وام دانشجویی چیست؟

وام دانشجویی چیست؟

صندوق رفاه دانشجویی در هر سال تحصیلی تسهیلاتی را تحت عنوان وام دانشجویی به متقاضیان دریافت کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند. این وام ها به گونه‌ ای است که دانشجو پس از اتمام دوره تحصیلی باید نسبت به بازپرداخت آن اقدام کند.

مهم ترین نکته‌ ای که در پرداخت وام های دانشجویی رعایت می‌شود، در اولویت قرار دادن دانشجویان کم بضاعت و نیازمند کمک است. اگر بودجه اختصاص داده شده به وام دانشجویان به قدری باشد که کفاف دانشجویان مستعد را بدهد، مابقی متقاضیان نیز می توانند درخواست خود را مبنی بر گرفتن یکی از انواع وام به دانشگاه اعلام کنند.

معرفی انواع وام دانشجویی

وزارت علوم و فناوری هر ساله با تخصیص مبلغی به دانشگاه ها سعی در یاری رساندن به دانشجویان مستعد دارد. این مبالغ تحت عنوان های متفاوت به دانشجو تعلق می گیرد. این وزارت با بررسی گسترده دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی تصمیم می گیرد که در هر نیم سال به دانشجوی هر مقطع چه نوع وام و با چه مبلغی داده شود.

مهم ترین اصلی که در بررسی کارشناسان مد نظر قرار گرفته است این بود که تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند نسبت به درخواست وام و ارائه مدارک لازم به صندوق رفاه دانشگاه اقدام کنند.

صندوق رفاه با توجه به نوع وام و بودجه و رقم اعلام شده از سمت وزارت علوم درخواست دانشجو را تایید کند. در نظر بگیرید که تعیین گستره مبلغ وام دانشجویی بر عهده صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم می باشد؛ لذا صندوق رفاه دانشگاه تاثیر به سزایی در مشخص کردن مبلغ وام ندارد.

معرفی انواع وام دانشجویی

وام تحصیلی

مهم ترین شاخص موثر در توضیع اعتبار وام تحصیلی تعداد دانشجویان نیازمند کمک و اعتبار صندوق می باشد. با توجه به اینکه هر سال مبلغ وام های دانشجویی افزایش یافته است اعتبار صندوق رفاه تاثیر بسزایی در پخش وام بین دانشجویان دارد.

دانشجویان برتر و ممتاز دانشگاه بنا بر نظر ریاست صندوق رفاه دانشجو و اعتبارات صندوق، می ‌توانند حداکثر دو برابر وام معمولی را دریافت کنند.

همچنین دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های مربوط به انرژی هسته ‌ای می ‌توانند در هر نیم سال تحصیلی تا مبلغ یک و نیم برابر وام را دریافت کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

وام مسکن

دانشجویانی که محل تحصیلشان با محل سکونت آنها یکسان نیست می‌ توانند نسبت به درخواست وام مسکن اقدام نمایند. شرط دریافت وام مسکن این است که از وام ودیعه مسکن استفاده نکنید.

توجه داشته باشید که این وام بنابر محل تحصیل دانشجو متفاوت است؛ بعنی مبلغ کمک هزینه مسکن برای شهر تهران و شهرهای بزرگی همچون اصفهان، شیراز، مشهد و… از مبلغ وام شهرهای کوچک بیشتر است.

وام ودیعه مسکن متاهلی

افراد متاهلی که نمی توانند در خوابگاه سکونت داشته باشد و برای تهیه مسکن نیازمند کمک هستند، با درخواست وام ودیعه مسکن متاهلی می‌ توانند مبلغی از دانشگاه دریافت کنند. مدارک لازم برای دریافت این وام نسخه کپی شده عقدنامه و اجاره نامه رسمی مسکن با کد رهگیری می‌ باشد.

 وام ودیعه مسکن متاهلی

وام ودیعه مسکن نخبگان

افراد نخبه ای که متاهل می باشد با گرفتن نامه از بنیاد ملی نخبگان و صندوق رفاه دانشجویان می توانند از این وام جهت تهیه مسکن استفاده کنند. همچنین کپی عقد نامه و اجاره نامه رسمی مسکن باید به دانشگاه تقدیم شود.

ودیعه مسکن دانشجویان متاهل غیر ایرانی

دانشجویان غیر ایرانی که در دوره های روزانه مشغول به تحصیل هستند می توانند از این وام برای اسکان در منزل اجاره‌ ای بهره ببرند. شرط دریافت این وام این است که به این افراد خوابگاه متاهلی تعلق نگیرد. کپی گذرنامه دانشجو و همسرش، اصل و کپی اجاره نامه منزل از مدارک مورد نیاز صندوق رفاه دانشگاه است.

وام ودیعه مسکن مجردی

زمانی که خوابگاه دانشگاه با کمبود ظرفیت مواجه شود صندوق رفاه، وام ودیعه مسکن مجردی را به دانشجویان پرداخت می کند. این وام مستقیم به حساب دانشگاه جهت اسکان دانشجو واریز می شود.

وام ازدواج

دانشجویانی که در هنگام تحصیل تصمیم به ازدواج می ‌گیرند از طرف دانشگاه کمک هزینه به آنها پرداخت خواهد شد. دانشجویان در شرف ازدواج می توانند با پر کردن فرم درخواست وام، اصل و کپی کارت ملی به همراه کپی سند ازدواج خود نسبت به دریافت این وام اقدام کنند.

وام ضروری

وام ضروری مختص به دانشجویانی است که با مشکل مالی مواجه شده اند و یا رویدادی آن ها را درگیر کرده است. از این رو دانشگاه مبلغی را تحت عنوان وام به آن ها اهدا می ‌کند.

وام ازدواج

وام شهریه

به افرادی که در دوره هایی به جز روزانه در حال تحصیل هستند وام شهریه به منظور کمک هزینه پرداخت شهریه دانشگاه تعلق می گیرد.

وام استعداد درخشان

پنج نفر برتر کنکور سراسری، نفرات اول المپیادها و جشنواره های خوارزمی با ارائه مستندات می توانند از این وام استفاده کنند.

وام تغذیه

دانشگاه به منظور تامین مواد غذایی مناسب برای دانشجویان کم بضاعت نسبت به پرداخت وام تغذیه اقدام می کند. این وام بیشتر به دانشجویانی که از استعداد بالایی برخوردار هستند اما توانایی مالی کمی دارند تعلق می گیرد.

وام زیارت عتبات عالیات

این نوع وام با پر کردن فرم تقاضانامه، اهدای معرفی نامه سفر و فیش واریزی برای گرفتن ویزا همراه است. افرادی که تصمیم به زیارت مکان های متبرکه در کشور عراق دارند، نسبت به گرفتن این وام اقدام خواهند کرد.

شرایط دریافت وام

مهم ترین اصل دریافت وام دانشجویی دارا بودن شرایط عمومی و شرایط آموزشی مد نظر وزارت علوم می باشد. این شرایط با در نظر گرفتن قوانین جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است؛ لذا دانشجو بدون داشتن این شرایط نمی ‌تواند در پورتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان تقاضای خود را ثبت کند.

شرایط عمومی

  • معتقد بودم به خداوند یکتا و دین اسلام (در صورت مسلمان نبودن، دانشجو می بایست به یکی از ادیان رسمی مورد تایید جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داشته باشد)
  • دارا بودن صلاحیت اخلاقی
  • داشتن نیاز مالی
  • عدم دریافت بورس تحصیلی
  • عدم دریافت حقوق ثابت (انجام کارهای پاره وقت و دانشجوی مد نظر نیت و فقط حقوق های ثابت مورد توجه دانشگاه قرار می گیرد)
  • توانایی ارائه سند تعهد محضری
  • داشتن ضامن معتبر

شرایط آموزشی

از مهم ترین شرایط آموزشی این است که دانشجو باید به صورت تمام وقت در یکی از مقاطع تحصیلی مشغول به درس خواندن باشد. دانشجویانی که در حال گذراندن نیم سال آخر تحصیلی خود هستند، اگر بیشتر از نصف واحدهای یک ترم عادی را داشته باشند می توانند نبست به دریافت وام اقدام کنند.

چگونگی دریافت وام دانشجویی

دانشجویانی که در نظر دارند از یکی از وام های تحصیلی خود استفاده کنند باید شرایط تحصیلی مطلوبی را داشته باشند. چرا که صندوق رفاه دانشگاه درخواست افرادی که در دو نیم سال قبل سابقه مشروطی داشته ‌اند را تایید نمی ‌کند، علاوه بر این به روزرسانی های جدید سایت هم اجازه ثبت درخواست را به این افراد نمی دهد.

نکته: اگر دانشجو فقط در یک نیمسال تحصیلی مشروط شود، می تواند از نصف وام تحصیلی استفاده نمایید؛ اما وام مسکن و تولد فرزند بدون در نظر گرفتن مشروط بودن یا نبودن ترم قبل پرداخت خواهد شد. دانشجویان جدید الورود نیز چون سابقه تحصیل در دانشگاه را ندارند بدون در نظر گرفتن معدل می توانند تقاضای درخواست خواست وام خود را به دانشگاه تحویل دهند.

چگونگی دریافت وام دانشجویی

دانشجو پس از بررسی شرایط عمومی و آموزشی خود ‌می تواند به سایت SWF.IR مراجعه کند و پس از تکمیل کردن اطلاعات درج شده در فرم، نوع وام مد نظر را انتخاب نماید. پس از انتخاب کردن وام در پورتال دانشجویی باید مدارک سند تعهد محضری ضامن به دانشگاه تقدیم شود.

صندوق رفاه دانشگاه با بررسی اطلاعت دانشجو و مدارک پیوست ارسالی، در صورت صلاح دید اطلاعت بانکی را تایید خواهد. پس از تایید شدن اطلاعات بانکی ۲۰ الی ۲۱ روز کاری زمان خواهد برد تا مبلغ وام به حساب دانشجو واریز گردد.

سوالات متداول

علامت سوالچه زمانی می توانیم درخواست وام خود را به دانشگاه ارائه دهیم؟

تقاضای وام دانشجویی نیمسال اول تحصیلی سال ۱۴۰۲_۱۴۰۱ از تاریخ ۲۵ آبان ماه آغاز شده و تا ۲۸ آذر ماه ادامه دارد.

علامت سوالوام ضروری به چه افرادی تعلق می گیرد؟

این وام کمک هزینه ای برای خرید لوازم آموزشی همچون گوشی و لپ تاپ، عینک طبی، هزینه پایان نامه، فوت بستگان درجه یک و بیماری است.

علامت سوالآیا می‌ توان در هر ترم تحصیلی درخواست وام ضروری داد؟

بر اساس قوانین سال ۱۴۰۲_۱۴۰۱ فقط دو بار به دانشجویان تعلق خواهد گرفت، اما ممکن است در سال های آینده این قانون تغییر یابد.

علامت سوالآیا وام های دیگری نیز علاوه بر موارد بالا در سایت و پورتال دانشجوی وجود دارد؟

بله، موارد توضیح داده شده از رایج ترین وام های مورد نیاز دانشجو می باشد. وام تولد فرزند، فوت بستگان، بیماری خاص و… نیز جزو وام های دانشجویی است.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

وام دانشجویی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

یکشنبه

1403/3/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید