مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته، تصمیم گیری برای بخشی از زندگی تحصیلی و احتمالا آینده شغلی و سبک زندگی است. بنابراین برای گرفتن تصمیمی به این مهمی حتما نیاز به مشاوره انتخاب رشته دارید تا بتوانید با کمترین میزان خطا این کار را انجام دهید.

در این مقاله سعی می کنیم تا از تمام موارد موثر در این انتخاب توضیحات مفیدی ارائه کنیم. برای انتخاب رشته در ابتدا باید از خود بپرسید که به عنوان یک انسان ۱۸ ساله به دنبال چه چیزی در زندگی هستید؟

قرار است چه نقشی را در آینده ایفا کنید و چه تاثیری روی محیط و افراد بگذارید و یا چه تاثیری از آن ها بپذیرید؟ احتمالا از پرسیدن این سوالات در مبحث انتخاب رشته متعجب شدید! و می گویید این سوالات چه ربطی به مشاوره انتخاب رشته دارد؟

برای درک این مطلب کافیست از کسانی که تحصیلات دانشگاهی خود را تمام کرده اند بپرسید. احتمالا با تعداد زیاد افرادی که تحصیلات و شغل آن ها با یکدیگر متناسب نیست و یا افرادی که شغل و رشته تحصیلیشان متناسب است اما علاقه ای به آن ندارند روبرو شده باشید.

برای جلوگیری از بروز چنین اشتباهاتی که ممکن است آسیب جدی به روحیات شما وارد کند بهتر است همین حالا به این سوال پاسخ دهید.

هر چه سریع تر به این سوال پاسخ دهید هزینه کمتری می پردازید. به این نکته نیز توجه کنید که شما به عنوان یک انسان بیشترین زمان عمر خود را صرف کار می کنید، حتی بیشتر از زمانی که صرف گذراندن با افراد خانواده یا امور دیگر می کنید.

ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا به این سوالات پاسخ دهید و انتخاب رشته موفقی داشته باشید؛ اگر شما هم قرار است انتخاب رشته انجام دهید، این مقاله را از دست ندهید؛ این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از اصول انتخاب رشته درست آگاه شوید و انتخابی صحیح داشته باشید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

مشاوره انتخاب رشته کنکور کارشناسی

حالا وارد فاز عملی انتخاب رشته کنکور ۹۹ می شویم. برای این کار ابتدا به چند نکته توجه کنید:

 • برای آینده خود برنامه داشته باشید (مستلزم درک درست از جایگاه خود در زندگی)
 • علاقه ها و توانایی های خود را بشناسید
 • آشنایی با ضوابط و شرایط انتخاب رشته
 • آشنایی با رشته های دانشگاهی و شرایط تحصیلی و آینده شغلی آن ها

پس از توجه به موارد بالا و توکل بر خدا، می توانید انتخاب رشته خود را با کم ترین میزان خطا پشت سر بگذارید.

شناسایی علایق و استعدادها در مشاوره انتخاب رشته

شناسایی علاقه ها و توانایی ها در مشاوره انتخاب رشته

آیا از علایق و استعدادها و توانایی های خود برای انتخاب رشته تحصیلی به قدر کافی اطلاع دارید؟ برای فهم این موضوع بهتر است از آزمون های مزاج شناسی و یا تست های روانشناسی بهره بگیرید.

البته توصیه مشاور انتخاب رشته به شما استفاده از هر دو روش است. برای آزمون مزاج شناسی می توانید به سایت طبایع مراجه کنید و اطلاعات لازم را پس از انجام تست (آزمون مزاج شناسی) و مطالعه در مورد طبع خود بدست آورید. این کار حدود نیم ساعت زمان می برد.

نتایج این آزمون در چهار دسته مزاج خلاصه می شود که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد.

این مزاج ها عبارتند از:

 • بلغمی – طبع سرد و تر
 • دموی – طبع گرم و تر
 • صفراوی – طبع گرم و خشک
 • سوداوی – طبع سرد و خشک

اطلاعات بدست آمده از هر مزاج شامل موارد زیر است:

 1. توصیه های کاربردی برای هر مزاج
 2. سبک زندگی صحیح برای افراد هر گروه
 3. ویژگی های منحصر به افراد هر مزاج
 4. خوراکی‌ های سازگار و ناسازگار (برای شب کنکور بسیار مهم است)
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تست MBTI

یکی از معروف ترین تست های روانشناسی که برای شناسایی استعدادها و توانایی های خود می توانید استفاده کنید، تست MBTI است. کافیست کلیدواژه تست MBTI را در اینترنت جستجو کنید و سایت هایی که این تست را انجام می دهند پیدا کنید.

در سال های اخیر برای مشاوره انتخاب رشته از این آزمون به دلیل نتایج قابل استناد و علمی آن زیاد استفاده می شود. زمان لازم برای انجام این آزمون و تحلیل نتایج آن حدود ۱ ساعت است.

برای آشنایی بیشتر با این تست می توانید ویدیو زیر را تماشا کنید:

نتایج این آزمون در ۱۶ تیپ شخصیتی تعریف شده است که هر کدام از این تیپ های شخصیتی ویژگی های خاص خود را دارد.

پس از انجام این تست اطلاعاتی که از خود به دست می آورید شامل موارد زیر است:

 1. ویژگی های افراد دارای این تیپ شخصیتی در محل کار
 2. شرایط لازم برای رضایت شغلی این تیپ شخصیتی
 3. نقاط قوت و ضعف کاری
 4. مشاغل مناسب در حوزه های مختلف

بعد از انجام آزمون های خودشناسی و درک صحیح از استعدادها، علایق، ویژگی ها و توانایی های خود، وارد مرحله بعدی مشاوره انتخاب رشته کنکور می شویم.


بیشتر بخوانید: مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور ریاضی


عوامل موثر در انتخاب رشته کنکور

عوامل موثر در انتخاب رشته کارشناسی

اولین کاری که یک مشاور انتخاب رشته خوب باید انجام دهد، کمک به شناسایی اولویت ها و موارد تاثیر گذار در زندگی داوطلبان انتخاب رشته است.

این اولویت ها شامل موارد زیر است:

 • علاقه (وابسته به شناخت درست از رشته های موجود)
 • بازار کار
 • نیازهای اساسی کشور و رفع مشکلات آن
 • شهر محل تحصیل
 • آب و هوا
 • فرهنگ مردم شهر محل تحصیل
 • وضعیت خانواده و …

هیچ فردی جز شما از تمام این مسائل و تاثیر آن ها بر زندگی شما اطلاع ندارد. وظیفه مشاور انتخاب رشته کنکور نیز کمک به شما در تحلیل، جمع بندی و نتیجه گیری عاقلانه پس از بررسی مجموعه این عوامل است.

پس این فکر که شما بنشینید تا مشاور انتخاب رشته برای شما انتخاب رشته نماید را از سر بیرون کنید. شما مسئول زندگی خود هستید و پس از گذشت چند سال تاثیر انتخاب خود را می بینید. بنابراین باید در این چند روز مهلت انتخاب رشته همه تلاش خود را برای انتخاب درست انجام دهید.

نتایج بررسی عوامل موثر در انتخاب رشته

نتایج بررسی عوامل موثر در مشاوره انتخاب رشته دانشگاه

پس از جمع بندی موارد بالا انتظار می رود که شما داوطلبان مشاوره انتخاب رشته کنکور بتوانید به سوالاتی مانند زیر پاسخ دهید:

 • چه رشته ای برای شما ارجحیت دارد؟
 • آیا این رشته را در هر دانشگاهی حاضر هستید بخوانید؟
 • چه انتخاب های دیگری را به خود می دهید، اولویت بندی رشته های انتخابی شما چیست؟
 • دلیل این چیدمان علاقه است؟ شهر است؟ نظر والدین است؟
 • آیا رشته ای که می خواهید همه انتظارات شما را از لحاظ علاقه، آینده شغلی و تحصیلی برآورده میکند؟
 • آیا فقط می‌ خواهید در شهر خودتان ادامه تحصیل دهید یا شهرهای دیگر را هم مد نظر قرار خواهید داد؟

و سوالاتی از این دست، تا در نهایت بتوانید چینش رشته محل های انتخاب رشته خود را دقیق انتخاب کنید.

حال پس از یافتن پاسخ سوالات بالا برای داشتن یک استراحت مفید، توصیه می کنیم کلیپ زیر را که مربوط به یک سخنرانی تد (TED) و در مورد تاثیر تحصیلات در زندگی است را ببینید.

چگونه یک انتخاب رشته موفق داشته باشیم؟

در این بخش به شما روش های انتخاب رشته موفق را آموزش خواهیم. این نکات را با دقت بخوانید.

۱- شناخت رشته های دانشگاهی و آینده تحصیلی و شغلی آن ها

می‌ خواهید در مورد کدام رشته‌ ها اطلاعات کسب کنید؟ برای انتخاب رشته‌ کنکور بهتر باید رشته‌ ها را خوب بشناسید. برای آگاهی بیش‌ تر می‌ توانید علاوه بر گفت‌ و گو با دوستان و آشنایان و تحقیق از دانشگاه‌ ها و استادان و دانشجویان، رشته مورد نظر خود را در سایت ما جستجو کنید تا اطلاعات مفیدی از شرایط تحصیل، آینده تحصیلی و بازار کار آن ها بدست آورید. همچنین می توانید این اطلاعات را از مشاوران ما دریافت کنید.

۲- بررسی شهر محل تحصیل در مشاوره انتخاب رشته سراسری

آیا غیر از شهر خودتان می‌ توانید به شهرهای نزدیک هم بروید؟ آیا در شهرهایی که بستگان یا فامیل نزدیکتان در آن‌ جا زندگی می‌ کنند نیز انتخاب رشته کنکور می‌ کنید؟ آیا با رفتن به شهر دیگر موافق هستید؟ نظر خانواده‌ تان درباره رفتن شما به شهرهای دیگر چیست؟ آیا کلان‌ شهر ها جزء انتخاب‌ های شما هستند؟

در ابتدا توصیه‌ ما این است که اگر در تهران و کلان‌ شهر ها و شهرهای دانشگاهی زندگی می‌ کنید شهر خود را بر شهرهای دیگر ترجیح دهید و در کنار خانواده بمانید. در مورد تحصیل در شهرهای دیگر حتماً با پدر و مادر تان مشورت کنید و به راحتی در مورد رفتن به شهرهای دیگر تصمیم نگیرید. امتیازات زندگی در کنار خانواده و مشکلات رفتن به شهرهای دیگر را دقیق بررسی کنید و با دانشجویانی که این مورد را تجربه کرده‌ اند گفت‌ و گو کنید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

۳- کف قابل قبول شما برای انتخاب رشته کنکور کجاست؟

این سؤال یکی از سوالات دشوار در فرایند مشاوره انتخاب رشته کنکور است. آیا می‌ دانید آخرین رشته محل هایی که انتخاب می‌ کنید و قبول‌ شدن در آن‌ ها را به یک سال پشت کنکور ماندن ترجیح می‌ دهید کدام رشته‌ ها هستند؟ اگر در رشته مورد علاقه‌ تان قبول نشوید سال دیگر هم ادامه خواهید داد تا به هدف خود برسید؟ یا اینکه ترجیح می‌ دهید توقع و انتظارات خود را تعدیل کنید و همین امسال به دانشگاه بروید؟ پاسخ به این سؤال کاملاً جنبه شخصی دارد و پاسخ آن برای هر دانش‌ آموزی با دیگران متفاوت است.

در مورد پشت کنکور ماندن، حتماً با پدر و مادر و خانواده‌ تان مشورت کنید؛ زیرا پدر و مادر شما (به ویژه در اکثر موارد مادر تان) به خوبی روحیات شما را می‌ شناسند که آیا می‌ توانید برای یک سال دیگر هم درس بخوانید یا خیر.

وقتی کف قابل قبول خود را تعیین می‌ کنید یعنی مشخص می‌ کنید که تا چه حد حاضرید از توقعات و آرزوهای خود پایین‌ تر بیایید.


بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد


مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری با یک مثال ساده

در مثالی که خواهیم گفت می‌ توانید نام شهر و رشته‌ ها را متناسب با وضعیت خود تغییر دهید. مثلاً اگر در رشته تجربی هستید دو یا سه رشته تجربی و اگر در رشته انسانی یا هنر هستید دو یا سه رشته‌ از گروه خودتان را مثال بزنید. فرض کنید دانش‌ آموزی تهرانی است و می خواهد فقط رشته‌ های عمران و مکانیک را انتخاب کند. ابتدا باید مشخص کند که کدام یک از این دو رشته را ترجیح می‌ دهد.

بسیاری از دانش‌ آموزان اولویت خود را بر مبنای اقبال عمومی و سطح نمره هر رشته مشخص می‌ کنند؛ اما دانش‌آموزانِ عمیق‌تر، به خواسته‌ها و ترجیح‌ های خود توجه می‌کنند؛ زیرا ممکن است نمره‌ یک رشته بالاتر باشد ولی دانش‌ آموز آن رشته را کم‌ تر ترجیح بدهد. روش درست‌ تر این است که مجموعه عوامل موثر گفته شده در ابتدای مقاله را با توجه به اولویت آن ها، برای شخص شما در نظر بگیرید.

الگوهای مختلف انتخاب رشته کنکور

انتخاب رشته الگو های مختلفی که مشاور انتخاب رشته باید به این الگو ها مسلط باشد و بتواند در نهایت با توجه به رتبه و شرایط شما، بهترین انتخاب را برای شما رقم بزند.

الگوی اول انتخاب رشته کنکور

او عمران را ترجیح می‌ دهد؛ بنابراین عمران را در دانشگاه‌ های شهر تهران پشت سر هم انتخاب می‌ کند و سپس رشته مکانیک را در شهر تهران در همه دانشگاه‌ ها به ترتیب می‌ نویسد.

عمرانِ دانشگاه ۱، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه ۲، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه ۳، شهر تهران

…………..

مکانیکِ دانشگاه ۱، شهر تهران

مکانیکِ دانشگاه ۲، شهر تهران

مکانیکِ دانشگاه ۳، شهر تهران

…………….

الگوی دوم انتخاب رشته کنکور

او هر دو رشته عمران و مکانیک را در تک تک دانشگاه‌ ها می‌ نویسد؛ زیرا یا اختلاف چندانی بین این دو رشته قائل نیست یا این‌ که اعتبار دانشگاه‌ ها برایش اهمیت بیش‌ تری دارد.

عمرانِ دانشگاه ۱، شهر تهران

مکانیکِ دانشگاه ۱، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه ۲، شهر تهران

مکانیکِ دانشگاه ۲، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه ۳، شهر تهران

مکانیکِ دانشگاه ۳، شهر تهران

……………

الگوی سوم انتخاب رشته کنکور

او رشته اول خود را علاوه بر شهر خودش (تهران) در بقیه شهرها هم ادامه می‌ دهد و سپس به سراغ رشته دوم می‌ رود.

 • عمرانِ دانشگاه ۱، شهر تهران
 • عمرانِ دانشگاه ۲، شهر تهران
 • عمرانِ دانشگاه ۳، شهر تهران
 • عمرانِ دانشگاه ۴، شهر تهران
 • عمرانِ شهر «الف»
 • عمرانِ شهر «ب»
 • عمرانِ شهر «ج»

حال که آگاهی لازم درباره نحوه صحیح انتخاب رشته و چینش رشته محل های آن را بدست آوردید، باید با ضوابط و شرایط آن نیز آشنا شوید. برای آشنایی کامل با این موارد می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

پس از مطالعه شرایط و ضوابط انتخاب رشته انتظار می رود که درباره موارد زیر مطلع باشید:

 • تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز
 • تفاوت دوره های تحصیلی مختلف روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس و …
 • میزان تاثیر معدل دیپلم روی قبولی شما در دانشگاه با توجه به رشته های انتخابی
 • نحوه گزینش بومی و پذیرش داوطلبان کنکور سال های قبل و …

پس از طی مراحل ذکر شده در بالا شما آماده شروع فرایند تعیین کد رشته محل ها برای انتخاب رشته کنکور هستید. برای این کار کافیست گام های زیر را دانبال کنید.

بررسی بندهای مهم  کارنامه کنکور برای انتخاب رشته

برای انجام انتخاب رشته صحیح باید تحلیل درستی از کارنامه کنکور سراسری خود داشته باشید و بندهای مهم آن را بررسی کنید. در اینجا سعی داریم بخش های اثرگذار در انتخاب رشته شما را بررسی کنیم:

کارنامه کنکور سراسری

در ابتدا مشخصات موجود در کارنامه را با مشخصات خود تطبیق دهید و در صورت وجود مغایرت باید مسئله را به سازمان سنجش اطلاع دهید. برای اینکار از سیستم پاسخگویی که در صفحه اصلی وبگاه سازمان سنجش قرار دارد اقدام کنید. توضیحات دقیق در دفترچه انتخاب رشته ذکر شده است.

بند مربوط به سهمیه

در بند سوم کارنامه سهمیه نهایی شما که براساس آن گزینش مى شوید، مشخص شده است. ســهمیه شما با توجه به اطلاعاتی که هنگام ثبت نام به سازمان سنجش اعلام کرده اید(و تأیید ارگان مربوط) تعیین شده است. ظرفیت رشته ها بین سهمیه ها تقسیم مى شود.

داوطلبان هر ســهمیه در ظرفیت مختص آن ســهمیه با هم رقابت مى کنند. اما در بخشی از ظرفیت (سهمیه آزاد) همه داوطلبان بدون توجه به سهمیه با هم رقابت می کنند.

بند مربوط به استان، ناحیه و قطب بومی

در بند پنج کارنامه، استان، ناحیه و قطب بومی شما مشخص شده است. با انتخاب رشته های با گزینش بومی، احتمال قبولی شما در دانشگاه هاى منطقه بومى تان یا مناطق نزدیک به آن بیشتر می شود.

در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، در مقابل رشــته محل هاى روزانه، نوع گزینش کشوری یا بومی (استانى، ناحیه اى یا قطبى) مشخص شده است. اگر در تصمیم گیری خود برای انتخاب رشته کارشناسی، بخواهید بین رشته محل بومی و غیر بومی یکی را انتخاب کنید، بدانید که احتمال قبولی شما در رشته محل های بومی بیشتر از غیر بومی است.

بند مربوط به ثبت نام دانشگاه های پیام نور – غیر انتفاعی و همچنین دانشگاه فرهنگیان

اگــر در زمان ثبت نام بــه هر دلیلی علاقه مندی خود را به دوره هــاى غیرانتفاعى و پیام نور اعلام نکرده اید. می توانید با پرداخت هزینه مربوطه، اعلام علاقه مندی نمایید (در محدوده زمانى انتخاب رشته کنکور). برای اینکار میتوانید به بخش خرید کارت اعتباری در سایت سنجش مراجعه کرده و با پرداخت هزینه، کارت اعلام علاقه مندی ثبت نام در دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور را تهیه کنید.

هنگام انتخاب رشته در سایت، کد رهگیری خریداری شده را وارد می کنید. در مورد دانشگاه فرهنگیان نیز همانند دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور، چنانچه در این گروه مجاز به انتخاب رشته شده باشید می توانید با خرید کارت اعتباری ثبت نام دانشگاه فرهنگیان از سایت سنجش، رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را نیز انتخاب کنید.

حتما مقررات تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را از دفترچه انتخاب رشته کنکور مطالعه کنید.

رشته های صرفا براساس سوابق تحصیلی

در مورد رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نیز برای انتخاب رشته باید به بخش انتخاب رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سایت سنجش و یا سایت دانشگاه آزاد مراجعه کنید و به صورت مجزا ثبت نام و انتخاب رشته نمایید. دانش آموزان باید قبلا در تاریخى که اعلام شده است، سوابق تحصیلی خود را در وبگاه آموزش و پرورش دیده و آن را تأیید کرده باشند.

بند وضعیت رتبه و نمره کل – مهم ترین بند

مهم ترین و موثرترین بند در انتخاب رشته شما همین بند است. در این قسمت مى توانید وضعیت رتبه در منطقه یا سهمیه نهایى، رتبه کشوری (بدون سهمیه) و نمره کل نهایی خود را در هر زیر گروه مشاهده کنید. کسانی که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده اند، برای هر گروه آزمایشی جدولی جداگانه دارند.

مهم ترین معیار شما برای انتخاب رشته، ردیف سوم این جدول، یعنی رتبه در سهمیه و زیرگروه های مقابل آن است. می دانید که با توجه به ضریب درس ها، هر گروه آزمایشی چند زیر گروه دارد.

هر داوطلب به تعداد زیر گروه ها، رتبه دارد. برای انتخاب هر رشته، باید بدانید آن رشته، در کدام زیر گروه قرار دارد و وضعیت شما در آن زیر گروه چگونه است. احتمال قبولی شما در زیرگروهی که رتبه بهتری دارید بیشتر است.

بند کد دسترسی برای انتخاب رشته در سایت دانشگاه آزاد اسلامی

با توجه به زمان اعلام شده از طرف دانشگاه آزاد، با در اختیار داشتن کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد، می توانید به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir مراجعه کرده و برای انتخاب رشته های با آزمون این دانشگاه اقدام کنید.

۵ گام اصلی در انتخاب رشته کنکور سراسری

 1. گام اول: انتخاب و الویت بندی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی
 2. گام دوم: الویت بندی دوره‌ها (روزانه، شبانه، و…)
 3. گام سوم: انتخاب و الویت بندی محل تحصیل (شهر/دانشگاه)
 4. گام چهارم: بررسی شانس قبولی (رشته /محل)
 5. گام پنجم: چینش ویرایش نهایی

گامهای اصلی در انتخاب رشته کنکور سراسری

گام اول: انتخاب و اولویت بندی رشته‌ ها

اگر آزمون های خود شناسی را انجام داده باشید و سایر مراحل بالا را به ترتیب پشت سر گذاشته باشید به طور معمول نهایتا به ۱۰ رشته دانشگاهی مورد علاقه می رسید که باید آن ها را اولویت بندی کنید. چون علاقه فرد در مورد رشته نمی‌ تواند گسترده باشد و همزمان نمی‌ شود رشته‌ های متضاد را که توانایی‌ های متفاوتی نیاز دارد، در کنار هم قرار داد.

درست است ۱۵۰ رشته محل را می‌ توانید انتخاب کنید، اما ۱۵۰ نوع رشته متفاوت را انتخاب نمی‌ کنید. در این مرحله به شانس قبولی و اینکه چه رتبه‌ ای می‌ خواهید و یا به دوره‌ های مختلف و یا اینکه رشته ها در کدام دانشگاه ارایه می‌ شوند، توجه نداشته باشید. لیست رشته‌ های انتخابی باید شامل رشته‌ های ایده آل (سقف انتخاب) و حداقل‌ های قابل قبول (کف انتخاب) باشد.

گام دوم: انتخاب دوره تحصیلی

در این مرحله حداقل قابل قبول خود را برای دوره‌ های آموزش (روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، نیمه حضوری و…) با توجه به اینکه در کارنامه مجاز به انتخاب کدام یک از آنها هستید و برحسب علاقه و شرایط خود (مانند شرایط مالی و …) اولویت بندی کنید.

گام سوم: انتخاب و الویت بندی محل تحصیل (شهر/دانشگاه)

شهرهای مطلوب و مورد نظر خود را مشخص کنید و نام آنها را روبروی دوره‌ های آموزشی که قبلاً انتخاب کرده‌ اید بنویسید. بهتر است هنگام انتخاب شهرها با اعضای خانواده مشورت کنید. در این ارتباط به معیارهای لازم برای انتخاب دانشگاه که قبلاً گفته شد توجه کنید.

گام چهارم: بررسی شانس قبولی در انتخاب رشته (رشته محل ها)

برای مشخص شدن شانس قبولی در هر رشته محل می‌ توانید به کارنامه قبول شدگان و رتبه آخرین فرد پذیرفته شده در هر رشته محل کنکور سال گذشته یا سال های گذشته مراجعه کنید. برای اینکار از دو منبع می توانید استفاده کنید:

خرید کارت انتخاب رشته مجازی کنکور

معمولا نرم افزار انتخاب رشته مجازی برای گروه های علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

نرم افزار انتخاب رشته مجازی کنکور این امکان را به داوطلبان می دهد که فرد خود را با داوطلب مشابه در سال گذشته مقایسه کند و با توجه به اعمال کلیه تغییرات، شرایط و ضوابط آزمون سراسری سال جاری در فایل اطلاعات سال گذشته، داوطلبان می توانند به طور حدودی از میزان قبولی خود مطلع شوند.

البته این کار مستلزم پرداخت هزینه خرید کارت انتخاب رشته مجازی است (معمولا مبلغ آن زیاد نیست)، اما اطلاعاتی که بدست می آورید ارزش این هزینه را دارد.

منبع دوم سایت کانون است که با مراجعه به این سایت و وارد کردن مشخصاتی مانند رشته تحصیلی و رتبه کنکور و بدون پرداخت هزینه اطلاعات قابل قبولی بدست آورید.

پس از کسب اطلاعات مورد نیاز درباره شانس قبولی در رشته های مورد نظر بر اساس رتبه کنکور خود، با توجه به کارنامه اولیه و تحلیل نمرات کسب شده و رتبه‌های کسب شده،

کد رشته محل‌های انتخاب رشته کنکور شما به سه دسته تقسیم می‌ شود:

 1. رشته‌هایی که رتبه لازم برای قبولی در آن ها بیشتر از رتبه شماست و شانس قبولی ضعیف است که به عنوان ایده‌ آل و سقف رشته‌های خود انتخاب می‌کنید. این رشته‌ها نباید بیش از ۲۵ درصد از کل انتخاب‌های شما باشد.
 2. رشته‌هایی که رتبه قبولی آن ها نزدیک یا در حد رتبه کنکور شماست. یعنی قبولی در آن ها امکان پذیر است که باید بیشترین انتخاب های شما شامل این موارد باشد، بین ۵۰ تا ۶۰ درصد انتخاب‌ها
 3. رشته‌هایی که رتبه آن کمتر از رتبه شماست، یعنی شانس قبولی در آن ها قطعی است. حداقل‌های قابل قبول خود را در این موارد جستجو کنید.

گام پنجم: چینش و ویرایش نهایی رشته محل‌ها

فهرست به دست آمده از چهار گام بالا را تجمیع کنید و آن ها را مجدداً بر اساس مجموعه شرایط خود مرتب و اولویت بندی و ویرایش کنید. به طور کلی در تعیین اولویت اول کد رشته های با شانس قبولی کم، بعد کد رشته های با شانس قبولی متوسط و در نهایت کد رشته های با شانس قبولی بسیار زیاد (کف قابل قبول) را قرار دهید.

نکات مهم انتخاب رشته

نکات مهم انتخاب رشته کنکور کارشناسی

 • چنانچه در یک یا چند گروه آزمایشی شرکت کرده اید یا دوره های مختلف تحصیلی مانند روزانه، شبانه و … انتخاب کرده اید و یا کدرشته های دانشگاه های غیر انتفاعی ، پیام نور و فرهنگیان را نیز می خواهید انتخاب کنید، تمام این انتخاب ها را بر اساس اولویت های خود باید تنها در همان یک فرم انتخاب رشته با امکان ۱۵۰ انتخاب وارد کنید.
 • اگر در مجموعه رشته هایى که انتخاب کرده اید، شرایط قبولی در چند رشته را داشته باشید، سازمان سنجش اولین رشته را به عنوان رشته قبولی اعلام می کند. پس در تعیین اولویت ها دقت لازم را داشته باشید.
 • شما مى توانید در محدوده زمانی انتخاب رشته تا هشت نوبت رشته هاى انتخابى خود را ویرایش کنید.
 • پس از اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور امکان تغییر رشته قبول شده، در بین مجموعه رشته هایی که انتخاب کرده اید نیست.
 • هنگام انتخاب به رشته های دارای شرایط خاص و یا دارای آزمون عملی دقت نمایید.

مراحل تصویری انتخاب رشته کنکور در سایت سنجش

ابتدا وارد صفحه اصلی سایت سازمان سنجش شده و از بالا گوشه راست صفحه وارد بخش (سراسری) شوید. از اینجا نیز روی انتخاب رشته کنکور ۹۹ کلیک کنید تا وارد فرایند انتخاب رشته شوید.

۱- صفحه اطلاعات آزمون

صفحه اطلاعات آزمون

در این صفحه فرصت زمانی انتخاب رشته و شماره تماس برای رفع اشکالات احتمالى اعلام شده است. اگــر مجاز به انتخاب دوره هاى پیام نور و غیر انتفاعى یا دانشــگاه فرهنگیان شده اید ولى قبلا در زمان ثبت نام، علاقه مندى خود را اعلام نکرده اید، در این صفحه مى توانید از لینک خرید کارت سمت راست صفحه هزینه آن را پرداخت نمایید تا بتوانید از این دوره ها هم، رشته محل هایی را انتخاب کنید. روی قسمت تایید و ادامه کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

۲- صفحه ورود به سیستم انتخاب رشته کنکور

صفحه ورود به سیستم انتخاب رشته کنکور

از این صفحه، به سه روش می توانید وارد سیستم انتخاب رشته خود شوید.

 • روش اول- سریال ثبت نامی (۱۲رقمی) + شماره شناسنامه
 • روش دوم- شماره پرونده+ کد ملی + سریال شناسنامه
 • روش سوم- شماره رهگیری ثبت نام (۱۶رقمی) + کد ملی

با یکى از روش هاى بالا، وارد سیستم شوید.

۳- صفحه اطلاعات داوطلب

صفحه اطلاعات داوطلب

در این صفحه اطلاعات شخصى شما نمایش داده مى شود. اگر اطلاعات مربوط به شما صحیح است، آن را تایید کنید تا وارد صفحه بعدی شوید. در پایین صفحه اطلاعات داوطلب، معدل کتبی دیپلم و عنوان دیپلم شما درج شده است. اگر اشکالی در آن می بینید، می توانید آن ها را اصلاح کنید.

۴- صفحه اصلى انتخاب رشته کنکور

صفحه اصلى انتخاب رشته

چنانچه می خواهید از دوره هاى پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه فرهنگیان، رشته هایی را انتخاب کنید و اکنون هزینه آن را پرداخت کرده اید. لازم است سریال پرداخت مربوط به هرکدام را وارد نمایید.

کسانی که قبلا در زمان ثبت نام علاقه مندی خود را به پیام نور و غیرانتفاعى اعلام کرده اند، در اینجا لازم نیست اقدامی نمایند. با وارد کردن کد هر رشته، عنوان آن رشــته و نام دانشــگاه به طور خــودکار نمایش داده می شود. با دقت در عنوان رشته، مطمئن شوید که کد را درست وارد کرده اید.

۵- صفحه نهایی انتخاب رشته کنکور کارشناسی

این صفحه شامل مشخصات، کد رهگیری انتخاب رشته و رشته محل های انتخابی شماست.

صفحه نهایی انتخاب رشته کنکور

 • شــماره پرونده و شــماره رســید انتخاب رشــته (کد عددی ۱۵رقمی) را، که در بالای این صفحه (رسید انتخاب رشته) قرار دارند، حتما یادداشت نمایید.
 • اگر چنین رسیدی دریافت نکنید، انتخاب رشته شما تمام و تایید نشده است.
 • بهتر است که این صفحه را چاپ و تا اعلام نتیجه نهایی از آن نگهداری کنید.
 • پس از پایان این مراحل، شما این امکان را دارید که در بازه زمانی انتخاب رشته، تا هشت نوبت وارد صفحه انتخاب رشته شوید و رشته های انتخابی خود را ویرایش نمایید.

سخن آخر مشاور انتخاب رشته با متقاضیان تحصیل آکادمیک

تحصیل در دانشگاه تنها راه موفقیت و پیشرفت در ایران نیست و گاها یادگیری یک مهارت و یا ارائه یک ایده خلاقانه باعث پیشرفت زیادی در زندگی برخی افراد شده است.

اما نکته اینجاست که تحصیل آکادمیک این فرصت را در اختیار فرد می گذارد که با مطالب نوین و مهارت های مدرن و دانش به روز در جهان آشنایی پیدا کند و تحصیل خود را در هر زمینه ای که دوست دارد ادامه بدهد . داشتن مدرک تحصیلی نه تنها باعث ایجاد فرصت های شغلی میشود بلکه شخص را از نظر اجتماعی به پله های بالاتر سوق می دهد.

توصیه ما به شما این است که آینده و سرنوشت خودتان را به دست هر کسی نسپارید و تنها با افراد متخصص این حوزه مشاوره کنید.

شما می توانید برای انتخاب رشته تخصصی و آگاهانه با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و از آنان برای انتخاب رشته آگاهانه کمک بگیرید.

سوالات متداول

انتخاب رشته را خودمان انجام دهیم یا از مشاور کمک بگیریم؟

بهتر است انتخاب رشته را به دست افراد متخصص بسپارید و ریسک انتخاب اشتباه را به حداقل برسید.

آیا انتخاب رشته هنر و رشته های نظری تفاوت دارد؟

کلیت انتخاب رشته مواردی است که در این مقاله گفتیم؛ اما انتخاب رشته های هنر و رشته های نظری هر دو نیاز به تخصص و تجربه دارد.

4.8/5 - (6 امتیاز)

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 19 نظر:
  1. سلام. خیر .
   دانشگاه علمی کاربردی در رشته آشپزی بر اساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون ورودی دانشجو می‌پذیرد.

 1. سلام من میخوام کارگردان تلویزیون و سینما شم باید چه رشته ای برم و نمراتم چند باشه

 2. باسلام وخسته نباشیدمن درحال حاظردانشجودانشگاه روزانه هستم ومیخوام کنکور۱۴۰۱شرکت کنم ایااگه ازدانشگاهم انصراف بدم بازهم ازکنکورمحروم میشم خواهش میکنم جوابموبدید

 3. خسته نباشدید.با رتبه ۱۶۰۰ وتراز ۸۲۰۰ زبان بومی استانی دیگه ای ام.فرد باتجربه ای میگفت اگه تهران یا اصفهان رو بزنی ممکنه فرهنگیان بگیره قبلا کسی گرفته. ترتیب رو با تهران بزنم یا استان خودم.شما در مورد رتبه قبولی تران دبیر زبان اصلاعی دارین؟

  1. باسلام وخسته نباشیدمن درحال حاظردانشجودانشگاه روزانه هستم ومیخوام کنکور۱۴۰۱شرکت کنم ایااگه ازدانشگاهم انصراف بدم بازهم ازکنکورمحروم میشم خواهش میکنم جوابموبدید

    1. سلام. خیر . دانشگاه علمی کاربردی در رشته آشپزی بر اساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون ورودی دانشجو می‌پذیرد.

  1. سلام باتوجه به رتبه در سهمیه مناطق بررسی می‌شود با مشاوران ما تماس بگیرید

   1. سلام. خیر . دانشگاه علمی کاربردی در رشته آشپزی بر اساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون ورودی دانشجو می‌پذیرد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/10/28

چهارشنبه

1400/10/29

پنجشنبه

1400/10/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید