رشته های تحصیلی مورد نیاز برای سرباز معلم: شرایط و بخشنامه ۱۴۰۲

رشته های تحصیلی مورد نیاز برای سرباز معلم

سرباز معلمی یکی از امریه های پرطرفدار در حوزه آموزش و پرورش در ایران است. جهت پذیرش در این امریه سربازی، متقاضیان باید شرایط و مقررات مربوطه را که در بخشنامه امریه سرباز معلمی وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است، رعایت کنند.

رشته های تحصیلی مورد نیاز برای سرباز معلم در ایران توسط وزارت آموزش و پرورش مشخص می‌شوند. این رشته ها براساس نیازهای آموزشی و پرورشی کشور تعیین می‌شوند. امریه آموزش و پرورش به داوطلبان امکان می‌دهد تا با توجه به تحصیلات خود، به عنوان سرباز معلم در حوزه های مختلف فعالیت کنند.

لیست رشته های مورد نیاز سرباز معلم به صورت رسمی در بخشنامه جذب سرباز معلم درج و منتشر می‌شود. در این بخشنامه، رشته های مورد نیاز براساس دسته بندی های مختلف اعلام می‌شوند.

با مطالعه دقیق بخشنامه جذب سرباز معلم و آگاهی از رشته های مورد نیاز، متقاضیان می‌توانند ثبت نام خود را با اطمینان انجام دهند و به عنوان سرباز معلم در حوزه آموزش و پرورش فعالیت کنند.”

رشته های مورد نیاز سرباز معلم: تفاوت‌ها بین استان‌ها و مناطق

“تفاوت رشته‌های مورد نیاز برای سرباز معلمی در هر استان و منطقه”

رشته‌های مورد نیاز برای پذیرش سرباز معلمی، بسته به استان و منطقه مختلف، ممکن است متفاوت باشند. این تفاوت‌ها از نیازهای آموزشی و پرورشی هر منطقه و همچنین سیاست‌ها و طرح‌های تعیین شده توسط مقامات ذی‌ربط ناشی می‌شود.

بخشنامه جذب سرباز معلم در هر استان و منطقه، شرایط و مقررات مربوط به پذیرش سرباز معلم و رشته‌های مورد نیاز را در بر می‌گیرد. این بخشنامه‌ها بر اساس نیازهای آموزشی هر منطقه و منابع انسانی موجود در آن تهیه می‌شوند. از این رو، رشته‌های مورد نیاز برای سرباز معلمی در هر استان و منطقه ممکن است متفاوت باشند.

به علاوه، هر استان و منطقه ظرفیت‌های مختلفی در جذب سرباز معلم دارند. این ظرفیت‌ها به تعداد سربازان معلم قابل پذیرش و همچنین رشته‌های تحصیلی مورد نیاز اشاره می‌کنند. بنابراین، متقاضیان برای ثبت نام در سرباز معلمی باید به بخشنامه جذب سرباز معلم استان خود مراجعه کرده و اطلاعات دقیقی درباره رشته‌های مورد نیاز و ظرفیت‌های موجود در آن منطقه دریافت کنند.

رشته های تحصیلی سرباز معلم

رشته های مورد نیاز سرباز معلم

رشته‌های مورد نیاز برای سرباز معلمی که قبلاً در بخشنامه‌های قبلی جذب سرباز معلم اعلام شده‌اند عبارتند از:

کامپیوتر
برق (الکترونیک)
مکانیک خودرو
عمران (گرایش عمران)
جغرافیا (تمامی گرایش‌ها)
کار و فناوری
زیست شناسی
ریاضی
الهیات معارف اسلامی (کلیه گرایش‌ها)
ادبیات فارسی
زبان انگلیسی
فیزیک
صنایع چوب
آمار
حسابداری
تربیت بدنی
کشاورزی
علوم اجتماعی
تاریخ
زیست شناسی
صنایع فلزی
گرافیک
تاسیسات

این رشته‌ها توسط بخشنامه‌های قبلی جذب سرباز معلم در نظر گرفته شده‌اند. اما بهتر است برای اطلاعات دقیق‌تر و جدیدتر در مورد این رشته‌ها، با مشاوران مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند اطلاعات کاملتری را در این زمینه به شما ارائه دهند.

بر اساس قانونی که توسط اداره مرکزی آموزش و پرورش ابلاغ می‌شود، تقریباً تمامی مدارک آکادمیک اعم از مدارک فنی و مهندسی، مدارک مدیریتی و سایر مدارک، می‌توانند برای درخواست سرباز معلمی مورد استفاده قرار گیرند.

اما در این فرایند، افراد بر اساس شرایط و مدارک خود امتیازگذاری می‌شوند. این امتیاز بسته به قابلیت پذیرش هر استان متغیر است. با توجه به بیشترین امتیاز کسب شده و شرایط سرباز معلمی، افراد در اولویت جذب معلم سرباز قرار می‌گیرند.

رشته‌های شغلی سرباز معلم

رشته‌های شغلی سرباز معلم

رشته‌های شغلی سرباز معلم در واقع شما را در سمت‌های مشخصی در حوزه آموزش و پرورش قرار می‌دهند. افرادی که به عنوان سرباز معلم انتخاب می‌شوند، باید دارای تخصص و آموزش مرتبط با رشته شغلی خود باشند. این رشته‌ها وظایف و مسئولیت‌های خاصی را در زمینه آموزش و پرورش بر عهده دارند.

لیست رشته‌های شغلی سرباز معلم شامل موارد زیر است:

رشته آموزگاری:

در سرباز معلم به معنای اشتغال در مدارس و موسسات آموزشی به عنوان معلم می‌باشد. سربازان معلم در این رشته وظیفه تدریس دروس و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی را بر عهده دارند.

دبیری (متوسطه اول و دوم):

در سرباز معلم، دبیری به معنای انجام وظایف دبیری در مدارس متوسطه اول و متوسطه دوم است. این شغل شامل تدریس دروس، برگزاری جلسات تدریسی، مشاوره دانش‌آموزان و همکاری با مدیران مدرسه می‌باشد.

مشاور واحد آموزشی:

سربازان معلم در این رشته به عنوان مشاوران واحد آموزشی فعالیت می‌کنند. آن‌ها مسئولیت‌هایی از جمله راهنمایی و مشاوره دانش‌آموزان در زمینه‌های تحصیلی و روانشناختی را بر عهده دارند.

هنرآموزی:

در رشته هنرآموزی، سربازان معلم در حوزه هنر و فنون به عنوان معلمان هنری مشغول به کار می‌شوند. آن‌ها مسئولیت تدریس و راهنمایی در زمینه‌های هنرهای تجسمی، موسیقی، نمایشی و دیگر رشته‌های هنری را بر عهده دارند.

مراقب سلامت (مربی بهداشت):

سربازان معلم در این رشته مسئولیت‌های مراقبت و نظارت بر وضعیت سلامت دانش‌آموزان را بر عهده دارند. آن‌ها به عنوان مربیان بهداشت فعالیت می‌کنند و در زمینه‌های بهداشت عمومی، بهداشت شخصی، غذا و تغذیه و سایر مسائل بهداشتی به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند.

مدیر واحد آموزشی:

سربازان معلم در این رشته به عنوان مدیران واحدهای آموزشی فعالیت می‌کنند. آن‌ها مسئولیت‌هایی از جمله برنامه‌ریزی، سازماندهی و مدیریت فعالیت‌های آموزشی و پرورشی را بر عهده دارند.

این رشته‌ها نیازمند دانش و مهارت‌های خاصی هستند. افرادی که تمایل به انجام کار در این شغل‌ها را دارند، باید شرایط ثبت نام را داشته باشند و در مراحل مصاحبه موفقیت آمیز باشند.

رشته‌های تحصیلی مورد نیاز برای سرباز معلم در مقطع کارشناسی

رشته‌های تحصیلی مورد نیاز برای جذب سرباز معلم در مقطع کارشناسی به صورت زیر است:

روانشناسی:

رشته روانشناسی، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی شخصیت.

علوم تربیتی:

علوم تربیتی، علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش ابتدایی، علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش پیش از دبستان، علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش تطبیقی.

مشاوره:

مشاوره توان بخشی، مشاوره خانواده، مددکار اجتماعی، گفتار درمانی، کار درمانی، مشاوره با گرایش مشاوره مدرسه، آموزش مشاوره و راهنمایی.

سنجش و اندازه‌گیری (روانسنجی).

فناوری آموزش:

تکنولوژی آموزش، برنامه‌ریزی درسی، برنامه‌ریزی آموزشی.

علوم شناختی:

علوم شناختی، علوم شناختی با گرایش های (روان شناختی، ذهن، مغز و تربیت و توان بخشی) .

متقاضیانی که تحصیلات خود را در رشته‌های مذکور داشته باشند و شرایط ثبت‌نام سرباز معلم را دارا باشند، می‌توانند برای امریه آموزش و پرورش به عنوان سرباز معلم اقدام کنند.

رشته های تحصیلی مورد نیاز برای استخدام در سمت سرباز معلم در مقطع کارشناسی ارشد، مهمترین اهمیت را دارند. این رشته ها با هدف تدریس و مشاوره در حوزه آموزش و پرورش و ارتقای سطح آموزشی جامعه انتخاب می شوند.

رشته‌های تحصیلی مورد نیاز برای سرباز معلم در مقطع کارشناسی 

رشته‌های تحصیلی مورد نیاز برای سرباز معلم در مقطع کارشناسی ارشد

در جدول زیر رشته های تحصیلی مورد نیاز برای سمت سرباز معلم در مقطع کارشناسی ارشد آمده است:

روانشناسی
روانشناسی آموزش کودکان استثنایی
روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی
روانشناسی بالینی
آموزش کودکان استثنایی
روانشناسی بالینی گرایش کودک و نوجوان
روانشناسی تربیتی
رشته روانشناسی بالینی گرایش کودک و نوجوان
روانشناسی عمومی
روانشناسی تربیتی
روانشناسی شخصیت
روانشناسی عمومی
علوم تربیتی
روانشناسی شخصیت
علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش ابتدایی
علوم شناختی تمام گرایش ها
علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش پیش از دبستان
مشاوره توان بخشی
علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش تطبیقی
مشاوره خانواده، مددکار اجتماعی
تکنولوژی آموزش
گفتار درمانی
برنامه ریزی درسی
کار درمانی
برنامه ریزی آموزشی
آموزش و پرورش ابتدایی
فناوری آموزشی
آموزش راهنمایی و مشاوره

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط پذیرش در رشته‌های مورد نیاز سرباز معلم: اهمیت و الزامات

شرایط پذیرش در رشته های مورد نیاز سرباز معلم عبارتند از:

داشتن مدرک لیسانس:

متقاضیان باید حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته های مورد نیاز سرباز معلم باشند. این مدرک آکادمیک از لحاظ تحصیلی و پایه‌ای، میزان آمادگی و شرایط ورود به حرفه معلمی را تأیید می‌کند.

تاریخ اعزام:

تاریخ اعزام شرکت‌کنندگان به خدمت سربازی در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور قرار دارد. بنابراین، فرد باید تاریخ اعزام خود را در یکی از این ماه‌ها داشته باشد تا بتواند درخواست سرباز معلمی را ثبت کند.

عدم غیبت سربازی:

مشمولان نباید در سابقه خدمت سربازی خود غیبت داشته باشند. عدم غیبت و انجام وظایف سربازی به‌موقع، یکی از شرایط مهم برای دریافت امریه سرباز معلمی است.

سلامت جسمی و روحی:

افرادی که قصد دریافت امریه سرباز معلمی را دارند، باید از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار باشند و هیچ مشکلی در این زمینه برای آنها وجود نداشته باشد. این امر برای اطمینان از توانایی شرکت‌کننده در انجام وظایف سربازی و تدریس بهتر است.

عدم داشتن مدرک پیراپزشکی:

افراد دارای مدارک پیراپزشکی مانند ارتوپدی، فوریت های پزشکی و غیره، واجد شرایط دریافت سرباز معلم نیستند و نمی‌توانند این امریه را دریافت کنند.

از طرفی، محل خدمت سربازان معلم در مناطق کمتر توسعه یافته یا مناطق محروم است و امکان خدمت در مراکز استان‌ها و شهرهای توسعه یافته وجود ندارد. انتخاب سرباز معلمان در محل خدمت نیز براساس نیاز آموزش و پرورش کشور صورت می‌گیرد.

سخنی از مشاوران آویژه

جهت ثبت نام در امریه سربازی آموزش و پرورش، متقاضیان باید به سایت آموزش و پرورش استان خود مراجعه کرده و مدارک مربوطه را ارائه کنند. شرایط و رشته‌های مورد نیاز در بخشنامه جذب سرباز معلم منتشر می‌شود. زمان انتشار بخشنامه در هر سال مشخص می‌شود و متقاضیان باید از اطلاعات مربوطه آگاهی داشته باشند. قوانین و مقررات مربوط به امریه سربازی آموزش و پرورش نیز در بخشنامه‌ها قید شده است. داوطلبان قبل از ثبت نام، باید بخشنامه جذب سرباز معلم را دانلود و مطالعه کرده و مدارک مورد نیاز را آماده کنند.

 

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رشته های تحصیلی مورد نیاز برای سرباز معلم: شرایط و بخشنامه ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- یک نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید