گرایش های ارشد روانشناسی

گرایش های ارشد روانشناسی

گرایش های ارشد روانشناسی از پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی در دوره ی ارشد است؛ چرا که تحصیل در این رشته ها فرصت های شغلی زیادی را در اختیار فارغ التحصیلان و کارشناسان ارشد قرار می دهد.

یکی از اصلی ترین دلایل پرطرفدار بودن گرایش های ارشد روانشناسی این است که داوطلبان بعد از گذراندن این دوره می توانند با عضویت در نظام روانشناسی  کشور، برای اخذ مجوز تاسیس مطب و مرکز مشاوره و روانشناسی اقدام کنند.

هرساله دانشجویانی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوند، می توانند خود را برای ادامه تحصیل در هر کدام از گرایش های ارشد روانشناسی آماده کنند. همانطور که می دانید دانشگاه های مربوط به وزارت بهداشت و همچنین وزارت علوم برای رشته ی روانشناسی گرایش های مختلفی ارائه می دهند. که هر داوطلب بر اساس علاقه ی شخصی می تواند در هر کدام از دانشگاه ها ادامه تحصیل دهد.

ممکن است برای داوطلبان و متقاضیان ادامه تحصیل در این رشته ها سوالاتی پیش آید. از جمله اینکه گرایش های ارشد روانشناسی شامل چه رشته هایی است؟ گرایش های این رشته در مقاطع بالاتر همچون دکتری کدام است؟ به همین خاطر در ادامه ی این متن سعی شده به پاسخ این سوالات بپردازیم. لذا مطالعه ی این مطلب به همه داوطلبان توصیه می شود .


بیشتر بخوانید: منابع ارشد مشاوره خانواده


گرایش های ارشد روانشناسی

گرایش های ارشد روانشناسی از سوی سازمان سنجش و طی اطلاعیه هایی در دسترس متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد قرار می گیرد. داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای اطلاع از گرایش های ارشد روانشناسی باید دفترچه ی راهنمای ثبت نام را دریافت و مطالعه نمایند.

با توجه به این که در وزارت علوم و وزارت بهداشت گرایش های ارشد روانشناسی متفاوت است، داوطلبان لازم است دفترچه ی مربوط به هردو گروه را مطالعه نمایند.

گرایش های ارشد روانشناسی تنوع زیادی دارد که در جدول زیر به برخی از آنها اشاره کردیم:

روانشناسی بالینی
روانشناسی عمومی
سنجش و اندازه گیری ( روانسنجی )
روانشناسی صنعتی و سازمانی
روانشناسی اسلامی
روانشناسی بالینی کودک و نوجوان
روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی
بهداشت روان
روانشناسی تربیتی

هر فرد بر اساس علاقه و توانمندی ها ی خود می تواند یکی از این گرایش ها را انتخاب کند.


بیشتر بخوانید: بازار کار رشته روانشناسی چگونه است؟


گرایش های ارشد روانشناسی و مشاوره

گرایش های ارشد روانشناسی و مشاوره

گرایش های ارشد روانشناسی و مشاوره شامل رشته هایی است که فارغ التحصیلان دوره ی کارشناسی رشته های مشاوره و روانشناسی می توانند برای ادامه تحصیل در آنها اقدام کنند.

با توجه به افزایش نیازهای جوامع امروزی به مشاوره و علم روانشناسی، اهمیت تربیت متخصصان و کارشناسان جوان در تمام گرایش های ارشد روانشناسی و مشاوره و همچنین در مقاطع بالاتر، دو چندان شده است. به همین منظور و برای ارتقا کیفیت خدمات روانشناسی در سطح کشور، دانشگاه ها در گرایش های مختلف روانشناسی و مشاوره اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

رشته های مشاوره خانواده، مشاوره شغلی، مشاوره مدرسه، مشاوره توانبخشی و همچنین روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت، بهداشت روان، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، روانشناسی اسلامی، روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی و روانشناسی صنعتی و سازمانی از جمله گرایش های ارشد روانشناسی و مشاوره است.


بیشتر بخوانید: منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه گرایش های ارشد روانشناسی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

گرایش های ارشد روانشناسی در مقطع دکتری

گرایش های ارشد روانشناسی در مقطع دکتری نیز هر ساله در تعدادی از دانشگاه ها از بین داوطلبان و علاقه مندان ادامه تحصیل در این رشته ها دانشجو می پذیرد. داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در دوره ی دکتری رشته های روانشناسی هستند، لزوما باید دوره کارشناسی ارشد خود را در یکی از گرایش های ارشد روانشناسی، مورد تایید سازمان های مربوطه گذرانده باشند.

تحصیل در گرایش های ارشد روانشناسی در مقطع دکتری به دو بخش آموزش و پژوهش تقسیم می شود و معمولا این دوره چهار سال طول میکشد. از جمله گرایش های دوره دکتری می توان به روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، روانشناسی سلامت، روانشناسی خانواده، روانشناسی جنسی اشاره کرد.

تحصیل در این رشته ها میتواند افرادی را پرورش دهد که در خدمات روانشناسی در زمینه های مختلف فردی، اجتماعی، روابط زناشویی و خانوادگی به افراد جامعه  ارائه دهد.


بیشتر بخوانید: کارورزی روانشناسی چگونه است؟


بهترین گرایش های ارشد روانشناسی

بهترین گرایش های ارشد روانشناسی رشته هایی را شامل میشود که کارآمدتر باشد و فرصت های شغلی مناسبی پیش روی دانش آموختگان این دوره ها قرار دهد. از آنجایی که رشته های روانشناسی از جمله رشته های برتر و پرطرفدار دانشگاهی است، لذا پذیرش در آن نیز کار سخت تری است.

علت ان استقبال این است که این رشته علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی مناسب می تواند در زندگی روزمره نیز برای هر فرد مفید باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر به دست آوردن شغل و درآمد از دغدغه های هر شخص است، علت این موضوع توجیه می شود.

این رشته فرصت هایی همانند تاسیس مراکز روانشناسی و مشاوره و اشتغال در مراکز مختلف مانند مهد های کودک، نیروی انتظامی، مدارس، دانشگاه ها و … را در اختیار دانش آموختگان قرار می دهد.

اما بهترین گرایش های روانشناسی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر کدامند؟ و کدام گرایش ها بیشترین فرصت های شغلی را دارند؟ اگر بخواهیم به شرح بهترین گرایش های ارشد روانشناسی بپردازیم باید به گرایش هایی همچون روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، روانشناسی عمومی و … اشاره کنیم .


بیشتر بخوانید: استخدام روانشناس بالینی در بیمارستان چگونه است؟


گرایش های ارشد روانشناسی در مقطع دکتری

منابع گرایش های ارشد روانشناسی

داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد برای قبولی در این آزمون می بایست از منابع و مواد امتحانی این رشته ها اطلاع یابند. این منابع از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور به اطلاع داوطلبان می رسد که هر درس بر اساس ضریب مربوط به خود می تواند بر قبولی داوطلبان اثر بگذارد.

این منابع برای کنکور ارشد روانشاسی مربوط به وزارت علوم و وزارت بهداشت، کمی متفاوت است. وزارت بهداشت دروسی همچون آمار و روش های تحقیق، نظریه های شخصیت و نظریه های روان درمانی، کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک، روانشناسی بالینی و بهداشت روان را به عنوان منبع آزمون معرفی کرده است.

اما منابع مربوط به کنکور وزارت علوم شامل موارد جدول زیر است:

متون روانشناسی
روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی
روانشناسی صنعتی –  سازمانی
روانشناسی تربیتی
روانشناسی امور استخدامی
روانشناسی اجتماعی
روانشناسی فیزیولوژیک
روانشناسی انگیزش هیجان

اگر شما داوطلب شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در رشته های روانشناسی و مشاوره هستید و ابهاماتی در خصوص بازار کار، آینده شغلی، آینده تحصیلی و … این رشته ها دارید، به شما توصیه می کنیم که برای دستیابی به پاسخ سوالات و ابهامات خود به مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه مراجعه نمایید.

راه ارتباطی شما عزیزان با مشاوران مرکز مشاوره آویژه، مراجعه به وبسایت اینترنتی و یا تماس تلفنی با این سازمان است. که در این تماس ها می توانید از تخصص و تجربه برترین مشاوران تحصیلی کشور، برای اخذ تصیمات درست، بهره مند شوید.


بیشتر بخوانید: شرایط تاسیس مطب روانشناسی چگونه است؟


گرایش های ارشد روانشناسی و مشاوره

سوالات متداول

گرایش های ارشد روانشناسی وزارت بهداشت کدام است؟

گرایش های ارشد روانشناسی وزارت بهداشت شامل: روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، روانشناسی سلامت، بهداشت روان است.

گرایش های ارشد روانشناسی کدام است؟

این گرایش ها شامل رشته های: روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، سنجش و اندازه گیری، روانشناسی اسلامی، روانشناسی آموزش کودکان استثنایی، روانشناسی تربیتی و روانشناسی بالینی کودک و نوجوان است.

گرایش های ارشد مشاوره کدام است؟

گرایش های دوره کارشناسی ارشد مشاوره شامل مشاوره خانواده، مشاوره مدرسه، مشاوره شغلی و مشاوره توانبخشی است. که هر داوطلب با توجه به علاقه خود می تواند یکی از این گرایش ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

گرایش های ارشد روانشناسی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه گرایش های ارشد روانشناسی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 21 نظر:
 1. سلام . واسه ارشد استعداد های درخشان نیاز هست که رشته کارشناسی هم نام و متجانس با رشته مورد نظر ارسد باشه
  با این توصیف ایا کسی که کارشناسی مددکاری اجتماعی هست می تونه ارشد روانشناسی بالینی بزنه

 2. سلام خسته نباشید کارشناسی روانشناسی خوندم از دانشگاه آزاد
  برای ارشد ۱۴۰۰ تو رشته بالینی کودک و نوجوان و کودکان مرضی دانشگاهای آزاد ارائه ندادن؟
  خیلی گشتم ولی پیدا نکردم ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🏻

  1. سلام دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد زمان اعلام نتایج درسایت سنجش منتشر می‌شود

 3. سلام من کارشناسی آموزش ابتدایی فرهنگیان خوندم. میتونم برای ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان بخونم؟

 4. سلام و احترام
  با توجه به مصوبه اخیر سازمان سنجش آیا امکان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی برای فارغ التحصیلان سایر رشته ها وجود خواهد داشت؟

 5. سلام من کارشناسی مشاوره خوندم آیا میتونم ارشد بالینی شرکت کنم بازار کار رشته مشاوره و همچنین رشته روانشناسی در کدوم شاخه بیشتر

  1. سلام
   بله میتونید شرکت کنید اما برای گرفتن مدرک نظام روانشناسی باید حتما دو مدرک مرتبط و پشت سرهم داشته باشید پیشنهاد میکنم ارشد مشاوره را دنبال کنید

 6. سلام
  کسی که در رشته دبیری در دانشگاه فرهنگیان کارشناسی بخونه
  برای کارشناسی ارشد میتونه روانشناسی بالینی انتخاب کنه یا خیر؟

 7. سلام
  کسی که در رشته دبیری در دانشگاه فرهنگیان کارشناسی بخونه
  برای کارشناسی ارشد میتونه روانشناسی بالینی انتخاب کنه یا خیر؟

   1. سلام من کارشناسی مشاوره خوندم آیا میتونم ارشد بالینی شرکت کنم بازار کار رشته مشاوره و همچنین رشته روانشناسی در کدوم شاخه بیشتر

    1. سلام وقت بخیر
     بله میتونید شرکت کنید اما برای گرفتن مدرک نظام روانشناسی باید حتما دو مدرک مرتبط و پشت سرهم داشته باشید پیشنهاد میکنم ارشد مشاوره را دنبال کنید

 8. سلام.سوالی داشتم.کارشناس روان شناسی عمومی میتونه برای ارشد از رشته های روان شناسی بالینی انتخاب کنه؟

   1. سلام خسته نباشید من مرداد ۱۴۰۰ فارق التحصیل کارشناسی روانشناسی هستم دانشگاه آزاد
    برای ارشد امسال بدون کنکور و دانشگاه آزاد رشته بالینی کودک نوجوان و روانشناسی مرضی ارایه دادن؟
    من خیلی گشتم ولی پیدا نکردم

    1. سلام دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد زمان اعلام نتایج درسایت سنجش منتشر می‌شود

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

جمعه

1400/7/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید