مدارس شاهد چیست؟ + شرایط ثبت نام و بررسی مزایا و معایب آن

مدارس شاهد چیست؟ + شرایط ثبت نام و بررسی مزایا و معایب آن

امروزه یکی از مهمترین دغدغه های والدین، انتخاب بهترین مدارس برای تحصیل فرزندانشان می باشد. والدین همواره به دنبال مدارسی با سطح کیفیت بالا در آموزش برای فرزندانشان هستند.

مدارس شاهد می توانند گزینه مناسبی برای فرزندان و والدینی باشند، که به دنبال دریافت خدمات آموزشی و تحصیلی با کیفیت هستند.

مدارس شاهد، نمونه ای از مدارس دولتی هستند. هدف این مدارس تنها خدمت رسانی به فرزندان خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران، آزادگان و مدافعان حرم می باشد.

علاوه بر فرزندان شاهد، خانواده های دیگر نیز تمایل دارند فرزندانشان را در مدارس شاهد ثبت نام کنند. در این مدارس دانش آموزان عادی با شرایط خاص نیز می توانند به تحصیل بپردازند و از مزایای مدارس شاهد بهره مند شوند.

مشاوران مرکز مشاوره آویژه به شما در این مقاله کمک می کنند تا با اطلاع از تمامی شرایط لازم، مدارک و زمان ثبت نام مدارس شاهد اقدام به ثبت نام نمایید و مزایا و معایب آن نیز آشنا شوید.

ثبت نام در مدارس شاهد

قبل از هرچیز بهتر است تا با مدارس شاهد به صورت کلی آشنا شوید.

همانطور که گفتیم مدارس شاهد نمونه ای از مدارس دولتی می باشند و از جمله مدارس برتر در کشور به شمار می آیند، که اکثر دانش آموزان در پایه های مختلف متقاضی ثبت نام و تحصیل در این مدارس هستند.

باید اشاره کنیم که تحصیل در مدارس شاهد دارای شرایط و ضوابط خاص خود می باشد.

شرایط ثبت نام در مدارس شاهد

در مدارس شاهد، ترکیبی از دانش آموزان شاهد و غیر شاهد وجود دارند. دانش آموزان چه شاهد و چه غیر شاهد برای اقدام به نام نویسی در مدارس شاهد باید از تمامی شرایط درج شده در سامانه پادا برخوردار باشند.

سامانه پادا، سامانه ای برای ثبت نام اولیه دانش آموزان در مدارس شاهد می باشد. ظرفیت پذیرش دانش آموزان در این مدارس محدود بوده و در هریک از استان ها متفاوت می باشد.

در مدارس شاهد حداکثر ظرفیت مورد پذیرش در هریک از کلاس ها 30 نفر است و مدیران این مدارس به هیچ وجه اجازه افزایش ظرفیت کلاس ها را ندارند.

افزایش ظرفیت در این مدارس تنها منوط به دریافت مجوز از اداره کل امور ایثارگران می باشد.

شرایط ورود هریک از دانش آموزان چه شاهد و چه غیر شاهد، به این مدارس را در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط پذیرش دانش آموزان شاهد

پونزدر مدارس شاهد تنها دانش آموزان با شرایط خاص اعم از:

فرزندان شهدا

فرزندان ایثارگران

جانبازان 25 درصد و بالاتر

می توانند به تحصیل بپردازند.

شرایط پذیرش دانش آموزان غیر شاهد

 • دانش آموزان غیر شاهد مانند فرزندان جانبازان و ایثارگران زیر 25 درصد هستند. این دانش آموزان و همچنین فرزندان اقوام شهدا و کارمندان آموزش و پرورش می توانند در زمان ثبت نام مدارس شاهد با مراجعه به سایت مربوطه اقدام به پذیرش کنند.
 • دانش آموزان و والدینی که تمایل به ثبت نام فرزندانشان در مدارس شاهد دارند، می توانند در صورت عدم تکمیل ظرفیت در این مدارس به سایت ثبت نام مدارس شاهد (سامانه پادا) مراجعه کنند و با مطالعه اولویت بندی های درج شده در دفترچه ثبت نام مدارس شاهد، از تمامی شرایط مطلع شوند.
 • این دانش آموزان درصورت برخورداری از شرایط علمی درج شده در دفترچه ثبت نام، می توانند اقدام به پذیرش کنند.
 • دانش آموزان غیر شاهد پایه دهم در صورتی می توانند در این مدارس نام نویسی کنند، که شرایط ورود به رشته و شاخه موردنظر خود بر اساس فرم هدایت تحصیلی نهم را داشته باشند.
 • این دانش آموزان باید حداقل امتیاز قبولی مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس شاهد را کسب کرده باشند.
 • دانش آموزان دارای شرایط خاص مانند حافظان قرآن نیز می توانند در این مدارس به تحصیل بپردازند.
 • دانش آموزان غیر شاهد که به هر دلیلی موفق به شرکت در امتحانات خرداد ماه نشده اند، می توانند بر اساس شرط علمی مندرج در دفترچه ثبت نام مدارس شاهد، با استفاده از نمرات امتحانات شهریور ماه اقدام به ثبت نام کند.
 • دانش آموزان پایه سوم که در امتحانات خرداد ماه نمره قبولی را کسب کرده اند، برای ورود به پایه چهارم نیازی به امتیاز بندی مجدد ندارند.
 • دانش آموزان غیر شاهد برای ثبت نام میان پایه مدارس شاهد، زمانی که در یکی از دروس مربوطه حد نصاب علمی تعیین شده را کسب نکرده باشند، تنها با تایید مدیر مدرسه می توانند اقدام به ثبت نام کنند.

شرایط ثبت نام در مدارس شاهد

نحوه ثبت نام در مدارس شاهد

دانش آموزانی که متقاضی نام نویسی در مدارس شاهد هستند، می توانند در پایه های اول ابتدای، هفتم و دهم اقدام به ثبت نام کنند. ثبت نام در این مدارس تنها از طریق سامانه اینترنتی پادا می باشد.

علاقه مندان در زمان ثبت نام مدارس شاهد قبل از هرچیز باید دفترچه ثبت نام را به صورت کامل مطالعه کنند، و در صورت برخورداری از شرایط مذکور اقدام به ثبت نام کنند.

برای سهولت شما عزیزان در استفاده از سامانه پادا، نحوه ثبت نام به صورت مرحله به مرحله در ادامه توضیح داده شده است.

پونزاین مراحل عبارتند از:

ابتدا وارد سامانه ثبت نام به نشانی pada.medu.ir شوید.

از کادر سمت چپ صفحه باز شده گزینه “پیش ثبت نام مدارس شاهد” را انتخاب کنید.

از لیست اسامی ملیت ها نام کشور “ایران”را انتخاب کنید.

اطلاعاتی مانند کد ملی دانش آموز و کد ملی ولی و شماره همراه و کد امنیتی را وارد کرده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

بعد از تکمیل تمام مشخصات فردی، تمام مدارک لازم برای ثبت نام مدارس شاهد را بارگذاری کرده و ادامه دهید. (دانش آموزان باید حداقل امتیاز برای قبولی در مدارس شاهد را بر اساس دفترچه ثبت نام دارا باشند.)

در پایان کد رهگیری برایتان صادر می شود، که باید در حفظ و نگهداری آن تا زمان اعلام نتایج کوشا باشد.

نتایج ثبت نام نیز از طریق صفحه سامانه پادا اعلام می شود؛ و همچنین پیامکی برای افراد پذیرفته شده ارسال می شود، تا با در دست داشتن مدارک لازم برای ثبت نام به مدرسه مراجعه کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس شاهد

دانش آموزان متقاضی، بعد از اینکه تمام مراحل روند ثبت نام در سامانه پادا را طی کردند؛ برای ثبت نام قطعی خود باید اصل مدارک بارگذاری شده را نیز به صورت حضوری به مدرسه ارائه دهند.

پونزاین مدارک عبارتند از:

 • ارائه پرونده تحصیلی و مدارک سال تحصیلی گذشته
 • ارائه اصل شناسنامه متقاضی و کپی از تمام صفحات آن
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی متقاضی
 • ارائه 12 عدد عکس 4*3
 • ارائه تمام مدارک مربوطه به جدول امتیاز بندی دانش آموز

مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس شاهد

شرایط تحصیل در مدارس شاهد

دانش آموزان بعد از حضور در مدارس شاهد، ملزم به رعایت شرایط عمومی و دارا بودن شرایط علمی برای ادامه تحصیل می باشند.

شرایط عمومی تحصیل در مدارس شاهد

رعایت حجاب و شئونات اسلامی علی‌الخصوص حفظ حجاب برتر برای دانش آموزان دختر

اعتقاد و التزام خانواده دانش آموزان به اصول دین و حفظ ارزش های اسلامی

رعایت ادب و اصول اخلاقی و رفتاری

رعایت قوانین و مقررات بر اساس آیین نامه انضباطی مدارس شاهد

متقاضیان در منطقه تعیین شده برای ثبت نام باید سکونت داشته باشند.

شرایط علمی تحصیل در مدارس شاهد

کسب حداقل امتیاز لازم برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی بر اساس جدول امتیاز بندی

کسب امتیاز لازم بر اساس دفترچه ثبت نام مدارس شاهد برای پذیرش در دوره اول ابتدایی

دانش آموزان در صورتی می توانند در دوره اول متوسطه ثبت نام کنند که نمره خیلی خوب را در تمامی دروس کسب کرده باشند؛ و یا حداقل در یکی از دروس پایه ششم نمره خوب را کسب کرده باشند.

دانش آموزان برای ورود به دوره دوم متوسطه باید حداقل معدل 17 را کسب کرده باشند؛ و نمره سالانه حداقل 15 در تمامی دروس را داشته باشند.

لازم به ذکر است که در دوره دوم متوسطه، دانش آموزی که از اولویت سهمیه ایثارگری برخوردار است؛ اگر حداکثر در دو درس نمره کمتر از حد نصاب را کسب کرده باشد، می تواند در مدارس شاهد ثبت نام کند.2

مزایای مدارس شاهد

همانطور که پیش از این گفتیم، مدارس شاهد از جمله مدارس پرطرفداری است که اکثر والدین به دنبال ثبت نام فرزندان خود در این مدارس هستند.

مزایای تحصیل در مدارس شاهد به نسب مدارس دولتی بیشتر است؛ اگر چه این مدارس دارای شرایط ویژه و خاصی برای ثبت نام دانش آموزان هستند؛ اما مزایای تحصیل و کیفیت آموزشی در این مدارس سبب پیشرفت دانش آموزان می شود.

پونزاین مزایا عبارتنداز:

 • یک دست بودن فضای فرهنگی مدرسه به دلیل حضور فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران
 • نزدیک بودن باورهای اعتقادی دانش آموزان به همدیگر در این مدارس
 • روند یکدست ثبت نام و انجام کار مسئولین به دلیل نظارت های دایمی اداره کل امور شاهد و ایثارگران
 • برگزاری کلاس های فوق برنامه آموزشی پرورشی و فرهنگی و تاکید بر آن
 • برگزاری کلاس های آموزشی فوق برنامه در مدارس شاهد، که در این مدارس هفته ای 4 ساعت را به دروس اصلی اختصاص می دهند و برای آن کلاس های فوق برنامه برگزار می کنند؛ که سبب رشد تحصیلی دانش آموزان می شود.
 • یکی دیگر از بهترین کلاس های آموزشی در این مدارس، آموزش زبان انگلیسی می باشد. کلاس زبان انگلیسی نیز مانند سایر کلاس های فوق برنامه به صورت مازاد بر ساعات آموزشی برگزار می شود، که از همان ابتدا سبب افزایش مهارت یادگیری، زبان انگلیسی می شود.
 • در مدارس شاهد از بهترین دبیران و مدرسان برای آموزش دانش آموزان استفاده می شود. جذب بهترین نیروها در این مدارس سبب افزایش سطح علمی و آموزشی شده است.
 • از مهمترین این مزایا می توان به شهریه مدارس شاهد اشاره کرد؛ هزینه ثبت نام در مدارس شاهد به نسبت مدارس غیر دولتی بسیار کمتر است.
 • در مدارس شاهد با بهره گیری از امکانات رفاهی و آموزشی مناسب، محیطی آرام برای تحصیل دانش آموزان ایجاد شده است.

معایب مدارس شاهد

درست است که مدارس شاهد جز بهترین مدارس کشور به شمار می روند و متقاضیان بسیاری علاقه مند به ثبت نام در این مدارس هستند؛ اما این مدارس به دلیل جذب دانش آموزان با استعداد و تیزهوش می تواند معایبی را به دنبال داشته باشد.

این مدارس به دلیل جمع آوری دانش آموزانی با سطح علمی بالا در کنار هم، باعث ایجاد رقابت های ناسالم بین دانش آموزان می شود.

پونزاین رقابت های ناسالم گاها سبب بروز موارد زیر می شوند:

 • تضعیف روحیه دانش آموزان
 • کاهش اعتماد به نفس
 • فشارهای بی مورد والدین و دبیران
 • انتظارات نامعقول دانش آموز از خود
 • افت تحصیلی

معایب مدارس شاهد

نتیجه گیری

امروزه والدین و دانش آموزان به دنبال تحصیل در بهترین مدارس کشور از لحاظ سطح علمی و آموزشی هستند. یکی از بهترین و پر متقاضی ترین مدارس در ایران، مدارس شاهد است.

مانند تمام مدارس دیگر، مدارس شاهد نیز برای پذیرش دانش آموزان شرایط ویژه ای در نظر گرفته است. دانش آموزانی که از این شرایط برخوردار هستند، می توانند اقدام به ثبت نام کنند.

داوطلبانی که بر اساس جدول اولویت بندی از امتیاز بالاتری برخوردار باشند، شانس قبولی بیشتری را در مدارس شاهد خواهند داشت.

دانش آموزان بعد از پذیرش در مدارس شاهد، باید با تلاش و کوشش بیشتر به ادامه تحصیل بپردازند. برای یادگیری بیشتر و پیشرفت دانش آموزان در این مدارس بهتر است والدین و دبیران محیط آرام و به دور از تنش را برای آنان ایجاد کنند و از به وجود آمدن هرگونه محیط رقابتی، دوری کنند.

در این مقاله تلاش بر آن بود که تمامی اطلاعات لازم را در خصوص مدارس شاهد در اختیارتان قرار دهیم. چنانچه در این زمینه سوالی دارید یا به دریافت مشاوره تخصصی تحصیلی برای فرزندانتان احتیاج دارید، با مشاوران مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.

مشاورین مجرب این مجموعه به تمامی سوالات شما در زمینه تحصیلی فرزندتان پاسخ خواهند داد. کافیست با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید!

سوالات متداول

سوال علامتشرایط نام نویسی در مدارس شاهد به چه صورت است؟

ثبت نام دانش آموزان در مدارس شاهد دارای شرایط ویژه ای می باشد و این شرایط برای دانش آموزان شاهد و غیر شاهد متفاوت بوده که در متن مقاله توضیح داده شده است.

سوال علامتنحوه ثبت نام در مدارس شاهد به چه صورت است؟

ثبت نام در مدارس شاهد از طریق سامانه پادا به نشانی اینترنتی pada.meda.ir می باشد. همچنین روند ثبت نام در مقاله بالا گفته است.

سوال علامتاستعلام ثبت نام مدرسه شاهد به چه صورت است؟

دانش آموزان برای استعلام از نتایج ثبت نام می توانند به سامانه پادا مراجعه کنند و از نتایج قبولی و پذیرش خود مطلع شوند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مدارس شاهد چیست؟ + شرایط ثبت نام و بررسی مزایا و معایب آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

یکشنبه

1403/3/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید