خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی معرفی رشته های دانشگاهی – رشته شیمی

معرفی رشته های دانشگاهی – رشته شیمی

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 8:46 ب.ظ
0
145
معرفی رشته شیمی
معرفی رشته های دانشگاهی – رشته شیمی
میانگین 5 رای از تعداد 1

هر روز با معرفی یکی از رشته های دانشگاهی همراه با بررسی گرایش ها ٬ بازار کار و آینده شغلی سعی داریم دایره اطلاعات شما را وسیع تر و انتخاب شما را آگاهانه تر کنیم! هدف ما انتخاب رشته صحیح و موفقیت شماست .

 • از رشته دانشگاهی ” مهندسی شیمی ” چه می دانید ؟ 

مهندسی شیمی علم کاربرد ریاضیات، شیمی، فیزیک و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد باارزش تر یا سودمندتر است. مهندسی شیمی را می توان بطور کلی علم استفاده از موازنه جرم، موازنه انرژی و موازنه اندازه حرکت برای طراحی وکنترل واحدهای فرآیندی شیمیایی از قبیل واحد های یک پالایشگاه پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ و غیره در نظر گرفت . مهندسی شیمی عمدتاً در طراحی و نگهداری فرآیندهای شیمیایی برای تولید انبوه به کار میرود. به این بخش از مهندسی شیمی، مهندسی فرآیند گفته می شود .

فرآیندهای مجزایی که توسط یک مهندس شیمی به کار گرفته می شوند (مانند تقطیر، استخراج و…) عملیات واحد نام داشته و شامل واکنش شیمیایی، عملیات انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال اندازه حرکت هستند. این فرآیندها برای سنتز شیمیایی یا جداسازی شیمیایی با هم ترکیب می شوند . سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. انتقال ماده و انرژی در یک فرآیند شیمیایی با استفاده از موازنه جرم و انرژی برای کل واحد، عملیات واحد یا بخشی از آن ارزیابی می شود. مهندسین شیمی اصول ترمودینامیک، سینتیک واکنش و دیده های انتقال را به کار می گیرند . مهندسی شیمی نوین، گستره ای فراتر از مهندسی فرآیند را در بر می گیرد. هدف اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، بلکه در تو سعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند.

این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است. به عنوان مثال هایی از این محصولات می توان به الیاف، منسوجات و چسب های بسیار قوی، مواد زیست سازگار و داروهای جدید اشاره کرد. امروزه مهندسی شیمی ارتباطی تنگاتنگ با علوم زیست شناسی، مهندسی پزشکی و اغلب شاخه های مهندسی دارد .

 • گرایش های مهندسی شیمی
 1. مهندسی صنایع پتروشیمی
 2. مهندسی صنایع گاز
 3. مهندسی صنایع پلیمر
 4. مهندسی صنایع غذایی
 5. مهندسی پالایش
 6. مهندسی صنایع شیمیایی معدنی
 7. مهندسی طراحی فرآیندهای صنایع نفت
 8. مهندسی بیوتکنولوژی
 • دروس مهندسی شیمی در ایران

بر اساس مصوّبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، علاوه بر دروس عمومی و علوم پایه که دانشجویان فنّی تقسیم » تخصّصی « و » اصلی « مهندسی موظف به گذراندن آن هستند، سایر دروس این رشته به دو دسته می شوند. دروس اصلی آن دسته از دروس هستند که تمامی دانشجویان مهندسی شیمی با هر گرایشی آنها را می گذرانند و دروس تخصصی به دروسی اطلاق می شود که با توجه به گرایش، دانشجو موظف به گذراندن آنها است .

 • دروس اصلی
 1. موازنه انرژی و مواد
 2. مکانیک سیّالات
 3. انتقال حرارت
 4. انتقال جرم
 5. طرّاحی رآکتورهای شیمیایی
 6. کنترل فرآیند
 7. کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی
 8. ترمودینامیک
 9. عملیّات واحد
 • دروس تخصّصی بسته به گرایش متفاوت است .

کسی که دارای مدرک کاردانی صنایع شیمیایی است ، می تواند در کنکور اختصاصی کاردانی به کارشناسی شرکت کند و بعد از قبولی ادامه تحصیل دهد .

زمان ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی رشته صنایع شیمیایی دانشگاه دولتی و آزاد : هر ساله سازمان سنجش در بهمن ماه از طریق سایت سازمان اقدام به ثبت نام برای کنکور سراسری کاردانی به کارشناسی تمامی رشته ها می کند ، که می توان از طریق جراید و روزنامه ها مخصوصا هفته نامه پیک سنجش ویا از طریق خود سایت سازمان سنجش یا آویژه دانش از جزئیات روند ثبت نام آگاه شد . و همچنین کنکور کاردانی به کارشناسی نیز در مرداد ماه هرسال برگزار می گردد . کسانی که دارای مدرک کاردانی صنایع شیمیایی هستند ، می توانند در رشته مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی ثبت نام کنند و بعد از کنکور اگر مجاز به انتخاب رشته شدند می توانند دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مورد نظر خود را انتخاب و بعد از قبولی نهایی به عنوان دانشجوی دوره کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی ادامه تحصیل دهند . دوره کارشناسی مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی دارای یک برنامه چهارترمی است که دو سال به طول می انجامد . که هر دانشگاه متناسب با شرایط خود در هر ترم یک سری از دروس آن را ارائه می دهد .

در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در خصوص رشته مورد علاقه خود دارید و یا برای انتخاب رشته خود به مشاوره نیاز دارید٬ می توانید هم اکنون مشاوران مجرب ما تماس بگیرید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 1 “اعلام نتایج ن…