امریه آتش نشانی؛ از شرایط ثبت نام تا وظایف سرباز آتش نشان

امریه آتش نشانی - شرایط ثبت نام تا وظایف سرباز آتش نشان

امریه آتش نشانی این فرصت را در اختیار مشمول قرار می دهد تا در یکی از جذاب ترین و عملیاتی ترین ارگان های کشور مشغول به خدمت شود.

به جرات می توان گفت که امریه آتش نشانی از آن جمله موقعیت هایی محسوب می شود که فرد می تواند تجربه های عملی بسیاری در مدت خدمت خود به دست بیاورد و حتی احتمال استخدام خود را در این ارگان افزایش دهد.

بنابراین ما مشاوران آویژه در این مقاله به دنبال این هستیم که بدانیم شرایط امریه آتش نشانی چیست و یک سرباز وظیفه در این ارگان چه کارکردهایی می تواند داشته باشد؟

در واقع احتمالا این سوال در ذهن شما هم وجود دارد که آیا یک سرباز وظیفه در عملیات هایی مانند اطفاء حریق یا عملیات نجات شرکت می کند یا خیر؟ همچنین شما می توانید در این خصوص به صورت مستقیم با کارشناسان و مشاوران گروه آویژه صحبت کرده و آخرین اطلاعات را به صورت دقیق دریافت کنید

امریه آتش نشانی و شرایط کلی آن

امریه آتش نشانی نسبت به سایر سازمان ها و ارگان های امریه گیر می تواند کمی خاص تر باشد، از این رو این انتظار نیز کاملا طبیعی است که شرایط نسبتا متفاوت تری برای امریه سربازی آتش نشانی در نظر گرفته شود، علت این مسئله نیز کاملا روشن است.

🔴 آتش نشانی جزو دستگاه های عملیاتی نجات محسوب می شود که باید به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات نجات و اجرای عملیات های مختلف باشد. از این رو افرادی که در این ارگان مشغول به کار هستند باید از نظر جسمانی و روانی از توانایی نسبتا بالایی برخوردار باشند.

🔴 بر این اساس می توان حدس زد که از جمله مهم ترین شرایط جذب امریه سربازی آتش نشانی نداشتن معافیت های مختلف پزشکی از جمله معافیت از رزم می باشد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط عمومی و اختصاصی امریه آتش نشانی

به طور کلی یک سرباز آتش نشانی باید شرایط عمومی زیر را داشته باشد:

شرایط عمومی امریه سربازیتوضیحات
تابعیت جمهوری اسلامیمشمولان غیر ایرانی یا کسانی که ایران به عنوان تابعیت دوم آن ها شناخته شده امکان دریافت امریه از سازمان آتش نشانی را ندارند.
عدم سوء پیشینه کیفریگواهی عدم سوء پیشینه از سامانه عدل ایران
عدم عضویت در گروه های ضد انقلاب*
عدم اعتیاد به مواد مخدرارائه گواهی عدم اعتیاد
اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان مورد تایید قانون اساسی*
عدم غیبت سربازیدر زمان ثبت نام امریه آتش نشانی تصویر برگه سبز اعزام به خدمت سربازی باید ارائه شود.
عدم معافیت پزشکیمشمول نباید به هیچ عنوان معاف از رزم باشد.
عدم کسری خدمتلزوم امضای تعهد عدم استفاده از شرایط کسری خدمت در طول امریه
عدم نسبت فامیلی با کارکنان مرکز آتش نشانی محل تقاضا*

شرایط پذیرش آتش نشانی

شرایط اختصاصی امریه آتش نشانی

در کنار شرایط عمومی جذب امریه، سازمان آتش نشانی چند شرط اختصاصی نیز در نظر گرفته است:

شرایط اختصاصی امریه سربازیتوضیحات
عدم شرایط کفالتمشمول نباید به عنوان کفیل (کفالت پدر، مادر یا دیگر اعضای خانواده خود) شناخته شود.
شرکت و قبولی در مصاحبهغالب مراکز آتش نشانی دارای مصاحبه عملی و عقیدتی برای جذب سرباز به عنوان امریه هستند.
شرایط بدنی مناسبداشتن قد و وزنی مناسب به همراه توان بدنی خوب به عنوان یک معیار مهم در جذب سرباز امریه شناخته می شود.
مدرک تحصیلیمدارک تحصیلی مرتبط با آتش نشانی، گروه مهندسی و سایر رشته های مورد نیاز (اعلام شده در فراخوان)
بومی گزینیاقامت در استان یا شهر ستاد آتش نشانی مورد تقاضا

این مقاله برای شما بسیار کاربردی است: امریه آتش نشانی

شرایط امتیازی امریه آتش نشانی

در کنار دو گروه از شرایط ذکر شده، شروطی نیز وجود دارد که می تواند روند جذب مشمول به عنوان امریه آتش نشانی را تسریع کند و یا فرد را در اولویت بهتری قرار دهد. این شرایط عبارتند از:

شرایطتوضیحات
سابقه بسیجداشتن حداقل 6 ماه سابقه بسیج فعال و ارائه گواهی تایید شده
تاهل*
فرزند*
خانواده شاهد یا ایثارگر*
تحت پوشش سازمان های حمایتیسازمان کمیته امداد و بهزیستی
استعداد درخشان یا نخبگان*
حافظ یا قاری قرآندر سطح بالا و دارای مدرک تایید شده

خواندن این مقاله را از دست ندهید: امریه جهاد دانشگاهی

مدارک مورد نیاز امریه آتش نشانی

مدارک مورد نیاز جهت دریافت امریه سربازی آتش نشانی به شرح زیر می باشد:

مدارکتوضیحات
مدارک هویتیاصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه
برگه اعزام به خدمتبا فاصله زمانی حداقل 2 ماه از مهلت اعزام به خدمت باقی مانده باشد
مدرک تحصیلیتایید شده توسط دانشگاه (گواهی موقت مدرک تحصیلی)
گواهی عدم سوء پیشینهتایید شده توسط قوه قضاییه
ارائه فرم تکمیل شده ثبت نام امریه آتش نشانیاین فرم توسط سازمان آتش نشانی ارائه می شود.
گواهی ایثارگریدر صورت استفاده از امتیاز خانواده ایثارگری ارائه گواهی تایید شده توسط سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران الزامی است
گواهی تحت پوشش بودن سازمان های حمایتی (کمیته امداد و بهزیستی)در صورت استفاده از امتیاز تحت پوشش سازمان های حمایتی ارائه گواهی تایید شده توسط سازمان های مذکور الزامی است
مدارک هویتی همسر و سند ازدواجدر صورت لزوم
مدارک هویتی فرزنداندر صورت لزوم
ارائه مدارک مربوط به بسیجتایید شده توسط بسیج منطقه
عکس پرسنلی4 قطعه عکس رسمی و پرسنلی 4*3

رشته های مورد نیاز برای امریه آتش نشانی

روند ثبت نام امریه آتش نشانی

مسئله مهمی که وجود دارد این است که سازمان آتش نشانی به صورت متمرکز سامانه ای جهت اعلان فراخوان و یا جذب سرباز به عنوان امریه ندارد.

🟩 در واقع هر استان یا هر ستاد آتش نشانی به صورت مستقل اما با اجازه از ستاد کل آتش نشانی فراخوان صادر کرده و روند ثبت نام خود را پیگیری می کند.

🟩 برخی از استان ها مانند تهران، آذربایجان شرقی، یزد و مشهد دارای سامانه ثبت نام امریه سربازی آتش نشانی به صورت اینترنتی هستند و بسیاری دیگر از استان ها و شهرستان ها عملا تنها از طریق مراجعه حضوری امکان ثبت نام برای جذب سرباز به عنوان امریه را فراهم کرده اند.

🟩 البته در نظر داشته باشید که حتی در استان های دارای سایت ثبت نام امریه آتش نشانی، عمدتا روند ثبت نام به صورت حضوری انجام می شود.

این فرایند غالبا به شکل زیر خواهد بود: (توجه داشته باشید که در ستادها و استان های مختلف ممکن است تغییراتی در این روند وجود داشته باشد)

مراحل اقدامتوضیحات
ثبت نام الکترونیکی یا حضوریبر اساس ستاد یا استان محل سازمان آتش نشانی
ارائه مدارک ذکر شده*
معرفی افراد واجد شرایط به ستاد مرکزی سازمان آتش نشانی کشورافراد واجد شرایط بر اساس احراز شرایط لازم و اولویت بندی به ستاد مرکزی سازمان آتش نشانی معرفی می شوند.
معرفی افراد منتخب توسط ستاد مرکزی آتش نشانی به ستاد نيروهاي مسلحمعرفی توسط مقام ستاد مرکزی آتش نشانی
اعلام لیست نهایی توسط ستاد نیروهای مسلحاین لیست به ستاد مرکزی آتش نشانی، سازمان وظیفه عمومی و یگان آموزش دهنده مشمولان ارسال می شود.
ابلاغ اسامی مشمولان پذیرفته شده به ستاد یا استان درخواست کنندهسازمان آتش نشانی محل تقاضا اسامی را اعلام می کند.
ابلاغ امریهتوسط سازمان نظام وظیفه عمومی
اعزام مشمول به دوره آموزش خدمت سربازی*
ابلاغ حکم ماموریت سرباز (به ستاد مرکزی)توسط یگان آموزش دهنده
ابلاغ حکم ماموریت سرباز (به ستاد یا استان محل تقاضا)توسط ستاد مرکزی آتش نشانی
شروع به کار سرباز به عنوان امریه*

مدارک لازم برای درخواست امریه آتش نشانی

وظایف سرباز در امریه آتش نشانی

بعد از آشنایی با کلیت مسیر ثبت نام و شناخت این روند نوبت این است که به چند سوال مهم پاسخ دهیم. اول این که باید بدانیم یک سرباز در دوره امریه از چه وظایف و اختیاراتی برخوردار است؟

💚 پاسخ این سوال به صورت دقیق مشخص نیست و این آتش نشانی محل خدمت است که بر اساس نیاز خود وظایف را تقسیم بندی می کند.

💚 ممکن است سرباز در یک ستاد روستایی یا شهری کوچک به علت کمبود نیروی انسانی مجبور به حضور در عملیات ها نجات باشد اما در سایر ستاد ها این چنین نباشد.

💚 اما مسئله ای که تقریبا به صورت کلی در تمامی ستادها و سازمان های آتش نشانی به آن توجه می شود این است که سرباز در دوره امریه آتش نشانی عمدتا در بخش تدارکات، حفظ سلامت دستگاه ها و خدمات رسانی فعال خواهد بود و کمتر این احتمال و امکان وجود دارد که یک سرباز مشمول در عملیاتی جدی شرکت داشته باشد.

💚 علت این امر نیز کاملا مشخص است، شرکت در یک عملیات نجات نیاز به دانش و تخصص کاملی دارد و فرد باید آمادگی های لازم را داشته باشد. از این رو حضور هر فرد غیر متخصص می تواند برای وی و دیگران زیان بار باشد.

💚 همچنین از دیگر وظایف سرباز در امریه آتش نشانی شرکت در کلاس های عملی و تئوری مرتبط با آتش نشانی و مسائل پیرامون آن است. از این روست که گفته می شود که سربازی در سازمان آتش نشانی یکی از پربارترین انواع خدمت سربازی شناخته می شود.

این مقاله برای شما بسیار کاربردی است: امریه سازمان هواپیمایی کشوری

حقوق سربازان در امریه آتش نشانی و سایر مسائل

بر اساس اطلاعیه های صادر شده توسط سازمان آتش نشانی می توان گفت که حقوق پرداختی به سربازان مشمول برابر با دستور العمل ستاد نیروی های مسلح بوده و هیچ تفاوتی با سایر سربازان هم درجه نخواهد داشت.

البته این اختیار به سازمان ها و ستاد های مختلف آتش نشانی داده شده است که امکان پرداخت حقوق بالاتری نیز داشته باشند اما این مسئله به صورت قطعی و الزامی نخواهد بود.

مسئله دیگر این است که در دوره امریه سربازی، مشمول لباس نظامی نخواهد داشت اما باید لباس های متحدالشکل سازمان آتش نشانی را بر تن کند. همچنین در نظر داشته باشید که ساعات کاری و وظایف محوله نیز بر اساس نیاز ستاد یا سازمان محل تقاضا تعیین شده و سرباز امکان تغییر در آن را ندارد.

همچنین در نظر داشته باشید که پذیرش امریه آتش نشانی به معنای ایجاد تعهد برای استخدام در این سازمان نیست، اما می تواند مسیر جذب و استخدام را برای مشمول بعد از دوره خدمت ساده تر کند. آشنایی با فضای کاری، شناخت وظایف و ده ها مورد دیگر می تواند در تصمیم گیری بهتر مشمول تاثیر مستقیم داشته باشد.

چند نکته مهم برای مشمولان امریه آتش نشان

مقطع مدرک تحصیلی در امریه آتش نشانی

🟠 آخرین مسئله ای که در مسیر جذب امریه آتش نشانی و بسیاری از سازمان های دیگر به صورت مبهم عنوان می شود، مقطع و مدرک تحصیلی مشمولان است. بر اساس دستور ستاد نیروی های مسلح سازمان ها در صورتی امکان جذب سرباز امریه دارند که حداقل مقطع مدرک متقاضی کارشناسی ارشد باشد.

🟠 بنابراین در خصوص امریه آتش نشانی نیز این دستور از سال 1401 اعمال شده و در غالب موارد تنها مشمولان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مرتبط امکان دریافت امریه آتش نشانی خواهند بود.

🟠 البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که سازمان های آتش نشانی روستایی و شهری می توانند در صورت نیاز با دریافت مجوز لازم از ستاد مرکزی سازمان آتش نشانی و ستاد نیروی های مسلح اقدام به جذب سرباز امریه با مدرک پایین تر از کارشناسی ارشد نیز داشته باشند.

امریه آتش نشانی و سخنی از مشاوران آویژه

به طور کلی امریه آتش نشانی یکی از جذاب ترین امریه هایی است که در کشور وجود دارد.

کارکرد عملیاتی، آموزش های عملی و علمی مرتبط و ایجاد زمینه و امکان برای جذب و استخدام بعد از دوره خدمت باعث این جذابیت شده است.

در خصوص امریه آتش نشانی به این نکته توجه داشته باشید که هر ستاد یا استان به صورت مستقل و با اجازه ستاد مرکزی آتش نشانی اقدام به فراخوان و جذب سرباز امریه می کند.

بنابراین برای اطلاع از آخرین وضعیت جذب سربازی امریه می توانید به صورت حضوری به سازمان آتش نشانی استان محل اقامت خود مراجعه کرده و از آخرین وضعیت آن مطلع شوید.

سوالات متداول

آیا اتش نشانی سرباز میگیرد؟

بله- سازمان آتش نشانی از آن جمله سازمان ها و ارگان هایی محسوب می شود که حسب دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران امکان تامین نیروی انسانی از طریق جذب سرباز را خواهد داشت.

آیا سربازان در امریه آتش نشانی می توانند در عملیات های نجات شرکت کنند؟

در غالب موارد خیر. برای شرکت در عملیات نجات نیاز به تجربه، تخصص و توانایی های خاصی است. از این رو حضور هر فرد غیر متخصص در آن موقعیت می تواند برای خود و دیگران زیان بار باشد.

حقوق سربازان در امریه آتش نشانی چقدر است؟

این حقوق برابر با دستورالعمل ستاد نیروهای مسلح تعیین و پرداخت می شود. بنابراین سرباز در امریه این سازمان برابر با سایر سربازان هم درجه در مناطق غیر عملیاتی حقوق دریافت خواهد کرد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

امریه آتش نشانی؛ از شرایط ثبت نام تا وظایف سرباز آتش نشان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید