ازاد دیگه انتقالی گرفتم الان بعد دو ترم میگن باید هزینه معادل سازیو بدی اصلا اون اولش برام توضیح ندادن الان بعد دو ترم گفتن بعد الان من بخوام انصراف بدم از این دانشگاه بازم هزینه معادلسازیو باید بدم ؟

 383. سلام من سال 99 کنکور انسانی دادم و با رتبه 7100 تاریخ شبانه اصفهان اوردم ولی بجاش رفتم حقوق دانشگاه خوراسگان اصفهان اون سال من انتخاب رشته به شدت بدی داشتم و فقط رشته های دانشگاه های اصفهان را زده بودم ولی الان به شدت پشیمونم چون با رتبم رشته های روزانه شهر های دیگه را میاوردم ولی نزدم و الان به رشته حقوق هم علاقه ای ندارم خواهشا خواهشا خواهشا بهم بگید ایا راه برگشتی هست برام

  1. بله امکان تغییر رشته هست بشرط گذروندن یک ششم واحدهای درسی و معدل بالای 12 ترم قبل و رتبه ی شما از اخرین ورودی پذیرفته شده نباید کمتر باشد

 384. سلام من ترم اول کارشناسی نا پیوسته حسابداری هستم ،سوالم اینه که اگه در پایان ترم بخوام انصراف بدم برم خدمت ، بعد از خدمت برای ادامه تحصیل در همین رشته و دانشگاه تطبیق به چه صورت انجام میگیره

 385. سلام من ترم سوم رشته مدیریت مالی هستم
  میخواستم ببینم میتونم برای ترم بعد برم دانشگاه آزاد و همین رشته رو بخونم
  یعنی میتونم تطبیق واحد بدم برای ترم چهارم؟
  و اینکه چه شرایطی داره؟

  1. دانشگاه ازاد تعداد واحدهایی که نمرات انها بالای 12باشد را قبول میکند

 386. من سال ۹۶ کارشناسی ارشد مدیریت صنعتیم تموم شده الان دوباره میخوام کارشناسی ارشد حسابداری صنعتی بخونم دروس عمومی وبعضی دروس حسابداری مشترک داره اونوقت الان معادل سازی میشه ؟؟

 387. سلام من سال ۹۲ فارغ التحصیل شدم در مقطع لیسانس دانشگاه غیر انتفاعی الان کاردانی علمی کاربردی میخونم و قصد تطبیق داشتم اما گفتن نباید از ۷ ساا بیشتر باشه من بهمن تموم کردم و میگن اگر فروردین بود میشد کاریش کرد میخوام بدونم این قانون درسته؟

  1. سلام. بله در این مورد باید تابع قوانین دانشگاه باشید.

 388. سلام من ترم ۳ حقوق گرایش ضابطین قضایی علمی کاربردی میخونم الان میخواستم انصراف بدم و دانشگاه آزاد حقوق بخونم ایا واحد های درسی عمومی و تخصصی که پاس کردم در دانشگاه آزاد تطبیق میخوره ؟

  1. سلام. بله دروس عمومی و دروسی که بیشتر از ۸۰ درصد مباحث مشترک داشته باشند در صورت کسب نمره بالاتر از ۱۲ قابلیت تطبیق واحد دارند.

 389. سلام من سه ترم دانشگاه ازاد تهران رشته تربیت بدنی درس خوندم الان اگه بخوام برم دانشگاه دولتی همین رشته واحد های پاس شدم رو برام معادل سازی میکنن؟

  1. سلام. تطبیق واحد از دانشگاه آزاد به سراسری با سختی و گاهی اوقات با توجه به قوانین دانشگاه انجام نمیشود.

 390. سلام
  وقتتون بخیر..
  ببخشید یک سؤال داشتم، تورو خدا اگه جوابشو میدونید بهم بگید🙏
  من الان دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث هستم دوره روزانه و یک ترم دیگه دارم که فارغ التحصیل بشم..
  میخوام کنکور سال دیگرو شرکت کنم برای فرهنگیان
  ولی از اونجایی که از این رشته فقط یک ترم دیگه دارم تا فارغ التحصیل بشم، حیفم میاد که از این رشته انصراف بدم
  میخواستم ببینم میشه انصراف بدم و بهمن ماه توی شبانه این رشته ثبت نام کنم آیا دروسی که توی روزانه خونده بودم و پاسشون کرده بودم تطبیق میخوره؟

  1. سلام برای تطبیق واحد اگر نمرات بالای ۱۲، ۸۰ درصد شباهت و تعداد واحدها یکسان باشد بعداز درخواست در آموزش بررسی میشود.

 391. سلام خسته نباشین. ببخشید معادل سازی از رشته داروسازی ازاد به روزانه پزشکی انجام میشه تو واحدهای مشترک؟

  1. سلام بستگی به نظر مدیر آموزش دانشکده دارد ، اما اگر شرط ها ی لازم را دارید بله امکانش هست.

 392. سلام من کاردانی مدیریت دولتی و کارشناسی مدیریت بازرگانی تو دانشگاه ازاد خوندم الان میخوام کارشناسی حسابداری بخونم با توجه به اینکه یه سری از درسها بارشته حسابداری مشترک بود ایا میتونم معادل سازی کنم

  1. سلام اگر نمرات بالای ۱۲، ۸۰درصد شباهت و تعداد واحدها یکسان باشد و کمتر از ۱۰ سال گذشته است بله میتوانید.

 393. سلام ، من دانشجوی کارشناسی علوم قضایی پذیرش براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد هستم . میخاستم بدونم اگر سال دیگه کنکور بدم و در واحد دیگری از دانشگاه آزاد با کنکور همین رشته (حقوق) رو بخونم ، واحد های امسال رو برام تطبیق میدن یا چون الان دانشجوی پذیرش براساس سوابق تحصیلی هستم این واحدا رو تطبیق نمیدن؟؟؟؟

 394. سلام من ی درسی تو دانشگاه پاس کردم دو واحد بوده الان دارم لیسانس دومم میگیرم برای تطبیق واحد میگن این درس 3 واحدیه میگن تطبیق نمیخوره

 395. سلام من دانشجوی ترم ۵مدیریت دانشگاه ازادهستم من سال بعدانصراف بدم میتونم درسهای عمومی روتطبیق بدم وهزینه هم داره؟

 396. سلام. من ورودی کارشناسی پیوسته مکانیک دانشگاه آزاد ۹۹ هستم و میخوام نتهای این ترم با دریافت مدرک کاردانی از دانشگاه انصراف و در آزمون سراسری شرکت کنم آیا درصودت قبولی در دانشگاه روزانه میتونم ادامه رشته قبیلم رو در دانشگاه پیام نور ادامه بدم؟؟ آیا واحد های پاس شده معادلسازی خواهد شد؟؟

  1. درصورت پذیرفته شدن در دانشگاه روزانه تحصیل خواهید کرد و اگر دانشگاه قبول کند و واحدهای انتخابی شما شرایط تطبیق را داشته باشند میتوانید معادل سازی کنید

 397. سلام من ترم 3 عمران دانشگاه ازاد هستم اگر کنکور بدم و بخوام برم دولتی عمران میتونم دروس رو معادل سازی کنم نمره هام همش بالای 16 هس

  1. سلام سلام اگر شباهت دروس ۸۰ درصد باشد ،بعد از ثبت درخواست در آموزش دانشکده بررسی میشود و نتیجه اعلام میشود.

 398. سلام
  من دانشجوی ترم۳ کارشناسی ارشد هستم،دوره‌ی شبانه
  اگر‌ انصراف بدم باید برای ترم های باقی مانده هزینه‌ای پرداخت کنم؟
  و اگر تصمیم به تحصیل در رشته‌ی دیگه‌ای بگیرم(در دوره روزانه یا شبانه یا آزاد)، برای تطبیق واحدهای مشابه هزینه‌ای باید پرداخت کنم؟

  1. سلام خدمت شما بله طبق مقررات باید مبلغی به عنوان جریمه پرداخت شود، برای معادل سازی و تطبیق واحد مبلغ یک سوم شهریه درس باید پرداخت شود.

 399. سلام
  من فقط سه ترم نیاز داشتم به اتمام لیسانس مشاوره از پیام نور اما سنواتم تموم شد (۵ ساله) انصراف دادم تا یکسال فرجه بگیرم
  الان میتونم مجدد کنکور بدم رشته مشاوره پیام نورو دوباره ادامه بدم و قبلی هارو تطبیق واحد بدم ؟؟

 400. سلام و عرض ادب
  من سال ۹۷ رشته حسابداری مقطع ارشد روزانه پذیرفته شدم و ۱۷ واحد پاس کردم و بع علت اینکه آزمون بانک قبول شدم نتونستم ادامه بدم و به علت عدم مراجعه اخراج شدم یه ماه دیگه کلا تسویه میشه میخواستم بپرسم که اگر همان رشته رو در دانسگاه آزاد قبول بشم میشه تطبیق واحد بدم چون خیلی از درس هاش مشترکه
  ممنون

 401. سلام و درود من ترم اول دانشگاه آزاد رودهن هستم
  از ترم دوم میخوام برم دانشگاه آزاد شهر زنجان ادامه بدم امکانش هست که از ترم دوم شروع کنم؟

  1. در صورت گذراندن یک نیم سال در دانشگاه مبدا و داشتن بقیه شرایط بله

 402. سلام
  من ترم اول زیست شناسی سلولی مولکولی در دانشگاه آزاد تبریز هستم میخوام امسال کنکور بدم اگر پرستاری قبول بشم ایا میتونم چند واحد مثل زبان عمومی ویا فارسی را معادل سازی کرد اصلا امکان معادل سازی واحد زیست شناسی و پرستاری وجود دارد؟