ایجاد سوابق تحصیلی ۱۴۰۳ / راهنمای سامانه ثبت نام + هزینه

ایجاد سوابق تحصیلی ۱۴۰۳

ایجاد سابقه تحصیلی از شروع تا پایان

ایجاد سابقه تحصیلی برای کسانی که سوابق تحصیلی آن ها منقضی شده و یا می خواهند در گروه آزمایشی غیر از گروه تحصیلی خود شرکت کنند لازم و ضروری است.

🙆‍♂️ به طور مثال فردی که دیپلم ریاضی دارد و می خواهد در کنکور تجربی شرکت کند باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کند.

🙆‍♂️ ایجاد سابقه تحصیلی آن جایی اهمیت پیدا می کند که بدانیم در سال 1403، نیمی از نمره نهایی آزمون ورود به دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود.

🙆‍♂️ ازطرف دیگر داوطلب برای شرکت در آزمون سراسری ملزم به دریافت تاییدیه تحصیلی می باشد. از این رو نبود سابقه تحصیلی مرتبط با گروه آزمون آزمایشی و یا منقضی شدن سابقه تحصیلی مانع از شرکت فرد در آزمون سراسری گروه آزمایشی مورد نظر خواهد شد.

این دست از افراد ملزم به ایجاد سابقه تحصیلی از طریق شرکت در آزمون دروس مربوطه هستند. ما در این مقاله مرکز مشاوره آویژه به دنبال این هستیم که ایجاد سابقه تحصیلی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و به سوالاتی مانند موارد زیر پاسخ دهیم:

🟢 ایجاد سابقه تحصیلی برای چه کسانی است؟

🟢 شرایط ایجاد سابقه تحصیلی چیست؟

🟢 چه هزینه ای برای ایجاد سوابق تحصیلی باید پرداخت شود؟

🟢 ثبت نام ایجاد سابقه تحصیلی به چه شکل است؟

🟢 هر گروه از داوطلبان برای کدام دروس باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند؟

این ها مهم ترین سوالاتی است که در این مقاله آویژه به آن ها خواهیم پرداخت. همچنین خواهیم دانست که آخرین تغییرات بخشنامه ایجاد سوابق تحصیلی چیست و چه شرایطی در سال 1403 برای این مسئله در نظر گرفته شده است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ایجاد سابقه تحصیلی برای کدام گروه از افراد الزامی است؟

ایجاد سابقه تحصیلی برای تمامی افرادی که فاقد سابقه تحصیلی معتبر هستند و یا این که می خواهند در آزمون سراسری گروه آزمایشی غیر از گروه تحصیلی خود شرکت کنند الزامی است. اگر بخواهیم به صورت خلاصه عنوان کنیم افراد زیر باید برای ایجاد سوابق تحصیلی از طریق شرکت در آزمون نهایی دروس مورد نظر شرکت کنند:

متقاضی ایجاد سابقه تحصیلیشرایط
دانش آموزان محصل در پایه یازدهمدر صورتی که تغییر رشته داده باشند – برای ایجاد سابقه تحصیلی پایه دهم باید اقدام کنند.
دانش آموزان محصل در پایه دوازدهمدر صورتی که تغییر رشته داده باشند – برای ایجاد سابقه تحصیلی پایه دهم و یازدهم باید اقدام کنند.
دانش آموزان مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور، ایثارگران و داوطلب آزاددر صورتی که در آزمون دروس نهایی نوبت دی یا شهریور شرکت کرده و در آن ها نمره حد نصاب را کسب کرده باشند می توانند برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند.
هنرجویان شاخه های فنی و حرفه ای- کاردانش پایه دهممی توانند برای یک گروه آزمایشی اصلی (ریاضی- تجربی – انسانی) و یک گروه آزمایشی غیر اصلی (هنر – زبان) نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی در پایه نهم اقدام کنند.
هنرجویان شاخه های فنی و حرفه ای- کاردانش پایه یازدهممی توانند برای یک گروه آزمایشی اصلی (ریاضی- تجربی – انسانی) و یک گروه آزمایشی غیر اصلی (هنر – زبان) نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی در پایه نهم و دهم اقدام کنند.
هنرجویان شاخه های فنی و حرفه ای- کاردانش پایه دوازدهممی توانند برای یک گروه آزمایشی اصلی (ریاضی- تجربی – انسانی) و یک گروه آزمایشی غیر اصلی (هنر – زبان) نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی در پایه نهم، دهم و یازدهم اقدام کنند.
تمامی فارغ التحصیلان نظری دیپلمکسانی که دیپلم آن ها قبل از سال 1384 باشد
تمامی فارغ التحصیلان نظری با مدرک پیش دانشگاهیکسانی که مدرک پیش دانشگاهی آن ها قبل از سال 1391 باشد
فارغ التحصیلان مدارس بین المللی یا دارای گواهی معادل*
طلاب حوزه های علمیهطلابی که دارای مدرک سطح یک حوزوی می باشند می توانند صرفا در خصوص دروس موثر گروه آزمایشی انسانی نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی اقدام کنند.
سایر فارغ التحصیلان یا محصلانکسانی که تمام یا بخشی از سابقه تحصیلی آن ناقص باشد.

این گروه از افراد بنا بر شرایط گفته شده لازم است نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند.

ایجاد سابقه تحصیلی برای کدام گروه از افراد الزامی است؟

شرایط مهم ایجاد سابقه تحصیلی

توجه داشته باشید که بر اساس آخرین قانون مصوب افراد تنها می توانند در یک گروه آزمایشی اصلی (ریاضی – انسانی- تجربی) و یک گروه آزمایشی غیر اصلی (هنر – زبان) نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی اقدام کنند.

💜 به طور مثال متقاضی شرکت در آزمون سراسری گروه ریاضی نمی تواند در دروس موثر گروه آزمایشی ریاضی و تجربی به صورت همزمان شرکت کند.

💜 همچنین در نظر داشته باشید که فرد می تواند به صورت همزمان در خصوص ایجاد سابقه تحصیلی دروس یک گروه اصلی و یک گروه غیر اصلی اقدام کند.

💜 به طور مثال متقاضی شرکت در آزمون تجربی علاوه بر ایجاد سابقه تحصیلی در این گروه می تواند برای یکی از گروه های زبان یا هنر نیز اقدام کند.

علاوه بر این شرایط زیر را برای ایجاد سوابق تحصیلی در نظر داشته باشید:

ایجاد سابقه تحصیلیشرایط
یک بار در سالهمزمان با آزمون نهایی خرداد ماه
یک بار برای هر درس موثربرای دروسی که ایجاد سابقه تحصیلی شده امکان استفاده از ترمیم معدل نیز برای یک بار در سال وجود دارد.
امکان ثبت نام مجدد در صورت غیبتموجه یا غیر موجه بودن غیبت اهمیتی ندارد
تاثیری در نمره دیپلم ندارد.*
داوطلب می تواند در تمامی دروس موثر گروه آزمایشی مورد نظر ثبت نام کند.دروس باید منطبق بر گروه آزمایشی اصلی یا غیر اصلی باشد.

بر این اساس هر داوطلب می تواند بدون محدودیت دروس مورد نظر را انتخاب کند و فقط یک بار امکان شرکت در آزمون نهایی آن را خواهد داشت. همچنین این آزمون یک بار در سال (خرداد ماه) برگزار می شود.

چگونه سابقه تحصیلی ایجاد می شود؟

یکی از سوالات مهمی که در خصوص ایجاد سابقه تحصیلی وجود دارد این است که سابقه تحصیلی از چه طریقی ایجاد می شود؟

🛑 در سال 1403، سوابق تحصیلی تاثیر مستقیم و برابر با 50 درصد از نتیجه کل آزمون را دارد. از این رو معدل و نمرات دروس موثر افراد یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده رتبه کنکور افراد است.

🛑 از این رو افرادی که به هر نحوی سوابق تحصیلی معتبر یا مرتبطی ندارند باید با شرکت در آزمون نهایی دروس مربوطه نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند.

🛑 در کلام ساده تر فرد با ثبت نام در دروس موثر مورد نظر باید همانند سایر محصلان، در آزمون نهایی که در خرداد ماه برگزار می شود شرکت کند. نمره این آزمون به عنوان سابقه تحصیلی فرد در نظر گرفته می شود.

🛑 نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نمرات کسب شده در این آزمون تنها به عنوان سابقه تحصیلی شناخته شده و هیچ تاثیری در نمره معدل یا مدرک دیپلم افراد نخواهد داشت.

مدارک لازم برای ایجاد سوابق تحصیلی

در سال های گذشته لازم بود که فرد به صورت حضوری به اداره آموزش و پرورش یا یکی از مدارس تعیین شده برای ثبت نام ایجاد سابقه تحصیلی مراجعه کند، اما در سال جدید این روند به صورت الکترونیکی و غیر حضوری انجام می شود. از این رو تفاوت مدارک مورد نیاز در این دو حالت به شرح زیر خواهد بود:

مدارک لازم برای ثبت نام به صورت حضوری قبل از 1403مدارک لازم برای ثبت نام به صورت غیر حضوری ار سال 1403
اصل و کپی شناسنامهبه صورت الکترونیکی موجود است.

در صورت نیاز امکان بارگزاری به داوطلب داده می شود.

اصل و کپی کارت ملیبه صورت الکترونیکی موجود است.

در صورت نیاز امکان بارگزاری به داوطلب داده می شود.

اصل و کپی مدرک تحصیلی یا گواهی موقت (درصورت فارغ التحصیل بودن)به صورت الکترونیکی موجود است.

در صورت نیاز امکان بارگزاری به داوطلب داده می شود.

اصل و کپی ریزنمرات دیپلم (در صورت فارغ التحصیل بودن)به صورت الکترونیکی در اختیار سامانه قرار دارد.
ارائه تاییدیه تحصیلیورود به سامانه emt.medu.ir و تایید سوابق تحصیلی موجود
ارائه فیش واریز هزینه های مربوط به ثبت نام ترمیم معدلپرداخت به صورت الکترونیکی
ارائه 4 قطعه عکس سه در چهار پشت نویس شدهدر صورت فارغ التحصیل بودن نیاز به بارگزاری یک قطعه عکس پرسنلی جدید در غیر این صورت نیازی به بارگزاری عکس نیست و به صورت الکترونیکی در اختیار سامانه قرار دارد.

شرایط مهم ایجاد سابقه تحصیلی

ثبت نام سوابق تحصیلی و ایجاد آن

قبل از سال 1403 ثبت نام برای ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم معدل به صورت حضوری و از طریق اداره آموزش و پرورش هر منطقه یا مدارس تعیین شده امکان پذیر بود. اما از سال جاری سامانه سوابق تحصیلی توسط سازمان آموزش و پروش ایجاد شده و افراد می توانند از طریق این سامانه نسبت به ثبت نام و ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند.

⬅️ همچنین امکان استفاده از سایت سازمان سنجش برای ثبت نام و ایجاد سابقه تحصیلی فراهم شده است. با توجه به بهتر بودن این سامانه پیشنهاد می شود داوطلبان برای ثبت نام از طریق سایت سامانه سنجش اقدام کنند.

⬅️ در کلام ساده تر امکان ثبت نام و شرکت در آزمون نهایی جهت ایجاد سابقه از طریق سامانه های آموزش پرورش و سامانه سنجش وجود دارد. با توجه به این که سامانه سنجش سابقه طولانی تری در این حوزه ها دارد به نظر می رسد بهتر باشد از طریق این سامانه نسبت به ثبت نام ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنید.

برای این کار لازم است متقاضیان مراحل زیر را بگذرانند:

مرحلهاقدامات لازمتوضیحات
گام اولورود به سامانه سنجشبه آدرس www.sanjesh.org
گام دومورود به بخش آزمونانتخاب بخش آزمون سراسری
گام سومورود به بخش ثبت نام در آزمون*
گام چهارمانتخاب بخش اطلاعات من
گام پنجمانتخاب بخش “ورود به سایت آموزش و پرورش برای مشاهده سوابق تحصیلی”این بخش در ستون درگاه آموزش و پرورش درون جدول سوابق ثبت نام قرار گرفته است
گام ششمورود به سامانه بررسی و تایید سوابقانتخاب بخش ایجاد سوابق تحصیلی
گام هفتمانتخاب دروس مورد نظربر اساس گروه آزمایشی انتخاب شده دروس مرتبط با آن نمایش داده می شود.
گام هشتمپرداخت هزینه نهاییبعد از پرداخت کد رهگیری برای شما صادر می شود.

با پرداخت هزینه و دریافت کد رهگیری ثبت نام شما تکمیل شده و می توانید در زمان مقرر در آزمون دروس انتخاب شده شرکت نمایید.

هزینه ایجاد سوابق تحصیلی

هزینه ایجاد سوابق تحصیلی و همچنین ترمیم معدل سالانه توسط هیئت وزیران و وزارت آموزش و پروش تعیین می شود. با توجه به آخرین بخشنامه صادر شده هزینه شرکت در آزمون برای هر درس برابر با 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

برای کدام دروس نیاز به ایجاد سابقه تحصیلی می باشد؟

سوال مهم دیگری که در خصوص ایجاد سابقه تحصیلی وجود دارد این است که داوطلب باید برای کدام یک از دروس سوابق تحصیلی ایجاد کند. به طور مثال فردی که دیپلم ریاضی دارد و می خواهد در رشته تجربی شرکت کند باید برای کدام دروس ثبت نام کرده و نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی آن اقدام کند؟

در آخرین بخشنامه مربوط به سوابق تحصیلی و ترمیم معدل جداولی مشخص ارائه شده است که نشان می دهد داوطلبان متقاضی برای شرکت در هر گروه آزمایشی باید نسبت به ایجاد سوابق کدام یک از دروس اقدام کنند.

چگونه سابقه تحصیلی ایجاد می شود؟

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه ریاضی نظام آموزشی 3-3-6

مدارک لازم برای ایجاد سوابق تحصیلی

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه تجربی نظام آموزشی 3-3-6

ثبت نام سوابق تحصیلی و ایجاد آن

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه علوم انسانی نظام آموزشی 3-3-6

 هزینه ایجاد سوابق تحصیلی

9. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه هنر نظام آموزشی 3-3-6

برای کدام دروس نیاز به ایجاد سابقه تحصیلی می باشد؟

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه زبان های خارجی نظام آموزشی 3-3-6

دروس سوابق تحصیلی

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه ریاضی نظام سالی واحدی

داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه زبان های خارجی

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه تجربی نظام سالی واحدی

داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه ریاضی نظام سالی واحدی

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه انسانی نظام سالی واحدی

داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه انسانی نظام سالی واحدی

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه هنر نظام سالی واحدی

داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه زبان های خارجی نظام سالی واحدی

 1. جدول داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون گروه زبان های خارجی نظام سالی واحدی

چند نکته در خصوص ایجاد سوابق تحصیلی

در جداول ارائه شده چند نکته بسیار مهم و قابل توجه وجود دارد:

 1. برخی از دروس در گروه های مختلف نیازی به ایجاد سابقه تحصیلی ندارند و امکان استفاده از نمره درس معادل آن پیش بینی شده است.
 2. برای کسانی که در نظام آموزشی سالی واحدی دیپلم خود را دریافت کرده اند جداولی جداگانه با دیگر داوطلبان در نظر گرفته شده است.
 3. آزمون نهایی تمامی دروس در تمامی گروه ها فارغ از نظام آموزشی متقاضی، بر اساس دروس نظام آموزشی 3-3-6 صورت می گیرد.

این ها مهم ترین نکاتی است که در خصوص ایجاد سوابق تحصیلی و دروسی که فرد باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی آنها اقدام کند وجود دارند.

 

ایجاد سابقه تحصیلی و سخنی از مشاوران آویژه

سابقه تحصیلی امروزه تاثیری برابر با کنکور دارد و نمی توان از آن به سادگی گذشت. از این رو کسانی که به هر ترتیب سابقه تحصیلی مرتبط با گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند و یا سابقه تحصیلی آن ناقص می باشد می توانند نسبت به ثبت نام و ایجاد سوابق تحصیلی مرتبط اقدام کنند.

نکته ای که وجود دارد این است که این سوابق بر اساس آزمون نهایی خرداد ماه ایجاد شده و برای هر درس تنها یک بار امکان پذیر است. همچنین در نظر داشته باشید که با ایجاد سابقه تحصیلی دروس مورد نظر، امکان ترمیم معدل و نمرات آن دروس برای یک بار امکان پذیر است.

در کلام ساده تر برای هر درس موثر در سابقه تحصیلی یک بار امکان ایجاد سابقه تحصیلی و یک بار امکان ترمیم معدل در نظر گرفته شده است. این ها مهم ترین نکاتی است که در خصوص سابقه تحصیلی و موارد مربوط به آن باید در نظر داشته باشید.

سوالات متداول

⁉️ آیا ایجاد سابقه تحصیلی برای همه افراد الزامی است؟

خیر – کسانی که سابقه تحصیلی مرتبط با گروه آزمایشی مورد نظر را دارند نیازی به ایجاد سوابق تحصیلی جدید نخواهند داشت.

⁉️ در صورت تداخل آزمون ثبت نام شده جهت ایجاد سابقه تحصیلی با آزمون نهایی مقطع در حال تحصیل، چه اقدامی پیش بینی شده است؟

این دست از داوطلبان باید نسبت به شرکت در آزمون ثبت نام شده برای ایجاد سابقه تحصیلی در خرداد ماه اقدام کرده و آزمون درس در حال تحصیل را در نوبت شهریور ماه بگذراند.

⁉️ زمان ثبت نام برای سابقه تحصیلی چه تاریخی است؟

به طور کلی تا یک ماه قبل از شروع آزمون نهایی امکان ثبت نام برای ترمیم معدل و ایجاد سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است. بنابراین می توان اوایل اردیبهشت ماه را آخرین مهلت ثبت نامی برای ایجاد سوابق تحصیلی در نظر گرفت.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

ایجاد سوابق تحصیلی ۱۴۰۳ / راهنمای سامانه ثبت نام + هزینه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید