شرایط استخدام معلمی بدون آزمون (جدید1403)

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون یکی از پرتکرارترین سوال‌ها در بین علاقه‌مندان به تدریس و استخدام در آموزش‌و‌پرورش است.

معلم‌شدن بدون آزمون استخدامی و بدون شرکت در کنکور دانشگاه فرهنگیان شرایط خاصی دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اگر شما هم علاقه‌مند به تدریس و معلمی هستید و قصد دارید در مرحله بعدی آزمون استخدامی سازمان آموزش‌و‌پروش یا کنکور دانشگاه فرهنگیان شرکت کنید، یا درصورتی‌که امکان شرکت در این آزمون‌ها را ندارید و علاقه‌مند به تدریس در مدارس هستید، در این مقاله همراه ما باشید.

در ادامه به شرایط معلم‌شدن بدون آزمون استخدامی، شرایط عمومی و اختصاصی استخدام در آموزش‌و‌پرورش، زمان‌بندی کنکور فرهنگیان و در کل تمام نکاتی که برای معلم‌شدن بدون این آزمون‌ها نیاز دارید، خواهیم پرداخت.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معلم شدن بدون آزمون استخدامی

حتما برای شما هم این سوال مطرح است که آیا راهی برای معلم‌شدن بدون شرکت در آزمون استخدامی وجود دارد؟ اگر شما هم جزو افرادی هستید که به‌هر دلیلی امکان شرکت در آزمون استخدام سازمان آموزش و پرورش را ندارید و واجد شرایط استخدام در این سازمان هستید، می‌توانید از طریق ورود به نهضت سواد آموزی و یا مدارس غیر انتفاعی وارد حرفه معلمی شوید.

همان‌طور که گفتیم داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مانند حداقل مدرک کارشناسی برای معلم‌شدن بدون آزمون استخدامی ضروری است.

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون

برای ورود به مدارس غیرانتفاعی باید بدانید که این مدارس عموما به‌صورت سالانه اقدام به‌ جذب نیروی انسانی مورد نیاز خود به‌صورت نیروی حق‌التدریس می‌کنند.

همچنین نهضت سواد آموزی در برخی از استان‌ها دایر است و متقاضیان تدریس در نهضت سواد آموزی می‌توانند به‌صورت حضوری به آموزش‌و‌پرورش استان مورد نظر مراجع کرده و اطلاعات لازم را در مورد نحوه جذب نیرو کسب کنند.

اگر در استان یا منطقه محل سکونت شما نهضت سواد آموزی وجود دارد، می‌توانید با در دست داشتن مدارک لازم به سازمان آموزش‌و‌پرورش مراجعه کنید و در صورت پذیرفته‌شدن کار خودتان را به‌عنوان معلم آغاز کنید.

تربیت معلم بدون کنکور

آموزش‌وپروش برای تربیت معلم‌های باسواد و آموزش‌دیده در رشته‌های مختلف مانند آموزگاری و دبیری، دانشگاه فرهنگیان را در نظر گرفته است که زیرمجموعه دانشگاه‌های سراسری کشور است.

داوطلبان علاقه‌مند به استخدام در سازمان آموزش ‌و پروش باید در کنکور سراسری شرکت کرده و از طریق دانشگاه فرهنگیان شانس خود را برای رشته‌های تربیت معلم امتحان کنند.

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون

همچنین سایر علاقه‌مندان واجد شرایط که امکان شرکت در کنکور سراسری را ندارند و یا علاقه‌مند به استخدام در رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور هستند، می‌توانند از یکی از چند روش زیر برای معلمی اقدام کنند.

 • شرکت در آزمون استخدامی سازمان آموزش‌و‌پرورش
 • تحصیل بدون کنکور در رشته‌های مرتبط یکی از دانشگاه‌های آزاد، غیر انتفاعی، علمی کاربردی یا پیام نور
 • استخدام در مدارس غیر دولتی و غیر انتفاعی
 • تدریس در نهضت سوادآموزی
 • جذب بدون کنکور از طریق استعدادهای درخشان و دانشجویان ممتاز
 • تدریس خصوصی

داوطلبان می‌توانند از طریق ثبت نام و شرکت در آزمون استخدام آموزش و پرورش و کسب حد نصاب قبولی در این آزمون شانس خود را امتحان کنند.

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون

به‌ این صورت که فارغ التحصیلان برخی از رشته‌های اعلام‌شده در مقطع لیسانس می‌توانند در صورتی که واجد شرایط عمومی و اختصاصی اعلام‌شده هستند، در آزمون استخدامی این سازمان شرکت کنند تا بتوانند با کسب حدنصاب نمره قبولی در مرحله کتبی و مصاحبه این آزمون و گزینش نهایی، به تدریس در مدارس مشغول شوند.

به‌علاوه دانشگاه آزاد اسلامی، غیر انتفاعی، علمی کاربردی و پیام نور نیز برای داوطلبانی که متقاضی شرکت در دوره‌های تربیت معلم بدون کنکور هستند، تسهیلاتی را در نظر گرفته است.

به‌ این صورت که سالانه دو بار برای ورودی مهر و ورودی بهمن از بین داوطلبان واجد شرایط به‌صورت بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند.

متقاضیان پذیرش بدون کنکور برای رشته‌های مرتبط با تربیت معلم می‌توانند در رشته‌های آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، ریاضی، عربی، آموزش ابتدایی و… ثبت نام کنند و از این طریق مسیر استخدام در رشته‌های تربیت معلم بدون کنکور را هموار کنند.

توجه داشته باشید که آموزش و پرورش هیچ تعهد شغلی‌ای در مورد فارغ التحصیلان این دوره‌های دانشگاه آزاد ندارد.

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون

فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها پس‌از اتمام دوره باید از یکی از روش‌های شرکت در آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش و یا تدریس در مدارس خصوصی و غیرانتفاعی برای استخدام اقدام کنند.

همچنین بر اساس اطلاعیه جدید وزارت آموزش و پرورش دانشجویان ممتاز رشته‌های مرتبط با این سازمان می‌توانند با گذراندن دروس تخصصی و دوره‌های مهارت آموزی مربوطه، جذب سازمان آموزش و پرورش شوند.

جذب معلم بدون آزمون استخدامی

سازمان آموزش‌و‌پرورش مانند اکثر سازمان‌های دولتی متقاضیان ورود به حرفه معلمی و دبیری را تنها از طریق شرکت در آزمون استخدامی این سازمان و کسب حدنصاب قبولی در هر دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه جذب می‌کند.

بنابراین تقریبا چیزی تحت عنوان جذب معلم بدون آزمون استخدامی وجود ندارد. متقاضیان استخدام رسمی در این سازمان باید از طریق یکی از آزمون‌های جذب آموزگار، مربی آموزش معلولین، مربی پرورشی یا آزمون استخدام دبیری اقدام کنند.

با وجود اینکه امکان جذب معلم بدون آزمون استخدام در مدارس دولتی وجود ندارد؛ در صورت واجد شرایط‌ بودن می‌توانید از شرایط استخدام معلم بدون کنکور در مدارس غیر انتفاعی استفاده کنید.

پونز در جدول زیر می‌توانید شرایط استخدام مدارس غیر انتفاعی بدون آزمون استخدامی را مشاهده کنید.

شرایط جذب معلم بدون آزمون استخدامی در مدارس غیرانتفاعی
 • داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با حوزه تدریس
 • داشتن سابقه کار مرتبط
 • داشتن مهارت ارتباطی مناسب
 • رعایت شرایط سنی و جنسیتی
 • برخورداری از ظاهر و رفتار شایسته و مناسب

توجه داشته باشید که متقاضیان تدریس بدون آزمون استخدامی باید در مصاحبه شغلی مدارس غیر انتفاعی حضور پیدا کنند.

در این مصاحبه شغلی عموما در خصوص توانایی و شیوه‌های تدریس متقاضی و سایر توانایی‌های ارتباطی وی سوالاتی مطرح شود.

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون

شرایط جذب معلم بدون آزمون استخدامی تنها از طریق تحصیل در دانشگاه‌ها و رشته‌های بدون کنکور و در نهایت شرکت در آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش وجود دارد.

به‌علاوه احتمال جذب و استخدام رسمی متقاضیانی که از نیروهای خرید خدماتی هستند یا سابقه کار به‌عنوان نیروی حق التدریس در آموزش و پرورش دارند، بالاتر از سایرین است.

زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان را هر ساله سازمان آموزش‌و‌پرورش در اطلاعیه‌ای اعلام می‌کند. با انتشار این اطلاعیه داوطلبان می‌توانند، در مهلت مقرر برای ثبت نام در این آزمون اقدام کنند.

زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان در سال 1403 با زمان ثبت نام در آزمون سراسری یکسان است.

این تاریخ در نوبت اول کنکور سراسری که در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود از تاریخ 5 تا 15 آذر ماه 1402 و برای نوبت دوم کنکور که در تیر ماه برگزار می‌شود از تاریخ 7 تا 12 فروردین ماه 1403 است.

داوطلبان می‌توانند در تاریخ مشخص‌شده به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و در صورت واجد شرایط ‌بودن ثبت نام خود را نهایی کنند.

آزمون دانشگاه فرهنگیان همزمان با نوبت اول کنکور سراسری 1403 برگزار می‌شود اما متقاضیان به دفترچه سوالات مجزایی پاسخ خواهند داد.

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون

نکات پایانی استخدام معلمی بدون کنکور

تمام متقاضیان علاقه‌مند به ورود و استخدام در مدارس دولتی سازمان آموزش‌و‌پرورش، باید در آزمون استخدامی این سازمان که عموما هرساله برگزار می‌شود، شرکت کنند و در هر دو مرحله آزمون موفق به کسب حد نصاب قبولی شوند یا از طریق شرکت در کنکور و دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند.

بعد از انتشار فراخوان برگزاری آزمون استخدام سازمان آموزش‌و‌پرورش دوره جدید است که مشخص می‌شود این سازمان در کدام موقعیت‌های شغلی و برای کدام استان‌ها نیاز به جذب نیرو دارد.

امکان استخدام معلم در مدارس دولتی این سازمان و استخدام رسمی در آن بدون آزمون وجود ندارد.

با این حال متقاضیان استخدام معلمی بدون کنکور می‌توانند برای استخدام در مدارس غیر انتفاعی اقدام کنند.

تدریس در نهضت سواد آموزی که در برخی از استان‌ها امکان‌پذیر است و تدریس خصوصی نیز روش‌های برای ورود به حرفه معلمی بدون کنکور هستند.

شرکت در آزمون استخدامی سازمان آموزش‌و‌پرورش، تحصیل بدون کنکور در رشته‌های مرتبط یکی از دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی، علمی کاربردی یا پیام نور و سپس شرکت در آزمون استخدامی هم روش‌های دیگری هستند که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم.

سوالات متداول

سوال علامت ثبت نام در آزمون دانشگاه فرهنگیان چطور انجام می‌شود؟

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان از طریق ثبت نام آزمون سراسری در سایت سنجش به آدرس sanjesh.org انجام می‌شود.

سوال علامت آیا فارغ‌التحصیلان رشته تربیت معلم و سایر رشته‌های مرتبط بدون کنکور می‌توانند به‌عنوان معلم در سازمان آموزش‌و‌پرورش استخدام شوند؟

خیر. این فارغ‌التحصیلان باید در آزمون استخدامی این سازمان شرکت کرده و قبول شوند.

سوال علامت آیا امکان جذب معلم بدون آزمون استخدامی و بدون کنکور وجود دارد؟

متقاضیان استخدام معلمی بدون کنکور و بدون آزمون استخدامی می‌توانند از طریق مدارس غیر انتفاعی اقدام کنند و در صورت قبولی در مصاحبه مشغول تدریس شوند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط استخدام معلمی بدون آزمون (جدید1403)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید