منحل شدن دانشگاه علمی کاربردی شامل کدام واحد ها میشود؟

منحل شدن دانشگاه علمی کاربردی

منحل شدن دانشگاه علمی کاربردی با تایید رئیس جمهور

یکی از مباحث مهمی که سال گذشته درباره دانشگاه علمی کاربردی مطرح شد انحلال تعدادی از واحد های تحت نظارت دولت میباشد. این خبر توسط رییس جمهور و به عنوان مصوبه ی شورای عالی اداری اعلام شد. طبق این مصوبه تعداد زیادی از واحد های دانشگاهی علمی کاربردی اجازه ی پذیرش دانشجو را ندارند و باید منحل شوند. علت این امر کیفیت پایین آموزشی و استقبال پایین دانشجویان از این دانشگاه ها و همچنین مشکلات عدیده ی دیگر مربوط به این دانشگاه ها میباشد. منحل شدن دانشگاه علمی کاربردی مشکلات زیادی را به همراه داشت. چرا که دانشگاه هایی که تعداد زیادی دانشجو در حال تحصیل داشتند، باید تکلیف دانشجویان خود را در مدت زمان کوتاهی مشخص میکردند. این دانشجویان به دانشگاه های دیگر منتقل شدند.

البته اجازه ی ادامه فعالیت برخی از این واحد های دانشگاهی تحت شرایط خاص داده شد ه طبق آن تعدادی از این دانشگاه ها به فعالیت خود به عنوان بخش خصوصی ادامه دادند و تحت نظر دانشگاه علمی کاربردی مرکزی نیز قرار دارند.


بیشتر بخوانید:رشته های دانشگاه علمی کاربردیبیشتر بخوانید:ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشکلات مربوط به منحل شدن دانشگاه علمی کاربردی

انحلال دانشگاه های علمی کاربردی به هر دلیلی، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. زمانی که بحث منحل شدن واحد دانشگاهی به میان میاید مهم ترین سوالی که مطرح میشود این است که تکلیف دانشجویان این دانشگاه چه خواهد بود؟ درباره دانشگاه های علمی کاربردی نیز به این روال است. دانشجویانی که رشته مورد نظر خود را در یک واحد دانشگاهی انتخاب کرده اند با انحلال آن دانشگاه باید به دانشگاه دیگر منتقل شوند. ممکن است گرایش تحصیلی مورد نظر خود را در دانشگاه دیگر پیدا نکنند و این مشکل بزرگی است. همچنین ممکن است در اخذ واحد های درسی نیز با اشکلاتی مواجه شوند. یکی دیگر از مهم ترین مشکلات مربوط به انحلال دانشگاه های علمی کاربردی بیکاری اساتید و کارکنان این دانشگاه ها میباشد.

یکی دیگی از مشکلاتی که در پی انحلال مراکز علمی کاربردی به وجود آمد موضوع عدم اعتبار مدرک تحصیلی این دانشگاه میباشد که بسیار در بین مردم مطرح شد. اما باید بگوییم که مدرک این دانشگاه نیز به مانند دیگر دانشگاه ها اعتبار و ارزش دارد. چرا که در حال حاضر واحد های دانشگاه علمی کاربردی تحت نظارت وزارت علوم و تحقیقات فعالیت میکنند و این امر تایید کننده اعتبار و ارزش مدرک این دانشگاه میباشد. میتوان گفت مدرک این دانشگاه با مدرک دانشگاه پیام نور همتراز است و دانشجویان نباید نگران این موضوع باشند.


بیشتر بخوانید:شرایط ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی


منحل شدن دانشگاه علمی کاربردی شامل کدام واحد ها میشود؟

طبق مصوبه ی شورای عالی اداری باید حدود 300 واحد دانشگاهی علمی کاربردی منحل شوند و اجازه ی پذیرش دانشجو را در رشته های تحصیلی ندارند. برخی از این واحد ها شامل چند واحد دانشگاهی علمی کاربردی مربوط به کرج، دانشگاه های علمی کاربردی استان البرز، 9 مرکز علمی کاربردی استان لرستان و تعداد زیادی از دیگر مراکز میباشد. دانشجویانی که در این دانشگاه ها تحصیل میکردند به سایر واحد های دانشگاتهی منتقل شدند و سعی شده ین افراد با کمترین مشکل مواجه شوند.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

منحل شدن دانشگاه علمی کاربردی شامل کدام واحد ها میشود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
 1. سلام توصیه من به هر کسی که تازه داره دیپلمش میگیره و دنبال دانشگاه بدون کنکور است اینه که به هیچ عنوان به سراغ علمی کاربردی و غیرانتفاعی نرید چون اتلاف وقت و هزینه شما است این دانشگاه رو مدرکش رو اکثر اوقات ارگان های دولتی قبول نمی‌کنند برای استخدام واگر به دنبال دانشگاه بدون کنکور هستید حداقل برید بدون کنکور دانشگاه آزاد کاردانی یا کارشناسی بگیرید که همه جا هم قبولش دارند

 2. ومدرک علمی کاربردی راارگان نیروی انتظامی نمیخواهد ومیگوید هم بی ارژش وهم بی مصرف است

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

دوشنبه

1403/1/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید