مرتبط بودن نوع دیپلم دانشگاه علمی کاربردی با رشته قبولی لازم است؟

نوع دیپلم دانشگاه علمی کاربردی

مرتبط بودن نوع دیپلم دانشگاه علمی کاربردی برای تحصیل در این دانشگاه لازم نیست

دانشگاه علمی کاربردی یکی از دانشگاه های است که به شکل بدون کنکور و از بین دارندگان مدرک دیپلم دانشجو میگیرد. این دانشگاه درباره ی مرتبط بودن نوع دیپلم دانشگاه علمی کاربردی اعلام کرده که داوطلبان برای ورود به هر رشته تنها با داشتن مدرک دیپلم میتوانند اقدام کنند. این به معنای آن است که داشتن مدرک مرتبط الزامی نیست، به گونه ای که مثلا داوطلبان دارای مدرک دیپلم تجربی میتوانند در رشته های مربوط به حوزه ی علوم انسانی یا مهندسی و… شرکت کنند. همین موضوع باعث شده که دانشگاه های علمی کاربردی یکی از دانشگاه های محبوب و پر طرفدار در کشور باشند. این دانشگاه در اطلاعیه هایی که منتشر کرده است شرایط لازم برای ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی را اعلام کرده است. یکی از مهم ترین این موارد داشتن مدرک دیپلم میباشد.

درباره ارتباط مدرک دوره دیپلم و رشته ی تحصیلی در دانشگاه محدودیتی وجود ندارد. کایه افرادی که دارای دیپلم فنی حرفه ای، دیپلم سه ساله ی نظام جدید، دیپلم مربوط به نظام قدیم، دیپلم کاردانش و… هستند، میتوانند به انتخاب خود در یکی از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های علمی کاربردی ادامه تحصیل دهند. تنها امری که محدودیتی را برای انتخاب رشته دانشگاهی ایجاد میکند، توانایی های جسمی فرد میباشد که باید متناسب با رشته مورد نظر باشد.


بیشتر بخوانید:شرایط ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مرتبط بودن نوع دیپلم دانشگاه علمی کاربردی و اهمیت آن در انتخاب رشته

با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در دانشگاه های علمی کاربردی از طریق کنکور نیست و بر اساس سوابق تحصیلی دوره دیپلم میباشد این شبهه در بین داوطلبان ایجاد میشود که تنها میتوانند رشته های مرتبط با مدرک دیپلم خود را انتخاب کنند. اما دانشگاه های علمی کاربردی تنها داشتن مدرک دیپلم را لازمه ی ورود به این دانشگاه میدانند و محدودیتی از نظر نوع رشته انتخابی داوطلبان در نظر نگرفته اند. این دانشگاه در گروه های مختلف علمی همچون گروه صنعت، گروه کشاورزی، گروه مدیریت، گروه فرهنگ و هنر و … دانشجو جذب میکند. شما با داشتن هر نوع مدرک دیپلم، میتوانید از بین این گروه ها رشته مورد علاقه تان را انتخاب کنید که این از مزیت های دانشگاه علمی کاربردی است.

مرتبط بودن نوع دیپلم دانشگاه علمی کاربردی و ثبت نام داوطلبان دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی در طول سال تحصیلی دو بار دانشجو میگیرد. پذیرش و ثبت نام دانشجویان در این دانشگاه پروسه ای مهم میباشد. طبق قوانین و مقررات مربوط به این دانشگاه افرادی که دوره ی متوسطه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و شرایط عمومی لازم همچون اعتقاد به یکی از ادیان الهی، نداشتن اعتیاد و فساد اخلاقی و… را دارا باشد، میتواند برای ثبت نام در این دانشگاه اقدام کند. این افراد هیچگونه محدودیتی برای انتخاب رشته های دانشگاه علمی کاربردی ندارند اما بایستی بر اساس علایق و شرایط خود گام بردارند. البته باید گفت که پذیرش در برخی از رشته های این دانشگاه نیاز به معدل و سوابق تحصیلی بالاتر دارد.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مرتبط بودن نوع دیپلم دانشگاه علمی کاربردی با رشته قبولی لازم است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/2/21

شنبه

1403/2/22

یکشنبه

1403/2/23

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید