نحوه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش1402

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

هر ساله جهت تامین نیروی انسانی آموزش پرورش، آزمون استخدامی برگذار خواهد شد. در این آزمون داوطلبان مهارت ها و توانایی هایشان را به نمایش گذاشته و مورد بررسی قرار می گیرد. قبل از ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش بهتر است دفترچه منتشر شده مربوطه را از سازمان سنجش و آموزش کشور دریافت کرده و با دقت مورد مطالعه قرار دهید. مشاور تحصیلی مرکز مشاوره آویژه پس از بررسی های لازم تمامی نکات ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش را خدمت شما داوطلبان عزیز ارائه می کند. آزمون استخدامی آموزش پرورش، آزمونی فراگیر بوده و مجری آن سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود.

آزمون استخدامی آموزش پرورش شامل 2 مرحله آزمون کتبی و مصاحبه خواهد بود. تنها داوطلبانی موفق به استخدام در آموزش پرورش می شوند که درهردو آزمون کتبی و مصاحبه نمره خوبی به دست بیاورند. مراحل ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، برای داوطلبان بسیار حائز اهمیت است. اگر قصد اشتغال در آموزش پرورش دارید پیشنهاد میشود در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود. داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، کافی است به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را مطابق تصاویر زیر طی کنند. پس از اتمام مراحل ثبت نام، به داوطلب کد رهگیری ارسال می گردد. داوطلب باید در حفظ و نگهداری کد رهگیری کوشا باشند زیرا جهت پیگیری و ادامه مراحل، داشتن کد رهگیری الزامی خواهد بود.

مراحل ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش

اولین مرحله جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، خرید کارت اعتباری است. کارت اعتباری دارای شماره سریالی است که به داوطلب مجوز ورود به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش را می دهد. برای خرید کارت اعتباری، داوطلب ابتدا باید اقدام به پرداخت هزینه آن کند. پس از پرداخت هزینه، در نهایت شماره سریال به داوطلب ارسال می گردد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل خرید کارت اعتباری آزمون استخدامی آموزش پرورش

مرحله اول

در ابتدا داوطلب وارد سایت سازمان سنجش و آموزش به نشانی sanjesh.org می شود. در تصویر زیر نمای صفحه اصلی سایت سنجش را پس از ورود مشاهده خواهید کرد.

آزمون استخدامی

از منو های موجود گزینه “استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی ” را انتخاب کنید.

آزمون استخدامی آموزش پرورش

از عناوین موجود، گزینه “ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش سال 1402” را انتخاب کنید.

ثبت نام آزمون استخدامی

از منو های موجود در سمت راست صفحه، گزینه “خرید کارت اعتباری” را انتخاب فرمایید.

حال صفحه ای با عناوین مختلف نمایش داده می شود که انتخاب این گزینه ها بستگی به داوطلب دارد. اگر داوطلب قصد آزمون در شغل آموزگار ابتدایی داشته باشد، باید روی بخش “سریال ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (ويژه رشته های شغلی آموزگار ابتدايی – آموزگار ابتدايی استثنايی) سال ۱۴۰۲”کلیک کند.

در این مرحله داوطلب باید اطلاعات فردی را وارد کند. اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه جهت خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش الزامی است. پس از تکمیل اطلاعات روی “تایید و ادامه” کلیک کنید.

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

در مرحله بعد جهت ادامه فرآیند خرید کارت اعتباری، صفحه جدیدی جهت تاکید بر حفظ و نگهداری شماره سریال نمایش داده خواهد شد.

مراحل ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

در مرحله بعدی جهت خرید کارت اعتباری آزمون استخدامی آموزش پرورش، کافی است اطلاعات کارت بانکی داوطلب را وارد کرده و سپس روی گزینه “پرداخت” کلیک کنید.

منابع آزمون استخدامی آموزش پرورش

در آخر اگر تراکنش با موفقیت انجام شود، کارتی اعتباری که حاوی شماره سریال ثبت نام است به کاربر نمایش داده می شود.

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

نکته حائز اهمیت در خرید کارت های اعتباری این است که هر کارت صرفا برای ثبت نام در یک آزمون خواهد بود. در صورتی که قصد ثبت نام در آزمون های مختلفی دارید، لازم است کارت اعتباری متعلق به همان آزمون را مطابق مراحل قبل خریداری کنید.

 

مرحله دوم

در این مرحله داوطلب به صفحه اولیه ثبت نام بازگشته و روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک کرده تا سایر مراحل ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش طی شود.

مهلت ثبت نام

در این مرحله داوطلب باید شماره سریال ثبت نام که در کارت اعتباری خریداری شده مرحله قبل، درج شده است را در کادر مربوطه وارد کند. پس از وارد کردن شماره سریال و عبارت امنیتی موجود، گزینه “ورود به سیستم” را بفشارید.

رشته های استخدامی آموزش پرورش

در این مرحله داوطلب باید عکس خود را مطابق شرایط ذکر شده در سایت سنجش آپلود کند. در صورتی که تصویر داوطلب شرایط گفته شده نظیر فرمت و یا حجم را نداشته باشد، امکان بارگذاری تصویر وجود ندارد. داوطلب باید تصویر را اصلاح کرده و مجدد جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش آپلود کند. در نهایت روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک کند.

دفترچه آزمون استخدامی آموزش پرورش

مرحله سوم

در صورتی که مراحل قبل را به درستی گذرانده باشید، در این مرحله از شما خواسته می شود اطلاعات فردی را تکمیل کنید. داوطلبان توجه داشته باشند که جهت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش، اطلاعات را به صورت دقیق و صحیح تکمیل کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

تمدید مهلت ثبت نام آموزش پرورش

در ادامه داوطلب در صورتی که دارای سهمیه است، باید اطلاعات مربوط به سهمیه را تکمیل نماید. همچنین سایر اطلاعات داوطلب نظیر شغل، معلولیت، معدل و… در این قسمت باید تکمل گردد.

سایت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

در نهایت جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، داوطلب باید تمامی اطلاعات خواسته شده را تکمیل کند و روی گزینه “تایید” جهت ثبت اطلاعات مربوطه کلیک کند.

سایت سنجش

تا اینجا داوطلب در آزمون استخدامی آموزش پرورش ثبت نام گردیده است. امکان دارد داوطلبان در طی مراحل ثبت نام، به دلایل مختلفی مانند اشتباه تایپی و…نیاز به ویرایش اطلاعاتشان داشته باشند. در ادامه مراحل ویرایش اطلاعات را شرح خواهیم داد.

ویرایش اطلاعات در ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

در صورتی که داوطلبی در آزمون استخدامی آموزش پرورش ثبت نام کرده باشد و نیاز به اصلاح اطلاعاتش داشته باشد باید مطابق مرحله زیر عمل کند. داوطلبان توجه داشته باشند که قبل از انجام هر اقدامی پیرامون آزمون استخدامی آموزش پرورش، داشتن شماره سریال و کدرهگیری داوطلب الزامی است. پیشنهاد میشود کد رهگیری و شماره سریال را تا پایان اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش پرورش نزد خود نگهداری کنید.

دو روش جهت اصلاح و ویرایش اطلاعات داوطلبان وجود دارد. تنها تفاوت روش ها در اطلاعات خواسته شده از داوطلب است. در روش اول داوطلب با داشتن شماره پرونده و کدملی اقدام به ویرایش اطلاعات موجود در آزمون استخدامی آموزش پرورش می کند. در روش دوم، داوطلب با داشتن شماره سریال ثبت نام، کدملی و شماره شناسنامه اقدام به ویرایش اطلاعات موجود در آزمون استخدامی آموزش پرورش می کند. پس از انتخاب روش و تکمیل اطلاعات روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید. اینک پنجره ای حاوی اطلاعات داوطلب در آزمون استخدامی آموزش پرورش نمایش داده می شود که داوطلب قادر به ویرایش آنها خواهد بود.

شیوه جدید استخدام آزمون آموزش پرورش 1402

شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش

هر ساله جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش شرایطی توسط سازمان سنجش و آموزش تعیین می گردد. شرایط گفته شده در دفترچه آزمون استخدامی آموزش پرورش ثبت شده است. داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و آموزش دفترچه فوق را دریافت کنند. همچنین داوطلبان می توانند جهت دریافت راهنمایی های بیشتر از مشاوران تحصیلی مجرب استفاده کنند.

صرفا داوطلبانی مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش خواهند بود که شرایط زیر را دارا باشند. در صورتی که داوطلبی با شرایط مشخص شده مغایرت داشته باشد، رد صلاحیت شده و امکان استخدام در آموزش پرورش برایش وجود ندارد.

شرایط عمومی ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش

داوطلب باید به دین اسلام معقتد باشد. اعتقاد به سایر دین های الهی تصریح شده که مورد قبول نظام جمهوری اسلامی ایران باشد هم بلامانع خواهد بود.

داوطلب باید تابعیت ایرانی داشته باشد.

عدم داشتن سابقه محکومیت جزایی.

پایبندی و رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران.

داشتن سلامت روانی و سلامت جسمانی کامل.

داشتن کارت معافیت از سربازی و یا کارت پایان خدمت.

عدم اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات.

در سایر دستگاه های اجرایی و سازمان ها به صورت پیمانی و یا رسمی مشغول به کار نباشد.(در حین استخدام و پس از قبولی در آزمون)

داوطلب ممنوعیت استخدام از سمت مراجع قضایی در دستگاه های اجرایی را نداشته باشد.

داوطلب نمی تواند نیرو بازخرید خدمت در دستگاه های اجرایی و یا نیرو بازنشسته باشد.

شرایط سنی تعیین شده برای ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش

شرط سنی تعیین شده در آزمون استخدامی آموزش پرورش حداقل سن 20 سال تمام و حداکثر 40 سال است.

داوطلبان در صورت ارائه مدارک زیر می توانند به حداکثر سن تعیین شده اضافه کنند:

پدر، مادر، همسر، خواهر و یا برادر شهید داشتن قادر به افزایش 5 سال از حداکثر سن در آزمون استخدامی آموزش پرورش است.

افرادی که به صورت داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند به مدت زمان حضورشان در جبهه مجاز به افزایش حداکثر سن خواهند بود. همچنین داوطلبانی که در جبهه مصدوم شده باشند، به مدت زمانی که دارای استراحت پزشکی هستند، قادر به افزایش حداکثر سن آزمون استخدامی آموزش پرورش خواهند بود.

داوطلبانی که در دوران جنگ تحت اسارت گروه های ضد انقلابی و یا دشمن بوده اند، بر اساس مدت زمان اسارتشان قادر به افزایش حداکثر سن در آزمون استخدامی آموزش پرورش خواهند بود.

داوطلبان متاهل به ازای داشتن هر فرزند، به مدت حداقل 1 سال و حداکثر 5 سال به حداکثر محدودیت سنی تعیین شده، اضافه خواهد شد.

داوطلبانی که با قسمت های دولتی آموزشی و تربیتی موجود در آموزش پرورش، همکاری تمام وقت داشته باشند بر اساس مدت زمان همکاری، از حداکثر سن تعیین شده در آزمون استخدامی آموزش پرورش کسر خواهد شد.

شرایط اختصاصی ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش

پس از قبولی در آزمون استخدامی آموزش پرورش و قبل از شروع به خدمت، داوطلب مجاز به تغییر محل خدمتش نخواهد بود. بعد از اشتغال داوطلب در آموزش پرورش، بر اساس قوانین و مقررات موجود در نقل و انتقال فرهنگیان عمل خواهد شد.

فارغ التحصیلان در تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان، به دلیل تعهد به آموزش پرورش مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش نخواهند بود.

اگر داوطلبی در طول دوره، از تحصیل و اشتغال انصراف دهد ملزم به پرداخت هزینه خواهد بود.

داوطلبانی که در نهایت در آزمون استخدامی آموزش پرورش پذیرفته شده باشند، باید در دوره های مربوط به ضمن خدمت گواهینامه صلاحیت معلمی را دریافت کنند. حداقل مدت زمان گذراندن دوره برای پذیرفته شدگان 120 ساعت خواهد بود.

استخدام آموزش پرورش بر اساس نیاز بوم خدمت خواهد بود به همین دلیل جذب استانی صورت خواهد گرفت. در صورتی که داوطلبی از بوم خدمت استانی خارج شوند، به معنای قطع استخدام و انصراف وی خواهد بود.

بهتر است داوطلبان در حین ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش مدارک ICDL و روخوانی و روانخوانی قرآن را ارائه کنند. در صورتی که داوطلبان برای شرکت در دوره مهارت آموزی مدارک فوق را ارائه ندهند، باید تعهد بدهند که مدارکشان را تا قبل از آزمون دوره مهارت آموزی ارائه کنند.

جهت ماندگاری آموزگاران ابتدایی، انتقال آنها به سایر دستگاه های اجرایی و یا سایر مشاغل گروه معلمی ممنوع است. در صورتی مجاز به تغییر خواهند بود که داوطلب شرایطی خاص داشته باشد و مرکز برنامه ریزی منابع انسانی بررسی و امور اداری تایید کند.

شرایط دوره 1 ساله مهارت آموزی در استخدام آموزش پرورش

دوره 1 ساله مهارت آموزی به عنوان سال های خدمت در استخدام آموزش پرورش حساب نمی شود. دوره مهارت آموزی صرفا شرطی برای استخدام پیمانی آموزش پرورش خواهد بود.

داوطلبانی که موفق به دریافت حداقل امتیاز در آزمون های دوره مهارت آموزی شده باشند، به عنوان پذیرفته شدگان نهایی در آزمون استخدامی آموزش پرورش خواهند بود.

در صورتی که داوطلبی قصد تغییر محل دوره مهارت آموزی را داشته باشد، با رعایت جنسیت توسط سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان و وجود شغل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

داوطلبان پذیرفته شده در آزمون استخدام آموزش پرورش که در آموزش پرورش عشایری پذیرفته شده باشند، در صورتی که دارای چندین منطقه باشد، پس از گذراندن دوره مهارت آموزی بر اساس نیاز منطقه به کار مشغول خواهند شد.

داوطلبانی که در دوره مهارت آموزی، کلاس های درسی و آزمون جامع شرکت نکنند به معنای انصراف داوطلب است. در چنین شرایطی داوطلب باید هزینه ای را به عنوان جریمه جهت انصراف از آزمون استخدامی آموزش پرورش بپردازد.

داوطلبانی که با عنوان شغلی هنرآموز پذیرفته شده باشند، جهت شرکت در دوره های مهارت آموزی برای استخدام آموزش پرورش به سایت فرهنگیان با نشانی cfu.ac.ir مراجعه کنند.

در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش پرورش، دانشگاه ها در مقابل مسکن، تغذیه و… داوطلبان مسئولیتی نخواهند داشت. در صورت درخواست داوطلبان، دانشگاه در برابر دریافت هزینه، خدمات مذکور را ارائه خواهد داد.

پس از اعلام نتایج قطعی استخدام در آموزش پرورش، با توجه به شغل، محل مکان دوره مهارت آموزی داوطلب تعیین می گردد.

🟡 مدارک مورد نیاز در آزمون استخدامی آموزش پرورش

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون استخدامی آموزش پرورش را داشته باشند، باید برخی از اطلاعاتشان را به صورت دستی و یا به صورت اسکن شده در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور بارگذاری کنند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، در دفترچه ای که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور نشر می شود تعیین گردیده است. متقاضیان بهتر است قبل از اقدام به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، مدارک مورد نیاز را آماده سازی کنند. در ادامه فهرست مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش ارائه می شود:

اطلاعات شناسنامه ای متقاضیان نظیر شماره شناسنامه، کد ملی و….

اطلاعات فردی متقاضیان نظیر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر و….

فایل اسکن شده از تصویر 4*3 متقاضی.

اطلاعات تحصیلی متقاضی نظیر رشته، معدل، مقطع و….

اطلاعات محل سکونت متقاضی نظیر استان، شهر و…

اطلاعات شغلی متقاضی نظیر سابقه، نوع سازمان، نوع قرارداد.

در صورت داشتن سهمیه ایثارگری، اطلاعات مربوط به سهمیه ایثار گران الزامی است.

اطلاعات مربوط به خدمت سربازی برای متقاضیان آقا الزامی است.

مهلت زمانی ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش

داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، باید در زمان تعیین شده توسط سازمان سنجش و آموزش کشور، اقدام به ثبت نام کنند. پس از اتمام مهلت زمانی تعیین شده جهت ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، داوطلبان به هیچ عنوان مجاز به ثبت نام نخواهند بود. مگر این که مهلت زمانی ثبت نام توسط سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید گردد. زمان ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش همچنان اعلام نشده است.

اگر چه پیش بینی می شود که مطابق سال قبل زمان ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش از اواخر بهمن ماه الی اوایل اسفند ماه ادامه داشته باشد. به طور دقیق تر، در سال اخیر داوطلبان از بیست و هفتم بهمن ماه الی دوم اسفند ماه مهلت داشتند برای ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش اقدام کنند. البته پس از اتمام مدت زمان ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش، مطابق هر سال امکان تمدید زمانی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور وجود خواهد داشت. در ادامه با رشته های مورد نیاز در آزمون استخدامی آموزش پرورش آشنا خواهید شد.

رشته های مورد نیاز در آزمون استخدامی آموزش پرورش

شاید برای شماهم این سوال پیش آمده باشد که آموزش پرورش در چه رشته هایی اقدام به استخدام می کند؟ به طور کلی آموزش پرورش فقط بعضی از رشته ها که در مدارس به دانش آموزان تدریس می گردد را استخدام می کند. در ادامه تمامی رشته های مورد نیاز در آزمون استخدامی آموزش پرورش ذکر می شود.

گرافیک

آموزگار تربیت بدنی

✅ صنایع دستی، فرش

✅ مهندسی تاسیسات

✅ مهندسی چاپ

✅ مهندسی سرامیک

✅ ارتباط تصویری

✅ حسابداری

✅ تاریخ

✅ فیزیک

✅ شیمی

✅ آموزش ابتدایی

✅ علوم تجربی

✅ ماشین ابزار

✅ ادبیات عرب

✅ زبان و ادبیات فارسی

✅ الهیات و معارف اسلامی

✅ فلسفه تعلیم و تربیت

✅ مهندسی نقشه کشی معماری

✅ آموزش کودکان استثنایی

✅ ریاضی

✅ پویا نمایی

✅ زبان انگلیسی

✅ طراحی دوخت

✅ عکاسی

علوم اجتماعی

✅ بازیگری

✅ مهندسی صنایع شیمیایی

✅ مهندسی صنایع فلزی

✅ مهندسی الکترونیک

✅ مدیریت خانواده

✅ زیست شناسی

✅ زمین شناسی

✅ تربیت کودک

✅ مهندسی برق

✅ مهندسی صنایع چوب

✅ مهندسی عمران

✅ مهندسی کامپیوتر

✅ مهندسی مکانیک خودرو

در صورتی که داوطلبی فارغ التحصیل رشته های گفته شده باشد، قادر به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش خواهد بود. در ادامه مقاله با ماهمراه باشید تا موارد موجود در آزمون استخدامی آموزش پرورش را شرح دهیم.

موارد موجود در آزمون استخدامی آموزش پرورش

داوطلبانی که فرآیند ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش را به خوبی پشت سر گذاشته باشند باید در موعد آزمون به 3 دسته از سوالات پاسخ دهند. سوالات موجود در آزمون استخدامی آموزش پرورش شامل سوالات عمومی، سوالات تخصصی و سوالات اختصاصی خواهد بود.

سوالات اختصاصی آزمون استخدامی آموزش پرورش، شامل مجموعه سوالاتی تخصصی پیرامون رشته تحصیلی داوطلب است که سوالات تخصصی هر رشته با رشته دیگری متفاوت خواهد بود. سوالات عمومی موجود در آزمون استخدامی آموزش پرورش شامل مجموعه سوالاتی است که بین تمامی رشته ها مشترک خواهد بود. لازم به ذکر است که آزمون استخدامی آموزش پرورش به صورت تست خواهد بود.

همچنین آزمون استخدامی آموزش پرورش برای پاسخ های نادرست نمره منفی در نظر گرفته است. نمره منفی به معنی این است که به ازای هر پاسخ اشتباه داوطلب در آزمون، یک سوم نمره از پاسخ های درست داوطلب کسر خواهد شد. پیشنهاد می شود در آزمون استخدامی آموزش پرورش، اگر که بین گزینه ها شک دارید هیچ گونه پاسخی در پاسخ نامه درج نکنید تا شامل نمره منفی نشوید. موارد موجود در سوالات عمومی آزمون استخدامی آموزش پرورش به شرح زیر است:

⭐ ریاضی و آمار مقدماتی.

⭐ زبان و ادبیات فارسی.

⭐ زبان انگلیسی عمومی.

⭐ معارف اسلامی که سایر اقلیت های مذهبی از پاسخ به این بخش معاف خواهند بود.

⭐ فناوری اطلاعات که شامل مهارت های 7 گانه است.

⭐ هوش و توانمندی های عمومی.

⭐ اطلاعات عمومی، حقوق اساسی و دانش اجتماعی.

شیوه جدید استخدام در آموزش پرورش

قبل از انتشار دفترچه آزمون استخدامی آموزش پرورش، از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور اطلاعیه های زیادی منتشر میشود. در اطلاعیه های نشر شده، روش های استخدام در آموزش پرورش تعیین گردیده است تا داوطلبان با مطالعه آنها از روش های پذیرش در آموزش پرورش مطلع شوند. در ادامه انواع روش های جذب در آموزش پرورش مطابق آخرین اطلاعیه های سازمان سنجش و آموزش کشور بیان می شود.

پذیرش دو مرحله ای دانشجو معلمان در سال آینده

بر اساس آخرین اطلاعیه نشر شده از سازمان سنجش و آموزش کشور، پذیرفته شدگان در 2 مرحله به دانشگاه ورود می کنند. پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش پرورش، که در گروه اول قرار دارند از مهر ماه وارد دانشگاه شده که شامل دبیری در مقطع متوسطه اول و دوم خواهد بود.

گروه دوم پذیرفته شدگان در آزمون استخدامی آموزش پرورش شامل دبیران مقطع ابتدایی بوده و از بهمن ماه وارد دانشگاه خواهند شد. داوطلبان بهتر است بدانند که 30 درصد نمره کل از سال آینده شامل مصاحبه علمی و عمومی خواهد بود. همچنین مراحل انجام گزینش در طول سال تحصیلی انجام می گردد.

پذیرش توسط استعداد های درخشان دانش آموزی و دانشجویی

پذیرش داوطلبان در استخدام آموزش پرورش در روش جذب استعداد های درخشان صورت خواهد گرفت. دانشگاه فرهنگیان با هماهنگی وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان و شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام به پذیرش داوطلبان با سابقه استعدادهای درخشان می کند.

پذیرش توسط مقطع ارشد

پذیرش داوطلبان از طریق آزمون کارشناسی ارشد به زودی قابل اجرا خواهد بود. پذیرش آموزش پرورش در این روش به این صورت خواهد بود که داوطلبان از طریق حضور در آزمون سراسری و سپس تحصیل در رشته های مربوطه، استخدام شوند.

پذیرش دو مدرکی ها و یا بورسیه معلمان سال آخری

پذیرش دو مدرکی ها روش جدیدی است که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام گردید. این روش برای اولین بار در استخدام آموزش پرورش قابل اجرا است. در این نوع از پذیرش، توسط دانشگاه های برتر کشور ایران و دانشگاه فرهنگیان به این صورت است که به شکل مشترک باشند. در ادامه این اشتراک، دانشجو باید دروس تخصصی در دانشگاه اصلی را به مدت زمان 2 سال اول بگذراند. در صورت تایید صلاحیت دانشجو، ادامه تحصیل دانشجو در دانشگاه فرهنگیان انجام می شود. البته در این روش، پذیرش از بین دانشجویانی که سال چهارم دانشگاه ها باشند و حداقل نمرات را داشته باشند انجام خواهد شد.

حداقل معدل 17 در رشته هایی نظیر انسانی و زبان در نظر گرفته شده است. حداقل معدل 14 در رشته هایی نظیرعلوم پایه،هنر و فنی مهندسی در نظر گرفته شده است. در نهایت این دسته از داوطلبان همزمان در 2 دانشگاه مشغول به تحصیل خواهند بود. به این صورت که پودمان های مربوط به معلمی را در دانشگاه فرهنگیان خواهند گذراند.

حداقل معدل در ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش

به عنوان داوطلب آزمون استخدامی آموزش پرورش ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که معدل لازم برای استخدامی در آموزش پرورش چند است؟ در سال های گذشته برای داوطلبان در هر رشته ای حداقل معدلی جهت استخدام در آموزش پرورش تعیین شده بود. از سال 1399 به بعد شرط حداقل معدل برای داوطلبان استخدامی آموزش پرورش لغو گردیده است. بر این اساس داوطلبان با معدل های متفاوتی قادر به استخدام در آموزش پرورش خواهند بود.

آخرین تغییرات آزمون استخدامی آموزش پرورش

مطابق آخرین اطلاعیه های سازمان سنجش و آموزش کشور، تغییراتی پیرامون آزمون استخدامی آموزش پرورش صورت گرفته که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت. بر اساس این تغییرات، تاثیر نتیجه مصاحبه در استخدامی آموزش پرورش بیشتر از تاثیر آزمون در استخدامی آموزش پرورش خواهد بود. در ادامه مقدار افزایش تاثیر مصاحبه بر استخدامی آموزش پرورش شرح داده می شود.

⭐ تاثیر آزمون و مصاحبه

آزمون استخدامی آموزش پرورش 40 درصد در استخدامی آموزش پرورش موثر خواهد بود. نتایج مصاحبه در آزمون استخدامی آموزش پرورش 60 درصد تاثیر خواهد داشت.

⭐ حداقل نمره قبولی

به دست آوردن حداقل 50 درصد از میانگین نمرات 3 نفر اول که ارزش وزنی 40 درصد دارند برای درس های عمومی است. برای درس های اختصاصی و تخصصی 60 درصد از میانگین نمرات 3 نفر اول در آزمون استخدامی آموزش پرورش تعیین شده است.

⭐ تغییرات مربوط به انتخاب رشته

سال های قبل داوطلبان در آزمون استخدامی آموزش پرورش صرفا مجاز به انتخاب 2 کد شغلی بودند. ولی در این دوره داوطلبان مجاز خواهند بود که 3 کد شغلی را انتخاب و اولویت بگذارند.

⭐ تغییرات احراز شغلی

بر اساس طبقه بندی دبیران، افزون بر رشته های سابق داوطلبانی که دارای مدرک تحصیلی علوم انسانی و علوم پایه و کارشناسی علوم انسانی هستند مجاز به ثبت نام در آزمون های استخدامی آموزش پرورش هستند.

⭐ تغییرات در مرحله مصاحبه

افزون بر افزایش تاثیر مصاحبه در استخدامی اموزش پرورش، داوطلبان حداقل 470 امتیاز از 1000 امتیاز در مصاحبه باید دریافت کنند. در ادامه میزان دریافت حداقل امتیاز در هر درس بیان می شود.

حداقل امتیاز در مصاحبه

داوطلب در دروس عمومی باید موفق به دریافت حداقل 95 امتیاز شود.

داوطلب در شایستگی های اختصاصی باید موفق به دریافت حداقل 70 امتیاز شود.

داوطلب در دروس تخصصی باید موفق به دریافت حداقل 40 امتیاز شود.

نکات مهم در آزمون استخدامی اموزش پرورش

داشتن حداقل سن 20 سال تمام و حداکثر سن 40 سال تمام در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعیین شده است. حداکثر سن برای مقطع دکترا 45 سال مشخص گریده است.

شرط معدل در آزمون استخدامی آموزش پرورش حذف گردیده است.

آزمون استخدامی آموزش پرورش دارای سوالات عمومی ، اختصاصی و تخصصی خواهد بود.

به علت داشتن نمره منفی از پاسخ به سوالاتی که شک دارید خود داری فرمایید.

داوطلبان مجاز به انتخاب 3 کد شغل محل خواهند بود.

شرایط بومی در آزمون استخدامی آموزش پرورش

باید در نظر داشت که شرایط مربوط به بومی بودن داوطلبان هر ساله به صورت نسبتا یکسانی تعیین می گردد. پس با توجه به بررسی های به عمل آمده از شرایط بومی در آزمون های سابق استخدامی آموزش پرورش، بر اساس آخرین اطلاعات مندرج در دفترچه به شکل زیر است:

داوطلبان بومی شهرستانی در آزمون استخدامی آموزش پرورش امتیازی با ضریب 1.4 دریافت خواهند کرد.

برای داوطلبان بومی استانی هیچ امتیازی در آزمون استخدامی آموزش پرورش در نظر نگرفته شده است.

تمامی نمرات کسب شده داوطلبان بومی شهرستان، در زمینه سوالات عمومی با مجموع وزن چهل درصد خواهد بود. در زمینه سوالات اختصاصی و تخصصی با مجموع وزن شصت درصد در امتیازات بومی ضرب می شود.

به داوطلبان بومی شهرستان های مرکز استان نظیرشهر اصفهان، شهر تهران، تبریز و.. امتیازی جهت بومی بودن تعلق نخواهد گرفت.

داوطلبان بومی شهرستان، داوطلبانی خواهند بود که متولد شهرستان باشند و یا 10 سال سابقه سکونت در شهرستان را داشته باشد. البته سابقه 10 ساله زندگی در شهرستان نیازمند ارائه مدارکی نظیر گواهیی تحصیلی در مقاطع ابتدایی و متوسطه خواهند بود.

آیا با مدرک دیپلم می توان در آزمون استخدامی آموزش پرورش شرکت کرد ❓

برخی داوطلبانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند و سایر شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش را دارند، آیا مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش هستند؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که بر اساس آخرین دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور، حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش مدرک تحصیلی کارشناسی است. با بررسی های اطلاعیه های منتشر شده توسط سازمان سنجش و آموزش کشور داوطلبان با مدرک تحصیلی دیپلم مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش نخواهند بود.

🔴 نکات مهم جهت حضور در آزمون استخدامی آموزش پرورش

ممکن است داوطلبانی با مطالعه کامل و داشتن برنامه اصولی همچنان در آزمون استخدامی آموزش پرورش موفق نشوند. عمده دلیل عدم موفقیت در آزمون استخدامی آموزش پرورش عدم کنترل استرس و نداشتن تمرکز است. پیشنهاد می شود داوطلبان صرفا روی هدفشان تمرکز کنند و نکاتی که در ادامه خواهیم گفت را رعایت کرده تا آزمون بهتری را رقم بزنند.

دریافت کارت آزمون استخدامی آموزش پرورش

داوطلبان آزمون استخدامی آموزش پرورش در زمان مقرر توسط سازمان سنجش و آموزش کشور باید اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه کنند. پس از دریافت کارت ورود به جلسه اطلاعات موجود در کارت توسط داوطلب بررسی گردد و در صورت داشتن مغایرت، به باجه های اعلام شده جهت رفع نقص مراجعه کنند.

روز قبل از برگذاری آزمون استخدامی آموزش پرورش

روز قبل از برگذاری آزمون استخدامی آموزش پرورش در روز قبل از برگذاری آزمون، داوطلب بهتر است مسیر رسیدن به حوزه امتحانی را بررسی کرده و روش رفتن به حوزه امتحانی با در نظر گرفتن ترافیک تعیین کند. همچنین از مواد غذایی سالم و مقوی تغذیه کرده و خواب کافی داشته باشد.

روز برگذاری آزمون استخدامی آموزش پرورش

صبح روزی که آزمون استخدامی آموزش پرورش دارید زودتر از خواب بیدار شده و طوری ساعت را تنطیم کنید که حداقل نیم ساعت قبل از بسته شدن درب های ورودی آزمون در حوزه حضور داشته باشید. پیدا کردن شماره صندلی و شماره اتاق کمی زمانبر است پس بهتر است با خونسردی جهت یافتن صندلی مربوطه تلاش کنید.

حین برگذاری آزمون استخدامی آموزش پرورش

پس از اعلام شروع آزمون توسط منشی، اطلاعات و امضا داوطلب با خودکار توسط شخص داوطلب صورت می گیرد. سوالات را به ترتیب و با دقت خوانده و در صورتی که از پاسخ درست اطمینان دارید، پاسختان را ثبت کنید. مدریت زمان را از دست ندهید و در حین آزمون از خوراکی که دارای قند است مصرف کنید. ورود و خروج داوطلبان در حوزه نباید روی تمرکز شما اثر بگذارد. به هیج عنوان به سوالات به صورت شانسی پاسخ ندهید زیرا دارای نمره منفی است.

پایان آزمون استخدامی آموزش پرورش

پس از اتمام آزمون استخدامی آموزش پرورش بهتر است با دیگر داوطلبان راجع به آزمون صحبت نکنید. در کمال آرامش منتظر اعلام نتایج از منابع معتبر باشید. در مدت زمانی که منتظر اعلام نتایج هستید بهتر است داوطلب خود را جهت آمادگی در مراحل بعدی نظیر مصاحبه و گزینش آماده فرمایید.

وسایل مورد نیاز در آزمون استخدامی آموزش پرورش:

کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی آموزش پرورش

کارت شناسایی داوطلب

ساعت مچی

دو عدد مداد نرم، پاک کن، تراش و خودکار

دستمال کاغذی

بطری آب

خوراکی دارای قند طبیعی

وسایل ممنوع شده در آزمون استخدامی آموزش پرورش

هرگونه وسایل حافظه دار و الکترونیکی نظیر موبایل، ساعت هوشمند و…

وسایل اندازه گیری و محاسباتی نظیر ماشین حساب، نقاله و…

لوازم شخصی غیر ضروری نظیر کیف و…

هر نوع نوشته ای مبنی بر یادداشت، نت و…

اگر چه جهت جلوگیری از اتلاف وقت به داوطلبان گرامی پیشنهاد می شود از بردن هرگونه وسایل اضافی خودداری کنند. ولی برخی از حوزه های برگذار کننده آزمون استخدامی آموزش پرورش، دارای بخش امانت هستند که وسایل داوطلبان را دریافت و پس از اتمام آزمون ارائه می دهند.

سخنی از مشاوران آویژه

تعداد داوطلبانی که در آزمون استخدامی آموزش پرورش ثبت نام می کنند، همواره در حال افزایش است. ضمن فضای رقابتی که در استخدام آموزش پرورش وجود دارد، پیشنهاد می شود داوطلبان برنامه ریزی صحیح و اصولی در این زمینه داشته باشند.

به علت اختصاص دادن سهمیه های بسیار کم در رشته ها به صورتی که حتی رشته های تک ظرفیتی هم وجود دارد، اگر قصد جدی برای قبولی در آزمون استخدامی آموزش پرورش را دارید، بهتر است نکات ذکر شده در مقاله را رعایت کرده تا احتمال موفقیتتان بیشتر شود.

برای به دست آوردن حداقل نمره در آزمون های استخدامی آموزش پرورش، منابع رشته خودتان را مورد مطالعه قرار دهید. ممکن است برخی منابع به صورت پراکنده باشند ولی منابعی هم وجود خواهد داشت که نیاز داوطلب را جهت پاسخگویی به سوالات تامین کند.

داوطلبان می توانند با مطالعه نمونه سوالات اصلی مسیر مطالعه شان را هموار کنند. البته ناگفته نباشد که برنامه ریزی، نحوه مطالعه، زمان مطالعه و داشتن مشاور تحصیلی تاثیر بسیار زیادی در موفقیت آزمون های استخدامی آموزش پرورش خواهد داشت. بدیهی است رعایت تمامی نکات ذکر شده برای داوطلبان با سختی همراه خواهد بود. به همین منظور مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره آویژه آماده هستند تا مسیر تحصیلی جهت موفقیت در آزمون استخدامی آموزش پرورش را برای شما داوطلبان عزیز روشن سازند.

سوالات متداول

از چه روشی می توان در آزمون استخدامی آموزش پرورش ثبت نام کرد؟

ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش با مراجعه به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور org انجام می شود.

مراحل ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش چگونه است؟

تمامی مراحل ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش پرورش با جزئیات در مقاله بیان شده است.

 

 
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

یکشنبه

1403/3/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید