خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی نحوه مطالعه دروس ادبیات کنکور سراسری سال ۹۷ – بخش دوم

نحوه مطالعه دروس ادبیات کنکور سراسری سال ۹۷ – بخش دوم

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 7:29 ب.ظ
0
113
ادبیات کنکور سراسری

برای مشاوره در زمینه نحوه مطالعه دروس ادبیات کنکور سراسری سال ۹۷ – بخش دوم

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

نحوه مطالعه دروس ادبیات کنکور سراسری سال ۹۷ – بخش دوم
میانگین 5 رای از تعداد 2

درس ادبیات کنکور سراسری مهم‌ترین درس در بین درس‌های عمومی، با ضریب 4 است. هم‌چنین درسی است که فرایند کنکور شما با سؤالات این درس آغاز خواهد شد؛ پس اگر پاسخ‌گویی به سؤالات این درس برای‌تان میسر باشد شرایط روحی و روانی مطلوبی را برای ادامه‌ی جلسه‌ی آزمون خواهید داشت. اگر بخش اول مطالعه درس ادبیات را مطالعه نکرده اید کلیک کنید. این بخش دوم است که پیش روی شماست .

نحوه مطالعه قرابت معنايي

قرابت معنايي ٩ سوال از ٢٥ سوال ادبيات رو شامل ميشه كه ميشه ٣٦٪‏. همون طور كه ميدونيد اكثر أبياتي كه در كنكور سراسري مياد خارج از كتابه. براي پاسخ دادن به تست هاي قرابت معنايي درست خوندن و درست معني كردن عبارات خيلي مهمه كه با تمرين به دست مياد.

نحوه مطالعه : اول از همه بريد سراغ كتاب درسي. مفهوم ابيات و عبارات متن درس ها، بياموزيم ها، شعر هاي حفظي، آورده اند كه و…. رو دقيق بررسي كنيد. بعد بريد سراغ عبارات خارج از كتاب مثل ابيات و عباراتي كه در كنكور سراسري سالهاي گذشته اومده، سنجش ها و سوالات تأليفي كتاب هاي تست.

خلاصه سعي كنيد هر شعر يا عبارتي ميبينيد مفهومش رو بررسي كنيد. مثلا وقتي داريد تست آرايه ميزنيد به مفهوم ابيات هم فكر كنيد. عبارات خارج از كتابي كه در كنكور مياد معمولا مفهوم مشتركي با عبارات داخل كتاب دارن. پاسخ دادن به سوالات قرابت معنايي كنكور مهارتيه كه فقط و فقط با تمرين زياد به دست مياد. براي تسلط بر قرابت معنايي تست زدن را فراموش نكنيد.

نحوه مطالعه املاء و لغت :

لغت: در مطالعه لغت به اين نكته توجه داشته باشيد كه تمام معني هاي  يه لغت رو يادبگيريد نه  فقط معني اول رو گزينه هاي كنكور لزوما اون يه دونه اي كه شما حفظ كرديد نيست…

املا : براي اينكه تستاي املا رو درست بزنيد مطمين ترين روش اينه كه با نوشتن لغات رو ياد بگيريد و توو زدن تستا هم مسلما به يه سري حروف خاص مثل: ح.ه.غ.ق.ص.س.ث.ت.ط.ض.ز.ذ.ظ

نحوه  مطالعه آرایه های ادبی وروش خواندن آن

چهار گروه اصلی سؤالات در درس ادبیات عبارت‌اند از: تاریخ ادبیات، معنای کلمات و املا، قرابت‌های معنایی و آرایه‌های ادبی.

از 25 سؤال درس زبان و ادبیات فارسی 3 الی 4 سؤال از مبحث آرایه‌های ادبی است. آرایه‌هایی نظیر تلمیح، تضاد، تشبیه، تشخیص و…

در نگاه اول شاید تعدد آرایه‌های ادبی، یادگیری و تسلط بر آن‌ها را کمی دور از دسترس نشان دهد. این نگاه، نگاه کسی است که می‌خواهد تمام آرایه‌های ادبی را حفظ کند و در این صورت  مجبور است حجم بالایی از جملاتی که آرایه ادبی دارند به حافظه سپارد و  وقتی گفته می‌شود فلان جمله استعاره دارد، آن را بی‌آن‌که حتی دلیلش را بداند حفظ می‌کند.

بیایید دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم. آرایه از آراستن می‌آید. آرایه‌های ادبی همان زیبایی‌های ادبی هستند که یک نویسنده یا شاعر برای آراستن متن خود از آن استفاده می‌کند. شناخت (و نه فقط حفظ کردن) این آرایه‌ها به ما کمک می‌کند تا این زیبایی‌ها را کشف کنیم و از مطالعه‌ی خود لذت ببریم. به همین ترتیب وقتی سؤالی از این مبحث در آزمون‌ها از متنی خارج از کتاب درسی آورده می‌شود، به‌راحتی می‌توانیم به آن پاسخ دهیم. پس باید تک تک آرایه‌ها را خوب یاد بگیریم و با کمک کتاب آن‌ها را تمرین کنیم. سعی کنیم خودمان آرایه‌ها را کشف کنیم. وقتی خوب یاد گرفتیم، حفظ کردن ابیات و جملات آرایه‌دار متن کتاب نیز برای‌مان راحت‌تر می‌شود.

ممکن است در تست‌ها با سؤالاتی نظیر این‌که کدام گزینه آرایه‌های مذکور را دارد (یا ندارد) مواجه شوید. در این مواقع همیشه با آرایه‌های ساده‌تر یا آن‌هایی که بهتر بلد هستید شروع کنید و به بررسی گزینه‌ها بپردازید تا گزینه‌‌ی درست را پیدا کنید. آرایه‌هایی نظیر مراعات‌النظیر، تضاد یا حتی تشبیه مثال‌های خوبی در این زمینه هستند.

یادتان باشد سرعت عمل در رسیدن به جواب نیز مهم است و این سرعت عمل به میزان تسلط شما بستگی دارد و تسلط از تمرین کافی به دست می‌آید. پس به میزان کافی تست کار کنید تا در زمانی کوتاه به پاسخ دست پیدا کنید .

در صورتی که نیاز به مشاوره در خصوص نحوه مطالعه درس ادبیات یا سایر دروس نظیر ریاضی ، شیمی ، فیزیک ، عربی و …دارید هم اکنون با شماره 9099072068 تماس حاصل فرمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97به این مطلب امتیاز دهید ” علمی کار…